De doelmatige verdeling van woonruimte Hef probleem der gedwongen Samenwoning PANDA EN DE MEESTEM-DETECTIVE Ons Distributiehoekje Tallozen namen afscheid van de heer Vliegen Een man als jij Kruideniers in de verdrukking. WINSTMARGE ZOU TE LAAG ZIJN. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd een druk bezochte bijeenkomst ge houden van vertegenwoordigers van comestibleszaken uit het gehele land. De voorzitter deelde mede, dat door de gelijkschakeling van prijzen op het gebied van levensmiddelen, de krui denierswinkels in het comestibles- genre gedurende de laatste jaren in uiterst benarde positie zijn geraakt, die voor velen nu onhoudbaar biykt te zijn. Dit soort bedrijven, dat de' levering van kruidenierswaren aan beter gesi tueerden behartigt, werkt door histo rische groei met een hogere onkosten- marge dan het normale kruideniersbe- cirijf. Door de hogere eisen welke de clientèle aan 'dit bedrijf stelt, ligt het kostenpeTcentage van deze bedrijven hoger. Door gelijkschakeling moeten zij met een winstmarge genoegen nemen, welke lager ligt. dan hun kostenmarge. De heer J Post, secr. vakgroep De tailhandel Kruidenierswaren, kwam tot de conclusie, dat nog enige jaren met verliessaldo^ rekening zal moeten wor den gehouden. Met instemming van de honderden aanwezigen werd ten slotte besloten via de vakgroep de nodige stappen te ondernemen om de onderhavige kwes tie bij de overheid aanhangig te maken. UITBREIDING DER JACHTVLIEGSCHOOL. Ingevolge een recente beslissing zal in de'loop van dit jaar de jachtvlieg- school worden uitgebreid met een me- teor-afdellng, welke uitgerust wordt met typen Gloster-Meteor 3 en Me teor 4. 20 nieuwe textielpunten aangewezen. Het C.D.K. deelt mede, dat we derom 20 punten op de textielkaart VA 705 worden aangewezen. Met on middellijke ingang worden geldig ver klaard de bonnen gemerkt Textiel C 1 punt", „Textiel C 5 punten, „Tex tiel D 1 punt" en „Textiel D 5 pun ten". De bonnen „Textiel C Reserve" en „Textiel D Reserve" zijn derhalve niet aangewezen voor de aankoop van tex- tielgoederen,. NIEUWE BON VOOR SCHEERZEEP. Het CDK deelt mede, dat tussen 3 en 19 Juli a.s. bon ..Tabak 2 reserve" der tabakskaart QA 707 bij een detaillist, die gewoon is scheerzeep te verkopen, moet worden ingeleverd. Op deze bon zal een rantsoen scheerzeep worden afgeleverd, zodra de detaillist bevoor raad is. Mannelijke personen van 18 jaar en ouder, die niet in het bezit zijn van een tabakskaart, moeten zich op nader te bepalen dagen tot. de distribu- tiedienst wenden, onder overlegging van hun tweede distributiestamkaart; de distributiedienst zal hun dan een rant soenbon voor scheerzeep verstrekken. Men moet deze rantóoenbonnen even eens uiterlijk op 19 Juli bij een detail list inleveren. 1 Een rantsoen scheerzeep bedraagt 50 gram scheerzeep of 100 gram scheer - crême of 500 gram snelscheercrême. SUIKERBON REEDS NU AANGEWEZEN. Moet later ingehaald worden. In dp bonneniyst van deze week zijn de bonnen voor suiker, versnaperingen en. zachte zeep opgenomen, welke eerst voigende week aangewezen zouden moeten worden. Dit. betekent .momen teel een verruiming voor de consument, omdat hij een week eerder de beschik king krijgt over zijn suikerrantsoem. Men dient er echter rekening mede te houden, dat op 28 Augustus de weke lijkse bonaanwijzing hersteld zal wor den en de suikerbon dan weer een week later, dus op 4 September komt. De bon van 14 Augustus geeft, dus een suiker- rantsoon, waarmee men drie weken moet doen. In het schema van de suikerrantsoe nering zou de bon. welke op 14 Aug. wordt saangewezen, geldig zijn voor 500 gram suiker. Om de overgang gemak kelijker te doen verlopen, zal dit ech ter een bon worden voor 750 gram, ter wijl de bon voor 500 gram dan op 4 September komt. Op 18 Sept. volgt dan weer een bon voor 750 gram en op 2 October een bo.n voor 500 gram volgens het bestaande schema. .De vorderingskwestie