Frankrijk en Engeland zetten snel door Soekarno wil „een politiek van vrede" Heden het antwoord der coalitie-regering Wat er in Indië gebeurt Veertig millioen voor Suriname Veel achterstand valt in te halen WEER BERICHT Met een enkel woord VRIJDAG 4 JULI 1947 No. 26124 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 President Soekarno heeft gisteravond het nieuwe Republikeinse kabinet toegesproken, waarby hij zeide, dat hy hoopte, dat een politiek van vrede zou worden gevoerd. Hij verzocht Sjarifoeddin de eenheid van de Indonesische natie te bewaren, ondanks het feit, dat niet alle partijen in het nieuwe ka binet vertegenwoordigd zijn. Hij sprak zijn dank uit voor de, door het kabinet- Sjahrir aan Indonesië bewezen diensten. Men vraagt zich te Den Haag af, of men hier wel met een sterk kabinet te doen heeft en wijst er op, dat althans op het eerste gezicht een groot aantal secundaire figuren bijeen is gebracht rond een kern van slechts drie of vier figuren van betekenis. Met instemming wordt echter de benoeming van Setiadyit begroet. Men is te 's-Gravenhage geneigd deze oenoeming als een gunstig teken te den, temeer na de beslissende rol, welke Setiadyit vorige week heeft gespeeld, toen hij de Sajap Kiri wist te overreden tot het laten vallen van haar oppoèitie. Men acht het van betekenis, dat de Mohammedaanse groepering in het nieuwe kabinet door niet minder dan zeven ministers is vertegenwoordigd. Intussen is de portefeuille van Bin nenlandse Zaken gegeven aan Wondo Amiseno, lid van de Partai Serikat Is lam Indonesia. Amiseno heeft een jaar gevangen ge zeten, in verband met de ontvoering van Sjahrir vorig jaar, waarbij ook Tan Malakka betrokken was Hij werd in Maart j.l. ia, vrijheid gesteld. Ali Boedjiardjo heeft ontslag gevraagd als secretaris-generaal der Indonesische delegatie, omdat hij de verantwoorde lijkheid van Sjahrir's politiek deelde. Soekarno heeft deze ontslagaanvrage in gewilligd. Sjarifoeddin heeft meegedeeld, dat het antwoord van zijn coalitie-rege ring aan de Ned. regering inzake het voorstel nopens een voorlopige fede rale regering voor het gehele gebied van het v.m, Ned. Oost-Indië, heden tegemoet kan worden gezien. Dit ant woord zal door Setiadyit vandaag aan dr. Van Mook overhandigd worden. De nieuwe premier hoopt op 'n vreed zame regeling. Zijn regering zal in deze materie dezelfde lijn volgen als de re gering-S jahrir trachten de geschillen met de Nederlanders op te lossen, zan der wapengeweld. Gani deelde nog mede, dat het re publikeinse kabinet een politiek zal volgen op grondslag van de 11 pun ten van Soekarno. MENINGEN OVER HET NIEUWE KABINET. Een politieke medewerker van het AN.P. schrijft: Het is een opvallent feit, dat ver schillende personen, die zitting hadden in het eerste kabinet-Soekarno en in de twee eerste kabinetten Sjahrir, maar in het onlangs afgetreden kabinet niet werden herkozen op grond van hun houding, thans weer op de nieuwe mi- nisterlijst voorkomen. Wij noemen b.v. de minister va.n Onderwijs Sastroami- djojo, de minister van Justitie Soesanto en verschillende vice-ministers. Zou men hieruit willen besluiten, dat het nieuwe kabinet minder wel willend staat tegenover Nederland, daartegenover staat het feit, dat 7 leden van de P.S.I.I. zijn toegetreden, hetgeen een aanwijzing voor het in slaan van een meer verzoenende rich ting zou kunnen zijn. Genoemde ministers zijn alle „debu tanten". Het blijkt, dat de PB.I.I. zoals reeds enige tijd verwacht werd, een meer links georiënteerde en van de Masjoemi onafhankelijke politiek gaat voeren. Zij heeft zich blijkbaar los ge maakt van de sterk rechts georien- teerde en tot nu toe tegenover ons land meest onverzoenlijke Masjoemiparty. In doorgaans wèlgeïnformeerde krin gen te Den Haag betreurt men ten zeerste, dat Sjahrir in dit kabinet geen zitting