Het sprookje, dat wérkelijkheid werd Het program der Parijse conferentie gereed WEERBERICHT Een Engelse Prinses en een Griekse Apollo Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86sfe Jaargang DINSDAG 15 JULI 1947 No. 26133 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en~J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.25041Red.21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Samenstelling der Commissies. De werkcommissie van de conferentie over de economische samenwerking in Europa is met haar werkzaamheden klaargekomen en zal heden op de ple naire zitting de volgende voorstellen doen Een uitvoerende commissie van sa menwerking. Leden: Engeland. Frank rijk, Italië Noorwegen en Nederland. Commissie voor voedsel en landbouw. Leden: Denemarken. Frankrijk. Grie kenland, Eire. IJsland, Italië, Neder land en Engeland- Commissie van ijzer en staal. Leden: Frankrijk. Luxemburg, Noorwegen En geland en Turkije. Commissie voor vervoer Leden: Bel gië, Frankrijk. NoorwegenPortugal En geland, Zwitserland en Turkije, Commissie voor brandstof en energie. Leden: Oostenrijk. België, Denemarken, Frankrijk. Griekenland, Italië, Enge land, Zweden en Zwitserland. Daar alle 16 landen vertegenwoordi gers hebben in de werkcommissie. kan het zeker geacht worden, dat haar rap port zal worden aangenomen. Iedere commissie zal haar eigen leden kiezen. De voorzitter van de commissie van sa menwerking zal tevens optreden als voorzitter van de uitvoerende _commissie van vijf. De commissie van samenwer king zal permanent verantwoordelijk zijn-voor de conferentie als geheel- De voorstellen van Alphand (Frank- rijfcri- voor de benoeming van de boven vermelde landen in de verschillende commissies werden in de werkcommis sie zonder wijziging aangenomen nadat gelegenheid was gegeven tot vrije dis cussie. Zij waren de vrucht van drie dagenlange intensieve besprekingen binnen en buiten de muren van het conferentiegebouw, Baron van Boetzelaer van Ooster hout, de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft tijdens een in terview met de verslaggever van het ANP verklaard, dat het feit. dat Ne derland. België en Luxemburg samen in alle commissies en in de uitvoerende commissie vertegenwoordigd zijn een erkenning betekent van het economisch belang van deze drie landen. De minis ter sprak er -zyn tevredenheid over uit. dat Nederland benoemd is in de be langrijke uitvoerende commissie. „Ne derland zal zijn volledige medewerking verlenen in de eerste plaats als lid van de Benelux en in de tweede plaats als deel van Europa, aan het zoeken van een oplossing voor de huidige econo mische situatie in Europa door middel van opbouwend werk", aldus de mi nister. Men verwacht, dat de Benelux in de tweede en belangrijkere fase welke in gaat wanneer de samenstelling der commissies is aangenomen en deze met haar werk beginnen, het initiatief zal nemen met het indienen van concrete voorstellen. Men verwacht, dat de ministers heden avond of morgen, wanneer de voorstel len officieel zijn goedgekeurd, zullen vertrekken en de verdere regeling zullen overlaten aan de deskundigen. WIL POLEN OVERSTAG GAAN? Een woordvoerder van de Poolse am bassade te Londen heeft verklaard, dat Polen mogelijk zijn houding ten aan zien van het plan-Marshall zal wijzi gen. indien de organisatie, die door de economische conferentie te Parijs zal worden gesticht, haar werkzaamheden in het kader van de VN zal verrichten. „Indien de VS bereid zouden zijn te helpen bij de wederopbouw van landen als Polen", aldus de woordvoerder, „zul len v/ij maar al te graag onmiddellijk willen onderhandelen en inlichtingen