Het standpunt der Nederlandse Regering Gemeente-ambtenaren klagen steen en been Wordt vandaag aan de Republikeinen uiteengezet De Sovjets aanvaarden een conferentie van drie Met een enkel woord WEERBERICHT 86ste Jaargang MAANDAG 23 JUNI 1947 No. 261X4 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j. w. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Djokja deed de deur dicht ER is in de laatste dagen een dus danige stroom van onjuiste en el kaar tegensprekende berichten ver spreid over de ontwikkeling in de poli tieke verhouding Nederland-Indonesië dat het degenen, die zich niet dagelijks in deze materie verdiepen, welhaast moet duizelen. Laten wij derhalve na terloops voor de zoveelste maal het falen der officiële' voorlichtingsdiensten te hebben geconstateerd trachten het beeld recht te trekken en de ge beurtenissen in hun (chrono! -logische volgorde en onderlinge samenhang be schouwen. Daar was dan allereerst de zgn. ulti- matieve nota der Commissie-Generaal dd. 27 Mei j.l., waarin de republikeinse delegatie werd uitgenodigd haar stand punt t.a.v. een aantal principiële pun ten, eerder vastgelegd in de overeen komst van Linggadjati, binnen een ter mijn van 14 dagen kenbaar te maken. Zou het republikeinse antwoord hierop, naar het oordeel der C.-G., onbevredi gend luiden, dan zou de C.-G. voortzet ting der onderhandelingen nutteloos achten en de vraag wat er verder ge beuren moet. voorleggen aan de Neder landse regering. Inderdaad bleef het republikeinse antwoord beneden de grenzen, welke de C.-G. daaraan had gesteld. Zoals trouwens reeds zonne klaar was gebleken uit haar gedragin gen en nalatigheden na de totstandko ming van Linggadjati, toonde de Repu bliek niet de minste bereidheid haar vrijwillig gegeven woord na te komen en krabbelde zij zelfs op verschillende essentiële punten terug. Deze rep lliek was zélfs onze uiterst- c-or.ciliante en idealistisch-ingestelde C.-G. te machtig. Zij concludeerde dan ook tot „onbevredigend" en uitte haar teleurstelling over deze gang van zaken in.een nieuwe nota aan de Republiek, waarin zij haar beslissing motiveerde Intussen had het republikeinse ant woord in de nationale en internationale pers reacties gewekt, die met het woord „teleurstellend" onvoldoende worden weergegeven. Met uitzondering van de ultra-linkse persorganen, die k priori èlk republikeins antwoord bevredigend zouden hebben genoemd, luidde het eensgezind oordeel, dat voortzetting dei- onderhandelingen volstrekt nutteloos zou zijn, nu de Republiek voor Het fo rum der wereld Linggadjati in de steek had gelaten. SJAHRIR c.s. zijn van deze reacties kennelijk geschrokken. Het con tact, dat de Indonesische premier sedert de publicatie van het republi keinse antwoord o.a. heeft gehad met de Britse en Amerikaanse consuls-ge neraal te Batavia, heeft hem klaarblij kelijk tot het inzicht gebracht, dat de Republiek in haar eisen te ver was ge gaan en tegenover het buitenland een heel slechte indruk had gemaakt. Waar Linggadjati immers de mogelijkheid opende op een spoedige beschikbaar stelling der zozeer begeerde Indonesi sche producten voor de wereldmarkt werd deze verwachting door de recente houding der Republiek de bodem inge slagen en op zijn minst tot een aan zienlijk later tijdstip verschoven. En elk uitstel ten deze is Engeland en Ameri ka in de hoogste mate onaangenaam. Psvchologisch is de houding der Re publiek zeer wel verklaarbaar. .Haar macht en gezag zijn sedert de stichting der Republiek in Augustus 1945 voort durend overschat: haar tactiek van overvragen heeft mede als gevolg van de slappe houding der C.