Tweede „Noordwijk-dag" vrijwel verregend Leids Tribunaal Kerkelljk Leven RECHTZAKEN Pijpestelen Een man als jij De gevolgen der deblokkering BANKBILJETTENCIRCULATIE VRIJWEL GESTABILISEERD. De ministers van Financiën en Justi tie hebben de Tweede Kamer aangebo den de memorie van antwoord inzake het beskuit geldzuivering. In een slotbeschouwing constateert de minister van Financiën een belangrijke vooruitgang met betrekking tot de de blokkering. ten gevolge van de tot nu toe genomen maatregelen. De minister besluit: Het resultaat van de genomen maatregelen is, dat de bankbiljetten- circulatie vrijwel is gestabiliseerd en dat met betrekking tot girale circula tie van een geringe stijging kan wor den gesproken. Verder mag worden geconstateerd, dat de deblokkering thans in het sta dium is gekomen, waarin wordt gewacht op de mogelijkheid om met de afwikke ling te beginnen. Meer dan eens is over wogen. of in ons land niet dezelfde maatregel moet. worden toegepast welke in België van de aanvang af t.a.v. een groot deel van de geblokkeerde tegoe den is gevolgd: onder géén voorwaarde deblokkering. Dit standpunt is hier niet aangedurfd. Wel vindt deblokkering sedert ver scheidene maandeh zo weinig mogelijk plaats, doch nog elke week wordt zo wel ten behoeve van het bedrijfsleven, als om sociale redenen gedeblokkeerd- Overziet men het geheel van de maatregelen sinds de aanvang van de geldzuivering genomen, dan volgt daaruit, dat zij hebben gestrekt tot verwezenlijking van de gestelde doel einden: primair: herstel van het monetaire evenwicht, secundair: regis tratie van vermogens, verhaalsobject voor de invordering van de heffingen ineens en van de achterstallige be lastingen, geen vergoeding voor biljet ten, toebehorende aan vijanden. Dat de maatregelen niet alle even lo gisch op elkander zijn gevolgd, moet voor een groot gedeelte worden toege schreven aan de steeds wisselende om standigheden. De machtiging door de wetgever aan de Minister van Financiën verleend, was juist nodig om naar ge lang van die zich wijzigende omstandig heden te kunnen optreden". WIE ZAL DE KOMENDE OOGST BINNENHALEN? De vraag, wie de komende oogst zal binnenhalen, vormt het onderwesp van een radiovoordracht, die de heer J. K Melse, hoofdinspecteur van het Bureau Oogstvoorziening, Vrijdag a.s. te 19,15 uur over de zender Hilversum II zal houden. AUSTRALISCHE HAVENARBEIDERS BLIJVEN WEIGEREN. Nederlanders laden de „Tjibesar". In Melbourne hebben de havenarbei ders gisteren nog steeds geweigerd Ne derlandse schepen te laden, ofschoon de algemene secretaris van hun vakbond, James Healy, heeft aangekondigd, dat het verbod tot laden was opgeheven. Nederlandse soldaten gaan door met het laden van de „Tjibesar". OP HET NIPPERTJE GERED! Vanmorgen is tussen St. Maarten- brug en Burger brug een Naco-autobus, van de dienst Den OeverSchagen— Alkmaar, in een sloot gereden. De bus, die stopte om een passagier in de laten, draalde plotseling naar de lin kerkant van het wegdek. Met een forse zwaai van het stuur poogde de chauf feur de bus naar rechts te draaien, doch hij deed dit met zo'n kracht, dat de bus in een grote sloot aan de rechter kant gleed. Een der passagiers, die het ongeluk zag aankomen, zag kans tij dens de val uit de bus te komen en/) sloeg met een in de sloot drijvende 1 klomp een der ramen stuk, waardoor alle passagiers de bus veilig konden verlaten. Slechts de laatsten, die uit de bus kropen, kregen een nat pak. Het waren geen belangrijke zaken welke het Tribunaal, onder pl.v. voor zitterschap van mr. M. G. A. M. v. d. Kamp, gistermorgen te behandelen kreeg. Er stonden slechts 4 zaken op de rol, waarvan de laatste nog werd aan gehouden. Allereerst stond terecht de 38-Jarige J. P. Bolmeyer uit Nieuwkoop, aan wie ten laste was gelegd het lidmaatschap van de N.SJB. en de hulp-landwacht, tenvljl hij bovendien had deelgenomen aan een kaderkamp der N.S.B. ln '43 en groepleider van Nieuwkoop geweest was. De raadsman mr. Klaassen voerde aan dat beschuldigde een zeer sociaal voelend mens was en geen zwarthandel bedreven had. Het milieu, waarin hij was grootgebracht, was wel zeer ge schikt om hem ontvankelijk te maken voor de N.S.B.