verstrekken". Dus toch kans op verandering van koren, uit eigen belang? AMERIKAANSE TROEPEN WORDEN VERVANGEN DOOR POLITIE- TROEPEN. Binnen 12 of 18 maanden zullen de Amerikaanse troepen waarschijnlijk uit Duitsland, Oostenrijk, Japan en Korea worden teruggetrokken en vervangen worden door politietroepen aldus heeft John Peurifoy, die aan het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken belast is met administratieve aange legenheden. voor de commissie voor de credieten van het Huis van Afgevaar digden verklaard. Peurifoy, die echter meedeelde, dat' dit plan zich nog in een beginstadium bevindt, voegde er aan toe, dat deze politietroepen in de be zette gebieden zouden blijven, totdat de vredesverdragen zullen zijn opgesteld. GRIEKS BEROEP OP VEILIGHEIDSRAAD. Griekenland heeft de Veiligheidsraad verzocht spoedig een beslissing te ne men inzake'de Balkankwestie, daar de toestand de laatste tijd snel is ver slechterd In een brief aan de voorzit ter van de Veiligheidsraad wijst de Griekse vertegenwoordiger er op, dat „leidende persoonlijkheden van de Griekse communistische partij zich in Albanië en Joego-Slavië bevinden met het doel een rebellenregering te vormen" ONWEERSDREIGING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Warm weer met wat meer bewolking, toenemende neiging tot onweer (vooral in het Zuiden en Zuidwesten van het land). Geleidelijk naar Zuidelijke rich tingen draalendp wind. 16 JULL Zon op: 4.38 uur, onder: 20.53 uur. Maan op: 2.10 uur, onder: 19.55 uur (18 Juli N.M.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 1.57 en 14.29 uur. AMERIKAANSE REACTIE- De Amerikaanse minister van land bouw. Anderson, heeft met betrekking tot. de tussen de Sovjet-Unie en Tjse- cho-Slowakije getekende graanover^en- komst verklaard, dat Amerika thans niet overweegt voedsel naar Tsjecho- Slowakije te zenden en niet van plan- is graan te verschepen naar landen, die van andere zijde ruim worden bevoor raad. Ofschoon Anderson de Sovjet-Unie er niet van beschuldigde voedsel aan be hoeftige landen te onthouden, verklaar de hü met nadruk, dat de Sovjet-Unie dit jaar een overschot aan graan voor export beschikbaar heeft. De economische isolatie van de lan den die niet wensen deel te nemen aan liet -plan-Marshall tot herstel van Euro pa en niet op andere wijze met Ameri ka willen samenwerken is gèëist door drie republikeinse congresleden in de V.S. Naar verluidt, -zou Amerika in 5 fases het resultaat van Parijs willen behan delen. die men aldus ziet: 1. Verklaring van de behoeften en bijdragen van de Europese landen, ver moedelijk in September. 2. Bestudering van het plan door alle afdelingen van het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken, die er iets mee te maken hebben. Vervolgens zullen de resultaten van hetgeen de politieke plannings-commissie van het ministerie en andere door Truman in gestelde commissies reeds hebben on derzocht aan dit plan worden toege voegd. Invloedrijke leden van beide partijen van het congres zullen dan reeds vol ledig geraadpleegd worden. 3. Niet voor November zal het uitein delijke plan in de vorm van een wets ontwerp aan een uitgebreid onderzoek van de Senaatscommissie voor buiten-, landse betrekkingen worden onderwor pen. 4. Indien de Senaatscommissie klaar is voordat het de tijd is voor een ge wone zitting van het Congres, kan de commissie voor buitenlandse aangele genheden van het Huis van Afgevaar digden trachten het ontwerp reeds in het Huis te laten aannemen. 