„Het is om er somber van te worden" Ds. J.C. Koningsberger: „Ondertekening van Linggadjati bracht hen in verwarring" WEERBERICHT De steun aan Europa Linggadjati-overeenkomst zal uitgevoerd worden! Mèt of zonder de Republiek Met een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG '13 JUNI 1947 No. 26106 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hermy Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Het beleid te Londen. Democratische levensvoor waarden veronachtzaamd. Aan de samenvatting van het rapport der Commissie voor de Rijksuitgaven, ontlenen wij nog het volgende: „Wie geruime tijd de controle der Rijksfinanciën gehad heeft, loopt ge vaar wat somber te worden over de menselijke natuur. Want hij leert er de mens niet van zijn beste kant door kennen. Waar het instituut der Rekenkamer met onze nationale staatsinstellingen is samengegroeid, is het begrijpelijk, dat men ook in Londen behoefte daaraan gevoelde. Daar kwam nog bij. dat ver schillende instanties, die anders werk zaam zijn voor een juiste besteding van 's lands gelden, ontbrakeA. In zijn bekend handboek „Onze Con stitutie" noemt jhr. mr. A. F. de Sa- vornin Lohman een drietal waarbor gen tegen verkeerd gebruik der geld middelen: le een goede Rekenkamer; 2e een waakzame volksvertegenwoor diging en 3. een onbelemmerde publi citeit. Onbelemmerde publiciteit was uiter aard hier in Londen niet mogelijk. Het gemis van een waakzame volksvertegen woordiging heeft zich in sterke mate doen gevoelen. Ten slotte: een goede Rekenkamer Waar pers en volksvertegenwoordiging ontbraken, daar werd op de Rekenkamer een bijzondere verantwoordelijkheid ge legd. Het administratief apparaat der Ned. regering te Londen moest van de grond af worden opgebouwd. De Ned. regering is zonder iets begonnen. Ieder hulpmid del, hoe gering ook. ontbrak. Als geheel zal het gehele administra tieve apparaat geen hoge indruk achter laten: met name op drie punten heeft het grond gegeven voor critiek. In de eerste plaats openbaarde zich zelfs in deze kleine Londense regeringsgemeen schap het euvel der ambtenarij. Een tweede moeilijkheid was. dat op meerdere afdelingen te veel personeel werkzaam was. Een derde euvel, dat al te veel werd gevonden, was het gebrek aan definitieve beslissingen. Op de begrotingen van verschillende departementen kwamen posten „gehei me uitgaven" voor. somtijds tot een zeer hoog bedrag. Voor deze uitgaven heeft' de Kamer geen verantwoordelijkheid. Een hooggeplaatste ambtenaar van een der departementen suggereerde zijn mi nister in een rondborstige aantekening, een bepaalde uitgave maar ten laste van de geheime uitgaven te brengen „ter voorkoming van vervelende opmerkingen van de Algemene Rekenkamer". In het bijzonder de wijze, waarop in de Londense periode de salarissen en verblijfsvergoedingen werden geregeld is weinig gelukkig geweest. De in de aan vang gemaakte fout was. dat de vaste ambtenaren te hoog en de arbeidscon- Stakingsgolf in België Tijdens een vergadering heeft het personeel (25.000 man) der metaalfa- brieken in het bekken van Charleroi besloten de staking voort te zetten. Deze zal evenwel beperkt blijven tot de machinebouwbedrijven en zal zich niet uitbreiden tot de ijzerindustrie. Indien de stakers geen voldoening krijgen zul len zij het werk neerleggen totdat de resultaten van de nationale arbeidscon - ferentie. welke op 16 Juni te Brussel zal worden gehouden, bekend zijn. De vakvereniging der metaalarbeiders in de provincie Antwerpen heeft doen weten, dat op 16 Juni het werk zal wor den neergelegd. „PAS OP VOOR BRIEFBOMMEN". Volgens betrouwbare Joodse zegslie den te Tel Aviv heeft het hoofdkwar tier van de veiligheidsdienst te Jeru zalem de postbeambten te Tel Aviv en Jeruzalem gewaarschuwd te letten op brief bommen, die uit Italië naar hoge functionarissen van de Palestijnse re gering zouden zijn gestuurd. „Let