Rode Kruis verstuurt niet alleen pakjes Amerika's hulp aan Europa .Vermoedelijk afwijzend advies aan Nederlandse Regering Op grond van onbevredigende Republikeinse nota er in Wat gebeurt Indië WEERBERICHT Massale demonstraties te Lunteren Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 17 JUNI 1947 No. 26109. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 3. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 26041; Red.: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 Het advies van de Commissie-Gene raal zal vandaag ter kennis van de Nederlandse regering worden ge bracht, aldus verneemt Anela van wel ingelichte zijde. Aan de Republikeinse delegatie zal mededeling worden ge daan over het standpunt van de Commissie-Generaal ten aanzien van het Republikeinse antwoord. Men mag aannemen dat in deze mededeling zal worden verwezen naar de laatste ali nea van de Nederlandse nota, waarin gezegd wordt „mocht dit antwoord afwijzend of onbevredigend zijn, dan ziet de Commissie-Generaal tot ha^r leedwezen geen mogelijkheid de be sprekingen voort te zetten en zal zy de vraag, watverder moet gebeuren, voorleggen aan de Nederlandse rege ring. Bronislaw Huberman t EEN ONVERGETELIJK VIOLIST Gisteren is te Corsier sur Vevey in Zwitserland op 65-jarige leeftijd plot seling overleden de bekende, onverge telijke Poolse violist Bronislaur Hu berman. Huberman werd in 1882 te Czensto- chowa bij Warschau geboren. Reeds vroeg trad h ij als wonderkind op. o.a, te Amsterdam. Hij was een leerling van Lotto te Parijs en in 1892 van Joachim te Berlijn. De violist maakte concert reizen door de oude en nieuwe wereld. AMERIKAANSE GRAANEXPORT VOOR NEDERLAND. Het Amerikaanse Departement van Landbouw heeft de verdeling bekend ge maakt van de exporttoewijzingen voor graan over de maand Augustus, welke in totaal 1.372.000 ton belopen. Nederland ontvangt daarvan 66.000 ton. 9.000.000 MENSEN LEVEN NOG IN SLAVERNIJ. Een speciale commissie van de inter nationale conferentie voor de mensen rechten heeft een beroep gedaan op de V. N. om de slavernij over de gehele wereld af te schaffen. Volgens deze commissie leven er thans nog 9.000.000 mensen onder een of an dere vorm —van slavernij, van wie 2.000.000 in Abessynië en evenveel kin- derslaven in China. 700.000 in Arabië, 300.000 in Liberie en andere delen van Afrika en in Voor-Indië en 4.000.000 in Latijns Amerika. Natsi :r besprak resolutie Partij v. d. Arbeid WENST VREEDZAME OPLOSSING. De Republikeinse Minister van Voorlichting. Mohammed Natsir, heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij o.m. zegt: „Wij hebben met genoegen kennis genomen van de resolutie van de party v. d. Arbeid, dat een gewa pend conflict heilloos is. Indien dit ook de vaste wil van het Nederlandse volk is, staan er altijd wegen voor een vreedzame oplossing open en wij wen sen niets liever". De 'resolutie samenvattend, zeide Natsir. ..Wat betreft het oordeel van de Partij v. d. Arbeid, dat de staats rechterlijke constructie, in de antwoord nota voorgesteld, niet te rijmen is met de overeenkomst van Linggadjati. kan gezegd worden, dat dit oordeel schijnt voort- te vloeien uit de onjuiste pre misse. dat de Indonesische delegatie zou trachten in de overgangstijd een zo sterk mogelijke positie te forceren. De kwestie ligt anders. De ondervonden moeilijk heden met Linggadjati moeten in hun geheel overbrugd worden en Indonesië moet zo spoedig mogelijk aan haar in ternationale plichten, met betrekking tot de wederopbouw, kunnen voldoen Dit zijn de hoofdmotieven van de Re publikeinse nota. Indien men ens er van kan overtui gen, dat de ondervonden moeilijkheden van de afgelopen maanden zouden kun nen worden vermeden op een andere wijze, dan in onze nota voorgesteld, zoude» wij zeker onze visie voor een betere, zelfs een andere, doch niet voor Bronislaw Huberman. doch woonde te