De ontwikkeling der tropische gezondheidszorg Verlies van Indië economische ramp 55 jaar Hoogelands werk „Brug der zuchten" te Alphen opnieuw bezweken Lezers schr RECHTZAKEN Het Leidsch Dagblad DE BIOSCOPEN ijven Een belangwekkende oratie Thans hoofdzakelijk een economisch en sociaal probleem. In het Groot Auditorium der Rijks universiteit aanvaardde prof. dr. J. E. Dinger gistermiddag het ambt van hoogleraar in de tropische hygiëne met het uitspreken van een inaugurele ora tie getiteld ..De ontwikkeling der tro pische gezondheidszorg". Na in de aanvang van zijn belang wekkende voordracht een historisch overzicht te hebben gegeven van de, ont wikkeling van de bestrijding der epide mische infectieziekten, concludeerde prof. Dinger dat een blijvend succes van gezondheidszorg in de tropen slechts dan verzekerd is, wanneer deze zorg weerklank vindt in de ziel van het volk en niet beperkt blijft tot van boven op gelegde maatregelen. Daartoe is het no dig het vertrouwen te winnen v*n het volk, waarvoor de eerste vereisten zijn kennis van zijn cultuur en begrip voor zijn gemoeds- en gedaohtenleven. Slechts op deze grondslagen kan de noodzakelijke propaganda weerklank vinden. Waar de bevolking van de Ne derlandse overzeese gebiedsdelen waar ever spreker na 30 jaar ervaring ge rechtigd kan worden een oordeel te vel len, rijk is aan innerlijke beschaving, zodat in godsdienst en onderling ver keer gebruiken en plichtplegingen veel ernstiger worden genomen dan in brede kringen der maatschappij in gematigde luchtstreken, wier welvaartspeil het hunne verre overtreft, mag daar de bo dem voor zulk een propaganda inzake een goede gezondheidszorg een vrucht bare akker worden geacht. PRAEVENTIEVE ZORG PRIMAIR. De curatieve zorg is een belangrijk element der volksgezondheid, doch de praeventieve zorg moet hoger worden aangeslagen. Voor de bestrijding van de tuberculose b v. zal de verbetering van de volksvoeding van meer belang zijn dan de behandeling der longlijders, en voor de bestrijding van de framboesia zal zeep op den duur een efficiënter middel blijken te zijn dan het genees middel salvarsan. In verband met de gebleken vat-u baarheid van nieuw aangekomen blanken in de tropen wees prof. Din ger er op, sprekende over de huidige ongekende import van jonge Neder landers in Indonesië, dat het van het grootste gewicht is. dat ieder die naar de tropen vertrekt, zich een prophv- lactiseh-hygiënische instelling eigen maakt en de ter bevordering van de gezondheid voorgeschreven maatrege len nauwgezet uitvoert. De vraag of een blijvende nederzet ting van een blanke bevolking in een tropisch klimaat gedijen kan, merkte spr. op dat dit vraagstuk een medisch- hygiënische benevens een scciaal-eco- nomische zyde heeft. Wat dit eerste betreft is men thans algemeen van oordeel, dat een goed georganiseerde gemeenschap op een voldoende wel vaartspeil afdoende kan worden be schermd tegen de tropische infectie- en voedingsziekten. Onze kennis omtrent de directe inwerking van het tropen- klimaat op de blanke mens is nog ge ring en geeft geen grond voor conclu sies. Evenmin wordt de vraag of een blanke nederzetting zich al of niet blij vend in de tropen kan handhaven, door onze kennis omtrent de klimaat-invloe den beantwoord. De meningen van hen, die zich met dit vraagstuk bezighouden, zijn echter bijna onverdeeld gunstig, althans in hygiënische zin. De geconstateerde verhoudingsgewijs grotere nerveuse afwijkingen bij blanken in het tropische klimaat worden wel eens aan de directe inwerking van het klimaat toegeschreven. DE LEVENSWIJZE DER BLANKEN. Dit bracht spreker tot de vraag, of de levenswijze van vele geïmporteerde blanken wel altijd in overeenstemming is met de eisen, die het klimaat stelt. Psychische overbelasting door de gejaagdheid van het moderne leven, onpraktische kleding, te veel eten, te hoog alcohol- en tabakverbruik, te weinig sport en overige lichaamsbe weging en een tekort aan slaap zün even zovele verzwakkende invloeden, welke bij de blanke het evenwicht met het voor hem vreemde klimaat trach ten te verstoren. De ervaringen uit het begin van de interneringstyd, toen de eiwit- en calo rische waarde van het voedsel nog vol doende geacht mocht worden, stemmen tot nadenken Onder invloed van de noodgedwongen langdurige nachtrust, het ontbreken van alcohol en het zeer matige roken verdwenen nerveuse klachten en jarenlange maagkwalen bij