Nederland voerde financiële „va banque" politiek Regering was géén „goed huisvader" Handelsaccoord met Russische zone Arnold Meijer opnieuw voor hel gerecht Europa, let op Uw saeck WEERBERICHT De sigaren zijn morgen vrij T Bonnen uitsluitend voor sigaretten en tabak Goederenuitwisseling Ier waarde van 20 millioen gulden De nieuive bonnen Mei een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 12 JUNI 1947 No. 26105 LEIDSCH Directeur: J. *W. Henny Hoofdredactie: B..W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3,30 per 3 maanden; 26 cents per week DAGBLAD Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Een stormwind giert over Europa, een stormwind uit het Oosten, die gediri geerd wordt van Moskou uit! Wel is waar is de z.g. communistische inter nationale opgeheven, maar het effect daarvan is juist het tegenovergestelde. Meer dan ooit tevoren trekt Moskou aan de touwtjes en doet zijn marionetten dansen naar zijn pijpen Moskou heeft blijkbaar de tijd rijp geoordeeld voor een grootscheeps offen sief om thans de buit binnen te halen, die het reeds in wezen in diverse lan den had behaald en deze verder te con solideren. We schreven Zaterdag j.l. immers al, dat voor November de Sov jets de wereld blijkbaar voor het vol dongen feit willen plaatsen! Zo ooit, dan geldt op dit ogenblik voor Europa: let op uw saeck! Met merkwaardige zekerheid volgen de gebeurtenissen elkaar op volgens het oude beproefde communistische recept. Hongarije opende de rij. Daar werd de regering ten val gebracht op de welbe kende beschuldiging van samenzwering tegen de „democratie" en is begonnen aan de zuivering der tegenpartij. Heeft deze plaats gehad, dan volgt de tweede stap: de greep naar de macht. Kan het om de schijn te redden met verkiezin gen, zoveel te beter, kan het niet, dan maar met geweld der minderheid, die de meerderheid eenvoudig biologeert. Prompt is op Hongarije Bulgarije ge volgd. Wel is waar hadden de commu nisten daar reeds het gezag in handen onder de welbekende Dimitroff, maar er bestond nog een oppositie en daar van moeten de Sovjets immers niets hebben. Thans is begonnen aan de ver nietiging van deze oppositie; de leider is al gearresteerd, natuurlijk weer on der de beschuldiging van samenzwering tegen het gezag. Veroordeling staat weer vast en de oppositie is verwijderd Roemenië volgt op enige afstand. Zon der veel gerucht worden daar momen teel op grote schaal arrestaties verricht van tegenstanders om ze de volslagen Putsch voor te bereiden, die de laatste hand zal leggen aan de inlijving van Roemenië bij de Sovjet-landen. Voor Zuld-Slavië en Albanië zijn geen verdere stappen meer nodig, want deze beide landen lopen toch reeds geheel aan de leiband van Moskou! Blijft op de Balkan alleen nog Grie kenland over. Alles wijst er echter op, dat daar een hernieuwde poging op komst is. om ook het oude Hellas op de knieën te krijgen. Aan de grenzen verzamelen zich toch legionairen, al of niet van Griekse afkomst, die straks de guerilla nieuw leven zullen trachten in te blazen en zo Griekenland verder uit te putten. Daarmede is Moskou evenwel nog niet tevreden. Krachtiger dan tevoren doet in het door de Russen bezet Duitsland de z.g. eenheidspartij zich gelden. Te vens haar vangarmen uitspreidend naar de andere Duitse bezettingszones. Was de conferentie van Duitse premiers te" Muenchen niet een welkome gelegen heid om propaganda te maken? Deze kans heeft men dan ook niet laten voorbij gaan. Onder het mom te strij den voor de Duitse eenheid werd deze conferentie al voor de aanvang verla