Storm over Oostenrijk Kabinet besloot tot Van Mook's aanblijven Truman spreekt tot Canadese parlement De stakingsgolf over Frankrijk WEERBERICHT Vervanging thans niet gedoogd 15-25 milliard dollar voor Europa? Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 11 JUNI 1947 No. 26104, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Actie der communisten. De communisten in Oostenrijk heb ben een politieke storm veroorzaakt, waarvan het verloop ernstij- de aan dacht vraagt. Vooral na het gebeuren in Hongarije! De Oostenrijkse communisten-leider Fischer suggereerde n.l., dat de Oosten rijkse bondskanselier Figl had aangebo den de regering op bredere basis te plaatsen door er meer communisten in op te nemen. Dit zou verklaard zijn in'n particulier onderhoud waarbij Figl zou hebben gezegd te willen aftreden en zich alleen nog te willen wijden aan het lei ding geven van zijn partij, de Volkspartij In een officiële verklaring van de Volkspartij wordt echter gezegd: „Er is geen sprake van, dat wij bereid zouden zijn de regering te wijzigen volgens de wensen van afgevaardigde Fischer, noch dat wij zouden willen aftreden. De kan selier zal aftreden wanneer het Oos tenrijkse volk dit in overweldigende meerderheid zou vragen. Nieuwe ver kiezingen zullen gehouden worden wan neer de grondwet van de democratische Oostenrijkse republiek of de meerder heid van het Oostenrijkse volk dit eist". Feit is echter, dat er geheime be sprekingen plaats gevonden hebben! Dat alleen reeds getuigt van een ver keerde gang van zaken en eist ophel dering. Zelfs het bestuur van de Volkspartij heeft n.l. een verklaring uitgegeven, volgens welke er geheime besprekingen met de communisten zijn gevoerd, doch de communistische voorstellen voor re organisatie van het. kabinet werden af gewezen. De verklaring voegde er aan toe, dat geen minister zal aftreden als gevolg van communistische druk. Op een massa-vergadering heeft de communistische leider, Fischer, geëist, dat het parlement een speciale commis sie voor onderzoek naar het „lek" zal instellen, Berichten, dat dr. Gruber, dë minis ter ~van Buitenlandse Zaken, zijn ont slag zou hebben aangeboden, schijnen juist te zijn, maar het verzoek is niet ingewilligd en zal waarschijnlijk wor den teruggenomen. De Oostenrijkse kanselier, dr. Figl, heeft in een rede, welke door radio Wénen werd uitgezonden, ontkend, dat hij de communistische leider, Fischer, zou hebben gezegd, dat hij bereid is af te treden. „Integendeel heb ik verklaard, dat ik op het pad van plicht cn verantwoordelijkheid voor Oostenrijk verder zal gaan". De kanselier zeide tot Fisëher ge zegd te hebben, dat er geen kwestie zou zijn van nieuwe verkiezingen alvorens de door de grondwet vastgestelde zit tingstermijn van het parlement zou zijn verstreken. Figl vervolgde, dat Fischer tegenover hem had verklaard, bereid te zijn aan de regering deel te nemen, indien een bepaalde persoon er uit zou treden. Tevens noemde Fischer een aantal andere personen, die hij dan aan de re gering wildé zien deelnemen. Ten slotte verklaarde Figl, dat hij en Fischer economische kwesties hebben besproken en Fischer was h£t met de regering eens. dat geen concerns in Oostenrijk onder buitenlands beheer mogen staan. Het bestuurscomité van de socialis tische partij heeft een verklaring uit gegeven, waarin geheime politieke on derhandelingen veroordeeld worden en een volledig onderzoek van de gehele kwestie wordt geëist. „Slechts het Oos tenrijkse volk heeft over Oostenrijk's lot te beslissen", aldus