„Noodvoorziening Perswezen" aangenomen SOLIDOX Het „Rode hond"-probleem van enorm belang PANDA EN DE MFE.STFR-DFTFCTIVF een rij gave en gezonde tanden. RECHTZAKEN Catastrophale gevolgen mogelijk voor a.s. moeders Een man als jij Minister bereed geen renpaard maar een knol. Nadat gisteren in de Eerste Kamer o.a. was aangenomen de wijziging van de Wet Dienstplichtvoorz\ening en het wetsontwerp tot vaststelling van na dere regelen omtrent de verbindende kracht van gedurende de bezettingstijd genomen maatregelen, o.a. op het ge bied van het Lo. kwam het wetsont werp „Noodvoorziening Perswezen" aan de orde. De eerste spreker, de heer R. Pollema (C.H.) zegt, dat voor zijn fractie er hier sprake is van een slecht wetsont werp. De draagwijdte is niet te over zien. De minister heeft, volgens spre ker. hier gefaald door zich op het be slissende moment geen regeringsper soon te tonen, want hij is, r.ldus spre ker voor tal van feitelijkheden ge zwicht. Spr.'s fractie kan aan dit wets ontwerp haar steun niet verlenen. Mr. Kropman (K.VP.) hoopt, dat dit de allerlaatste keer is dat deze Ka mer in een dwangpositie gebracht wordt Hij toont met een aantal juridisch- technische voorbeelden aan. dat dit z.i. een monstrum van wetgeving is. De illegale bladen worden er niet door ge holpen en zij dienen geholpen te wor den. Zijn fractie zal het wetsontwerp in deze vorm moeten afwijzen. Nadat nog verschillende andere spre kers het woord gevoerd hadden betoog de in de avondvergadering Minister Gielen, dat de aangevoerde bezwaren door hem zélf waren voorzien. Het ontwerp kan spr. toch naar eer en ge- I weten uitvoeren, wijl de grondwettelijke I bezwaren ondervangen waren. Boven- j dien kan de minister mededelen, dat het door hem toegezegde „wetje" tot herdistributie der technische outilage door hem reeds aan zijn ambtsgenoten is toegezonden en eerstdaags in de Ministerraad zal worden behandeld. Spr. somt dan met voorbeelden op. hoe de vroegere illegale pers bereids is ge holpen. Spr. vreest, dat opneming van disculpatiegronden in het wetje de zui veringscommissie juist zal hinderen in de toepassing daarvan De heer Algra aldus de minister noemde h(j een „Zondagsruitcr op het legislatieve paard". Maar ik had nu eenmaal geen renpaard. De Kamer zal het met my eens zijn, dat ik een knol te mijner beschik king had. Tot slot doet spr. een beroep cp de Kamer het wetje aan te nemen. Na replieken wordt het wetsont werp aangenomen met 1914 stem men. Tegen zijn alle aanwezige Katholieken (8 van de 17). Chr. His- torischcn (4 van de 5) en Vrijheid (1 van de 3). Vóór stemden A.R., Arbeid en Com munisten). De vergadering werd hierop ver daagd tot Woensdag as. Besluit Pol. Delinquenten niet verbindend. Onlangs heeft de Civiele Kamer van de Haagse Rechtbank behandeld de eis van een gedetineerde politieke verdach te. wiens procureur, mr. G. de Grooth. uit Rotterdam, tot. de conclusie was ge komen. dat bewaring volgens het gewij zigde Besluit Politieke Delinquenten van 19 November 1945. onrechtmatige vrij heidsberoving is. omdat dit besluit ver bindende kracht mist. Als eis werd ge steld veroordeling van de procureur- fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, lot het afgeven van een bevel tot onmiddellijke invrijheidsstel- ling en veroordeling van de Staat de procureur-fiscaal opdracht te gevan, datgene te verrichten, waartoe deze zal worden veroordeeld. De rechtbank, gisteren uitspraak doende, heeft de eis toegewezen. JHR. Mr. G. RUIJS DE BEERENBROUCK TERUG. Aan boord van de „Kortenaer", die te Den Helder aankwam, bevond zich o m. het Tweede Kamerlid jhr mr. G Ruys de Beerenbrouck. die geduiende 20 we ken in Indonesië is geweest. Weer een veto van Truman President