Resolutie van de Partij van de Arbeid Republiek wil derde als bemiddelaar De a.s. nationalisatie van de Nederl. Bank Aandrang tof hernieuwd contact met Republiek WEERBERICHT Als de onderhandelingen mislukken Wat er in Indië gebeurt Prof. Routine's oordeel: Waarom wendde Partij v. d. Arbeid zich niet tot Republiek? De laatste vóór alles verantwoordelijk voor beschadiging der vertrouwenssfeer Hoe aandeelhouders schadeloos gesteld worden Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 16 JUNI 1947 No. 261 OS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. enAdm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Indonesia S voorstel in strijd I II. Algeheel herstel van de toestand I intrarKafi i n Buitenzore. zoals die was voor de mei i^ingaajail Maanslag van de PEP., tenminste met In Krasnapolsky te Amsterdam heeft verwijdering uit Buitenzorg van de voor Zaterdag de Partijraad van de Partij van de Arbeid vergaderd onder voorzitter schap van de heer K. Vorrink. Aan het einde werd de volgende reso lutie met alg. st. aangenomen: De Partijraad van de Partij van de Arbeid, bijeen op 14 Juni 1947 te Am sterdam. 1. Kennis genomen hebbende van de nota van de Commissie-Generaal aan de Indische delegatie van 27 Mei 1947 en van het antwoord daarop van 8 Juni 1947; 2. Met voldoening constaterende dat beide partijen de overeenkomst van Linggadjati als de vaste grondslag van hun betrekkingen aanvaarden; 3. Echter-met teleurstelling kennisne mende van het feit dat uit het Indone sische antwoord blijkt van zodanige principiële verschillen van interpretatie dier overeenkomst als niet mocht wor den verwacht na de vóór haar onderte kening tussen beide partijen gevoerde correspondentie, waardoor de republiek Indonesia van de Nederlandse interpre tatie volledig op de hoogte was; 4. Stelt vast. dat de aritwoord-nota van de Republiek Indonesia voor onmiddel lijke verwezenlijking voorstelt 'n staats rechtelijke constructie die niet te rij men valt met hetgeen de overeenkomst van Linggadjati voor de overgangstoe stand naar de souvereine Ver. Staten van Indonesië bepaalt; 5. Enerzijds van oordeel, dat. de Ne derlandse regering daaraan niet zonder grondwetsherziening zal kunnen mede werken; 1 6. Anderzijds nog steeds diep over tuigd. dat een gewapend conflict heilloos zou zijn voor beide naties; 7. Overtuigd, dat na het tot stand ko men van de overeenkomst van Linggad jati geen andere grondslag voor een juist beleid aanvaardbaar is dan een loyale uitvoering door beide partijen van dit accoord; 8 Overtuigd bovendien, dat een op lossing niet langer meer kan worden uit gesteld. daar anders een onhoudbare toestand zou ontstaan; 9. Doet een hartstochtelijk beroep op de regeringen van Nederland en van .de Republiek Indonesia beide om bereid te zijn tot een uiterste inspanning om een catastrophe te voorkomen en vraagt in het bijzonder van de Nederlandse rege ring; •a) hernieuwd contact, ten einde te pogen omtrent de meest dringende pun ten alsnog op korte termijn tot een re sultaat te geraken; b) het onderwerpen van de daarvoor vatbare punten van het geschil aan een uitspraak overeenkomstig het accoord van Linggadjati; c) duidelijke maatregelen, geschikt om de ernstig verstoorde vertrouwensfeer te herstellen en met name: I. In verband met de aankomst van de 2de divisie in Indonesië onmiddellijke aflossing van troepen en zo spoedig mo gelijk verdere vermindering van de troe penmacht; Uit Palestina. De commissie voor Palestina der VN zal heden haar werkzaamheden begin nen. De Haganah heeft een vlugschrift ver