Verschenen is de Memorie van Ant woord nopens het ontwerp van wet, strekkende tot bevordering van doelma tige verdeling van woongelegenheid. Hieraan is het volgende ontleend: Een volkomen rechtvaardige verde ling van woonruimte behoort tot de on bereikbare idealen. Het wetsontwerp kan dan ook niet verder strekken dan tot bevordering van een doelmatige ver deling. Het ligt in het voornemen der re gering om, naast het nemen van maatregelen ter bevordering van een doelmatige verdeling van de aanwe zige woonruimte, de bouw van wonin gen zo krachtig mogelijk te stimule ren. Zeer veel zou gewonnen worden, in dien de arbeidsproductiviteit aanzienlijk omhoog ging. De mogelijkheid tot zulk een stijging acht de regering aanwe zig, ook zonder dat een sociaal 'ge rechtvaardigd werktempo bchoeffc te worden overschreden. P O De woongelegenheid is sedert de be- vrijdingsdatum tot 1 Jan. 1947 t-oege- genomen als volgt; Door nieuwbouw woningen tot 1 Jan. '46 337 woningen; door nieuwbouw wo ningen in 1946 1744 woningen; door nieuwbouw noodwoningen en noodboer- derijen 12.996 .woningen; door definitief herstel zwaar beschadigde woningen tot 1 Jan. '46 1895 woningen; door defini tief herstel zwaar beschadigde boerde rijen tot 1 Jan. 1946 245 woningen; door definitief herstel zwaar beschadigde wo ningen in 1946 7825 woningen: door definitief herstel zwaar bpftchadigde boerderijen in 1946 958 woningen- door voorlopig herstel zwaar beschadigde woningen tot 1 Jan. '47 12,585. door voorlopig herstel zwaar beschadigde boerderijen tot, 1 Jan. '47 2695 wonin gen. Dit is in totaal 41,280 woningen.- In dc periode 1 Januari 1947 tot 1 Juni 1947 is opdracht gegeven tot de bouw van 4327 woningen. Omstreeks 1 Juni bedroeg de toeneming van dit aantal ongeveer 700 woningen per week. Het kan niet gewenst zijn, de ge meenten aan het systeem van de ver- liuurdwang te binden. Men bedenke, dat de muctUk in vele gemeenten zich reeds enige jaren van het vor deringsstelsel heeft bediend, en ook hiermede tegen het laten leegstaan van woningen kan worden opgetre den.— Er worden voor gebouwen voor ver maak en dans voorlopig geen rijksgoed keuringen gegeven. Het komt de minister technisch •on mogelijk voor. in de wet te verankeren, dat het eigendomsrecht niet mag wor den verwaarloosd. .De terugkeer van geëvacueerde ouden van dagen naar hun eigen huis kan met. behulp van het bepaalde in art. 29. onder c. van het wetsontwerp, worden bevorderd. Gerekend over het gehele land is het aantal bij rijksdiensten in ge bruik zijnde panden, bestemd of ge schikt voor woonruimte, te schatten op rond 2200. Panden, welke reeds voor 1940 riiksclgendom waren, wor den hierbij buiten beschouwing ge laten. Gegevens betreffende het aantal pan den, in gebruik bij andere overheids- en semi-pverheidsorganen, welk aan tal in verhouding tdt het door rijks diensten in gebruik genomen aantal niet van grote betekenis zal zijn, zijn niet voorhanden. De regering streeft naar inkrimping hiervan. Toch zal 'de bevoegdheid om krach tens het algemeen vorderingsbesluit ook woonruimte voor kantoren ten behoeve van de openbare dienst vor deren, niet gemist kunnen worden. Ook al wordt aangenomen, dat het overheidsapparaat als ghheel. niet meer toeneemt, moet et4 rekening mede worden gehouden, dat bepaalde onderdelen door groei of door reorga nisatie °p korte termijn over nieuwe huisvesting moeten kunnen beschik ken. Waar het aanhouden van reserve kan toorruimte in deze tijd van woning- en kantoorruimte-nood ongewenst, moet worden geacht, is de bevoegdheid tot vorderen noodzakelijk om aan de meest urgente aanvragen te kunnen voldoen. Van deze bevoegdheid zal niet dan in gevallen van uiterste noodzaak gebruik worden gemaakt De minister zal de Rijksgebouwendienst oparagen géén vordering van woonruimte uit te voe ren, dan na overleg met de betrokken burgemeester. In aansluiting hieraan zal de mi nister dan