ten en in dienst gesteld van de propa ganda. En daarop is nu Oostenrijk gevolgd. Daar wilden de communisten uitbrei ding der regering door opneming van enkele hunner partijgenoten. Op het oog een bescheiden stap, maar het be- gen van de ellende voor ieder land, dat 't oor daarvoor leent. Ongelukkigerwijs voor de communisten is hun streven daar te vroeg uitgelekt en zo lijkt de kans groot, dat zij daar bot zullen vangen. Althans voorlopig, want zij plegen niet zo spoe dig krimp te geven Men zie, wat dit laatste betreft, slechts naar Frankrijk. Nu zij buiten de regering zijn gezet, trachten zij door stakingen te bewijzen, dat Frankrijk niet zonder hen Kan wor den geregeerd. De regernig Damadier vecht echter als een leeuw en dit brengt de communisten in Frankrijk in een moeilijk parket. De stakingen dreigen een tekort aan voedingswaarden en steenkool voor de fabrieken te doen ontstaan. Komt het zover, dan verliezen de stakers uit de aard der zaak de sym pathie van de grote massa en versterkt men automatisch de roèj) naar de ster ke man. die de chaos kan redderen. En dan denkt men onwillekeurig aan De Gaulle Maar zelfs in België en m ons eigen l^nd kan men momenteel de commu nistische actie waarnemen. Door mid del van stakingen tracht men te peilen, hoe hier de verhoudingen liggen. Of dat gaat ten koste van de volkswel vaart komt er natuurlijk niet op aan Gelukkig behoeft men hier te lande zich nog niet direct ongerust te maken, het gezond verstand en het nuchtere oordeel onze landgenoten eigen, heb ben immers al voldoende aangewezen, dat hier de akker niet rijp is om te oogsten! Zo ooit, dan is thans echter voor Europa het ogenblik daar. om zich eens gezind te keren tegen de communisti sche poging de macht aan zich te trek ken. Ieder die de vrijheid lief heeft en gekant is tegen een dictatuur hoe vers ligt nog in het geheugen van Euro pa, wat dit begrip betekent! moet zich thans scharen achter de vaan van het anti-communisme. In deze strijd moeten daarvoor offers worden gebracht een gesloten blok te vormen tegen de machtswellust, van Moskou. Ook al moeten daarvoor affers worden gebracht aan parlijprestige of anderszins. De tijd dwingt. Europa let op uw saeck! Het is nog tijd OP DE MEESTE PLAATSEN WARMER. De Bilt verwacht: Koude nacht. Overdag meest matige wind tussen Noord-Oost en Oost, Jn de Noordelijke provincies nog overdrijven de wolkenvelden. In het overige ge deelte van het land licht of half be wolkt. Op de meeste plaatsen iets hogere temperatuur dan vandaag. Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 11.04 en 23.39 uur (Dood-tij). Het beleid te Londen: Aan de Tweede Kamer is overgelegd het verslag der Commissie voor de Rijksuitgaven over de halfjaarlijkse verslagen van de buitengewone Alg. Rekenkamer te Londen betreffende hare werkzaamheden over de periode 1 Juli 194131 December 1944. Deze halfjaarlijkse verslagen zijn destijds uitsluitend ter kennis van de Kamerleden gebracht. OP ROYALE VOET. Wij ontlenen aan dit verslag, dat het aan een zuinig beheer nogal wat heeft ontbroken. Er is meermalen op royale voet geleefd. Al te dikwijls bleek het besef te ontbreken, dat de gelden, die hier werden uitgegeven, het vermogen van het verarmde Ne derlandse volk vormden, waarop werd ingeteerd. Voorts ontbrak de voortdurende her innering, dat het levenspeil van het Nederlandse volk in de oorlogsjaren hoe langer hoe meer daalde, zodat er nim mer aanleiding had mogen zijn in Lon den een levenspeil te voeren, dat voor de aldaar werkzame Nederlander uit ging boven het niveau, waarop