Uit Leiden's Gemeenteraad De weg tot verbetering onzer deviezenpositie rUDEBA PANDA EN DE MEESTER-DETECTIVE De Nederlands - Belgisch - Luxemburgse douane - pvereenkomst J/êW KAMSTEEG's De visserij in de afgelopen week Voor de Jeugd Een man als jij Een zitting van meer dan 5 uur Gistermiddag kwam de Leid se Raad onder voorzitterschap van burgemeester F. H. van Kinschot bijeen. In een zitting van meerdan 5 uur werd de agenda afgehandeld. Om even over 7 uur volgde daarop nog een zit ting met gesloten deuren Slecht-s hi zeer beknopte vorm kun nen wij een verslag geven over het ver loop van zaken. GELDLENING. Allereerst konft aan de orde e,en voor stel tot het aangaan van een geldlening. Wethouder v. d. Kwaak zegt, dat de Bank van Ned. Gemeenten in samen werking met het ministerie van finan ciën de mogelijkheid wilden scheppen oude tekorten tot 1945 in leningen1 om te zetten. Voor Leiden is dat bedrag begroot op 2 millioen. Het doel is bereikt, want een obliga tielening bracht f.25 millioen bijeen, de rijksfondsen f. 75 millioen. Leiden kan zodoende rekenen op genoemd bedrag. B. en W. willen dit besteden om kas- gelden ad f. 2,300.000 af te lossen. De koers is op 99 3/7 gesteld, de looptijd op 30 jaar met voor de eerste 10. jaren" 3 pet. rente, daarna 3% pet. met minstens 5 jaar geen sterke aflossing. Spr. raadt het voorstel aan, daar op.de open markt wij zelf weinig kans zouden hebben, de voorwaarden aannemelijk zijn, en er geen kosten zijn. Het voorstel wordt z,h.st. aangeno men. De subsidie van f.1000 voor het Po- litie-Sportfestijn wordt verleend, nadat xïe heer Lombert heeft geklaagd, dat z.i. te veel geld wordt „verdineerd", hetgeen door de voorzitte: echter werd teruggebracht tot de normale proporties van de gebruikelijke plichtplegingen. UITBREIDINGSPLAN NOORD. Bij de herziening van het uitbreidings plan Noord met de daarofj behorende bebouwing wijst de heer Van Iterson op het grote belang, aan een uitbreidings plan verbonden. Z.i. komen de wonin gen er bij dit plan erg schrieltjes af ten voordele van het onbebouwde. Hij houdt een warm pleidooi voor de bouw van boven- en benedenwoningen, hetgeen productiever is en' voordeliger, vooral in deze tijden, nu de woningnood voor eerst nijpend zal blijven. Bij deze wijze van grondgebruik vreest hij voor eenspoedig tekort. Hij dient dan een voorstel ln de voor gevel-rooilijn der woningen, waar par ticuliere stoepen waren ontworpen,, vast te stellen, daar, waar de gemeentelijke trottoirs voorheen eindigden. Z. i. deugen de verhoudingen tussen deze lage wonüigen en de vruimte en breedte niet. Voorts dringt hij aan om meer architecten in te schakelen om de eenheid te verbreken. De heer Schüller gelooft, dat bij het eerste bezien van dit plan men zeer tevreden kan zijn, doch bij nader on derzoek vragen enige punten toch z.i. nog wel de aandacht Nader zet hij dit uiteen. Zo zijn b.v. de particuliere stoe pen teruggenomen, maai B. en W, heb ben er gemeente-stoepen van gemaakt, hetgeen z.i. niet de bedoeling was. Verder oordeelt hij vele maten voor deze huizen te klein. De heer Lombert steunt de idee van beneden- en bovenwoningen, al -is een eengezinswoning ideaal De heer Van Weizen bepleit de bouw van arbeidersflats, al is z.i. dit plan volledig verantwoord. Dc heer A. van Dijk vraagt hoe het in dit plan staat met woningen' voor grote gezinnen: (meer dan 5 personen). De heer Knuttel meent, dat men niet te veel moet letten op zuinigheid; we bouwen niet alleen voor nu, maar ook voor de toekomst. Spr. is in het alge meen voor