-propaganda, die sociale verbeteringen voorstond. Hij heeft als N.S.B.-er nooit kwaad gedaan en als hulplandwachter hebben zijn werk zaamheden zich beperkt tot het bewa ken van dorsmachines, dit op uitdruk kelijk verzoek van de boeren in Nieuw koop. Mr. Klaassen vroeg geen cle mentie, doch een open en eerlijk oor deel van het tribunaal over deze wel zeer onbelangrijke zaak. De tweede beschuldigde was de 25- jarige W, Hoogedoorn uit Zevenhoven, die in '43 vrijwillig was gaan werken in Duitsland en in '44 was toegetreden tot de Waffen S.S., waarbij hij wapens had gedragen en de eed van trouw aan Gromyko draait de rollen weer eens om. GRIEKENLAND EN DE BALKAN •In de zitting van de VeUigheidsiaad heeft de Sovjet-Russische afgevaardig de Gromyko, verklaard, dat de Griekse J beschuldigingen, volgens welke Jqego- 1 Slavië, Albanië en Buigarje de Griekse guerillastrijders bewapend en geoefend hebben, volkomen ongegrond zijn. Gromyko verklaarde zich tegen het Amerikaahse voorstel, dat de Veilig heidsraad de bevindingen van de Bal kancommissie der V.N. zal aanvaarden en een permanente commissie in het Griekse grensgebied zal benoemen en stelde voor, dat de commissie terug trekking van buitenlandse troepen uit Griekenland zou aanbevelen. Tevens stelde Gromyko voor, dat de Veiligheidsraad een speciale commissie zou benoemen, welke er op zou moeten toezien, dat buitenlandse economische hulp aan Griekenland inderdaad in het belang van het Griekse volk zal worden gebruikt. Gromyko diende een lange resolutie in. waarin hij de situatie in Griekenland grotendeels een gevolg van de buiten landse interventie in Griekse interne aangelegenheden noemde en de Griekse autoriteiten er van beschuldigde, dat zij een vijandige politiek voeren tegen de buurstaten. NIEUWE LOONREGELING AMERIKAANSE MIJNWERKERS. Gisteren is te Washington het nieuwe looncontract van de Noord-Amerikaan se mijnwerkers officieel getekend. Het dagloon wordt van 11,85 tot 13,05 dollar verhoogd. Deze overeenkomst is door Lewis, voorzitter van de verenigde myn- werkersbond. tot stand gebracht en door de politieke commissie van de bond ge ratificeerd. Men verwacht, dat de 150,000 arbei ders heden weer aan het werk zullen gaan. Daar het contract alleen met de ondernemers uit het Noorden is geslo ten, die grotendeels mijnen, welke voor de staalbedrijven werken, onder hun be heer hebben, verwacht men, dat de 400,000 arbeiders in de vetkoolmijnen zullen blijven staken, totdat hun werk gevers eveneens een contract met de bond hebben gesloten. Visserij-berichten VL AARDINGEN. Binnen v. cl. haring- vleserljVL 205 met 27 last van 8 schepen. Marktprijzen: groene haring 46.30 51.10; zoute haring f.3940.60; steur- haring f. 38.5039.20. IJMUIDEN. 9 Juli. Binnengekomen: IJM 15 met f. 11.740; IJM 27 met f.730. Aan voer* 655 kisten. De wijziging der Leerplichtwet PENSIOEN VERZETSHELDEN. (Van onze parlementaire Redacteur) Enige naturalisatie-voorstellen, een garantie voor ee,n Canadese lening van de Bank voor Ned.-Indië te Parama ribo en een tweetal ontwerpen tot wij ziging van de begroting der Lands drukkerij over '46 en '47 passeerden in de Tweede Kamer zonder meer de ha mer. Ook een overeenkomst van da ding tussen de Staat en de Bataafsche Petroleum Mij en een voorstel tot wij ziging van het Reglement van Orde der Kamer. Het voorstel tot wijziging der Leer plichtwet bracht vele uitnemende re denaars op de kathede^. Er vielen on der hen globaal gesproken drie stro mingen te onderscheiden: zij, die het achtste leerjaar willen behouden; zij, die eveneens zo gevoelen, doch voor een tijdelijke opschorting zijn, juist om tot een goed en vruchtdragend achtste leerjaar te kunnen komen; en zij ten slotte, die dit leerjaar willen afschaf, fen. Tot de voorstanders van het ontwerp behoorden ten slotte de AH. en Kath. sprekers. De heer Terpstra (A.R.) leg de uit, hoe de minister, doordrongen van het belang van de Leerplichtwet, door verschillende bepalingen een eind wil maken aan het schromelijk schoolver zuim. In dit licht moet 'Tien ook zien de opschorting