hij voor 10 Mei 1940 leefde. Ook het ontbreken van een volksvertegenwoordiging heeft zich in Londen doen gevoelen. Er gaat van de volksvertegenwoordiging op een efficient en zuinig staatsbeleid een stuwkracht uit, die te Londen al te veel heeft ontbroken. Het is de Commissie voor de Rijks uitgaven gebleken, dat de buitengewo ne Alg. Rekenkamer tot de actiefste der Nederlandse overheidsorganen in oor logstijd overzee moet worden gerekend. Aan de voorzitter van deze kamer, mr. dr. A. A. van Rhijn en. zijn medewer kers van hoog tot laag. mag een woord van warme erkentelijkheid voor de noeste, vaak zeer moeilijke en weinig bemoedigende arbeid niet worden ont houden CHAOTISCHE TOESTANDEN OP GEZANTSCHAPPEN. De financiële administratie van verschillende gezantschappen en con sulaten heeft bepaaldelijk in de eerste jaren van de oorlog te wen sen overgelaten. Chaotische toestan den hebben er bestaan te Madrid. Zwarigheden zjjn er geweest te Cairo, Bern, Algiers en Tanger. De wijze, waarop het vluchtelingen- beheer in Zweden en Spanje plaats vond, schijnt niet in allen 'dele bevre digend. Ook" nopens de man'.er. waarop onder de Nederlanders in Brazilië in gezamelde gelden door dé gezant al daar beheerd zijn, werden klachten vernomen. De Commissie voor de Rijksuitgaven zou gaarne zien, dat de regering ter zake van een en ander voor zoveel mogelijk opening van zaken doet. De commissie kan zich niet ont trekken aan de indruk, dat door vele ambtenaren, van hoog tot laag, in Londen en Amerika door de combi natie salaris plus verblijfsvergoeding en andere emolumenten (reis- en verblijfkosten) naast de speciale be- lasting-politiek inkomens zijn genoten, die met inachtneming uiteraard van de bijzondere omstandigheden in generlei verhouding stenden tot wat zij voor overeenkomstige arbeid in Nederland (zouden hebben) geno ten. De commissie ziet met belangstelling het hieromtrent gevraagde expose te gemoet. Dat ontoelaatbare toestanden bestonden, is de commissie ook op an der terrein gebleken. Zij typeert dan de „va banque" mentaliteit der eerste periode van het Lbndense beleid. De commissie voor de Rijksuitgaven zou gaarne een expose ontvangen van de financiële opzet van de Regerings voorlichtingsdienst en van de geldelijke verhouding - tussen de persbureaux AJN.P.-Aneta en geeft voorbeelden van een soort heersende Sinterklaasmen taliteit. EEN DUUR GEBOUW. Het verslag wijdt ruime beschouwin gen aan de Netherlands Purchasing Commission, doch wijst er o.a. op, dat het haar allerminst duidelijk is waarom de N. P. C. en op haar voetspoor andere Nederl. en Ned-Indische organen moesten wor den gehuisvest in misschien wei het duurste gebouw in New York, nl. het Rockefeller Centre. Deze luxekan aan het aanzien van het verarmde Ko ninkrijk in de Ver. Staten niet ten goede gekomen zijn. Nog noemt de commissie diverse zeer laakbare verschijnselen, waarvoor be zwaarlijk verontschuldigingen zullen kunnen worden aangevoerd. De conclusie luidt dan ook, dat, met alle waardering voor het vele goede en nuttige, dat in oorlogstijd overzee onder zeer moeilijke omstan digheden werd tut stand gebracht, het toch het aanvankelijk oordeel der commissie is dat op comptabel ge bied in Londen en elders overzee door de Ned. regering en haar organen niet steeds die zorgvuldigheid in acht werd genomen, die een goed huisva der, zeker wanneer hij ver van de zijnen vertoeft, betaamt. Verwondering over Egypte's houding. NED. REGERING ZAL STANDPUNT NADER BEPALEN. In de kringen van de Nederlandse regering heeft het bericht omtrent het sluiten