De snuifdoos van de Keizer Kerkelijk Leven Radio-programma J DETECTIVE RECHTZAKEN Officiële publicatie Uitkering aan werknemers toegestaan. TEN HOOGSTE VAN HET JAARLOON. Het College van Rljksbemiddclaars bepaald, dat liet veroorloofd is. zon der voorafgaande afzonderlijke toe stemming van het College, in de loop van 1947 één of meer uitkeringen toe te kennen tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste 2% van het jaarloon van de betrokken werknemer. Zulks ineens of bij gedeelten uit te keren bij een of meer gelegenheden, zoals Pasen. Kerstmis, de vacantie, eind van het boekjaar enz. Deze uitkeringen mogen niet doorberekend worden in de verkoopsprijzen, terwijl overeenstem ming moet zijn bereikt, in het onder ling overleg in de verschillende be drijfstakken. Zoals men weet was tot heden het doen van een zodanige uitkering alleen toegestaan aan die werkgevers, die dit ook vroeger deden. Bovengenoemd be sluit komt tevens tegemoet aan wensen, geuit in het bakkersbedrijf. Maximumprijzen voor kersen en aalbessen. Gaan a,s. Maandag in. De Minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening heeft in de hui dige prijzen voor kersen en aalbessen aanleiding gevonden tot het stellen van piaxlmum-pryzen voor dit fruit. Ingaande Maandag a.s. mag de kleinhandel voor 'kersen maximaal f. 1.15 p. kg. berekenen. Aalbessen (ro de en witte) mogen met ingang van die datum t/m 21 Juni ten hoogste f. 0.85 per kg. en van 23 Juni af f. 0.65 per kg. kosten. Voor groothandelaar en teler zijn voor kersen de maximumprijzen resp. op f. 97.- en f. 85- per 100 kg. gesteld. De rode en witte .aalbessen mag de groot handelaar t/m 21 Juni voor ten hoog ste f. 71.- en de teler voor ten hoogste f. 60.- per 100 kg. verhandelen. Van 23 Juni af zijn voor dit fruit voor groot handelaar en teler de maximumprijzen resp. f. 54.50 en f.45.- per 100 kg DE UITVOER VAN SIGAREN EN CIGAR ILLOS. Ten hoogste 10 stuks voor persoonlijk gebruik. Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat met Ingang van heden siga ren e'n eigarillos in beginsel niet meer als goederen voor het persoonlijk gebruik van de reiziger of als kleine geschenken zonder vergunning van de Centrale Dienst voor in- en uitvoer mogen wor den uitgevoerd. De ambtenaren der invoerrechten en accijnzen kunnen evenwel naar gelang van de omstandigheden de uitvoer van een aangebroken doos met ten hoogste tien sigaren toestaan. Hierbij zullen zij o.m. rekening houden met de hoeveel heid aan andere tabaksfabrikaten (si- gareten en tabak), welke de reiziger bij het verlaten van het land bij zich heeft. 31/2 millioen voor Bataafse DOOR HET RIJK TE BETALEN. Naar aanleiding van het bericht omtrent het ingediende ontwerp van wet tot goedkeuring van een overeen komst van dading tussen de Staat der Nederlanden en de N.V. Bataafse Petroleum Maatschappij vernemen wij. dat de Staat der Nederlanden aan de Bataafse Petroleum Maatschappij 'n bedrag schuldig is van f. 3.360.993.90 vermeerderd met 3'procent rente van 15 Mei 1940 af. Een en ander vindt zijn oorzaak in het feit, dat de Duitsers na de bezet ting van ons land bepaalde hoeveelhe den benzine en olie, die in feite aan de Bataafse toebehoorden, terwijl het Ne derlandse departement van Defensie slechts het recht had daarvan naar be hoefte af te tappen, als militaire voor raden beschouwden en dus als krijgs buit in beslag namen. BRAND IN FABRIEK TE NIEUW-MILLIGEN. Gistermorgen heeft een felle brand een aanzienlijk deel van de fabriek van kunstleder „Veritex" te Nieuw-Milligen bij Apeldoorn verwoest. Verschillende machines, alsmede een aanzienlijke hoeveelheid grondstoffen en producten gingen verloren. De scha de wordt op minstens één ton geraamd, waarbij nog aanzienlijke bedrijfsschade komt. daar de fabriek waarschijnlijk voorlopig niet zal kunnen draaien. Ver. van Vrijzinnig Herv. in Nederland. De Veren.ging van Vrijzinnig Hervorm den hield te 's-Gravenhage een drukbe zochte Jaarvergadering. Dr. J. F. Kruljt, een van de beide voorgangers der plaatselijke afdeling sprak een wijdingswoord, waarna de ver gadering werd geopend door de voorzit ter ds. J. Boonstra te Gieten. In warme bewoordingen herdacht deze het ver scheiden