Eerste Leidse na-oorlogse begroting in 2 dagen afgedaan PANDA EN DE MEESTER-DETECTIVE Z. h. st. met algemene stemmen ongewijzigd aanvaard Is uw Radio defect Een man als jij 2% SiyPEBA^^ KAMSTEEG's SLOT VAN DE EERSTE INSTANTIE. De heer Van Oyen (KVP) is ver heugd, dat de besprekingen op hoger peil staan dan voor de oorlog. Moge de raad zo voortgaan, het zal de democra tie ten goede komen. Inzake de medezeggenschap sluit spr. zich aan by zijn fractie-leider. HU vraagt de heer Schtiller zUn voorstel terug te nemen tot de zaak definitief aan de orde komt. De spanning tussen lonen en prUzen heeft nog altyd geen oplossing gevon den, helaas en vandaar algemene onte vredenheid onder de arbeiders, vooral die met grote gezinnen. Ryk en ge meenten moeten' de eerste zyn, verbe teringen aan te brengen. Wat de gehuwde vrouw betreft, staat hy tegenover mevr. Braggaar. Alleen bij nood-toestanden mag men de ge huwde vrouw te werk stellen, in norma le gevallen behoort zy z.L thuis. Tegen excessen op het gebied van het zwemmen in de grachten en verder op zedelijk terrein dient te worden opge treden. De oorlog heeft de zeden toch al genoeg vergiftigd. Tot slet huldigt hy B. en W. voor hun gave op elk gebied. De hèer Goslings (P. v. d. A.) houdt een pleidooi voor de volksgezondheid» op welk terrein nog veel te doen is, al is deze gelukkig niet onrustbarend en be ter dan in vele andere landen. Ook de gemeente heeft z.i. daarin een taak, men moet niet alles aan het rUk over laten. Vooral op voorbehoedende en na zorg hecht spr. veel waarde. De Ge meente Dienst lykt hem hier nog wat conservatief. Spr. ondersteunt de klacht over gebrek aan ziekenhuisruimte, zo dat z.L byzonder scherp moet worden gelet op voorrang, opdat zij het eerste worden geholpen, die het het eerste no dig hebben. Aan rusthuizen is eveneens groot ge brek en in dit opzicht geldt hetzelfde evenals voor hulp aan ouden van da gen. de wykverpleglng en de centrale zieken-uitzending. In dit alles heeft de Gemeente Dienst een grote controlerende taak naast de verzorging door de huisdoktoren. En dan baden, ruime woningbouw, licha melijke opvoeding. Voor dit alles moet men economische offers .over hebben te meer, waar zo op uitkeringen aan zieken etc. ernstig zal worden bezui- nigd. Spr. vraagt voor volgende begroting een uitgewerkt plan Inzake opbouw van de Gemeente Dienst met kosten-bereke ning'in aangegeven richting van cd* ordinatie. De heer Cats CCPH) vraagt een spoe dige regeling der taxi-ondernemingen. ANTWOORD VAN B. EN W. Onderwys. Wethouder v. Schaik is verheugd.dat de raad zich algemeen Ingesteld heeft op de realiteit en niet wil terugvallen op de periode van voor 1940. Ieder land heeft zUn eigen opvatting over de oplossing der grcte vraagstuk ken van deze tyden en zo zelfs iedere gemeente. Zo kan men vergelyken. Het persimisme van de heer A. v. Dyk is z.1 in strijd met diens geloof en zyn jeugleiderschap. Spr. deelt dat optimisme, dat we los kunnen komen uit de huidige moeilijkheden. Begin b.v. bU de opvoeding in de school. Veel kan worden bereikt, mits onderwijzer berekend is voor zyn taak. Waar vele leerkrachten zyn trots goeden wille te vaak in oude richting vastge groeid en het kost tijd om ze daaruit los te krygen. School en leven moeten echter dichter bU elkaar worden ge bracht met behulp van de moderne psychologie. Vele krachten doen echter reeds hun best zich aan te passen aan het nieuwe en zo zal men er komen. Ook op de opleidingsscholen, zodat de heer Wilmer zich vergiste, toen h\J aan drong op grote aandrang voor de scho len met eind-onderwys. Dc geest is overal