Truman heeft zijn veto uit gesproken over het wetsvoorstel, waar bij de Amerikaanse invoerrechten óp wol kunen worden verhoogd en de in voer van wol kan worden beperkt. In zijn boodschap aan het Congres verklaarde de president, dat het wets voorstel bepalingen bevat, die niet alleen van nadelige invloed zouden zijn op de internationale betrekkingen der V.S., doch bovendien niet noodzakelijk zijn voor het steunen van de Amerikaanse wolprcducenten. De president legde bo vendien de nadruk op de internationale terugslag, die deze wet zou hebben en wees er op, dat het van kracht worden van een wet, die ten doel heeft de in voerrechten op wol te verhogen op hetzelfde tijdstip, dat de Amerikaanse regering een leidende rol speelt in de conferentie der Ver. Naties te Genève, bijeengeroepen voor het geheel of ge deeltelijk opheffen van handelsbarrières en voor het ontwerpen van een hand vest voor een internationale handels organisatie tot herstel van de economi sche wereldvrede, een tragische fout zou zijn. Tevens zou deze wet. zo vervolgde Truman, een slag betekenen voor ons leiderschap in wereldaangelegenheden. Zij zou over de gehele wereld worden opgevat als een eerste stap op dezelfde weg naar economische isolatie, die Ame rika en andere landen na de eerste we reldoorlog zijn gegaan met de rampza lige gevolgen van dien Daar de Senaat het initiatief voor de wolwet heeft genomen, is de agrarische commissie van de Senaat verantwoor delijk voor de verdere stappen, welke met betrekking tot het- wetsvoorstel wor den ondernomen. Vermoedelijk zal tegen dit veto niet worden geageerd. Minister pleit voor „Industriebof/l". Z.I. ZIJN WONINGHUREN TE LAAG. Op de jaarvergadering van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroons bond, welke in Rotterdam werd ge houden, hield minister Neher een rede over het onderwerp „De ontwikkeling van het bouwbedrijf". Bij zijn beschouwing over de mate- riaalschaarst? belichtte spr. de finan ciële toestand waarin ons land momen teel verkeert. Daar de geneigdheid tot het verstrekken van leningen steeds minder wordt, 5shet aanvaardbaar en begrijpelijk, dat wij doodeenvoudig niet kopen, wat wij eigenlijk zouden moeten hebben. Wij dienen naast de beproefde oude 'bouwmethoden voor een bepaald percentage over te gaan tot wijziging in die methoden, met name tot. de in dustriële bouw. Bij de ontwikkeling in die zin, zullen de bouwondernemers, daar dit type bouw meestal slechts voor grotere complexen geschikt is, meer coöperatief moeten samengaan om tot een bevredigende oplossing te komen. Bij de steeds groeiende bevolking zal naast de woningbouw, de industrie bouw een zeer belangrijke plaats in nemen, daar van de industrie in de huidige omstandigheden een groot deel van de welvaart in den lande zal afhangen. Een belangrijk punt noemde de mi nister de veel te hoge bouwkosten voor woningen, waardoor een schrille wan verhouding tussen bouwkosten en het rendement-, dat een woning bij verhuur oplevert, ontstaat. Mede gezien de hoge kosten van on derhoud, zijn z.i. de huren te laag. De Nederlanders kunnen niet jaar In, jaar uit geld blijven steken in dingen die niet renderen. Er moeten dus mid delen beraamd worden, om de ver houding tussen kapitaal en rendement dichter bii elkaar te brengen. Een meer rendabele hantering van het materiaal en de beperking van eigen winstbelang, zijn onontkoombare eisen. BOTSING TUSSEN TREIN EN AUTO. Twee wielrijders zwaar gewónd. Gistermorgen kwamen op het kruis punt Jan van GalenstraatAdmiraal de Ruyterweg te Amsterdam een tien tons vrachtwagen met aanhangwagen en een motorwagen van een trein der NZHTM met elkaar in botsing. De be stuurder van de vrachtwagen wilde de naderende tram voor