Internationaal Vacantiehuis te Noordwijk geopend STADSNIEUWS Radio-programma Italië herstelt zijn spoorwegen De Duitsers hadden zelfs de rails en de dwarsleggers meegenomen Laatste Berichten Dit seizoen kunnen er 1000 gasten worden opgenomen. De Vereniging voor Internationaal Jeugdverkeer, welke kort na de oor log al weer zulk een grote activiteit aan de dag heeft gelegd en haar le dental reeds tot over de 10.000 leden heeft weten op te voeren, heeft gister middag haar internationale vacantie huis „De Lichtboei" te Noordwijk aan Zee geopend. Onder de aanwezigen, die gistermid dag de openingsplechtigheid bijwoon den, merkten wij o.m. op de heer A, Oosterlee namens de minister van On derwijs, K. en W„ de burgemeester van Noordwijk, mr. P. W. van Berckel en de heer P. Knipscheer namens de Ned. Jeugdgemeenschap. De voorzitter van de Ver. voor Int. Jeugdverkeer, dr. ,J. Hondius, heeft in zijn openingsrede 'herinnerd aan de op richting van de vereniging, welke in 1931 plaats vond. Grote waardering had spr. voor het werk van mevrouw dr M. NieuwenhuisUexküll, de vice-presi- dente van de vereniging, die reeds kort na de vorige wereldoorlog begonnen Is met het leggen van internationale brief contacten tussen leerlingen van diverse scholen. Veel aandacht heeft zij in die rijd ook besteed aan de verzorging en verpleging van Duitse en Oostenrijkse pleegkinderen in ons land. Dr. Hondius, die vervolgens wees op het doel der vereniging: „Het bevorde ren van vriendschappelijke betrekkin gen tussen de Nederlandse en buiten landse jeugd", waarbij de vereniging zich gedragen weet door het Koninklijk Woord .Versterkt de broederband met andere landen en leert de problemen van andere volken kennen", zeide na drukkelijk, dat de vereniging zich bij deze doelstelling op het standpunt, heeft gesteld, dat zij zich t.o.v. de politiek en de godsdienst neutraal weet te houden. Een ieders mening wordt volkomen ge respecteerd. Met blijdschap constateerde spr., dat de vereniging, welke in de oorlogsjaren door de bezetter werd verboden, zich zo spoedig heeft hersteld. In 1945 met de organisatie weder begonnen, telt Int. Jeugdverkeer thans al weer 10.000 leden, een aantal, dat nog niet eerder werd bereikt. Mededeling deed dr. Hondius verder, dat zeer binnenkort 60 Zweedse jongens en meisjes naar ons land zullen komen, terwijl in de maand Augustus een gelijk aantal Nederlandse jongens en meisjes naar ons land zullen komen, terwijl ln de maand Augustus een gelijk aantal Nederlandse jongens en meisjes met. vacantia naar Zweden zullen gaan. Voorts worden er in de periode van 22 24 Juli 500 Deense jongens en meisjes onder leiding van de bekende Deense jeugdleider, dr. Sven Knudsen, voor een vacantiereisje in ons land verwacht. Het ligt in de bedoeling, dat een gelijk aantal jongens en meisjes het volgend jaar een bezoek aan Denemarken zal brengen. Het vacantiehuis, gelegen op een prachtig punt in Noordwijk (Rem- brandtweg) biedt dit seizoen plaats aan pl.m. 1000 gasten, welk aantal voor het merendeel reeds is volgeboekt. Vol gende week verwacht men er Engelse, Franse en Zwitserse jongens en meisjes, terwijl ook uit andere landen reeds aan vragen zijn binnengekomen. Met een korte toespraak verklaarde de burgemeester van, Noordwijk hierna het vacantiehuis voor geopend. Hierna begaf het gezelsohap zich naar buiten, waar burgemeester Van Bcrckel de Nederlandse driekleur aande vlag- gemast hees. De „Vebo"-tentoonstelling 1947 EEN DEMONSTRATIE VAN HET NATIONALE BELANG. De VEBO zal op Donderdag 25 Sep tember a.s. op de Veemarktterreinen, weder de bekende Vee- en Suivelten- toonstelling organiseren. De inschrijving Is opengesteld voor de volgende rubrie ken: Geregistreerd Fokvee (Groninger Zwart-blaar, Hollands Zwartbont),Var kens. Schapen en Geiten, eveneens go registreerd, Warm- en Koudbloed paai den, Goudse en Leidse kaas. Tevens wordt er aan deze tentoon stelling een wedstrijd verbonden in de beoordeling van het fokvee, waaraan wordt deelgenomen door de leerlingen der verschillende Landbouwscholen Door het Gemeente-Bestuur van Lel den, Oegstgeest, Zoetermeer, Koude kerk, Wassenaar, Sassenheim, Ter Aar, Voorschoten. Alphen, Warmond. Alke made, Rijnsburg, Leimuiden, Valken burg, Woubrugge. Zoeterwoude en Nieuwkoop, alsmede door de heerMaar- tense, juwelier, de Zilverfabriek te Voorschoten en de C.M.C. te Den Haag zijn reeds verschillende geldprijzen en medailles beschikbaar gesteld. Hieruit blijkt de grote belangstelling van de verschillende gemeentebesturen uit de omstreken voor de tentoonstel ling, terwijl ook uit de vakkringen reeds vele bewijzen van medeleven ondervon den zijn, zodat mag worden verwacht, dat