Negen „nieuwe" Versters in de Lakenhal „De hartader is doorgesneden" STADSNIEUWS Laatste Berichten Het Leidsch Dagblad Rijksmuseum van Oudheden in het gedrang Nieuwe rijksdienst belemmert zijn ontwikkeling. Enige dagen geleden hebben wy mei- ding gemaakt van de, instelling van een nieuwe rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek, welke t.z.ü. o.m. af hankelijk van het tijdstip waarop een gebouw beschikbaar zal zijn hier ter stede zal worden gevestigd. Waar op het gebied van wetenschap pelijk bodemonderzoek het Leidse Rijks museum van Oudheden reeds scoert langer dan een eeuw hier te lande de toonaangevende instelling is. hebben wij de directeur van dit museum, dr. W. D. van Wijngaarden de vraag gesteld, wel ke consequenties de vestiging van deze dienst eventueel voor het Museum zal inhouden dan wel in hoeverre de on derlinge samenwerking zich zal uitstrek ken. Wij bleken met deze vraag een tere snaar te hebben aangeroerd. Zoals U weet, aldus dr. Van Wijn gaarden, werd een zodanige rijksdienst ook reeds eerder, kort voor de oorlog, opgericht. Het Rijksbureau voor Oud heidkundig Bodemonderzoek, zoals de titel luidde, was bedoeld als een docu mentatiedienst ten einde de archaeolo- gische vondsten hier te lande te be schrijven, en zodoende een overzicht te krijgen van al het oudheidkundig ma teriaal. dat zich in museum- en/of par ticulier bezit bevond, zomede van de oudheidkundige terreinen hier te lande Dit bureau verrichtte geen opgravingen; deze taak bleef uitsluitend voorbehouden aan het Rijksmuseum van Oudheden te dezer stede, het Biologisch Archaeo- logisch Instituut te Groningen, het Rijksmuseum Kamm te Nijmegen en het Rijksmuseum „Twente" te Enschedé. In oorlogstijd kwam dit Rijksbureau meer en meer onder nationaal-socialis tische invloed de NSB-er dr. F. C. Bursch was er directeur van! en li quideerde ten slotte zich zelf. Na de bevrijding viel een streven waar te nemen om het gehele oudheid kundig bodemonderzoek te concentre ren, inclusief datgene, wat ressorteerde onder het Rijksbureau voor de Monu mentenzorg. Voorheen bepaalde deze dienst zich vrijwel uitsluitend tot het houden van toezicht op en de restau ratie van oude gebouwen. Als gevolg van de verwoesting van een groot aantel oude gebouwen zoals kastelen en ker ken gedurende de oorlog alleen in Limburg werden liefst 49 godshuizen verwoest! hebben deze werkzaamhe den zich gaandeweg ook uitgestrekt tot het instellen van een onderzoek naar de funderingen en wat zich daaronder bevond." Volgens de nieuwe regeling zal dit gehele werk in de toekomst worden overgenomen door de thans opgerichte Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek. GEMEENTELIJKE HBS. De bevorderingen. Bevorderd naar de 2e klasse: Th. Ad miraal; A. J. Corpel; R. H. Dekker; R. Hazelhoff; H. Heemskerk; W. de Hen; C. Hendriksen; A. Hoekstra; F. N. M. Juynboll; W. J. Kleyn; D. J. van Koo- ten; Phiel Labaar; J. Lammens; N. W. Louwrier; ,J P. de Meij; R. P. Ooste huis; J. F. de Ren; Hetty la Rivière; J. Swint; H. van Weizen; Lies van Bommel; J. Bruyn; J. Favier; A. van Haarlem; J. C. Hoogeveen; M. J. W, van der Horst; P. G. J. N. Kop; P. C. Lindenbergh; L, Nieuwenhuis; H. A, J. Otto; A. A. Rommerts; P. J. Schophui- zen; H. de Water; D. J. van Weizen; Ankie Munsterman; J. Eikerbout; J. A. Erkelens; H. Galavazi; J. de Jongh; J. Kaay; Babs Kamma; H. A. B.Knor- ringa; W. D. van de Krol; D. de Mar- cas; A. W. Marks; R. Meyering; W. F. de Moed; J. D. Noest; Hanneke Prins; A. van der Veen; K. F. van Venetiën; M. de Water, Herexamen: 2; afgewezen; 35. Bevorderd naar de 3e klasse: D. Cos- see; M. Derksema; PI C. van Duyn; Bep van den Heuvel; N. J. Hoogeveen; G. H. de Jong; R. Jongedijk; Jan Kat; J. J. R. Lancel; Lenie Momberg; R. Pino; A P Visser: J Wisse; P. Admiraal; J. Boelee; H. de Boer; C. M. Cannoo; C. Crêvecoeur; C. J, de Croon; Annie Knetsch; P. A. H. Kremer; S. J. van Leeuwen; F. Marchand; K. Marijt; J. Sap: C. M. Troost; C. Varkevisser; H. J. Weinberg; F. de Wit; J. P. van den Bent; Loekie Christiaanse; J. van Dijk; Erna Eichelsheim; E. J. Entrop; Anne- lies Gerritse; W. J. Hendriksen; Eefje van Kleeff; F. G. van Leeuwen; S.Lln- schoten; H teyer; A. van Os; L. Over- duin; B. A. Struch; A. R. Tegelaar: J. Vermeulen; Edith Volker; A. C. Bakker. Afgewezen: 38. Bevorderd naar de 4e klasse: P. J. van den Berg; Marg van de Boer; P. J. van Duvn; Rita Hazenoot; Corry Hoogeveen; H