voor een De j?arijse conferentie mislukking? Molofof tegen plannen van Bevin en Bidault Wat er in Indië gebeurt WE E:R BERICHT Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 1 JULI 1947 No. 26121] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J.' Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon ~DIr. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Gistermiddag had de derde zitting der Parijse conferentie plaats. Bevin zeide o.m.: ,Jk hen van mening, dat thans het momemt is gekomen om te beslissen, of en zo ja in welke vorm wij de organi satie zullen vormen tot opstelling van een gemeenschappelijk Europees pro gramma, zoals door minist-er Marshall is voorgesteld". „Ik persoonlijk ben er absoluut van overtuigd, dat dit programma beide door Marshall genoemde punten moet bevatten, nl. de behoeften van Europa en de rol, welke de afzonderlijke Euro pese landen in het economisch herstel zulle,n spelen.'. „Ten einde aan onze behoefte een fundering te geven en nog meer om deze te rechtvaardigen, moeten wij met ons programma voor productieverho ging aantonen, in hoeverre de Europese landen dit programma u't eigen hulp bronnen door vrijwillige samenwerking kunnen verwezenlijken en tot op welke hoogte deze hulpbronnen door hulpver lening van de Verenigde Staten moe ten worden versterkt". „Ik ben er van overtuigd, dat de Verenigde Staten op geen enkele wijze de vereiste steun aan welk pro gramma dan ook zal geven, tenzij uit de opzet daarvan duidelijk blijkt, dat een economisch gezond en welvarend Europa daarvan het resultaat zal zijn. De verschillende Europese landen heb ben ieder hun eigen problemen. Min of meer gedetailleerde plannen om deze op te lossen zijn reeds gemaakt. Er is natuurlijk geen sprake van, dat het door Marshall voorgestelde plan dergelijke nationale plannen terzijde wil schuiven of aan de souvereiniteit van enig land, groot <?f klein, af breuk zal doen". VOORSTEL VAN BEVIN. Na beëindiging van zijn rede legde minister Bevin het volgende Britse plan voor de verwezenlijking van Mar shalls voorstel voor: 1. Aanstonds moet een coördinatie commissie worden gevormd, welke ter beoordeling van de regeringen der Europese landen voor de komende vier jaren een programma voor het econo misch herstel zal opstellen. Dit pro gramma zal vaststellen: a. In .hoeverre dit herstel zou kun nen worden bereikt door productiever hoging en onderlinge uitwisseling der beschikbare hulpbronnen. b. Welke hulp van buiten de Euro pese landen behoeven. Deze hulpver lening zal gschieden in de vorm van kapitaalsgoederen, waardoor de produc tie zal kunnen worden verhoogd en te vens van eerste behoeften, zoals voed sel en steenkool, opdat het economisch leven in Europa kan worden voortgezet, terwijl de binnenlandse productie wordt verhoogd. Genoemde commissie zal bestaan uit vertegenwoordigers van Frankrijk, Gr.- Brittannië en de UJ5.S.R. en van niet meer dan vier andere landen. Zij zal contact onderhouden met ae regeringen van alle Europese landen (uitgezonderd Spanje), met de V.N, en met alle an dere, daarvoor in aanmerking komende inter-gouvernementele organisaties. In alle besprekingen aangaande Duits land zullen de opperbevelhebbers al daar moeten worden gekend. Tevens zullen sub-commissies worden gevormd, welke aan de hoofdcommissie rapport uitbrengen over voedsel- en landbouwaangelegenheden. steenkool en andere brandstoffen en energiebron nen, ijzer en staal en vèrvoer. Deze subcommissies zullen moeten worden samengesteld uit een klein aan tal leden, behorende tot landen, die met elk der te behandelen zaken het nauwst betrokken zijn. De vraagstukken van betalingsbalans en grondstoffen zullen door de coördinatie-commissie zelf worden behandeld. De coördinatiecommissies en de sub commissies zullen haar werkzaamheden aanstonds