Nieuwe discussie's mei Republikeinen vruchteloos? Noodvoorziening Perswezen aangenomen De snuifdoos van de Keizer J marktberichten Railio-programma Commissie-Generaal morgen in Batavia. Van doorgaans goed ingelichte züde verneemt Aneta, dat in officiële Ne derlandse kringen te Batavia de in druk heerst, dat de heropening van de discussies over de punten van ge schil, welke na aanbieding van het Republikeinse antwoord nog tussen de Nederlandse en de Republikeinse op vattingen blijken te bestaan, vruch teloos zou moeten worden geacht. Uiteraard zal. alvorens aan Neder landse zijde te Batavia tot een defini tieve standpuntbepaling kan worden overgegaan, de situatie met de Com missie-Generaal moeten worden bespro ken. Welingelichte zegslieden meenden te mogen verwachten dat, het uiteindelijk advies, dat de Commissie-Generaal aan de Nederlandse regering zal moeten overbrengen, van de thans bestaande in drukken niet zeer zal afwijken. De heren Schermerhorn en Van Poll kunnen morgen in Batavia worden ver wacht. Te Singapore zullen zij door be middeling van het Nederlandse Consu laat-Generaal de officiële tekst van het Republikeinse antwoord ontvangen. Een der leden van de Indonesische de legatie. Kasima. verklaarde aan Aneta, dat. indien bij nadere ampele bespre kingen van beide zijden enigszins ..water in de wijn zou worden gedaan", een sa menvallende lijn zou kunnen worden ge vonden. waarlangs men tot een oplossing voor de thans ontstane situatie zou kun nen geraken De bloembollenexport naar Amerika. Een gunstig perspectief. i De ondervakgroep ..Export van Bloem bollen/' ontving een telegram van de heren H. Harbosch T. M. H. van Wa- vercn en J. C. van den Berg betreffende de te Washington gehouden zitting in zake de Nederlandse export van Bloem bollen naar Amerika. Hierin wordt tot uitdrukking gebracht, dat een goede hoop bestaat, dat de in voer van bloembollen in Amerika niet aan nieuwe beperkende bepalingen zal worden onderworpen. Alle sprekers ln deze zitting waren het over deze ziens wijze eens. DRIE ARRESTANTEN OP DE DAM. Na wilde vlucht en schietpartij. Toen drie agenten des nachts op de O. Z. Achterburgwal te Amsterdam de papieren van een chauffeur van een daar staande personenauto wilden con troleren, gaf deze plotseling vol gas en reed met grote snelheid in de richting Dam. Onmiddellijk openden de agenten het vuur op de wagen."Welke door vier kogels o.a. in de linker achterband werd getroffen. Al slingerende trachtte de bestuurder zijn wagen in de richting van de N. Z. Voorburgwal te sturen. Op de Dam echter schoof hij het mid den-dam terrein op en sloeg over de kop. De drie inzittenden werden gear resteerd. In de auto vond de politie een tapijt, enige schilderijtjes en actetas- sen. De oppositie in Bulgarije De voorzitter van de Bulgaarse con stituerende vergadering. Kolarof. heeft aan de vergadering medegedeeld, dat liet openbaar ministerie van het ge rechtshof te Sofia een dossier met de ontslagaanvragen van 25 parlementsle den der oppositiepartij van Petkof heeft gevonden bij een huiszoeking, welke op Petkof's arrestatie volgde Er werd besloten het dossier aa.n een commissie over te dragen, welke zich een mening zal moeten vormen over het technische aspect van de huiszoeking bij Petkof en over haar wettelijke gevolgen Eerste democratische kabinet in Duitsland. SINDS HITLER. Naar te Herford (Westfalen) verluidt zijn besprekingen van#de verschillende partijen in de provincie Hannnover. die meer dan een maand geduurd hebben, heden geëindigd met overeenstemming over het eerste democratische kabinet in Duitsland sinds het tijdperk voor Ht- ler. Heinrich Kopf. leider der sociaal-demo cratische partij aldaar, is er in geslaagd een regering van 7 ministers te vormen, waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn- Op het programma staat een ge matigde socialisatie van de voornaam ste industrieën. Men wacht nog slechts op de goedkeuring door de Landdag (het provinciale parlement), die 17 Juni bij eenkomt. Het kabinet zal uit 3 