Hoe staat het met onze goederenvoorzièning? DE ZINKEN MUNTEN WORDEN AFGESCHAFT Er is een zéér beperkte sigarenvoorraad „Wij slepen ons van de ééne maand in de andere' WEERBERICHT het gouden tientje en vijfje Ook o.a. en halve gulden Mét een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang ZATERDAG 14JWNI 1947 No. 26107 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Waarheen gaat Europa Europa bloedt uit duizend wonden. Zelfs die enkele landen in ons wereld deel, die buiten de oorlog zijn gebleven, die zonder enig mededogen om zich heen heeft geslagen .dikwijls als een stier in een porceleinkast, zelfs die en kelen staan voor ongekende moeilijkhe den om het hoofd economisch boven water te houden. Waarheen men de blik dan ook richt, overal ziet men slechts nood en ramp spoed, al verschilt de graad daarvan nog wel enigszins. Allerwege ziel men in korten aan materiaal en in vele landen ook nog aan voedingsmiddelen, zodat aan de meest matige eisen ten aanzien van voldoende calloriën voor de volks voeding niet kan worden voldaan. Steeds duidelijker wordt dan ook, dat het bo-endien in zich zelf verdeelde Europa zich niet op eigen bodem zal kunnen herstellen en dat hulp van de enige grootmacht, die in staat is om de helpende hand te bieden, beslist nood zakelijk zal zijn. Amerika is daartoe bereid! Laten we daarbij niet trachten to onderzoeken in hoeverre alleen eigenbelang daarbij in het spel is, dat heeft weinig zin. Het vastleggen van het feit. dat bij een in eenstorting van Europa Amerika niet gevrijwaard zou kunnen blijven voor een inwendige crisis, zoals in de jaren na 1929, is o.i. voldoende motief. Amerika is dan bereid. Maar het heeft geen lust om zijn geld te werpen in een bodemloze put. zelfs niet, al wil het zijn I geld gratis of bijkans gratis .er beschik king stellen. En neemt het dat eens kwalijk? Het stelt dientengevolge zijn voorwaarden, culminerend in de eis van de stichting van een Verenigde Staten van Europa! Nu behoeft men dat, natuurlijk, niet zo op te vatten, dat de Europese staten hun zelfstandigheid zouden moeten op geven, wel zo, dat zij komen tot een samenwerking als tot dusver niet tot de mogelijkheden scheen te kunnen beho ren. De tol-unie tussen ons eigen land, België en Luxemburg geeft in dit opzicht een lichtend voorbeeld, a? is zij nog slechts een begin op de weg. die zal moeten worden afgelegd. Voor alles doemt echter direct het spook op, dat Duitsland heet! Een her stel van Europa zonder herstel van Duitsland zal tot de vrome wensen be horenAlleen door dit te constate ren wordt een heilig huisje aangeroerd voor velen, die zich nog niet weten los te maken uit de gevoelens van haat en wraak, die hen bezielen. Hoe menselijk hun gevoelens op zich zelf mogen zijn, zij zullen moeten worden overwonnen in het belang van Europa als geheel. Als een axioma zal echter aanvaard die nen te worden de geponeerde stelling omtrent het verband tussen ons we relddeel en Duitsland. Alle gevoelighe den zullen terzijde moeten worden ge steld, een opgaaf op zich zelf— Slaagt men daarin, dan komen ande de vraagstukken onmiddellijk naar vo ren, die al evenmin eenvoudig zijn; het herstel van Duitsland mag immers nim mer aanleiding zijn voor het scheppen van de kans, dat Duitsland gebruik zal kunnen maken van dit herstel voor mi litaire herstelmaatregelen, T0ch zal de Duitse industrie, het zo bij uitstek gevaarlijke instrument, in het herstel moeten delen. Dat moet worden voor komen tot elke prijs. Helaas spreekt in dit opzicht de politiek een hartig woordje mee en daarmede belanden we in de gevaarlijke zone, de volslagen po litieke onenigheid in Europa, waarvan de oplossing problematisch lijkt-, zolang de Sovjets niet afzien van hun actie buiten eigen grenspalen. De botsing tussen economie en politiek dreigt een niet te nemen obstakel te worden Doch ook al zou het Duitse vraagstuk tot een oplossing worden gebracht, dan is men er nog niet. De toestand in vele landen in Europa