Hef bankroet der „geleide economie" in Frankrijk STADSNIEUWS De „heer met decoraties" wordt agressief Het Leidsch Dagblad Radi o-programma Laatste Berichten Derde Leidse rally „Youth for Christ" organisatie in aanvaardbare vorm gewijzigd. Gisteravond was de grote Stadsgehoor zaal zo goed als geheel bezet met jon gere en oudere belangstellenden voor de derde Leidse rally van de „Youth for Christ", ditmaal georganiseerd door de Haagse afdeling Deze avond wekte sterk de indruk, dat de leiding van deze beweging, die on getwijfeld lofwaardige doeleinden na streeft. zien de veelzijdige critiek op haar wijze van werken op verheugende wijze ter harte hééft genomen waar door de aanwezigen zich sterker bewust konden worden van de werkelijke bete kenis van het gesprokene. In hoge mate was deze verbetering gelegen in de vorm. waarin de inhoud van de avond was ge goten. De bij vorige gelegenheden.zuiver op effect berekende keuze van een Amerikaanse spreker, wiens zinnen stuk voor stuk werden vertaald door een tolk. de eertijds aangewende methoden tot stimulering van de'massazang. de blitz- lichtfotografen van de eerste rally, dat alles ontbrak deze avond, die daardoor op een voor Nederlanders aanvaardbaar plan kwam te staan. Het moet verblij dend geacht worden dat Youth for Christ de weg is ingeslagen, waarop vruchtbare arbeid van grote waarde ver richt. kan worden. Sidney Wilson, die vorige avonden als tolk optrad, was ditmaal zelf spreker; in zijn eerste korte toespraak schetste hij het ontstaan en de groei van de be weging. die thans honderdduizenden in Amerika heeft gegrepen en in omstreeks veertig landen over heel de wereld in gang heeft gevonden. Velen, aldus spr.. uitten critiek op de methoden die wij gebruiken om ons doel te verwezenlijken: om aan jonge mensen de boodschap van Jezus Christus te brengen. Zij echter, die deze critiek uiten, zijn meestentijds de mensen die zelf .niets doen om aan de dringende noodzaak van onze bood schap gehoor te geven Misschien zijn deze methoden niet, de juiste doch de ïeugd is tot Jezus gekomen. .Later op de avond heeft Sidney Wilson nog een ogenblik gesproken over de ge schiedenis van Naaman. de melaatse krijgsoverste van het Syrische volk. die zich op bevel van Elïsa zeven maal moest wassen in de Jordaan om van zijn melaatsheid te genezen. Naaman, die zich tegen deze in zijn ogen vernederen de handeling eerst heftig verzette, kwam al spoedig tot inkeer en tot de alles over heersende belijdenis: „Nu weet. ik. dat er geen God ls op de ganse aarde, dan in Israël alleen". Spr.. die deze geschiedenis in verband bracht met het komen van jonge men sen via de „Youth for Christ-beweging", tot Christus, zette uiteen dat Naaman ons in deze wereld tot voorbeeld en waarschuwing is gesteld. Zoals ook hij zich als zondaar voor God heeft verne derd moeten ook vii) van onze hoog moed af en ons als schuldig mensenkind voor God leren buigen. Ook in ons leven wil Jezus Christus komen. Spr. besloot zijn toespraak met de verwachting uit te spreken, dat ve len deze avond als zondaar tot Jezus Christus zouden komen en bereid zou den worden gevonden om het met Hem voor het verdere leven te wagen. Het slot van de avond, welke tevens bijzonder goede samenzang, solozang en het optreden van een trio bracht, kon ons niet geheel bevredigen, wellicht ook omdat wij hier nog te veel met onze Hollandse begrippen rekening houden. Na het gebed verzocht Sydney Wil son hen. die zich vanavond bewust ge worden waren dat zij Jezus Christus willen kiezen, als hun persoonlijke Hei land. dit door handopsteken kenbaar te maken. Na een tot vijfmaal toe her haald verzoek gaf een vijfentwintig-tal aanwezigen hieraan gehoor, waaruit o.l. enerzijds bleek, dat anderen zich niet geheel konden verenigen met zulk een getuigenis, doch tevens anderzijds dat. gezien het aanzienlijk geringere aantal dat zich vorige malen op deze wijze uitsprak, de sfeer van deze derde rally meer aanvaardbaar was dan bij de vo rige gelegenheden. Hoe het echter ook zij, de indruk, welke wij van deze sa menkomst hebben gekregen, heeft ons heel wat beter voldaan dan de voor gaande, toen men het o.i. nog te veel zocht in uiterlijke bijkomstigheden. Thans