op gele eneveloppen van 17% bij 25 centi meter met Engels adres en voorzien van het stempel „vertrouwelijk". Joodse verzetslieden hebben gister avond een overval verricht op het kan toor van het persbureau Reuter in het hartje van Tel-Aviv. 2 typemachines en het telefoontoestel werden meege nomen. DE LEIPZIGER MESSE. De Leipziger Messe zal in het najaar gehouden worden van 2 tot 7 Septem ber Er is ditmaal geen technische Mes- se aan verbonden, doch verwacht wordt, dat het aantal aangeboden verbruis- goederen aanzienlijk groter zal zijn dan in het voprjaar. Met medewerking van de Russische autoriteiten wordt getracht betere accomodatie te vinden voor bui tenlandse bezoekers, die weer vrijelijk zullen worden toegelaten. De Russische opperbevelhebber zal de Messe op 3 Sep tember openen. Kort na Leipzig zal Hannover de poor ten zijner exportmesse openen. Deze wordt gehouden van 18 September tot 7 October. Er worden daar ongeveer 1200 inzendingen verwacht. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Windstille, koude nacht Morgen over dag tot matig toenemende wind tussen Noord en Oost-. In d® Noordelijke pro vincies opnieuw overtrekkende wolken velden waardoor de temperatuur vtu laag blijft In het overige gedeelte van het land. naar het Zuiden afnemende of dunner wordende bewolking met vrij veel zon. Slechts weinig hogere tempe ratuur. 14 Juni. Zon op: 4.20 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 2.07 uur; onder: 15.22 uur (18 Juni N.M.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 0.11 uur. tractanten te laag werden gesalarieerd, is niet meer hersteld. De unieke gelegenheid, die er voor het Ned. regeringsapparaat te Londen bestond om door een sobere levenswij ze haar solidariteit met de onderdruk te landgenoten te tonen, heeft het he laas laten voorbijgaan. In de plaats daarvan zullen velen, die hier op een levenspeil hebben geleefd, dat vèr uit gaat boven dat, hetwelk zij vóór lOMei 1940 gewend waren, na de be vrijding terugvallen op een levenspeil, dat véél lager ligt. De publiciteit zowel als de volksver tegenwoordiging. zijn levensvoorwaar den voor een democratisch bestuur- De periode der Ned. regering te Londen heeft nog weer eens een ongezochte ge legenheid gegeven om dit op grond van de ervaring uit de practyk vast te stel len". Het doel bereikt. DE BULGAARSE OPPOSITIE GEËLIMINEERD. De procureur van de arrondissements rechtbank te Sofia heeft het bureau van de grote volksvergadering mede gedeeld, dat bij de huiszoeking in de woning van Petkof ontslagaanvragen van 23 afgevaardigden der oppositie, gericht aan de voorzitter van de volks vergadering, zijn aangetroffen. De com missie voor geloofsbrieven van de volks vergadering heeft een onderzoek inge steld en is tot de conclusie gekomen, dat Petkof de leden der oppositie ge dwongen had hun ontslagbrieven op te stellen, waardoor hij ze tot gewillige werktuigen maakte. Op deze wijze wist Petkof zich te verzekeren van „een heid" onder de oppositie, aldus de com missie. De volksvergadering heeft zich accoord verklaard met de conclusie der com missie voor de geloofsbrieven en het ontslag van de 23 oppositie-leden aan vaard. Het doel is bereikt. De a.s, operatie van Prinses Marijke De Utrechtse kinderarts, J. H. G. Carstens. deelde nog mede. dat de klei ne dubbelzijdige lenstroebeling. die de zer dagen uit de beide ogen van Prinses Marijke chirurgisch zal worden "verwij derd. het gevolg is van het feit. dat H.K.H. Prinses Juliana in het begin Ha- rer zwangerschap aan rode hond heeft geleden. Sir Malcolm Campbell's „Bluebird II" bij de te waterlating voor een nieuwe poging om het wereld-snelheids-record te water te breken, dat thans op zijn naam staat op bijna 142 mijl per uur. Franse begroting sluit niet meer GEVOLG VAN LOONSVERHOGINGEN De zo zorgvuldig door Robert Schu mann. de Franse minister van Finan ciën, in