Gronings schip had angstige week in Leningrad Republiek wil vijandelijkheden niet eenzijdig staken Alleen daartoe bereid op basis van wederkerigheid WEERBERICHT Met een geschenk naar Moskou Schildwachten vóór en GP'oe óp de boot De nieuwe bonnen Met een enkel woord 86sSë Jaargang DONDERDAG 17 JULI 1947 No. 26135; LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3,30 per 3 -maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.; 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Nadat aanvankelijke berichten melding hadden gemaakt van een volstrekte afwijzing van alle Nederlandse voorstellen door de Republiek, melden latere telegrammen, dat alleen de Nederlandse eis is verworpen, dat de republikeinse regering voor het gehele gebied der Republiek een bevel tot staking der vijan delijkheden zou uitvaardigen. Setiadjit deelde Aneta mee, dat zodanige eis slechts ingewilligd zou kunnen worden, indien tegelijkertijd een zelfde order door de Nederlandse autoriteiten zou worden uitgevaardigd. Toestand critleker dan ooit geacht Hans Matinot, Aneta's speciale cor respondent in Djokja seint, dat Setiadjit aan dr. Van Mook 24 uur uitstel ge vraagd had met het oog op het feit, dat de beslissing nog niet gevallen was. Tijdens de zitting van het republikeinse kabinet werd een telegram ontvangen, waarin stond vermeld, dat uitstel niet kon worden verleend en dat te elf uur antwoord werd verwacht op de Neder landse voorstellen, terwijl tevens het bevel gegeven moest worden het vuren volledig te staken. SJARIFOEDDIN VOOR DE RADIO Minister-president Sjarifoeddin ver liet in de afgelopen naoht te ha-Iftwee de kabinetszitting, welke gisteravond te 9 uur was begonnen, voor het uitspre ken van een radiorede. Hij bevestigde, dat dr. Van Mook langer uitstel had geweigerd en dat te elf uur antwoord op de Neder landse voorstellen werd verwacht, alsmede hét bevel om het vuren vol ledig te staken. Sjarifoeddin zette uiteen, dat aan deze eisen niet voldaan kon wor den. Hij verklaarde onder meer: „Wij zien alles, wat hiervan het ge volg kan zijn, onder ogen, doch de republikeinse regering is van me ning, dat het gelijk in deze kwestie bij de Republiek ligt. Wij hebben de vrede lief, doch alleen een recht vaardige". Sjarifoeddin. verklaarde verder, dat de toestand uiterst gespannen was. „De Nederlandse houding toont aan, dat de Nederlanders de vreedzame weg ziullen verlaten. De Nederlandse regering heeft reeds krachtige taal gebezigd,, Wij moe ten ^rekening houden met de mogelijk heid, dat de Nederlanders geweld ge bruiken; laten wij dan eensgezind zijn", aldus besloot Sjarifoeddin. WAT HIERAAN VOORAFGING. Het verloop van de hieraan vooraf gegane gebeurtenissen is als volgt: On middellijk na de aankomst van het vliegtuig met republikeinse autoriteiten te Djokjakarta op Woensdagmorgen kwam het republikeinse kabinet ln spoedvergadering bijeen in tegenwoor digheid van het werkcomité van het Knip. Deze zitting is te 'twaalf uur ge schorst, waarna de partij-ministers hun besturen van het besprokene op de hoogte- stelden. Des middags werd de kabinetszitting voortgezet, echter zon der het werkcomité van het Knip. Het werkcomité van het Knip kwam gister avond bijeen van 2022 uur. De voor zitter van het werkcomité woonde ver volgens de kabinetszitting bij. Uit krin gen van het werkcomité werd toen reeds vernomen, dat de nieuwe Nederlandse voorstellen met betrekking tot de instel ling van een gemeenschappelijke gen darmerie de grenzen, welke de republiek 8 Juli heeft vastgesteld, overschreden. SETIADJIT BIJ VAN MOOK. Medegedeeld wordt voorts, dat Se tiadjit in Batavia een onderhoud met Van Mook en Schermerhom heeft ge had, waarbij hij de Nederlandse rege ring verzocht eveneens een bevel tot algemene staking der