zegt de verkla ring. „Wij zullen nieuwe verkiezingen eisen zodra er een waarborg bestaat, dat die verkiezingen inderdaad de vrije wil van het Oostenrijkse volk tot uit drukking zullen brengen". De communistische „Volksstimme" heeft gisteravond een speciale editie verzorgd de eerste in Wenen sedert de bevrijding waarin dr. Gruber wordt gedoodverfd als een „Ameri kaans agent", die „het nieuws heeft laten uitlekken" over geheime bespre kingen tussen dr. Figl en Fischer. Het blad eiste onmiddellijk aftreden van dr. Gruber en van het gehele „ramp kabinet". Het uitlekken van deze op zich zelf te veroordelen geheime besprekingen kan wellicht gunstige gevolgen hebben. Oostenrijk weet nu immers, waaraan het toe is, en dat de communisten be zig zijn hun bekende spel te spelen. Een gewaarschuwd man geldt voor twee! Intussen zal Oostenrijk een zeer woe lige periode tegemoet gaan V riendschaps verdrag Egypte-Indonesische republiek. Egypte heeft gisteren een vriend schapsverdrag gesloten met de Indo nesische Republiek. Agos Salem, de onder-minister van de Republiek, die het verdrag voor de Re publiek heeft getekend, zal binnenkort ook aan andere Arabische landen een bezoek brengen, om dergelijke verdragen te sluiten. Labour-regering in botsing met Hogerhuis Nadat de regering reeds bij twee amendementen op het wetsontwerp tot nationalisatie van het binnenlandse vervoer door het Britse Hogerhuis was verslagen, heeft de minister van Domi nions, Jord Addison, het Huis gewaar schuwd zeer voorzichtig te zijn bij het gebruik maken van zijn conservatieve meerderheid, daar dit „zeer gevaarlijk" zou zijn. Addison zeide. dat het Hogerhuis zeer spaarzaam dient te zijn in het aan brengen van veranderingen in een wets ontwerp. dat door het Lagerhuis met zeer grote meerderheid is aangenomen. Hij verklaarde, dat, indien er nog een aantal amendementen meer in stem ming zouden worden gebracht en te gen de regering worden aangenomen, er van het wetsontwerp niet veel over zou blijven. De leider der oppositie, de markies van Salisbury, verklaarde hierop, onder luid gejuich van zijn partijgenoten, dat lord Addison's waarschuwing een vorm van chantage is. Het derde amendement werd vervol gens in stemming gebracht en opnieuw werd de regering verslagen. Regeling inzake de gas- en electriciteitsbedrijven Hedenmorgen vroeg is tussen een delegatie van arbeiders uit de Franse gas- en electriciteitsbedrijven cn de minister van industriële productie, Robert Lacoste, een overeenkomst tot stand gekomen, waardoor een eind gekomen is aan het loongeschil in deze bedrijven. Inzake de spoorwegstaking is ech ter de bespreking mislukt. De C.G.T. had verzocht de onder handelingen te hervatten. Het verbond stelde als voorwaarde, aldus de woordvoerder, dat aan de eisen der spoorwegarbeiders in zoverre zou worden tegemoet gekomen, dat voor de tweede helft van het jaar de lonen op 12 milliard francs zouden ko men. De Coenhaven te Amsterdam, welke door de Duitsers grondig vernield werd, herkrijgt langzaam maar zeker zyn oude gedaante terug. De herstelwerk zaamheden maken goede vorderingen.Foto Anefo—Wisman) EISLER VEROORDEELD. Gerhart Eisler. de Amerikaanse com munistische leider, is schuldig bevon den aan „minachting van het Congres" Hij kan hiervoor worden veroordeeld tot 4—12 maanden gevangenisstraf en maximaal 1.000 dollar boete: het von nis zal op 27 Juni worden uitgesproken. Eisler werd beschuldigd omdat hij ge weigerd zou hebben beëdigd te worden voor een commissie van het Huis van Afgevaardigden voor