spoorslag De summiere kleding het slaken van overige conventionele banden en beklemmingen benevens het leven in de open lucht hadden een gun stige invloed op de algemene gezond heidstoestand. WONINGEN TEN NADELE GEWIJZIGD. De woning in de tropen voldoet meestal niet meer aan de eisen die het klimaat stelt De oude Indische behui zing met. haar koele galerijen, dikke muren, hoge dak en ruime ventilatie is bezig te verdwijnen ten behoeve van de moderne woning met haar kleine ka mers en dunne wanden, die in alle op zichten tekort schiet in de taak. een aangenaam binnenklimaat te scheppen. Zelfs air-conditioning is niet in staat dezebezwaren geheel op te heffen. De toepassing van dezeluchtbehandeling heeft naar sprekers mening het bezwaar, dat het acclimatisatieproces gestoord wordt, en zij zal geen belangrijke rol spelen by de handhaving der gezond heid in de tropen. De blanke in de tro pen zal zich met het klimaat moeten verstaan, zijn levensgewoonten er naar richten en bij de indeling en bouw zij ner woning er rekening mede houden. De gezondheidszorg is geleidqjijk in belangrijke mate een economisch en sociaal probleem geworden, terwijl het medisch-hygiënlsch vraagstuk in grote trekken is opgelost. Met de huidige ken nis is het mogelijk, de meeste zoge naamde tropenziekten te bestrijden. Voor zover deze bestrijding berust op technisch sanitaire voorzieningen en andere overheidsmaatregelen, worden Ingezonden Mededeling IVA - BON H Geldig tot 20 Juni EBBi PAK DAMESVERBAND 10 st. 39 ct, IVA, Haarlemmerstr. 48 en propagandistische weg. Onderwijs in de ruimste zin. bevordering der wel vaart en volksvoorlichting zijn de pei lers. waarop het- gebouw der volksge zondheid in de tropen moet worden op getrokken Spr. hoopte dat het reveil-, dat zich thans in vele tropische landen voltrekt, in de eerste plaats aan de volksgezondheid ten- goede mag komen BEVOLKINGSAANWAS EN GEZONDHEIDSZORG. Men heeft wel eens, volgens spreker ten onrechte, de opmerking gemaakt, dat de fenomenale bevolkingsaanwas van Java te danken zou zijn aan onze zorg voor de volksgezondheid. Met alle waardering voor hetgeen is tot stand gebracht en erkennende dat de sterf tecijfers daardoor zün verlaagd, mogen wy toch niet uit het oog verliezen, dat deze bevolkingsaanwas reeds dateert van het begin der vorige eeuw, toen van ziektebestrijding ten bate der in heemse bevolking nauv/elyks sprake was. Van een verdere ontwikkeling der gezondheidszorg is eerder een ver mindering van de bevolkingstoename te verwachten. Goede hygiëne is alleen mogelijk op basis van hogere ontwikkeling en hoger levenspeil en deze grotere welvaart zal ongetwijfeld evenals overal elders ter wereld ge paard gaan met verlaging van het geboortecüfer. Naarmate de maatschappij in de tro pen zich ontwikkelt zal ook de gezond heidszorg de meer gecompliceerde vorm aannemen welke die der Westerse lan den kenmerkt. Daarbij zal die zorg in de tropen een eigen karakter blijven be houden omdat ten allen tijde de per- haar grenzen gesteld door de financiële] soonlijke hygiëne in de tropen een bij- v—zondere rol zal blijven spelen, terwijl voorts het klimaat onveranderd invloed zal uitoefenen, waardoor potentiële be dreiging van bepaalde infectieziekten zal blijven bestaan. Spreker eindigde met de gebruikelijke toespraken, waarna een receptie deze ambtsaanvaarding besloot. mogelijkheden Voor zover de medewerking der be volking een voorwaarde is voor haar succes, zal de gezondheidszorg afhan kelijk zijn van de mate van inzicht en ontwikkeling der bevolking. Gezond heidszorg zal zich steeds, meer moeten begeven op praeventief .geneeskundige MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, Groente veiling 13 Juni. Vroege aardappelen, grote f. 5865; drielingen 1. 2532; sla i. 49; radijs f.1126.50- bospeen f.30 34.20; slaulen f - 1.303.30; rabarber f. 4.203.70, boskroten f.911.50; sel derie f. 68.40- sjalotten f 22.50. VLAARDINGEN. 14 Juni Binnen van de haringvlsserfl de VI 80 met 37 last van 5 schepen, de VI 86 met- 36 last van 5 schepen, de Vi 206 met 22 last van 8 schepen, de Kw 129 met 35 last van 4 schepen en de VI 68 met liy2 last eigen vangst. De gisteren binnenge lopen acht schokkers besomden te zamen f. 6907. RUNSBURG. Bloemenveiling. De aan voer van bloemen ls nog zeer groot en de prijzen nog steeds goed. De bloemen brachten de volgende prijzen op: Gla diolen wit f.19"24; Plerson f 1418; Dubb, Margrieten 79; Glardla 56.50; Con fill wit 810- Idem rood 67: Ko renbloemen 1.202; Pioenen 2124; Margrieten wit "2.503 70 alles per 100. Margrieten geel 3843 ct per bos. Gips 1724: Duizendschoon 30--55; Iris wit 6080 -t Iris blauw 4060; Iris geel 4565; Lathyrus ln alle kleuren 30 55 ct.. alle per bos. .SCHEEPSBERICHTEN. Abbe-kerk. 12/6 van Brisbane naar New Castle; Adlnda, 9/6 van S-ngapore naar Hongkong; AlcMba. 