Verdere onderhandelingen zijn uitgesloten Herziene omzetbelasting treedt t Juli in werking WEERBERICHT Republikeinse fegen-voorstellen totaal onbevredigend Wat er in Indië gebeurt Met een er}kel woord Prijswijziging alléén met machtiging 86ste Jaargang ZATERDAG 21 JUNI 1947 No. 26113 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Het slechte voorbeeld Commissie-Generaal tot Republikeinse delegatie: MINISTER Lieftinck heeft dezer dagen in het parlement een beroep gedaan op het Nederlandse volk om toch vooral de oud-Hollandse deugd der spaarzaamheid te betrachten' en er daarbij zijn nood over geklaagd, dat door „slechts" ongeveer 40 der bevolking wordt gespaard. Eerlijk gezegd hebben we' over dit percentage paf gestaan, zij het ook, dat onze verwondering de vraag gold hoe 40 der Nederlanders momenteel kans ziet geld over te houden. .Hen sparend volk is een welvarend volk" luidt een bekende zegswijze en in dat licht beschouwd, zou men tot de conclusie neigen, dat het met de wel vaart van ons volk nog niet zo slecht is gesteld als sommige feiten zouden doen veronderstellen. Tot deze' feiten redenen we dan in de allereerste plaats de veelvuldig verno men klacht over de verhouding tussen lonen en prijzen, culminerende in de talloze en in schier alle bedrijfstakken gevoerde acties voor loonsverhoging, welke bezwaarlijk een aanwijzing kun nen vormen als zou men in die kringen aan sparen toekomen. Een tweede symptoom, dat in deze richting wijst, is het overstelpend aan tal aanvragen voor deelneming in het consumentencrediet, waarvoor de rege ring een bedrag van f. 180.000 000 - heeft uitgetrokken. Wij zijn te zeer overtuigd van de noodzakelijkheid ener zodanige credietverlening dan dat wij bezwaren zouden hebben tegen het feit, dat deze credieten worden verstrekt, doch de wijze waaróp zulks soms geschiedt lijkt ons moeilijk verenigbaar met het ministeriële, standpunt, dat beoogt stel ling te nemen tegen de ook "ons inziens verderfelijke oorlogsmentaliteit „om het geld maar op te maken". Wanneer bij de toekenning van zodanige credieten van overheidswege wordt gesuggereerd, dat terugbetaling slechts ten dele be hoeft te geschieden, bestrijd^ men eeh dergelijke mentaliteit niet, doch kweekt ze integendeel aan, omdat men de plioh-_ ten reeds aanstonds ondergeschikt maakt- aan de rechten en daardoor het verantwoordelijkheidsbesef bij voorbaat verzwakt. Wil de regering de hierboven gesignaleerde oorlogsmentaliteit met succes bestrijden, dan is het ook vol strekt noodzakelijk, dat zij zelve het goede voorbeeld geeft door die zuinig heid te betrachten, welke vereist wordt om het tot sparen te kunnen brengen. Dat hieraan ook in de na-Londense periode nog wel het een en ander ont breekt, moge het volgende actuele voor val illustreren: Een uit Ned.-Indië naar Holland ge- evacueerde dame, wier echtgenoot on derofficier is bij het Nederlandse troe pencontingent daar te lande, vervoegde zich enige tijd geleden aan een der mi nisteries in Den Haag en gaf de wens te kennen te zamen met- haar minder jarig dochtertje naar .Indië terug te keren. Het verzoek werd ingewilligd en voor beiden werd op regeringskosten passage 2de klasse besproken op een dezer dagen naar Indië vertrekkende mailboot. De kosten van deze overtocht bedroegen voor beiden 1% x f. 900.is f. 1350.Reeds was de dame in kwes tie in het bezit van de passagebiljetten, toen zij, waarschijnlijk tot haar eigen grote verbazing, bericht -kreeg dat voor haar en haar dochtertje onverwachts twee plaatsen in een Indië-vlieftuig waren vrijgekomen, welke te har er be schikking stonden. Kosten dezes 2 x f. 1920 is f. 3840 te betalen door het Rijk! Deze wijziging in het reisplan was enkel en alleen te danken aan het feit, dat de bewuste onderofficiersvrouw des tijds in Den Haag haar voorkeur had uitgesproken voor een vlieg- boven een boottocht! Met volledige waardering voor een goede