een regeling opnemen, vol gens welke de vergunning niet kan worden geweigerd voor woonruimte, gevorderd ingevolge het algemeen vorderingsbesluit ten behoeve van de openbare dienst. Wat de mogelijkheid betreft het kan toorruimte-probleem door barakken- bouw op te lossen, valt op te merken, dat in het algemeen de bouw van tij delijke barakken tot gevolg hebben dat. minder definitief bouwwerk tot stand kan worden gebracht. Zulks is niet ge wenst. De gedwongen samenwoning vormt inderdaad een probleem van diep in- ingrypende betekenis voor de Neder landse samenleving. Een voorziening ter bevordering van het geschikt maken van wonin gen voor z.g. „dubbele bewoning" door bijbouwen van keukens en andere by- en verbouwingen, desnoods se mi-permanent, wordt door dc minis ter overwogen. Gedacht wordt aan een financiële steunregeling voor de gevallen, waarin eigenaren vrijwillig bereid zijn hun eigendommen voor dubbele bewoning geschikt of ge schikter te maken, voor zover daarbij in de huuropbrengst geen compensa tie voor de kosten kan worden ge vonden. Dwang tot samenwoning ckan niet onder alle omstandigheden worden ge mist, doch - er zal door richtlijnen met name tegen worden gewaakt, dat tot samenwoning met a-sociale djt woord in de ruimste zin genomen personen of gezinnen wordt gedwongen. Wanneer de minister voor ambtena ren en hun gezin voorrang bij toewij zing van woonruimte nodig mocht ach ten. zal dit uitsluitend uit hoofde van het belang van de dienst dat zich ook tot woonruimte voor het gezin kan Minimum verkoopprijzen voor groenten gevraagd GROTE HOEVEELHEDEN DRAAIDEN TE VENLO DOOR. De Coop. Venlose Veilingsvereni ging heeft zich telegrafisch tot Mi nister Mansholt gewend met het ver zoek op korte termijn te willen over gaan tot het vaststellen van mini mum verkoop- en vergoedingspryzen voor ter veiling aangevoerde groen ten. Deze stap is genomen naar aan leiding van het feit, dat Dinsdag van de 315.000 kroppen sla, die werden aangevoerd, er 213.000 stuks door draaiden. Voor de helft bestond dit quantum uit eerste kwaliteitsproducten. Ter vei ling werd deze sla aangehouden voor 1 cent per krop in afwachting van de door de overheid te nemen maatrege len, Aangezien men voor de komende dagen een aanvoer van 350.000 tot 500.000 kroppen sla per dag verwacht, is spoedig ingrijpen wel zeer urgent ge worden. De moeilijkheden te Venlo worden vooral veroorzaakt door het wegvallen van het Duitse afzetgebied, waarnaar vroeger 80% der te Venlo ge veilde groenten, werd. geëxporteerd. Thans worden alleen, uiteraard be trekkelijk kleine hoeveelheden groente' naar Duitsland geëxporteerd ten behoe ve van de geallieerde bezettingslegers (Dinsdag 18.000 krop sla). AANRIJDING TE WASSENAAR. Gisteravond reed de autobestuurder L. H. den Blauwen uit Rotterdam op de Rijksstraatweg bij Wassenaar en wilde de Kerkeboschlaan in rijden. Hij stopte even op het midden van de weg. Uit de tegenovergestelde richting naderde de motorrijder S. Gwozdowier met ais duo- passagier K. Duinstee. Plotseling reed de auto vooruit, waardoor een aanrij ding ontstond. G, bekwam ernstige hoofdwonden, D. een schedelbasisfrac- tuur. Beide zijn overgebracht naar het. ziekenhuis Westeinde in Den Haag De motor is totaal vernield, de auto is in beslag genomen. uitstrekken - geschieden en dus meestal het geval van vestiging betreffen. De minister stelt geen prils op de mo gelijkheid van vordering van meubi lair. Vordering van stoffering zou hij willen toelaten. De minister streeft er naar de navol gende rijksuitgaven aanzienlijk te ver minderen: a. Evacuatiegelden (de toestand óp 1 Mei jl)3370 zorggevallen (w.o. gezin nen) f. 280.000 per maand; 2841 perso nen in kkmpen en inrichtingen f 200.000 per maand. b„ Uitkeringen aan Indisch gerepa- trieerden, welke boven de gewone nor men uitgaan, vooral omdat zij geen passende huisvesting hebben (toestand op 1 Mei jl)2300 zorggevallen (meestal gezinnen) f. 300.000 per maand. c. Uitkeringen aan gezinnen,welke nog in het buitenland verblijven, doch dienen te repatriëren. (Toestand op 1 Mei jl)1060 gezinnen van marineper soneel, welke aan buitenlandse betaal middelen kosten f. 167.000 per maand. Voorts is het voor de Nederlandse de- viezenpositie van belang, dat nog an dere Nederlandse gezinnen, die in het buitenland verblijven, in staat gesteld worden zich weer hier te vestigen. 