De Parijse conferentie van 12 Juli Republikeins antwoord eindelijk overhandigd Erkenning gezag van de Kroon? WEERBERICHT „Ruk met 100.000 man op naar Djokja Het roer moet worden omgelegd Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 7 JULI 1947 No. 26126 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon DJr. en Adm.25041Red.21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 Geen gemeenschappelijke gendarmerie De nieuwe Republikeinse vice-premier Setyadjit en de vice-minister van Buitenlandse Zaken mr. Tamzil hebben sristermorgen te Batavia de Republi keinse antwoorden aan dr. van Mook en aan de Amerikaanse consul-generaal Walter Foote aangeboden. De publicatie der antwoorden is te verwachten na dat zij naar de Nederlandse regering in Den Haag zijn doorgeseind Volgens Aneta gaven Nederlandse kringen te Batavia te kennen, dat de Republiek in grote trekken dc Ned. voorstellen in zake de interim-regering aanvaardt de afwijzing ener gemeenschappelijke gendarmerie handhaaft en afwijkende voorstellen doet betreffende dc buitenlandse betrekkingen. De aanvaarding zou tevens betekenen de erkenning van de vertegenwoordiger van de Kroon als hoogste autoriteit gedurende de overgangsperiode tot aan dc vorming van de Ver. Staten van Indonesië in 1949. Gisteravond heeft ten paleize Rijs wijk een bespreking plaats gehad tus sen dr. van Mook, de Commissie-Ge neraal en de adviseurs, ter bestudering 'Van het Republikeinse antwoord. De Amerikaanse consul-generaal te Batavia, Walter Foote, zal omstreeks ibet midden van deze maand naar Ame rika vertrekken en waarschijnlijk niet meer naar Batavia terugkeren. De nieuwe Republikeinse delegatie is als volgt samengesteld: voorzitter Hadji Agces Salim; leden: Kasimo, Ga-nd, Lei- mena, Djoeanda en Soesanto, welke ■laatste het voorzitterschap zal waarne men, zolang Agoes Salim nog afwezig zal zijn. De adviseurs der delegaties blij ven in functie, en het is mogelijk, dat het college nog zal worden uitgebreid. Mr. Tamzil heeft verklaard optimis tisch te zijn ten aanzien van de hervat ting van de besprekingen. Hij noemde het Republikeinse standpunt betref fende een gemeenschappelijke gendar merie duidelijk na de nota van Soekarno van 27 Juni. De kwestie van de buiten landse betrekkingen is, aldus Tamzil, nog in discussie. „Geen enkele partij in-de Republiek wil oorlog", zo verklaarde de vice-mi nister en voegde hieraan toe, dat indien er voorbereidingen zijn getroffen voor een verschroeide aarde-actie, dit ge schied is ter zelfbeveiliging na het be kend worden van de dagorder van ge neraal Spoor, welke hij geloofwaardig achtte. Standpunt van Franse socialisten Op een tweedaagse bijeenkomst van de nationale raad van de Franse socia listische partij is blijk gegeven van een, sterke anti-communistische gezindheid. De leider van de linkervleugel van de partij, Guy Mollet, heeft verklaard, dat een terugkeer der communisten pnder de huidige omstandigheden onmogelijk is met het oog op de fouten, die de communistische partij op nationaal ge bied en de Sovjet-Unie op internatio naal gebied begaan heeft. De nationale raad heeft tenslotte na een debat van 13 uur. met 2576 tegen 2058 stemmen besloten de handhaving van het kabinet van Ramadier te steu nen. De raad nam tevens een motie aan, waarbij het plan-Marshall wordt onder- -steund. De motie luidt: „Slechts deel neming van alle Europese landen zal het aanbod van Marshall dat Europa uit do huidige chaos kan bevrijden, met succes bekronen". Tevens wordt in de motie de hoop uitgesproken, dat de Sov jet-Unie zal besluiten., deel to nemen aan de Parijse conferentie van 12 Juli. In zijn pleidooi voor ondersteuning van zijn