Leugenachtige fantast met moordlust PANDA EN DE MEESTER-DETECTTVE Hij zal de doodstraf moeilijk kunnen ontlopen Kerkelijk Leven RECHTZAKEN Leids Tribunaal Een man als jij In het Arnhemse Huis van Bewarlngdaad Knelp terug; hij had inderdaad zit in afwachting van zyn lot, een 36 jarige Duitser. Deze man. die zich Jean Mathieuvan Rengen noemde, heeft thans een straf van zes maanden als rij wiel dief achter de rug. De Arnhemse vreemdelingenpolitie kreeg echter belangstelling voor hem. Eerst gaf hij zich uit voor Heinrich Hor sten, schrijver van beroep. Hfj zou in het seminarium van Steyi in Limburg voor priester hebben gestudeerd en daar de Nederlandse taal hebben geleerd. Als pseudo-schrijversnaam noemde hij Herbert Alexander, en vlotweg noemde hij een stuk of vijftien titels van boe ken vol proza en poëzie op, welke door hem zouden zijn geschreven. Inderdaad*: de schrijver Herbert Alexan der bestond en de inhoud van diens werkstukken klopte met de verstrekte gegevens. In het seminarium bleek Heinrich Hor sten aanvankelijk een onbekende, maar toen de politie de gevangene naar Steyl bracht, herkende men hem daar als oud-leerling. Doch de administratie wees een andere naam uit n.l. ..Lam bert Kneip". „Inderdaad, die ben ik", was het kor te commentaar van de Duitser. Hij be weerde o.a. zijn vrouw doodgeschoten te hebben, omdat zij hem ontrouw was. De politie vond echter geen bevesti ging van dit verhaal, want de vrouw en haar twee kinderen waren beiden in leven. Op deze nieuwe leugen betrapt, had Kneip intussen voor de politie een nieu we geschiedenis in petto. Er kwam nu een verhaal over een meisje dat dreig de misbruik te maken van de weten schap, dat Kneip dienst had willen ne men in het Franse vreemdelingenlegi oen en toen zij de Gestapo er in had gemengd, had hij „het meiske en de politieman, die het onderzoek leidde, het levenslicht uitgeblazen". Er waren moeilijkheden geweest met politie en toen was concentratiekamp zijn lot geweest. Daar had hij een Bra bant's predikant geholpen en toen de oorlog ten einde was had hij zich in Nederland bij die domlné vervoegd om steun. De betrokken predikant kende inder- Amsterdamse bakkerspatroons protesteren tegen e.v. meelprijsverhoging ZULLEN ZO NODIG BEDRIJVEN SLUITEN. De Amsterdamse afdelingen van de samenwerkende bakkerspatroons en co- operaties kwamen gistermiddag te Am sterdam in protestvergadering bijeen 50% van alle Amsterdamse bakkers wa ren aanwezig ter bespreking van de te volgen gedragslijn, wanneer inder daad de meelprijs met f. 1.70 per 100 kg. zal worden verhoogd zoals het Dep. van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening voornemens is te doen. Deze meelprijsverhoging zou kunnen worden opgevangen met een verhoging van de broodprijs met een cent. Nu echter de minister voor Amsterdam en enige andere grote plaatsen heeft be paald, dat deze broodprijs met een cent. moet worden verlaagd, betekent dit voor de bakkerspatroons een verlies van twee cent per brood. Herhaaldelijk heb ben de genoemde organisaties, o.a. met een telegram aan de Minister zich ver zet tegen de dreigende meelprijsverho ging. welke mogelijk reeds Maandag een feit zal worden. In een motie werd als eenstemmig besluit van deze protestvergadcring vastgelegd, dat de Amsterdamse bak kerspatroon zullen blijven weigeren de meelprijsverhoging te erkennen, afwecrmaatregeien zullen beramen en zo nodig tot sluiting van hun bedrij ven zullen overgaan. Als Vrijdag a.s. bekend mocht worden, dat de verho ging inderdaad wordt doorgevoerd, zullen zy Maandag daaraanvolgend allen automatisch tot sluiting hunner zaken overgaan en hun zaken zo iang gesloten houden, tut de minister zijn standpunt zal hebben gewijzigd. Voorts werd besloten de ziekenhuizen etc. van deze protestactie niet de dupe te laten worden en enige bakkerijen aan te wijzen, waar ten behoeve van deze inrichtingen zal worden doorge bakken. De vergadering werd bijge woond door vele bakkers uit verschei dene delen van het land. zijn medegevangenen veel geholpen. Kneip stelde zich daarvoor echter scha deloos door de dominé voor f. 150.