ambtelijke „service", vragen we ons toch af of dit nu het soort sober heid is, dat de regering ons dagelijks voor ogen houdt! IMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIL I Ons nieuwe feuilleton: „Een man als jij De roman „Een man als jijs is een in 1946 bekroond verhaal van de Zwitserse schrijfster Dettina Meyenberg. IJe hoofdpersonen zijn een jong Noors meisje, door de oorlog verdreven naar Zweden, en een Zweed, die zij van spionnage verdenkt, maar op w4e zij ondanks zichzelf verliefd wordt. Zij loopt gevaar verwikkeld te raken in de intriges van de vijfde colonne en is er zich niet van bewust, dat zij voortdurend beschermd wordt door de'man, die zij liefheeft. Zij van haar kant verkeert in een E voortdurende tweestrijd tussen haar geweten en haar liefde, die haar door de samenloop van omstandig- heden willoos maakt. Het verhaal speelt zich gedeeltelijk af in ar- tistieke kringen, gedeeltelijk op de ..Julienborg", een oud riddergoed bij Stockholm. „Een mans als jijis geen |j oorlogshistorie, maar een liefdes- ee verhaal, waarin slechts de oorlogs- ee handelingen, die onmiddelijk met het verhaal te maken hebben, wor- den vermeld - lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIUIIIIIlIl VRIJ KOEL. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige, aan de kust tijdelijk vrij krach tige wind tussen West en Noord. Vrij koel. In het Noord-Oosten van het land meest zwaar bewolkt met nu en dan regen, in het overige gedeelte van het land wisselende bewolking met enkele verspreide regenbuien. 22 Juni. Zon op: 4.19 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 8.20 uur; onder: 0.18 uur (25 Juni: E. K.) Hoogwater te-- Katwijk-aan-Zee te 6.31 en 18.58 uur.* 23 Juni: 7.26 en 19.54 uur). In antwoord op de tegen-nota der Republikeinse delegatie, heeft de Com missie-Generaal een uitvoerig schrijven aan deze delegatie doen toekomen. Samenvattend acht de Commissie-Generaal de Republikeinse voorstel len zodanig onbevredigend, dat vrijwel van een afwijzing van haar nota kan worden gesproken. Zij negeren de rechtspositie, zoals die in de over eenkomst van Linggadjati was aanvaard; zij stellen een algemeen over wicht van de Republiek tegenover de federale constructie; zij verwerpende grondslag van samenwerking, die in wederzijdse zeggingschap behoort ge legen te zijn en zij bieden ten slotte geen waarborg voor een werkelijk vei lige en rechtmatige terugkeer van hen. die uit het Republikeinse gebied verdreven zijn of voor de positie van die tallozen, welke met de Ned.-In dische regering hebben samengewerkt. De C.-G. meent derhalve, dat de Republikeinse nota haar geen mogelijkheid tot verdere onderhandeling biedt en heeft, overeenkomstig de slqtzin van haar nota, de waag, wat er verder te gebeuren staat, voorgelegd aan de Nederlandse regering. Zaak voorgelegd aan Ned. Regering. ONWELWILLEND, TENDENTIEUS EN ONWAARACHTIG. De Comm.-Generaal spreekt als haar mening uit. dat de Republikeinse antwoordnota op de meest essentiële punten onbevredigend moet worden genoemd en geen basis oplevert, waar op een goede uitvoering van Ling gadjati kan worden ondernomen. Zij wil niet treden in een weerlegging punt voor punt van de onwelwillende, tendentieuze en onwaarachtige voor stelling van zaken, In de aanhef van het Republikeinse antwoord gegeven, waaruit blijkt, hoe groot de kloof is tussen de Republikeinse gedachtenwe- reld en hen, die aan Nederlandse zij de met de grootste toewijding en op rechtheid het bereiken van een voor beide landen aanvaardbare en nood zakelijke overeenstemming hebben nagestreefd. De Comm.-Generaal wijst er op, dat in de antwoordnota het besef van we derkerigheid ontbreekt. Zij zal de Repu blikeinse delegatie op deze weg niet volgen en zich beperken, tot de aanwij zing van de fundamentele verschillen tussen de beide nota's. Deze verschillen acht zij terug te voeren tot twee oorzaken: (1) de feite lijke verwerping door de Republikeinse regering van sommige van de belang rijkste grondslagen van de overeenkomst van Linggadjati en (2) de afwijzing door haar van een samenwerkLng op de voet van wederkerigheid. De C.