van een vriendschapsver drag door de Republiek Indonesia met een buitenlandse mogendheid, in Casu Egypte, waarvan nog géén of ficiële bevestiging werd ontvangen, vanzelfsprekend ornstige verwonde ring gewekt, zo vernamen wij. Mocht door een officiële bevestiging blijken, dat inderdaad een dergelijke overeenkomst is tot stand gekomen, dan behoudt de regering zich uiteraard voor. haar standpunt ten aanzien van Egypte, zowel als ten aanzien van de Republiek te bepalen. Blijde tijding voor de rokers: HM. de Koningin bezocht de 15e nationale tentoonstelling van de Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", te Den Bosch. H.M. de Koningin reikt de door Haar beschikbaar gestelde medaille uit aan de heer Everstraten voor de kam pioensmerrie „Hande van Mele". Links met ambtsketen de burgemeester van Den Bosch, de heer Loeff. Foto ANP-v.d W.) Indertijd deed de minister van Economische Zaken de toezegging dat tegen medio 1947 het tabaksrantsoen zou zijn verdubbeld. De tot nu toe plaats gehad hebbende rantsoen verhoging van 2 op 2J& rantsoen per week had een bevredigend resultaat. In verband hiermede en rekening houdende met de huidige productieverhoudingen, zal daarom in plaats van het rantsoen op 4 eenheden per week vast te stellen met ingang van 13 Juni a.s. de distributie van sigaren worden opgeheven. Het rant soen, dat waarschijnlijk gehandhaafd kan blijven op 2^ eenheid per week. kan dan in zijn geheel besteed worden voor de aankoop van sigaretten en kerftabak. Franse spoorwegstaking ten einde. Het bureau van de Franse premier, Ramadier. heeft medegedeeld, dat te 4.30 een overeenkomst is bereikt, waardoor de Franse .spoorwegstaking beëindigd wordt. De overeenkomst is door de regering ondertekend, aldus de officiële mededeling. Het vakver bond van spoorwegarbeiders heeft de arbeiders gelast, heden te 9 uur weer aan het werk te gaan. Naar men verwacht zullen de hoofdlij nen reeds heden weer kunnen functio neren, doch het zal nog verscheidene dagen duren voor alle diensten weer nor maal zijn. Voor het bereiken van de overeenkomst zijn van beidé zijden con cessies gedaan. Voor de tweede helft van dit jaar betekent de nieuwe loonschaal een verhoogde uitgave van bijna 10 mil liard francs. In een verklaring, die Ramadier van daag heeft uitgegeven, wordt gezegd dat de staking tot ieders tevredenheid ten einde is gekomen. „De oproep tot wijs heid is gehoord. De regering vertrouwt dat de spoorwegarbeiders hun krachts inspanningen zullen verdubbelen om de spoorwegen binnen de kortst mogelijke tijd weer op orde te krijgen". Van 11 t/m 21 Mei hebben besprekingen plaats gehad tussen een Ne derlandse delegatie onder leiding van mr. S. Th. J. Teppema directeur van de Buitenlandse Economische betrekkingen en een delegatie bestaan de uit vertegenwoordigers van de Russische militaire regering in de Rus sische bezettingszone van Duits land. De Russische delegatie stond onder leiding van kolonel Michin. Het Ministerie van Economische Zaken deelt thans mede, dat op grond van deze besprekingen op 9 Juni te Berlijn een handels- en betalingsover eenkomst tussen Nederland en de Russische zone is getekend. Het stemt tot voldoening, dat hiermede in wederzijds belang een. aan vang is gemaakt met het herstel van de economische betrekkingen tus sen Nederland en Centraal Oost Duitsland. Ook stimulering van doorvoerhandel. Het. accoord wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 Juni 1947 en is geldig t/m 31 Mei 1948, De Russische zone van Duitsland zal aan Nederland een aantal goederen leveren, welke in totaal een waarde vertegenwoordigen van 20 millioen gul den. Hieronder bevinden zich artikelen, welke voor de Nederlandse industrie van betekenis zijn. Zo' zullen er ma- voor het tijdvak van 15 t/m 28 Juni '47. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 707 (serie E) E-03 algemeen: 750 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram cho colade of suikerwerk. E-04 algemeen: 250 gram waspoeder en 250 gram soda. E-05 algemeen: 1 ei. BONKAARTEN KD, KE 707 (serie E) E-13. E-14 algemeen: 250 gram suiker boterhamstrootsel enz!, of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram chocolade of suikerwerk. E-15 algemeen: 250 gram waspoeder en 250 gram soda. E-16 algemeen: 1 ei. BONKAARTEN MA, MD 707 (bijz. ar beid, a.s. moeders) (serie E) E-21 suiker: 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gram jam. stroop enz., of 250 gram cho colade of suikerwerk. TABAKSKAARTEN ENZ. QA, QB, QC 707 E-31 tabak: 1 rantsoen sigaretten of kerftabak (geen sigaren). E-32, E-35 tabak: 2 rantsoenen^ siga retten of kerftabak (geen sigaren) E-33 versnaperingen: 200 gram choco lade of suikerwerk, of 200 gram sui ker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. E-36 versnaperingen: 100 gram choco lade of suikerwerk, of 100 gram suiker, boterh.strooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 Juni worden gebruikt. De bonnen E-04 en E-15 algemeen geven recht op 250 gram waspoeder benevens 250 gram soda. Op de bonnen E-31, E-32 en E-35 ta bak zijn uitsluitend sigaretten of kerf tabak verkrijgbaar. Op deze bonnen mogen geen sigaren worden afgeleverd. chines en onderdelen worden inge voerd voor de metaalindustrie, de tex tielindustrie, de grafische industrie de papierindustrie, de schoen- en leder industrie en de chem- industrie. Ter wijl ook machines en onderdelen voor de landbouw zullen wórden geïmpor teerd. Voorts zullen machines en on derdelen worden ingevoerd voor de Ne derlandse voedselindustrie en voor en kele andere industrieën. In verband met het feit, dat in d(^Russischc zone geen metalen beschikbaar zjjn voor de productie van dergelijke machines en onderdelen heeft de Nederlandse dele gatie gemeend de Russische autoritei ten tegemoet te komen door de hier voor benodigde metalen ter beschik king te stellen. Ten slotte zullen worden ingevoerd: meetapparaten, zagen, landbouwwerktui gen en -gereedschappen rekenmachines, kalin vakpapier, boeken, tijdschriften, courantenpapier verschillende soorten hout, laboratorium- en technisch glas, porselein thermometers, schuurmidde len. electro-technisch porselein, tand technische producten (waaronder kunst gebitten), medische instrumenten en in strumenten *voor de chirurgie, barium sulfaat, formaldehyde, fotografische ar tikelen, verschillende chemische* produc ten en electrische apparaten en onder delen daarvan, en diverse artikelen van uiteenlopende aard. Het is de bedoeling dat het goede renverkeer tussen Nederland en de Russische zone van Duitsland in de verdragstyd in evenwicht zal zfjn. Der halve bedraagt ook de waarde der pro ducten, welke Nederland aan de Rus sische zone zal leveren circa 20 mil lioen gulden. De Nederlandse leveranties zijn van groot belang voor de Russische zone- Met name zal Nederland uitvoeren: verschil lende landbouwproducten, superfosfaat, rubber parelmoer, machines en onder delen. gloeilampen, verschillende electri sche producten, eleotrische motoren, transportband (waarvoor het canvas door de Russische zone zal worden geleverd), diamant-afval, pakgaren (van papier), kunstzijden