5. Ten slotte zou president Truman, begin Januari in de gebruikelijke „st- te of union"-boodschap de lange lijst van aanbevelingen inzake wetsvoorstel len indienen met het verzoek om snelle behandeling. Het rapport van de com missie zou dan reeds in handen van de congresleden zijn. Franse ambtenaren stellen staking uit. Van het hoofdbureauvan de Bond van Franse ambtenaren is officieus vernomen, dat de bond tegen onmid. dellijke stakingsactie heeft gestemd. De bond zou op een bijeenkomst besloten hebben de onderhandelingen voort te zetten. Volgens officiële gegevens hebben 9 van de '12 afdelingsfèderaties in de bond tegen onmiddellijke stakingsactie ge stemd, 2 federaties stemden tegen on der bepaald voorbehoud, 1 federatie, die van de politie-beambten, stemden voor. De leiders van de bond zullen nu trachten verbeteringen te krijgen in de door de regering aangeboden voorwaar den. A. F. P. meldt, dat het besluit om de onderhandelingen voort te zetten met 28 tegen 24 stemmen bij 8 onthou dingen is genomen. DE BELASTINGVERLAGING IN AMERIKA De Amerikaanse Senaat heeft met 60 tegen 32 stemmen het wetsvoorstel aan genomen, dat voorziet in de verlaging van de inkomstenbelasting, Ingaande 1 Januari 1948. Het staat wel vast, dat president Truman er zijn veto over uit zal spreken evenals hij dat in Juni heeft gedaan. Voor overstemming van het veto zijn 62 stemmen nodig. De controle op de atoomenergie. De subcommissie van de V. N, voor de atoomenergie, waarvan' China, En geland en de Sovjet-Unie deel uitma ken, heeft overeenstemming bereikt over het feit, dat in een internationale conventie inzake atoomenergie de bepa ling moet worden opgenomen, dat atoomwapens, al of niet afgewerkt, moeten worden vernietigd en dat de grondstoffen slechts voor vredesdoel einden mogen worden gebruikt. Over de belangrijke kwestie wanneer de bommen moeten worden vernietigd, kon men het echter in het geheel niet eeqs worden. De Sovjet-Unie was van mening, dat zy dienden te worden ver nietigd, zoodra de betreffende conventie was geratificeerd, terwijl Engeland daar mede wilde wachten tot het controle apparaat in een vergevorderd stadium was gekomen. Door dit meningsverschil kon geen resolutie worden opgesteld en moest de discussie worden verdaagd. ROEMENIË WIJST BRITS PROTEST AF. Volgens een bericht van het Sovjet- Russische persbureau Tass uit- Boeka rest heeft de Roemeense regering in antwoord op het Brits protest van 25 Juhi tegen de arrestatie van leden der oppositie en hun gevangenhouding on der jammerlijke omstandigheden ver klaard, dat zij zich geen- wetgevende en administratieve maatregelen door een vreemde staat kan laten opleggen. Ver der vermeldt het antwoord, dat het vre desverdrag, waar in de Britse nota naar wordt verwezen, andere staten niet het recht geeft van controle "op en inter ventie in de aangelegenheden van Roe menië, en anderzijds Roemenië de ver plichting oplegt om maatregelen te ne men tegen een organisatie, welke aan de V.N. vijandige propaganda voert. (Van onze Londense correspondent). „We want Philip", riepen de Londen se meisjes als Prinses Elizabeth, de 21- jarige troonopvolgster, zich de afgelopen maanden in het openbaar vertoonde! Zij kunnen tevreden zijn. want alles ging zoals ze gehoopt hebben. Het aloude sprookje is werkelijkheid geworden. De Prinses heeft haar Prins gevon den. Het is een Griekse Prins, maar een die op en top Engelsman is. Hij spreekt zelfs geen woord Grieks! De Engelsen, met een sterk gevoel voor traditie, zijn in hoge mate aan hankelijk jegens hun Koningshuis, Het neemt, evenals bij ons, een grote plaats in het openbare leven in. De afstand, die er nu eenmaal altijd zijn moet tus sen monarch 'en onderdanen, is eens klaps overbrugd door het samenvloeien van gevoelens, die allen eigen zijn. al