-G. stuit bij de beantwoording van de tegennota op de moeilijkheid, dat daarin verschillende van de door haar geformuleerde voorstellen stilzwij gend zyn voorbijgegaan, waarbij het niet altyd duidelijk is of de Republikeinse delegatie die voorstellen verwerpt of aanvaardt. KERNPUNTEN. Vervolgens komt het schrijven van de C.-G. tot de kernpunten. 1. Het centrale gezag in Indonesië ge durende de overgangstijd. Ontworpen werd in hét Nederlandse voorstel, aldus de C.-G., een in feite collegiale regering voor de Ver. Staten van Indonesië, op federatieve grondslag, waarvan de vertegenwoordiger van de kroon deel zou uitmaken met behoud, de jure, van een uiteindelijke beslis singsbevoegdheid in federale aangele genheden, terwijl voorzien werd in een vertegenwoordiging van Indonesië in Ne derland. Overeenkomstig art. 9 der over eenkomst en tot bijstand van de Ned. regering in Indonesische aangelegenhe den. alsmede tot voorbereiding van de Ned.-Indonesische Unie. Hierbij is de C.-G. zo ver gegaan als art. 15 van Linggadjati toeliet. Over vertegenwoordiging in Neder land heeft de Republikeinse nota zich nagenoeg niet uitgelaten, terwijl in wezen het voorstel van de vor ming van een interimregering werd verworpen. De Republikeinse voorstel len tpt hervorming en aanpassing van de Indische regering komen neer op een uitschakeling daarvan. De vertegenwoordiger van de Kroon moet volgens het Republikeinse voor stel slechts een vaag omschreven be voegdheid bezitten om zijn instemming te onthouden aan beslissingen, die hij strijdig acht met zuiver Nederlandse belangen. Dit is niet meeer verenigbaar met art. 2 van Linggadjati. Bovendien komt de zetelverdeling, door de Repu bliek voor de interimregering voorge steld, neer op de macht iedere beslis sing, die niet geheel met de wensen van de Republiek strookt, te verhinderen en op een miskenning van het feit, dat een federatieve gedachte onverenigbaar is met die van juridische ongelijkheid der gefedereerde delen. Ook wordt de Nederlandse mede werking aan de opbouw van de Ver. Staten van Indonesië terzijde gescho ven en iedere werkelijke invloed aan Nederland, dat gedurende de over gangstijd de jure verantwoordelijk heid blijft dragen, ontnomen, ondanks het feit, dat milfloenen Indonesiërs en de overgrote meerderheid der minder heden de verzekering van hun rech ten en vrijheden van de Nederlandse regering verwachten. De posities van de Luitenant Gouver neur-Generaal en van «e Ned. regering worde.n door de clausule van de eind beslissing bij de interimregering, door de Republiek tot vrijwel niets geredu ceerd. Dit leidt tot een geheel andere beoordeling van de economische voor stellen der republikeinse delegatie. ONBEGRIJPELIJKHEDEN. 2. De verhouding tot de andere staten. De C. G. is van oordeel, dat de Re publiek op dit punt bevoegdheden op eist, welke geen rechtvaardiging vinden in de overeenkomst van Linggadjati en dat zjj streeft naar een overheersende plaats, ook ten opzichte van niet onder haar feitelijk gezag staande gebieden. De C G. verwerpt het betoog, dat de totstandkoming van de staat Oost-In donesië niet in de geest van Linggadjati is geschied en dat de Republiek mede zeggingschap toekomt omtrent de status van Borneo. Zij acht de staatkundige organisatie van deze gebieden een zaak van de bevolking daarvan. In dit ver band is, aldus de C. G., de stelling vol strekt onbegrijpelijk, dat na de onder- Etenstijd voor de kinderen! „Goldie Lass", een Engelse hond die op vele ten toonstellingen prijzen In de wacht sleep te, ziet met welgevallen haar kroost op groeien tot nieuwe kampioenen. tekening van Linggadjati de handha ving van republikeinse gouverneurs voor deze gebieden