economisch program verzekerde Ramadier tegen absolute staatscontrole en in het geheel niet geleide economie te zijn. Wat de binnenlandse toestand betrof,'zeide hij te zullen pogen om de orde te handhaven, ondanks het stre ven van uiterst links, dat „stakingenen' onrust verwekte, die naar een.revolutie zouden voeren" en het streden van uiterst rechts, „onder het mom van an ti-communistische actie, dat aanstuur de op omverwerping van het republi keinse regiem". EX-KONING CAROL VAN ROEMENIË IN HET HUWELIJK GETREDEN. Ex-koning Carol van Roemenië is Za terdag in het huwelijk getreden met Magda Lupescu, met wie hij sinds ja ren bevriend is. De huwelijksplechtig heid heeft plaats gevonden in het ho tel Copacabana te Rio de Janeiro, waar mevrouw Lupescu ernstig ziek ligt. De secretaris van de ex-koning heeft verklaard, dat mevrouw Lupescu cp haar sterfbed ligt. zy vergezelde Carol in November 1944 naar Brazilië, na een verblijf van drie jaar in Mexico. Zij onmoette Carol voor het eerst op het zomerverblijf van de Roemeense koninklijke familie te Sinaia in de Karpathen, In 1925 deed Carol afstand van de troon, nadat me vrouw Lupescu was uitgenodigd het land te verlaten. Hij werd enige jaren daarna opnieuw tot koning uitgeroepen doch deed aan het einde van de oor log weer afstand ten behoeve van zijn zoon Michael. IETS MINDER BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanhouden van'het koele weer met vooral aan de kust een nu en dan krach tige Zuid-Westelijke wind. Wisselende "bewolking met enkele losse buien, voor namelijk in de namiddag en vooravond in het midden en Oosten van het land. 8 JULI. "Zon op: 4.29 uur; onder: 21 uur. Maan op: 23.47; onder: 9.22 uur (11 Juli L.K.) Hoogwater te Katwijk te 7.04 en 19-24 u. Het antwoord onbevredigend Reuter ipeldt, dat volgens offi ciële Nederlandse kringen in Ba tavia het antwoord van de Repu blikeinse regering, dat gisteren aan dr. Van Mook werd overhan digd, onbevredigend geacht wordt SETYADJIT RAADPLEEGT D JOK JA. De Republikeinse vice-premier Setyadjit is heden met een Ne derlands vliegtuig naar Djokja vertrokken om zo snel mogelijk overleg te plegen met zjjn rege ring, nadat dr. Van Mook hem het Nederlandse standpunt had uiteengezet Wat er in Ihdië gebeurt Voortgezette Republikeinse activiteit VLUCHTELINGENSTROOM NAAR SEMARANG. De Nederlandse militaire woordvoer der te Batavia heeft over de militaire situatie in de afgelopen week o.a. me degedeeld Te Medan hadden voortdurend be schietingen plaats in de Noordelijke, Westelijke en Oostelijke sectoren, waar bij de Republikeinen gebruik maakten van automatische wapens en luchtaf weergeschut. Ook te Padang vindt de aanleg van versterkingen en versperringen door de Republikeinen voortgang. Te Batavia had drie maal gevechts activiteit plaats binnen de demarcatie lijn. De stroom van vluchtelingen naar Semarang houdt aan en de Republi keinse stellingbouw wordt hier voort gezet, evenals in het gebied van Soe- rabaja, waar de Republikeinen tot tweemaal toe Nederlandse patrouilles onder vuur namen en de Nederlandse posten driemaal uit een vliegtuig werden beschoten. Op Midden-Bali neemt de terreur actie toe. Op Zuid-Celebes werd een Indone sisch bestuursambtenaar vermoord door terroristische elementen. Naar aanlei ding hiervan werd de patrouille-activi teit van de Nederlandse troepen inten ser. hetgeen tot een aantal arrestaties leidde. Wie al dan niet deelnemen Donderdag a.s. moeten de antwoor den binnen zijn op de Engels-Franse uitnodiging te Parijs te komen confe reren over het plan-Marshall. Luxeihburg en Turkije hebben thans ook aanvaard. De drie Scandinavische landen houden deze week te Oslo of