aanvangen en deze tegen 15 Aueustus voltooien. Het rapport van de coördinatiecom missie zal. wanneer het door de betrok ken landen is aanvaard, hec programma vormen, dat door minister Marshall is voorgesteld, en zal vervolgens aan de Amerikaanse regering worden overhan digd. - Bevins voorstellen waren gisteroch tend aan de minister Bidault en Mo- lotof ter bestudering overhandigd. de volgende punten: 1). Het Europees herstel zou verge makkelijkt kunnen worden door econo mische hulp der V. S.; 2). Het behoort niet tot de taak der ministers om een overzicht samen te stellen van de economische behoeften van alle Europese landen, daar dit zou leiden tot het opleggen van de wil der grote mogendheden aan andere landen; 3). Het is wenselijk.' meer licht te werpen op de mogelijkheden van de Amerikaanse hulpverlening in verband met haar aanvaarding door de Europese landen; 4). Hiervoor moet een „commissie van bijstand", bestaande uit Groot- Brittannië, Frankrijk en „enige andere Europese landen" opgericht worden; 5). De sub-commissies van bovenge noemde commissies moeten met vraag stukken betreffende voedselvoorziening, brandstofvoorziening en uitrusting- be last worden; 6). Voormalige vijandelijke landen mogen deelnemen aan het schatten van de verschillende behoeften. Duitsland moet echter voor bespreking door de grote vier gereserveerd blijven; 7). De „commissie van bijstand is belast met: a. De behandeling van aanvragen van Europese landen, die Amerikaanse steun wensen; b). Aan de hand van deze aanvra gen een program op te stellen, waarbij in de eerste plaats rekening moet wor den gehouden met landen, die van de Duit-se agressie te lijden gehad hebben en actief hebben deelgenomen aan het verslaan van de vijand; c). De bestudering van de mogelijk heden van economische hulp der V. S.; d). Het bepalen van de betrekking van de commissie tot economische com missie voor Europa. Voordat hij zijn resolutie indiende, verklaarde Molotof, dat hij het eens .Resolutie te Neurenberg. Op het sociaal-democratisch partij congres te Neurenberg is met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin aan de geallieerde bestuursraad wordt verzocht om de oprichting van een sociaal-democratische party in de Oostelijke (Sovjetrussische) zone van Duitsland onder dezelfde voorwaarden en met dezelfde vryheid als in de Brit se en Amerik, zone to garanderen. Na de openingsrede van Bevin heeft Bidault verklaard, dat de Britse voorstellen niet belangryk verschillen van de Franse, welke reeds door hem waren geschetst Bevins plan, aldus Bidault. beoogde de aandacht te vestigen op zekere fun damentele principes en daalde niet af in by zonderheden. - k MOLOTOJ? AFWIJZEND Molotof stelde tegenover Bevin's voor stellen een resolutie, die al de voor naamste punten en suggesties bevat, welke reeds door het officiële Sovjet russische persbureau Tass zyn bekend gemaakt en in hoofdtak neerkomt op Zal haringvisserij worden stilgelegd? GEBREK AAN KOELHUIS RUIMTE DWINGT ER TOE. In het wekelijks visserij-overzicht van onze deskundige medewerker wees deze Zaterdag j.l. reeds op het nijpend tekort aan koelhuis- ruimte, waardoor de handel als gevolg van de ruime aanvoeren nauwelijks weet, waar hij met de gevangen haring moet blijven. Min of meer tegen de voornemens der reders in, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening er bij de aanvang van het vangseizoen op aange drongen om met een maximum aantal schepen en netten aan de visserij deel te nemen. Van re derszijde is destijds reeds betoogd, dat zulks alleen mogelyk zou zijn, wanneer extra-koelhuisruimte be schikbaar zou worden gsteld, daar anders overproductie zou dreigen. De goede vangsten heb ben de reders in het gelijk gesteld: men weet inderdaad nauwelijks waar men de haring moet laten. Wordt binnen