Een. kwart eeuw van zorg voor Laatste Berichten Naar de vetpotten van Uncle Sam Leidse Buitenschool bestaat 25 jaar. De school in de openlucht De Leidse 'Buitenschool u Katwyk- aan-Zee gaat jubileren! 15 Juli a-s. zal het 25 jaar geleden zijn; dat de Vereniging Herstellings oord „De Leidse Buitenschoor" op het te harer beschikking gestelde terrein in de duinen te Katwijk de eeiste 40 kin deren ter verpleging ontving. Zal velen deze korte mededeling wei nig zeggen, voor ons. die een dezer dagen onder vriendelijk geleide van de voorzitter en directrice der vereniging, de heer H, van Slooten en mej. G. Crèvecoeur, op een stralende zomer morgen van naderbij mei dit prach tige. sociaal-hygiënische werk in aan raking kwamen, betekent het 'n kwart eeuw van liefde en opoffering in het belang van het zwakke en prae-tuber- culeuse kind. En dit mooie werk, dat vóór 25 jaar de initiatiefnemers waaronder in de allereerste plaats prof. di'. E. Gorter dient te worden ge noemd aanvatten, wordi haast zon der onderbreking met groou succes be kroond! Daarvan getuigen de vele brie ven van dankbare ouders, die .de her kregen gezondheid va,n hun kind aan een verblijf in de Leidse Buitenschool te danken hebben. Wat daar op de grens tussen de beide Katwijken achter- en misschien nog meer rond die witte muren van villa „Duinlust" geschiedt, .verdient de sym pathie en belangstelling van alleii. die met Neerlands jeugd het goede voor hevv>en. Daarom wil het ons voorko men. dat de vereniging juist nu bij haar zilveren jubileum, dat zo" Kort na de beëindiging van de tweede wereldoor log valt. in een tijd, Waarin de gevrees de ziekte in toenemende mate optreedt, nog meer dan voorheen krachtig dient te worden gesteund, opdat zij haar preventief en zegenend werk nog doel treffender zal kunnen voortzetten. Maar keren wij een ogenblik naar de school en haar vrolijke bevolking terug, 'tls zomer en in de heerlijke vriie na tuur troffen wij de kinderen, gebruind door de zon, ijverig aan de studie. Voor al dit laatste is hier zulkeen voorname factor: de studie Zorgt niet een aan tal leerkrachten, dat de kinderen, keren zij weer naar de stadsschool terug, we derom in .hun eigen klas kunnen wor den opgenomen? De Buitenschool, een ideale plaats, een schoon oord, waar de frisse sterkende zeelucht een schril con trast vormt met de bedompte atmosfeer in steegjes en straatjes. De school in de openlucht: de school voor volledig her stel De school, welke indertijd door de toenmalige burgemeester van Katwijk. wijlen mr. dr. J. Schokking, werd ge opend an sinds 1931 onder de voortref felijke ey moederlijke zorgen van mej. Crèvecoeur staat is gevestigd in de villa „Duinlust", welke op 18 Aug. 1922 inclusief 1% hectare duingrond door de heer D. J J. de Kostej aan de ver eniging werd geschenken. Een royaal aanbod, dat nog heden ten dage door het bestuur op buitengewone prijs wordt gesteld. Reeds op 15 Juli 1922 konden, zoals gemeld, de eerste kinderen worden opgenomen. Sindsdien zijn honderden j kinderen aan de zorger van deze school toevertrouwd geweest, i In nauwe samenwe-king met het, genees kundig .schooltoezicht, waaraan alle schoolkinderen zich moeten onderwer pen en in overleg met cir. G Brouwer, ontvangt men de patiëntjes, tei*wyl in de regel met instellingen van sociale aard een financiële regeling wordt ge troffen. De kinderen worden voor een half jaar opgenomen; blijkt de ge zondheidstoestand na 6 maanden van die aard. dat ei geen bezwaar voor terugkeer in het gewone huiselijke le ven bestaat, dan verlaten zij de school. Is dit niet het geval, dan wordt het verblijf verlengd. De kinderen, die in deze schone omgeving volop van lucht, licht-en zon kunnen genieten en daar bij ook een uitstekende voeding ont vangen, worden zowel intern als extern opgenomen, terwijl allen in de school vol gens een aparte dagindeling leven. Des morgens komen zij onder toezicht van het onderwijzend personeel per „blau we" uit Leiden In Katwijk aan. Na een gezamenlijke stevige broodmaaltijd, vol gen zij het gewone lager onderwijs, voornamelijk in de buitenlucht. Indien de weersgesteldheid van die aard is, dat een verblijf buitenshuis niet mogelijk is, volgen zij de lessen in de klas. De ondervinding heeft in dit opzicht ge leerd. dat 60% der schooltijden over een geheel jaar genomen in de open lucht gegeven kan worden: voor de zomer is dit 85% Tot het einde van de schooltijd zijn de kinderen „en pension", waaronder ook begrepen een dagelijks verblijf in de lighal. Intern worden