11/6 van Montevideo na-aT Antwerpen; Alpherat, 12/6 van Cristobal naar Holland; Amers-kerk. 12/6 van Brisbane naar Sydney, Bredero. 12/6 van Ad-en naar DJlboeti; Hugo de Vries R'damShanghai. 12/6 te Antwerpen; Katwijk, 12/6 van IJmulden te Em/den; Kerkplein. Calcutta.R'd-am. 12/6 te Suez; Leeghwater, BasraR'dam, 12/6 te Antwerpen: Meerkerk. 12/6 van Cristobal naar Holland; Mellsksrk. R'damSydney. "12/6 te Antwerpen. K.N.SM Stal. 12/6 te Tunis; Or- pheirs. 12'6 te Cartagena; Ardea. 11/6 van Nea Play-a n. Istanboul; Ary Schel ler. 12/6 van Amsterdam naar Antwer pen. MIJ Nederland Poeloe Lauit, 9/6 te Pinang; Maetsuyckcr, 13/6 van IJmulden n°s- A mstercta m K.HL Sail and 16/6 te Antwerpen verwacht Verzorgingsgevallen uit de peripheric van de gevangenis. (Speciale reportage). De vereniging Het Hogeland. volgens de volledige naam een „Christelijke ver eniging tot stichting, en instandhouding van arbeidskoloniën, bestond midden in de oorlog, in *1942, vijftig jaar. De ver eniging heeft toen naar buiten niets van dit jubileum laten blijken, maar het 55-jarig jubileum dat in December van dit jaar gevierd wordt, zal niet onopge merkt voorbijgaan, want 55 jaar verzor- gings- en reclasseringswerk zijn wel de moeite waard er even bij stil te staan. Twee jaar na de oprichting van de vereniging, dus in 1894. kwam 't. eerste gebouw klaar- Het Hogeland te Beek bergen- Het doel was: huisvesting van „zwervers" d.w.z. van mannen, die geen woonplaats hebben. Ruim twintig zwer vers vonden hier een tehuis en werkge legenheid Later is de bestemming ruimer gewor den. Er kwamen voorwaardelijk veroor deelden en invrijheidgestelden by en ont slagenen. die na het verlaten van ge vangenis of Rijkswerkinrichting op hun eigen verzoek daar geplaatst werden, omdat ze niet wisten waar ze anders heen moesten Het gebouw is een paar keer uitgebreid en op 't ogenblik is er ruimte voor zestig mannen. Beekbergen telt nog meer inrichtin gen van het Hogeland. n 1. Het Hietveld Klein Bouwzicht. In de loop van de jaren is n.l. gebleken dat er grote be hoefte bestond aan een tehuis voor man nen, die om de een of andere reden moeilijk in gezinsverband gehuisvest kunnen worden. In Het Hietveld. dat al jaren dienst had gedaan voor de verzor ging van drankzuchtigen, vinden veertig „verzorgingsgevallen" nu een tehuis, een vaste dagindeling en regelmatig werk Het vijfde gebouw van Het Hogeland in het Gelderse is Havezathe Voorston den onder Brummen. een schitterend ge legen buitenplaats met. veertig vaste be woners, Hier zijn het de oudjes de oudste is 84 jaar voor wie de vereni ging een tehuis bereid heeft. In Opende. Groningen gemeente Groo- tegast. heeft de Vereniging dan nog een speciale jeugdkolonie Wilhelminahoeve en in Vries, even ten Noorden van As sen de inrichtingen Filadelphia en Hei- denheim. In totaal zijn in al die kolonies en tehuizen verleden jaar 269 mannen en jongens verpleegd. 106 personen werden nieuw opgenomen-' In de komende winter zullen iedere avond op twee of drie plaatsen filmvoor stellingen gegeven worden Ter gelegen heid van het 55 jarig bestaan komt er verder o.a. een landelijke actie om geld binnen te krijgen voor het vele, dat nog broodnodig is. Het jubileum zal op 2 December gevierd worden met een feestelijke bijeenkomst in Utrecht of in Apeldoorn. Ministers Lieftinck en Vos spraken V ernieu wingsprogram uitgevoerd. dient Op een door de Federatie Rotterdam van de Partij van de Arbeid belegde bijeenkomst in de Rivierahal spraken prof. mr. P. Lieftinck, Minister van Fi nanciën en ir. H. Vos, Minister van. Verkeer, resp. over de problemen op financieel en verkeersgebied, waarmede i ons land momenteel te kampen heeft. Minister Lieftinck constateerde, dat een verlies van het in Indië belegde volksvermogen en een beëindiging van' de economische samenwerking tussen Nederland en Indonesië voor ons land| een economische ramp zou betekenen, waarvan het zich waarschynlyk niet zou herstellen, en voor Indonesië een weinig minder groot