Kopenhagen een voor-vergadering om te beslissen. Finland aanvaardt de uitnodiging niet om „politieke en geografische redenen". Duidelijk wordt hiermede de Sovjet- Unie bedoeld Het besluit van de Finse regering- wordt als „voorlopig" aangeduid. Nader wordt gemeld, dat het merendeel der ministers de invitatie zou hebben willen aanvaarden, maar dat afkeuring van de zijde der Sovjet-Unie werd gevreesd, terwijl ook het vredesverdrag met de Sovjet-Unie nog niet geratificeerd is. Ook Roemenië. Bulgarije en Joego slavië zullen bedanken. Polen en Tsje- cho-Slowakije daarentegen accepteren, Hongarije weigeren. ,Hoe zeer Hongarije een buitenlandse lening ook nodig moge hebben-, het- kan deze niet met de beperking van zijn na tionale afhankelijkheid betalen." Het Russische geluid BEROEP VAN EDEN. Antony Eden, plaatsvervangend leider der Britse conservatieven, heeft in een toespraak te Leeds een beroep op de Europese landen gedaan, gebruik te ma ken van de Frans-BHtse uitnodiging. De geste van Amerika kan van beslis sende betekenis zijn voor het toekom stige welzijn van de mensheid. Een economisch plan voor Europa kan ech ter niet alleen de oplossing van alle moeilijkheden brengen Slechts een Amerikaans dollarplan katt Europa van de catastrophe redden. Eden betuigde zijn spijt over het feit, dat Rusland besloten schijnt te zijn niet samen te werken. De plicht van de Britse staatslieden is echter duidelijk, Zij moeten met kun Franse vrienden en alle andere landen, di° wel bereid zijn mee te doen, een plan opstellen als antwoord op 't historische aanbod van Marshall. OOK CROSSMAN STEUNT BEVIN. Richard Crossman, die een der voor aanstaande Labour-critici van de bui tenlandse politiek van Bevin is ge weest, schrijft in een artikel in de „Sun day Pictorial", dat hij „er in het ge heel niet aan twijfelt", dat Bevin de juiste weg koos, toen hij besloot verder te gaan met het plan-Marshall zonder Russische medéwerking. „Sommige mensen", zoo .schrijft Crossman verder, „praten, alsof aan het Parijse echec de betekenis moet worden toegekend, dat de wereld nu definitief is verdeeld on der de Oosterse en Westerse mogendhe den. Dit is even dwaas, als te zeggen dat een oorlog onvermijdelijk "s." Na gewezen te hebben ^p het feit, dat Groo-tBrittannië handelsbespre- wingen voert met Rusland en Hongarije en er reeds overeenkomsten bestaan met Tsjecho-Slowakije en Polen, stelt Crossman vast. dat „in bijna geheel Oost-Europa en Rusland record-oogsten zijn gemaakt Voor het eerst sinds de oorlog zullen deze landen een surplus kunnen verkopen. Zij hebben dringend behoefte aan machinerieën en allerlei goederen, die zij willen ruilen voor nun voedseloverschotten. Het gedrag van Molotof doet aan deze economische fei ten niets af- De midden-weg tussen Amerika en Rusland is nog steeds open. Achttien maanden lang heb ik gepleit voor een politiek van Brits-Franse samenwerking als basis voor een Verenigd Europa. Ik heb dik wijls critiek op Bevin uitgeoefend, om dat hij de zaken niet energieker aan pakte, Bevin heeft nu echter het initia tief genomen door het plan-Marshall in een plan-Bevin te veranderen. Be vin spreekt nu voor geheel Europa, ook de landen van Oost-Europa, die tegen hun wil worden gedwongen onze uitno diging af te wijzen." Crossman besluit met de hoop uit te spreken, dat Bevin onverbiddelijk zal weigeren dollars te gebruiken voor een anti-Russische kruistocht en Marshall op het hart zal drukken, dat er geen beletselen mogen zijn voor het handels verkeer van Engeland met Rusland en Oost-Europa. ,Als wij Amerikaanse dol lars nodig hebben, hebben wij evengoed hout en tarwe uit Rusland, eieren en spek uit Polen en maïs uit Hongarije