Jongedijk; W. H. van der Kaay; P Kouprie; G. Möree; Nelly Neuteboom; Rina Raar; J. van Riet bergen; Henny Roelse; B. C. van dei- Valk; A. Vroegop; J. Wondergem; G. C. Stolk; M. Bavelaar; F. Brinkman; J. Bult; D. Jore; J. G. Kriek; J. Kukler; Jet van Leeuwen; Fia van Makkelen- berg; J. Oudshoom; Hanny Wassenaar; H. I. C. Jumelet; I, den Boer; G. J, Buitendorp; M. Dubbeldeman; Bertie Hertz; M. Kiel; B. H. Knorringa; L. Kok; Ineke Kriek; J. C. Kruyt; Ria van Leeuwen; H. Planjer; J. van Rij- kom; W. Schaaf; P. Seller; K. Sloos; T. C. Stuivenberg; G. de Vogel; A, van der Waals: R. Bakker; Ans Eichhom; J. N. GelökH. L. van Kampenhout; A. van der Kloes; J. Schalks; P. Se- geth; O H. Sloot; M. Splinter; Willy Stoute; W. van Turennout; C. van de Wal; A. K. Zaagman; E, Zandvliet. Afgewezen: 32. Bevorderd naar A5: J. J. Barnard; Olga Derksen;; D. Dreef; H van Eg mond; H. Y. B. I. Hoogeveen; C. Hou- waart; Tinë Hüner; A. H. van der Kooi; Trudy Kronenberg; Corrie van der Mast; Corry Ohms; L. H. de Rooy; A. Rijnsburger; H. Selier; Edith Sterk; H. J. Teeuwen; F. Heemskerk. Afgewezen: geen. Bevorderd naar B5; K. van Bemmel; P. P. van der Blom; B. Th. Fransz; Janny Gerritse; Jopie de Graaff; H. Hensen; D. J. de Jong; J. C. A. Knete- mann; A. M. van der Kraay; A. Lepe laar; M. C. J. Nievaart; W. van der Slik; J. J. Vermeer; W. Lim Apo; Ina Jumelet; S. Dronkers; A. de Groot; P. Huiberts; M. de Jong; J. Kapteyn; L. F. E. Krayenbrink; G. F. Kruit; W van Leeuwen; A. J. de Meyier; W. N. van der Nat; D. Nederlof; W. Peerenboom; J. van Riemsdijk; A. Steensma; H Swanenburg; W. F. A. Vermaak; J. Versloot; D. C. J. van Peype. Afgewezen16 En ik aarzel niet te zeggen, zo ver volgde dr. Van Wijngaarden, dat ik deze regeling een ware ramp aeht voor ons Leidse Museum van Oud heden, welke vérgaande gevolgen zal hebben voor zijn ontwikkeling. Het Leidse Museum heeft zich grote verdiensten verworven jegens de ont wikkeling der archaeologische weten schap hier te lande. Prof. Reuvens legde daarvoor om streeks 1830 de grondslagen. Lemans en Janssen bouwden er op voort, dr, J. H. Holwerda, de volgende directeur ver richtte in het begin dezer eeuw baan brekend werk door een geheel nieuwe opgravingsmethode in te voeren, welke alom navolging heeft gevonden. Werd de geschiedenis onzer vroegere bescha ving tot- dusverre afgeleid uit de ge vonden voorwerpen, Holwerda begon meer aandacht te schenken aan de in de grond aanwezige grondsporen, ver- gravingen en verkleuringen, waardoor een veel juister beeld van de oude ne derzettingen kon woi-den verkregen. Juist ómdat het wetenschappelijk bo demonderzoek een integrerend deel vormt van de taak van een mu seumambtenaar, is het voor zijn ontwik keling en wetenschappelijke vorming absoluut noodzakelijk, dat hij in de ge legenheid wordt gesteld zelfstandig op gravingen te verrichten. En ziedaar mijn grootste bezwaar tegen de nieuwe regeling: uitslui tend de bovengenoemde rijksdienst mag opgravingen doen; de musea is deze bevoegdheid ontnomen. Ook in het buitenland zijn de be langrijke opgravingen altijd uitge gaan van de musea, die daaraan hun ontstaan en voortdurende uitbrei ding te danken hebben. Onttrekt mCn deze werkzaamheden aan onze musea, dan snijdt men daarvan de hartader door, inzonderheid natuur lijk van de Nederlandse afdelingen. Voor het Leidse Museum, dat ten deze altijd een centrale positie heeft in genomen, heeft deze zaak bovendien de onaangename consequentie, dat wij niet alleen niet meer op de hoogte blijven van hetgeen er in ons land gevonden wordt, maar bovendien niet meer in de gelegenheid zijn deze vondsten, voor zover voor ons van belang, rechtstreeks van de vinders aan te kopen. Via ons net van correspondenten over het gehele land bleven wij tot dusverre regelmatig op de hoogte van alle vond sten; voortaan zullen deze meldingen moeten geschieden bij het Rijksbureau, terwijl wij. zo we er al kennis van krij gen. toch geen onderzoek mogen in stellen, aldus besloot onze zegsman. Uit. de aard def zaak heeft. dr. Van Wijngaarden tegen deze gang van za ken tijdig en te bevoegder plaatse ver zet aangetekend, dat tob schade van het Leidse Museum zonder resultaat is gebleven. Het feit, dat de dienst te zijner tijd in Leiden zal worden ondergebracht achtte hij een concessie tegenover de betekenis van Leiden als nationaal ar- chaeologisch middelpunt, welke de daar aan voor onze stad en ons museum ver bonden nadelen geenszins