20.000 personen kunnen nog verwacht worden. Ten slotte laten wij hier nog enkele gegevens volgen: Ongeveer 13,000 evacué's verblijven nog buiten hun vroegere woonplaats. Ruim 100.000 Indisch gerepatrieerden zijn in ons land aangekomen. Het aan tal woningbehoevenden van deze groep is niet bij benadering aan te geven. Ongeveer 200 gezinnen van politieke delinquenten, die op de z.g. „dolle Dinsdag" in September 1944 zijn ge vlucht, verblijven nog in het Oosten van ons land. Ongeveer 600 gezinnen van Neder landers, die reeds jaren vóór de laatste oorlog in Duitsland woonachtig waren, doch ten gevolge van de voedseltoestand aldaar of op bevel der geallieerde autoriteiten naar ons land terugkeer den, hebben zich in enkele gemeenten aan de Oostgrens van Nederland ge vestigd, waardoor deze plaatsen overbe volkt werden. DE „JOHAN DE WITT" 9 JULI NAAR ONS LAND. De „Johan de Witt", die in Straat Soenda beschadigd werd, zal te Priok 'hersteld worden en vervolgens op de oorspronkelijk vastgestelde datum op 9 Juli uit Batavia naar ons land ver trekken. ONZE VOORLICHTING OVER INDIË Kapt, W. M. S. B, Klooster (de dich ter en auteur Willem Brandt) vertrekt op 20 Juli a.s. per vlegtuig met een regeringsopdracht naar ons land. Kapt. Klooster was sinds de bevrij ding vertegenwoordiger van de Leger- voorlichtingsdienst. te Medan. Tevens hoofdredacteur van het Medan Bulle tin en algemeen omroepleider van Ra dio-Sumatra, D° opdracht houdt verband met de voorlichting omtrent de ontwikkelingen der situatie in Indonesië. Hogere salarissen voor rechterlijke ambtenaren DE NIEUWE ONTWERP-REGELING. In verband met het gisteren gepubli ceerde bericht inzake het wetsontwerp inzake hogere salarissen voor ambtena ren bij de rechterlijke macht, laten wij hieronder de nieuwe bedragen volgen: f, 15.000 President van en procureur- generaal bij de Hcge Raad; f. 13,500 Vice-president van de Hoge Raad; f. 12.000 Raadsheer in en advocaat- generaal by de Hoge Raad; president van en procureur-generaal bij een ge rechtshof f. 11.500 Vice-president van een ge rechtshof f. 11.000 President van en officier van Justitie bij de arrondissement-s-Recht- bank te 's-Gravenhage, Rotterdam en Amsterdam; f, 10.000 Raadsheer in en advocaat-ge neraal bij een gerechtshof, president van en officier van Justitie bij een ar- rondissements-rechtbarik (behalve te 's-Gravenhage, Rotterdam en Amster dam) vice-president 'van de arrondis- sements-rechtbank te 's-Gravenhage, Rotterdam en Amsterdam; f. 9.500 Vice-president van een arron- dissem.-rechtbank (behalve te 's-Gra venhage, Rotterdam en Amsterdam); f.9 200 Kantonrechter der 1ste klasse; f. 9.000 Rechter in en substituut-offi cier van Justitie bij de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage, Rotterdam en Amsterdam; f. 8.500 Rechter in en substituut-offi cier van Justitie bij een arrondisse- ments-rechtbank (behalve te 's-Graven hage, Rotterdam en Amsterdam); f. 8,000 Kantonrechter der 2de klasse; f. 7,800 Griffier van de Hoge Raad; f. 7.500 Kantonrechter der 3de klasse; griffier van een gerechtshof of een ar- rondissemen ts-rechtbank f 7.000 Griffier van het. kantonge recht te 's-Gravenhage, Rotterdam en Amsterdam; f,6.500 Griffier van een kantonge recht der eerste klasse (behalve te 's-Gravenhage, Rotterdam en Amster dam) f, 5.000 tot f6.500 Ambtenaar van het Openbaar Ministerie ,bij de kantonge rechten, substituut-griffier bij de Hoge Raad, een gerechtshof of een arrondis