nodig. Zou Bevin ze beide kunnen krij gen? Als hij dat kan, zullen wij niet alleen de binnenlandse moeilijkheden oplossen, maar tevens de grondslagen leggen voor een werkelijke vrede, on danks Molotof." SPAANS PROTEST. Naar officieel is meegedeeld, zal Spanje krachtig bij de Britse regering protesteren tegen de uitlatingen over Spanje in verband met het plan-Mar shall. NEGEN DOODSTRAFFEN VOOR KEMPETAI-LEDEN. In het massaproces tegen de Kempe- tai-Batavia werd tegen negen leden dezer organisatie de doodstraf geëist. De overigen van de dertig beklaagden kregen straffen, variërend van 5 tot 20 jaar gevangenisstraf. De 29-j. ma joor Chookonosuke was de eerste, te gen wie op grond van oorlogsmisdrij ven. systematische terreur en foltering van burgers de doodstraf werd ge vraagd. In zijn requisitoir dat meer dan een uur duurde, memoreerde de auditeur-militair de houding van mevr. Van Mook, welke volgens getuigenver klaringen van die aard is geweest, dat zij de mede-arrestanten moed gaf te gen de Kempetai door te vechten. DE BALKAN-COMMISSIE DER V.N. Gasparof, Sovjet-afgevaardigde van de ploeg der commissie van onderzoek der V.N.. welke te Saloniki is achter ge bleven om grensincidenten te onder zoeken heeft geweigerd deel te nemen aan het onderzoek naar Griekse be schuldigingen tegen Joego-Slavië inza ke grensincidenten. Men besloot de wei gering te verwijzen naar de commissie van onderzoek zelf en naar de Veilig heidsraad. Het onderzoek gaat echter door. „Vliegende schijven" In verschillende staten van het Noordwesten van de Verenigde Staten zijn de laatste dagen ge heimzinnige „vliegende schijven" waargenomen. Meteorologische ex perts zijn van oordeel, dat hier geen sprake is van hemellicha men. Een natuurkundige van het technologisch instituut van Cali- fornaë acht het zeker, dat deze „schijven" in verband staan met proeven met „omzetting van de atoomenergie", die in verschillen de Amerikaanse centra worden ge nomen. De „schijven" zouden een omtrek hebben van ongeveer ze ven meter, door een raketsysteem gelanceerd en per radio bestuurd worden. Zij zouden zich voortbewegen met een snelheid van 1900 km per uur. David Lilienthal, voorzitter van de commissie voor de atoomener gie heeft, verklaard, dat de „schij ven" niets met atomische experi menten uitstaande hebben. Het referendum in Spanje De einduitslagen van het referendum aangaande de monarchie in Spanje zijn nog niet bekend. In de plaatsen, waar van uitslagen binnen zijn, stamde de meerderheid voor. Men neemt aan. dat velen onder dwang hebben gestemd. Zo moesten de arbeiders van de spoorwegen een bewijs overleggen, waaruit bleek dat zij ge stemd hadden. In Madrid heeft 83 pCt voor gestemd. 12 pCt stemde tegen en de overige 5 pCt onthield zich. Volgens een socialistische woordvoer der heeft in de arbeiderswijken van Vallecas en Tenuan de Las Victorias de meerderheid van de bevolking de in structie om zich van stemming te ont houden opgevolgd. In monarchistische kringen in Ma drid wordt verklaard, dat de monar chisten zich in grote getale onthouder* hebben, maar dat ten gevolge van te genstrijdige instructies toch nog velen hun stem hebben uitgebracht. Uit officiële kringen verluidt, dat het aantal onthoudingen en tegenstemmers groter is geweest, dan men heeft ver wacht. Het 25-jarig bestaan van de Leidse door de ouders van de leerlingen der kele 'leden van het bestuur. v.l.n.r, mr. mevr- dr. D. B. van DorpB'-oicker Buitenschool. Het bestuur van de Oudercommissie rond het geschenk, dat Leidse Buitenschool Zaterdagmiddag werd aangeboden. Op de voorgrond en- F. D. L, Gunning, de heren J, R. van Wijland, H. van Slooten, voorzitter, Andr'eae, de