„Ogenblik voor beslissende daad bereikt" Aanvaarding van Linggadjati moet volledig zijn Wat er in Indië gebeurt Minister Jonkman is optimistisch Maar de heren Schouten en Romme profesferen WEERBERICHT 86sïe Jaargang ZATERDAG 12 JULI 1947 No. 26131] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Soofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Somber aspect Di. Van Mook voor de radio mydelijke beslissingen goed en snel ge nomen en uitgevoerd worden. Het komt op snelle uitvoering evenzeer aan als op juist besluit. Thans, zo zeide dr. Van Mook, is het ogenblik gekomen, waarop wü de mist, die het uitzicht belemmerde, moeten en kunnen wegvagen. Het is duidelijk geworden, dat in deze wereld geen enkel volk meer op zichzelf kan stlan en los van andere volken. Het is duidelijk geworden, dat geen enkel volk zich de weelde kan veroorloven het nationaal erfdeel te verkwisten of aan de wereldgemeenschap te ont houden. Heden begint de tweede' Parijse con ferentie! Er is alle reden aan te nemen, dat deze een gunstiger verloop zal heb ben dan de eerste, die der drie groot machten van ons .werelddeel. Toen botsten immers direct twee systemen tegen elkaar, waartussen geen compro mis mogelijk bleek, omdat de Sovjets volledig vasthielden aan haar isolement, dat zij uit vrees en achterdocht niet durven verbreken. Nu treden weliswaar veertien landen met elkaar in overleg, maar dit zijn alle landen, die de nood zakelijkheid van het samengaan tot herstel van -Europa niet alleen inzien, maar daarvoor ook desnoods iets willen offeren. Dat is ongetwijfeld een hoop gevend teken. Niettemin zullen ook nu wel eens verschillen van mening zich voordoen Te betreuren is, dat het grootste ge zwel in Europa moeilijk te benaderen blijft, nu Sovjet-Rusland afzijdig blijft staan, nl. Duitsland. Alleen voor de door de Westelijke mogendheden bezet te zones zou desnoods nog iets bereikt kunnen worden, niet voor geheel Duitsland. Zo komt ook de kv/estie van een herstelde Duitse eenheid of van een verdeeld Duitsland, zij het zijdelings, mede aan de orde en nu juist niet op de meest gewenste wijze. Europa is thans -in twee delen ge splitst, want alle landen, die door de Sovjets worden beheerst, hebben ver stek laten gaafi.. Niet alleen de zuiver, Slavische landen zoals Bulgarije en Zuid-Slavië, maar ook Polen, Roeme nië en Hongarije en zelfs Finland en TsJecho-Slowakye. Vooral de weigering van laatstgenoemd land nadat eerst de uitnodiging in principe was aanvaard, doet wél bijzonder duidelijk uitkomen, hoezeer Moskou al zijn invloed heeft aangewend om zijn zin door te drijven en tevens, hoezeer de Sovjet-vazal-sta- ten onder Moskou's machtige stem moeten gehoorzamen. Als uit één mond hoort men bij het bedanken voor de uit nodiging voor Parijs het Russische mo tief doorklinken! En dat, terwijl landen als Finland, Roemenie en Hongarije naar hulp in tastbare vorm als het ware zitten te snakken Zo drijft Moskou dus de scheiding van ons werelddeel in twee helften halsstar rig door en al zal de tweede Parijêe conferentie de deur wagenwijd open laten voor deelneming, de vooruitzich ten in dit opzicht zijn allesbehalve gunstig. Niettemin schijnt het Westen vast besloten thans door te zetten en te doen wat mogelijk is, om met behulp van het Amerikaanse kapitaal zoveel als onder de huidige omstandigheden doen lijk blijkt herstel en opbouw te bevor deren, tTots de gevaren, ontegenzegge lijk daaraan verbonden, ten gevolge van de splitsing in tweeën. Zoals gezegd, het aspect voor de twee de Parijse conferentie is trots alles gunstiger en het zou ons al zeer verba zen, wanneer nu niet iets bereikt wordt in de goede richting van samenwerking op economisch terrein! Zoals