heeft, waardoor op papier ge zien weinig aansluiting valt te be speuren van het nieuwe kabinet aan het afgetreden kabinet-Sjahrir. Van de invloedrijke figuren uit dat kabinet-Sjahrir zijn Immers slechts Sjarifoeddin zelf, Agoes Alim en Gani overgebleven. Actie in Oost-Europa Ferenc Nagy, de voormalige Hon- premier, en Geprgi Dimitrof, Een hooggeplaatst Nederlands zegs man te Batavia ten slotte heeft als zijn mening uitgesproken, dat de sa menstelling van het nieuwe kabinet „de deur niet sluit". Beel en Jonkman lichtten Seniorenconvent in. Gisteravond hebben de ministers Beel en Jonkman het Seniorenconvent van de Eerste Kamer ingelicht over de rege- ringspolitiek ten aanzien van de toe stand in Indonesië. De bijeenkomst be gon om 8 uur en duurde tot 11 uur. VERHOOGDE REPUBLIKEINSE AGRESSIE. Gevechten met mitraileurs en mortieren. De Nederlandse militaire woord voerder te Batavia maakt melding van verhoogde Republikeinse agressie in het gebied van Soerabaja. Hierby werden een Nederlander gedood en twee gewond, tydens gevechten met zware mitrailleurs en mortieren. De Marinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat een Nederlandse torpedo boot jager in straat Bali door kustbat- terücn is beschoten en dat het vuur beantwoord werd. Een graan-conferentie Van 9 tot 12 Juli zal te Parijs een conferentie worden gehouden, waar men de middelen zal bespreken om de gra nen in Europa dit jaar zo goed moge lijk te gebruiken. 52 landen zullen afgevaardigden stu ren, onder wie Anderson, de Ameri kaanse minister van landbouw, Mciver, voorzitter van dé Canadese tarweraad, Strachey, de Britse minister van voed selvoorziening, en de ministers van voedselvoorziening of van landbouw uit Oostenrijk. België, Nederland, Frankrijk, Zweden en Denemarken. De belangrijkste punten van het pro gramma luiden als Volgt: 1. Overzicht van de vooruitzichten van de graanposltie in de wereld- in het jaar, dat 31 Juni 1948 eindigt. 2. De ervaring van landen, die een •tekort hebben, op het gebied van het bijeenbrengen van graan van de boeren tot voorraden voor de handel. 3. De moeilijkheden om de veestapel op peil te houden bij de verwachte graantekorten. België neemt Benelux-douane- accoord aan. Het wetsontwerp tot goedkeuring van de douane-overeenkomst op 5 Septem ber 1944 te Londen gesloten tussen de Belgisch-Luxemburgse Unie en Neder land, is gistermiddag door de Belgische Kamer met 135 stemmen voor, 5 tegen en 21 onthoudingen, aangenomen. Tegen stemden de Waalse socialisten, terwijl de communisten zich van stemming onthielden. NOG GEEN IMPORT VAN AMERIKAANSE INDUSTRIEKOLEN. Het ministerie van Economische Za ken deelt mede, dat nog geen overeen komst met de Amerikaanse hulpverle ningsactie Care, inzake de import van industriekolen is afgesloten. Het be treft hier slechts voorbereidende be sprekingen. De bekende Fransman Herrlot brengt een officieel bezoek aan Engeland. Herrïot (rechts) in gesprek met de Engelse premier Attlee. 4. Een eerlijke verdeling van granen onder de verbruikers. 5. Een zodanige vaststelling der rantsoenen, dat deze het gehele jaar gehandhaofd kunnen blijven. 6. Vraagstukken van het malen in verband met het gebruik van grove granen in broodbloem. Uitnodigingen aan 22 landen. evenals Nagy, een der leiders van de Hongaarse boerenpartij, hebben op een persconferentie medegedeeld, dat uit geweken leiders van de boerenpartijen in Oost-Europa een gezamenlijke cam pagne tegen „de Russische over heersing" van Oost-Europa zullen be ginnen m?t het indienen van officiële klachten bij de algemene vergadering der V N. in September. Hierna zouden ondergrondse bewegingen in hun landen in het leven geroepen worden om de po litieke en economische democratie in ae Westerse zin van het woord tot stand té brengen en het streven naar de Verenigde Staten van Europa