„K. en 0." plannen voor komend seizoen Aanvaarding Pensioenregeling Verzetshelden DE MEESTER-DETECTIVE Verrassend programma van enorme omvang Ook wijziging Leerplichtwet aangenomen Eert man als jij Kerkelijk Leven H.M. de Koningin Beschermvrouwe Oorlogsgra vencomité. H.M, de Koningin heeft het bescherm vrouweschap aanvaard van het Ned Oorlogsgra vencomité, dat in ons land de adoptie van geallieerde oorlogsgraven stimuleert. Talloze Engelsen bevinden zich op het ogenblik in ons land voor een be zoek aan de graven van familieleden, die in Nederland zijn gesneuveld. Een deel der gemaakte onkosten van de gasten wordt door het Nederlands oorlogsgra- vencomité bekostigd. Wij moeten er het eerst bij zijn. LANDBOUWPLAN IS 25-JAREN-PLAN In de te Utrecht gehouden vergade ring van de „Stichting Nederlandse zelfstandige handel en industrie" hield ir. C. Staf, directeur-generaal van Land bouw, een rede over de ontwikkeling van de landbouw in Nederland. Daarin wees hij er o.a. op, dat de mogelijkheden van het ogenblik aangegrepen moeten wor den. Met voorbeelden als de export van gecondenseerde melk naar Achter-Indië en die van pootaardappelen, toonde hij het grote belang aan van „er het eerst bij te zijn". Handel en industrie moeten de vitali teit hebben om de mogelijkheden te be nutten, maar dan moet daarbij ook de landbouw gesteund worden. Aandacht moet worden besteed aan buitenlandse markt-analyse, maar vooral aan verla ging van de productiekosten. Dit laatste vormt het kernpunt van het landbouw- plan. Men spreekt wel van een zes-jaren plan, maar in werkelijkheid is het zeker een 25-jarenplan. De diverse gegevens voor dit toekomstplan, bestemd voor lange termijn zijn alle voor de eerste 5 a 6 jaar uitgerekend. We kunnen tot verlaging van de productiekosten komen door mechanisatie, cultuurtechnische ver ken en bedrijfs-economie. Deze drie on derdelen zijn in het komende land- bouwplan opgenomen. Overeenstemming in de Bouwbedrijven STAKINGSDREIGING VAN 160.000 MAN AFGEWEND. Na een zeer langdurige vergadering hebben de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de bouwbedrijven gisteren over de hele linie overeenstemming bereikt in zake de geschillen over pensioen- en risico fondsen. e Het pensioenfonds zal op basis van het rapport, dat door de gezamenlijke commissie werd opgesteld, in werking treden, zodra hiervoor een wettelijk fundament aanwezig is. Het ligt. in de lijn der verwachtingen dat het ontwerp voor een dergelijke wetgeving dit na jaar aan de Tweede Kamer zal worden aangebeden. Ook werd over de punten Tichtverlet, vorstverlet en onwerkbaar weer over eenstemming bereikt. Lichtverlet zal ten volle worden vergoed indien de werk nemers ter beschikking van de werk gevers blijven. Vorstverlet zal voor het overgrote deel worden vergoed uit het in te stellen risicofonds en voorts door een kleine verhoging van de uurlonen. Bij onwerkbaar weer zal ongeveer de zelfde gedragslijn worden gevolgd, met dien verstande, dat de bestaande uit kering (van 70 zal worden verhoogd. Het dan nog ontbrekende zal worden gedekt door bovengenoemde loonsver hoging, terwijl het rislc-o niet ten laste komt van het in te stellen fonds, doch direct door de werkgever zal worden gedragen. Partijen hebben bereids maatregelen getroffen ten einde op zeer korte ter mijn de goedkeuring van 'het College van Rijksbemiddelaars op deze overeen komst te verkrijgen. Door deze overeenstemming is de stakingsdreiging van plus minus 160.000 bouwvakarbeiders afgewend. IN- EN UITVOER VAN KAS- EN VETPLANTEN. Het Engelse Ministerie van Landbouw zal gedurende de periode van 1 Juni 1947—31 Mei 1948 de import van kas- en vetplanten uit ons land tot een to tale waarde van 20.000 pond resp. 5.000 pond toestaan- Aan Engelse importeurs, die in het bezit, zijn van kassen, zullen invoerli- centies worden verleend tot een bedrag van 150 pond per importeur. De invoer wordt beperkt tot de volgende soorten: anthurrium. begonia rex, begonia, bro- melia. croton. cyclamen hydrangea, pri mula obconica en varens. De zendingen moeten vergezeld gaan van certificaten van de plantenziekten- kundige dienst. Waarschuwing tegen materialisme en communisme. OP JAARVERGADERING DER S.G.P. In gebouw „Tivoli" te Utrecht verga derde o.l.v, de voorzitter ds, P. Zandt, de