garens, kapok, medische en pharmaceutische producten, aniline verf stoffen. magneslte. gelatine, nitro-benzol naphtaline, verschillende chemische pro ducten, ruw witmetaal. tinsoldeer. staal draad en wolframdraad. De levering zowel als de aankoop van genoemde goederen zal plaats hebben via contracten, welke door de bevoegde Nederlandse instellingen kunnen worden afgesloten met het „departement" voor de buitenlandse handel van het Russi sche militaire bestuur in Duitsland of rechtstreeks met de firma's in de Rus sische zone. welke daartoe door het ge noemde „departement" kunnen worden gemachtigd. Tijdens de besprekingen is ook de kwestie van de doorvoerhandel aan de orde gekomen. Hier werd door de Neder landse delegatie (in volledige overeen stemming met de Russische bezettings autoriteiten in Duitsland) de toezegging gedaan, dat de Nederlandse regering de doorvoerhandel van en naar de Russi sche zone zoveel mogelijk zal stimuleren. Voorts werd over een tweetal verede- lingstransacties overeenstemming be reikt. TWEE EIEREN IN ÉÉN Een maand geleden ongeveer raapte de heer P. van den Broeke te Schoondijke van een zijner kip pen een ei. dat niet minder dan 190 gram woog. Dezer dagen ont stond door een toeval een gat in de schaal van dit ei. Behalve uit een dooier met wit. bleek de in houd voorts nog te bestaan uit een ei met schaal van gewone af metingen. Uit Oostenrijk GRUBER's AFTREDEN VOORBARIG. Te Wenen is verklaard, dat de be richten over aftreden van dr. Gruber, de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, ..voorbarig" waren. Naar verluidt zou een groot aantal socialisten zowel als leden van de Volkspartij zijn aftre den wensen, doch niet op een ogenblik, waarop het zou lijken, dat dit aftreden was toe te schrijven aan communistische druk in enigerlei vorm. De socialisten en de Volkspartij heb ben in het parlement een communistisch voorstel, tot het benoemen van een bij zondere parlementaire commissie tér onderzoek naar het uitlekken van nieuws over geheime besprekingen omtrent re geringswijziging verworpen. De socialistische „Arbeiterzeitung" ver klaarde, dat de wereld moet weten dat het Oostenrijkse volk geen stap zal doen „op de weg die Hongarije heeft geno men". Het coalitieblad „Das neue Oester- relch" verklaarde dat Oostenrijk „geen haarbreedte" zal afwijken van zijn de mocratische constitutie. Wederom vijf jaar geëist. Onze Haagse redacteur schrijft: Een vrij kleine man, kleiner dan ik hem mij had voorgesteld, stapt snel de grote zaal van de BIJz. Raad van Cassatie bin nen. HU ls tegen, het dikke aan; dikker geworden, zeggen de collega's, die hem al eens eerder zagen; hij wordt kaal op de schedel en grijzend rond de oren Een snelle, wrevelige blik op de ongeveer honderd aanwezigen, .en dan zit Arnold Meijer tussen twee bewakers. Dus tóch nog een lijfwacht; al ziet ze er wat anders uit dan zeven Jaar geleden!.... Als de Raad binnentreedt, staat de re- qulrant In de houding. Mr. Haga, de pre sident, deelt mede. dat het financieel on derzoek géén nieuwe gezichtspunten heeft opgeleverd. OP een aesbetreffende vraag BINNENLAND Bij de Tweede Kamer ls Ingediend een ontwerp van wet tot goedkeuring van een overeenkomst van dading tussen de Staat der Nederlanden en de N V. Ba- taafsche Petroleum Maatschappij. De politie te Arnhem heeft gear resteerd de 50-j A H.. expeditie-chef van een groot bedrijf ln Arnhem, verdacht van verduistering van f 20 000. Het on derzoek wordt met kracht voortgezet. Tot kamerheer in b a is benoemd met ingang van 15 Juni 1947 Jhr. D G. de Graeff. Het Belgische Roode Kruis heeft een bedrag van 100.000 francs beschik baar gesteld voor de oorlogsslachtoffers van Ned -Indië. Dit bedrag ls door de re gering toegezegd aan bet Nederlandse en Indonesische Roode Kruis. De door de Ned. Bond van Gemeen te-ambtenaren op 21 Juni uitgeschreven buitengewone algemene ledenvergade ring zal niet worden gehouden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aldaar, doch ln het N.V.