sements-rechtbank; f. 4.500 tot f6.000 Griffier van een kantongerecht der tweede klasse; f. 4000 tot f5000 Griffier van een kantongerecht der derde klasse; substi tuut-griffier bij een kantongerecht der eerste klasse. STAAKT UW POESEN-ZENDINGEN! Het vriendelijke geschenk van een Amerikaanse dame, die Vlissingen wil de helpen in haar herstel door het schenken van enkele poesen, heeft vele landgenoten er toe gebracht haar voor beeld te volgen. In verschillende plaat sen van ons land organiseert men thans katteninzamelingen voor de geteisterde stad op Walcheren, zelfs op een der departementen hopen de poesen voor Vlissingen zich op. De overheid van Vlissingen doet ech ter een dringend beroep op de Neder landse bevolking om haar gulheid te dezen opzichte te staken, daar er van een poesen-tekort in Vlissingen géén sprake is! Ministers spraken woorden van dank. De vlag van de oude SDAP dekte het stoffelijk overschot van de heer W.H. Vliegen, een der oprichters van de SD AP, dat gisterochtend op het podium van het Amsterdamse Concertgebouw stond opgebaard. De zaal zelf was ge vuld met tallozen, die een laatste hulde wilden brengen aan deze veteraan. Aanwezig waren o.m. de ministers ir. H. Vos en W. Drees, de Belgische mi nister van Onderwijs Camille Huys- rnans, ir. A, Albarda en de oud-voor zitter van de SDAP J. Oudegeest. Minister Drees noemde de heer Vlie gen op het gebied van de gemeente politiek een man van groot gezag. „Zijn werk in de gemeenteraden en wethou ders-colleges in twee grote gemeenten is veel in elk mensenleven. In zijn le ven was het echter slechts een onder deel". Minister Camille Huysman sprak na mens de Belgische socialisten en zeide: „Een man die de waarheid kon zeggen ook als ze onaangenaam mocht klin ken. Ook thans zijn Vliegen's geschrift ten vooral voor de jonge mensen van grote waarde". Ir. Albarda; „Voor velen van ons is het alsof we een stuk van de SDAP ten grave dragen. Hij was een partijman in de ware betekenis van het woord". Om half twee na afloop van de her denkingsbijeenkomst in het Concert gebouw werd op het Museumplein de stoet geformeerd, welke voorafgegaan door de omfloerste partijvlaggen, een groep AJC'ers, die de talrijke' bloem stukken droegen, een afdeling tamboe ren en pijpers en het muziekcorps „Kunst na Strijd" naar de Nassaukade trok. Op de hoek van de Clercquestraat- Nassaukade hadden honderden zich op gesteld om een laatste groet aan de heer W. H. Vliegen te brengen. Vervol gens reed de lykauto onder de tonen van treurmuziek langzaam naar Wes ter veld. RUZIE MET DODELIJKE AFLOOP. De 34-j. bakker W. van E. te Dordrecht kreeg ruzie met de vader van zijn be diende, de 48-j. W. H., die kwam recla meren over het 'loon, dat zijn zoon ver diende. De bakker maakte zich zo kwaad, dat hij H. een vuistslag,tegen het hoofd gaf. De man viel op straat en bleef bewusteloos liggen. Kort nadat hij naar het ziekenhuis was vervoerd, over leed hij. De bakker is in arrest gesteld. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 10). Tot- mijn voldoening accepteerde Gös- ta dit voorstel, en het werd een gezel lige maaltijd. Gösta gedroeg zich zo vlot en ongedwongen, dat ik helemaal 'vergat dat hij de man met het stenen masker was. Ik vertelde hem van thuis, van onze onderdrukkers, van mijn vlucht. En ook over mijn verlangen om terug te gaan, als de vijand verslagen en verjaagd was. „Hoop daar niet al te vast op", zei Gösta en zijn gezicht veranderde plot seling. Een onbuigzame vastbeslotenheid viel er op te lezen. Ik keek hem pein zend aan. „Mijnheer Holmsbent u eigenlijk Zweed?" liet ik mij ontvallen. Gösta Holms zette zijn kopje klette rend terug op zijn schoteltje. „Waarom vraagt u dat?" ,.Ik weethet niet", antwoordde ik aarzelend. „Ik heb steeds zo'n gevoel alsof u ons, Noren, niet begrijpt. En datr doet een echte Zweed wel, dat heb ik al ontelbare malen ondervonden in de jaren dat ik hier ben". Hü