pleit voor gemeentelijke autonomie STADSNIEUWS Mr. P. J. Oud Het Poolse grondgebied moet dichter bevolkt worden Het Leiflseh Dagblad Een 65-jarig huwelijksfeest in Alphen Voor de Vrouiv Laatste Berichten Radio-programma 40 jaar bij het Christelijk Onderwijs. HARTELIJKE HULDIGING VAN MEJ. J. H. DE LANGEN. Mej. J. H. de Langen herdacht giste ren het feit, dat zij 4U jaai onafgefcuoken is werkzaam geweest als onderwijzeres aan de christelijke opleidingsschool aan de Pasteurstraat 2. Aan mej. jJe Langen, die nog geregeld met grote ijver en voorbeeldige trouw haai werk in de school verricht, is al die jaren het on derwijs in de eerste klasse opgedragen geweest. -Honderden kinderen heeft zij in de loop der Jaren, met bijzondere tact, de eerste beginselen van „de weten schap" mogen bijbrengen. En dat op een wijze, welke by onderwijsautoritel- ten en ouders de grootste bewondering heeft afgedwongen. Daarvan getuigde ln menig opzicht de huldigingssamenkomst, welke gistermiddag in de gymnastiek zaal der school was belegd. Het hoofd der school, de heer J.Kals- beek sprak woorden van welkom, waar na de secretaris van de Ver. voor Chr. Onderwhs, ds. D. J. Vossers, de felici taties van het bestuur overbracht. Met grote waardering herinnerde spr. aan al de arbeid door mej. De Langen in het belang van het christelijk onderwijs verricht, eerst aan de christelyke school op de Middelstegracht, waar haar vader hoofd was en later, by de overplaatsing <in 1909) aan de tegenwoordige school. Nadat spr. nog gewezen had op de by- zondere trouw,, welke de jubilaresse steeds aan de dag had gelegd, bood hy haar namens het schoolbestuur een en veloppe met Inhoud aan Vervolgens heeft Jettie Plersma „juf" namens de kinderen, die te voren reeds een feestlied hadden gezongen, bedankt voor al de moeizame arbeid aan hen ten koste gelegd. „U hebt,", aldus Jet tie, ,,ons heel veel geleerd. Wij konden geen a van een b onderscheiden en met een potlood alleen n aar krassen U hebt ons leren lezen, schrijven en reke nen" Aan het einde van haar toespraak bood Jettie namens alle leerlingen een divankussen en een haardstoeltje aan. Met een geestig speechje bedankte mej. De Langen voor de haar aangeboden ge schenken en hartelyke woorden, waarna de kinderen werden getracteeid en het verdere van de middag vrij-af kregen. Inmiddels hadden zich niet het bestuur van de Contactcommissie en de Vrien denkring vele ouders in het schoolge bouw verzameld voor een tweede niet minder hartelijke huldiging. De heer Kalsbeek, die ais eerste spre ker het woord voerde, zeide dat het per soneel der school steeds met warme vriendschap en in grote vrede met mej. De Langen al die jaren had samenge werkt Daarnaast hebben wij bijzondere waardering voor uw werk gekregen en heeft het ons altyd weer getroffen met hoeveel vriendeiykheid u de kinderen opving als zij het ouderiyk huis voor de school verwisselden. Dat het mej. De Langen altijd mogeiyk is geweest haar werk met opgewektheid te vervullen, zag spr. voornamelijk in het feit. dat zij alle dingen plaatste tegen de achter grond van de eeuwigheid. Namens het personeel bood spr haar een vaas aan. Op verzoek van de inspecteur van Chr- Volksonderwys, de heer Kranendonk, die verhinderd was aanwezig te zyn, bood spr. eveneens de gelukwensen aan. Woorden van gelukwensen spraken verder nog de heer A. A. Wynnobelvoor de Contactcommissie en de Vrienden kring, die haar ook nog een geschenk overhandigde, en de heer K Mokken- storm namens de ouders. Ten slotte sprak mej. De Langen nog oen dankwoord, waarna ve^en van de ge legenheid gebruik maakten om haar persoonlijk te feliciteren. INDONESISCHE DELEGATIE VOOR DE OSLO-CONFERENTIE. Het weekeinde, dat ter begroeting van de Indonesische delegatie van 28 30 Juni in de Zendingsschool te Oegst- geest georganiseerd wordt, staat onder leiding van prof. dr. H. Kraemer. Zaterdagmiddag om 4 uur is er voor de vertegenwoordigers van kerken, zen ding en jeugdorganisaties in Nederland gelegenheid met de Indonesische dele gatie kennis te maken en welkomst woorden te spreken, 's Avonds zal ds. Tjan Tong Ho, afgevaardigde van de Chinese kerk