bekend, is Spanje uitgesloten om de welbekende redenen en nu Franco, gelijk niet anders te verwach ten viel, zijn positie Heeft verstevigd ten gevolge van het handig bedachte referendum, dat de caudillo immers in ieder geval aan het roer liet, hoe het ook zqu zijn uitgevallen, 'is-' wijziging van standpunt uitgesloten. Franco zal voorlopig niet van het toneel verdwij nen! Inmiddels blijven de Sovjets hun greep op de Balkan in de richting van Griekenland op allerlei wijze nastreyen. In de eerste plaats doen zij bij de Vei ligheidsraad sterker dan ooit haar stem horen ten gunste van de Griekse buur landen, die zy vrij willen praten van de beschuldiging, deel te nemen aan steunverlening aan de Griekse guerilla- strijd, zoals door de vanwege de Veilig heidsraad ingestelde Balkancommissie met grote meerderheid van stemmen is vastgelegd en beschuldigen zij de Griekse regering door haar reactionaire maatregelen alleen schuldig te' staan dan het verloop van zaken. In de twee de plaats schijnen de communisten in Griekenland van plan te zijn geweest om eén revolutie te verwekken, hetgeen evenwel tijdig is bekend geworden, zo dat Athene maatregelen heeft kunnen nemen om, deze aanslag te voorkomen. Talrijke arrestaties hebben plaats ge*- had en het feit, dat Amerika er zijn goedkeuring aan heeft gehecht, doet vermoeden, dat hier inderdaad van een ernstig complot sprake is geweest. Het is alsof de Sovjets juist nu scherp willen belichten de tegenstellingen, die er bestaan tussen Oost en West, zoals dat trouwens in hun spel past. Het is echter een gevaarlijk spel, waarbij van de zenuwen het uiterste wordt gevergd en wee de wereld, zo bij een der betrok ken partijen deze het begeven..... De economie schijnt niet in staat te zijn geweest om de politieke tegenstel lingen te verbreken, integendeel zijn de laatste als gevolg van het mislopen der posing, om langs economische^^ gen gnkel WOOrd Dr. Van Mook heeft te Batavia voor de radio een rede uitgesproken. De Lt. Gouverneur-Generaal zeide, dat de regeringsverklaring, in de-Tweede Ka mer afgelegd, dit ®ne duidelijk maakt: naar het inzicht van de Nederlandse regering is het ogenblik voor beslissende dagen in de ontwikkeling van Indo nesië bereikt. Dit inzicht werd, naar gebleken is, in belangrijke centra in het buitenland gedeeld. dragen, er voor te zorgen, dat onver-j miirteliito hoeHcoin/TAW nr, n>/v sprak en herhaalde, dat de middélen tot handhaving van de orde in het binnenland een Republikeinse zaak is. Ik garandeer, zo zeide Soekarno, dat de bezittingen van vreemdelingen ge legen zün in gebied waai orde en rust heerst. Ik garandeer, dat iedere vreemdeling, die hier werkt, zün kapitaal in de Indonesische Republiek kan plaatsen, zonder dat hü angst behoeft te heb ben. Alle maatregelen teY handhaving van orde en rust zullen door de Repu bliek worden genomen .als de Repu blikeinse voorstellen zullen zün aan genomen. Soekarno verklaarde voorts, dat de Republiek bereid is de demarcatielijnen te openen en de voedselblokkade op te heffen. Speciale politie-eenheden zouden wor den gevormd, welke onder de leiding van de federale interim-regering haar werk zouden moeten doen Soekarno vroeg verder het vertrou wen van de wereld en van de Neder landers in het büzonder, dat de Repu bliek haar geloften zou nakomen Setijadjit op reis .Naar Aneta verneemt, zün Setyadjit en enkele hoge Republikeinse officieren gisteren uit Djokjakarta vertrokken voor een reis langs de grensgebieden. DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE. In verband met de ministeriële ver klaring, waarbü door de regering de verbintenis werd aangegaan om, met betrekking tot de oplossing der konings kwestie, naar een toenadering tussen de partijen te streven, heeft Spaak aan de voorzitters der. vier partyen een schry- ven gezonden,'waarin hij hun verzoekt overeenstemming met de internatio- jiet begin van de week, die op 21 Juli nale normen. 