hoog-bouw, maar kan zich met dit plan toch verenigen. De heer Hendriks pleirvoor voortui nen in plaats van stoepen, al wil hij deze niet altijd veroordelen. De heer Vos steunt de idee van hoog bouw, en vraagt aanhouden om de zaak nader te kunnen bezien. De heer Riedel oordeelt het plan buitengewoon aantrekkelijk, ook iri de tails. Hij raadt aan het te aanvaarden. Wethouder Jongeleen spijt het, dat de voorstoepen in dit plan zijn verdwenen, waardoor b.v. demogelijkheid van het raam. dat naar buiten open gaat, weg valt. Voor dit plan zijn de verhoudingen precies uitgekiend en hij ontraadt het voorstel-Van Iterson. Brede straten zün nodig, ook met -het oog op het groeiend verkeer, waarmede in de> toekomst re kening is gehouden. Het hele plan ademt eed geest van open bouw; laat men deze bewaren en daarom deelt spr. niet de angst voor gebrek aan grond in dit geval, al deelt hü die angst in het. algemeen wel. Boven- en benedenwoningen zijn niet altijd voordeliger en bij deze fundering niet mogelijk. Ompractische en finan ciële redenen ontraadt hij deze bouw. Ook uitstel ontraadt hij: dit uitstel zou zeker- lh. jaar- zijn, en daarvoor wil hij geen verantwoording dragen, gelet op de noodzaak van woningbouw. Volgens de statistiek zijn er huizen voor grote gezinnen. H^r totaal per centage is getaxeerd* op 30. Op 11 voor heel grote gezinnen Het plan is in over eenstemming gebracht met de voor schriften wat de oppervlakte der huizen betreft. Dit plan, royaal opgezet, geeft een passende woning in passende omgeving. Na re- en* dupliek werd het voorstel- Van Iterson verworpen met 19 tegen 15 stemmen. - Een voorstel-Hendriks om m art. 5 te laten vervallen de bepaling, dat de inhoud der woningen niet meer mag bedragen dan 275 kub. Mwordt aan genomen met 18—16 stemmen. Een voorstel-Scliüiler om in art. 6 te'laten vervallen de machtiging aan B, en W. beneden dr vastgestelde goot- hóogte en dakhelling te gaan, wordt verworpen met 2112 stemmen. Het uitbreidingsplan Noord wordt daarop z.h.st goedgekeurd, Het voorstel f.5000 beschikbaar te stellen voor het aanleggen van een tij delijk speelterrein bin non de bebou wing Levendaal-Geeregracht-Plantsoen wordt verdedigd door de heren Van Iterson en Schüller, bestreden door de h«er Riedel. Na verdediging door de wethouder wordt het z.h-3t. aanvaard. Bij het voorstel tot een gratificatie aan het gemeentepersoneel vraagt de heer Wilmer of de uitkering spoedig ge schieden kan, hetgeen hij zeer gaarne zou zien. De heer Schüller meent, dat directe uitkering kan. De heer Van Wei zen bepleit voortzetting voor volgende jaren, zij het door omzetting m een va- cantie-toeslag. Wethouder Menken wijst er op. hoe alles gereed is voor uitkering, maar de uitvoeringsbesluiten zijn er nog niet.' Hoe het volgende jaar zal zijn, is nu nog niet te voorzien. EEN GEMEENTELIJKE ACCOUNTANTSDIENST. Bij het voorstel tot heft instellen van een Gem. Accountantsdienst, wijst de heer Frohwein er op, hoe het doel twee ledig is, n.l het oefenen van controle en, speciaal, het geven van adviezen. Spr. vergelijkt het voorscel met een vaste wastafel zonder kraan. De kraan ziet hij in zijn voorstel om eeh docto randus in de economie hieraan te be noemen, althans iemand met acte KX, die dan als wnd: voorzitter zal funge ren naast de directeur, die z.i. te veel in beslag zal zijn genomen. Dit Om de kosten van f 10.000 er ettelijke ma len uit te kunnen halen. De heer Lombert meent, dat het vori- ficatie-bureau" der Ned. Gemeenten wel voor vqldoende controle kan zorgen, 't Ongelimiteerd