een lezing houden over „Vragen van kerk en jeugdarbeid in Indonesië". Zondagmiddag 29 Juni zal ds. A. Pos, die de zending der Geref. kerken ver tegenwoordigt, de delegatie toespreken, terwyi des avonds ds. S. Marantika, af gevaardigde van de Molukse kerk een lezing houdt. A.S. ZATERDAG: ANJERDAG! A.s. Zaterdag zal hier ter stede, zoals gemeld, een anjerdag worden gehouden ten bate van het Prins Bernhardfonds. Het actie-comité, dat by zijn voorbe reidende werkzaamheden reeds veel medewerking mocht ondervinden, zal, wil deze dag een behoorlijk resultaat opleveren, de beschikking moeten heb ben over vele'collectanten. Zy, die zich hiervoor beschikbaar willen stellen, worden opgewekt zich aan te melden bij het kantoor van de Leidse Duinwa ter Maatschappy, Stationsweg 12, tel. 21245. by de firma Bernard. Breestraat 55, tel. 20479 of op de dag zelf aan de bovenzaal van Amicitia, Steenstraat. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Phamiacle) mej L. Hoekstra te Deventer en de heer H. Groenewegen te 's-^ avenhage. MOLENAARS BEZOEKEN MEELFABRIEK. Gistermiddag heeft een dertigtal le den van de afdeling Leiden van de Alg. Ned. Molenaarsbond een bezoek gebracht aan het bedrüf der N.V. Meelfabriek „De Sleutels" voorheen de Koster en Co., waar zy namens de di rectie werden ontvangen door de heer H. J. de Koster en vervolgens rondge leid door de bedryfsingenieur, ir. Bol en twee molenaars. Na afloop van de rondgang, tydens een samenzyn in café-restaurant „Het Gulden Vlies", hebben de afdelingsvoor zitter, de heer Mansveld uit Wassenaar en de voorzitter van de Vakgroep, de heer Schrama hun erkenteiykheid be tuigt voor de ontvangst, BONKAARTEN HALEN. Morgen (8^—113/4 en 14—16 uur) zyn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten de gezinnen, waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 21.001 tot en met 23,500 Overgelegd noeten worden de tweede distributiestamkaarten e.i de nog niet aangewezen stroken van de bonkaar ten 707 Voor een schoenenbon (laatste stam- kaartcyfer 3 plus inlegvel bon 612) be nevens kinderen geboren in Juni 1932 t.m. '45 en die in Juni 10 maanden worden) zyn aan de beurt de letters N, P. Q, R, S (tot en met Sn). -p T i 11 'i Gistermiddag heeft de 26-jange R. I entcampagne Leger des Heus van R. woonachtig in Noord wijk aan r..i* r>\I Zee. in de Grofsmederij aan de Zuid- '""'-h r™- °r„ F °urman singel amierbU een ongeval tudens ^n herinnerf, aan het werk van William Booth. Het Leger des Heils, dat voor zestig jaar in alle eenvoud zijn werk in Ne derland begon, en daaraan sindsdien een grote uitbreiding heeft weten te geven, houdt momenteel in onze stad een tentcampagne, welke gisteravond is geopend. Nadat het muziekcorps van Den Haag I een mars door de stad had gemaakt, vulden de vele belangstellenden de met groen en vlaggen versierde tent op de Kaasmarkt. Muziek en zang wisselden het gesproken woord af. Daarnaast vormde het persoonlijk getuigenis, niet het minst van de luit.-commissioner Charles H. Durman. waarin hy vertel de van zyn ontmoetingen met het Leger des Heils. het hoogtepunt van de avond De nieuwe devisie-officier, majoor P. Deurlo, die deze avond voor het eerst met het Leidse corps kennis maakte, sprak ziin grote bewondering uit voor de activiteit en geestdrift, welke hy hier vond. In een ernstige toespraak wees hy voorts op de bliide boodschap, wel ke het Leger des Hells allen wel doen deelachtig worden Spr. noemde het een ramp van deze tyd dat de mens. die tot veel ln staat blilkt te ziin, het levende contact met God heeft verbro ken. Gelukkig echter is er redding ln Christus. Spr stelde in het licht, dat één van de voorwaarden voor een waar achtige bekering gelegen is in het feit, dat de mens een beter besef dient te krijgen van de almacht Gods en van zMn eigen onmacht. Commandant. Durham herinnerae pr vooras nn» nan. dat het" T "tTor das Heils zyn wereldomvattend arbeid voer 80 jaar in een eenvoudige t°nt in het Oosten van T onden is begonner He" was in die tiid dat d« grot0 generaal William Boot'- ~-o-i wist en het Heilsleger stichtte. Door al die larer - T (W Kpiis rustig zyn weg gegaan. Opmerkeiyk