sociaal-democra ten. 2 leden van de rechtervleugel der christelijk-democratische unie en 2 van de boerenpartij in Neder-Saksen be staan. Team van Vredenburch- Hirschfeld terug. VOERDE BESPREKINGEN OVER HET DUITSE VRAAGSTUK. „Wij kunnen tevreden zijn". De heren van Vredenburch en Hirsch- fcld, volgens de worden van dc heer Vredenburch het „team" der Neder landse regering voor het Duitse vraag stuk. hebben heden 't vliegv. Laguardia te New York per vliegtuig verlaten op weg naar Nederland. Zy voerden te Washington verscheidene dagen be sprekingen over dc verschillende as pecten van de toestand in Duitsland. De heer Vredenburch zeide: „Ik ge loof. dpt wij tevreden kunnen zijn met ons bezoek". De beide heren hebben be sprekingen gevoërd met ambtenaren van het Amerikaanse Ministerie van Buiten landse Zaken en met vertegenwoordigers der Nederlandse regering te New York en Washington. Naar de heer Van Vredenburch mede deelde vormt hij de politieke, de heer Hlrschfeld de economische helft van het ..team", dat is ingesteld omdat de po litieke en economische aspecten van het Duitse vraagstuk onafscheidbaar zijn verbonden. BLOKZIJL VERKOOPT PRAATJES. „Nederland gereed voor de aanval". Tijdens het debat over de activiteit van het Wereldverbond van Vakverenigingen te Praag heeft de Nederlandse gedele geerde Blokzijl voorzitter van de EVC in de algemene raad verklaard: „Dat er momenteel 100.000 man Nederlandse tioepen in Indonesië gereed staan voor de aanval. Deze troepenmacht is daar opgebouwd ter verdediging van het Ne derlandse imperialisme, dat schouder aan schouder marcheert met de reactie", aldus Blokzijl, die. alvorens zijn rede te beginnen, in het bijzonder de Indone sische afgevaardigden had verwelkomd. JAARVERGADERING NED. TOUWFABRIEKEN N V. In de gisteren gehouden jaarlijkse al gemene vergadering van aandeelhou ders der Ver. Touwfabrieken NV. wer den de jaarstukken goedgekeurd. De heer A. G. Bosman werd als commis saris herkozen. Aangezien voor een statutenwijziging het vereiste quorum niet, aanwezig was, zal een tweede ver gadering van aandeelhouders worden uitgeschreven. DE ELECTRIFICATIEPLANNEN DER N. S Amsterdam-Brussel niet onmogelijk. De Ned. Spoorwegen Btreven er naar, om allereerst die lijnen te electrifice- ren, welke ook reeds voor de oorlog ge- electrificeerd waren. Is dit geschied, dan komt de electrificatie aan dc beurt van de lynen DordrechtLage Zwaluwe Roosendaal en DordrechtLage Zwa luweBreda—Tilburg'Boxtel. Vermoe delijk zal nog dit jaar een aanvang worden gemaakt met de uitvoering van deze plannen. Wanneer men in Belgi e zou over gaan tot electrificatie van de lijn AntwerpenEssen, zou een eleetrlsche verbinding AmsterdamBrussel niet tot de onmogelijkheden behoren. Een moeilijkheid bij de uitvoering van dit project is evenwel nog het ver schil in stroomsterkte. /^FEUILLETON" Vdoor JOHN DICKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 56) Het was een paar minuten over een, toen hij besloot zijn slag te slaan. Naar de traditie van alle detective-romans trok hij een paar bruine handschoenen aan, die door bijna alle huisgenoten werden gedragen, als zij een of ander werkje moesten doen. waarbij zij hun handen vuil maakten.' Hij had het imi tatie halssnoer al in zijn zak Hij sloop de trappen op. Daar hij niets kon zien onder de kier van de deur, veronder stelde hij begrijpelijkerwijs, dat de ka mer donker zou zijn en leeg. Maar het was er niet donker en er was wel de gelijk iemand aanwezig. Sir Maurice dat hebben wij reeds verscheidene ma len kunnen horen had een hekelaan oneerlijkheid". „Kalm. Helena, kalm!" mompelde Oom Ben. Maar Helena bevrijdde zich uit zijn vaste greep. „Dus u beschuldigt er mijn zoon van, dat hij zijn vader heeft ver moord?" Toen sprak Toby eindelijk. Terwijl hij daar alleen in het hoekje stond, dat hij zelf gekozen had. en het felle licht van de vuurtoren steeds over het kale plekje op zijn achterhoofd gleed, scheen Toby tot een volkomen nieuw besef te zijn gekomen. Hij keek schichtig om. Toen scheen hij op