Nederland zoeke economisch contact met anderelanden Sjahrir wenst vermijding van oorlog oi cafasfrophe Ontwerp „Berechting vijandelijke misdadigers" aangenomen Wat er in gebeurt Eden en Bevin over de Engelse buitenlandse politiek WEERBERICHT Met een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG 20 JUNI 1947 No. 26112 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J, Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Truman bereidt veto op arbeidswet voor. Een functionaris van het Witte Huis verklaarde, dat president Truman thans de laatste hand legt aan een boodschap aan het Congres, waarin hij zijn vet-o zal uitspreken over de door de republi keinen ingediende en door beide Huizen aangenomen arbeidswetgeving. Door de republikeinse leiders werd echter verklaard, dat zij in belde Hul zen van het congres op de twee-derde meerderheid kunnen rekenen welke nodig, is om het presidentsveto te over stemmen. Het apparaat der V.N. gereed voor Marshall's plan. De secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, heeft bevestigd, dat het apparaat der V. N. ii^ gereedheid is gebracht om alle werkzaamheden, die verbonden zijn aan het plan van Marshall voor de we deropbouw van Europa, te verrichten. Lie zeide, dat de economische commissie voor Europa en aanverwante bureaux der V. N. beschikten over alle gegevens en deskundigen, om .het plan desnoods onmiddellijk in practijk te brengen Lie deelde mede, dat prof. Gunnar Myr- dal, oud-minister, van handel van Zwe den en thans secretaris yan de econo mische commissie voor Europa, te Lon den en Parijs besprekingen had gevoerd. Hij bevond zich nu in Moskou en was volledig geïnstrueerd om aan de Euro pese regeringen bijzonderheden te ver strekken inzake de faciliteiten, die de organisatie der V. N. zou kunnen ver lenen bij de tenuitvoerlegging van Marshall's plan. Lie wees er tevens op, dat de econo mische commissie voor Europa reeds bezig is met het opstellen van een plan voor het opnemen in haar werkzaam heden van organisaties zoals de econo mische noodcommissie voor Europa, de Europese centrale organisatie voor de binnenvaart en de Europese steenkoo- orga-nisatie aan welke organisaties reeds een staf van deskundigen medewerkt, DE SOVJET-PENETRATIE IN HONGARIJE. Graaf Dessewffy, lid van de parle- mentsfractie der Hongaarse partij der kleine boeren en vooraanstaand figuur in de verzetsbeweging, heeft met zijn vrouw Hongarije verlaten om in Oos tenrijk in ballingschap te gaan, omdat hij het niet eens is met de huidige egeringspolitiek. In het parlement deelde het lid Pfeif fer mee, dat de communistische partij de andere, partijen van de Hongaarse coalitieregering zal voorstellen om bij de verkiezingen in de herfst alle als een enkel regeringsblok ter stembus te tijgen. In dit blok zouden de partijen haar eigen karakter bewaren en haar eigen lijst, van Candida ten hebben. Om echter tijdrovende verwikkelingen tus sen concurrerende partijen te vermijden, zou het blok volgens een gemeenschap pelijk program te werk gaan. Gromyko houdt vast aan veto-recht. De Sovjet-afgevaardigde in de werk- commissie voor de atoomenergie van de V. N., Gromyko, heeft verklaard,* dat de Sovjetunie geen enkel plan voor de con trole op de atoomenergie zal aanvaar den, volgens hetwelk sancties in geval van schendingep niet werden opgelegd onder supervisie van de Veiligheidsraad, zodat het recht van veto van de grote mogendheden, dat deze in de Veilig heidsraad bezitten, derhalve niet zou kunnen gelden. Standpunt van W. Borneo en Oost-Indonesië. TEGEN' REPUBLIKEIN SE .