is het. dat men boe ook de omstandig heden veranderden nofst aanleiding heeft gevonden om ln de methode van werken wijziging te brengen. Voor 80 Jaar in een tent begonnen, ziet het Le ger des Heils ook heden ten dage in tentsamenkomsten nog een prachtig middel om zondaren tot bekering te brengen. Tot slot hield commandant Durham nog een predikatie over Je- saja 65 1 ..Ik ben gevonden door hen, die naar my niet vraagden". Aan het einde der samenkomst werd oen ernstig beroep op de aanwezigen gedaan om zich voor God te verootmoe digen en aan de zondaarsbank plaats te nemen. Wij vermelden nog, dat deze tent samenkomsten tot en met Zondagavond worden gehouden. OPENLUCHTZANGAVOND K. EN O. De eerste zangavond op het Van der Waalsplein is een volledig succes ge worden; by na 500 aanwezigen hebben enthousiast gezongen Dat was weer net als kort voor de bevrijding. Zou van het Van der Waalsplein de victorie begin nen? Zou eindeiyk in Leiden ontstaan, wat in andere plaatsen reeds lang is, n.l. een grote kern van volkszanglief hebbers? Wij hopen het van harte; we moeten nu ook eens iets anders gaan zingen dan vertaalde Amerikaanse songs. De Nederlandse litteratuur biedt een schat van liederen die onbekend zyn: wandelliedjes, minneliedjes, Oud- Nederlandse en moderne liedjes. Morgenavond om 8 uur wordt op het •Stadhuisplein de tweede openluchtzang avond gehouden, onder leiding van Herman Stenz, aan de piano Tilly Stenz—Leening met medewerking van het K. en O.-zangkoor. Komt in grote getale. Als het giet, gaat de zangavond niet door, Tot lid van de examencommissie M O. Engels is benoemd dr. A. A. Prins alhier. Op zijn verzoek is met ingang van 1 Augustus a.s. eervol ontslag verleend aan de heer M. W. F. Beyerinck als be waarder van de hypotheken, het ka daster en de scheepsbewyzen hier ter stede. As. Zaterdag zal de heer N A. Zwetsloot, bedryfsleider by de N.V. Drukkerij, Cartonnagefabriek „Rutgers" zUn zilveren jubileum in dienst van het bedrijf vieren. By Kon. besluit is op zyn verzoek aan den heer M. C. van Houten, kolo nel der Koninklijke Marechaussee b. d., en directeur van het Ned. Legermuseum te dezer stede eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van commissaris van rijkspolitie. Onze stadgenoot, de heer G, Over- duin is voor de tüd van twee Jaar be noemd tot organist van de Ned Herv. Kerk te Voorhout. werkzaamheden een ijzeren staaf tegen het achterhoofd gekregen, waarby hy vermoedeiyk een schedelbasisfractuur opliep. Het slachtoffer is per E.H.D. naar het Academisch ^Ziekenhuis over gebracht. 3ËÜRSO VERZICHT AMSTERDAM, 25 Junf. Het publiek bleef zich heden afzydig houden. Er waren echter geen liquida ties, eerder enige vraag. De hoofdkoer- sen waren merendeels onveranderd of zelfs iets hoger. 'Voor JavaChina— Japanlijn werd de hoofdkoers vastge steld op 144 exdiv., 26 punten lager dan het vorige slot. Aandelen Nederland eveneens belangrijk lager, de hoofdkoers was 171 tegen vorige slotprijs van 216. De mij. Nederland keert echter een di vidend uit van 12% in contanten en 25% in aandelen, Rekening houdend met de contante waarde van dit divi dend in aandelen waren aandelen Ne derland dus ook vry belangryk beter, Hoofdkoers Koninklyke 410 (vorig slot 408). De hoofdkoersen voor de diverse cultuurfondsen waren nauweiyks of niet veranderd. De vrye handel was rustig. De Amerikaanse markt was stil, de koersen waren verhoudingsgewyze, vry belangryk lager tengevolge van de zwakke ontwikkeling in Wallstreet. .SCHEEPSBERICHTEN. Mij. Nederland: Ceram, 19/6 te New Orleans; Celebes, 20/6 te New York; Joh. de Wltt, 19/6 Point Tegal gepass.; Mapla, 17/6 van San Francisco naar Portland; Ophlr, 21/6 te Batavia; Tablnta, 20/6 Kaap Guardafui gepass., Van der Waal, 20/6 te s naar Batavia K.N.SM,: Arnhem, 22/6 te Gothenburg: Roelf. 24/6 te Rotterdam; Deo Duce, 24/6 te Rotterdam; Euterpe, 23/6 van Antwerpen naar Lelxoes; Aruba, 24/6 Prawle Point gepass. Holl. Afrika Lijnen: Oranjefontein. 