slechks die- kin deren opgenomen, die thuis steeds aan besmettingsgevaar blootsta in. Is thuis cjit gevaar geweken, dan komen zij ex tern in verpleging Opvallend is. dat de. gezondheidstoe stand van de kinderen, zodra zij enige tfjd hier hebben vertoefd, vooruitgaat. Aldus wordt het zwakke kind aan de maatschappij teruggegeven en werkt hier iedere dag een actieve directrice, in grote harmonie gesteund door dr. H. D. Boer, enkele assistenten en het on derwijzend personeel aan het welzijn van de zwakke Leidse jeugd. EEN KLEUTERHUIS. Naast de Buitenschool exploiteert de vereniging sinds 26 September 1931 het naast de school gelegen, modern inge richte, kleuterhuis, waarin alleen kin deren worden opgenomen beneden de leerplichtige leeftijd, die in een infec- tueuse omgeving verkeren, ten einde hen zodoende te beschermen tegen be smetting of hernieuwde besmetting. Dit kleuterhuis staat onder leiding van mej. Tavenraat. Het bestuur der vereniging, dat in de oorlogsjaren ernstig werd gehandicapt en móest evacueren de Buitenschool vond dank zij de vriendelijke zorgen van wijlen wethouder Verwey een onder komen ii> het Volksgebouw aan de He rengracht, terwijl het kleuterhuis naar Renkum werd verplaatst, vanwaar men bij „de slag om Arnhem" werd ver jaagd is er thans weer in geslaagd om zijn prachtig er bij veler, nog te weinig bekend werk op volle toeren te doen draaien. Helaas is één van de twee lighallen, welke onontbeerlijk voor de verpleging zijn in do oorlog gesneu veld. EEN JUBILEUMGESCHENK VAN F. 12.000 MOET MOGE LIJK ZIJN. Indie.n mogelijk wil het. bestuur hier in op korte termijn voorzien, maar daar voor is veel geld nodig. Dit gevoegd bij de noodzakelijke veranderingen in het gebouw zelf, waardoor de capaciteit kan worden opgevoerd, eist f. 12.000. Zou het, zo vragen wij ons af, nu niet mo gelijk zijn om dit bedrag ais jubileum geschenk bijeen te brengen. Wie neemt hiertoe het. initiatief? Hulpbehoevend „Jong Leiden" zal er U met stralende ogen voor danken Er is ephter ook nog een andere wijze, waarop Leiden met verre omgeving zijn dank voor zoveel liefde en opoffering, nu al 25 jaar, kan tonen en dat is door zich als lid tegen een minimum contri butie van f. 2,50 per jaar op te geven bij de secretaris, mr F D L. Gunning, Rapenburg 41. Vermelden wij nog, dat de school voor kinderen van alle gezindten toegankelijk is en dat in het bestuur der vereniging o.m. zittig hebben de burgemeester van Katwijk, mr. w. Woldringh v. d. Hoop en de twee Leidse wethouders, de heren J. C. van Schaik en S Menken, waar van de eerste reeds 25 jaar. Ook de initiatiefnemer en mede-oprichter der vereniging., prof. dr. E. Gorter is thans 25 jaar aan de Buitenschool verbonden; van de oprichting af tot 1932 als voor zitter en na dien als adviseur. DE FEESTELIJKHEDEN. De feestelijkheden ter gelegenheid van dit 25-jarig bestaan zullen bestaan uit een feestavond in de Stadsgehoorzaal op 12 Juli a.s., terwijl het bestuur a.s. Zaterdagmiddag, om half aiie, in het schoolgebouw aan de Duinoordweg te Katwijk aan Zee zal recepiëren. Ten slotte volgt op 4 September een feest avond met de kinderen. Tweede hoogleraar burgerlijk recht BENOEMING TE VERWACHTEN VAN MR. G. DE GROOTH. Enige tijd geleden, hebben wij er mel ding van gemaakt, dat binnenkort de. benoeming te verwachten was van een tweede hoogleraar in het, burgerlijk recht aan de Leidse Universiteit, die dus naast prof. mr. E. M. Meyers zou optreden. Naar de Haagse correspondent van de NRC ;hans weet te melden, zal als zodanig worden benoemd mr. G. dè Grooth. advocaat en procureur te Rot terdam. Van bevoegde zijde werd. ons de juist heid van het bovenstaande bevestigd. EINDEXAMENS H.B.S VOOR MEISJES Geslaagd voor het eindexamen Hogere Burgerschool vooi Meisjes met 5j en 6-jarige cursus, afd. MJVI.S.: H. E. pakker C. J. Burgersdijk, M. J. Coenraads Nederveen, Noordwijk a. Zee, P. J. van Gelderen, Oegstgeest, J. M. den Hartog, Oegstgeest, A. H. Hen- drlksen, Zoeterwoude, F M. Huizinga, L. M. van Kleffens, Wassenaar, B H. A. Kromhout, Rijnsburg, H. C Lau, F. A. Panhuyzen, Oegstgeest; I.' Schophuizen, G. Stapel, B. L. van der Weele. J. K Borleff. G J. W. Eisgeest, H. de Geus. Katwijk/Zee, M. Kaan, Voor burg, G. E. c ten Katc. Wassenaar, J. E. van Kerkhof M J. Koppenol. Th. C. Krantz, Oegstgeest, F. J. Libot, P. Mei rink, Rijnsburg, M Pieterse, Voorburg, J. van de Plassche. VoorDurg, J. E. P. Post, Voorburg. C E. van Re. Voor schoten, J. Sloos, Oegstgeest, C. Th. v. der Spek. J. Stuit Voorburg, M. Su- ringa, G. A. H. Vlam. Voorourg; T. M. Zekveld. Afgewezen: 4 candidaten. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. LEIDS TRIBUNAAL. Het Leids Tribunaal deed heden uit spraak in de volgende zaken: H. R. Lan te Leiderdórp. internering voor de tijd van 3 jaar en maanden tot 12 Juni 1949, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapen de macht en het bekleden van open bare functies. N. de Vries te Leiden, internering voor de tijd van jaar en 6 maanden tot 15 April 1948, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij dt gewapen de macht en het bekleden van openbare ambten: J. Ravensbergen te Leiden, interne ring voor de tijd reeds in internering doorgebracht, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapen de macht en het bekleden van open bare ambten. Verdachte werd onmiddel lijk in vrijheid gesteld. F. H van Leeuwen te Amsterdam, voorheen wonende te Leiden, interne ring voor de työ van 2 jaar en 3 maan den tot 13 Augustus -947, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen by de gewapende macht en het bekleden van openbare ambt-en. Burgerl. Stand van Leiden GEBOREN: Frederik Melndert Hendrik Johannes, z. van F. Dujjsings en J. E. Fontein; Albertus Theodorus Josephus, z. van S. G. de Groot en M. J C. Caspers; Emerens Boudewijn, z, van C. Ouwersloot en A. A, Smit; Agatha Veronica Maria. d. van H. J. M. Lansdaal en S. Otgaar; Johannes, z. van A. Trlppenzee én E- c- Schreuder; Lamber- tus Wilhelmus, z. van H. Rlebeek en M. Naber Nicofaas Cornells Simon, z. van N. C S Vroom en P, G. Alers; Adolf Petrus Maria. z. van A J. van •Slingerland en C. M van Goozen; Johanna, d. van J. de Cler en J. Hoogweg: Pleternella, d. van A. Beek- men en P Öuwerkerk; Robert, z. van M. A. Koel"mel1er en B Teeuwen; Suzanna Mari° d. van J. R. van Blom en S A. E W Houtman OVERLEDEN: H. Boma. man, 68 Jaar; F. Buis. man, 63 Jaar, J. van der Kraan, man, 72 jaar. Zeven jubilea in Gemeentedienst Zoals wij enkele dagen geleden reeds meldden, vieren vandaag vier heren, werkzaam bij het Openbaar Slachthuis, hun zilveren jubileum, n.l. de heren J. W. Schneider, chef van de administra tie, Th. M. van Teylingen, ijslichter, C. Molenkamp, stalknecht en T Th. Blan- kenstein, koclhuisbeambtè. Om elf uur werden de jubilarissen, hun echtgenoten en kinderen met auto's van hun woningen gehaald en in de di rectiekamer ontvangen, waar aan de dames bloemen aangeboden werden. Daarna betraden zy een als feestzaal ingericht lokaal, waar het voltallig per soneel reeds aanwezig was. Hier heette de directeur, de heer dr. K. Reitsma, alle aanwezigen, w.o. de oud-directeur, dr. W. Stuurman en wethouder Van der Kwaak, welkom, waarna de heer Van der Kwaak het woord verkreeg, die de jubilarissen gelukwenste met dit feest en gewag maakte van de prettige geest die er steeds heerst onder )óet personeel van hei slachthuis. Spr. deed zijn woorden vergezeld gaan van een en veloppe met inhoud, namens de ge meente, waarbij hij opmerkte dat ze dikker wa§ dan gewoonlijk. Vervolgens sprak de heer Reitsma de jubilarissen toe, waarbij hij de nadruk legde op de goede samenwerking welke er bestond tussen directie en personeel, •die zo noodzakelijk is voor de goede gang van zaken en belichtte daarna de goede hoedanigheden van de jubilaris sen afzonderlijk. Er wac een schrijven binnengekomen van de adj. dir. dr. Sperna Weiland, die door langdurige ziekte verhinderd, niet aanwezig kon zijn en zijri gelukwensen daarom schrif telijk deed toekomen. Er werd besloten de heer Sperna Weiland schriftelijk te antwoorden om hem beterschap te wenden. Hierna voerde de heer J. van Tol het woord.' als voorzitter van de jubileum commissie en bood de jubilarissen ge schenken aan, terwijl aan de dames prachtige bouquetten in de .stadskleu ren werden aangeboden. Nadat er koffie gepresenteerd was, spraken nog de heer G. P. Bergers, na mens de slager spa troonsvereniglngen, onder aanbieding van kistjes sigaren, de heer P. C. Hoogteyling, namens de chefs van het slachthuis, de heer J. van der Steen Jr., namens het bedrijf schap vee en vlees en de heer J. v. d. Steen Sr.. die in de afgelopen jaren veel met dè jubilarissen heeft samen gewerkt. De heer Schneider sprak ten slotte namens de jubilarissen woorden van dank voor de gelukwensen, de belang stelling en de geschenken, en herinnerde daarbij aan de vijfde jubilaris n.l. de pensioenswet, die in 1922 van kracht geworden is. Aan het einde kwam ook de heer J. A. Valk, administrateur van het gesticht Endegeest, z'n gelukwensen