is onder invloed van communistische zijde zodanig, dat tal van gevaren zich voordoen. Zonder te letten op de volkswelvaart in het geheel ook al erkent men volmondig, dat de situatie voor de ar beiders niet is, zoals zij wenselijk zou zijn leggen stakingen,veelal doorge dreven door communistische aanvoer ders. de zo hoogst nodige productie stop! Wie kan berekenen de schade, door al de stakingen veroorzaakt? De toestand wordt dusdanig, dat men de hulp van Amerika zal moeten aan vaarden, met de consequenties daaraan verbonden hetgeen practisch neer komt op een afslaan der communisti sche bedrijven of de bakermat der beschaving zal ten onder gaan. Zal Engeland het initiatief nemen? Gezien de goederenschaarste, w.o. ee groot deel van de wereld lijdt en de dollarschaarste, waarmede Europa ii> h et bijzonder te kampen heeft, is het voor een ieder duidelijk, dat ook het zo zwaar geteisterde Nederland de krapheid aan goederen en deviezen in bijzondere mate ervaart. Speciaal zeep baart zorg. Talrijke arrestaties in Roemenië. Volgens radio Moskou zijn in Roeme- nië wyd en zijd arrestaties verricht na de ontdekking van een ondergrondse organisatie, genaamd; Broederschap van het kruis. Het centrum van deze organisatie zou zich bevonden hebben in de universiteitsstad Jassy, 320 kilo meter ten Noordoosten van Boekarest. De gearresteerden zijn voornamelijk studenten, onderwijzers en officieren, aldus radio Moskou. HARDE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Geleidelijk tot krachtig, aan de kust tijdelijk wellicht tot stormachtig toene mende wind aanvankelijk uit Zuidelijke, later Westelijke richtingen- Zwaar be wolkt met tijdelijk regen. Vrij koel voor de tijd van het jaar, 15 Juni. Zon op: 4.19 uur; onder: 21.01 uur. Maan op: 2.22 uur; onder: 16.45 uur (18 Juni NM.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 5.40 en 13.07 u. (16 Juni; 1.32 en 13.58u.) De regering stuit bij haar beleid maar al te vaak op niet te vermijden hinder nissen, welke haar noodzaken plotseling een bepaalde beleidslijn om te buigen of zelfs af te breken. Het aankoopschema in het buitenland was niet te handhaven, teen in Maart 1947 de deviezenvooruitzichten minder gunstig bleken te zijn. Nu de regering met de herziening van haar deviezenschema is gereed gekomen, zal spoedig meer worden bekend ge maakt betreffende de hiermede samen hangende maatregelen. De minister van Econ. Zaken acht het dan ook niet toe laatbaar om reeds thans gevolg te geven aan de aandrang van vele zijden om of ficiële mededelingen te doen. Ten einde evenwel te voorkomen, dat ongemotiveerde onrust ontstaat, geeft de minister van Econ Zaken hieronder aan hoe de voorziening van enkele be langrijke artikelen naar alle waarschijn lijkheid in de naaste toekomst zal zijn. De regering moet zich van de ene maand in de andere slepen, ongeveer op dezelfde wijze als helaas menige huisvrouw zich tegenwoordig van de ene week naar de andere moet slepen om haar loon van de ene week aan dat van de andere te kunnen verbinden en het hoofd boven water te houden! Een gelukkige omstandigheid is echter, dat tot op heden ernstige algemene stag naties zijn uitgebleven. Tot het vrij afleveren van sigaren werd besloten, omdat ondanks de zorge lijke financiële toestand toch enige ver ruiming op dit gebied ni=t achterwege mooht blijven, ook al om de zwarte han del in tabaksproducten te bestrijden. Textiel Het is de bedoeling dit jaar de toegezegde 80 punten aan te wijzen. Vergeleken bij verleden jaar, toen 50 punten werden aangewezen, betekent dit, dat de voorziening dit jaar beter zal zijn dai in 1946. Gaarne worat toegewezen, dat vooral ïn verband met de grote achterstand, deze voorziening nog lang niet zal be antwoorden aan de vraag. Boven de 80 punten ontvangen de werkers, die zulks bij de uitoefening van hun beroep nodig hebben, werkkleding, zij het in een mate, die nog te wensen overlaat Dat de productie niet voldoende zal zijn om de punten te honoreren, behoeft