lachte. Hij was weer helemaal de andere Gösta „mijn vriend Gösta" zoals ik hem in gedachten \l noem- der „Zo juist -heb ik immers inet een Noorse vriendschap gesloten! En overi gensmijnheer Holms, dat wens ik niet meer te horen! Mijn naam is Gösta". „Ik zal er aan denken". Later bedacht ik pas, dat hij mijn vraag onbeantwoord had gelatendat hij hem ontweken had. „Foei! Bijna negen uur!" riep hij plotseling, een blik op zijn horloge wer pend. „Ik heb beloofd Mariana af te halen. Misschien gelukt het me haar nog een beetje te temmen, dan komt ze ten minste niet in zo'n ontzettend slechte bui thuis". „Voor mij hoeft u overigens geen moei te te doen. Tegen de tijd, dat Mariana hier is, slaap ik al lang. En trouwens, een vrouw die alles kort en klein slaat, zou ik toch niet au sérieux nemen". Tot mijn ergernis voelde ik. dat ik pioen- rood werd1 en dat mijn stem uitgespro ken venijnig klonk. Gösta Holms was een veel te scherp opmerker dan dat zulks hem ontgaan kon zijn. „Eigenlijk mag je Mariana niet. Klopt dat?" vroeg hij, terwijl hij opstond en een stofje van zijn revers sloeg. „Ove rigens kun je haar rustig vertellen, dat we samen gegeten hebben". Ik antwoordde niet. „Natuurlijk!" dacht ik schamper. „Op een meisje als ik lioeft Mariana niet jaloers te zijn". „Maar dat wij vrienden geworden zijn", ging hij verder, „dat hoeft zeniet te weten, dat- is alleen onze zaak. Niet, Sylvekind?" „Ik mag je dus alleen achter Maria na's rug Gösta noemen?" Hij greep plotseling mijn hand, hij hield hem in de zijne, sterk en warm. „Niet deze toon. Sylvrid, niet zulke boze ogen. Ik heb werkelijk belangrijke redenen om onze vriendschap geheim te houden. Wil je daar genoegen mee nemen?" Nee! Ik wilde er eigenlijk helemaal geen genoegen mee nemen, maar ik was veel te laf om dat te bekennen, Misschien zou ik het hem een ander? keer eens zeggen, niet nu. nu ik- die el lendige slapheid in mijn knieën voelde en mijn keel droog en toegeknepen was van onderdrukte snikken. Ik knikte en probeerde een zwak lachje. „Dat is lief van je. Ik wist wel. dat ik op je aan kon. Je zult zien, dat we nog vaak genoeg de gelegenheid zullen hebben om/te tonen wat ware vriend schap betekent. We leven in een moei lijke tijd. We weten niet wat ons nog allemaal boven het hoofd hangt op per soonlijk. financieel ofpolitiek ge bied. En wat hier ook' mag gebeuren, vergeet nooit, dat je altijd op mij kunt rekenen". Ik huiverde. Vreesde Gösta een ver ergering van de politieke toestand? Ge loofde hij, dat ook Zweden onder de voet gelopen zou worden? Maar dit xyas niet het ogenblik om daar op in te gaan. Gösta scheen plotseling veel haast te hebben. Natuurlijk, hij durfde Ma riana niet laten wachten. Maar zijn plechtige verzekering noopte mij hem beleefdheidshalve dezelfde betuiging van oprechte vriendschap te geven. „Dank je. Dank je hartelijk", zei hij met een stevige handdruk. „Wie weet of je misschien niet al heel spoedig in de gelegenheid zult zijn mij een bewijs hiervan te leveren". Ik bleef in een opgewonden gemoeds gesteldheid achter. Inge kwam binnen om af te ruimen, want Brïtta kwam nooit voor elf uur thuis als ze haar vrije 74). Detective Snuf kens haalde een mes uit zijn zak en sneed de touwen door, die Panda zo zorgzaam had vast gemaakt. „We kunnen samenwerken!" bood hy aan. „Wanneer ik goed ben in gelicht is de bende nog al groot! Uw hulp is mij welkom!" „Het zal mij eeh groot genoegen zyn!" zei Zondervan opstaande. „Het is mij een eer met U samen te werken! Kom mee, ik weet, waar de hoofdlieden van de bende zitten! Wanneer wij vlug zijn, kunnen wij hen overmeesteren. De rest is dan kinderspel!" Detective Snufkens volgde de schurk, zonder te merken, dat hij lelijk voor de gek werd gehouden. De man loog zó goed. ,dat^een nóg scherpzinniger iemand den Snufkens er zou zijn ingevlogen. Zo stapten ze op een deurtje af, dat aan het einde van de gang zichtbaar was dag