hetzelfde, het verschil zit in het grote of kleine leerplan. Het opvoedend element za* in cie kleinere school juist naar voren komen. Zijn bemoeienis met jeugdzorg en sport is juist berekend op samenwer king, opdat iedere sport tot zUn recht kan komen: Wat jeugdzorg betreft kan b.v. al gezegd worden, dat hier de twee dracht gaat verdwijnen. Ingesteld is een jeugd-advies-commissie, waarmede B. en W. in nader overleg zullen treden. Het initiatief is voldoende aanwezig, het moet alleen in één bedding worden gebracht In het amateur-toneel-leven is ook reeds veel bereikt nu het- tót samen werking is gekomen. Ook daar is de op voeding begonnen. Vaker keuring van leerkrachten op t.b.c. is inderdaad gewenst.' Ged. Staten hebben nog geen goed keuring gegeven op de voorstellen in zake het voorbereidend lager onderwys en dat traineert vele plannen. Over een openluchtschool wordt gedacht. Een commissie'inzake oprichting van een MTS, lyceum etc lykt hem over bodig" Inzake een land- en tuinbouwschool tracht men een bestuur te vormen uit betrokken verenigingen. Inderdaad, de baldadigheid der jeugd lijkt spr. groter al' is die er altijd ge weest De vroegere middelerV hebben niet veel baat gegeven. Politie en scho len doen hun best, maar er zal een an dere methode moeten worden gevon den. Spr. wil dit gaarne bevorderen. Het aantal gymnastiek-lokalen is on voldoende. De gemeente zal een beroep doen op het bfiz. onderwys. Inzake schoolkindervoeding en -kle ding. is er overleg gepleegd en een ver zoek om subsidie is reeds ingediend. Met Sept. hoopte de vereen, weer te beginnen. Ten slotte het verzoek om subsidie voor de Byz. Middelbare Scholen. Vroe ger bestond deze. doch burg. De Ruyter v. Steveninck heeft deze afgeschaft, echter met toezegging aanvragen nog nader te willen bezien. Na 1944 is van R.K. zyde niets meer gehoord, van Chr. zijde al van voor de oorlog niet. Van rechtsherstel kan dus geen sprake zyn. En een aanvrage is ook nu niet inge komen. Het voorstel Van Dijk zou daar om veel van Sinterklaas-surprise heb ben. Komt er een verzoek: dan zullen B. en W. echter overwegen. Voor pessimisme is z.i. geen reden, gelet cp hetgeen reeds in ons land is hersteld. Plaats voor wanhoop is er niet. Aan eendracht schenke men echter alle aandacht, dan zal dit herstel worden gestimuleerd, ook op^ cultureel gebied. SOCIALE ZAKEN. Wethouder Menken wyst er op, hoe vooral aan personeelsbeleid1 en volksge zondheid alle aandacht is- besteed in dit debat. Ook B. en W. zijn van oordeel, dat, al is de Geneesk. Dienst goed. er nog veel zal moeten gebeuren. Voorlopig zal voor deze dienst echter een nieuw gebouw niet beschikbaar zyn, gezien de woningnood. Een periodiek keuren van het gemeen- tepersoneel ligt in het voornemen even als een tandheelkundige verzorgings diens t. Voor invaliden en ouden van dagen is een goede verzorging zeer urgent en deze kwestie heeft de aandacht. Gebrek aan verpleegruimte is te be treuren, maar de Geneesk. Dienst weet reeds veel te bereiken, b.v, door opne ming in Den Haag en Sassenheim, Een centrale regeling volgens urgentie wordt onderzocht. Over samenwerking van wykverenigingen etc. wordt gesproken. Uitbreiding van de medische staf van de Geneesk. Dienst zal nodig zUn, zo men het nu te veel administratieve be heer wil vervangen door practisoh werk. Maar het zal moeilyk zijn, die 'krachten te krygen. Een plan als door de heer Goslings gevraagd, zal worden samengesteld. Wat het crèche betreft, B„ en W. voelen er weinig voor deze op te richten of te financieren, gelet op het stand punt, dat de vrouw thuis hoort in het gezin. Spr. ziet