Wanneer Regering goed voorbeeld geeft! Man met 17 jaar fropenervaring geeft oordeel over Indië Spanje weer een monarchie Hollywood cenlrum van communislische aclivileil De snuifdoos van de Keizer PANDA EN DE MEESTER- ■BETECTW1E De visserij in de afgelopen week Moskou ondergraaft Amerikaanse regeringsvorm Ontmoeting op Schiphol: Duidelijke en krachtige taal is nodig! (Van een onzer Redacteuren). De aankomst van een onzer „Indië- vaarders" op Schiphol, plaatste ons plot seling tegenover een oud-studiegenoot, dr. J. G. Wisse, longspecialist te Ban doeng, tevens belast met de TBC-be- strijding op West-Java. Is het wonder, dat wij deze gelegenheid aangrepen om een man, die ruim 17 jaren in Insu- linde heeft vertoefd, te vragen naar zijn bevindingen en indrukken uit „ons land overzee", waar hij bovendien als vlieger arts bij het K-N.IXi. aan de strijd tegen de Japanse overweldiger heeft deelge nomen? Dr. Wisse is krijgsgevangene der Jap pen geweest, wist door een list te ont snappen, maar werd na anderhalf jaar opnieuw gearresteerd, een arrestatie, welke hem twee jaar van zijn vrijheid heeft gekost. Over die vrijheidsberoving, hoewel zwaar en moeilijk te dragen, was echter nog wel heen te komen, zo ver telde hij ons. EEN EERVOLLE ZAAK. „Wij wisten, dat wij voor een goede en eervolle zaak waren gegrepen, ter wijl bij ons het besef leefde, dat wij vroeg of Iaat van het Japanse juk zouden worden verlost. Hoeveel zwaar der was het lot, dat ons trof, toen wij bij de capitulatie van Japan in Aug. 1945 moesten ervaren, dat het con centratiekamp voor ons hermetisch gesloten bleef. In plaats, dat wij bij deze capitulatie, welke in feite voor ons Hollanders en Indo-Europeanen nooit een capitulatie is geweest, imze vrijheid herkregen, moesten wij in de kampen blijven. Terwijl wij hoorden, dat het enthou siasme in Holland geen grenzen kende, en het rood-wit-blauw weer wapperde boven een vrij land, werd het ons zelfs niet toegestaan om onze geestdrift over dit grote gebeuren te tonen of Oranje te dragen. In stede daarvan brak een revolutie uit, waarbij iedere blanke en Indo-Europeaan vogelvrij werd ver klaard. Maandenlang hebben wij zo ver keerd als schapen tussen wolven, hun kerend naar ieder woord van kraoht, dat de Nederlandse regering zou spreken, maar dat niet kwam. Duizenden mannen en jongens, die graag wilden aanpakken om aan deze chaotische toestand een einde te brengen, moesten in die tijd, toen elke Nederlandse soldaat uitbleef, met lede ogen aanzien, dat de Indone siërs de Japanners ontwapenden om daarna deze wapens te gebruiken tegen de Hollanders. Hier kwam nog bij, dat de Hollandse troepen in Malakka wer den vast gehouden onder het voorwend sel, dat zij eerst aan het klimaat moes ten wennen en dat terwijl hier hele Hollandse families werden uitgeroeid. Deze loop de*- gebeurtenissen heeft ons diep teleurgesteld en ernstig gegriefd. ONBESCHRIJFELIJKE GRUWELEN. Dr. Wisse vertelt ons van Japanse militairen, die, nadat zij een Indische naam hadden aangenomen, als in structeurs der T.R.I—troepen optra den. Onbeschrijfelijke gruweldaden, waarbij vele honderden vrouwen en kinderen stierven, hebben zich toen voorgedaan. Beruchte concentratie kampen als die van Bergen-Bclsen en Buchenwalde kende men in Indië he laas ook! Toen wij dr. Wisse hierop vroegen, hoe de stemming in Indië is, merkte hij op, dat de bevolking voor het overgrote deel niet anti-Nederlands denkt. Zowel de Indo-Europeanen als de grote groep Indische Nederlanders voelen zicih Ne derlander, maar hebben hun vaderland in Ned.