te bevor deren. TORNADO IN AMERIKA. Volgens te New York ontvangen be richten heeft er vannacht in delen van Noord-Dakota in de V. S. en Zuid-Ma- nitoba in Canada een tornado gewoed. Volgens de thans beschikbare gegevens zijn tien personen om het leven geko men en dertig gewond. Bijna alle gebouwen in het stadje Warsaw in Noord-Dakota werden weg gevaagd. Gebouwen in een aantal an dere plaatsen werden eveneens ver woest. Door de ministers Bevin en Bidault is een gezamenlijk communiqué uitge geven, waarin wordt verklaard, dat zij, ter spoedige uitvoering van het door Marshall voorgestelde, het volgende hebben beloten: Het is noodzakelijk zo spoedig mogelijk een overzicht op te stellen van de productiemogelijkheden en de behoeften van Europa. Er dient een tijdelijke organisatie in het leven te worden geroepen om de nodige gegevens te verzamelen. De regeringen van Engeland en Frankrijk hebben derhalve besloten alle Europese landen, die wensen mede te werken (met tijdelijke uitzondering van Spanje) uit te nodigen met haar samen te werken bij de vorming van genoemde organisatie, die tot taak zal hebben een program voor het Europese herstel op te maken, waarin de hulpbronnen en behoeften van elk land zullen worden gerangschikt naar vrije keuze. Dit aan bod om deel te nemen aan het werk van de organisatie geldt voor alle Euro pese landen. En zy hebben er geen gras over laten groeien! Namens Engeland en Frankrijk zijn toch reeds uitnodigin gen gezonden aan 22 landen om deel te nemen aan de besprekingen over het plan-Marshall. Een copie-uitnodiging is gezonden aan de Russische ambassadeur te Parijs, waarbij Frankrijk de noop uitgesproken heeft, dat de weigering van Rusland niet het laatste woord is en dat het land zal willen meewerken. In de uitnodiging wordt voorgesteld de conferentie op 12 Juli te Parijs te doen plaats vinden. Amerika is van de Engels-Franse stap in kennis gesteld. De uitnodiging geeft verder een over zicht van het Franse plan, zoals dat op de laatste vergadering van de drie ministers is ingediend. Bevin heeft zich geheel met dit plan eens verklaard. Be halve met Amerika, zal contact worden gehouden met de economische commis sie vqor Europa, Op'de 12 Juli te houden conferentie zullen alle landen aanbevelingen kun nen doen wat betreft wijzigingen In de Franse tekst. Het aanvaarden van de uitnodiging zal voor een land betekenen, dat het in principe met het Franse plan a cc oord gaat, aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Wat Duitsland betreft, zal het plan voorzien in een uitwisseling van goederen tussen de zones, waarvan de commandanten zich bereid zullen ver klaren mede te werken, en ook met het buitenland. De 22 uitgenodigde landen zijn: Portugal, Ierland, IJsland, België, Nederland, Luxembourg, Zwitserland, Italië, Denemarken, Zweden, Noorwe gen, Finland, Joego-Slavië, Albanië, Griekenland, Tsjecho-Slowakije, Polen, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Oosten rijk en Turkije. Uit gezaghebbende bron wordt verno men, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Marshall, achter het plan van Engeland en Frankrijk staat orn zijn voorstellen tot hulp aan Europa nader te bezien zonder mede werking van de Sovjet-unie. Marshall zou voorts te kennen hebben gegeven, dat een programma kan worden opge steld, dat voor de regering der V.S. aan vaardbaarder zou zijn dan de huidige ongeorganiseerde behandeling van Euro pa's economische problemen, al zou een programma voor het gehele continent te prefereren zijn geweest. Marshall heeft langer dan een uur op het Witte Huis geconfereerd met pre sident Truman en men neemt aan, dat Europa het voornaamste punt van be spreking is geweest. 