Marshall's plan De toewijzing van onroerend goed „De culturele nood is groot' Het probleem der vei p'aatste personen WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Mei een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 18 JUNI 1947 No. 26110 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 9000 NAAR ONS LAND. (Van onze Parlementaire Redacteur). In de vergadering van gisteren deel de, gelijk gemeld, de voorzitter der Tweede Kamer mede, dat van de heer v. d. Goes v. Naters (Arbeid) een voor stel is .binnengekomen tot het houden van een parlementaire enquête naar het Londense Regeringsbeleid, Naar bekend, was reeds geruime tijd sprake van zulk een onderzoek, dat tot de zeld zaamste democratische procedures be hoort. Goedgekeurd werd een wijziging in de monetaire overeenkomst tussen Ne derland en Engeland. Eveneens werd na korte besprekingep aangenomen het wetsontwerp tot wering W verdelging van de coloradokever. Minister Mans- holt verklaarde het Engelse invoerver bod voor onze land- en tuinbouwpro ducten best te kunnen begrijpen. Dit heeft niets met protectie te maken. Elk land is verplicht het mogelijke te doen, om de coloradokever te weren. Daar tegenover meende ZJExc., dat Neder land zal kunnen bewijzen, dat de kever hier niet veel schade doet; dat wij hem grondig bestrijden en dat onze uitge voerde producten vrij zijn van kevers of larven. Een volgend ontwerp betrof de Toe wijzing van onroerend goed ten behoe ve van de wederopbouw. Het beoogt, de betaling van onteigende vaste goederen ook in grond mogelijk- te maken. Veel bezwaar bestond er bij diverse sprekers tegen het feit. dat er nog geen rege ling is getroffen voor de vergoeding van materiële oorlogsschade en dat er geen algemene richtlijnen bestaan voor de wederopbouw. Nu komt er weer een partiële regeling. Minister Neher wees op de onmogelijkheid, om spoedig met een algemene wet voor de wederopbouw te komen. Wel zal hij spoed betrachten. De regeling van de vergoeding van ma teriële oorlogsschade dient er aan voor af te gaan. Een amendementTen Hagen (Ar beid) om ook betaling in zakelijke rech ten op onroerend goed mogelijk te ma ken, werd door de minister overgeno men. Een volgend amendement van de heer Ten Hagen c.s., strekkende om de beslissing, of gronden aan de gemeente behoren te blijven, niet aan B. en W., doch aan de Raad over te laten, werd door de minister ontraden. Niettemin werd het amendement met 67 tegen 5 stemmen aanvaard. Een amendement- Andriessen (Kath.) om de duur van het wetje met een half jaar te verlengen, n.l tót 1 Juli 1943, werd door minister Neher overgenomen. Het wetsontwerp werd daarop z.h.st. aangenomen. Het Statuut van de Intern. Vluchte lingenorganisatie tot hulp aan wie door de oorlog van huis en haard zijn ver dreven, de zgn. displaced persons, werd De Engels-Rusissche handelsbesprekingen In antwoord op een desbetreffende vraag in het Britse parlement deelde Harold Wilson, de Britse minister voor overzeese handel, mede, dat hij hoopt zeer binnenkort naar Moskou te ver trekken ter hervatting van de handels besprekingen met de Sovjet-Unie. Hij vobgde hier aan toe, dat op het ogen blik besprekingen met de Sovjet-regering gaande zijn met het doel de onderhan delingen zeer spoedig weer op te nemen. Minister Wilson is in het begin van de vorige maand teruggekeerd uit Mos kou waar hij gedurende drie weken han delsbesprekingen had gevoerd. Het was destijds overeengekomen dat hij uitslui tend naar Moskou zou terugkeren, wan neer de Engelse en de Russische rege ringen van mening waren, dat er gron den waren om tot een definitieve over eenkomst t-e geraken. Wilsdn heeft te Londen onderhandeld met de leider van de Russische handels missie, Klensov. die aldaar de vorige •week is gearriveerd. Nieuwe fiscale maatregelen in Frankrijk OM BEGROTING -TE DEKKEN. De minister van financiën heeft aan de regering een aantal fiscale maatrege len voorgesteld, .welke 70 milliard