vijandelijkheden te geven. Hij deelde ook mede, dat het verzoek om 24 uur uitstel gesteund werd door de Britse en Franse consuls-gene raal Van Mook weigerde. Setiadjit heeft daarop met Djokja getelefoneerd en adviseerde het Nederlandse verlangen in te willigen, doch Gani, die hem te woord stond, verklaarde, dat in zulk een kort tijdsbestek de order onmogelijk uit voerbaar was. Gani zeide toen eveneens, dat Sjarifoeddin via de radio de wereld BEGINSEL-OVEREENKOMST TUSSEN FRANSE ARBEIDERS EN WERKGEVERS. Het Franse algemene verbond van vakverenigingen en het algemeen werk geversverbond hebben in een gemeen schappelijke verklaring medegedeeld, dat zij tot overeenstemming zijn geko men omtrent een aantal beginselen met name wat betreft minimumbe staansvoorwaarden en waarborging van een normale winst welke als basis zullen dienen voor onderhandelingen tussen de beide organisaties. WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht tot morgenavond: In het Noord-Oosten van het land: warm weer met weinig bewolking. Vrij wel nergens onweer. Meest matige Oostelijke wind. Voor het overige gedeelte van het land: vrij warm weer met wat meer be wolking. Hier en daar onweersbuien. Over het algemeen weinig wind. 18 Juli. Zon op: 4.40 uur; onder: 2051 uur. Maan op: 4.21 uur; onder: 21.45 uur (N. M.) Hoogwater te Katwijk te 352 en 16.17 uur. zou 'Uitleggen, waarom een eenzijdige verklaring aangaande staking der vijan delijkheden niet kon worden gegeven. TOESTAND IS CRITIEKER DAN OOIT TEVOREN. Dr. Van Mook heeft volgens Reuter heden nog een ontmoeting gehad met de vice-minister van buitenlandse za ken, mr. Tamzil, om een laatste poging te ondernemen een volledige breuk tus sen de Nederlanders én de Republikei nen te voorkomen. Onmiddellijk na het onderhoud met dr. Van Mook vertrok Tamzil met een vliegtuig naar Djokja om aan het republikeinse kabinet ver slag uit te brengen. De meeste politieke waarnemers in Batavia zijn van oordeel, dat de oor logsdreiging nog niet zo acuut is ge weest. als na de radio-rede van Sjari foeddin. waarin hij de situatie als zeer critiek beschreef. Alle hoop op een vreedzame oplossing van het geschil hangt thans af van het succes van Tamzils reis naar Djokja, aldus meent men in deze kringen. 21 JULI MOET OVEREENSTEM MING ZIJN BEREIKT. Volgens United Press 2ou uiterlijk 21 Juli volledige overeenstemming ten aanzien van de jongste -Nederlandse voorstellen moeten zijn bereikt, op welk tijdstip de interim-regering zou moeten beginnen te'functioneren. REPUBLIKEINS ANTWOORD GEREED Nadat Sjarifoeddin tot twee uur in de nacht met het kabinet had vergaderd, verklaarde hij tegenover de correspon denten, dat de republikeinse antwoorden op de voorstellen betreffende staking van vijandelijkheden en gemeenschap pelijke gendarmerie gereed liggen. Deze-zouden heden naar Batavia wor den gezonden. Ten aanzien van de gendarmerie, zo vernamen de cor respondenten, is het oude standpunt gehandhaafd met name voorzover men ■niet accoord gaat met de instelling van Nederlandse politie-eenheden onder het federale apparaat, welke zouden worden ingepast in een bijzondere republikeinse politie. De Belgische koningskwestie. PIERLOT OVER DE OVERGAVE. In eenvan zijn artikelen in de Bel gische pers behandelt de vroegere eerste minister Pierlot de overgave van 28 Mei 1940. Hij wijst er op, hoe de verbinding met de geallieerde legers werd verbroken doordat het verdedigingsplan van het Belgische leger een terugtocht naar de kust had voorzien in plaats van een zwenking in Zuidelijke richting. Door dat de Belgische regering niet op de hoogte werd gehouden van de militaire operaties, werd zij ten aanzien van de openbare mening in België en in het buitenland in een moeilijk parket ge bracht. Pierlot heeft