22/6 te Durban; Boschfontein, 23/6 van Kaap stad naar Port Elisabeth; Stad Maastricht, 23/6 van Port Elisabeth naar Kaapstad. MIJ. Oceaan: Polyphemus, 20/6 Gi braltar gepass.; Polydorus, 21/6 te Fal mouth. VJnke en Co.: Britsum, 22/6 St. Vin cent gepass,; Farmsum, 23/6 von Balti more naar Holland. Tegen gecentraliseerde bestuursvormen. In de hedenmiddag te Amsterdam ge houden ledenvergadering van de Ver. van Ned, Gemeenten, bygewoond door vertegenwoordigers van 500 gemeenten, heeft de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J Oud, een uitvoerige rede ge houden, Hij memoreerde een feit, door hem van uitzonderlijke betekenis ge noemd: September 1946 bracht het vol ledig herstel van het grondwetteiyk ge- meentelyk bestuursstelsel, doordat ra den. gekozen door de gemeentelyke kie zerscorpsen, zich opnieuw aan het hoofd der gemeenten plaatsten. Ingaande op het beginsel van de gemeentelyke zelfstandigheid, waar op dit stelsel steunt, betoogde de heer Oud, dal dit het beginsel is van de democratie. Uit dit beginsel is de plaatseiyke autonomie in het verleden ontstaan, op grond van dit beginsel moet zy in onze tyd worden gehand haafd. Een gecentraliseerd bestuur stuit op ernstige bezwaren. Hoe meer gecentraliseerd wordt, hoe meer verschillende bezwaren, waarop spr nader inging, zich doen gevoelen. Daarom is decentralisatie het mid del om de verantwoordeiykheid beter tot haar recht te doen komen. In dit verband roerde de heer Oud een tweetal problemen aan, waarvoor de moderne tijd de autonomie stelt, n.l. het probleem van de onderverdeling van onze grote gemeenten en het probleem van de samenwerking van de gemeen ten onderling, By het eerste doet zich op kleine schaal hetzelfde euvel voor als bij het centrale bestuur. Ook onze grote stad dreigt te verworden tot een ambtelijk bestuursapparaat. Door verwezeniyking van de wykgedachte moge getracht worden dit euvel te ondervangen. Voor de kleinere gemeenten liggen de problemen anders: menige taak, welke de grote gemeenten kan worden overge laten, kunnen de kleine niet op behoor- ïyke wijze vervullen, omdat zU zich het daarvoor nodige apparaat onmogelyk kunnen verschaffen. Aangewezen is hier de samenwerking, zowel van gemeenten onderling als met organen van 't hoger gezag en met par ticulieren. De hoer Oud illustreerde dit aan de hand van het brandende pro bleem van onze dagen: de wederopbouw. Wy pleiten met nadruk voor een gc- meentciyk aandeel in de wederop bouw. Maar juist in dit woord „aan deel" ligt besloten de gedachte aan sa menwerking tussen Ryk en gemeenten. De heer Oud ging uitvoerig in op de vormen van samenwerking en de moge- ïykheden op dit terrein. Na de geschiedenis van de finan ciële verhouding tussen Rijk en ge meenten te hebben geschetst, zcide de heer Oud, dat aan iedere gemeente Individueel weer een behoorlijk eigen belastinggebied moet worden geschaft. Voor het herstel van de autonomie is dit onontbeeriyk. Het beleid van het gemeentebestuur moet weer zün af spiegeling kunnen vinden in de ge meentelyke belastingdruk. De heer Oud zag o.a. nog als bron van gemeentelyke Inkomsten de bijdrage van het Ryk voor bepaalde doeleinden. Spr. concludeerde, dat de ambtenaar in de volle zin van het woord behoort te zijn bestuursambtenaar. Dit maakt noodzakeiyk, dat aan de opleiding van de ambtenaar steeds meer aandacht wordt geschonken. De ver. is op dit punt allerminst in gebreke gebleven. Aan stonds na de bevryding heeft zy met kracht het vraagstuk der ambtelijke vorming ter hand genomen. Door het initiatief van de vereniging werd voor dit doel het Instituut voor Bestuurs wetenschappen opgericht. Anders dreigt een fiasco. De oppervlakte van het tegenwoordige Polen bedraagt 310.112 vierkante kilo meter Het aantal zijner inwoners is 22 millioen. Dat wil zeggen dat op Pools grondgebied, waarby de van Duitsland geannexeerde gebieden Silezië en Oost- Pommeren zijn inbegrepen, ongeveer 71 inwoners per vierkante kilometer wonen. Het land heeft dus niet te klagen over overbevolking. Indien men het met Ne derland vergelijkt, heeft het wat. dit betreft, een groot voordeel op ons land. Voor de oorlog bedroeg Polen's bevolking 35 millioen inwoners zonder de door Duitsland afgestane grond. Daarentegen bezat het de gedeelten door Rusland ln 1939 geannexeerd De