Parijse conferentie nog niet geëindigd Nog steeds zwijgen over Indië Ernstige politieke impasse te Djokja WEERBERICHT Kabinetsformateurs gaven opdracht terug De douane-overeenkomst met onze Zuiderburen Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 2 JULI 1947 t No. 26122 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hermy Hoofdredactie: B. W, Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefóon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Nieuw voorstel van Bidault Jievin en Bidault, de Engelse en de Franse minister va-i buitenlandse zaken, hebben op de zitting van gis teravond hun Sovjet-Russische ambts genoot Molotof 24 uur de tijd gegeven om hun uiteindelijke voorstellen voor de uitwerking van Marshall's plan tot hulp aan Europa te aanvaarden of te verwerpen. Frankrijk heeft een nieuw voorstel gedaan, dat volgens Bidault alle verze keringen geeft, die Molotof verlangt. Volgens Molotof is het nieuwe Franse plan in hoofdzaak hetzelfde als het eer der naar voren gebrachte. Het funda mentele verschil tussen het Franse en het Sovjet-Russische vorstel is volgens Bidault het volgende: de Sovjet-Unie wil eenvoudig een lijst opstellen van de noden van elk land apart, dat door de V. S. geholpen kan worden. Frankrijk daarentegen is van oordeel, dat het noodzakelijk is niet alleen een dergelijke lijst op te stellen, maar te vens de balans op te maken van de productiecapaciteit van Europa en van de mogelijkheid tot weder zijdse hulp van het ene Europese land aan het andere. In het pieuwe Franse plan wordt evenals in de vorige Engels-Franse voorstellen herhaald, dat Europa zich zelf moet helpen alvorens de V. S. om hulp te vragen. De concessie aan de Sovjet-Russische zienswijze is echter, dat Frankrijk verklaart, dat het plan voor onderzoek naar de Europese pro ductiviteit geen inmenging in binnen landse aangelegenheden van leden- staten mag inhouden en geen inbreuk op hun souvereiniteit mag niaken. Er moet een commissie van samen werking worden gevormd om de moge lijkheden van Europese samenwerking te bestuderen en te bepalen, waar en hoe veel hulp van de V. S. benodigd is. Deze commissie zal alle Europese landen met voorlopige uitzondering van Spanje raadplegen. De opperbevelhebber zal in lichtingen verstrekken over, de beschik bare goederen en de noden van Duits land. De commissie zou samengesteld zijn uit vertegenwoordigers van de gTOte drie en enkele andere Europese staten. Vóór 1 September 1947 moet rapport worden uitgebracht. Subcom missies moeten worden gevormd, waar in vertegenwoordigers der grote drie en van drie der meest belanghebbende lan den (namen opengelaten) zitting moe ten hebben, Bevln herhaalde het Engelse stand punt, dat er. een plar moet worden gemaakt voor wederzijdse hulp der lan den in Europa e,n dat er niet alleen een beroep moet wordpn gedaan op de V. S. Nadat Bidault zijn plan naar voren had gebracht, stelde Molotof twee vra gen: 1. Betekent het Franse voorstel om Duitse hulpbronnen aan te boren voor de behoeften van Europa, dat met de herstelbetalingen geen rekening zal worden gehouden? 