evenwicht gebrachte begroting is door de verhoging der lonen van de spoorwegarbeiders en de arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven na hun staking aan het wankelen gebracht. De verhoging der lonen, die een,be drag van 10 milliard francs beloopt, slurpt alleen al de 6 maanden geleden ingevoerde bezuiniging in de begroting en de 7% bezuiniging op de begroting van de civiele uitgaven, die de minis ter 2 maanden geleden bevolen heeft, geheel op. Bovendien kan men ver wachten, dat thans ook andere cate gorieën arbeiders, zoals de mijnwerkers, een wijziging der lonen zullen eisen. Toch zijn zowel Schumann als Rama- dier vastbesloten uitgaven en inkom sten in evenwicht te houden. Daarom zal de minister in de nabije toekomst nieuwe bezuinigingsmaatregelen aan het parlement voorleggen. Men ver wacht, dat Schumann er bU het kabi net op aan zal dringen, dat voor de spoorwegen en de mijnen een systeem van „autonome financiering" wordt in gevoerd, hetgeen betekent, dat deze bedrijven zichzelf zouden moeten be druipen. Dit zou waarschijnlijk een ver hoging van de steenkool- en gas- en electriciteitsprijzen met zich mee bren gen. Heden houden alle gemeente-ambte naren en employé's in de openbare diensten een symbolische staking. De metro en de bussen in Parijs zullen blijven rijden. Ook de brandweer en de watervoorziening blijft intact. Onze militairen in Indië. Amerika herhaalt zijn aanbod. George Marshall, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft tij dens een persconferentie, zijn voorstel aan de Europese landen om een plan op te stellen voor het herstel der Europese economie herhaald. Hij wees er echter weer op. dat voor Amerikaanse hulp nodig is, dat Europa zelf het initiatief neemt. „Wij geven gehoor aan een voor stel, dat de economie van Europa, waar van de politieke toekomst afhankelijk is, verbetert", aldus Marshall. Marshall verklaarde, dat hij voor zijn rede in de Harvard-universiteit geen voorstellen met betrekking tot een hulp- program uit Europa had ontvangen. Er worden verscheidene voorstellen in Eu ropa besproken. Churchill bv. heeft ver klaringen afgelegd over een verenigd Europa. Hij zeide dat. toen hij de term „Europa" gebruikte, ook Engeland en de ovjet-Unie werd gedoeld. Hij voegde er aan toe: „Alles ten Westen van Azië". Volgens een bericht van de New York Times uit Washington hebben president Truman en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, de onder-minister van buitenlandse zaken. Clayton, gemachtigd, in Europa de mo gelijkheden te onderzoeken voor het uit werken van een program van samenwer king tussen de Europese landen, dat voorziet in Europa's eigen onderhoud. Het bericht vermeldt voorts dat Clay ton, zich naar Londen. Parijs, Brussel en misschien nog andere Europese hoofd steden zal begeven, om te vernemen, wat de Europese landen van plan zijn om tot zulk een samenwerking te geraken. Vanochtend vroeg is president Tru man uit Ottawa naar Washington ver trokken. Voor zijn afscheid nodigde hij de Canadese premier Mackenzie King, uit voor een tegen-bezoek aan het Witte Huis. Volgens een raming van Amerikaanse regerings-experts zal Europa, met inbe grip van Engeland, in de komende 3 of 4 jaren, jaarlijks een bedrag van 5 mil liard k 6 milliard dollars nodig hebben om weer op de been te komen Tenzij Europa zich van voldoende steun kan verzekeren, zal het, voor sommige Europese landen moeilijk zijn politieke onrust te vermijden. Bijzondere aandacht moet worden be steed aan de plannen tot verwijdering van de economische ..flessenhals", waar op de pogingen van de Europese staten tot vergroting van de handel en de pro ductie vastlopen, aldus voegde hij eraan toe. Een vergroting van de steenkool- productie of het transport van steenkool zou stimulerend werken op het econo mische leven van bijna alle Europese landen Hetzelfde kan gezegd worden