verlies, tenzy een ander land of andere landen onze actieve rol op economisch gebied daar zouden overnemen. Terugkerend (tot het na-oorlogs devie- zenprobleem, zeide spr. dat het tekort over 1946 van meer dan f. 1 milliard is gedekt door het aanspreken van Ned. tegoeden en beleggingen in het buiten land en het. opnemen van buitenlandse credieten. In de loop van dit jaar zal vcor een nog aanzienlijk groter bedrag van deze zelfde middelen moeten worden gebruik gemaakt om de invoerrechten te dekken. Wat betreft het gebruik van deviezen voor militaire doeleinden, ver zekerde spr. dat dit tot het noodzake lijke minimum wordt, beperkt Het vraagstuk van de deviezen-smokkelarij heeft de voortdurende aandacht- van de minister en nieuwe maatregelen zijn irt voorbereiding. De staatsbegroting, in 1946 een tekort vertonend van ongeveer f3 milliard, verbeterde zodanig, dat zij dit jaar een geraamd tekort laat van circa 2 mil liard. In de practyk zal het resultaat iets gunstiger zyn. Wat betreft de militaire uitgaven, meende spr. in het komende jaar te mogen rekenen op een aanmerkelijke vermindering. Een spoedige oplossing der Indonesische kwestie is mede uit financiële overwegingen uitermate gewenst.. Sprekende over het opnemen van bin nenlandse leningen, zeide de minister, dat de mogelijkheid daarvan afhanke lijk is van de mate. waarin door ons volk wordt gespaard, hetgeen hij een teer onderwerp noemde. Minister Vos merkte op, dat zeescheep vaart, rijnvaart, luchtvaart., spoorwegen, posterijen en wegverkeer in het buiten land ieder voor zich in meerdere of mindere mate deviezen binnen beginnen te brengen. Daartegenover staat, dat het op poten zetten van het verkeers- apparaat zeer veel deviezen eiste. Van de 110.000 aanvragen, die bü het Departement van Verkeer binnen kwamen voor auto's, kon de minister slechts aan 10 een vergunning ver strekken. Naast de aankoop, vordert bovendien ook het gebruik deviezen, Ook de overheid zelf heeft zich be perkt; de civiele overheidssector, welke begin 1946 7600 wagens telde, heeft dit aantal momenteel tot 4000 teruggebracht. De spoorwegen staan nog voor ont zaggelijke problemen, speciaal wat be treft de slijtage van het materieel, de rails en de dwarsliggers. De kosten daarmee gemoeid belopen honderden millioenen. Dank zij de aankoop van Liberty- en vele andere schepen, zal de scheepvaart eind 1947 weer over een zelfde tonnage beschikken als voor de oorlog. Een ver- nieuwingsprpgram dient echter opge steld en uitgevoerd te worden, willen wü kunnen blijven concurreren met het buitenland en deviezen kunnen blijven verdienen. Ook hier moeten de kosten voor de baat. uitgaan. Wat betreft de Rijnvaart, was spr. niet zo pessimistisch gestemd, daar hij voorziet, dat Duitsland toch mettertijd een stroom goederen nodig zal hebben en zyn producten uit de industriecentra zal moeten uitvoeren. Sprekende over het vrachtvervoer, merkte hy op, dat op de regering de plicht rust- de belangrijkheid der ver schillende takken van vervoer tegen el kaar af te wegen en planmatig te werk te gaan De -vroeger op het gebied van het verkeer bestaande verspilling moet voorkomen worden. Employé koelde zijn wraak. EN PLEEGDE AANSLAG OP FABRIEK. Gisternacht is een aanslag gepleegd, op de timmerfabriek van de heer A. B. Hondeborg aan de Markgravenweg te Almelo. Men hoorde een ontploffing, waarop de eigenaar en enige omwonen den zich naar het bedrijf spoedden, wanr in een der werkplaatsen een begin van brand was ontstaan. Het vuur was vrij spoedig bedwongen, maar" alle ruiten waren gesneuveld en twee der kostbaar ste machines vernield. De recherche wist de hele affaire tot oplossing te brengen. De heer Hondeborg had in de afgelopen maanden anonieme dreig brieven ontvangen, waarin het ontslag van een bepaald personeelslid werd Re- eist. Werd aan deze eis geen gehoor ge geven, dan zou de fabriek door ont ploffing of brand vernield worden. Hij had echter aan deze bedreiging geen aandacht geschonken. Ten slotte kon gearresteerd worden zekere J H. R. te Albergen (gem. Tub- bergen), die op de fabriek werkte en zich door de in de brief genoemde em ployé op het tweede plan gedrongen voelde. Voor de uitvoering van zijn wraakplannen heeft R. gebruik ge maakt van een Engelse handgranaat Nederland gaat filmen! STUDIO DUIVENDRECHT WORDT HEROPEND. De heer J. G. Bosman heeft namens het hoofdbestuur van de Ned. Bioscoop bond medegedeeld dat de