2. Zal 'de opbrengst van Duitsland worden verdeeld, voordat de kwestie der herstelbetalingen is geregeld? Bidault antwoordde, dat de drie mi nisters reeds waren overeengekomen, dat de herstalbetalingen een aangelegenheid is der grote vier en dat het niet de schuld van Frankrijk is, wanneer deze nog niet geregeld is. Vervolgens vroeg Molotof of Frankrijk er nu mee instemt om het niveau van de Duitse productie te verhogen. Bi dault antwoordde- „De houding van de Franse delegati blijft dezelfde als te Moskou. Het hangt af van de oplossing, die voor verwante vraagstukken wordt gevonden: de Franse aanspraken op herstelbetalingen en" het. evenwicht der betalingen van Duitsland." Marshall ontzenuwt beschuldigingen George Marshall, minister van bui tenlandse zaken der V. S., heeft hi een rede voor de Womens National Press Club zich fel gekant tegen „een opzet telijk verkeerde voorstelling" van de mate en het doel van de Amerikaanse economische hulp aan Europa. „Dege nen, die verantwoordelijk zijn voor deze onjuiste voorstelling van zaken, bewij zen de lijdende volken, wier toekomst afhangt van het succes van de inter nationale samenwerking op economisch gebied, een zeer slechte dienst." Marshall sprak niet rechtstreeks over Rusland, de conferentie van Parijs of het plan-Marshall, doch liet weinig ruimte voor twijfel over de bedoeling van zijn rede, toen hij zeide, dat er.tot dusverre van meer critiek dan waarde ring voor de Amerikaanse steun was ge bleken. De herhaalde beweringen of zin spelingen, dat de V. S. imperialistische bedoelingen hebben of dat de Ame rikaanse hulp aangeboden wordt om de ontvangers op enigerlei wijze poli tiek of economisch te binden, zijn het toppunt van kwaadwillige ver draaiing van de waarheid." Daarente gen merkte hij met nadurk op. dat .diet onjuist is te verklaren, dat het volk der V. S. geen eisen zal stellen t.a.v. het gebruik van htm bijdrage tot het herstel van de wereld. Het eist nadrukkelijk, dat hetgeen wordt hijgedragen, doelmatig gebruikt zal worden voor het doel waarvoor het bestemd is. Dat de bijdragen niet zul- AFNEMEND BUIIG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijke opklaringen met hier en daar nog een enkele bui. Iets warmer dan vandaag zwakke wind. 3 JULI. Zon op: 4.25 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 21.42 uur; onder: 3.53 uur (VUL.) Hoogwater te Katwyk-aan-Zee te 4.06 en 16.24 uur. len worden benut voor zelfzuchtige economische of politieke belangen en dat zij alleen gebruikt, worden om het economisch herstel te vergemakkelij ken. Ten slotte moeten de bijdragen de hoop en het vertrouwen onder de betrokken volken herstellen, opdat de wereld eenmaal vrede en veiligheid zal kennen." Ter weerlegging van beweringen, dat de V. S. naar imperialisme streven, wees Marshall op de spoed, waarmede Ame rikaanse troepen uit Europa waren teruggetrokken en de hoeveelheid goe deren, die daarheen waren gezonden sinds het einde van de oorlog. Mar shall vervolgde: ,,In de Europese landen zijn geen aan de V. S. onderworpen po litieke partijen achtergelaten, die zouden kunnen trachten zich van regeringen meester te maken. Er zijn geen Ameri kaanse agenten geweest, die getracht hebben een overheersende ~ol te spelen In de landen van Europa, er zijn geen „Amerikaans-Europese maatschappijen" opgedrongen aan onwillige regeringen". Marshall verklaarde, dat 82 millloen ton goederen, geschat op meer dan 9 milliard doller, sinds het einde van de oorlog Europa waren binnengestroomd. Hij noemde deze getallen niet als be wijs van de vredelievende bedoelingen der V. S. en ook niet om zich aan groot spraak to bezondigen, maar alleen om dat het de waarheid was, die te oordelen naar de beschuldigingen, gericht tegen de V. S., gemakkelijk vergeten zou kun nen worden. „De historische feiten der afgelopen tientallen jaren,aldus Mar shall, „tonen duidelijk aan, dat geen volk edelmoediger en onbaatzuchtiger heeft gehandeld dan het Amerikaanse door hulp te bieden ter leniging van kommer en ellende. Het zou echter niet geheel juist zijn om te zeggen, dat de bijdragen der Amerikaanse regering tot het herstel van het economische