voedingsmiddelen in Europa door het le veren van meststoffen, zaden en land bouwmachines. Wij hebben belang bij1 een vrij Europa, zo verklaarde hij. Het economisch her stel van Europa is even belangrijk voor het economische leven van een vreed zame wereld, als het economische her stel van Duitschland voor Europa. Amerikaanse autoriteiten in Londen zeiden dat zij verwachten, dat Engeland het initiatief zal nemen tot een Euro pese economische conferentie, welke van de zomer zou plaats vinden. Het doel van deze conferentie zou zijn het formuleren van de Europese behoef ten in het kader van Marshall's voor stel. De autoriteiten zeiden dat zij niet verwachtten, dat Rusland of de landen uit de Russische invloedsfeer aan deze conferentie zouden deelnemen. Zij ver klaarden echter met nadruk dat „de be slissing hiertoe bij Rusland lag. Als Rus land besluit deel te nemen zal het wel kom zijn". Amerikaanse vertegenwoordigers zou den de conferentie bijwonen ten einde zorg te dragen voor een rechtvaardige beoordeling van de door de verschillen de landen ingediende verzoeken, aldus zeiden de zegslieden. (UP CHARLEY CHAPLIN IN OPSPRAAK De democratische afgevaardigde John Rankin uit Mississippi heeft in het Huis van Afgevaardigden de deportatie van Charles Chaplin geëist. ,,Hy heeft geweigerd Amerikaans burger te wor- len" aldus Rankin. „Door hem te de porteren, kan hij in Amerika niet meer op het witte doek verschijnen en kan de Amerikaanse jeugd gespeend blij ven van pijn walgelijke films". Chaplin is Brits onderdaan en ging in 1910 als acteur met een gezelschap naar Amerika. De vorige maand heeft hij verklaard nog steeds niet van plan te zijn Amerikaans burger te worden. In antwoord op deze aanval heeft Chaplin verklaard, dat deze manier van doen de gebruikelijke fascistische tech niek is bij pogingen de vrijheid van spreken en meningsuiting door middel van de film te onderdrukken. DE AANVAL IN SINKIANG. Wang Sjih-Tsjieh. de Chinese minis ter van Buitenlandse Zaken, zeide, dat China overweegt een beroep op de V. N. te doen, indien er geen bevredigende resultaten worden verkregen door de protesten, die bij de regeringen der Sov jet-Unie en Buiten-Mongolië naar aan- - leiding van de inval der Mongolen in van een vergroting van de productie vanSinkiang zijn ingediend. Vrees en angst beheersen Hongarije. BESCHULDIGING TEGEN NAGY Sulyok, de tot de Hongaarse vrijheids- partij behorende oppositieleider, heeft tijdens een debat In het Hongaarse par lement verklaard, dat. ofschoon het niet waar was dat er revolutie in Hongarije zou zijn, de huidige kalmte toe te schrij ven was aan vrees en angst- Hongarije is geworden tot een politiestaat, vol spionnen, aldus zeide hij. Er bestaat geen persvrijheid of vrijheid van me ningsuiting. Wanneer de vrijheidspartij bijeenkomsten houdt, verschijnen onge regelde volksbenden, voorzien van wa penen. drank en geld. Vele partijleden zijn gearresteerd en geïnterneerd. Hon garije is een sinister begrip geworden voor de wereld. Nagy was volgens Sulyok in de val gelopen door een meesterlijke manoeuvre van de linkerzijde, die hem zijn vrijheid gelaten had om te voorko men dat hij een martelaar zou worden en een symbool voor de boeren. Volgens mededeling van Hector Mc Neill, Engels minister van staat, in het Lagerhuis, zal Engeland voortgaan met aandringen bij de Sovjet-Unie en de Hongaarse regering op volledige inlich tingen over de óntwikkelingen in Hon garije. waarop Engeland recht heeft. Het Hongaarse ministerie van binnen landse zaken heeft thans z.g. bewijsma teriaal gepubliceerd tegen Ferenc Nagy, de voormalige premier, dat naar ver klaard wordt, verschaft is door zijn vroe gere secretaris, die voor het aftreden van Nagy was gearresteerd. Nagy zou dubbel spel hebben gespeeld. Hij was een samenzweerder tegen de Hongaarse republiek, stond in verbinding met de leider van de partij