directrice, mej. G. Crèvecoeur en de heer E. H. Moens. Het Spaanse protest is aan Enge land gericht, daar Spanje geen gere gelde diplomatieke betrekkingen met Frankrijk onderhoudt. Het protest zou echter voor Frankrijk bedoeld zijn. In Spaanse ambtelijke kringen en in de pers valt men uitsluitend het Franse ministerie van buitenlandse zaken aan. ENGELANDS VERHOUDING TOT DE SOVJET-UNIE. De Britse minister voor brandstoffen e" energie, Shinwell, heeft tijdens een bijeenkomst te Birmingham verklaard, dat, ofschoon met de Ver. Staten „voor alle tijden" de meeest vriendschappe lijke betrekkingen onderhouden dienen te worden, de misverstanden met de Sovjet-Unie uit de weg geruimd moeten worden, „Ik verwerp met kracht elke bewe ring, die innouót, dat de Labour par tij de Sovjet-Unie vijandig gezind zou zijn", zei Sirnwell, en op een interrup tie antwoordde hij :„Niemand wenst met de Sovjet-Unie vrede tot elke prijs, maar wij zijn besloten oorlog te voor komen, kost wat het kost". DE REGERING VAN VOOR-INDIË. Nehroe, vice-president van de voor lopige Voor-Indische regering, en zijn ministers hebben aan de onderkoning lord Mountbatten.' hun ontslag aange boden. Deze stap werd reeds verwacht en is gedaan om de onderkoning in staat te stellen een nieuwe regering te vormen, die past bij het verdeelplan. Het betekent dus geen ontbinding van de voorlopige regering. Het is niet bekend, of de ministers van de Moslemliga ook reeds ontslag hebben gevraagd. REDE VAN PERON. Juan Peron. de president van Argen tinië. heeft een radiorede uitgesproken, waarin hij pleit voor de vrede en sa menwerking in de gehele wereld. In ternationale vrede kan slechts tot stand komen, wanneer in elk land af zonderlijk vréde heerst. De politiek van Argentinië is altijd vredelievend en edelmoedig geweest en dat zal zo blij ven. aldus Peron. Hij verklaarde, dat zijn land al het mogelijke zal doen om de lijdende mensheid te helpen. Duizenden woonden Zaterdag de Landdag voor Handhaving Rijkseen- held, te Hulshorst bij. Prof. mr. P. S. Gerbrandy voerde er het woord en zeide. dat Indië verloren zou gaan, als het Nederlandse volk met zijn regering niet terugkeerde van de verkeerde weg. De rede van H.M. de Koningin op 7 December 1942 was geen stap, maar een sprong voorwaarts in het emancipatieproces van Ned.-Indië, aldus spr. Toen in Augustus 1945 de wapenstilstand kwam, heeft - de rege ring zich niet gewend tot de getrou wen. die steeds van harte hebben ge streden tegen de Japanners, maar tot onze vijanden: Soekarno. collaborateur en ronselaar van hun eigen landgeno ten en Hatta, de communist. Zelfs Van Mook zei toen nooit te zul- zen samenwerken met Soekarno. Er heersen momenteel toestanden in Ned.- Indië, waarover Nederland zich altijd zal moeten blijven schamen. Spr. leg de er de nadruk op, dat wij voor dit wanbeleid niet alleen Van Mook, Scher- merhorn. ministerie en parlement ver antwoordelijk mogen stellen maar dat wij ook als Nederlands volk in dit op zicht verantwoording dragen. „Het roer moet worden omgelegd. Het volk moet zich kunnen uitspre- BINNENLAND. Een gezelschap van elf Amerikaanse burgemeesters, dat een tour van 5 weken docr Europa zal maken, arriveerde Zater- dagmMtiag per „Veendam" in Rotterdam Op het stadhuis vond een ontvangst plaats döor het gemeentebestuur. Per „Skymaster", komende van Athene, arriveerden gistermiddag op Schiphol major R. C. A. 