leven der wereld sinds het einde van de oorlog uitsluitend gedaan zijn uit charitatieve overwegingen. Ons volk is er zich van bewust, dat een evenwichtige en wel varende wereld voor zijn sigen welzijn zeer belangrijk is. Het erkent ook, dat vele volken reeds daarvoor hun bij drage geleverd hebben door geweldige offers aan mensenlevens en verlies aan eigendommen." Vervolgens herinnerde Marshall aan de Amerikaanse bijdrage tot de oprich ting van de organisatie der V. N. On danks de tegenslagen en moeilijkheden, die de V. N. hadden ondervonden, was het Amerikaanse volk vastbesloten een wereld te scheppen, waarin de V. N. wortel kunnen schieten en tot bloei komen. Op "deze vastbeslotenheid was de Amerikaanse politiek gebaseerd. Marshall onderstreepte de belangrijke taak voor pers en radio, om bü het volk meer begrip te kweken voor bui tenlandse aangelegenheden, „waar ver verwijderde gebeurtenissen en onbe kendheid met buitenlandse nationale tradities" een dergelijk begrip moeilijk maakten. Behalve de moeilijkheid van het zeer grote aantal factoren, dat voor een goed begrip van de buienlandse aangelegen heden een rol speelt, moet nog reke ning gehouden worden met de voortdu rend propagandistische verdraaiing der feiten. Het is betreurenswaardig, maar misschien logisch, met het oog op onze positie in de wereld, dat veel van deze propaganda tegen de V. S. is gericht. In landen echter, waar de vrije pers functioneert, heeft een dergelijke pro paganda de neiging zichzelf te corrige ren. Dit is echter jammer genoeg niet het geval met landen, waar de pers word gemuilkorfd." Nieuwe Engelse nota aan Bulgarije. De Britse regering verklaart in een nieuwe nota aan Bulgarije over de op heffing van de twee belangrijkste dag bladen der Bulgaarse oppositie, dat de Bulgaarse perswet van 30 April 1946 in strijd is met de clausule in het Bul gaarse vredesverdrag, die persvrijheid garandeert, en dat herziening wenselijk is om deze wet in overeenstemming te brengen met het verdrag. Op 26 Juni werd door de Britse poli tieke vertegenwoordiger aan de Bul gaarse minister van Buitenlandse Za ken deze nota overhandigd, waarin het Bulgaarse antwoord op een eerder Brits protest over hetzelfde onderwerp als „volkomen onbevredigend en niet overtuigend" wordt verworpen. Het betreft bladen van de sociaal democratische partij en van de boe renpartij. Enorme ontploffing in Italië. Zeventig personen werden gedood, toen in de haven van Santo Stepano, ongeveer 160 K.M. ten Noorden van Rome, een schip met munitie in de lucht vloog. HONGAARSE COMMUNISTEN GAAN ZICH WEREN. De Hongaarse communistische partij heeft een schrijven gericht tot de an dere drie partijen van de regerings coalitie, waarin wordt gewezen op de noodzakelij kheïd van het houden van nieuwe verkiezingen en voorgesteld wordt, bij die verkiezingen één blok te vormen met behoud van de r-elfstandig- heïd van iedere partij. Het voorstel wordt gedaan omdat „het fascisme in de vorm van Sulyok's partij van de vrijheid onder het mom van democratie het volk van d~ democratie tracht te verwijderen". Het complot in Frankrijk In verband met de ontdekking van het complot tegen de Franse republiek, werden talrijke personen aan een ver hoor onderworpen. Ondanks de grote geheimhouding, die in acht genomen wordt, kan worden medegedeeld, dat zekere Roger Prat, kapitein bij de Franse luchtstrijdkrachten, is gearres teerd. Hij behoort tot de „zwarte ma- quis" en had tot taak zich met zijn me dewerkers meester te maken van mili taire vliegvelden, jachtvliegtuigen en bommenwerpers. De Franse politie speurt naar drie vooraanstaande personen, o.w. twee