1 aanvangt, met hem overleg te -plegen. Dr. Van Mook ging vervolgens in op i de verbintenis van Linggadjati en zei de, dat deze alleen vrucht kan dragen, wanneer ook de wederpartij haar eer lijk en trouw wil nakomen. Daartoe staat de mogelykheid nog ten volle open. De jongste gebeurtenissen hebben de hoop doen herleven, dat deze mogelijk heid op dit uiterste ogenblik nog met beide handen wordt gegrepen. Dr. Van Mook zeide, dat de Nederlanders be seften. dat tijd en overleg noodzakelijk waren om de begiysele.n, van de nieuwe samenwerking tot de geest te doen door dringen. Het was niet uit angst of gebrek aan kracht, dat dit zonder strijd op grote 'schaal is verhinderd door voortdurende kleinere en grotere aan vallen en voortdurende vijandige pro- paganda-campagnes. Dr. Van Mook zéide, dat het geen bedreiging van de vryheid is, wanneer men hulp aanvaardt, die men nodig heeft. x De Nederlandse regering heeft op een aantal belangrijke punten haar voorstellen tot uitvoering van Ling gadjati duidelük geformuleerd. Deze voorstellen zün ontstaan uit overleg met de Republiek en met anderen en zü vormen als zodanig een samen hangend en onverbreekbaar geheel. Aanvaarding is een noodzakelüke voorwaarde voor wederoprichting van dit land. Het ogenblik is gekomen, zo besloot dr. Van Mook, waarop deze aanvaar ding volledig behoort te geschieden. SOEKARNO GARANDEERT RUST EN ORDE. Ook Soekarno heeft een radiorede uit gesproken, waarin hij voornamelijk .de De Engelse koningsfamilie tüdens de gala-partij op Buckingham Palace. Van rechts naar links de koning, de ko ningin prinses Margaret, koningin Mary prinses Elizabeth met haar verloofde, de hertogin van Kent met prinses Alex- andera en de hertog van Gloucester met gemalin. Overeenkomst tussen Turkije en V.S. Turkye en de Verenigde Staten heb ben te. Ankara een overeenkomst onder tekend, waarbü bepalingen zijn vastge legd omtrent de lening van honderd millioen dollar voor militaire hulp, een lening, door de V.S. aan Turkije ver strekt ten einde Turkije in de gelegen heid te stellen sterk te staan „tegen - ovêr bedreiging van zün vryheid en onafhankelljkhèid en tegelijk ter verze kering van de stabiliteit van zijn economie". Egyptische kwestie voor de Veiligheidsraad. In de brief, waarmede Egypte zijn ge schil met Engeland voor de Veiligheids raad heeft gebracht, wordt o.a. gezegd, dat de - Britse troepen op Egyptisch grondgebied gehandhaafd worden tegen de eensgezinde wil van de bevolking. VooVts wordt de Britse regering er van beschuldigd te streven naar afscheiding van de Soedan van Egypte door onmin te zaaien 'tussen Egyptenaren en Soen- danezen en onder de Soendanezen zelf. Vervolgens wordt gezegd, dat de Egyp tische' régering getracht heeft in goed vertrouwen tot een regeling van het geschil met Engeland te komen, doch dat deze pogingen gefaald hebben, en dat de Egyptische regering daarom het geschil nu voor de Veiligheidsraad brengt, eisende: algehele en onmiddel lijke terugtrekking van de Britse troe pen uit Egypte, met inbegrip van de Soedan, en beëindiging van het huidige bestuur over de Soedan. 