Stichting Leids Studiefonds in het leven geroepen N.A.T.U. geeft voorstelling 3 uit de rijnstreek uit de omstreken Laatste Berichten Het vierde kabinet de Gasperi iteun van zeer velen verdient. Met het sympathieke doel om Leid- se jongelui met een bijzondere aan leg, die om financiële redenen hun studie niet verder kunnen voortzet ten, in de gelegenheid te stellen om zich verder te bekwamen is hier ter stede een Stichting Leids Studie fonds" in het leven geroepen. De voorbereidende werkzaamheden van deze Stichting, vjelke" in feite als een particulier fonds is te beschouwen en waarvan de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, de initiatief nemer is geweest, zijn thans in zulk een vergevorderd stadium gekomen, dat men zeer binnenkort in Leiden hoopt te starten. Had reeds enige weken ge leden de gemeenteraad zijn instemming met de plannen betuigd, thans is nu ook van het College van Ged. Staten van Zuid-Holland de officiële toestem ming ontvangen. In het bestuur van deze stichting hebben van particuliere zijde zitting de heren A. de Koster, P. C. A. ten Broek en H. W. Wittenaar, van de kant van de Universiteit de secretaris van het College van Curato ren, mr. K. Wiersma, terwijl de gemeen te in het stichtingsbureau is vertegen woordigd door de wethouder van On derwijs. die hierin ambtshalve zitting zal hebben. Het secretariaat is gevestigd in het Stadhuis, afd. Onderwijs en wordt waargenomen door de heer J R. van Weijland, die zich ook zal belasten met het penningmeesterschap. In een gisteren ten stadhuize gehou den persconferentie heeft de heer Van Schaik ons een uiteenzetting gegeven van de plannen van het stichtingsbe stuur. Zo zal bij eventuele candidaten, die van dit fonds gebruik willen ma ken, allereerst gelet worden op hun bij zondere aanleg. Daarnaast zal ook re kening worden gehouden met hun le vensovertuiging. Ten einde de band, welke er bestaat tussen de burgerij en de Universiteit, in de toekomst nog vruchtdragender te doen zijn. is in de eerste plaats gedacht aan een studie aan de Leidse Universiteit, wat niet wegneemt, dat ook de mogelijkheid is opengelaten voor een studie aan een andere onderwijsinrichting. Zo zullen jongelui, die blijk geven een technische „knobbel" te bezitten, in de gelegenheid worden gesteld om hun studie aan de Technische Hogeschool te Delft voort te zetten, terwijl b.v. weer anderen, die dit krachtens hun levensbeschouwing wensen, het onderwijs aan de Kath Ho geschool te Nijmegen kunnen volgen. Het bestuur der stichting, dat de me ning is toegedaan, dat de Leidse bur gerij in haar geheel sympathiek tegen over de plannen zal staan, is van oor- Tentoonstelling Beint Mankes. BIJ KUNSTIIANDEL VAN SPAENDONCK. Het is zeker niet gemakkelijk te tre den in de voetstappen van 'n „bekend" vader. Maar de betrekkelijk nog jon gis schilder Beint Mankes, zoon van Jan Mankes, heeft het aangedurfd en stelt, consciëntieus als rty ons lijkt, eerst thans zijn werk in het ppenbaar ten toon. De primeur hiervan viel de Kunsthandel Van Spaandonck ten deal. Een aantal olieverf-schilderijen, aquarellen en crayontekeningen is aan wezig, waaruit wij een veelbelovend, reeds in menig opzicht merkwaardig goed ontwikkeld, doch in zijn schilde rijen ongetwijfeld nog zoekend talent, onderkennen. Het getuigt daarbij van een zekereoriginaliteit, zowel in de wijze van werken en uitdrukking, als in de keuze der onderwerpen. Het eerst trokken onze aandacht voorlopig zijn crayontekeningen. Krachtig en zuiver van techniek, stem mingsvol in de expressie, suggestief door de opvallende contrastwerkingen van zwart en wit. Speciaal in de win terlandschappen met de bedekte luch ten of in de „lanen in winter", waar de stilte en de eenzaamheid van het winterse bos uitnemend gesuggereerd worden. Ook de kleurige aquarellen, samen gesteld volgens de „stippeltechniek", getuigen van een minutieuse kennis van en een warme liefde vóór boom en bos. Zij zyn meestal zonnig en doorzichtig, voornaam en licht, hoewel wat eenzydig van tint. In de dun aangezette slechts een enkele maal gebruikt Mankes in ééns een forsere toets olieverfschilderijen spreekt het nog zoeken naar de eigen stijl het meest. Zéér merkwaardig is het verschil op te merken tussen tech niek en visie uit een vroegere periode met die van tegenwoordig Men zou nauwelijks in de maker van No 7 „Oude schipper", met dat karakteris tieke gezicht en die handen, oplichtend uit de duisternis in het rond, dezelfde herkennen als die van de moderne stillevens, waarin meestal de lichte kleur zo sterk domineert. Welk een verblijdende charme gaat bijv. uit van no. 4 „Witte chrysanthen" en wat weet Mankes met grote eenvoud veel te