had. Ze voelde zich vreselijk gevleid door de lof. die Gösta Holms haar ap pelkoeken had toegezwaaid, en om haar een plezier te doen at ik ook de twee overgebleven stukken nog op. „Zo is het goed. Langzamerhand krijgt u toch heus een beetje figuur. En u hebt vandaag zelfs een kleur!" Ik ging naar mijn kamer. Mechanisch kleedde ik me uit en ik bleef een hele tijd op de rand van mijn bed zitten. En toen deed ik lets erg geks. Ik ging voor mijn spiegel zitten en probeerde een he leboel nieuwe kapsels. Ik wist niet waar om ik dat deed, want. ik had me nooit met psychologie bezig gehouden. Ik droeg my'n kastanjebruin, van nature krullend haar tamelijk lang. met- een scheiding in het midden. Twee kleine spelden hielden het een beetje terug van de slapen. Met deze 'wild golvende manen zag natuurlijk niemand mij voor vol aan. Het was een kapsel voor een meisje van een kloosterschool, en nu was ik volwassen. Ik was een jonge dame. Dus borstelde ik mijn weerspan nige krullen in de hoogte en maakte er een ondefinieerbaar gewrocht van. Uit de spiegel staarde mij, op een slan ke hals, een zeer smal gezicht aan met akelig grote ogen. Met een uitroep van schrik haalde ik gauw het kunstwerk uit elkaar. Ik veranderde nu mijn schei ding, maar mijn haar, gewend aan een andere richting, wilde zich niet laten schikken. Als Ik het eens met kam metjes probeerde? Maar hoe kwam ik zo gauw aan kammen? In nachtgewaad sloop ik naar Inga's kamertje. „Inga, kun je me een paar kammen lenen?"'inga verscheen in een gestreept flanellen nachthemd. Ze had papilot- ten in het haar en een soort tulband daar overheen gestulpt, wat haar nogal een stoer uiterlijk gaf. Ze gaf me twee kammen waar verschillende tanden uit ontbraken, en een handjevol flikken. In haar kamer stond jaar in jaar uit een grote blikken bus met zoetigheid. „Allemaal recepten die ik probeer", ver telde ze aan ieder die het horen wilde. (Wordt vervolgd) De textielindustrie zonder toekomst? OPBOUW WORDT ONMOGELIJK GEMAAKT. Tijdens debatten in de gemeente raad van Enschedé is door een der raadsleden stelling genomen tegen de bewering van het Planbureau, dat de textielindustrie in Nederland geen toe komst zou 'hebben. Het is onjuist, zo deelde het raadslid mede, dat enkele ambtenaren dergelijke onheilspellende" beweringen uiten, waarvan een groot deel van Twente en Brabant het slacht offer zou kunnen worden. Naar aanleiding van deze opmerking heeft'de voorzitter van de Kamer van Koophandel in Overijsel, de heer H. van Heek, een verklaring gepubliceerd, waarin hij on. vermeldt, dat in de tex tielindustrie grote onrust bestaat over het feit, dat in de laatste'tijd practisch in het geheel geen deviezen voor de vernieuwing van het machinepark ter beschikking worden gesteld. Indien de regering de industrie van de nodige deviezen voorzag, aldus de verklaring, en het haar mogelijk maakt-e fabrieken en machines te ver nieuwen, zou er niet aan getwijfeld behoeven te worden, dat er voor de Nederlandse textielindustrie een goede toekomst is weggelegd. De Kamer van Koophandel zal deze aangelegenheid bij de bevoegde instan ties aanhangig maken. Kleine prijsverhoging voor levensmiddelen. IN VERBAND MET GEWIJZIGDE OMZETBELASTING. In verband met de sinds 1 Juli ge wijzigde omzetbelasting zullen de vol gende producten een verhoging onder gaan: koffiestroop (2 ct. voor een zakje van 125 gram, de prijs van koffiestroop in blikverpakking blijft ongewijzigd), maizena (1 ct. per pakje van 200 gram) kunsfchoning (1 ct. per verpakkings eenheid van 450 of 500 gram), zelfrij zend bakmeel (1 ct. per pak. behalve in 200 grams verpakking, waarvoor de prijs ongewijzigd blijft), havermout (1 ct. per 500 gram), vermicelli en macaroni (voor het uitgewogen artikel 1 ct. per 200 gram, voor het verpakte artikel blijft de prijs onveranderd), syntheti sche azijn (1 ct. voor een fles van drie kwart liter mhoud), caoaopoeder (1 