eens te denken, dat zij met deze onzin nu ver genoeg gegaan waren. In grote ont steltenis riep hy uit: „Moord?" Het klonk ongelovig. „Dat was het woord, precies, jonge man", zei Monsieur Goron. „Nou, maak het niet al ce gek!" zei Toby en er was een dreigende onder toon in zijn stem. Hij maakte een be weging alsof hy hen met zijn handen van zich wilde afduwen. .Jullie denken toch niet. dat ik vader vennoord heb?" „Waarom niet?" zei Dermot. „Waarom niet? Waarom niet? Mijn eigen vader vermoorden?" Hoewel hij mot stomheid geslagen was. ging Toby hier verder niet op ln. Hij had al een nieuwe ergernis gevonden. „Ik heb nog nooit iets over die idiote bruine hand schoenen gehoord vóór gisteravond. Eve heeft er nooit met mij over gespro ken, totdat ze me dat gisteravond bij Prue ook opeens in mijn gezicht slin gerde. Ik was er helemaal perplex van. Ik heb haar gisteravond duidelijk te verstaan gegeven en dat heb ik u allemaal vandaag ook aan het verstand gebracht dat de bruine handschoe nen niets te maken hadden met de dood van vader, of met wiens dood dan ook. Grote hemel, begrijpt niemand dat Eind 1947 weer 3'/2 a 4 ons vlees? BINNENLANDSE VEESTAPEL WEER OP PEIL BRENGEN. Op een druk bezochte vergadering van slagers te Maastricht heeft de heer De Ruyter. directeur van het Bureau van de R-K. Hanzebond voor slagerspatroons te Den Haag. uitvoerig de stand van Ne derlands vleespositie besproken. In de loop der komende maanden zal weer uit het dieptepunt van thar l ijn gekomen, aldus spr., die verwac-ilte, dat men van het huidige vleesrantsoen van l'A ons vlees per week per hoofd, geleidelijk zou kunnen komen tol VA a 4 ons op het einde van 1947. Daartoe zal de binnenlandse veestapel op peil moet worden gebracht, want ons land moet een einde maken aan de zeer kostbare vlees-import waarmee men tot nu toe het vleesrantsoen wist te handhaven. De heer De Ruyter zeide voorts, dat het Ned slagersbedrijf een zeer ernstige crisis wacht, tenzij de 11 000 slagers vakgenoten zich hecht aaneensluiten te genover de coöperatie, maar vooral tegen de vleeswarenconcerns. De heer De Ruyter zeide vernomen te hebben, dat men in Oss thans druk be zig Is met de bereiding van diepvries vlees. Als de „biefstuk-in-cellophane" door de kruidenier zou worden verkocht, zou dit voor het slagersbedrijf een grote slag zijn- EEN STEENTJE VOOR ZEELAND! Wij leven ruim twee jaar na de be vrijding. En nóg wonen in Zeeland dui zenden tussen verwoeste woningen, in noodbouwsels. krotwoningen, stallen of bunkers. De fiere Zeeuwen worden er dikwijls moedeloos onder. Is d&t de dank voor hun heldhaftig gedrag in oorlogstijd? Is dat uit te houden? Neenduizendmaal neen. Die erbarmelijke woningtoestanden moéten verdwijnen. Men is daarom be gonnen met een ..Wereldactie voor Zee land". met als onderdeel een „Stenen- actie" Wanneer een huis wordt opge bouwd, kan de gemiddelde waarde van een steen, over het gehele huls bere kend. geschat worden op f. 1.Draagt U ook Uw steentje bij voor Zeeland's wederopbouw? of héél graag meer dere Alle stortingen zijn welkom per post wissel aan de stichting „Wereldactie voor Zeeland". Keizersgracht 718, Am sterdam C of op postrekening nr. 8074 van de Incassobank N.V., Herengracht 531. Amsterdam, ten gunste der Stich- tine. U leeft dan in het bescheiden be wustzijn er toe bijgedragen te hebben, Zeeland weer op de been geholpen, te hebben! Desgewenst wordt U als sym bolische herinnering aan Uw gift. een miniatuur baksteentje met de initialen „Zeeland" toegezonden. PRIJSWINNAARS DER BAKKERSOLYMPIADE. Op de nationale vakwedstrijden der Ned. Bakkersolympiade, werd de grote medaille van H.M. de Koningin toege kend aan de Enkhuizer banket- en be schuitfabrieken te Enkhuizen, in de afdeling A (hoofdgroep). De medaille van H.K.H, Prinses Ju liana werd gewonnen door de heer L. W. M. Gitmans uit Tegelen, die in de hoofdgroep A slechts 2 punten onder de landskampioen bleef. In groëp C (bakkerspatroons, die nog nimmer een prijs hebben gewonnen) verkreeg de heer G. C. W. Post te Bla- ricum