het aantal inschrijvingen, dat van de „Vierdaagse" in 1946 zal benaderen. De publieke belangstelling voor het werk van de „VEBO" is echter nog lang niet, wat het zou kunnen en moeten zijn. Om de lezer een scherp beeld te geven van het grote algemene belang dat het werk van de „VEBO" omvat, volgt hier een uittreksel uit het „Voor woord" van de Voorzitter der „VEBO", de heer J. W. Bonda, geplaatst in het binnenlkort verschijnende Vraagpro gramma. „In ons district Rijnstreek is reeds op een eenvoudig bedrijf van ca. 30 melkkoeien een gemiddelde produc tie genoteerd van 5100 K.G per koe per jaar, dat is ca. 1900 K.G. boven het gemiddelde in Nederland en dus de moeite van het vermelden waard. De weg naar hogere productie moe ten wij bewandelen, dit is de winst voor de boer,.de toekomst van onze veehou derij en van groot belang voor onze welvaart. bettende op de zuivel-exportmoge lijkheden. dan zeggen we met recht een „van groot belang", want wanneer iede re koe in Nederland 100 K.G. melk per jaar méér geeft en we zetten dit om in kaas, dan geeft dat een hogere kaas productie van 25.000.000 pond per Jaar. wat een waarde vertegenwoordigt van ca. f. 25 000.000.—. Een verhoging van 1000 K.G. melk per koe is helemaal nief denkbeeldig en de hogere export van 250 millioen gulden daardoor verkregen een „Nationaal belang". Hieruit zal voor een ieder het grote algemene nationale belang van goed georganiseerde agrarische bedrijven dui delijk zijn. Wanneer het publiek hier van is overtuïvd, vertrouwt het „VEBO" -Bestuur dat het hiervan de bewijzen zal leveren door de te houden tentoon stelling niet. met honderden doch met duizenden te bezoeken, waardoor het op deze wijze het zijne bijdraagt tot het welslagen van deze tentoonstelling en men zich tevens kan overtuigen van de grote nauwkeurigheid, waarmede een goede veehouder zijn bedrijf voert en waarvan hij de resultaten op de „VE BO" 1947 zal tonen. Het internationaal politie- sporttournooi PRINS BERNHARD ERE-VOORZITTER VAN T COMITÉ VAN VOORBEREIDING. Z.K.H. Prins Bernhard heeft het ere voorzitterschap aanvaard van het Co mité van Voorbereiding, dat in de maand Augustus hier ter stede het in ternationaal politie-sporttournooi orga niseert. Tevens hebben de minister president. dr. J. Beei en de uinister van Justitie, mr. J H van Maarseveen, zich bereid verklaard om als ere-lid ln het comité zitting te nemen. LEIDSE SPAARBANK. Bij de Leidse Spaarbank i.« gedurende de maand Juni 1947 ingelegd f. 294.313,13 en terugbetaald f. 348.891,58; Ingeschreven zijn 219 nieuwe inleggers, terwijl 106 boekjes geheel werden uitbe taald. Het tegoed der 25.433 inleggers, hier onder begrepen 1711 deelnemers aan de Afhaaldienst, bedroeg einde Juni 1947 f. 14.493 485.98. Door de Afhaaldienst werd in 5989 stortingen f 20 762.75 ontvangen. Er werden 80 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke In houd van f 2321,94. Op de scholen werd f432,65 gespaard. BONKAARTEN HALEN, Morgen (814—113/4 en 14—16 uur) zijn aan de beurt voor he* athalen van nieuwe bonkaarten de gezinnen, waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 34 501 tot er. met 37.000. Over gelegd moeten worden de tweede dis tributiestamkaarten en de nog niet aansewezen stroken van de bonkaar ten 707, DS. H. J. VAN ACHTERBERG BEZOEKT LEIDEN. En maakt kennis met de Ned. Herv. Gemeente. Ds. H. J. van Achterberg, Ned. Herv. predikant tg Holten, die in de vacature van ds. H. C. Touw is beroepen als pre dikant der Ned, Herv. Gemeente te de zer stede, heeft gisteren een bezoek aan Leiden gebracht ten einde zich op de hoogte te stellen met de omvang en het kerkelijk leven der Ned. Herv. Ge meente. Gistermiddag is ds. Van Achterberg in de consistorie der Pieterskerk ont vangen door een groot aantal kerke lijke personen, o.w. zich verscheidene predikanten der Leidse Herv. Gemeen te bevonden. De nestor van het ministerie van predikanten, ds. D. Kuilman, voerde als eerste spreker het woord, die een over zicht gaf van het kerkelijk hervormd leven, waarbij spr. er op wees, dat 42% van de Leidse bevolking tot de Ned. Herv. Kerk kan worden gerekend. In te genlsteling met dit hoge percentage is 't kerkbezoek op Zondag, dat bü druk bezochte Zondagochtenddiensten plm. 6000 kerkbezoekers bedraagt. De avond diensten zijn weer heel wat minder be zocht en hebben spr. vaak bedroefd. Vervolgens weidde spr. nog uit over de organisatie van het gemeenteleven. Vervolgens heeft de heer Jac. Wil brink. als lid van de hoorcommissie, te vens als vice-voorzitter van de gemeen te-commissie der N. H. Kerk nog het woord gevoerd, in aansluiting waarop ook de ouderlingen Lefeber en Boeh- mer nog spraken. Ds. Van