bliift hier bij een dergelijke gelegenheid alle uitbundige feestvreugde achterwege Geen vlaggen, geen feesten, 's Lands wijs, 's Lands eer. De op handen zijnde verbintenis tus sen de bekoorlijke, eenvoudige, doch wilskrachtige Lilybet, zoals de Prinses in intieme kring genoemd wordt, en Philip Mountbatten. was allang geen geheim meer. In Januari smaakte een Londens avondblad het genoegen van de primeur, zoals een ochtendblad thans er het eerste bij was om de aankondi- glng-binnen-24-uur bekend te maken. De eerste, schijnbaar voorbarige, publi catie, die natuurlijk officieel prompt werd tegengesproken, wordt achteraf als een proefballon beschouwd. Men Gistermorgen werd in de Doopsgezinde Kerk te Baarn het huwelijk ingezegend tussen de heer D G Cavius en zuster A. Huydekooper, de verzorgster van de Prinsesjes De oudste drie Prinsesjes als bruidsmeisjes voor het gemeente huis te Baarn (Foto Anefo-Herschell) wilde namelijk nagaan indien deze theorie althans juist is of publicatie van het voorgenomen'huwelijk niet zou moeten worden uitgesteld. Het Griekse drama was toen immers op "zijn hoog tepunt! Even later vroeg de organisatie voor opinie-onderzoek: „Kan onze toekom stige Koningin met Philip trouwen?" Het resultaat was dat 55 pet. met „ja" en 40 pet. met „nee" antwoordde, ter wijl 5 pet. zeide dat er geen politieke bezwaren behoorden te zijn, doch dat Elizabeth beter deed na het huwelijk met Philip afstand te doen van de troon Zii, die een politieke achtergrond' tot dit huwelijk meenden te herkennen, sloegen de plank echter volkomen mis. Met het Griekse vorstenhuis bestaan al heel lang innige banden. Het huwelijk van Prinses Marina met wülen de Her tog van Kent is er een voorbeeld van. Prins Philip, die in Maart van dit jaar Brits staatsburger werd een stap, die zo duidelijk was als maar iets liet al zün aanspraken en zün titel varen. Hij stond volkomen los van wat er in zyn geboorteland voorviel. Zün naturalisatie was in die zin louter een formaliteit omdat hü door zün opvoe ding geheel als Engelsman is te beschou wen. Hij diende in de oorlog bovendien op de Britse vloot, waar hij onderschei den werd. De Mountbattens zijn briljante figu ren in Engelands jongste geschiedenis. Philip's grootvader, die nog de Duitse familienaam Von Battenberg droeg, bereidde samen met. Churchill in de eerste wereldoorlog de Britse vloot op zfjn taak voor, Zün Duitse afkomst dwong hem tot aftreden. Zün oom, Viscount Mountbatten, de laatste on derkoning van India, in de oorlog op perbevelhebber van de Britse strijd krachten in Zuid-Oost-Azië, is eveneens een man van büzondere kwaliteiten. De jonge Philip, sportief als geen ander, bescjiikt over soortgehjke gemoedseigen schappen en over dezelfde veroverende charme. EEN IDEALE VERBINTENIS. Philip, die thans door romantisch ge- stemden de Griekse Apollo wordt ge noemd. zal de derde Britse Prins-Ge maal zün. In de vaak stormachtige ge schiedenis van het Britse Koningshuis 1 de Abdicatie van Edward VIII in 1936 ligt nog vers in het geheugen werden de Koninklijke echtgenoten, die in al deze gevallen van vreemde af komst waren, koel ontvangen. Prins Albert van Saksen-Coburg- Gotha. de man van Koningin Victoria, kreeg zelfs door toedoen van de Tories een korting op zün toelage. Het duurde zeventien jaar voor hü zyn officiële papieren ontving. Aan een, andere Philip, van Spanje namelük, die met Mary de Eerste trouwde, heeft Engeland, evenals wü, minder prettige herinneringen. Het' huwelijk van de beroemde Ko ningin Anne met Prins Georg ran De nemarken was een politieke blunder. Maar de rijden zün veranderd. Thans In ons Blad van Donderdag