Conferentie fe Parijs begonnen r WEER BERICHT Wordt Sjahrir ivederom premier? Politieke hoogspanning te Djokja Besprekingen zijn geheim Met een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 28 JUNI 1947 No. 261T9 LEIDSCH DAGBLAD IMrectenr: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menïfhorsfc en J..Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel-1, Lelden - Giro no.: 57055 De teerling geworpen? DE voortdurende controverse tussen de Indonesische minister-president Soetan Sjaihrir en de republikeinse machtshebbers te Djokja heeft uitein delijk geleid tot de ontslag-aanvTage van eerstgenoemde, welke inmiddels door Soekarno is ingewilligd. En wij zijn ervan overtuigd, dat met zijn heengaan een van de laatste mogelijkheden tot een vreedzame oplossing van het poli tieke conflict is verdwenen. Sjahrir was van het begin af aan, sedert de afkon diging van de Republiek in Augustus '45 de meest acceptabele figuur in het re publikeinse kabinet; een nationalistisch idealist ongetwijfeld, maar wien het aan werkelijkheidszin geenszins ontbrak en die bij voortduring een minnelijke schikking langs de weg van het politeke overleg heeft voorgestaan. Sjahrir was niet alleen een van de weinige republi keinse ministers, die voor rede vatbaar bleken en met wie te praten viel, doch vrijwel de enige, die bereid was het niet bij woorden te laten en van zijn goede wil door daden te laten blijken. De gedurige onderlinge strijd tussen Batavia en Djokja weerspiegelde zich in de tegenstrijdige nota's, welke in de laatste weken tot de Commissie-Gene raal en de Nederlandse regering zijn ge richt en waarvan men gevoeglijk alle zij het ook weinige verzoeningsgezinde tendenzen aan Sjahrir mag toeschrijven. Zijn politiek heeft evenwel geen genade kunnen vinden in de ogen van de Sajap Kiri, de linkse oppositie in zijn Kabinet, inclusief zijn eigen politieke geestver wanten, de Partai Socialis en daarmede was zijn lot bezegeld. Wel schijnt hij, althans'voorlopig, te zullen aanblijven als plaatsvervangend minister van bui tenlandse zaken en heeft- hij zelfs als zodanig uitbreiding van zijn bevoegdhe den gevraagd, doch het is duidelijk dat zelfs wanneer Soekarno dat verzoek zou inwilligen, zijn invloed op de gang van zaken in zeer belangrijke mate is afge- nomen. De overgrote meerderheid in het republikeinse kabinet wil niets weten van „concessies" aan de wensen,der Ne derlandse regering en waar deze conces sies volgens de officiële uitspraak van het Nederlandse kabinet reeds nauwe lijks voldoende grondslag boden voor voortzetting der onderhandelingen, mag ternauwernood meer worden gehoopt op een toekomstig politiek overleg. IN het licht van het bovenstaande be hoeft het antwoord van Soekarno op de aide-mémoire van de Luitenant G. G. allerminst verwondering te wek ken. Ofschoon ook nu nog een bruuske afwijzing wordt voorkomen, laat dit antwoord op de meest essentiële punten aan duidelijkheid niets te wensen over. De positie van de vertegenwoordiger van de Kroon in de interimregering zal vol gens de republikeinse conceptie geen andere zün dan die van gewoon lid, ter wijl de eerder gestelde eis van ten min ste 50 der zetels voor republikeinse vertegenwoordigers niet wordt prijs gegeven. Volstrekt afwijzend stellen Soekarno c.s. zich tegenover het Nederlandse voor stel tot vorming ener gemeenschappe lijke politiemacht (gendarmerie) ter ver zekering van veiligheid en recht- in het gebied, waar de Republiek de facto het gezag uitoefent. Voorwaar, dit antwoord biedt weinig lichtpunten voor hen, die ondanks de menigvuldige republikeinse woordbreu ken, het geloof in de mogelijkheid van een vreedzame oplossing hadden behou den. De recente nota-wisseling