het moeizaam omhoog komen van ons volk ook niet hopeloos. Medezeggenschap is mede een pro bleem van deze tijd, doch de oplossing is nog niet gevonden. Het gaat n.l, niet om theoretiseren maar om practiseren. Spr. geeft daarop zyn zienswyze over het begrip medezeggenschap, gebaseerd op de encycliek*. Rerum Novarum, aan gepast aan dit ogenblik. In mede-ver antwoordelijkheid, economisch gesteld, moet men het z.i. zoeken. Eenstemmig heid bestaat er. helaas, niet. Aansluiting bij het Centraal Orgaan is door de heer Schtiller steeds gepro pageerd. nu wil hy daarbuiten om han delen. Het Centraal Orgaan heeft toch nadrukkelijk verzocht geen plaatseiyke regelingen té treffen," voor een tip is gegeven. Medezeggenschap is niet in een hand omdraai op t-e lossen, vandaar dat het Ingezonden Mededeling Bel 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIENST I.E.M.C.O. N.V., - NIEUWE RIJN 32 Repareert vlug, betrouwbaar, vakkundig Centraal Orgaan een oplossing nog niet heeft gegeven. Binnen de kortst moge- lyke tijd zullen B. en W. evenwel met voorstellen komen en uitvoerig prae- advies geven op de motie Wilmer-Van Oyen. Bovendien men vergete niet. dat er meer te doen is dan alleen perso neelszaken te behandelen! Van rechte loosheid van enig personeel is geen sprake. Overleg over het maken van het personeel dér Sportstichting tot ge-1 meente-personeel wordt voortgezet. Zeker gist het en broeit het onder het gemeentepersoneel dank zy „dat ellen dige plafond". Daarom zal door her- classificatie als anderszins getracht wór den te verbeteren wat kan. Een recht vaardig loon is nodig om rechtmatig te kunnen bestaan. Spr. vraagt in dit op zicht vertrouwen in B en W., opdat ge- zameniyk kan worden* opgetreden daar, waar dit hoort. Maar men hebben enig geduld. FABRICAGE. Wethouder Jongeleen behandelt eerst het uitbreidingsplan 1933. Bedoeling is het plan Noord 11 Juli a.s aan de orde •te stellen. Herziening Zuid. Zuid-West en Morsch is in voorbereiding, waarna het oordeel van de raad zal worden ge vraagd. Wat Noord betreft, is er nog geen overeenstemming met de Spoorwegen, er zijn nieuwe moeiiykheden gerezen, waar een spoorbaan, die zou verdwynen, opeens waarde heeft gekregen, en die doen zich ook gevoelen voor de andere projecten. Zo zal z.i. de weg Papemeer de Vink moeten worden verlegd en het kruispunt met de Haagweg zal meer naar Den Deyl komen. Dan de grondpolitiek. Binnenkort zal een uitvoerig rapport worden overgelegd want gropd zal er nodig zyn. De woningbouw. De behoefte is ont zettend, doch gelet op de moeiiykheden van materiaal, arbeidskrachten enz. is er toch reden voor optimisme, gezien b.v. de toevoeging van 103 woningen aan de 82, die al ver gevorderd zyn. Ook al is het nog slechts-een fractie van wat nodig is, n.l. 700 p. j. Let op bouw kosten en huurtoelage. 700 woningen zouden 10 millioen kosten. De heer Buurman zal hoofdleider zijn by de bouw, maar jongere 'krachten zul len als' architect worden ingeschakeld. Herstel van vernielde woningen iii de Heinsiusstraat ontraadt hy ten stelligste, waar deze huizen op den .duur zullen moeten verdwynen en bovendien meer afbraak dan huizen zijn. De plannen betreffende de Stationsweg enz, zijn trouwens spoedig te verwachten. Plannen tot verbetering van de spoor- overgang aan de Rynsburgerweg, hoe zeer gewenst, ontraadt hy toch op dit moment, om niet op zijspo-or te worden gerangeerd, te meer, waar het doel ein- cielyk naby schynt te zyn na 25 jaar wachten. Spr. hoopt zelfs op overleg ging van plannen vóór de volgende be groting. Dit punt dient echter in het centrum der belangstelling