Berlfjn. In 1912 ver scheen van zijn hand „Aus der Werk- statt des Virtuozen". Het Nederlandse publiek kent hem door talrijke concerten met het Concert gebouw ^Orkest en het Residentieorkest en vele prachtige recitals. Het bericht van Huberman's heengaan zal dan ook door ontelbare muzieklief hebbers met ontroering gelezen worden. Spaak tegen loonsverhoging. Tijdens een lezing te Trazegnies heeft de Belgische premier Spaak verklaard, dat er op het ogenblik geen sprake van kan zijn in België een algemene verho ging der lonen in .overweging te nemen. Slechts in de metaalindustrie, de ma chinebouw en de textielnijverheid zal dit mogelijk zijn. Een loonsverhoging in de kolenmijnen is evenwel uitgesloten daar dit automatisch een verhoging van de kosten van* levensonderhoud met zich zou brengen. DUITSE PARTICULIEREN TIJDENS DE BEZETTING. Normale arbeid niet strafbaar. De Bijz. Raad van Cassatie te Den Haag heeft zijn beslissing gegeven op de vraag of Duitsers, die hier te lande tijdens de bezetting arbeid hebben ver richt, welke in him eigen land als nor male arbeid zou zijn te beschouwen ge weest. naar Nederlandse rechtsorde al of niet. strafbaar zijn. De Procureur- Fiscaal prof. mr. Langemeyer. was bij de behandeling van een zaak in cassa tie in het belang der wet, op 19 Mei 1.1. tot de conclusie gekomen, dat der gelijke personen niet strafbaar te ach ten zijn. De Bijzondere Raad heeft ojn overwegende, dat de vraag van straf baarheid afhankelijk is van de feite lijke waardering der daden, het beroep verworpep. Hierbij heeft de overweging gegolden dat een Duitser zich wellicht nog moei lijker dan een Nederlander aan drang van de Duitse" overheid kon onttrek ken en onder omstandigheden voor hem het beroep op overmacht dus in ruimer mate open kan staan en zijn geval lichter moet worden beoordeeld dan dat van een Nederlander. ZOMERS WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht met weinig wind- Mor gen overdag tot matig toenemende wind tussen Zuid' en Zuid-Oost. Aanvankelijk overal zonnig weer. Later in het Wes ten van het land toenemende bewolking, vooral in de hogere niveaux. Overwe gend droog. Iets hogere temperatuur dan vandaag. 18 Juni. Zon op: 4.19 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 3.38 u.: onder: 21.07 u- (N.M.) Hoogwater te Katwijk aan Zee te 3.12 en 15.36 uur. BEHALVE BIJ DE SOVJETS instemming. Engeland zal in de nabije toekomst besprekingen voeren met de sovjet-unie over de consequenties van het plan van Marshall voor economische hulp aan Europa als "een geheel, aldus een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Frankrijk en Engeland zullen hetl initiatief nemen tot deze besprekingen door middel van diplomatieke kanalen. Het ligt niet in het voornemen van En geland in dit stadium een algemene conferentie bijeen te roepen. Een woordvoerder van het'Britse mi nisterie van buitenlandse zaken legde er in hoge mate de nadruk op, dat de besprekingen, die Be vin morgen- met de Franse regering zal voeren van ex- ploratieve aard zullen zijn. Bevin vertrekt vanmiddag vergezeld van zijn economische adviseur, sir Ed- mor>d Hall Patch, e.a. per vliegtuig naar Parijs en zal weer op tijd in Lon den terug zijn in verband met de de batten over buitenlandse zaken in het Lagerhuis. DE SOVJETS AFZIJDIG. Het officieel orgaan van de Sovjet- Russische communistische partij, Praw- da. typeert het door Marshall naar voren gebrachte plan .tot hulpverlening j aan Europa als „een copie" van het plan van president Truman om met be hulp van de dollar politieke pressie uit te oefenen". Het was een plan „van inmenging in de binnenlandse aange legenheden van andere landen". De Prawda schrijft voorts: „zodra een land, b.v. Hongarije, zijn regeringsli chamen van samenzweerders zuivert, laat Amerika onmiddellijk zijn bazige stem horen". Volgens de Prawda was de Sovjet- Unie