niet te worden gevreesd. Naar verwach ting zal de productie veel hoger zijn, dat zonder bezwaar aan de grotere vraag zal kunnen worden voldaan. Schoenen Oorspronkelijk was de opzet, dat per jaar één paar schoenen per hoofd van de bevolking zou wor den toegewezen. In verband met de noodzakelijke versobering zal niet meer dan één paar schoenen per 1 Vi jaar beschikbaar kunnen worden ge steld. Bovendien zal voor kinderen per jaar een extra bon worden verstrekt. Be paalde categorlën ontvangen bovendien een paar werkschoenen per jaar. Het totaal verbruik aan schoenen voor de oorlog kwam neer op iets meer dan één paar per jaar. Rijwielbanden In overweging is een regeling, volgens welke allen, die over een rijwiel beschikken, geleidelijk bij deze distributie zullen worden ingescha keld. Zeep De grote wereldschaarste aan grondstoffen voor de zeepfabricage is oorzaak, dat de voorziening van dit artikel nog beneden de behoefte bl'ift. Het ligt in de bedoeling, telkens om de 2 weken een bon aan te wijzen voor resp. 250 gram was poeder, 250 gram zachte z»ep en 225 gram huis houdzeep of 180 gram toiletzeep. Hoewel niet te hopen, is het speciaal op dit gebied mogelijk, dat er zich moei lijkheden zullen voordoen, waardoor dit programma niet steeds kan worden ge volgd. Prinses Elisabeth van Engeland te paard bij de traditionele parade van de Horse Guards in Londen. DE FRANSE STAKINGSGOLF. Het Franse vakverbond heeft te ken nen gegeven, dat het gekant is tegen door de Franse regering besproken voor stellen om bij het parlement een wets ontwerp in te dienen, waarin een ste king onwettig wordt verklaard, wanneer het voornemen tot staken niet tien da gen tevoren kenbaar gemaakt is. Het verbond is volstrekt gekant tegen elk voorstel, dat gericht is op beperking van het recht van staking, en wijst inmen ging in de werkzaamheid van de vak verenigingen af. Het verbond deelde voorts mede. dat het bereid is besprekingen met de rege ring te openen over de gehele kwestie der lonen en prijzen. DE BESCHULDIGING TEGEN PETKOF. Volgens een bericht van Tanjug. het officiële Joegoslavische nieuwsbureau, uit Sofia, heeft Peter Koef. voorin? V parlementslid der oppositie. Nilolai Pe.- kof, de Bulgaarse leider der boerenpar tij. die verleden week werd gearresteerd, verdacht van pogingen om met geweld aan de macht te komen, voor de recht bank er van beschuldigd, dat hij lid is geweest van 'n revolutionnaire beweging, „neutrole functionaris" geheten. Volgens Koef heeft deze organisatie ook hulp uit buitenlandse kringen ont vangen en wilde zij het vaderlandse front (de Bulgaarse regerings-coalitie) omver werpen. Zilvergeld nog niet in circulatie Uit het ontwerp van wet „Nieuwe regeling inzake het Ned. muntwezen", blijkt dat het in de bedoeling ligt. de uit de bezettingstijd daterende zinken munten af te schaffen en te vervan gen door nikkelen en bronzen geld stukken. In de toekomst 'zal ons munt stelsel bestaan uit zilveren rijksdaal ders en guldens, zuiver nikkelen kwartjes en dubbeltjes, bronzen stui vers en centen. Voorts wordt in het ontwerp van de nieuwe muntwet nog genoemd de gou den dukaat als van Rijkswege gegaran deerde handelspenning zonder de hoe danigheid van wettig betaalmiddel. Wanneer dit ontwerp wet wordt, zul len uit ons muntstelsel dus verdwijnen het gouden tientje en het gouden vijf je, de halve gulden, het twee-en-een- halve centstuk en de halve cent. Voorts blijkt, dat ook aan de rijksdaal der en aan de gulden de hoedanigheid van pasmunt zal worden gegeven, waar door zü slechts tot een beperkt bedrag wettig betaalmiddel zullen zijn, n.l. tot f- 50.Voor kwartjes, dubbeltjes, stui vers en centen worden de vroegere gren zen gehandhaafd. De vierkante nikkelen stuiver zal wor den Vervangen door een rond geldstuk van brons met een middellijn van 21 millimeter; de cent wordt in middellijn 17 milimeter. dat is 2 millimeter kleiner dan voorheen ter vergemakkelijking van het onderscheid tussen cent en stuiver. Evenals