STADSNIEUWS Laatste Berichten RECHTZAKEN Radio-programma SPORT VOETBAL. Nog één zege en Ajax is er! OOK HEERENVEEN WON. Geheel volgens de plannen heeft Ajax gisteren in Amsterdam een overwin ning (31) behaald op MVV, dat, een traditie handhavend, de leiding nam. doch deze niet kon behouden. Nog vóór rust namen de Amsterdam mers de leiding om in de tweede helft met een laatste doelpunt de zege te bevestigen. Voldaan was echter na af loop de stemming in de Ajax-kleedka- mer geeiïszins, het hoofdstedelijke ge brek aan schotvaardigheid kwam in de ze wedstrijd wel zéér duidelijk aan het licht en de afwerking der overigens met zorg en kunde opgebouwde aanvallen deed in de verste verte niet. denken aan een ploeg, die op de drempel van het kampioenschap staat Intussen heeft Ajax, met twee wed strijden voor de boeg, nog slechts één overwinning nodig om niet meer door Heerenveen ingehaald te kun nen worden. De Friezen namen in een voortreffe lijk gespeelde wedstrijd in eigen huls met 30 revanche op BW en (het wordt eentonig) wéér was „Abe" de ster van het veld. Hij scoorde het tweede en het laatste doelpunt voor zijn club en het zal wel zelden zijn voorgekomen, dat een scheidsrechter zo onder de in druk kwam van de kwaliteit van een doelpunt, dat hij op de fabrikant toe rende en deze gelukwenste. (Zelfs de tegenstanders feliciteerden Lenstra!). Blauw Wit speelde wéér gelijk, voor de vierde maal uit zes wedstrijden, dit maal in Nijmegen tegen NEC. De uit slag, 3—3, geeft beide partijen wat hun toekwam. Hier volgt de stand van zaken na de wedstrijden van gisteren: AJax 8 6 1 1 13 21—15 Heerenveen 8 4 2 2 10 27—21 NEC 8 3 3 2 9 20—21 Blauw Wit 6 0 4-2 4 11—13 BW '6 2 0 4 4 11—14 MW 8 0 4 4 4 18—24 ASC-Jubileum-tcntoonstelIing Een 55-jarige kan in zijn leven heel wat ver zamelen! ASC is op de aardige gedachte gekomen om in „de Harmonie" 'n jubi leum-tentoonstelling in te richten, waar het publiek vanavond van 8 tot 10 uur een kijkje kan krijgen op het interne ASC-leven door de jaren heen. Wande lend langs tafels met lauwerkransen, bekers, honderden medailles, foto's (waaronder enkele uit de oertijd van ons voetbal en cricket, spelers met gro te hangsnorren, de borst vooruit!) geeft deze unieke verzameling de sport liefhebbers tevens een indruk van de evolutie, die de sport sedert het eind der vorige eeuw doormaakte. LEIDSE VOETBALBOND. Uitslagen 28/29 Juni 1947: KI. 4: RCL 3—Ter Leede 3 2—3. KI. 3A: LFC 5-MMO 2 17—1 (LFC kampioen) Klasse 4B: LFC 8—SJZ 3 5—0 (LFC kampioen); Lugdunum 8—Teylingen 4 6—0. TENNIS. WIMBLEDON WORDT EEN' AMERIKAANSE AANGELEGENHEID. Finale herenenkelspel. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden zijn; Heren-enkelspel, halve fluale: Kramer (V.S.) slaat Palis (Australië) met 6l, 36I 61, 60 en T. Brown (V.S.) sl. Patty (V.S.) 63, 63, 63. "Vlmbledon 1947 krijgt d<us een „all American" eindstrijd heren-enkelspel: Kramer tegen Tom Brown. Een mitslag. die gezien de prestaties van de spelers ln de halve eindstrijden, reeds in de eerste set van belde wedstrijden werd voorbereid. Palis speelde uitstekend tennis voor zijn doen, veel beter dan tegen Palkenburg. Groter compliment kunnen wij zijn te genstander van gisteren, Kramer, niet mi ken, als wJJ hierop laten volgen, dat de Amerikaan desalniettemin won zoals hij wilde: 61, 36, 1, 60. Kra mer's grootste kracht, die ook de kracht van al het Amerikaanse tennis Is: de vlakke drives naar de hoeken en het daarna meters passeren van de tegenstan der, werd tegen de arme Palis tenvolle gedemonstreerd. Kramer had weliswaar in de tweede set een kleine inzinking, waar door zijn spel wat minder gaaf en dat van Palis, als natuurlijke reactie, pittiger en vaster werd, maar liet kostte Palis toch nog heel wat moeite om van een 41 voorsprong niet 63 de set te winnen. Daarna werd het spel van Kramer zo superieur, dat Palis zich als een school jongen gevoeld moet hebben, die zijn eerste grote tournoo: speelde. De andere halve eindstrijd was van een geheel ander genre, hoewel ook hier reeds in de aanvang .gezegd kon worden, wie de uiteindelijke winnaar zijn zou. Budge Fatty, de „adonis van Wimbledon", due van „professor" Bromwlch gewonnen had, omdat deze „niet durfde te leven" en over Drobny had gezegevierd, omdat ook dezer te bang was voor mogelijk prestige verlies tegenover een noch hier noch ln Amerika gerangschikte speler, ging roem loos ten onder tegen zijn landgenoot Tom Brown, om de eenvoudige reden, dat Pat ty hier een tegenstander "ond, die meer nog dan hij de aanval toepaste, die het spel van Bromwlch en Drobny zo node miste. Tegen dit tennis werd de heid van gister en eergister weer klem duimpje en voormalig jeugdkampioen, het jongste lid van de