Achterberg zeide in zijn dank woord getroffen te zijn door de wijze, waarop hij in Leiden was ontvangen en die hem de keuze niet gemakkelijker maakte. Ook in Holten zijn de banden, die hem aan deze gemeente bonden, sterk. Nadat ds. Kuilman nog een slotwoord had gesproken bracht ds. Van Achter berg achtereenvolgens nog een bezoek aan de Hooglandse Kerk. de Ooster- kerk. de Kooikapel en de Marekerk ter wijl ten slotte ook nog" een bezoek werd gebracht aan de wijk, waarin ds. Van Achterberg bij een eventuele benoeming van het beroep zal komen te arbeiden. /s Avonds werd ds Van Achterberg ontvangen in de kringen van het Wijk- bestuur, waar over en weer nog harte lijke woorden ziin gesproken. VER. VAN PENSIONHOUDERS EN KAMERVERHUURDERS. In opgewekte stemming vertrok Maan dagmorgen de afd. Leiden van genoem de vereniging voor een uitstapje naar Den Bosch en de Oisterwijkse Vennen, Genietend ^van de zon en de mooie natuur, tufte het gezelschap van Vianen naar de Branbantse hoofdstad, waar de Kathedrale Kerk werd bewonderd. Na de koffietafel in de Raadskelder werd gereden naar de prachtige Oisterwijkse Vennen, waar volop van deze rijke na tuurschoonheid genoten weid. Het riante Groot Spevk als centraal punt gekozen, was tevens een unieke ge legenheid om zich tP verkwikken, In het restaurant van de bekende wiel renner Jan Pijnenburg te Tilburg, al waar gedineerd werd, bereikte de stem ming het hoogtepunt. Via Rotterdam werd de terugreis af gelegd. Het was een zeer geslaagde tocht. EXCURSIE NAAR DE DR. MR. WILLEM VAN DER BERGH-STICH- TING TE NOORDWIJK-BINNEN. Onder auspiciën van het Bestuur van de Armenraad te Leiden werd gisteren een excursie naar bovengenoemde Stich ting gehouden Behalve aan de leden en plaatsvervangende leden van de Ar menraad was ook aan andere belang stellenden de gelegenheid geboden om deze excursie mede te maken. Tal van personen óp enigerlei wijze werkzaam op maatschappelijk terrein hebben hiervan gebruik gemaakt. On der het gezelschap van 60 personen merkten wij o.a. op de Wethouder van Sociale Zaken, de heer Menken, de raadsleden mevr. Braggaar—De Does. de heer J. van Weizen. Bij aankomst, aan de inrichting wer den de deelnemers door de directeur dl*. Steketee ontvangen, Onder het ge not van een kopje thee gaf deze een overzicht van deze stichting, waar zwakzinnige kinderen, idioten en imbe- cillen worden verzorgd. Al dadelijk kwamen de aanwezigen onder de indruk er van, met welk een toewijding deze mlsdeelden verzorgd worden. Alles is er op ingericht om hun bestaan op de Juiste wijze te leiden en en zelfs te veraangenamen. Deze indruk werd bevestigd toen de gelegenheid werd geboden de inrichting te bezich tigen. Inderdaad wordt hier een werk ver richt van groot sociaal belang. De wet houder van Soc. Zaken dankte aan het einde van deze, voor sociale werkers (sters) zo belangrijke excursie, de Di recteur en medewerkers hartelijk voor het gebodene. Mej. E. A Glauner verzoekt ons mede te delen dat zij haar 25-jarige ju bileum aan de Leidse Buitenschool ge heel onopgemerkt wenst te doéri voor bijgaan. - De heer J. M. Hoekstra, chef de bureau van de Raad van Arbeid te de zer stede, is met ingang van 1 Juli j.l. benoemd tot referendaris. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid de heren: G. v. Ger- revink (Oegstgeest), W J. Slagter (Lel den) en R. Roovers ('s-Gravenhage); candidaatsexamen Ned Ind. recht de heren: N. Beets 's-Gravenhage), J. M. Greive (Lelden), A. H. M. J. Janssen (Geleen), J. D. A. Jens (Heemstede), G. Deenstra Cs-Gravenhage), Ang Ie Kwan (Leiden) en H. O Carstens ('s-Graven hage) doctoraal examen Ned. Ind. recht de heren: Tan Kian Lok (Leiden), R. J. Heijden (Leiden) en F. Pipper (Leiden); taalkundig candidaatsexamen Indologie: de heren J. Ph. van Hasselt (Oegst geest), H. B. Pothuis (Leiden), J. Pou- wer (Schipluiden) en P. G vap Wezel ('s-Gravenhage) VACANTIETOESLAG GEVRAAGD. De Afdelingsunie voor Lelden en om streken heeft tot de werkgevers het volgende verzoek gericht: Nu de Regering toestemming heeft gegeven om, voor zover nog niet toege past in de bedrijven 2% van het jaar loon als extra-uitkering te verstrekken, dcet de Afd. Unie voor Leiden en Om streken, samengesteld uit de drie orga nisaties van handels-, kantoor- en winkelbedienden de Algemene, de katholieke en de Christelijke een ernstig beroep op de werkgevers, hun personeel dit toegestane bedrag als va- cantie-toeslag, uit te kerer. Een vacantie zonder financiële mo tie, Juist, nu in de meeste gezinnen de zorgen hand over hand toenemen, juist nu is een behoorlijke vacan- ZILVEREN JUBILEUM C. VEERMAN. Onder talrijke blijken van belangstel ling herdacht gisteren