maken van een moeilijk onderwerp als „Rhododendronbladeren"! Ook in het „Donker stilleven" (no. 5) en „Stil leventje" (no. 11) was hij héél geluk kig. Doch daarnaast, zijn er verschillende stukken, waarin wij persoonlijk graag véél meer diepte zouden villen zien. Dikwijls worden de voorwerpen teveel tegen een o.i. te scheef aandoende tafel, welke z(jn voorliefde heeft, „geplakt", zodat zij er althans voor ons ge voel per sé af moeten vallen. Doch de schilder ziet dat blijkbaar anders dan wij Er'lykt ons hier nog een on evenwichtig tasten aanwezig, al voelen wij. dat Mankes in staat kan zijn ook in dit genre zich te verdiepen en een gelijke realisatie te vinden als in zijn opvallend geslaagde crayontekeningen. In ieder geval een talent, waarvan de verdere groei met opmerkzame aan dacht verdiend gevolgd te worden. Iemand, die de Mankes-schilderaard niet verloochent! H. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde. de heren M P. van Ardenne (Brei-a) A G Duyff ('s-Gravenhage). H. W v. d Veen 's-Gravenhage) en B. Wssters (Voorschoten); artsexamen le gedeelte: de heren P j. L. de Wit (Led- cier.lJ. Fernandes ('s-Gravenhage), C. G. Westerhout (Rotterdam); artsexamen 2e gedeelte: mevrouw S M. de Boer Slcoa-me Wassenaar Terzake van het frauduleus slachten van schapen heeft de politie aangehouden de 40-Jarige A. G F en de 20-Jarlce J. S belden te dezer stede woonaohtlg Rechercheurs van politie hebben hedenochtend bij een koopman op de markt vier dozijn dameskousen in beslag genomen De kousen, welke f. 1.30 per paar mochten kosten, werden voor f.3.75 per paar verkocht. deel, dat het Leids Studiefonds niet alleen in het leven is geroepen voor de Leidse ingezetenen, maar dat het fonds ook beschouwd zal worden als te zijn van de Leidse ingezetenen. Dit laatste is mogelijk indien iedere Leidenaar zich opgeeft als begunstiger van het Leids Studiefonds en de stichting steunt met een jaarlijkse bijdrage. Zy, die dit prij zenswaardige initiatief willen steunen kunnen hun bijdrage overmaken op de bankrekening van de stichting bij de Twentsche Bank, alhier of op postreke ning 9013 t n van de Twentsche Bank, metv ermelding: bijdrage begunstiger Leids Studiefonds. Inmiddels is de me dewerking reeds ingeroepen van het Departement van Onderwys voor wat betreft de vrijstelling van collegegelden. Naar wethouder Van Schaik ons mede deelde staat men op het Departement, dat de plannen van de stichting har telijk toejuicht, hier niet afwijzend te genover. Tijdens de besprekingen, «elke aan deze oprichting zijn voorafgegaan, neb ben zich reeds verschillende gegadigden gemeld, ja kon zelfs voor één geval al een oplossing worden gevonden. Het bestuur der stichting, dat zich met in spanning van alle krachten aan dit mooie doel wil geven, koestert de ver wachting, dat zeer binnenkort nog meerderen „kunnen worden uitgezon den". Thans echter is het woord, of lie ver de daad. aan de Leidse burgerij Moge zij verstaan, dat ook nog altijd het spreekwoord geldt: ,,"»Vle spoedig helpt, helpt dubbel". Een één-acter-tournooi in November. In de foyer der Stadsgehoorzaal werd gisteravond de eerste werkvergadering gehouden van de onlangs hier ter stede opgerichte afdeling van de Ned. Ama teur-Toneel-Unie. Voor deze samen komst bestond flinke belangstelling, on der de aanwezigen bevond zich ook wet houder Van Schaik. De voorzitter de heer A. Cronheim, heette allen welkom, waarna hij het ge meentebestuur dankte voor de wijze, waarop het zijn vertrouwen aan de jon ge afdeling had willen schenken. Veel waardering had spr. verder ook voor de financiële steun, welke K. en O de ver eniging in haar moeilijke beginperiode had gegeven. Nadat de secretaris, de heer A. C. v.d- Woerd, de notulen had uitgebracht, werd het standpunt besproken, dat de afgevaardigden van de Leidse afdeling zullen innemen t.a.v de voorstellen, wel ke in de alg. vergadering van de Natu zullen worden behandeld. De voorzitter deelde hierop mede. dat van de 3 Octobervereniging bericht was ontvangen, dat zü de afd. Leiden van de Natu zal Inschakelen voor de verzor ging van haar avondprogramma in de Stadsgehoorzaal op 2 en 3 October. Voor de verzorging van deze avonden zal een centraal gezelschap worden samenge steld uit de spelers (sters) van de diver se aaiïgesloten verenigingen. Hoewel men over de keuze van het stuk nog in onderhandeling is. wordt gedacht aan het toneelstuk „Trouwen" van Bernard Shaw. Aan deze beide uitvoeringen zal op 1 October nog een opvoering van de Natu zelf voorafgaan, terwijl op 4 Oc tober nog een voorstelling volgt voor de Culturele raad. Verder deelde de heer Cronheim mede, dat op de Vrijdagavonden in November in de Schouwburg