te komen, opdat b.v. cok het station de nodige verbetering vlnde. waarvan de noodzaak steeds meer wordt erkend. Tram- of autobusverkeer in do stad is op het ogenblik in bespreking evenals de vraag de buitenlynen bulten de stad te brengen. Wat betreft de in de Noorderstraat opstapeling van huisvuil, in hoeverre verandering mogelyk is, is niet te over zien, waar blykbaar de afvoer naar de plassen ook op bezwaren gaat stuiten, zodat het gehele vraagstuk van de vuil afvoer in het geding kan komen. B. en W. zullen de kwestie echter nog eens nader bekijken. Uitbreiding der sportvelden is drin gend nodig, maar de practische uitvoe ring van uitbreiding stuit op velerlei moeilijkheden. Ook een 'accomodatle voor 10.000 bezoekers moet er hier zijn. Vervoer in eigen beheer zal econo misch nader werden bezien. Aan stadsverfraaiing doen B en W, wat mogelijk is, zie de verbetering bij de Valk. aan de plantsoenen, aan de straten, de aanplant van 4840 bomen en duizenden heesters enz. D^ annexatie-plannen zyn uiterst nodig, maar helaas zyn deze door het verbranden van papieren getraineerd. Na een langdurfg proces is overeen stemming bereikt met de eigenaren der beschadigde percelen naby het stadhuis, maar niet alleen de gemeente is verant- woordelyk voor het niet direct kunnen uitvoeren. Spr. eindigt ten slotte met de opmerking, dat B. en W. volkomen diligent zyn. Niet mag echten verwacht worden, dat B. en W. in een ommezien zullen kunnen herstellen wat in 5 jaren bezetting is vernield. FINANCIËN Weihouder v.d. Kwaak zegt dat de spreuk van de Voorzitter by diens instal latie „Indien het gemeen u ïoept. be schouw het als uw eigen" volkomen geldt voor een wethouder van financiën Door deze begroting weet Leiden ten minste weer. waaraan het toe is. Voor de oorlog was met moeite een sluitende begroting te krygen. In 1944 sluiten de rekeningen. Nu zitten we met een lege linnenkast en een ontzettende achter stand in materieel enz., wat niet in 1 jaar in te halen is. Er was met het dunne potlood veel te schrappen geweest maar het college meende, door vertrouwen kracht te kun nen ontwikkelen, al zal veel nog achter wege moeten blyven, al is het wenselyk- Dankbaar heeft spr. kennis genomen DE „GROTEN" MOGEN BINNENGAAN, DE „KLEINTJES" MOETEN BUITEN STAAN. van de veranderde houding der com munisten. die nu ook willen meewerken aan een solied beheer. Zeker is vroeger zuinig beheerd, doch was het ook effi ciënt? De accountantsdienst, zal z.i. spoedig werk aan de winkel krygen in dit op zicht. Het college heeft persoonlyk en tele fonisch zich verweerd tegen de eis van Ged. Staten, dat op 14 Juni de begroting klaar moest zijn en hebben verschui ving gekregen tot 25 juni. Spr. zoekt geen succes, doch wil tot zegen der stad werkzaam zyn, geleid door het Evangelie. Dankbaar was de wethouder voor de steun en waardering, welke dr. Knol had geuit en hy sloot zich aan by diens op merkingen over herstel van het budge tair evenwicht en de financiële verhou ding tussen Ryk en Gemeente. De kwalificatie van de heer Alb. van Dyk om het optreden van B. en W. ten aanzien van de behandeling der begro ting te vergelyken met het optreden van Hit-Ier, noemde spr. niet alleen onvrien- delyk. doch. indien 'hy deze ten minste werkeiyk meent, moet by dit raadslid een ernstig wanbegrip bestaan omtrent de betekenis van Hitier en het nat, so cialisme. Waar deze enige disonant in het begrotingsdebat volkomen misplaatst is, stelde de wethouder het op prys. in dien de heer Van Dyk zonder omwegen zyn woorden zou terugnemen. Tot de heer Piena, die spr. had be schuldigd van het «even van onjuiste inlichtingen omtrent de candidaat voor het ambt van gemeente-ontvanger, zeide de wethouder, dat de voordracht van deze benoeming objectief is opgemaakt en da"t bedoelde persoon door zyn ille gaal werk een laten promotie heeft ge maakt, hetgeen wordt bevestigd door de inhoud van het promotievoorstel. Op grond van deze verklaring verzocht de wethouder de burgemeester de vraag tot de heer Piena te willen richten of hij zyn beschuldiging wilde terugnemen. De afschrijving van de molestverzeke- ring is onmogelyk in één jaar en deze oorlogsfirfenis zal over een 10-tal jaren moeten worden verdeeld. Met de heer Stolp verschilt spr. van mening over de taak van het Vernieu wingsfonds der Lichtbedryven en spr. toonde aan de hand van de cijfers aan, dat de fin. positie der fabrieken niet gunstiger is. zoals de heer Stolp zegt' en daarom kan het stortingspercentage niet worden verhoogd, doch de wethouder deed de toezegging om in de vergade ring der commissarissen eerst de taak van de fondsen duidebjk te doen om schrijven. Inzake de herziening van de fin. ver houding van Ryk en Gemeente ver wachte de wethouder, dat het wetsvoor stel van de Commissie-Oud van grote betekenis voor de gemeente Leiden zai zyn. Spr. besloot met. te zeggen, dat er lichtpunten zyn en zyn dank te betui gen aan de ambtenaren, die hem zo voortreffeiyk hebben geassisteerd bij de samenstelling der begroting, spéciaal de heer Wassenaar en zyn beide assisten ten. zUn rede met de woorden van Von del: over eendracht en tweedracht. BURGEMEESTER SLUIT DE RIJ. De burgemeester verzekert de heer Van Weizen inzake het verbod van de geluidswagen, dat hier geen uitzondering is gemaakt: nl. alleen toestaan bij ver kiezingsactie. Bovendien meent hij, dat alleen voor algemene doelstellingen daarvan gebruik dient te worden gemaakt. Standpunt, zo als in andere steden gedeeld wordt. Voor de brandweer is spoedig een re organisatie-voorstel als reeds gemeld, te verwachten. De bijdrage van het rijk iri. de kosten zal daarby een woordje meepraten. Ook het G. O. zal gekend worden. An nexatie noemt hy liever grenswyzlgtng of gemeente-uitbreiding, daar alleen noodzakelykhelddaartoe recht geeft. Wat betreft het voorstel-Braggaar over kaarten, deze zullen worden ver strekt. mits niet voor wedstrijden op ge huurde terreinen daarvan gebruik wordt gemaakt, om entree te besparen. Het zwemmen in binnenwateren zal men tegengaan als het gevaariyk blijkt. Op de goede zeden zal worden gelet. Spr. wUst er dan op, hoe hier kinder politie werkt mede in ppvoedkundige zin. Inkrimping der politie ligt niet in het voornemen. Hierna schorsing. AVONDZITTING. REPLIEKEN. By de aanvang deelt de voorzitter me de, dat B. en W. afzien van dupliek. Hierna beginnen de replieken. De heer v. Weizen opent weer gevolgd 'door de heeren Wilmer, Woudstra. D. J. van Dyk, mevr. Braggaar-De Does, de heren Knol, Lombert, Van Iterson en .A. van Dyk. Deze verklaart, zij het op sarcastische wyze, te hebben willen uitdrukken, dat deze behandeling der begroting practisch onmogelyk was. Het was echter niet de bedoeling beledigend te zyn en hy kan daarom zyn woorden niet terugnemen. De heer Plena biedt, zyn excuses aan Ingezonden Mededeling FEUILLETON Roman door Betüna Meyenberg. 