-huis. Oudegracht 245 te Utrecht. Ambtenaren van de C.C. D. ontdek ten te Soest een complot van fraudu leuze slachtingen, waahbij verschillende slagers uit Soest en omgeving betrokken bleken te zijn. Er zijn diverse arrestaties verricht. Op het ogenblik wordt te Muiden een schip gebouwd, de „Johan de Witt", dat het eerste vaartuig ter wereld al zijn. dat met een Phillps-hete-lucht- motor zal worden uitgerust. Te Amsterdam ls. 48 Jaar oud. on verwachts overleden de ln Chr. letter kundige kringen bekende dichter Hein de Bruin, De Tweede Khmer der Staten-Gene_ raai zal op Dinsdagmiddag 17 Juni om één uur ln openbare vergadering bijeen, komen. In Juli zal een begin gemaakt wor den met de verspreiding van het 2de deel van de jnterlocale telefoongids. In totaal moeten 185.000 exemplaren worden ge drukt. De Eerste Kamer is bijeengeroepen voor een openbare vergadering op Dinsdag as. te 1 uur. Na de openbare vergadering wordt o.m. In de afdelingen onderzocht het wetsontwerp Noodvoorziening Perswezen. De w.n, secretaris-generaal van het Ministerie van O., K. en W., de heer G. Pippel, heeft namens minister Glelen de commissie van onderzoek Inzake het Lager Nijverheidsonderwijs voor Jongens ge ïnstalleerd. BUITENLAND. Het Franse militaire bestuur heeft dr. Schuhmacher, voorzitter v de Duitse sociaal-democratische party, verboden openbare bijeenkomsten in de Franse zone toe te spreken. De Sovjet-Russische ambassadeur te Londen heeft tweemaal bij het Britse de partement van buitenlandse zaken ge protesteerd naar aanleiding van inbra ken. In de protesten wordt geen gewag gemaakt van vermissing van officiële do cumenten. wel van horloges Officieel ls medegedeeld, dat Edouard Herrlot, lid van de partij der Franse radicaal-socialisten en voorzitter van de Nationale 'Vergadering, van 1 tot 4 Juli a.s. een bezoek aan Londen zal brengen, als bijzondere gast van de Britse rege ring. Herrlot zal ook door koning George ontvangen worden. Twee snelle gevechtsvliegtuigen van de Britse marine zijn boven de zee na- blj Cornwall met elkaar ln botsing geko men, waardoor belde piloten om het leven kwamen. Gister is te Charleroi in België een staking van 6500 mijnwerkers begonnen naar aanleiding van een geschil met de regering over de uitbetaling van bijzon dere toeslagen. Deze staking dreigt weer klank te zullen vinden by arbeiders van andere Industrieën ln het gebied van Charleroi, met name de Ijzer- en staal- warenf abrieken. Met ingang van middernacht ls de distributie van suiker voor huishoude lijke vcrbrulkers ln de V. S. opgeheven. De prljsbeheersing voor suiker zal echter biyven bestaan tot 31 Oct. Ook voor ho tels. restaurants e.d. geldt de afschaffing van de suikerrantsoenering. Alleen de in dustrieën zullen het vooorloplg nog moeten stellen met de haar toegewezen hoeveelheden suiker. Naar officieel te Londen wordt be kend gemaakt, zijn Engeland en Zwit serland overeengekomen, dat onderdanen van belde landen van 24 Juni af geen ln- en uitreisvisa meer zullen behoeven. De Britse treller „Urka" ls met overlevenden van de bemanning der trel ler „Loch Hope" die op een mijn ls ge lopen, naar Seydlsfjord (IJsland) opge- stoomd. Een der leden der bemanning van het vergane schip wordt vermist. De Egyptische ambassadeur te Wa shington heeft ln een radiorede ver klaard, dat *het Suezkanaal ln een toe komstige oorlog onverdedigbaar zou zijn tegen de wapens, die dan zullen worden gebruikt, zodat de aanwezigheid van een permanent garnizoen van enkele duizen den Britse soldaten ln dat 'gebied niet meer noodzakeiyk ls. Guidl Sohmldt, de Oostenrijkse mi nister van buitenlandse zaken ten tijde van de Anschluss, ls vrijgesproken van de beschuldiging van verraad. Het Oostenrijkse communistische blad „Volksstlmme" heeft de Britse autoriteiten te Klagenfurt in Zuld-Oos- tenryk, er van beschuldigd, de leider van de communistische party m Karlnthlë. Josef Tschofenlg, te hebben deen ontvoe ren naar Neurenberg, voorgevend, dat hy aldaar getuigenis moest afleggen ln een proces. -- De krygsraad te Brussel heeft gisteren uitspraak gedaan ln het proces tegen rexlsten van de brigade Z. Vijfentwintig beklaagden werden ter dood veroordeeld, waaronder de leider Matthys, ontwoordt Meyer met een hoge, zachte stem. dat hy zijn raadsman het woord wil laten voeren. Maar prof. Van Brakel en de proc. fiscaal prof. Langemeyer hebben nog enige vragen to stellen. Dan komt Meyer los: hy heeft een byzonder llcht- aansprekende stem met soepele articulatie; hij spreekt beslist en houdt zichtbaar de neiging tot oratorische expansie ln. De Raad ïykt niet onwelwillend. Eigen- ïyk valt er na het vroeger behandelde ep. na het resultaat van het financieel onder_ zoek niets meer te onderzoeken. Maar men schijnt zloh toch nog op enkele punten een zo gunstig mogelijk beeld te willen vormen. Toch heeft Meijer geen onverdeeld gunstige dag: Bepaald ongelukkig ïykt ons zyn raadsman, waar deze een vergeiyklng maakt met.Van Genechten. Zoals deze kon zeggen aat er geen bloed aan zijn handen kleefde, zo kan Meyer zeggen, dat er geen geld aan zyn handen kleeft, aldus mr. v. d. Putt. Van de andere kant ls prof. Langemeyer ook niet Immer overtuigend: Een beroep op 's lands belang klinkt erg mooi. aldus de proc. fiscaal, maar dat kan ook de grootste landverrader doen. Het gaat om de Staat, zoals die zich ln werkelijkheid voordoet. Wel. men zou deze magistraat eens willen zien optreden tegen degenen, die momenteel in 's Lands belang een politiek bedrijven tegen „de Staat, zoals die zich ln werkeiykheld voordoet"; inzake Ned. Indlë. Er ls Inderdaad groot verschil ln het beroep op 's Lands belang van de grootste landverrader en van wie zyn land niet ver ried. En het antwoord van prof. Lange meyer op Meljer's vraag „Mocht lk dan geen diplomatie gebruiken?" „Neen" ls ln zijn absoluutheid volkomen onbruikbaar. Veel dingen blijven ln het proces tegen de leider van Nationaal Front minder bevredigend, vooral in verge- Hiking met de houdlhg van anderen en het oordeel daarover. Maar dat komt b(J deze formele voortzetting van het cassatieproces niet meer te stade. De advocaat vroeg beëindiging van de gevangenisstraf en behoud van de kiesrechten. De proc. fiscaal eiste bevestiging van de vyf Jaar gevangenis en levenslang verlies van de kiesrech ten, die het Bossche Bljz. Hof voor twaalf Jaar had opgelegd. Er wordt verder niet meer gepleit; de uitspraak zal over veertien dagen vallen. Er zyn collega's, oude rotten ln het vak, de een mildere uitspraak verwachten. Wij wagen ons niet aan een prognose Maar voor Brabanders, die De Quay als gouver neur hebben, moet deze zaak ln leder geval vrij vreemd blyven.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1