'De Amerikaanse autoriteiten laken de houding der Sovjet-unie te Parijs ten zeerste. Men verheelt zich niet, dat deze afloop vérstrekkende gevolgen zal heb ben. Sommigen menen, dat de Sovjet unie door haar houding „industriële onrust" zou kunnen veroorzaken en dat elk samenhangend economisch plan voor West-Europa hierdoor ten zeerste bemoeilijkt zou worden. Vooral de toe stand in Frankrijk en Italië met hun sterke communistische minderheden verdient de aandacht. Vogens Reuter kan men de opvattin gen over Marshall's plan en over de houding van-de Sovjet-unie te Parijs als volgt samenvatten: In de V.S. meent men, dat „de wereld verder moet draaien met of zonder goedkeuring van de Sovjet-unie". Van Zweedse officiële zijde is ontkend, dat Zweden uit vrees voor de Sovjet-unie de hulp van Ame rika in het kader van het Brits-Franse plan van de hand zou wijzen. „Semi- officiële kringen" verklaren, dat Zwe den integendeel gaarne zal deelnemen. De regering van Tsjecho-Slowakije zal, naar men vermoedt, heden een beslis sing nemen. In politieke kringen in Oostenrijk acht men het vrijwel zeker, dat de uitnodiging van Engeland en Frankrijk aanvaard zal worden, in Hongarije zijn de „gematigde elemen ten in regering eii oppositie" zeer te leurgesteld over de mislukking van de conferentie van Parijs. Het staat niét vast, dat Zwitserland, dat zijn neutraliteit wil handhaven, de uitnodiging van Engeland en Frankrijk aanvaardt. (Van onze parlementaire redacteur). Het was duidelijk te bemerken, dat verschillende sprekers, die gisteren in de Tweede Kamer het woord voerden over het wetsontwerp „Welvaartsfonds Suriname", als lid der parlementaire commissie onlangs de West hebben be zocht. Het waren soms complete colle ges in de aardrijkskunde, de toestand en de voortbrenegselen van ons over zeese gebiedsdeel in Zuid-Amerika, dat zij hielden. Het was veelal niet vrolijk, wat over. dit gebiedsdeel werd verteld. Welke ver kommering en achterstand dan ook de reden vormden voor de indiening van het behandelde wetsontwerp. Maar het gaat volgens de meeste sprekers niet ver genoeg. 40 millioen? zeide de heer Bierema (Vrijheid), er is wel 500 mil lioen gulden nodig. En de heer Nederr horst (Arbeid) somde op, wat er wel allemaal moet gebeuren om Suriname tot welvaart te brengen. Daarvoor vond hij het bedrag eveneens bij lange niet voldoende. Vooral de voor de volksge- Wat ons land uit Duitsland krijgt. VOOR EEN WAARDE VAN 2.117.30b RIJKSMARK. Naar het bureau van de LARA in een communiqué bekend maakt, heeft de geallieerde commissie voor de herstelbe talingen aan de landen, die lid zijn van de IARA, 18 Duitse fabrieken1 toegewe zen, een waarde vertegenwoordigend van 26.500.900 Rijksmark (waarde 1938). Ons land ontvangt gedeelten van de uitrusting van vier fabrieken alsmede vijf schepen tot een totale waarde van 2.177.300 Rijksmark. Amerikaansclie hulp aan Italië Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de tekst gepubli ceerd van een te Rome getekende over eenkomst tussen Italië en de V. S. in zake de hulp, welke Italië zal ontvangen overeenkomstig het programma van hulpverlening aan Europa na het op heffen van de Unrra, waarvoor 350 mil lioen dollar is uitgetrokken. Nieuwe functie voor jhr. mr. A. M. Snouck: Hurgonje zondheid uitgetrokken f. 600.000.— vond hij bespottelijk laag. Is dit een wel vaartsplan? vroeg hij misprijzend. Het is een verlanglijstje. De Kamerleden deden intussen niets anders dan met verlanglijstjes komen. Daarby enigszins over het hoofd zien de, dat heel Suriname misschien een paar honderdduizend inwoners telt. En dan is een bedrag van 40 milli oen gld. toch heel erg veel. Beschouwt men daarentegen de som meer als een bijdrage om een gebied van on geveer vyfmaal de oppervlakte van Nederland economisch te ontginnen, dan moge men dat bedrag niet groot vinden, doch dan ligt hier ook meer een taak voor het particulier initiatef. Breng er meer mensen in, zo werd er gepleit. Vergeleken