de kwartjes en dubbeltjes zullen voortaan ook de stuiver en de cent de Koninklijke beeltenis dragen. Het ligt in het voornemen hiervoor een nieuwe beeltenis van H.M. de Koningin te ver vaardigen. Zowel de rijksdaalder als de gulden komen thans in de geldcirculatie prac tisch niet voor. Aan de verplichting tot inlevering van deze munten tijdens de bezetting is slechts in geringe mate ge volg gegeven, zodat niag worden aange nomen. dat een groot deel zich nog bij het publiek bevindt, alsook dat een deel daarvan in verband met de tijdelijke hoge intrinsieke waarde van de zilveren munten, op andere wijze aan de circu latie onttrokken is. Ernest Bevin. de Britse minister van buitenlandse zaken, ontving in Cam bridge gelijktijdig met andere autoritei ten en geleerden een ere-doctoraat dier academie- Bevin pleit voor wereld- parlement. HIJ JUICHTE AANBOD DER V. S. TOE. Ernest Bevin. de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft tijdens een door de vereniging der buitenlandse pers te Londen aangeboden lunch, waaraan verscheidene ambassadeurs en ministers aanzaten verklaard, dat hij voorstan der is van de uiteindelijke vorming van een direct gekozen wereldparlement. „Dit zal niet in mijn tijd tot stand ko men. geloof ik. maar ik zal er voortdu- rend voor pleiten en mijn steun er aan geven, omdat ik er van overtuigd ben, j dat de gewone mensen in de wereld - nooit oorlog willen". Het gewone gezonde verstand en de gewone mensen zullen oplossingen vin den voor de grote problemen, die ons J bezig houden, indien hun een kans wordt i gegeven deze dingen te bespreken, zoals I wij in onze parlementen doen, aldus Be vin, Dit legt de internationale pers grote verplichtingen op. Over de grote wereldproblemen zeide Bevin dat het stichten van de vrede dit maal zeer moeilijk zal zijn. daar de ge hele wereld er bij betrokken is en weer moet worden opgebouwd en in goede ba nen geleid. Deze taak zal nog moeilijker worden indien al het besprokene ge bruikt wordt voor propagandistische doeleinden- Bevin haalde de door Marshall te Har vard gehouden rede aan, welke wellicht tot de grootste redevoeringen in de we reldgeschiedenis behoort en zeide van mening te zijn, dat de V. S. op de meest onzelfzuchtige wijze hebben gehandeld. „Wij in dit land gaan actief en met de meeste spoed na. hoe wij het beste aan deze uitnodiging gehoor kunnen geven". Wij hebben besloten, aldus Bevin, Frankrijk en andere Europese landen te raadplegen om te zien hoe wij het best van dit grootse voorstel van de V. S. voordeel kunnen trekken. De Gasperi doorstaat eerste krachtproef. De twee weken oude regering-De Gasperi van Italië heeft haar eerste krachtproef doorstaan, toen een door de monarchisten ingediende motie om het verdere onderzoek inzake een beweerd distributie-schandaal uit te stellen in de Nationale Vergadering met 248 tegen 175 stemmen en é'n onthouding werd aangenomen. De regering werd gered doordat 100 afgevaardigden van de centrum- en linkse partijen zonder te stemmen de vergadering verlieten. Deze afgevaar digden zullen over het lot van de rege ring beslissen wanneer de volgende week de vertrouwenskwestie zal worden ge steld. NIEUWE HONGAARSE KIESWET. Tijdens een conferentie van functio narissen van de Hongaarse ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie zijn de volgende belangrijkste punten van een ontwerp van een nieuwe kies wet goedgekeurd. Iedereen, die de leef tijd van 21 jaar heeft bereikt en de laatste twee jaren in Hongarije heeft gewoond is kiesgerechtigd. Dengenen, die om politieke redenen na de bevrij ding werden geïnterneerd of een lei dende positie hebben bekleed in fascis tische organisaties, zal het kiesrecht ontnomen worden. Zij, die alleen lid geweest zijn van fascistische partijen, mogen stemmen, indien zij sinds de be vrijding getoond hebben, waarlijk de mocratische opvattingen te huldigen. Staatsambtenaren, die wegens politieke redenen ontslagen zijn, mogen niet stemmen. BINNENLAND