aanbieden, speciaal aan de heer Schneider, met wie hij steeds op de prettigste wijze heeft samengewerkt Onder het genot van sigaren en een glaasje wijn bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Ook de Sted. Lichtfabrieken hadden vandaag twee jubilarissen in hun mid den. Het waren de heren J. J Planje, monteur bij de meterdienst en N. v. d. Hout. poetser bij het gasbedrijf, die beiden hun zilveren jubileum vierden. Nadat belde jubilarissen, die door hun familie vergezeld waren, in de directie kamer door de directeur, ir Y. Ykema, waren toegesproken, waa.bij de gebrui kelijke enveloppe met inhoud werd overhandigd, vond in de jntspannings- zaal te midden van het personeel der resp. afdelingen een door de Personeels vereniging Voorbereide huldiging plaats. Als voorzittej van het Jubileum-Co-, mité-voerde de heer J. C. t>nel 't woord, die' herinnerde aan de werkzaamheden van beide jubilarissen. Nadat hij de gelukwensen iad uitge sproken bood hij de heer Planje een salonlamp aan, terwijl hij de héér v. d. Hout een fauteuil in het vooruitzicht stelde. Aan de echtgenoten- der oeide jubilarissen werden bloemen overhan digd. EEN VTETUV^ o.» TIFI- CATIE-REGELING. De directeur, ir. Y Ykema, die hierna het woord voerde, deelde mede, dat juist heden een nieuwe gratificatiercgeling by jubilea was ingegaan, welke hierop neelrkomt, d^t biï pen 25-»arig ,iubiipnm twee i-^ken. een Ho; 4 *ve.lre*i en bij een 50-jarig jubileum 8 weken loon zal worden uitgekeerd. Boven dien zullen in het vervolg ook de losse dienstjaren medetellen. Vervolgens hebben nog de heren C. J. Nieboer. chef meterdienst en ir. J. C. de Wilde, bedrijfs-ineenieur aan de gas fabriek. de gelukwensen aangeboden. Met een enkel woord hebben beide jubilarissen voor deze huldiging, welke o.m. ook door de beide adjunct-direc teuren. de heren dr. ir. P. Fehmers en ir. F. Stokhuyzen, werd bijgewoond, be dankt. Ten slotte er °pn jubileum bij de gemeentediensten in de persoon van de heer J. v. d. Mark, die vandaag zijn 2ü-1oió.*to uTo-i-Tcp,v.Vipid b'i de ofd be strating van Gemeentewerken herdacht. De huldiging vond plaats op de Stads- hulpwerf, waar de directeur van Ge meentewerken, ir. D. Booeerd. net grote lof c-pwaacde van de s"»°d~ «ijs en Dlichtsbetrachting van de jubilaris en hem de gebruikelijka enveloppe met inhoud overhandigde. In gelijke geest sprak de wethouder van fabricage, de hper A. J "rprgpl"e'n wfiwo naméns het personeel nog het woord werd ge voerd door de heer J. van Riet en na- riiens het Jubileumfonds door de heer H M Noteboom, de laatste onder aan- bteding van een geschenk. De jubilaris sprat-- een dankwoord en ging toen snel hulstoe! LCO.V. VTFPDF 'S PRINSEN VERJAARDAG. Zang, dans en film. Ter gelegenheid ven de verjaardag van ZK.H. Prins Bernard had de Leidse Ohr Oranieverenieing gisteren der traditie getrouw een feestavond be legd in de Stadszaal. De voorzitter, mr. dr. N. G Geelker ken verwelkomde de aanwezigen o.w. de burgemeester en de garnizoenscom mandant. en schetste vervolgens in het kort de betekenis van de Prins voor ons land en volk waarbij hij tevens wees op zijn grote belangstellnig voor alles wat in ons land geschiedt In afwijking van de gewoonte prijkte ditmaal geen toneelvoorstelling als hoofdschotel op de Oranjedis. donh een film „Het lied van de rijst", die. al bracht zij vele interessante beelden uit onbekende oorden, de aanwezigen de geslaagde toneelmanifestaties van vo rige malen toch niet kon doen verge- Het programma werd verder gevuld door het zeer gewaardeerde optreden van het Chr. Dameskoor uit Katwyk- aan-Zee onder leiding van Riek Mete ring met aan de vleugel Piet Uiterlin- den en een drietal volksdansjes, die al leraardigst werden uitgevoerd en te recht veel bijval verwierven. De bijeenkomst werd besloten met een dankwoord van de voorzitter tot alle medewerkenden en het gemeen schappelijk zingen van „'k Wil U, o God. mijn dank betalen". BONKAARTEN HALEN. Morgen (8Vi—113/4 en 1416 uur) zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten de gezinnen, waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 32,001 tot en met 34,500. Over- gelegd moeten worden de tweede clis- tributiestamkaarten en de nog niet aangewezen stroken van de bonkaar ten 707. i De zending en de Indonesische kerken. Tjjdens de conferentie, welke in de Zendingsschool te Oegstgeest werd ge houden ter gelegenheid van het bezoek, dat een Indonesische delegatie op door reis naar de Oecumenische jeugdconfe- rentie te Oslo aan ons land