het hierna over de laatste proclamatie van de koning tot het leger en spreekt als zijn oordeel uit, dat deze overeenkomt met de inzichten, waarvan de koning tijdens zijn onder houd met de ministers blijk gaf. Deze proclamatie betekende het einde van de tegenstand. Er werd geen gewag ge maakt van een mogelijke voortzetting van de strijd van vrij grondgebied of van de Congo uit. Men kan opmerken, aldus Pierlot, dat zich op dat ogenblik geen minister bij de koning bevond, doch dit geval was tevoren omstandig met de koning be sproken. De koning heeft de raad, die de ministers hem hadden gegeven, even wel niet willen opvolgen. Tijdens een onderhoud, dat de toenmalige eerste minister op 2-7 Mei met de Franse eerste minister Reynaud had, stelde hij in het licht, dat de Belgische regering vast be sloten was, de oorlog buiten België aan de zijde der geallieerden voort te zetten. Overeengekomen werd, dat Pierlot een radio-toespraak tot het Belgische volk zou houden. Er moest op gewezen worden, dat België in de oorlog bleef en aan alle Belgen moest gevraagd worden zich rond de regering te scharen. Dit was een zeer zware taak. Al werd in de toe.- spraak gewezen op het meningsverschil tussen koning en ministers, gebeurde dit toch met grote omzichtigheid. DE STRIJD IN GRIEKENLAND. De guerillasbrijdkrachten in Noord- Griekenland zijn uit hun verband ge rukt en trekken in kleine groepen terug op het Zagoria-gebergte ten Zuiden van Konitza bij de Albanese grens. Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat de massa-arrestaties in Grieken land als een interne aangelegenheid van de Griekse regering worden be schouwd. ALGEMENE AMNESTIE VOOR POLITIEKE GEVANGENEN IN SPANJE? Volgens welingelichte kringen te Ma drid is de Spaanse regering van plan een algemene amnestie voor politieke gevangenen af te kondigen. Dit zou een verzoenende geste moeten betekenen tegenover de tegenstanders van. het regiem. De Parijse conferentie De commissie van samenwerking van de economische conferentie te Parijs heeft gisteren een Frans werkplan voor de vier technische commissies bespro ken, die gegevens moeten verzamelen voor het rapport, dat tegen 1 Septem ber aan de V. S. zal worden overhan digd. De voornaamste punten van de Franse vragenlijst betreffen het vol gende: 1. De pogingen, die de afzonderlijke landen in het werk wensen te stellen om de uit de oorlog voortgekomen eco nomische moeilijkheden op te lossen. 2. De hulp, die de afzonderlijke lan den aan andere Europese landen wen sen te verlenen bij het herstel van een gezond economisch leven in Europa binnen het kader van een gezonde we reldhandel. 3. Een serie vragen met het doel te weten te komen welke hulp de verschil lende landen minimaal van buiten af wensen om het bovenomschreven doel te bereiken. 4. Een omschrijving van de herstel plannen der deelnemende landen voor de periode van 1947 tot 1950. 5. De voornaamste tekorten van de verschillende landen aan voedsel en grondstoffen. Alphand. de Franse afgevaardigde, verzocht de overzeese hulpbronnen van de deelnemende landen in aanmerking GEHEIME ORGANISATIE IN POLEN. Uit een verklaring van de Poolse re gering blijkt, dat de ontdekking van een geheime organisatie, genaamd „vrij heid, gelijkheid en onafhankelijkheid" in verband wordt gebracht met de jongste arrestaties van „vroegere socia listen, die thans een oppositie tegen de regering vormen". De arrestaties, die een maand geleden zijn begonnen, Tu ren nog steeds voort in Warschau, Kra- kau en provinciale centra. i Muziek in plaats van sprekers. In Johannesburg (Zuid-Afrlka) is een radiotoestel uitgevonden, dat alleen muziek uitzendt. Zodra iemand langer dan een minuut spreekt, schakelt het automatisch op muziek over. Het toestel werkt door een vernuftig