— op te lichten. In Holland heeft K. een Am sterdamse weduwe armer gemaakt en zich meermalen aan fietsendiefstal schuldig gemaakt. In Aken had hii in de gevangenis gezeten en daar wist men te vertel len. dat Kneip in vier Duitse plaatsen gezocht wordt wegens roofmoord, hjj heeft een bejaarde vrouw met een hamer de hersens ingeslagen en be roofd wegens een andere moord, en wegens enige diefstallen. Dat is allemaal na de oorlog gebeurd. Kneip gaf zich uit als ambtenaar van het bureau huisvesting en daar men in Duitsland nu eenmaal sukkelt met het woningprobleem. had hjj veel werk te doen. Hij stal als een raaf en by tegenstand sloeg of stak hjj er op los. Zijn enige hoop is, dat de Nederland se justitie hem eerst ter rekening en verantwoording zal roepen voor zijn hier te lande gepleegde misdrijven. Dat verlengt zijn leven, want in Duitsland zal hij de doodstraf moeilijk kunnen ontlopen. De salaris verbetering bij de rechterlijke macht. KOSTEN GERAAMD OP I. 911.625. Thans is ingediend het wetsontwerp, houdende nieuwe regeling van de sa menstelling van de Hoge Raad. de Ge rechtshoven, de Arrondissements-Recht- banken en de Kantongerechten en van de bezoldiging der rechterlijke ambtenaren. Aan de toelichting ontlenen wy dat het nodig was voorop te stellen de vraag, welke algemene salarisnormen wenselijk zijn om te waarborgen, dat Nederland ook in de toekomst in het bezit zal blijven van een ten volle voor haar taak berekende magistratuur. De hoogste functies in de rechterlijke macht, met name die bij de Hoge Raad der Nederlanden, zijn van een zodanige betekenis en de Staat heeft er een zo groot belang bij, dat voor deze functies d bekwaamste en geschiktste juristen zoveel mogelijk beschikbaar blijven, dat als eis mag worden gesteld, dat de aan deze functies verbonden salariëring in genen dele achterblijve bij die van de hoogste bestuurlijke ambtsdragers. Het is een hoogst ongewenste toestand wanneer gocdekrachten zich door dc al 'te bescheiden salariëring, aan de aanvangsposhies verbonden, van het kiezen van een carrière by de rech terlijke macht laten afschrikken. Deze toestand doet zich echter thans voor. De kosten, welke uit de voorge stelde salarisverbetering zullen voort vloeien, worden geraamd op f. 911,625. Het toekennen van terugwerkende kracht van 1 October 1946 af is uit een billijkheidsoogpunt gewenst, omdat de laatste salarisverbetering voor de bur gerlijke rijksambtenaren is ingegaan op die datum. Minister mr. Hamelink op Schiphol. „ONZEKERHEID ZAL SPOEDIG BEËINDIGD ZIJN". Met het K.LM,-vliegtuig PH-DSB uit Indonesië arriveerdë gistermiddag op Schiphol de minister van financiën van de staat Oost-Indonesië mr. M. Hame- link. Ter begroeting waren namens het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen aanwezig de heren H. van Benge. D. E. Hoorns en Heyningen, Mr.. Hamelink was vergezeld van de broer van de Sultan van Koetei. De minister zal enige weken in ons land vertoeven voor algemene doeleinden „Uiteraard zal ik contact met de Nederlandse regering hebben", aidus mr. Hamelink. Gevraagd naar zijn me ning over de politieke situatie in Indo nesië, verklaarde de minister, dat hij hoopvol gestemd is. Zaterdag, toen hij naar Amsterdam vertrok, kwam de Amerikaanse dé marche, waarvan hy het stellige idéé heeft, dat deze een ontspanning te weeg gebracht heeft. „Het is jammer, dat Sjahrir in deze moeilijke periode niet meer de' regering leidt. Persoon lijk ben ik optimistisch gestemd en ik twyfel er niet aan, of er zal nu een spoedig einde aan de onzekerheid ko men", aldus mr. Hamelink. Enorme textielzwendel te Amsterdam VOORRAAD GOEDEREN IN BESLAG GENOMEN. Na ee.n uitgebreid onderzoek door de Centrale Dienst voor de Economische Contróle zijn twee Amsterdamse textiel- grosslers, de firmant Ph. K. en zijn neef S. K., gearresteerd in veroand met een enorme zwendel met textielpunten en ontduiking der distributlebepalingn. Een voorraad textielgoederen, verte genwoordigende een waarde van circa 210.000 punten, is in beslag genomen. Het bleek, dat K„ behalve over zijn eigen grossiersvergunning de beschik king had over een tweede grossiersver- gunning en een vergunning van de sec tie confectie. Aan zijn