de zilveren legpenning van het provinciaal bestuur van Noord-Holland, terwijl in groep E (Amsterdamse groep) de medaille van de gemeente Amster dam werd gewonnen door de heer W. Ploeg uit Amsterdam. Ingezonden Mededeling Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen dan is het hoog tijd een Kruschen-kuur te beginnen Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloedzui verende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren on zuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afge voerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatische pijn Weifel niet langer; begin Uw kuur aadelijk. Uw apotheker en drogist heb ben Kruschen Salts voorradig. Fokker F25 „Promotor" een succes. BELANGRIJK HOGERE PRESTATIES DAN VERWACHT. Dc proefvluchten met de Fokker F 25 „Promotor", zijn thans vrijwel beëindigd en de resultaten er van zijn zó bevredigend, dat met dit eerste na de oorlog door Fokker ontworpen cn gebouwde type een nieuw geslaagd Fokker-ontwerp is gerealiseerd. Is. Vos, voorzittend-directeur van de N.V. Ver. Ned. vliegtuigfabrieken „Fok ker" deelde mede, dat de gegarandeerde snelheid niet alleen bereikt is, doch zij z^lfs tot 226 km. per uur opgevoerd werd. Hieronder- volgt een vergelijking tus sen de indertijd te Parijs geannonceerde prestaties en die welke thans zijn be reikt, waaruit blijkt, dat de oorspronke lijke cijfers belangrijk zijn overschreden. Oude Nieuwe prestaties prestaties Max. snelheid 2l5 km p. u 226 km. p. u. Kruissnelheid 193 km. p. u 205 km p. u. Vlieglengte max. 920 km. 1010 km. De overige prestaties zijn eveneens naar evenredigheid verbeterd. Met de bouw van dit type in serie werd In middels reeds een begin gemaakt. VERGADERING KON. NED. TOONKUNSTENAARS-VERENIGING In de te Haarlem gehouden jaarver gadering van de Kon. Ned. T.-V.. is tot voorzitter gekozen prof dr. K. Ph. Ber- net Kempers. De leden worden regio naal ingedeeld in 20 afdelingen, welke in het vervolg door haar vertegenwoor digers over besluiten zullen stemmen. Van de 7 vakgroepen zijn er inmid dels 5 geconstitueerd: de groep compo nisten onder voorzitterschap van Hen drik Andriessen; de concerterende in strumentalisten onder Theo van der Pas en ondervoorzitter George van Renesse; de concerterende violisten onder Louis van Tulder en ondervoorzitter Willem Ravelli; de dirigenten onder Fred J. Roeske en de paedoagogen onder prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers. De volgende jaarvergadering zal ln Breda gehouden worden. De vereniging telt thans ongeveer 100 gediplomeerde en erkende toonkunste naars. De Nederlandse clnéast Joris Ivens Is benoemd tot bestuurslid van de Inter nationale Vereniging van fllmdocumen- tarlsten (Union Mondiale du film docu mentaire). Hii was voorzitter van de Initiatiefgroep en gaat thans een film maken over de economische en sociale verhoudingen ln Bulgarije. Joegoslavië, Polen en Tsjechoslovaklle. IJMUIDEN. 11 Juni. Besomming stoomtrawler f. 12.500; Zweedse logger GG 317 f.7000. BOUWVAKARBEIDER STORT VAN STEIGER. En overleed ter plaatse. Bij werkzaamheden aan het gebouw van de KLM aan de Raamweg te Den Haag viel de 47-j. H. de Jong uit Go- rinchem, vermoedelijk doordat hij zijn evenwicht verloor, van een circa 20 M. hoog gelegen platform. Nadat zijn val 2 x gebroken was, kwam het slacHtof- fer terecht op een stapel ijzeren bui zen. Hij kreeg een schedelbasis-frac- tuur en een gebroken linkerbeen en overleed ter plaatse aan de bekomen verwondingen. HARING EN WITTEBROOD VOOR POLITIEKE DELINQUENTEN. En wat cigareten toe In de kampen voor politieke delinqu enten te Laren en Naarden zijn auto werkplaatsen gevestigd van de firma J. te Ctrecht. die hoofdzakelijk met gede tineerden werken. Deze hadden klachten over de voeding, die niet toereikend zou zijn zodat de firma besloot clandestiene aanvulling te verschaffen, zulks met me deweten van de kampleiding. Op aanwij zing van de molenaar H. te Eemnes kwam men in een plaatsje bij Nijmegen, waar tarwe'te koop was. Met een mili taire