uitbreiden van 't amb tenaren-dom heeft niet sympathie. Hij zaltegenstemmen. Goede adviezen kunnen boyendien z.i. beter gegeven worden* door deskundigen niet-amb- tenaren. De heer Stolp verdedigt het voorstel van B, en W. met warmte, overtuigd van het grote nut van zo'n dienst. De motie van de heer Frohwein zal hü echter niet steuneji, een binding als deze niet willende aanvaarden. De heer Riedel steunt het voorstel van B, en W. Van het hoofd zaï z.i. slagen of niet-slagen afhangen. De heer Knol bestrijdt de heren Frohwein en Lombert, ter verdediging van het voorstel van B. en W. De kos ten zijn z.i. niet te vergelijken met vroegere kosten, daar economische adr viezeri nimmer zijn gegever. Z.i. zal een Gem. Acc.dienst zelfs voordeliger zijn. De motie-Frohwein is op zijn minst voorbarig en in ieder geval moet de eis de acte KX vervallen, als zijnde van geen betekenis. Nadat de heren Knuttel en Perquin zich voorstanders hebben verklaard, verdedigt wethouder v. d. Kwaak het voorstel van B en W., kort de wordings geschiedenis schetsend. Belangrijker dan het controleren is het adviseren, vooral in dezè tijden en voor een gemeente als Leiden met zoveel diensten en bedrij ven. Hij twijfelt niet of de kosten zullen Laat geblokkeerde saldi vrij! (Van onze financiële medewerker) De tweede deviezennota van minister Lieftinck mag nu spoedig worden ver wacht. Daarin zal dan niet alleen onze deviezenpositie worden belicht, maar ook zullen de middelen worden aangegeven om ze te verbeteren, waarvan dan on getwijfeld de voornaamste zal zijn een drastische inperking der •verheids-uit gaven. Dat dit dringend nodig is, behoeft niet te worden gezegd- Want dat wij in' het buitenland (lees: Amerika) moeten lenen, is voor een deel een ge volg van het feit-dat de Staat een te groot deel van ons volksinkomen op slokt voor improductieve of minder productieve doeleinden. De minister heeft dat zelf in zijn toe lichting op de begroting 1947 duidelijk uiteengezet en begint er blijkbaar meer en meer van overtuigd te worden, dat Amerika maar niet lukraak zijn dollars over Europa distribueert, maar er ter dege rekening mee houdt, waar ze te recht komen en hoe ze worden gebruikt. Het is daarom een goede gedachte ge weest van de Hoofdgroep Industrie, dat zijn een nota aan de regering in het zoe- nomische Zaken de regering in het zoe ken naar middelen tot verbetering van onze deviezenpositie te hulp is, geko men., aan de industrie zal het niet lig gen. Uit de jaarverslagen over 1946 en de prospect! van de vele emisèies der laatste weken, blijkt duidelijk, dat in de meeste takken van bedrijf een- grote mate van activiteit en voortvarendheid aan de dag wordt gelegd en dat men naar de productie van hoogwaardige fa brikaten streeft waarvoor in het bui tenland een afzetgebied te vinden is. De Hoofdgroep Industrie wijst er nu op, dat haar daarbij o.m. een groot tekort aan personeel in de weg staat en dat ook de Overheid daaraan voor geen ge ring aandeel debet is. Terwijl de bevolking van Nederland van 1938 tot 1946 met ca. 600.000 zie len is gestegen, daalde het aantal voor de bedrijven beschikbare personen met 70.000 door de uitbreiding van over- heids- en semï-overheidsdiensten, mi litaire dienst, opsluiting en bewaking politieke delinquenten, zwarte handel etc. De regering zal er naar moeten stre ven deze personen allengs naar de be drijven terug te voeren, wijl deze een blijvende en productieve werkgelegen heid bieden en tevens om de bedrijven te ontlasten van heg ambtelijk streven naar