dekt. TERAARDEBESTELLING J. W. DE TOMBE. Gistermiddag werd op de begraaf plaats „Rhijnhof" het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de heer J. W. de Tombe, oprichter van het Ac countantskantoor De Tombe, Demenint en Co. te dezer stede. De belangstel ling was zeer groot. Als eerste spreker trad naar voren de heer A. W. Sijthoff, bij wiens groot vader de heer De Tombe de eerste tre den op de maatschappelijke 1 dder zet te. Hij nam afscheid van de heer De Tombe namens de familie Sijthoff, wier raadgever hij in drie generaties geweest was Spr. roemde het zakelijk inzicht van de overledene en diens toe wijding zeer. De heer Butter sprak als vriend: de heer A. L. Demenint, mede-firmant gaf uiting aan de onvergetelijke indruk, welke de heer De Tombe maakte op allen, met wie hij in aanraking kwam. Hij wees voorts op zijn scherp intellect, dat de moeilijkste problemen tot op lossing wist te brengen en op de bete kenis van zijn persoonlijkheid voor de bloei der firma. Nadat nog een familielid had ge schetst, wat het verscheiden van de heer De Tombe voor zijn gezin bete kende en de heer Dekker namens het personeel woorden van grote eerbied en dankbaarheid had geuit, dankte de oudste zoon voor de betoonde belang stelling. Hij gaf uiting aan zijn over tuiging, dat de geest van zijn vader, die het kantoor van de aanvang af heeft beheerst, daarin zal blijven le ven. JUBILEUM P. W. MARTIJN. De „Chinese" zetter van Brill. Gisteren was het 25 jaar gele den, dat de heer P W. Martijn als leerling van de toen zo bekende ..Oosterse" zetter Van Duren zijn loopbaan bij de drukkerij v/h. E. J, Brill begon. Van Duren vond in de ju bilaris van nu een waardig en vakbe kwaam opvolger, die gisteren op een sympathieke wijze door directie en col lega's gehuldigd werd. De heer Martijn werd achtereenvolgens toegesproken door prof. N. "Y Posthumus, wnd di recteur, door de heer F Wieder namens het administratief- en door de heer J. de Koning namens het technisch per soneel, Hem werden tevens de gebrui kelijke -'geschenken overhandigd. Wij merken hierbij op dut de heer Martijn zich in de loop dei jaren gespe cialiseerd heeft in het zetten van Chi nees-, Arabisch- en hiëroglyphenschrift, een niet. alledaagse bezigheid! AFSCHEID Ds. G. TOORNVLIET. Wegens vertrek naar Leiden als stu dentenpredikant nam ds. G. Toornvliet gisteravond afscheid van de Gereform. kerk van Groningen, sprekende over I Conrïnthe 13 vers 8 tot 13. Hij werd toegesproken door ir. P. Prins namens kerk-sraad en gemeeente, J. Schaaf na mens de wijkraad, dr. L. v. d. Zanden namens de classis Groningen en de heer J. van Oversteeg namens de Lan delijke Stichting van voorlichting. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd - voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heren: C. A. D. Suermondt fBussum) en A. B. J. Koch (Leiden) en mej. M. M. Kooyman (R'dam); candidaatsexamen rechtsge leerdheid de heren A. G. Heijning (Delft) en N. J. van de Sande Bak- huyzen (Eindhoven) en mej, S. L. Car rière C's-Gravenhage) ZENDINGSMOGELIJKHEDEN. Rede van ds. L S. Kjjne. Op uitnodiging van de commissie voor de zending uit de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft ds. I. S. Kijne, zendeling-leraar van Nieuw Guinea, gisteravond in het Wijkgebouw „Staal- wijk" gesproken over het. onderwerp: „Welke mogelijkheden zijn er nü nog voor de zending?" Ieder zendingsarbeider ln Indië zal antwoorden, dat er nooit meer en beter zendingsmogelijkheden waren dan nu. Ondanks de grote moeilijkheden en de gecompliceerdheid der huidige situ atie, ondanks een vaak kennelijke ver menging van Christelijke, kerkelijke en nationale bewustwording, kan de zen ding niet anders dan zich verblijden over de groei der eigen activiteit. Het is toch steeds haar roeping geweeest de christelijke persoonlijkheid te wekken. Blijken zal, dat in vele opzichten het werk der Nederlandse zendingsarbeiders in en mèt de Ind. Kerken zeer nodig en mogelijk zal zijn. Er zal moeten ko men een kerkelijke samenwerking tus sen Nederland en Indië voor opbouw e,n verdieping in de kerken en voor ge zamenlijke verder evangelieverkondiging in Indonesië. Dit zal niet alleen zijn een vorm van steun aan de Ind. Ker ken, maar, zal ook voor het leven der Nederlandse kerken noodzakelijk zijn. Voor de kerkvorming en kerkopbouw zijn goed onderlegde predikers nodig. Voor de opleiding daarvau wordt op nog vele Nederlandse krachten gere