spreid waarin staat te lezen, dat de Ir- goen-zwai Leoemi en de Stern-groep be sloten hebben een „voorlopige Joodse re gering" samen te stellen. Deze regering zou haar zetel in het buitenland hebben, maar in Palestina in het geheim door enkele ministers vertegenwoordigd zijn. De grondwet dezer regering zou 1 Aug. bekend gemaakt worden. De Haganah waarschuwt de Joodse bevolking van Palestina voor deze rege ring. die. aldus de Haganah, door mid del van terreur zal regeren en zal trach ten de democratische elementen van het Jodendom te verdrukken. FRANSE WERKGEVERS MOGEN TOESLAGEN BEPALEN. Het Franse kabinet heeft Zaterdag avond besloten, de werkgevers toe te staan zelf de schaal voor productie-toe- slagen aan hun arbeiders vast te stel len, op voorwaarde, dat. ten eerste, dat de toeslagen geen zes en een halve, franc per uur te boven gaan; ten twee de, dat zij worden toegekend naar rato van de meer productie; ten derde, dat zij geen inflatie veroorzaken. De rege ring zal optreden als scheidsrechter tussen werkgevers en werknemers. ONTSLAGEN IN PORTUGAL. Te Lissabon is officieel bekend ge maakt. dat elf officieren en' twaalf hoogleraren, onder wie zeven leden der medische faculteit, ontslagen zijn we gens „revolutionnaire activiteit". Vol gens de officiële verklaring hebben be trokkenen bijgedragen tot het uitbre ken van stakingen in diverse industrie centra. De sering zegt strenge maat regelen te zullen nemen en eventueel de agitatoren te zullen verbannen. Twintig personen werden gedood en tien ernstig gewond bil een treinontspo ring nabij la Cruz in Argentinië. IETS WARMER De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere windstlle nacht. Morgen overdag tot matig toenemende wind tus sen Zuid-West en Zuid. Gedeeltelijk be wolkt. Overwegend droog. Iets hogere temperaturen dan vandaag. 17 Juni. Zon op: 4.19 uur; onder-- 21.02 uur. Maan op: 3.04 uur: onder* 19.42 uur (18 Juni N. M.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 2.24 en 14.48 uur. het gebeurde mede-verantwoordelijke Nederlandse autoriteiten; III Beëindiging van de compagne. als thans dor de regerings-voorlichtings- dienst te Batavia wordt gevoerd die ontaard is in een psychologische oor logsvoorbereiding; IV. Benoeming van progressieve figu ren op,leidende posten in Indonesië. Marshall's plannen. BE VIN NAAR PARIJS. Bevin. de Britse minister van buiten landse zaken, gaat morgen naar Parijs om besprekingen te voeren met zijn Franse ambtgenoot Georges Bidault, over het Amerikaanse plan voor hulp aan Europa. Het contact in deze zaak is opgeno men door Bevin- Frankrijk heeft bij monde van zijn ambassadeur te Wash ington om nadere bijzonderheden over het plan van Marshall verzocht en heeft te kennen gegeven, dat het de grootste belangstelling voor het voorstel koestert. De Franse regering heeft de Sovjet- Unie gevraagd, of zij bereid is haar me ning over de projecten van Marshall te zeggen. Geweld tegen geweld. De Indonesische Republiek zal een derde natie om bemiddeling vragen, indien de onderhandelingen met de Nederlanders mislukken, zo heeft dr. K. Gani, de Republikeinse minister van El. Zaken verklaard. Dit besluit, zo zeide hii, zou in overeenstemming zün met de slotclausule van Ling gadjati „Wij zijn nog steeds bereid hart te werken aan een vreedzame oplossing van dit accoord voor het welzijn van beide betrokken volken". Men is van mening, dat wederom de hulp van Engeland zou worden inge roepen. Volgens dr. Gani zijn de verschillen tussen de „uiteindelijke" voorstellen van de -C.