systeem, waar bij de zgn. pauzes worden geteld. Bij normaal spreken zijn cr 15 tot 20 van deze pauzes per minuut, bij muziek slechts twee of drie. te nemen. Hy beval voorts aan reke ning te houden met de betalingsbalans van landen, die meer in- dan uitvoe ren. Ramadier stelt opnieuw vertrouwenskwestie Het Franse kabinet heeft de minis ter-president gemachtigd om bij de stemming, welke in het parlement over het wetsontwerp tot herrienlng der ambtenarensalarissen zal worden ge houden, de vertrouwenskwestie te stel len. De financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering heeft een voorstel van de socialistische partij om de post ambtenarensalarissen op de begroting tot 27.400.000.000 francs te verhogen met 22 tegen 20 stemmen ver worpen. Een regeringsvoorstel om de post tot 24.200.000.000 francs te verho gen, werd aangenomen. Met algemene stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering daarop het wetsvoorstel aangaande de verho ging der salarissen van ambtenaren aanvaard (600 stemmen voor, 0 tegen) De wet geldt ook voor Algarië. De socialistische fractie had op aandringen van Ramadier hun voorstel tot groter salarisverhogingen ingetrokken. SOVJET-HONGAARSE HANDELS OVEREENKOMST. Maandag jJ. is te Moskou een han delsovereenkomst tussen .de Sovjet-unie en Hongarije getekend. Foto Anefo. Op de jaarlijkse biienmarkt te Veenendaal waren niet minder dan 2000 bijen volken aangevoerd De lnzendin gen worden vakkundig bekeken. (Speciale reportage). Toen ik de opdracht kreeg om naar Moskou te varen met een zending bloembollen als een blyk van waar dering van de Nederlandse bloembol- lenhandclaren Voor Rusland's aan deel in de oorlog en met prima pa pieren op zak, was ik verheugd, „dat kan aardig worden", doch toen ik Rusland veilig en wel weer achter me had, ontsnapte een zucht van ver lichting m'n borst en dankte ik de hemel, dat ik met mjjn vrouw nog in vrijheid kon ademen We zitten in de gezellig ingerichte stuurmanshut van de „Depeb" met de energieke kapitein, de heer B. van Wa- geningen te praten. Zijn ogen glinsteren van genoegen als hij aan het goed af gelopen Russische avontuur terugdenkt. Kalm en rustig vertelt de „kap", zo als zijn jongens hem vertrouwelijk ple gen te noemen, die daarmede dan te gelijkertijd de prettige sfeer weergeven welke op dit Groningse schip heerst. Zoo heeft hij ook officieel gerappor teerd aan de Nèd. Marine. IN DE VUURLINIE. Wat de marine met dit geval te ma ken heeft? Luister naar het relaas. Toen we bij het eiland Naaisaar kwamen, moesten we volgens de officiële route erheen varen, doch, aangezien van die officiële route niets deugde nergens tonnen en als er toch een ton lag, lag die verkeerd hebben we zelf een weg door zee gebaand en door mid del van peilingen- ervoor zorg gedragen, dat er geen brokken kwamen. Zo zaten we op een gegeven moment tot onze schrik en ontsteltenis in een vuurlinie. Niet ver van ons vandaan voer een oorlogsschip, dat een schietschijf trok. Op die schijf werd van de kust af met zwaar geschut geschoten. Granaten gierden over en langs ons schip Het waren benauwde ogenblikken, we ,,'t Was net, of we in een hele grote kelder liepen, waarvan de deur voor on ze neus ieder ogenblik kon dicht vallen, zodat we er nimmer uit zouden komen, nee, een plezierreisje was het niet, mij niet meer gezien in de Sovjet-Unie", seinden met het oorlogsschip, doch het verwaardigde zich niet te antwoorden.. Steeds als we onze koers veranderden om uit dit gevaarlijke gebied te komen, veranderde het oorlogsschip ook van plaats en zo draaiden we om elkaar heen, terwijl de granaten niet ver van ons uiteenspatten. Deze schietpartij van de Russische kust af, stoorde zich aan geen enkel voorschrift. Er waren geen schepen die