ct. per 100 gram. Daarnaast is de marge voor de detailhandel gewijzigd voor bonbons (z.g. gevuld gewichtgoed) welke daardoor 1 cent per 100 gram duurder worden), huishoudchocolade- pasta (1 A 2 ct. per verpakkingseenheid van 450 of 500 gram), koffie (8 ct. per kilogram voor de duurste, 4 ct. per ki logram voor de goedkoopste kwaliteit), thee 10 ct. per 500 gram voor de beste kwaliteit, voor de andere kwaliteiten naar verhoudibg met, dien verstande, dat de prijs van de goedkoopste kwali teit ongewijzigd blijft. H.M. de Koningin sprak met jongeren. DISCUSSIE OVER BREED-TERREIN. Dezer dagen ontving H.M. de Koning in in het Paleis het Loo een achttal jongeren om met hen van gedachten te wisselen over wat er omgaat in de Ne derlandse jongerenwereld en te verne men hoe de jongeren zich voorbereiden op de taak die zij straks in de Neder landse en Europese samenleving heb ben te verrichten. Er ontwikkelde zich een levendige en belangwekkende dis cussie, die enkele uren duurde. Hoogtepunt van de bespreking was stellig het gedeelte dat gewijd was aan de vormgeving van de toekomst van de jonge generatie en aan het Neder land en Europa van morgen. H.M. nam met grote belangstelling kennis van de gedachten die t.a.v. deze vragen door de jongeren naar voren werden ge bracht. De discussie bewoog zich hierbij over een zeer breed terrein. H.M. de Koningin gewaagde in haar slotwoord van de ontzaggelijke ver antwoordelijkheid die Nederland draagt en de omvangrijke taak die de jongeren te vervullen krijgen. Met nadruk getuigde Zij hierbij van Haar vertrouwen, dat de jonge lichting in hechte samenwerking met de ouderen het uiterste zal geven en haar geval len kameraden niet zal willen be schamen. DE EISEN DER BEDRIJFSUNIE. Besprekingen worden voortgezet. De Bedrijfsunie in het bouwbedrijf vergaderde te Utrecht ten einde dé brief van de werkgevers-organisaties te be spreken en haar houding ten aanzien hiervan vast te stellen. De Bedrijfsunie constateerde, dat door ae werkgevers organisatie ten aanzien van enkele be langrijke punten een wat meer tege moetkomende houding is aangenomen, doch dat het antwoord geen voldoende bevrediging heeft geschonken en nog niet tot oplossing van de moeilijkheden heeft kunnen leiden. De Bedrijfsunie bleek voorts van oordeel dat in verband met het grote lands- en bedrijfsbelang er alsnog een poging dient te worden gedaan om binnen enkele dagen tot op lossing van de geschillen te geraken. Te dien einde zal waarschijnlijk reeds mor gen een bespreking met de Stichting Arbeid plaats vinden, terwijl aan de werkgevers-organisatie in het bouwbe drijf is verzocht een bespreking in 'het begin van de volgende week te beleg gen. Nederland krijgt gratis Amerikaanse industriekolen. OVEREENKOMSTIGE HOEVEELHEID VOOR PARTICULIEREN. Met de Amerikaanse hulpverlenings organisatie CARE (Co-operative for American remittances to Europe), is een overeenkomst aangegaan, volgens welke deze organisatie „aanzienlijke hoeveelheden" industriekolen gratis ter beschikking zal stellen aan Neder land. De CARE wenste oorspronkelijk, meer overeenkomstig haar doelstellingen, huisbrandkolen ter beschikking te stel len. Van Nederlandse zijde werd cr ech ter op gewezen, dat er in ons landmeer behoefte bestaat aan Industriekolen, Hierop Is besloten aan Nederland industriekolen te verstrekken, waarop dan de Nederlandse regering een over eenkomstige hoeveelheid huisbrandko len ter beschikking zal stellen. Op welke wyze deze aan particuliere ver bruikers ten goede zullen komen is nog niet geregeld, terwijl nog even min bekend is welke categorieën van dit aanbod zullen profiteren. Ons land is het eerste land in Europa waarmede zulk een overeenkomst wordt aangegaan. Slaagt deze proef, dan zul len waarschijnlijk soortgelijke overeen komsten worden afgesloten met ander» landen, welke gebrek hebben aan ko len.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2