31.000 arbeiders stierven in de Amazone-oerwouden Het Brftse blad „News Chronicle" brengt een verslag van zijn büzondere correspondent Peter Grieve, die. na een reis van meer dan 4.500 km. door de oerwouden van het. Amazonegebied, van een „wereldschokkend schandaal" mel ding maakt. „Van de 53.000 personen, die door de geallieerden in dienst waren genomen om in de binnenlanden van BTazilië rubber te winnen, zijn 31.000 omgeko men .terwijl zich nog 22.000 van hen in de oerwouden bevinden, in de ellendig ste omstandigheden, zonder hoop op redding" aldus Grieve. Degenen die Grieve gesproken heeft, gaven een overzicht van hun toestand in de volgende woorden: „De gevange nen in de Duitse concentratiekampen werden vastgehouden door prikkeldraad versperringen. doch wij worden vastge houden door een versperring van ziek ten. roofdieren, moordzuchtige India nen en schulden". Grieve verklaart, dat deze rubberwin ning geschiedt door de „Rubber-bank", die met Amerikaans kapitaal is gesticht en wordt gefinancierd, en dat Brazilië de taak op zich had genomen de vry wil lige arbeiders van de kust naar 't Ama zonegebied te transporteren en hen van kleding, voedsel en medicamenten, te voorzien. „Amerikaanse missionarissen en zen delingen bevestigen mijn relaas", zo ver klaart Grieve. „En hooggeplaatste Bra zilianen en buitenlandse zakenlui we ten van dit schandaal, want zü zijn oog getuigen. Het Indië-debat gesloten. (Van onze parlementaire Redacteur). Na de heer de Groot kwam de heer Tilanus (C.H.) aan het woord. Deze wees erop, dat sinds de ondertekening van Linggadjati niets is bereikt. Toen zijn juist de moeilijkheden begonnen, gelijk spr. heeft voorzegd.. Hoe lang moet dit nog doorgaan? Spr. wüst on der protest van de 'heer v. d. Goes op het aanbieden van boekeh door de „ge zant" Goedhart aan Soekarno. En hoe staat het met de Commissie-Generaal; is het geen tijd, die op te heffen? Dé heer Tilanus is dankbaar voor de af gelegde regeringsverklaring, maar vraagt zich af. of die niet te vroeg is afgelegd. Iedere dag verandert het aspect. De regering had beter kunnen zeggen, wat zij gaat doen. Wat gebeurt er na 1 Jan. 1949? Ons volk moet weten, waarvoor het zyn offers brengt. Spr. gaat dan verschillende punten na, waar op de repoeblik in gebreke is gebleven en zegt dat de regering een jobsgeduld heeft getoond. Als er moet opgetreden worden, hoopt spr. dat het kort en krachtig zal zijn. DE HEER SCHOUTEN. De heer Schouten (A.R.) spreekt te genover de heer Palar uit, dat een ver mindering der troepen van beide zijden op gelijke grondslag niet mogelyk is. Beperking van de troepenmacht voor Nederland zou betekenen een zichzelf begeven, in onmacht om het hoofd te bieden aan bepaalde plichten, welke de souvereiniteit ons oplegt. Wij zijn in de huidige situatie gekomen door een reeks van onrechtmatige daden, door wapengeweld tegeA het gezag en tegen de wettige regering, zonder dat dit op treden kon worden gemotiveerd. Hier vraagt spr, eep onderzoek naar de ge beurtenissen in Zuid-Celebes, maar ook naar wat tot dit optreden kan hebben geleid. De heer Schouten vraagt dan of men er nog van kan uitgaan, dat er met deze concrete repoeblik een oplossing kan worden verkregen? Hij komt tot de conclusie van neen. Aan de zijde van D jok ja ziet hij slechts onwil en onmacht om de overeenkomst na te leven. Ook hoogstaande inheemsen zyn van dit gevoelen. Ook zü. die aanvankelük op haar bouwden, ook ambtenaren, die maandenlang de re- geringspolltiek hadden gesteund. Spr. vraagt van de regering een dui- delüke uitspraak, dat zy (je verlangens der verschillende volkeren van Indone sië niet ten offer zal brengen aan de fictie van deze concrete répoeblik. Op onderscheidene punten heeft spr. geen bezwaar tegen de regeringsverklaring, maar wel tegen het interregnum. Dit gaat verder dan Linggadjati. DE HEÊR 'LO GEM ANN De heer Logemann (Arbeid) had in de regeringsverklaring meer een toon verwacht van voldoening en vreugde over de tegemoetkoming door DjokJa ar\n de eisen onzerzyds. Dit was een bewijs van moed van de