zijn; de tram ramde de aanhangwagen zodanig, dat een der achterwielen van de as vloog. De losgeslagen aanhangwagen reed te gen het trottoir waarbij twee wielrijders zodanig bekneld raakten, dat zij met zware verwondingen naar het Wilhel- mina gasthuis moesten worden overge bracht. Een hunner is de Amsterdamse journalist S. Witteboon. Prinses Marijke maakt het uitstekend. PRINSES JULIANA BEZOCHT „HET HART VAN HOLLAND" Begroet door duizenden juichende inwoners uit Gouda en omgeving heeft H.K.H. Prinses Juliana gistermorgen de tentoonstelling ..Het hart van Holland" bezocht. De rondgang duurde anderhalf uur. In de stand van de gemeente Gouda volgde Zij met belangstelling de uit eenzetting van burgermeester James over de toekomstplannen van Gouda. In een van de hallen is een stand van de PTT ingericht. Met daarin op gestelde toestellen kan via „Radio Scheveningen" radiotelefonisch con tact met schepen op zee worden ge maakt. Na een oproep werd contact gemaakt met motorschip „Speedwell" op weg van Londen naar Delfzijl ter hoogte van Texel. Toen de kapitein vernam dat de Prinses voor de micro foon stond, informeerde hy dadelijk naar de toestand van prinses Marijke, waarop de Prinses antwoordde, dat de gezondheidstoestand van het Prin sesje heel goed was. Ook werd o.a. nog het St. Catharina- gasthuis, het nieuwe Goudse museum bezocht. Ten slotte maakte Prinses Juliana een korte rijtoer door Gouda. Ontheffing vrijwillige verbintenis koopvaardijpersoneel Ten einde tegemoet te komen aan het tekort aan personeel bij de koop vaardijvloot, heeft de minister van Oor log het volgende bepaald: Aan gediplomeerd koopvaardijparso- neel, leerlingen van zeevaart-, machinis ten- en stuurliedenscholen, alsmede aan het z.g. ongediplomeerd-bevaren perso neel der koopvaardij, dat als vrijwilliger (niet beroepsvrijwilliger) dient bij de Kon. Landmacht, zal op daartoe strek kend en langs de hiërarchieke weg tot de minister gericht verzoek, ontheffing uit de vrijwillige verbintenis worden verleend, mits een dergelijk verzoek is vergezeld van een verklaring van de Directeur-Generaal van Scheepvaart, waaruit blijkt dat de verzoeker, na zijn ontheffing uit. vrijwillig dienstverband, op de koopvaardijvloot zal worden ge plaatst. Aan het in bedoelde koopvaardijper soneel, dat voor het vervullen van eerste oefening bij de Kon. Landmacht onder de wapenen is. zal op daartoe strekkend verzoek, uitstel van het nog te vervullen gedeelte der eerste oefening worden ver leend, zulks voor de duur, dat zi.1 va rende zullen zijn bij de koopvaardij. Voorts zal aan het bedoelde koop vaardijpersoneel. dat ingevolge oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden bij de Kon. Landmacht, onder de wapenen is, op verzoek groot verlof worden verleend. DE OPVOLGER VAN WILLEM PIJPER Drs. John Daniskas benoemd. Het Bestuur van de Maatschappij tot- Bevordering der Toonkunst, afd Rot terdam en omstreken.'heeft in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van Willem Pijper, benoemd tot directeur drs. John Daniskas. John Daniskas werd 1 Mei 1907 te Rotterdam geboren en ontving zijn eer ste muzikale opleiding aan de Toon kunst-Muziekschool aldaar. Hij was van 1935 tot 1940 leraar voor piano en theoretische vakken aan het Conservatorium voor Muziek te Rotter dam en van 1940 tot heden aan het Tconkunstconservatorium aldaar. H.M. bezocht het B.B.C.