een één-acter-tour nooi zal worden georganiseerd voor de aangesloten verenigingen. In verband met dit tournooi deelde de heer Wisse mede, dat het zeer staat te bezien of „Litteris" hieraan zal kunnen meedoen, aangezien zij zelf in die maand enkele toneelavonden verzorgt. De afgevaardig de van de toneelvereniging „Louis Bouw meester" te Noordwijk deelde deze be zwaren. Ondanks deze opmerkingen werd besloten het tournooi doorgang te doen vinden. Ten slotte wekte de heer Cron heim nog op deel te nemen aan het toneelkamp te Huis t-er Heide in de week van 25 Juli tot 2 Augustus en het congres van de Natu op 19 en 20 Juli te Nijmegen te bezoeken. De heer H. Jongsma hield vervolgens een causerie over de betekenis van het amateurtoneel, waarbij hy vooral de cul turele zyde belichtte. Spr. weer er ver der op, dat het amateurtoneel belang rijk aan invloed heeft gewonnen. Werd het. aantal amateur-verenigingen in 1937 geschat op plm. 3000. thans bedraagt dit aantal reeds ruim 5000. Bezoeken 4 k 5 millioen mensen per jaar de amateur toneeluitvoeringen voor het. beroepsto neel ligt dit getal ,niet hoger dan 2 k 2% millioen. Ten slotte wees de heer Jongsma er op, dat de amateurgezel schappen moeten streven naar verbete ring van hun repertoire en spelpeil. Hoewel er veje verenigingen zijn. die hieraan hun beste krachten besteden, laat het by andere verenigingen nog veel te wensen over. Na de pauze voerde de toneelvereni ging „Kunst, en Genoegen" uit Oegst- geest een één-acter „Hij is 'onschuldig" op. waarna de heer Jongsma een inte ressante nabeschouwing over dit stuk gaf. GEMEENTEZAKEN VERHOGING VAN UITGETROKKEN POSTEN. Voor herstel en vernieuwing der be schoeiing van de Schelpenkade en de Jan van Goyenkade was f. 32.000 uitge trokken. Deze post zal met f. 8000 moe ten worden verhoogd. De post voor verbetering van de Meisjes H3.S. ad f. 15 700 zal met f. 5.459 moeten worden verhoogd. SUBSIDIE LEIDSE POLITIE SPORTVER. B. en W. stellen voor bij een even tueel tekort van het Zevenlanden-poli- tie-sporttournooi, te organiseren door de Leidse Politie Sport Ver. hoogstens een subsidie van f. 1000 te verlenen. GEM. PERSONEELS AANGELEGENHEDEN, In overeenstemming met het gevoe len van de Commissie voor de Perso neelsaangelegenheden geven B. en W. in overweging te besluiten tot toetre ding tot de gemeenschappelijke rege ling betreffende de behandeling van gemeentelij ke personeelsaangelegenhe - den. BONKAARTEN HALEN. A.s. Maandag wordt wederom een aanvang gemaakt met de uitreiking van nieuwe bonkaarten. Overgelegd moesten worden de Tweede Distributlstamkaar- ten en de nog niet aangewezen bon kaartstroken van de bonkaarten 707. Maandag zijn de gezinnen aan de beurt, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 1 tot en met 2.500. K. O. Openluchtzangavond. A s. Maandagavond om 8 uur zal op het Van der Waalsplein (in |de Profes- screnwyk) weer de eerste openlucht zangavond gehouden worden. Herman Stenz leert de liedjes, Tilly Stenz—Lee ning begeleidt op de piano en het K. O -zangkoor verleent welwillend zijn medewerking. Vlak na de bevrijding was de belang stelling voor de volkszangavonden enorm Natuurlyk! Maar nu we twee jaar verder zijn. willen we niet meer zingen? Of zou het dan toch waar zyn, dat ons volk niet zingen kin? We weten beter. In de bezettingstijd zeng onze jeugd de Duitsers hun afgehakte sol datenliederen na: ze wilde toch wit zin gen Nu k»nnen we weer het mooie Neder landse lied zingen Steunt K. O in zijn streven tot verbetering van de volkszang in Leiden. Kun je nog zingen, zing dan mee! By slecht weer gaat de zangavond niet door. KON. NED. BOND VAN OUD-ONDEROFFICIEREN. Bovengenoemde bond houdt op Za terdag 12 Juli a.s. voor het eerst se dert 1888! hier ter stede zijn (57ste) algemene vergadering. Onder de geschatte 300 i 400 bezoe kers van dit Congres zal zich vrij zeker ook bevinden een deputatie van het Onderling-Verbond van Belgische onderofficieren, terwyl de mogelijkheid bestaat, dat ook het Frans-Nationaal- Verbond van onderofficieren zich bij deze gelegenheid zal doen vertegen woordigen. De voorzitter van -het Ere-comité. jhv. mr. F. H. van Kinschot schreef een welkomstwoord in het programma, ter wijl de congresleden zich op de dag van samenkomst in optocht met muziek voorop van het Station naar het Stad huis zullen begeven ter officiële ont vangst door het Gemeenteb? stuur. On derweg 7al een krans worden gelegd bij het voorlopig monument voor de Leid se gevallenen in bezettingstijd. Voor de niet-deelnemers aan het Congres zijn diverse excursies geoinm-c-erd, terwijl een cabaretvoorstelling m do foyer dei Stadsgehoorzaal deze jaarvergadering zal besluiten. LEGER DES