In de N O. polder is een 9-tal koelen gestorven ten gevolge van trom melzucht. Een ziekte, waarbij zloh ln de pens van de koe gassen ontwikkelen en die in sommige gevallen de d od ten ge volge heeft. Over deze veesterfte behoeft geen reden tot ongerustheid te bestaan. Gisterochtend circa 9 uur kwam het m.s. „Maetsuycker" van de Sumatrakade te Amsterdam aan. Het muziekcorps van de Ned. luchtstrijdkrachten begroette met het „Wilhelmus" de 470 met dit schip naar ons land gerepatrteerden Gistermorgen zlln bij een brand in een schuurtje vaD de boerderij van D. Grln te Jullanadorp twee kinderen, een Jongen van 5 en een meisje van 3 Jaar. in de vlammen omgekomen. De boerderij brandde geheel uit. Het bestuur van de stichting Nieuw Waloheren heeft als offlcële datum, waar op de herbeplanting van Walcheren zal beginnen, vastgesteld 4 November 1947. Het 9-Jarlg dochtertje van de heer T.. dat bij hotel de Uitkijk te Krulnlngen achter een stilstaande bus de rijweg over_ stak. werd gegrepen door een passerende auto. Enige uren later ls zij overleden. Tussen Roosendaal en Brecla zijn twee 14_Jarlge soholleren gedood, toen een vrachtauto uit Bergen op Zoom op een groep fietsende scholleren inreed. Een motorrijder verloor op de weg Bergen op ZoomOssendreoht de macht over zijn stuur. Ten gevolge van zijn val, verloor hij het leven. Opgericht ls de N.V. „Spoorwegbouw" welke te beschouwen ls als een dochter onderneming van de N.V. Ned. Spoorwegen. ZIJ ls gesticht voor de uitvoering van door de Directie der Spoorwegen aan te wijzen nieuwe grote spoorweg werken. De politie heeft in een huls aan de Tolhulsstraat te Rotterdam 91.000 En gelse sigaretten ln beslag genomen. De bewoner, de 40-J. los werkman W. K.t werd gearresteerd, evenals de 26-j. zee man H. G. B. en de 32-jarlge varensgezel H N. T. Kort na zijn 79ste verjaardag ls te Amsterdam overleden Frans Bastlaanse, de dichter en samensteller van de histo- rlsch-aesthetlsohe bloemlezing „Overzicht van de ontwikkeling der Nederlandse let terkunde". De Ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hebben by de Tweede Kamer der Staten-Generaal een wetsontwerp Ingediend tot intrekking van het „Besluit Staatstoezicht op de bossen". BUITENLAND. De arbeiders te Luebeck ln de Britse zone van Duitsland zyn gisteren ln staking gegaan uit protest tegen de voedsel- schaarschte ln de provincie Sleeswijk Holsteln. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft aan Ferenc Nagy, de voormalige Hongaarse minister-presi dent, die kortgeleden, na van Sovjet- Russische zijde van verraad te zyn be schuldigd, ls afgetreden, en aan zyn gezin de diplomatieke status verleend. ZIJ wor den binnen enkele dagen per vliegtuig te New York verwacht De Egyptische regering heeft Abd'el Krlm een maandelijkse toelage van 2000 pond voor hem en zijn gezin toegestaan. Te Alexandrië zijn aan zee twee villa's ge huurd voor het gezin van Abd'el Krlm zolang deze ln het ziekenhuis wordt ver pleegd. Het Amerikaanse departement van handel heeft medegedeeld, dat Amerikaan se zakenlieden van 15 Augustus af Japan kunnen bezoeken. Tweehonderdduizend Amerikaanse zeelleden en havenarbeiders dreigen aan belde kusten van de V.S. het werk neer te leggen als de onderhandelingen voor een nieuw collectief contract niet uit de impasse geraken. Zolang de ontwikkeling van de zilver- prijs niet meer zekerheid verschaft omtrent de marge tussen nominale en intrinsieke waarde van de zilveren munten, zullen de destijds in Amerika geslagen zilveren guldens niet in cir culatie worden gebracht. Een deel van do voorraad van 130 mil- lioen stuks zal evenals de te Philadel phia geslagen zilveren dubbeltjes en kwartjes, kunnen worden dienstbaar ge maakt bij de voldoening van de ver plichting tot teruglevering van het op basis van de leen- en pachtwet tijdens de oorlog verkregen muntzilver. Hoe groot dit deel zaï kunnen zijn, zal afhangen van de bereidheid van het publiek, om daaraan bü te dragen door het achtergehouden