frs. naar raming zullen opbrengen en die beogen het begrotingsevenwicht te her stellen dat door de salarisverhogingen, voortgevloeid uit de grotere soepelheid van de regeringspolitiek te dien aanzien, in gevaai is gebracht. Tot de nieuwe maatregelen behoren een belangrijke verhoging van de belas ting op tabak en lucifers, een nieuwe be lasting op automobielen naar gelang van het aantal p.k.. een belasting op sedert 1939 gevestigde bedrijven, een verhoging van de solidariteitsbelasting. een nieuwe verhoging van de post-, telegraaf- en telefoontarieven verhoging van de spoor wegtarieven en definitieve afschaffing van bepaalde economische subsidies, die nog van kracht zijn. Verder zullen di verse technische maatregelen worden genomen ter bespoediging van de aflos sing van sclmtkistpapier. Anderzijds zullen bepaalde maatrege len genomen worden tot verlichting van de lasten van industriëlen en handel- drijvenden. Met name verlaging van de werkgeversbijdragen voor de sociale ver zekeringen. door de heren Sassen (Kath en v. d. Goes v. Naters (Arbeid) welsprekend verdedigd, waarbij zij zich resoluut keer den tegen de opvattingen van de heer Hoogcarspel. (Comm.). Voor Nederland zal de uitvoering van dit Statuut o.a. medebrengen een jaarlijkse bijdrage van ongeveer 3 millioen gld. en het op nemen in ons land van ongeveer 9000 ..verplaatste personen". Ten slotte zette de Kamer zich aan de behandeling van het wetsontwerp Nationale Spaarraad en het uitgeven van Spaarprieven Behalve van de zij de der Regeringspartijen, die een zwak ke verdediging van het ontwerp voer- <e"«^onden'ond het voorstel sterke be- stryding. De bezwaren zijn uit de fi nanciële beschouwingen terzake in ons blad bekend. Vandaag is de minister aan het woord gekomen. Truman's veto blijft van kracht. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft het veto van president Truman inzake de voorgestelde belas tingverlaging van 4 milliard dollar in stemming gebracht met het resultaat, dat 268 leden tegen en 13i vóór het veto stemden. Hierdoor is de mogelijkheid, dat de voorgestelde belastingwet zal worden toegepast, uitgesloten, daar de vereiste tweederde mrderheid op twee stemmen na niet bereikt werd DE STAKINGEN IN BELGIË. Het personeel van de centrale post en de brievenbestellers te Brussel heb ben gistermiddag het werk neergelegd. Het personeel van de postchequé-dienst zou heden in staking gaan. Deze sta king zou 24 uur-duren. In Verviers is een staking uitgebroken waarbij 3000 arbeiders van de machinefabrieken be trokken zijn. Ook in Eupen is een sta king gesignaleerd die zich uitbreidt tot de Textielfabrieken. Daarentegen wordt heden in het Luik se het werk hervat. De komende Anjerdag: Men taste diep in de beurs voor het Prins Bernhardfonds. In verband met de op 30 Juni a.s. te houden Anjerdag ten bate van het Prins Bernhardfonds welke echter in Leiden gehouden zal worden op Za terdag 28 Juni is te Amsterdam een persconferentie belegd, welke in geleid werd door de Regent van dit fonds Prins Bernhard. Deze deed een dringend beroep op aller medewerking er 'wees er op, dat het een tol aal verouderde stelling is te menen, dat cultuur luxe zou zijn. De cultuur heeft ten gevolge van de oor log zwaar geleden, maar onze culturele stem wordt nu weer gehoord en daar van legt het Prins Bernhardfonds ge tuigenis af. Het heeft sinds het vorige jaar 1 Juni f. 300.000.steun kunnen verlenen voor culturele doeleinden en dit was te danken aan de opbrengst van de Anjerdag van het vorige jaar. Toch zijn de resultaten van het cultu reel herstel tot nu toe echter helaas nog geheel onvoldoende. Of het Prins Bernhardfonds zal kun nen blijven voortgaan zijn steun te verlenen, zal afhangen van het N®d. volk. Men diene daarbij te bedenken, dat in dit geval niet gegeven wordt aan een liefdadig doel, doch aan zich zelf. Laat niemand achterblijvén, zijn steentje bij te dragen! In dit verband herinnerde Prins Bernhard aan het