-Concert IN HET KURHAUS. Het BBC symphonie orkest uit Lon den, dat een rondreis door Europa maakt, gaf op uitnodiging van de am bassadeur van Engeland, Sir Nevile Bland zijn laatste concert in het Kur- haus te Scheveningen. dat werd bijge woond door H.M. de Koningin, vele le den van de hofhouding, de Engelse ambassadeur en leden van het Corps Diplomatique. De vorstin werd bij het betreden van de zaal verwelkomd door de dirigent van het orkest. Sir Adrian Boult. De haring voor tien cent! MET INGANG VAN ZONDAG A.S. In overleg met de vakgroep voor de detailhandel in vis heeft het Be- dryfsschap voor Vis besloten alleen voor de kleinhandel een maximum prijs voor haring vast te stellen. Deze bedraagt met ingang van 29 Juni 10 cent per schoongemaakte haring en 8 cent voor een niet schoongemaakte. Voor de groothandel en de reders worden geen maximumprijzen vas-tge steld. De vakgroep voor de detailhandel in vis heeft bij deze regeling de over tuiging, dat een goede kwaliteit voor de haring gewaarborgd blijft. 50 MILITAIREN VERLEENDEN HULP. Kistje met springstof veroorzaakte brand, In Apeldoorn is een door twee gezin nen, bewoonde woning uitgebrand, ver moedelijk doordat een kistje met spring stof door zonnewarmte tot ontploffing is gekomen. Enige kinderen hadden het kistje In de bossen gevonden en het achter de woning geplaatst. De inboedel kon ge deeltelijk worden gered, dank zij de hulp van een 50-tal militairen, van wie er 2 licht werden gewond. De spanning tussen lonen en prijzen. ONDERZOEK NAAR WERKELIJK PEIL DER LEVENSKOSTEN. Het bestuur van het- Chr. Nat. Vak verbond. bestaande uit de voorzitters van alle aangesloten bonden en de le den van het dagelijks bestuur van het Verbond, heeft zich opnieuw bezonnen op het vraagstuk van lonen en prijzen. Men kwam na een uitvoerige be raadslaging tot de conclusie, dat de door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte gegevens een onvoldoende ba sis vormen voor het vaststellen van een standpunt. Alvorens daarom een beslissing te nemen in zake dc vraag of en zo ja, in welke mate de lonen behoren te worden gecorrigeerd, besloot het C.N.V.-bestuur op korte termijn een onderzoek in te stellen naar het wer kelijke peil van de kosten van levens onderhoud in de arbeiders- en amb- tenarengezinnen. Dit onderzoek is be reids begonnen. Voorts worden gegevens verzameld over de winstmarges in enkele indus trieën, met name in de textielindustrie. Verwacht mag worden, dat het- CNV- bestuur binnen een maand een beslis sing ter zake zal nemen. SMOKKELAFFAIRE IN ZWITSERSE HORLOGES. Enigo arrestaties. Te Schiedam is een grote smokkel- offaire in Zwitserse horloges, die in to taal ongeveer 4100 horloges met een ge zamenlijke inkoopwaarde aan deviezen van f 100.000 omvatte, door de politie ontdekt. De drie Schiedammers W. S., T. R. en de goudsmid H. V. en diens echtgenote, alsmede een Rotterdamse mevr. B. zijn ge arrest-eer d, terwijl een proces-verbaal naar de Zwitserse poli tie is doorgestuurd, om twee Zwitsers, die eveneens deel uitmaakten van de smokkelbende, t-e vervolgen. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN. 26 Juni. Groenten- velling Eerstelingen X. 1317; Drielingen X. 11—15; Kriel X. 8—11; Bospeen X. 7—15; Sla f.0 40—4.90; Waspeen f.1623; Kro ten X. 3.70—5 60; Bosuien X. 2.403.80; SJa_ lotten X 3.203.30; Tuinbonen X. 1314. LEIDEN,. 27 Juni. Veemarkt. Aangevoerd 5 fokstieren; 9 slachtstleren; 53 kalf- en melkkoeien 400700, 10 varekoeien 240 450; 250 vette koelen; 20 pinken 190240; 3 vette kalveren. 159 nuchtere slachtkal- veren; 79 weldeschapen 5070; 610 lam meren 2025; 1 zeug; 108 mestvarkens 3060: 371 biggen 2530; 16 paarden 300900. l veulen; 31 bokken en geiten 2040 Alles zeer matig. Kaasmarkt. 