perfectionering van de reglemen tering, hetgeen een geheel verkeerde weg is omdat een reglementering nooit vol maakt kan zijn en het aantal overtre dingen stijgt naai* mate de voorschriften toenemen. i 9 9 9 Ook over de credietmogelijklieden handelt, gelijk bekend, bedoelde Nota hetgeen alleszins verklaarbaar is. want, hoe meer de Staat het Ned. spaar kapitaal voor zich opeist, hoe minder er voor de verbetering en de vernieu wing van het, productieapparaat over blijft. De laatste weken hebben ons een groot aantal nieuwe kapitaalsuitgiften gebracht en het is békend dat er vele zullen volgen, daar er eèn grote be hoefte aan uitbreiding van werkkapitaal bestaat* En in vele gevallen moeten de ondernemingen tot uitgifte van kapitaal HET PRIKKELDRAAD VERBROKEN zich ruimschoots vergoeden. Het voorstel-Frohwein ontraadt hij als overbodig, ongewenst en te kostbaar. De heer Wilmer zou gaarne de in structies voor deze dienst zien vastge steld door de raad De leider moet on afhankelijk 'zijn. De heer Frohwein trekt zijn motie in. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 24—3 stemmen. Tegen de heren Lombert, Frohwein en A. van Dijk AMERIKAANS PAPIER VOOR ONZE JEUGD. Het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis treft voorbereidingen om vijf millioen vel papier naar ons land te verzenden. Dit gfeschiedt om in de behoefte aan dit artikel te voorzien. Het zal worden ge bruikt. voor het herstel van het onder wijs in ons land. De jeugd-afdeling van het Ned. Rode Kruis zal. in samenwer king met het ministerie van Onderwijs, de verdeling onder de scholen verzorgen. overgaan, terwijl zij zelye nog belMig- rijke bedragen bezitten, waarover zij echter de beschikkingsmacht missen, omdat ze geblokkeerd zijn. Tot dusver zijn het nog geen grote bedragen, wqlke van het publiek worden gevraagd, maar als straks ook de grotere concerns als Philips en Koninklijke ook de~KL;M. zal eerlang een beroep op de kapitaal markt doen nieuw geld moeten ge bruiken, staat het, te bezien of de vrije geldmiddelen van liet publiek toereikend zullen zijn om aan de grote vraag te voldoen, HOE HET NIET MOET! Engeland g^eft ons thans het voor beeld hoe het. indien enigszins moge lijk, niet moet. Ook daar is de devie zenpositie benauwend, nu het 't Ame rikaanse crediet over een klein jaar zal hebben opgebruikt en de industri ële productiviteit als gevolg van ex treme sociale maatregelen en gebrek a#.n medewerking bü de arbeidende trfevolking, ver beneden het normale en de raming blijft. -v. Daar wil men de invoer uit Amerika drfctlseh beperken om een evenwicht op handels- en betalingsbalans te be reiken, een middel dat erger is dan de kwaal, omdat door vermindering van de invoer de arbeidsmoeilijklieden zul len toenemen en derhalve ook dc ex portmogelijkheden kleiner worden. Die kant moeten we dus niet op. Daarom is ook de ontevredenheid over de verlenging van de geldblokkade, welke in het voorlopig verslag der Tweede Ka mer tot uiting gekomen is, begrijpelijk. We hebben er steeds voor gepleit dat de geblokkeerde saldi zullen worden vrijge- Ingezonden Mededeling Vast en aeker/ Automobielbedrijf N.V. Oegstgeest geven zodra de aanslagen voor VA.B. en Heffing ineens betaald zijn, maar de minister wil er nog vijf jaar over doen, noemde belastingen haar einde moet wat als een onrecht beschouwd wordt omdat de geldzuivering met de beide ge noemde belastingen haar einde moet vinden. Het zal toch al lang genoeg duren alvorens die belastingen betaald zijn. want de minister heeft medege deeld dat de definitieve