Staatkundig Ger. Partij. Voor een geheel gevulde zaal hield ds. Zandt een rede, waarin hij consta teerde, dat de S.G.P. nog voortdurend aan hevige bestrijding bloot staat. De S.GjP,, die in haar vaandel heeft geschreven; „Terug tot Gid en Zijn Woord", heeft een hoge en heilige roe ping. Het materialisme, aldus spr., gaat hoe langer hoe meer hoogtij vieren. Wat daarvan het gevolg is, hebben wy met eigen ogen kunnen aanschouwen. Hoe duidelijk dit alles ook moge zijn, zelfs na het ontzaggelijke Godsgericht ,van de tweede wereldoorlog, is er geen sprake wan, dat de mensheid be rouwvol en schuldig tut God terugge keerd is. „Wat staat ons nog te wachten?" vroeg spr. zich af. Sovjet-Rusland Is zeer diep in het Westen van Europa bin nengedrongen. Zullen de communisten ook ten onzent straks de lakens uitdelen, gelijk de N.SJB.'ers tijdens de Duitse overheersing? Moeilijk kan de toekomst te donker worden ingezien, zeide ds. Zandt, 1 Voorts keerde spr. zich tegen de „ver- roomsing" van Nederland en besprak ten slotte de doelstellingen van de S.G.P. In het hoofdbestuur werden ir. C. N. van Dis en ds. J, van Dijk herkozen. Ds. G. H. Kersten, die 25 jaar lang voor zitter i van de S.G.P, was, werd een warme hulde gebracht WAT NIET MEER IN BLIK VERPAKT MAG. Pudding- en custradpoeder. soepen, chocolade, chocoladepasta, cacaopoeder, stroop, honing, kunsthoning mosterd, rijst, gort en producten. waarin rijst en gort zijn verwerkt, en honden- en kat- tenvoeder zullen met ingang van 15 Augustus a.s. niet meer in blikverpak king voorhanden mogen zijn dan wel verkocht worden tenzij respectievelijk bij consumenten voor gezinsverbruik be stemd of door degenen, die over een daartoe strekkende vergunning beschik ken. Een en ander op grond van de „verordening verbod voorhanden heb ben en afleveren van sommige in blik I verpakte producten". Laffe aanslag met helse machine. EEN DODE TEN GEVOLGE VAN HEVIGE ONTPLOFFING. Tot nu toe onbekende daders heb ben, door middel van een helse ma chine, een aanslag gepleegd in het Café Suisse van de heer Voeten, ,op de hoek van de Toren- en Kerkstraat, in het centrum van Breda. Van deze aanslag is de 26-j. electricien L. de Laat het slachtoffer geworden. De daders moeten de voorbereidingen rustig hebberi kunnen treffen, 's Nachts is men 'het café binnengedrongen en heeft men de stoelen, het buffet en de lambrizering met gele verf beklad. Men heeft, toen een projectiel aangebracht- aan de binnenzijde van de cafédeur, die toegang naar buiten verschaft. Toen de heer de Laat, die met zijn. ouders boven het. café woont, zich 's morgens via deze deur naar zijn werk wilde begeven, is hij in contact gekomen met het pro jectiel, waardoor zich een hevige ont ploffing voordeed. Hij werd zó ern stig gewond, dat hij kort daarna is overleden. Het slacthoffer stond zeer gunstig bekend. Het onderzoek heeft nog niet tot tastbare resultaten geleid- De schade in het café beperkt zich tot enige gesprongen ruiten. KOEIENVERGIFTIGING OP GROTE SCHAAL. Nadat van landbouwer E. J. van Gin- kel onder Renswoude een zijner koeien vrij plotseling was overleden, werden de andere dag weer enige beesten ziek. Hun toestand werd van die aarn, dat op bevel van de dierenarts zes stuks moes ten worden afgemaakt. Vijf dieren zijn nog ernstig ziek. Men veronderstelt, dat de koeien van de langs het weiland staande vergiftige struik kraaienbes, door de boeren „erik" genaamd, heb ben gegeten. Een gedeelte van het vlees is opge zonden naar de Rijkskeuringsdienst te Utrecht. Vermoedelijk zal de gehele vee stapel van deze boer moeten worden af geslacht. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: De HaasDen Hartog. z„ Maassluis: BrornetVan Hulssen z.. Har- denberg. Gehuwd: L. Buenk en J. A, Boonstra. A'dam. Overleden: T- Pilttersen, m„ 70 j. Den Haag; A. H. van EykSpijker. v„ 82 J„ Den Haag; C. L. P. de BloemeHofdijk, v., 87 J„ Leeuwarden. De Stichting „K. en O." (Kunst en Ontspanning) heeft in het afgelopen jaar kolossaal veel en goed werk ver richt: zij organiseerde niet minder dan 100 uitvoeringen. Maar nu wij tydens een persconferentie door de heren A. J. v. d. Pompe en II. de Wilde op de hoogte zijn gesteld van de plan nen voor het komende seizoen, geloven wij, dat het wederom verrassende aan tal