Soekarno willigt Sjahrir's ontslagaanvrage in Wil spoedige uitvoering van Linggadjati-accoord Interview met Franco Alle belangrijke Republikeinse partijen legen zijn politiek WEERBERICHT Vorming „Interim-regering" primair geacht Mei een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG 27 JUNI 1947 No. 26118 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 57055 Het oog gericht op Parijs Aller blik richt zich thans naar Pa rijs, waar heden de conferentie van drie een aanvang zal nemen. Op de uitno diging van Londen en Parijs daartoe heeft Moskou bevestigend geantwoord en zelf Parijs voorgesteld als plaats van bijeenkomst, welk idee vanzelfspre kend met grote voldoening is ontvan gen! Het heeft immers geruime tijd ge duurd, voor Moskou enig antwoord gaf op het voorstel Marshall inzake de hulp verlening aan Europa en toen dit af kwam bij monde van de met de Sov jets zo nauw verbonden pers, leek de weerklank nu niet bepaald gunstig. Er werd immers weinig minder gesugge reerd, dan dat Amerika zijn plannen geheel had ingesteld op onderwerping van ons werelddeel aan het kapitalis tische streven van het Amerikaans groot-kapitaal. Het Sovjet-persbureau Tass zowel als de officiële Prawda de den- weinig hoopvolle klanken beluisfe ren Niettemin was het antwoord van Moskou volkomen bevredigend en con structief! En zo zal nu te Parijs worden onder handeld over het vraagstuk van een heid in EuropaAls het ware een voortzetting van de conferentie van Moskou, die op een mislukking uitliep, al trachtte men dit zoveel mogelijk te maskeren, in de hoop. dat men in No vember bij de voortzetting te Londen betere resultaten zou weten te bereiken. Het grote verschil lijkt ons. dat men te Moskou het Europese probleem heeft trachten te benaderen langs politieke weg, terwijl nu te Parijs hetzelfde doel zal worden nagestreefd langs economi sche wegen. En het is zeker niet uit gesloten, dat zodoende beter resultaat mogelijk zal blijken, want economisch dwingt de noodzaak meer dan politiek. Geen der overwinnende landen in ons eigen werelddeel toch staat er econo misch zodanig voor, dat het op eigen kracht zal kunnen hersteilen van de ontvangen slagen; ook de Sovjet-Unie niet. die even dringend behoefte heeft aan economische hulpverlening als welk ander land ook. En het enige land, dat die hulp kan geven, is Amerika Verbazeai doet het op zich zelf der halve niet, dat uit Moskou op de En gels-Franse uitnodiging voor een be spreking tussen de drie Europese groot machten een bevestigend antwoord kwam. Men vergete echter niet. dat daar in de Franse hoofdstad slechts een begin zal worden gemaakt. Een noodzakelijk begin, zonder deelneming van de groten zullen de kleinen niet aan bod kunnen komen. 4 Slaagt Parijs, dan zal ongetwijfeld een nieuwe conferentie volgen, waarop alle betrokken Europese landen verte genwoordigd zullen zijn. Slaagt Parijs Molotof zal in de Lichtstad niet al leen de Sovjet-Unie vertegenwoordigen, maar eveneens de groep landen, die on der Moskou's supervisie staan, zoals Polen en de Balkan-landen, Grieken land uitgezonderd. Tegenover zich vindt hij een Bevin. die meer gezag kan doen gelden dan tot dusver, waar ook dez.g. reb ellenvleugel van Labour thans heeft toegegeven, dat Bevin het juist heeft gehad bij zijn houding ten opzichte van de Sovjets, aangezien van die zijde niet- de allerminste toenadering is getoond, Bevin kon bij het jongste debat in het Lagerhuis dan ook rondborstige taal doen horen! En daarnevens een Bidault, die, he laas, weinig vast in het zadel zit, ten gevolge waarvan het Franse standpunt niet zo sterk naar voren zal komen als wel wenselijk zou zijn. Het Franse kabinet