Republikeinse regering; al was het jammer dat dit toegeven geschiedde onder druk van het buitenland. Voor ons was het jam mer. dat wy het resultaat niet alleen, zonder inmenging, hadden bereikt. Spr. was het niet eens met de afgevaardig den, die menen dat de periode van on derhandelen moet zyn afgesloten. De heer Romme had z.i. een zwarte en min vruchtbare kyk op de situatie. Op het ogenblik zyn we gekomen tot het moment van een voor Nederland aan vaardbaar' resultaat. Het nieuwe kabi net moet volop de gelegenheid gegeven worden om te tonen dat het Ling gadjati ten uitvoer wil leggen. Wel er kent spr. dat er een punt kan worden bereikt, waarop van machtsmiddelen gebruik moet worden gemaakt, MINISTER JONKMAN. Des avonds te kwart over acht, toen er tien ministers aanwezig wareil is ter stond het woord aan minister Jonkman. Z.Exc. legt_ eerst onder veel citeren uit de verklaring enige algemene beginse len vast. Linggadjati is niet alleen een staatkundig beginsel doch ook een over eenkomst met de Repoeblik. Wanneer bereiken, wat politiek niet mogëïi gebleken, nog verscherpt.' Bovendien is door de Sovjets nu ook aan de écono mische vraagstukken een direct politiek tintje gegeven en lykt deze weg om el- kaar 'te benaderen nu mede afgesloten Of zou Parijs in staat blijken om zo danige oplossingen te vinden, dat' deze de splitsing van Europa ln tweeën te niet zullen kunnen doen? Vooralsnog zijfa we niet bepaald hQopvol gestemd in dit opzicht gedachtig aan fae leus, dat het met kwade honden slecht hazen vangen is Financiële noodzaak? Het zou moge lyk kunnen zijn, maar dan zal toch eerst een tastbare verbetering in het Westen moeten bhjken, die niet te mis kennen valt en dan moet deze niet weer nieuwe politieke tegenstellingen scheppen! Neen, hoopvol ziet de naaste toekomst er niet uit DE BRITS-RUSSISCHE HANDELS BESPREKINGEN MISLUKT. Een hoge functionaris van het Britse ministerie van voedselvoorziening heeft verklaard, dat- de Brits-Russische han delsbesprekingen zyn mislukt, aldus het Franse persbureau A.F.P. BINNENLAND. Een bewaker van het Internerings kamp Duindorp te Scheveningen liet per ongeluk zijn revolver vallen, dat ongeluk kigerwijs af ging. Het sóhot trof een der gevangenen, de 39-j. R van der Plas uit Scheveningen ln de bulk, die kort daarop overleden is. Een gezelschap Wassenaarse kinde ren zal in Augustus naar Zeeland gaan en in Middelburg. Vlissingen en Goes opvoe ringen geven van het kindersprookje Wai- chertje en de Weerwolf van Jan Bresser De Australische minister voor Immi gratie. mr Arthur Calwell vertoeft thans ln Engeland. Hil zal op doorreis naar Duitsland op 16 Juli ln ons land aan komen vergezeld door zijn echtgenote. Het doel van zijn wereldreis Is de lmml- gratlemogelijkheden voor Australië te bestuderen. Op 70-j leeftijd is 'te Den Haag overleden W. C. J. J baron van Voorst tot Voorst, dllkgraaf van Delfland, oud-nota ris en oud-lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland Toen het m.s. Johan van Oldenbar- nevelt van de Mij. Nederland, dat onder, weg ls van Batavia naar ons land gister morgen de haven van Southampton na derde, is ontdekt, dat een der Dassagiers was verdwenen. De vermiste passagierp bleek te zijn dé 45-Jarlge m!s= V M R Rice, secretaresse bij de Civiele Zaken van het Engelse Ministerie van Oorlog. De Amerikaanse autoriteiten ln Ja pan heben volgens AF P. ln verband met de hervatting van de Japanse buiten landse handel met Ingang van 15 Augus tus a,s de heropening toegestaan van filialen van buitenlandse banken, w.o. zich ook twee Nederlandse bevinden De heropening ls nl, toegestaan van het fi liaal te Kobe van de Ned Handelmaat schappij en van het filiaal .te Tokio van de Ned -Indische Handelsbank. BUITENLAND. De leider van de Amerikaanse mis sie voor Griekenland. GrLs\vold. heeft op een persconferentie verklaard, dat mili taire voorraden ter waarde van 35,000.000 dollar gereed Hagen voor spoedige ver scheping naar Griekenland. 