zilvergeld weer uit te geven en daarmede de circulatie te bevorderen. Ongetwijfeld zal dit, naar de mening van de minister te vens een bijdrage betekenen ter ver lichting van de belasting van ons de- viezenbudget. De minister heeft er zich rekenschap van gegeven, dat de geschetste toestand nog geruime tijd zal kunnen voortdu ren. Hoewei hierdoor wellicht nog enige jaren papieren rijksdaalders en guldens in omloop zullen blijven meent de mi nister, dat de zilveren gulden en rijks daalder vooralsnog de jure dienen te worden gehandhaafd. De afschaffing van de halve gulden motiveert de minister aan de hand van het feit. dat dit muntstuk in de circu latie nooit een plaats van enige beteke nis heeft ingenomen. NIEUWE WEGEN OP HET GEBIED VAN OORLOGVOERING. In Engeland hebben onderzoekingen plaats op het gebied van twee nieuwe vormen van oorlogvoering, die waar schijnlijk dodelyker zijn dan het ge bruik van de atoombom. Het betreft de radioactieve wolk en de bacteriologische bom. Bacteriologische proefnemingen hebben op een speciaal station in Zuid- Engeland plaats, waar byna 200 tech nici werkzaam zijn. VERLIEZEN NED. STRIJDKRACHTEN De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week ge sneuveld is: soldaat Bontang. afkomstig uit Ned.-Indië. ten gevolge van extre mistische actie op 6 Juni 1947 DE SOESOEHOENAN EN MANKOE- NEGORO ADVISEURS INDONESISCHE DELEGATIE. Z.H. Soesoehoenan en Z. H. Mankoe» negoro zijn bij presidentieel besluit tot adviseurs van de Indonesische delegatie benoemd. Frans parlement aanvaardt verdrag met Italië. De Franse Nationale Vergadering heeft met. grote meerderheid gestemd voor ratificatie van het vredesverdrag met Italië. Er werden 510 stemmen ten gunste van hun bezwaren tegen zekere punten tachtigtal leden zich van stemming ont hield. Degenen, die zich van stemming onthielden, deden dit om biyk te geven van un bezwaren tegen zekere punten van het verdrag en mede uit protest tegen het verzoek van Bidault om ver trouwen in zijn persoonlijk beleid ten aanzien van de kwestie Triëst. Het waren zowel radicaal-socialisten als leden van de uiterst rechtse vleu gel,. die zich van stemming onthielden. Aan deze goedkeuring door het Franse parlement is reeds voorafgegaan de ra tificatie door Grcot-Brittannië en de Verenigde Staten en de kennisgeving van de Sovjet-unie, dat zij bereid is het verdrag te ratificeren. DE ARABISCHE BOYCOT. Het Arabische hoge comité heeft thans officieel kennis gegeven aanTrig- ve Lie de secretaris-generaal van de V. N., dat het de commissie van onderzoek voor Palestina van de V. N. zal boycot ten. Als reden wordt opgegeven: 1. De Amerikaanse weigering om. volgens na tuurlijke gang van zaken, de beëindi ging van het mandaat en een verkla ring van onafhankeiykheid op te ne men in de agenda van de bijzondere zitting der V. N.; 2. Het niet geschei den houden van het probleem der Jood se vluchtelingen van het Palestijnse probleem; 3. Het in het geding bren gen van andere belangen dan die van de inwoners van Palestina; 4. De over weging, dat de nationale rechten van de Palestijnse Arabieren vanzelfspre kend zijn en niet het onderwerp van onderzoek kunnen blijven uitmaken doch erkend moeten worden op grond van het beginsel van het handvest der V. N. GROOT-MOEFTI HIELP DE DUITSERS. Uit documenten welke te Neurenberg gepubliceerd werden, is gebleken, dat de groot-moefti van Jeruzalem gedurende de jaren 1943 en '44 nauw heeft samen gewerkt met de Duitsers en zijn hulp heeft verleend bij het formeren vaneen of twee Moslem-divisies, welke samen met de Duitsers tegen de geallieerden vochten. In 1943 had men te Berlijn een ge heime radiozender staan, vanwaar Na zi-propaganda werd uitgezonden naar de Mohammedaanse wereld. Deze zen der was op advies van de moefti opge richt. (UP.) Fabrieksvoorraden practisch in één dag uitverkocht. De vakgroep detailhandel in tabak en tabaksfabricaten maakt het publiek er op attent, dat, hoewel de sigaren thans zonder bon