aanslagen in V.A.B. en Heffing in de loop van twee jaar zullen zijn uitgereikt Waarlijk, Excellentie, wij worden het wachten moede! Export het gAotste probleem (Van onze deskundige medewerker). De resultaten der trawlvisscrij werden deze week ongunstig beïnvloed door het ongestadige weer; er was minder aan voer dan de vorige week. Dank zij de koelere weersgesteldheid kon de markt wat meer vis gebruiken en over het al gemeen ging alles tegen de maximum prijs van de hand. De situatie op het gebied van de ha ringvisserij is aanzienlijk verbeterd en geleidelijk herstelde de prijs zich op het voormalige niveau. In de eerste plaats kan dit toegeschreven worden aan het koele weer, waardoor de haring weer zonder al te veel risico vervoerd kon worden. In de tweede plaats was de vangst beduidend minder en ten slotte is men er, gelijk reeds eerder gemeld, van rederszijde in geslaagd een koelhuis te bemachtigen,' waarin ca. 11,000 kantjes kunnen worden opgeslagen. Ift. verband met de duur van het maatjes seizoen gaat de handel zo langzamer hand de rekening opmaken met betrek king tot de voorraadsvorming en al deze factoren werkten het herstel van de markt in de hand. Intussen blijft waakzaamheid gebo den, te meer waar zich nog steeds geen nieuwe gezichtspunten ten aanzien van de export voordoen. Met het oog daar op werden door de Redersvereniging reeds maatregelen getroffen om de pro ductie te beperken, zodra de gang van zaken in het bedrijf zulks noodzakelijk maakt. Ir; het algemeen heeft *men nog te weinig de gelegenheid gehad om zich op onze vroegere markten met uit zondering van België te oriënteren. Verschillende daarvan zijn nog voor de particuliere handel ontoegankelijk, zo als Duitsland. En de uitbreiding, welke Amerika gedurende de oorlog aan zijn visserij heeft gegeven, zal ongetwijfeld aanzienlijke afbreuk doen aan onze ex port naar dit land. Tegen de tijd, dat de voor de export geschikte haring aan land komt, kan er echter nog veel ver anderen en laten wij hopen, dat onze huidige bezorgdheid ten aanzien van de afzetmogelijkheid van ons product dan zal blijken voorbarig te zijn geweest. BEZOEK VAN VLIEGENDE FORTEN. Een formatie van 21 vliegende forten maakt vandaag van het vliegveld van Giebelsbach bij Frankfort uit. een rond vlucht over Duitsland. .Nederland, En geland Frankrijk en België. De vlieg tuigen zullen o.a. over Amsterdam en Rotterdam komen. RAADSELS voor allen om uit to kiezen; de groteren .(1116 jaar) vjjf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de raadsels. Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I. Ingezonden door Jannie Zonneveld) Iemand neemt mij mee en toch ben ik in huis, Hoe kan dat? II. (Ingezonden door Corrie Ouds hoorn). Welke muziekbeoefenaars lees je hieruit? 1. psoetmrtit; 2. fnsxiosoat; 3. pahrseit; 4. nrgitoas; 5. npiseatl. III. (Ingezonden door Fietje v. d. Born). Met d ben ik een meisjesnaam; keer mij om, dan ben ik een kleur. Met m ben ik zwart; keer mij om. dan ben ik wit. Met k ben ik in de kerk; keer mij om, dan ga ik de lucht in. IV. (Ingezonden door Greetje Dorre- paal). Ik ben een rivier in Nederland; haal mijn kop er af, en je houdt iets over, waarmee je vissen kunt vangen. V. (Ingezonden door Mia' Bekooy), Welk onderscheid is er tussen een vlag en een draad garen? FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 18) „Zijn toestand is ernstig, ik durf al leen zijn naaste familieleden toe te laten". „Meneer Holms heeft geen familie'. Ik weet niet, waar ik zo gauw die wijs heid vandaan haalde