waarschuwden voor onveilig gebied, geen rode vlaggen, of wat dies meer zijDe tweede keer, dat we bescho ten werden, was bij Kroonstadt, terwijl we een officiële loods aan boord had den. Wat betekent dat, vroeg ik ver baasd en ontstemd aan de loods. Dat we moeten stoppen. Maar kunnen ze dat verdikkemie niet anders te kennen geven, dit is ja levensgevrarlijk. Nee, anders kan het niet, ant woordde de loods locaniek. Ja, die bloembollenhet waren zes ton, maar of ze ooit hun plaats van bestemming hebben gekregen, ik weet het heus niet. Ze waren geadresseerd aan de Russische regering te Moskou, ze waren keurig verpakt en gesorteerd in kisten en kratten. Maar toen we ln Leningrad aan wal lagen, kwamen hongerige havenarbeiders (mannen en vrouwen) op het schip maakten ver scheidene kisten open en aten vele bloembollen op, zoals wy appels Geen enkel protest hielp. We moesten toestaan dat de bollen uit het schip werden gehaald en opgeslagen werden in een pakhuis. Alle papieren hebben we nog by ons. Niets is afgetekend... zelfs voor de aanbevelingsbrieven van de Russische ambassade in Den Haag bestond geen enkele belangstelling. OFFICIËLE ONTVANGST. Een officiële ontvangst was ons nog wel voorgespiegeldJa, die ontvangst hebben we toch wel gehad, lacht de heer Van Wageningen. Gp'oers en sol datenOns hele schip werd door zocht naar drukwerk, dat anti-commu nistische lectuur zou kunnen bevatten. Twee schildwachten met de bajonet op het geweer hielden dag en nacht bij ons schip de wacht. We mochten geen contact met andere Nederlandse sche pen zoeken en geen kranten uit Rusland meenemen. Omdat wij een geschenk brachten, mochten we op kosten van- de Russische Staat een avond naar de Opera. Hierover zijn we vol lof. Opge voerd werd een Engels stuk in het Russisch „a. magic woman". Bovendien mochten wij eenmaal per dag van het schip af en de stad ingaan, doch bui ten de stad mochten we ons niet bege ven. U begrijpt, dat we aan deze over treding ons niet bezondigd hebben, We hadden nog een pakje by ons voor iemand in Leningrad. Na veel moeite vonden we de persoon ln kwestie. Die durfde het echter niet aannemen, uit vrees voor de geheime politie, want in relatie staan met buitenlanders is ver raad aan eigen volk. Zes dagen hebben we In Leningrad gelegen, zes dagen van Intense span ning. We juichten echter, toen we ge bied bereikten, waar de Russische beer het toekijken heeft". Nee, vrijheid is toch maar een kost baar bezit! GUUS WEITZEL GEREHABILITEERD De vroegere omroeper van de AVRO, Guus Weitzel, is'bij beslissing van 11 Juli j.l. van de revisie-commissie voor de zuivering van radio-omroepperso- neel van iedere tegen hem genomen sanctiemaatregel ontheven en mag met terugwerkende kracht tót 5 Mei 1945 iedere functie by de omroep innemen. GEDETINEERDE PER ONGELUK DOODGESCHOTEN. Dinsdagmiddag ontstond ophetwerk- object te Eist bij Rhenen, waar ook politieke delinquenten uit het kamp Rhijnauwen zijn te werkgesteld, tus sen enige van deze laatsten onenigheid. Een der bewakers greep in, loste een waarschuwingsschot, dat echter ketste en de 44-jarige gedetineerde H. Lam- mers dodelijk trof. Het slachtoffer was een vooral gedurende de bezetting te Utrecht zeer berucht NSB-er. Voor het tijdvak van 20 Juli ton. 2 Augustus 1947. geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 707 (serie H) H-01 H-02 H-01 H-02 H-03 H-01 H-03, H-01 H-02 H-01 brood'. 