woord van prof. Romein: „Wie het Prins Bernhardfonds geeft. geeft zlchzclve". De zinspreuk van het fonds is dan ook ,,Tua res agitur", „het gaat om Uw eigen zaak". Vervolgens heeft de directeur, de heer J. Henrick Muller het een en ander ver teld over de enigszins veranderde werk wijze van het Fonds. Er is een bestuur gevormd, waarin zitting hebben leden van uiterst links tot uiterst rechts. Voor iedere provincie worden onderaf delingen gevormd, alsook voor de drie grote steden des lands. De helft der op brengst blijft ter beschikking van deze afdelingen, ten einde daarmee geweste lijke dan wel stedelijke belangen te steunen. Met de andere helft worden landelijke projecten gesteund op het ge bied van wetenschap, kunst, volksop voeding, jeugd enz. Een afdeling voor de Overzeese Gebiedsdelen is in voorbe reiding. Nadrukkelijk wees spr. er op, dat het Fonds geheel moet bestaan van de op brengst van de Anjerdag en dat de on kosten gelukkig zéér gering zijn ten ge volge van veler welwillende medewer- werking. Bü steunverlening vraagt het Fonds steeds, wat een vereniging of een or ganisatie zelf reeds gepresteerd heeft. Het karakter van liefdadigheid wil men weggenomen zien: het ganse Ned. Volk wortft opgeroepen tot het bewust schenken van een cultureel offer! Voor de komende Anjerdag, welke men ook kan noemen .,de dag van de Ned. cultuur" is de medewerking inge roepen van de burgemeesters van alle gemeenten om hun hulp te verlenen. Er zullen die dag ,anjerspeldjes ver kocht worden, alsmede levende anjers met oranje-kokarde, waarvan de prijs ditmaal een gulden zal bedragen. In de bioscopen zal een klein propaganda- filmpje van Schuitema en Van der Griend vertoond worden en de directies zullen vermoedelijk een deel der recet te wan die dag aan het Fonds afstaan. Voorts is de medewerkiiTg gevraagd van orkesten, opera, toneel en amateurto neel. Een aardig idee werd nog geopperd om plaatselijke buurtorganisaties enz. te verzoeken op de Anjerdag feeste lijkheden en uitvoeringen te geven. De helft van de recette blijft dan van zelfsprekend bestemd voor plaatselij ke doeleinden. Dit idee ondersteunen wü van harte! In het bijzonder de Radio heeft zich bijzonder welwillend betoond; het oro- gramma van 30 Juni zal geheel aan de Anjerdag gewijd zijn met luisterwed- strijd enz. Ten slotte vermelden wij nog. datyan de uitgekeerde of de uit te keren sub sidies ten goede kwam (komt) aan de Stichting ..Kunst en Ontspanning" te Leiden f.2000.aan het Conferentie oord Oud Poelgeest f. 10.000.— en aan het Leids Academisch Kunstcentrum f. 2000.—. MEN MELDE ZICH VOOR COLLECTE TE LEIDEN. Ten bate van het Fonds zal op 28 Juni een bloempjes- en lijstencollecte gehouden worden. Het actie-comité be staat ook dit jaar weer uit bestuurs leden van de Ver. „Koninginnedag" en leden van de pl. afd, van de Prins Bernhardstichting. In verband met de grote culturele nood in ons Vaderland, wordt aanbevolen diep in de beurs te tasten. Met grote nadruk worden vereni gingen en particulieren die het leger van collectanten willen versterken er zijn er nog lang niet genoeg! uitgenodigd, dit vóór 26 Juni op te geven aan het Kantoor van de Leidse Duinwater Maatschappij, Stationsweg 12, Tel. 21245, of bij de firma Bernard, Breestraat 55, tel. 20479. KOELER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met vooral in de avond en nacht regenbuien. Gepaard gaande met onweer. Matige wind uit Zuid-Westelijke richtingen. Lagere tem peraturen dan vandaag. 