exploitatie van de speelfilmindustrie te Duiven- drecht op zeer korte termijn ter hand zal worden genomen vermoedelijk in September en October- De studio zal tegen kostende prijs ter dispositie worden gesteld van ieder, die daartoe de wens te kennen geeft. Dc verhuur blijft geheel in handen van een Stichting, die hiermede kan voorkomen dat de filmproductie door één onder nemer wordt gemonopoliseerd. De pro ductie is vrij. mei dien verstande, dat de Stichting controle blijf, uitoefenen op de keuze der scenario's en op de econo mische basis van de onderneming. Hiermede zyn alle specualties van de baan en is het toezicht in één hand ge concentreerd. De regering heeft toege zegd er aan mee te zullen werken, dat het aantal speelfilmstudio's voorlopig tot één beperkt blijft. INVOER VAN NED. KWEEKPLANTEN IN ENGELAND. Ten einde de kwekerijen te steunen, zullen de Engelse kwekers in staat wor den gesteld beperkte hoeveelheden kweekplanten uit ons land te importe ren in d'e periode van gisteren tot 31 Mei 1948. Invoervergunningen zullen alleen wor den verstrekt aan hen die een broeikas bezitten en zullen een waarde van 150 pond sterling niet te boven gaan. Hét zal waarschijnlijk niet mogelijk zijn in alle gevallen een invoervergunning te ver strekken. De vergunningen zullen worden ver leend voor de import van o.a cyclamen varens, hortensia's en sleutelbloemen. DE EXTRA-RANTSOENEN VOOR POLITIEKE DELINQUENTEN. Thans 25 personen gearresteerd. In verband met het. onderzoek naar clandestiene praktijken, die in de kam pen te Laren, Naarden en Rijnauwen zouden hebben plaats gehad, vernemen wij, dat aan politieke delinquenten, die zware arbeid verrichten extra rantsoe nen mogen worden verstrekt. Dit moet echter in overleg met de kampleiding geschieden, welke deze rantsoenen dan bij de distributiedienst aanvraagt. De bij de firma Jongerius te Jutphaas wer kende delinquenten hadden eveneens extra rantsoenen voor zware arbeid ontvangen, dooh hierover geen overleg gepleegd met de kampleiding. De arti kelen, die nodig waren voor deze extra voedselverstrékki.ng werden clandestien gekocht In de loop van het onderzoek heeft de C.C.D. te Utrecht in samen werking met de Justitie 25 personen ge arresteerd. Verkeer te land en te water omgeleid. (Van onze correspondent te Alplien). De oude klapbrüg over de Rijn te Alphen welke sinds enkele Jaren reeds ernstige af wijkingen vertoont en dientengevolge over enkele weken naar alle waarschijnlijkheid zou worden vervangen door een nieuwe eenklapsbrug, is gistermiddag, onder de last van een zwaarbeladen vrachtauto, be stuurd door M. C. v. d. V. uit Eindhoven, voor de derde maal zodanig ontwricht, dat het verkeer, zowel te land als te water, voor enige tijd weer gestremd ls. Ofschoon de brug, na de laatste verzakking hersteld, slechts bereden mocht worden met een totaal last van slechts zeven ton, ging deze 20-tons zware vrachtwagen, door het. wakend oog van het bedienend personeel heen, en net toen de chauffeur zijn wagen aan de overkant had. zakten de twee klap pen. op het punt waar deze elkaar raiken, ongeveer een halve meter door. Het grote wegverkeer moest onmiddellijk vla de bruggen te Koudekerk en Zwammerdam worden heengeleid, terwijl het scheep vaartverkeer grotendeels via de Heijmans- Wetering en het Aarkanaal moest worden gedirigeerd. Het overige verkeer wordt zo goed en kwaad als het daar ln het smalle gedeelte mogelijk is, per overzetveer en ponton onderhouden. Het personeel van Provinciale Waterstaat was spoedig ter plaatse en er wordt met alle macht aan een derde provisorisch herstel gewerkt. In hoeverre dit nog een zodanig gevolg zal hebben, dat de brug gebruikt zal kunnen worden, tot er een dlflnitieve schip brug-overgang over de Rijn daar ter plaat se zal zijn gelegd, ln verband met de binnen kort te bouwen nieuwe eenklaps brug, kon men ons niet mededelen. De chauffeur, die naar alle waarschijnlijkheid van de slechte toestand van deze „brug der zuchten" niet op de hoogte was, heeft blijkbaar ook niets van het ongeval be merkt en is doorgereden Later ls hij door de politie per auto Ingehaald. Bij het eer ste contact zeide de chauffeur, wel ge merkt te hebben, dat zijn wagen Iets naar achteren zakte, doch meende, dat dit een noodzakelijk gevolg was van de brug, welke, zoals hij meende, steeds bij het passeren van een auto zover doorzakte en was zich derhalve van de ravage niets bewust Als