-Indië. Van kort na de capitula tie af leefden zij in de verwachting, dat de Nederlandse regering hen zou steu nen, maar zij zijn daarin diep teleur gesteld en hebben de overtuiging, dat een zeer belangrijk deel van hun eigen volk hen in de steek heeft gelaten. Nadat onze zegsman er ons nog op ge wezen had, dat er onder Europeanen en Indo-Europeanen 'n sterke anti-Engelse stemming leeft, spraken wij met hem een ogenblik over de leidende figuren van de Republiek. „Och wat zal ik u daarvan zeggen. Grote groepen in Indië vragen- zich af, waarom men. terwijl men in Nederland zulke strenge straffen oplegt aan poli tieke delinquenten, terzelfdertijd mét hen, die eveneens met onze vijanden heulden in Ned-Indie, gaat confereren en dineren Zij geloven niet, dat net in deze omstandigheden zin heeft om contracten af te sluiten". Zoals de zaken er thans voor staan, wli het my voor komen, aldus dr. Wisse dat wij alleen maar nadeel kunnen hebben van ons ter conferentie gegeven woord. DE SITUATIE IS NOG TE REDDEN! Ten slotte stelden wy dr. Wisse nog de vraag, of hij denkt, dat de situatie in Indië voor ons nog te redden is. „In derdaad is het nog niet te laat Wat wij in de allereerste plaats nodig hebben is een krachtige regering, die weet wat zij wil. Mochten er al invloeden van buiten zijn, welke onze positie in Indië bepalen, dan vraagt men zich af: waarom deze dan niet ruiterlijk medegedeeld? Het is lung niet uitgesloten, dat, zou de rege ring ons hiervan op de hoogte stellen, men voor een belangrijk deel met haar mee zou gaan. Thans hult zij zich altijd nog in een waas. Laat zij duidelijke en vooral krach tige taal spreken. Geleidelijk aan wordt in Indië de toestand slechter; Holland verliest in Indië steeds meer terrein. Ook de soldaten vragen zich af: waarom zijn wy hier? Verder ziet men ginds het aftreder van Tjarda van Starkenborgh nog altijd als een groot onrecht aan hem én ons aange daan. Ds. Wisse gaf ons ten slotte nog als zy'n mening te kennen, dat de mili taire waarde van de TRI-troepen niet te hoog moet worden aangeslagen. 1 lAAIV De man achter de troon Toenemende behoefte aan export. Overvloedige haringvangst (Van onze deskundige medewerker). Op het gebied der trawlvisserij was er gedurende de afgelopen week weinig verandering te bespeuren. Over het al gemeen waren de vangsten matig met uitzondering van tarbot, waarvan een aanzienlijke hoeveelheid werd aange voerd tegen aanvankelijk teruglopende prijzen. De trawlvloot breidt zich voort durend uit en vooral de laatste tijd zy'n er verschillende schepen bij gekomen. Het probleem van de afzet van vis zal dus in de naaste toekomst terdege on der het oog dienen te worden gezien. De laatste dagen werd er vrij veel haring gevangen. Er waren zelfs ver schillende schepen, die te veel vingen en aan anderen moesten overgeven. De Katwijkers vissen over het algemeen nog met slechts 60 netten, wat' bij der gelijke vangsten om deze tijd van het jaar ruim voldoende is. Verschillende jagers zijn met volle ladingen onderweg en het kon wel eens nodig zijn om steun aan de markt te moeten verlenen. De prijzen schommelen om de f 36.