-G. en het Indonesische contra-memorandum gering en recht vaardigen zij géén mislukking der be sprekingen. Een woordvoerder van de C.-G. heeft vandaag verklaard, dat het voorbarig is om te zeggen, dat de onderhandelin gen mislukt zijn. OPROEP VAN GENERAAL SOEDIRMAN. Generaal Soedirraan, opperbevelheb ber van de nationalistische strijdkrach ten, heeft in een radiorede voor de gé- hele Indonesische Republiek een beroep gedaan op de nationalisten om „geweld met geweld te beantwoorden". Op een massabijeenkomst in de nationalistische hoofdstad Djogjakarta verklaarde hij, Nieuwe ongerustheid in het Ruhrgebied. OVER VOEDSELVOORZIENING. Tijdens het weekeinde is de bevolking van de streken langs de Ruhr ongerust en mismoedig geworden daar zij -verno men heeft, dat haar voedselrantsoen in deze week slechts uit 2 pond .brood zal bestaan. Volgens de winkeliers zullen de gezinnen, geen vlees, groenten of vet krijgen. De Britse functionaris noemde de toestand „waarschijnlijk zo ernstig als nooit te voren". Reeds weken lang varieert het brood rantsoen tussen 3 en 5 -pond. dat de Indonesiërs na het overhandigen van het contra-memorandum der na tionalisten aan de Nederlanders op al les moesten zijn voorbereid. Hij deed een beroep op de nationalisten altijd klaar te staan: „Vecht met speren van bam boe. indien gij over geen wapens be schikt, wanneer de Nederlanders ge weld mochten gebruiken'-, aldus Soedir- man. Overeenstemming inzake advies van de C.G. MENINGEN OVER RESOLUTIE P. v. d. A. Een hooggeplaatst Nederlands zegs man te Batavia heeft tegenover Ane- ta verklaard, dat het advies van de C.-G., met de opstelling waarvan gis teravond een begin is gemaakt, geen minderheidsadvies zal bevatten. Ten aanzien van alle voorname punten van dit advies bestaat thans volledige overeenstemming tussen de Ned.-In- dische regering en de C.-G. Dit resultaat is bereikt na uitvoerig overleg met de regeringen van Indone sia. Timour en West-Borneo, welker mening luidde, dat het Republikeinse antwoord géén aanknopingspunt biedt voor verder overleg op korte termijn. De resolutie van de Partij van de Ar beid is door Ned. kringen te Batavia mej; voldoening ontvangen, daar zij een einde maakt aan vele gissingen. „In deze resolutie is duidelijk de overtuiging van de Partijraad uitge drukt, dat met de tegennota niet valt te werken in de richting van verdere onderhandelingen", aldus de Neder landse zegsman. Gerrit Schulte passeert als eerste de eindstreep in Heerlen van de zes pro- vinciënrit over een afstand van 590 kilomter. (Foto ANPv.d. W.X Een Republikeinse zegsman noemde tegenover Aneta de resolutie „een ver standige verklaring". Politieke kringen, in nauw contact met de Partij van de Arbeid achtten het belangrijk, dat de resolutie niet ver klaart, dat de Partij van de Arbeid niet bereid zou zijn-medeverantwoordelijkheid te aanvaarden voor 't verdere beleid van de Ned. regering, indien minnelijk over leg onverhoopt onmogelijk zou blijken. Het A N.P. heeft zich naar aanleiding der resolutie, die de Partijraad van de Partij van de Arbeid inzake Linggadjati heeft aangenomen, tot de voorzitter der Tweede Kamerfractie van de K.V.P ge richt met het verzoek daarop enig com mentaar te leveren. „Ik kan mij levendig begrijpen", aldus prof. Romme, „dat in de impasse, waar-:, in het antwoord van de Republiek In donesië de zaak van de wederopbouw van het Rijk in het algemeen en van Indonesië in het bijzonder heeft ge bracht, men ook een hartstochtelijke poging overweegt om de vreedzame gang der ontwikkeling liefst geen ogenblik te doen onderbreken. Met bijzondere