van ds. J. P. C Poldervaart, die a.ch zo vele Jaren aan het werk der Vereniging ln zijn verschillende schake ringen had gegeven. De gewone agendapunten werden zon der veel discusa.e afgewerkt. In de plaats van ds H. van Ewijck als alg secretaris gekozen ds. A Donker te Moordrecht, terwijl ln de plaats van de heer H. D. Louwes (belde functionaris sen hadden hun mandaat ter beschikking gesteld door drukke werkzaamheden daartoe genoopt). Gekozen werd als vlce- pennlngmeester mr J. Schuttevaar te Utrecht Ds. Boonstr; hield vervolgens een oauser-.e over de kerkelijke situatie ln het heden, welk woord heenwijzend op de verantwoordelfjkhe d der vereniging met groote aandacht werd beluisterd. Ds. P Smits (Enschedé) refereerde over „Het gezag van de kerk voor ons". In welk referaat getracht werd het ge zag van de kerk voor Vrliz. Protestanten te overzien. Od deze blldrage volgde een uitvoerige gedachten wisseling welke deed u.tkomen hoezeer ln de kringen der Vrijz. Hervormden gepoogd wordt het gezag van de kerk te doordenken ln hun wezen en consequenbes Bondsdag van de Ger. Meisjesbond. 14.000 meisjes te Utrecht bijeen. De bondsdag voor Ger. Meisjes, die op Donderdag te Utrecht in een zestal ge bouwen gehouden werd, is reeds Dins dag ingezet met een gezellig samenzijn ln gebouw Tivoli van de verenigingen uit de provincie. Mej. A. Littooy sprak een welkomst woord. Het hoogtepunt van de avond werd gevormd door de opvoering van het historisch spel „Je Maintiendrai" door oudleden der J.M.V. en J.V.M. Het slotwoord van deze geslaagde bij eenkomst sprak de bondspresidente mej. F. Jansen van Beek. Woensdagmiddag begon de huishou delijke vergadering voor afgevaardigden uit het gehele land, wederom in Tivoli. 's Avonds werd er in Tivoli en iir het Jaarbeursgebouw een begroetingssamen komst gehouden, waaraan door meer dan 2\<z duizend meisjes is deelgenomen 14.000 Gereformeerde meisjes kwa men Donderdag in de Beatrixhal, in het Jaarbeursgeb. in Tivoli en in 'n 3-tal ker ken te Utrecht bijeen. Een groot deel, ongeveer 5.000 meisjes, was op de hoofd vergadering in de Beatrixhal, waar de presidente van de Geref. Meisjesbond, mej F. Jansen van Beek uit Arnhem, het openingswoord sprak. Ook enige buitenlandse gasten waren aanwezig, o.a. miss Timmer de presidente van de Geref. Meisjesbond in Amerika. Deze hield een enthousiaste toespraak in de Nederlandse taal. waarbij zij blijk gaf van de toestanden in ons land volko men op de hoogte te zijn. De afgevaardigde van de meisjesver eniging in Laar (Duitsland) betuigde leedwezen en schuldbesef, voor al de ellende die haar land over Nederland heeft gebracht. Zij bracht dank voor de steun, die men niettegenstaande dat al les van de Nederlandse Bond heeft on dervonden. Te ongeveer vier uur trokken de deel neemsters van de verschillende gebou wen in optocht naar het stadion. Hier werd een declamatorium „Kom, H Geest" gehouden, waarna de heer Ad. Kuiper (Utrecht) de bondsdag besloot met een opwekkend slotwoord. Ned. Herv. Kerk: Beroepen; te Roswin kel M. Hylkema te Slbculo-Kloosterhaar; te Sexblerum (toez.) G Kaastra te De Lier- te Tjamsweer W. S. Bakker, cand. te Rotterdam: te Echteld (toez M. G. Westerhof te Nieuwerkerk Z.)te Olde- broek K. van o Pol te Ede Beroepen: te Herklngen (toez.) L A Klootwijk cand. te Nieuw-Lekkerland: tw Voorthulzen K. v. d. Pol te Ede; te Wls- sekerke W Oosthoek te Zoutelande Aangenomen: naar Lollum-Waaxens J Haanstra te Workum. naar Sleeuwiik C. R Plomp te Oosterhout; naar Aalsmeer (lc pred.pl.) W. Moerman te Nieuwkoop; de ben. tot hulppred. te Dantumawoudè J. A, Steenbeek, em-pred te Stadskanaal (verb. ber.). Chr. Geref. Kerk Beroepen: te Rijn- satcrwoude I. v. d Knijff te Papendrecht. Geref. Kerken Beroepen: te Anna Paulownapolder W. P. v. d. Veen te Broek onder Akkerwoude. Vreemdelingen-bezoek moet verzekering van regelmatige MELKVOORZIENING. gestimuleerd worden. ER IS VERTROUWEN IN DE TOEKOMST! 