heeft het geïnteresseerde buitenand ervan over tuigd, dat' het de oprechte, eerlijke be doeling van Nederland is geweest de vroegere koloniale verhoudingen te liquideren en in een nieuwe, op basis van gelijkwaardigheid opgebouwde staatkundige constructie Indië op zo kort- mogelijke termijn in het 'belang van land en bevolking wederom in te schakelen in het economisch proces. De Republiek, in een mateloze over schatting van haar eigen macht en ge zag en van haar invloedssfeer over de gehele Archipel, heeft die samenwerking geweigerd. Nederland, dat tegenover zichzelf, In- dié en de wereld nog altijd verantwoor delijkheid bezit voor een goede gang van zaken, wordt thans voor de taak geplaatst die opdracht te vervullen zón der de Republiek, doch mèt die gebieds delen, die in het nabije verleden zich tot samenwerking bereid verklaarden en daardoor blijk gaven het eigen be lang wèl in te zien. Het woord is thans wederom aan de Nederlandse regering; het is nauwelijks denkbaar, dat daarop nog antwoord zou worden gevraagd. GERHARD EISLER VEROORDEELD. Gerhard Eisler, die in het Congres „Sovjet-commissaris No. 1" in Amerika ls genoemd, is tot de maximumstraf van een jaar gevangenisstraf en duizend dol lar boete wegens belediging van het Congres veroordeeld. Hij is onder borg tocht van 20.000 dollar op TÜe voeten gesteld, hangende het beroep. Eisler had, toen hij in Februari werd opgeroepen te verschijnen voor de com missie voor anti-Amerikaanse activiteit van het Huis var Afgevaardigden, ge weigerd de eed af te leggen. AANHOUDEN VAN DE WARMTE. De Bilt verwaait tot morgenavond: Zeer warm, droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. 29 Juni. Zon op: 4.22 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 17.31 uur: onder: 1.52 uur <3 Juli: V. M.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 0.58 en 13.27 uur, (30 Juni: 1.54 en 14.20 uur). Ir. Soekarno heeft de leiding van de regering op zich genomen voor de tijd, dat het Republikeinse kabinet wordt gewijzigd na Sjahrir's plotselin ge besluit tot aftreden. Daar de concessies van Sjahrir aan de Nederlanders nu ook worden ge daan In het antwoord van Soekarno, wordt thans verwacht, dat Sjahrir het premierschap weer op zich zal ne men. De president deed deze concessies na dat de linkervleugel op zijn besluit was teruggekomen na de terugkeer van vice-minister Setiadjit. die Indonesisch afgevaardigde op de vakverenigingscon ferentie te Praag was geweest. Naar verluidt heeft Setiadjit de linkervleugel overreed, zijn oppositie op te geven. De tekst van Soekarno's antwoord is opgesteld op verantwoordelijkheid van Soekarno, die de grote lijnen van de politiek van Sjahrir in het antwoord volgt, maar niettemin inzage van de tekst aan de politieke leiders heeft ge geven. Hierbij is het opmerkelijk, dat de „linkervleugel", welks houding de kabinetscrisis heeft teweeggebracht, vol ledig accoord ging met de tekst. Van een betrouwbare zegsman heeft men vernomen, dat de linkervleugel „zelf geschrokken is van de uitwerking van haar resolutie". Het standpunt is na de briefwisseling van Sjahrir, maar vóór zijn komst te Djokja opgesteld. Het be stuur van de Sajap Kiri had verwacht dat de politiek van Sjahrir naar de wensen van de linkervleugel zou om buigen. Dit gebeurde niet. Toen de re solutie was gepubliceerd, kondigde Sjahrir aan, dat hij hieruit zyn conse quenties zou trekken, indien geen na dere formulering werd gegeven. Na een langdurige vergadering bleef de resolu tie ongewijzigd, waarbij waarschijnlijk prestige overwegingen een rol speelden. Na een bliksemsnelle opeenvolging van gebeurtenissen, kenmerkte de dag van gisteren zich door een schijnbare politieke rust. Verscheidene