Ramadier zou wellicht reeds gevallen zijn, wanneer deze Parijse con ferentie niet voor de deur had gestaan. Slechts met kunst- en vliegwerk heeft de regering inzake de nieuwe financiële voorstellen, die de begroting sluitend moesten maken nadat het toegeven aan de eisen van vele arbeiderskringen daarin een lek had geslagen, een meer derheid weten te verkrijgen. Het mag zelfs de vraag heten of zonder deze conferentie wel een meerderheid moge lijk ware geweest. Dientengevolge kan Frankrijk bij monde van Bidault niet dat krachtige geluid doen horen, dat feitelijk Frankrijk toekomt. De Franse stakingsgolf duurt bovendien op over tuigende wijze voort, ondermijnend het staatsgezag. Parijs zal aller blik tot zich trekken, want de Europese eenheid zal daar wor den gevestigd of ten onder gaan. Wel is waar bljjft bh een mislukking nog over de mogelijkheid van een Westers blok. doch de gewenste oplossing zal dit niet kunnen vervangen, hoe men het wendt of keert. Scherper dan ooit zou dat zelfs de splitsing Oost-West naar voren brengen. En bijkans onmiddellijk zal Duits land in het middelpunt van het debat komen, gelijk te Moskou, doch toen zonder beslissing! Duitsland is en blijft de rotte plek bij uitstek te midden van de Europese samenleving en voor die ziekte zal een oplossing gevonden moeten worden, voor en aleer ook elders verbetering in zal kunnen treden. Het Duitse vraagstuk zal nu te Pa rijs opnieuw aangesneden worden, na dat Moskou faalde Zal economisch thans lukken, wat politiek mislukte? Laat ons hopen, mede in het belang van ons eigen land en zijn herstel! Soetan Sjahrir, premier der Indonesische Republiek, heeft zijn ontslag aangeboden, ten gevolge van critiek op zijn concessies aan de Nederlanders van de zijde van zijn linkse aanhangers. De president van de Indonesische Republiek heeft de ontslagaanvrage van Sjahrir als eerste minister aan vaard en zal van zijn presidentiële bevoegdheden ge bruik maken om aan de jongste ontwikkeling van de politieke crisis het hoofd te bieden. Zo spoedig mogelijk zal een nieuwe reg'ering worden gevormd. Sjahrir heeft zün besluit genomen, nadat de linkse politieke groep met inbegrip van zün eigen socialistische partij een vorige resolutie, waarin zün concessies aan de Nederlanders in de huidige politieke crisis worden ver worpen, had bevestigd. De Nationalistische Partü had de concessies óók verworpen, hetgeen be tekent, dat alle belangrüke Republi keinse partijen tegen de politiek van Sjahrir zün. Sjahrir tijdens de ondertekening van het accoord van Linggadjati. AFKOELING DOOR ONWEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Minder warm. doch nog zwoel en on- weersachtig met meest zware bewolking. Veranderhjke wind 23 JUNI: Zon op: 4.22 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 16.18 uur; onder: 1.36 uur (3 Juli V.M.) Hoogwater te Kat/wij k-aajn-Zee te 12.29 uur. Herdenking ondertekening Handvest der V. N. Ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat twee jaar geleden te San Francisco het handvest der V. N. werd ondertekend, hebben staatshoof den en minister-presidenten van de vijf grote mogendheden per radio een bood schap tot de wereld gericht, waarin het vertrouwen tot uitdrukking werd gebracht dat het Handvest der V. N. succes zal hebben. Hier volgen de be langrijkste zinnen uit de verschillende redevoeringen Attlee: „Wü moeten samenwerken, indien wij de komende generaties willen sparen voor de gesel van de oorlog". Truman„De hoop der wereld op een blijvende vrede is gegrondvest op de twee jaar geleden te San Francisco be gonnen onderneming". Ramadier: „Opmars van de wereld naar eenheid zü het doel". Gromyko (namens Stalin): ,,De V.N. bezitten alle middelen om een goed functionerend apparaat in de strijd voor de vrede te worden". Tsjang kai Sjek: „Geen moeilijkheid moet onoverkomelijk zijn". Trygve Lie (secretaris-generaal der V. N.),,Weest goedsmoeds en gelooft in de kracht van de organisatie der V. N." De Sovjet-Unie en de atoombom. Büna alle experts zyn het er over eens, dat het zeer onwaarschijnhjk is, dat de Sovjet-Unie op zijn vroegst voor 1951 atoombommen zal maken, aldus verklaarde Raymond Blackburn, Labour parlementslid, die gespecialiseerd is op wetenschappelijk gebied en in het La gerhuis over kwesties van atoompolitiek heeft gesproken, HÜ voegde hieraan toe: „Hierdoor hebben wij nog drie of vier jaar, waarin wij tot een definitieve oplossing van het probleem der controle op de atoomenergie kunnen komen." Soekamo's antwoord aan de Nederlandse regering Géén gemeenschappelijke) gendarmerie Hedenochtend is uit Djokja door het Republikeinse Persbureau Antara de tekst gegeven van de Republikein se antwoordnota van Soekarno. Deze luidt als volgt: 1. Omdat het kabinet Sjahrir. in ver band met allerlei gebeurtenissen zijn functie heeft neergelegd en gezien de huidige critieke omstandigheden, is door mij, Soekarno, met ingang van 27 Juni de regenngstaak overgenomen. 2. Uit de Nederlandse aide-memoire heb ik met genoegen kunnen consta teren, dat de Nederlandse regering werkelijk het voornemen heeft langs vredige weg tot uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati te ko men. 3. De regering van de Republiek, ge- dieven door hetzelfde voornemen, acht het nodig nogmaals te bevestigen, dat ook zij het doel nastreeft Linggadjati op een bevredigende wijze tot uitvoering te brengen. 4. De Republikeinse regering betuigt eveneens haar instemming met de inte rimregering, welke in de aide-memoire „federale raad" genoemd wordt. De vertegenwoordiger van de Kroon zal lid van de interimregering zün en alle beslissingen worden met alg. st. Het personeel van het Paleis Soestdjjk heeft gisteravond een voetbalwedstrijd gespeeld tegen de militairen, welke deel uitmaken van de staf van Prins Bern- hard. De opbrengst van deze wedstrijd kwam ten goede aan de NIWIN. H.K.H. Prinses Juliana,c Prins Bernhard en de oudste drie Prinsesjes volgen het spel. (Foto ANP-v. d. W.) genomen. De Republikeinse regering herhaalt haar verzoek, door haar dele gatie in de brief van 20 Juni gedaan, om de verdere, van zo groot belang zijnde besprekingen over de samenstel ling van de interimregering, zo spoedig mogelijk te doen plaats hebben. 5. De intcrimregering heeft tot taak om allereerst federale lichamen, zoals bedoeld In de Nederlandse voorstellen, in het leven te roepen. De samenstel ling dier federale lichamen behoort een punt van bespreking te vormen in de interimregering, waarin vertegenwoor digers zitten van alle delen, die in de toekomst deel uit zullen maKen van ut federatie. Deze samenstelling kan niet tweezijdig worden vastgesteld door de Nederlanders en Indonesiërs. Daarom stelt de Republikeinse regering een vaste beslissing over deze kwestie uit, in afwachting van onderlinge bespre kingen. Met uitzondering van deze verdere besprekingen over de samenstelling van federale lichamen, welke gezamenlijk met. de vertegenwoordigers van Oost- Indonesië en Borneo moeten worden gehouden, kan de Republikeinse rege ring zich verenigen met het bestaan van lichamen, zoals deze in de Neder landse nota zün voorgesteld. 