— per kantje, d.w.z. ca. 4 cent per haring. Het behoeft geen betoog, dat onder deze omstandigheden door de handel reikhalzend naar exportmogelijkheden wordt omgezien. In handelskringen is men wel eens van oordeel, dat aan het artikel haring bij de onderhandelingen op economisch gebied thans te weinig aandacht wordt besteed. De productie-capaciteit der haringvloot kan nog aanzienlijk worden opgevoerd en waar het spook van de honger in Europa en elders veelvuldig gesignaleerd wordt, moet er toch men selijkerwijs gesproken een manier ge vonden kunnen worden om deze be langrijke voedingsbron ter bestrijding daarvan, dienstbaar te maken. Het is voor het bedrijf van het grootste be lang, dat voor dit probleem spoedig een oplossing gevonden wordt. Een opzienbarend onderzoek (Van onze correspondent te New-York) De Commissie voor nlet-Amerikaanse Actie (een commissie uit het Huis van Afgevaardigden) leidt op het ogenblik een opzienbarend onderzoek naar aanleiding van binnengekomen beschuldigingen, dat Hollywood een der voor naamste centra van communistische activiteit in de Ver. Staten zcu zyn. Be vestigende getuigenverklaringen zyn reeds afgelegd door enkele van Holly wood's grootste celebriteiten. Dat Rusland zich van Hollywood zou trachten meester te maken, is vry gemakkelijk te begTijpcn, daar de film een prachtig middel is voor dc ver spreiding van ideeën in het algemeen. Door de enorme populariteit van de film in Amerika, reikt de macht van Hollywood tot in vrijwel ieder hoekje van het land en wat voor idee of propaganda ook in een film verwerkt wordt, deze wordt door de grote groep der argeloze bioscoopbezoekers vrywel onbewust ge absorbeerd. Scherpe actie tegen Robeson, Chaplin e.a. TALRIJKE NOTOIRE COMMUNIS! EN. Adolph Menjou, de keurige veteraan van het Witte Doek, verklaarde aan de Commissie. „De film is Amerika's grootste propaganda-middel cn het ls de wens van de leiders in Moskou, dat dit middel gebruikt wordt voor de on- dergaving van de Amerikaanse levens wijze en regeringsvorm Adolph Menjou en Jack Warner van Warner Brothers legden aan de Com missie een lyst voor, die honderden namen bevatte van communisten in en om de studio's, die in het geheim de filmindustrie trachten te infecteren met hun ideeën. Al deze lieden hebben, gebruik ma kend van onopvallende middelen, er toe bijgedragen om het communisti sche systeem te verheerlijken cn te zelfdertijd het Amerikaanse systeem, de Amerikaanse regering en Ameri kaanse instellingen als belachelijk of corrupt voor te stellen Rupert Hughes leider van een con servatieve groep van filmschiryvers, noemde niet alleen namen, maar tevens de nummers, waaronder deze Holly wood communisten bij de partij ge boekt staan Volgens Hughes begon de Infiltratie in 1937. Een dei notoire com munisten is de bekende film- en toneel schrijver Clifford Odets, voormalige echtgenoot van de ook in ors land nog welbekende Weense actrice Luise Rai- ner. Het doet wonderlijk aan te ver nemen, dat de heren scenario-schrijvers gesalarieerd worden met van 500 tot 5000 doll, per week. Het is duidelijk, dat wanneer Rusland belangrijke invloed zou hebben op de mensen die verant woordelijk zyn voor de filmstories, daarmede de propagandistisch belangrijkste groep wordt beheerst. Met de schrijvers spannen minstens een half dozijn belangrijke producers sa men, ZELFS ROOSEVELT'S ZOON Meskou had onlangs dt vriendelijk heid om een lijst te publiceren van zijn „vrienden in de- Ver. Staten". Onder hen, die op deze wijze ..beloond" wer den voor de hulp aan Rusland in de st-ryd tegen de democratie, was Elliott Roosevelt, de