brengt, sprak ds. H. A Wiersinga, zendings predikant in bijzondere dienst der Ge- ref. Kerken, ove- het zendingsleven in de Geref. Kerk. Achtereenvolgens behandelde spr. de Ned Indische, de Japanse en de Indonesische periode, waarbij hij uiteenzette, dat ook hier te lande gestreefd wordt naai aanraking met andere kerken. Het feit, dat in In- donesië door de nood der tijden de ker ken naar elkander toegedreven werden, had ook gevolgen in Nederland, Sinds dien zijn er geregelde samensprekingen tussen de zending der Gerei. Kerken en de Ver. Ned. Zendingscorporaties te Oegstgeest om gemeenschappelijk een houding te bepalen. Spr. eindigde zijn betoog met deze woorden: „Wij Gere formeerde zendingsarbeiders willen niet voor U, kerken in Indonesië, gaan staan, maar achter U, wij hopen U te mogen helpen, zodat. U de laatste ver antwoordelijkheid draagt." Ds. Tjan Tong Ho, afgevaardigde van de Chinese Kerk te Batavia, hield ver volgens een causerie over de zelfstan digwording der Chinese Kerken op Java. Na een korte inleiding over de activiteit der kerken binnen het gebied der Republiek, lichtte spr. toe, welke de plaats is. die de Chinese kerk inneemt. Ei- zijn drie classes van deze kerk, in West Java. Midden Java, ten Noorden i en ten Zuiden. Deze staan onder één Synode en hebbèn één belijdenis. Daar naast staat nog de classis Oost Java. Vóór de oorlog waren al deze kerken min of meer zelfstandig. Thans is het verlangen groot om één zelfstandige Chinese kerk te stichten. In de laatste jaren is het aantal Chinese christenen snel gegroeid ten gevolge van de arbeid van opwekkingspredikers uit China. Opvallend is dat 75% der christenen vrouwen zijn. Over de offerbereidheid en het moedige Christusgetuigenis deed ds. Tjan indrukwekkende mededelingen. De pogingen van. de Japanners om de kerken tot hun politieke doeleinden- te gebruiken werden doorzien, al was, naar spr. opmerkte, het verzet over het al gemeen niet krachtig genoeg. Op het ogenblik is er in de kerken grote be hoefte aan goed opgeleide predikanten. Goede voorlichting op allerlei gebied is hoognodig. Er is een groot tekort aan geestelijke leiders en leidsters voor de arbeid ander de jeugd en de studenten. Zolang wij zelf nog niet. over die krach ten beschikken, zo zeide spr., behoeven wij de hulp der zusterkerken in Ne derland. „U allen kunt. ons helpen, wij willen ons niet losmaken van U. Nu wy zelf kunnen lopen moet de band met, U nauwer gemaakt worden". Ds. Kwa van de Chinese kerk op Oost Java voegde aan de toespraak van ds. Tjan allerlei bijzonderheden over zijn arbeid toe, waaruit bleek, dat ook daar overal de opbouw van het kerkelijk leven met alle kracht dient, aangevat- te worden. Prof. dr. H. Kraemer heeft de confe rentie met een kort woord gesloten. WEEKEINDE „NIEUWE KOERS". De jonge socialisten, verenigd Jn „Nieuwe Koers" en de Rode Wachten der A.J.C. paarden Zaterdag en Zondag het nuttige aan het aangename door het houden van een weekend in Noord - wiikerhout. De bonte avond op Zaterdag werd onderbroken door een korte toespraak van de fractieleider der P. v. d. A. in de gemeenteraad van Leiden drs. D. J. van Dijk. Hij sprak over de gespannen toestand in Indonesië en herinnerde aan de re solutie van het Indonesië-Congres der P. v. d. A. van 7 Sept '46, waarin be sloten werd dat. er geen oorlog gevoerd moest worden tussen beide volken. Na nog enkele andere aspecten van binnenlandse politiek te hebben belicht besloot spr. zijn kort woord tot de jon geren. Nadat Zondagmorgen een stevige wandeling naar zee was gemaakt, hoor de men Zondagmiddag de heer A. Mo- ser, Redacteur Buitenland van .Parool" het weekblad der P. v. d. A., aan. Hij besprak het probleem Duitsland en deed verslag van zijn recente reis naar Duitsland. Hy schetste achtereenvolgens de ma teriële en psychologische situatie, waar in het Duitse volk verkeert en vertelde over de S.P.D. Op zjjn réde volgde een geanimeerde discussie. LEIDERDORP De heer G. Roeleveld. onderwijzer aan de Chr. Nat, School alhier, Is in gelijke functie benoemd aan een school voor'Chr Nat onderwijs te Haarlem. De Muzlekver. Harmonie alhier be haalde op het concours te Naaldwijk een le prijs met 322 punten ln de 2e afdeling. Het nieuwe Republikeinse Kabinet. ZAL GEVRAAGDE OPHELDERING GEVEN. Hedenmiddag om 12 uur Javatyd waren de technische voorbereidingen tot de vorming van het nieuwe kabi net gecompleteerd. De bekendmaking van de samenstelling van het kabinet kan thans hedenmiddag nog verwacht worden. Men vermoedt, dat Sjari- foeddin