6. De Republikeinse regering beaamt volledig, wat haar delegatie over deze kwestie in haar laatste brief van 23 Ju ni verklaarde: Indien de Nederlanders voornemens zijn de waarborg voor veiligheid en rust in Republikeinse gebied 'aan een gemeenschappelijke gendarmerie op te dragen, dan kan de Republikeinse regering dat niet aanvaarden. Ofschoon de Republikeinse regering bereid is tot samenewerking in federaal verband en ook op het gebied van de waarborg van de veiligheid in het land verschillende voorbeelden van moge lijkheden op dat terrein zijn reeds in de brief van de delegatie eerder ge- noemdv moet h.i. die samenwerking gebaseerd worden op de. verantwoorde lijkheid der afzonderlyke delen, die in de toekomst delen van de federatie zul len uitmaken. 7. Rekening houdend met het hier boven vermelde, betuigt de Republikeinse regering nogmaals haar bereidheid om haar medewerking te verlenen voor het afschaffen van de demarcatielijnen en het terugtrekken van de troepen in de respectieve garnizoenen. Bewerkstelli ging daarvan kan gebaseerd worden op de militaire memoranda, welke tussen j de delegaties gewisseld zijn en waar omtrent reeds volkomen overeenstem- J ming bereikt is. i Of van deze stappen verruiming ver wacht kan worden, hangt eveneens af van de tenuitvoerbrenging van de ge- meeschappelyke proclamatie van 9 Mrt., welker uitvoering door de Republikeinse regering met alle haar ten dienste De Parijse conferentie DE DOOD VAN GENERAAL SIKORSKI. Voor zün aankomst te Parijs heeft Molotof VA uur te Berlijn vertoefd om besprekingen te voeren met de Russi sche leiders aldaar. Te Parijs had Molo tof reeds een ontmoeting met Bidault. De conferentie zal hedenavond 6 uur onder voorzitterschap van Bidault be ginnen aan de Quai d'Orsay. 'De Nicola herkozen. Enrico de Nicola, die om gezonds- heidsredenen afgetreden is als president van Italië, is door de Nationale Verga dering te Rome met 405 tegen 26 stem men tot president herkozen. De Nicola heeft medegedeeld, dat hü als voorlopig president in functie zal blü'ven. Naar de Warschause correspondent van de „Times"meldt, heeft de mili taire gouverneur van Warschau, luit.- gen. Paszklcwlcs, die tüdens de oorlog bevelhebber van de Poolse troepen in Schotland was, in het parlement ver klaard, dat het vliegtuigongeluk te Gi braltar, waarbü de Poolse opperbevel hebben en minister-president, generaal Sikorski. en zijn dochter meer dan dria jaar geleden het leven lieten, met opzet veroorzaakt is. Paszkiewidz verklaarde, dat de vroe gere Poolse opperbevelhebber in Italië, generaal Anders, het plan had Sikorski „uit de weg te ruimen" en hem (Pasz kiewidz), een uur *voor het vliegtuig ongeluk gebeurde, gevraagd had, om aan het plan deel te nemen. De caudillo ontstemd. Een United Press-medewerker had een onderhoud met de Spaanse cau dillo. Wij ontlenen daaraan: Franco bleek nogal bitter gestemd over de houding die het buitenland en in het bijzonder Amerika tegenover zijn regime aanneemt. Hij verdedigde zün bewind in Spanje uitvoerig. „Sinds het einde van de tweede we reldoorlog is er, op inspiratie van het buitenland een gevoel van wantrouwen en koelheid ontstaan onder het Spaan se volk ten opzichte van Amerika. Dit is een gevolg van het gebrek aan consi deratie en van de onrechtvaardige be handeling die Spanje nu al twee Jaar lang ondervindt". Franco waarschuwde, dat het Spaan se volk steeds afwüzender komt toestaan tegenover buitenlandse „dictaten". De Ver. Staten behoorden zich te houden aan de principes van het handvest van San Francisco in het büzonder wat de non-interventie betreft in zaken „die persoonlijk en privé zün voor elk volk Roosevelt beloofde Franco in een kri tieke periode van de oorlog, dat Spanje niets te vrezen had van de geallieerden. Die belofte is niet nagekomen, zo meent de .caudillo". Op de vraag wat hü gedaan had om zün regiem „liberaler" te maken en meer in overeenstemming met de de mocratische opvattingen, zette Franco uiteen hoe Spanje, „toen het in de oor log weerstand bood aan dreigementen, druk en zachte drang om in de oorlog to gaan, getoond heeft dat de mening, dat Spanje verplichtingen aan of ban den met de as had, onjuist was In die periode, zo zette de Spaanse staatsleider uiteen, heb ik mijn eigen macht vrijwillig beperkt door het in stellen van een Cortes, epn parlement, dat Vier jaar lang heeft meegeholpen de wetten te maken. Ik herstelde het staande middelen aal worden bewerk- stelllgd. 8. OnmiddellUk na de vorming van de interimregering zal die regering, vol gens de opvatting van de republikeinse redering, ook tot taak hebben de de fensie van Indonesië te organiseren. In deze aangelegenheid kunnen de Neder landse voorstellen, welke de Republi keinse regering in hoofdzaak onder schrijft zoals blijkt uit de Republi keinse antwoordnota als basis wor den gebezigd. 9. De Republikeinse regering is er van overtuigd, dat over het wezen van de samenwerking, zoals bedoeld in de overeenkomst van Linggadjati, een zodanige overeenstemming is bereikt, dat met «Je praetische uitvoering daar van spoedig een aanvang kan worden -gemaakt. 10. De Republikeinse regering kan verklaren, dat h.i. praetische uitvoe ring ten zeerste kan worden besp<>e- digd, indien de stappen, die wederzüds genomen worden, een terugkeer van wederzijds vertrouwen ten gevolge hebben. In dit geval ls in de eerste plaats een vermindering van de troe penmacht van beide partüen nodig. Onder verklaring van haar bereid heid haar troepenmacht ook verder te verminderen met inachtneming van wat daaromtrent in Linggadjati is overeen gekomen. dringt de Republikeinse rege ring nogmaals bü de Nederlandse rege ring aan op die vermindering van de legermacht. 11. De Republikeinse regering is van mening, dat met het aanvaarden van de boven vermelde'voorstellen, voor Indo nesië het moment gekomen is, om in alle opzichten een werkzaam aandeel in de wereldverhoudingen te hebben en om een aanvang te maken met de opbouw van dit land, dat zozeer heeft geleden. (Nadat deze antwoordnota was omge roepen heeft het republikeinse pers bureau Antara een mededeling doorge geven waarin wordt gezegd, dat in de nota nog wüzigingen zoujen worden aangebracht.) Red. BINNENLAND. De 13-Jarlge J. C. HoogetUljk uit de Beljerlandselaan te Rotterdam is bij het den in de Maashaven erdronken Met ingang van j. Juli a.s> is voor Noorwegen geen visum vereist Spitsber gen vormt hierop echter een uitzonde ring. Ook voor Noren, die een bezoek aan ons land willen brengen is een visum niet meer nodig. Op 21 Juli zullen de eerste, ca. 200 Engelse militairen, deel uitmakende van de Britse bezettingstroepen in Duitsland, hun verlof in Amsterdam ïomen door brengen. Twee zoontjes van resp. 7 en 8 Jaar uit het gezin A C K. te Bamevelch zijn, terwijl zy uiistie sliepen door ratten aan gevallen. De kinderen werder> ernstig aan gelaat en voeten sewona Gisteren is een overeenkomst ge sloten tot verkoop der fabriekscomplexen van de firma Van Melle te Breskens aan de Kon MIJ. „De Schelde' 'te Vllssingen. Deze maatschappij begint daar de fabri cage van koelinstallaties. De minister-president, dr Beel. is voornemens de openingsplechtigheid te verrichten van de tentoonstelling, welke op 16 Augustus te Zaandam georgani seerd zal worden ter gelegenheid van de Czaar-Peter-feesten aldaar. Ook de mi nister V3u bultenlandsche zaken zal dan daar tegenwoordig zijn. Met het doel te worden voorgelicht over het Friese bedrijfsleven heeft dr G. VV M. Huysmans minister van economi sche zaken een bezoek aan de provincie