vastbesloten „zich tegen inmen ging in binnenlandse aangelegenheden van kleine landeh door grote mogend heden te verzetten". FRANKRIJK VÓÓR. Naar uit gezaghebbende bron te Pa rijs wordt vernomen heeft Frankrijk bij de Amerikaanse regering voorstel len ingediend om een aantal Europese commissies op te richten ter bestude ring van de speciale vraagstukken, die aan het herstel van Europa In de weg staan, en van hetgeen nodig is om tot een oplossing in overeenstemming met het voorstel van Marshall te komen. Men neemt aan, dat de Franse rege ring op het ogenblik gekant is tegen het bijeenroepen van een algemene Europese conferentie, omdat ter voor koming van een Europese catastrophe spoedig resultaten moeten worden ge boekt. Volgens mededeling van een func tionaris van de Franse ambassade heeft Bonnet een officieus en voorlo pig rapport bij Marshall ingediend, waarin Frankrijk zijn instemming be tuigt met het plan van Marshall. Volgens de "woordvoerder van de ambassade zal Frankrijk de oprichting van een speciale commissie voor ver Voer landbouw, staal en steenkool voorstel len. In de steenkoolcommissie zouden vertegenwoordigers van de vier mo gendheden, die Duitsland bezet hebben, zitting moeten nemen. Volgens Bonnet is de Franse rege ring van mening, dat de totale behoef ten van een gezamenlijk programma voor het herstel van geheel Europa minder zouden zijn dan de som van de behoeften der staten, wanneer deze in aparte programma's tot uiting komen. In officiële klingen is men van me ning, dat de technische commissies, waar Bonnet op aandringt, niet alleen de leden-staten van de V.N., maar ook mogelijkerwijs voormalige vijandelijke staten en bezette zones, die geen lid zijn van de V\N. zouden vertegenwoor digen. OOK NOORWEGEN BEREID. Een woordvoerder van het Noorse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Noorwegen bereid zou zijn deel te pemen aan besprekingen over Marshall's voorstel voor economi sche steun aan Europa, mits dit plan zodanig zou worden uitgevoerd. dat daardoor de buitenlandse politieke ge schillen niet verder worden toegesplitst. „Indien positieve resultaten kunnen worden verkregen, zullen de V.S. een bijdrage geleverd'hebben, die niet hoog genoeg aangeslagen kan worden". een slechtere wijze willen prijsgeven,1 mits de uitwerking van Linggadjati daar beter mee gediend zal zijn en de Ver. Staten van Indonesië uiterlijk voor 1 Januari 1949 als souvereine staat ge vestigd zou zijn. Alleen toestand in Palembang rustig. REPUBLIKEINEN LEGGEN VERSTERKINGEN AAN. In het Nederlands militaire weekover zicht van de afgelopen week wordt mel ding gemaakt van 1 Nederlandse dode en 2 gewonden. De Nederlandse militaire woordvoer der meldt, dat op Sumatra alleen de toestand in Palembang rustig is. Bij Medan en Padang werden Nederland se patrouilles met mortieren en auto matische wapens beschoten, terwijl in Medan de voedselblokkade door de Re publikeinen gehandhaafd blijft. Op Java vonden ook verschillende be schietingen plaats. In de Oostelijke sec tor van Batavia kwamen de Nederlan ders driemaal in gevecht met'de Repu blikeinen, terwijl in de Westelijke sec tor de sluizen van het inundatiekanaal werden opengezet, waardoor de sawahs geïnundeerd werden. In Soerabaja hadden wederom ruim twintig maal beschietingen plaats door Nederlandse patrouilles, waarvan de meeste binnen de demarcatielijn. In alle sectoren van Semarang wor den versterkingen door de Republikei nen aangelegd. Op Zuid-Borneo werd een belangrijk verzetsleider gearresteerd. De Republi keinse woordvoerder maakt melding van Nederlandse acties, waarbij de Republi keinse kustwacht in het gebied van Modjokerto onder vuur werd genomen Eveneens spreekt hü van overschrijding van de Nederlanders van de demarcatie lijn in Oost-Java en rapporteert een vuurgevecht nabij Tangerang. PROBOLINGGO MAG GErN EVACUATIE-HAVEN