bewoners dezer laatste gedeelten worden voor de keuze gesteld, óf de Russische nationaliteit aan te nemen, óf naar Polen te trekken. Na de oorlog trachtte Rusland de vele Polen in Lithauen te bewegen zich ln de nieuwe Poolse gebieden, vooral Op- per-Silezië te vestigen, Zy die aan deze uitnodiging geen gehoor gaven verlieten Lithauen gedwongen en trokken naar oorden welke slechts de Russen bekend zyn, Ware er de oorlog niet geweest dan had men dus wellicht op een kleine aan was der Poolse bevolking kunnen reke nen. Maar de oorlog kostte Polen 8 mil lioen mensenlevens op de slagvelden, in de concentratiekampen en aan geëxecu teerden Rekent men deze verliezen, dan blijft, er nog een achteruitgang in de be volking van 5 millioen zielen over. Deze vyf millioen Polen zUn over vele lan den van Europa en over Amerika ver spreid zy zyn achter gebleven met de Poolse legers in Engeland en Italië, zy ziin gevlucht naar Zweden en Frankrük Zij bevinden zich in de D.P. kampen in Duitsland onder Amerikaanse of Britse bezetting. Zü werken in de- miinen van België Er zijn er zelfs in Holland zy wensen niet naar Polen terug te keren, zolang het tegenwoordige regiem er ge handhaafd blijft, niettegenstaande de Dropaganda die er door de agenten van dit regiem onder hen gemaakt wordt VERLOREN ILLUSIES. In het begin gaven vele aan deze pro paganda gehoor. Ik herinner me. hoe er elke Donderdag een trein van Brussel uit via Praag de Poolse grens overtrok. Daar werden zij door de Belgische offi cieren der Repatriëringsmissie ontvan gen. Zy vertelden deze officieren over de schone toekomst die hen in hun eigen land wachtte. Zij zouden nooit meer in de mijnen werken, zy zouden een woning krijgen voor hen en hun fo- milie en een lap grond, die zü zouden bewerken, er rogge en graan en allerlei andere producten op telen om ln hun onderhoud te voorzien. Het was afgelo pen met hun zorgeiyk bestaan Grond was er genoeg om tussen hen te verdelen. Maar ten eerste moet men de kennis hebben hem te bewerken. Een ten twee de zün daarvoor werktuigen, landbouw machines en dergeiyke nodig. Daaraan was en is nog altü'd een groot te kort Evenals aan paarden, En ook is de veestapel niet van die aard. dat een vol ledig boerenbedrüf kan worden georga niseerd. Bovenal echter is er woningge brek. Ik heb boeren families zien wonen in ondergrondse holen, die zij in hun vel den hadden gegraven omdat de oorlog hun woningen had verwoest. Zij hadden geen paarden, geen vee. geen werktui gen om de grond te exploiteren. In Si lezië liggen duizenden hectaren braak, omdat er noch genoeg bewoners, noch werktuigen, noch woningen zijn in vele streken en dorpen Men moet als Journalist zulke dingen durven zeggen en zich niet storen aan de propaganda die er door een regering gemaakt wordt, wanneer men er offi cieel wordt rondgeleid met een copieus diner in het vooruitzicht. De gerepatri- eerden wisten weldra waaraan zii zich te houden hadden Hun droom eindigde binnen enkele uren na hun aankomst- Het kan daarom geen verwondering wekken dat velen dezer zich reeds weer na enkele dagen tot de Belgische en Franse consulaten wendden met het •IMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'Mllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De krant voor iedereen. iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiimiiiiiiiiiiiiii' HET JUBILERENDE ECHTPAAR VAN ZWIETENHAZEBROEK. Het echtpaar Van Zwieten- Hazebroek in de bloemetjes. vyf en zestig Jaar gehuwd ls wel een bijzonderheid, die het vermelden ten volle waard ls. Dit voorrecht valt het echtpaar Joh. v ZwletenHazebroek te Alphen op 13 Juli a.s. te beurt Morgen 26 Juni gaan voor deze vitale oudjes de bruidsdagen ln en zullen ongetwijfeld deze ln hun hart nog Jonge mensen volop in de bloe metjes worden gezet Het zal daar op Oudshoomseweg 58 Huize Ons Wel" een drukte geven, zoals dit tn lange tyd niet het geval geweest ls Het echtpaar la steeds woonachtig geweest ln het gedeelte van Alphen dat vroeger de gemeente Oudshoorn was en heeft tot 1917 de thans ruim honderd Jaar bestaande brood- en banketbakkerij gedreven, waarna dit be, dryf ls overgegaan aan de