^OTA. Sultan Hamid II v West Borneo en de premier van Oost Indonesië, Nazimoed- din, hebben aangekondigd, dat hun sta ten het Nederlandse memorandum „on der zekere voorwaarden" zouden aan vaarden. Hamid en Nazimoeddin, die voor 25 buitenlandse journalisten op een pers conferentie het woord voerden, beiden dat hun staten de Republikeinse tegen- nota „volledig zouden verwerpen", doch het Nederlandse memorandum zou&en aanvaarden ..onder zekere voorwaarden" (U.P.) ONDERHOUD SJAHRIR CONSUL-GENERAAL V.S. Sjahrir heeft gisteren een onderhoud genad met de Consul-Generaal der V.S. te Batavia. STERN-GROEP WEER ACTIEF. De Joodse verzetsgroep Stern heeft in een communiqué verklaard, dat de wapenstilstand, die sinds de aankomst van de commissie van onderzoek voor Palestina stilzwijgend iiy acht genomen werd, beëindigd wordt, „aaar de Britten zich niet aan de wapenstilstandsvoor waarden houden". Het Regeringsbelang bij de K.L.M. ZAL 51 MILLIOE NGULDEN BE LEGGEN IN AANDELENKAPITAAL. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „Bevorderen van het onder houden van luchtdiensten door^de K. L. M. N V." In de memorie van toelichting zeggen de ministers van Verkeer en Wa terstaat en van Financiën o. m.: In de naaste toekomst stelt de regering zich voor te bevorderen dat de K, L. M. tenminste de volgende intercontinentale luchtverbindingen zal kunnen onder houden: AmsterdaqaBatavia, 6 x p- w.. A'dam—New York. 3 A'dam—Curacao, 3 A'damMontevideo 3. CuracaoRio de Janeiro, 3. CuracaoMexico City 3 en A'damJohannesburg 3 x p w. De mogelijkheden tot. verdere uitbrei ding van het luchtnet met interconti nentale verbindingen zijn in 'studie. In verband met de ontwikkeling van de K. L- M. hebben de ministers er in toege stemd. dat de K.L M. haar maatschappe lijk kapitaal verhoogt tot f. 100.000.000. Verschillende redenen leiden tot het voorstel van de regering, dat zü worde gemachtigd voor een bedrag van f. 51.000.000 in het aandelenkapitaal van de K- L. M. deel te nemen en aan of ten behoeve van die maatschappij leningen c. q. garanties te verstrekken tot een bedrag van f. 50.000.000. Pleidooi van minister Huysmans: Ontplooiing van industriële activiteit Minister Huysmans had gisteren op de Alg. Vergadering van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel te Haarlem een rede willen houden over de in dustrialisatie van Nederland, In ver band met de economische samenwer king in Europa. Door de buitengewone vergadering van de ministerraad was hij echter verhinderd. Hieronder volgen enige bijzonderheden over hetgeen de minister had willen leggen: Er zal geen sprake kunnen zijn van herstel van toestanden en verhoudin gen. die vóór 1940 bepalend waren voor onze volkshuishouding. Vervolgens komt de minister op de invloed van Duitsland op de Neder landse economie. Men moet in Duitsland geen ver loren post zien. Indien Nederland zich er niet van bewust blijft, dat wij economisch een taak hebben ten aan zien van Centraal Europa, dan ver valt men in een foutieve redenering. Door de moeilijkheden van de import wordt ons land genoodzaakt op korte termijn de voortbrenging ter hand te nemen van een aantal halffabricaten, Eerlijke taal zonder omwegen. Anthony Eden opende gisteren in het Britse Lagerhuis de discussie over de Engelse buitenl. politiek. Hij zeide, dat Europa's herstel t.otaal werd opgehouden doordat de geallieerden het niet eens konden worden- Hij oefende critiek uit op "de jongste gebeurtenissen in Bulga rije. Roemenië Oostenrijk en Hongarije. Eden noemde de beschuldiging van Mo lotof dat het de Engelsen