19 Juni. Zon op: 4.19 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 4.25 uur; onder: 22.20 uur (25 Juni E. K.) Hoogwater te Katwijk-aan-2ee te 4 en 16.24 uur. Hoe warm het dit voorjaar is geweest blijkt wel uit het feit, dat reeds thans in verscheiden plaatsen des lands met het hooien begonnen is. Een zomer,s- beeld! (Foto ANPde Wt.) Italiaanse president wil aftreden Dc Italiaanse president, de Nicola, heeft het definitieve voornemen te kennen gegeven af te treden. Hij deelde de premier, De Gasperi, mede af te willen treden na een decreet te hebben getekend, waarbij de con stituerende vergadering in zitting blijft tot 31 December. Er wordt thans grote druk uitgeoefend op de president om in functie te blijven. Als een der argumen ten wordt gebruikt het feit, dat er geen parlementaire machinerie aanwezig is om in de benoeming vau een tweede voorlopige preside:;! te voorzien. Naar verluidt, lijdt de president aan zenuwuitputting. De Hongaarse verkiezingen De premier van de Hongaarse coalitie regering,'Lajos Dinnyes, verklaarde dat zijn partij, die der kleine boeren, nooit zou toestemmen in verkiezingen zonder afzonderlijke partijlijsten of in 'n kies wet, waarbij het kiesrecht zou worden beperkt. Deze verklaring staat tegenover die van de sociaal-democratische minister vaji Justitie, Ris, die heeft medegedeeld, dat de nieuwe kiqswet ten minste 300.000 Hongaarse kiezers uit zou sluiten. Dit zou voornamelijk geschieden door het verhogen van de kiesgerechtigde leef tijd en door het uitsluiten van familie leden van Nazi's, die nog steeds onder hetzelfde dak leven met hen. Sjahrir in contact met Mitcheson PRESSIE TOT WIJZIGING DER REPUBLIKEINSE HOUDING? Volgens Republikeinse bronnen zou Sjahrir vandaag op verzoek van de Brit se Consul-Generaal J. M. L. Mitcheson, te Batavia overleg plegen -omtrent de soevereiniteit van de voorgestelde inte rim-regering voor Indonesië. Het is niet ondenkbaar, dat bü deze ontmoeting op Sjahrir een beroep zal worden gedaan een wijziging te bevor deren in de houding der Republikeinse regering. Aneta tekent hierbij aan, dat Mitche son een bespreking heeft gehad meteen hoge Nederlandse autoriteit-% 200.000 ton suiker op Java RESULTAAT ONDERZOEK DER SUIKERCOMMISSIE. Van het Amerikaanse Departement van Landbouw wordt vernomen, dat vol gens rapport van de heer Lawrence Myers uit Batavia de suikercommissie 200.000 ton suiker op Java heeft aange troffen. welke binnenkort beschikbaar is voor export en wereldgebruik. DE ADVIEZEN VAN OOST-INDONESIË EN W.-BORNEO. Tegen verdere voortduring der zwevende situatie. De adviezen van de regering van Oost- Indonesië en West-Borneo, welke giste ren gereed zün gekomen, zullen geUjk gemeld, eveneens door bemiddeling van de C.-G. aan de Nederlandse regering ter kennis worden gebracht. Deze ad viezen stroken volledig met 'de slotsom van de Comm.-Generaal. Beide regeringen dringen er by de Nederlandse regering op aan. dat door een klemmende formulering aan de thans ontstane onzekerheid met be trekking tot de uitvooring van Lingga- djati ten spoedigste een einde zal wor den gemaakt, wyzend op de niet te onderschatten moeilykheden, voor bei de staten voortvloeiend uit een verder voortduren vari de zwevende situatie- De mogeiykheid bestaat, dat de ad viezen te Den Haag mondeling zullen worden toegelicht door bepaalde rege ringspersonen van beide staten, die dan naar ons land zouden reizen. Geheel los hiervan bestaat het voornemen dat en kele Oost-Indonesische ministers een kort bezoek aan Nederland zullen bren gen. De zeeliedenstaking in Amerika VERDERE UITBREIDING. George Randeli, leider van het haven- verkeer te New York voor de vereniging van Amerikaanse spoorwegen, heeft om negen uur gisteravond een verbod uit gevaardigd voorhet laden van goede ren, die voor buitenlandse havens be stemd zyn, in Amerikaanse schepen. Dit met het oog op de twee dagen oude stakipg der zeelieden. Randall ver klaarde, dat het verbod, dat ook geldt voor kustvaartuigen, geen uitzonderin gen toestond. Het verbod geldt niet in gevallen, waarin schepen ondanks de staking blijven varen. Vermoedelük zal de Amerikaanse re gering een direct beroep op de zeelie den doen om schepen met belangrüke ladingen voor de opbouw en het herstel van Europa ongemoeid hun weg te la ten gaan, indien de plaatselijke zee liedenstaking in Amerika algeheel zou worden. Verleden jaar heeft een soort gelijk geval zich voorgedaan, toen tij dens een totale zeeliedenstaking sche pen met toewüzingen van de Unrra naar plaatsen mochten varen, waar hulp dringend nodig was. Men voorziet te Washington twee mo gelijke gevolgen van een eventuele vol ledige zeeliedenstaking: 1. Verdere vertraging in het uitvoe ren van het plan tot het verstrekken van 3.5 millioen dollar voor hulpverle ning ter vervanging van de Unrra en van de 400 millioen voor Griekenland en Turküe. 