27 Juni. Aangevoerd 53 partijen Goudse kaas, 5 partijen Leldse kaas. Zware Goudse kaas 157; le soort 150153, 2e soort 147149; Leldse kaas le soort 154—155. per 100 kg. Handel goed. VLAARDINGEN, 27 Juni Binnen van de haringvisserij de VI. 199 met 29 last van 6 schepen; VI. 112 met 26 last van 4 schepen; VI 297 met 24 last van 5 schepen; VI. 197 met 21 last van 2 sche pen. Aan de afslag was de trawler VI. 74 die X 6982 besomde en drie kust vissers dile tezamen X. 1000 besomden. Prijzen: groene haring X. 4245; zoute haring X. 3640,30; zoute vis X. 134.50—145,20; kool vis X. 69,90. Ingezonden Mededeling Om jaloersch op te zijn. Prach* tig wit, zelfs van dichtbij. En ge* zond zijn ze ook, van het ge* vaarlijk tandsteen geen spoortje meer. Dat bereikt men met Soli- dox; want alleen Solidox bevat sulforicinoleaat, het unieke middef\ dat tandsteen bestrijdt en voorkomt^ TANDPASTA TEGEN TANDSTEEN nAAGSE RECHTBANK. Het bus-ongeluk aan de Lammeschansweg Een ernstte ongeval, dat wonderlijk genoeg ln gevolgen nog beperkt ls geble ven. was aan de schuld te wijten van de chauffeur A. v. d. B. uit Rlinsburg. die met een door hem bestuurde vracht auto met aanhangwagen op het kruis punt aan de LammeschanswegKon - laan te Lelden, geen voorrang gaf aan een autobus. Het gevolg was. dat de bus kantelde, en enkele passagiers gewond werden, o.a. mej. K. vrij ernstig. Toch is zij thans vrllwel geheel genezen, na pl m. zeven weken In een ziekenhuis te heb ben doorgebracht. Wegens veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld had de chauffeur zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden. Verdachte betoogde dat ziin voet was blijven haken tussen rem en gaspedaal, waardoor hii geen voorrang had kunnen verlenen aan de bus. De chauffeur der bus zei dat het voertuig mogelijk niet omgeslagen zou zijn. indien de weg ter plaatse niet enlee helling had vertoond. De Officier vorderde een maand hechtenis, doch de raadsman, mr. J. J Koeleman meende dat niet bewezen zou zijn het veroorza ken van lichamelijk letsel door schuld, doch slechts sprake kon zijn van geen voorrang verlenen. Een serie Inbraken Wegens plegen van een groot aantal inbraken, had zich voor dp Haagse rechtbank te verant woorden de landarbeder J. C uit Noord-- wl,jk. De Officier vorderde fcesen ver dachte een Jaar gevangenisstraf waarvan een deel voorwaardelijk 15 jaar voor oud-burgemeester van Utrecht. DE VIERDE STOELPOOT ONTBRAK. De 49-j. Amsterdammer C. van Ra- venswaaij, van Mei 1942 tot Mei 1945 burgemeester van Utrecht, stond giste ren voor de Utrechtse kamer van het Bijz, Gerechtshof te Amsterdam terecht om zich onder buitengewoon grote be langstelling van de Utrechtenaren te verantwoorden voor deze periode van zijn leven. De Proc.-Fiscaal mr. Drabbe zeiae in zijn requisitoir dat door verdachte oo geraffineerde wijze is gewerkt aan dé nazificering van het gemeentelijk be stuursapparaat en van het politiecorps, evenzo aan de bevordering van de ar beidsinzet en het deelnemen aan de strijd aan het Oostfront. In zijn houding ten opzichte van het Ned. gezag, tracht verdachte zich te vergeefs te verschuilen achter de Duit se maatregelen. Verdachte, die een zakenman was van grote kwaliteit, was bezeten van machtswellust. De door hem bezette burgemeesterszetcl wérd door mr. Drabbe vergeleken met een stoel met slechts de drie poten van de NSB, het civiele gezag en het gezag van de be zetter. De vierde poot, de steun van het Nederlandse volk, ontbrak. Verdachte was ten volle verantwoor delijk voor de daden van zijn trawan ten. Na de eis van 15 jaar gevangenis straf. bepleitte de verdediger, mr. F. P. van Ravenswaaij uit Utrecht, in een uitvoerig pleidooi clementie. De gynaecoloog dr. J. de Groot heeft in een vraaggesprek met een redacteur van het A N.P. de wenselijkheid bepleit om meer bekendheid te geven aan de gevolgen, welke het optreden van „rode hond" (rubeola) kan hebben. Rode hond is een doorgaans onschul dige infectie-ziekte. Men kan er zich enige dagen onaangenaam bij voelen, waarbij een