be langstelling heb ik er kennis van geno men ,dat de Partijraad van de P. v. d. A, zich in zijn resolutie duidelijk confor meert aan het Kamervotum van 20 De cember j.l., waarbij de Kamer de motie Romme-Van der Goes van Naters aan vaardde. Terecht spreekt immers de resolutie uit, dat zo diepe principiële verschillen als waarvan het Republi keinse antwoord blijk geeft, niet moch ten worden verwacht, waar uit de cor respondentie, die voor de ondertekening van Linggadjati is gevoerd,'de Republiek Indonesië volledig op de hoogte was van de Nederlandse Interpretatie. Dat de Partijraad als officieel orgaan van de P v. A. er toe is overgegaan dit uit drukkelijk te stellen, acht ik wel van belang, gelet op de soms wel zeer zon derlinge beweringen, die over de Indo nesische politiek van de P. v. d. A de ronde doen". „Intussen vind ik het niet juist", zo vervolgde prof. Romme, „om, zoals de resolutie het noemt, zich met con crete vragen eenzijdig tot de Neder landse regering te wenden. Dit kan alleen de schijn wekken al is dit ongetwijfeld niet bedoeld als zou de Nederlandse regering in gebreke zijn met de loyale uitvoering van Linggadjati. terwijl de gehele resolu tie van- de Partijraad terecht de geest ademt, dat niet de Nederlandse rege ring, maar de Republiek terzake in ge breke is en schromelijk, In gebreke is". Prof. Romme's commentaar op deze concrete vragen kan men het best als volgt weergeven. Hij was van mening; De Gooise Jachtvereniging organiseerde een springconcours op het terrein aan de Oud Blaricummerweg te Bussum. Z.K.H. Prins Bernhard en de Prinsesjes -Beatrix en Irene gaven van hun belangstelling blijk en begaven zich tijdens de pauze onder de deelnemers. (Foto AnefoSagers) Congrespartij aanvaardt Brits- voorstel. Het comité van de Voor-Indische congresparty heeft een resolutie, waar- bij het Britse plan voor de machtsover dracht aan de Voor-Indiërs wordt goed gekeurd, met 157 tegen 29 -stemmen en 32 onthoudingen aanvaard. Door de uitslag van deze stemming is het Britse plan van 3 Juni voor de verdeling van Voor-Indië door de hoog ste autoriteiten' van Voor-Indië's voor naamste partijen het congres en de Mohammedaanse Liga die samen ongeveer 300 millioen Vpor-Indiërs ver tegenwoordigen, uiteindelijk goedge keurd. VOORLOPIG GEEN ALGEMENE VERKIEZINGEN IN ITALIË. De Italiaanse constituerende vergade ring verjclaarde zich met 279 tegen 155 vóór uitstel van het sluiten der Kamer zitting tot 31 December a.s. Daarvoor zullen nieuwe algemene verkiezingen op zijn vroegst in de komende lente kun nen plaatsvinden. a. Dat met „hernieuwd contact over de meest dringende punten" als waarom de resolutie vraagt, alleen bedoeld kan zijn een contact, dat verenigbaar is met wat de Partijraad sub 8 als zijn overtui ging uitspreekt, n.l. „dat een oplossing niet langer meer kan worden uitgesteld, daar anders een onhoudbare toestand zou ontstaan". Of zodanig contact die naam mag dragen, kan volgens prof. Romme, verschillend worden beoordeeld. b. Dat de gedachte om arbitrage in te roepen over minder dringende punten, die daarvoor vatbaar zijn, onjuist is: over voorstellen, die apert in strijd zijn met Linggadjati en die ons daarenboven in botsing zouden brengen met de grondwet, kan arbitrage niet aan de orde komen, c. Dat naar het bereiken van een ver trouwenssfeer zeker steeds moet worden gestreefd, maar dat z.i. de onpartijdig heid in partijdigheid zou ontaarden, wanneer men de gedachte zou wekken als zou deze vertrouwenssfeer vooral van Nederlandse zijde geschaad zijn. „Het jongste antwoord