HEILS. (Stichter William Booth). Voor het eerst na de oorlog hoopt de afdeling van het Leger des Heils een tent-campagne te houden, zoals men deze vroeger kende. Deze tent-samenkomsten worden ge houden op de Kaasmarkt van 24 l m. 29 Juni a.s. en beogen velen tot de ken nis der waarheid te brengen. De ope ningssamenkomst op Dinsdag 24 Juni zal geschieden door de territoriale lei der van ons land, commandant Charles Durman, terwijl het Residentie Muziek korps van het Leger des Hels uit Den Haag zal assisteren naast eigen Muziek korps en Zangkoor. De bijeenkomst wordt voorafgegaan door een mars van af het Station. Verder zullen er iedere avond verschillende sprekers zijn, o.a. brigadier Luijsmk, ds. Hoekendijk e.a., terwijl voor de jeugd de Donderdag is gereserveerd voor opvoeringen van het spel „Naar Zien". Het weekeind zal worden geleid door de Chef-Secretaris Lt. Kolonel en Mevr. Jac. Smael. COLLECTE VOOR OORLOGSSLACHTOFFERS. 18 JuniWaterloodag. Een herin nering aan een belangrijk feit in onze vaderlandse geschiedenis, maar tevens een herinnering aan ons aller plicht tegenover degenen, die in ds strijd voor dat vaderland het offer van hun leven brachten, t w. de zorg voor hun nabe staanden. De taak van het Fonds Oud- Militairen en nagelaten betrekkingen, welke aA. Woensdag hier ter stede deze jaarlijkse collecte organiseert, is als ge volg van de oorlog 1940-"45 aanmerke lijk verzwaard. Het bedrag, dat jaarlijks nodig is ter ondersteuning van de in de stryd verminkte militairen en de nage laten betrekkingen der gesneuvelden, ls in deze jaren aanzienlijk gestegen. En nu kan men zich op het standpunt stel len. dat deze zorg tot de taak der over heid behoort, doch het feit is er nu een maal. dat de financiële steun, welke van regeringswege wordt verstrekt, voorals nog ontoereikend is om vooral in deze dure tijden van te leven, zodat aanvul ling van de zijde van het particulier initiatief dringend noodzakelijk blijft. Uit dien hoofde wekken wij gaarne op om a s Woensdag een gedeelte onzer ereschuld te helpen inlossen door deze straat- en huis-aan huis-collecte ruim te gedenken. Wie het goede doel als col lectant wil steunen, gelieve zich die dag van 's morgens 8 uur af te vervoegen in de bovenzaal der sociëteit „Amicitia". ALPHEN. Dienst Jubileum Donderdag 19 dezer hoopt de heer P Rynsburger, de dag te herdenken, waarop hij vijf en twintig Jaren gel-eden als vertegenwoordiger in dl ene t tred van de Graanmaaldery, vee- koekenfabriek en kunstmesthandel de N.V. „De Leerhoeve" alhier DE WONINGBOUW NEEMT EEN AANVANG. Nadat er onlangs van gemeentewege waren aanbesteed de bestratingen en de daarmede verband houdende werkzaam heden in het zg „Heutfcamp" onzer ge- mente, zal er op Maandag 30 Juni, des voormiddags te lil uur. In Hotel „Toor" alhier, deer de architecten C. Brandes G. W. en R. Vis. namens de Koningbouwver- eniglng „Volksbelang" alhier worden aanbesteed het bouwen van 13 wcnaigen met bijbehorende werken, op een terrein, gelegen aan de Vermeer- en Ten Harm- senstraat, gelegen in genoemde wijk. Moge dit voorbeeld spoedig door meerdere wor den gevolgd! „Crescendo" concerteert te Oegstgeest Onze plaatselijke muziekvereniging „Crescendo gat op uitnodiging van de directie der inrichting voor zwaxzlnnlgen „Endegeest" Donderdagavond in de grote tuin van de inrichting voor de verpleeg den en het verplegend personeel een concert. De directie van de inrichting was eveneens aanwezig. In de pauze werden aan allen verfrissingen en siga retten en sigaren aangeboden. Aan het einde van de avond sprak de directeur-geneesheer woorden van dank tot de vereniging „Crescendo", alsmede tot de directeur, de heer Boogers uit Leiden, waarmede hij zich tot tolk maakte van alle toehoorders. Zwijntjesjagers op pad Toen gister avond de heer V. omstreeks 10 uur zijn rijwiel even onbeheerd achter liet voor de banketbakker!! van L, van V ln de Pr. Hendrikstraat, kwam hij bij zijn terug komst tot de ontdekking, dat iemand an ders zich over zijn rijwiel had „ont fermd". Verkeersobstakel opgeruimd Dezer dagen ls een aanvang gemaakt met bet wegruimen van een tweetal bunkers, armzalige herinneringen aan de oorlog, welke tot heden nog steeds van zich deden spreken ln verband met het auto- busverkeer langs de Lage Zijde van de Rijnstreek, naar Leiden. Deze stonden in de Gnephoek, nabij de Lagewaardse brug. Men zal derhalve ook in dit ge deelte van de Rijnstreek binnenkort ge bruik kunnen maken van de zeer con- fortabele en ruime „Rljnstreek"-bussen. ALKEMADE. Burgerlijke Stand Geboren: Johan na Maria d van C. J. Uljee en Th. C. van der Geest; Aloyalus Petrus Josephus, z. van G. P. Warmerdam en E A. van der Geest; Johanna Cornelia MarLa d. van J. P, van Amsterdam en P. A. de Jong; Cornelia Johanna Maria d. van J. P, van Amsterdam en P A. de Jong; Adriana Cornelia Maria d. van L. Elstgeest en C. M. van Klink; Hendakus Ignatius z. van J. W. van der Zwet en M. A. Hulgsloot; Gljsbertus Johannes Cornells z. van G. P. van Seggelen en J. A. ran Rooijen; Theodora Elisabeth Maria d. van J. H. van der Meer en C. Th. Hulgsloot; Jo hannes Petrii3 z. van P. J. Brugman en J P, Ganzevles; Maria Johanna d. van P. Th. Hoogenboom en G. J. de Jong. Ondertrouwd: C. M. Warmerdam. 