inmiddels weer overleden zoon P. van Zwleten. Daarna werd „Ja-Wel" en weer later „Ons Wel" betrokken, waar de belde oudjes ln uit stekende gezondheid momenteel nog wo_ nen. De heer Van Zwleten is ln 1861 ge boren en wel op 28 Juni. zodat hy a.6. Zaterdag Juist 88 Jaar hoopt te worden; mevrouw Van ZwletenHazebroek ls ln 1863 geboren. Zoals met vele gezinnen van voor de eerste wereldoorlog was ook het buweiyk van hen een zeer klnderryk huwelijk, niet minder dan 10 kinderen werden uit dit huweiyk geboren, waar van er thans nog 6 in leven zün. Dan zUn er weer twintig kleinkinderen en ver. volgens 21 achterkleinkinderen, van deze laatsten zyn er Inmiddels al weer vier verloofd! ENIGE RECEPTEN. De Commissie inzake huishoudeiyke voorlichting en gezinslelding te dezer stede schrijft ons: Velen vinden de smaak van lams vlees te sterk. Om deze smaak sen wei nig te verzachten wordt lamsvlees wel gemarineerd. Het vlees wordt daardoor bovendien malser en vlugger gaar. Het marineren is dus aan te bevelen by de taaie lappen als schouder, hals of rib- lappen, Lamslapjes, gemarineerd. 4 lamslappen 75 gram. Een mari nade van 1 deel water en 1 deel azün. mosterd, een paar peperkorrels, laurier bladen, een paar schyfjes ui, peper, zout, 50 gr, margarine of vet. De lamslappen schrappen, van over tollig vet ontdoen (dit zachtjes uitbra den voor de jus), aan alle zijden met mosterd insmeren, in een platte kom leggen en bedekken met zoveel mari nade. dat ze Juist onderstaat. Het vlees afgedekt 24 uur laten staan. Het vlees goed laten uitlekken en in hete margarine of vet aan weerszijden bruin bakken Een scheutje marinade toevoegen en de lamslaopen zachtjes gaar stoven in ongeveer 20 minuten. Voor jus marinade en water gebruiken Lamsvlees geven bij kool, bieten of bonen. Een gerecht waarby we ons vlees rantsoen niet te zeer behoeven aan te spreken is ragout. Vooral kalfsragout is dfoor zyn fyne smaak een delicatesse. Kalfsragout (4 pers.) 200 gr. kalfspoulet (schouder-, borst- of riblappen), bloem, 50 gr. margarine en/of vet, 5 dl- water, 40 gr. bloem, ci troensap of een scheutje azün, een -cheutje melk. zout, peper. Het vlees schrappen. In kleine stuk jes snijden en wentelen door de bloem, met zou en een weinig peper vermengd. De margarine en/of het vet in een braadpan bruin laten worden en het vlees aan alle kanten zachtjes bakken, een scheutje water en het citroensap of de azyn toevoegen en het vlees met het deksel op de pan ongeveer 30 min. verzoek naar hun vroegere standplaat sen in België en Frankryk te mogen terugkeren. Deze consulaten waren niet by machte aan hun verzoek te voldoen, daar de Poolse regering elk uitreisvisum weigerde, Niet zonder reden Want Polen heeft zün onderdanen nodig voor de opbouw van het land. van zün verwoeste Indus trie en het verbouwen der vele braak liggende velden. Indien het er niet in slaagt, zün grondgebied dichter te be volken. alle aanwezige en verkrügbare arbeidskrachten aan het werk te zetten om dit doel te bereiken, kan het niet blyven bestaan. Het gaat een ongeken de ellende en armoe tegemoet, indien het er niet toe in staat is de nieuw ver kregen grondgebieden van Duitsland te exploiteren. IMPROVISATIE. Het groot-grondbezit is afgeschaft. Iedereen, die meer dan vyftig hectaren grond bezat, heeft dit moeten afstaan, reeds voor het einde van de oorlog, toen de Russen tot aan de Vestule Polen bin nen trokken. Maar in het gebied van Posen b.v, weigerden de boeren deze gift te aanvaarden. Zy redeneerden, dat de Poolse regering geen enkele waarborg tot voortbestaan bood. Zou zU door een regering van het oude regiem vervan gen worden, dan zouden de nieuwe eige naars hun erven en hun bezittingen weer moeten verlaten- Zij kenden niets van politiek en hebben 'zich naar alle waarschijnlijkheid in deze veronderstel ling vergist. De Staat nam dus de ex ploitatie van deze gronden op zich met de geringe krachten, die er beschikbaar zyn. Polen is geheel op zichzelf aangewe zen om het land te doen opleveren, wat er uit te halen valt. En dit is niet ge ring. De bodem ls vruchtbaar en. Indien goed bewerkt, zou hy een enorme voor raadschuur