en niet de Sovjet-Russen zijn, die zich inmengen in de interne aangelegenheden van Hon garije, uiterst fantastisch. Volgens Eden heeft Molotof deze beschuldiging geuit om een rechtvaardiging»-, te vinden voor zijn weigering tot het verstrekken van inlichtingen aan de Britse en Ameri kaanse leden van de bestuurscommissie, hetgeen in strijd is met de statuten. Hij achtte het huichelachtig te bewe ren, dat de Anglo Amerikaanse be trekkingen met de Sovjet-Unie onaan getast zijn gebleven. In Engeland, zei Eden, bestaat nog een groot vertrou wen ten aanzien van de Sovjet-Unie. maar dat kan alleen gebruikt worden op een grondslag van oprecht samen gaan en wederzijds respect. Eden liet zich waarderend uit over het. plan. ..Niemand kan mij er van beschul- stap acht tot het verenigd Europa, dat Churchill zo na aan het hart ligt. Naar aanleiding van de economische unie tussen België, Nederland en Luxemburg zei Eden het volgende: „Ondanks alle moeilijkheden die over wonnen moesten worden, zullen deze landen aan het eind van dit jaar on derling een volledige tolunic hebben gevormd en ik denk, dat een van de gevolgen hiervan zal zijn, dat- deze groep van kleine landen waarschijnlijk de derde handelsmogendheid der we reld zal zijn". Eden is van oordeel dat de economi sche crisis in de komende 12 en.-mis schien wel in de komende 6 maanden haar hoogtepunt zal bereiken- Eden be sloot met de woorden: „Wij zijn thans in de gelegenheid de grondslag te leg gen voor een nieuw tijdperk voor ons gekwelde continent". Bevin zeide in zijn antwoord gehan dicapt te zijn door de uitnodiging aan Rusland tot deelneming ^an Marshall's plan. „Niemand kan mij ervan beschul digen een enkele stap te hebben gedaan om Europa te verdelen", zeide hij. „Toen de voorstellen van Marshall werden ge publiceerd voelde hij dat dit de eerste kans was die na de oorlog werd gege ven om de economie van Europa als een geheel te zien. Het leidende beginsel bij alle besprekingen over de voorstellen van Marshall zou snelheid zijn", zeide. Bevin. Ten aanzien van de toestand in Hon garije zeide Bevin: „Als er een con flict moet ontstaan tussen ideolo gieën zal ik dat betreuren, maar als het-ons wordt opgedwongen. moeten wij het onder het oog zien", Bevin geloofde» niet dat de westelijke we reld daar op de duur de dupe van zou zijn „Ik heb zoveel conflicten gezien en zo veel dictators zien trachten de.vrijheid in de wereld te onderdrukken, en het zijn ten slotte altijd de dictators ge- Bevin had oprecht getracht ten aanzien weest die aan het korste eind trokken", van de toestand in Hongarije de feiten te weten te komen en het speet hem op recht, dat Molotof daar kwaad om was geworden en tegenbeschuldigingen tegen Engeland geuit had. „Maar ik moet zeg gen dat ik daar zeer aan ben gewend". Bevin verklaarde dat hij zich als mi nister van buitenlandse zaken nooit had gemengd in de zaken van de Hongaarse regering. „We hebben dit allemaal eer der meegemaakt: Polen. Hohgarije, Roe menië, Bulgarije. Waarom zouden wij daar blind voor zijn?" vroeg Bevin. „Wij doen er goed aan hiervoor geen veront schuldigingen te .maken omdat het be- Gouda viert haar 675-jarig bestaan met een tentoonstelling, getiteld „Hart van Holland". Voorts was een van de hoogtepunten de huldiging van minis ter-president Beel en minister Drees, georganiseerd door de vereniging van ouden van dagen „Ons Belang" in verband met de invoering van de ouder- domspensioenwet. Minister Drees ontvangt een huldeblijk in de vorm van een Gouds aarde werkbo'rd. 4 (Foto ANPde Wt.) Frauduléuse import