voorstellingen, uitvoeringen, ten toonstellingen enz., dai van '46'47 zéér aanmerkelijk zal overtreffen! Niet minder dan ongeveer 7-500 per sonen hebben, alleen al als leden van K. en O., van het gebodene geprofiteerd, doch de Stichting hoopt haar aanhan gers thans tot minstens 10.000 op te voeren. Een aantal, waarin wij, rekening houdend met hetgeen de leden weer te wachten staat, het volste vertrouwen hebben! CIRCUSPAARDEN BRACHTEN WEINIG OP. „Lieftinck" sloeg nog het besc figuur! Vijf en veertig paarden uit het vjïl circus Giezen werden in een der stallen van het Haagse abattoir verkocht. Het Zwitserse circus Knie kocht de dertien „Friese zwarten" van Giezen voor f. 11.000 (incl. kosten) aan. Het Circus Strassburger was alleen in de markt voor een schimmel. Buitenlandse circussen waren niet vertegenwoordigd, vermoedelijk, omdat zij niet over devie zen konden beschikken. De prijzen ble ven daardoor laag. Voor enkele uitzon derlijk mooie exemplaren, b.v. raspaar den, werd door particulieren een goede prijs besteed. Veelal echter bleef de prijs per paard aanzienlijk beneden de f 1000. Naar ruwe schatting heeft de inventaris van het circus Giezen nauwelijks, een halve ton opgebracht, terwijl men in afgelopen weken de gehele levende have met tuigen voor f. 80.000 kon krijgen Enige kleine Nederlandse circussen en kermisbedrijven hebben eveneens enkele dieren aangekocht. Een vrolijke noot was het circus- paard „Dries", een rekenwonder, dat als de „Lieftinck van de dierenwereld" werd aangekondigd. Deze „gehoefde boekhouder" bracht f. 1200 op, het geen, gezien de gemiddelde prijzen, zo slech niet was! (Van onze parlementaire redacteur) Nog nooit hebben wij het aloude Binnenhof zo druk bevolkt gezien als gisteren. Stromen vacantiegangers be wogen zich de ganse dag over het be sloten plein, fotografeerden de Floris- fontein, de gevels en zichzelf, en be stormden verheugd de Ridderzaal die toevallig open stond, daar er een schilder aan 't vperk was. Schoolklas sen en reisgezelschappen uit de provin cie attaqueerden vol ondernemingslust het regeringscentrum en probeerden beurtelings de publieke tribunes der beide Huizen van het parlement te be zetten. Onaandoenlijk voor deze invasie nam de Eerste Kamer na kortstondige be spreking de wetsontwerpen tot Wijziging van het Kinderrecht, een hatkmalisa-tie- ontwerp en dat inzake de Berechting van Vijandelijke Oorlogsmisdadigers aan. De verdere dag werd besteed aan be schouwingen over de Vermogensheffing- Ineens. De Pensioenregeling voor de Verzets helden en hun nagelaten betrekkingen werd z.h.st. aangenomen, nadat, enige door minister Beel onaanvaardbaar ver klaarde amendementen waren afge stemd- Het wetsontwerp tot Wijziging van de Leerplichtwet vulde daarna de hele dag. Minister Gielen verdedigde het voor stel op gelijke wijze als Dinsdag de he ren Terpstra en Peters hadden gespro ken. De motie van laatstgenoemde om na het 8e leerjaar nog twee jaar gedeel telijke leerplicht in te voeren, mits dit niet alleen vakonderricht zou omvatten doch wat de minister noemde „milieu- onderricht" had wel zijn instemming. Ook had de bewindsman geen bezwaar om de lagere land- en tuinbouwscholen voor deze wet gelijk te stellen met de nijverheidsscholen. Het ontwerp dient men in zijn geheel te beschouwen aldus de heer Gielen. Het doel is de bestrij ding van het schoolverzuim. In dit ka der past de opschorting van het achtste leerjaar totdat dit met- vrucht kan wor den uitgevoerd. Thans is dit helaas niet mogelijk. Van de 6760 L O.-scholen op 1 Januari 1946 hadden er 4570, dat is bjjna 70 minder dan zes leerkrachten. Van deze waren er 1090 5-mansscholcn en de rest, 3480, hadden vier of minder leer krachten. Waar haalt men dan de on derwijzers en de lokalen voor een 18e leerjaar vandaan? Doch over VA jaar hoopt de minister verder te wezen. Dit jaar werden 26 nieuwe scholen ge bouwd en vele andere hersteld. De nieuwbouw neemt jaarlijks in omvang toe. Het vorig j. werden bovendien 18 nieuwe ambachtsscholen gebouwd; op de komende begroting zijn er 22 ge projecteerd. Met handhaving van het 8e leerjaar zou het schoolverzuim helemaal niet te bestrijden wezen. De kantonrechters vin den het in deze omstandigheden slechts een licht vergrijp; verzuim van negen maanden achtereen b.v. werd als onbe