verplichtingen, om ter zake van deze drie vergunningen aparte boek houdingen te voeren en de hierbij be horende goederenvoorraden gescheiden te houden, was door K. niet voldaan. Hij besteedde de voor het. confectiebe drijf ontvangen puntencoupures voor de herbevoorrading van zijn grossierder ij en en kwam zodoende in zijn confectiebe drijf ruim 140.000 punten tekort. Hoewel hij op deze wijze in zijn gros- sierderijen een puntenoverschot zou moeten hebben, werd een tekort gecon stateerd van ruim 14.000 punten, ter wijl hij tevens ee,n nog niet afgeloste puntenschuld bleek te hebben van 12.000 punten. Bovendien had hij op de door hem ingediende mutatieformulieren aan de sectie confectie een hoeveelheid stoffen van ca. 17.000 M.2 niet verant woord. Voorts had K. van den fabri kant B. te Haaksbergen, bij wien kort geleden ook een onderzoek door den C.D.E.C. werd ingesteld en die deswege nog gedetineerd is, op onrechtmatige wijze enkele duizenden meters vitrage en katoenen doek, alsmede enkele hon derden meters luierstof e.n handdoeken- stof betrokken, welke producten door K. promnt aan diverse zaken „zwart" wer den doorverkocht. Tevens betrok hij on rechtmatig van een exportfirma te Am sterdam ruim 46-000 M. diverse stoffen, oorspronkelijk voor de export bestemd. De gehele voorraad vertegenwoordigde een puntenwaarde van ca. 210.000 pun ten. werd in beslag genomen. De beide gearresteerden zullen bin nenkort voor de rechter rekenschap moeten afleggen. Waarschuwend woord van Werkgevers antwoorden de Bedrijfsunie. Strachey BEROEP OP NEDERLANDERS INZAKE INDIE. Naar aanleiding van de voedselsituatie in de wereld heeft de Britse Minister van Voedselvoorziening, Strachey, giste ren in het Britse Lagerhuis verklaard, dat Java en Sumatra de twee grootste voedselopslagplaatsen van de wereld zijn. Hy was-van mening, dat daar aan zienlijke hoeveelheden voedingsmiddelen aanwezig waren, zoals suiker thee, oliën en vetten, welke onmiddellijk voor ex port gereed zyn. Hy was overtuigd, dat binnen één of twee jaren de productie op deze eilanden de wereldsituatie met betrek king tot deze voedingsmiddelen geheel zou kunnen veranderen. „Hoe tragisch zou het zijn, indien dit alles zou vernietigd worden door het uitbreken van een nieuwe oorlog tussen de Nederlanders en de Indonesiërs". In het bijzonder deed Strachey een beroep op „onze Nederlandse vrienden en bond genoten". „Indien het Nederlandse geduld zou uitgeput raken en zy een poging zou den ondernemen om Java en Suma tra met geweld te heroveren, dan is één ding in ieder geval zeker, n.l., dat, hóé ook de afloop van de militaire operaties zou zyn, de Nederlanders de hoop op het verkrygen van een deel of van al deze voedingsmiddelen vaarwel kunnen zeggen". DE „INDRAPOERA" DONDERDAGNACHT IN ONS LAND. Donderdagnacht omstreeks 12 uur zal het motorschip „Indrapoera" met re- patriërenden uit Indië in de haven van Rotterdam aankomen. Aan boord bevinden zich 293 evacué's 149 mariniers en 121 leden van de Kon. Landmacht. Voorts komen met dit schip aan 450 vreemdelingen, bestaan de uit Duitsers, Oostenrijkers ep Hon garen, die door de zorg van de repntri- eringsdienst Indië per speciale trein van het Lloydterrein naar Hamburg ge bracht. zullen worden, van waar zij ver der naar hun woonsteden zullen reizen. Met de debarkatie zal Vrijdag a.s. des ochtends om 8 uur begonnen worden. SLECHTS GEDEELTELIJKE TEGEMOETKOMING AAN EISEN. De werkgevers in de bouwbedrijven, leden van vijf bonden, die worden overkoepeld door de „Raad van Be stuur Bouwbedrijf", hebben gisteren in een uitvoerig schrijven aan de Be drijfsunie dei werknemers medege deeld, dat slechts gedeeltelijk aan de eisen tot het per 1 Juli vormen van pensioen- en risicofondsen tegemoet kan worden gekomen. De v.n. besluiten, die vielen zijn: le Goedkeuring v-an het afsluiten der C.A.O., zonder de daarin voorgestelde loonsverhoging en wijziging klasse-in deling. behoudens de gisteren opgeheven zesde klasse. 2e. Principiële bereidverklaring mede te werken aan de totstandkoming van het pensioenfonds. 