bij Java, dat nog niet vier maal de oppervlakte van Ne derland heeft en ongeveer 45 millioen inwoners telt, zouden er heel wat men sen in Suriname bijkunnen. En men LATER IETS MEER BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de vooravond in het Z O. van het land enkele verspreide buien. Overigens vrij helderenacht met weinig wind. Morgen overdag asfhvankelijk wederom zonnig, droog weer en snelle stijging van temperatuur. Later op de dag komt een wat koelere westelijke luchtstro ming door, waarbij de bewolking tijde lijk toeneemt, zonder dat dit aanleiding geeft tot vorming van meer dan enkele verspreide buien in het Oosten van het land. 5 JULI. Zon op: 4.26 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 22.51 uur; onder: 5.50 uur (11 Juli L.K.) Hoogwater te Katwijk te 5.16 en 17.33 uur. BINNENLAND. Gistermiddag ls te Beek-Ubbergen. het tweede transport van de stoffelijke resten van de leden van de Stljkelgroep de grens gej-asseerd. Te Grcede ls thans het lijk aange spoeld van de tweede vermiste opvarende van de ln Vlr.ssmgen vergane Engelse sleepboot „Fair Play 2" Gistermorgen botste te Souburg een autobus met arbeiders van de Kon. Mij. de Schelde tegen een militaire a/uito op. Negen personen werden gewond, van wie vier ernstig. Op 30 Juni ji. bedroeg het bevol kingsaantal van Den Haag 532.200. Op 1 Januari 1946 was dit aantal 476,980, zodat het inwonertal van de residentie ls gestegen met 55,220. Enige honderden handelaren in haarden en kachels vergaderden te Utrecht en protesteerde tegen de onaan vaardbare winstmarges, welke esn voort bestaan van een zelfstandig bedrijf on mogelijk maakt. Besloten werd een hecht samengevoegd apparaat van regionale en plaatselijke Inningen op te zetten als ge zamenlijk front tegen overheidsingrijpen zonder overleg en aantasting van de zelf standigheid van het bedrijf. De Ver. van Prot. Chr. werkgevers ln het bakkersbedrijf heeft aan de mi nister van Landbouw Visserij en Voed selvoorziening verzocht geen gevolg te geven aan het voornamen de broodprij zen te verlagen. Zij acht deze verlaging niet gemotiveerd en meent dat een ont wrichting van het ^bakkersbedrijf daarvan het gevolg zal zijn! Met het Viking-toestel E.R.V. van de Deense LuohtvaartmiJ. is gisteravond Prins Karei Johan Bernadotte uit Ko penhagen op Schiphol geland. De prins zal vandaag hier enige zakelijke bespre kingen voeren en vertrekt vanavond weer per vliegtuig naar Kopenhagen en dan per boot naar New York, waar hij woont sedert hij afstand gedaan, heeft van zijn recht op de Zweedse troon. BUITENLAND. Na vier maanden is een einde geko men aan de staking van Deense drukkers Zij hadden een zeven-urfte werkdag, loonsverhoging en betere :rbe dsvoor- waarden verlangd. Aan hun sisen is ge- d eeltelijk tegemoet gekomen De kranten z Uilen met Ingang van morgenmiddag weer verschijnen. Slechts enkele bladen konden ln de afgelopen vier maanden uitkomen, o.a. de partijbladen van de sociaal-democraten en de communisten. De Joegoslavische ambassadeur te Londen heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken een nota overhan digd betreffende de jongste incidenten aan de grens tussen Joego-Slavië en de Britse bezettingszone van Oostenrijk. Gistermiddag zijn ln verscheidene apotheken te Parijs stakingen uitgebro ken. De stekers eisen hogere lonen. Dr Alfred Hu gen berg. de 82 Jaar oude Duitse nationalistische leider, ls uit het Interneringskamp, waarin hij, inge volge het besluit van het Duesseldorfse zudveringsgerechfcshof ln Deo m-.