duidend geval geseponeerdDe rege ring is principieel vóór het 8e leerjaar; art. 3 der wet stelt het officieel in; bij art, 26 wordt het echter om practische redenen tot 1 Januari 1950 opgeschort. Dan hopen wij voldoende krachten te hebben,, geschikt voor die speciale taak. Het aantal meldingen voor de spoed cursussen overtrof met 1100 aangiften verre de stoutste verwachtingen; en nog houdt de toeloop aan. Bovendien zijn de aanmeldingen voor de kweekscholen gunstig te noemen. De replieken brachten geen nieuwe gezichtspunten naar voren. Bovenge noemde motie-Peters werd aangenomen met 52 tegen 26 stemmen. Het amende- ment-v.d. Heuvel Inzake de lagere land en tuinbouwscholen werd aangenomen met 55 tegen 25 stemmen. Het amende- ment-v. Sleen om niet tot opschorting van het 8e leerjaar over te gaan werd verworpen met 33 tegen 46 stemmen; art. 26 van het ontwerp zelf. dat de op schorting bevat, werd aangenomen met 40 tegen 38 stemmen. Hier schaarde zich de Partij van de Vrijheid bij Arbeid, doch de Kath., A. R. en C.H. wisten net de meerderheid te behalen. De heer De Kort (Kath.) die bijna „tegen" in plaats van „voor" riep. had haast dit gewich tigste punt van het ontwerp doen sne ven. Met een bitter woord verklaarde de heer v. Sleen (Arbeid) ten slotte, dat zijn fractie, zij het met een bezwaard hart, voor het ontwerp in zijn geheel zou stemmen. Ook mevr. Fortanier (Vrij heid) verklaarde dat haar fractie voor was. waarop het wetsontwerp z-hst, werd aanvaard onder aantekening dat de C.P. tegen is. Te halfzeven zette de Kamer zich nog aan de Militaire Pensioenwetten. DE MILITAIRE PENSIOENWET TEN AANGENOMEN. Het speet de heer Roosjen (AR) dat de mobilisatie-slachtoffers weer tot wach ten gedoemd zijn. Hy vraagt nu einde lijk radicaal een einde te maken aan de noodtoestand der betrokkenen. De heer Koersen (KVP) en Van Sleen (Arb.) spraken in gelijke geest. De heer Vonk (Vrijheid) bepleitte een hoger percentage voor de pensioenen van Volle wezen. De minister van oorlog, de heer Fiévez verklaarde dankbaar er voor te zijn, dat hij heeft mogen medewerken aan de tot standkoming van dit ontwerp en sprak een woord van hulde tot degenen, die hun leven gelaten hebben in dienst van het vaderland invalide zijn geworden en voor degenen, die achterbleven. Hij deelde mede, dat hij voornemens is stiefkinderen dezelfde behandeling te doen geworden als besloten Is ten aan zien van de verzetsslachtoffers. hetgèen kan geschieden bij algemene maatregel van bestuur. Maatregelen voor de mobi lisatieslachtoffers zullen op korte ter mijn genomen worden en het is de be doeling der regering deze zaak zo vlyg mogelijk te regelen, Z.i. is er geen reden tot verhoging der percentages ten behoeve van de volle wezen. Het wetsontwerp werd ten slotte z.hrt. aangenomen. Sinds 1 Juli j.l. heet „K. en O." „Stichting tot bevordering van Kunst, Ontwikkeling en Ontspanning". Deze is ontstaan uit een fusie van de „Leidse Volksuniversiteit" met de stichting „Kunst ,en Ontspanning'Van deze fu sie stelt men zich bijzonder veel voor, hetgeen begrijpelijk is. omdat de beide instellingen zééi bevruchtend op elkaar zullen inwerken „K, en O." is een van de weinig over gebleven voorbeelden van de „eenheid", v/elke zo nadrukkelijk tot uiting kwam tijdens de bezettingstijd, toen mensen van allerlei rang, stand en overtuiging elkaar vonden. Zij werkt voor de ganse burgerij van onze stad en omliggende gemeenten en vraagt daarbij niet naar geloof of politieke overtuiging: elkeen is bij haar van harte welkom! Het bestuur is alweer uiterst actief, terwijl anderen met vacantie gaan Maar het enorme programma, waarvan een ieder profiteren kan, mits hij zich maar voor f. 1.per jaar ais lid opgeeft, moet tijdig zijn samengesteld. De diverse secties van toonel, muziek, film, cursussen en tentoonstellingen, waarin ook vertegenwoordigers der ar beidersklasse zitting hebben, zijn koorts achtig in de weer, om de werkelijk zéér veel omvattende plannen voor te be reiden. Deze zijn bedoeld: a. voor de zelf standige inschrijvers (houders van gele kaarten) en b voor de werknemers der subsidieerende bedrijven (groene kaar ten). Het aantal bedrijven, dat aan K. en 0. een subsidie verstrekt, is thans 106, doch men hoopt dit zeker dit jaar nog tot 200 te kunnen opvoeren. Dank zy hun steun, is het mogelijk, zovele en zulke belangrijke uitvoerin gen te geven tegen waarlijk belache lijk lage prijzen. Voor het personeel van Overheids diensten is het helaas niet mogelijk ge bruik te maken van de groene kaarten, omdat deze geen subsidie verlenen Doch zy kunnen daartoe wellicht zelfstandig een vereniging oprichten, bijv. onder de naam van „Vrienden van K. en O." en zodoende ook het- „groene-k'aarten-pro- fijt" trekken! 