kend. Voor organisatie en in vele gebieden ook nog voor directe leiding en voor lichting, zijn arbeiders nodig. De prediking, de Bijbelvertaling, de Schriftuitleg, het godsdienstonderwijs, de kerkzang, kan niet zonder Ned. hulp voor handleidingen en lectuur. Voor het Christelijk onderwijs wordt om krachten gevraagd, zowel voor het opleidingswerk of voor scholen van ver schillende aard. Steun en leiding is nodig bij het zoeken naar wegen, om op maatschap pelijk gebied de christelijke roeping te volgen bij verbetering van de dorps samenleving, de aanpassing aan de mo derne wereld, die overal doordringt. Ook de medische zending vindt, een zeer ruim arbeidsveld, niet. het minst ln de opleiding van christelijk verplegend personeel. Zeer veel arbeid zal door de kerken gezamenlijk gedaan moeten worden. De kerken zullen daarom een centrum moeten onderhouden, waar al het werk dat centraal gedaan moet worden kan worden georganiseerd. Ook in dit cen trum heeft de zending een taak. .EN TOCH DRAAIT ZIJ" Ons berichtje aangaande het proef draaien van de molen „de Valk" heeft hevige verontwaardiging gewekt in het gemoed van verknochte mol en vrien den. Het is natuurlijk ook héél erg, wanneer je er juist zo trots op bent, dat de wieken op windkracht draaien en „de krant" schrijft, dat een motor de zaak in beweging brengt. Wij bui gen dpemoedig het. hoofd en erkennen onze fout. Een betreurenswaardig mis verstand tussen molenaar Van Rbijn en ons deed ons de natuur verdringen door de techniek. Maar naar Galileï houden wij vol; „En tóch draaide hij" BONKAARTEN HALEN. Morgen (8'f101-? uur) zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten de gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 39.501 tot en met 40.500. Overgelegd moeten worden de tweede distributie- stamkaarten en de nog niet aangewe zen stroken van de bonkaarten 707. MEJ. SWETS NAM AFSCHEID ALS MAATSCHAPPELIJK WERKSTER Mej. Swets, een der maatschappelijke werksters van de Bijz. kerkelijke gezins zorg, die ruim vier jaar hier ter stede Is werkzaam geweest, heeft met ingang van 1 Juli j.l. haar werkzaamheden be ëindigd. In een daartoe belegde verga dering hebben de voorzitter van deze Commissie, de heer G. Crêvecoeur en dr. G. Brouwer als voorzitter van de N. H. Diaconie afscheid van haar geno men. VOORDORP. Aan mej. A. H de Bie is op haar verzoek eervol ontslag verleend als di rectrice van „Voordorp" te Leiderdorp. In haar plaats is mej. H. A. Siddré be noemd. De heer C. H. Vedder Christiaanse alhier slaagde te Rotterdam voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen. De Ouderraad bij het openbaar Lager Onderwijs heeft tot besluit van het schooljaar de volgende week Don derdag een contact-avond belegd, wel ke geheel gewijd zal zijn aan de licha melijke opvoeding. Medewerking ver lenen de Damesgymnastiekver. „Con cordia" en de heer Anton Metz, terwijl1 bovendien enige Sportfilms zullen wor den vertoond. Burgerl. Stand van Leiden GEBOREN: Jurrlen. Hlndrik Alfons Paulus, z. van H. Smit en B. J. M. C. van den Hout; Marlje Roza, d. van J. F, Hermans en W. M. van der Kwaak; Marlnus Albertus, z. i van H. J. Meerts en J. F. Foulon; Mar- glena Roelflena, d. van D. Limburg en R. j Haspers; Hulbert Hendrik, z. van H. A. de Vet en S. L. J. Koch; Meta Henrlëtte Mag- dalena, d. van C. Schipper en J, Nleu- wenhuijsen; Johanna Hendrlka, d. van H. Guldeniond en A. van Düyvenvoorde Hendrlka Everarda Maria. d. van E. A. van I Latum en H. de Graaff: Marlnus, z. van A. W. Verhoeks en A Jonkers; Carolus Petrus Hendrlcus, z. van C. H. Kooreman en M. E. van Nlekerk; Geert-rulda Adriana, d. van A. Weeda en G A. Molenaar. OVERLEDEN: J. J. Donk, man, 68 jaar. ONDERTROUWD: J, Haneveld. ]m, 32 Jaar en C. Brokkaar jd. 24 Jaar; W, Harteveld. Jm, 21 Jaar en H. H. Tilkowskl, Jd, 20 Jaar; N. van Hooi donk. Jm, 28 Jaar en P. de Leeuw, jd, 26 Jaar; R. Months, Jm, en C, van der Wllk, Jd; B. W, de Roo, jm. 25 Jaar en S Koet, gesoh., 20 jaar; P. Teske, Jm, 23 Jaar en E. C. van Oosten, J-d,-21 Jaar; A. L. Tlman, jm. 31 Jaar en D. J. Huyg, Jd. 30 jaar; P. G Verhoeff. Jm, 22 Jaar en G. van Eg- mond, Jd, 24 jaar; J, H. Wolkers, lm, 21 Jaar en M. L. de Roo, jd, 24 Jaar; I. Crama. jm. 25 Jaar en M. C. Leuslnk, Jd, 24 Jaar; P. Hogendoorn. jm. 35 Jaar en C. Bodewes, Jd, 25 Jaar; J. F. van Llth, Jm en J. D. Coppens. gesoh.; P C. Prins, Jm, 33 jaar en J. C. van den Berg. wed., 39 Jaar; A. J. van der Windt, Jm, 26 Jaar en M. J. W. Choufoer, Jd, 27 Jaar; H. A van Ingen Schenau jm. 30 Jaar en A. U. Mollema, jd, '27 jaar- J, J. Broers, Jm, 26 jaar en J. Sjardljn, Jd, 19 Jaar; J. C van Nobelen. jm, 37 jaar en P. Valken, Jd, 22 Jaar; A. Ouwer-kerk, jm, 25 Jaar en M. van 't Wout Jd, 27' Jaar. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 3 Juli. - Groenten veiling. Vroege aardappelen grote f. 1318. drielingen f. 1114, kriel f 9—12. bonken f. 13—14 Sla f. 1—1 80, bospeen f. 14.2021.80, peterselie f,2 2.10, waspeen f 1825. kroten f- 1.90-5.60 tuinbonen f. 1214, andijvie f- 3—4. dop pers f.4041. ROELOFARENDSVEEN, 2 Juli. Bloe menveiling: Scabiosa 47 ct., Alstumeria 1629 ctMargriet 24 ct., Anglal 2 14 ct. Esther read 211 ct.. Anemonen 26 ct.. Gladiolen 3457 ct., Convllles 1138 ct.. Anjers 416 ct.. Llatrus 34 —70 ct.. Lelies 60100 ctDelphinium 116 ct.. Violieren 130 ct.. Lathyrus 5—9 ct. Groentenveillng: Aardbeien 370.56 p. 1/2 pnd Sla 14.30 per 100, Andijvie 25, Bospeen 610. Breekpeen 612, Bloemkool 221. dubb. stamb 1011.50, snybonen 813, snijbonen stek f- 46.50 per 100 kg., peulen 1 7510.50 per 10 k.g., Doperwten f. 2.253.60. Capucijners 34.80, Tuinbonen 0.820,98 per 10 kg. Augurken-Grof 9.20—9.70, bommen 6.20, stek 6.80 per 25 kg. BOSKOOP. 2 Juli Coöp. vereen. „De Boskoopse veiling". Rozen, gr. bloemig per bos van 20 stuks: Duisburg 1,30 1,70; Edlth Helen 1.20; Better Times 1,30 —2,00; Hadley 1,20—1,90; Butterfly 0,80 —1,30; Pech told 0 801,20; Parel van Aalsmeer 7090 ct; Vlerlanden 2,102,40; RosalandJa 1,301.90; Jules Bouohé 1,60 2.20, Florex 5075 ct; Babyrozen per bos van 10 stuks: Polyantharozen 1.40 1,90; Else Poulsen 0,851,20; Sweetheart 6585 ct; Oranje Triumph 6080 ct; Wolfsglorle 1,102,30; Ellen Poulsen 35 60 ct; Ingar Olsson 3550 ct; Gloria Mundl 0.90—1,10; Juweeltjes 0,90—2,20; Dorus Rijkers 1(201,60; Diversen per bos van 10 stuks; Clematis Mevr. Ie Coultre 3,704.60; ld. Durandd 1,101,70; La thyrus 1119 ct; Margrieten 2229 ot; Floks 2847 ct; Fresia 40 ct; Spirea 21 —32 ct; Anjers 60 ot; Legustrum. goud bont 32 ct; Llatrix 1,201.70; Anemonen 10 ct;Leeuwenbekken 17 ct; Campanula 12—20 ct LEIDEN, 4 Juli. Veemarkt. Aangevoerd 9 fokstieren; 6 slachtstieren; 36 kalf- en melkkoeien 350575; 59 varekoelen e a. 250450; 300 vette koelen; 51 pinken 190 300; 170 nuchtere slachtkalveren; 107 weldeschapen 5065; 119 lammeren 828; 98 mestvarkens 4060; 366 biggen 2535; 9 paarden 300850; 11 veulens; 42 bokken en geiten 1040; 1 ezel Alles matig. Kaasmarkt, 4 Juli. Aangevoerd 99 partijen. 88 partijen Goudse kaas le soort 130136 Idem 2e soort 124129; 11 par tijen Leidse kaas le soort 128134 per 100 kilo. Handel matig. IJMUIDEN. Stoomtrawlers f. 28,580, Kustvlssers IJm. 212 met f. 1000; IJm 249 met f. 700; Urk 202 me*. 1560; Urk 141 met f. 1270; Urk 34 me: f. 1190; Urk 16 met f. 1100; Urk 162 met f, 1460; Urk 22 met f. 2260; Urk 35 met f. 1820; Urk 60 met f. 1500; Urk 242 met f. 1150; Urk 86 met f. 699; Ura 62 met f, 900; Urk 66 met f. 580; Urk 69 met f 500; Urk 2 met f. 3376; Urk 68 met f. 4400; Urk 52 met f. 1475; Urk 79 met f. 2250; Urk 87 met f. 2090; Urk 31 met f. 1295. Aanvoer 200 tarbot en tong; 100 kisten schol; 750 kisten schelvis; 300 kisten kabeljauw: 200 kisten makreel; 75 kisten wijting; 100 kisten diversen. Prijzen: van 50 kg. grote schol 3121; schol II 2521; schol IU 7,50—5; bot 157 50; wijting 1413; poontjes 92; per kg. Tarbot'I 1,301.10: Tarbot II 56 49; Tarbot III 45—32; Tarbot rv 28 —23; Schelvlsch II 19—11,50, 3 Jul! Binnen KW 124 met 180 kantjes eigen vangst. Overgenomen KW 68 129 kantjes; KW 56 137 kantjes; KW 129 45 kantjes, 4 Juli. KW 4 met 25 kantjes eigen vangst. Overgenomen KW 14 80 kantjes; KW 3 56 kantjes; KW 25 48 kantjes; KW 140 105 kantjes. Nederland en het plan Marshall Officieus verneemt het A.N.P., dat de Nederlandse regering gaarne een uit nodiging zal aanvaarden voor de voor gestelde conferentie van 23 Europese landen, welke in Parlls zal worden ge" houden op 12 J ;i c.k. Vandaag had de regering nog geen uit nodiging ontvangen. Voorts wórdt ver nomen, dat de Nederlandse regering te leurgesteld is door het mislukken van de Parljse conferentie en door het feit. dat het blijkbaar niet mogelijk was geweest om tot samenwerking te komen. Soekamo's opheldering eerst morgen Nader wordt gemeld, dat Setiadjit, eerst morgen in Batavia verwacht met het antwoord aan dr. van Mook. Men verwacht, dat hij hoofdzakelijk tot taak zal