voormalige ministers van de regering van Vichy, wier namen genoemd zijn in verband met het complot ter omverwer ping van de Franse regering, n.l, admi raal Gabriel Auphan, en generaal BH- doux, resp. minister van marine en mi nister van defensie in de regering van Vichy en graaf Aurouet de Mervelce, die indertijd als verzetsman de leiding had van het geallieerde commando, dat het Duitse omroepstation „De stem_yan het rijk" opblies De Parijse politie heeft voorts de 20-jarige Claude Chauvel, zoon van de secretaris-generaal van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken, gear resteerd. HERRIOT NAAR ENGELAND. Herriot, voorzitter van de Franse Na tionale Vergadering en voormalig pre mier, heeft medegedeeld, dat hij voor een officieel bezoek van vier dagen naar Lqnden ging. Hij veegde hieraan toe: „Ik zal het Engelse volk vertellen, dat BTankryk al zijn krachten op zijn eigen herstel con centreert en tegelijkertijd de banden, die het met Engeland verbinden, ver sterkt". Het Hongaarse driejarenplan aanvaard. TROTS SCHERPE OPPOSITIE. De afgevaardigden van de Hongaarse partij der kleine boeren, die zich dreig den te verzetten tegen het wetsont werp. waarbij het driejarenplan van kracht zal worden, hebbeji, na lange discussies, allen op één na de verzeke ring gegeven, de regering te zullen steu nen en voor het wetsontwerp te zullen stemmen. Voordat deze verzekering werd gegeven deed de eeiv<e minister twee belangrijke concessies. In de eerste plaats zullen overtredingen van de wet door gewone gerechtshoven en niet bij volksrechfcbanken, die hoofdzakelijk on der communistische invloed zouden staan, behandeld worden. Ten tweede zal de regering voor alle overgenomen goederen, eigendommen of belangen compensatie verlenen. „Mijn leven is In gevaar. U geeft de Russen de gelegenheid om my te ar resteren", met deze woorden verliet Sulyok, de leider van de Hongaarse vryheidsparty de vergadering van het parlement, gevolgd door het meren deel van zijn partijgenoten. Er ontstond een pandemonium toen Sulyok het driejarenplan der Hongaarse regering bestreed en verklaarde: „U wenst een regiem, dat is gegrondvest op een totalitaire economie en een staats bestel, dat. op slavernij berust. Voor uw driejarenplan wilt u zodanig vérstrek kende bevoegdheden, dat de individuele vrijheid totaal kan worden uitgescha- geld". Daarop riep Joseph Revai (commu nist) „Dus u zegt, dat er in de Sovjet- Unie slavernij is". De communisten en sociaal-democraten sprongen op, schud den hun vuisten en riepen vertoornd: „verrader je valt Sovjet-Rusland aan". Ten slotte wist de bejaarde so ciaal-democratische mevr. Anna Kethly de orde te herstellen. Ten slotte werd ondanks de oppositie het wetsontwerp voor het driejarenplan met een grote meerderheid aangeno men. De wet voorziet in de oprichting van een bureau en een raad voor de planning met zeer uitgebreide bevoegd heden om een systematische verhoging van de productie op het gebied van landbouw en-industrie in Hongarije te organiseren. Eervol ontslag aan mr. E. N. van Kleffens VERTREKT DEZER DAGEN NAAR WASHINGTON. Bij K. B. van 27 Juni, is met ingang van 1 Juli aan mr. E. N. van Kleffens op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister zon der portefeuille, onder dankbetuiging voor de uitnemende diensten, onder uiterst moeilijke omstandigheden door hem aan H.M, de Koningin en den lande bewezen.' De Minister-President heeft in de mi nisterraad namens het kabinet zeer hartelijke woorden gericht tot de schei dende minister, herinnerend aan de vele jaren van diens zo belangrijke arbeid. De heer Van Kleffens zal