men weet, dat deze brug over een afstand van ongeveer 14 km over de Rijn de enige vaste verbinding vormt, dan kan men ook begrijpen welk een be lemmering het normaal gebruik van deze brug voor het verkeer ln de Rijnstreek be tekent Al moge deze brug dan ook in de loop der tijden menige verzuchting hebben uitgelokt, bij het gemis er van wordt men pas voor goed gewaar welk een grote waar de deze toch bezit. Een woord van bezinning. De rommelkamer. Onze tijd is radicaal geworden, ooft wat betreft allerlei zaken, die wij niet nodig hebben. In vroegere jaren wa* menig streven om allerlei voorwerpen,, waaraan wij practisch niets meer had den, op te bergen. Hoevele zolders wa*= ren afgeladen met allerlei overtollig goed. Bij elke schoonmaak kwam alle£ even van zijn plaats en weeT op zijn plaats. En ook in dit opzicht was er b^. velen een conservatieve trek. Dat is nu in de meeste gevallen wei gewijzigd. Ook is de schoonmaaktijd nu weer voorbij. Maar toch zijn er die zo het een en ander bewaren, het opber gen ergens in een hoek of vertrek, de rommelkamer. Als u by iemand op visite komt, laat men u in de mooie kamer; wy worden behoorlijk en netjes ontvangen. Nie mand denkt er over u dadelijk naar de rommelafdeling te brenegen. Ja, mocht er iets in de ontvangkamer over hoop liggen, desnoods een stuk speel goed, dan wordt het dadelijk rechtgezet en opgeborgen, want u moet toch de Indruk hebben bij zeer nette mensen op bezoek te zyn. Ja. als het u mocht overkomen, dat men u het huis en de vertrekken zou laten zien, dan wordt er zeker één deur niet ontsloten, die van de rommelkamer. En als iemand de brutaliteit hebben zou te informeren; en wat zit er achter deze deur7, dan wordt het dadelijk heel duidelijk ge maakt; o, daar is niets, daar hebben we nog het een en ander oud goed op geborgen; het moet toch ergens staan, niet waar? Wij mensen hebben in ons leven al len zo'n kamer, waarin wij niemand toelaten. Wy vertonen ons tegenover onze medemensen als keurige lieden. Wij zyn beschaafd en spreken beschaafd en gedragen ons beschaafd. Althans, wij proberen het. En wie het wagen zou iets verder en dieper in onze vlakke ge sprekken af te dalen, wordt op zijn tocht door het geheel van de geestelij ke inventaris handig langs de dichte deur geloodst. Wij passen er wel voor op om onze rommel te etaleren! Ieder een weet dat wel en iedereen laat zach afschepen en niemand praat er over. Er zyn nu eenmaal grenzen en de maat van het behoorlijke worde niet over schreden. Doch Eén is er, die zich niet laat af schepen door al onze politieke behen digheidsmanoeuvres; die by ons komt in al onze kamers met of zonder be zoek; die ook toekijkt als er weer een kapotte stoel of een afgedankt kussen in de rommelkamer gedeponeerd wordt; die ziet hoe met al ons kunst- en vlieg werk der zelfhandhaving het overal eigenlijk één grote rommelgeschiedenis is, en die vraagt de binnenste deur voor Hem open te doen; uw hart! Ik ga de trieste inventaris niet op sommen; misschien hebt u de moed om bij het lezen hiervan zelf eens de zaak te overzien en daarbij tot de conclusie te komen dat u bezig bent te houden en te hoeden en te voeden wat volstrekt waardeloos is, en waarvan u steeds nog nog maar geen afstand gedaan hebt. Zou het niet beter zijn en beter gaan zonder de rommelkamer? Ons leven ligt open en naakt voor de ogen Desgene met wie wü van doen hebben, en die alleen maar vol grote liefde vraagt of Hij de rommel voor u nu eens definitief mag opruimen. Hij vraagt: geef mij üw hart! W. H. K. NIEUWE UITGAVEN. DE STRIJD OM DE GULDEN. Wij ontvingen het bij r. Wever Franeker uitgegeven boekje „De strijd, om de gulden", erltlsche beschouwingen over de geldpolitiek onzer regering door drs. P Sebesma, waarin on-, de volgende typerende zinsnede voorkomt: „Ons land is verarmd. Doch wij blijven dezelfde'staat voeren" Bfj de Universitaire Pers alhier ver scheen „Recuell de lois modernes concer- Hij werd in de oorlog millionair. WEELDERIG LEVEN OP „DE WITTE BURCHT" De 36-j. F. H. F. P. die resp. inspec teur van Philips was in de provincie Utrecht en propagandachef van de KRO, een functie, die hem f,12.000 p. j. inbracht, heeft kort na de bezetting van ons land kans gezien millionnair te wor den. Een van zijn voordeligste transac ties vormde de lading van de Statendam, die in de Meidagen te Rotterdam door de Duitsers in brand is geschoten- De lading bestond uit tabak en daar