zeer afzienbare tijd geen koelhuisruimte voor de op slag gevorderd, dan is binnenkort een besluit van de reders te verwach ten om de haringvloot althans voorlopig niet meer te doen uitvaren was met Bidault, dat de voorstellen van Bevin, hoewel in een andere vorm ge goten, overeenkwamen met de Franse, waarmede hu, zoals reeds eerder te kennen was gegeven, het niet eens was. Molotof zeide voorts, dat volgens Bevin er geen kans bestond op hulp uit de V. S. tenzü zyn (Bevin's) voorstellen werden aanvaard. Wat wist de Britse delegatie af van de bedoelingen der V. S. en hoe kon zij zeggen, dat geen an der plan de goedkeuring van Amerika zou kunnen wegdragen? Bevin antwoordde hierop, .niets af te weten van Amerikaanse voornemens, voorzover hierover niet uit gepubliceer de verklaringen was gebleken. Amerika verwachtte echter, hier haalde Be vin een passage uit de Harvard-rede van Marshall aan dat Europa zyn eigen behoeften en eigen mogeiykheden om zichzelf te helpen zou onderzoeken. Molotof betoogde voorts, dat de Sov jet-Unie een definitief economisch plan had, terwijl vele Europese landen dit niet hadden. Dit zou een coördinatie van hun behoeften en mogeiykheden in een algemene schatting bemoeilyken. Molotof verwierp het Britse plan. om dat het afbreuk zou doen aan de nor male economische ontwikkeling van ze kere Europese landen. Hü stelde vast, dat in deze landen de economische sa menwerking op bevredigende .wijze be vorderd werd. Bevin wees Molotof's beschuldiging, dat het Britse plan de souvereiniteit van kleine landen zou bedreigen, van de hand.- Ook bestreed hy een verkla ring van Molotof, dat het Britse plan de bestaande handelsverdragen tussen Europese landen in gevaar zou brengen. CONFERENTIE MISLUKT? Hedenmiddag om 4 uur vergadert men opnieuw en gevreesd wordt, dat dit de laaste zitting zal zyn! Een Britse woordvoerder heeft me degedeeld, dat de Britse delegatie be sloten heeft de geheimhouding inzake de conferentie niet meer in acht te nemen, daar volgens haar oordeel, de ze toch reeds niet in acht genomen was. De stemming overheerst, dat de conferentie afgelopen is en voor het ogenblik de kans om tot overeen stemming te komen over een econo misch plan voor Europa onder leiding van de Sovjetunie, Groot-Brittannië en Frankrijk, de drie ministers ont glipt is. In kringen van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken legt men de verantwoordehjkheid voor hetgeen als de mislukking van de besprekingen der drie ministers wordt beschouwd, geheel op de schouders van de Sovjet-Russen. „Le Monde" van welk blad men mag aannemen, dat het de officiële Franse zienswüze vertolkt, schrijft: „Indien de door Moskou voorgestelde procedure werd aangenomen, zou Washington deze zeker vierkant verwerpen. Dat wensen de Russen misschien juist heimelyk". Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft een on derhoud van 40 minuten met lord In- verchapel, de Britse ambassadeur JLe Washington, gehad. Daarna besprak president Truman met Marshall aan een lunch naar verluidt het plan van Marshall en de conferentie ie Parys. Volgens lord Inverchapel hebben dc Amerikaanse en de Engelse regering vrijwel dezelfde mening over de uit werking van het plan van Marshall Deze verklaring heeft nieuw voedsel gegeven aan het geloof, dat dc V. s. in geval van volledige mislukking der conferentie Engeland en Frankrijk zullen steunen, indien zij besluiten al leen of ten minste alleen met West- Europa verder te gaan met het uit werken van het plan van Marshall, voorzover het Europa betreft. Het complot tegen de Franse Republiek WAS GROOT OPGEZET. Generaal Guillaudot, commandant van de gendarmerie op het ministerie van oorlog, is gearresteerd. Hu is betrokken bu het complot tegen de republiek. De Franse" minister van binnenlandse zaken. Depreux. heeft