hebben bespre)'ingen met- de Nederlanders te voeren. Setiadjit is een persoonlijke vriend van Scher merhom, een welberaden en rustige figuur Gedurende de oorlog in Neder land maakte hij deel uit van de onder grondse strijders. Later is hij lid ge worden van het noodparlement. Setradjit hoofd nieuwe Indonesische delegatie? CONCENTRATIE VAN INDONESISCHE STRIJDGROEPEN. De nieuwe republikeinse vice-minister van Buitenlandse Zaken, mr. Tam- zil, heeft verklaard, dat de buitenlandse politiek niet zal verschillen van de po litiek, door het vorig kabinet gevoerd. Er zal een nieuwe delegatie worden gevormd, waarschijnlijk onder Setia djit. Aneta verneemt van Republikeinse zegslieden te Batavia, dat na de ont slagaanvrage van Boedivadjo, meer ont slagaanvragen van hooggeplaatste Re publikeinen kunnen worden verwacht. Van officiële Republikeinse zijde wordt meegedeeld, dat Sjahrir, die op reis was naar Tjilatjap, naar Djokja is teruggeroepen. De republikeinse Radio heeft be richt, dat alle leden van de Indone sische arbeïdersstrijdgroepen, welke thans verlof hebben, dringend is ver zocht zo spoedig mogelijk naar hun bases terug te keren. EIEREN VERSTREKKING AAN RESTAURANTS STOPGEZET. Met ingang van 6 Juli zal de ver strekking van eieren aan restaurants worden stopgezet. Zoals men weet, liet de elerproductie toe, dat begin Maart tijdelijk aan restaurants een toewij zing van één ei per twee maaltijden werd verstrekt. De seizoenschaarste aan eieren en de behoefte aan export maakten het onmogelijk momenteel de verstrekking aan restaurants voort te zetten. TREIN IN BELGISCHE KONGO ONTSPOORD Door het ontsporen van een posttrein op een brug over de rivier Niemba, meer dan 100 KM. van Albertville (Kongo) zijn twaalf Europeanen en zes inheem sen om het leven gekomen. Vier wagons stortten in het ravijn. DE „INDRAPOERA" TERUG. Gisteravond laat is te Rotterdam aangekomen het ms. „ïndrapoera" van de Rotterdamse Lloyd. Aan boord be vonden ziet 253 burgerpassagiers, o.w. vele evacué's. 121 onder-officieren van de Kon. Landmacht en 148 mariniers. Voorts 453 Duitse, Hongaarse en Oos tenrijkse mannen en vrouwen, ex-ge- interneerden, uit Indië uitgewezen. De Twede Kamer heeft vandaag het wetsontwerp tot plaatsing van min- der-valide arbeidskrachten na uitvoe rige discussie aangenomen. <iiiiii!iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiin De krant voor iedereen. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: VoüteWaller, z., Den Haag; DasLpjrewlJn, z. Den Haag; Lambach Tlrlon, d.. Aerdennout; BegheynWLllen- borg, z„ Amsterdam. Gehuwd: P. W. A. Hoynck van Papen- drecht en F. Volkersz, Haarlem; A. F. Her bert en H. A. Kok. Aidam; P. J. van Swlgchem en M. van der Spek. R'dam; B. D. Kalma en J. S. Staal, R'dam; J. G. Wester en H. J. de Leur, Rotterdam. Overleden: M. T. GorterSteur, vr., 59 Jaar. Brussel; A. KroeseKlip vr., 64 Jaar, A'dam; J. P. Ballering, m., 53 Jaar, Den Haag. Verheugende uitbreiding der bestaande collectie Een stille zomermiddag in de Laken hal. Juist zo'n middag, om, gelijk prof, Albert Verwey, vriend van de in 1861 geboren en in 1927 overleden Leidse schilder Floris Hendrik Verster, het heeft uitgedrukt, het werk van deze „kluizenaar van Groenoord", weer eens intens in zich op te nemen. „Groenoord": die stille en ouderwetse behuizing aan de Haarlemmerweg. Daar brachten Verster en zijn echtge note Jenny Kamerlingh Onnes het grootste deel van hun leven in grote harmonie door. En dan die prachtige tuin met vijver, waar Verster zulk een droef levens einde vond Verster was aan die grond gehecht. Hij had het niet van node te reizen en te trekken: géén onrust trok hem weg. „Mijn aard is te dromerig, daartoe, ik kan onder een Hollandse hemel nog zoveel moois zien, dat ik nooit te voren ontdekt had, dat het uijj hier nog nieuw lijkt en onontgonnen", zo heeft hjj eens geschreven. Wij zijn niet allen zó Vooral tegen woordig niet Een leven, gevuld met gewijd aan schilderen, al ging het dikwijls moei zaam of tobbend. Met Breitner. Suze Robertson en Is- raëls behoorae deze oud-leerling van „Ars Aemula" tot de jongere impressio nisten, van welke „richting" hij ten slotte weer afweek, Honderden scheppingen ontsproten aan geest en hand. Vooral met zijn door voornaamheid uitmuntende colo- ristiek, betoonde hij zich een „bloe men- en stilleven"-schilder bij uitne mendheid. Wél gelukkig mag thans dt directie van het Museum „De Lakenhal" zich