19.300.000 dollar zal voorts worden besteed voor landbouwwerktuigen en v75 000.000 zal worden uitgegeven voor essentiële ver- brulksgoederen. 3.000.000 dollar zal ten koste wórden gelegd aan de bestrilding van tuberculose en malaria en 1000 000 zal voor onderwijsdoeleinde" worden uit gegeven. In vèrband met het uitbranden der scheepswerf Ganz aan de Donau zijn naar uit Boedapest gemeld wedt vijf arbeiders Het Griekse ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat de guerrillastrij ders van 1 Mei tot 20 Juni 7.300 man aan doden, gewonden en gevangenen hebben verloren. De staking in de electrlsche centrales in de provincie Antwerpen ls geëindigd. De Amerikaanse minister van hkndel, Harrlman, die onlangs een bezoek aan Duitsland heeft gebracht, heeft te Londen verklaard, dat de meest urgente maatregel om verhoging der productie van het Ruhrgebled te verkrijgen, het zenden van voldoende voedsel en andere materialen ls. Roemenië heeft thans een officieel verzoek gedaan tot toelating tot de V.N. Een groep employé's van de Franse P.T.T., te Parijs vergaderd., heeft een stemmig besloten onmiddellijk een auto nome federatie van P.T.T.-employé's op te richten. Zij behoorden voordien tot een vakvereniging, welke bij de C.G.T. was aangesloten Zü verwijten de C.G.T., zich te zeer te laten beïnvloeden door de politiek. Overeenkomstig bet Amerlkaans- Oostenrijks accoord dd 25 Juni voor eco- gearresteerd, van wie men beweert, dat zij nomische hulp aaii Oostenrijk ls aan de lid der Hongaarse nazi-partij zijn geweest. directeur van de Nationale Oostenrijkse Bank een eerste cheque van 500.000 dollar De Franse ministerraad heeft het overhandigd, bedtag der militaire credleten voot de 1 gewnne begroting 1947 op 89 ml"'ar" Bij 'en treinontsporing op de lyn f—-.f -..oRtcl-: hetg-^- - o re-iftglng be Koe^--- "->nton ''jn tweehonderd perso- tckent van ongeveer 30 milliard. uen om het leyen gekomen. het gaat om de uitvoering, in haar ge heel, is er geen plaats voor arbitrage. De maritieme blokkade is geenszins in strijd met het accoord. Ze gaat zolang door tot gewaarborgd is, dat de pro ducten der ondernemingen aan de rechthebbenden komen. Dit is ook in het belang der inheemsen. De heer Jonkman legt dan uit, hoe terecht een ultimatieve nota werd ge stuurd. Slag op slag beging de Repoe blik zeer ernstige afwijkingen van Linggadjati, vooral inzake het inter regnum. Men kreeg van het antwoord van Djokja van 7 Juni wel eens de indruk dat het door een kwade geest was bezield. Naar hetinzicht der re gering kan van een politioneel ge bruik van haar militair machtsappa raat alleen sprake zijn als uiterste middel; wanneer alle andere wegen niet meer bruikbaar zün. En wel zo beperkt-mogelük in die zin, dat het tot niets anders dienen mag dan om het onhoudbare karakter van de toestand op te heffen. De regering is daartoe in Indië gerechtigd, nu het politiek accoord langs de weg van grote ■lankmoedigheid tot stand is gekomen en evenzo met grote lankmoedigheid naar uitvoering is gestreefd, en indien naar haai1 inzicht de uitvoering nu niet nio- geüjk is. Maar zulk een optreden mag nimmer bedoeld zijn om oorlog te voe- ne of om over en weer te ontkomen aan de consequenties van hetgeen rrien doet. Nooit mag het tot doel hebben de vernietiging van de Republiek. Spr. ziet in het optreden van Engeland en Ame rika- geen inmenging in onze aangele genheden doch zü aanvaarden het. wijl daardoor het