1.n dit artikel willen wij ons bezig houden met het komende programma voor de „gele kaart"-houders. Toneel: Voor hen komt o.a. een serie van vier bijzondere toneelvoorstellingen, n.l. William Shakespeare's „Veel leven om niets", Joan of Lorraine van Ander sen of „L'aigle deux têtes" van Coc- teau (belde door het R'dams Tonelge- telschap),, voorts v. d Vondels „Gys- brecht van Amstel" en vermoedelijk Heieng's „De geborduurde bal" (beide door het A'dams Toneelgezelschap). Ook de nog niet vastgestelde stukken zullen zeer belangwekkend zijn. Muziek: O.a. 3 concerten te geven door het R'dams Philharmonlsch Orkest", onder persoonlijke leiding van de eerste dirigent Eduard Filipse. Deze concerten zullen telkens voorafgegaan worden door een speciale expllcatie-avonó, waarop de werken breedvoerig worden toegelicht. Deze concerten-serie Is v.n, ingesteld om de tallozen, die van de concertzaal vervreemd zijn, belangstelling bij te brengen oor het symphonieorkest. Declamatie: Drie voordrachtsavonden, te geven door Nel Oosthoui (met Jeanne d'Arc)Jac. van Elsacker met „De Kell- ner" van Iwan Schmiljof e.i Jonkvrouwe Claudine Witsen Elias (poëzie). Film: een grote serie speciale film voorstellingen, welke artistiek en mo reel verantwoord zijn, te geven op Don derdagavonden. in één der Leidse thea ters. Cursussen, lezingen, excursies: Hier van een grote serie over Leidse bedrijf ven en overheidsinstellingen: over alge mene ontwikkeling, Engels (beginners) moeilijkheden in het gezin, het goede Hollandse boek, het heelal, Schakespeare als dichter, goede e.n slechte filmmu ziek en talrijke andere onderwerpen. Deze lezingen zijn ook toegankelijk voor houders der groene kaarten. Tentoonstellingen: Deze zullen geor ganiseerd worden in samenwerking met de directie van de „Lakenhal', o.a. over Ambachtskunst, terwijl ook rondleidin gen door de musea georganiseerd zullen worden. Ook zal gelegenheid bestaan excursies naar exposities in andere ste den te ondernemen, bijv naar de zeer belangrijke tentoonstelling „Kunstschat ten uit Wenen" te Amsterdam. In een volgend artikel zullen wij U het een en ander vertellen uit het om vangrijke programma voor de houders der „groene kaarten" (werknemers uit de bedrijven). FEUILLETON Romcm door Bettina Meyenberg. 16) Ik schudde wild mijn hoofd. „Ik ben een Noorse. En ik houd van uw land om alles, wat het voor mijn vaderland doet". Ik nam mijn tas en groette, kort en uit de hoogte. Voor niets ter wereld zou ik hem een hand hebben gegeven. Op weg naar de deur betaalde ik de këllner mijn koffie- Nu ik eenmaal wist, hoe Gösta aan zijn geld kwam. wilde ik niets meer van hem hebben. Mariana kwam die avond niet thuis. Britta vertelde me ongevraagd, dat me neer Holms van „Berzelli Ten-assen" uit getelefoneerd had, dat hij daar met haar zou eten. Na mijn gesprek met Gösta Holms had ik het gevoel, alsof ik van een zware ziekte was genezen. Het pro bleem Gösta was voor mij opgelost. En, zoals alle herstellenden, voelde ik een knagende honger. Aangespoord door Inga, voor wie mijn overslank figuur een voortdurende steen des aanstoots was, gebruikte ik een zeer overvloedig souper. Toen bladerde ik de kranten nog wat dooi- en constateerde met diepe voldoe ning dat de glorie van onze vijanden langzaam maar zeker begon te tanen. De vrede was wellicht minder ver af, dan wij wel dachten Ik achtte het mo ment gekomen in een diep gebed te ver zinken. Ik bad voor mijn land myn volk en voor allen, die onder de gesel van de oorlog te ïyden hadden. En helemaal aan het eind, eigenlijk achter mijn rug om. waagde ik het ook voor Gosta nog een' goed woordje te doen. „Laat het gauw vrede worden, lieve God", bad ik, „dan wordt Gösta geen verrader". Maar met weinig vertrouwen stelde ik me het antwoord voor: „De vrede neemt zijn schuld niet weg. De wil tot verraad is even