personen namen gisteren, na dag en nacht ver gaderd te hebben, een rustpauze. Sjahrir heeft vier nachten doorvergaderd. Te Djogja is de gtemming enigszins ner veus door d? berichten van de kabinets crisis. In de straten ziet men rijen sol daten, terwijl men een levendig heen en weer rijden tussen de verschillende ministeries waarneemt. HARREVIAN EN ANDERSOM ZULLEN DUITSLAND BEZOEKEN. Twee leden van het Amerikaanse ka binet, de minister van Landbouw An derson en de minister van Handel Har- rimari zijn voornemens zich Dinsdag per vliegtuig naar de Amerikaanse be zettingszone in Duitsland te begeven om de toestanden op landbouw en industri eel gebied uit de eerste hand te kunnen bestuderen. CREDIET VAN 50 MILLIOEN DOLLAR VOOR BRITS-AMERIKAANSE ZONE? Kardinaal Spellman, aartsbisschop vap New-York, heeft in een brief aan kardi naal Frings, aartsbisschop van Keulen, geschreven dat men het Aiherikaanse Congres zou verzoeken, een crediet van 50 millioen dollar voor de Brits-Ameri kaanse zone coed te keuren. Dat zou moeten dienen om de levensomstandig heden in de zone te verbeteren. Het was te hopen, dat gelden uit particuliere bronnen voor de Fratise zone beschik baar zouden worden gesteld. DE STAKINGEN <1)1 FRANKRIJK. De nationale stakingscommissie van Franse bankemployé's heeft bekend gemaakt, dat van heden af alle uitbe taling van cheques, ook die voor de sa larissen, zalworden stopgezet. De sta kingscommissie heeft voor de uitvoering van deze maatregel de medewerking verkregen van' de post en het ministerie van Financiën. Geen overeenstemming in Frans kabinet OVER LOONPOLITIEK. Op de tweede speciale bijeenkomst van het Franse kabinet, welke >4 uur duurde, is geen overeenstemming bereikt over een loonpolitiek, die een einde zou kun nen maken aan de huidige stakingsgolf en het land zou kunnen redden van een onbeperkte inflatie. Het was bekend, dat de socialistische ministers wensen, dat de regering ac cord gaat met een algemene herzie ning van de lonen, doth dat zij hierbij tegenkanting onderviifüen van dezijde der M.R.P. en radicalen. Gisteravond werd vernomen, dat het kabinet het denkbeeld om met de ver schillend industrieën afzonderlijke be sprekingen te openen over de looneisen heeft laton varen. In plaats daarvan zou men trachten een economische balans voor het. gehele land op te stellen, waar uit zou kunnen blijken, hoever men met de loonsverhoging kan gaan zonder de economische structuur van het land te ondermijnen. Waarnemers voorspellen thans op nieuw een spoedige val van de regering van Ramadier. Zwaar onweer over Engeland Een der hevigste onweders sinds men senheugenis maakte het radiografisch verkeer van Londen naar landen over zee vrijwel onmogelijk. Een functionaris van de Britse posterijen verklaarde, dat hij in zijn 40-jarige ervaring nog nooit zo'n ernstige atmosferische storing heeft meegemaakt. Zware regens brachten net Londense verkeer tot stilstand. Een korte, grillige tropische stormwind met een snelheid van 96 K.M. per uur is over het Zuiden van Engeland gegaan. Het spoor- en wegverkeer werd 'hier door stilgelegd en sommige straten wer den onder water gezet door de Theems, die door de plotseling neerstromende re gen na het' prachtige zomerse weer, waarbij de-thermometer 30 graden Cel sius aanwees scheen te koken. Het was de hevigste storm, in 21 jaar. De mensen werden op straat cloor de krach tige wind op him knieën gedrukt, wa gens werden omvergeworpen en de dak pannen van de daken gerukt. Minstens één persoon is om het leven gekomen. De huizen van het parlement en een hoofdstation van Londen werden blank gezet. Foto Van Vliet, Leiden. 