j.l. publiceerden wü reeds tal van büzon- derheden omtrent de tentoonstelling „Schepen uit verre landen", welke vanN 15 Juli tot 1 October in het Rüksmuseum voor Volkenkunde te dezer stede wordt gehouden en die hedenochtend zonder enig officieel vertoon voor het publiek is opengesteld. De zeer interessante expositie geeft een voor- treffelük inzicht in de functie van het schip als verbrelder der onderscheiden culturen, van de evolutie in de scheepsbouwkunde en van het ontwikkelings peil der volkeren, die van oudsher de scheepvaart beoefenden. Onder de meer dan 200 modellen, grotendeels uit de eigen studieverzamelingen en zowel typologisch als geografisch gerangschikt, trekken de f ra ai-getuigde en -bewerkte zeilvaartuigen uit de Indische Archipel zomede de zieken- of dodenschepen de büzondere aandacht. De gedrukte catalogus vormt op Uw rondwandeling een onmisbare gids, die U tal van wetenswaardige details vertelt! Hierboven een fraai modei van een Japans handelsvaartuig. DE BENELUX De Nederlandse, Luxemburgse en Bel gische sociale studiecommissies van het comité voor de NederlandsBelgisch Luxemburgse samenwerking hebben op 11 en 12 Juli te Brussel contactdagen gehouden, Tüdens deze byeenkomst heeft de subcommissie voor sociografie een plan opgesteld voor de bestudering der grensvraagstukken. De Belgische en Nederlandse universiteiten zullen hterbü haar medewerking-verlenen. Dsub commissie voor prüzen en loonen heeft ce wens uitgesproken, dat ae bevoegde instanties der drie landen elkaar zou den mededeelen op weike basis de index der levensduurte wordt berekend, -en- einde de unificatie van het stelsel en een vergelijking mogelijk te maken. UITSLAG AFFICHE PRIJSVRAAG VOOR DE UNO. Een internationale jury van zeven bekende kunstenaars heeft de winnaars aangewezen van de prijsvraag voor de beste affiche van de Uno van dit jaar. De eerste prijs van 1500 dollar werd toegekend aan Henry Eveleigh uit Canada. Het winnende ontwerp, dat over de gehele wereld verspreid zal wor den .toont een paar handen, die een jonge boom planten, waarvan de bla deren gevormd worden door de 55 ver enigde volkeren. De tweede prijs van 1000 dollar ging naar Jan Bons uit Nederland en de derde prüs van 500 dollar naar Rowan Prins uit Zuid-Afrika. komt het bü de dragers der hoogste autoriteit voor alles aan op karakt er- gaven. En iq dit opzicht is Engeland volkomen gerust. De wederzüdse keuze wordt als de meest ideale beschouwd. Welk verschil van inzicht er ojk ^ïege heersen, het Koninklijk Huis staat bui ten elk dispuut. Zün familieleven is een voorbeeld dat het ganse volk inspireert. In deze Koninklijke verloving ziet men dan ook een bestendiging van een stuk onvervreemdbaar levensgeluk! BINNENLAND Gisteren zijn te Dordrecht de zo genaamde „hoffeesten" begonnen, die ge houden worden ter gelegenheid van de 375ste herdenkingsdag der eerste vrije Statenvergadering Op deze eerste statenvergadering werd de grondslag gelegd voor de Staat der Nederlanden. Men streeft er haar om tijdens deze hoffeesten de grondslag te leggen voor een jaarlijkse nationale her denking van dit gebeuren., Zaterdagmiddag is te Axel (Z. VI.) tussen de gebrs. van E. en de 50-jarige vlsventer O. een hevige twist ontstaaii over de vraag wie eigenaar was van een bepaalde postduif. De gebrs. van E. hebben daarby de vlsventer met een riek bewerkt, zodat de man naar het ziekenhuis te Sluiskil moest worden vervoerd, waar hij Zondagavond overleed. De daders zijn ge arresteerd. Na een hevige woordenwisseling met haar man heeft de 34-jarige J. M. W. uit de Grote Visserijstraat te Rotterdam uit jalouzie hem met een mes in de borst