van de Repu bliek, zo zper afwijkend van het over- eengekomene te Linggadjati (zoals de resolutie van de Partijraad in alle duidelijkheid stelt)", zo vervolgde prof, Romme, „levert naast een ganse reeks van andere feiten, een jammerlijke proef op de som, dat beschadiging van de vertrouwenssfeer een euvel is, waarover men zich vóór alles tot de Republiek moet richten. Daarom ware het vragen van maatregelen aan de Republiek hier naar mijn gevoel meer op zijn plaats geweest". Ten einde mogelijk misverstand te voorkomen, voegde prof. Romme hier aan uitdrukkelijk toe, dat hij zich met de ook in de overeenkomst van Lingga djati vervatte gedachte van zo spoedig mogelijke vermindering van de troepen macht natuurlijk verenigde. „Zo lang dit nog niet mogelijk is", zo besloot prof. Romme zijn commentaar, „moet de af lossing m.i. aldus geschieden, dat even min van een vermeerdering, als van een vermindering van gevechtswaaxdige troepen kan worden gesproken. Voor wie zich stelt op de basis van Linggadjati spreekt dit van zelf en dat in tegenstelling tot de Republiek, de regering zich op deze basis stelt, bljjkt, naar overigens niet anders tc verwachten viel, ook dc vierkante mening te zijn van de Partijraad van de P v. d. A". Vorming van Duitse economische commissie in dé Russische zone. Volgens een bericht in het Berlijnse blad i,Nachtexpress" wordt in de Rus sische zone thans een Duitse economi sche commissie gevormd, die opdracht krijgt alle belangrijke economische kwesties te coördineren, In een verga dering van functionarissen van de so cialistische eenheidspartij heeft Ul- bricht medegedeeld, dat de Russische bezettingsautoriteiten er in hebben toe gestemd de verantwoordelijkheid voor de uitvoering van economische plannen in de Russische zone aan Duitse orga nen over te dragen. De commissie zal worden aangevuld met een economisch departement, dat in verbinding zal staan met de Duitse besturen in de Russische zone en mede zal pogen de productie te verhogen en de efficiency in alle takken van in dustrie op te voeren. „Hierdoor zal de onafhankelijkheid, het initiatief en de werklust van Duitse democratische in stellingen gestimuleerd worden, waar door dan weer het peil van de vredes- industrieën in de Sovjet-zone zal wor den verhoogd", aldus de Russische be kendmaking. De commissie zal instructies geven welke van kracht worden na goedkeu ring door het Russische militaire be stuur voor de gehele Duitse industrie in Oost-Duitsland. „Haar voornaamste doel zal zijn, de besluiten van de confe rentie van Moskou uit te voeren ter versteviging van de economische eenheid van Duitsland en de opbloei van zijn economisch leven". Blijkbaar is dit het antwoord op de economische vereniging van de Engelse en Amerikaanse zones. Nieuwe felle aanval van Dean Acheson OP DE POLITIEK DER SOVJETS Dean Acheson. onderminister van bui tenlandse zaken in de V.S., heeft in een rede voor de studenten van de univer siteit te Middletown (Connecticut) de Sovjet-Unie er van beschuldigd, dat zij een politiek volgt, die lijnrecht ingaat tegen elke mogelijkheid van een inter nationale overeenkomst. Na het optre den van de Sovjet-Unie inzake de ma chines uit Mandsjoerije,-Inzake Korea, Dairen. Griekenland. Hongarije. Duits land en Oostenrijk te hebben gecriti- seerd. noemde Acheson de economische exploitatie van de gebieden ten Oosten van de lijn Stettin-Triëst door de Sov jet-Unie een zeer ernstig feit. Acheson pleitte voor een energieke actie overeen komstig de leer van president Truman. VON BRAUCHITSCH WORDT AAN POLEN UITGELEVERD. Negen