de heer C. Veer man zijn zilveren jubileum als patroon van het schildersbedrijf Veerman, voor heen Lezwijn en Veerman aan de Ga- renmarkt, welk bedrijf het volgend jaar het 60-jarig bestaan hoopt te vieren. Het was de gehele dag een komen en gaan van. bezoekers, die gelukwensen, geschenken en bloemen kwamen aan bieden. Van deze velen noemen wij de secretaris van de Alg. Ned. Bond van Chr. Schilderspatrocns, de heer Hen- gelveld uit Hilversum afgevaardigden van de plaatselijke afdelingen te Leiden en Rijnsburg. de heren Stolp en Kralt. namens de Geref. Diaconie, vertegen woordigers van de Hulpcommissie, dr. G. Brouwer namens „Gezinszorg", de heer C. Schout, voorzitter der Chr. Mid denstands vereniging, een deputatie van de Kerkeraad en tal van anderen. Het personeel bleef vanzelfsprekend niet achter bij de algemene huldiging en bood eveneens geschenken aan. Als tegenprestatie was er 's middags vrijaf, terwijl het personeel aa. Zaterdag nog een in deze dure tijden dubbel aange name verrassing wacht. VAN WIE ZIJN DIE BOEKEN? Ter afwikkeling van eigendomsaan spraken op goederen van Joodse her komst in het kamp Westerbork Is sedert begin 1946 werkzaam de commissie van advies „Restitutie eigendommen van derden" (Cared), ingesteld door het Ne derlandse Beheersinstituut. Na afhan deling van tal van verzoeken om terug gave van meubilaire goederen en machi nes is de commissie thans bezig met het onderzoeken, van wie de duizenden boeken in het kamp aanwezig afkom stig zijn. Een volledige catalogus zal binnen kort op verschillende plaatsen ln het land ter inzage van belanghebbenden worden gelegd en wel van 7 Juli a.s. af hier ter stede in een lokaal van de Ned. Israelietische Gemeente aan het Le vendaal 8. VOOR DONDERDAG 3 JULI Hilversum I (301 M.) KRO 7.00 nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en Uth. kalender; 7.45: Children's Corner Debussy (gr.pl.); 8 00: nieuws; 8.15: pluk de dag (gr.pl.); 8.55: De Zonnebloem, voor zieken; NCRV 10.00: Leger des Hells muziek (gr.pl.); 10.15: morgendienst; 10.45: Partita, Bach (gr.pl.) 11.50: fam. berichten uit Overz. gebledsd.; 12.00; Angelus; 12 03; Simon Goldberg viool (gr.pl.): 12.30: Dansorkest Klaas van Beeck; 12 55; Zonnewijzer; 1.00: nieuws; 1.15: Kath. nieuws; 1.20; „Welk boek?"; 1.26; Metropole orkest; 1.45: Vrouwen- varla: NCRV 2.00: Roelof Krol, cello, Marl- nus Voorberg, plano; 2.30; Reünie van het. Phlllps_Komm.,i oud gevangenen brengen dank aan de philips directie; 4.00: bijbel-, lezing: 4.30: omroeporkest; 5.45: Concert door Zwitserse musici; 6.15: nieuwe op namen (gr.pl.); 6 30; Progr. voor de Ned. Strijdkrachten; 7.00: nieuws; 7.15; kleine melodietjes (gr.pl.); 7.30: Het actueel ge luld: 7.45: De Regeringsvoorlichtingsdienst antwoordt....; 8.00: nieuws ln 't kort; 8.05: programma proloog; 8.15: Sans Soucl; 8.55: „Die Delftsche Sanghers"; 9.30; „De vaart der volken", lezihg; 9.50: met band en plaat voor u paraat: 10.30: nieuws; 10.45: avondoverdenking; 11.00: nieuwe Nederlandse muziek compos, van Jan Fel- derhof; 11.30: Rustige avondklanken (gr. pl.): 12.00: sluiting. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws, 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30 uit operettes van Lehar (gr.pl.); 8.00 nieuws; 8.15; ochtendrhythme; 8.45: or kest Suite Tsjaikowski (gr.pl.); 9.15: mor. genwljdlng; 9.30: waterstanden en politie berichten; 9.35: arbeidsvitaminen pro gramma voor huls en fabriek; 10.30; korte gesprekken van vrouw tot vrouw- 10.35: Webster Booth zingt (gr.pl,); 10 50 kleu tertje luister!; 11.00: Vergeet u het niet! (met een plaatje en een praatje); 11.20: Herman Brlll, viool, Cor van Boven, plano- 11.45: Symphonle nr. 28 Mozart (gr.pl.) 12.00: Lyra-trio; 12.30; In 't spionnetje; 12.35: Gerard van Krevelen; 1.00: nieuws; I.15; Lunchconcert m. m. v. BIng Crosby (gr.pl.); 2.00: de vrouw binnen en bulten haar huls; 2.20; Kamermuziek fgr.pl.); 3.00: voor zieken en gezonden; 4.00; u kunt het geloven of niet!; 4.05: Prima Bal lerina (gr.pl.); 4.15: de camera loopt, film programma; 5.00: Kaleidoscoop- 5.20: de vacantie komt ln zicht, de A.N.WJ3 over kanovaarders; 5.30; Ma mère l'Oye, Ravel (gr.pl.); 5.50: Het rijk overzee; 6 00: nieuws; 6.15: The Skymasters; 6.30: sport, praatje; 7.00: de Amerikaanse correspon dent Bernard Person 7.10: gram.muzlek; 7.30: Radio Volksmuzlekschool; 8.00: nieuws ln 't kort; 8.05; met de microfoon bij de Jubilerende Snip en Snap; 8.15: Radio Phllharmonlsoh orkest, La Danse des Morts, Honegger; 8.55: hoorspel: Olleke Bolleke: 9.30: ensemble de speeldoos; 9.50: „HIJ én zij"; 10.20: Vaudeville-orkest; II.00: nieuws; 11.15: uit de discotheek van de Dutch Swing College; 