24 Jaar en A. M. A. RodewIJk. 21 Jaar; C. M. Pen ning de Vries, 26 jaar en A. C. M. van der Hulst, 24 JaaT; J. W. de Jong, 34 jaar en C. M. Reijnders, 29 Jaar; J. J. A. van der Star. 24 Jaar en C. M. van Seiggelen, 24 Jaar. Getrouwd: Th. J. Mol- lers. 23 jaar en Th. M. van Haastrecht, 23 jaar; C. A. Overdevest, 26 Jaar en P. M van der Meer, 20 Jaar; L. Hogenboom, 46 Jaar en M. C. Koek. 39 Jaar; P. L. A. Pouw, 34 Jaar en C. M. E. Meijer, 28 jaar. Overleden: J. A. Verduln, 1 maand; M. Hogeboom, 74 jaar, eohtgen. v. C. Zaal. BODEGRAVEN Zondagsdienst doktoren De Zondags, dienst zal worden waargenomen door dr. Ragay. Wijkzuster; Zuster Q. Kool, Sta tionsweg" 11. P. van Vliet overleden Onze plaats genoot. de heer P. van Vliet, beter bekend als van Vliet de oude postbode, ls het slachtoffer geworden van een ernstig motorongeluk. De heer van Vliet stond bekend als een motor-enthousiast, hoewel een zeer voorzichtig rijder. Komende van Rijnzaterwoude, waar hij de prestaties van de motorkozakken had gadegeslagen, ls hll ln schemerdonker, vermoedelijk verblind door een automobilist-tegenligger, in volle vaart op een voor hem rijdende carrier gereden, waarbij hij van zijn motor werd geslingerd en vermoedelijk met zijn hoofd tegen een der kilometerpaaltjes ls terecht gekomen. Een ijlings ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. De be stuurder van de carrier moest met een zware hersensohuddlng in een ziekenhuis worden opgenomen. Jubileum W. Boosnian De heer W. Boosman alhier, herdacht het feit, dat hij voor 25 Jaren zyn Intrede deed op het BodegTaafse Notariskantoor. Niet alleen op dit kantoor ls de heer Boosman bekend als een hard en serieus werker, maar een groot aantal verenigingen mag van zijn werkkracht profiteren als haar voorzitter, secretaris oi penningmeester. Van vele zijden zyn de bloemstukken op deze gedenkwaardige dag toegestroomd. Zeer veel plaatsgenoten hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om de Ju bilaris hun gelukwensen aan te bieden. BOSKOOP I.urgeriyke Stand Geboren: Hendrlka Johanna, d. van J. H. van Oort en T Z. Alphenaar; Cornells z, van T L. de Wit en A. W. Benschop; Baltus Hendrik, z. van C. van Ree en G. J. Alphenaar; Neèltje, d. van H. Goudrlaan en J. de Jorg. Overleden: Nlcolaas Nleuwerf, 62 Jaar. Gemeenteraad De raad dezer ge meente komt D nsdag 17 Juni n m. 9 uur in openbare vergadering byeen, ter be handeling benoeming van een gedelegeer de in het bestuur van de woningbouw vereniging „Onze Woning", alsmede het aangaan van een kasgeldlening groot f. 75,000,en het ontrekken van kas geld aan de gemeente-bedryven. KATWIJK AAN DEN RIJN. Met Ingang van Maandag 16 Juni zal er aan de groenteveiling, ln verband met de steeds toenemende aanvoer. Iedere dag velling zijn, NOORDWIJK. „Het Strandschap Zandvoort" In een door de Nederlandse Bond van amb tenaren belegde byeenkomst ln „De Landbouw" te Noordwijk hield de heer W. M. B. Bosman, gemeente-secretaris van Zandvoort, een inleiding over de J.l. ge vormde stichting: ,,'t Strandschap Zandvoort". Deze stichting !s een rechtspersoon- ïykhedd bezittend lichaam, genaamd ..Strandschap Zandvoort", welke door de gemeenteraden van Zandvoort, Amster dam en Haarlem, ter regeling van de gemeenschappelijke belangen, welke be trekking hebben op ds openbare orde, aedeiykhcid en gezondheid, ls gevormd. Aangez en Zandvoort een recreatie oord is voor de grote massa, voorname lijk afkomstig uit Amsterdam (69.4 en Haarlem (10.4 Tc), werd behoefte ge veeld aan een byzondere bestuursvorm. In nauw3 samenwerking met Amsterdam en Haarlem. Zandvoort. wilde zoveel mogelijk „baas ln eigen huis" biyven, maar toch ook weer niet, de absolute meerderheid heb ben. Een oplossing ls gevonden ln een zodanige samenstelling van het bestuur, dat Zandvoort de grootst mogelijke min derheid bezit, terwyi de rest, zo hetero geen mogeiyk is Zandvoort heeft n.l. 3 zetels ln het. bestuur, terwijl de overige 4, verdeeld zyn onder Amsterdam (1). Haarlem (1) en het Rijk (2). De vertegenwoordigers van het Rijk, n.l. één van het departe ment van binnenlandse- en één van het het dep. van eociale