van het 8ste leerjaar. Dit is een mfslukkmg geworden en zou de leerplichtwet onpopulair maken. Men moet tijd wachten, om met meer succes tot. een vrucht dragend 8e leerjaar te kunnen komen. Spr. zal gaarne de minister steunen bij deze ook door hem noodzakelijk geachte maat regel. De heren Peters en v. d. Weijden (Kath.) spraken in gelijke geest. Het is geen kwestie van principe, doch van methode. Eerstgenoemde diende nog 'n motie in om in aansluiting op het 8ste leerjaar gedeeltelijke leerplicht gedu rende minstens twee jaar in ernstige overweging te nemen. Heden worden deze beschouwingen voortgezet. Voor volle tribunes uit verzetskrin gen lieten zich 's avonds nog de dames v. d. Muyzkhberg-Willemse (Comm.) en FortanierDe Wit (Vrijheid) e,n heren v. Sleen (Arbeid) en Koenen (Comm.) horen over het voorstel Ver- zetspensioen. Met alle waardering voor het ontwerp pleitten rii ten gunste van de reeds genoemde verbeteringen, veelal bereids in amendementen vast gelegd. Minister Beel bracht in zijn antwoord nog eens hulde aan de verzetshelden voor de onvervangbare en onverganke lijke waarden der geplengde offfers. Heden zal over de artikelen en amen dementen worden gestemd. H.M DE KONINGIN MAANDAG NAAR DRENTE. Het bezoek van H.M. de Koningin aan Drente is thans bepaald op Maandag 14 en Dinsdag 15 Juli a.s. de Führer had afgelegd. Vervolgens verscheen de 38-jarige H. J. Hoogeveen uit Alphen in de beklaag- debank. Aan hem werd ten laste ge legd dat hij in '41 lid geworden was van de N.SjB., had gecolporteerd met Volk en Vaderland, in '42 vrijwillig was geen werken in Duitsland, daar was toegetreden tot het N.S.K.K., als zodanig een militaire opleiding had ge noten, een uniform en wapens had ge dragen en de eed op de Führer had afgelegd. De verdediger mr. C. M. Loeff zeide tot de conclusie gekomen te zijn, dat er bij N.S.B.-ers niet bepaald veel intellect heerste. Wel zeer duidelijk komt dit tot uiting bij deze verdachte, die de con sequenties van zijn daden niet heeft ingezien. Voor de oorlog had verdachte nooit aan politiek gedaan, doch hij is bezweken voor het zoste gefluit van de vogelaar, kennelijk met de bedoeling er zelf sociaal beter van te worden, zon der daarbij een politieke bedoeling ge had te hebben. De beschuldigde heeft nu ruim 15 maanden in een kamp door gebracht, wat de verdediger ruim schoots voldoende vond voor de ge maakte fout. Het vierde geval, J. L. Bruné uit Al phen kon niet behandeld worden, daar verdachte nog geen raadsman had en van zyn diensten wèl gebruik wilde maken. Uitspraak in ai deze zaken over 14 dagen. SCHEEPSBERICHTEN. Adlnda, 30/6 van Mlri te Pladjoe; An- tonla, 27/6 van Wyndham naar Port Dar win; Bengkalis, CalcuttaRotterdam, pass. 7/7 Gibraltar; Bonaire, CalcuttaRotter dam, 8/7 van Antwerpen; Boschfontein, 5/7 van Durban te Lorenzo Marquez; Bre- dero, ShanghaiRotterdam, 7/7 te Barce lona, Erasmus, RotterdamShanghai, 7/7 te Colombo; Hos, RotterdamMiddel. Zee 6/7 van de Downs; Ino, 2/7 van Havana te Tamplco; Kóningin Emma, 5/7 van La Gualra naar Trinidad; Mariekerk North PacificJava, 4/7 te Madras; Melampus, MacassarAmsterdam, 6/7 te Coiombo; Notos, 2/7 van Kingston (Ja) naar Cristo bal; Paula, 30/6 van Cebu te Mirl; Saidja, 1/7 van Pladjoe te Mlri; Salatiga, 4/7 van Rangoon naar Calcutta; Saroena, 1/7 van Mlri te Pladjoe; Stad Arnhem, Rotterdam Huelva, pass. 6/7 Dover; Sunetta, 2/7 van Curasao naar Punta Cardon; Swee- linck, RotterdamBr. Indië, 7/7 te Mar seilles; Tarla, 7/7 van Sydney te Brisbane; Tegelberg, BataviaBuenos Aires, 7/7 te Tafelbaai; Thorbecke, ShanghaiRotter dam. 7/7 van Port Said; Van 't Hoff, 6/7 van Hauston naar New York; Zeeman, 6/7 6.35 uur van Takoradl naar Norfolk; Zui derkruis, 5/7 van Sabang te Belawan. K.NS.M.: Svolder, 6/7 van Cartagena naar Cristobal; Orion, 5/7 van Trinidad naar Demerara; Ganlmedes, 6/7 te Puerto Cabello; Evangellnepark, 7/71 te Kingston; Danae, 7/7 van Cartagena naar Lissabon; Ariadne. 