hoge Duitse officieren, onder v#e de voormalige opperbevelhebber veldmaarschalk Walther von Brau- chitsch en generaal Heinz Guderian. Hitler's voornaamste tankdeskundige, zullen uitgeleverd worden aan Polen. De Minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer aangeboden het ontwerp van wet inzake dc nieuwe be palingen van het statuut van de Ne- derlandsche Bank N-V. Gelijktijdig is ingediend het hiermede samenhangen de wetsontwerp ter regeling van de eigendomsovergang op de staat van de aandelen in het maatschappelijk ka pitaal van de bank. m.a.w. inzake de nationalisatie van de Ned. Bank N.V., BINNENLAND. Naar A.NP.-Aneta te Washington verneemt, zal de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken. Clayton, tijdens zijn reis door Europa, waar hii de reacties op Marshall's aanbod zal Dellen, ook 's-Gravenhage. bezoeken. Prinses Juliana heeft Zaterdagmid dag een gedeelte der E H.B.O.-wedstrij- den. welke gehouden werden ter gele genheid van het 40-1 bestaan der afd Utrecht van de Ned. Ver. .Eerste Hulp bil Ongelukken bilgewoond, evenals de première van een nieuwe E.H B.O.-pro- pagandafllm. De Belgisch-Nederlands-Luxem burgse Interparlementaire Unie hield van Zaterdag t/m. vandaag te 's-Gravenhage haar tweede conferentie. De 20-J. matroos. Lazar Wladijslow, opvarende van het ln de Waalhaven te Rotterdam liggende Poolse s.s. ..Kos- cuszko" ls omstreeks middernacht.* toen hll van de kant naar het schip zwom. vermoedelijk verdronken. Dreggen lever de ceer resultaat op Het 2-?j dochtertje van de familie K. aan de Schuiteweg te Den Haag. dat ln een kinderstoel zat. vastgebonden met een riem gleed ln een onbewaakt ogenblik uit de stoel Het kreeg het riempje om de borst, waardoor het stikte. Een zakenman uit Bussum liet ln de trein een koffertje met f 5000 staan. De eerlilke vinder ls tot nu toe niet ko men opdagen In de staatsmijn „Maurits" te Lut- terade werd de houwer P. Smeets uit Slttard-Ophoven bil werkzaamheden ge troffen door een omhooggaande kool. Hii bekwam zware" kneuzingen aan het hoofd en overleed onmlddellilk In dezelfde miln werd de 29-J. P. Rose door een mede-arbeider dood aangetrof fen naast het spoor Het slachtoffer is vermoedelilk met ziln hoofd tussen twee ml|nwagens bekneld geraakt en moet eveneens op slag gedood zijn. Enige duizenden leden van de Int. Ver „Bellamy" hebben gisteren ln het openluchttheater „Birkhoven" te Amers foort de le landdag van deze organisatie na de bevrijding gehouden. Naast het Zeeuwse oorlogsmuseum te Middelburg zullen ook oorlogsmusea gesticht worden in Westkapelle en Cad- zand. Na 7 Jaar gedwongen rust ls thans eindelijk de dagdienst van de Mij. Zee land hersteld, zii het niet tussen Vlls- slngen. maar tussen Hoek van Holland en Harwich en wel met de geheel ver nieuwde 3000 br. t. grote „Mecklenburg" Bli de Rotterdamse Droogdokmaat- schappli werd Zaterdag met goed gevolg een derde schip van de serie van acht schepen der Batavla-klasse. n.l. de „Ba- toela" te water gelaten. De voedsel- en landbouworganisatie van do Ver. Naties en de Internationale Noodvoedselraad, hebben de 52 bil deze organisaties aangesloten landen w o. ook Nederland uitgenodigd voor een speciale graanconferentle op 9 Juli a.s. te Parlls. Een verzoekschrift, ondertekend dóór 35.000 Jongeren uit Protestants- Christelijke humanistische kringen, ls Zaterdagmorgen gericht aan de heren dr. L. J. M Beel. prof. dr. W. Schermerhorn. mr. H Jonkman, dr. H. van Mook, lr.. Soekarno en Soetan SJahrlr Hierin wordt aangedrongen op een vreedzame oplossing van het