1) Het begon eigenlijk op een zwoele zo meravond, nog lang voor de razernU van de oorlog zUn schaduw over mUn vader land wierp. Vol heimelijke angst dook ik weg in de wankele stoel bU vrouw Classen en staarde als gehypnotiseerd naar haar kromme vingers die handig de kaarten schudden en uitlegden. Ik hoorde nog het lachen en fluisteren van mUn vrien dinnetjes, die ik wilde uithoren over hun bezoek aan de waarzegster.... zonder succes echter. Ik moest zelf maar gaan, vonden zij. Het zou me immers hobg- stens vyf kronen kosten? „Maar ik wil helemaal niet!" Vol af schuw was ik opgesprongen. „Ik ben helemaal niet nieuwsgierig naar de toe komst. Het is allemaal zo mooi nu, zo vol beloften!" „Vol beloften? Voor jou dan mis schien! Jy wordt natuurïyk een grote kunstenares en de hele wereld zal aan je voeten liggen. En als je na jaren weer thuis komt zullen in heel Frede- riksstad de vlaggen uithangen en Dr. Sjogren zal een welkomstspeech houden in het stadhuis en Je ereburgeres van onze goeie stad maken". „Onzin", had ik geantwoord. half boos, half gevleid. Maar toen had het my toch wel aantrekkelijk geleken om de voorspellingen van mijn vriendinner tjes van betrouwbare zyde bevestigd te zien. Daarom zat ik nu hier. tamelyk schuchter maar met het heroïsche voor nemen om, kome wat- wil. mUn houding -te bewaren. Angstig liet ik mijn blik door het vertrek weiden, dat alle re- quisieten van een ware heksenkeuken rijk was. In de donkere hoek tussen het raam en de kast zat hoog op zijn stang, een uil. Hij was wel isfcvaar opgezet, maar de zwarte kater, die öm vrouw Classen's voeten sloop, was springlevend en zette zelfs de voorgeschreven hoge rug op. Op de haard siste en borrelde er iets. en een waarlyk helse stank vervulde het vertrek. Vrouw Classen begeleidde haar ge heimzinnige handelingen mét half uitge sproken woorden en woeste gebaren. Ze gichelde goedkeurend toen ze de kaar ten over mUn lot raadpleegde. Plotse ling echter staarden' haar roodomrande ogen als in panische schrik naar mUn gezicht. Haar kaarten door elkaar gooiend "stootte ze een paar ongearti culeerde klanken uit. Het klonk als „bloed"„moord",..... „vlucht". En nog eens „bloed". Ontzet sprong ik overeind. „Genoeg" schreeuwde ik. „Zeg niets meer. Ik wil niets weten!" Ik stond al bij de deur, *de knop in myn hand- De kater sprong met een fantas tische sprong op mUn stoel. De angst aanjagende heks echter was plotseling weer gewoon vrouw Classen. En dat was misschien wel haar grootste kunststuk. „Kalm, kindje, kalm", zei ze, *haar vingers zo vast om mUn pols klemmend, dat ik het gevoel had in een bank schroef gekneld te zUn. „Ik heb zeer in het algemeen gesproken. Over de poli- de kaarten schitterend". Als ik begre- tieke toestand en zo. Voor jou liggen peh had. dat de oude heks zich haar vyf kronen al gag ontgaan, zou Ik haar ongetwyfeld al myn zakgeld toegewor pen hebben om maar te kunnen ont snappen. Nu echter liet ik my (half weerstrevend, half gefascineerd terug in haar heksenkeuken voeren en om dat de kater geen aanstalten maakte zyn plaats te verlaten, bleef ik staan. En toen kreeg ik alles te horen waar een meisje van zeventien jaar maar van kan dromen. Verre reizeneen man een huis. En geld. Veel geldVan artistieke successen gewaagde vrouw Classen niet. maar ik had op dat ogen blik belangrijker dingen aan mijn hoofd. „Kinderen?" onderbrak ik haar, „Zal ik kinderen krygen?" Zelfs mij. in al mijn naïviteit viel het op. dat vrouw Classen voor zij haar kaarten raadpleeg- 64), De detective was bezig Panda van zijn touwen te ontdoen toen de on gunstige bewaker met het ene oog bin nen stormde. „Dacht ik het niet!" bulderde de schurk. „Jullie zyn aan het ontsnap- pén, hè? Waar is mijn mes! Wacht even! Ik zal jou een kerfje geven! Men kan niemand vertrouwen, dat zie -ik maar weer!" En met een dieriyk gebrul stortte hij zich op de detective. Nu weet ik niet, wat jullie voor indruk van de grote man hebben, maai' laf