op een perscon ferentie meegedeeld, dat een fascisti sche organisatie, bestaande uit rechtse verzetslieden, monarchisten, aanhan gers van Vichy en vroegere collabora teurs en zich -noemende „de zwarte maquis", voornemens was van twee kanten een aanval op Parus te doen. De ene groep zou uit Bretagne vertrek ken en de andere uit de Franse zone van Duitsland. Zy zouden van tanks en pantserwagens gebruik maken. Hun eerste doel was het bevryden van poli tieke gevangenen en het scheppen van een atmosfeer van burgeroorlog. Behalve generaal Guillaudot zün tot dusver nog gearresteerd zekere Lousto- neau Lacau, "wiens naam voor de oor log verbonden was met een geheime vereniging, de „zwarthoeden" ge naamd, en zekere De Vulpian, een Bre tonse grondbezitter, wiens landhuis te Lamballe waarschijnlyk het hoofd kwartier van de samenzweerders was. De organisatie had communistische pamfletten laten drukken om haar .anti-communistische" opmars naar Parus te camoufleren. Op een vraag, of ook leden van de partij va,n De Gaulle deel uitmaakten van de „zwarte maquis" antwoordde de minister, dat bepaalde leden van de „zwarte maquis" hadden getracht zich in de partij van De Gaulle in te drin gen, doch dat zy door vooraanstaande functionarissen van die party waren geëlimineerd. Volgens „l'Intransigeant" stond even eens op het programma om generaal De Gaulle in Juli te vermoorden. De moord op De Gaulle zou men als een daad der communisten hebben doen voorkomen om de verontwaardiging van de Franse bevolking oo te wekken. DE AMERIKAANSE MIJNEN. 250 vetkoolmünen, die gedurende 13 maanden wegens het ontbreken van loonovereenkomsten tussen eigenaars en arbeiders door de Amerikaanse re gering zün gedreven, zyn heden aan de eigenaars teruggegeven. De regering had indertijd met de mijnwerkers een contract getekfend, toeei deze bü ge breke van een contract met hun werk gevers in staking gingen. Inmiddels is daarover met de werkgevers nog geen overeenstemming bereikt, zodat men aan het eind van de 10 dagen vacantie, welke verleden week Vrijdag begonnen is. een nieuwe staking zeer goed moge lijk acht. Verklaring van Abd'el Krim. Abd'el Krim, de 65-jarige leider van de Riff-opstand, die onlangs uit Franse ballingschap dé wük naar Egypte heeft genomen, heeft tijdens een onderhoud in een ziekenhuis te Caïro, waar hij een behandeling ondergaat, verklaard, dat geweld tegen Frankrijk zal moeten worden gebruikt, wanneer dat land voortgaat met zyn huidige politiek, waarby het zich niet houdt aan inter nationale verdragen zoals het Atlanti sche Handvest. Als Frankryk echter zijn plicht doet, een spoedige oplossing voor de Noord- Afrikaanse kwestie vindt e,n zich niet langer verzet tegen de nationale aspi raties, dan zal de strijd geëindigd zijn. Krim verklaarde, dat hü altü'd de voorkeur aan redehjke middelen heeft gegeven, zoals onderhandelingen. Hij wenst geen bloed te doen vloeien, tenzy zulks in het belang van zun land nodig is. Hu werpt de gehele verantwoorde- lukheid voor de gebeurtenissen in N- Afrika op Frankryk en Spanje. Krim gelooft echter niet, dat Frank ryk zyn politiek zal wüzigen. Zoals wü destyds meldden, heeft de Leidse Studentenvereniging tot vrywil lige oefening irf de wapenhandel „Pro Patria" in December van het vorige jaar het vierde eskadron pantserwagens ge adopteerd, vdat momenteel in Bandoeng vertoeft. Destyds werden aan de com mandant van dit eskadronvby wüzevan Leids symbool, twee by'na een meter grote sleutels overhandigd. Naar uit het bovenstaande, ons uit Indië toegezonden plaatje biykt, is dit symbool thans in de stadskleuren, rood en wit. op de pantserwagens aangebracht. Drastische Britse invoer beperking. Het bevalt Ghesten bbjkbaar uit stekend in Nederland. Binnenkort zal de wereldkampioen dammen een simul taanseance geven (zonder publiek) op de stichting „Vogelenzang" onder Ben- nebroek, TER BESPARING VAN DOLLARS. In het Britse Lagerhuis heeft Dalton, de Britse minister van Financiën, me degedeeld, dat Groot Brittannië weer zal terugkeren tot de dagbladen van 4 pagina's, teneinde te bezuinigen op de invoer van krantenpapier, waarvoor dol lars betaald moeten worden, terwül er voorts beperkingen zullen worden door gevoerd in de invoer van tabak en ben zine. Naar de minister voorts mededeel de in een uiteenzetting omtrent het Britse invoerprogramma voor een pe riode van 12 maanden, aanvangende per 1 Juli 1947, heeft de ernstige sty- ging van het wereldprüsniveau en het ernstige tekort aan dollars een verla ging van de invoer uit dollarlanden noodzakeiyk gemaakt. Het is onze taak, aldus de minister, nog verdere stappen te ondernemen om de kloof te over bruggen, welke gaapt tussen onze invoer en uitvoer. Indien dit noodzakelijk zou blijken, zal de minister om volmacht verzoeken om een invoerrecht op films te gaan heffen Er zullen nog meer be perkingen op dé invoer van consumptie goederen (buiten levensmiddelen) moe ten volgen. De minister wees er op, dat Groot Brittannië een groter deel van zün productie voor uitvoer beschikbaar moet stellen. Dit betreft Jiooral textiel. Voorts waarschuwde Dalton ervoor, dat de mogelukheid van enkele verlagingen voor enkele levensmiddelen, met inbe grip van de distributie-artikelen, niet uitgesloten moet worden geacht. Deze situatie is zeer ernstig, niet alleen voor Groot Brittannië, doch ook voor veel andere landen. In ons invoerprogram ma, aldus de minister, dienen levens middelen, grondstoffen en machines de eerste plaats in te nemen. Soekarno's nieuwe kabinet ZOU VANAVOND BEKEND WORDEN Aneta meldt uit Batavia, dat vier partyieiders, n.l. Sjarifoedin van de socialistische partij. Gani van de na tionalisten, dr. Soekiman van de Mo hammedanen en dr. Seitiadji van de Arbeiderspartij, die van Sockarno op dracht hebben gekregen een nieuw Kabinet te vormen, daarin nog niet geslaagd zün. Zij zullen, aldus Antara, vandaag verder vergaderen, waarna het nieuwe Kabinet hedenavond laat bekend zal worden gemaakt. Te Djokjakarta is thans officieel be kend gemaakt, dat Sjahrir benoemd is tot adviseur van Soekarno. Volgens Antara is het schryven der Britse regering, waarin zy aandringt op een snelle totstandkoming van een op lossing op vredelievende wyze, door Soe karno in overweging is genomen. Nederland kreeg filmprijs Gistermiddag zyn in de grote zaal van het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel de uitslagen bekend gemaakt van de wedstrijd voor films op het Wereldfestival voor film en schone kunsten. Ook Nederland heeft een pry's en wel voor de beste reclamefilm: „Zü zün het eens". De grote pry's van het Festival is voor „Le silence est d'or" van René Clair. AANSTELLINGSVERGUNNING VOOR LEERLINGEN VAN DE rijkswerkplaatsen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ingeyolge besluit van de Minister van Sociale Zaken van 17 Juni j.l. voor het in dienst nemen van werknemers, die een opleiding hebben gevolgd op de Rijkswerkplaatsen, hetzij voor scholing of voor omscholing of herscholing, een vergunning nodig is van de directeur van het bevoegde Gewesteiyke Arbeids bureau. Uiteraard geldt zulks alleen voor de eerste 'arbeidsverhouding, wel ke betrokkenen na het verlaten van de Rykswerkplaatsen aangaan. MERKWAARDIGE VONDST. Oude huwelyksacte van Ned. vorstenhuis Een Amerikaans soldaat nam bü zyn terugkeer uit Duitsland naar zyn ge boorteplaats in de staat Georgië een document mee, dat hü als souvenir wilde bewaren aldus de „Volkskrant". Hij veranderde evenwel van gedachte en verkocht hetaan een antiquair, die de tekst van het docurpent liét verta len en daarmee voor een wel zeer grote verrassing kwam