voor de Republiek nood zakelijk zou zijn. Volslagen in strijd met de overeenkomst is'voorts de hand having van organisaties aldaar, welke nog zijn voortgegaan met het steurien van gewelddadige aoties ten behoeve van de Republiek, alsmede het zitting hebben van afgevaardigden van die ge bieden in het K.N.IP. Geheel onbegrij pelijk is, dat de Republiek de opheffing van deze functies en organisaties af hankelijk stelt van de intrekking aan Nederlandse zijde van-met het de facto gezag der Republiek strijdige instanties, welke de C G. onbekend zyn, en van de uitwisseling van vertegenwoordigers met de andere staten. Het Republikeinse voorstel om in alle centrale colleges aan de Republiek ten minste de helft van het ledental toe te kennen duidt op nieuw cp gemis aan besef van weder kerigheid en is in strijd met federale structuur. Het uitschakelen van de be slissingsbevoegdheid van de vertegen woordiger van de Kroon ontneemt aan de andere staten iedere waarborg voor eerbiediging en handhaving van ,hun rechten. De stelling, dat de grote vraag stukken van uitvoering van Linggadjati aan de beide delegaties blijft voorbe houden, versterkt de C. G. in haar oor deel, dat de Republiek de deelneming en het medezeggenschap in die besluiten van vertegenwoordigers van Oost-Indo- nesië en Borneo verwerpt. Deze opvat ting is in strijd met art. 4 en 5 van linggadjati. De Republikeinse nota geeft voorts een eenzijdige en onjuiste interpretatie van de artikelen 3 en 4 van Linggadjati, doordat zij enerzijds iedere wijziging in de de facto positie van de Republiek gedurende de over gangstijd afwijst, maar anderzijds vor dert. dat in de andere delen van Indo nesië zal worden nagegaan, welke ge biedsdelen zich wensen aan te sluiten bij de Republiek. Ook bij de militaire voorstellen verlangt de Republiek be moeienis met de organisatie in de an dere staten, terwijl zij iedere bemoeienis bij haarzelf afwijst. O VOLDOENDE NED. KRACHTEN. 3. Buitenlandse betrekkingen. - Het blijkt, dat de Republikeinse delegatie de voorstellen van de C. G. over de HK.H Prinses Juliana bracht een bezoek aan de eerste Rode Kruisdag op de Gondsberg te Lunteren ter gelegenheid van het 80-jang bestaan. (Foto ANP-de Wt.) DE SUIKERVOOBRAAD OP JAVA. Bij de terugkeer van de suikercom missie in Batavia heeft Aneta verno men, dat bij het vaststellen van de voorraden Javasuiker men grotendeels heeft moeten uitgaan van officiële Re publikeinse opgaven. De Republiek noemde een millioen ton. doch, volgens Ganl, is deze opgave aan' de hoge kant. Gani heeft het getal 800.000 genoemd. De suikercommissie bevestigde de me dedeling van Gani, dat er 200.000 ton voorde afscheep gereed ligt. VERLIEZEN NED. STRIJDKRACHTEN De regering maakt tot haar leedwe zen bekend, dat in de afgelopen week gesneuveld is ten gevolge van oorlogs handelingen op 17 Juni j.l. in het dis trict Modjokerto: Soldaat 1ste klasse H. de Wit, van R.O. 2—^5, afkomstig uit Zwijndrecht. BINNENLAND. Gistermiddag ls de bcerclerij van de Gebrs Kikkert, gelegen In de polder Wa lenburg op Texel tot de grond toe afge brand. De minister van oorlog. Luitenant- Kolonel A. H. J L. Flevez. zal van 23 t/m. 28 Juni een bezoek brengen aan En geland teneinde aldaar verschillende oefencentra van leger en luchtmacht te bezoeken. Wederom is een groep kinderen (90 Jongens en meisjes) van in Duitsland wonende Nederlanders bil Vaals over de grens gekomen, tot herstel van gezond heid i Binnenkort zal het ss „Van der Wijck" van Schevenlngen uit plezier tochten overzee maken. Momenteel zijn twee mijnenvegers bezig de route; welke het ss. ..Van der Wijck"' zal varen, te controleren Een der mijnenvegers is be mand met Duitse krijgsgevangenen. De 23-J. J. van Reekum to Meteren was in een kersenboomgaard bezig met kersen keren. Toen een koppel vogels op de kersen wilde neerstrijken schoot Van R. met een geweer dat hll bij zich had. mét net noodlottige