11.30: Jeux d'Enfants. Blzet (gr.pl.); 12.00 sliiltlng. (Van onze Romeinse correspondent) Vaak, al te vaak moet de pers aan dacht wijden aan de onzekere politieke toestand in Italië. Partijpolitiek en drei gende burgeroorlog zouden ons doen vergeten, dat er ook een werkend Italië bestaat en dat dit land niet minder dan het onze bewondering verdient door de wijze, waarop de wederopbouw wordt ter hand genomen, In 1944 luidde het algemene oordeel, dat het niet minder dan 10 jaren zou duren voor men in Italië weer onder enigszins normale omstandigheden zou kunnen reizen. Van het spoorwegnet, eenmaal terecht de trots van het land (nergens ter wereld vindt men zoveel kunstwerken van betekenis: tunnels, via ducten burggen als in het uiterst geac cidenteerde Appenijnse schiereiland) was vrijwel niets over De enige trei nen die nog konden rijden waren die van Sardinië en drie lijnen tussen de stad Milaan en de Zwitserse grens. Ten Zuiden van Milaan was alles vernield De Britse zowel als de Amerikaanse luchtmacht hadden dag aan dag de spoorwegen de voornaamste verbindings- linles der Duitsers, gebombardeerd. Bruggen electrische krachtstations, tun nels, stationsemplacementen, rangeerter reinen moesten het speciaal ontgelden. De Duitsers hunnerzijds vernielden op hun terugtocht alles wat de vijand dien stig zou kunnen zijn: zij lieten geen brug heel. geen wissel Intact en namen zelfs de rails en de dwarsliggers mee. In 1945 ontbraken 7000 KM rails f 30 van het totaal)gemetselde brug gen en viaducten waren over een lengte van 68 km. (28 totaal) vernield ijze ren bruggen tot een lengte van 35 km (45 totaal). Veertig procent der sig nalen van allerlei soo^t waren onbruik baar. Voorts was het rollend materieel tot een minimum teruggebracht daar 2300 gewone locomotieven (59 1000 electrische loconfotieven (78 9900 rijtuigen (81 en 100,000 goederenwa gens (73 door bombardementen wa ren vernield of naar Duitsland waren weggevoerd. Bij de uitoefening van hun plicht waren vele honderden spoorweg arbeiders om het leven gekomen en 291 anderen werden door de Duitsers gefu silleerd wegens pogingen om vernieling van spoorwegmaterieel te beletten. Tach tig percent der spoorwegarbeiders, welke langs de weg of dicht bij stations woon den zijn dakloos geworden. De toestand leek wanhopig. De geallieerde legers maakten, in ver band met deze vrijwel totale vernieling van het spoorwegnet, voornamelijk ge bruik van hun eigen verkeersmiddelen en herstelden dus in de eerste plaats de wegen en die bruggen, welke het auto verkeer dienden. Het herstel der spoor wegen werd bijna geheel aan de Italia nen overgelaten. Doch hoe? Grondstof fen zijn vrijwel niet aanwezig. Steen kool Is overal in Europa schaars en in Italië, dat zelf geen mijnen heeft, schaarser dan ergens anders. De elec trische centralen waren door de Duit sers vernield, zodat de industrie met on gehoorde moeilijkheden te kampen had voor zij de opdrachten der staatsspoor wegen kon uitvoeren. Uit het buiten land kon weinig worden betrokken, daar bijna alle Europese landen hun spoor wegnet moesten herstellen en de oriizen dus voor Italië te hoog waren Maar zonder spoorwegen kan een mo dern land niet leven Produceert wat ge wilt: vruchten kaas. machines of stof fen: wanneer ge de producten niet kunt vervoeren naar de plaats, waar de ver bruikers zich bevinden, is het alles ver loren moeite. En dus begon Italië met het herstel: eerst »der voornaamste lij nen. later met dat der minder belang rijke. Het aan stukken gebombardeerde materieel werd zo mogelijk hersteld en anders gebruikt voor andere doeleinden. En de resultaten overtreffen alle ver wachtingen. De aangerichte schade tot een bedrag van vierhonderd milliard Lire is reeds voor meer dan de helft weer in orde. HET REIZEN IS NIET DUUR. De electrische treinen verkregen op nieuw van de Zwitserse grens bij Como en de Franse bij Ventimiglia via Milaan of Genua langs Florence, Rome en Napels tot de Zuidelijkste punt van Calabrië. Met uitzondering van enkele lijnen, die alleen plaatselijke betekenis hebben, is het treinverkeer overal hersteld, zij het voorlopig met enkel spoor. Het gebrek aan rollend materiaal ls nog steeds groot, slechts 40 van de personenrijtuigen en 75 °fo van de goederenwagens, welke vóór 1940 beschikbaar waren, doen thans dienst. Doch de herstelde wagens zijn zo gemaakt, dat ze lichter z(Jn dan vroe ger het geval was en daardoor kan men meer wagens achter elke locomotief la ten lopen. Het verkeer ls groter dan ooit. Per maand maken twee millioen reizigers gebruik van de trein (voor de oorlog anderhalf millioen). De treinen zijn natuurlijk erg vol; per kilometeras had men