zoon van de voormalige President, die onlangs met zijn vrouw, de filmactrice Faye Emerson, in Mos kou door Stalin onthaaia werd. Een andere, hoog op de lijst, was Paul Robeson, de negerzanger er acteur, af god van de Amerikaanse negers en be wonderd door een groot aantal Ameri kanen. Hoe de gemiddelde Amerikaan rea geert op Robeson's onverbloemde sym pathie, kwam typisoh aan het licht, toen Robeson onlangs een concert in Peoria, Illinois, moest af^ggen. Alle vooruitbestelde kaarten werden door de houders teruggestuurd en Robeson kon niets anders doen dan de gehele aan gelegenheid aflasten CHAPLIN IN ONGENADE. Wie zeer sterk ln de Ver. Staten sym pathiseert met het Communisme ls Charlie Chaplin (zioh sedert zijn laatste film. Monsieur Verdoux, waar hij zijn beroemde kledij en schoenen liet ver vallen, Charles Chaplin noemende). De zelfde Charlie die met een bolhoedje, een oude broek, een paar buitenmodel schoenen, een snorretje en een wandel stok, millloenen dollars bij elkaar ver diende. Vooraanstaande lieden, die thans de strijd met het Communisme aange bonden hebben, vestigen in het bijzon der de aandacht op Charlie. Hy is nu voorwerp van een genadeloze publici teitscampagne, bedoeld om zijn com munistische sympathieën aa,n de kaak te stellen. Schrijvers met grote invloed wekken het publiek op om weg te blij ven van zijn films. Bijzonder wordt de aandacht ge vestigd op het feit, dat Chaplin straat arm uit Engeland kwam, in Amerika een fabelachtige carrière maokte, een groot vermogen heeft vergaard, maar nimmer de Amerikaanse nationaliteit aannam, z.g. omdat hy zich een „in ternationalist" voelt. Als gevolg hier van is Chaplin thans uit de gunst van vele Amerikanen, die hem vroe ger verafgoodden. Wat de Amerikanen in dit verband nog bijzonder tegenstond was het feit, dat Chaplin met nog enkele van zijn „zonnebad-terras'-vriendjes gast was geweest op een Russisch jacht, waar de heren weelderig met hun Russische gastheren dronken en dineerden. STRIJD OM ZUIVERING. De jongste rapporten, die bij de com missie binnenkomen, maken er melding van, dat druk, uitgeoefend door het Witte Huis tijdens Roosevelt's ambtspe riode. aanleiding is geweest voor enkele flagrante pro-Russische films, vervaar digd door de Amerikaanse filmin dustrie. Robert Taylor verklaarde, dat hij geprest werd om de leidende rol te vervullen in de film „Song of Russla", voordat het hem werd toegestaan om dienst te nemen in de Amerikaanse marine. Thans is er in de filmkolonie een stryd ontbrand om tot een zuivering te geraken van de filmwereld, een zuive ringsbeweging, die tal van klinkende namen telt. Een groep der belangrijkste acteurs, regisseurs en producenten weigert om medewerking te verlenen aan films, die geschreven zijn door notoire commu nisten. of tekst bevatten, die commu nistische gedachten propageert. Ginger Rogers weigerde om een regel tekst te spreken, die volgens haar communistisch was. VERGIFTIGENDE PROPAGANDA. Dat van Communistische zijde niet veel genoegen wordt verwacht van het werk van 4e Commissie voor niet-Ame- rikaanse Actie in het algemeen en van een as. publiek verhoor in het bijzon der, werd bevestigd, toen Victor Krav- chenko, een voormalige Russische amb tenaar in Washington, die tijdens de oorlog de Russische gelederen verliet en een opzienbarend boek „I Ohose Free dom" in Amerika uitgaf, en die ook op geroepen is om in Washington zijn ver klaringen af te