erg als het verraad zelf En trou wens. die kwestie was voor jou toch uit de wereld?" Zeker dat was ook zo. Maar staat er niet in de Bijbel, dat men zijn vijanden moet lief hebben? Natuurlijk niet liefhebben in de ge wone zin van het woord. In het geval Gösta Holms betekende het eenvoudig „laten leven"- De reactie op alle opwin ding en de slapeloze nacht, kwamen plot seling Half slapende ontkleedde ik me. Ik moet direct zeer diep ingeslapen zijn, want ik hoorde niets van alles wat zich die nacht in het huls afspeelde. Toen ik op de gewone tijd ontwaakte, viel mij een zonderlinge stilte op. Anders placht Inga om deze tijd al met- de vaat te rammelen, en liep Britta heen en weer om op te ruimen. Ik kleedde me vlug aan om te zien, wat er eigenlijk aan de hand was. Op de gang al viel me op. dat er iets ongewoons was: het kleed was verschoven, het kleine tafeltje naast Mariana's slaapkamerdeur was opzij ge zet en de deur van de badkamer stond open. Een grote, witte doèk hing- aan de kapstok en verspreidde een doordrin gende weeïg-zoete stank. Het voorge voel, dat er iets vreselijks gebeurd was, deed het bloed in mijn aderen stollen- Ik klopte eerst zachtjes, daarna steeds harder op de deur van de gemeenschap pelijke kamer van de beide meisjes. Toen ik geen antwoord kreeg, opende ik resoluut de deur. Inga en Britta lagen aangekleed op het bed. Ik riep hen luid bij de naam. De keukenmeid schrok wakker en staarde me met wijd openge sperde .ogen aan. Britta knipperde slaap dronken met haar ogen. Dan zag ze mi) staan en sprong met een zachte kreet overeind, „Wat is er aan de hand?" vroeg ik. „Het Is al over zeven". Inga antwoordde niet en bleef mij maar aanstaren. Toen wierp ze een hul peloze blik op' Britta. „Nee!" schreeuwde die, „zeg jij het maar". En ze begon wild te huilen. „Zèg wat! Is er iets gebeurd?" riep ik, bijna boos toen de twee meisjes maar bleven zwijgen. „Mariana is dood", zei Inga- en snoot luidruchtig haar neus. Ik stond als ver lamd. Mariana dood? Mariana, die zo mooi was. die overvloeide van vitali teitdood? Terwijl ik gisteren nog met haar had zitten praten? „Het is onbegrijpelijk" snikte Inga en liet haar zakdoek zakken. „Het moeteen ongeluk geweest zijn. Mariana kan toch geen vijanden hebben?" Ze ging naar de wastafel en waste haar gezicht. „Ik zal gauw een ontbijt klaar maken. Ik voel me nog zo raar- Britta en ik zijn de hele nacht op geweest. Pas vanoch tend zijn we even gaan liggen". Ik hielp Britta de tafel dekken. „Waar om hebben jullie me niet gewekt?" vroeg ik verwijtend, toen we aan het ontbijt zaten. „We hebben een paar maal op uw deur gebonsd, maar u hoorde niets. En we konden er niet in want u had uw deur afgesloten"- Daarover verbaasde ik me, want ik sloot mijn kamer nooit af. Ik moest het volkomen onbewust gedaan hebben, mis schien nog door mijn achtervolgings idee in verband met de papieren. 80), Panda schrok erg, dat begrijp je! Maar hij gaf de zaak zo gauw niet op. HU deed een sprong, hy bukte zich en zo hard als hij kon zette hij het op een lopen. De bende was eventjes verrast, omdat niemand er op gerekend had, dat hij nog een poging tot ontsnappen zou wagen en daardoor kreeg hij een voor sprong Panda liep zoals hü zijn hele leven nog niet gelopen had, want hij be greep wel dat hij van de bende geen genade te wachten had, „Als ik maar wist, waar ik heen moest!" dacht hü- „Als ik de uitgang maar kon vinden! Als ik maar op straat kon komendan zou ik de politie kun nen waarschuwen!" Ja, daar had hij eerder aan moeten denken. „Hij had te veel op zijn baas vertrouwd denk ik. Maar die lag nu ge bonden in een of ander kamertje en kon hem niet helpen. En zo holde Panda van de ene gang door de andere; deur in deur uit, totdat hy ten slotte in de fabriek terecht kwam „U had toch niets meer kunnen doen", wierp Britta er tussen. „Madame was al helemaal stijf, toen ze hier binnenge bracht werd". „Is ze hier?" „We heben haar in haar kamer opge baard" De Jobstijding, die mij zo bij stukjes en brokken werd meegedeeld, scheen me steeds raadselachtiger te worden, „De ambulance-wagens plegen toch anders de slachtoffers direct naar het dichtst bijzijnde ziekenhuis te brengen?" „Maar het ongeluk gebeurde hier, vlak voor het huis, even over tien. Britta en ik wilden net naar bed