'Brandram en zijn echtgenote, prinses Catharine van Grie kenland, de 34-j. zuster van de Griekse koning. Het echtpaar zal enkele dagen te Amsterdam vertoeven, om dan naar Londen door te reizen. Op 15 Juli komen 400 kinderen over de Duitse grens bij Venlo, die tot 26 Augustus in ons land zullen blijven, Het zijn kinderen van in Duitsland woon achtige Nederlanders uit de districten Düsseldon", Goch en Kleef. De landbouwer P. de N. te Ame- mulden viel bij het rijden van een voer hooi door het breken van een touw voor over tussen de paarden. Hij kreeg e$n wagenwiel over zijn borst en ls ln het ziekenhuis te Middelburg overleden. BUITENLAND. Twee vrouwen kwamen om het le ven en 20 burgers werden gewond ten gevolge van brand in een ruimte onder het kwartier van de Britse troepen te Athene. Volgens de brandweer moet de brand aan sabotage worden geweten. Een Frans legervliegtuig stortte bij een vliegclemonstratie te Dijon neer. Hier bij werd de piloot ernstig gewond. Te San Cristobal In Venezuela is een samenzwering ontdekt, die Zaterdag, op de nationale feestdag van Venezuela, naar buiten had; moeten treden. De leiders zijn gearresteerd. Twee Joodse meisjes die een verkla ring van de groep Stem aan de Palest Lna- commiesie van de VN. wilden overhandi gen, zijn op het hoofdkwartier v^n die commissie gearresteerd door de Pales tijnse politie. Tijdens een vliegdemonstratle te Parijs is een Frans burgervliegtuig neer gestort. De piloot werd gedood, een toe schouwer licht gewond. Tijdens een door 8,000 toeschouwers bijgewoonde vliegcLemótistratie te Brussel ls de Franse ..Thunderbolt" P 37 neer gestort en ln vlammen opgegaan. De pi loot heeft zich door middel van een pa rachute het leven gered. In een voor het gebouw van de „Daily Express-"in Fleetstreet te Londen geparkeerde auto zijn explosiva gevonden. Ze waren ln een krant gewikkeld. Een kwartier later werden in een auto nabij Whitehall, waar zich regeringsgebouwen bevinden, nog meer helse machines ge vonden. Deze waren niet scherp gesteld en da politie vermoedt, dat iemand ze in haast ln de auto heeft gedeponeerd om ze kwijt te zijn. De Britse prinses Elizabeth is ere burgeres van de stad Windsor geworden. Negentien leden van de bemanning van het Turkse schip Sdltvrl zijn ver dronken, doordat het schip voor de Zuid west kust van Turkije op een mijn liep en zonk. De overige 10 leden der beman ning werden gered. Te Mehrez ln Boven-Egypte ls een vierling geboren. Tijdens de viering van de Ameri kaanse onafhankelijkheidsdag zijn in de V.S. 210 personen door ongelukken om het leven gekomen. 88 hiervan verdron ken en 76 -erloren het leven bij auto ongelukken. Men verwacht, dat in het begin van de volgende week een belangrijke Tsje- cho-Slowaakse regeringsdelegatie ter be spreking van „economisch© aangelegen heden" naar Moskou vertrekt. ken. er moeten nu daden komen na al het gepraat. Indië moet zelfstan digheid verkrijgen, maar de band mag met worden verbroken. Deze werd door God gelegd en kan door Van Mook niet worden verbroken", aldus besloot prof. Gerbrandy zjjn be toog: Generaal Winkelman wees de be schuldiging van Vorrink en Wouden berg van de hand, die wilden sugge reren, dat de oppositie reactionair zou zijn en terug wilde tot de oude kolo niale verhoudingen. Reeds lang voerde Nederland geen koioniale politiek meer. Spr. stelde de Engelsen in gebreke voor hun- bestuur, na de capitulatie in Augustus 1945. Zij hebben niets gedaan om orde en rust te herstellen, de Ja panners te ontwapenen en de krijgsge vangenen en geïnterneerden te bevrij den. Daardoor kregen de Japanners hun kans. Het opzij zetten van Tjarda van Starkenborch en het passeren van be trouwbare ambtenaren was een grote fout en werkte het stichten van de Re publiek in de hand. De toestand werd toen wanhopig en de regering liet dit toe. hoewel het met behulp van de Ne derlandse troepen, die het vertrouwen van de bevolking hebben, anders had gekund. Zelfs de