Amerikaanse ploeg die mee had mogen gaan naar Wimbledon met zijn oudere broers. Dit was weer de zelfde Patty van voor de oorlog, een aar dige speler, ..raar n.et rijp nog voor groot tennis -van het genre Kramer <^n Tom Brown Patty werd tegen de prachtig spelende, zelfs ln nood heftig aanvallende Brown hoe langer hoe kleiner en onbe- tekendar. Heit was alsof hij bang was voor de aanval van Brown en hij vergat er helemaal zijn factoren van vorige triomfen door, had geen lange rusten meer nodig tussen de games en durfde geen opvallende gestes van teleurstelling of berusting te maken. Het werd zoals gezegd, een roemloos einde met driemaal g3 voor Brown. In de dubbelspelen hebben zich nog geen verrassingen voor gedaan., ROEIEN Dclftse Sport begint goed in Henley De Delftse Sport heeft vanmorgen ln de derde heat van de wedstrijden te Henley om de Grand Challenge Cup de Thames Rowing Club in de tijd van 7 min. 24 sec. met dwlekart lengte geslagen. WIELRENNEN. TOUR DE FRANCE Pechdag voor de Nederlanders SEYEN REED SCHITTEREND. RONCONI LEIDT. Seyen: gevallen en beschadigd, Ca mellini: gebroken achterwiel, Janssen: kapotte rem, Joly: verbogen voorwiel, Klabinsky en Schellingerhout: lekke banden. Het zat de gemengde Neder landse ploeg waarlijk niet mee giste ren in de zevende etappe van de Tour de France, LyonGrenoble (172 km.). En toch, al is dan het resultaat niet verheugend, de geestelijke verzorger van onze ploeg, Joris van den Berg, is dub bel en dwars tevreden over het ge presteerde. Daar komt dan allereerst Seyen, die zich met de race van giste ren, de eerste berg-etappe. geschaard heeft bij de coureurs van bijzondere klasse. Hij reed eenvoudig schitterend. Na 60 km. over een betrekkelijk vlak Üportsp! inters De K N.M.V. organiseert op Zaterdag 26 Juli a.s. een grote Internationale ter- reinrit. de ..Moto-cross des Nations" op het landgoed Dulnrell. In hotel „Pomona" te Den Haag zal op 4, 5 en 7 Juli een damvlerkamp worden gehouden, waaraan zal worden deelgeno men door Ghestem Roozenburp. Gorden en Van Dijk De Llsser Blljurtkring en de Biljart kring Bloembollenstreek (Noordwijk) zijn voornemens, tot een fusie te geraken. L.Z.C speelde gisteravond ln Alphen een vriendschappelijke waterpolo wedstrijd tegen A.Z.C. en won met 52 De com petitiewedstrijd van A.Z.C. II tegen Bos koop II werd door de Alphenaren met 40 eewounen Volgend laar (van 30 April tot 9 Mei) zal ln het R.A.I.-gebouw te Amsterdam weer een Internationale automobleltentoonstel- ling worden gehouden parcours kwamen de eerste indrukwek kende bulten van Jeze Tour en Seyen, de jongen van het vlakke land. kiom. alsof hij zijn leven nooit anders gedaan had en was steeds met ds eerste 10 bo ven Bij het dalen nam hij (helaas) wat te veel risico, onverschrokken liet hij zich naar beneden vliegen en dat kwam hem op een gemene val te staan, die hem tien pleisters en tien 'minuten ach terstand bezorgde. Seyer is niet bang, hij sprong weer op zijn imniddels door Piet Moeskops in orde gebrachte flets en reed, reed moederziel alleen dat zware parcours en vloog zelfs kanon nen als Kubler voorbij! Dat ging over bergen van 1164 M., van 1325 M. (om maar iets te noemen) Seyen ging door, met een prachtige regelmaat de kilome ters onder zich wegtrappend. Nóg drie lekke banden deden hem ook niets. Seyen kwam in Grenoble, èn op tijd Camellini blijft het nog steeds uitste kend doen, ondanks zijn pech kon hij zich behoorlijk handhaven en eindigde gisteren als 19e. Zijn plaats in het al gemeen klassement is keurig: 6e: Robic, de grote man uit de West-Franse ploeg werd gisteren winnaar. De Italiaan Ronconi werd leider van het algemeen klassement en draagt dus vandaag de gele trui. Die Italianen doen het intus sen maar prachtig, ze blijven in de voorste gelederen doch kijken nog steeds de kat uit de boom Het zou ons zeer verwonderen, als deze 34e Tour de France niet op een Italiaanse zege uit draaide De uitslag van gisteren is: 1. Robic (West Frankrijk) 5 uur 29 min 46 sec; 2 Brambilla (Italië) in 5 uur 34 min. 22 sec; 3, Fachleitner (Frankrijk) in dezelfde tijd: 4 Ronconi (Italië) 5 uur 35 min. 34 sec; 5 Impanis (België) in 5 uur 35 min 29 sec: 6. Cottur (Italië) 5 uur 36 min 50 sec: 19. Camellini 5 uur 42 min. 15 sec; 42. Janssen 5 uur 54 min. 57 sec; 52. Kla binsky 6 uur 2 min. 27 sec; 54. Seyen 6 uur 2 min. 56 sec: 55. Joly zelfde tijd; Schellingerhoudt 6 u. 41 min. 20 sec: Algemeen klassement: 1. Ronconi (Italië) 52 uur 26 min 02 sec 2 Vietto (Frankrijk) 52 uur 27 min. 31 sec: 3. Brambilla (Italië) 52 u. min. 14 sec; 4. Robic (Westploeg) 52 uur 33 min 16 sec: 5. Cogan (West- ploeg) 52 uur 39 min. 3 sec; 6. Camelli ni 52 uur 43 min, 47 sec; 48. Klabinsky 54 uur 7 min. 5 sec; 49 Seven 54 uur 7 min 9 sec; 52. Janssen 54 uur 13 min 22 sec; 62. Jolv 54 uur 53 min 06 sec 67. Selitïlingerhoudt 55 uur 19 min. 3 s Landenklassement: 1. Italië 157 uur 59 min. 38 sec: 2. Frankrijk 158 uur 31 min. 51 sec; 3. West Frankrijk 159 uur 2 min. 27 sec; 9. Nederland en buiten landers 160 uur 58 min. 01 sec. Bergklassement: 1. Brambilla en Ron coni 12 punten; 2. Fachleitner 9 punten; 3 Bobet. 