zaken hebben zit ting, aangezien de vorming van het Strandschap Zandvoort ook een nationaal belang ls, zy vormen samen een strikt object-lef gedeelte van het bestuur. Spreker merkte verder op, dat do nieuwe regeling (uniek in ons land) een nieuwe phase in de ontwikkeling van samenwerk.ng tussen verschillende ge meenten Inluidt. Gemeente wetten vormen nog wel een -belemmering, maar men ls doende hier voor eens Juiste modus te vinden. Publlekreohteiyke samenwerking tui sen alle Noordzeebadplaatsen ligt ook In bet verschiet. Besprekingen hierover zyn reeds gaande. Een belangryk voor deel ls, dat er een hoognodige eenheid en verordcnlngshepallngen zou komen. By de discussie bleek, dat men ook elders ln liet land, waar belangen van de grote steden en die van hun reeren- tle-centra. 'elkaar raken, van dergeiyke regelingen bezig ls. Ten slotte bedankte de waarnemend voorzitter van deze bijeenkomst, de heer B. Ike. de inleider voor zyn Interessant betocg. Ned. Clir. Militaire Bond „Pro Rege" In het Verenigingsgebouw werd een ver gadering gehouden, waarin de officiële oprichting plaats vond van de afd. Noord- wyk van de Ned. Chr. Mill. Bond „Pro Rege". Ais sprekers traden op de heren B. Geleynee en J. Lenderlnck, resp. di recteur en secretaris van het Oentr. Bureau van „Pro Rege". Dank zy de activiteit van een co milt dart reeds enige maanden ter plaatse werkzaam Js geweest kon-den reeds drie honderd leden worden genoteerd. Gemeenteraad Woensdag 18 Juni te 8 uuir ml de Gemeenteraad. 1-n openbare zitting byeen/komen. Medische Zondagsdienst Deze wordt waargenomen door dr. Kruyt. Burgeriyke Stand Geboren; 'Maria d. van J. Verloop en M. Admiraal; Klaas z van A. Dulncjam en J. Passchiler; Ma rianne Anthonle Theodora d. van A. M. van der Ham: Jacqueline Marianne d. van J. Sqheelngs en M, van Beelen; Mathilda Johanna Adriana d. van H van der Putten en J. Duindam. Overleden; J. Imanse, 62 Jaar. RIJNSBURG. Bloembollencultuur Vrydagavond kwam de vereniging Bloembollencultuur ln de cantine van de velling „Flora" ln spoedvergadering bijeen. Dc voorzitter, de heer Alb. den Haan Hz, opende deze vergadering en heette alle aanwezigen welkom, waarna overgeg&an werd tot het behandelen der punten betreffende veren voudlglng van maatregelen sanering en contróle op ln- en uitvoer der pryzen. Hierna werden nog gekozen de heren Jac, v. d Eikel en B. de MooiJ als afgevaar digden voor de algemeene vergadering te Haarlem, waarna de rondvraag werd ge houden. waarvan enkele heren gebruik maakten. SASSENHEIM, De veiling van bloembollen en an dere artikelen ten bate ven de RJC. Kenk en St. Bernardus heeft ruim f. 9000, opgebracht Veertigduizend gulden verduisterd. Door de Rykspolltle te Sassenheim ls ln voorarrest gesteld 0. van M„ hoofd opzichter van het rayon Zuid-Holland, Noordeiyk deel, van een ontginnlngs- maatschapplj. als verdacht van verduis tering van gelden tot een bedrag van pl.m. f. 40.000. die hij ln de 'oop van het Jaar 1946 heeft opgenomen by verschil lende opdrachtgevers, die werken door die maatschappy lieten uitvoeren en welke gelden door hem niet zyn afge dragen. De fraude ls thans aan het licht ge komen doordat twee dezer opdrachtgevers geen verantwoording vonden van de door hen afgedragen gelden op de door het hoofdkantoor gezónden afrekeningen. Bij het door de maatschappy ingestel de onderzoek ls tevens gebleken, dat verschillende andere opdrachtgevers reeds geruime tijd geleden aan de hoofdopzich ter Inlichtingen hadden gevraagd om trent het nletverantwoorden van de aan hem afgegeven voorschotten op de door het hoofdkantoor verstrekte afrekenln- §en. J. v. M. heeft onder voorwendsel, at hy deze afwijkingen zou onderzoeken op het hoofdkantoor, de afrekeningen bij de opdrachtgevers opgevraagd en meegenomen, terwijl het toegezegde on derzoek nimmer heeft plaats gevonden. Zware strijd tegen partijen van links. (Van onze Romeinse correspondent) Zo is dan De Gasperi toch geslaagd en heeft hij zijn vierde ministerie gevormd! Maar is dit het door hem verlangde ministerie op breder basis? Tot nu roe heeft hij steeds, behalve zijn eigen, al thans nog ten minste één andere der drie „massa-partijen" achter zich ge had. Het laatste ministerie bestond uit Christen-Democraten, socialisten en communisten. De Gasperi oordeelde die basis niet breed genoeg en vormt thans een ministerie, waarin geen enkele Dartii vertegenwoordigd is, behalve de zijne; de „technische" ministers, in de eerste plaats de liberaal Einandi, werden door hun partijen „ter beschikking gesteld" zonder echter die partijen te vertegen woordigen. Zeker heeft De Gasperi zich heel wat moeite gegeven om een ministerie van nationale concentratie