leggen, bekend maakte, dat hij een bedreiging had ontvangen, dat zyn huis gebombardeerd of in brand gestoken zou worden, zo hij aan de oproep om te verschijnen gehoor zou geven. Verlies van het bolwerk Hollywood zou voor de Communisten een grote slag betekenen. Daar was het geld, daar waren de sterren met klinkende namen voor hun propagandavergadc- ringen, daar waren de schrijvers, die de Communistische gedachte konden uitwerken in manuscripten, daar was het machtigste propaganda-orgaan om Amerika tc vergiftigen. De onthul lingen van de Commissie en de ge tuigenis van Hollywood-figuren met niet minder klinkende namen dan de Communistische „meerijders" zouden een krachtige tegenactie kunnen in luiden. Atoomfabrieken in de V.S. verouderd. De helft van de fabrieken en uit rustingen van de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie is verouderd door de „verbazingwekkende verbeteringen der werkwijze", aldus de algemeen di recteur van de commissie. Caroll Wil son, in een verklaring aan een finan ciële commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Wilson verklaarde, dat naar zijn me ning 't commerciële gebruik van atoom energie nog 10 tot 15 jaar verwijderd is. Het was niet waarschijnlijk, dat alle andere vormen van energie in onbruik zouden raken. Hoe wordt spaarzin gekweekt Nederlander is er toe geneigd, (Van onze financiële medewerker). Het wetsontwerp Nationale Spaar- raad en uitgifte van Rijksspaarbrieven, onlangs door Minister Lieftinck inge diend, is in en buiten de Kamer met zeer weinig geestdrift begroet, om de eigen woorden van de Minister in Zyn Memorie van Antwoord te gebruiken. En als wij deze Memorie goed hebben gelezen, is ook de geestdrift van de Minister wel enigermate bekoeld, zodat wij geen kabinetscrisis hebben te wachten als het ontwerp door de Ka mer verworpen wordt. In elk geval staat de uitgifte van Ryksspaarbrieven op het tweede plan en schijnt het in de eerste plaats de bedoeling te zijn door middel van de Regeringsvoorlich tingsdienst de grote betekenis van het sparen de bevolking onder het oog te brengen en daardoor de welvaart des lands te bevorderen. Deze bedoeling kan natuurlijk wor den gewaardeerd, ook al is men met de voorzitter van het bestuur der Coöp. Centrale Boerenleenbank van mening dat de beste propaganda voor het sparen een zuinig overheidsbe- hcer is, waarbij de spaarders een waarborg vinden, dat hun spaargel den, welke immers toch voor een zeer groot deel by de Overheid terecht komen, inderdaad tot verhoging van 's lands welvaart worden aangewend. Onder verwijzing naar de vele reizen naar het buitenland, het bezoek aan amusementsbedrijven en sportevene menten, de bedrijfsresultaten van tou ringcar-ondernemers, banketbakkers, e.d. is de Minister terecht van oordeel dat er in ons land meer kan worden ge spaard, dan thans het geval is. Maar een grootse propaganda voor het spa ren. hetzij deze door de particuliere ^FEUILLETON" Vdoor JOHN DICKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 59) Dermot leunde achterover in zijn rie ten stoel en kruiste zyn benen. Terwijl hij een van zijn Mary land-sigaretten aanstak, kwamen er door de aandacht, waarmede hij dit deed een boze. ge spannen aandacht meer rimpels en lijnen in zijn gezicht dan gewoonlijk. Maar hij poogde zich te beheersen, ter wijl hy glimlachte tegen Eve. „Ik zou willen dat u nog eens nadacht over een heleboel dingen, die wij ont dekt