7/7 van Antwerpen naar Amster dam; Bonaire, 8/7 van Antwerpen naar Rotterdam; Odysseus, 8/7 -te Rotterdam; Orestes, 7/7 van Amsterdam naar Dublin) Omen, 8/7 te Amsterdam; Ardea, 8/7 te Amsterdam; Iris, 5/7 te Pi urne; Marinier, 6/7 van Bordeaux naar La Palllce. Mij. Nederland: Rotti, 6/7 Perlm gepas. erd; Oranje, 5/7 van Suez naar Batavia; Java, 7/7 van IJmulden naar Batavia; Hugo de Groot, 4/7 te Singapore; Tablnta, 3/7 te Semarang, Van der Waal, 3/7 van Soerabaya naar Singapore; Lombok, 6/7 te Madras; Mariekerk, 4/7 te Madras; Slngkep, 2/7 van Poi"t Said naar R'dam. K.H.L.: Nlcolaas Witsen, 5/7 van Buenos Aires (uitreis); Merwede, 7/7 van Rlo Grande (thuisreis). Holl Afrika Lijnen: Cryssl, 7/7 te Kaap stad; Larenberg, 7/7 te Genua. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Van Hall—Barger, z. Hat- tem; Malohus—Van der Meulen, d. A'dam; GelissenAall, d. Maastricht; BarnaartKennaugh, z. Batavia; v. d. Veen—Bakhuizen, z. Den Haag, Gehuwd: C. Mijnlieff en F. M. Witte- veen, A'dam: H. F. Ie CosQuino de Bus- sy en H. M M. op de Laak, A'dam; W. H. Doorman en A. C, Knuvers, Utrecht; W. K. Ph. Lochman van Köningsfeldt en J. C, "Beekhuis, Zeist: F. E. M. Smul ders en S. A. J. M. Nijdam, Den Haag Overleden: A. Drost Azn., m. 77 jaar. Amersfoort; B Groen—Schuppers. v. 72 jaar, Bussum; H. J. Richardson, m. 81 jaar, Apeldoorn; H. von Essen, m. 61 jaar, Den Haag; N. de Boer, m. 65 jaar. Ned. Jierv. Kerk Beroepen te Loplker. kapel A, Terlouw, cand. te Utrecht; te Voorthulzen P. J F. Lamens te Elspeet; te Oud-Beijerland L. Kievit te Putten; te Foudgum (toez.) dr. G. J. Woldinga, cand. te Zwolle; te Olst (toez.) J. R Meijer te Hornhulzen-Kloosterburen, dJe dit beroep ook aannam; te Utreoht (vac P. J. Ros kam Abblngh) (als diac huispred.) W H. Blaauwendraad te Baarn, Aangenomen naar Ommelanderwijk-Zuldwending J. Venema. cand. te Zwolle, die bedankte voor Erichem; Nlehove (toez.) J. Wiegers. zendeling met verlof, te Groningen. Be dankt voor Koog a. d. Zaan (toez.) en voor Leeuwarden D. T. Los te Deventer: voor Neerlangbroek A. G. Haring te Lage-Vuur_ sche; voor Willemstad C v. d. Vlies te Amerongen; voor Purmer P. Simoons, te Groet (N.H.). Geref. Kerken Beroepen te Vijfhuizen P. Riemersma, ca.nd. te Amsterdam; te Arnhem (vac H. L Both) J. Thomas te RotterdamCharlols; te Boxum P. W. v. d. Veen te Broek onder Akkerwoude; te Coevorden F. C. Zwaai Jr. te Winterswijk; te St Jac. Parochie P. Riemersma, cand, te Amsterdam. Aangenomen naar 's-Graven- hage-Oost (vac. A. G. Barkey Wolf) D. Roest te Hoogeveen; naar Groningen (als evang. pred.) Th. Delleman te Rotterdam- Kralingen. Bedankt voor ©oltgensplaat J. W. v. Tol te Sliedreoht; voor Engwierum C. Boon te Duurswoude. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Aduard H. Scholten, cand. te Zuldhorn; te Middelburg H Amellnk, cand. te De Bilt; te Ulrum J. Kok, cand. te Hil versum; t-e Zwijndrecht F. Kouwenhoven te Kampen. Bedankt voor NIeuwleusen C v. d Waal te Plngjum. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Zie- rikzee M. W. Nleuwenhuyze te 's-Graven- hage-C 'te Almelo A. C. Noort, cand. te Apeldoorn. Aangenomen naar Enschedé J. TammLnga te Rotterdam-C APOSTOLISCHE DELEGATIE IN DE INDONESISCHE ARCHIPEL. Officieel is door het Vaticaan mede gedeeld. dat de Paus heeft goedgevonden in dc Indonesische archipel een apostoli sche delegatie op te richten en zich te- zelfdertlld heeft verwaardigd aldaar mgr G. de Jonge d'Ardoye. titulair aartshls- schop van Mlstia. tot apostolische gede legeerde te benoemen. Bij bovenstaand bericht zil aangete kend, dat de belangen van de R.K. Kerk ln Nedertands Indië tot dusver werden behartigd door de apostolische delegatie ln Australië. Het grote belang van de R.K. Kerk ln Nederlands Indië alsmede de behartiging van het missiewezen aldaar, hebben het Vaticaan aanleiding gegeven over te gaan tot bovenvermelde wilziglng. MARKTBERICHTEN VEILINGEN BOND WESTLAND 8 Julh Andijvie 2—6. tuinbonen 814, tomaten 1860. spinazie 1014 per kg., kom kommers 416, meloenen 451.10. bloemkool 426 per stuk. peen 1523 per bos. Veroordeling firmanten Ned. Basalt Maatschappij Het Amsterdamse Bijz. Gerechtshof deed uitspraak tegen de firmanten van de Ned. Basalt Maatschappij te Bloe- mendaal, die in Mei 1940 zijn gezwicht voor de druk van de Duitfeers en sedert dien een groot aandeel hadden in de werkzaamheden welke de Duitse Weer macht in ons land deed uitvoeren. In totaal werd een omzet bereikt van f 22,000,000 en een winst, behaald van f'. 