voor ons land en In donesië zo belangrijke huidige probleem. De Ver. van directeuren en directri ces van nijverheidsscholen ln Nederland zal op 27 en 28 Juni a.s. onder voorzit terschap van de heer G E. E. Kutlntjes te Hengelo ln algemene vergadering toll een komen. BUITENLAND. Te Muenchèn ls een nieuwe poli tieke partij opgericht, die „zich richt tegen marxisme bolsjewisme en onvoor waardelijk loyaal staat tegenover de ln Engeland en Amerika aangehangen de mocratie" Bij de auto-races, welke gisteren te Muenchen ziln gehouden. Is een auto op de toeschouwers ingereden, waarbij ze ven mensen gedood en 28 ernstig gewond werden President Truman heeft een uit 5 leden bestaande raad van deskundigen benoemd, die een onderzoek moet instel len naar de mogelijkheden van veilig luchtverkeer. De Tsjecho-Sloawakse eerste minis ter Gottwald, heeft ln een interview mee gedeeld, dat Tsjecho-Slowakile geen Europese federatie wenst, evenmin een Slavische federatie. Zijn land verlangt samenwerking met alle vredelievende mo gendheden. Op het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken ls een overeenkomst getekend met betrekking tot het terug trekken van Britse troepen uit Italië en het bepalen van hun status gedurende de 90 dagen volgende op het van kracht worden van het vredesverdrag met Ita lië. Amerika zal spoedig volgen. James Marlon Snodgrass. een 39- Jarige blophysicus. heeft ln een interview meegedeeld, dat hij deel uitmaakt van een groep onderzoekers, die een nieuw geheim Anglo-Amerlkaans wapen hebben ontwikkeld. ..Even ontzaelilk in ziln uit werking als de atoombom". De onder Russische licentie ver schijnende Berliner Zeltung schrllft. dat „Duitse chauffeurs ln de Amerikaanse zone worden gerecruteerd voor Grieken land en Turkije" Bovendien zou het grootste deel van de voertuigen der Wehrmacht. die gerepareerd zijn, even eens naar die landen gezonden worden. welk ontwerp mede ondertekend is door de Minister van Justitie. Het doel is uiteengezet in de begelei dende memorie van toelichting. Daar uit blijkt, dat in verband met boven bedoelde overgang van de aandelen van de Ned. Bank de wenselijkheid naar vo ren is gekomen, de in de bankwet 1937 en in het K. B. van 1 October 1945 ver vatte voorzieningen te herzien en waar nodig aan de nieuwere denkbeelden om trent geld- en circulatiebankwezen aan te passen. Bovendien stelt de minister voor de destijds op grond van vorengenoemd K. B. ingestelde Bankraad te vervangen door een gelijknamig college van breder opzet. De bepalingen omtrent de samen stelling en de taak van deze bankraad zullen mede in de nieuwe bankwet wor den opgenomen- De regering stelt voor aan de houders van aandelen van de Ned. Bank N.V. een schadeloosstelling toe te kennen- Onder de gegeven omstandigheden acht zij een uitkering in geld echter niet aan bevelenswaardig. Zij meent hiervoor in de plaats te kunnen stellen eert rente- gevende vordering op lange termijn op de Ned. Staat in de vorm van een in schrijving in een der grootboeken. Hiermede zal tevens een oplossing kunnen worden verkregen voor de rech ten van derden, die mogelijk op het aandeel zijn gevestigd en welke na de naasting daarvan op de grootboekin schrijvingen overgaan. Aangezien een vaste renteuitkering van 5 per 'aar billijk wordt geacht vinden de ministers het de beste oplossing aan de*aandeel- houders van de Ned. Bank inschrijvin gen te verstrekken in het Groot boek der Nationale Schuld tot een be loop van tweemaal het nominaal be drag van elk aandeel.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1