premier zal zijn en dat 3 vice- premiers zulen worden benoemd. Volgens Antara kan ook de benoe ming van 2e vice-ministers van Defen sie worden verwacht, Het Republikeins Persbureau meldt verder, dat de Indo nesische delegatie, voorheen door Sjahrir geleid, grondig zal worden gewijzigd. De door dr. Van Mook verzochte op heldering van Soekarno's nota, zal door het nieuwe kabinet worden ge geven. Indien het nieuwe kabinet vandaag tot stand komt, kap men tevens ver wachten, dat het Republikeinse ant woord op de Amerikaanse aide-mé- moirc morgen per extra trein naar Batavia zal worden gebracht. Ramadier vraagt vertrouwen. ZAL HIJ ZICH REDDEN? Het critieke debat over de economi sche politiek der Franse regering in de Nationale Vergadering ls vanmorgen begonnen. By het begin van de verga dering is het nog niet mogeiyk te zeg gen, of er vandaag of later in de week over de vertrouwensmotie. zal worden gestemd. De arbeiders in de yzer- en staal industrie in het gehele land zyn thans voor 24 uur in staking gegaan, uit pro test tegen het bezuinigingsprogram der regering. Zij vragen tevens hogére pro ductiepremies. De staking van Franse bankbedienden is heden geëindigd. De stakingscom missie heeft met dertig tegen zeven stemmen besloten de nieuwe voorstel len, die door de regering werden aan geboden, te aanvaarden. Het werk is vanmiddag in de meeste banken her vat. LIMBURGSE GASTEN IN LEIDEN. Ontvangst der mijnwerkers ten Stadhuize. Nog een tikje onwennig stonden ze daar. vanmiddag om twee uur in de grote, marmeren pers van het Stadhuis: 150 mynwerkers, die een korte, welver diende vacantie gaan doorbrengen in de sleutelstad, maar ze zullen zich gauw thuisvoelen! Burgemeester Van Kin schot riep deze groep Limburgse vrien den, onze „redderé in de nood", zoals hy zich uitdrukte, een hartelyk welkom toe en prees de activiteit der mynwer kers, die in zo belangryke mate bydra- gen tot Nederlands herstel. De heer Palmen, reisleider en hoofdbestuurslid van de Vakorganisatie der mynwerkers, protesteerde tegen de uitdrukking „red ders in de nood" en onder grote instem ming der mynwerkers betoogde hy, dat rfien in Limburg tijdens de ijs- en sneeuwperiode eenvoudig zyn plicht gedaan had tegenover de gehele Neder landse bevolking, wy sluiten ons gaar ne aan by de wens. waarmede de bur gemeester namens Leiden en het ge meentebestuur zyn kort welkomstwoord besloot: „Prettige dagen en een aange naam verbiyf Rijksdienst voor Oudheid kundig bodemonderzoek. WORDT T.Z.T. IN LEIDEN GEVESTIGD. De minister van O., K.' en W. heeft eer. rijksdienst voor oudheidkundig bo demonderzoek ingesteld, die bedoeld is als concentratie van de verschillende ryksinstellingen, die zich tot dusver met het verrichten van graafwerk, dat ten doel heeft het opsporen van overblyf- selen van vroegere beschavingen, bezig hielden. Hoofd van deze ryksdienst is prof. dr. a. E van Giffen, hoogleraar aan de ryksuniversiteit te Groningen' en on derdirecteur de heer P. Glazema. Het ligt in de bedoeling deze dienst in Lei den te vestigen. Voorlopig is de admi nistratie ondergebracht in het pand Smidswater 7d te 's-Gravenhage. Nog geen Regeringsverklaring en Indisch debat in de Tweede Kamer. De voorzitter der Tweede Kamer heeft in de vergadering van heden medede ling gedaan van een schryven van de Minister-President waarin stoat, dat het in het voornemen der regering ligt, om zodra haar dit mogelyk is een ver klaring af te leggen, nopens haar be leid ten opzichte van Indonesië en dat de regering zich voorstelt in deze ver klaring tevens te betrekken de onder werpen, waarover de aangevraagde in terpellatie zich zal uitstrekken. De regering deelde voorts aan de voorzitter mede, dat het haar by de huidige ontwikkeling van zaken, om redenen aan het landsbelang ont leend, nog niet mogelijk is de harer zijds voorgenomen regeringsverklaring af te leggen. Zij vertrouwt nochtans dat dit uitstel slechts van korte duur zal behoeven» te zijn. De regering is echter wel bereid aldus de voorzitter op korte termyn inlichtingen te verstrekken aan het senioren-convent, hetgeen dezer dagen zal geschieden. De voorzitter zeido er rekening mede te zullen houden, dat in de loop van de volgende week wellicht een debat over de situatie in Indonesië zal plaatsvinden. Verbeteringen in loonregeling bouwbedrijf AANTAL BETAALDE VACANTIE- DAGEN WORDT 12. De Bedrijf sunie in het bouwbedrijf ontving van het college van Ryksbe- middelaars de mededeling, dat met in gang van 1 Juli o.a. de volgende wyzi- gingen worden aangebracht in de loon regeling in afwachting van het berei ken van overeenstemming omtrent een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst tussen werkgevers- en werknemersorga nisaties in het bouwbedrijf. 