-G. tot voor haar ongekende successen geleid en haar uiteindelijk verleid tot het aanne men van een steeds aanmatigender houding, waardoor haar aanspraken zich steeds meer hebben uitgebreid, zelfs tot gebieden, waarover zij de facto noch de jure de minste zeggenschap bezit. De los-van-elkaar-staande Nederland se Britse en Amerikaanse reacties op de republikeinse antwoordnota hebben Sjahrir doen inzien, dat wie het onder ste uit de kan wil hebben, het lid op de neus krijgt en daarom heeft hij zich gehaast om nog vóór het officiële ant woord van de C.-G. in zijn bezit was, een poging te ondernemen om het re publikeinse figuur te redden In een radiorede, waarvan de tekst met be kwame spoed ter kennis van de C.-G. werd gebracht, deed hij een aantal sug gesties waarvan de voornaamste bete kenis moet worden gezien als een po ging tot het zoeken naar toenadering. Sjahrir, kennende de geestesgesteldheid van de C.-G. en kennis genomen heb bende van het standpunt der Partij van de Arbeid deed een laatste poging om aan de consequenties van zijn'eigen da den te ontkomen. En het republikeinse ministerie van Voorlichting, juichte, toen volgens de uit deze bron afkomsti ge berichten, de C.-G. deze suggesties inderdaad opvatte als een verzoenend gebaar. Zelfs ging het zover om te ver klaren. dat daarmede het gevaar voor het afbreken der onderhandelingen van de baan was! IMMIDDELS heeft het Nederlandse kabinet reeds twee zittingen aan de thans ontstane situatie gewijd. En hoezeer ook wij voorstanders zijn van een vreedzame oplossing van het con flict is het toch uitermate moeilijk ver trouwen te stellen in de oprechtheid der republikeinse bedoelingen waar de Republiek, ondanks ons reëel aanbod tot samenwoning, de deur luttele dagen geleden heeft dichtgesmeten, terwijl haar binnen afzienbare tijd een eigen huis in uitzicht werd gesteld. Haar laatste voorstellen mogen het doen voorkomen alsof die deur niet op het nachtslot zit, maar zij vergeet, dat zij- zelve de gemeenschappelijke Lingga- djati-sleutel heeft zoek gemaakt. Neder land en de wereld kunnen niet ten eeuwigen dage aan het slot blijven morrelen! Op het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen wordt verwacht, dat de Lt. Gouverneur-Generaal heden aan de Republikeinse regering het standpunt der Nederlandse regering zal uiteenzetten ten aanzien van het tussen de C. G. en de Republikeinse delegatie bestaande conflict. Daarbij zal de Lt. Gouverneur- Generaal een aide-mémoire overhandigen, welke voor publicatie is bestemd. Deze aide-mémoire was Vrijdag jl opgesteld, voordat de brief van de Repu blikeinse delegatie, welke deze na de jongste radiorede van Sjahrir aan de C. G. had gezonden, hier bekend was. Wat er in Indië gebeurt Geen overeenstemming omtrent Rep. antwoord. De Indonesisohe kabinetsleden en partijleiders, die gisteren te Batavia in vergadering bijeen zyn geweest, zyn niet tot overeenstemming geko men omtrent de formulering van het antwoord op de Nederlandse voorstel len. Een voltallige zitting van het Re publikeinse kabinet is op morgen be paald. Republikeins schrijven aan de C.G. OP VELE PUNTEN ACCOORD- VERKLARING? Hedenmorgen heeft de C. G. een brief ontvangen van Sjahrir als voor zitter van de Indonesische delegatie, waarin op verschillende punten een nadere toelichting werd gegeven, zoals de C. G. had verzocht. Ten aanzien van vele dezer punten zou de Republikeinse delegatie zich accoord verklaren met de voorstellen in de Nederlandse nota behoudens de toestemming van de Republikeinse regering. De kwestie van een gemeenschappe lijke gendarmerie, waarever de opvat tingen zozeer uiteen blijken .te lopen, zou een onderwerp van nadere bespre king dienen uit te maken. Na. de kabi netszitting in Nederland wordt tussen Den Haag en Batavia eep zeer inten sief telegrafisch contact onderhouden. Aanhoudende terreur van Republikeinse benden Echec voor Franse regering De financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering heeft met 15 te gen 13 stemmen en 5 onthoudingen, de begrotingsvoorstellen van de minister van financiën, Robert Schumann, ver worpen. Verscheidene leden der com missie verklaarden later, dat zij geen gebrek aan vertrouwen in de regering hadden willen uitspreken, maar er bij de regering op aan wilden dringen haar financieel program te wijzigen. Heden zal in de Nationale Vergade ring het debat geopend worden, dat morgen met een motie van vertrouwen zal worden gesloten. Indien deze motie er niet door komt, zal Ramadier ver moedelijk aftreden. DEGRELLE TE MADRID? Naar het Belgische socialistische blad „le Pèuple" uit goede bron verneemt, zou Degrelle, de vroegere leider van Rex, zich sedert enige tijd te Madrid bevinden. Hij zou daar een villa in de buitenwijk bewonen, het zgn. „blauwe huis". Falangisten zouden geregeld de wacht betrekken voor het huis. De Ned. militaire woordvoerder heeft bekend gemaakt, dat in de afgelopen week aan Nederlandse zijde 4 doden en 12 gewonden zijn te betreuren. In Medan is over de gehele linie toe nemende Republikeinse activiteit waar te' nsmen. De watertoevoer is thans door de Republikeinen hersteld. In de Noordelijke sector worden de Ned. pa trouilles aanhoudend van over de de marcatielijn beschoten, terwijl -tevens infiltraties plaats hadden. Vernielingen door Republikeinse ben den nemen toe. Padang biedt hetzelfde beeld. Bij de hervatting van de besprekingen over de politie-overeenkomst werd opnieuw geen resultaat bereikt we gens de verregaande Republikeinse eisen ten aanzien van de rechtspraak en de bevoegdheden. In de sector van Batavia, ten Zuiden van Tangeran, had een langdurig vuur gevecht met Republikeinse benden plaats, terwijl in Semarang voortdu rend in alle sectoren aan de stellingen werd gebouwd. Op Bali houdt de terreur tegen de Balinezen in het midden van het eiland aan. Wederom werden enige moorden ge meld. Eerste Nederlandse schepen verlaten Berlijn De eerste groep van vrijgegeven Ne derlandse schepen verlaat vandaag Ber lijn. Deze groep bestaat uit 13 schepen, die uit de haven Spandau zullen ver trekken en daar uitgeleide worden ge daan door generaal Hünder, hoofd van de Nederlandse missie. In de loop van deze week zullen nog 10 schepen de reis naar ons land aanvangen, terwijl de overige 14 in de eerste helft van Juli zullen afvaren. Felle rede van Attlee VOOR DE VRIJHEID. De Engelse premier Attlee zeide op een vergadering van mijnwerkers uit York shire, naar U.P. meldt, dat ,,in verschei dene landen van Oost-Europa de men selijke rechten met de voeten worden getreden en de zogenaamd democrati sche regering een bespotting is". Attlee viel regelrecht zijn critici der linkervleugel in de Labour-party aan, die de gebeurtenissen in Oost-Europa vergoeilijken. doch krachtig zouden protesteren indien precies de zelfde din gen werden gedaan door rechtse rege ringen. Nog zeide de premier: „De vrijheid van woord, de vrijheid van geweten en de persoonlijke vrijheid is het recht van elk individu, ongeacht of hij een kapi talist of een arbeider, een conservatief, liberaal of socialist is". „Overal waar je zulke uitvindingen vindt als de en kele candidatenlijst, overal waar je een regering vindt die niet verwijderd kan worden middels de stembus, bestaat geen echte democratie, bestaat geen werkelijke vrijheid". „Onze buitenlandse politiek is geba seerd op deze principes. Wij stellen ons op het standpunt dat ieder volk het recht heeft zijn regering te kiezen, on geacht of deze conservatief, liberaal, so cialistisch of communistisch zal zijn". Met betrekking tot de binnenlandse nationalisatie-plannen der Britse rege ring zeide Attlee dat deze politiek ge baseerd was op vrijheid en onpartijdige gerechtigheid en legde hij er de