viel er een waarachtig beleven en een confrontering met het Woord van God en de Christus der Schriften te constateren, een omstandigheid, waarvan wij met grote voldoening ken nis namen. Na ^floop van de samenkomst werd nog metr hen. die de wens daartoe te kennen hadden gegeven, even nage praat. waarbij ook ds. P. W. Spruyt, voorzitter van de Herv. Jeugdraad te genwoordig was. GOUDEN HUWELIJKSFEEST ECHTPAAR M. BOLDERDIJK. De heer en mevr. M. Bolderdyk, die gisteren hun gouden huwelijksfeest mochten herdenken, zijn gistermiddag tijdens een in „Royal" gehouden recep tie van verschillende zijden hartelijk gehuldigd. Onder de zeer velen, die hier onder het overhandigen van tal rijke geschenken, hun gelukwensen kwamen aanbieden, merkten wij o.m. op de burgemeester, jhr mr. F. H.van Kinschot, de commissaris van Politie, de heer R. J. Meijer, de heren W. v. d. Laan, voorzitter van de 3 Octoberver- eniging. J. Dragt, voorzitter van het Leids Politlemuziekgezelschap, H. M. Verhulst, namens de Federatie van Buurtverenigingen, een deputatie van de Kon. Ned. Bond van Oud-onderof ficieren. de R.K. Harmonie uit Voor hout, het Warmond's Fanfarecorps en voorts tal van particulieren en vrien den. Eer aardig moment was het toen tij dens deze receptie het Leids Politlemu ziekgezelschap zijn oud-directeur, die zelf zovele malen toen anderen jubi leerden met het Corps is uitgerukt, een muzikale hulde kwam brengen. Aan de heer en mevr. Boldc -.„kloe ten al deze blijken van belangstelling wel de overtuiging hebben geschonken, dat zij nog niet zijn vergeten en dat men maar al te gaarne deze gelegenheid heeft aangegrepen om deze „musicus in ruste" eens hartelijk te huldigen. STEDELIJK GYMNASIUM. Van de vierde groep van de eind- examencandidaten van het Gymnasium slaagden de dames S. Oele en C. Roze- mond en de heren J. van Anken, A. Nust en J. Wessel allen te Leiden. Met één candidaat wordt het ex amen voortgezet. Tijdens de voetbalwedstrijd L.F.C. VII—Docos IV. welke gisteravond op het Docosterrein aan de Haagweg weid gespeeld, zijn twee spelers tegen elkan der gebotst, tengevolge waarvan de 17- jarige M v H. een rechterbovenarm- fractuur bekwam. De E.H.D. heeft de jongen naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht. (Van onze correspondent te Parijs). De prefect van Lyon heeft dezer da gen, ter bestrijding van de zwendel met zwarte bonnen, besloten alle brood kaarten ongeldig te verklaren en een letter van de „stamkaart" aan te wij zen, welke recht gaf op de gebruike lijke dagelijkse portie brood. Dat was, zult U zeggen, een even kloek als intel ligent besluit Edoch, nauwelijks was des prefecten beslissing w. eldkundig gemaakt, of duizenden burgers trokken op naar zijn bureau, waar zij de be windsman gevangen namen om hem vervolgens te verzoeken voor de micro foon te verklaren, dat hij zijn besluit herriep De doortastende man voldeed aan dit ultimatief verzoek en legde de volgende dag zyn functie neer. In Nantes heeft een andere rege ringsautoriteit zich persoonlijk aan het hoofd gesteld van een legertje gendar men om met de wapens in de hand het koren op te sporen, dat door de boe ren niet vrijwillig ingeleverd werd. In weer een ander deel van Frankrijk hebben ontevreden burgers hun hoogste dignitaris in een getraliede kooi door de stad gevoerd. Het bericht vermeldt niet of deze autoriteit na afloop der plechtigheid zijn zetel al of niet op nieuw heeft beklommen. In Parijs hebben terzelfder tijd, om hun eisen tot loonsverhoging enige kracht bij te zetten, de bakkersgezel len het werk erbij neergegooid. Gedu rende twee dagen werd de stad toen door het leger geravitailleerd on voor de bakkerijen zag men weer lange en mistroostige rijen wachtenden, die aan de zwartste dagen van de bezettingstijd herinnerden. Het dagelijks rantsoen werd toen tot 150 gram verlaagd. Nu is dit weer op 250 gram gebracht: het geen echter altijd nog minder is dan door de Duitsers indertijd als het vi tale minimum voor Frankrijk werd vastgesteld. Men vergete nJ. niet, dat de treffendste definitie van een Frans man nog altijd luidt: een heer met de coraties, die onophoudelijk om brood vraagt (men eet hier, zoals men weet, bij elke