7 punten. Wij vernemen nog nader, dat Schel lingerhoudt in verband met zijn grote achterstand uit de strijd genomen is, zodat nu nog slechts 2 Nederlanders, de Limburgers Seyen en Janssen zich in de course bevinden. Ook de Zwitser* Kubler, winnaar van de lc en 5e etap pe, is vanmorgen niet aan de start verschenen. WATERPOLO. Poelmeer 2De Zijl 2 24 De gister avond gespeelde wedstrijd Poelmeer 2— De Zijl 2 gaf een voortdurende Zijl-meer derheid. De Zijl won ten slotte met 24. Ruststand 1-3. SCHEEPSBERICHTEN. MS| Nederland Sumatra, 26/6 te Ba tavia; Johan .de Witt, 1/7 te Batavia; Hugo de Groot, 1/7 te Belawan; Johan van OIdenbar nevelt 1/7 te Suez; Oranje 2/7 Sicilië gepasseerd: Tabinta, 2/7 te Batavia; Madoer-,. 29/6 van Makissar n. Manilla. KH.L Kernland, 1/7 te Amsterdam; Ittersum. 2/7 van Amsterdam naar Zuld- ^KNSM. Bonaire, 1/7 Kaap Findster- ce gepasseerd; Zeehond, 1/7 te Lelxoes; Stuyvesanit, 1/7 te, Antwerpen; Tiberius, 1/7'van Trinidad naar Ponta Delgada; Svolder, 30/6 van Curacao naar Barran- quilla; Delft. 1/7 - n Curacao naar Ma deira; Hydra, 30/6 van Trinidad naar Amsterdam; Evangellnepark, 30/6 te Punta Cardon; Gerassimos Vergottls. 1/1 van Balbao naar Callao; Hast 5, 2/7 re Amsterdam; Theseus, 1/7 te Rotterdam, Ardea. 1/7 te Rotterdam; Orpheus, 1/7 van Rotterdam naar Tanger. Holl Afrika Lijn Hemony, 30/6 te Mombassa; Try land. 1/7 te Marseille; NiJ- kekr, 2/7 te Antwerpen; Amstelkerk, 2// te Amsterdam. Rode Kruis-collecte vraagt onze steun. A.s. Zaterdag wordt in onze stad de bekende jaarlijkse Rode Kruis-coliecte gehouden. Veel is er reeds gedaan door het Nederlandse Rode Kruis; denkt U maar eens aan het vele werk verbon- den aan repatriëring en opsporing van I Nederlanders in de vreemde; de uit- I zending en het in stand houden van de I talrijke medische teams voor Neder lands Indië. de noodziekenhuizen in Nederland; de bloedtransfusiedienst met de bloedbank voor het rayon Leiden; het steeds paraat hebben van de tran- sportcolonnes en het helpsterscorps enz. enz. Al deze sociale werken kunnen slechts verricht worden door de morele en fij nanciële steun van allen. Leidenaren, geeft met milde hand; steunt allen a.s Zaterdag de Rode Kruis-collecte. Geeft allen, geeft veel. De Afdeling Leiden - van het Neder landse Rode Kruis doet vooral een be roep op U, om zich als collectant-col- lectrice op te geven. Meldt U zich as. Zaterdag in Sociëteit „Amicitia" van 8 uur af des morgens. Het Rode Kruis rekent op U. Gaarne beveei ikde Rode Kruis-col lecte in de warme belangstelling van een ieder aan. Laten wij allen naar ver mogen ons steentje bijdragen en zo doende v de collecte ook dit jaar tot een succes maken, opdat het het Rode Kruis niet aan de middelen zal ontbreken, noodzakelijk voor de voortzetting van haar prachtige werk! F. H. van Kinschot, Burgemeester van Leiden. EINDEXAMEN CHR. H.B.S. Geslaagd zijn voor de afdeling A- D. v Bentveld, W. N. Betram, A. Blansjaar, G K. Boon, A v. d. Bosch, F J. Dolstra, H Hamel, D Kraay, C. A, Landsman, H. J. Lek, P. Peerenboom. M. A. Ser.tel, C H. Steen winkel, Z. Verhard, J J. Volbeda. Afgewezen geen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde, de dames'A, Dekker (Rot terdam); H. A. Th. Maassen (Rotter dam) cum laude; H„ G. Maandag (Was senaar); L. C. M. Koert (Leiden): L. B M. Lammerts Cs-Gravenhage) en A M Grooss ('s-Gravenhage en de heren A. v. d. Marei (Katwijk a. Zee); C H. Otto (Leiden); J. v. d. Nat (Leiden); Th. J. E. v. d. Laan (Katwjjk a. Zee); A J. Kraak (Lisse); F. C. Kuipers (Haarlem) en D. Enthoven (Hillegom). Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift, getiteld: „Oorlogsmisdrijven en het internatio nale recht" de heer M. W. Mouton, ge boren te Amsterdam, wonende te Lon den. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift, getiteld: „Het vaststellen van de Hypophyse bij de witte rat" de heer J. H, F. Lands meer. geboren te Rotterdam, wonende te Leiden. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen in de maand Juni: portemonnaies, militaire baret, voetbal, bumper van auto, étui met in houd dames-jasjes, armbanden, horlo- ge's, bankbiljetten. Engels boek, vul pennen, meisjesjumper, damesschoe nen, kindermanteltje, loterijbriefjes, kindertas, badhanddoék. gymnastiek schoenen, bril in étui, sjaal, kano, zak messen, herenvest. huissleutels, per soonsbewijs, reistas, pluche hondje, halsketting, zilveren ring, nagelschaar tje, zilverbon, portefeuille, kasboekje, hoofddoek, zilveren ketting, padvin- dersmes, rozenkransen, vulpotloden, elastieken kous, rentezegels, bril. cein tuurs, rijwieltas, kinderschoen, schrob zaag,'actetas, dop van autowiel, tabaks pijp, racketbal, ordeteken, hondenricm met halsband, wollen wand, handschoen met kap, jongensschoen, slipover, melk bus, chauffeurspet, kabelsnoer, glas- snijder. wollen vest, distributiebeschei den, koplamp van auto, dames-regen jas, nummerbewijs. Terug te bekomen en inlchtingen te ■/erkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie, Zonneveldsti'aat No. 10 te Lei den, op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.004.00 uur. Dr. S, W. TROMP BENOEMD TOT HOOGLERAAR. Onze stadgenoot, dr. ir. S. W. Tromp is benoemd tot hoogleraar in de geolo gie aan de Universiteit van Cairo. BONKAARTEN HALEN. Morgen (8 1/2113/4 en 1416 uur) zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten de gezinnen, waar van het hoofd een stamkaartnurnmei- heeft van 37.001 tot en met 39.500. Overgelegd moeten worden de tweede distributiestamkaarten en de nog niet aangewezen stroken van de bonkaarten 707. Tengevolge van een defect aan de bovenleiding ontstond hedenmorgen tussen 10 en 11 uur vertraging in de treinenloop. Na een uur was het defect verholpen en konden 'drie treinen in dezelfde richting achter elkaar vertrek ken, Te Amsterdam slaagde voor de vierjarige cursus dameskappen mevr. L. Staats—Van der Lee, alhier. Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk Beroepen te Arnhem (toez.) C. v. d. Vlies te Amerongen; te Amsterdam (buurtgem Noord-West) H. A. VLsser te Watergraafsmeer; te Lemelerveid (toez) H J. v Leeuwen, cand te Rotter dam. Bedankt voor Dlnteloord (toez.) C C. Klerkx te Anc(el (NBr.); voor Hulzen (N. H.) H. G. Abma te IJsselsteln-, voor O. en W Blokker (toez.) L. A. P. Reddinglus te Portugaal (nad besl.); voor Rhenen (2e pred.pl.) K v. d. Pol te Ede. Aangenomen de ben tot hulppred. te Schevenlngen N. Klaassen. em. pred. van Bandoeng. Geref. Kerken Tweetal te Dokkum (vac. dr. J. H Kroeze) A. J. v. Dijk te Koudum en H. W. Kroeze te Curacao, met verlof hier te lande. Beroepen te Bussum J v. Minnen te Amsterdam, miss. pred. voor bet evang. werk onder de Chinezen. Aangenomen naar Bleiswljk C. Kamper te Pesse, die bedankte voor Varsseveld. Be dankt voor Spijk K. Reenders te Naarden; voor Ann^-Paulownapolder P. W. v. d. Veen te Broek onder Akkerwoude, Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Sneek C v d. Waal te Pingjum. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Schle dam A. Zwiep te IJmulden Bedankt voor Rijnsaterswoude I. v. d Knijff te Papen- drecht. Rectificatie Het bericht, dat ds. B. v, Gelder te Winterswijk beroepen zou zijn te Rotterdam-Charlols (buitengew. pred.pl stadszendlng)is onjiust. Het beroepingswerk Als een bewijs hoe Intensief de kerken in Nederland momen teel het beroeplngswerk voeren, moge een enkel cijfer over de eerste helft van 1947 ten aanzien van de Geref. Kerken genoemd worden. In de periode van 1 Jan.30 juni j.l. werden door deze kerken niet minder dan 387 beroepen uitgebracht, Daarvan zijn er 7 die voor de tweede maal (dus binnen het Jaar op dezelfde predikant) werden uitgebracht. Hierbij zijn inbegre pen de benoemingen tot veldprediker en tot leger- of vlootpredik&nt ln vaste dienst Het aantal aang. beroepen bedroeg 89. Als bijzonderheid mogen we hieraan toevoegen, dat sinds 1927 toen dr. L. v. d. Zanden, nu predikant te Groningen, als candldaat 18 beroepen op zich verenigde ook dit record glansrijk geslagen werd, want cand. A. C. Mooy te Almelo, die dezer dagen het beroep naar Warns aannam, verenigde niet minder dan 23 beroepen op zloh, welk cijfer nog wel zou gestegen zijn, ware bet niet, dat hij nog voor zijn bedanktijd om was, verzocht niet meerdere beroepen oP hem te willen viltbrengen. Provinciale Dlaconale-conferentle In de gereformeerde kerk aan de Turfmarkt te Gouda werd gisteren de provinciale diaconale conferentie voor Zuid-Holland gehouden. In deze conferentie hield het Tweede Kamerlid, de heer C. Smeehk, een Inleiding over de noodwet ouderdomsvoor ziening. •Vele diakenen, aldus zei spr, zijn van mening, dat de staat hier op het terrein komt van de diaconieën, wijl deze zloh reeds lang op dit gebied van het sociale werk bezighouden. Volgens spr. blijft er echter voor de diaconie een ruim genoeg arbeidsveld over. De particuliere sociale zorg voor de minderbedeelden kan nooit genoeg middelen bijeenbrengen om de al gehele nood te lenigen. De staat betaalt zeker nu reeds viermaal zoveel dan de diverse