on-Amerikaanse activiteit. Hij verklaarde dat de com missie niet had toegestaan dat hij een schriftelijke verklaring voorlas voor hem de eed werd afgenomen. BREKENDE BEWOLKING. De Bilt verwacht éot morgenavond: Zwakke tot matige naar Oostelijke richtingen draaiende wipd. Afnemende bewolking en vrij warm. 12 JUNI. Zon op: 4.20 uur; onder: 20.59 uur. Maan op: 1.40 uur; onder: 12.48 uur (18 Juni NM.). Hoogwater te Katwij-aan-Zee te 9.57 en 22.30 uur. DE BOMBRIEF-ARRESTANTEN. Thans wordt vernomen, dat de na men van de man en de vrouw, die aan de Belgisch-Franse grens werden ge arresteerd en zich in 't bezit van bom brieven bevonden, respectievelijk lui den: Jacob Elias, 33 jaar oud, staten loze Jood van Russische afkomst, en Gilbert Lazarus, Franse Jodin van 21 jaar oud. Men acht het onwaarschijn lijk. dat het tweetal aan de Britse auto riteïten zal worden uitgeleverd. De regering heeft hierop geantwoord, dat, daar dit voorstel het in het re geringsvoorstel genoemde bedrag te boven gaat, het niet als voorwaarde voor de hervatting van de onderhan delingen kan worden gesteld. Het loon voor de arbeiders in de gas- en electriciteitsfabrieken is gemiddeld met 10 pet. verhoogd, terwijl zij ook een productie-bonus krijgen van 3 pet. De Franse minister-president, Paul Ramadicr, heeft gisteravond in een uiteenzetting voor de Nationale Ver gadering opnieuw de nadruk gelegd op de vastbeslotenheid van de rege ring om haar gezag te handhaven en niet tot onderhandelingen over te gaan onder de druk van stakingen bij openbare diensten. Ramadier verwierp het denkbeeld van een krachtmeting tussen de rege ring en de georganiseerde arbeiders, doch hij aanvaardde een meting van wijsheid, en hij deed een beroep op de wijsheid van de arbeidersklasse in dit ernstige uur. „Als op dit ogenblik de regering onder bedreiging zou weigeren de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor het handhaven van haar gezag zou dit betekenen dat wij afstand de den van de republiek", aldus Rama dier. Hij waarschuwde dat de voedsel voorraden in Parijs binnen een paar dagen uitgeput zouden kunnen zijn, evenals het kolenvraagstuk in vele fa brieken acuut wordt. Ramadier werd door de vergadering luide toegejuicht bij het begin en ein de vain zijn toespraak, behalve door de communisten. Hij zeide niet welke maatregelen de regering zich voorstel de te nemen als de spoorwegstaking zou voortduren of wanneer de stakings golf zich tot aindere industrieën uit breidde. De bezorgdheid inzake voedsel- en kolentoevoer wordt klaarblijkelijk ge deeld door het vakverbond der spoor wegarbeiders, dat een dringend beroep op de stakers heeft gedaan om de voedselbevoorrading te verzekeren. Uit de havenstéden komen berich ten, dat vis op de kade ligt te rotten en in verschillende provinciecèntra heb ben de stakers geweigerd fruit te ver voeren. De minister van vervoer, Moch, heeft het parlement medegedeeld, dat hij beschikt over een grote reserve vracht auto's en chauffeurs. AMERIKAANSE CREDIETEN AAN DUITSLAND. Volgens de minister van Financiën van Noord-Rijnland-Westfalen. zouden de V. S. voornemens zijn aan Duits^ land credieten te verlenen tot een to taal bedrag van 120 millioen dollar. Deze som zou de basis moeten vormen van de toekomstige Duitse geldcircula tie en ook moeten dienen voor betaling van de meest noodzakelijke Importen van voedingsmiddelen en grondstoffen, t Officieel wordt medegedeeld: In het begin van dit jaar is bevestigd, dat dr. Van Mook in October 1946 nogmaals zijn voornemen had te