1) de zesde loonklasse wordt met in gang van 1 Juli 1947 opgeheven en alle in deze loonklasse opgenomen gemeen ten, ongeveer 500, zullen in de 5e loon klasse worden geplaatst. Het uurloon van de bouwarbeiders in deze gemeen ten gevestigd, zal daardoor met 3 cent stygen. 2) de grondwerkers by water-, spoor- en wegenbouw zullen van de 3de naar de 2de loongroep worden gebracht, het geen voor de meesten hunner betekent een verhoging van 4 tot 6 cent per uurlonen. 3) enige belangryke^ wyzigingen zyn aangebracht in de arbeidsvoorwaarden voor de arbeiders, werkzaam buiten hun woonplaats. Ook de nieuwe vacanticregeling voor het bouwbedrijf is goedgekeurd. Dit betekent o.m., dat het aantal be taalde vacantiedagen op 12 per jaar wordt gebracht en de waarde der va- canbiebons dienovereenkomstig wordt verhoogd. Gratie verleend. By K.B. is gratie verleend aan Z. W. Mulder, tot de doodstraf veroordeeld by sententie van het by zonder gerechtshof té Leeuwarden. De doodstraf is veran derd in een levenslange gevangenisstraf. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Godgeleerdheid: De heren G. Bloemen- daal (Vlaardingen")N. van der Veen (Wassenaar) en M. de Jonge (Baarn) (cum l^ude). BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 1 Juli. De handel was vandaag van beschei- de omvang, de stemming pryshoudend en de hoofdkoersen van de toonaange vende aandelen waren merendeels een kleinigheid hoger. Een uitzondering werd gevormd door de Philipsaandelen, waarvoor een hoofdkoers was vastge steld van 386 by een vorige prys van 390%, klaarbiykelyk in verband met het feit. dat het door Philips te betalen dividend naar verhouding ,van de beurs koers niet bepaald hoog kan worden ge noemd. De vrye handel had een tam verloop. De hoofdkoers voor Koninklij ken werd vastgesteld op 414, geleideiyk aan klom de koers tot 417%. De berichten uit Indië omtrent de ontwikkeling van de situatie aldaar werden gunstig geïnterpreteerd. Cul tuurfondsen waren echter byna onver anderd. Verscheidene Rubberaandelen waren evenwel enige punten hoger. De Amerikaanse markt was kalm, fractlo- neel Iets hoger. Op de beleggingsmarkt waren de Ned. staatspapieren pryshoudend. Duizenden Duitse meisjes willen verhuizen. (Van onze correspondent te New-York. Het geeft een Hollander in Amerika steeds een merkwaardig gevoel wanneer hij leest dat er weer een aantal Duitsers hier is aangekomen Men is altyd ge neigd zich af te vragen wie de geluk kigen zyn geweest die er in slagen om het lieve vaderland d~' rug toe te keren om zich hier te vergasten aan de vet potten van Uncle Sam. De herkomst in vrywel alle gevallen ls terug te brengen tot twee bronnen: het is de liefde of het is de wetenschap. Civiele employees van Uncle Sam In Duitsland mogen thans trouwen met Duitse Frauleins en naar verluidt is de animo onder de Frauleins groot om het ryk van de Führer of wat daarvan over is te verruilen met het zozeer versmade Amerika van de „plutocraat" Roosevelt. Nog onlangs smaakte een mijner kennissen, die per vliegtuig van de American Overseas Airways van Am sterdam naar Neiw-York vloog, het ge noegen de reis te maken in gezelschap van een 16-tal Frëuleins die de reis in Frankfurt hadden aangevangen. De stemming was opperbest, en toen het laatste traject (Gander New Foundland New-York) werd begonnen, kwamen de lippenstiften en poederdozen voor de dag en werd het Duitse vrouwelyk schoon duchtig in de verf gezet. Helaas kwam ruw weer de prer verstoren en toen de luchthaven van New-York be reikt werd, was er nog heel wat poeder en rouge nodig om de bleekheid te ver bergen, die zich op de aangezichten der bruidjes had afgetekend. Voormalige Amerikaans-- soldaten, die de veldtocht in Duitsland hebben mee gemaakt. hadden tot 1 Juli a.s. 