kerkgenootschappen met hun sociale organisaties, zoals de diaconie. Het Is trouwens voor de staat een plicht de armoede te voorkomen en de vrees, dat de staat de taak van de diaconie gaat over nemen ls ongegrond, want er zal altijd aanvullende hulp nodig blijken te zijn. Voor de diaconie, aldus spr. bestaat er tegen de ouderdomsverzekerlng geen gnkel principieel bezwaar. In de middagvergadering werd de Inlei ding van de heer Smeenk besproken. Ds W v. Dijk uit Gouda sprak het slot woord In het bijzonder belichtte hij de betekenis en de waarde van het diaconale werk. Mijnwerkers hadden in Leiden goede dagen. Een bezoek aan Katwijk en Noordwijk en een rondvaart over het Kagermcer. De 130 mijnwerkers, die Dinsdagmid dag voor een twee-daag.s bezoek aan onze stad en omgeving met zoveel har telijkheid zijn binnengehaald en daar uit hedenmiddag, vele herinneringen rijker, weer zijn vertrokken, kunnen op twee attractievolle dagen terugzien. Het Comité dat zich met de organi satie had belast, had gisteren een be zoek geprojecteerd naar Katwijk en Noordwijk. De mijnwerkers, die voor het merendeel nog nooit de zee, het strand en de duinen hadden gezien, hebben deze dag uitermate genoten en waren vol bewondering over zoveel na tuurschoon. Natuurlijk moesten, zij ook „pootje-baden", ja waren er zelfs on der die de wandeling van Noordwijk naar Katwijk geheel door zee maakten! Vol verbazing nam het gezelsrhap ken nis van de vernielingen, welke de Duit sers te Katwijk hadden aangebracht. Zij hadden daar heelaveel over horen vertellen, maar dat het zó erg zou zijn, hadden zij niet gedacht. In Noordwijk gebruikte men de lunch in „Seinpost". Het was een aardige gedachte, dat een aantal mijnwerkers gisteravond, als dank voor het hun aangeboden verblijf, op het Stadhuisplein een demonstratie acrobatiek op de fiets gat. Van de zijde der burgerij, waaronder zich ook de burgemeester bevond, bestond /oor deze demonstratie grote belangstelling. Alge meen was de waardering voor de bij zondere behendigheid, waarmede deze fietsathleten hun toeren volbrachten. Grote hilariteit verwekte ten slotte de „voetbalwedstrijd per fiets", waarmede het uitgebreide programma werd be sloten en welke door de „fiets-artisten" want dat waren zij! in de Oranje shirts met 84 werd gewonnen. De jongens, die met voor- en achterwiel de meest wonderlijke capriolen uithaal den, hadden vooral met dit nummer een uitbundig succes. Op de laatste dag van ,hun verblijf in de Sleutelstad maakten de gasten een rondvaart over de Kagermeren. waar voor het hedenochtend al weer vroeg verzamelen was Zoals bij alle andere tochten, hadden de „delvers naar het zwarte goud" ook voor deze pleziervaart grote interesse eri waren zij verrukt over de schone uitzichten over het Hol landse polderland. Ten afscheid zaten de mijnwerkers hedenmiddag aan een koffietafel in „Het Gulden Vlies" aan, welke was aangebo den door de Kath. Jonge Zakenmidden- standevs Onder de verdere genodigden bevond zich het voltallige College van B. en W., de gemeente-secretaris, mr. J. Bool en de voorzitter van de afd. Leiden van de Kath. Middenstand, de heer F. C. de Hosson. De voorzitter van de Ver. van Kath. Jonge Zakenmiddenstanders, de heer W. J. M.. Simonis, opende de tafel met een woord van welkom tot de gasten en prees hun buitengewone arbeidspresta ties, welke voor alle bevolkingsgroepen nog tot voorbeeld kan worden gesteld. De burgemeester, jhr. nu-. F. H, van Kinschot, lieert tijdens deze koffiemaal tijd nog gewezen op het contact, dat in deze dagen tussen Limburg en Zuid- Holland. en wel speciaal de stad Lei den, is gelegd. Spr., die de prestaties der wielrijders gisteravond met buiten gewoon veel belangstelling heeft ge volgd en een voetbalwedstrijd op de fiets een unicum voor Leiden noemde, bood aan alle athleten een zilveren lu cifersdoosje met het Wapen van Leidén aan. De leider van het gezelschap, de heer J. Palmen, dankte voor de gastvrije wijze waarop Leiden de mijnwerkers had ontvangen. Reeds nu kon spr. aededelc^ dat enkele gasten, onder de indruk van al het schoons, dat Leiden en omgeving biedt, besloten hadden met hun vrouwen eens spoedig terug te ko men. Spr. was er van overtuigd, dat er in in deze dagen reeds contacten waren gelegd; zelfs is er één mijn werker, die vandaag een Leids kind dat hoog nodig wat op krachten moet komen, voor enige tijd mee naar het Zuiden zal nemen. Namens alle mijnwerkers booddeheer Palmen ten slotte de voorzitter van het Leidse comité, wethouder Van Schaik, een miniatuur mijnwerkerslamp met embleem aan. Als laatste spreker voerde de heer Plomp, secretaris van het Centraal Co mité in Den Haag, het woord, die even eens herinnerde aan de verbroedering, welke