1 Te Haarlem is gisteren het 27e con gres gehouden van de Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. De voorzitter mr. dr. L. N. Deckers zeide groot vertrouwen in de toekomst te hebben, omdat de betekenis van het vreemdelingenwezen toeneemt. Nederland ontving in 1938 van vreem delingen een som van f. 1.00.000 en Nederlanders gaven in den vrcemde f. 42.000.000 uit. Getracht moet worden dit verschil in de toekomst op te heffen. Vele Ne derlanders hebben in de oorlog no lens volcns het eigen land leren ken nen. Zij zyn tot de conclusie geko men, dat het veel schoons biedt. Ten slotte bracht de voorzitter hulde aan de aftredende secretaris-penning meester jhr. C. L. H. Quarles van Uf- ford, die meer dan 25 jaar zijn diensten aan de vereniging heeft gegeven. De vergadering besloot hem tot erelid te benoemen. De volgende algemene vergadering zal ln Apeldoorn worden gehouden. Bij de rondvraag vestigde de afge vaardigde van Noordwijk er de aan dacht op. dat de vreemdelingen, in het bijzonder de Amerikanen, bij hun be zoek aan Marken en Volendam bijzon der hoge prijzen voor souvenirs e.o. moeten betalen. De voorzitter deelde mede, dat hiertegen maatregelen te verwachten zijn. EEN OUD-BURGEMEESTER ONTSNAPT. De voormalige N-S.B.-burgemeester van Weert, Rosener-Manz, die sedert de bevrijding in het bewaringskamp Sluis 16 te Weert verbleef, wist gister morgen, tijdens werkzaamheden op de Altweerterheide ten gevolge van een list te ontsnappen. Opsporings-pogingen door de Weerterpolitie hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Men vermoeit, dat hij in de richting België is uitgeweken. Maatregelen voor West-Nederland. In verband met gerezen moeilijk heden tussen de organisaties van de melkveehouders (C.M-C.) en de melkin- dustrie (I.I.V.) in de Westelijke zone van ons land, heeft het bedrijfschap voor zuivel ter voorkoming van een eventu ele stagnatie in de melkvoorziening in genoemd gebied als gevolg van dit con flict maatregelen genomen. In een „Verordening tot wijziging van de zuivel verordening 1947, melkle ve ring West", is o.m. bepaald, dat het bedrijfschap voor zuivel het percenta ge melk vaststelt, dat elke fabriek bin nen het Westelijk gebied ontvangt van de veehouders aldaar. Inzake het vervoer van de melk van veehouder naar fabriek is bepaald, dat dit uitsluitend geschiedt in opdracht van degene, die ook in het tijdvak van 13— 27 April j.l. de melk deed vervoeren. Voorgeschreven is thans dat met inacht neming van de bestaande prijsvoor- schrlften de betaling moet geschieden rechtstreeks aan de veehouder of. indien deze lid is van de coöperatieve melkaf- zet-centrale. vla deze organisatie als zijn gemachtigde. MAARTEN TOONDER NAAR LONDEN Ook volwassenen hebben Interesse voor zijn kinderverhalen. Gisteren is Maarten Toonder, de schrij ver en tekenaar van Tom Poes en van Panda naar Londen vertrokken, om daar de mogelijkheden te bestuderen van de kleurenfilm, speciaal het afdrukprocedee met filters in drie kleuren". - Officieel zijn enige verhalen in ons land alleen voor kinderen bestemd, zo zeide hij. Dat. dénkt, men ten minste, maar in werkelijkheid is dit niet het ge val; de mening als zouden speciaal kin deren critisch aangelegd zijn. moet ik tegenspreken. Want van de vele reacties die ik dagelijks in de vorm van brieven op mijn schrijftafel vind is zeker 80 afkomstig van volwassenen ln Engeland en Amerika. Zo zijn ze óók voor volwas senen bestemd, die zich er heus niet voor schamen om te laten merken, dat ze de avonturen met belangstelling volgen".( (Dat merken wij gelukkig ook bij onze lezers! Red. L. D.). Pleidooi voor transitoverkeer via Ned. en Belgische havens. In een rapport van de European Cen tral Transport Organization over de ha vens van West-Europa, wordt er op ge wezen, dat vele duizenden tonnen steen kool op onproductieve wijze worden ge bruikt en dat een vervoerscapaciteit, overeenkomende met die van tienduizen den spoorwegwagons niet wordt benut als gevolg van het feit, dat het verkeer van en naar Duitsland over de Duitse havens wordt geleid, i.p.v. dat hiervoor gebruik wordt gemaakt van Rijnaken. De redenen, die de bezettingsautoriteiten tot deze houding bewogen hebben, zijn volgens de E.C.I.T-O 1) alle onkosten, lasten en arbeidslonen kunnen op het ogenblik betaald worden in Duitse mar ken. De Duitse Rijn-schepen worden momenteel niet in Nederland en België toegelaten en niet-Duitse schepen moe ten betaald worden