36 graden Fahrenheit „in de schaduw'' wees gistermorgen om 11 uur de ther mometer aan en dergelijke uitzonder lijke temperaturen rechtvaardigen uit zonderlijke maatregelen als de on-ge uni formeerde verschijning onzer politie mannen in het Leidse stadsbeeld. Keurig zien ze er altijd uit, onze Her mandad, maar het verkeer regelen in de brandende zonnehibte in een dikke uniformjas, d&t was toch te bar. En, voor zover ons bekend, voor het eerst in de geschiedenis van het Leidse poli tiecorps, gaf „hogejrhand" toestemming om de .openbare politionele taak dan maar in hemdsmouwen te verrichten. En wij. bij 86° Fahrenheit in de scha duw, hadden desondanks zielsmede lijden. Om 4 uur gistermiddag is de confe rentie der drie ministers van buitenl. zaken geopend. Besloten werd de in houd der besprekingen voorlopig strikt geheim te houden. De eerste conferentie duurde 4 uur. Hedenmiddag 4 uur vindt de 2e bijeen komst plaats. Van betrouwbare zijde wordt ver nomen, dat Bidault haar verwachting er op aan zou dringen, dat alle Europese landen geallieerde, neutrale en voor malig vijandelijke met uitzondering van Spanje in het plan zullen worden betrokken. Voorts verwachtte men, dat Bidault zijn beide collega's zou wijzen op de noodzakelijkheid om 'snel te handelen, opdat de ministers in September over de behoeften en hulpmiddelen verslag zouden kunnen uitbrengen. Betrouwbare kringen menen te weten, dat Bidault ook van plan was aan te dringen op de onmiddellijke vorming van vijf commissies, die de volgende onderwerpen moeten bestuderen: land bouw, brandstoffen, steenkool en elec- trische energie, vervoer, grondstoffen en financiën. Nog wordt vernomen, dat het voor stel tot geheimhouding van Be vin uit ging en de beide andere ministers daarmee onmiddellijk instemden. De sovjet-delegatie verliet het eerst de bijeenkomst. Misschien wordt er aan het eind der conferentie een communiqué gepubli ceerd. Medegedeeld werd, dat Bidault heden avond een officieel diner ter ere dei- sovjet en Britse afgevaardigden zal geven. Twee conclusies mogen blijkbaar wor den getrokken: 1. De sovjetrussische delegatie is naar Parijs gekomen met een uitgesproken belangstelling voor het plan van Mars hall. 2. De sovjetrussische delegatie heeft de kaarten nog niet op tafel gelegd en bepaalt zich tot het inwinnen van in lichtingen, wat het plan van Marshall in feite inhoudt. Joego-Slavië en Zwitserland hebben zich nu ook uitgesproken voor het plan Marshall. Milliken, voorzitter van de finan ciële commissie van de Amerikaanse ALLE WARMTERECORDS GEBROKEN! Alle warmterecords zijn gisteren gebroken! Het absolute tempera tuur-record voor De Bilt, dat op 35.6 graden Celsius stond, werd verbeterd met 1—3 graden. Er werd n.l. te De Bilt een maxi mum-temperatuur geregistreerd van 36.9 graden Celsius. In de nacht van Donderdag op Vrijdag was ook de minimum-tempera- tuur, welke 21.1 graad bedroeg, een voor ons land tot nu toe on gekende hoogte. senaat, heeft medegedeeld, dat de com missie van plan is Marshall om „uit voerige gegevens" te verzoeken aanr gaande zijn plannen voor hulpverlening aan Europa ch^e mate van de even tueel daaraan verbonden financiële verplichtingen. Amerikaans voorstel aan Veiligheidsraad INZAKE GRIEKSE GRENZEN. Bij de opening van het debat over 't rapport van de commissie voor de Bal kan heeft Warren Austin (V. S.) aan de Veiligheidsraad voorgesteld om een per manente commissie in te stellen voor het toezicht op de Noordelijke grenzen van Griekenland. De commissie zou haar hoofdkwartier te Saloniki hebben. Zij zal zich vrij over de grenzen mogen begeven en tot 31 Augustus 1949 in functie blijven met. de mogelijkheid van verlenging der be voegdheid dooi de ^Veiligheidsraad. Austin zeiden nog, dat de raad wel licht „dwangmaatregelen" zal