3e. Voorts verklaren de werkgevers zich principieel bereid deel te nemen aan een fonds, waardoor aan loonder ving als gevolg van vorst kan worden tegemoet gekomen, mits een effectieve marge tussen contractlonen en het uit te betalen bedrag blijft bestaan. 'De Minister van Sociale Zaken heeft zich onlangs tegen een uitkering van 100 verklaard in geval van verzuim wegens vorst of regen op psychologische en practósche gronden). Ten slotte zijn de werkgevers bereid -de mogelijkheid tot toeslag op loon van arbeiders, werkzaam in z.g. onderhoudswerk, voor zover zij niet in tarief kunnen werken, tot een totaal van 6 van het loon onder ogen te zien, onder voorbehoud echter, dat de meerdere kosten, ook voor reeds lopende werken, aan de opdrachtgevers zullen mogen wor-den doorberekend. De Bedrijfsunie (Moderne, Chr. en Kat'h. Vakbonden) zal vanavond over dit antwoord vergaderen. VIER WEKEN NED. VERLOF VOOR MILITAIREN EN AMBTENAREN. By ziekte of overly den van gezinsleden. Aneta meldt ui-t Batavia, dat de rege ring besloten heeft, om naar analogie van de voo-r in Indonesië vertoevende, militairen van de Kon. Luchtmacht ge troffen regeling voor verlofsverlening bij ziekte of overlijden van gezinsleden in Nederland, een regeling te treffen ten behoeve van de militairen van het K.N.I.L. en van gemilitariseerde en bur gerlijke overheidsdienaren, wier gezin nen zich in Europa bevinden. De duur van het verlof mag niet meer dan een maand bedragen, gerekend-van de dag van aankomst in Nederland. De heen reis zal per vliegtuig geschieden, de te rugreis, indien noodzakelijk, eveneens. De kosten zijn.voor rekening van den lande. Ned.. Hcrv. Kerk Beroepen te Hattem (toez). Jac. de Vos te Rotterdam-Vreewijk, te Willemstad C. v. d. Vlies te Amerongen; te Broek in Waterland (toez.) P. Simoons, kamppred. te Groet. Aangenomen naar Lelclscheaidam G. H. J. Marsman te Brul- nlsse: naar 's-Gravexvhage (vac. J. Rave- sloot) M. C. Kools te Gouda; naar Doe- tlnchem (vac. P. v. Lelyveld) M. E. Ouwe hand te Wijk aan Zee en Duin, Bedankt voor 's-Gravenhage J, A Peters te Bever wijk (nad. besl.); voor Moerkapelle (toez.) G. den Duyn te Oud_Alblas; voor Tholen (vac. J. Batelaan) B. Eysenga te Noorde loos voor Eohteld M. G. Wester hof te Nleuwerkerk (Z.). Geref. Kerken Tweetal te Oldekerk M. J. v. Dijken te Nunspeet en H. de Zwart te Warffum. Beroepen te Pljnaart en te Wormer P. 'Riemersma, cand. te Amster dam; te Sellingen W. P. J. Zwerver te HIJken; te Rotterdam-Feljenoord H, de Wit të Winterswijk: te Nleuwerkerk a. d. IJssel P. Riemersma, cand. te Amsterdam: te Nij megen (vac H v. Rhijn) J. J. Ritsema te Gencleren. Aangenomen naar Mijdrecht J. B. Vanhaelen te Gerkesklooster-Stroobos; naar 's-Gravenhage_West (als evang.pred A. J. v. Sluys te Rotterdam Bedankt voor Geldermalsen en voor Slootdorp J. S. v. d. Bos te Nleuwlande; voor Oldebroek W. v. d. Bos te O. en N Wetering, Geref. kerken naar art. 31 K.O. Twee tal te Schiedam (2e pred.pl.) O. W. Bouw- sma te Breukelen en W. W. J. v. Oene te Oud -Loosdrecht Chr. Geref. Kerk Beroepen te Utrecht (vac. P. de-Smit) M. Holtrop te Haarlem- C.; te Wormerveer ;(vac. J. v. Dalen) H, W. Eer!and te Dokkum; te Zutphen H. Visser te Sassenhelm. die voor dit beroep be dankte. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Wormerveer S. Gosses te Amersfoort. Aan genomen naar Kampen Zwartsluis .mejda. H. C. Lelgnes Bakhoven te Borne. Geref. Gemeenten Beroepen te Apel doorn Chr. v. Dam, cand. te Gouda. Warmond koopt de buiten plaats „Groot Leerust" aan. EEN FRAAI STUK NATUURSCHOON BLIJFT BEHOUDEN. Onder voorzitterschap van Jhr, mr. L. M. E. von Fisenne, burgemeester, kwam de gemeenteraad van Warmond ln voltallige zitting bijeen. Mededeling werd gedaan van de goedkeuring van het genomen besluit tot het aangaan van een kasgeldlening van f. 100,000, bij de Coöperatieve Spaar- en Voor schotbank voor Land en Tuinbouw al hier. Besloten werd aan enkele ingeze tenen dezer gemeente een vergoeding voor de reiskosten toe te kennen als be doeld in art. 13 der L.O.-wet 1920. Van Gedeputeerde Staten was bericht' bin nengekomen. dat het het precentiegeld der raadsleden met ingang van 1 April 1947 was bepaald op f. 2,50 per verga dering. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd besloten over te gaan tot aanschaffing van gymnastlek- aiiikelen, bestemd voor -het gemeente lijk gymnastieklokaal. Vervolgens werd met aigemene stemmen vastgesteld een verordening op het beheer van het ge meentelijk waterleidingbedrijf, welke verordening thans is aangepast aan de te dezer zake gegeven richtlijnen. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot overname om niet van* de Meerrust- laan en de helft van de daarnaast ge legen sloot. Nadat nog enige besluiten tot wijziging der begroting 1946 en 1947 waren goedgekeurd volgde de rond vraag. Door verschillende leden werd gewezen op de slechte toestand waarin bepaalde 'gedeelten van het trottoir langs de Herenweg verkeren, terwijl andere leden gaarne zagen, dat door verwijdering van ontsierende obstakels aan de verfraaiing der gemeente de nodige aandacht geschonken zou wor den, De voorzitter zegde toe met' de verlangens van de leden, waar zulks uitvoerbaar was, rekening te zullen houden. Nadat de^raad gerulmen tijd ln geheime zitting had beraadslaagd, deel de de voorzitter na. heropening der openbare zitting mede, dat de raad be sloten had de bekende buitenplaats „Groot Lecrust" aan te kopen voor de som van f. 50,000,Hierna werd de bijeenkomst gesloten. De aankoop van „Groot Leerust" Na afloop van de vergadering hebben wij ons tot de burgemeester gewend en hem verzocht ons te willen inlichten emir ent het voor de gemeente, zo be langrijke besluit tot aankoop van de 20 JAAR VOOR KAMPBEWAAKSTER. Het Bijz. Gerechtshof inDen Bosch heeft Jenneke van Rijnsbergen, kokkin te Vught, die als kampbewaakster te Vught gevangenen heeft mishandeld en hulp verleend heeft aan de vijand, ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de kies rechten voor het leven met recht op beroep in cassatie. OPNIEUW 20 JAAR TEGEN KLOKKEN-PETER GEËIST. Voor het Bijz. Gerechtshof te 's-Her- togenbosch zitting houdend te Roer mond stond de collaborateur P. J. Meu- lenberg alias Klokken-Peter uit Heerlen opnieuw terecht voor nadere behandeling van zijn^zaak. De advocaat fiscaal, mr. F. Baron van Voorst tot Voorst, persisteerde bU de reeds eerder gedaagde gevangenisstraf van 20 jaar. buitenplaats „Groot Leerust" Het ge meentebestuur, aldus de burgemeester, achtte het onverantwoord om een bil lijk aanbod tot aankoop van deze bui tenplaats te laten voorbij gaan. heeft zich mede' laten leiden door de volgende overwegingen: Door deze aankoop komt een zeer fraai stuk natuurschoon aan de „War- monder Leede" onder de hoede van de gemeente. Tevens wordt hierdoor voor komen, dat dit perceel, hetwelk door zijn ligging (enerzijds aan de Leede, anderzijds aan de Dorpsstraat) een bij zondere waarde vertegenwoordigt, eigen dom wordt van personen, die met voor bijzien en wellicht tot schade van het publiek belang, uitsluitend of in hoofd zaak hiermede winstbejag beogen. De tegenwoordige eigenaresse, aldus de burgemeester blijft voorlopig na de eigendomsoverdracht huurster van het goed. Na deze uiteenzetting zal het besluit •van de raad zeer zeker worden toege juicht, aangezien hierdoor een van de mooiste natuurhoekjes van Warmond positief bewaard zal blyven. Hier meer dan anders is de stelregel in praktijk gebracht dat regeren isvooruitzien. SCHEEPSBERICHTEN. Alchlba, 20/6 van St. Vincent naar Ant werpen; Alclnous, 27/6 van Amsterdam te Montreal; Alcor, 28/6 van Sao Francisco do Sul naar Rotterdam; Aldebaran, 28/6 van Rotterdam naar Melllla: Alhena, 29/6 van .Buenos Aires naar Montevideo; Al- phacca, 2/6 van Hamburg te Antwerpen: Alwaki, 3/6 van Cristobal te Rotterdam; Brastagi, BombaySan Francisco, 27/6 te Coohln; DJirak (KPM), 26/6 van Coohin te Abadan; Midland Victory (Am,), 29/6 van New York te Rotterdam; Prins Wil lem 4, ChicagoRotterdam, 27/6 van Quebec; Tabian, BataviaNey Yoric. 27/6 te Port Swettenham; Tarakan. 28/6 van Amsterdam te Batavia. K.H.L.: Tropero, 1/7 te Amsterdam. K.N.S.M.Ary Scheffer, 30/6 te A'dam; Deo Duce, 30/6 te Kopenhagen; Dundee, 30/6 te Tarragona; Stuyvesant, 30/6 van Plymouth naar Antwerpen. Holland Afrika Lijnen: Tryland, 30/6 van Barcelona naar Marseille; Jaarstroom, 30/6 van Dakar naar Freetown. Mij. Oceaan: Polyphemus, 1/7 te A'daoi. Mij NederlandLombok, 30/6 van Soera- baya naar Madras; Oranje, 30/6 Lissabon gepasseerd; Radja, 30/6 van Singapore n. Batavia; Tablnta, 30/6, Enggano gepas seerd; Tarakan, 30/6 van Priok naar Ma kassar; Van der Waal, 1/7 te Soerabaya. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 30 Juni. Bloe menveiling, Lathyrus 38 ct.; Liatrus 1940 ct.; Lelies 2040 ct.; Gladiolen 4361 ot.; Convllles 1832 ct.; Leeuw- bekken 812 ot.; Anjers 112 ct.; Esther Read 20 ct.; Anglol 29 ct.; Margrieten 17 ct.; Scablosa 26 ct.; Violieren 6—23 ct. Groentenvelling, 30 Juni. Aard beien 3257 ct. per y2 pond; Bospeen 47 ct.; Breekpeen 8—12 ct. per kg,; Bloemkool 227 ct. per stuk; Sla 1.00 6.30 per 100 stuks. Augurken D 8.609.50, idem E 8.20, idem stippel 5.00 per 25 kg. Peulen 1.3010.10; Doperwten 2.853.35; Capucljners 3.70; Tuinbonen 0.910.97; Snijbonen 5.8010.50; idem stek 3.60 5.60; Prlnsessebonen f. 1314.50; Dubb. Stambonen 1213-50 per 10 kg. WESTLAND, 1 Juli. Aardappelen 80 3.70 per 25 kg; peen 511; tomaten 30 1.10; andijvie 18; rabarber 214; tuin bonen 610; snijbonen 601.10; per kg.; peen 113 per bos; bloemkool 226; per ziken 4—38 per stuk. KATWIJK a. d. RLJN, 1 Juli. Groenten- veiling. Eerstelingen grote f. 1825; Bon ken f. 16<17; Drielingen f. 1018; Kriel f,814; Sla f.12.10; Waspeen f.1723; Bospeen f. 8.50—16.50; Kroten f. 2—5.30; Selderie f. 1.202.50; Radijs f.22.10; Tuinbonen f. 1212.20; Doppers f. 4252; Bosuien f. 3,904: Sjalotten f.33.20. WOERDEN Kaasmarkt, 2 Juli. Aanvoer 250 partijen kaas; met rfjksmerk le kwal. f, 133438, idem 2e kw. f. 124131; zware 139. Handel matig. Vaak gebeurt het, dat in een Tribu naalzitting, verdachten een absoluut te kort aan memorie demonstreren, indien dat in het belang is van hun zaak. Deze keer was het de getuige Vlieland, van wie het afhing, of het ten laste gelegde aan verdachte A. de Jong al of niet van verzwarende Invloed zou zijn op het vonnis, dat over hem zou worden geveld. Doch getuige Vlieland wist, dat zijn eigen zaak in gevaar kwam en herin nerde zich niets meer Aan verdachte A. de Jong werd ten laste gelegd, dat hij buiten de gewone feiten als het lidmaatschap van de N.S.B. en het bekleden van functies bij de N.S.B.ook een brief met een waar schuwing, die was gericht aan V. T., bij wie verdachte was ondergedoken, heeft laten lezen aan Vlieland met de mede deling, dat deze brief afkomstig moest zijn van S„ bij wie daarop een huiszoe king volgde FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 9). „Alle eer voor uw discretie, maar grote goden, meisje, waar wil je nu weer naar toe?" Ik stotterde iets van „een kleine ver frissing" die ik wilde halen. In werke lijkheid wilde ik alleen maar ergens anders gaan zitten. Op mijn stoel, mid den in de felle zon, voelde ik me zo vreselijk tentoon gesteld. „Ik geloof, dat ik dan iets beters weet!" zei hij, opstaande. „Die cocktail bar daar is een geschenk van mij. Het hoort tot mijn plichten als huisvriend er voor te zorgen dat hij steeds gevuld is, en nu heb ik trek in een „Hennesy". Allemachtig, wat drinkt die vrouw! Nu is de fles al weer leeg!" Ik deed alsof ik niets gehoord had. Het was ook trou wens meer een alleenspraak, begeleid door een ongelovig hoofd schudden, ter wijl hij verschillende flessen afkeurend tegen het licht hield en eindehjk twee glazen vulde met een robynrode, olie achtige vloeistof. Ondertussen had ik van de gelegenheid gebruik gemaakt vlug van plaats te verwisselen. Ik zat nu achter de canapé, myn hoofd tegen de rugleuning, en ik deed al myn best er zo verveeld mogelyk uit te zien. ..Gezondheid, Sylvekind!" SylvekindI Woedend sprong ik op, Maar toen ontmoette ik zyn ogen blauw weer... wonderlijke blauwe ogen. zonder een zweempje van onechtheid... en het lachje om zyn mondhoeken maakte hem ineens veel jonger. Mijn lippen half geopend staarde ik hem aan. Mijn hart sloeg niet meer. het daverde. „Wat is er, Sylvekind?" vroeg hij. zonder myn blik los te laten. „Waarom drink je niet met. me mee?" Ik gruwde van alcohol, maar dat ging hem niets aan. Hy zou hoogstens ver sterkt worden in zyn overtuiging, dat ik