2. Op het1' uitschakelen van Ameri kaanse hulpverlening zouden politieke reacties in Europa kunnen volgen, nu er juist onderhandelingen plaats heb ben over het plan'van Marshall. Egypte dient verzoek bij Veiligheidsraad jn. De Egyptische regering heeft thans door haar ambassadeur in Washington aan de Veiligheidsraad Egypte'sverzoek tot beoordeling van het Anglo-Egyptisch geschil inzake de herziening van het verdrag van 1936, doen overhandigen. De V. St. moeten sterk blijven ALDUS PRESIDENT TRUMAN. President Truman heeft, na op de uni versiteit van Princeton in New Jersey tot doctor honoris causa te zyn gepro moveerd een toespraak gehouden waar in hü betoogde, dat de Verenigde Staten sterk moesten blüven, daar de kleine mogendheden anders zouden gaan vre zen dat Amerika zün wereldleiderschap zou willen opgeven. Hü bepleitte in zün rede hoofdzakehjk voor algemene mili taire oefening en ruimer toetreding van studenten tot regeringsdienst. Ook vroeg hü de steun van de onderwijsinstelling gen voor het program voor algemene mi litaire oefening. Dimitrof wijst Amerikaans protest van de hand De Bulgaarse premier, Dimitrof, heeft verklaard, dat de bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, waarin de arrestatie en het proces tegen Petkof, leider van de Bulgaarse oppositionele boerenpartij, wordt afgekeurd, „ongegrond en ten dentieus" is. Volgens het vredesverdrag, dat door Bulgarüe nauwgezet werd na geleefd, mocht het bestaan van organi saties die het volk van zyn democra tische rechten zouden kunnen beroven, niet toegestaan worden, aldus Dimitrof. Zü die ongerust warerl over het lot van Petkof zouden „de rechtvaardige uit spraak" van het Bulgaarse gerechtshof rustig moeten afwachten en alles ach terwege moeten laten, wat de normale en vriendschappehjke betrekkingen tus sen Bulgarüe en de V. S. sou kunnen schaden. Nagy, Hongarije's vroegere premier zal doorvechten. Ferenc Nagy, de voormalige Hongaarse premier, heelt tijdens een persconfe rentie te Washington verklaard, dat hij binnen de perken aer wet iedere me thode in de internationale betrekkingen te baat zou nemen om de huidige toe stand in Hongarüe te wüzigen. Nagy weigerde büzonderheden omtrent rijn plan te onthullen, doch zeide, dat hü contact zou opnemen met functionaris sen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. „Ik wil de woord voerder zijn van een volk zonder stem om de wereld op de hoogte te stellen van wat er in Hongarije en andere cen- traal-Europese landen gaande is", aldus Nagy. Op de vraag of hü een regering in woordde hü: „Daarover kan ik nog geen verklaring afleggen, omdat ik slechts en kele dagen hier ben". KLACHT UIT DE OEKRAÏNE. De Oekraïense minister voor aangele genheden de Unrra betreffende, heeft zich beklaagd over de kwaliteit dér goe deren, die de Oekraïne bereiken, „poor het gebrek aan verantwoordelükheidsbe- sef van sommige Amerikaanse firma's", zei hij. „hebben de Unrra-goederen niet altüd de standaardkwaliteit". Hü voegde er aan toe. dat de Oekraïne van alle landen het meest door de oorlog heeft geleden, doch dat daarmee bü de bevoorrading geen rekening werd ge houden. 