ZIJN. Tegen alle gemaakte uitspraken in weigeren de Republikeinse autoriteiten thans toe te staan, dat Probolinggo als afvoerhaven gebruikt wordt voor de eva cuatie van circa tienduizend Oost-Indo nesiërs. Zij staan er op. dat hiervoor Ba tavia gebruikt zal worden, waardoor de evacuatie minstens een half jaar zal vorderen- CORRESPONDENTIE C -G. EN INDON. DELEGATIE GEPUBLICEERD. Het Republikeinse Ministerie van- Voorlichting heeft heden de correspon dentie gepubliceerd tussen de Commissie- Generaal en de Republikeinse delegatie gevoerd. Het betreft hier de correspon dentie welke aan de ondertekening van Linggadjati is voorafgegaan en welke brieven van Nederlandse zijde reeds op 25 Maart j.l. waren vrtjg^even en door Aneta gepubliceerd. RAF BOMBARDEERT BINNENKORT HELGOLAND. Het hoofdkwartier van de Britse ma rine heeft medegedeeld, dat de Royal Air Force binnenkort Helgoland zal bombarderen. Bommenwerpers zullen dag en nacht in actie zijn. Een week voor de operaties zullen beginnen zal te Hamburg een waarschuwing worden uit gegeven voor de schepen, die ten min ste twee zeemijlen uit de buurt zullen moeten blijven. WEER REGERINGSNEDERLAAG IN BRITSE HOGERHUIS. De Britse regering heeft in het Hoger huis (waar de regering in de minder heid is) opnieuw een nederlaag geleden op twee minder belangrijke punten in het wetsontwerp op de nationalisatie van het vervoer. Twee amendementen der oppositie werden met een aanzien lijke meerderheid aangenomen. BIRMA EN HET BRITSE GEMENEBEST. De pas benoemde Birmaanse hoge commissaris te Londen, Tin Toet, heeft verklaard, dat Birma waarschijnlijk om historische redenen zal besluiten tot onafhankelijkheid buiten het Britse gemenebest, maar dat het lpnd nauwe banden met het gemenebest zou willen onderhouden op het gebied van defen sie en handel. VON BRAUCHITSCH NIET UITGELEVERD. Naar de Duitse nieuwsdienst in de Britse zone meldt, heeft een Ameri kaans woordvoerder het bericht tegen gesproken, dat de vroegere Duitse ge neraals von Brauchitsch Guderian en Van dem Bach ter berechting aan Po len zullen worden uitgeleverd. Hongarije contra V. St. nationalisatie der banken. Hongarije is bereid alle materiaal over de jongste crisis aan een commis sie van onderzoek der V. N. voor te leggen, als de grote mogendheden hier mee accoord gaan. aldus verklaarde de Hongaarse sociaal-democratische mi nister van justitie, Istzvan Ris. tijdens een interview. „Indien een dergelijk on derzoek zou plaats hebben, zal Ameri ka. daar ben ik zeker van. onmiddellijk Ferenc Nagy (de ex-premier) en Tibor Eckhardt (leider der boerenpartij voor de oorlog) ten gevolge van wat het over hen zou vernemen, uit het land zetten". De sociaal-democratische partij, die 69 der 420 zetels ln de nationale verga dering heeft, zal niet aan nieuwe ver kiezingen deelnemen, indien zij geen eigen onafhankelijke lijst heeft. Een andere woordvoerder van deze partij gaf uiting aan ziin bezorgdheid over de rol. die de V. S. thans in Euro pa spelen „Wil Amerika de rol van Duitsland overnemen en een nieuwe ramp' veroorzaken? De Hongaarse so cialisten zijn bang, dat de kapitaalsbe- langen voor de Amerikaanse regering belangrijker zijn dan de vrede der we reld", aldus deze woordvoerder. De po litieke toestand in Hongarije is nog niet geheel tot oplossing gebracht. Naar ver luidt, is kolonel Stefan Szemes. dïe de Hongaarse militaire missie op de vre desconferentie te Parijs leidde, gear resteerd. Men verwacht ook. dat de partij der kleine boeren minstens nog zes van haar afgevaardigden uit de partij zal stoten. Deszo Sulyok. leider van de Hongaar se vrijheidspartij (oppositie), die Hon garije verleden week een politiestaat heeft genoemd, heeft aan Laszlo Rajk, minister van Binnenlandse Zaken, be loofd. niet meer in het openbaar te zullen spreken, voordat de minister de houding van zichzelf en van zijn com