nog een kind was. Ik deed dus alsof ik levertraan moest slikken, zette het glas aan myn mond, sloeg het om en zette het met een zwaai terug op de tafel. Ditmaal stond hy perplex. „Alle respect", mompelde hy, nadat hij een klein, genietend slokje had genomen. „U hebt 'een goede leermeesteres gehad aan Mariana!" Ondertussen zat ik krampachtig myn bést te doen een hoestbui te onderdruk ken. In myn keel brandde het als vuur, en ik had het gevoel, alsof ik elk ogen blik in tranen uit kon barsten. Maar toen ik een beetje over de eerste schrik heen was begon ik een vreseiyk licht gevoel te krijgen, alsof ik zonder lichaam door de atmospheer zweefde. Ik was nog niet tipsy, maar het scheel de niet veel. Ik hoorde Gösta spreken en me zelf antwoorden; het was een onbelangrijk gesprek over alledaagse dingen. Ik hield me zelf onder scherpe controle. Gösta Holms moest zich niets gaan verbeelden omdat hij Sylvekind tegen me zei en zulke wonderlyke blau we ogen had. Natuurlyk had hy mijn glas weer gevuld. Ik had helemaal niet geprotesteerd, maar ik was nog nuchter genoeg om te weten dat ik geen druppel meer verdragen kon. Ik had dan ook al gauw een uitweg gevonden: die vaas rozen, daar midden op de tafelals Gösta Holms nu maar even de andere kant- op wilde kyken. Eindelyk stond hy op om iets aan de bar te gaan doen. Eén vlug gebaar,, en het glaasje was leeg. „Mag ik u nog eens inschenken?" vroeg myn bezoeker, ditmaal toch wel met een lichte bezorgdheid in zijn stem. „Nee, dank u. Niet meer voor't eten". Gösta Holms drong niet verder aan. Ik begon nieuwsgierig te worden wat hy eigenlyk wilde. Hy wist, dat Maria na pas laat thuis kwam. en om met my over het. weer te praten was hy beslist niet gekomen, „Wist u eigenlyk dat u mij helemaal verkeerd begrepen hebt, toen ik u on langs thuis bracht?" vroeg hy my zyn cigarettenkoker voorhoudend. Ik was net zo weinig aan roken gewend als aan het genot van alcohol, maar van een paar trekjes zou ik niet dood gaan, dacht ik. Toen hij my vuur gaf, bloos de ik plotseling. Nu herinnerde ik me pas, dat ik toen verwacht had dat hy me zou kussenIk meende name lijk aan u te merken, dat „Oh, zegt u alstublieft niets. Het was dwaas van me, maar die avond in de „Ganymedes" had me helemaal, over stuur gemaakt. Het was allemaal vol komen nieuw voor me. Het feest, en al die mensen!" „Dan is het goed. Gelooft u, dat er tussen een man en een jong meisje vriendschap kan bestaan? Oprechte, trouwe vriendschap?" „Waarom niet? Het hangt natuurlyk helemaal van de man en het meisje af". „En als het nu byvoorbeeld ging om u en. ommy?" „Ik weet het nieteigenlyk mag ik u niet erg graag!" Ergens diep in my voelde ik een wild verdriet, en mijn stem klonk hees van onderdrukte snik- 73). „Ga zo voort!" vervolgde de detective. „Neem myn lessen ter harte, jongske en ga zo verder. Dan zal je iets bereiken in de wereld! Maar nu: ter zake! Ik ga nu persoonlyk dit ge- bopw inspecteren en de bende ontmas keren. Jyeh,... jy houdt de wacht en kijkt uit! Begrepen? Tot ziens dan!" De speurder stapte de deur uit en daalde de trappen af. Beneden geko men stuitte hy op het gebonden lichaam van de motorryder, Jim Zondervan. .Meneer Zondervan!" riep Snufkens verbaasd. „Hoe komt U hier? Wie heeft O gebonden?" „Schurken!" legde Jim Zondervan uit. „Ik kwam op het spoor van de ben de en drong hier binnen. Maar helaas! De schurken ontdekten mij en maakten my onschadeiyk! Help me, collega! Ik ben tot wederdienst bereid 1" ken toen ik er bij voegde: „Het spyt me werkelyk heel erg, maar ik ben bang. dat ik zelfs een hekel aan uheb". „Omdat u my niet kent. Omdat u ge loof hecht aan de wilde geruchten die er over mij in omloop zyn. Trouwens, ik wil my niet beter voordoen dan ik ben, ten dele zyn ze juist. Maar één ding kan ik beweren; ik ben trouw aan mijn vrienden". „Dandan konden we het wel eens met elkaar proberen". Nu huilde Ik echt. öh, wat schaamde ik me! De tranen stroomden over myn wangen, en natuurlyk had ik geen zak doek. De situatie werd er niet gemak- kelyker op, toen Gösta Holms zich over mij heen boog en myn drijfnat gezicht begon af te drogen. „Dank u wel", .zei ik. Ik zal u uw