vroeger 5.5 passagiers, thans 15; dat wil dus zeggen, dat men gerust kan aannemen, dat op één reiziger die een zitplaats heeft er fwee moeten staan. Een ding is opvallend: de prijs der biljetten is niet zeer hoog. Zoals eén der leerzame montages op de tentoon stelling „Wederopbouw der Spoorwegen", welke dezer dagen te Rome door de President der republiek werd geopend, doet zien kostte een kaartje derde klas se Rome-Napels vroeger evenveel als tien sobere maaltijden, terwijl thans één maaltijd duurder ls dan datzelfde kaart je waarvan de prijs slechts achtmaal hoger ls dan in 1939 Reizen zou in Italië goedkoop zijn. Het antwoord van Molotof Sommige waarnemers te Parijs zijn van mening, dat Molotof vanmiddag de gisteren gedane Franse voorstellen zal aanvaarden. Zij hebben hiervoor de vol gende argumenten; 1. Molotof wil tijd winnen tot een eventuële val van de huidige Franse regering en de vorming van een nieuwe, die meer open is voor de Sovjet-voorstellen en gezichtspunten. 2. De Sovjet-unie zou meer winnen door deel uit te maken van de door Bidault voorgestelde commissies, daar zij hier door in staat zou zijn de ontwikkelingen meer te beïnvloeden en doelmatiger te controleren dan indien zij er buiten blijft. 3. De Sovjet-unie wil voor de openbare mening der wereld (in het bijzonder die in de Oost-Europese lan den) niet de verantwoordelijkheid voor een breuk, die Europa economisch en politiek in tweeën zou verdelen, dragen. In plaats van een volmondig „ja" zien deze waarnemers als andere moge lijkheid, dat de Sovjet-unie zal vragen de gehele kwestie te verwijzen naar de economische commissie voor Europa der V.N., die Zaterdag te Genève bijeen komt. Molotof kan als argument laten gelden, dat de V. N. het meest geschikte lichaam zijn voor het uitvoeren van het plan van Marshall. Enkele waarnemers waren echter van mening, dat Molotof de voorstellen van Bidault geheel zal verwerpen, daar hij het initiatief waarschijnlijk wel niet meer aan Engeland en Frankrijk zal overlaten. Soekarno confereert VORMING „COALITIEKABINET" WAARSCHIJNLIJK. Volgens Antara heeft hedenmorgen een conferentie plaats gevonden tus sen Soekarno, Sani, Sjarifoeddin en Setiadjit. Aangenomen wordt, dat zij de vorming van het nieuwe kabinet betrof. De mogelijkheid is groot, dat een coalitiekabinet zal worden gevormd, be staande uit de linkervleugel en de P.N.I. Dit zou een sterk kabinet zijn, alhoewel de Masjoemi niet meedoet. De linkervleugel (Sajap Kirt) is de groot ste groep in de K.NJ.P. en de P.N.I. heeft na de Masjoemi het grootste aan tal zetels (47). Verder heeft de P.N.I. bij de vorming van het mislukte kabinet er mee inge stemd, dat Sjarifoeddin premier zou zijn, Met ingang van 1 Juli 1947 ls ir. W. C. van der Meer, inspecteur van de Landbouw, benoemd tot hoofd van de afdeling agrarische plannen van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. - Gistermiddag is de 33-jarige chauf feur H. G. K., wonende te Rotterdam, bij het opladen van een ketel op een vrachtauto op het terrein van de ma chinefabriek „Overrijn" aa.n de Zyisin- gel tussen een muur en een houten bint bekneld geraakt, ten gevolge waarvan de man een rechterbeenfractuur be kwam. De E.H.D. heeft het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. OEGSTGEEST De heer A. M. Bus. 'alhier, promo veerde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam tot doctor ln de Letteren en Wijsbegeerte op het proefschrift „Der Mythu6 der Musik ln Novalls, Helnrloh von Olterdlngen". VOORSCHOTEN GEMEENTERAAD. De gemeente zal ln bijzondere ge vallen een ere-pennlng uitreiken. De raad zou ln een openbare zitting bijeen komen om 8 uur, maar het werd over negenen, toen burgemeester C. J. v, d. Hoeven de openbare zitting opende. Blijkbaar ging er een besloten zitting aan vooraf. Afwezig was de heer O. R. I.Vlveen. BIJ de Ingekomen stukken deelt de voor zitter mede, cat B. en W. een brief hebben gezonden aan de directie van de Ateliers van Edelsmced- en Penningkunst voorheen Kon. Begeer waarin zll mededeelden, dal zij het bijzonder op prijs hebben gesteld, dat er een ere-pennlng voor de gemeente wordt vervaardigd. De heer D. Limburg wenst voor de uitreiking een regeling vast te stellen, maar de voorzitter stelt de heer D. Limburg gerust, de verlening zal niet met te kwistige hand geschieden. Er zullen zeer zware maatstaven aangelegd worden, maar alles wordt eerst nog DIJ B. en W. besproken en dit zal de raad wel blijken. De stukken worden voor kennisgeving aan genomen Z. h. st. worden' de voorstellen aange nomen om medewerking te verlenen aan de aanschaffing van elf nieuwe school banken, alsmede een nieuw schoolbord voor de g.l.o. sohool