munistische politiek t o.v. de bijeen komsten en de organisatie der vrij heidspartij heeft bepaald. Gisteren is het op een bijeenkomst van de vrijheidspartij te Szeged, waar Sulyok ingevolge zijn belofte niet ge sproken heeft, tot botsingen gekomen. De politie moest tussen beide komen. Verscheidene personen werden gewond. Te Boedapest werden de leden der vrij heidspartij op een bijeenkomst met rotte eieren bekogeld. De zaal was een ravage. Gisteravond is bekend gemaakt, dat 13 der belangrijkste banken van Hon garije onmiddellijk aan commissarissen zullen overgaan. De 3 voornaamste banken van Boedapest zullen worden toegewezen aan 3 commissarissen, die resp. door de communistische, de socia listische en de kleine boerenpartij zul len worden benoemd. In Augustus zul len de banken genationaliseerd worden, Dinsdag en Vrijdag géén vlees in Restaurants. MET INGANG VAN HEDEN. Dezer dagen is een beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van kracht geworden, waarbij het verboden is aan de eigenaar van een hotel, res taurant of broodjeswinkel op Dins dag en Vrijdag vlees te serveren. Deze maatregel houdt verband met het streven bij de huidige moeilijkhe den in de vleesvoorziening het gebruik waar mogelijk zoveel als het kan to be perken. Vandaag is het de eerste dag waarop het publiek in restaurant, ho tel of broodjeszaak zijn maaltijd zon der vlees zal moeten gebruiken. Veto van President Truman OVER BELASTINGVERLAGINGSWET President Truman heeft jijn veto uit gesproken over een wetsvoorstel, dat door het congres reeds is goedgekeurd en een verlaging der belastingen beoogt van 4 milliard dollar. Dit is het eerste veto. dat Truman heeft uitgesproken over een maatregel, die door het door de republi keinen beheerste congres is goedgekeurd. Het copgres zal heden het wetsvoor stel nogmaals behandelen. Het is echter niet zeker, of de repu blikeinen ln staat zullen zijn. zich te verzekeren van de tweederde-meerder heid in beide kamers, welke nodig is om het veto van Truman te niet te dóen- „Wij staan nog* steeds voor het feit", aldus Truman „dat wij grote verant woordelijkheden hebben t.a.v. de inter nationale hulpverlening en opbouw, die ten nauwste samenhangen met onze po gingen om een duurzame vrede te ver zekeren. Wij bevinden ons nog steeds in een overgangsperiode, waarin nog veel onzeker is. Een tijd van ruime werkge legenheid, hoge prijzen lonen en win sten, zoals wij die nu beleven, moet een surplus opleveren van de staatsinkom sten t.o.v. de uitgaven. Dit surplus moet grotendeels of geheel benut worden om de staatsschuld (welke geraamd wordt op 265 milliard dollar) te verminderen". Volgens Truman waren de voorgestel de verlagingen van de inkomsten-belas tingen onbillijk en het argument, dat de belastingverlagingen ook zouden kunnen helpen om een depressie te vermijden, niet steekhoudend. Er waren wel vele aanwijzingen, die op een voortbestaan van inflatlonlsttébhe tendenzen duidden. Deze zouden door een belastingverla ging versterkt worden. Ten slotte bepleitte Truman het ont werpen van een plan. dat een volledige herziening van het belastingstelsel zou inhouden en het gehele terrein van be lastinginkomsten zou bestrijden. Harold Knutson. voorzitter van de commissie van het Huis van Afgevaar digden voor de geldmiddelen, die oor spronkelijk de wet voorstelde, noemde de daad van Truman „ongevoelige poli tiek" en deed een beroep op het con gres om het veto te niet te doen- „Naar het millioen"! Onze Haagse Redacteur schrijft: 19 JuvQ a.s. zal het, gelijk bekend, 80 jaar geleden zijn, dat het Ned. Rode Kruis werd opgericht. De stoot daar toe wCrd gegeven door Koning Wil lem III en hltyd door heeft ons Vor stenhuis zijn belangstelling aan de organisatie blijven geven. Prinses Ju liana is thans Voorzitster van het Ned. Rode Kruis. De herdenking van he1 jubileum zal geschieden met een