der kleine boeren voor de oorlog. Tibor Eckhardt. die thans in de Verenigde Staten verblijft, en hij had toegestemd in de vorming van een rechts blok. Aldus deie beschul diging. EEN ALTERNATIEF VOOR DE ATOOMBOM? Geleerden in Engeland. Amerika en Nieuw Zeeland houden zich thans bezig met arbeid aan een ..alternatief voor de atoombom" Het wapen zou. naar ver luidt, voor velerlei gebruik in aanmer king komen, doch het is niet zo gevaar lijk als de atoombom, omdat het contro leerbaarder is. Slechts weinig onderzoe kers. die hiervoor zijn ingeschakeld, ken nen het doel van hun werk. en zelfs op dit ogenblik zijn slechts weinig mensen op de hoogte van de omvang van deze nieuwe methode van oorlogsvoering. Het onderzoek wordt- geleid uit Auck land op Nieuw Zeeland, op bevel van de Britse en Amerikaanse oppercom mando's. wegens het gevaar voor spion nen op Florida, waar de onderzoekingen oorspronkelijk zouden worden gehouden. Eventuele militaire actie zou ten hoogste 3 maanden duren. Voor een grotendeels vrouwelijk auditorium heeft ds. J. C. Konings berger, chef veldprediker bij de troepen in Indië, onder auspiciën van de Niwin en de bond „Neder- land-Indië'' in de aula van het In- disch-instituut te Amsterdam een voordracht gehouden over het leven van onze militairen in Indonesië. Ds. Koningsberger, die met ziekte verlof in ons land is, begon met een kort operzicht te geven, hoe hij in 1945 met enige bataljons oorlogsvrijwil ligers, die in .Engeland waren opgeleid, naar Indië vertrok, doch in Malakka strandde, omdat de Britten geen lan ding op Java toestonden. „Dat was een bittere teleurstelling voor de jongens" zei ds. Koningsberger. „In Engeland hadden ze wei gehoord van het be staan van een zekere mijnheer Soe- karno, doch de Engelse radio had ver teld, dat de republiek, die door hem gesticht was. niet veel betekende". Spreker schetste vervolgens de gelei delijke overname van de bezetting door onze troepen, die de Britten en Brits- Indiërs vervingen. Hij had grote be wondering voor het werk van de eer ste oorlogsvrijwilligers, die in Indië ge land zijn. Zij waren gelegerd in afge keurde barakken, hadden slecht voed sel, geen ontspanning en liepen wacht in de tropenzon met stalen legerhel- men. Met de komst van de 7-December- divisie werd het beter. De Niwin kwam in actie en ook de medische verzorging ging met grote sprongen vooruit. „De 7-December-divisie", aldus ds. Koningsberger, „was in tegenstelling tot de eerste oorlogsvrijwilligers be werkt door de politieke partijen. Ve len gingen met grote wrevel naar Indonesië. Een maand in Indië was echter voldoende om hen te doen inzien hoezeer deze partijen hen be drogen hadden", aldus spreker. Ds. Koningsberger zeide, dat naar zjjn mening, de Indonesiërs nooit van plan geweest zjjn zich aan de wapen stilstand te houden, die de Commis sie-Generaal buiten de legerleiding om heeft gesloten. De erkenning van Soekarno en de ondertekening van Linggadjati heeft de soldaten in ver warring gebracht en een wanhoops- stemming bü hen verwekt. Zij werden wel aangevallen, maar mogen zich nauwelijks verdedigen. In een enkele week van de wapenstilstand werden 32 soldaten gedood en 85 ge wond. Ds. Koningsberger heeft een groot deel van de archipel bereisd met vlieg machine en jeep. In het gebied van Medan reisde hij voor de veiligheid met een pantserwagen. De laatste tijd heeft hij brieven gekregen uit Indië, die ge tuigen van intense spanning. „Wat zal het worden", schrijven de jongens. „Zullen we Java en Sumatra verlaten of bezetten?" Spreker zeide, dat naar zijn me ning een eventuele militaire actie ten hoogste drie maanden zou du ren. Daarna zou wel een sterke po litiemacht op de been moeten blij ven, die spr. op 40.000 man schatte. Ds. Koningsberger besloot met te zeggen, dat er een groot tekort be staat aan veldpredikers in tegenstel ling tot de katholieke