prijzen, aan de bestaande en reeds door velen bewonderde Verster-col lectie thans toegevoegd te zien een negental werken uit hei legaat van I de kunsthandelaar en vrlend-bewon- d,eraar Willem Scherjon. Het totaal maakt nop slechts een klein en zeker niet het belangrijkste deel van van Verster's oeuvre uit. Maar wel is thans het begin van een belangrijk wordende Verstercollectle m zijn vader stad weer uitgebreid en de zorg er voor, is aan de directie van dtt museum op bijzondere wijze toevertrouwd. Dit te weten, zal misschien in de toekomst ook andere eigenaren van Verster's doeken tot een schenking of legaat stimuleren, zodat Leiden op de duur een zatjnor grote meesters naar volle waarde zal kunnen eren! Tóch een opmerkelijke en verheugen de aanwinst, deze negeri „nieuwe" Ver sters uit verschillende levensperioden, waarvan wij zeer in het oijzonder wil len noemen de getuigenissen ener innige en charmerende kleurenliefdede witte pot met donkeriode gloeiende Scabiosa (1913), een dei drie uit 1918 daterende kransjes van rose en witte bloemen, be korend door stralende zuiverheid, het treffende bokkingen-stilleven (1902) en het voor een tegelvlak staande witte Delftse vaasje met takjes donkergroene hulst en rode bessen (1919). Elk dezer stukken verraadt een meesterhand en het is een weldaad, die fijnzinnigheid van kleuren-variëteiten te mogen be schouwen. En hoe besteedde Verster ook aandacht aan het détail, dan ont dekkend ongedachte wonderen, bijv. die lichtplekken op de Scabiosapot, waar aan hij met beheersing van het tech nisch vermogen, volled's reliëf ver leende.. Dan zijn er de portretten van zijn vriend Scherjon (1920) en zijn zoon in rode trui (1918), de dahliaknollen met omhoog stekende stelen (1917), een ge geven, waarin slechts een peinzer als Verster, zoveel schoonheid oredekken kon. Voorts een schets voer de Blik ken kannen" (1904) en verschillende voor-studies (tekening en olieverf stuk) uit 1902, voor zijn waskrijttekening van het bekende dorpshuis te Borger. Alle voorbeelden van geconcentreerde observatie, uitingen van een nauwgezet inleven tot het eens gekozen onderwerp, waarin hy de warme liefde van zijn eerlijke natuur, wars van schijn en „mooi-doen" schonk. Oprecht het ge moed, klaar het wezen. Verster's werk stemt tot rust, waaraan de tegenwoor dig dikwijls onder sensatie jacht- gebukt gaande ziel zich met graagte wil over geven, om een poos te verwijlen in de beschaafde sfeer van het stemmige „Groenoord" van weleer, welke deze grote Leidse schilder tot waarachtige uitingen geïnspiresrd heelt, onkundig I van de neerval der maatschappij. Een sfeer van, zij het wat stijve distinctie, die wij ook onderkennen uit de, foto's van „Groenoord" en omgeving, welke i deze Verster-collectie harmonieus com- Dleteren. I Een Andere wereld dta dikwijls - de tegenwoordige H. De nieuwe Parijse conferentie Denemarken en Griekenland hebben reeds verklaard de uitnodiging van d© Parijse conferentie inzake het plan- Marshall te aanvaarden. De Belgische premier, Spaak, heeft verklaard, dat de mislukking van de conferentie te Parijs geen reden mag zijn om het plan van Marshall niet te verwezenlijken. De Europese landen wordt hier een unieke gelegenheid tot herstel en wederopbouw geboden en het sou misdadig zijn er geen gebruik van t? maken Niets mag België beletten, aldus de eerste minister, aan de orga nisatie, zoals deze door Marshall wordt voorgestaan, deel te nemen. Spaar verklaarde nog: „Elke dag ge raak ik er meer van overtuigd, dat het onmogelijk is een internationale orga nisatie op te richten, indien de kleine en grote landen, die hiervan deel willen uitmaken. niei inzien dat er iets anders beslaat dan hun eigen land en hun eigen belangen". „Wij worden gedwarsboomd door het recht van veto, daar dit de organisatie verlamt. Het grootste gedeelte der pro blemen is op procedure-kwesties vast gelopen. De V. N. zal slechs slagen Indien het recht van veto verdwenen zal zijn." Georges Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken, zal naar ver wachting in het begin van de volgende week in Londen aankomen om met Be- vin verdere besprekingen te voeren ter voorbereiding van de te houden con ferentie over het plan van Marshall. Arie van Vliet nog steeds de snelste NU WEER „DE GROTE PRIJS VAN AMSTERDAM". Als Aric van Vliet tijdens de we reldkampioenschappen aan hét eind dezer maand zijn vorm van gisteren kan bereiken, is het aan g®en