't recht om hun verloofden uit Duitsland voor een periode van drie maanden naar de Verenigde Staten te laten komen. Als bezoekster echte* en voor rekening van de Amerikaanse nartner. Kwam binnen die neriode van drie maanden geen hu welijk tot riand. dan werd net- Fraulein weer op de boof gezet, terug naar de Heimat. Momenteel worden Amerikaanse consulaten in Duitsland overstroomdmet aanvragen. Een totaal var 700 van deze gevallen is al goedgekeurd, maar er zyn nog 6000 aanvragen in behandeling. De transportmoeilijkheden vormen uiter aard een grote hinderpaal om de stroom bruidjes te verwerken. Voor de Ameri kaanse bruidegom is het- vaak een hachelyke onderneming. Hoewel de Amerikaan in het algemeen een breed standpunt inneemt, hetgeen byna niet anders te denkep is in een land dat voor een enorm deel uit en door Euro pese immigranten is opgebouwd, is de reactie t.a.v. Duitse bruidjes gemengd, om niet te zeggen afkeurend. Een Ame rikaanse familie die jarenlang een ge deelte van een huis in onderhuur had gehad, kreeg van de eigenaar de bood schap, dat zij het huis zou moeten ont ruimen, daar de zoon met zyn Duitse bruid terugkwam en zelf behoefte aan onderdak had. Een stevige New-Yorkse matrone liet her daar niet by en in de styi van „dat wil ik dan nog wel eens zien" stak zy1 een gloeiend betoog af, dat hierop neei kwam. dat zy niet van plan was het huis te ontruimen voor iemand uit een land waartegen de USA Juist een lange oorlog had vevoerd en in welke oorlog haar zoon ziin leven had gewaagd. Natuurlijk zal de matrone het onderspit moeten delven, want niet zo dra zyn de papieren op het stadhuis in orde of het bruidje is American Ci tizen en heeft de rechten van alle Ame rikaanse burgers Opvallend is dat wanneer men namen ziet van de echtparen, de naam van de bruidegom zelden een klinkende Ame rikaanse naam is, maar in vele gevallen sterk Duits aandoet of zelfs nog geheel Duits is. De echtgenoot is dan waar- schynlijk zelf nog immigrant in het eerste of tweede geslacht en de roep' van het oude vaderland heeft, hem sterk gepakt. Een Amerikaan liet zich onlangs tegen mij heel practisch over dit on derwerp uit. toen hij zeide: „De Ame rikaanse vrouw is in het algemeen sterk geëmancipeerd en lang niet zo ge dienstig als de Duitse Onze soldaten, die in Japan gediend hebben, worden daar b.v door de Japanse vrouwen als ware heren des huizes gediend in de volle zin des woords Komen zy 's avonds thuis dan staan de pantoffeltjes klaar. Dat moet je van een Amerikaanse vrouw niet verwachten maar b.v. van een Duitse kun je er van verzekerd zyn. dat Je er een goede .Hausfrau" aan hebt." Hoewel wij deze mening gaarne voor rekening van de verteller laten, zowel wat zyn beoordeling van de Amerikaanse als van de niet-Amerikaanse vrouw be treft, is zy toch typerend. Tea slotte over de Hollandse meisjes: Ds Amerikaan vindt de Amerikaanse vrouwen er het aantrekkelykst uitzien, maar hy geeft volmondig toe, dat een Hollands meisje voor een huishouden kan zorgen, dat de critiek glansryk kan doorstaan. DUITSE DESKUNDIGEN DOEN NUTTIG WERK. De tweede bron, de wetenschap, levert ook een belangry'k, zy het kleiner, con tingent. Technici en chenilci, die een belangrijk aandeel hadden in Adolf Hitlers oorlogsvoering, lopen voortdurend de kans dat zy opgehaald worden in Duitsland om naar Rusland te worden getransporteerd. Voor velen van hen is het alternatief Amerika dan ook veel a-antrekkelyker. Een van de bekendste Duitsers, die momenteel in Amerika ver toeft, is Hugo Eckener, die beroemdheid verwierf in de jaren van ae grote Zep pelins. Hy werkt samen met Goodyear, de bekende bandenfabriek die tevens op het gebied van lichter-dan-de-lucht een belangryke rol in Amerika speelt. Eckener echter schynt geun aandeel te hebben gehad ln de Duitse oorlogvoe ring. In totaal zyn er thans een 350 Duitse top-deskundigen op net gebied der wetenschap in de Verenigde Staten werkzaam. En het moet gezegd: men- is in Amerika zeer over hen te spreken. Ter zake van sommige militaire projec ten, waarin "de Duitsers byzonder ver waren, zoals de V-wapens, hebben zy aan de USA reeds millioenpn dollars in researchkosten „n vele jaren van moeizame onderzoekingen bespaard. Deze vrijwilligers hebben met zich gebracht een grote kennis van vliegtui gen met snelheden groter dan het ge luid. de jet-propulslontechniek (straal- mqtor). raketbommen. fotografie, maar ook van kanker, voedingsmiddelen, tex tiel en metallurgie Zy werken op zes- maands contracten en krijgen zes dol lar per dag: om hun levensonderhoud en behuizing te bekostigen, terwyi het salaris verder 5—10 dollai per da-g be draagt. hetgeen uitbetaald wordt in marken aan de achterblijvenden in Duitsland. Aan hen, die bijzondere be tekenis hebben voor de Amerikaanse be wapening. v/orden langlopende contrac ten aangeboden en dan m^gen zij hun familie uit Duitsland laten overkomen. Zy worden voortdurend door de rege ring in het oog gehouden, maar niet bewaakt in de strikte zin van 't woord

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3