kennen gegeven omtrent einde 1946 ontheffing van zijn taak te verzoeken. Hieraan werd toen toegevoegd, dat dr. Van Mook echter had medegedeeld daartoe pas te zullen overgaan, wanneer het stadium der politieke ontwikkeling zulks mogelijk mocht ma ken. Het overleg tussen de ministers Beel en Jonkman cn dr. Van Mook, de vorige maand te Batavia gëhouden, heeft geleid tot het ineicht, dat de politieke ontwikkeling de vervanging van dr. Van Mook thans nog niet gedoogd. Het kabinet heeft derhalve de vorige week dr Van Mook verzocht zijn functie in 's lands belang te willen blijven uitoefenen, totdat de politieke toestand het verzoek om ontheffing vervulbaar zal maken. GHANDI NIET PESSIMISTISCH Sprekende op een, gebedssamenkomst heef t Ghandi een beroep gedaan op de voorzitter van de Mohammedaanse Liga. Djinnah, dat deze zijn volgelingen zou zeggen dat de strijd voorbij is. Ghandi ^eide, dat hij het niet eens is met de pessimisten. Ook hij zeide zich wel bewust te zijn. dat de dominion- status achterstaat bij volledige onafhan kelijkheid. doch Ghandi vond, dat men moet beseffen, dat niet de dominion- status reeds iets groots bereikt is. voor al nu Voor-Indië het recht behoudt om ten alle tijde uit het gemenebest te tre den. Met betrekking tot Djlnnah's verkla ring.- dat er thans twee landen in Voor- Indië zijn, betoogde Ghandi. dat Voor- Indië slechts één land is. „Ik ben even zeer een onderdaan van Pakistan als van Hindoestan" zo zeide hij. DE STRIJDMACHT DER V. N. Sir Alexander Cadogan, de leider der Britse delegatie bij de V. N., zeide in de Veiligheidsraad dat zelfs indien een der grote vijf de Verenigde Volken zou trachten te beschimpen door een daad van agressie, de rest der leden het leger der V. N. zouden kunnen gebrui ken tegen dit lid. „Zoals het Handvest nu geredigeerd is kan elk der permanentleden van de raad door het gebruik van het veto recht een manoeuvre van de strijd krachten der V. N. voorkomen", aldus Cadogan, en hij betoogde dat daar niet aan te ontkomen is, dan door een ge zamenlijke actie van de resterende vier permanente leden van de raad, tevens met behulp van de strijdkrachten der V. N. DE BRITS-RUSSISCHE HANDELSBESPREKINGEN. Een correspondent van Reuter schrijf t dat de Brits-Russische handelsbespre kingen op de lange baan geschoven worden, doordat de Russische, onder handelaars to kennen hebben gegeven, dat deze besprekingen niet eerder kun nen beginnen alvorens de Brits-Russi sche overeenkomst van 1941 betreffen de de leveranties voor de burgerbevol king zal zijn herzien. Officieel schat men het bedrag, dat hierbij gemoeid is, op 55 millioen pond sterling. Men meent te weten, dat de Russen verzocht heb ben, de overeenkomst zodanig te wijzi gen, dat ten eerste de betaling van 40% der leveranties in contanten niet meer zal worden verlangd: ten tweede, dé rente tot 1»Ü 11/10% zal rworden ve laagd en ten derde de belastingstermijn verruimd zal worden. De overeenkomst is reeds in September 1946 herzien, toen de prijzen voor alle uitstaande leveran ties met 13,25% en de rente van drie tot twee percent werd verlaagd. Britse ambtenaren van het ministerie van Financiën nemen thans het ver zoek voor een tweede herziening in overweging. Zij zouden echter over de door de Russen voorgestelde wijzigingen ,nlet erg te spreken zijn". NAUWERE BETREKKINGEN TUSSEN JOEGO-SLAVIË EN ROEMENIË. De Roemeense minister-president Pe- tru Groza en andere leden van de Roe meense regering hebben een bezoek aan Belgrado gebracht. Groza heeft verklaard, dat er reeds