op deze wijze tot stand komt. Ten slotte wenste de heer Simonis de gasten een hartelijk vaarwel, een pret tige reis en een welkom thuis. Nadat aan de mijnwerkers nog gele genheid was gegeven om van hun gast vrouwen en -heren afscheid te nemen, vertrokken zij omstreeks vier uur paar het Limburgse heuvelland. Een paar mooie en prettige vacantiedagen waren ten einde.... „DE VALK" DRAAIDE. Voor het eerst sinds, vele jaren, draai den hedenmorgen de wieken van de molen „de Valk". Uit de aard van de zaak is het mechanisme nog niet be drijfsklaar, zodat het hier slechts proef draaien betrof, ten einde de assen glad te maken en waarbij niet de wind, doch een motor de aandrijvende kracht vormde. Maar niettemin vonden we de ze tussenfase in de restauratie van deze prachtige molen van voldoende be lang om ze even te signaleren.' CIRCUS MIKKENIE STRASSBURGER NAAR LEIDEN. Het bekende Nederlandse circus Mik- kenie Strassburger zal van Woensdag a.s. af op het Schuttersveld een serie voorstellingen geven. Het grote circus, dat paats biedt a-an 3300 bezoekers, is thans weer op voor oorlogs niveau wat zijn programma be treft en behalve de meest gevulde paar denstal van Europa, vinden we thans ook in de nieuwe ruime stallen een uit gebreide collectie exotische dieren, w.o. tijgers, olifanten, beren, kamelen, drom- medarissen, lama's er guanaco's. Bijna honderd paarden staan in de stallen, waaronder de internationaal vermaarde 12 Friese hengsten, de zes nieuwe Zeeuwse hengsten, de Gelderse paarden en nog andere, uitheemse rassen. Men ziet dus, dat in dit Nederlandse circus vooral het Nederlandse paard naar vo ren wordt gebracht. Maar ook het ver dere programma is belangwekkend en vakkundig opgebouwd. We vinden er o.m, een Frans vliegende trapézenum mer. olijke Vlaamse clowns, Italiaanse wielrijders, Amerikaanse jockey's en zeer goede Nederlandse acrobatiek. Goede verlichting, een voortreffelijke Nederlandse muziekkapel en een vlotte regie onder Karei Strassburger zelf zijn de drie factoren, welke die typische cir cussfeer garanderen, die bij een goede voorstelling nodig is. De naam van het circus zegt de oircusliefhebbers van Leiden - en I omgeving voldoende. Het circus staat thans te Haarlem eni trekt daar grote belangstelling. Na Lelden bezoekt het Utrecht en daarna zal ge ruime tijd, voor het eerst sedert het uit breken van de oorlog, weer het vaste ge bouw te Schevenlngen worden bespeeld. De Leidse bakkers en de broodprijs. SOLIDAIR MET DE AMSTERDAMSE COLLEGA"S. Zoals wij gisteren meldden, hebben de Amsterdamse bakkerspatroons eens gezind het besluit genomen om wan neer de Regering uitvoering geeft aan haar voornemen de meelprijs met f. 1.70 per 100 kg. te verhogen, hun zaken met ingang van Maandag a.s. te sluiten. De samenwerkende Leidse Bakkers- patroonsorganisaties hebben zich met dit besluit solidair verklaard en zul len deze actie daadwerkelijk steunen. Gelijk gemeld zou deze meelprijsver- hoging kunnen worden opgevangen dooi de broodprijs met één cent te verhogen. Inplaats daarvan decrebeert de minister eer. verlaging met één cent per brood, zodat deze maatregel de bakkers op 2 cent. per boodje van 400 gram komt te staan! DA. M. H. VAN E VERDINGEN. Zal Zondag, 13 Juli, in de Kooiltapel voorgaan. Da. M. H. van Everdingen, die kort geleden door ds. D. Kuilman als hulp- predikante der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede tot haar werk is ingeleid, zal Zondag, 12 Juli 's ochtends om 10 uur in de Kooikapel voor het eerst in de dienst des Woords voorgaan ONTDEKKER VAN INSULINE BEZOEKT ONS LAND. Zaterdag a.s. komt met het m s. ..Veendam" in Rotterdam aan. prof C. H. Best, de ontdekker van de insuline. Na een kort verblijf in ons land zal prof. Best zich naar Brussel beg.ve.i, waar hij op 10 Juli spreekt Zaterdag avond as. zal prof. Best hier ter stede een voordracht houden over 25 iaar insuline". WILLY HARDMEYER F.N ELVIRA LÜTHI. Morgen geven de sopraan Elvira Lüthi en de organist Willy Hardmeyer, beiden uit Zürich, in de Pieterskerk een concert. Hardmeyer behoort tot de jongere Zwitserse organistengeneratie; hij is ongeveer 35 Jaar oud en leerling van Marcel Dupré te Parijs. Hij gaf in 1938 —1939 concerten in Nederland: Utrecht, Haarlem en Amsterdam. Ook gaf hij in 1939 concerten in Cambridge en Londen. Dit jaar geeft hij concerten op zijn Nederlandse tournee te Gouda, Leiden, Haarlem en Utrecht. Het laatste concert zal op Woensdag 9 Juli door N. C.R.V. door de radio worden uitgezon den om 10 uur. In het najaar zal hij in Italië concerteren. Mevrouw dr. Elvira Lüthi is een in Zwitserland gevierde zangeres, die zich gespecialiseerd heeft op „Geistliche Mu- sik"; zij heeft op dit speciale terrein van de