vrachtauto werd de tarwe naar de bakker W. te Laren vervoerd, waar brood werd gebakken, dat met haring en ci- garetten aan de delinquenten werd uit gereikt. Dezer dagen is de auto met 1200 kg. tarwe aangehouden Behalve de mole naar. die weer op vrije voeten is gesteld, zijn gearresteerd de bakker W.. alsmede een tweetal bazen van de werkplaatsen in het kamp Naarden en een baas uit het kamp Laren. A. G., die naar Am sterdam zijn overgebracht voor verder onderzoek. SCHEEPSBERICHTEN. Alphacca10/6 van Zaandam te Rot terdam; Alwa-kl (niet via Curacao, zoals vermeld, dooli rechtstreeks) 8/6 ran Saa Peclro naar Nederland; Bengkal'ls, 8/0 van Caloutta naar Colombo, Beriage, 11/0 vaai Havre naar Antwerpen; Grootekerk, 9/6 van Bombay naar Chocin; Jacob Cats R'dam—Norfolk. pass. 8/6 Wight; Indra- poera, 8/6 ran Batavia naar R'dam; Modjokerto. pass. 10/6 Ouessant wordt 11/6 te R'dam verwaoht; Molengraf!, BaltimoreR'dam, pass. 8/6 Prawlepoont; Noordwilk. BarbadosA'dam. 9/6 730 mijl Zuid-West van Fayal; Papendrecht, AlbadanVado. pass 9/6 Perim: Poly phemus, MakassarA'dam, 9/6 ran Aden, Tablnta, A'damBatavia, pass. 9/6 Gi braltar; Tibia. 9/6 van Ab acton naar Singapore; Zeeman, vertr. 20/6 van Lobl- to naar Takoradi. K N.S-M Euterpe, 8/6 te Bordeaux; Theseus. 9/6 te Triest; Ary Scheffer, 9/6 te Amsterdam; Streipe, 10/6 te Amster dam; Marinier. 10/6 van Amsterdam n. Gothenburg; Marleen, 10/6 van Amster dam paar Gothenburg; Zeehond. 6/6 te Rotterdam; Orpheus, 9/6 van Barcelona naar Tarragona; Ardea, 8/6 te Nea Playa; Odysseus, 9/6 van Catagena naar Malaga Omen, 9/6 te Oporto; Ariadne. 9/6 van Pamagusta naar I/masol; Roelf. 9/6 to Antwerpen; Bessa, 9/6 van Paramaribo n. Trinidad; Notos, 6/6 von Curasao naar Kingston; Phllae. 8/6 te Trinidad. Mij. Nederland Maetsuyckar, 8/6 Gi braltar gepasseerd; Tablan, 4/6 van Ba tavia via Port. Saild naar New York; Su matra, 24/5 te Semarang*, Tallsse. 8/6 v. Port Said naar Amsterdam; Java, 9/6 te Amsterdam Johan de Witt. 9/6 to Port Sa'.d; Tarakan, 9/6 te Port Saikl; Rondo, 2/6 ran Madras naar Karachi; Marlekerk 7/6 van Los Angelos naar Karachi; Ce lebes. 8/6 te New York. HollandAfrika Lijn Maaakerk, 8/6 ran Bordeaux naar Dakar. Mi). Oceaan Euryades, 4/6 te Bekt- wan. Viinke en Co. Wdndsum, 9/6 te Tri nidad. K.P.M Ophir, 8/6 van Aden naar Batavia. J VOOR DONDERDAG 12 JUNI. Hilversum I (301 M.) AVRO 7 00; nieuws; 7 15; ochtendgymnastiek- 7.30: gram.muziek. 8.00. nieuws;; 8.15: och- tendrhythme; 8.45; Edward Elgar Concert; 9 15: morgenwijding door prof. dr. P Boendermaker; 9.30: Brandenburgs con cert van Bach; 9.45: arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: Luzerner kinderkoor; 10.50. voor de kleuters; 11.00' gram muziek. 11.20 muziek van Beet hoven: 11-45- fam berichten; 12.00: Me tropol e_ orkest; 12 30: ln 't spionnetje; 12 35: Creolen programma. 13.00: nieuws; 13.15: Romancers; 14.00: voor de vrouw; 14.20; orgel en zang; 15 00: voor zieken en gezonden; 16.00. wetenswaardigheden. 16.05: reprises- 17.00: AVRO-kaleldoscoop; 17.20 de vacantle ln zicht; 17.30: Sky- masters 18 00; nieuws: 18.15: sport- praatje: 18.30: Ned strljdkr.- 19 00: ra diostrip; 19 10: gram.muziek; 19 15: radio volksmuzlekschool. 19.45: RVJD. ant woordt; 20.00; nieuws; 20.05 het 63ste lustrum van de A'damse Universiteit; 20.15: Radio Phllharm. Orkest; 21.15- hoorspel ,J)e vrouw die anders was"; 22.15; hij en zij; 22.45: de stemming en de sfeer van het tourisme23.00; nieuws; 23.1524.00: Frans operaconcert, Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek. 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45; Edwin Fischer speelt Bach; 8.00: nieuws- 8.15: opgewekte muziek 9.00: muziek van Sibelius; 9.30: pol berichten- 9.50- muziek van Schubert; NORV 10.00; Leger des Hells: 10.15: morgendienst o.l.v. ds. H. Herder- 10 45: Don Kozak- kenkoor; KRO 11.00: ziekenbezoek; 11.45- Le Cld. balletmuziek; 12.00: Angelus; 12.03: Benno Molsclwltsch plano- 12.30: orkest zonder naam; 12.53- zonnewijzer- 13 00: nieuws. 