van het Instituut O. L. Vrouwe van Lourdes ln huize Bijdorp, onder voorwaarde, dat de te vervangen banken gratis aan het bestuur van de R.K. Meisjesschool worden overgedragen, alsmede het voorstel om het uurloon van de werksters te brengen van f. 0.46 op f. 0.56. met terugwerkende kracht vanaf 1 Juli 1946 en ten slotte een wijziging van de kluderbljslagregeliag, waardoor ook kinderen van 18 tot 20 jaar, die het dag onderwijs volgen aan een Inrichting voor algemeen vormend- of vakonderwijs, ln deze regeling zullen vallen Mevrouw H. A. S .RomiJn-Oostvecn be sprak nog even het bedrag te verhogen, maar aangezien ln de commissie van ge organiseerd overleg de voorstellen waren goedgevonden, bleef het voorstel onge wijzigd. Z.h.st, werd goedgevonden een wijziging aan te brengen ln de gemeenschappelijke regeling sohoolartsendlenst. waardoor de pensioenaanspraken van de secretaris penningmeester bestendigd zullen worden Aan H. J. Sarls wordt een vergoeding toegekend van 100 in de kosten van vervoer VoorschotenLelden voor een kind dat de U.L.O. school te Lelden bezoekt en aan F. J, Soeters een vergoeding van 60 voor twee kinderen welke de R.K. U.L.O. school-te Lelden bezoeken Betegeling Leldseweg. Het voorstel van B. en W. om ook de gedeelten Leldseweg te betegelen, welke oorspronkelijk niet ln het plan waren op genomen. gedeelten tussen de nummers >21 t/m 543 en 390 t/m 424. waarvan de kosten zijn begroot op f. 9000.geeft aan leiding tot uitgebreide besprekingen. En kele leden vinden het bedrag ten opzichte van het eerste gedeelte f. 20.000.vrij hoog Dit wordt weerlegd door de voorzit, ter. De prijzen zijn Iets gestegen. De heer G. v. d. Hulst Juicht dit voorstel toe, maar vraagt de aandacht voor een trottoir langs de Rijndijk. De toestand aldaar ls onhoudbaar wanneer men dat gedeelte de „blindedarm' noemt, zal er geopereerd moeten worden. Mevrouw H. A. S. Romljn- Oostveen wil ook aandacht voor de Val- kenburgse weg, welke nog sleohter ls en óók Voorschoten Is I Met de gemaakte opmerkingen zullen B. en W. rekening houden en alles eens bespreken. Het voorstel wordt hlema aan genomen. Enkele besluiten comptabiliteit worden z.h.st. genomen en betreffen begrotings wijzigingen dienstjaar 1946 en 1947. O.a waren er salarisverhogingen van enkele ambtenaren bij De rondvraag wordt ln deze zitting voor het eerst weer ln gebruik gesteld. Dr. J. F Slrks heeft de vorige zitting over het op halen van huisvuil gesproken en het apart zetten van b.v. papier. Hiermede werd j geen rekening gehouden en spr. verzoekt i Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft heden zonder stemming goedgekeurd de wetsontwflë» pen: 1. Goedkeuring van het statuut vaa de internationale vluchtelingen-organi satie. ondertekend te New York. 2. Hoger beroep krijgsraden te velde, kennisneming van misdrijven buitenge woon strafrecht door de militaire rech ter; 3. Wering en verdelging van de colo radokever. De voorzitter, prof. Kranenburg her dacht vervolgens het overlijden van de heer W. H. Vliegen. In hem heeft de Nederlandse gemeenschap een bijzon dere persoonlijkheid verloren. Hij be schikte over bijzondere gaven, welke htf met ijzeren wil tot ontplooiing bracht. Daardoor had zijn woord gezag, ook in de Eerste Kamer en werd hij door zijn tegenstanders gewaardeerd. Namens de regering heeft de minister van Justitie, mr. Van Maarseveen, zich bij deze woorden aangesloten. De voorzitter deelde mede dat, indien deze week de Memorie van Antwoord inzake de vermogensheffing-ineens ver schijnt. de Kamer weder zal worden bij eengeroepen tegen Woensdag 9 Juli te 12.00 uur. WINIFRED WAGNER VEROORDEELD Winifred Wagner, de schoondochter van de Duitse componist, is te Bayreuth tot 15 maanden arbeid „ln het open baar belang" veroordeeld. Twee derde van haar vermogen wordt geconfisqueerd voor schadeloosstelling» Zij werd geclassificeerd onder de „ac tieve nazi's". AFSCHAFFING DER REGERINGS SUBSIDIES VOOR LEVENS MIDDELEN IN BELGIË. Volgens het socialistische blad „Le Peuple" heeft de commissie voor de economische coördinatie besloten alle regeringssubsidies voor de levensmidde len, die op de rantsoeneringstabel voor komen af te schaffen. De nieuwe prijzen zulen met ingang van 1 Augustus wor den toegepast. Personen, wier jaarlijks inkomen minder dan fr. 72.000 bedraagt, zullen speciale huishoudbons ontvangen, waarmede zij de prijsverhoging zullen kunnen opvangen. Door het schrappen der subsidies zal een jaarlijkse .bezuini ging op de begroting worden verkregen van ongeveer vier milliard vijf honderd millioen francs. GERECHTELIJKE ACTIE TEGEN SOCIALISTEN IN ARGENTINIË. De politie van Buenos Aires heeft be velen tot verschijning