een culturele ovéVeenkomst is gesloten, die slechts op ratificatie wacht, terwijl men het eens is geworden, over een éco nomisch verdrag, waarvan nog slechts enkele details moeten worden uitge werkt. Een van de belangrijkste facto ren in deze overeenkomst acht men de Roemeense olie en benzine, waar Joego slavië grote behoefte aan heeft. Ook vraagstukken van de scheepvaart op de Donau zijn ter sprake gebracht en men werd het eens over een gemeenschap pelijk streven tot het houden van een internationale Donauconferentle. Er is een communiqué uitgegeven, volgens hetwelk ook een Joegoslavisch- Roemeens verdrag van vriendschap en wederzijdse hulpverlening ter sprake is gekomen. Voorts wordt verklaard, dat beide regeringen een beleid van vrede en in ternationale samenwerking volgen. De laatste overspanning van de spoorbrug bij Sliedrecht in de directe verbin ding DordrechtNijmegen werd gisteren geplaatst met behulp van de bokken Ajax en Heracles. De brug zal vermoedelijk in Augustus in gebruik worden ge nomen. (Foto ANP-v.d. W.) Nauwe samenwerking gewenst Met het koninklijk saluut van 21 ka nonschoten en het spelen van het Ame rikaanse volkslied is president Truman gisteren met zijn gezin te Ottawa ver welkomd. Truman wil door informele bespre kingen met de minister-president, Mackenzie King en het Canadese kabi net zich op de hoogte stellen van Ca nada's economische positie en de bij drage, welke het in het program van hulp aan Europa zal kunnen verrichten. President Truman heeft Canada in een toespraak tot het gehele Canadese parlement aangespoord om in nauwe samenwerking met de V. S. de wereld v/eer gezond te maken en voor de vol keren der aarde opnieuw de omstan digheden te scheppen, waarin zij door eigen inspanning zichzelf kunnen red den. Truman, die zijn eerste officiële be zoek aan Canada brengt, stippelde een gemeenschappelijk politiek voor Cana da en de V. S. uit, welke hij in zes pun ten vervatte: 1. Wij streven naar een vredige en welvarende wereld, bestaande uit buur landen, die zols Canada en de V. S. op voet van gelijkheid en wederzijdse waar dering met elkaar leven; 2. Wij willen al onze krachten wij den aan de bevordering van het inter nationale herstel door hen te helpen, die voor het zelfde doel zich eveneens tot het uiterste willen geven; 3). Wij wilen hen steunen, die vast besloten zijn zichzelf te regeren, zoals hun dat goeddunkt en die het recht van anderen om hetzelfde te doen respec teren; 4. Wij willen degenen helpen, die in vrede wensen te leven met hun buren Hulp der V. St. aan een Verenigd Europa. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George Marshall, heeft in een brief aan Arthur Vandenberg, de voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse aangelegenheden, geschre ven: „Natuurlijk wensen de Verenigde Staten een Europa, dat niet in zichzelf verdeeld is. een Europa, beter dan wat het thans vertegenwoordigt". Marshall verklaarde zich eens met een aan het Congres voor te leggen resolutie, waarin de oprichting van de „Verenigde Staten- van Europa" in het kader van de Ver enigde Naties, wordt toegejuicht. Mar shall zegt verder in debrief, dat over de toekomstige organisatie van Europa door BINNENLAND. Gisteravond vertrok de president der Ned Bank dr. M. W. Holbrop, per KI.M. Constellation naar New York voor liet voeren van financiële besprekingen. De minister van oorlog Lt Kol. A H. J. L. Pievez heeft gisterochtend de nieuw uit leden der volksvertegenwoordiging samengestelde legercommissle geïnstal leerd. welke