moeten nemen, indien de noordelijke buren van Griekenland de Griekse grens blijven schenden. Volgens het handvest der V. N. zouden deze alles kunnen omvat ten van economische boycot tot gewa gend optreden. Hij zeide: „Wij kunnen net feit niet over het hoofd zien, dat het handvest ook geweld overweegt, wanneer de toestand voldoende ernstig wordt om een dergelijke actie te rechtvaardigen." De Bulgaarse afgevaardigde vroeg de raad Bulgarije van alle schuld aan gaande steunverlening aan guerrilla strijders vrij te spreken Bulgarije heeft slechts asyl verleend en medische hulp geboden. Hij verklaarde, dat zijn land van schuld aan deelneming aan de be weging om Macedonië van Griekenland te scheiden, moet worden vrijgesproken. Storm in Hongaars parlement In het Hongaarse parlement is het gisteren stormachtig toegegaan tijdens de stemming over de regeringsmotie, om bij wijze van spoedmaatregel vooraf de datum vast te stéllen, waarop gestemd zal worden over het wetsonwerp, dat het driejarenplan voor Hongarije goed keurt. De aanhangers van de regering riepen tot de oppositie: ..Fascisten" en „vrienden van grootkapitalisten". De regering- verkreeg de twee derde-meer derheid. benodigd om het wetsontwerp urgent te verklaren. Twee -leden van de vrijheidspartij maakten bezwaar tegen de motie, daar zij naar hun zeggen het driejarenplan nog niet eens gezien hadden. Het aannemen van deze spoedmotie betekent, dat het parlement in één dag van 8 uur een besluit moet nemen. De wet voorziet in de oprichting van een bureau voor planning met de bevoegd heid om plannen uit te voeren, welke nog niet gepubliceerd zijn en niet in het parlement in debat zullen worden ge bracht. Aanhangers der oppositie veronder stellen, dat de regering een dergelijke spoed betracht om de wet er door te krijgen, voordat de Parijse conferentie der drie ministers van buitenlandse za ken besluiten neemt, die nationale ont werpen minder belangrijk zullen maken dan internationale en belangrijke wij zigingen in de wet noodzakelijk zouden maken. De. sociaal-democraten hielden vol, dat de economie van Hongarije onherstel bare schade zou leiden, indien de wet 1 Augustus niet van kracht wordt. De ratificatie van het Hongaarse vre desverdrag met de geallieerden werd in eerste lezing aangenomen. Men ver wacht, dat de tweede lezing binnen twee dagen voltooid zal zijn. Verlaging van de kaasprijzen. Prins Bernhard morgen 36 jaar. BOTERPRIJZEN BLIJVEN VOOR CONSUMENT ONGEWIJZIGD. De prijzen voor natuurkaas worden in het kader van een nieuwe regeling der prijzen met ingang van morgen a.s. zowel voor consument als detaillist ver laagd. Het bedrijfschap voor zuivel heeft de nieuwe prijzen, welke aan de consument mogen worden berekend per kg. als volgt vastgesteld tussen haak jes -de inkoopprijs voor de detaillist) a. volvette kaas f. 1.85 (f. 1.53); b. alle soorten 40+ kaas al of niet voorzien van kruidnagels met uitzondering van de onder c, g en j genoemde soorten, f. 1.70 (f. 1.38); c. 40+ fabrieksleidse. Friese nagel- en kanterkaas f. 1.60 (f. 1.28)e.' boeren Leidse- en Delfts kaas f. 1.80 (f. 1.48); f. volvette korstlo- ze- (blokkaas) en smeerkaas in alle verpakkingen, met uitzondering van de onder h, genoemde soort, f.2— (f. 1.68) g. 40+ korstloze (blokkaas) in verpak king t/m 50 gram f2.40 (f. 2.08); i. 40 korstloze kaas (blokkaas) in verpakkin gen t/m 50 gram f.2 30 (f. 1.98); j. alle soorten van overzee aangevoerde kaas f. 1.85 (f. 1.53). Eveneens worden met ingang van morgen de maximumprijzen van boter voor detaillisten verlaagd, welke dan per kg. netto voor de prijsklasse I f. 2.37 wordt en van prijsklasse II f. 2.31. De prijs voor de consument blijft ook na morgen a.s. ongewijzigd