kunnen worden. Niet alleen voor Polen, maar voor vele andere lan den. Niettegenstaande dat heerst er mo menteel een niet ongegronde vrees voor een komende hongersnood- Door een journalist gevraagd, wat men hiertegen trachtte te doen. antwoordde de nieuwe minister van landbouw: „Dat weten we nog niet" Dit antwoord ls kenmerkend voor de Poolse mentaliteit. Zelden wordt ,er iets voorzien. Wanneer het feit daar is. be gint men te experimenteren. Of liever te improviseren. Improviseren is een kunst, die het Poolse volk ln hoge mate bezit. Zy brengt echter één gevaar met zich mede. dat zy te laat komt En ter wijl men leeft in deze vrees, kan men in de kleine winkels en in de restau rants der grote steden alles kopen, waar van wy in Nederland zelfs niet meer dro men en waaraan wij door jaren van ge brek alle herinnering hebben verloren. Mits men de nodige zloty er voor over heeft. Ed de Neve. stoven. De rest van het water by het vlees schenken en aan de kook brengen. Het vocht binden met de met melk aange mengde bloem, en de ragout op smaak afmaken met zout en peper: eventueel kerrie of tomatenpuree naar smaak. Kalfsragout geven by droge gort of gekookte aardappelen. Omdat het schoonmaken van nieuwe aardappelen veel werk vraagt en ze nog duur ziin, zullen wy er daarom nog niet zoveel eten als van de oude winteraard appelen. Wij geven ze by voorkeur in combinatie met peulvruchten. Een stoofschotel. 125 gr. groene erwten, Vh dl. water, 1 kg. nieuwe aardappelen, 500 gr. wor telen. 50 gr boter of margarine, zout peper, (bloem of aardappelmeel, melk) flink veel peterselie, seldery of kervel. De erwten 24 uur in het water weken. De aardappelen met een borstel flink schoonboenen. zodat de schil er af gaat. de worteltjes schoonmaken. De erwten met het weekwater opzetten en al dan niet met behulp van de hoolkisfc bijna gaar laten worden. De worteltjes toe voegen en 10 min. later de aardappelen en wat zout toevoegen. En zoveel water dat het geheel net onder water staat. Alles in een goed gesloten pan gaar ko ken en de bestanddelen losjes dooreen mengen, zodat de groenten en de aard appelen niet stuk gaan. Het kooknat desgewenst by binden met een weinig, met melk aangemengde bloem of aard appelmeel. De boter of margarine ln het stoofnat smelten, zout en peper naar smaak toevoegen en de vlak voor het gebruik füngesneden tuinkruiden er over strooien. Bij dit gerecht smaakt een nieuwe haring voortreffeiyk. De brand te Brussel Het blykt, dat zich in de kantore® aan de achterzijde van het minister® te Brussel by de brand vreselyke tafe relen hebben afgespeeld. Een Jonge vrouw, wier kleren en haren brandden, klom op het vensterkozün en liet zich van de zevende verdieping te pletter vallen. Een andere vrouw sprong gil lend van angst van de vierde verdie ping en stortte door een glazen dak. Nog twee andere vrouwen wierpen zich in hun wanhoop uit de ramen. Ook Franse Senaat aanvaardt bezuinigingsplan. Ook de raad van de Franse republiek (Senaat) heeft het bezuinigingsplan van de regering, dat gisteren reeds door de Nationale Vergadering is aanvaard, goedgekeurd. „DE KORTENAER" GEARRIVEERD. Gistel-middag omstreeks 17.30 pas seerde H.M.'s torpedobootjager Korte- naer op zün reis uit Indië de Vlissingse rede. Omstreeks 10.00 uur gisteravond werd het schip ln Den Helder ver wacht. In Vilssingen is gisteravond de Douwe Aukes met zes münenvegers aangekomen. MIJNWERKERS STAKING IN AMERIKA. Regeringsfunctionarissen te Washing ton hebben verklaard, dat het departe ment van justitie in verband met de my nwerkerss taking de mogeUJkheid van een gerechtelyk stakingsverbod te gen Lewis en zyn vakverbond over weegt. De mynen staan n.l. nog tot 30 Juni onder regeringsbeheer. HET BEHEER VAN GEALLIEERDE BEZITTINGEN IN DE AMERIKAANSE ZONE VAN DUITSLAND. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland bereid is Jiet be heer over ongeveer 10,000 „neutrale" en geallieerde bezittingen in de Ameri kaanse zone en de Amerikaanse sector van Beriyn te staken. Het betreft eigendommen van niet- ingezetenen van Duitsland, die staats burgers of ingezetenen zyn van leden der V.N. of van neutrale landen, met .uitzondering van Spanje en Portugal. De eigenaars mogen thans, ln de plaats van de door het Amerikaanse militaire bestuur aangewezen beheer ders, zelf een beheerder, aanstellen Wanneer van deze' gelegenheid op 1 Januari a.s. geen gebruik ls gemaakt, zal volgens de thans bestaande plannen het volledige beheer over de bezittingen worden overgedragen aan een bureau, dat onder toezicht van het militaire bestuur staat. DE VERMISTE PERZISCHE PRINS. Prins Hamid-reza Pahlvei is heden ochtend op het vliegveld Orly by Parys aangekomen WIMBLEDON. Ned. zege in het herendubbel. Van Swol en Rinkel behaalden van morgen in de eerste ronde van het herendubbelspel een gemakkebjke over winning op de Engelsen Warboys en Wittman, ondanks ontelbare gemiste smashes en groundstrokes van Van Swol. TOESTAND VAN BARON SIRTEMA BEVREDIGEND. Naar ons hedenmiddag by Informatie aan het Wilhelmina-Gasthuls te Am sterdam werd medegedeeld, is de toe stand van Baron Sirtema van Grove- stein, die Zondag jl. tijdens de Olympi sche Sportmanifestaties met zyn paard ten val kwam, bevredigend. Het levens gevaar mag als geweken worden be schouwd. PSYCHIATRISCH ONDERZOEK VAN ANS VAN DIJK. De beruchte verraadsters Ans van Dük e.n Johanna de Regt stonden heden te recht voor de Büz. Raad van Cassatie te Den Haag, De advocaat-generaal, prof. Lange- meyer, vroeg waarom requirante Van Dijk in cassatie was gekomen. Ans van Dijk antwoordde hierop, dat zy naar haar mening wel levenslang verdiende, maar niet de doodstraf. De advocaat-fiscaal stelde ten aanzien van Ans va.n Dyk een psychiatrisch on derzoek voor. In de zaak tegen Johanna de Regt concludeerde hy op juridische gronden tot vernietiging en verwyzing naar het Bfjz. Hof te Leeuwarden. Uitspraak 14 Juli VOOR DONDERDAG 26 JUNI. IDiversiiin l (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; 7.3 band of H.M. Grenadier Guards; 8.00: nieuws; 8 15; ochtendrhythme; 8 45: De bussy; 9.15: morgenwijding door ds. J. R. Wolfenberger; 9.30: Westminster Central Hall Cholr; 9.45: arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: orkest Louis Levy; 10.50: voor de kleuters; 11.00: gramofoon- muzlek: 11.20: Tom Hartvelt, plano; 11.45: fam, berichten; 12.00: Lajos Klss en zyn orkest; 12.30: ln 't spionnetje; 12.35: G. v. Krevelen, plano; 13.00: nieuws; 13.15: stafmuzlek A'damse politie; 14.00: voor do vrouw; 14.20: werken van Hindemith, Bartok en Ravel: 15.00; voor zieken en ge zonden; 16.00: wetenwaardigheden; 16.05: reprises; 17.00: kaleldoscoop; 17.20: vacan- We; 17.30: Skymasters; 1800: nieuws; 18.15: sportpraatje: 18.30: Ned. Strydkr.; 19.00: Wimbledon-reportage; 19.15: volks- muzlekschool; 19.45: RVD antwoordt; 20,00: nieuws; 20.05: reportage A'damse studentenlustrum; 20.15: BBC orkest speelt ln het Kurhaus; 22.30; Egon Petri, plano; 22.45: herdenking ondertekening handvest Verenigde Naties; 23.00: nieuws: 23.15: chansons: 23,3024.00; serenade io sweet, Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30.: morgengebed en llturglsohe kalender; 7.45: muziek van Schubert- 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: ochtendcon. eert; 9.30: pol berichten; 9.50: Boyd Neel strykorkest; NCRV 10.00: Leger des Hells; 10.15: morgendienst o. 1. v. ds. W. Doo- renbos; 10,45: Jo Vincent-kwartet; KRO 11.00: ziekenbezoek; 11.45: Itallenlsches Konzert, van Bach; 12.00: Angelus; 12.03: Quatre Mains; 12.30: ensemble Fantasia: 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.15: Kath. nieuws; 13.20: over boeken; 13.25: Metropole orkest; 13.45: voor de vrouw; NCRV 14.00: Cinderella ensemble; 14.40: voor de wouw; 15.00: Edwin Fischer, plano; 15.30: twee violen; 16.00: bijbel lezing; 16.45; Radio Phllh. Orkest; 17.50: Rijk Overzee; 18,00: W. Hulsmann, kerk orgel; 18.45: 20th Century Sercnaders; 19.00: nieuws; 19.15: Yehudl Menuhln speelt Spaanse melodieën; 19.30: actueel geluld; 19.45: gjamofoonmuzlek; 20.00: nieuws; 20.05: ontspanning na Inspanning; 21.30: de vaart der volkeren; 21.60: ver zoekprogramma; 22.30: nieuws; 32.49: avondoverdehking; 23.0024.00: compo nisten mozaïek.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3