in buitenlandse va luta. 2) Er bestaat, geen officiële wissel koers voor de mark. 3) Er bestaat geen regeling voor de betaling van Duitse sleepboten, die aken van andere landen van en naar Duitsland slepen In het rapport wordt er op gewezen, dat maandelijks 300.000 a 400 000 ton goederen worden vervoerd via Eem- den, Hamburg en Bremen. Er zouden naar raming 7.000 k 10.000 spoorweg wagons vrijkomen, wanneer het ver keer weder over de Ned. en Belgische havens werd geleid. Dc E.C.I-T.O. dringt ten slotte aan op een terug keer tot „gezonde economische prin cipes". VERHOGING SCHADELOOSSTEL LING EN PENSIOENEN TWEEDE KAMERLEDEN. Van f. 5000.— op f 6000.—. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet strekkende tot wijzi ging van de wet van 13 Juni 1946 tot wijziging van de bedragen van de scha deloosstelling en van het pensioen van de leden en van de gewezen leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Wat de hoogte der schadeloosstel ling betreft, meent de minister dat, gelet op de stijging van dc salarissen in het algemeen, een verhoging van liet bedrag van f. 5000 met f. 1000 in het huidige stadium billijk is te ach ten. Wat de toekenning van een uitkering ineens aan gepensionneerden betreft, ware het bedrag van het pensioen te be palen op f. 187.50 voor elk Jaar. gedu rende hetwelk aftredende leden lid der kamer waren, tot een maximum van f. 3500. Pensioenen beneden het maximum van f 3.000 worden met niet meer dan f. 500 verhoogd. Voorgesteld wordt deze herziening in werking te doen treden met ingang van 1 Januari 1947. Geen electrificatie verbinding Amsterdam-Brussel. Althans niet in de eerste 8 a 10 jaar. Naar de correspondent van het ANP van de zijde der directie van de Na tionale Maatschappij der Belgische spoorwegen verneemt, zal de lijn Ant werpenEssen, waardoor een directe electrische verbinding tot stand zou komen tussen Brussel en Amsterdam, de eerste acht tot tien jaar nog niet in het programma der electrificatie van de Belgische spoorwegen worden opgeno men, daar de thans ontworpen lijnen een dringender karakter dragen. EEN GOED VOORBEELD TE VENLO. Politie treedt op in de klas. Dezer dagen is de Venlose politie voor het eerst in de klas gekomen om de onderwijzer te vervangen en de politie mannen deden dit alsof ze er reeds jaren voor hadden gestaan. Dit Venlose initiatief is vooral genomen om de ver regaande baldadigheid en straatschui- merij tegen te gaan Voortaan krijgt de onderwijzer van de politie bericht, wan neer een scholier voor een overtreding is bekeurd, zodat hij naast de ouders zijn invloed kan uitoefenen om herhaling te voorkomen. Er zijn nog andere maat regelen getroffen die in de practijk hun goede uitwerking ter bevordering der discipline al hebben aangetoond. Deze politionele zorg wordt zeer op prijs gesteld door de ouders, vooral nu door enige recente gebeurtenissen de ge varen van de straat duidelijk aan het daglicht was gekomen. DE EXTRA-VERSTREKKINGEN AAN DE KAMPEN. Geschiedden reeds sinds maanden. Omtrent de verstrekking van extra voeding aan de kampen voor politieke delinquenten te Naarden en Laren, ver nemen wij nader, dat op 27 Mei amb tenaren vah de C.C.D. onder de ge meente Amersfoort een militaire vracht auto aanhielden, waarin bij onderzoek 20 zakken tarwe met een totaal inhoud van 1000 kg, bleken te worden vervoerd. De wagen werd bestuurd door een bur ger. terwijl tevens een sergeant van de „verbindingsstaf civiele autobedrijven" op de wagen meereed. Uit het onder zoek is tot dusverre gebleken, dar. de fa. J. ook in het kamp voor politieke delinquenten „Rhynauwen' onder Utrecht clandestiene voedselverstrekkin- gen zou hebben gedaan. Het is nu komen vast te staan, dat de firma J J. te Jutphaas ten behoe ve van de politieke delinquenten als extra verstrekking reeds maanden lang vrq grote hoeveelheden brood, melk, vleeswaren, tabak en cigaretten zwart heeft aangekocht. Het onderzoek is nog niet gesloten, zodat nog niet kan worden vastgesteld in hoeverre de kampleiding van deze drie kampen op de hoogte is geweest van deze extra verstrekkingen. Dijkbreuk bij Morton volledig hersteld. Dr. RINGERS BIJZONDER TEVREDEN. Gisteren vertrok de eerste „Walche- ren"-kraan, welke meehielp het gat in de Engelse rivierdijk bij Morston te dichten naar Huil, om. daar voor de zeereis naar ons land gereed te worden gemaakt. De tweede kraan volgt over enige dagen. Dit betekent, dat de dijk breuk bij Morton ten Noorden van Gainsborough (Lincolnshire) thans volledig hersteld is. „De Engelsen zullen er geen last meer van hebben", verklaarde dr. ir. Rin gers, die als voornaamste deskundige van Nederlandse zijde optrad. „Van ons standpunt uit bezien, was het een betrekkelijk eenvoudig werk. Wy zijn bljj, dat wij onze Engelse vrienden hebben kunnen helpen, en dat wij ze hebben kunnen behoeden voor een groot verlies aan voedsel van eigen grond, welk voedsel zij an ders zouden hebben moeten impor teren". AOOR ZATERDAG 14 Juni. Hilversum I (301 M.) VARA: 7.00: nieuws; 7,1,5: ochtendgymnastiek; 7,30: Joe Loss en zijn orkest.; 8,00: nieuws; 8,15: de roden roepen; 8,19: Luchtige morgenklanken; 9,15: kamermuziek; VPRO: 10.00: morgenwijding door mej. dr N. A. Bruinlng; VARA: 10.20: voor dracht; 10.35: Anneke Wester, plano; 11,00: voor de continubedrijven; 11,45: fam. berichten; 12.00: harmonlemuzlek; 12,30: kalender; 12.35: accordeonorkest: 13,00: Ned. strljdkr.; 13.30; Joh-an Jong orgel; 14.00; over de oogsthulp van de Jeugd; 14,15; Omrocpkamerorkest; 15.15: boekbespreking; 15.30: Miller sextet; 16.00: lezing 16,45: operette programma: 16.40: de AJC ln de aether; 17,05: sport- praatJe: 17.20: orkest Louis Le^w; 17,30: voor de rljoere Jeugd; 18.00: nle-uws; 18.15: negro spirituals, 18,30: Ned. Strbdkr.; 19.00: Zangkoor St. Caeollla; VPRO 19,30: voor de rijpere Jeugd; 19.45: de wederopbouw; VARA 20,00: n'euws; 20,05: mededelingen, 20,08; din gen van de d-ag; 20.15: Metropole-orkest- 20.45. Socialistisch commentaar; 21,00: graag gehoorde platen; 21.25: reportage R. C. KellerP Ghestem; 21,30: deel III hoorspel „De ellendJgen"; 22.on- omroep orkest; 23,00: nieuws; 23,15: hobbyhoek- 23,3024,00: nachtvoorstellitng. Hilversum II (415 M.) KRO: 7,00: nieuws; 7,15: ochtendgymnastiek; 7,30: morgengebed en liturgische kalender; 7,45: Maria ter ere; 8.00: nieuws- 8,15.: opgewekte muziek; 9..00: ochtendcóncert; 9.30: pol. berichten- 9,50: orkest M-arek Weber; 10,00: ^oor de kleuters; 10,15: bekende organisten en zangers: 11,00: radlozdekenbrzoek; 11.45: Jussi BJörling zingt: 12.00: Angelus; 12.03: viool en piano; 12,30: Klaas van Beeck; 12.55: zonnewijzer; 13,00: nieuws: 13,15: over boeken: 13,20: Klaas van Beeck; 13,45 f timpraatje: 14,00: vrolijk allerlei; 14.30. toneelkijker; 14.45: Andrew Sisters en Mills Brothers; 15,00: trek er op uit; 15,15: debutantenconcert; 15,45: kiosk; 16,00: Spaanse en Franse organisten; 16,20: luohtvaaxteuiiosa; 16,30: de schoonheid ran het Gregoriaans; 17,00: de wigwam: 18,00 Bruce Lowe zingt; 18,15: Journalistiek weekoverzicht- 18.30: Luisterspel Buffalo Bill; 19,00: 'nieuws; 19.15: Kath. nieuws: 19.20: Vaudeville Orkest- 19.45: banden die binden; 19.55: Meade Sux Lewis, piano; 20,00: nieuws; 20.05: de gewone man; 20,12: actuali teiten; 20,20: hoe heet deze plaat; 20 30- lichtbaken; 21,00: negen helt de klok; 22.00: verzoekprogramma; 22,45: avond gebed en liturgische kalender; 23 00: nieuws; 23.15: vaders dagboek; 28,20 24,00: Radio PMlh. Orkest. LUILLETON" Vdoor JOHN DICKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 58) „Het antwoord", antwoordde Dermot, „is de naam van de moordenaar". „Ah zo" mompelde Monsieur Goron. Eve bekeek de snuifdoos van de Kei zer, die in duizend kleuren stond te fon kelen naast Dermot's hand. „Ik heb negen dagen in een nacht merrie geleefd", vervolgde Eve. „Een nachtmerrie over bruine handschoenen. Ik kon ten slotte over niets anders meer denken- En nu blijkt dat het doodge woon Toby's handschoenen geweest zijn". „Dank je", mompelde de jongeman. „Het was niet mijn bedoeling om sar castisch te zijn. Ik meen het. Als je zo v-olkomen geconcentreerd bent op één ding, dan herinner je je niet bewust an dere dingen. En bovendien ben je in staat om te zweren, dat iets waar is. wat in werkelijkheid niet waar is. Je dénkt het wel. maat het is niet zo. Alleen soms, als je zo uitgeput bent. dat je be wustzijn ternauwernood