zwelling van de nekklieren optreedt. In de oorlogsjaren heeft men echter in het buitenland o.a. in Australië, Engeland en Amerikade gelegen heid gehad by het uitbreken van rode hond vast te stellen, dat deze infectieziekte catastrophale gevolgen kan hebben als de moeders deze ziekte in de éérste maanden der zwanger schap krijgen. Het is gebleken, daf, rode hond in die periode de klem infecteert en daarbij belangrijke organen treft, welke zich nog moeten ontwikkelen. Onderzoekin gen in die landen hebben aangetoond, dat In die gevallen de jonggeborene ernstige afwijkingen kan vertonen, zoals doofstomheid. oogdefecten,, long- en hartgebreken. FEUILLETON Romcm door Bettina Meyenberg. 5). Maar toen zag ik zijn ogen. Het waren zonderlinge. diepliggende ogen. die voortdurend wisselden, zowel van kleur als van uitdrukking. Zoëven nog. toen hij met Mariana sprak, waren ze on derzoekend en doorzichtig als glas Nu echter, nu hij,zich naar mij toew-endde, werden ze blauw..het waren de blauw ste ogen. die ik ooit gezien had. en ik had plotseling het waanzinnige gevoel een heel andere man voor mij te heb ben een man die zelfs niet op Gösta Holms leek. ja. die hij, als hij hem ge kend had, als zyn verbitterdste vijand zou hebben bestreden. „Ik heb t ge noegen u aan tafel te mogen leiden zei hij met een elegante buiging. Ver ward legde ik mijn vingertoppen op zijn arm. Mariana scheen verrast te zijn. Dan lachte ze en liet zich begelei den door een corpulente, asthmatisch blazende oude heer. die zich voortdu rend met een enorme zijden doek het zweet van zijn kale schedel wiste. Aan tafel zat dit ongelijke paar tegenover ons .Die heer naast Mariana is de di recteur van het Semiramis-theater". vertelde Gösta Holms me. En vervolgens maakte hij me fluisterend bekend met de andere gasten, wier naam en be langrijkheid mij in de verwarring van alle kennismakingen natuurlijk groten deels ontgaan waren. Ik keek hem dankbaar aan en ontmoette weer een blik, die mij. de hemel weet waarom, hevig in verwarring bracht. Om mijn verlegenheid meester te worden, wist ik niets beters te doen, dan maar door te eten. Niettegenstaande oorlog en distributie was de tafel overladen met de meest uitgezochte voorgerechten en vissoor ten. Een heel legertje kellners met borden en schalen maakte de r«-ide. Ik stuurde er geen één weg, en ik werk te als een paard om mij door dit over weldigende menu heen te eten. „En smaakt het nog al?" kraakte plotseling het asthmatische creatuur naast. Ma riana. Blozend bevestigde ik, en ineens kreeg ik het gevoel door mijn naaste buren uitgelachen te worden Ik begon wat meer aandacht aan mijn omgeving te schenken, en ik zag. hoe nog half volle borden werden weggebracht; daar lag nog een halve moot zalm. en daar nog een hele kreeftenschaar. Vele gas ten roerden schertsend of verveeld in hun borden, slechts Gösta Holms hield mij gezelschap. Nu pas viel het mij op, dat hij zich even vaak had laten be dienen als ik. en dat hij genoeglijk glimlachte, als hij een gerecht bijzon der lekker vond. Dat bracht mij plot seling dichter tot hem. Mijn antwoorden werden vrijer. In het begin had hij zyn vragen zo gesteld, dat ik niets anders hoefde te antwoor den dan ja of nee. Hij had me vast een dom, verlegen kind gevonden en zijn pech verwenst, dat hij naast mij moest zitten. ,,Ik yraag me al de hele avond af: wat er met al die etensresten op de borden gebeurt", zei Gösta Holms halfluid tegen me, terwijl de kellners de tafel afruimden. „Misschien slente ren hongerige kinderen met kommetjes voor het keukenraam op en neer en wachten geduldig, tot ze iets toegewor pen krijgen. Misschien zullen nog een paar hongerige monden verzadigd wor den door het eten, dat anderen