2,500,000,—. De hoofddirecteur, de 69-J. S. D. Prins werd veroordeeld tot een gevan genisstraf voor de tijd van 1 jaar en 4 maanden met aftrek (op 25 Juni luidde de eis 3 jaar); tegen chens zoon, H. D. Prins, luidde het vonnis 2 jaar met af trek (eis 2 jaar) en tegen de derde fir mant L. A. W. van Zanten: 3 jaar ge vangenisstraf met aftrek (eis 3 jaar). Bovendien werd de eerste veroordeeld voor de duur van zijn leven, de tweede voor 7 jaar en de laatste voor 8 jaar ontzet uit het recht om enige leidende functie ln het bouwbedrijf uit te oefe nen. HAAGSE RECHTBANK. Aanklacht van Directeur Zendings bureau Oegstgeest In de verkiezings strijd van Mol 1946. was in Oegstgeest een strooibiljet verschenen, waarin de direc teur van het Zendingsbureau te Oegst geest. dr. K J. Brouwer werd aangeval len om ziln propaganda voor de P. v. d. A. en de vraag werd gesteld of aan hem het zendingswerk nog wel toevertrouwd kon worden. De drukker van dit biljet was W. N. S. te Oegstgeest, die niet de naam van zijn opdrachtgever wilde mededelen, en daar dr B. een aankacht wegens belediging had ingediend, zich deswege voor de Haagse rechtbank had te verantwoorden. Nadat dr. B. had verklaard zich bele digd te achten, zeide de Officier slechts na herhaalde aandrang de zaak te heb ben vervolgd, omdat hil geen belediging zag daar in verklezingsstrifd nog wel an dere dingen worden gezegd Nu eiste hl.1 f. 20 boete of 10 dagen, hechtenis. KATWIJK AAN DEN RIJN, 8 Juli Groentenveiling. Eerstelingen gTÖte f. 12 15, idem bonken f. 1012, idem drie lingen f.811 .idem kriel f 68, bos- peen f. 812.40, waspeen f. 916, idem II f. 89, sla f. 1.302. doppers f. 6162, andijvie f.78.10, selderie f. 1.902.10, bosuien f. 4.604.70. peterselie f. 2.20 2.30, bloemkool I f. 2324, radijs f. 1.40 2.10, kroten f. 3.704.30, tuinbonen f. 11—12. WOERDEN. 9 Juli. Aanvoer 307 partijen kaas. Prijs 1ste soort f. 1,32'1.39, 2de soort f. 1,241.30. Handel matig. DE ENGELSE KROONPRINSES Opnieuw lopen er geruchten over een spoedige officiële verloving van de En gelse kroonprinses Elisabeth met de vroegere Griekse prins Philip, thans Philip Mountbatton. Ingezonden Mededeling Niet alleen 't chagrijn van de pijn. Uw rheumatische pijnen met alle gevol gen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kruschen Salts. Dui zenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heilzame resultaten die Kru_ sohen hun gaf. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen maakt een ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stro men; de schadelijke zuren, die zich anders 'gaan vastzetten, worden mede genomen en verwijderd langs natuur lijke weg. Dat' is het geheim van Kru schen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. Desondanks werd er gespeeld. (Van onze sportredacteur). Zware grijze wolken dreven gisteren als kletsnatte sponsen over No or dw ijk en het zal wel eeuwig een raadsel blij ven, wie die dingen zo tergend regel matig ieder kwartier precies boven de Casino-banen uitkneep en spelers en publick onverbiddelijk naar binnen joeg. Dan (hoe dikwijls dat niet ge beurd is) keek de zon weer uit eeh brok blauwe hemel, het werd behage- lyk, de prachtig gedraineerde banen waren in een oogwenk droog en het spel begon weer. Een kwartier, tot de volgende plensbui neerstraalde En zo ging het voort. Van goed tehnls was op deze wjjze natuurlijk geen sprake, zelfs de partijen, waarvan we iets konden vernachten, bleven ver onder de maat. De cadans was er eenmaal uit en de pret er een beetje af. Heel jammer natuurlijk, maar het blijft niet gieten In de ochtenduren alle deelnemers en deelneemsters waren inmiddels ge arriveerd is het vrijwel droog geble ven, zodat toen het programmaschema nauwkeurig gevolgd kon worden. De grootste belangstelling ging na tuurlijk uit naar het debuut op Neder landse grond van de Amerikaanse meis jes. Daar was dan eindelijk de grote Doris Hart, die, na