hebben. Toen u nog getrouwd was met Atwood. en hier vroeger woonde" hij zag, dat haar gezicht betrok „was u niet bevriend met de familie Lawes, wel?" „Neen". „Maar u had de oude heer toch wel eens gezien?" „Ja, verscheidene malen". „En altijd, wanneer hij u en Atwood samen zag. keek hij u .beiden scherp aan, alsof hy verbaasd was over iets? Inder daad Hij poogde zich dan te herinneren, waar hij Ned Atwood eerder gezien had". Eve ging opeens rechtop zitten. Een plotseling vermoeden, een voorvoelen van wat er ging komen, schoot door haar brein. Maar Dermot raadde maar niet alleen, „En eens. dat was toen u zich ver loofd had met Toby Lawes. begon Sir Maurice u op bedekte wijze te onder vragen over Atwood. Maar hy kuchte en humde wat en keek u eigenaardig aan en verder zy hy niets? Juist. Nu, in ieder geval bent u gètrouwd geweest met Atwood. Maar wat weet u eigenUjk van hem zelfs nu? Hebt u ooit iets van hem of over hem vernomen, over zyn vroeger leven over zijn afkomst, of wat dan ook?" Eve bevochtigde haar lippen. „Helemaal niets- Eigenaardig genoeg, heb ik hem dat nog verweten op de avond ja op de avond van de moord!" Toen keerde Dermot zich naar Janice. di° ook haar mond geopend had en op wier gezicht zich een duister en huive ringwekkend vermoeden weerspiegelde. „U hebt my verteld, mijn lieve jonge dame. dat uw vader erg moeilijk gezich ten kon onthouden. Maar af en toe her innerde hy zich zoiets opeens als een donderslag uit heldere hemel en dan wist hy precies waar hy de persoon in kwestie had ontmoet. Nu had hy na tuurlijk heel veel gezichten leren ken nen gedurende het werk, dat hij voor de gevangenissen deed. Het is niet waar- schyniyk. dat wy er achter zullen ko men wanneer hy zich precies herinnerde dat hy Atwood voordien gezien had. Wa, hy zich herinnerde was dat Atwood. een veroordeelde die zich uitstekend gedroeg, uit zyn gevangenis ontsnapt was. ter- wyl hy een straf van vyf jaar wegens bigamie uitzat in Wandsworth". „Bigamie?" riep Eve uit. Maar zy sprak niet tegen. In haar verbeelding zag zy Ned in de scheme ring over het gras komen aanwandelen, zo duidelyk, alsof hy in levende lyve voor haar stond en zij zyn jongensach tige gryns kon zien. „Een merkwaardig soort kerel", ver volgde Dermot. „Erg aantrekkelyk voor vrouwen. Hy zat altyd op het vasteland. Zorgde, dat hy uit de buurt van Enge land bleef. Hy verdiende hier en daar wat met zyn wonderiyke zaken maar hy leende ook vanDermot beheer ste zich plotseling. „In elk geval kunt u zien. hoe de ge beurtenissen zich langzamerhand gaan toespitsen. U en Atwood waren gescheiden, Eigen- lyk kan ik dat niet eens zeggen, want volgens de wet was u eigeniyk nooit ge trouwd geweest. En bovendien héét hy niet eens Atwood- U moet op een goede dag maar eens het rapport over hem lezen. Na die zogenaamde scheiding ging Atwood naar Amerika. Hy beweer de. dat hy u zou terug winnen en daar was h yook heilig van overtuigd. Maar intussen verloofde u zich met Toby La wes. Sir Maurice was daar zeer voldaan over. Eigenlijk was hy er geweldig bly om. Het was zyn bedoeling om dit hu- welyk niets, maar dan ook niets in de weg te leggen. Ik weet. dat Janice en Mr. Philips my zullen begrijpen, als ik zeg. dat zijn voornaamste redenen Er viel een sitlte- „Ja", mompelde Oom Ben. terwijl hij op zy'n pyp kauwde. Toen voegde hy er driftig aan toe: „Ik heb zelf altyd aan Eve's kant gestaan". Janice keek naar Eve. „Ik heb me