te staan. Hu bleek na- melük in het bezit te zün gekomen van de huweiyksacte van .koningin Emma en koning Willem III. De antiquair heeft besloten, dat de acte weer in het bezit moet komen van het Nederlandse vorstenhuis en zond haar op naar een vriend in Europa met het verzoek daar voor te willen zorgen. Zie ook het artikel op de 3de pagina. Foto Van Vliet. Een klas in de openlucht ijverig aan de studie. Rechts op de foto mej. E. A. Glauner, die^ thans ook 25 jaar als onaerwyzeres aan de Leidse Buitenschool verbonden is. PLAATSELIJK BUIIG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met plaatseiyk een enkele bui. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke wind. 2 JULI. Zon op: 4.24 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 20.52 uur; onder: 3.10 uur (3 Juli V.M.) Hoogwater te Katwyk te 3.27 15.47 uur. en BINNENLAND Het tweede transport van de stoffe lijke resten van de leden der Stljkeigroep, dat vandaag ln ons land zou arriveren, zal op Donderdag a.s, tc Beek aankomen. De „Westerdam" vaart m,orgen naar Albany voor het laden van voorraden goe deren voor de wederopbouw van Nijmegen, die ih April bijeengebracht zijn. Politie-deskundlgen zün van mening, dat de brand in loods 3 aan de Panama kade t§ Amsterdam veroorzaakt is door zelfontbranding als gevolg van de droogte en. de hoge temperatuur van de ln de loods opgeslagen chloorkalk. Deze behoorde aan de zeepfabriek ,,De Adelaar" uit Wormer- véer, die in de loods de pakjes chloorkalk in kisten het verpakken. In Staatsblad H 211 is afgekondigd de wet noodvoorziening perswezen. Staats blad 212 bevat een K.B. waarbij is bepaald, dat deze wet met ingang van heden in werking treedt. Bij K.B. is benoemd tot lid en voor zitter van de centrale Jeugdzorg commissie de heer A. Oosterlee, hoofd van de afd. vorming bud ten schoolverband van het Dep, van O.. K. en W. Een delegatie van Oostenrijkse des kundigen is in Den Haag aangekomen ter bestudering van de organisatie op het ge bied van productie en afzet van land- en ouinbouwproducten ln ons land. Dit is ïiet eerste officiële bezoek dat door Oos tenrijkse functionarissen aan ons land sinds het jaar 1938 gebracht wordt. I De 55-Jarige gehuwde V, uit Deven ter ls bij het zwemmen in de LJssel ver dronken. Nabij de Maasbrug te Venlo is de 30- Jarige 'w. Hoeymakers het slachtoffer van kanovaren geworden. De oud-polltieke gevangenen van Haaren zullen op Zaterdag 2 Augustus een herdenkingsbijeenkomst voor hun gefusil leerde en in Duitsland omgekomen kame raden houden. Het ontwerp van de beeld houwer Cephas Stauthamer voor de Haaren aan te brengen gedenksteen, zal bij deze gelegenheid worden aangeboden. Averell Harriman en Clinton Ander son, resp. minister van Handel en van Landbouw der V^. zullen tijdens hun be zoek aan Europa, binnenkort ook in ons land arriveren, Harriman is voorzitter van de door president Truman gevormde Jaar lijkse commissie .van onderzoek, 'hoeveel de V.S. tot het herstel van Europa kunnen bijdragen. BUITENLAND. In het Britse Lagerhuis ls een be perking van het vleesrantsoen aangekon digd met Ingang van 13 Juli. Hoe lang de beperking zou duren kon met geen mogelijkheid gezegd worden. De organisatie voor hulp en herstel dèr V.N. (Unrra) beëindigde gisteren haar werk De Unrra heeft gedurende twee jaar hulp gebracht aan de door de oorlog ge troffen landen. Zij heeft sedert haar oprichting byna drie milliard dollar aan goederen aan zeventien landen afgeleverd, drie maal de I waarde van de hulp, die na de eerste wereldoorlog werd geboden. De voorzitter van 't Thuringse parle ment Froehlich werd door '-een 28-jarige man, die hem zogenaamd een brief kwam brengen, met een mes aangevallen, toen hy bezig Was de brief te openen. Froehlloh kreeg drie steken in zijn arm, de vierde stoot wist hij te