van bloembollen. v ENGELAND DEELT ZWARE BOETE's UIT. Twee Engelse ondernemingen en de Nederlander S. T. Witteman zijn tot 1.050 pond sterling boete veroordeeld wegens het frauduleus importeren van een grote hoeveelheid anemonenplan- ten en bloembollen in Engeland. W. en de beide Engelse firma's, waar van hij de hoogste leiding in handen had, kregen elk een boete van 250 pd. st- wegens het binnensmokkelen van 320.000 anemonenbollen en 40.000 zu- ringbollen. W. en een der firma's kregen elk een boete van 150 p. st. wegens het binnensmokkelen» van 636-000 anemonen- bollen. aldus de „Evening News". Later werd de 24-jarige A. K. van Hoorn uit Wanstead door" hetzelfde gerechtshof veroordeeld tot een boete van 700 p. st. wegens medeplichtigheid aan het bin nensmokkelen van 42.000 gladiolen en 30.000 begoniabollen. ter is open en eerlijk te zijn. Als men weet dat je begrijpt, wat men doet, is men er minder toe geneigd het een tweede maal te doen". Ten aanzien van Bulgarije zeide Be vin dat men in dat land kennelijk de bedoeling had de oppositie weg te va gen; dat speet hem zeer. omdat hij le gen een één-partjjstaat gekant is. „Wij weten allen dat in Griekenland het opheffen van een vinger een eind zou kunnen maken aan de burgeroor log, De communisten voeren daar een politiek om dat arme landje te ver scheuren. die ik een tragedie vind". „Men vraagt mij iedere dag tussen beide te komen in Spanje- Ik geloof dat. het gerechtvaardigd is te interve niëren. Ik haat en verafschuw wat zich daar afspeelt". Een eigen mening be hoort niet samenzwering genoemd te worden. Als ik naar de gevangenis zou moeten gaan wegens samenzwering zou ik er nooit meer zijn uitgekomen" Bevin besloot: „De massa wil leven, vrij zjjn, sociale gerechtigheid, per soonlijke veiligheid, in staat zijn naar huis tc gaan en hun sleutel in het slot omdraaien, en zjj willen geen last heb ben met een geheime politie. Waar om laat men hen niet leven? Waarom hitst men ze tegen elkaar op? Dat is de basis, waarop ik de problemen van het door de oorlog geteisterde Europa en van de wereld benader". Het debat werd daarop gesloten zon der dat er van- stemming sprake was geweest onderdelen en. waar mogelijk, grond stoffen en aldus nieuwe gebieden van industriële activiteit te ontginnen. De minister laat niet na te wijzen op de constructieve mogelijkheden, die ook industrieel gezien -- in een goede en doelmatige publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie schuilen. Hij acht het nodig, dat aan de voorbereiding van een publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie met voortvarendheid en met kracht gewerkt wordt. De minister gaat voorts in op de be zwaren en moeilijkheden, verbonden aan de oprichting van nieuwe groot industrieën of aan de uitbreiding van bestaande ondernemingen; Nederland is typisch een land, dat bestemd is om wenst het een hoog levenspeil voor de massa van zijn volk te herkrijgen en te handhaven een internationaal gericht econo misch stelsel te behouden. Nederlapd is daartoe geëigend krachtens zijn volksaard, zijn geografische ligging en zijn sociaal-economische struc tuur. Onze industrialisatie-politiek, als on-' derdeel van onze economische politiek, mag dus niet dan in de uiterste noofi- zaak het blijvend verval van de econo mie van Centraal Europa als uitgangs punt kiezen. Daarom moet Nederland zorgvuldig overwegen, of zijn vertakkingen in Midden-Oost Europa en ook in het verre Oost-Europa geen versteviging verdienen. Daarom moet Nederland trachten met de Noordelijke Europese Staten een blijvend