twijfel onderhevig, of hij kan zich. na zijn „vergissing van het vorig jaar weer wereldkampioen der sprinters noemen. In het Olympisch stadion won hij gisteren een internationale sprintmatch voor profs om de „Grote Prijs van Am sterdam" achtereenvolgens zijn serie tegen Van Looveren (België), de demi finale van Gosselin (België) en de fi nale van Scherens. Derksen won zijn serie van Gosselin, verloor echter de demi-finale van Scherens. Het eindklassement was: 1. Van Vliet, 2. Scherens, 3. Derksen, 4, Gosselin, 5. Senfftleben (Pr.), 6. Van Looveren. Matena won in 1 uur 19 min. 32.2 sec. de stayerswedstrijd, Pauwels de sprint voor amateurs. UIT DE OMSTREKEN OEGSTGEEST. Ds, B. C. Visser neemt beroep aan Ds. B. C Visser. Ned. Herv. predikant te Hlllegersberg, heeft het beroep van de Ned. Herv. gemeente alhier (vac. ds. A P. v. d Haas) aangenomen. VOORSCHOTEN Jubileum badmeester E, v. d. Blom In de keurig versierde raadszaal werd de Jubilaris, badmeester E v. d. Blom, ont vangen door de burgemeester, het Jubi leum-comité en het verzamelde secretarie- politie» en gemeentepersoneel. Natuurlijk ontbraken echtgenote en kinderen van onze bekende badmeester evenmin. Na een welkomstwoord door de heer P. O. Kraayeveld was de beurt aan de burge meester de heer C. J. v .d. Hoeven, die zich met een aardige toespraak tot de Ju bilaris rlohtte. Do burgemeester schetste de loopbaan van v. d. Blom. die op 1 Juli 1922 zijn Intrede ln onze gemeente deed als hulp- fitter, later bh de bedreven verschillende functies vervulde en nu sedert 1 Mei 1944 als badmeester zijn beste krachten wijdt aan deze inrichting. Met veel tact vol voert v. d. Blom zijn moeilijke taak, waar bij hy moet omgaan met groot en klein. De tegenwoordige ohef van de bedrijven, de heer A. C, Verhoogt, beperkte zich tot het uitspreken van een welgemeende wens, dat de Jubilaris met dezelfde IJver en pllohtsbetrachting werkzaam moge blijven voor de gemeente. Ondanks het feit, dat de vroegere directeur van de bedrijven, de heer D. J. Brinks, niet meer tot het amb tenarencorps behoort, wilde hij toch ook zijn beste wensen uitspreken en „Blom" nog danken voor het vele, dat hij steeds ln zUn verschillende beroepen heeft ge daan. Vervolgens wendde zich mevr, H. A. S. Romljn-Oostveën tot de Jubilaris, die dit allereerst deed ln haar functie als raadslid van de P. v. d. A. Dooh ook wilde zij de Jubilaris eren als huisvrouw, die zoveel met de opgewekte persoon van v. d. Blom te maken had gehad. De heer L. J. den Houter overhandigde hierna, namens het gehele gemeenteperso neel een keurige fauteuil, terwijl mevr. v. d. Blom een mooie bos rozen ln ontvangst mocht nemen. Tot slot sprak de heer v. d. Blom zljh dank uit voor alles wat gedaan ls om deze dag tot een onvergetelijke te maken voor hem en zijn gezin. Gedurende de maand Juni werd aan het postkantoor bij de rijkspostspaarbank ingelegd f. 19.479.49 ten terugbetaald f 27.082.96. Voor het examen gemeente-flnan- olën ls gslaagd de heer G. A. Stolwijk al hier, chef van de afdeling onderwijs fi nanciën en sociale zaken ter secretarie te Voorschoten. Medische Zondagsdienst, De medische Zondagsdienst wordt waargenomen door dr. c. Kuljpers. Leldseweg 51. tel. 520, AGENDA Heden. Pieterskerk: Concert E3wlra Lübhl en Willy Hardmeyer, 8 uur nn.m WOENSDAG. N.V. Zeepfabriek v.h. Sanders en Co.: verg. van aandeelhouders, 3 u. nam. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 4 Juli. Het publiek hield zich vandaag bij zonder terughoudend eD de handel was van geringe omvang. De hoofdkoersen van claims Kon. Boot waren merendeels iets hoger dan de vorige slotprijzen. Voor Koninklijke bestond op bescheiden voet vraag, zodat ook voor dit fonds de hoofdkoers enige punten boven het vorige slot werd vastgesteld, nl op 418. Industrie-aandelen onregelmatig, maar niet noemenswaardig veranderd. Voor cultuurfondsen hetzelfde. De vrije han del gaf niets bijzonders te zien Ko ninklijke liepen op tot 419, zakten in tot 417!£ en bleven naderhand zich in hoofdzaak bewegen omstreeks 418. Di verse industrie-aandelen volkomen on bewogen, De aandeelen Kon Boot wa ren met een hoofdkoers van 167 een paar punten beter. Ook de cultuuraan delen zo? goed als onbewogen. Tabaks aandelen per saldo iets beter Bank aandelen vast, algemeen hoger. De be langstelling voor Amerikaanse fondse* was gering, de koersen weinig veran derd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3