over enkele dagen naar zijn diplomatieke post te Washington vertrekken. Aneta meldt uit Batavia, dat de vier partyleiders, t.w. Sjarifoeddin, Gani, Soekiman en Setiadjit er niet in geslaagd zyn een kabinet samen te stellen. Zy hebben hun mandaat aan President Soekarno teruggegeven. De President zou vandaag verdere maatregelen bekend maken. Gisteren zijn dus de leiders van de Republiek in een impasse geraakt, het geen de ernstigste toestand in de geschiedenis van de 23 maanden oude Indo nesische Republiek genoemd kan worden. Republikeinse voorbereiding voor mobilisatie? De impasse heeft voorts de politieke crisis gecompliceerd en de vrede op het eiland Java in gevaar gebracht, daar liet laatste verzoek van de Nederlanders om verduidelijking van het standpunt van de Republikeinen onbeantwoord bleef. Deze impasse is veroorzaakt, doordat de vier politieke leiders het niet eens konden worden over de verdeling van de portefeuilles in het nieuwe kabinet. De voornaamste moeilijkheid, zo meent men, bestond in de aanspraken van de Indonesische Mohammedaanse partij (Masjoemi) onder leiding van dr. Soe kiman op het premierschap en de por tefeuille van Defensie. Deze aanspraken werden bevestigd tijdens een tweetal in terviews gistermiddag en een bespre king gisteravond tussen ir Soekarno en de partijleiders. In Republikeinse kringen te Batavia werd intussen weer uiting gegeven aan de mening, dat het mogelijk is, dat Sjahrir ten slotte toch weer minister-* president zou worden. Sjarifoeddin heeft verklaard, dat de Indonesische Republiek gereed is „het oppergezag" te aanvaarden, dat zich gedurende de overgangstijd alleen zal bezighouden met aangelegenheden, welk© van wederzijds belang zijn. De specifieke Republikeinse belangen moeten geheel onder de Republikeinse regeripg ressor teren, zo zeide hij. Intussen ontvangen wij weer berich ten, welke er op wijzen, dat de span ning toenemende is. Zo meldt Reuter uit Djokjakarta, dat de bevelhebber van het Republi keinse leger de concentratie van alle civiele en departementale motorvoer tuigen bevolen heeft als voorbereiding van hun mobilisatie. En Radio Djokja heeft een bekend making omgeroepen van een aldaar op gerichte luchtbeschermingsdienst „Pend- jagaan Bahaja Oedara", waarin uitvoerig de voorschriften en te nemen maatrege len tegen luchtgevaar werden uiteen gezet Beperking op snijbloemen- invoer in Amerika. VAN WEINIG INVLOED OP NED. EXPORT. Het Amerikaanse Ministerie van Landbouw heeft medegedeeld, dat met ingang van 1 Augustus as. een aantal beperkingen zal worden inge voerd op de invoer van snyblocmen ter voorkoming van het binnenkomen van ziekteverwekkende Insecten en plantenziekten Volgens de nieuwe regeling zullen snijbloemen in de invoerhaven worden onderzocht, om te zien of ze zijn aan getast en of het mogelijk zal zijn door een behandeling de ziekte te bestrijden. Wanneer dit niet mogelijk zal blijken, zal de importeur in de gelegenheid ge steld worden, desgewenst de bloemen naar een buiten de V.S. liggende be stemming te verzenden. Van de züde van het Ministerie werd verklaard, dat men niet ver wachtte, dat de export van Nod. sny- bloemen hierdoor ernstig getroffen zal worden, daar de nieuwe regelingen hoofdzakelijk getroffen zijn als maat regel tegen het binnendringen van tro pische insecten en plantenziekten, spe ciaal uit het. Caraibische-zeegebied. Dit gevaar is sterk toegenomen door de groeiende invoer per vliegtuig. Nachtelijk bezoek van Koning Faroek aan Ned. Lunapark VORSTELIJKE „FOOI" AAN PERSONEEL. Zaterdag kregen de gezamenlijke Ne derlandse exploitanten van het Luna park te Alexandrië bericht, dat na het sluitingsuur bezoek kon worden ver wacht van Koning Faroek en gevolg. Nadat het Lunapark 's avonds voor het publiek gesloten was, werden de lichten weer ontstoken en wachtte men op het hoge bezoek. 