niet lusten. En wie zijn kom niet vol thuis brengt, krijgt slaag van een dronken va der en de moeder, die boven de dam pende teil staat te wassen, droogt haar handen af en deelt het laatste stuk brood, terwijl ze denkt aan het moed willig bedorven, kostelijk vlees, dat in de vuilnisbak ligt. Want misschien is ze wel dienstmeisje geweest in een ho tel. en dan weet ze, hoe daar gezon digd wordt". Ik merkte, dat ik harder was gaan praten, en dat de gasten om ons heen verbaasd luisterden. „Altijd nog beter in de vuilnisbak, dan dat men het de volgende dag op het menu terug vindt als goulasch", probeerde een uit zijn krachten ge groeid jongmens grappig,te zijn. Alge meen gelach. Voor het eerst wendde ik mij uit eigen beweging naar mijn tafel heer en zei zachtjes: ,.U moet mij niet kwalijk nemen, dat ik een zo weinig hier aan tafel passende opmerking ge maakt heb". „Niet passend? Ik had u graag nog langer horen spreken. Overigens, ik ben degene, die het onderwerp aangeroerd heeft. Ten slotte leven we in oorlogstijd en we weten, dat in andere landen dui zenden de hongerdood sterven. Denk maar eens aan onze broedervolken!" „Praat daar alstublieft niet over niet nu", mompelde ik met verstikte stem. En, als antwoord op zijn vragen de blik: „Ik kom uit Fredrikstad". „Als emigrante?" Ik knikte en voegde er snel aan toe: „Mariana heeft het mij erg gemakke lijk gemaakt. Ik hoop, dat ik eens iets voor haar terug zal kunnen doen". „De dag zal komen, dat men u de re-, kening presenteert. Het is alleen de 69) „Ik wil geen woord meer van jullie horen!" riep de motorrijder ten slotte. .Als jullie zo verder gaan. schei ik er mee uit! En jullie zijn van mij af hankelijk! Zonder mij krijg je al die radiatordoppen niet over de grens! Zonder mij valt het hele plan in dui gen, als jullie dat maar weten! Denk daar maar eens over na! En nu ga ik naar de gevangenen kijken Het lijkt mij het beste om die beide kerels uit de weg te ruimen ze weten te veel!" De motorrijder snelde de deur uit en deed dat met zo'n vaart, dat Panda in een hoek gedrukt werd. Dat was zijn geluk, want nu werd hij niet ontdekt; de schurk rende hem tandenknersend voorbij. „Aha!" dacht Panda. ..Hij wil ons uit de weg ruimen, hè? Dat zullen we eens zien!" En terwijl hij op zachte voeten achter de motorrijder aansloop raapte hijeen Engelse sleutel op die daar op dé grond lag.... vraag, ofHij beet zich op de lip pen. „Of ik betalen kan?" „Dat niet zozeer. Of u betalen wilt!" „Maar dat spreekt toch vanzelf, als ik kan!" „Zo, zo. Spreekt dat vanzelf!" Nog steeds kneep hij zijn lippen op elkaar. De pupillen van zijn ogen waren smal geworden. Hij bekeek mij koel en over wegend zoals men iets bekijkt, waar van men de prijs niet met de waarde in overeenstemming kan brengen. Ik weerstond zijn blik. Zo mocht ik hem niet. Hij was een vreemde. Hij was weer de man mét het stenen masker. Het was maar goed, dat de theater-direè- teur mij in mijn overpeinzingen stoor de door aan zijn glas te tikken voor een gezwollen toespraak tot Mariana, de ster van de avond. Mariana dankte hem. Haar ogen schitterden en haar stem was net iets te luid. Ik kneep mijn handen samen in mijn schoot en durf de nauwelijks op te kijken. Mariana had teveel gedronken. Ik wist van haar kamenier, dat ze bij gelegenheden dron ken was, en ik schaamde me voor haar hoewel ze nog binnen de perken bleef. Al gauw echter merkte ik. dat nie mand er aanstoot aan nam. Iedereen had al iets teveel op en later op de avond werden de gesprekken steeds ge waagder tot ten slotte alles ontaardde in een uitgelaten gedoe. Gösta Holms liet de band uit het restaurant naar boven komen en wierp de leider een paar bankbiljetten toe. Dadelijk bracht hij zijn viool