tot taak heeft het instellen van een onderzoek omtrent de aanwen ding van de voor de verdediging des lands gebezigde gelden en opgelegde per soonlijke diensten. Naar de NR. Ort. verneemt, ls te Rotterdam in de hoge ouderdom van 87 - erleden mej. Elizabeth Baelde, Heden is te Batavia een aanvang! gemaakt met ongetwijfeld de grootste rechtszaak in de geschiedenis van de Indische rechtspraak. Er zullen dertig leden van de Kempetal voor de rechter verschijnen. Gisterochtend ls te Ensohedé de eerste steen gelegd voor de N.V. Neder landsAmerikaanse autobandenfabriek „Vredestein" door ir. E. L. C. Schlff Sr. De Ned. Bond tot bestrijding van vivisectie zal Zaterdag a.s. zijn 50-Jarig bestaan te Den Haag herdenken. Inzake het ontslag van An toon Coo- len bij het Tribunaal te Eindhoven ver nemen wij van de meest bevoegde zijde, dat de zaak van de DAP. op volkomen normale wijze is berecht. Het uitgebreide dossier ls door de Procureur-Fiscaal ver wezen naar de zuiveringsraad voor het bedrijfsleven, die, na behandeling heeft beslist, dat geen aanleiding bestaat tot het nemen van enige maatregel tegen de directie van de D_AF. Deze uitspraak is door de Centrale Zuiveringsraad bekrach tigd. Eerst daarna is genoemde directie onvoorwaardelijk buiten vervolging ge steld. BUITENLAND. Het geboortecijfer in Frankrijk neemt progressief toe: van 500,000 per Jaar in 194<1 tot 640,000 in 1945. In 1946 was dit zelfs 833,000. Het sterftecijfer voor kindieren neemt aanzienlijk af. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Marshall, heeft aan de Senaatscommissie voor toewijzingen me- degedee.'id, dat John Hilldrlng, onder minister van Buitenlandse Zaken, om .persoonlijke redenen van financiële a.ird." rou aftreden. Hij haa'.ae dit aan als een voorbeeld van de onmacht van het departement om zloh vin de diensten van uitstekende krachten te verzekeren ter oorzake van de lage salariëring. Het Italiaanse blad Messagero meldt, dat In een fabriek te Piacenza ln Noord- West-Italië door een explosie ln een verborgen opslagplaats van bommen 9 personen gedood zijn. Het fabrieksgebouw werd verwoest. Het Amerikaanse departement van Landbouw raamt de wintertarwe-oogst ln 1947 op 1,095,071,000 bushels, de voor- Jaarstarwe-oogst op 316,822.000 bushels. Hierdoor wordt de totale oogst m 1947 geraamd op meer dan 1,400,000,000 bus hels, hetgeen de grootste oogst ls in de Amerikaanse geschiedenis. Door de opsporingsdienst werd, vast gesteld;, dat op bijna alle aardappelvelden ini de omgeving van Emmerich colorado kevers zijn neergestreken, de volkeren van Europa beslist moet worden, en dat het niet de bedoeling der Verenigde Staten is, de volkeren van Europa enige vorih van politiek of eco nomisch verbond in het bijzonder voor te schrijven. Naar vernomen wordt, overwegen regeringskringen op het ogenblik de Amerikaanse deelneming aan het Europese herstel over de gehele linie, waarbij Europa economisch als een geheel wordt beschouwd en wel tot een bedrag van 15 tot 25 milliard dol lar. Naar wordt verklaard, zal het pro gramma geheel het karakter dragen van schenkingen en niet van leningen. Men wil dit doen. daar de ondervinding met de lendlease-overeenkomsten tijdens de oorlog heeft geleerd, dat de mogelijkheid bestaat, dat een gevoel van verbittering zal ontstaan, wanneer de V. S. hulp ver lenen en terugbetaling verlangen. De schenkingen, die op het ogenblik worden overwogen, zullen hoofdzakelijk werkkapitaal betreffen, noodzakelijk voor de aanschaffing van nieuwe uitrustin gen. materialen, en