13 15: Kath. nieuws; 13.20: over boeken; 13.25: orkest zonder naam; 13.45; voor de vrouw; NCRV 14.00: re portage bondsdag Geref. Melsjosverenl- glngen te Utrecht; 15.00: Theemuzlek; 15.15: vlooi en plano; 16.00: bijbellezing- 16 45: Cinderella-ensemble. 17.30: planoJ. duo De Raaff en Schutte 17.50: Rilk Overzee: 18.00: Stanley Jfemes. orgel- verzoekprogramma- 18.45. Surrev Suite van Philips. 19.00; nieuws; 19*15: J. Carter, tenor. 19.30; actueel geluld; 20.00 nieuws- 20.05: Sllkkerveers Chr. Mannen koor; 20.35: Myra Hess. plauo; 20.50: Busch Strijkorkest; 21.30 de vaart der volken door dr. L W. G Scholten. 21.50: verzoekprogramma- 22.30: nieuws; 22.45: avondoverdenking: 23 00: Nederlands Ka merkoor; 23.15—24.00; Tsjechisch Phil- harmonlsch Orkest. Evenals het amendement Burger. (Van onze parlementaire redacteur) Toen gisteren de Tweede Kamer de vijfde dag inging van de debatten over de Noodvoorziening Perswezen, zat minister-president Beel wederom naast de heer Gielcn. Tribunes en loges wa ren vol. terwijl verscheidene personen op een plaatsje op de publieke tribune moesten wachten. De heer Burger (Ar beid) c.s. had een geheel omgewerkt amendement ingediend en lichtte dit toe: De vorderingsgedaehte is er uit gehaald en de onteigeningsprocedure is conform de Grondwet geformuleerd. De heer Romme (Kath.) had wegens de Ingewikkeldheid der zaak een schrif telijke behandeling geprefereerd, maar daartoe was de tijd vóór 1 Juli te kort. HIJ herinnerde aan de toezegging der regering om met een novelle terzake te kopen en vroeg, waarom de heer Bur ger daarmee geen genoegen neemt. Maar dan ware het toch beter geweest., dat deze een initiatiefvoorstel had ingediend, hetgeen dan de normale parlementaire behandeling had gekregen. Het nu In gediende amendement wekt vele bezwa ren: De onteigening wordt er ln als strafmaatregel geïntroduceerd, en zulks verdraagt zich niet met de Grondwet. Spr. vroeg verder, of effecten, debiteu ren enz. ook worden gerekend tot het geen onteigend kan worden. Hij had be zwaar tegen de terugwerkende kracht en vroeg-, waarom de ontelgeningsbe- voegdheld aan de minister Is toegekend en b-v, nïet aan de Kroon; hetgeen het voordeel zou hebben gehad, dat de Raad van State er in zou worden gekend. De heer Romme vreesde, dat dit amende ment beneden de maat van de Kamer zal blijven. Hij vroeg naar de rechten van hypotheekhouders. De heer Hoog- carspel confereerde met de heer Burger; de heer Beel met de praeses. De heer Stokvis liet zich Fruin brengen; de heer Goedhart bracht aantekeningen naar de heer Burger; mevr. Tendeloo zwoegde samen met de heer Joekes ln wetboeken, terwijl de heer Romme voortging, het amendement te ontleden. Spr. vraagt, of de minister van mening is veranderd en zo ja, waarom. Als er een apart wetje komt. zullen spr- en al zijn vrienden het constructief bezien. Hij adviseert het amendement terug te nemen. De heer Stokvis (Comm.) zeide. dat het oude amendement niet met de Grondwet in strijd was. (De heer Beel verliet de vergadering). Spr. zou ter vermijding van alle moeilijkheden de vorm van verbeurdverklaring willen kie zen. Zijn fractie wil geen standpunt be palen ten aanzien van het amendement, doch is tegen Romme's idee van uitstel. Terwijl de heer Stokman (Kath dan met de heer Joekes (Arbeid) confereerde legde de heer Donker (Arbeid) uit dat het oude amendement wel degelijk in orde was. Alleen om andere bezwaren weg te nemen, was tot deze nieuwe for mulering besloten. (De heer v. Maarse- veen komt binnen). De heer Vonk (Vrij heid) was het eens met de heer Romme. Alleen reeds uit het feit, dat de putillage aan andere courantenbedrijven zal wor- dan? Vader was al dood. toen ik de kamer binnen kwam!" „Ziezo, we zijn er", zei Dermot, ter wijl hij zijn vlakke hand met een klap op de tafel liet neerkomen. Het geluid scheen op ieders zenuwen te werken. Toby sohrok als een schich tig paard. „Wat bedoelt u daarmee. We 7iijn er?" „Dat doet er niet toe. Had u toen de handschoenen aan?" „Eh ja". „En u vond uw vader dood in zijn stoel zitten, toen u binnenkwam