misselyk tegen je gedra gen". barstte zij uit, „omdat ik niet wist wat een ellendige egoïst Toby is. Ja, dat zeg ik, al is hij honderd maal myn broer. Maar wat jou betreft, ik heb in werke lijkheid nooit gedacht „Zelfs niet", glimlachte Dermot, „toen u veronderstelde, dat ze misschien in de gevangenis had gezeten?" Janice stak haar tong tegen hem uit. „Maar u bracht ons op het spoor", vervogde Dermot. „Tot in détails toe gaf u ons de hele geschiedenis, door te ver- 58). „Het is jammer, dat die chauf feur nu weet, dat wy in zyn auto zit ten!" zei de speurder. „We waren zo mooi achter een spoor aan! We zijn de bende op de hielen, collega!" „Knap zo!" zei Zondervan. ,,Ik ben jaloers op U! Goeie reis verder en tot ziens". De vrachtauto reed verder en Panda en de detective zaten hotsend op hun kisten en bespraken de stand van za ken. „Ik kan myn snor nu wel afdoen, niet?" vroeg Panda.... „Die chauffeur zullen we wel laten zwijgen!" zei de detective. „We zullen hem vertellen, dat we de politie op hem zullen afsturen, wanneer hy vertelt wie wy zyn! Rustig biyven. Panda! Laat je door een kleine tegenslag niet van de wys brengen, jongen! Trouwens, ik ben bly, dat we Zondervan daar by de grens aantroffen. De man is op een verkeerd spoor, dat is duidelyk! Hy moest eens weten wat wij weten!" tellen van dat geval met die man Flnis- terre of McConklin. Want let nu op, wat er gebeurde- De geschiedenis her haalde zich! Ten slotte kunt u het niet helpen, dat u het verkeerd interpreteer de. Ik veronderstel dus. dat het bekend was, dat Ned Atwood teruggekeerd was naar La Bandelette en zy'n intrek had genomen in Hotel Donjon. Sir Maurice ging zyn middagwande ling maken. Waar ging hij heen? Naar de achterbar van Hotel Donjon. En wie zat daar in die bar. zoals we weten? Ned Atwood, die hevig aan het opscheppen was, dat hy zyn vrouw wel weer terug zou krygen. wat er ook van haar te be weren mocht zyn. Janice heeft- zelfs ver ondersteld. dat Atwood Sir Maurice ont moet heeft en met hem heeft gespro ken. Dat is precies wat er gebeurd is. Uw vader zei: Mynheer, wilt u zo vriendeiyk zyn even met my mee naar buiten te gaan? Ik heb u Iets te zeg gen. Atwood begreep niet wat er aan de hand was. Maar hy ging mee. En daar ontdekte hy en we kunnen alle maal begrypen hoe razend hem dat maakte dat de oude heer zeer goed op de hoogte was van zijn geschiedenis. Ze wandelden door de Dierentuin. Sir Maurice trilde van verontwaardiging en hij zei precies hetzelfde, wat hij inder- ttid tegen die Finisterre had gezegd. Herinnert u zich dat nog?" Janice knikte. „Ik zal je vler-en-twlntig uur geven om te verdwynen" herhaalde zy. „En over vier-en-twintig uur. of je verdwe nen bent of niet, gaat er een volledig verslag van jou en de manier, waarop Je nu leeft - met opgave van de plaats, waar je te vinden bent naar Scotland Yard", Weer ging Dermot. die voorover had gezeten, achterover leunen in zyn stoel. „Daar komt de cattastrophe voor Ned Atwood uit het niet te voorschyn! At wood zal zyn vrouw nu niet terug kun nen krygen. maar hij is er toch heilig van overtuigd, dat hy daarin slagen zal Het is nu uit met zyn gemakkelijk le ventje. Hy zal terug moeten naar de ge vangenis. Als u zich kunt voorstellen, hoe hy" daar door de Dierentuin voor de kooien van de wilde dieren heen en weer gelopen heeft, dan kunt u zich een denkbeeld vormen van hetgeen er in zyn hoofd omging. Nu zal hij opnieuw in de gevangenis