gaan, toen we lawaai en geroezemoes van stemmen hoorden. We renden naar Mada's bou doir en zagen daar door het raam, hoe een politie-agent en een rode kruisauto aankwamen, een derde auto stond al voor het huls- We dachten, dat er een verkeersongeluk gebeurd was en omdat ik dat altijd zo'n akelig gezicht vind, sloten we het raam. Maar nauwelijks waren we op onze kamer terug, of er werd gebeld Inga veegde zich het zweet van het voorhoofd. Het was haar aan te zien, dat ze alle verschrikkingen van die nacht opnieuw doorleefde. „We liepen naar de gangdeur", ver volgde nu Britta. „Een paar mannen kwamen de trap op, voorop een baar met Madame's stoffelijk overschot. De dokter kon slechts vaststellen dat de dood ogenblikkelijk was ingetreden en een zuster hielp ons het lichaam opba ren. Toen kwam de politié en werden we in verhoor genomen" „JullieMijn stem drukte de hoogste verbazing uit, „Men hoopte door onze getuigenis op het spoor van de daders te komen", ver klaarde Inga. niet zonder voldoening over de belangrijke rol, die ze in deze zaak gespeeld had. Ik schudde mijn hoofd. Deze logica kon ik niet volgen. „Hoe konden jullie nu de figuur, die het auto-ongeluk veroorzaakte ken nen, „Maar het was helemaal geen auto ongeluk. Madame is vermoorddood geschoten!" (Wordt vervolgd) Jubileum Geref. Mannenbond EEN JDBILEUMGIFT VAN F. 14,000. De Gereformeerde Mannenbond heeft gisteren en vandaag zdjn 25-jarig Jubi leum gevierd, welke viering gisteren in de Rlvderahal te Rotterdam met een begroe tingsa vond werd geopend. Ongeveer 1600 personen woonden cleze openlngsfeeste- lljkbe.d bij, die voornamelijk bestond uit de opvoering van „Het eeirwdispuut der standbeelden" van drs Joh. Lu y ten aar Franoke. De tweede dag begon met een verga dering, welke een huishoudelijk karakter droeg en die wegens de geweldige op komst men schat dat ongeveer een 3000 personen aanwezig waren met een tweede geiyktydige vergadering in de S ia te nsingel-kerk moest worden uitge breid. De bondsvoorzitter ds. Y, van de Zee hield een openingsrede getiteld „Er is geschied". De burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, hield vervolgens een toespraak, waarin hij het uitstekende werk van de gereformeerden in de verzetsstrijd memo reerde. De heer C. H. van Boven, beschreef ver volgens de geschiedenis van de bond se dert zijn oprichting in 1922 in gebouw „Eendracht" in de Jonker Fransstraat te Rotterdam, waarbij 40 mensen tegenwoor dig waren. In 25 Jaar tljds breidde de bond ziich van 7 tot 500 verenigingen uit en heeft nu 12000 leden. Op de verga dering werd voorts een nieuwe secretaris benoemd en wel de heer J. Stellingwerf uit Leeuwarden De penningmeester bood daarop de voorzitter een bedrag, van bijna f. 14,000 aan, als resultaat van het in dertijd gestichte jubileumfonds. In de middagvergadering hield prof. dr, 'G. C. Berkhouwer een referaat over de actuele vragen der hedendaagse theologie. Met een opwekkende slotrede van ds. F. C. Meljsen, werd de byeenkomst geslo ten. LUTHERSE WERELDCONFERENTIE IN ZWEDEN. In de universiteitsstad Ltund (Zuid- Zweden) is een internationale conferen tie van de Lutherse Wereldbond, geopend. Dit is de grootste internationale kerke lijke conferentie in Zweden sinds de oecu- bijeenkomst te Stockholm in 1925. Ongeveer 600 afgevaardigden uit 30 landen woonden de openingszitting bij in de Romaans© Cathedraal, dile twee jaar geleden 800 Jaar oud was. In zijn toespraak tot de conferentie wees de Zweedse aartsbisschop Erling Eidem, voorzitter van de Lutherse we reldbond, er op, dat door de gehele we reld een algemeen verlangen wordt waar genomen om nieuwe banden te leggen en de geest van solidariteit tussen de Lutherse kerken te verbeteren. Men besloot nieuwe statuten aan te nemen, die de Lutherse kerken tot een volledige eenheid Inzake gemeenschappe lijk^ belangen samen zullen binden. Te Geneve zal een secretariaat worden op gericht. De bekende Zweedse theoloog professor. Anders Nyg.ren werd als opvolger van aartsbisschop Eidem. voor vyf jaar tot voorzitter van de Wereldbond van Lutheranen gekozen. OPENING CONFERENTIE- EN JEUGDOORD LUTHERSE KERK. De reeds Jaren.i bestaande stichting „Luthers buitencentrum" heeft na de oorlog het kasteel „Hoekelum" te Benne- kom by Ede kunnen openen als confe