> gevangen werd gezet, vrijgelaten en gaat wonen ln Detmold ln Westfalen. Een Belgisch militair eenmotorlg vliegtuig ls door een motordefect ln een haverveld te St. Trulden neergestort. Het vliegtuig vloog onmiddellijk ln brand en toegesnelde landbouwers konden geen hulp meer bieden. De twee Inzittenden, majoor Colonval en kapitein Kaieln kwa men beiden om. In de omgeving v.an New Delhi i Brits Indaë) is een pokkenepidemie uit gebroken. die dagelilks veertig slachtof fers eist. voornamelijk kinderen. De voormalige commandant van de S.S. en opzichter van het concentratie kamp Bucherwald, Ernest Schmidt, is te Leipzig ter dood veroordeeld. WORDT SECRETARIS-GENERAAL HOF VAN ARBITRAGE. De Raad van Beheer van het Per manente Hof van Arbitrage heeft met ingang van 1 Januari 1948 benoemd tot secretaris-generaal van dit Hof jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje. De heer Snouck Hurgronje is 24 Sep tember 1882 geboren. Aan het Departe ment van Buitenlandse Zaken bekleed de hij onderscheidene hoge functies. Zo was hij o.m. chef van de directie Econo mische Zaken, in de rang van. admini strateur. In 1921 volgde hij mr. R. J. H. Pa- tyn op als secretaris-generaal van het Departement van Buitenlandse Zaken. heeft vanouds werkkrachten aange voerd: Nederlanders, negers, Javanen, Brits-Indiërs. Doch dat heeft nooit veel geholpen. Nu zijn er plannen, om lie den uit Barbados te laten Immigreren. En de Staten van Suriname besloten onlangs om uit de rijen der zgn. „dis placed persons" 30.000 Joden binnen te laten. Als men dan echter de heer dr. De Kort (Kath.) hoor verzekeren, dat er in Paramaribo 10.000 werklozen rondlopen, buiten de zeer velen van wie niet duidelijk ls, wat ze eigenlijk uit voeren, dan staat men ook nu nog scep tisch tegenover de Immigratieplannen. En kenners van tropische landen, die weten dat Guyana tot de ongezondste behoort, staan nog meer gereserveerd tegenover de aandrang om Nederland se boeren daarheen' te sturen. Ook al wordt de rijstbouw gemechaniseerd. Slechts indien immigranten gelijken op de pioniers, die ln Palestina cultuur- wonderen verrichtten, is er kans op succes. Dit geldt zowel voor rijst als citrus, voor bakoven als houtexploitatie. Alleen de minerale rijkdom zou een gro ter economische prikkel kunnen leveren dan landbouw; en ook die slechts in bijzondere tijden: gelijk de bauxiet- winning aluminium voor vliegtuig bouw enz, haar hausse-periode van de eerste oorlogsjaren helaas weer voor bij zag gaan. Een vermoeide minister legde uit, dat onze financiële toestand geen groter be drag veroorlooft. Het schema is reeds oud, en er zal zeker een heel ander werkplan dan daarin geschetst te zij ner tijd worden voorgelegd. Het komen de nieuwe bestel zal ongetwijfeld van invloed zijn op het beheer van het Wel vaartsfonds. Spr. wijzigde in conside rans en art. 2 het woord „stichten" in „instellen", zodat het fonds eenvoudig bij de wet wordt ingesteld, waarna het wetsontwerp z.h.st. werd aangenomen. Vandaag voortzetting. De uitvoering van het plan MarshalL OOK DE .3ENELUX" ZOU UITGENODIGD WORDEN. Naar verluidt zullen de Engels-Franse uitnodigingen aan de Europeese landen om deel te nemen aan het ontwerpen van een economisch plan ter uitvoering van het plan-Marshall waarschijn lijk te Parijs zo spoedig mogelijk worden verstuurd. Men gelooft, dat zulks dit weekend nog zal geschieden. De voorgestelde bestuurscommissie zal, naar men gelooft, samengesteld worden uit Engeland, Frankrijk, een vertegenwoordiger van de Benelux (België, Nederland en Luxemburg), een Scandinavisch land en een ver tegenwoordiger der Oost-Europese staten, indien deze staten de uitno diging aannemen. Prijs voor de best verzorgde haring eri vis. WORDT VOORJAAR 1948 1 UITGEREIKT. Verleden jaar werd besloten tot het instellen van een bedrijfschapsprijs voor de schipper van het vaartuig, dat in een bepaald jaar de best verzorgde •haring of vis heeft aangevoerd. Wy vernemen thans, dat na de be ëindiging van de haringteelt 1947 d.i. dus in het voorjaar 1948 de prijs (o.a. een wisselbeker en een speciaal voor dit doel ontworpen wimpel) zal worden