800 gram brood; brood: 400 gram brood; boter: 125 gram boter; boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; melk: 4 liter melk; H-05 melk: 7 liter melk; vlees: 100 gram vlees; vlees: 200 gram vlees; algemeen: 200 gram kaas; binnenland. Schiedam ls in feeststemming in verband met de geboorte van zijn 70.000e inwoner J. M. Colllgnon, aan wiens va der de burgemeester een oorkonde heeft overhandigd. Op 14 Juni j.l verzond een Am sterdamse bankinstelling een aangete kende brief zonder aangegeven waarde naar Panama. De reële waarde van deze stukken bedraagt niet minder dan f. 280,000. De brief ls niet te bestemder plaatse gearriveerd. Veel plezier zullen de evt dieven echter niet van hun buit kunnen hebben, daar de recherche in alle landen de nummers van de aandelen heeft verspreid, waardoor de effecten onverhandelbaar zijn. Tengevolge van een val tijdens een twist is de 43-jarige slager J. van Z. uit de Witte de Wlthstrèat te Amsterdam zodanig gevallen, dat hij aan de verwon dingen ls overleden. De 24-Jarige soldaat P. W. uit Roer mond ls te A'dam met een gevechtswa gen in de Bomeokade gereden Hij is aan de gevolgen bezweken. Tijdens een wandeling is de 85- jarige P. Traas uit Baarland (Z.) in een koeienput geraakt en verdronken. Bi1 het baden in zee. bil Hollum op Ameland, is de 24-jarige mej. Drews uit Leeuwarden, verdronken, De minister van Economische Za ken. dr. G. W. M. Huysmans. gaat mor gen voor enkele dagen naar Limburg, waarbij hii o a. de mijnstreek en Maas tricht zal bezoeken. Te Tlburg ls op 80-Jarlge leeftijd overleden, de heer C B, JanssensMin der op. De overledene, een prominente figuur uit de Tilburgse wollens tof fenin- dustrle, trad ruim 60 jaren geleden in de directie van de firma Janssens van Buren te Tilburg. Dinsdag as. zullen de ministers van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van wederopbouw en volkshuisvesting te West Kapelle het internationale studen tenkamp. dat aldaar wordt gehouden, openen. Ruim 700 studenten uit verschillende landen van Europa (meer dan 10 naties vertegenwoordigende) hebben zich gedu rende de zomermaanden beschikbaar ge steld. om op Walcheren aan de weder opbouw en de oogstwerkzaamheden te helpen. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van Holland ln de staat Michigan zal de AX.M. op 11 Augustus een 'speciale vlucht daarheen organiseren: retour op Schiphol 16 Augustus. De directie van de N.V. Stoomvaart- mll „Nederland" heeft in een persconfe rentie en ln 'n request aan de Eerste Ka mer gewezen op de wenselijkheid van een eigen luchtlijn op Indonesië voor de maatschappij en op de moeilijkheden, die het verkrijgen ener desbetreffende con cessie oplevert. Het reeds door de Tweede Kamer aan vaarde wetsontwerp, dat beoogt de re gering te machtigen namens de staat voor een bedrag van 51 000,000 gulden deel te nemen ln bet kapitaal der K.L.M. acht de directie ln strijd met 's lands belang. Een luchtvaartmaatschappij, die een mo nopoliepositie zou krijgen in Nederland, zal h.i. oï> den duur verloren moeten gaan buitenland. Abd' el Krlm die 20 jaar geleden lei der was van de Marokkaanse revolte te gen 'de Fransen en Spanjaarden en thans ln Egypte vertoeft, heeft ln een inter view gezegd dat hii zeer waarschijnlijk een beroep zou doen op de V. N. ten gunste van de onafhankelijkheid van Marokko. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie 'heeft medegedeeld, dat de atoombomfabrlek te Los Alamos in Mexi co op permanente basis zal worden ge bracht. In de stad zullen meer dan dui zend nieuwe woningen worden gebouwd, en voorts scholen en zakengebouwen. De VS. hebben een conferentie van 11 staten, w.o. Nederland uitgeschreven, welke 19 Augustus te Washington bijeen zal komen om een aanvang te maken met de werkzaamheden voor een vredes verdrag met Japan. In Georgetown ln Brits Guinea werd een goudvondst bekend gemaakt, welke een van de rijkste ter wereld zou ziln. (U.P.) Een autobus, waarin zich een 40- tal Deense studenten bevondt. die een bezoek brengt aan België, is gisteren, nabil Oostende op een landmijn gereden Een 12-tal studenten werd licht ge