maar ik wist op eens. zeker dat Gösta geen familie had, Gösta met familie leek me ondenkbaar. „Oh jüist. U bent dan waarschijnlijk zijn verloofde. „Ja", antwoordde ik met tegenwoor? digheid van geest en keek hem rustig aan. „Ja ik ben zijn verloofde". „Dan zal ik u een kwartier toestaan", zei hij met een lachje, dat zijn gezicht ineens veel sympathieker maakte. „Maar niet langer, En doet u alstublieft niets, wat de patiënt zou kunnen opwinden. De kleinste gemoedsbeweging kan hem noodlottig worden. Neemt u de lift. Tweede verdieping, kamer vqf-en- dertig". „Dank u wel, dokter". Gösta sliep, bewaakt door een ver pleegster die me bereidwillig haar plaats afstond en de kamer verliet. Zo dra we alleen waren, opende hij zijn ogen. Een lachje lag om zijn mond. „Dus toch!" zei hü zachtjes. „Het gaat geloof ik heel goed mpt u", zei ik. en probeerde opgewekt te kijken, „Dank je. Het was ditmaal anders büna fout gegaah. Sylvride, zijn we nog vrienden?" „Een vriendinnetje was hier niet bin nen gelaten. Ik heb moeten liegen: ik heb gezegd, dat ik uw verloofde was". „Sylvride!" „Laat u mü alstublieft uitspreken. De dokter heeft mè zo ongeveer een spraak verbod voor u meegegeven. Mün leugen tje geldt natuurlijk alleen voor vandaag Ik zag anders geen kans u te spreken te krijgen. Eén vraag maar: Hebt u de en velop die ik u gisteren bracht, in vei ligheid kunnen brengen vóór u met Ma riana bij Berzelli ging eten?" „Zeker, Ik ben direct door naar Ju- lienborg gereden en daar heb ik hem opgeborgen in mün bureau". Bijna had ik het uitgeschreeuwd. „Een geschiktere plaats om iets te verbergen kon u ongetwijfeld niet bedenken? Uw bureau! Daar zal de politie wel het al lereerst zoeken". „U ziet. ik ben nog maar een groen tje in mün beroep. Maar maakt u zich om mü niet ongerust. De hoofdzaak is, dat ik die ander te vlug af ben geweest. Vandaar ook deze wraakoefening. Arme Mariana! Ze heeft - haar vriendschap voor mü wel duur moeten bekopen". „U weet dus al. dat Mariana „Ja. de eerste kogel miste de tweede raakte mü en trof Mariana in het hart". „Maar u weet waarschijnlijk nog niet. dat men jalouzie als motief vermoedt?" „Nee" zei hü verrast. En na kort over leg: „Maar dat is toch klinkklare non sens!" Ik wierp een wanhopige blik op mün horloge. Al de helft van het toegestane kwartier was om. „U moet die gedachte echter onder alle omstandigheden verkondigen. De politie kan beter niet op het idee ge bracht worden, dat de politiek hier een hoofdrol speelt. Anders komt men op het spoor". Hfj zweeg, maar het scheen mü toe, alsof zün ogen steeds blauwer werden- En toen begon hij zachtjes te lachen. „Oh, Sylvekind! Daar heb je me iets fraais aangericht. Ik moet dus vertellen, dat Mariana en ik.ehhm! en dan kom jü hier met een stalen ge zicht vertellen dat Je mün verloofde bent". „Men zal het helemaal niets büzon- ders vinden, dat jü behalve je verloofde ook nog andere dameskennissen hebt". „Dat is waar. Men kent mü immers". „Overigens weet 'toch alleen dokter Fryman er van", zei ik blü. dat hü me zo goed begreep. „Maar wat hier in het ziekenhuis be kend is, komt de politie ook gauw ge noeg te weten. Enfin, het gaat in eén moeite door, mün reputatie is toch al niet bijzonder goed- Ik ben een blauw baard Een bruut. Een avonturier". Verlegen zweeg ik. Dit was immers ook mijn mening. Ik had mezelf werke- lük in een pynlijke positie gebracht. In plaats van alleen tegenover dr. FryAan, moest ik me nu ook tegenover de poli tie en tegenóverja. tegenover ieder een als Gösta's verloofde voordoen, „U hebt