aan zijn kin en hief zijn strijk stok op. Terwijl de man begon te spe len, liep hij langzaam naar Mariana toe en boog zich ver haar. als gold de zwoele, prikkelend-zoete melodie haar alleen. Het lied moest voor haar en Gösta Holms een zeer bepaalde beteke nis hebben, want zodra de violist zijn smachtende klanken deed horen, hief Gösta zijn glas op en liet zijn blik diep in de hare dringen. Ik wilde het niet' zien. Een onverklaarbare antipathie te gen Mariana en Gösta Holms had zich van mij meester gemaakt. nn toch moest ik telkens weer. als gebiologeerd, kij ken naar deze twee mensen, die zich niet schaamden fyun verhouding zo openlijk te tonen. (Wordt vervolgd). Een Australische oogarts, dr. Gregg, heeft daaraan in 1941 de eerste bekend heid gegeven. Men staat nog aan het begin van de kennis ten aanzien der kiembeschadiging door infectieziekten van a.s. moeders. Wel kon hy meedelen, dat de Australische medici bij hun onderzoek tot de conclusie zijn gekomen, dat de kans op afwijkingen in de omgeving van 100 ligt, als een vrouw rode hond krijgt in de éérste maand van de zwangerschap. Krijgt zy het in de tweede maand, dan is er voor 50 kans op afwijkingen, na de 10de weck bestaat de kans niet meer. „Wat zou naar uw mening gedaan moeten worden om deze wel zeer tragi sche gevolgen voor moeder, kind en samenleving te voorkomen?" „Vooreerst daaraan algemene be kendheid geven en vooral wijzen op het belang van een vroegtijdige prophylac- tische behandeling". In een artikel van dr. de Groot in het tijdschrift voor Sociale Geneeskunde werd de wenselijkheid bepleit om aan alle practiserende medici hun medewer king te verzoeken door, ln de eerste plaats bij het optreden van rode hond bij volwassenen, deze patiënten naar serologische centra te verwijzen. Deze bestaan reeds te Rotterdam, Den Haag, Leiden en .Amsterdam. Daar wordt een deel van hun bloed- serum verzameld. Want dit serum heeft ongeveer 10 dagen na het op treden van rode hond, de eigenschap anderen immuun voor deze ziekte te maken. Met dit serum (reconvalescen- tervserum) zouden vrouwen uit een omgeving waar rode hond heerst, be handeld kunnen worden. Als even tueel een epidemie von rode hond zou optreden, zou men zoveel mogelijk vrouwen met dit serum moeten be handelen. In de eerste plaats vrouwen, die ln. het eerste begin der zwangerschap ver keren. (Helaas weten zij dit dan vaak nog niet). De artsen zouden de andere vrouwen kunnen waarschuwen voor de gevaren, die in een dergelijke periode bestaan voor zwangerschap. Het is zo jammer, dat de vrouwen meestal te laat komen voor de behandeling, want deze- heeft alleen in de allereerste weken succes. Inmiddels, aldus dr. de Groot, staan wij nog slechts aan het begin. Er doe men nog allerlei moeilijke vraagstukken voor de medici op. zoals b.v. de vraag of het wenselijk is om jonge meisjes zoveel mogelijk aan een besmetting met rode hond bloot te stellen. In ons land zijn reeds enige tijd on derzoekingen gedaan, o.a. ln de doof- stommeninstituten (door mej. Kamer beek) ten einde na te gaan of de pa tiënten aldaar soms kinderen zijn van een moeder, die in de eerste periode der zwangerschap rode hond gehad heeft. Inderdaad is dit zo. Juist dezer dagen is, uitgaande van het Instituut voor Preventieve Ge neeskunde te Leiden, een werkgroep gevormd, welke zich bezig houdt met alles, wat het onderwerp betreft. In de eerste plaats met het wetenschap pelijk onderzoek, doch verder ook met het verzamelen van gevallen, met de toepassing der prophylactische be handeling en met het geven van voor lichting in de uitgebreidste zin. In elk geval, aldus dr. de Groot, het probleem van enorm belang. _j

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2