meer werkt, herinner je je de waarheid". Helena Lawes' stem sloeg over. „Mijn lieve kind" riep zij uit, „dat is misschien allemaal erg knap en psycho logisch en Freudiaans en weet ik niet wat al meer, maar wil Je ons nu in 's hemelsnaam vertellen, waar je het over hebt?" „Over die snuifdoos", antwoordde Eve. „Wat is daarmee?" „Het verbrijzeld door een van de slagen van de moordenaar. Nader hand heeft de politie al de stukjes bij een gezocht en ze aan elkaar laten lij men. Weet u. dat dit voor het eerst is, dat ik de snuifdoos ooit gezien heb?" „Maarbegon Janice, volkomen van haar stuk gebracht. Dermot Kinross wees naar het kleinood. „Kijkt u eens naar de snuifdoos", op perde hij „Ze is niet groot. Ruim vijf en een halve centimeter volgens de af metingen die Sir Maurice genoteerd heeft. En waar lijkt ze op, zelfs wan neer je haar zeer dichtbij bekijkt? Ze ziet er precies uit als een horloge. Toen Sir Maurice de doos voor het eerst aan zijn familieleden liet zien. dachten zij zelfs dat het een horloge was. Klopt dat?" r „Ja", gaf Oom Ben toe. „Maar „Dus je ziet er niet dadelijk aan. dat het een snuifdoos is?" „Neen". „En Eve Neili had het ding. voor de moord gebeurde, nooit gezien of er over gehoord?" „Blijkbaar niet". „Hoe is het dan mogelijk, dat zij waar zij verklaart, dat zij het kleinood gezien heeft van de overkant van de straat af wist. dat het een snuifdoos was?" Eve sloot haar ogen. Monsieur Goron en de rechter van in structie keken elkaar snel aan. „Dat is het antwoord", vervolgde Der mot „Dit.... en een zekere suggestieve kracht". „Suggestieve kracht?" gilde Helena bijna. „De moordenaar is ln dit geval bij zonder slim geweest. Het hele ongelofe lijk intelligent bedachte plan. waarin Eve Neill het tweede slachtoffer zou zijn geworden, is opgezet om de dader te voorzien van een onweerlegbaar alibi voor de moord op Sir Maurice Lawes. En het heeft maar een haar gescheeld of het was hem gelukt er zich mee te dek ken. Zoudt u graag willen weten, wie de moordenaar is?" Dermot liet zich van de rand van de lessenaar glijden. Hij liep naar de deur. die op de hall uitkwam en wierp die open. terwijl de witte straal van het zoeklicht weer door het vertrek viel- „Hy is inderdaad eigenwijs genoeg ge weest om er op te staan, hier te komen ondanks al onze pogingen hem daar van te weerhouden en zelfs te getui gen. Kom binnen, vriend. Je bent har telijk welkom". Fel beschenen door het blauwachtig- wittê licht zagen zij voor de deur het bleeke. starende gezicht van Ned At- wood. HOOFDSTUK XX- Het was een week later, op een mooie middag in de nazomer dat Janice ver telde wat zij er van dacht. „Dus dan was de onkreukbare getuige van de misdaad, wiens lippen verzegeld waren omdat hij de eer van een dame niet kon bezoedelen", zei Janice, „tege lijkertijd de man. die de misdaad be ging? Dat is wel iets nieuws op dat ge bied. is het niet?" „Ned Atwood dacht inderdaad, dat het iets nieuws was", gaf Dermot toe. 57). „Daar is Jim Zondervan!" riep de detective. „Die kan zeggen wie wij zijn: Het is een collega!" „Is dat zo?" vroeg de douane-beamb te. „Kent U dezeeh kerels, me neer?'' „Kerels?" vtoeg speurder Snufkens verontwaardigd. Hij was in eens niet verlegen meer en haalde zijn penning uit de zak van zijn overall. „Ik ben de grote detective Snufkens! Wees niet Sufkens. spreek met Snufkens! Is mijn motto niet waar. meneer Zondervan?" ..Het is, dat U een va'se baard hebt voorgebonden!" zei meneer Zonde-van, „anders had ik U allang herkend Maar nu U het zelf zegt. inderdaad. U bent meneer Snufkens! Het is in orde laat deze heer maar doorgaan. Hij zit ach ter een smokkelaarsbende aan, chef!" De verbaasde douane-ambtenaar ging op zij en Jim Zondervan bracht de speurder en Panda naar de vrachtauto terug. „Ik ben hier om de grens te contro leren!" legde h|j uit. „Gelukkig dat U my zag. anders zat U nu in de gevan genis 1" „Hy spiegelde zich aan het geval van Lord William Russell in Londen in 1840. Alleen draalde hij de zaak om Zijn opzet was. zoals ik u 'vertelde, zichzelf een alibi te verschaffen voor de moord op. Sir Maurice- Eve zou tegelij kertijd zijn alibi en zijn getuige zijn; haar getuigenis zou nog groter waarde