gro te bijeenkomst op Vrijdag en Zater dag, 20 en 21 Juni a.s. te Lunteren en een concert in het Kurhaus te Sche- veningen op Zaterdag 28 Juni a.s. In een persconferentie, waarin hij deze aankondiging deed, wees de heer Ket- wich Verschuur, directeur generaal, er op, dat de taak van het Rode Kruis nog iets meer is dan pakjes sturen en brie- veh doorzenden. Hij herinnerde hiertoe aan de sapienwerking met België; aan het orthopaedisch ziekenhuis met 70 bedden en compleet instrumentarium, dat het Amerikaanse Rode Kruis aan het onze heeft overgedragen en waar nu alle oorlogsslachtoffers geholpen kunnen worden, die naar een prothese Gistermorgen is Prinses Marijke in het ooglij dersgasthuis te Utrecht geope reerd. Prof. Weve verrichtte de operatie terwijl de andere doktoren aanwezig waren. V.l.nj. dr. J. H. G. Carstens, prof. J. J. M. Weve. dr. de Groot en dr. Robberts. (Foto AnefoHerschel) verlangend uitzien. Hij herinnerde aan de internationale conventies. Die be treffende de behandeling van ziekenen gewonden te velde en die aangaande het lot der krijgsgevangenen zijn herzien; een geheel nieuwe conventie is opge steld inzake de bescherming der bur gerbevolking en dus ook van de zgn. politieke gevangenen. In Augustus 1948 komen te Stockholm bijeen de Liga en het Comité International benevens de nationale organisaties der 64 aangeslo ten landen, waar men die conventies hoopt te tekenen en ze met behulp der diplomatieke vertegenwoordigers dier landen tot een deel van het Internatio nale Recht te maken. Spr. vertelde ook van het eerbied-afdwingende werk der 1100 medici en verpleegsters en adnfli- nistratief personeel van het Ned. Rode Kruis in Indië. Binnen korte tijd zal men hierover in de bioscopen een filmpje kunnen zien, dat onder de titel „Melodie der Barmhartigheid" eerbeeld zal geven van de arbeid der mobiele teams aldaar. Een ambtenaar van het Binri. Bestuur schreef, dat doof het medisch en hygiënisch werk dezer teams in zijn ressort de bevolkingsaan- was van 25.000 was gestegen tot I 256.000. De massale demonstraties op Vrij dag en Zaterdag a.s. te Lunteren, waarvoor extra treinen zullen lopen, en waar voor duizenden kampeerge legenheid is geschapen, zullen een beeld geven van de Rode Kruis-arbeid op het slagveld. Daarnaast wordt in film en openluchtspel de menslieven de taak van de organisatie voor het ganse volk getoond. Voor h«t gehele volk. Wü herinneren ons nog de leu ze: „Naar het millioen", toen het le dental van het Ned. Rode Kduis de GOO.OOO bereikte. Zou het 80-jarig be staan niet een prachtige gelegenheid zfjn^ om van ons medeleven en mede doen te getuigen? VONNIS OVER MILCH BEVESTIGD. Generaal-majoor Keating, plaatsver vangend militair gouverneur van de Amerikaanse zone in Duitsland, heeft het vonnis houdende veroordeling van veldmaarschalk Erhard Milch tot le venslange gevangenisstraf bevestigd. BINNENLAND. Te Venlo zijn thans de 30 eerste Baltische meisjes aangekomen, afkomstig uit de kampen van verplaatste personen in Duitsland die in ons land te werk ge steld worden om in het schromelijk tekort aan krachten voor huishoudelijk werk te voorzien 23 van haar zullen in dienst komen van het Wllhelmlnagasthuis, te Amsterdam en 7 ln het „Onze Lieve Vrouwengasthuis" aldaar. De Ned. ambassadeur in Washington zal dezer dagen in een plechtige bijeen komst een aantal decoraties en erkente lijkheids medailles uitreiken aan inwoners van de Ver. Staten als bewijs van dank baarheid voor hun diensten, gedurende cn na de oorlog bewezen aan de Nederlandse zaak. Het 6-Jarig jongetje H. J. Meyer te Apeldoorn, dat met zijn vader op de Zwaansprengweg nabij Beekbergen wan delde werd door een vrachtauto aange reden en zodanig gewond, dat het kort daarna ln het ziekenhuis is overleden. De internationale conferentie voor de rechten van de mens, die te Londen wordt gehouden, heeft een