om hem te beroven?" Toby ging een stap achteruit. „Dat noem ik niet iemand beroven, ten minste niet precies. Dat hebt u zo even zelf gezegd. Ik vond het heus niet prettig, wat ik ging doen. Maar hoe kon ik krijgen wat ik wilde zonder Iets te doen, dat niet ln de haak was?" „Je bent, een brave jongen", merkte Eve op met iets ais afgrijzen in haar stem. „Werkelijk een brave ziel!" „Als we", vond Dermot, terwijl hij op de rand van het bureau ging zitten, „al deze morele overwegingen er eens bui ten lieten? Vertel ons nu alleen maar, wat er gebeurd is". Er hep een huivering over Toby's rug. Als hij al zijn best gedaan had om zich kordaat te houden, dan slaagde hij daar nu toch niet langer in. Hij streek met de rug van zijn hand over zijn voor hoofd „Er valt niets te vertellen. Maar u hebt kans gezien om mij te vernederen tegenover mijn moeder en mijn zuster. Dus nu kan 'ik even goed verder open kaart spelen". „Goed dan: ik heb het gedaanPrecies zoals u zei. Ik ging naar de studeer kamer direct nadat ik met- Eve gepraat had. Het nagemaakte colher in de zak van mijn kamerjas- Ik deed de deur open. Toen zag Ik, dat de lamp op het bureau brandde en dat arme oude 55). Gelukkig hoefden ze niet lang te wachten. Er naderden voetstappen en iemand deed de deur van de vrachtauto dicht. „Deze wagen is vol!" zei een stem. „Je kunt wel vertrekken, chauf feur! En denk er aan, dat je doorrijdt! Er wordt op je gewacht! De baas zit dringend om de lading verlegen, hij heeft nét opgebeld". „Goed, goed!" zei de chauffeur. „Ik rijd altijd door! Aan mij zal het niet liggen. Tot ziens!" Hij stapte ln, start te de motor en reed weg, hotsend en bonkend over de dikke keien. „Dat valt niet mee!" zei de detective. „De veren van deze wagen zijn niet best. Ik houd vol, dat een goed speurder de moeilijkste zaken thuis moet kunnen oplossen. Rustig de feiten rangschikken en con clusies trekken. Dit gehots in een vrachtauto is slecht voor de hersens. Het verstoort het logische denken, vat je? Je gedachten worden geklutst!" „Ja", zei Panda, „daar heb ik ook last van! Maar het is toch wel leuk.dat we op het goede oor zijn, baas! Ik zie die -hurken al kijken als U in eens uit de auto stapt en ze allemaal inrekent!" heer daar zat met zijn rug naar mij toe. Dat is alias wat ik zag, want lx ben ook bijziende. Net als moeder. U zult het al wel gemerkt hebben aan de manier, waarop ik hij maakte op nieuw de karakteristieke beweging van zijn hand boven zijn ogen te houden en scherp te turen „Nu ja het doet er niet toe. Ik moest eigenlijk een bril dragen. Op de bank doe lk dat ook altijd. Dus ik kon óok niet constateren of hij dood was". Eerst duwde ik de deur dioht en dook als een haas in elkaar. Toen dacht ik; waarom niet? Weet u hoe zo iets gaat? Je hebt een of ander voornemen. Dan stel je het uit steeds weer. En ten slotte ls het. alsof je. wanneer je het nu niet gauw doet, er vandoor zult gaan. Daar om dacht ik: waarom niet? De oude heer is een beetje doof. en bovendien ls hij helemaal verdiept in die snuif doos. De vitrine ls vlak bij de deur van de kamer. Al wat ik doen moest, was mUn hand uitsteken en de colliers ver wisselen: Wie zou er iets van merken? Dan zou ik ten minste weer rustig kun nen slapen en die kleine duivelin in de Rue de la Harps vergeten. Dus stal: ik mijn hand uit. De deur van de vitrine heeft geen slot of iets dergelijks. Je kunt haar zonder enige moeite open doen. En toen Toby zweeg. Het witte licht van de vuurtoren schoot door de kanier, maar niemand merkte het op. Iedereen luisterde ge spannen naar hetgeen Toby vertelde. „Ik gooide de muziekdoos van die glazen plank af" voegde hij er aan toe. Hij moest weer naar zijn woorden zoeken. „Het is een grote, zware doos, ge maakt van hout en tin en met wieltjes er onder, zy staat in het vak naast het collier. Mijn hand stootte er tegen. Het ding viel op de vloer met zo'n klap, dat zelfs een dode het gehoord zou hebben. Wel is waar was de oude heer doof, maar hij was niet zó doof. dat hij die klap niet gehoord zou