andere goederen van essentieel belang voor het herstel der Europese economische productie. Het ontbreken daarvan ziet men als het voornaamste economische probleem, niet alleen voor Europa, maar voor dé ge hele wereld. Naar vernomen wordt, ver keren de plannen in zulk een staat van voorbereiding, dat het miniserie van bui tenlandse zaken op het ogenblik over weegt een speciale afdeling in te stellen voor de uitvoering van dit programma, met betrekking tot de grondstoffen enz. De nlogelijkheid bestaat, dat een derge lijke afdeling niet slechts voor Europa, doch voor de gehele wereld zal func- tionneren. In zeer goed ingelichte krin gen acht men het vrijwel onvermijdelijk, dat een speciale zitting van het Con gres bijeen geroepen zal moeten worden ter behandeling van dit programma. zonder pressie uit te oefenen of zich te laten intimideren; 5. WU willen hen steunen, die de waardigheid van het individu respec teren en 6. Ten slotte willen wij loyaal samen werken met allen, die evenals wij een betere wereld, waarin de mensheid kan leven, willen bouwen. Met nadruk zeide Truman, dat de V. S. Canada tot een van de voorvech ters van bovengenoemde idealen reken de. „Met zulke vrienden zien wij de toekomst onbevreesd tegemoet". Hfj wees er vervolgens op» hoe de gemeen schappelijke problemen der beide lan den floor onderhandelingen, die ge voerd werden ln een geest van weder zijdse waardering en gevoel voor recht vaardigheid, waren opgelost. „Een van de meest doeltreffende bij dragen, die onze twee landen kunnen verrichten voor de zaak van de V.N. is, met geduld en volharding op interna tionale schaal de principes en metho den, die met succes op dit continent zijn getoetst, toe te passen". Nieuw gevaar voor Griekenland INVASIE GEVREESD. De Griekse minister van Buitenland se Zaken, Tsaldaris, heeft medegedeeld, dat „ongeregelde troepen, ter sterkte van enkele duizenden manschappen, die langs de Albanese, Joegoslavische en Bulgaarse grenzen worden geconcen treerd, klaar staan voor een invasie". Tsaldaris beschreef de toestand als „ernstig" en zeide, dat het hier Griek se communisten betrof, die zich Griek se uitgewekenen noemden. De Amerikaanse vertegenwoordiger in de Balkancommissie der V.N., Ethridge, heeft op een persconferentie verklaard, dat Griekenland zelfs nog geen elemen taire basis van eerr economie heeft, doch dat de Amerikaanse hulp zou lei den tot een sterke en gematigde rege ring. Ethridge voorspelde evenwel, dat het bloedvergieten in Griekenland zal voortduren zolang de toestand nog niet in evenwicht is gekomen. Hij zeide te geloven, dat alle Ealkanvolken het gro tendeels eens zijn met de Amerikaanse steun aan Griekenland, ofschoon hun regeringen onder Sovjetrussische in vloed er tegen zijn. Het rapport van de Balkancommissie dat bijna 9000 pagina's bevat, zal, naar verwacht wordt, 21 Juni worden gepu bliceerd. ONTVOERDE ENGELSE POLITIE AGENTEN GEVONDEN. De uit een zwembad nabij Tel Aviv ontvoerde Engelse politie-agenten zijn door een militaire patrouille in de na bijheid van Tel Aviv gevonden. Wat er in Indië gebeurt „Heiho's" moeten zich morgen melden. GEWAPENDE HULPTROEPEN WORDEN GEVORMD. Radio Djogja heeft namens de Re publikeinse militaire woordvoerder om geroepen, dat alle gewezen „Heiho's" (slavensoldaten v. d Japanners) opge roepen worden zich voor morgen te mei den bü hun kazernes. Voorts meldt Radio Djogja, dat uit alle lagen van de bevolking gewapende hulotroepen worden gevormd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1