muziek een zeer bijzondere naam gemaakt. Op 15 Juli a.s. zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de heer I, Devilee zijn intrede deed als leerllngzetter bij A. W. Sijthoff's Uitg. Mij. N.V. alhier, waar hij na een aantal jaren werd overge plaatst naar de monotype-afdeling, eerst als tikker daarna als gieter. A.s. Zaterdag zal het 50 jaar ge leden zijn, dat de heer C. van der Krogt, thans meesterknecht bij de N.V, Kon, Zeep-, Eau de Cologne en Parfumerie- fabriek voorheen Sanders en Co. alhier bij dit bedrijf in dienst trad. Burgerl. Stand van Leiden GEBOREN: Cornelia, d van G. Biyieven en C. de Bruin- Maria,' d. van W. M. van Donk en A. van Tilburg; Hwai) Ling, z. van T H. Slem en A van Schoonderwoerd den Be- zemer; Mariette Christina, d. van F. M. Sormanl en C, Alexander. GETROUWD: P Blok, Jm en J. P. van Oosten, Jd; P. M Bodljn gesch. en J. C. van Leeuwen Jd; J. J. Ohrispljn, Jm en P. de Raad, Jd; A. Pardon wedr. en J. M. W. F. van den Burg, gesch.; H. Pet, Jm en M. van Stratcr jd; C. J van Rooden jm en J M. Juffer mans, Jd; C. H Venhoogt, Jm en. G. M. Rosier, ld; J. W. van den Berg, jm en F. J M Varkevlsser, jd. J. Köüigs. jm. en C. Louwrler, Jd.; J. W de Helden, gesch en A. J. C. M. Hol- lak, Jd.; J. A. van Wijk. Jm. en E, de Vos. Jd. OVERLEDEN: C. van der Plas, man, 72 Jaar; J. Potter van Loon, z., 8 Jaar; N. Hoogenkamp, d„ 7 Jaar, UIT DE OMSTREKEN noordwijk. De „ijsjes" waren te duur Uslief- hebbers te Noordwijk hebben satisfactie. Ze moesten hun ijsje steeds te duur be talen of kregen voor hun geld te geringe porties. De Leidse Prijscontrole liet niet lang op zich wachten. Zij heeft belang stelling voor wat er met dit warme weer in de badplaatsen gebeprt en verbali seerde acht ijsverkopers en een ban ketbakker. Eén hunner kocht ongeveer 1000 L. melk in de zwarte handel te gen 25 cent lier liter. Een veehouder uit Rijnsburg, die als melkleverancier op trad. werd eveneens bekeurd. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: EvertsKranenburg, z., Rot terdam; van Wulfften Palthevan der Schuyt, d., Rotterdam; VerheusOewel, z., Heemstede; van YsendoomKooman, d., Batavia; AernoutOckerse, z„ Den Haag. Gehuwd: M. Rulzeveld en C. W. A. M van Weezenbe&k, Dordrecht; J. F. G. Elnt- hoven en M. F. J. van Aggelen, Batavia; J. J. Verschuur en L. Ostermann, 4'dam. Overleden; J. van Os, m„ 57 Jaar, Rot terdam; J Westerling, m.. 56 jaar, Rotter dam; J. van de Graaf, m„ Rotterdam; C. C. Mensert-v. d. Heijden, vr., 61 Jaar, Den Haag. Weelde-artikelen hoogstens 14 duurder. In verband met de invoering van ee* weeldebelasting voor bepaalde catego rieën luxe-goederen is een regeling ge troffen voor het doorberekenen van de ze belasting in de prijzen. Krachtens deze regeling mag de fabrikant of importeur, die weeldebe lasting is verschuldigd, de wettelijke geoorloofde prijs van de betrokken goederen verhogen met ten hoogste 14%, behoudens indien hij recht streeks aan een consument levert. In dit laatste geval mag de prijs slechts met 10.5% verhpogd worden. Wederverkopers mogen op hun beurt hun verkoopprijzen slechts verhogen met hetzelfde bedrag in geld waarmede hun inkoopsprijs als gevolg van de weeldebelasting is gestegen. De leveran cier is in verband daarmede verplicht de grootte van dit bedrag op de voor de wederverkoper bestemde factuur aan te geven. Deze bepalingen zijn rüet van toe passing. voorzover de prijsregeling van een bepaald luxegoed na 30 Juni j.l. Is of wordt herzien, daar in dat geval bij de vaststelling van de nieuwe prijs reeds met de heffing van weeldebelasting is rekening gehouden. kröllermuseum blijft OP de veluwe. De minister van O., K. en W. heeft op de vragen van de heer B. J. Stokvis, ln verband met het rijksmuseum Kröl- ler-Müller, geantwoord, dat hij afwij zend staat tegenover de gedachte, de kunstwerken uit dit museum, geheel of ten dele, over te brengen naar andere gebieden in ons land. Het rijksmuseum, zal op de Veluwe, naar 's ministers me ning. in de toekomst meer bezoekers trekken dan ooit het geval zou zijn, wanneer het was gevestigd in een der grote steden. Bovendien heeft de staat de verza melingen van het museum ten geschen ke gekregen onder voorwaarde, dat de ze op de Hoge Veluwe zouden worden geplaatst. Republiek sluit vriendschaps verdrag met Syrië. De regering van Syrië heeft het vol gende communiqué uitgegeven: „Op 2 Juli is op het ministerie van buitenlandse zaken een vriendschaps verdrag tussen de Syrische en de In donesische republiek ondertekend. Namens Syrië werd dit verdrag on dertekend door de eerste minister Djamal Mardam en namens de Indo nesische republiek door Hadji Agoes Salim. De bonvrije sigaret. „neen" zegt het departement. De hardnekkige geruchten, dat de si garet binnenkort zonder bon zou wor den verkocht, worden van de zijde van het departement van Economische Za ken met de meeste stelligheid tegenge sproken. „Plannen te dezer zake zijn in het geheel niet in overweging" beperking drankgebruik in leger. De minister van Oorlog heeft be paald, dat met ingang van 1 Juli, in afwachting van een nadere regeling, de verstrekking van gedistilleerd slechts zal geschieden aan officieren en onder officieren van 25 jaar en ouder. Het ligt voorts in het voornemen te komen tot een algehele afschaffing van do drankverstrekking door de Cadi. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 3 Juli. De beurs had vandaag een traag ver loop. De hoofdkoersen waren voor en kele aandelen iets hoger, voor anderen wat lager. De vrije handel bracht geen verlevendiging. In de scheepvaarthoek was men ,druk doende met het vast stellen van de notering voor claims Koninklijke. Booten en de notering der aandelen Kon. Boot. De aandelen zak ten iets in tot 164. De kc-ersen der an dere scheepvaartaandelen waren me rendeels iets lager De animo voor cul tuurfondsen was klein. Hoofdkoers H.V.A.'s 227, later iets lage.. Hoofdkoers Koninklijke 416. daarna 413,/2. De in dustriëlen waren stil, weinig veran derd, zo ook de Amerikaanse markt. De Ned. Staatspapieren werden tegen on geveer de vorige prijzen verhandeld. BIJZ. GERECHTSHOF. VtJf Jaar voor Landwachtcr Voor het Haagse B()z. Gerechtshof heeft zich te ver„ antwoorden, gehad de bankwerker J. A, Verboom uit Ter Aar, die als lanclwachter zijn hulp aan de vijand had verleend en. ook ln Duitsland dienst had gedaan. Tegen hem werd vijf Jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief geëist. Het Hof heeft hem veroordeeld tot die straf. N.S.B.-zanglelder veroordeeld tot 10 jaar Na een els van 15 Jaar heeft het Bljz. Ge rechtshof te Amsterdam hedenmorgen de 47-jarlge v.m. opperhópmanzanglelder M Schuurman uit Alkmaar, tot een gevan- voor de tü<1 van 10 J^r ver oordeeld. met ontzetting uit de kies. en openbare rechten voor het leven. VOOR VRIJDAG 4 JULI. Hilversum I (301 M.) NCRV: 7,00: Nieuws; 7,15: Ochtendgymnastiek; 7,30: Berlijns Domkoor (gr.pl.); 7,45: Een woord voor de dag; 8,00: Nieuws: 8,15: Kerkorgelmuziek; 8,30: Licht klassieke klanken (gr.pl.)9,00: Muzikale klanken (gr.pl.); 10,00: Renate Zwaardemaker, viool, Marinus Voorberg, piano: 10,30-' Morgendienst; 11,00: Amati-trio; 11,45: Familieberichten; 12,00: Staf muziek corps v. d Amsterdamse politie; 1,00: Nieuws; L15: Nederlands Kamerkoor; I,45: The Masqueraders (gr.pl.); 2,00: Pianoduo; 2,20: Van oude en nieuwe schrijvers: 2,40: Fagotkwartet; 3,00: Bij een kopje thee (gr.pl.): 3,50: Declama tie; 4,20: Rotterdams Strijkkwartet; 5,00: Rosa Spier, harp; 5,20: Jan van Weelden, orgel; 5,50: Nieuwe plannen; 6,00: Mandolinata; 6,30: Ned. Strijd krachten; 7,00: Nieuws; 7,15: Babel en Bijbel; 7,30: Geestelijke liederen; 7,45: Loon- en Prijspolitiek; 8,00: Nieuws in 't kort; 8,05: Programma-Proloog; 8,15: Kurhaus, Scheveningen, Residentie Or kest; 9,10: Streptomycine, het comple ment van penicilline; 9,30: Orchestra Radiosa; 9,50: NCRV-vocaal kwartet: 10,30: Nieuws: 10,45: Avondoverdenking; II,00: Philharmonlsch Orkest o.l.v, Tos- canlni (gr.pl.); 11,15: Drie maal Strauss (gr.pl.); 12,00: sluiting. Hilversum n (415 M.) - VARA: 7,00- Nieuws; ",15: Ochtendgymnastiek; 7 30* Muziek (gr.pl.)8,00: Nieuws; 815: Op naar het licht; 8.19: Opera-pro gramma; 8,50: Voor de hulsvrouw; 9,00: Boedapester Strijkkwartet; 9,30: Wa terstanden en politie-berichten; 9,50: Sonate in F gr. t. (gr.pl.); VPRO: 10,00 Morgenwijding: VARA; 1.0,20: De Re genboog; 10,45: Joh. v. d. Boogert, piano; 11,15: Voor de Vrouw; 11,30: Orgel; AVRO: 12,00: Gioacchino Rossl- ni-concert (gr.pU; 12.30: Sportagenda; 12,35: The Skymasters; 1,00: Nieuws: 1.45: Zang (gr.pl.): 2,00: Kookkunst; 2,20: Omroepkamerorkest; 3,10: Ons Volk en zijn dichters; 3,30: piano en orgel (gr.pl.); VARA: 4,00: Lichte Or kestwerken (gr.pl.); 4,30; Tussen twaalf en zestien; 5,00: Accordeonorkest; 5,30: Muzikaal babbeltje; 6.00: Nieuws: 6,15: De VARA feliciteert; 6,20: ETA-trio: 6,30: The Ramblers: 7,00: Praat U rustig verder; 7,15; Appel voor ex-poli tieke gevangenen uit bezettingstijd; V PRO: 7,30: Cursus Wereldtragiek en Christelijk Geloof (III): 7,50: VrJjz. Prot. Nieuws: 8,00: Nieuws; 8,05: Swee- linck-kwartet; 8,30: Tot het hart van het volk; VARA: 9,00: Mer vraagt en wij draaien; 9,30: Buitenlands Week overzicht; 9,45: Amateurs zetten hun beste beentje voor; 10,15: Swing en Sweet (gr.pl.): VPRO. 10,40: Avondwij ding; VARA: 11,00: Nieuws; 11,15: Sym- phonisch concert; 12,00: Sluiting.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3