nadruk op dat alle vroegere eigenaars van ge nationaliseerde industrieën bij de wet compensatie zouden ontvangen. Attlee besloot met te zeggen dat er niet alleen rechten zijn doch ook plich ten. Iedere werker is afhankelijk van de prestaties van andere leden der ge meenschap. Het is de plicht van een ieder, wat ook de aard van zijn arbeid moge zijn, om het beste te geven. Truman $telt 3 commissies in Wallace critiseert nu ook Bevin In een radiorede heeft Henry Wallace verklaard, dat de „Marshall-leer, zoals die door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken op de Harvard uni versiteit is uiteengezet, een grote voor uitgang is op de Truman-leer. Wallace meende echter, dat de scherpe toon, die de Britse minister van buiten landse zaken, Bevin, tijdens het Lager huisdebat over de buitenlandse politiek tegenover Rusland had aangeslagen een terugkeer betekende naar de Truman- leer van drie maanden geleden en niet zal nalaten in de Sovjetunie een slechte indruk te maken, vooral als men daar denkt, dat de Amerikaanse regering de inhoud van Bevins verklaring te voren wist en goedkeurde. Wallace zeide, dat het effect van Bevins rede rampzalig zou zijn, indien zij niet onmiddellijk zou worden ge loochend. Op 19 Juni hebben de Britse ambas sadeur te Moskou, Peterson, en de Franse zaakgelastigde te Moskou, Char- pentier, gelijk gemeld, nota's overhan digd van de Britse en Franse regering, waarin de regering der Sovjet-unie uit genodigd werd deel te nemen aan een conferentie van drie ministers van bui tenlandse zaken inzake de Amerikaanse hulpverlening aan Europa. In verband hiermede heeft de Sovjetrussisohe rege ring en de Franse en Engelse regeringen een nota gezonden, waarin o.m. gezegd wordt: De Russische regering geeft toe, dat de voornaamste taak der Europese lan den thans is, zo spoedig mogelijk zich te herstellen en hun economisch leven dat door de oorlog ontwricht werd. te ontwikkelen. Het is duidelijk, dat deze taak vergemakkelijkt zou kunnen wor den indien de V.S., wier productiever mogen verre van verminderd .te zijn tijdens de oorlog is toegenomen, hierbij hun steun zouden verlenen. Ofschoon de Sovjetrussische rege ring momenteel nog niet beschikt over inlichtingen betreffende de aard en de voorwaarden voor een eventuele economische steun aan Europese lan den door de V.S. en betreffende de maatregelen, die door de Britse en Franse regeringen tijdens de afgelopen besprekingen te Parijs werden be sproken, aanvaardt de Sovjetrussische regering toch het voorstel van de Franse en Britse regeringen en stemt zij er in toe, deel te nemen aan een conferentie van drie ministers van buitenlandse zaken. De Sovjetrussi sche regering is van mening, dat een dergelijke conferentie op 27 Juni te Parijs zou kunnen plaats vinden. President Truman heeft drie com missies ingesteld, welke de invloed zul len bestuderen, die de hulpverlening aan het buitenland op de Amerikaanse binnenlandse economie zal uitoefenen. De eerste commissie een onafhan kelijk lichaam, waarvan zakenlieden en vertegenwoordigers van arbeids-, land bouw-, onderwijs- en research-instel- lingen deel zullen uitmaken zal Tru man van advies dienen betreffende de uiterste grenzen, waarbinnen de V.S. veilig de hulpverlening kunnen uitbrei den met het oog op de Amerikaanse binnenlandse economie. De tweede commissie zal bestaan uit regeringsdeskundigen met de minister van binnenlandse zaken, Julius Krug, aan het hoofd. Deze zal belast zijn met de bestudering van de staat der Ameri kaanse hulpbronnen. De derde commissie, die ook uit rege ringsdeskundigen bestaat, zal de invloed van de hulpverlening op het economi sche leven der V.S. in studie nemen. Bij het bekendmaken van de vorming van bovengenoemde commissies zeide Truman: „De geweldige