gebruik van het uiterste middel kan worden voorkomen. Wat betreft de waarde der tegerfpar- ty, waarover de heer Schouten sprak, ls er inderdaad grond voor teleurstelling over het optreden der Republiek. De hele procedure getuigt er van. Maar de- inrichting van het bestuur der Repoe blik is in de eerste plaats een zaak voor de republikeinen zelf. Inzake de com munistische invloeden hebben wy voors hands geen andere plicht f~n op onze hoede te zijn: mits men maar bereid is, Linggadjati na te komen. Met de heer Schouten brengt de mi nister over hqt geheel genomen hulde aan de houding en de plichtsbetrach ting van de troepen. Als waar zou zyn wat over Zuid-Cclebes wordt bericht, zal dit langs de weg der militaire rechtspleging moeten worden gecorri geerd. Natuurlijk niet zonder beoor deling van wat daaraan ls voorafge gaan. 'Geruime tyd geleden is reeds een commissie van onderzoek inge steld. Van de resultaten daarvan zul len de Staten-Generaal op-de hoogte worden gesteld. Het vraagstuk der geïnterneerden is nog niet volkomen opgelost; rrtaar met klem verzekert je minister dat het de voortdurende aandacht heef*, en dat er nog geregeld vrijgelatenen uit het binnenland aan komen. De minister heeft het ten slotte o.a. over de erkenning ook van eigen fouten en sluit met een optimistisch woord. PROTEST VAN DE HEREN SCHOUTEN EN ROMME. Voorzitter v. Schaik sluit dan met een hamertik de beschouwingen. Doch de heren Schouten en Romme proteste ren. De heer Schouten wil wel zelfbe perking betrachten maar vindt dat er ook zo iets is als zelfbeschikkingsrecht. Spr. vraagt welke waarde men moet toekennen aan een dergelijk antwoord als dat van de minister. Hij mist ernst en duidelijkheid op verschillende pun ten. Hü wüst op de tijdnood en vraagt in welke mate en in welke zin de Re gering daarmede rekening houdt. Wü zouden Indië wel :ens moeten abando- neren vóór wü de zaken daar op orde hadden. Do heer Romme vraagt klaar heid over zijn vierde punt: de volgorde van zaken bü de instelling van de Fe derale Raad. De heer Logeman consta teert dat hü en de heer Romme dichter bil elkander zyn gekomen. De heer Vonk verklaart thans minder vertrouwen te hebben dan bij de aanvangsver debat ten. Ook de heren De Groot en Palar repliceren. Minister Jonkman heeft bezwaar te gen het preciseren van het woord „spoe dig": wij kunnen van hier uit geen eisen stellen op he$ Indonesisch front; front hier niet in militaire zin gebruikt. Wij zyn ons ten volle bewust van de noodzaak, voort te gaan met w'at mis schien als een gunstige wending zich heeft ingezet. Maar wij willen geenszins dat het tot ongewenste vertraging leidt. De Gouverneur-Generaal handelt niet dan na overleg met de Regering. De regering blijft bij het standpunt vaiV aide-memoire en brief, doror de heer Romme gec' eerd. Op de vraag van de heer De Groot dat de regering gedu rende het Kamer-recès niét het uiterste middel zal toepassen zonder overleg met de Staten-Generaal kan de minister niet meer toezeggen dan dat hü de Ka mers zodra mogelijk zal inlichten als daarom wordt gevraagd, of als naar de mening der regering daartoe aanleiding bestaat. De voorzitter deelt dan mede dat hü volgens de stand der werkzaamheden niet voornemen' is de Kamer in de loop van deze of de volgende maand byeen te roepen. MEER ZON. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrüwel overal droog weer met meer zon, wat hogere temperatuur en zwakke tot matige wind, overwegend uit Weste- lyke richtingen. 13 JULI. Zon op: 4.34 uur; onder: 20.56 uur. Maan op: 0.43 uur; onder 15.43 uur (18 Juli: V.M.) Hoogwater te Katwijk-a.-Zee te 11.13 en 23.47 uur; 14 Juli te 12.22 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1