intensief verkeer op te bouwen. Daarom is een groeiend overleg met Frankrijk van nauwelijks te overschatten betekenis. Daarom streven wij er naar de traditionele handel met Engeland zoveel mogelijk te ontwikkelen en uit te breiden. Daarom verklaarden wij ons bereid, ondanks de noden in rigen land, om voor de opleving van het economisch verkeer met Duitsland zekere offers te brengen. De minister legt er vooral de nadruk op, dat ons volk bij zijn streven naar welvaart gehouden is, om met de doel stellingen en de rechtmatige belangen van de andere stateh en volkeren op verregaande wijze rekening te houden. Verontschuldigingen over Republikeinse nota. Sjahrir heeft gisteravond in een radiorede voor radio Indonesia o m. ge zegd: „Men spreekt thans algemeen van de mogelijkheid van een catastrophale oorlog of een strijd tussen de Neder landers en Indonesiërs. Men zegt wel, dat de Republikeinse antwoordnota niet anders inhoudt dan een bedekte afwijzing. Er zijn er ook, die beweren, dat de Republiek eigenlijk opzettelijk aanstuurt op een overwinning of een snelle afdoening van zaken los ran de overeenkomst en de opzet van Ling- gadjuti en wel door de Nederlanders te dwingen ot> dit oogenblik over de ge hele linie toe te geven. Er zijn er die beweren, 'dat de Republiek, om dit te bereiken, bereid is zo nodig oorlog en geweld te aanvaarden. De geest en de hoofdpunten van de Republikeinse no ta hielden echter in waarheid niets anders in dan de vurige wens om snel tot een ipractische oplossing te komen. Het"s mogelijk, dat de keuze van de woorden in dc Republikeinse nota zou kunnen worden verbeterd en dat daarmede het ongemotiveerde wan trouwen had kunnen worden voor komen, doch met nadruk dient to worden verklaard, dat achter ons ant woord geen bedekte bedoeling ver borgen ligt, die een kwade opzet of een catastrophe inhoudt. Sedert echter de antwoordnota aan de Commissie-Generaal is overhan digd, heeft geen gedachtcnwisseling De tandartsopleiding (Van onze parlementaire redacteur). Het was eigenlijk een strijd tussen de Bijzondere Raad van Cassatie en het Departement van Justitie, welke giste ren in de Tweede Kamer werd gestre den: Op 17 Februari j.l. gaf genoemde Raad bij zijn arrest In de zaak-Ahl- brecht te kennen, dat de Ned. rechter voorshands géén rechtsmacht had over leden der vijandelijke krijgsmacht. Als gevolg hiervan diende de minister van Justitie een wetsontwerp in tot wijzi ging van ,het Besluit Buitengewoon Strafrecht om de leemte aan te vullen. Na een uitvoerige schriftelijke gedach tcnwisseling kwam de vaste Commissie van Privaat- en Strafrecht met haar eindverslag op 31 Mei J.l.; het ont- derp werd op de agenda voor de open bare behandeling geplaatst en er weer van afgevoerd, waarop genoemde Com missie op 17 Juni met een amendement kwam, dat een geheel nieuw ontwerp genoemd moest worden. Uit de woor den van min. v. Maarseveen in eerste instantie bleek reeds van enige animo siteit tegen de Raad. Z.Exc. betreurde het, dat hier de indruk was gevestigd, als zoude het aan de rechterlijke macht staan, om de wetgevende macht de pas te markeren. En in tweede instantie deelde de heer Terpstra (AE.) onom wonden mee. dat de Bijzondere Raad zich* tot de vaste Commissie had ge- w*&ftd met de mededeling, dat men het aangeboden ontwerp niet moest goed keuren. Het is niet doenlijk, hier in finesses HONGERSTAKING IN KEULEN. In een officiële - Britse verklaring is bekend gemaakt, dat 9600 arbeiders van ae Keulse ijzerfabrieken, constructie- werkplaa-tsen en machinefabrieken het werk hebben neergelegd, daar zij, naar zij verklaard hebben wegens de verla ging der voedselrantsoenen, niet in staat zijn te werken. Men verwacht, dat heden practisch alle fabrieken en werkplaatsen stil zullen liggen. OVERTREKKENDE REGENZONE. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest matige wind tussen Zuid en West. Aanvankelijk zwaar bewolkt -met enige regenLater brekende bewolking. Iets lagere temperaturen dan vandaag. 21 Juni. Zon op: 4c-19 uur; onder:'21.04 uur. Maan op;' 6.52 uur; onder: 23.52 uur (25 Juni E.K.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 5.38 en 18.04 uur. BINNENLAND. Bij beschikking van de minister van Buitenlandse Zaken is benoemd als ver tegenwoordiger ln het comité van advies van de voorbereidende commissie voor de internationale vluchtelingenorganisatie, mevr dr. H. VerweyJonker In de Maas bil Tegelen ls een 23- Jarlge Poolse iongeman met kiln kano omgeslagen en verdronken Het slacht offer stond -bil zijn collega's bekend als een voortreffelijk zwemmer. Het 6-J. zoontje van de familie Coolen ls onder de gemeente Venlo ln de Maas gevallen en verdronken. Jhr. Loudon, de Nederlandse am bassadeur te New York. heeft ln de „Ne- therland Club'' aldaar onderscheidingen uitgereikt aan ongeveer 50 Amerikanen en Nederlanders uit het Oosten der V St. ..als bewlls van dank voor hetgeen een verarmd land van een edelmoedlc land heeft ontvangen" Ret Nederlandse paviljoen op de Jaarbeurs te Milaan ls gisteren geopend- In tegenwoordigheid van de heer De Waal. handelsattaché bil de Nederlandse ambassade te Rome, en de heer Bren ner. de consulgeneraal voor Nederland te Milaan. Gistermorgen hééft de Commissaris der Koningin ln Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper ln Gouda, de streektentoonstel- llng ..Het- Hart van Holland" geopend. Ongeveer 200 Nederlandse boeren en hun gezinnen zijn met de schepen der HollandAmerlka-llln, de Edam en de Veendam, te New York gearriveerd. Zij zullen zich ln Amerika vestigen. BUITENLAND. Nadat de zeelleden vakverbonden aan de Oostkust der V.S besloten had den een loonsverhoging van 5 percent te accepteren, hebben ook de vakverbon den aan de Westkust de staking opge heven. Ook het verbod van vrachtver voer per trein naar do havens ls opge heven. De Pan-American Airways maakt bekend, dat 15 personen (8 passagiers en 7 leden van de bemanning) zijn omge komen. toen het Constellation toestel Eclipse, dat op weg was van Karachi naar Istanboul bij een noodlanding na bil Emyadln in Syrië neerstortte 19 passagiers en 3 leden der beman ning zijn gered. Naar het Italiaanse blad ..Voce Libera"' meldt ls de bisschop van Triest, mgr Glsant, tijdens een officieel bezoek aan Capodlstria door een vrij groot aan tal personen aangevallen en mishandeld. Karatsjl ls thans definitief gekozen als hoofdstad van het dominion Pakis tan. Op de vraag of de staat zich ter zake economische vraagstukken van el ke Inmenging moet onthouden, ant woordde 26% der geraadpleegde perso nen ln België bevestigend, de anderen ontkennend Op de vraag of de staat zich moet belasten met het beheer der onder nemingen ln sommige sectoren ant woordde 32.4% bevestigend en 54.8% ontkennend. Drie van de grootste Parljse waren- hulzen zijn gesloten, wegens staking van het personeel. Men verwacht, dat an dere warenhuizen zich bij deze staking zullen aansluiten. Do eisen zijn: 1.500 franc per maand meer. hangende do al gemene loonherzlenlng en 2% aandeel ln de omzet bij wijze van „verhoogde om- zet"-premle. Parljse bankbedlenden sta ken eveneens. Personeel van filmver huurkantoren voor