hebben, ziet u. omdat zy een onvrijwil lige getuige zou zyn" Eve huiverde, Ên Dermot vervolgde: „Dit was de oorspronkelijke opzet die ik u nader zal uitleggen. Ned kon 'niet weten, dat Toby Lawes midden in zijn plan naar binnen zou wandelen met een paar bruine handschoenen aan Op die manier voorzag hij Ned Atwood zowel van een slachtoffer, als van een getuige. Toen Atwood dat zag. moet hy zin ge had hebben om te gaan schreeuwen van vreugde; het was immers te mooi om waar te zyn! Aan de andere kant kón hij niet voorzien, dat h\j van de trap zou vallen en een hersenschudding zou krijgen; op die manier verknoeide hij zonder het te willen zijn eigen plan. Er bleven dus aan beide kanten even veel kansen". „Maak voort", zei Eve plotseling. „La ten we er alles van horen, alsjeblieft- Maar dan ook alles". Er ontstond grote spanning onder het groepje. Eve Dermot. Janice en Oom Ben zaten na de thee in de achtertuin 'van Eve's huis. in de schaduw van de hoge muren en de kastanjebomen. De tafel was gedekt onder een boom, waar van de bladeren reeds gele punten ver toonden. (Nu komt de herfst, dacht Dermot Kinross, en morgen ga ik terug naar Londen) „Ja", zei hij. „ik wil u alles graat ver tellen Vautour en Goron en ik zijn de gehele week bezig geweest om de delen van de legkaart aan elkaar te passen". Terwijl hij naar Eve's angstige ge- zioht- keek. kreeg hij een steeds groter afkeer van hetgeen hij te vertellen had. „Nou. u bent wel ellendig gesloten ge weest" pruttelde Oom Ben- En nadat hij nog eens in zijn keel gegromd had, barstte hij uit: „Wat ik nog maar steeds niet snap is wat voor reden de kerel had om Maurice te doden!" „Dat snap ik ook niet" zei Eve, „Wat- was het motief? Hij kende Papa Lawes eigenlijk niet eens. wel?" „Niet bewust", antwoordde Dermot. „Wat bedoelt u daarmee: niet be wust?" (Wordt vervolgd). De diefstallen in Rotterdams hoofdpostkantoor. VEROORDELING VAN ZES VERDACHTEN. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde gistermorgen zes verdach ten, die betrokken waren geweest b|j de twee diefstallen in het hoofdpost kantoor te Rotterdam resp. op 26 Januari en 24 Augustus 1946. De twee daders van de eerste zaak, de bestellers P. Tegelaar en Fr. Th. G. Lutjeshuizen werden beiden veroor deeld tot 3 j. en 6 m. gevangenisstraf met resp. aftrek van voorarrest en van vier maanden. Een der hoofddaders van de gefin geerde roofoverval op 24 Augustus D. H. Recourt en de medeplichtige P.T.T.- kantoorbediende C. de Zeeuw werden beiden veroordeeld tot 3 j. gevangenis straf met aftrek van preventief, terwyl de man, die de contacten had gelegd tussen plannenmakers en uitvoerders, de stoffeerder J. Kramer Freher tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief werd ver oordeeld. De vriendin van C. de Z. de café- houdster E. Mietes werd veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De vonnissen behelsden tevens een bevel tot teruggave van bij verschillen de verdachten in beslag genomen be dragen, aan het staatsbedrijf der P.T.T. LANDWACHTBEUL KRIJGT 15 JAAR Het Bijz. Gerechtshof te Arnhem heeft de jeugdige landwachter H. te Brake, die de gevangenen van de S.D. in „Wormshoef" te Lunteren moest helpen bewaken en hen. daarbij mishandelde, veroordeeld tot 15 jaar Rijkswerkinrich ting (eis 12 jaar). HAAGSE GERECHTSHOF. Wegens clandestiene slachterij heeft Ln hoger beroep zich voor het Hof te verantwoorden, gelild A. J. H. C. udt Htl- legom Het Hof heelt arrest gewezen, en erdachte veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie Jaar proeftijd. TWEEDE VONNIS TEGEN DOUWE BAKKER: 8 JAAR. Het Bijz- Gerechtshof te Amsterdam deed hedenochtend uitspraak in de tweede zaak tegen de 55-j. Amsterdamse inspecteur van politie Douwe Bakker, die tijdens de bezetting o.m. dienst heeft gedaan als chef van het beruchte bu reau Inlichtingendienst in de Nieuwe Doelenstraat te Amsterdam. In Septem ber 1946 werd hij door het Amsterdam se Bijzondere Hof veroordeeld tot 7 jaar R.W.I.. nadat 20 jaar tegen hem geëist was. Nieuwe bezwarende feiten, die na de behandeling aan het licht kwamen, waren voor de Raad van Cassatie aan leiding Douwe Bakker daarvoor opnieuw te doen berechten. Op 30 Mei j.l. eiste