terecht komen zo maar mid den in de vryheidvindt het ver schrikkelijk onrechtvaardig". „Tenzy...." (Wordt vervolgd). spaarbanken, dan wel door de Over heid geschiedt, zal niet baten, wanneer de ook door vele Kamerleden genoem de bezwaren niet worden weggenomen, welke thans aan het sparen in de weg staan. De Minister acht het percentage van de rente geen factor van betekenis. Maar de hier boven genoemde deskun dige merkt o.m. op, dat het by voort during van de lage rente-politiek moei- ïyk zal vallen de by de Boerenleenban ken reeds verlaagde spaarrente te hand haven en deze- wellicht zou moeten wor den teruggebracht tot een peil, waarby het twyfelachtig is of de Boerenleen banken als organen van het spaarwe zen nog wel voldoende levensmogeiyk- heden overhouden. En welke plaats de Boerenleenban ken in het spaarwezen bekleden, biykt wel uit de door de in de Mem. van Ant woord voorkomende cyfers, volgens wel ke eind 1946 bij de Boerenleenbanken in totaal byna f, 1600 millioen was be legd tegen f. 1480 millioen by de Rijks postspaarbank en f.900 millioen by de particuliere spaarbanken. In de Kamer en ook elders was opge merkt dat de zware vermogensheffin gen, waartoe de regering is overgegaan, aan de spaarzin der bevolking niet be- vorderiyk waren. De Minister meent echter dat die heffingen een stimulans kunnen zyn om extra te sparen ter compensatie van de plaats gevonden vermogens- verminderingeen op zyn zachts* gezegd wel wat vreemde conclusie, waarvan immers de consequentie zou zijn, dat hoe méér de Staat de par ticuliere vermogens amputeert, hoe groter de spaarzin zal worden! m Zo is het natuurlyk niet. En dat de Minister ook zelf aan dit meer vernuf tig. dan juiste argument geen grote waarde hecht, biykt uit zyn. inderdaad geruststellende verklaring, dat voor een herhaling der heffingen géén vrees be hoeft te bestaan en dat ook de blokke ring van saldi by de banken en spaar banken niet als een onteigening van spaargelden mag worden beschouwd, hetgeen, zo zegt hy, bij de verdere af wikkeling der geldzuivering duidelyk zal worden. Dergeiyke verklaringen zyn wel de beste propaganda voor het sparen. Want de spaarder wenst naast een redelyke rente, de zekerheid, dat hij te allen tijde integraal over zjjn spaar geld zal kunnen bcschikken en dat dc Staat het maar niet zo in zyn hoofd kan halen een deel er van ten alge menen nutte aan zich te trekken. Maar ln niet mindere mate is het vertrouwen in de stabiliteit van de munt een voorwaarde van de spaar-bereid- heid der bevolking. De Minister keert de zaak weer om als hy zegt dat juist door het sparen de stabiliteit van de munt wordt bevorderd, een stelling, die op zichzelf natuurlyk juist ls. maar waarbij verzuimd wordt te zeggen, dat vooral thans het financieel beleid der regering op de stabiliteit van de munt van invloed is. Met vele Kamerleden geloven wij, dat als de regering ten aanzien van haar financieel beheer het goede voorbeeld geeft, zy zich over de spaarzin der Ne derlandse bevolking géén zorgen behoeft te maken. Want de geneigdheid tot sparen zit de goede Nederlander in het bloed; alleen maar en wie zal hem dat euvel duiden? hy spaart het liefst voor zich zélf, of, om het eens heel populair te zeggen, hy moet er beter van kunnen worden. Naarmate hieromtrent meer zeker heid ontstaat, zal de spaarzin by de Nederlandse bevolking weer toenemen!

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5