is hy toch niet. Zeker niet! Hy greep de pols van de misda diger beet. wrong zijn arm naar achte ren en probeerde tegelyk om het indi vidu op de grond te werpen. Er ont stond een verschrikkelyk gevecht Panda slaagde er intussen in, om de koorden, die de detective al had losge knoopt, van zich af te schudden.... de een taxerende blik over mUn gestalte liet gaan. „Kinderen ook ja", antwoord de ze voorzichtig. „Twee!" „Maar dat is veel te weinig", riep ik verontwaardigd uit. „U denkt zeker, dat ik maar twee kinderen kan krygen om dat ik zo tenger ben. MUn vader heeft zes boerderyen. allemaal familiegoed en ik ben zyn enige dochter. Voor elke boerdery een zoon! Hoeveel ben ik u schuldig, vrouw Classen?" „Dat laat ik aan u over. jongedame". Ik was in haar achting al van „kindje" tot jongedame gestegen. Zeker het resul taat van de zes zoons. Edelmoedig druk te ik haar. tien kronen in de hand waar op zU my naar de deur begeleidde als ware ik een vorstin. Die avond is lang. heel lang geleden. Ondertussen kwamen de barbaren op zetten uit het. Zuiden en overvielen ons land als een zwerm sprinkhanen. Alles wat vrouw Classen „heel in 't algemeen" voorspeld had. gebeurde: „bloed moordvlucht". En er gebeurde nog meer. Het Is niet myn bedoeling een oor logsroman te schrUven. In alle talen der wereld is immers reeds verhaald over die verschrikkeiykste van alle oorlogen en zyn nog vreseiyker gevolgen. Slechts een paar feiten, die onmiddeliyk met mUn verhaal te maken hebben, zal ik kort vermelden. En deze feiten zullen tegeiykertyd de achtergrond vormen voor een grote liefdesgeschiedenis. MUn vader werd. als hoofd der ver zetslieden. met nog eiïige partisanen voor mijn ogen neergeschoten. Ik huil de niet toen ik zag hoe zijn blik vol trots op mij gericht was. Toen het ge beurd was viel ik flauw. Maar dat was myn zaak. Vrienden van mUn vader hielden my verborgen. Hun huis had een dubbele kelder en lag aan zee. Tien lange weken leefde ik in deze kelder, want er stond een prys op mijn hoofd, omdat ik op een der vreemde indringers geschoten had. (Wordt vervolgd). M/ Vasj en zeker/ Automobielbedrijf N.V, Ocgstgeest dingen uit geheime zitting te hebben aangehaald en hy neemt terug, wat hy de wethouder verweet, mits deze/ waar maakt wat hy zeide. Voorts repliceren de heren Knuttel, Schüller, Hendriks, die een amendement voorstelt op het voorstel-Schtlller in zake de medezeggenschap, een Voorstel, dat hy overigens als motie ziet. De heer Goslings besluit de ry. De heer Piena neemt ten slotte zyn beschuldiging tegen wethouder Van der Kwaak terug, aannemend, dat de wet houder geen verkeerde voorlichting heeft gewild, al was de aanbeveling z.i. niet geheel duidelijk. De voorzitter betreurt, dat de heer Van Dyk zU"n verklaring niet heeft wil len terughemen. De heer Schüller aanvaardt 't amep- dement-Hendriks. B. eh W. willen dit aanvaarden, zo „op korte termUn" niet wordt gehand haafd. De motie-Schüller, r.u luidende: De Raad betreurende, dat nog steeds het door de Unie van Overheidspersoneel op 19 Juli 1946 ingediende ontwerp- dienstcommissiereglement, in de Com- hüssie van Overleg niet Is behandeld, nodigt B. en W. uit, na ingewonnen advies van de Centrale Commissie van Overleg, met voorstellen te komen tot wUziging van de artikelen 14 t/m. 27 van de verordening van 17 Maart 1924 Gemeent^bl?uj No. 9. wordt z.h^t. aan vaard. De motie-Van Dyk inzake subsidie aan de Byzondere Hogere Burgerscholen wordtingetrokken. Het voorstel-Braggaar-De Does: De Raad verzoekt by deze het College aan alle raadsleden toegangskaarten te ver strekken, welke toegang geven tot ge- meen|ebedryven, sport- en speelterrei nen en tot terrinen. welke afgezet wor den by brand, wordt door B. en W. aan vaard en z-hst. aangenomen. „.Pan Jpeglnt men aan de begroting. Bij divfr^e posten worden nog enige opmerkingen gemaakt, doch zy bren gen geen nieuwe gezichtspunten. Het voorstel Knol—Van Iterson om de Salarissen van de Wethouders te verhogen en yast te stellqn op f. 4.800.