gevolg dat het geweer uit el kaar vloog en hij zwaar gewond werd. Kort daarop is het slachtoffer overleden. De Nederlandse ambassadeur te Parijs Jhr. TJarda van Starkenborgh Sta- chouwer heeft gistermiddag in de Rue Royale aldaar een tentoonstelling van Nederlandse decoratieve kunst geopend. Gistermorgen heeft de secretaris generaal van O.. K. en W.. mr. H J. Rei- nlnk namens minister dr. J. J Glelen, in het Vredespaleis te Den Haag de Ned. commissie voor internationale samen werking op het gebied van Onderwijs. Wetenschap en Cultuur met een uitvoe rige rede geopend. BUITENLANP. De Griekse minister van buiten landse zaken en de Amerikaanse ambas sadeur van Griekenland hebben te Athene de AmerikaansGriekse overeen komst tot hulpverlening getekend Uit vele berichten uit de Oostelijke zone van Duitsland zou blijken, dat ook In het Oosten de voedselvoorziening in de overbrugglngs-perlode tot de nieuwe oogst veel zorgen baart. De eeuwenoude koepel van de Sint Stefanuskathedraal te Boedapest werd door het vuur verwoest, doch het overige deel van het historische bouwwerk bleef gelukkig gespaard. Een eerste onderzoek heeft uitgewezen, dat de brand is ont staan, doordat arbeiders, die herstel werkzaamheden verrichtten, sigaretten hebben gerookt tlldens het werk. (United Press). Te Londen heerst gebrek aan aard appelen. dat naar schatting tot het eind van de volgende week zal duren. voor de winkels staan queues. Generaal De Gaulle zal-- 9 Juli te Parijs tlldens een dejeuner, aangeboden door de Engelse en Amerikaanse Journa listen. een. naar verluidt, belangrijke, rede uitspreken President Truman heeft' een uitno diging van president Dutra om Brazilië te bezoeken aangenomen. buitenlandse betrekkingen vrijwel ge heel verwerpt. Zij streeft naar onmid dellijke eigen vertegenwoordiging van Indonesië in de overgangstijd, waar voor geen grondslag te vinden is in art. 2 en 13 van Linggadjati. O'ok de briefwisseling tussen de dele gaties van 20 en 25 November 1946 sluit zulk een afzonderlijke vertegenwoordi ging in deze periode uit. De wens van de Republiek om daarnaast ook nog een afzonderlijke vertegenwoordiging op economisch gebied te handhaven gaat rechtstreeks in tegen de erkende nood zaak van de economische eenheid van Indonesië en in dit verband kan de aanvaarding door de Republiek van mo gelijke benoeming van Indonesiërs in de buitenlandse dienst van Nederland nauwelijks ernstig bedoeld zijn. Voor de behartiging van de Neder landse belangen, waartoe in de ge- dachtengang van de republiek deze dienst zich zou moeten beperken, zijn waarlijk wel voldoende Nederlandse krachten beschikbaar". Voorts is uit een mededeling van de Egyptische regering gebleken, dat de Republiek na de ondertekening van Linggadjati is voortgegaan met pogin gen om rechtstreeks buitenlandse be trekkingen aan te knopen. GEMENGDE GENDARMERIE VERWORPEN. 4. Militaire samenwerking en binnen landse veiligheid. In het Republi keinse antwoord op de'punten van mili taire samenwerking komt, aldus, de C. G., het streven naar „nieuwe vormen van vrijwillige samenwerking", waarvan de preambule van Linggadjati spreekt, wel zeer weinig tot zijn recht. Het is duidelijk, dat van bijzondere samenwer king nauwelijks meer sprake is in het republikeinse ontwerp. Het voorstel tot vorming van een gemengde gendarmerie wordt van de hand gewezen met voorbijgaan van de in Linggadjati verankerde geza menlijke verantwoordelijkheid gedu rende de overgangsperiode voor de veiligheid van alle ingezetenen en bevolkingsgroepen. De C. G. kan hier tegenover alleen feiten stellen. De aanvallen op Modjokerto duren voort. De suikercommissie kon verscheidene streken niet bezoeken, omdat de Re publikeinse regering haar veiligheid daar niet waarborgen kon. Nog dage lijks zijn mensen, die met de Neder landers samenwerken, aan allerlei gevaren blootgesteld, terwijl de reha bilitatie en de hervatting van de pro ductie der niet-Indonesische bedrijven op Republikeins gebied in hoge mate afhankelijk zijn van de waarborgen van veiligheid. NED WEDEROPBOUW ONMOGELIJK. 