hebben. En dat is nog niet alles. Zodra de mu ziekdoos op de grond gevallen was. begon het binnen in te rommelen en te suizen, alsof er leven in 't ding zat en toen be gon het te spelen: „John Brown's body". (Wordt vervolgd) den toegewezen, blijkt aldus spr. dat er geen sprake is van onteigening ten al gemenen nutte. De minister somde zijnerzijds diverse bezwaren tegen het amendement op, die veelal parallel liepen met die van de heer Romme. waarbij Z. Exc. opmerkte, het stuk eerst onder ogen gekregen te hebben .toen de minister voor de be handeling in de Kamer aanwezig was. Spr. legde uit. dat de onteigeningspro cedure vrij veel tijd zal kosten. De door hem toegezegde novelle is hem reeds heden donr betrokken afdeling van zijn departement, voorgelegd. (Hoongelach in de zaal). Spr.'s bezwaren zijn niet on overkomelijk. wel ernstig. Mocht het amendement worden aangenomen, en hopelijk met de door spr. aangegeven verbeteringen, dan zal de minister wel licht toch nog overwegen, om de zaak zo spoedig mogelijk in een apart wetje onder te brengen. De heer Burger (Arbeid) zal de voor ziening van de minister met belangstel ling tegemoet zien. doch hield onderwijl aan zijn amendement vast. Hij probeer de de bezwaren te weerleggen en vond, dat er geen zwarte prijzen voor de te onteigenen bedrijven mogen worden be taald. Spr. herinnerde er aan, dat er reeds te veel bladen zijn gesneuveld, die een beter lot verdiend hadden. Het aanstel len van een bewindvoerder zal het los laten van het onverwijld vorderen com penseren. Als zijn amendement wordt aangenomen, geldt: publiek recht is pu blieke plicht. Maar toch was spr. niet gerust op de goede uitvoering, vanwege het bureau van de heer Beekenkamp- Spr. kwam weer terug op het rondfiet sen van deze bij diverse Kamerleden De rondschrijvingen waren gesteld op 'pa pier van het Departement van O. K. en W. Ook zou de heer Beekenkamp aan de heer Bol. directeur van de N. H. Crt., hebben verklaard, de uitvoering te zul len saboteren (geroep; Schande!) Voorts zou hij aan het Rott. Nieuwsblad heb ben geadviseerd, de Stichtingsvorm te kiezen, dan zouden ze geen last hebben. De naamsverandering van de N R. Crt kwam ook al uit die koker, aldus de heer Burger, die zich voorts beklaagde, dat genoemde heer Beekenkamp met de heer Arts uit Tilburg, die ontzet Is. zou hebben gedineerd De heer Romme diende bij de replie ken een motie in, om de zaak bij een afzonderlijk wetje te regelen. De minister legde uit. dat de heer Beekenkamp uiteraard buiten zijn medeweten op verzoek aan een der Kamerleden een uitleg van het amende ment heeft gegeven, en dit op verzoek voor dit lid op papier heeft gesteld. Eveneens op verzoek, heeft hii een door slag hiervan aan nog twee Kamerleden gegeven. De overige aantijgingen zal de minister laten onderzoeken. Als het amendement wordt aangenomen, zal het uiteraard gewetensvol worden uitge voerd- Het apparaat zal daarbij natuur lijk medewerken. Maar spr. staat scep tisch tegenover de uitvoerbaarheid van het amendement. Hij zal toch zo snel mogelijk met een eigen, ontwerp komen, dat de bezwaren tegen 'het amendement ondervangt. De considerans van dit wet je zal luiden: „Daar de herdistributie van het in Nederland aanwezige appa raat. van het courantenbedrijf noodza kelijk ls" enz. Maar men moet niet den ken, dat dit wetje in twee dagen gereed zal zijn. De motie Romme werd dan met 40 tegen 49 stemmen verworpen (vóór Kath., Vrijheid en C.H. behalve mevr. Wttcwaall en de heer Krol). Het amendement-Burger werd aan genomen met 56 tegen 33 stemmen, waarbU de heer Koersen (Kath.) te kennen gaf prijs te stellen op een spoe dige indiening van de novelle-Gteïen. De heer Burger werd druk gecompli menteerd. Het wetsontwerp in zijn geheel werd z.h.st. aangenomen onder aantekening dat de P. v.d. Vrijheid tegen is. Tot slot werd na enkele discussies nog een wetsontwerp aangenomen: Wijziging wet Dienstplichtvoorzieningen onder aantekening dat de Communisten tegen zy'n.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2