100-JARIGE VLOOG NAAR HAAR 76-JARIGE ZOON. „Je bent zo jong als je je voelt," zei mevrouw Adelheid Koldby uit Kopen hagen, die kort geleden haar 100ste ver jaardag vierde en ze boekte prompt bü de Scandinavische Luchtvaart Mü. een passage naar New-York om haar 76-j. zoon op te zoeken. De beambte, die haar kaartje in orde maakte, vroeg terloops of ze wel durfde. ^Hoe durft u". was het verontwaardigde antiwoord Uit Palestina Gistermiddag is in het gebouw van de Ymca te Jeruzalem de eerste openbare vergadering van de speciale commissie der VN voor Palestina begonnen. Mosje Sjertok hoofd van het Joods bureau van de afdeling Washington, be handelde in een rede van zeventig minu ten alle phasen van de Joodse politieke, economische sociale en culturele activi teit. De Palestünse verzetsgroep Stern heeft een memorandum uitgegeven, dat, naar wordt verklaard, aan de speciale Pale- stina-commissie der VN is overhandigd. In dit memorandum wordt verklaard, dat de leden der commissie veilig zullen zün en dat de groep Stern alle verzets actie zal staken indien de commissie de Palestünse regering kan bewegen, dat deze zich van militaire maatregelen ont houdt. DUITS PREMIER VOOR NATIONALISATIE. De nieuwgekozen eerste minister van Noord-Rünland-Westfalcn, Karl Ar nold, heeft in het parlement verklaard, dat Duitsland alleen dan buitenlandse hulp zou verkrijgen, wanneer eerst be sloten werd. zelf een maximale kracht inspanning 'te ontwikkelen. Verder verklaarde de premier, dat de voornaamste Duitse industrieën moes ten worden genationaliseerd en de deel neming van particulier kapitaal in de productie van steenkool, staal, üzer en chemicaliën moest worden uitgesloten. Hü beloofde, dat een redelüke schade loosstelling volgens de uit te vaardigen wetten zou worden gewaarborgd. Het Duitse volk- was bereid herstelbetalin gen te doen. De premier vroeg zich ech ter af, hoe de democratie in Duitslahd moest opgroeien, indien zij zich niet mocht uiten. GÉÉN JUIST MIDDEL TEGEN EXAMENVREES! Een leerling van de Zeevaartschool Abel Tasman te Delfzül had met examenvrees te kampen. Om ze ker te rij y. van de uitslag van zün examen, nam hü op een nacht uit de directeurskamer de eindex- amenopgaven mee en schreef deze over, waarna hü de gezegelde en veloppe, welke hü aan de onder kant had opengesneden, 's och tends weer op haar plaats depo neerde. De inbraak werd al spoe dig ontdekt, de betreffende leer ling aangehouden en naar Gro ningen op transport gesteld. Het voorstel van de heer v. d. Goes van Naters BETREFT OOK DUITSE INVAL IN NEDERLAND. Naar uit het betreffende kamerstuk nader blükt. beoogt het gistermiddag aangekondigde voorstel van de heer Van der Goes van Naters het houden van een enquête naar de gebeurtenissen, ver band houdende met de Duitse inval in Nederland en naar het beleid der op eenvolgende kabinetten te Londen. Blükens deze formulering zou de te houden enquête dus een ruimer terrein moeten bestrüken dan alleen het rege ringsbeleid te Londen. (Red. LD.). TEKST LINGGADJATI AAN VEILIGHEIDSRAAD AANGEBODEN. Maandag j.l. heeft de Nederlandse re gering de tekst van de overeenkomst van Linggadjati aan de Veiligheidsraad te Lake Success" ter kennisneming aan geboden, benevens 10 bülagen. waarin de correspondentie vervat ls van de Commissie-Generaal en de Indonesische vertegenwoordigers. Bevin te Parijs By' aankomst op het vliegveld van Parijs zeide de Britse minister Bevin o..m. dat hij niet zo zeer naar Frank- rük is gekomen om politieke geschillen te bespreken dan wel om te onderzoe ken, welke stappen noodzakelük zijn voor het economisch herstel van Euro pa. Bevin verklaarde, dat de millioenen op dit continent, die tengevolge van de oorlog en de invasie hebben geleden, recht hebben op een behoorlüke le vensstandaard en dat dit geen uitstel gedoogt. Op de vraag, of alle landen van Europa deel zouden hebben aan het plan van Marshall, glimlachte Bevin, terwül hü op overtuigende toon zei: „ik hoop het". Hü is direct met de besprekingen met Bidault begonnen. Tot na midder nacht is geconfereerd. Er schijnt een grote mate van overeenstemming te bestaan, doch tot beslissingen kwam men nog niet. Tüdens een lunch van de vereniging van buitenlandse Journalisten te Parijs heeft Vincent Auriol, de Franse presi dent, ffen warm pleidooi gehouden