invloed, di.e de hulp, welke wij nu verlenen of eventueel ver lenen zullen aan andere landen, op ons binnenlands economisch leven zal uit oefenen, is voor iedere Amerikaan van het grootste belang. Ik geloof, dat wij het allen er over eens zijn, dat het her stel van de productie in het buitenland onontbeerlijk is voor een vrede, geba seerd op democratie en vrijheid. Het is ook een zeer voorname voorwaarde, voor de opleving van de internationale handel, waardoor onze uitvoer verhoogd en onze klanten in staat gesteld worden de door ons uitgevoerde goederen te be talen. Aan de andere kant evenwel zijn de duur en de mate van onze hulpver lening niet gemakkelijk vast te stellen, zodat zh nauwkeurig moeten worden bestudeerd". Truman heeft de drie commissies ge last hem „binnen de kortst mogelijke 'tijd rapport uit te brengen". Protestvergadering te Utrecht. Een kleine 1500 gemeenteambtenaren, leden van de Ned. Bond van Gemeente ambtenaren, waren Zaterdagmiddag o.l. v. de heer K. de Boer. (loco-burgemees ter van Hardinxveld) te Utrecht in bui tengewone alg. vergadering bijeen, ter bespreking van de salariskwestie. Talrijke afgevaardigden uit het ge hele land voerden het woord, over de teleurstelling, w^lke in deze kringen heerst over het uitblijven van rege ringsmaatregelen, welke verbetering kunnen brengen in dc grote nood. Verschillende afdelingen dienden mo- tie's in, waarin zonder uitzondering wordt gesproken over de onvoldoende salarissen om de noodzakelijke uitgaven voor levensonderhoud der gezinnen te bestrijden. Verder over de achteruit stelling van de gemeenteambtenaren ten opzichte van de werknemers in het vrije bedrijf. De vrees bestaat, dat het Nu Slowakije aan de beurt? Het communistische Engelse blad Daily Worker meldt uit Praag, dat „een complot, dat zeer veel gelijkenis ver toont met de fascistische samenzwering in Hongarije" de achtergrond vormt van de .huidige politieke situatie in Slowakije. „Na een grondig onderzoek van tien dagen heeft de commissie, die onlangs door Tsjechische en Slowaakse partijen is gevormd, ontdekt, dat de wettige democratische partij in Slo wakije een fascistische schaduw-orga- nisatie gemaskeerd heeft". Tildy treedt niet af als Hongaars president Zoltan Tildy, president van Honga rije. heeft aan een correspondent van Reuter verklaard, dat de gedachte aan aftreden nooit bij hem of bij iemand uit zijn omgeving is opgekomen. Hij begreep ten enenmale niet, hoe de ge ruchten over zijn aftreden in de we reld gekomen waren. Tildy zeide, dat hij geen oordeel wilde vellen over de ex-minister-presi dent Nagy en hem geen verrader wilde noemen. Tildy heeft de documenten, die tot de crisis hebben geleid, niet ge zien, voordat zij gepubliceerd werden. De aanklacht van Bela Kovacs tegen Nagy en andere leiders in het complot tegen de staat had hij pas uit de cou ranten vernomen. Ook is hij door het kabinet niet geraadpleegd over de tere kwestie van publicatie van een wit boek, dat over interventie van de V.S. en Engeland in Hongarije spreekt. De president gaf uiting aan zijn vol komen vertrouwen in de toekomst van Hongarije als onafhankelijke staat en aan de hoop, dat de grote mogendhe den het binnenkort eens zullen worden over de toekomst van de kleine staten in Zuid-Oost-Europa. In genoemd witboek worden Enge land en de V.S. er van beschuldigd, dat zij de voormalige minister-president Nagy en de zogenaamde samenzweer ders hebben aangeboden gelden en ma teriële steun te verlenen. Ook worden de „samenzweerders" er van beschul digd, dat zij de Engelse en Amerikaan se missies militaire en antisovjetrussi- sche inlichtingen hebben verschaft. resultaat van de staatscommissie Ubink niet groot zal zijn. Niet waarschijnlijk wordt geacht, dat de door de regering vast te stellen