zakdoek gewassen en gestreken weer terug bezorgen". En toen begon Gösta te lachen. Hij lachte lang en uitbun dig. „Gansje!" zei hy „Oh, jy dom klein gansje"! Deze uitroep gaf me een schok. Ik wilde hem niet gehoord hebben. Ik wil de niet. dat onze vriendschap werd be gonnen met vergelykende zoölogie. „We moesten dit eigenlyk ergens gaan vie ren. Maar hoe en waar? Ik kon na tuurlyk ergens met u gaan eten...." „Dat is niet. nodig. Ik heb hier ge noeg te eten". „Oh ja?" Om zyn mondhoeken be woog het krampachtig, en dan begon hy weer te lachen. „Ik geloof, dat u me uitlacht?" Nu werd ik ernstig. „Je bent een soort ver jongingsbron, Sylvekind. By jou kan men werkehjk een beetje bijkomen. Maar de kwestie is dezeik eet nog al vaak met dames, en ik wil niet, dat men denkt, dathy zocht naar woorden. „Aha! U wilt niet, dat men denkt, dat ik ook een dame ben?" „Zo ongeveer", kreunde hy. Toen draaide hij zich snel om, ik vroeg me af wat ik nu weer miszegd kon hebben. „Weet u wat? U eet heel eenvoudig by my", stelde ik voor. „We eten ap pelkoeken met koffie". - (Wordt vervolgd). Volgens verschillende getuigenverkla ringen was De Jong 'n goedaardig man. die zeer lichtgelovig en verstoken van enig politiek inzicht was. Het bleek, dat "hy zyn pakhuis vele keren heeft be schikbaar gesteld voor het verbergen van onderduikers, fietsen en radio's. Zyn raadsman, mr. N. G Geelkerken, die verdachte heel goed kende, kon niet anders dan goede inlichtingen over hem verstrekken. De Jong was echter een zeër dom man, die stellig niet heeft na gedacht over de gevolgen, die zyn daad. zou kunnen hebben. Mr. Geelkerken achtte, evenals de opgeroepen getuigen, hem niet in staat tot bewust verraad en bepleitte de uiterste clementie. P. J. K. Determan werd ten laste ge legd het lidmaatschap van de N.S.B. en vele functies, die hy heeft bekleed in de beweging. Verdachte gaf een uitvoerige verkla ring, hoe hij was toegetreden, waarbij hij de nadruk legde op invloeden, die hy op 15-jarige leeftijd neeft onder gaan en op de slechte omstandigheden, waaronder hy enige tijd moest leven. In 1937 bevond hy zich in Duitsland, waar hij voor de ideeën werd gewonnen. Open hartig beantwoordde verdachte alle aan hem gestelde vragen. Hy had zich laten leiden door gevoelens van sociale ge rechtigheid, niet door politieke overwe gingen. Zyn verdedigster, mej. mr. M. Velt- kamp wees op de zeer beperkte moge- lykheden tot heropvoeding van intellec tuelen in be waringskampen. Zy be pleitte werkzaamheden, die meer in overeenstemming waren met verdachtes aanleg en ontwikkeling, en verzocht mede in verband dat hij kostwinner was, clementie. Buiten de gewone feiten werd W. H. v. d. Berg uit Leidschendam verraad ten laste gelegd. Verdachte zou een minder vriendeiyke opmerking van een zekere R. aan het adres van de Duitsers, heb ben doorgegeven, met het gevolg, dat deze werd gearresteerd. Verdachte gaf de feiten toe, maar zeide, niet met enig boos opzet gehandeld te hebben Er waren verschillende tegenstrydlge verklaringen Enerzyds schetste men hem als een zeer gevaariyk man, an- derzyds getuigden brieven van zijn hulpvaardigheid. Volgens de verdediger, mr, J. v. d. Plas, ware,n de beweegrede nen pogingen geweest om opheldering te brengen in klachten, die verdachte had ontvangen. J. B. v. d. Burg uit Leidschendam heeft zich vrywillig gemeld by de Waf- fen SS. en heeft in dienst van de Duit sers gevochten tegen de Russen Zijn verdediger, mr. Hannivoort, bracht naar voren, dat deze verdachte uit een politiek-geïnfecteerd gezin 'kwam en schetste hem vervolgens als een man met een zeer geringe ontwikkeling. V. d. Burg zal door een opgelopen zware verwonding nooit meer in staat zyn tot het verrichten van zware arbeid, zyn straf was zwaar genoeg geweest en ver dediger bepleitte daarom clementie In de voortgezette zaak tegen N. H. Fennis, wees de verdedigei. mr. H. F. Donders, op enige punten ln de ten laste legging, die niet bewezen konden worden. Spreker was van oordeel, dat het ten laste gelegde niet. gehandhaafd kon blyven. De uitspraak van al deze zaken volgt over 14 dagen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2