rapport goed gekeurd over de persvrijheid, dat werd uit gebracht door mevr. mr. P E. Elderlng, Journaliste te Amsterdam. De zeetinbaggermolen „Menoemblng" Is te Tandjong Prlok aangekomen. Vertegenwoordigers van waterleiding maatschappijen ln Gr. Brittannlë. Ame rika, Frankrijk en Nederland hebben op een conferentie te Harrogate besloten tot de oprichting van een Internationale Ver eniging van Waterleidingmaatschappijen. Tot vice-voorzltter werd benoecid de Nederlandse afgevaardigde, de heer M. Blemond. Het Kon. Instituut van ingenieurs bestaat dit Jaar een eeuw. Ter herdenking van dit feit zullen van 22 t m. 26 Sep tember te Den Haag feestelijkheden ge houden worden. BUITENLAND. BevJn. de Britse minister van bui tenlandse zaken en dr. Jaroslav Stransky. de Tsjecho-Slowaakse minister van onder wijs, hebben een Engels-TsJecho-SlowaakSe culturele overeenkomst getekend. Een krijgsraad te Saloniki heeft de secretaris-generaal van de Macedonische communistische partij. Goessidec. wegens het verlenen van steun aan de Griekse guerlllastrljders, ter dood veroordeeld'. Het Griekse kabinet heeft z(jn goed keuring gehecht aan de ontwerpovereen komst tussen Griekenland en de V. S. In zake het Amerikaanse aanbod tot het verlenen van flnantlële hulp. Op de conferentie van Belgische vak verenigingen die te Brussel geopend ls, heeft minister-president Spaak het voor nemen van de Belgische regering kenbaar gemaakt om een som van 12 milliard Belgische francs uit de winst van de werk gevers over te hevelen naar de verzeke ringsfondsen voor werkloosheid en naar het fonds voor thuiswerkers. Het communistische lid van de Ita liaanse Constituerende Vergadering. Scoc- clmarro. die minister van financiën was in het tweede kabinet-De Gasperl. heeft ty- dens het debat over het regeringsprogram verklaard, dat zijn party de „politieke sta biliteit" niet in gevaar zal brengen. Scoccimarro zelde. dat Italië buiten landse credleten nodig heeft en slechts Amerika deze kan verstrekken. Deense onderzoekers hebben de gra ven gevonden van elf geallieerde piloten, die kort voor de Duitse overgave waren neergeschoten ln het Norlund woud naby Aalborg. Het betreft Engelsen. Canadezen, Australiërs en Nederlanders. Het Franse militaire bestuur heeft een order tot deportatie van 495 pultse gezinnen ln het Saargebled uitgegeven, welke gezinnen een „gevaar voor de vei ligheid" worden genoemd. In het stadje Macon ln midden- Frankryk wordt thans gezocht naar „een moderne Borgia", die haar men gelooft verantwoordelijk ls voor de vergiftiging van veertig personen gedurende de laatste vier Jaar. Argentinië zal Italië een credlet van 400 millioen pesos verstrekken voor goede ren-aankoop. Een Amerikaans legervliegtuig van het type C 47 ls kort na de start van het vliegveld Godman bij fort Kentucky neer gestort en ln brand geraakt. -20 personen raakten licht gewond. De Nobelprijswinnaar voor natuur kunde. prof. dr Phlllpp Lenard ls op 85-Jarlge leeftyd overleden. Zeeliedenstaking in Amerika. UITBREIDING DREIGT. De Amerikaanse onderminister van Arbeid. John Gibson, hóeft order ont vangen van de minister, de staking, welke thans zevenhonderd 'schepen heeft vastgelegd, snel tot een oplossing te brengen. Hij heeft opnieuw vertegenwoordigers van reders en zeelieden voor een confe rentie uitgenodigd. Joseph Curran, de voorzitter van de vakvereniging van zeelieden, heeft verklaard, dat de sta king. welke Zondagnacht door hem is geproclameerd, zich zal uitbreiden, wanneer aan de eisen van de vakvereni ging betreffende arbeidscontracten niet tegemoet gekomen zou worden, en dan binnen enkele dagen een 1150 schepen zou treffen. Volgens Amerikaanse ambtenaren, dis belast zyn met de zorg voor graan- en steenkoolvoorraden voor het buiten land kon de staking niet op ongelegener tijd begonnen zijn.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1