mogen worden verkocht, de voorraad toch nog zeer beperkt is, zodat de winkelier niet op grote schaal sigaren kan afleveren en zich ver plicht ziet de aflevering van sigaren te beperken tot diegeenen, die bü hem hun distributiebon voor sigaretten of kerftabak besteden. De bonvrije Ned. sigaar heeft tot ge volg gehad, dat op één. dag practisch alle voorraden, die ln de fabrieken aan wezig waren, zijn verkocht. Dat is een unieke en historische gebeurtenis. De orders van de winkeliers zijn door de telefoons binnengeregend om nog niet te spreken van de particulieren, die het er op gewaagd hebben bij de fabrikan ten het beste van het beste te bestel len maargeslaagd zyn zij niet, want de verstandigen hebben zich strikt gehouden aan de richtlijnen van het Rijksbureau om de aflevering aan de klanten op de normale wijze en in de zelfde verhouding te doen geschieden als tot dusver d.w.z. dat in de loop van de volgende week de winkeliers bevoor raad worden en dat zij deze week hun klanten, die overal in den lande in queue voor de winkels hebben gestaan, moeten bedienen met hetgeen zijzelf bezitten. In alle bedrijven, waaraan wij een bezoek gebracht hebben, heerste op de kantoren en in de ontvangkamers een overstelpende drukte, terwyi de on dernemers er in de eerste plaats hun vreugde over uitspraken, dat de Neder landse sigaar thans de mogelijkheid be zit om het verloren terrein te herwin nen. De practijk zal spoedig aanleiding geven de quotum-vermindering van 440 —400 ton per maand opnieuw te be zien en uit een onderhoud, dat wij met een der grootste ondernemers uit de vakgroep sigarenindustrie hadden, bleek ons, dat voor export van sigaren 400 ton tabak per jaar in aanmerking komt, welke speciaal voor dit doel wordt aan gekocht en dus geen invloed uitoefent op de voor Nederland beschikbare kwa liteit en voorraad. Thans heeft de sigarettenindustrie haar vooroorlogse productiequota ba sisjaar 1939 reeds met 16 overschre den, terwijl de sigarenindustrie nog slechts 40 tabak van het basisjaar 1939 te verbruiken heeft. De cyfers luiden voor sigaretten kerf en sigaren in Januari van dit jaar resp. 92 51 en 38 In Maart van dit jaar 116 64 40 van de quota in 1939. In Maart was het tabaksquotum voor de sigarettenindusrie uitgedrukt in van 1939, drie maal zo groot als voor de sigarenindustrie. terrvül dat voor de kerftabak de helft hoger lag. Het feit dat er een run op de siga renwinkeliers heeft plaats gevonden wijst er op, dat de Ned. sigaar bij de rokers nog steads een aantrekkelijk ar tikel is. De uitwerking van Marshall's plan. Engeland Js voornemens het initiatief te nemen bij het Tegelen van besprekin gen tussen vertegenwoordigers van de Europese landen om te overleggen, hoe het plan van Marshall voor hulp aan Europa uitgewerkt kan worden. Dit overleg zal een van de onderwerpen vormen van de besprekingen, die Bevin en andere leden van de Engelse rege ring zullen voeren met Clayton, de Amerikaanse onderminister van buiten landse zaken, wiens komend bezoek aan Londen in welingelichte kringen „zeer welkom" wordt genoemd. Indien een conferentie van de Euro pese landen wordt belegd, zal Engeland voorstellen de behoeften van Europa onder te verdelen in: voedsel, steenkool, kleding, deviezen enz. Al zal er er.lge tijd moeten verlopen, voordat concrete maatregelen kunnen worden getroffen, toch beseft men zowel te Londen en Washington als in de Europese landen, dat on-nodig uitstel moet vermeden wor den. Waarschijnlijk zal men pogen Marshall's plan althans gedeeltelijk deze winter in practijk te brengen. In ieder geval zullen de Amerikaanse autoriteiten de plannen nog aan het congres moeten voorleggen, waarvan de leden onlangs critiek hebben geoefend op grote uitgaven voor hulpverlening aan Europese landen. Men is te Londen verheugd over Marshall's verklaring, dat de Sovjet-unie ook werd gerekend tot de landen te behoren, die voor hulp in aanmerking komen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1