en bedraagt dus voor prijsklasse I f2.60 per kg. en voor prijsklasse II f.2 54 per kg. De voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer J. G. J. Verhey van Wijk (lirfks op de foto) overhandigt de heer G. Wijntjes de medaille der K. van K. In hei midden de heer E. Wijntjes. Foto Van Vliet. Morgen herdenkt Z.K.H. Prins Bern- hard, hierboven afgebeeld in het uni form van Luitenant-Generaal, zijn 36ste verjaardag. Onze beste gelukwensen voor hem en zijn gezin worden hierbij aangeboden. DE ANJERDAG VRAAGGESPREK MET PRINS BERNHARD. Over beide zenders wordt heden avond van 20.0520.15 een vraag gesprek uitgezonden dat Paul de Waart voert met Z.K.H. Prins Bernhard, de minister van O., K. en W. en enige bestuursleden van het Prins Bernhard Fonds over dit fonds en de Anjerdag-1947. Wat er in Indië gebeurt De tekst van Soekarno's antwpord DIVERSE AANVULLINGEN. In de reeds gepubliceerde tekst van Soekarno's antwoord aan de Neder landse regering dienen de volgende wij zigingen te worden aangebracht: Punt vier moet luiden: Volgens de rapporten van onze dele gatie zijn wij verheugd te kunnen con- cludereh, dat overeenstemming is be reikt over de kwestie van de interim- regering. Voorbeelden noemend brengt de Republikeinse regering enige prin cipiële inzichten onder uw aandacht: a. De grote problemen, verband hou dende met de uitvoering van Lingga- djati, zullen behandeld, worden door de beide delegaties. b. De interimregering zal ten spoedig ste worden gevormd en er zijn geen be zwaren, dat de vertegenwoordiger van de Kroon zitting heeft in de interim- regering. c. De bevoegdheden van de de facto- regering van de Republiek zullen vol ledig worden uitgeoefend door de ge zaghebbende Republikeinse organen. d. De eerste taak van de interim regering zal zijn het totstandbrengen van federale organen, zoals aangehaald in de Nederlandse voorstellen. Punt vijf moet luiden: De samenstelling van die federale organen moet een kwestie van bespre king zijn in de Interimresering. waarin vertegenwoordigers van alle delen, die later deel uitmaken van de federatie, zitting zullen hebben en kan niet be slist worden door bilaterale besprekin gen tussen de Nederlanders en de Re publiek. Punt vijf blijft verder ongewijzigd. In punt tien moet voor „in de eerste plaats is nodig een vermindering van de troepenmacht" gelezen worden „in dit geval zal een verdere vermindering van troepen van betde zijden in he-t bij zonder van grota waarde zijn". BINNENLAND. Gistermorgen ls de 36-1 havenar beider Brouwer bil het lossen van een schip met copra aan de Sumatrakade te Amsterdam van een bos rotting afgegleden en tussen schip en kade to watér ge raakt Zijn stoffeliik overschot ls later opgehaald. Gisteren heeft de Engelse regering de Nederlandse minister van oorlog lt. kol- A. H. L. J. Flevez, die thans een bezoek aan Engeland brengt, een diner aangebo den. Dc maaltijd werd gepresideerd door Noel Baker, de Engelse Minister van Luchtvaart. Gistermiddag bracht minister Huys- mans een bezoek aan de olieboringen van de B.P.M. te Schonebeek. Gistermorgen ls te Den Haag door Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn het Cen traal Bureau voor Geneologle geopend. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer L. Neher. heeft gisteren, vergezeld doör de secretaris-gene raal, lr. H. W Mouton, de directeur- generaal van Volkshuisvesting, dr. ir. Z. Y. van der Meer en twee hoofdambtenaren, een Informatief bezoek gebracht aan Zuid- Beveland en Walcheren. De minister deelde mede, dat het in de bedoeling ligt binnenkort met bijzonder heden aan de dag te treden over een nieuwe constructie van de organisatie van I de wederopbouw. In het diakonessenhuis te Hilversum is op 46-jarige leeftijd ovei^eden de machi nist William A. L. Noppen, die dezer dagen het slachtoffer werd van een arbeids ongeval ln de klnlnefabrlek te 's Graveland, doordat een half gevuld vat benzine ont plofte. Het tweede- of laatste transport met de stoffelijke overschotten van lö slacht offers der Stijkelgroep vertrekt a.s. Maan_ dag uit Berlijn en wordt Dinsdag aan de grens te Beek verwacht. Op een nog nader te bepalen datum zal In 4e Grote Kerk te Den Haag een herdenkingsdienst worden gehouden. Gisteren is het lustrum van de Am sterdamse Universiteit feest geopend, o a. met het uitspreken van redevoeringen door de rector der Lustrumcommissie de heer A. A. Verrijn Stuart, de voorzitter der Reünie-commissie prof, dr. J. Boeke en de rector magnificus prof. dr. P. N. U. Hartlng De Tsjecho-Slowaakse Nationale Vergadering heeft een wetsontwerp tot verlaging der inkomstenbelasting goed gekeurd. Gistermiddag heeft het 850 ton me tende m.s. „W. F. van der Wijok" met 200 genodigden aa,n boord, zijn eerste tooht over de Noordzee gemaakt. Dit ^is de feestelijke opening van de reeks zee tochtjes. welke het publiek deze zomer van Schevenlngen uit. kan maken. Ter hoogte va.n Noord wijk werd het roer gewend voor de terugreis. Prinses Juliana heeft gisteravond de gala-voorstelling van het lustrumspel „De poort van Isthar" der Amsterdamse stu denten bijgewoond, waarvan de muziek ge componeerd werd door Rudolf Escher. Deze week worden met de DC 4 .Rot terdam" vijf pakketten met 2700 stekken van verschillende chrysantensoorten naar Zuid-Amerika verzonden. Dit ls de eerste maal. dat zoiets^ plaats heeft, —Te Tandjong Prlok zijn thans ook aangekomen de Beta en de Unitas. zodat nu het gehele convool kustvaarders uit Rotterdam op de plaats der bestemming gearriveerd ls. BUITENLAND. Burggraaf Bennet, dc vroegére Cana dese premier, ls op 76-Jarlge leeftijd ln zijn huls te Dorking (Eng overleden. Radio Wenen deelt mede, dat de Amerikaanse regering 308.382.690 Oosten rijkse schilling aan Oostenrijk zal terug betalen voor bezettlngskosten van het Amerikaanse leger over de periode van 30 April 1945 tot 30 Juni 1947. De wetgevende vergadering van China heeft besloten alle posttarieven met 400 te verhogen. Het Amerikaanse ministerie van han del heeft medegedeeld, dat met Ingang van 30 Juni de uitvoer van vrachtautomobie len onder contróle gesteld, zal worden. De Ford Motor Company en dc vak vereniging voor do auto-industrie hebben overeenstemming bereikt. Er zal een loons verhoging van 7 dollarcent per uur worden gegeven. In plaats van betaalde vacantle zal een pensioenfonds worden gesticht. Het eerste in de Amerikaanse auto-industrie, dat Ford volgens schatting het eerste Jaar tweehonderd millioen dollar zal kosten en vervolgens 15 millioen dollar per jaar. Het gaat hier bil om ongeveer 110.000 arbeiders. In het Amerikaanse Congres ls een wetsvoorsfel ingediend, ter beperking van de Amerikaanse export" van olie en olie producten. De V.S. hebben besloten 130 millioen geweerpatronen van het overtollige leger- materlaal aan China over te doen, voor het leger van generalissimus Tsjang Kal Tsjek. BIJ een ontsporing van de express- trein ClevelandSt. Louis V.S. hebben zes trelnemployd's het leven verloren, terwijl drie gewonden passagiers ln het ziekenhuis moesten worden opgenomen. De geallieerde kommandanTura voor Berlijn heeft geen overeenstemming kun nen bereiken over de verkiezing van Ernst Reuter (soc. dem,) als burgemeester van Berlijn en heeft de kwestie naar de ge allieerde bestuursraad verwezen. Met ingang van 20 Juli zal het sul- kerrantsoen ln Engeland van 240 tot 300 gram verhoogd worden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1