deze zware waterschade had opgelopen, wilde de Fa. Van Nelle. voor wie ze bestemd was. deze niet meer afnemen. P. heeft de tabak toen voor enkele centen per kilo opgekocht, ze gedroogd en later voor f4- per kilo verkocht. Op het kasteel „De Witte Burcht" te Soest leidde hy gedurende de oorlog een weelderig leven. Duitse officieren en leden van de SD waren er vaste nan-t le droit international privé", sa mengesteld door prof. mr. E. M. Meüers. Deze verzameling geeft de tekst ln Frans, Engels. Duits of Italiaans van de meest moderne wettelijke regelingen van het internationaal privaatrecht (O-a. Italiië 1939. Montevideo 1940. Griekenland 1940, Stam 1939). gasten op de uitgebreide diners, die P. te hunner ere gaf- In 1942 pleegde de illegaliteit een overval op „De Witte Burcht". De oud-burgemeester van Soest. mr. A. L. des Tombe noemde P een twee slachtige figuur, die voor de bevolking een vraagteken is geweest. In de hon gerwinter stelde hfj "voor 't verbouwen van proent-e grond ter beschikking van de mwoners van Soest. De advocaat fiscaal mr, Drabbe eiste 15 jaar tegen hem. De uitspraak werd bepaald op 27 Juli as. HAAGSE RECHTBANK Inbraak te Lisse Wegens inbraak in een villa te Lisse waarbij diverse goe deren werden gestolen, heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad de vertegenwoordiger F. S. tegen wie twee jaar gevangenisstraf werd geëist. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Diefstal van tabak De machinist L. de V. te Oegstgeest pleegde in een schuur inbraak waarbij een partij ta baksartikelen etc. werden gestolen. Te gen verdachte wérd een jaar gevange nisstraf geëist. De rechtbank heeft ver dachte veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf. waarvan zes maanden voor waardelijk met proeftijd van drie jaar- De krant voor iedereen. Luxor In de oorlog zijn vele ge heimzinnige figuren opgedoken, die, in dienst van één der partijen, een „dub bele rol" vervulden als lid van de ge heime dienst". Zulke figuren waren er. vooral in de neutrale Portugese hoofd stad Lissabon, die van daar uit hun gecompliceerd spiomiagebedrijf be oefenden, Frankrijk binnendrongen en er de hoogste gevaren trotseerden. Eén hunner is de majoor van de Britse in lichtingendienst David Warren (David Farrar). Hij heeft de gewichtige op dracht gekregen, een der corypheeën van het atoom-onderzoek op te sporen en het gelukt hem in de film „Avon tuur' in Lissabon" deze man ten slotte veilig over de grens te brengen. Een spannend, levendig gevarieerd verhaal, waarin ook zijn aanstaande vrouw, de Franse operettezangeres Gabrielle Gi- rard een voorname opgave vervult. Haai rol wordt gespeeld door de char mante en fraai zingende Patricia Bur ke. Vele Gestapo-mannen tonen er hun wreedheid in en vormen een schril ook Churchill en De Gaulle nog even verschijnen, is er stellig later aan toe gevoegd. Lido-Theater „Begeerte" (le Gar- dian) is een minder geslaagd Frans product, met Tino Rossi als de gevier de plattelands-Don Juan. Hij zingt-, bevecht stieren, verliest z'n paard en zelfs verschillende malen z'n hart, het geen tot een al te droevig einde leidt. De film kon ons niet bevredigen: vaart ontbreekt en de dialogen zyn te lang. Belichting, geluid en natuuropnamen zijn uitstekend. „Rex" De titel „Spionne in de schaduw" sluit reeds direct alle twijfel uit ten aanzien van de inhoud dezer film. Toch wykt zij in zoverre af van de verwachtingen, dat de hoofdrol niet wordt vervuld door een werkelijke spionne, doch door een Iers meiske (De borah Kerr), dat een volkomen scheve voorstelling heeft van de verhouding EngelandEire en eigenlijk tegen wil en dank in een spionnagezaak wordt Qe coe betrokken. Zonder dat het haar toeleg ^iaino- Irrtw»»- In Viot Vio-7Ït non \ir\r\r TUii+c- P P is, komt zij in het bezit van voor Duits land belangrijke gegevens aangaande de 1 Casino Het is altijd moeilijk een algemeen oordeel te vellen over een film, die twee naast elkaar staande elementen beva, wanneer deze niet dezelfde hoogte op hun terrein berei ken. Zulks is het geval met de film „Melody for Three", waarvoor wij een gelukkiger Nederlandse titel dan „De zon breekt door" op prijs zouden heb ben gesteld. De filmische kwaliteiten van deze rolprent, waaronder wy over het algemeen verstaan de beoordeling der factoren „scenario" en „spel", kun nen wij helaas niet ten volle appre ciëren, doch de in deze film eveneens zeer belangrijke