5. Economische samenwerking.. Ook ten aanzien van het centrale deviezen- fonds en het toezicht op in- en uitvoer behoudt zich de Republiek een overwe gende plaats voor. De regeling tot ver koop van ondernemingsproducten, welke de tegennota voorstelt, brengt de verte genwoordiging van de direct belangheb benden terug tot een kleine minderheid. De eisen4 tot voorafgaande inventarisatie en tot het in dienst houden van alle .op de ondernemingen werkzame arbei ders. welke eisen in verband met de te ruggave van de eigendommen van niet- Indonesiërs op Republikeins gebied wor den gesteld, legt ernstige hinderpalen in de weg aan de hervatting van de eco nomische productie- Zowel rechtsherstel als eoonomische noodzaak dringen tot spoed, terwijl voortdurend berichten blij ven binnenkomen van verdergaande ver nieling van deze bedrijven in het repu blikeinse binnenland, hetgeen tot do overtuiging leidt dat de oplossing van dit vraagstuk geen verder uitstel ge doogt. Art. 14 van Linggadjati verlangt ook, dat die bedrijven aan de eigenaren worden teruggegeven, welke naar Repu blikeins standpunt voor nationalisatie in aanmerking komen. Doorvoering van het systeem, in de Republikeinse nota vervat, zou de we deropbouw van de niet-Indonesische bedrijven en de investering van nieuw Nederlands of buitenlands kapitaal yrjjwcl onmogelijk maken. 6. Andere vraagstukken. GEEN REPRESAILLES De C.-G. wenst nog naar voren te brengen: (1) de Republikeinse regering acht by het herstel van haar bestuur in de bezette gebieden van Java en Suma tra klaarblykeiyk de verzekerde toepas sing van de gemeenschappeiyke procla matie van 29 Maart 1947 onbelangryk en wil geen waarborgen bieden, dat nie mand nadelige gevolgen zal ondervinden van zUn politieke partykeuze. De Nederlandse regering kan er niet aan denken de onder haar bescher ming staande delen van de bevolking bloot te stellen aan represailles als ge volg van politieke partijkeuze. (2) De C.-G. verwerpt de verschuiving van de regeling der positie van over heidsambtenaren in Ned.-Ind. dienst naar een onbepaalde toekomst. Zy moet vasthouden aan de els, dat de rechtspo sitie van deze tienduizenden werknemers behooriyk dient te zyn geregeld, alvo rens tot volledige Invoeging van de be zette gebieden In het gezagsgebied der republiek kan worden overgegaan. GROTE TELEURSTELLING In een slotparagraaf spreekt de C-- G. dan nog haar grote teleurstelling er over uit, dat ZÜ heeft moeten er varen. dat haar streven naar volledi ge en ruime toepassing van de begin selen van Linggadjati, als blijvende grondslag van het Nederlandse beleid ten opzichte van Indonesië door het Nederlandse volk aanvaard, ondanks maanden van overleg en volharding bij de Republikeinse regering onvoldoende weerklank heeft kunnen vinden. Voor weelde-artikelen belangrijke verhoging. Van regeringszyde wordt medege deeld. dat met ingang van 1 Juli a^. de herziene omzetbelasting in werking treedt. Wanneer deze verhoging, zoals dat in een normale situatie het geval zou zyn, zonder meer in de pryzen zou worden doorberekend, zou het prijspeil dientengevolge een geringe sty ging on dergaan. behalve voor een beperkt aan tal artikelen, waarvoor de omzetbelas ting wordt verlaagd, resp. afgeschaft. Ook 'een geringe styging dient echter onder de huidige moeilyke omstandig heden te worden' vermeden voor zover de mogeiykheid aanwezig is. Theore tisch zou het beoogde doel ook kunnen worden bereikt door de omzetbelasting door te berekenen en de bedoelde pry zen te verlagen. Zulks stuit echter af op practische moeilykheden Slechts indien aan de hand van het nodige cijfermateriaal uitdrukkeiyk kan worden aangetoond dat de winst marges aan de toelaatbare eisen .vol doen, zal prijswijziging met machti