rentie-oord der Luth. kerk. Dit JaaT is zy in de gelegenheid gesteld het oude koetshuis te verbouwen tot Jeugdhuis. Van <&e tota-alkosten is thans l. 30,000,— bijeengebracht. De laatste giften worden dezer dagen verwacht Het ,JS nu 1x1 zovérte voltooid, dat de officiële opening van het Jeugdhuis op Zaterdag 19 Juli kan plaats vktden De leiding va.n deze plechtigheid berust bil ae voorzitter van de LJ3.C. Jeugdcommis sie. ds W. F. ten Rouwelaar van Ede. Reeds is het Jeugdhuis tot September volgeboekt, daarnaast komen de grote kampen van het Luth. Jeugdwerk op een ander gedeelte van het enkele honderden H.A. grote terrein van „Hoekelum", waar een model kampterrein met vaste keuken Is Ingericht. De Vrije Universiteitsdagen Gisteren en vandaag zijn in het Kur- haus te Scheveningen de Jaariykse Vrije Universiteitsdagen gehouden. Gisteren werd der traditie getrouw de wetenschappeiyke vergadering en de bij eenkomst van ..Vrouwen V.U. hulp ge houden en vandaag vond de 66e Jaar vergadering plaats van de Ver. voor Hoger Onderwijs op Geref. grondslag, waarvan de Vrije Universiteit uitgaat. De wetenschappelijke samenkomst stond ditmaal onder leiding van prof. mr. M. J. Hellema. In de morgenvergadering werd van gedachten gewisseld over het tevoren in dTUh versohenen referaat van prof. dr. W. H. Gispen, hoogleraar aan de V.U. over „Israel's verhaaldwang" en ln de middagvergadering over het refe raat van dr. W. P. Berghuis van Smilde over: „De begrenzing der Overheidstaak". In een der andere zalen van het Kur- haus vergaderde gistermiddag Vrouwen V.U. hulp, welke byeenkomst stond on der leiding van mevr. S. M. Engelkes Wyngaarden van Delft. Prof. dr. R Hooy- kaas. hoogleraar aan de V.U. sprak in deze samenkomst over; „Tussen twee vuren" en mevr. C. H. v. Alkemade Kwakkelstein van Rotterdam over:- „Vrouwen van nu, actief voor de V.U Gisteravond ging ter inleiding van de Jaarvergadering ln de Prins Willemkerk een bidstond vooraf.. Voorganger was dit maal ds. B Timmer, Geref. predikant te 's-Gravenhiage-Oost. Ze werd gevolgd door een begroetingssamenkomst ln de grote zaal van het Kurhaus aangeboden door de regellngscommissieKorte toe spraken werden hier gehouden door bur gemeester mr. G. v. Baren van Delft ds. J. H, Jonker, predikant te Voorburg en mej. dr. G. H. J. v. d. Molen van Aerden- liout. Om halfslf ving hedenmorgen de alge mene vergadering aan die ditmaal stond onder leiding van het 2e Kamerlid, de heer J Schouten, directeur der VU., die een openingsrede hield, waarin hij wees op de betekenis van de V.U. en tot offer vaardigheid opwekte. In de morgenver gadering werden de huishoudelijke zaken afgedaan. Toespraken eerden voorts ge houden door dr. C, Tazeloar van Amster dam. prof dr. A. Sizoo en prof. dr. J. Waterdnk. beiden hoogleraar aan de V.U. en ds, P. D. Kuiper van Sassenheim, dio een slotwoord sprak getiteld: „Het ant woord". Ned. Herv, Kerk Beroepen-'te Bergen op Zoom M. J. W Zevenboom te Wilder- vank; te Barneveld (3e pred.pl.) L. Kie vit te Putten (Gld.); te St. Laurens H. J. J. Keyzer, cand. te Zutphen; te Ros winkel H. J. v. Leeuwen, oand. en hulp- pred. te Rotterdam. Bedankt voor Bem- mel (toez.) G. J. v, d. Burgt te Loenen; voor Hulzum (Evang. Pnlël) (2e pred.pl J. CoUJn -te Oosterwytwerd. Geref. Kerken Beroepen te Apeldoorn (5e pred.pl.) J. A. Schep te Assen; te Borssele-Driewegen J. W Eggink, geest, verz. der pol. delinquenten te Apeldoorn; te Poortuigaal K. Fee ns tra te Kr a ling- scbeveer; te ScharendUke D. Kuiper te Rilland-Bath; te Hemelum en te St-lens P. Riemersma. cand. te Amsterdam; te Dokkum (vac dir. J. H. Kroeze) A. J. v, Dijk te Koudum; te Loplk S. J. de Boer te Wljckel en Balk. Geref. kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Zufdbroek P, Wulffraat te Kantens. Bedankt voor IJsselmulden C. v. d Waal te Ping-Juin: voor Haarlemmer- meer-O.Z. J. Meester te Brouwershaven. Geref. Gemeenten Aangenomen naar Middelburg W. de Wit, cand. te Rotter dam. d'.e bedankte voor Berkenwoude, Genemulden, 's_Gravenhage, 's-Graven- polder, Haamstede, Krabbendyke. Llsse, Meliskerke, Terneuzen en voor Tholen. Vrye Evang, Gemeenten Benoemd tot reserve-veldprediker te Ned. Oo«t» Indië met de rang van majoor: ds. I, J. Vasseur te Bussum.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2