wond. Van een vrouwelUke studente werd een been verbrijzeld. Volgens de Beierse staatssecretaris voor vluchtellngenkwesties zijn sinds de maand Juli ongeveer 50.000 personen uit de Russische zone van Duitsland naar Beleren gevlucht. Aan prinses Elizabeth van Engeland ls het ereburgerschap van Edinburgh aangeboden. De Amerikaanse generale staf in Eurlpa maakt ln ©en clmmundsué bekend, dat het Amerikaanse bezettingsleger ln Duitsland tegen het einde van Juli manoeuvres zal houden. Over de sterkte noch over de samenstelling der deelne mende eenheden wordtiete gezegd. De verwachte verklaring over de BritsAmerikaanse overeenkomst be treffende verhoging van het peil der Duitse staalindustrie, welke heden had moeten afkomen, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Na gebruik van roomijs zijn meer dan 200 inwoners van het plaatsje Ultker- ke ln België onwel geworden. By onder zoek bleek dat de ziekte ls veroorzaakt door paratyphusbacciLLen. die zich waar schijnlijk hebben bevonden ln de eieren waarmede het ys was toebereid. Tos dus ver ls een der slachtoffers overleden. Uit een gepubliceerd rapport van het Amerikaanse ministerie van finan ciën blijkt, dat Engeland wederom een bedrag van 100,000,000 dollar heeft op genomen van de Amerikaanse lening. In het geheel heeft Engeland, thans van de lening ten bedrage van 3.750.000,000 dollar 'n bedrag van 2,300,000,000 dol lar opgenomen. Amerika dringt er bij het buiten land op aan ln de oorlog gebouwde Ame rikaanse schepen te kopen ln plaats van staal voor de bouw van nieuwe schepen op de eigen scheepswerven. De Ameri kaanse economische autoriteiten zyn van mening, dat de buitenlandse scheepsbouw programma's gedurende de tijd, dat er over de gehele wereld een tekort aan staal heerst, verkwistend zyn, ln het bij zonder met het oog op het feit, dat de V.S. meer dan 1,000 moderne schepen hebben opgelegd H-02 algemeen: 750 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gram cho colade of suikerwerk; H-03 algemeen: 125 gram koffie; H-04 algemeen: 50 gram thee; H-05 algemeen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid): H-03 reserve: 1600 gram brood; H-06 reserve: 800 gram brood. Bonkaarten KD. KE 707 (serie H) H-ll brood: 800 gram brood; H-ll boter: 250 gram boter; H-12 boter; 125 gram margarine of 100 gram vet; H-13 H-15 melk: 12 liter melk; H-ll H-12 vlees: 100 gram vlees; H-ll'algemeen: 100 gram kaas; H-12, H-13 algemeen: 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. Jam stroop enz. of 250 gram cho colade of suikerwerk; H-13 reserve: 800 gram brood; H-14 reserve: 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid): H-16 reserve: 600 -feram bloem of zelf- ryzend bakmeel of kindermeel (niet uit rhst bereid). Bonkaarten MA, MB. MC, MD. ME, MF, MG 707 (byz. arbeid, a^. moeders en zieken) (seri* H) H-21 brood: 800 gram brood; H-21 boter: 250 gram boter; H-22 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; H-21 melk: 5 liter melk; H-21 vlees: 300 gram vlees; H-22 vlees: 100 gram vlees: H-21 kaas: 200 gram kaas; H-21 eieren: 5 eieren: H-21 suiker: 250 gram suiker, boter- hamstrooisel enz- of 500 gr, Jaf stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. Vcrsnaperingcnkaarten enz. QB. QC 707 H-33 versnaperingen: 200 gram cho colade of suikerwerk of 200 gram suiker boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. H-36 versnaperingen: 100 gram cho colade of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam. stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrydag 18 Juli worden gebruikt, mefc uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 21 Juli maf worden gekocht- De niet-aangewezen bonnen van serie G kunnen vernietigd worden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1