ge stoken. Het slachtoffer, de 35-Jarige slager D. G. werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar bleek dat hij niet ln levensgevaar verkeerde. De vrouw is gearresteerd. De 54-Jarige mevr. A. Zeilstra-Lei- ninga-, wonende in de Bergselaan te Rot_ terdam werd gistermiddag in de Noord molenstraat door een auto gegrepen en overreden. Met een ingedrukte borstkas werd zij naar het Bergwegzlekenhuls ver voerd, doch reeds voor de aankomst aldaar, is zij overleden. Ter aanvulling van het gisteren ge geven bericht kan gemeld, worden, dat de telefoonverbinding tussen Nederland en Batavia reeds op 21 October 1946 is her opend. Dezer dagen ls echter de telefoon verbinding tussen de Verenigde Staten en Batavia weer in gebruik genomen. Gisteren is de Baanhoekse spoorbrug, bij Sliedreoht, heropend. Tegelijk met deze brug werd ook die over het Wantij weer in gebruik genomen, zodat het spoorweg verkeer van Dordreoht naar de richting Gorinohem weer hersteld ls. Het ligt in het voornemen der Rege ring de Koloniale Reserve, welke vóór 1940 reeds in Nijmegen gelegerd was, weder ln de Prins Hendrik-kazerne aldaar te plaat sen. Tevens zal daar het depot van het Kon. Ned, Indisch leger weder gevestigd worden. De gemeenteraad van Groningen heeft ln een langdurige zitting het weder- opbouwplan besproken. Alleen de P. v, d, A. steunde bet voorstel van B. én W. om op de Grote Markt een kunstcentrum te bouwen, terwijl ook over de uitbreiding van het Stadhuis verschillende meningen naar voren kwamen De voorzitter, mr. P. W. H. J. Cort van der Linden, wees er op, dat, wanneer de raad dit voorstel zal ver werpen, Groningen minstens drie Jaar achter komt en dat men nog lang ln het moeras zou zitten. Ten slotte stelde de heer m Koppius namens de fractieleiders voor de voordracht tot September aan te houden om dan dë uiteindelijke beslissing te nemen. Met Ingang van 16 Juli is benoemd tot burgemeester der gemeente Zevenho ven de heer M. P. van der Weyden. BUITENLAND. De Amerikaanse missie belast met de regeling, van de hulpverlening aan Grie kenland ls te Athene aangekomen. Dertien leden van de Hongaarse vrij heidspartij, die tijdens een partij-bijeen» komst te Boedapest een vechtpartij zouden hebben veroorzaakt en „anti-democrati sche verklaringen" zouden hebben afgelegd, zijn geïnterneerd. Enkelen hunner zouden vroeger lid van uiterst rechtse partijen geweest zijn, Het bestuurscomité van het verbond van Siciliaanse mijnwerkers heeft besloten een algemene staking te proclameren, ten einde de regering te dwingen, over te gaan tot nationalisatie van de mijnen en zwa- velrafflnaderljen, Te Pasto, de hoofdstad, van het de partement Marino (Columbia), zijn ten gevolge van drie aardschokken hulzen verwoest, kerktorens beschadigd en ver bindingsmiddelen vernield. Drie personen werden gewond, een ernstig. In een gebied van 9 bü 6 kilometer om Nathanla, waar men aanneemt, dat de twee Britse sergeants, die Vrijdagavond werden ontvoerd, worden gevangen gehou den, is thans de staat van beleg afgekon digd. In dit gebied wonen 10.000 4 14.000 Joden. Volgende week Maandag en Dinsdag zulen Amerikaanse superforten een ver nietigingsoperatie ondernemen op U-boot- onderkomens te Farge ten N.W. van Bre men. Hlerbü zal een nieuw type bom wor den gebruikt. Volgens het Duitse nieuwsbureau ln de Britse zone mogen de Henckel-Zwllling- fabrlekeh te Sollngen (messen en scharen), die aanvankelük voor ontmanteling waren bestemd, de productie onmiddellijk her vatten. In de Poolse concentratiekampen Gronda en Komows zün de lüken van resp. 41.000 en 24.000 door de Duitsers vermoorde Russische gevangenen opge