ging van het Directoraat-Generaal voor de prijzen op grond van de ver hoging der omzetbelasting kunnen plaats hebben. Uiteraard zal by de systematische na calculaties der vastgestelde pryzen de nieuwe omzetbelasting volledig als kos tenfactor in aanmerking worden geno men. De regpring realiseert zich, dat dit standpunt voor sommige, ondernemers tijdeiyk onbillykheden met zich kan brenêen. Zy meent evenwel zwaarder te moeten doen wegen de onbillykheid, die wellicht de grote massa der bevol king zou treffen, indien ten gevolge van de verhoogde omzetbelasting de pryzen door doorberekening zonder meer zou den stygen. Ten slotte is een beheerst prijspeil een algemeen belang. Tóch nog naar een verzoening? LAATSTE BRIEF DER C.-G. ZOU MOGELIJKHEID DAARTOE OPENEN. Het Indonesische Republikeinse mi nisterie van Voorlichting heeft heden verklaard, dat Soetan Sjkhrir een brief heeft ontvangen van de Neder landse Commissie-Generaal, waarin gezegd wordt, dat een „verzoenende nota", welke hy, Sjahrir. gisteren aan de Commissie-Generaal heeft gezon den, deN weg zul kunnen openen naar een oplossing van de politieke crisis. In Republikeinse kringen neemt men aan. dat dit schrijven van Nederlandse zyde een eerdere brief van de Com missie-Generaal, waarin verklaard werd dat de Republikeinse tegenvoor stellen op het Nederlandse voorstel voor een federale ad interim-regering geen ruimte lieten voor verdere on derhandelingen in Indonesië, -teniet doet. Met betrekking tot de nieuwe weel debelasting staat de zaak anders- Op grond hiervan -ial de omzetbe lasting op een aantal in meer of min dere mate als luxe te beschouwen ar tikelen zeer belangrijk worden ver hoogd, n.l. op 15% worden gebracht. Gezien de aard dezer artikelen en de hoogte der nieuwe belasting zal een dezer dagen een maatregel het licht zien. welke zal aangeven op welke wy- ze de weeldebelasting in de prijzen van de desbetreffende artikelen zal mogen worden doorberekend. Hongaarse president biedt ontslag aan. v De Hongaarse president, Zoltan Tildy, heeft op een speciale byeenkomst van het kabinet, zyn ontslag aangebo den. aldus heeft zijn voormalige kabi netschef, Laslo Jekely, te Genève mede-i gedeeld, waarheen hy is uitgeweken. Hy gaat ook naar de V. St. De bóeren- party heeft hem uitgestoten. Het Hongaarse kabinet heeft gewei gerd het ontslag te aanvaarden. Tildy stemde er in tce nog enkele dagen in functie te biy'ven, teneinde de huidige gespannen'politieke situatie niet te doen verergeren, aldus voegde Jekely aan zyn mededelingen toe. Volgens Jekely heeft Tildy verklaard, dat zyn positie te zeer verzwakt was na Jekely's ontslag. DE FINANCIËLE MAATREGELEN IN FRANKRIJK. De nieuwe financiële maatregelen in Frankryk zullen o.m. omvatten: vyf en zeventig procent prijsverhoging voor tabaksartikelen en een paardekrachten- belasting voor auto's van meer dan 12 paardekrachten. Voorts hogere prijzen voor brood, melk en spoorreizen, tenge volge van intrekking van regeringssub sidies. Ook de prys van benzine zou verhoogd worden. Officieel werd medegedeeld, dat de rantsoenering van kleding .binnenkort opgeheven zou worden en eveneens de contróle op verkcop van een zeker aan tal artikelen, waaronder kunstmest BRITSE HANDELSMISSIE NAAR MOSKOU. Een delegatie van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken onder leiding van Harold Wilson, secretaris van het departement voor de buitenlandse han del. Is per vliegtuig naar Moskou ver trokken. „wy zullen ónze besprekingen over handelsbetrekkingen met de Sov jet-unie voortzetten", aldus Wilson. BUITENLANDSE STAKINGSAGEN TEN TE LUIK AANGEHOUDEN. Naar de Gazet van Antwerpen mede deelt heeft de Belgische recherche te Luik op aanwyzing van de Belgische vakbonden enkele Franse onderdanen aangehouden, die er van verdacht wor den stakingen te hebben uitgelokt in de Belgische Industrieën.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1