uitgereikt aan een Vlaar- dingse, Katwijkse en Scheveningso haringschipper. Ook een der schip pers van een IJmuidense trawler ont vangt dan een prys. Daar men verleden jaar eerst in Sep tember beginnen kon met het „cijfe ren" van de aanvoeren, is besloten de cijfers van het vorig jaar by die van dit seizoen te tellen, zodat het hoog of laag gemiddelde van 1946 van invloed is op het uiteindelijke. Het gemiddelde van 4 maanden 1946 en de teelt 1947 bepaalt de prijs. Het is de bedoeling in den vervolge jaarlijks deze prijs uit te reiken. Instelling van speciale oogstcolonnes. VREES VOOR CATASTROFAAL TEKORT AAN ARBEIDSKRACHTEN. Tegen de tijd, dat de aardappel- en suikerbletenoogst moet worden binnen gehaald vreest men voor een groot en voor de voedselvoorziening catastrofaal tekort aan arbeidskrachten. Op verzoek van de Stichting van de Landbouw heeft het Ministerie van Sociale Zaken, na aceoord met het ministerie van Landbouw, dan ook besloten tot het vormen van speciale oogstcolonnes, via de Gewestelijke Arbeidsbureaux. Deze colonnes zullen bestaan uit plattelandsarbeiders, werkzaam bij, de D.U.w. of bij cultuur-teghnische wer ken, stadsarbeiders, los-werklieden en werklozen, politieke delinquenten, straf- gevangenen, militairen en Jeugd. Deze onderscheidene groepen zullen afzon derlijk te werk worden gesteld. Het enige verstandige woord! Mr. STEENBERGHE PUEIT VOOR MARSHALL'S PLAN. „Het plan-Marshall is het enige ver standige woord, dat op dit ogenblik ge sproken kan worden", aldus verzekerde mr. M. B. L. Steenberghe tijdens een te zijner ere gegeven maaltijd der Ned. Club te New-York. Mr. Steenberghe is afgetreden als economisch adviseur der Ned. regering in de V. S. en zal de vol gende week naar ons land terugkeren. Mr. Steenberghe verklaarde, dat het plan gebaseerd is op humanistische principes en op een welbegrepen eigen belang der V.S. Ofschoon de export slechts een gering deel uitmaakt van het Amerikaanse economische leven, kunnen de V.S. de markten en hun goodwill in 't buitenland niet verwaar lozen. Wanneer zij die zouden doen, zou er een gevaarlijke stijging der werk loosheid het gevolg van zijn. DOOR ZIJN EIGEN AUTO OVERREDEN. Gistermorgen zette te Oosterbeek chauffeur D. van Leeuwen zijn vracht wagen aan. Deze sloeg aan en doordat hij de vorige avond de wagen in de ver snelling had la-ten staan,, ging deze di rect rijdén, waardoor Van Leeuwen tegen een andere auto werd aangedrukt en op slag gedood werd. DE SITUATIE IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Naar aanleiding van mededelingen, als zou men zich van de zijde van het Centraal Planbureau in die geest heb ben uitgelaten, dat deze instantie van mening is, dat een textielindustrie in Nederland weinig toekomst meer heeft en dat op grond van dit inzicht slechts zeer weinig deviezen worden verstrekt voor de hoognodige vernieuwing van de fabrlekslnstallaties, wordt ons desge vraagd van de zijde van dir bureau me degedeeld, dat het Centraal Planbureau nimmer een dergelijke uitspraak heeft gedaan. RADIOREDE PROF. MR. P. S. GERBRANDY. Hedenavond te 21.10 uur zal de voor zitter van het Nationaal Comité „Hand having Rykseenheid", de oud-minister president prof, mr. P. S. Gerbrandy, een radiotoespraak houden over de zen der Hilversum I. LAATSTE NED. MARINEPERSONEEL VERLAAT AUSTRALIË. Commandant De Lange, chef-perso neel van de Ned. Marine, die pas in Fremantle is aangekomen, heeft mede gedeeld, dat bijna al het marine-perso neel, dat nog in Australië is overge bleven, deze maand zal vertrekken met het 22.000 ton metende Britse scuip „Asturias", Hij schatte, dat hierbij 200 officieren en manschappen met hun vrouwen en kinderen betrokken zouden zijn. De eerste Nederlandse marinebasis in Australië is daar in 1942 gevestigd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1