nog tüd genoeg om een beter leven te gaan leiden" antwoordde ik een beetje schoolmeesterachtig op Gös ta's pathetische zelfaanklacht. Gösta lachte nog steedseen zeer misplaatst lachje. Maar er zün ten slotte mannen, die overal mee spotten. Streng ging ik verder: ;,Ik ga dus voor uw verloofde door tot het gevaar voor u verdwenen is Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat wij el kaar alleen met ons gezelschap verbhj- den als het strikt noodzakelijk is". „Ik ben bang. dat we ons dit offer vaker zullen moeten getroosten". De zielige toon, waarop hü dit zei, dreef mü het bloed naar de wangen. „Het kwartier is ofti". zei ik en stond bruusk op- 82). Het gehuil van een gillende sirene is geen gewoon geluid. Lang geleden, in de tüd. dat er nog boze dwergen en vlie gende draken bestonderi. zou niemand er aandacht aan hebben geschonken maar nu bleven de burgers op straat' stil staan en keken omhoog, „Zeker brand!" zei de een. „Een onge luk gebeurd!" zei een ander, „Narigheid in de fabriek!" meende een derde en al gauw stond er een oploopje om het bouwwerk. Een pohtie-agent op een zijspan mo tor die plichtsgetrouw zün ronde maak te. hoorde het lawaai ook dacht even na, trok zün conclusies en keefde zijn motor. „Iets aan de hand!" zei hü tegen de agent, die naast hem zat „Onregelma tigheden!" zei de ander. „Er op af!" Deteotive Snuf kens, die nog steeds zwaar gebonden in het kamertje boven lag, werd wakker van het sombere geloei boven zün hoofd. „Dit is het einde!" mompelde de pien tere speurder- .Blijf rustig- Snuf kens! Wat en ook gebeurtblijf rustig!" „Een ogenblik nog. Ik dien toch;wel te weten, sinds wanneer wü verloofd zün". „Och. dat doet er toch niets toe! Zeg maar iets. Bijvoorbeeld sinds het grote feest?" „Afgesproken, Sinds het feest. En in het geheim, Sylve! We hebben immers geen kaarten verstuurd. Mün kennissen zullen zich groen en geel ergeren, dat ze het niet allang voorspeld hebben. Uit wraak zullen ze waarschijnhjk hun er gernis wel verhalen op de huwelüksca- deaux. Nou ja we zullen ze maar ac cepteren en ze dan bü gelegenheid wel weer eens aan een ander geven. Wat is er. Sylve? Wil Je heus weg?" Nu pas merkte ik. dat hü al die tüd mijn hand vast liad gehouden. En nog al stevig ook, voor eén zwaargewonde. „Beloof je me morden terug te komen? Of vanavond?" vroeg hij vleiend. „Dat gaat niet" antwoordde ik, zijn vertrouwelijke toon negerend. „Ik ben vandaag alleen maar gekomen om te zien of ik u ergens mee kon helpen". „Oh, maar dat kun' je altüd. Waar zün we anders voor verloofd?" „Mijnheer Holms", zei ik verlegen, „als we alleen zün. hoeven we geen co- medie te spelen". „Zoals ge wilt. Maar tegenover de bui tenwereld moeten we onze rol correct spelen. En een meisje is verplicht haar zieke verloofde op te zoeken en hem te verplegen. Dus ik verwacht beslist, dat je vanavond komt''. Ik vond. dat Gösta, plotseling weer heel veel en heel goed kon praten. Hü had een kleur gekregen. Ik was zeker te lang gebleven. Niettegenstaande mün ontstemming over zün intiem gebaar, had ik mün hand wel op.zün voorhoofd willen leggen om te voelen, of hü koorts had. Het zou eigenlük volkomen on schuldig geweest zijn; een gewoon ge baar. dat, elke dokter. *elke verpleegster honderd maal per dag maakte. Maar ik was bang, dat hü het als opdringerig zou beschouwen. Gösta zou wel andere be zoeksters hebben, die zich dat konden permitteren EbbaDe gedachteaan Ebba Söderman deed me pün. Wat zou zü van deze comedie zeggen? „Gösta" zei ik vastbesloten. „Eén ding moet je me beloven: Ebba moet weten, precies weten, hoe die verloving van ons in elkaar zit". (Wordt vervolgd) VI. (Ingezonden door Frans van Egmond). Züt gü er voor, dan zü't ge er in. Züt ge er niet voor, dan zijt ge er ook niet in. Wat ben ik? VII. (Ingezonden door Cathrlentje van Til). Mün geheel is een plaats in Noord-Holland van 11 letters. 