geestelijke ver zorgers, die in groten getale in Indië te vinden zijn. TRUMAN WIL VREDE. Op de derde en laatste dag van zijn bezoek aan Canada heeft president Truman op een officieuze persconfe rentie te Montebelle verklaard, dat de V. S. slechts één doelwit kennen: vrede in de wereld met iedere staat ter we reld. „En ik wil nadruk leggen op „iedere" voegde Truman er aan ote. NOODLOTTIG SCHOT. De sous-chef van de Zweedse hulp organisatie in Oostenrijk dr. Arne Karlsson is door een Russische schild wacht doodgeschoten in zijn wagen, waarin hij van Bratislava naar Wenen reed, de chef der organisatie werd ern stig gewond. In_een communiqué van het Oosten rijkse departement van Binnenlandse Zaken wordt verklaard, dat dr. Karls son, die klaarblijkelijk verdwaald was en zijn auto liet draaien om de weg te rug te vinden op een door de Russen afgesloten weg, door een Russische schildwacht is neergeschoten. Ten ge volge van het lawaai, dat de motor maakte, heeft Kalsson de waarschu wingen van de schildwacht niet gehoord. De Zweedse legatie te Wenen heeft een zelfde lezing van het incident ge geven. Ook mevr. Karlsson en haar kind waren in de wagen, doch zij wer den niet gewond. Dr. Karlsson was een der leiders van de Zweedse socialistische partij. Morgen spoedvergadering Indonesische delegatie. Naar Reuter uit Batavia verneemt, zal de Indonesische delegatie morgen te Batavia een spoedvergadering be leggen, waarop de ernstige toestand, ontstaan na de overhandiging van de Indonesische tegen-nola, besproken zal worden. Men verwacht, dat vier van de zes leden der delegatie, o.w. minister Roem die per vliegtuig naar Batavia zal rei zen, de vergadering zullen bijwonen, waarna de besprekingen met de Com missie-Generaal zullen worden gevoerd. ALLES GEDAAN WAT MOGELIJK IS. Volgens AFP heeft een hoge Ne derlandse autoriteit te Batavia ver klaard: „De phase van onderhande len moet als afgesloten worden be schouwd. Er blijven slechts twee mo gelijkheden: evacuatie door de Neder landers van Java en Sumatra, öf mi litaire actie. Wij hebben een laatste poging om met de Republikeinen langs de weg van onderhandelingen tot overeenstemming te komen, in het werk gesteld. Thans bestaat er géén mogelijke basis voor besbrekingen meer. Wij hebben alles gedaan, waartoe wij in staat waren, om diegenen onder de Republikeinen, die „goodwill" en begrip getoond heb ben, zoals Sjahrir en Sjarifoeddin, te gemoet te komen. Maar ongelukkiger wijze is hun activiteit tegengewerkt door de volslagen afwezigheid van enig rea lisme, waarvan de leidende kringen te Djogja blyk hebben gegeven, evenals de pemoeda's en het Republikeinse le ger. Indien wij de republikeinse tegen voorstellen zouden aanvaarden, zou dit gelijk staan met het uitleveren' van ge heel Indonesië aan de Republiek en wij zouden zelf geen enkele macht meer overhouden. De Republikeinse leiders handelden in formele strijd met Linggadjati door hun invloed buiten het Republikeinse territoir te willen uitstrekken. Zij ver geten, dat na het accoord de Repu bliek slechts een deel is van Indone sië en niet geheel Indonesië. In ieder geval, wat er ook moge ge beuren, het accoord van Linggadjati blijft de basis van onze politiek. Wij zullen de overeenkomst, indien moge lijk, uitvoeren met de Republiek, in dien dit niet mogelijk is, zonder de Republiek". BINNENLAND. - Dinsdag a.s. zal minister Mansholt een bezoek brengen aan de Noord-Oost- Dolder. Paus Plus XII heeft gisteren 16 Nederlandse Journalisten en verscheidene vertegenwoordigers van de KLM ont vangen ter gelegenheid van de lucht vaartdienst AmsterdamRome, die deze week geopend ls. De Paus noemde de nieuwe luchtverblndlng een belangrijke band tussen twee volken, belde arbedd'- zaam en vredelievend. - In tegenwoordigheid van vele hoge autoriteiten, o.w. mr. dr. F. J. H. A. H. Houben. Commissaris der Koningin ln Limburg en de Britse