's Nachts om 2 uur arriveerden en kele auto's, waaruit de Koning, zy'n zuster, de Keizerin van Irak en nog enkele hoge autoriteiten stapten. Het koninklijk gezelschap bezocht hierop diverse inrichtingen, zoals de dwaaltuin, de zweefmolen, de stijlwand, enz. De Koning liet de motor-artisten aan zich voorstellen en reikte hun een medaille uit. Het gezelschap vermaakte zich zeer en was heel sportief. Om vier uur 's nachts vertrok de Koning, onder luide toejuichingen van de exploitanten en reikte aan het personeel een fooi uit van 100 Egyptische Ponden. Het Lunapark mag zich in een grote belangstelling verheugen. De Vereniging voor Internationaal Jeugdverkeer heeft gisteren te Noordwijk aan Zee haar internationaal Vacantïehuis ,'!De Lichtboei" geopend. Tijdens de openingsrede van de voorzitter van Internationaal Jeugdverkeer, dr. J. Hondius. Op de eerste rij links de burgemeester van Noordwijk mr. F. W, van Berckel. Foto Van Vliet. (Van onze parlementaire redacteur) Er zijn alweer drie weken verlopen, sinds de uiterste termijn verstreken is, gesteld in de ultimatieve nota der Com missie-Generaal. Sindsdien gaat de no ta-wisseling op de oude voet voort; al leen overhandigde de hear v. Mook ze voorheen namens het „verlengstuk van de regering" en thans namens de re gering zelve. Dat hebben onze bruine broeders toch maar gedaan: ze bleven lustig aan het. echt-Indisch „tawarren" (afdingen). Geen wonder, dat men in ons land nu eindelijk eens opheldering verlangt! Velen hadden die gisteren in de Tweede Kamer verwacht, in een regeringsmededeling terzake. Ook de heer Schouten, de A.R- fractieleider be hoorde tot hen. Maar zij wachtten ver geefs. Praeses v. Schalk zeide, gelijk gemeld, dat de regering tot haar leed wezen nog geen verklaring inzake Indië kon afleggen. Wel wilde zy op korte termijn het zgn. seniorenconvent (de voorzitters der Tweede Kamer-fracties) inlich tingen verschaffen. Op aandrang van de heer Schouten preciseerde de voor zitter nader, dat dit laatste reeds he denmorgen te kwart over neg^n zou geschieden. De" heer Hoogcarspel, die gedurende de ziekte van de heer' Wagenaar als voorzitter van de Communistische fractie optreedt, was zeer teleurgesteld door deze gang van zaken, wijl de in terpellatie van zyn fractiegenoot De Groot over de nota der C.-G. van 27 Mei en over de regeringsnota van 2 Juni daarmede tevens weer was uitgesteld. Hy meende, dat hiermede het interpei- latierecht der Kamer werd verkracht. Maar de Kamer had toch zelve beslo ten, de interpellatie te laten hou den op een nadere, in overleg met de regering te bepalen', datum, zo wees de voorzitter hem terecht. De heer Hoog carspel deed toen het voorstel, de In terpellatie op Donderdag as. te hou den. Maar dit werd verworpen met 9 tegen 58 stemmen; alleen de commu nisten stemden voor. De heer Schouten maakte van de dis cussies over deze orde-kwestie gebruik, om opheldering te vragen over een be richt in een der bladen aangaande be sprekingen van kabinetsleden met af- zonderiyke parlementariërs of Kamer- groepen, waarby Indië wel besproken zou zyn. Als mededelingen over Indië aan de Kamer in strijd zouden zyn met het landsbelang, zo stelde hy, is het den niet in strijd met het landsbelang die mededelingen aan enkelen of groe pen te doen? Zou dit laatste geschied zyn, dan noemde spr. zulks in stryd met de democratie. Er dient onderscheid gemaakt te worden tussen de taak