een bye in de eerste ronde, tegen Nel Hermsen uitkwam. De Amerikaanse beschikt over een krulle- bol ,over een enorm harde service en over een hardgroen truitje, maar kon ons, ondanks deze verdiensten, niet enthousiast maken Ze maakte eerlijk gezegd de indruk, zich bar te vervelen op de baan en het verwonderde ons niet eeri£ héél erg, dat Nel Hermsen tot ieders, en vooral tot haar eigen verba zing, in de eerste set, na een 32 voor sprong, door de service van Hart brak en zo vier games op haar naam bracht, Togn kwamen de regens voor het eerst en een half uur later, weer in het zon netje, was Nel er uit, verloor de eerste set nog mét 46 en de tweede met 26. Hoewel ze bij voorbaat natuurlijk kans loos was is het gelukkig geen huid-en- haar-kwestie geworden! Op de baan daarnaast speelde miss Tod (ook krul len en een akelig harde service, maaT met- een geel truitje en véél vriendelij ker) kat en muis met mej. C. Grosveld, die slechts één game in 2 sets kon win nen en absoluut geen portuur vormde voor dit snelle, harde en beheerste spel. Tussen de buien door plaatste de Fransman Cochet, in wiens spel nog duidelijk de sporen van een roemrijk verleden liggen, zich in de derde ronde door met 62, 6^-0 te winnen van de zioh dapper verwerende Goelst. Van Swol, die welgeteld' zes keer in zijn partij tegen Breukink van de baan ge regend werd, won met 75 (die set viel hem niet mee) en 6—0 (dat ging ge smeerd! Marinkelle had het met de lo ting slecht getroffen en werd door de Australiër Harper (Davis Cup-finalist van het vorig jaar) met 62 62 van de baan „geveegd". Over het algemeen waren de buitenlanders sterker dan onze landgenoten, helemaal geen ver ontrustend teken natuurlijk, omdat onze 90 spelers en speelsters onmogelijk met z'n allen het neusje van de zalm kun nen zijn! En dan doen zelfs uitslagen als die 06 06 van mej. Herfkens tegen de Zuid-Afrikaanse mrs. Summer (een der laatste vier van Wimbledon) niet zo verwonderlijk meer aan, hoewel het spelen van zo'n party noch voor de winnende noch voor de verliezende party plezierig kan zyn."' De sterkte van de bezetting van het damesenkelspel werd wel zeer duidelijk gedemonstreerd door het feit, dat van de 16 dames, die de 3e ronde bereikten, nog sleohts vier Nederlandse dames in de strijd zitten, te weten: mej. Rollin Couquerque, mevr. Scholten, mej. Van der Wal en mevr. Lubbers. Geen van vieren heeft echter al een buitenlands speelster ontmoet, dij; komt nu in de 3e ronde, n.l.: mej. Rollin Couquerque tegen mrs. Todd (V S.) en mej. Van der Wal tegen de Zuid-Afrikaanse mrs. Summers. De situatie in dit nummer is FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. „Laten we dan leugenaar zeggen, dat is misschien een beter woord. Ik ben maar een dom meisje hè? Men kan mij rustig gebruiken om een contract uit iemands bureau te stelen hè. dat uit plannen bestaat. Belangrijke plannen, plannen die in verband staan met de oorlogsvoering!" Gösta's gezicht, werd, terwijl ik sprak, steeds verbaasder. Maar hij schrok niet. Hij werd zelfs niet rood- Nu zag ik pas met wat voor een door de wol geverfde comediant ik te doen had. „Ik heb Mariana en Hallström afge luisterd". zei ik met een wilde triomf in mijn stem. „Daarom ben ik volkomen op de hoogte". Gösta zei een poosje niets. Peinzend trok hij aan zy'n pyp. Toen klopte hij hem uit boven de asbak. „Dat had ik niet voor mogelijk gehouden", zei hy ironisch. „Sylvrid Krag heeft luister vinkje gespeeld!" „Tot mijn geluk", viel ik hartstochte lijk uit. „Ik weet nu ten minste wat Ik aan u enhier begaf mijn stem me bijna van onderdrukte snikken, „en aan onze vriendschap heb". „Laten wij het eerst over mijn per- soontje hebben. Onze vriendschap komt 1 later aan de beurt. Ik was dus een leu genaar. Een hypocriet. EnJ verder?" „Een lid van de vijfde colonne" liet ik mij woedend ontvallen. „U heeft zich van mijn vriendschap verzekerd om mij met brutale leugens in deze smerige af faire te verwikkelen. Een spion bent u, net als Hallström. die u voor wilt zijn. Het. kan u de kop kosten, als ze u snap pen". Een vlugge blik trof mij. voor ik even vlug mijn ogen neersloeg. Ik