te vormen, waar aan zoveel mogelijk partijen deel zouden hebben. Even zag het er naar uit, dat hij de socialisten van Saragat, de re publikeinen en de actiepartij (te zamen de „kleine entante" genoemd) voor zijn plannen kon winnen, doch de, wel zeer buitensporige eisen dier groep dat alle economische portefeuilles - op ditogen- blik de belangrijkste - aan hen zouden worden toevertrouwd, maakten samen werking onmogelijk. De Gasperi kon dat verlangen niet inwilligen, daar noch Amerika, noch de Italiaanse industrie vertrouwen zouden hebben in de lire, wanneer deze gematigd linkse heren de koorden van de beurs houden. Veel moeite heeft de Gasperi zich ook ge geven om Nitti en (of) Orlando in zyn kabinet op te kunnen nemen, doch Nitti, al zegde hij een welwillende hou ding toe. weigerde zijn naam te verbin den aan een ministerie, waarvan hij experimenten op economisch gebied verwachtte. Toen ten slotte Einandi, de president, der Italiaanse Bank en een econoom van grote naam tot medewer king bereid bleek, was de grootste moei lijkheid opgelost. GROTE VERSCHUIVING NAAR RECHTS. Doch zoals het ministerie, thans is saamgesteld, betekent het ontegenzeg gelijk een grote verschuiving naar rechts. De „technische" ministers zUn zonder uitzondering leden van de rechtse partijen Dit ministerie zal derhalve een moeilijk bestaan hebben, daar het rege ren moet met de Grondwetgevende Ver gadering, waarin de linkse partijen veel sterker zijn dan de rechtse. Ook diegene onder de onafhankelijke dagbladen, die De Gasperi goed gezind zijn, voorzien grote moeilijkheden. Het „Giornale d'Italia" b.v. zegt- „Is De Gasperi krach tig genoeg om de zware strijd, die hem wacht, tot een goed einde te brengen, ln het bijzonder tegen vijanden, die over zeer machtige wapenen bschikken?" Alle linkse partijen, niet alleen de com munisten en de socialisten van Nenni, doch ook de gematigde socialisten van Saragat. de republikeinen, de actie partij etc.. hebben het nieuwe ministe rie de strijd aangezegd Men gaat een periode tegemoet van politieke stakin gen, onlusten en waarschijnlijk ook van anti-clericale propaganda. Reeds in de nacht zelf, waarin het ministerie tot stand kwam, werd te Milaan een bom aanslag gepleegd en daarbij zal het waarschijnlijk niet blijven. De Gasperi heeft zich bij communisten en socialis ten. dooh ook bij vele politiek niet ge- interesseerde, burgers onpopulair ge maakt door de wijze, waarop hij de crisis deed ontstaan, door bij te dragen tot het mislukken der pogingen van Nitti om een kabinet op brede basis te vormen en door de halsstarrigheid, waarmede hij vele dagen lang zyn eigen pogingen doorzette, ook nadat hem duidelijk te verstaan was gegeven, dat een ander persoon uit de Ohristelijk- Demooratische partij van linkse zijde minder tegenkanting zou vmden. An derzijds heeft hij, door zijn weigering om aan de „kleine entente" het lot der Italiaanse economie toe te vertrouwen, een goede beurt gemaakt by de libe ralen en bij twee zo invloedrijke per- soonlykheden als Nitti en Orlando. Het zal wel interessant zijn te zien, hoe de lotgevallen van dit vierde mi nisterie De Gasperi zich zullen ontwik kelen. In het algemeen hoopt of vreest men al naar gelang dat het geen lang leven za! hebben. Doch een be wogen leven zal het zeker zyn. Amerikaans vliegtuig verongelukt. 46 SLACHTOFFERS? Een Amerikaans vliegtuig met 46 passagiers, dat uit Washington naar Chicago was vertrokken, wordt vermist. Volgens een nog niet bevestigd be richt van de politie van Virginia is het wrak van het toestel in de staat Virgi nia, tussen Purcellville en Hillsboro, waargenomen. Het is nog niet bekend, of er overlevenden zijn. OPENBARE PROCESSIES. De bezwaren van de Ned. Hcrv. Kerk. De Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk heeft op 6 Juni 1947 haar ernstige bezwaren aan de minister van. Justitie kenbaar gemaakt tegen de her haalde overtreding van de wet door het steeds veelvuldlger houden van openbare processies door de R.K. Kerk. De Synode heeft de minister verzocht de wet te hand haven mede ter voorkoming van groeiende onrust. De minister van Justitie heeft daarop de Generale Synode doen weten, dat het zijn voortdurend streven ls de wet te handhaven. Niet elke processie echter vormt een Inbreuk op de wet. Slcohts in dien bewezen kan worden, dat het houden van processies op een bepaalde plaats ln 1849 niet gebruikelijk was. kunnen zy. die op zulk een plaats een processie doen plaats vinden na een daartoe strekkende procedure verklaard worden ln strijd met de wet te hebben gehandeld en by even tuele herhaling na zodanige verklaring gestraft worden. De minister van Justitie heeft de procureurs-generaal