Friesland gebracht. Op do hoek StalinlaanVechtstraat te Amsterdam geraakte gistermorgen een 2^-Jarig knaapje onder een naderende taxi. Het ventje ls kort daarna ln het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overleden. Begin Augustus zal in Batavia een consulaat-generaal voor India gevestigd worden De heer K L. Punjabi, thans ■••ertessnwoordiger voor Indj a ln voedsel- '.angelegenheden, zal als Consul-Generaal worden aangesteld Met vlaggen getooid ls het broepen- sohip „Waterman" met d/ulzend Neder landse emigranten en oorlogsbruldjes te Ottawa aangekomen, waar de opvarenden door de Nederlandse ambassadeur, dr. J. D. van Royen. werden verwelkomd1. BUITENLAND. Een geweldige explosie heeft zich voorgedaan ln een kruitfabriek ten Zui den van Denver in de V. S: De fabriek ls geheel verwoest Volgens een ooggetuige deed de ontploffing denken aan die van I een atoombom. Van persoonlijke onge- vallen wordt geen melding gemaakt. Ook Engeland heeft thans>een felle protest-nota tot de Roemeense regering gericht Inzake de daar te lande heer sende terreur. 58 vakverenigingen ln Uruguay heb ben, voor Maandag as. een algemene sta king van 24 uur uitgeroepen, uit protest tegen de door de president getekende wet. De staking zal, naar wordt verwacht, alle commerciële en industriële activiteit tn het land stilleggen Volgens een door de Amerikaanse minister van buitenl zaken. Marshall, en de secretaris-generaal der V. N.. Lie, getekende overeenkomst zei het nieuwe district van het hoofdkwartier van de V. N. te New-York. „onschendbaar" zijn en mogen politie of andere functionaris sen niet zonder vergunning het gebied binnenkomen. Aan Lie en zijn assistenten wordt diplomatieke onschendbaarheid verleend. Vera Salvequart, een van de 11 be klaagden, die ln Februari van dit Jaar ter dood veroordeeld werden wegens het aandeel, dat zij gehad hebben ln de be dreven wreedheden ln het concentratie kamp van Ravensbruck, ls gisteren te J Hameln (Britse zone) opgehangen. j Het Britse ministerie van luchtvaart heeft medegedeeld, dat 40 Lincolns en I Lancasters van de R.A.F. het eiland Hel goland ln de nacht van Maandag op Dinsdag a.s. zullen bombarderen. Elk toe stel zal een exercltle-bom van 250 kg. afwerpen. Mosquito's zullen de bombar dementstoestellen voorafgaan en het doelwit in kleuren aftekenen. De stakingsgolf die de afgelopen 3 weken over België is gegaan, ls bijna ?eheel teruggelopen, doordat 20.000 me- aalbewerkers en arbeider* van construc tiebedrijven ln de streek van Charleroi weer aan het werk gegaan ztjn. na een staking van 15 dagen. Admiraal Georges Thierry d'Argen- Lieu, tijdens «ie oorlog organisator van de vrije Franse zeestrljdkrachten ln Schotland en tot voor kort hoge commis saris in Indo-CMna, zal 16 Juil in het Carmelletenklooster terugkeren. juridische systeem met een onafhanke lijk rechterlijke macht. De staatsraad werd nieuw leven ingeblazen. De Spaan se „grondwet" werd uitgebreid en is in volle werking. Zy garandeert de rech ten en vrijheden van ieder mens als Individu. De successiewet, die de monarchie, zoals men weet, kort geleden, nieuwe rechten heeft gegeven, noemde Franco in dit vraaggesprek een voorziening voor de toekomst en geen maatregel voor het heden. Deze wet achtte hü in het belang van de meeste Spanjaarden en is een interne aangelegenheid van Spanje en de buitenwereld kan er iets in zien, dat vrede en binnenlandse or de ook voor de toekomst waarborgt en versterkt. De aangewezen bestrijding van het communisme zag Franco in de vorming van zodanige sociale toestanden, dat de wensen der massa bevredigd worden en de communistische .iheilleer" geen aan trekkingskracht