ambassadeur Sir Neville Bland en Lady Bland, zal morgen te Maastricht de tentoonstelling ..Britain Goes Ahead" geopend worden door Jhr. mr. W. Mlchiels van Kcssenlch. burge meester van Maastricht. - Ingebroken ls ln de overhemden- fabriek „Clement" gevestigd te Broek hoven bij Tilburg De buit bestond uit 120 overhemden 550 boorden en enige dozijnen manchetten. Vier Inwoners van Tilburg, konden worden aangehouden. Gisteren heeft ln het Ministerie van Buitenlandse Zaken de periodiek 3 bijeen komst plaats gehad van de Nederlandse ambassadeurs te Londen, Parijs en Washington. Onlangs werd de luchtverblndlng EnschedéF'ndhovenBrussel geopena. De KLM. heeft thans echter besloten om met ingang van 23 Juni de verbin ding Enschedé—Eindhoven te staken, aangezien het vervoer op dit traject ver benede de verwachtingen ls gebleven. De verbinding EindhovenBrussel blijft ech ter gehandhaafd. De Joodse JeugcLfederatle organi seert op 29 Juni a.6. te Soest haar eerste Jaarlijkse landdag na de oorlog, waar on geveer 800 personen worden verwacht. Drs. J. van Amerongen. voorzitter van d^ Ned. Zionistenbond en de heer M. Heymans uit'Palestina zullen redevoerin gen uitspreken Hét bestuur der Nee Federate van beroepsverenlgilno'cn van kunstenaars heeft ln een schrijven aan de minister van Oorlog, bezwaren kenbaar gemaakt tegen de beëindiging van tonee'. voorstel- Dingen en muziekuitvoeringen ln het kader van de RA,O. (Recreatie en alge mene Ontwikkeling). BUITENLAND. De Oostenrijkse socialistische partij heeft het Ministerie van Binnenlandse Zaken verzocht dr Quldo Schmidt, die enige men tevoren van verraad was vrij gesproken, opnieuw te doen berechten, onder besohuldlgmg van samenwerking met de Duitsers. De Nlzam van Halderabad, de grootste vorstenstaat van Voor-Indië met een bevolking van meer dan 16 mlllloen en de Maharadjah van Travancore, een maritieme staat met een grote thorium- voorraad, hebben, zich voor onafhanke lijkheid uitgesproken. Het nationaal fro-t van Tsjechen en Slowaken dat alle politieke partijen ln het land omvat, heeft een resolutie aan genomen. waarin wordt besloten tot een heid van Tsjechen en Slowaken. In de provincie Hannover in de Britse zone ls een nieuwe regering ge vormd onder leid ing van de sociaal- democraat Heinrich Kopf. De regering bestaat uit vijf soc.-democraten twee ■leden van de landpartij van Neder-Saksen, een communist, een lid van de centrum- Dartlj en een rechtse christelijk-demo- cfaat. De algemene raad van het wereld- verbond van vakverenigingen heeft ge stemd ten gunste van aansluiting van de Duitse vakverenigingen by het ver bond. Alleen de Britse afgevaardigde stemde tegen.. Er zijn twee voorwaarden: 1. De Duitse vakverenigingen moeten eerst verenigd worden en 2. he wereld- verbond moet een verbindingsbureau ln Duitsland oprichten, om de activiteit der Duitse vakverenigingen te kunnen vol gen. De Belgische minister van Finan ciën heeft verklaard, dat de Belgische staatsschuld naar de 220 milliard loopt. Dit bedrag gaat het nationale inkomen met circa 20 k 30 milliard te boven. Voor de oorlog bedroeg de staatsschuld ruim 50 milliard. Het Amerikaanse mJlita/,r bestuur ln Duitsland heeft het Jeugdparlement te Muenchen ontbonden wegens „onver draagzaamheid van zijn vertegenwoordi gers en hun vijandigheid Jegens de ge meenteraad van Muenchen". ,.7e 17055 ls opgericht een comité, dat actie zal voeren voor de candldoatstelllng van de leider der oppo sitie tegen Truman's buitenlandse politiek Henry Wadiace, voor de presidentsverkie zingen. Veertig jaar stoelenknecht is een zeld zaam jubileum dat de heer J. Krom- melhoek op 15 Juni a.s. zal herdenken. De jubilaris, een bekende onder de dui zenden die in de loop der jaren de strandgenoegens regelmatig opzochten, aan het werk op het Scheveningsè strand- (Foto Anefo-NFBJf

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1