van de regering en die van de volksverte genwoordiging. De heer Romme (Kath.) betoogde met enige persoonlyke nadruk, dat een cou rantenbericht als het niet wordt tegen gesproken daarom nog niet waar is. Veronderstel echter, dat er met frac tieleiders gesproken ware, dan zou het wel interessant wezen een debat te houden over de geoorloofdheid in de- BINNEN LAN i' Ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat 80 Jaar -geleden Canada een staatkundige eenheid werd door de fonfederatle der afzonderlijke staten van Canada, hebben gistermiddag de Canadese ambassadeur en mevrouw Dupuis, op „Groot Hazebroek" te Wassenaar een druk bezochte receptie gehouden. Aan de vijfde zitting van de Econo mische en Sociale Raad van de V.N., welke 19 Juli a.s. te New York geopend wordt, zal een Nederlandse delegatie deelnemen onder leiding van mr. J. W Beyen. lid van de Raad van Beheer van de Internationale Bank. De delegatie zal voorts bestaan uit een waarnemend vertegenwoordiger en uit een 10-tal deskundigen, welke laatsten voor een deel gerecruteerd worden uit ln Amerika wonende Nederlanders, Met Ingang van 1 Juli j.l. kunnen weer brieven en doosjes met aangegeven waarde worden verzonden tussen Neder land en Suriname. Het maximum bedrag is vastgesteld op f.5 000. Sedert begin 1940 zyn er geen mond harmonica's meer ln ons land geïmpor teerd. met zyn 1250 mondharmonica- orkesten. De overheid heeft deze zaak echter tot zich genomen en geleidelijk aan zal er thans worden geïmporteerd. De mondharmonica's zullen door de commissie voor de Import van muziek instrumenten te Amsterdam vla de detail handel worden toegewezen aan de mond- li ar mon lea -orkesten In de Berkel bij de stuw te Warnsveld is de 16-jarige boerenknecht L. uit Drempt, die niet kon wemmen, ln een kuil geraakt en verdronken. Te Wageningen is de 32-jarlge K. HelntZberger by het baden in de Rijn ver dronken. De man kon niet zwemmen. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. BUITENLAND. Vijf km. ten Zuiden van "Slbley (Louisiana, V. St.) is een vliegtuig neer gestort, waarvan de herkomst nog niet is vastgesteld. By dit ongelijk zou één per soon om het leven gekomen zijn. Herman Borms, de Belgische verrader, die een week geleden uit de gevangenis te Antwerpen ontsnapte. Is weer gearres teerd. Hl) is wegens verstandhouding met de vijand tot 20 jaar veroordeeld. Volgens de nieuwe voorstellen krijgen de Franse bankemployé's een maandelijkse toeslag van 1100 francs en een beterfe pensioenregeling. Ramadier heeft het voornemen he denmiddag vertrouwenskwestie te stel len Vrijdag zal gestemd worden. Dank zij de bemoeiingen der Unrra zal Tsjecho Slowakye binnenkort een der belangrykste penicilline producenten van Europa worden. Voordat de vastgestelde termijn ver streken was, heeft de Belgische regering Zaterdag J.l. de lnsohry.vlng op de 4 pro cent staatslening gesloten. Toen had het publiek voor niet minder dan 3 milliard francs Ingetekend. Volgens radio Warschau moet de Poolse commissie voor repatriëring ln de Amerikaanse zone van Oostenrijk op bevel van de Amerikaanse militaire autoriteiten binnen drie weken de zone verlaten. De Poolse regering heeft tegen dit bevel geprotesteerd. Dr. Kurt Schumacher is tydens het congres van de Duitse sociaal-democrati sche party te Neurenberg met 340 van de 341 geldige stemmen tot voorzitter van de partij herkozen. De voorzitter van de voorbereidende commissie voor de Internationale handels organisatie, maakte bekend, dat de com missie heeft voorgesteld om de wereld handelsconferentie ln November a.s. te Haivana te houden. De Britse en Amerikaanse bezettings