salarisregeling met te rugwerkende kracht tot 1 Januari 1946 zal worden ingevoerd. Geprotesteerd werd tégen een op portunistische salaris-politiek en on verwijld werden maatregelen verlangd ter leniging van de ergste nood door verstrekking van een uitkering ineens, zoals voor de onderwijzers is geschied. De voorzitter deelde mede, dat in ge meenten beneden de 5 000 inwoners er 86% vacatures zijn ontstaan. Hiervan kan in 63% van de gevallen niet worden voorzien. De bezetting van opleidings cursussen liep terug van 25% van dat van voor de oorlog. Van overheidswege is te weinig ge daan om aan de onhoudbare toestand tegemoet te komen. De loonsverhoging is ten enenmale onvoldoende, aldus do voorzitter. Laat de regering begrijpen, dat er in onze kringen 'armoe wordt geleden, Ten slotte werd een motie aangeno men, waarin wordt vastgesteld dat door het uitblijven van maatregelen in de gezinnen van de gemeenteambtenaren een noodtoestand is ontstaan, dat de regering in ernstige mate tekort is ge schoten in de voorziening in de directe noden van het gemeentepersoneel. Er wordt geprotesteerd tegen de grote ver schillen in de salarispolitiek van de re gering ten aanzien van de onderschei den groepen der overheidsdienaren. Ver langd wordt, dat in afwachting van de door de commissie Ubink voorbereide salarisregeling, onverwijld maatregelen moeten worden getroffen ter leniging van de ergste nood door: le. Uitkering ineens over 1946 op de zelfde voet als voor het personeel bij het L.O.: 2e. Een noodvoorziening voor 1947. Vertrouwen voor de Gasperi De Italiaanse constituerende vergade ring heeft met een meerderheid van 43 stemmen een motie van vertrouwen in de regering van De Gasperi de chris ten-democratische premier, aaiigenomen De regering werd gered door de af wezigheid van vele afgevaardigden van het linkse centrum, die de verantwoor delijkheid voor het stemmen of zich onthouden niet op zich wilden nemen. De motie werd met 274 tegen 231 stem men en vier onthoudingen aangeno men. UIT PALESTINA. De speciale commissie voor Palestina van de V. N. heeft een verzoek ten gunste van de drie ter dood veroor deelde Joodse verzetslieden, die betrok ken waren bij de aanval op de gevan genis te Acre aan de secretaris-gene raal der V. N. gezonden om die aan de Britse regering door te zenden. In een begeleidende nota aan de se cretaris-generaal heeft de commissie haar bezorgdheid uitgedrukt, dat de voltrekking der doodvonnissen in Pa lestina een ongunstige sfeer zal schep pen voor het vervullen van de taak, die de algemene vergadering der V. N. aan de commissie heeft toevertrouwd. Het verzoek om interventie is afkom - stil van de familieleden der ter dood veroordeelden. (Foto Van Vliet) Het gerestaureerde intérieur van de Leidse Synagoge, die gisteren wederom in gebruik is genomen. BINNENLAND. Het Nederlands Studenten Sanato rium te Laren, dat 6 Maart J.l officieel geopend werd. is thans volledig bezet. Er ztfn 15 bedden. Er zijn plannen gemaakt om op bet terrein van het bestaande sa natorium een nieuw gebouw te plaatsen, dat 120 bedden zal kunnen bevatten. Het oude gebouw zal dan als zusterhuis wor den ingericht. De Hollandse Maatschappij van Landbouw zal van 212 September a.s. een. land- en tuinbouwtentoonstelling ln Den Haag organiseren. De Eerste Kamer is bijeengeroepen voor een openbare vergadering tegen Don derdag as. des v m. te 11 uur. Aan de orde komt o.a. het wetsontwerp Nood voorziening Perswezen. Het Kamerlid Frans Goedhart is met een speciale opdracht van het hoofdbe stuur van de Partij van de Arbeid in In dië gearriveerd De heer Goedhart zal aan de socialistische Indonesische partijen namens de Partij van de Arbeid een brief overhandigen van haar voorzitter Koos Vorrlnk. BUITENLAND. Een geweldige brand heeft een pak huis te Le Havre, waar 25.000 balen ka toen waren opgeslagen, verwoest. De schade wordt op 100 mlllioen frs. ge schat. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Azzam Pasja, secretaris van de Ara bische Liga, heeft te Washington ver klaard, dat Pakistan (de toekomstige Mohammedaanse staat in Voor-Indië) geen lid van de Arabische Liga zal wor den.' Het blad irArmy and Navy Journal" meldt, dat generaal Elsenhower, chef van de generale staf der V.S. in principe goedkeuring beeft ontvangen om van 1 Januari a.s. al in het reservekader te worden Ingedeeld. Van die datum af zal Elsenhower president van de universiteit van Columbia zijn. De opvolger van Elsenhower zal volgens het blad waar schijnlijk generaal Bradley zijn. Heden wordt ln de metaal-, machine en chemische fabrieken te Keulen het werk hervat. In de afgelopen twee weken zijn in Groot-Brittanuilë negentien gevallen van kinderverlamming geconstateerd, name lijk vijftien in Lancashire en vier ln Kent. De Amerikaanse strijdkrachten ln Oostenrijk zullen met ingang van 1 Juli hun eigen bezettingskosten gaan betalen. Te Rome Is medegedeeld, dat de Italiaanse politie daar een fascistische verzets-organisatie, genaamd „Partita fasclsta della rlscossa" (fascistische par tij van de opstand) heeft ontdekt. Volgens de Times zou de organisatie zich over geheel Italië uitstrekken en 300,000 leden tellen. De Times verhaalt ln een uitvoerig be richt ran een Engelsman, die bij zijn te rugkomst ran een vacantierels ln België, door de douane te Dover betrapt werd op bet bezit vaneen levende colora dokever ln een Luciferdoosje, onderge bracht dn zijn vestzak. De aangeklaagde verweerde zich met te verklaren, dat zijn vriend dn België de levende contrabande bijwijze van grapje heimelijk ln zijn vestzak gestopt moest hebben. De smokkelaar-tegen-wll-en^ dank kreeg tien pond sterling boete te betalen en bovendien de helft ran dit bedrag aan kosten voor het geding. De soheepshersteülers te Antwerpen, dde sedert enkele dagen in staking zijn, hebben een referendum gehouden. Met 3940 tegen 3671 sterrimen werd besloten het werk heden te hervatten. Ten Westen van het plaatsje Loomde In Nebraska (VB.) heeft een tornado ge woed, die, naar men verwacht, 50 perso nen het leven zal hebben gekost. De na burige plaats Cambridge werd door een vloed van bijna 1 >/2 meter hoog over stroomd, waarbij minstens vier personen zjjn verdronken. Voor het eerst sinds 20 Jaar heeft de Amerikaanse Senaat een nacht en een dag achtereen vergaderd, als gevolg van de „flllbusteractle" van de linkerzijde tegen de arbeidswet, die het HuLs van Afgevaardigden overstemd" heeft, nadat president Truman zjjn veto' had uitge sproken. De zitting is na 2ö'/2 uur tot hedenavond verdaagd, wanneer zal wor den gestemd. Te Mannheim is op de Neckar een sleepboot op een motorpont gevaren. Van de opvarenden der pont konden slechts 6 worden gered. De 30 anderen zijn ver dronken. Ten gevolge van een ongeluk is op 65_Jarlge leeftijd overleden prof. Curt Sachs. Als verzamelaar en onderzoeker van muziek-lnstrumenten gold hij als een van Dultslands prominente musico logen. Lange jaren was hij directeur van de Berltfase verzameling van muziek-ln strumenten. Verdeling van de Pendsjaab De Nationale Vergadering van de Pendsjaab (Brits-Indië) heeft met 91 tegen 77 stemmen zich uitgesproken voor verdeling van de provincie. WARMER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Naar Zuid-West of Zuid draaiende wind. Tijdelijk afnemende bewolking. Droog weer. Warmer. 24 Juni. Zon op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 11.20 uur; onder: 0.40 uur (25^ Juni EJC.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee t» 8.22 en 20.52 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1