voor Marshall's plan voor steun aan Europa. „De Franse republiek", zo zeide Auriol. „verwelkomt Marshall's stout moedig en wijs initiatief. Frankrü'k moet het met enthousiasme begroeten en de uitgestippelde weg met vastbe slotenheid volgen. Ons gehele conti nent kan deze gelegenheid niet voorbü laten gaan. Auriol noemde het economische en het politieke vraagstuk een het zelfde, doch achtte het misschien verstandiger om zonder dralen de. materiële kwes ties op te lossen, daar volgens zijn me ning het politieke wantrouwen langza merhand van zelf zal verdwijnen, wan neer ieders bestaan verzekerd is. Italië heeft zijn volledige steun toe gezegd aan Marshall's plan. BINNENLAND. Een klein opleidingsschip van het Belgische zeekadetten corps zal in Augus tus a.s. voor drie dagen de haven van Rot terdam bpzoeken. Op 27 Juni as. zal een groot aantal Earlementsleden op uitnodiging van de imburgse Land- en Tuin bouwbond een bezoek brengen aan Noord-Limburg. De stichting van Nederlandse toneel spelers heeft de „5 Mei prijs" van f. 250 voor de eerste maal toegekend aan. de dames Elisabeth Andersen, Loes Hensen en Annle de Lange en aan de heren Cas Baas, Ton Kuyl en Ton Lute. Toen de 23-jarige landbouwerszoon van Reekum te Meteren ln de kersen boomgaard bezig was de vogels te verjagen, sprong zün geweer plotseling uit elkaar. Hij werd in de borst getroffen en ln ernstige toestand overgebracht naar het naastbijgelegen ziekenhuis. De Vereniging van Ned. Gemeenten zal 25 en 26 Juni te Amsterdam haar Jaarvergadering en congres houden, welke door ongeveer 700 vertegenwoordigers van gemeentebesturen bijgewoond zullexl wor_ den. De raad der Franse republiek (de Senaat) heeft eenstemmig de ratificatie van. het vredesverdrag met Italië goed gekeurd. Radio Werkend Nederland zal Zater dag 21 en Zondag 22 Juni haar eerste demonstratief stlchtlngs-coixgres houden ln het gebouw Frascati te Amsterdam. Te Wleldrecht zijn twee woonhuizen afgebrand ten gevolge van het feit, dat een er voor staande benzlne-tankwagen ln brand vloog. De hulzen werden aangetast door de grote steekvlammen, die uit de brandende wagen schoten. Ook de tank wagen werd een prooi der vlammen. De Britse Minister van Oorlog, Bel leneer, heeft ln het Lagerhuis zlln dank betuigd „wegens het edelmoedige aan bod van de burgemeester van Nijmegen" die zich bereid heeft verklaard te zor gen voor kosteloos vervoer van de Neder landse grens naar zlln stad van familie leden van Britse soldaten, die te Nllme- gen zlln begraven. BUITENLAND Dr. Carl von Schubert, staatssecre taris aan het Duitse ministerie van bui tenlandse zaken tydens de onderhandelin gen. welke hebben geleid tot het verdrag van Locarno, waaraan hy een groot aan deel heeft gehad en later Duits ambassa deur te Rome, Is te Trier overleden. Gisteren heeft ln een plechtige ln- wijdingsdlenst de Noorse bisschop Elwln Berggrav aan de Evangelisch Lutherse ge meente te Hilversum als geschenk van de Noorse kerken een fraaie bronzen kerkklok onthuld en overgedragen. Oojc aan de Lutherse kerken te Arn hem en Nymegen zün door hem der- gelyke klokken overgedragen. De weduwe van Fritz Sauckel, die ln October J.l. te Neurenberg is terechtgesteld is een boete van 1000 Mark opgelegd. ZIJ lS voor drie Jaar voorwaardelük in vrijheid gesteld. De Clipper „America" van de Pan American Airways ls met 21 passagiers en een tien koppen tellende bemanning aan boord uit New York vertrokken voor een vlucht, waardoor de eerste passaglers- luchtdlenst rond de wereld wordt geopend. Een Italiaans schip met wijn, dat van Sicilië op weg was naar Genua Is by het eiland Glgllo, 125 km ten Noordwesten van Rome op een mün gelopen en gezon ken. 15 opvarenden kwamen om het leven. Het Argentynse dagblad „Critica" heeft twee leden van zyn redactiestaf ge schorst wegens het publiceren van een „domme en slinkse aanval" op de echt genote van president Peron.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1