verzocht ln alle gevallen, waar naar hun oordeel met enige kans op welslagen een verklaring als gemeld kan worden geëist, hiertoe de ver» eiste machtiging te geven. Het economisch herstel van Europa. NEDERLAND NEEMT INITIATIEF TOT GEZAMENLIJK OVERLEG. Naar wy vernemen, heeft de Neder landse regering zich tot de Belgische regering gewend ten einde gezamen lijk overleg te plegen omtrent een eventueel te nemen initiatief in ver band met een samengaan der Euro pese landen ten einde tot economisch herstel van Europa te komen. Volgens berichten zou de Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken. Bevln, zich in hetzelfde verband tot enkele landen gewend hebben. Medegedeeld kan worden, dat de Nederlandse regering geen enkel verzoek van die zyde heeft ontvangen. DE VEROORDELING VAN PROF. VAN LOON. Op het advies van het Haagse Tri bunaal ten aanzien van pyof. mr. J. v. Loon o.a. 2 jaar internering heeft de daartoe aangewezen hoge autoriteit thans het fiat-executie verleend, met dien verstande, dat als vervallen is te beschouwen de bewezen verklaring, dat de beschuldigde als voorzitter van de Raad van Commissarissen der N.V. de Centrale Arbeiders Levensverzekering My. te 's-Gravenhage in vergaderin gen van die raad voorstellen heeft ge daan daartoe strekkende, dat het per soneel zou toetreden tot het Ned. Ar beidsfront, Burgerl. Stand van Leiden GEBOREN. Bernhardus Gerard, z. van G. Kegge en A. van, de Sande; Maria, d. van A. J. Plalsicr en TLueks. Mariene Louise, d. van C. M. Langerak en S. van der Waals; Theodorus Petrus Johannes, z. van H. J. Loos en M. P. van der Linden; Slmon, z. van A. Kruit en M. E. Molenkamp; Jacob, z. van A. C. Duivenvoorden en A van Hal- Lambert, z. van A. van der Plas en S. Snyder. VOORHOUT. 25-Jarlge trouwe dienst Woensdag 18 Juni a.s. zal het 25 Jaar geleden, zyn dat de heer C. v. Kempen ln dienst trad bij de fa. Gebrs. v. d. NouJa/nd' N.V., bloembollen kweker y alhier. De firman ten der firma zullen deze d.ag voor d-a Jubilaris niet ongemerkt laten vocrbIJ - gaan. Rijkspostspaarbank In de loop der maand Mei. werd aan het kantoor der P.T.T alhier op spaarbankboekjes inge legd f. 4773,90 en terugbetaald f. 6382,90. Zilveren Jubileum wljkvercnlging St. Elisabeth De wljkvercnlging St. Elisa beth vierde haar 25-Jarig Jubileum. Ten huize van één der vrouweiyke bestuurs leden. mevr. PrinsStokman alhier vond een receptie plaats. Onder de aanwezigen bevonden zich oud-burgemeester Bulten, één der oprichters der vereen., met diens echtgenote, benevens oud-burgemeester G. F. W v. Berckel en echtgen. en do tegenwoordige burg. C. J. N. de Graaff en echtgenote. Door alle drie werd een kort woord gesproken, waarna men nog ln een gezellig samenzijn bijeen bleef. WARMOND Burgeriyke Stand Geboren: Jacoba Wllhelmina, d van G. v. d. Sleet en A. de Jong; Jacobus Simon Mario, z. van J. J v. d. Geest en A. M. van Tol; Franz, z. van J. Schrler en L. Malina; Ronald Louis Godfried, z. van J. G. Wolbers en M. E. v. Leeuwen: Hans Peter, z. van J. P, v d. Zeeuw en E. v. d. Voordt; Cornells Wilhelmus Chrietla&n, z. van Chr. Bellaert en S. G. Landman; Hermanus Petrus Cornells, z. von P. van Wissen en P. G. Moerkerk. Gehuwd: W. H. Nobel. 26 Jaar en G. Zwaan. 28 Jaar; B. J. de Goede, 32 Jaar en C. Th. Kerkvliet, 30 Jaar; A. A. J. van Tongeren, 26 Jaar en M. M. Tuynman, 24 Jaar. Overleden: A. E. Kleeblad, 81 Jaar; M. J. v. d. Geest, wed. van M. van Vllet, 79 laar; J. Th. v d. Pols, 78 Jaar. Bodegraven Ned. Herv. Kerk; 10 uur ds. H. Roelofsen (Doopsbedlenlng); 6.30 ds. H. Jonker. Geref. Kerk; 10 en 6 uur ds. C Houtman. Geref. Kerk (art. 31); 9.30 en 5.30 ds. Joh. Dam. Ev. Luth. Kerk: 10 uur ds. D. Sollnger (Doopsbedlenlng). Geref. Gem 10 en 6 uur leesdlenst. Busverbinding Met ingang van 15 Junii a s. zullen de bussen voor Noord- wljkerhout en Voorhout niet meer over Warmond rijden'. Hoewel er voor War mond een afzonderiyke busverbinding zal komen, zal er toch niet meer zoveel gelegenheid! bestaan van en naar Lelden te vertrekken, zeer ten ongerieve van de vele watersportbeoefenaars. Een maas kruiser is bij het aanslaan van de motor in brand ge Wogen. De In zittenden konden zich nog tijdig dn vei ligheid stellen. Alles wat aan boord was werd een prooi der vlammen. WASSENAAR. Wegens verduistering en medeplich tigheid aan verduistering van een auto werden aangehouden v. W. en F. alhier. De auto werd door hen op de auto-markt te Amsterdam ingeruild voor twee motor rijwielen en een bedrag van f. 500, waar van zy goede sier maakten. De motor fietsen werden ln beslag genomen en naar de gestolen wagen wordt een on derzoek ingesteld.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3