pareren, waarna de aan valler door "twee toegesnelde personen werd overmeesterd. De nationale stakingscommissie der Franse bankemployé's heeft op een massa bijeenkomst van 10.000 employé's het be sluit bekend gemaakt om de door de re gering uitgegeven instructie om weer aan het werk te gaan, ln de wind te slaan en ln staking ,te blijven. Het Canadese Lagerhuis heeft de vredesverdragen met Italië. Roemenië, Hongarije en Finland goedgekeurd. Volgens de Berlijnse correspondent van de „Daily Telegraph" ls generaal von Falkenhausen, de voormalige Duitse gou verneur-generaal van België, die sinds Mei 1945 in Zuld-Duitsland onder Amerikaanse bewaking staaat. onvoorwaardelijk vrijge latenaangezien men hem niet schuldig acht aan misdaden of politieke vergrijpen. Als gevolg van de stakingen ln de Belgische mynen bedroeg het-kolenverlles ln de maand Juni 85.000 ton. Een bende van 70 Inbrekers is na langdurige nasporingen van de Berlijnse politie gearresteerd. Deze inbrekers heb ben in de loop van enige maandenbij Juweliers en 'bontwerkers van Berlijn voor werpen ter waarde van drie millioen mark- gestolen. In Denemarken worden de rantsoenen wittebrood, boter, thee, koffie en tabak sterk verminderd. De Amerikaanse ex-senator Guy Gil lette heeft de Amerikaanse liga voor een vrij Palestina medegedeeld, dat er plannen worden gemaakt om 35.000 Joodse immi granten voor November a.s. op een convool van kléine schepen naar Palestina te brengen. Hierdoor zou het voor de Engel sen moeilijker zijn de schepen aan te houden en op te brengen. Het Amerikaanse vliegtuig „America" ls hedennacht om 3 uur 58 min. na een eerste vlucht om de wereld, die IQ dagen geleden te New York begonnen ls, op het vliegveld aldaar teruggekeerd. Te Brno ln Tsjecho-Slowak'tje ls de eerste steen gelegd van het „Roosevelt- zlekenhuls", bestemd voor kinderen, die lijden £jan kinderverlamming. Ongeveer 50 personen zijn te Salonikl gearresteerd, waar naar verluidt een wijd vertakte communlstlsohe samenzwering was ontdekt? 27 Juni is een landingsboot. waarmee de bevelhebber en de uit 7 leden, bestaande bemanning van de Franse torpedoboot „Tunislen" bulten de oostkust van Mada gascar de kust trachtten te bereiken voor het houden van een verkenningstocht, om- fesiagen e>n gezonken. De bevelhebber en leden der bemanning kwamen om het leven. President Truman heeft de medaille van verdienste uitgereikt aan Dean Ache_ son, onderminister van buitenlandse za ken. die binnen enkele dagen zal aftreden, Acheson heeft ln 1940 als burger als een van de eersten de bedreiging van het fas- clsme voor het- bestaan van 'het land I gezien, aldus Truman. GEEN OVEREENSTEMMING IN MILITAIRE-STAFCOMMISSIE. In de militaire-stafcommissie van de grote vijf .heeft men nog geen overeen stemming bereikt over de voorgestelde omvang van de strijdmacht def V R S,„T g d had verzocht tegen vandaag een aanbeveling te doen en w benaderen het Franse en het Britse voorstel elkaar vry dicht Zij verschillen echter aanzienlijk met het Amerikaanse. China is bereid het Britse voorstel als basis van bespreking te aanvaarden. Rusland heeft geen voorstel ingediend. Engeland stelde voor: 8 tot 12 grond- divies, 1.200 vliegtuigen, 2 slagschepen en begeleidende schepen. Frankryk: 16 divisies. 3.800 vliegtui gen, 3 slagschepen, 6 vliegtuigmoeder schepen, 15 kruisers, 84 torpedo- en 90 onderzee Wo ten, BRITS LAGERHUIS AANVAARDT NATIONALISATIE DER ELECTRICITEITSVOORZIENING. Het Engelse Lagerhuis heeft in derde lezing met 321 tegen 173 stemmen het plan van de regering goedgekeurd om de electriciteilsvoorziening te nationa liseren. Dit is het vierde natïonalisatieplan, dat in het Lagerhuis is aangenomen; de vorige waren die van het vervoer, d« steenkolen en de Bank van Engeland.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1