meer heeft. Tegelyker- -Tyd moet dan het tyrannieke systeem dat het communisme eigen is. ontmas kerd worden, aldus generaal Franco. De economische toestand van Spanje is nog zwak, maar een betere toekomst is zeker. Spanje is een katholiek land, zo zeide Franco. Alle wetten en het ge hele leven van dit land worden beheerst door een christelüke geest. De kerk oefent vrü en onafhankelijk haar apos tolische missie uit. Democratie is een term die vele be tekenissen heeft en vele variaties voor de verschillende volken", zo drukte Franco het uit. „Men kan er geen de finitie van geven op grond van de be perkte inzichten van een enkele groep. Zo kiezen b.v. onze syndicaten of vak bonden periodiek hun vertegenwoordi gers in verschillende corporaties. Het feit dat onze pers en radio bepaalde patriottische en morele verplichtingen hebben, wil niet «zeggen dat wij geen vrijheid van pers bezitten. Men heeft geen vryheid vijandig te zijn tegen ons of bevriende staten te beledigen, maar men is vrü in elke wettelijke actie in pers of radio". Franco ontkende dat Spanje een groot leger op de been houdt. Het is echter nodig een militaire kracht te handha ven ter garantie van onze grens tegen mogelyke agressies of terreur van Frankryk uit, zo betoogde hij. De Franse stakingsgolf De Franse mynwerkersstaking. die byna 200.000 arbeiders omvat, heeft zich, thans uitgebreid over het steenkoolge- bied van Saint Etiennen in centraal Frankryk, waar in büna alle mijnen het werk geheel stil ligt. Het verbond van de Franse metaal arbeiders, dat 300.000 man vertegen woordigt, heeft voor Maandag een sta king van 24 uur aangekondigd. De onder commun. leiding staande CGT (het Franse algemeen vakverbond) heeft officieel zijn instemming betuigd met de staking der mijnwerkers ln Noord-Frankrijk. In een door het hoofd bestuur van de CGT uitgegeven com muniqué worden de eisen van de ar beiders en hun klachten volkomen ge wettigd genoemd. Na een bespreking van enkele uren heeft het Franse kabinet er niet toe kunnen besluiten, zün goedkeuring te hechten aan een overeenkomst, die be reikt werd tussen het ministerie van industriële productie en vertegenwoor digers van de stakende münwerkers uit Noord-Frankryk. Volgens deze overeen komst zouden de mijnwerkers een pro ductiepremie van 60 franc, en verkor ting van de arbeidsduur gekregen heb ben. Indien Ramadier de overeenkomst zou hebben goedgekeurd, zou naar men verwacht, het werk in de mynen heden hervat zijn. De besprekingen worden ^ntussen voortgezet. Amerikaanse vakbond gaat in de politiek. William Green, president van de AFL (American Federation of Labour) heeft verzoeken van aangesloten vak verenigingen voor een algemene staking uit protest tegen de nieuwe arbeidswet ten van de hand gewezen. Green ver telde verslaggevers na een spoedzitting met leden van de uitvoerende raad der AFL, dat hü het „niet verstandig en niet raadzaam" achtte in te gaan op het. verzoek tot een algemene staking. Hij verwachtte meer heil van onder handelingen met de werkgevers en van processen. De AFL zou zich op politieke basis organiseren, ten einde „ieder lid van het Congres, dat voor deze ver- schrüdcelyke wetten gestemd heeft, te verslaan". Green was van mening, dat de nieuwe arbeidswetten de stappen tot een fusie van de CIO en de AFL versnelden. President Truman deed zowel op werkgevers als werknemers een beroep de nieuwe wet in een geest van ver draagzaamheid en eerlykheid na te ko men. Hy beloofde er op toe te zien, dat de wet goed en getrouw wordt toegepast. Zijn beroep wordt opgevat als een poging om de bittere gevoelens weg te nemen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1