autoriteiten hebben het Duitse verzoek om de walvisvaart weer ter hand te mogen nemen, afgewezen. Een woordvoerder van het Britse militaire bestuur in Duitsland heeft ver klaard, dat de Impasse bij de Brlts_Ameri- kaanse besprekingen over de overdracht ln Duits beheer van de steenkooïmynen in het Ruhrgebled verbroken Is en dat de overdracht voorlopig op 1 Augustus is vastgesteld. De Britse minister van voedselvoor ziening, John Strachey. heeft in het Lagerhuis meegedeeld dat Engeland met Hongarye tot overeenstemming is gekomen over een contract voor drie Jaar 'voor de export nas- Engeland vati bacon eieren, gevogelte, spek.zonnepltolle en andere voe dingsmiddelen. Een accoord met Joego slavië voor eieren en bacon zal vermoede lijk binnen enkele weken tot stand komen Op het hoofd van. de Griekse parti- sanencommandant „generaal Marco" Is een prijs van 20 millloen drachmen gesteld. mocratisch opzicht van zulk een con tact. Doch van groepen was zeker geen sprake geweest. De heer v. d. Goes v. Naters (Arbeid) erkende, dat er contact tussen bepaal de personen geweest was. Maar is dat in stryd met democratische opvattin gen? By dat contact zyn niet de rede nen van landsbelang gegeven, waarop de heer Schouten doelde. Die konden ook niet opgegeven worden. Er is een uiterst delicaat proces aan de gang, waarover geen mededelingen gedaan kunnen worden; althans over dat deel van het proces dat thans moet aflopen. Ook heeft een aantal politieke personen een byeenkomst gehad, waarbij ook de ministers, behorend tot de Party van de Arbeid uitgenodigd waren. Die byeenkomsten hebben iedere laat ste Zaterdag van de maand plaats. De Indische kwestie is daarby zeer kort in haar algemene strekking aan de orde geweest. Ons is niets medegedeeld. Min. Jonkman was na korte tyd verdwenen. Minister Beel, die met enige ander© ministers voor de overige agendapunten aanwezig was, verduidelykte, dat de regering heeft te zwygen als de prae ses een regeling van werkzaamheden voorstelt. Antwoord op zyn vragen kreeg de heer Schouten intussen niet. In snel tempo nam de Kamer verder een tiental wetsontwerpen aan, meest naturalisatie-voorstellen. Het wetsont werp tot wyziging van de schadeloos stellingen en pensioenen der Kamerle den vereist een meerderheid van twee derden der leden; in verband hiermede werd de stemming hierover tot van daag uitgesteld. Sprekers van diverse fracties hielden beschouwingen over het voorstel tot goedkeuring en uitvoering van de op 5 Sept. 1944 te Londen tussen de rege ringen van Nederland, België en Luxem burg gesloten douane-overeenkomst met nader gesloten protocol. De behandeling kan niet anders dan globaal zijn, zo legde de heer Schmal (C.H.) uit. De parlementen hebben slechts een taak van summiere contröle. Wy moeten vertrouwen od de braintrust van de Kneuterdyk (het departement van Fi nanciën). En dat doen spr. en zijn frac tie ook. De overige sprekers bleken van ge- lyk gevoelen. De heer v. d. Goes v. Na ters zette de West-Europese blokvor ming in economisch opzicht tegenover die in het Oosten. Spr. zag in de Bene lux een goed beginpunt voor de plan nen van hulp aan Europa van Marshall De heren Smeenk (A.R.) en Korthals (Vryheid) begroetten het ontwerp ook met volle sympathie, doch maanden evenals de heer Schmall tot een gelei- deiyk tempo. Zy wezen ook op de na delen, ojn. door de sty ging van onze invoertarieven. In ieder geval biykt, aldus de heer Korthals, dat ons volk dadeiyk overzienbare nadelige gevolge* wil nemen terwille van het erotergoed der samenwerking. Vandaag voortzetting

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1