voor de rechter uitgevaardigd tegen alle leden van het bestuur van de socialistische partij. Het merendeel van hen is er in geslaagd vervolging te ontgaan, maar de presi dente van de unie van socialistische vrouwen, Alicia Moreau de Juste, is ge arresteerd. Deze maatregelen zijn ge nomen naar aanleiding van een publi catie in het orgaan der socialistische partij „Vanguardia", waartegen even eens een gerechtelijk onderzoek is be gonnen. Dit blad wordt beschuldigd van belediging van president Peron, die het verantwoordelijk stelt voor aanslagen tegen de socialistische partij, waardoor j.l. Zondag drie doden vielen en vier personen gewond werden. Peron wordt voorts verantwoordelijk gesteld voor de „atmosfeer van geweld, die ln het lan<J heerst". NIEUWE UITGAVEN. „Wat de meeste Nederlanders niet weten omtrent Ned. Indlë". Wij ontvingen, het boekje „Wat de meeste Nederlanders niet weten omtrent Ned. Indlë". door Generaal-Majoor tit. KJïJ.L. b.d., Ch. Klès. oud-gedelegeerde van del Volksraad van Ned. Indlë, waarin deze ziJnl denkbeelden uiteenzet. Het Is een uitgave van de uitgeverij W. van Hoove to Deventer. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 2 Juli. Indische fondsen'en cultuuraandelen, waren aanvankelijk iets aangeboden, evenals Koninklijke, waarna de hoofd- koers 414% was. De industrie-aandelen waren prijshoudend, behalve Philips, waarvan de hoofdkoers 380 1/4 was. Scheepvaartaandelen waren weinig of niet veranderd. Indische Banken en Koloniale Bank waren een paar punten lager. De vrije handel was kalm. Ko ninklijke liepen boven tot 418, tegen het slot werd gehandeld tegen omstreeks 416%. De cultuurfondsen konden zich een kleinigheid verheffen. Aku's waren vast en werden zelfs op 188% afgedaan. Philips liep op tot 382%. De Amerikaan se markt was bepaald vast gestemd; alle Amerikaanse shares waren hoger. Ned. staatspapieren waren prijshoudend. Burgerl. Stand van Leiden GEBOREN: Elise dr. van G. M. van Houten en G. Vergoed: Petrus Franclscus. zn. van H. P. de Wekker en M. P Snoetls; Robert, zn, van A. Buurman en G. de Mooil: Ja cobus Petrus Paulus Bernardus, z. van C. L. Janson en C. T Laken; Johannes Marlnus. zn. van J- A. van den Berg on P Smit: Johanna Geertrulda. dr van W. van der Wilk en H, Monflls; Hubertua Joseph, zn. van H. J. Schuman en N. de Brulln; Jan, zn. van E de Haas en G. Hak; Marlnus. zn. van G. P. Broers en M. J. Slingerland; Gerarda. dr. van T. Gllzenll en J. J Otgaar: Andrles Petrus, zn. van C. W Pouw en J. Robbers: Abl- gael. dr. van L. Klinkhamer en E. J. Sle- val; Joanna Maria Elisabeth, dr. van A. J Vale en J. H. Hilders; TJebbe, zn. van K. H. Jëger en T J. Swart; Maria Ca- tharina, dr van H. W. Schuchhard en J. du Mortier; Dirk Theodorus. zn. van O. Houthoff en G. van Leeuwen; TJltske Elisabeth, dr. van W D. R. Regeer en E. ten Kate; Ellas, zn van E. A. T. de Graaf en C. Molenaar; Willem, zn. van W. Bekooil en E. Schelvis; Margriet, dr. van H. van der Lelie en M. C Dletz; Ma rijke. dr. van P Erades en H. M. Bosman; Geertrudi Jacoba, dr. van K J. Calsiln en J Montagne; Mary Cor. dr. van L. D. Cattln en K M. W. Dorlandt; Willem Johannes, zn van A. C. Jalink en D. van de Wetering; Gerardus Antpnius Theo dorus. zn. van G. A. T. Hoekstra, en C. J. Laterveer: Grietje Apolonla. dr. van P. J. Koers en A. Sljpesteln; Sophia Petro- nella, dr. van V/. A. Ncderhof en M. van Hemert OVERLEDEN: K. L. van Essen, man, 44 J.; H. C. van den Berg, hulsvr. van W. J. Hansen, 47 J.; C. de Jong, zn 2 J.; W. van der Reliden, wednr., 81 J.; J. A. Meyer, wed. van M Ziegelaar. 78 J.; A. de Vogel, man, 49 J.; J. N. Bouter. man. 71 J.; C. van Duuren, hulsvr. van J. van Leeuwen, 74 j als het verblijf maar niet zo duur was.nogmaals hieraan aandacht te schenken. Spr. zal met een rapport komen. Wethou der B. van Vliet merkt op, dat op de scho. len papier wordt Ingezameld. De heer C. Fortanier vraagt naar de fouten welke mevrouw Romlln-Oostveen heeft ontdekt ln de nieuwe nulzen. Mevrouw H. A. S. Romlln-Oostveen wordt ln de gelegenheid gesteld deze vraag te beantwoorden en deelt mede, dat met de waarschuwingen rekening ls gehouden en ln de 20 nieuwe huizen de foutjes, want zij waren maar klein, niet voorkomen. De heer E. Grif fioen wenst scherper toezicht op het be wandelen door voetgangers van het rijwiel pad langs de Rijndijk en zo nodig van do politie verbaion. Mevrouw Romijn-Ooet- veen vindt het berijden van het trottoir langs de Leldseweg. zelfs met bakfietsen, nog veel gevaarlijker en daar moest do politie naar kijken. Een en ander zal wor den besproken en de aandacht op geves tigd. Hierna sluiting.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3