Franse en buiten landse films ls sinds Dinsdag ln staking President Truman heeft de New- Yorkse bankier Charles Saltzman be noemd tot onderminister van buiten landse zaken ln plaats van John Hlll- drlng. belast met de zaken betreffende de bezette gebieden. Een Lockheed Shooting Star neeft het wereldsnelheidsrecord, dat met 985,6 k.m. per uur op naam stond van Do naldson met een Gloster Meteor, ge bracht op 998 K.M. per uur. na te gaan, waarover de geschillen precies Hepen. De Commissie heeft om het kort te zeggen met haar amendement het zgn. Londensc Hand vest inzake de berechting van oor logsmisdadigers in ons Nederlandse Buitengewone Strafrecht geïncorpo reerd; waartegenover de minister stel de, dat men hierdoor niets meer be reikte dan door zün ontwerp, terwijl zelfs ln enkele gevallen delinquenten aan hun berechting zouden ontsnap pen Ongetwijfeld moesten de leden der Commissie, die achtereenvolgens de katheder beklommen, het tegen minis ter v. Maarseveen afleggen; speciaal de argumenten van de heren Donker (Arbeid) en Sassen (Kath.) werden door deze bewindsman scherpzinnig weer legd. Ma$r de Commissie bleef op haar stuk staan. En daar zij uit leden van alle fracties is samengesteld, welke na tuurlijk in zulk een speciale stof het oordeel van haar deskundigen volgen, kon voorzitter v. Schaik ten slotte toch voorstellen, het amendement z.h.st. aan te nemen. Wat wel erg teleurstellend moet zijn geweest voor de minister, die het gaarne op een stemming had laten aankomen. Het ^wetsontwerp werd daar op eveneens z.h.st. aangenomen. Een haast even langdurig debat ont wikkelde zich over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de H.O.-wet enz. in verband met de tandheelkun dige opleiding. Sprekers van alle frac ties spraken hun vreugde uit. dat er nu eindelijk iets aan deze kwestie wordt gedaan, maar oefenden critiek op di verse onderdelen. Met name de arts Mol (Kath.) was hierin zeer agressief. Hij wenste een aparte faculteit der genees kunde. Minister Gielen voelde hiervoor maar weinig, doch beloofde een nadere beslissing als het rapport der reorgani satie-commissie voor het gehele H.O. zal zijn uitgebracht. Spr. was niet bang voor rivaliteit, maar zou zo nodig daar tegen maatregelen nemen. De deplora bele toestand des lands is oorzaak dat er niet eerder en niet beter is voorzien in de impasse van het tandheelkundig onderwijs te Utrecht. Maar men heeft het toch zover gebracht, dat in Septem ber a.s. in Groningen 125 studenten aan het werk kunnen gaan. Dit is een hele ontlasting voor Utrecht. De kwestie der tandtechnici en mondverzorgsters zal spr. aan zijn ambtgenoot van Sociale Zaken doorgeven. Spr. is bereid, om de datum van 1 Januari vóór welke stu denten hun studie moesten hebben aangevangen om nog de huidige 4-Ja- r.ige opieiding te mogen volgen, te ver anderen in Juni 1947 Al wie daarna zijn studie begint, moet de nieuwe op leiding van zes jaar volgen. De zgn. stoomcursussen, die in twee Jaar tand artsen zou klaarstomen, acht spr. een misstand, maar aan de hand der H.O.