9, 10, 7 is een voorzetsel, een 1, 2, 3, 6, 5 groeit in tuin, veld en bos, 9, 10, 2 is een vis, de 8, 3, 5 ln Utrecht is zeer bekend, 4, 11 is een lengtemaat. VIII. (Ingezonden door Willy Docter). Plaats de letters op de kruisjes zo, dat men horizontaal en verticaal'hetzelfde leest. De woorden betekenen: x x x 1. de eerste mens. x x x x 2. een meisjesnaam, x x x x 3. een dokter, x x x x 4.( een deel van een schip. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Mantelmeeuw: 1. hamer, 2. laars, 3. kanon, 4, hotel, 5. klein, 6. hulst, 7. hemel, 8. 'trein, 9. leeuw, 10. beurt, 11. gewei. 2* Tamboer; tam, boer. 3. Lans, Hans. 4. Venlo; 1. vest, 2. Eric, 3. noot, 4. lamp, 5. Oost. 5. Sigaar: si, gaar, 6. Paddestoel. 7. Frankrük. 8. Stille wateren hebben diepe gron den; gist, Rhodesia, welp, hebben, teer, pen, den, diep, stil, el, water, bon. Beste raadselnichtjes en -neefjes, Weer mün hartelüke groeten aan Jullie allen, en...... „duimen" voor mooi vacantieweer! Wie al uitgaat, wens ik veel genoegen en vroüjkheid. Jullie Raadseltante, Mevr. M. J. BOTERENB^OOD. SCHEEPSBERICHTEN. Aalsum, 9/7 van Rotterdam te Basra; Alchlba. Zuid-AmerlkaRotterdam, 11/7 te Antwerpen; Alpfhacca. AntwerpenZd. Amerika. 10/7 van St. Vincent (K.V.); Boschfontein, 8/7 van Amsterdam te Beira; Ceronla, 10/7 van Singapore naar Mirl; Dj Irak. 10/7 van Bombay naar Aba- dan; Dordrecht. 10/7 van Rotterdam naar Marcus Hook (bü Philadelphia)Gouwe, 8/7 van Delfzijl to Stettin; Jacob Cats, 10/7 van Norfolk te Rotterdam; Kerto- sono, JavaNew York, 10/7 om 12 uur van Halifax; Kota Inten, 10/7 van Bata via naar Rotterdam; Maaskerk, Amster damWest Afrika, 9/7 van Port Har- court; Meliskerk, RotterdamSydney, 9/7 te Karachi; Ossendrecht (ex Kerkplein), 10/7 van Rotterdam naar San Domingo (via Cardiff): Papendrecht, 9/7 van Ba- toum naar Engeland; Prins Alexander, AntwerpenMontreal, péss. 10/7 Scilly; Stad Schiedam, 10/7 van Rotterdam naar Savona; Straat Malakka, Buenos Aires Shanghai, 9/7 van Santos; Streefkerk, 10/7 van Hamburg te Rotterdam; Tas man, BelawanBatavia, 10/7 bil Slrtea- pore gesignaleerd; Tegelberg. Batavia Buenos Aires. 8/7 van Tafelbaai; Utrecht, 10/7 van Batavia naar Semarang; Van der Waals. 10/7 van Batavia naar Soera- baya; Van 't Hoff, 8/7 van Beaumont to New Orleans; Volendam, BataviaRot terdam, 10/7 5 uur van Port Said; Wel tevreden. RotterdamJava. 10/7 om 15 uur van Londen; Winterswijk. Rotterdam Zd. Afrika, 11/7 te Antwerpen; Zaan, 9/7 van Geffle te Hamlna; Zonnewilk, 9/7 van Calcutta naar Rotterdam; Zuider kruis. 10/7 van Rotterdam te Batavia, vertrekt vermoedelijk 18/7 terug. K.H.L Rijnland. 10/7 van.Pernam- buco uitreis. K.N.SM. Ardea, 10/7 van Amster dam naar Algiers; Theseus. 10/7 van Amsterdam naar Rotterdam; Helder. 9/7 tc Curasao; Ganlmedes, 10/7 te Curasao: Hera. 8/7 te New-York: Tltus. U/7 van Antwerpen naar Madeira Stoomv. Mij. Nederland Slngkep, 8/7 te Genua; Oldenbamevelt U/7 te South ampton; Tawall, 9/7 te Singapore; Ma- rlekerk, U/7 te Bomb""- Van der Waals, 10/7 van Batavia naar Soerabaya. HollandAfrika lijn Winterswijk 10/7 van Rotterdam naar Antwerpen; Chryssl. 10/7 te Port Elisabeth.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5