graven. De Britse' minister van voedselvoor ziening heeft ln het Lagerhuis medege deeld, dat het- theerantsoen voorlopig tot 8 ounces per maand zal worden verlaagd ten gevolge van de stakingen, die te Calcutta en Colombo hebben plaatsgevon den. Het rantsoen bedroeg gemiddeld 10 ounces per maand, Een vliegtuig van de lün Parijs Algiers ls bij de landing op het vliegveld van Vlchy ln brand geraakt. Eén passagier kwam hlerbü om het leven, terwül 18 anderen zwaar werden gewond. De raad van beheer van het Belgische nationale fonds voor wetenschappelijk on derzoek, heeft besloten aan 74 geleerden der Belgische universiteiten een beurs te schenken en 45 andere geleerden het zgn. „krediet voor onderzoekers" te verlenen. De toegekende sommen belopen een totaal bedrag van 8 millloen francs. In de Belgische ministerraad ls beslo ten het creddet van 80 millloen francs, be stemd voor de uitvoering van werken aan havens en waterwegen, met 120 millloen francs te verhogen. Republiek gaat leveranties aan Nederland beginnen. IN RUIL VOOR NEDERLANDSE GOEDEREN. De republikeinse minister van Eco nomische Zaken, dr. A.' K. Gani, heeft gisteren officieel bekend gemaakt dat de republikeinse regering overeen komsten heeft afgesloten met de Ned.-Indische regering en andere we derpartijen, waarbij goederen zullen worden uitgewisseld. Door de Republiek zal 76.000 ton rijst van Java geleverd worden in ruil voor tweederde deel van de Nederlandse goe deren, welke in Australische havens lig gen opgeslagen, zoals textiel en land bouwwerktuigen. De leveranties zullen geschieden in de periode van Juli 1947 tot Juni 1948. De rijst zal verscheept worden in de havens van Banjoewangi en Probolinggo, die een capaciteit be zitten van duizend ton per week. De le veranties zullen op het einde van deze maand aanvangen. Nederland zal mest stoffen. varkens en vergifstoffen leve ren uit Soerabaja in ruil voor mais en suiker uit de Republiek. Voorts zullen de Nederlanders my'n- werktuigen leveren in ruil voor kolen uit de Tandjoeng Enim-mün nabü Pa- lembang op republikeins gebied. De Republiek zal ondernemingsproducten uit het gebiêd van Soekaboemi leveren in ruil voor medicamenten, textiel en zoutevis van Nederlandse zy'de. De Re publiek levert vee uit Madoera en tabak uit Probolinggo in ruil voor textiel. De tabak is bestemd voor de Britisch- American Tobacco Co te Soerabaja. Deze overeenkomst is volgens de ver klaring van de republikeinse minister in de maanden Maart en April opge steld. BESPREKINGEN TE BATAVIA Ten Paleize Rijswijk zijn besprekin gen gevoerd tussen dr. van Mook, de Commissie-Generaal en dr- Koets ener- züds en de ministers Sjarifoeddin, Gani, Setyadjit en Leimena anderzüds. Deze besprekingen duurden ruim twee uur. Aneta verneemt, dat van Nederlandse züde hierbü nogmaals met nadruk ge wezen is op de onbevredigende toestand rondom de demarcatiehjnen en op de noodzakelykheid, dat hierin onverwijld verandering wordt gebracht. SPOEDIGE „BACKPAV'-REGELING? Naar Aneta verneemt zal thans zeer spoedig een ontwerpregeling betreffen de de ..backpay" by de Nederlands- Indische regering worden ingediend. OPVOLGER VAN MITCHESON Naar Aneta verwacht zal de Britse politieke vertegenwoordiger in Finland, Francis M. Shepherd, benoemd worden tot opvolger van John L. M. Mitcheson als Brits consul-generaal te Batavia. Naar verluidt zou Mitcheson bevorderd worden tot de.rang van hoge commis saris in Bombay. EN NOG STEEDS NIET DE LAATSTEN! Zondag jl.l. zün 509 evacuees uit. het binnenland in Batavia aangekomen, t.w. 292 Ambonezen. 207 Warga Negaras en 10 Duitsers.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1