factor van het muzi kale element vergoedt veel van wat wy op genoemde gebieden misten. Het verhaal van de traditionele verwijde ring in een huwelijk op basis van lief de op het eerste gezicht, de jarenlange scheiding en de hereniging door toe valligheden die typisch worden gefor ceerd om de climax mogelijk te ma ken. speelt zich geheel af in een mu zikale sfeer, die waarden biedt, welke de toeschouwer „ondanks alles" bevre- van dit bioscoopbezoek zullen Waar is die „Prik" gebleven?. Naar aanleiding van het bericht in ons blad van 10 Juni j.l. omtrent het vanger, van een „prik" of „negenoog" te Delft, ontvingen wij een schrijven van de heer H. C. van -Altena te Doorn, waarin deze zich afvraagt!; waar toch die „prikken" zijn gebleven. Vóór 1879 woonde ik, aldus de heer v. Altena, in Vlaardingen. In die tijd werd de prik gebruikt als aas voor de kabeljauw- en schelvisvangst. In een kleine haven werden de prikken in gro te. geheel afgesloten manden in het leven gehouden en was men steeds doende om het water zoveel mogelijk ln beroering te houden. Deze bewaar plaats werd het „prikkengat" genoemd. De loggers werden op het voorschip voorzien van twee grote houten bak ken, gevuld met water en de deksels voorzien van luchtgaatjes. In deze bak ken werden de prikken mee naar zee genomen en moest de scheepsjongen het water, door middel van een stok waaraan een plankje, in beweging hou den en werd er ook beweerd dat die jongen, alvorens de prik in stukken werd gesneden voor aas, er de kop moest afbijten. Van waar deze prikken werden aangevoerd of waar ze werden gevangen weet ik niet meer, o.a. uit Woudrichem. Misschien kan bovenstaande nog die nen om een betere belichting over deze zeldzaam gevonden vis te verkrijgen. Ja, wie van onze lezers kan ons over het verdwijnen van deze vis inlichten? (Red. L.D.) AGENDA contrast met de sympathieke hoofd- komende invasie in Noord-Frankrijk, personen van geallieerde nationalitei- doch waarvan het gewicht- daarvan tot ten. Richard Tauber is er met de ha- j haar doordringt en zij de consequenties ren bijgesleept en imponeert veel meer er van beseft, verbrandt zij deze. Aan door zijn zang dan door zijn wel eens I spanning en opwindende gevechten lachwekkende actie. Als geheel een ge- ontbreekt het geenszins. In het voor- vflirieprd.o prt tpItpv hopipnrip o-psp.hip- in-nrrrommi fvplrf pptt fllmnip varieerde en zeker boeiende geschie denis. waarin ten slotte alle-: in de beste orde op zijn pootjes terecht komt. Britse zone van bezet- Het jubelende bevrydingsslot, waarin i bijzondere aandacht. schenken. Het voorprogramma beweegt zich in een Amerikaanse sfeer die wel iswaar de lachspieren los werkt, doch desniettemin in voor ons degelijk inge stelde Hollanders niet geheel aanvaard baar is. Trianon Voor een derde week programma trekt een filmpje „Een ver- geeft Trianon deze week het bioscoop slagen volk" over de toestanden in de I publiek gelegenheid om de opmerke- Duitsland de ïiik" - ^ns? film „Les enfants du Pa- radis" te zien. Stadszaal: uur nam. Dinsdag. Stadszaal: Revue „Lelden op stelten". 8 uur nam. Remonstr Kerk; Concert Cath en Aart Smink en Ellen Mac Glllavry. 8 uur nam. Woensdag. Revue „Lelden op stelten.". DE BIOSCOPEN. Trianon - „Les enfants du o^ridis" (18 Jaar) dag. te 2 er> 7.30 uur. Lldo „Begeerte" (18 jaar) Vryd., Maand.. Dlnsd - en Donderdag 2,30 7 en 9,15 uur; Zat. en Woensd. 7 en 9.15 uur; Zond. 2,30, 4,30. 7 en 9,15 uur; Woensd. en Zat. „De vliegende omnibus" 2 30 en 4.30 uur. Casino „De zon breekt door" (alle leeft.) Zat. en Zond. 2.30, 4,45, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Rc\ ..Spionne ln de schaduw" (14 jaar) Zat. en Zond. 2,15. 4,15, 7.15 en 9 15 uur. overige dagen 2.15. 7.15 en 9.15 uur. Luxor „Avontuur ln Lissabon" (14 Jaar) dag. 2,30. 7 en 9.15 uur; Zond. 2,30, 4.45, 7 en 9,15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag, middag 1 uur tot Zaterdagmorgen 21 Juni 8 uur waargenomen door de apotheken D. C. Kok. Rapenburg 9. tel, 24807 en „Tot Hul.o der Menschheid". Hoolgraoht 48 tel, 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. WUhelmlnapark 8. tel. 26274. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lel den wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen oor de doktoren Van Alphen. Meyboom, Nleuw- zwaag en Verbrugge. Te Oegstgeest door dr. Hugenholtz. tel. 20390.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2