wilde ze niet gezien hebben die stralende blauwe ogen, die me steeds meer volkomen van streek maakten. „En dan nogpre velde hij voor zich uit. „Wat dan nog. als men mij onthoofdt, of ophangt, of „Hou op!", riep ik uit, trillend over al mijn leden. „Het. is nog niet te laat. U kunt zich nog redden". Ik greep naar mijn muziektas eij haalde de enveloppe er uit. „Deze plannen mogen niet te gelde gemaakt worden. U moet ze hier en nu verscheuren". „Verscheuren? Ben je nu helemaal gek geworden? Je weet niet, hoeveel sla peloze nachten het me gekost heeft, opi deze enveloppe in handen te krijgen". „U geeft dus zonder enige scrupules toe. datmijn stem wilde niet ver der. „Zonder enige scrupules. Ik handel uit. overtuiging, vergeet dat niet". „Ik weet wel, dat u niet zo gemeen bent als Hallström die het alleen voor geld doet". De hemel weet, waarom ik juist nu op dit moment, begon te snik ken. „Oh, maar ik neem ook geld aan. Hoe meer. hoe liever", zei Gösta myn laat ste illusie wreed verstorend, „Waarom geef je me eigenlijk niet aan?" „Waarom? Ja, waarom?" Mijn onder drukt gesnik brak uit in een krampach tig huilen. En natuurlijk had ik weer geen zakdoek bij me- Ik had de slechte gewoonte die altijd naast mijn muziek te leggen, als ik piano speelde. Nu lag hij op de vleugel bij prof. Dahlen. „Alsjeblieft hier heb je de mijne. Na tuurlijk alleen onder uitdrukkelijke voor waarde, dat ik hem gewassen en gestre ken weer terug krijg", Gösta was harte loos genoeg om me nog uit te lachen. Maar plotseling werd hij weer ernstig. „Dus hoe doen we het met de politie? Ik ben bereid me op de plaats zelve te laten arresteren". „Praat toch in hemelsnaam wat zach ter", vleide ik, met een angstige blik door de zaal. „Ik denk er niet aan om alarm te slaan". „Grappig meisje! En waarom eigen- ïyk niet?" „Omdatik slikte hevig, om dat er misschien nog wel een behooriyk mens van u te maken zou zijn". „Ik ben bang, dat dat boter aan de galg smeren zou zijn. Die envelop ver scheur ik ln elk geval niet. Hoe kom je trouwens op het idee zo iets van mij te verlangen?" „Omdat, hij niet op u gevonden mag worden. Hallström is in staat de politie op u af te sturen, louter uit woede, dat u hem te vlug af bent geweest. Gösta, luister toch alsjeblieft naar me! Je le ven is in gevaar. Er zijn toch mensen, die om je treuren zullen". „Dacht je? Ik zou er zo gauw geen één weten" „Mariana, byvoorbeeld". „Mariana is veel te oppervlakkig. Die zou in haar auto springen en bij Lat- terstedt de geraffineerdste rouwtoilet- ten bestellen. Dan zou ze haar verdriet verdrinken met whisky soda. en dat zou ze waarschynlijk al meer dan genoeg 79). Jim Zondervan luisterde een héél kort poosje naar het gehamer van Pan da en toen nam hij een besluit. Iemand is bezig de deur daar dicht te "timmeren!", mompelde hy. Het is mogelijk.- dat het een klein iemand is. die ik baas kan, maar het kan net zo goed een grote vent zyn, die mij neerslaat! Ik neem geen risico.... ik maak alarm!" En hij holde de gang m. bonkende op alle deuren. .Indringers!" schreeuwde hy. „Te hulp! Alle hens aan dek!" Toen Panda een poosje later uit de kelder kwam en voorzichtig door - igang sloop de I stond hij dan ook onver wachts tegenover een grote troep smok kelaars die hem opwachtte. „Aha! ben jij het!" snauwde Jim Zondervan. „Nu. het doet er niet toe.... geef je over vriendje! Dit keer ontkom je ons niet!" vinden". „En Ebba Söderman?" vroeg ik, aan zienlijk deemoediger dan eerst. Er blonk iets in zy'n ogen. „Ebba? Ja, daar heb je gelijk in. Voor Ebba zou het een zware slag zijn' Ik haalde moeilijk adem Dus Maria na's vermoeden was juist geweest. Het was. alsof ik haar stem hoorde: „Ebba is veel meer zijn type". Ik was vreselijk nieuwsgierig, hoe men er wel uit moet zien om Gösta's type ,te zijn. Als kon hy mUn gedachten lezen, zei hij: „Ebba is de knapste blondine, die ik ooit gezien heb. Maar je hebt haar waarschijnlijk al vaker ontmoet?" „Ik heb haar alleen op het toneel ge zien, en toen droeg ze een pruik. Rood of zwart of zo". Gösta trok behagelijk aan zy'n pijp. De pruik scheen hem niet in het minst te