Partij van de Arbeid ziet nu de gevaren van het Indië-beleid ook voor de arbeidende klasse in. „Spant u in het volk van het gevaar te doordringen. Met behulp van flinke, eerlijke en krachtige deskundigen is nog redding mogelijk", aldus generaal Winkelman. De laatste spreker was dr. Bruins Slot. die van zijn ervaringen in Indië vertelde. De oplossing? Die is eenvoudig: „Weg met de Republiek", Met honderddui zend man naar Djokja oprukken en de Republiek eenvoudig terzijde stel len, aldus spr- Dan laten zien dat we geen koloniale politiek nastreven, maar zoveel mogelijk zelfbestuur ge ven. De Republiek wordt meer en meer door de satellieten van Moskou beïnvloed. Dr. Bruins Slot zeide ten- ^Jotte: „Geef aan gen. Spoor het be vel op te rukken om een eind tema ken aan de Republiek", Bestuurshervorming in Marokko Het' Franse ministerie van buiten landse zakeii heeft een aantal bestuurs wijzigingen voor Marokko bekend ge maakt, die tot doel hebben de Marok kanen meer dan tot dusver te betrek ken bij het bestuur van hun land. Er zal een ministerraad worden gevormd onder het voorzitterschap van de groot vizier (de eerste, minister van staat van de sultan). De raad zal bestaan uit 10 Marokkanen en 10 Fransen, Verder zijn op hoge posten op de door Fransen ge leide ministeries van financiën, land bouw, handel, volksgezondheid en so ciale zaken Marokkanen benoemd ln de functie van eerste assistent. De sultan kan de Marokkaanse leden van de ministerraad in een „raad van viziers" bijeenroepen ter bespreking van bepaalde binnenlandse en Mohamme daanse zaken. Deze bestuurswijzigingen, die slechts een begin betekenen, worden in Fran se ambtelijke kringen als een hoopvol teken voor de toekomstige betrekkin gen tussen de Franse regering en do sultan beschouwd. Abd'el Krim de voormalige leider van de Riff-opstand tegen Frankrijk en Spanje, die thans in Egypte verblijf houdt, verklaarde echter geen vertrou wen te hebben in de Franse stap, „Of schoon Frankrijk aan onze eisen tege moet wil komen, schijnt het onze na tionale aspiraties ndet te eerbiedigen. Wjj wensen allereerst volledige onaf hankelijkheid en vervolgens opheffing van het Franse protectoraat". BRITSE MIJNWERKERS GEWAARSCHUWD. Lord Hyndley, de voorzitter van het Britse nationale bureau voor de brand stoffen, heeft een brief gestuurd aan de voorzitter van de mijnwerkersbond. Will Lawther. waarin hij dreigde met even tuele vervolging, indien het niet-offi- cieel neerleggen van werkzaamheden onder de mijnwerkers blijft aanhouden. De meer of minder wilde stakingen hebben Engeland 188.000 ton steenkool gekost sinds de invoering van de werk week van vijf dagen in Mei. zo wordt er aan toegevoegd- De minister van brandstof en ener gie Shinwell, verklaart, dat 85 tot 90 procent der mijnwerkers zijn plicht doet, maar dat de minderheid „het slachtoffer is van politieke bedriegers". BRITS-RUSSISCHE HANDELSBESPREKINGEN. De Britse handelsmissie onder leiding van Harold Wilson, minister van bui tenlandse handel, die besprekingen ge voerd heeft met de Russische* minister van handel, Mikoyan, is voornemens nog een week tien dagen in Moskou te blijven. Het is nog niet met zeker heid te zeggen, of een overeenkomst gesloten zal worden. Rusland had aan geboden voor de periode tot 1950 3 mil- lioen ton graan te leveren zondereven wel gebonden te zijn aan een vastge steld kwantum voor dit jaar. De Brit ten staan op het standpunt, dat indien de aanzienlijke financiële concessies die door de Russen worden verlangd, gedaan moeten woren, zij afhankelijk gesteld moeten worden van aanzienlijke hoeveelheden graan van de oogst 1947.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1