— per jaar, wordt na verdediging door de voorstellers, dis er op wyzen, dat het wethouderschap tharis de gehele mens vraagt en het wenselyk is, dat ieder tot dit ambt kan worden geroepen en na steun van de zyde van de P. v. d A en door de voorzitter, die meedeelt, 'dat Ged. Staten accoord gaan, en door de communisten z. h. st. aanvaard Het voorstel v. Iterson dat het Colle ge van B. en W. een staat (legger) zul len doen aanleggen, waarop voorkomen alle verzekerde onroerende eigendom men der Gemeente, de kubieke inhoud van elk object, het verzekerde bedrag voor elk object in totaal en per kubie- Ingezonden Mededeling IVA-BON Geldig tot 27 Juni 1 METALEN PANSPONS 10 cent IVA, Haarlemmerstr. 48 ke meter, de voorwaarden, waarop de verzekering is gesloten e.d., en de tyd gedurende welke de verzekering loopt, wordt ingetrokken, daar de opdracht reeds is verstrekt. Een motie van vier communistische raadsleden luidend: D© Raad, gehoord de discussie over het tekort aan bad- en zweminrichtin gen hier ter plaatse, spreekt als haar oordeel uit, dat by het treffen van maatregelen ter vermindering van dit tekort, in de eerste plaats moet worden voorzien door een gecombineerde over dekte. en open zweminrichtüig, wordt verdedigd door de heer Cats en ge steund door dr. Key namens de P, v. d. A. De wethouder vraagt naar het ant woord van B. en W., dat in de uitbrei dingsplannen plannen worden gesi tueerd. Alleen raadt hy aan de koppe- ling overdekte- en open zweminrich ting los te laten, daar in buitenwijken moeilyk plaats is voor een overdekte. „In de eerste plaats" wordt dan ge schrapt. De motie wordt z. h. st, aanvaard. Het voorstel A. van Dyk in de grote Stadsgehoorzaal, een permanente ge luidsversterker-installatie aan te bren gen. hetgeen hy als noodzakeiyk ver dedigt (en finantleel te dragen door de zaalhuur iets te verhogen) wordt door wethouder Jongeleen bestreden, daar het college als het materiaal er is, een uitgebreider verbetering voorstaat. De vraag is daarnaast of een goed appa ratuur is te krygen. De heer Riemens dringt op spoed aan by de algehele verbetering. De heren D. J. van Dijk, Van Weizen en Hendriks verklaren zich tegen, voor een algehele verbetering. Het voorstel wordt teruggenomen. Het voorstel Braggaarde Does B. en W. op te dragen het bestuur der ver eniging Schoolkindervoeding en kleding te verzoeken of zij weer bereid is haar werkzaamheden te hervatten neemt zy terug, na hetgeen de wethouder heeft opgemerkt, vertrouwend overigens, dat het bestuur met dezelfde liefde en toe- wyding zyn werk weer op zal nemen als vroeger. Pc gehele begroting wordt daarop met algemene stemmen aangenomen z. h. st. De gewone dienst sluit in uitgaaf en ontvangst op f. 12.875.512 met een te kort van f. 2.202.565 en een post On voorzien van f. 101.020. De kapitaaldlenst bedraagt in ont vangst en uitgaaf f. 16.703.101. Narhens de raad bedankt de heer Wilmer de 'voorzitter voor zyn vlotte leiding. Ruim 1 uur sluiting. In ons raadsverslag van gisteren, hebben wy de heer Hendriks spoed doen vragen inzake onderzoek naar de wen selijkheid van een 2e Ambachtsschool., Dit moet zyn van een M.T.S.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5