mr. M. H. Gelinck na een langdurige zitting tegen Douwe Bakker de dood straf. Het oorspronkelijk vonnis van Sept. 1946 liet het Hof onveranderd van kracht. Hem aan de nieuw ten laste ge legde feiten schuldig verklarend, ver oordeelde het Hof Douwe Bakker daar voor tot een gevangenisstraf van 8 jaar. HAAGSE RECHTBANK. Fllinexploitant-lnbreker (Wegens diefstal door middel van een inbraak in een villa te Llsse gepleegd heeft terecht gestaan de filmexploitant J. B. tegen wie twee Jaar gevangenisstraf met aftrek van. Dreventéef werd geëtst. De rachtbank heeft verdachte veroordeeld tot een Jaar en drie maanden gevangenisstraf met af trek van preventief. Distributledlenst Leiden. UITREIKING BONKAARTEN K 709. In de week van 16 tot en met 21 Juni zal aan niet-zeilverzorgers een uitrei king plaats vinden van bonkaarten K709. Het distr kantoor (Ingang Steenschuur) ls geopend van 8.30 tot 11.45 en van 14.00 tot 16 00. 's Zaterdags van 8.30 tot 10 30. Personen, geboren in 1926 of eerder, ontvangen een A-kaart. Personen, geboren ln 1927 tot en mét 1932. ontvangen een B-kaart. Personen, geboren in 1933 tot en met 1942, ontvangen een C-kaart. Personen, geboren ln 1943, 1944 of 1945, ontvangen een D-kaart. Personen, geboren ln 1946 of 1947. ont vangen een E-kaart Bli de uitreiking zal de Inwlsselings- bon van de thans geldige bonkaart 707 worden Ingenomen Overgelegd dienen derhalve te wor den: de Tweede Distributiestamkaart en de nog niet aangewezen bonkaartstroken van de bonkaarten 707. Uitreiking vindt plaats aan gezinnen, waarvan bet Hoofd een stamkaartnum mer heeft tussen: 1 en 2.500 op Maandag, 16 Juni as. 2.501 en 5.000 op Dinsdag. 17 Juni a.s. 5.001 en 7.500 op Woensdag 18 Junla.s. 7 501 en 10.000 op Donderdag. 19 Juni a.s. 10.001 en 12.500 op Vrijdag. 20 Juni as. 12.501 en 13 500 op' Zaterdag, 21 Juni a.s. Voor de overige nummers, alsmede voor de agentschappen volgen nog na dere publicaties. SCIIEEl'SBF.RICl TEN. Amstelveen, 11/6 van R'dam naar A'dam; Anth. Leeuwenhoek. Karachi Suez, pass. 11/6 Perim; Hugo de Vries, 11/6 ran R'dam naar Antwerpen; Leegh- water, CasablancaAntwerpen, pass. 12/6 VLisringen; MeMskcrk (ex GrJJpskerk) 12/6 van R'dam naar Brisbane; Modjo- kerto, 11/6 van Batavia te R'dam; Slba- jak, 10/6 van Sabang wordt 14/6 te Ba tavia verwacht; Stad Maastricht, Port Elisabeth-East Londen, 11/6 te Durban; Volendam, 11/6 ran 3elawan wordt 14/6 te Batavia verwaoht; Zuiderkruis, 12/6 1 uur ran R'dam naar Batavia; Adlnda, 7/6 van Manilla te Singapore; Andljk, 9/6 van Rotterdam te Havana; Axeldljk, R'damNew Orleans, pass. 11/6 Dunge- ness; Egmond. R'damZuid Amerika, 11/6 ran de Downs; Frilsia, 10/6 v-an Havre naar La PalLlce; Gouwe, 13/6 van Stebting te IJrmiiden venv.; Hermes, KJ)', S.M., 10/6- van A'dam te BarranqudlLa; Kota Ge de, BabavlaR'dam. 11/6 pass. Kaap del Arnii' Lely, 'damZuid-Ame- rlka, 8/6 van Las Palmas; Nicolaas Wlt- sen. 10/6 van A'dam te Rlo de Janeiro: Nigerstroom, A'damMatadi. 10/6 van Freetown; Orpheus, 10/6 van Barcelona naar R'dam; Paula. 9/6 van Cebu naar Ballk Papan; Pema, MiriSydney, pass. 7/6 Thlrsday Island; Prins Alexander, 10/6 van R'dam te Montreal; Samaria, 11/6 van Le Havre naar Martinique. K.H.L. Britsum (thuisreis) 11/6 te Balii a K.PM Nieuw Holland, 11/6 van Port Said naar Amsterdam. H.A1. Amstelveen, 11/6 te Amster dam; Chryssi. 11/6 van Genua naar Mar seille: Klip Fontein. 11/6 te Lourenco- Marques; Stad Maastricht, 11/6 te Dur- bang; Sïngkep, 10/6 te ^ar es Salaam. W.A.L. Jaarstroom, 12/6 te Ant werpen. Mi). Nederland Johan de Wltt, 10/6 ran Suez naar Batavia; Tarakan, 10/6 ran Suez naar Batavia; Radja, 11/6 te Port Sold. Vlnke en Co. Ittersum. 11/6 van Casablanca naar Amsterdam. K.N.S.M Orpheus. 10/6 van Tarra gona naar Catagena; Theseus 10/6 te Plume; Euterpe, 11/6 van La Pallice n Amsterdam; Carlbia. 11/6 te Amsterdam: Svolder. 10/6 van M- ira naar Curacao; Hast 5. 11/6 te Kopenhagen; Vinga 11/6 van Antwerpen naar Rotterdam:" Hercu les. 11/6 te Trieste; Orion. 11/0 te AnW werpen; Stuyvesant, 11/6 te Paramaribo; Cons tone! a8/6 van ew Orleans naax West-Indië: Pygmalion. 7/6 van New Yo.k naar West-Indië.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2