- wet is nieta daartegen te doen. Noch- i plaats gehad, evenmin als een verge lijking of confrontatie van de stand punten, ofschoon het onderling wan trouwen steeds groter en de sfeer steeds slechter werd, zodat men nog niet weet, welke laatste mogelijkhe den beide partijen aanvaarden kun nen. Wij behoeven thans hierover geen spijt te hebben. Ik acht het mijn plicht, om algemeen bekend te maken, dat de wezenlijke bedoeling van de Re publikeinse regering is, om elke moge lijkheid te voorkomen, dat men gedre ven wordt door psychose, door een sfeer, die ons dwingt tusseD oorlog, moord tegen moord met 'voorbedachte rade. dan wel geen oorlog cn onvoor waardelijke overgave. Het is daarom niet onze bedoeling geweest een aan vaarding van onze verlangens in hun geheel en ineens te forceren. Wij heb ben voorgesteld, dat aanstonds de sa menwerking, zoals in Llnggadjati be doeld en gewenst is, wordt gerealiseerd. Hetgeen wij ten aanzien van de po sitie van de vertegenwoordiger van de Kroon en de vorm van de overgangs regering naar voren hebben gebracht, sloot geenszins de mogelijkheid uit. dat bij Instelling van de overgangsregering de vertegenwoordiger van de Ned. Kroon een formele de jure positie in nam aan het hoofd van de interim- regering tijdens de beginperiode "an dè oprichting van de federale regering. Besprekingen betreffende de vorm van de overgangsregering, zoals door de 9 voorgesteld als „nader overleg", dienen uiteraard plaats te hebben met vertegenwoordigers van Indonesia Ti- moer en West-Borneo, opdat de 'over gangsregering vóór medio Juli kan werken. Die overgangsregering dient eveneens tot taak te hebben het opzetten van federale organen. Zo snej mogelijk zal o.m. een aanvang gemaakt rorden met de oprichting van federale economische organen. Indien in het voorgaande het ope nen van een mogeiykheid gezien kan worden om een aanvang te maken, met het realiseren van hetgeen in de overeenkomst van Linggadjati is over eengekomen. dan zal zeker de duistere en benauwde sfeer weer helder en ruim worden". Men meent, dat bezoeken van de Britse en Amerikaanse consuls van In vloed zijn geweest op de inhoud van deze rede. menselijke toon maar géén concessie's. In regeringskringen te Batavia ls men met van mening, dat SJahrirs rede ee£ nieuw element brengt In het ver schil der gezichtspunten van de Neder landers en de Republikeinen. Men er- heugt zich over „de vriendschappelijke menselyk-bewogen toon" van zijn rede, waarin hij het oprechte verlangen te kennen geeft, de deur voor nieuwe on derhandelingen te openen. Men legt er echter de nadruk op, dat deze rede geen enkel fundamen teel element bevat, waaruit zou zyn op te maken, dat de Republikeinen vast besloten zijn belangrijke conces sies te doen. Voorts wordt opgemerkt, dat Sjahrir plotseling het besluit nam deze rede- wering voor de radio te houden en dat hy dit gedaan heeft zonder vooraf gaand overleg met het kabinet te Djog- jakarta. Dit geeft aan de rede een per soonlijk karakter. tans wil spr. op middelen zinnen. De reorganisatie-commissie voor het Hoger Onderwijs zal waarschijnlijk in het najaar met haar arbeid gereed ko men, aldus de minister; hetgeen bete kent. dat een wetsontwerp tot herzie ning der gehele H.O^-wet in statu nas- cendl verkeert. Hiermede heeft spr. reeds rekening gehouden met dit ont werp. Nadat de datum bovengenoemd in 1 Juni was veranderd, werd het ontwerp z.h.st. aangenomen. OPZIENBAREND stuk PASSEERDE GERUISLOOS. De conclusie van het Verslag der Com missie voor de Rijksuitgaven omtrent de halfjaarlijkse verslagen van de Buiten gewone Algemene Rekenkamer te Lon den betreffende haar werkzaamheden over de periode 1 Juli 1941—31 Decem ber 1944 uit welke verslagen onlangs zulke ontstellende bijzonderheden wer den gepubliceerd) werd zonder dis cussie en z.h.st. aangenomen. Ongetwijfeld passeerde dit opzien barende stuk zo geruisloos, wijl er toch een voorstel aanhangig is gemaakt tot het houden van een parlementaire enquête, waarby deze zaken automa tisch aan de orde zullen komen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1