irriteren. Ondertussen zat ik me vol zelfbeklag de scène aan Gösta's doods bed voor te stellen: de mooie, blonde Ebba die zich met een schreeuw over zijn lfik wierp Hoe ze hem kuste en streelde en ten slotte bewusteloos in el kaar zakte. „Wat heb je, Sylve? Je ziet er uit, alsof je iemand wilt vermoorden!" „Ik ben niet zo bloeddorstig. Anders was ik hier niet gekomen om u te waarschuwen. Ik moet nu overigens werkelijk weg". „En deze heerlijke perziktaart?" ..Eet u die maar op. Binnenkort zult u het misschien met water en brood moeten doen". „Je medeleven is werkelijk roerend, Maar ik beloof je. dat ik zeer voorzich tig zal zijn". Toen hy dat zei. moest, ik plotseling aan Hallström's gemene op merking denken: „Een klein beetje dy namiet in zyn kamer. Of iets in zijn <rias „Pas op voor Hallström!" stootte ik uit. Zyn ogen vernauwden zich: er kwam iets waakzaams in zijn blik. Dank je. Sylvrid. Daar zal ik aan denken". Ik stond op. „Sylvekunnen, we niet tochvrlen- |den blijven?" klonk het zachtjes mmijn I oor. (Wordt vervolgd) Daar stond een klein meisje met een groot racket op de natte baan. Een héél klein meisje nog om zo te zien, met -twee zwarte vlechtjes met blauwe lintjes, een spierwit bloesje en een kort broekje, blauw, in de kleur van de haarlintjes. Ze won prachtig, met 7—5 60 van mej., Honig. „Gut wat speelt die kleine meid mooi", zei een collega (kenner) achter ons. Een blik op het pro gramma leerde, dat ze miss Butler uit Engeland was. Ze zag er uit als 12; na de partij, toen ze langs kwam, als 18, maar we vernamen uit betrouwbare 'bron (o, onbe scheiden maamenaard!) dat ze 25 is. U had haar moeten zien, die dreumes! nu zo, dat, behoudens enkele verrassin gen. de volgende kwart-eindstrijden -het meeste voor de hand liggen: miss Hart mrs. Hopman, mrs Summersmrs. Bossi (Italië), mrs. Bolton (Australië)— mrs. Muller en mrs. Toddmrs. Kor- moczy (Hong.), vyf landen dus! Aan de dubbelspelen, waarvan voor gisteren ook al een gedeelte op het pro gramma stond, is men door al die stag- natiés nog niet gekomen, terwijl in het herenenkelspel de deelneming nog te groot is, om reeds nu een overzicht te kunnen geven van de partijen voor de volgende dagen. Derhalve volgen hier onder de volledige uitslagen van gis teren Herenenkelspel, 2e ronde: H. Cochet 'Fr.)K. Goelst 62 60; L. Lissauer— Finkelkraut (Pal) (Lissauer w.o.)A. C. l Swol—W. Breukink 75 60; A. v. MeegerenW. Ketjen 61 61; E. W. Sturgess (Z.A.)K. Smolders 61 61; W. v. Herwynen-S. Christiansen (Den.) 61 63; mr. J. TaminiauJ. Linck 5—7 6—4 6—1; R. Storm—W. L. Simp son (Austr.) 60 64; J. Monseur 'Belg. jun.)Appel (Appel teruggetr.); E. Fannin (Z.A.)F. Dehnert 61 62; A. Borren—H. Zalzal (Eg.) 62 86; A. Najar (Eg.)C. Fabius 62 62; I. Harper (Austr.)W. Marinkelle 62 62; I. Morea-u (Fr.)G. Schoorel 61 62-; G. Gremillet (Fr.)H. Beernink 64 60; F WiegersU. Brandt (Den 7—5 6—4; D. K. Bose (Br. Ind.)—J. Dryver 60 6—0. 3e ronde: Man Mohan (Br. Ind.)L. Lissauer 75 75; E. Sturgess (Z.A.) J. Metha (Br. Ind.) gestaakt 2—2 le set. Damesenkelspel, le ronde: mej. K. Paffenmevr. Marinkelle 26 62 1—6; mrs R. D. Mc Kelvie (Eng.)—miss I. v Vliet 6—2 6—0; miss G. P. Butler 'Eng)..—mej. D. Honig 60 7—5; mevr. A. v Marlemevr. R Rademaker 26 6—3 7—5. 2e ronde: Doris Hart (V.S)—Nel Hermsen 64 6—2; mrs. N. Hopman 'Austr.)—mevr. Muller v. Czernioki 62 60; mej. J. v. d. Walmevr. L. Goos- sens 7_5 60; mrs. E. A. Summers 'Z.A.)mej. F. Herfkens 60 60; mrs. B Carris (Eng.)—mej. H. Voren- kamp 6—1 6—1; mrs, A. Bossi (Italië) —mej I. Eggersman 75 6—2; mevr. E Scholtenmevr. Marinkelle 62 61 mrs. W, Bolton (Austr.)—mevr. A W. Koch 6—1 60; mme. A. Claude (Fr.)— mej E, Liebergen 6—1 62; mrs. M D. Muller (ZA.)mej. I. Jolles 64 62; miss P. C. Todd (VS.)—mej. C. Gros veld 6—1 6—0; mej. Rollin Couquerque —mej, I Kiek 6—0 2—6 6—0; mevr S. Kormoczy (Hong.)—mevr. A. W. Torre 6—2 6—1; mevr. T. Lubbers^me.i. Van Marle 62 63 Na de aanhoudende regenval van vannacht stonden vanmorgen de ba nen volkomen blank en zyn de wed strijden (als het droog wordt) t*£ twee uur vanmiddag uitgesteld.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2