maaltijd brood dat ls al thans het streven). Niet zonder gezonde ergernis, vragen momenteél de Fransen zich af, waar om de dagelijkse bede om brood nog immer niet beantwoord wordt. Drie jaar hebben zij dat zich nu afgevraagd. Een bevredigend antwoord van de Regering mochten ze nog altijd niet vernemen. De ministers spraken over vorst en regen en onderhandelingen met het buitenland, dat in de tekorten moest voorzien, doch ze zwegen angstvallig over het opmerkelijke feit. dat Frank rijk voor de oorlog zoveel koren pro duceerde. dat men er vaak een deel van vernietigde om de „prijzen op te hou den". Het heeft dne volle jaren ge duurd alvorens het volk in zijn brede lagen tot een openlijke veroordeling ge raakte van deze regeringspolitiek De „geleide economie" heeft in Frank rijk thans een zéér slechte pers. Ze heeft, vindt men algemeen, bankroet geleden. De gemiddelde burger heeft natuurlijk nooit de pretentie bezeten het gecompliceerde raderwerk van de nationale staatshuishouding tot in onderdelen te doorzien. Maar hü is wèj van oordeel, dat dit huishouden verkeerd moet zijn opgezet, wanneer blijkt, dat een boer liever een var ken mest met koren dan een stede ling met brood voedt. Omdat dat eer ste hem meer opbrengt. De successen der regeringsbemoeiin gen zijn inderdaad weinig overtuigend geweest. Er is een atmosfeer van on tevredenheid geschapen, die zich uit stekend leent voor revolutionaire agita tie. Men heeft gesproken van een alge meen offensief van het volk tegen de geleide economie der Regering en daar mee is dc situatie in grote lijnen wel getekend. Een clandestien orkestleider. Dit offensief heeft al enkele resul taten opgeleverd: textiel, groente, fruit aardewerk en fietsbanden zijn nu van staatsbemoeiingen verlost. Maar het ziet er niet naar uit, dat met deze eer ste successen de strijd zal luwen. Mo gelijk wordt de strijdlust er zelfs door aangewakkerd. Overal breken relletjes uit en overal kranten, gas. bakkers, studenten, politieke gevangenen, spoor wegen worden stakingen uitgeroe pen, welke meestal weer snel worden bijgelegd. Zijn deze civiele uitlatingen van onbehagen alle spontaan? Men heeft moeite het te geloven. Ramadier heeft dezer dagen in de Kamer gesproken van een „clandestien dirigent", die dit concert van veelstemmige protesten zou leiden. De naam van die clandestiene orkestleider is nauwelijks moeilijk te vinden. Iets lastiger is het accoord te bevroeden, dat de uitvoering besluiten zal. De dissonant van een algemene staking? Er zijn enkele redenen om aan te nemen, dat het stuk deze dramati sche wending niet zal nemen. De actie van Thorez om zijn naam dan maar te noemen wordt, naar het schijnt, momenteel vooral door twee overwe gingen bepaald. De ene betreft zijn angst voor de groeiende macht van De Gaulle, de andere de wens zelf weer een directe rol te spelen in het dage lijks bestuur des lands. Bü een alge mene staking zou zeker de generaal winsten boeken alleen een „sterke man" zou de situatie dan nog kunnen redden waardoor de kans op een lei dende communistische positie voor lan ge tijd verkeken zou zijn. Men mag dan ook aannemen, dat de communis ten. die zich hier vandaag opwerpen als de bestrijders der geleide economie, thans niet bewust streven naar een algemen? economische destructie. Zij wensen veeleer in de praktijk aan te tonen, dat Frankrijk vandaag zonder hun hulp niet geregeerd kan worden. Het is een subtiel spel. dat zij spelen. Zij sPelen met vuur. Wanneer men ech ter rond zich ziet en zijn oren hier en daar te luisteren legt, komt men tot de conclusie, dat ditmaal Thorez en de zijnen waarschijnlijk niet verliezen zul len. De prijzenpolitiek van Blum en Ramadier geraakt elke dag vaster in een dop, dat geen uitzicht meer biedt. En mét die politiek staat of valt het ministerie. Leidse Schouwburg LAATSTE ABONNEMENTSVOORSTELLING. „De reiziger zonder bagage". De jeugdige Franse schrijver Jean Anouilh is momenteel bijzonder in trek zowel in eigen land als daarbui ten. Ook in ons land worden zijn wer ken steeds meer op de planken ge bracht. En inderdaad, deze Fransman kan toneel schrijven! Dat bewijst hij wederom in zijn „De reiziger zonder bagage", dat Comedia gisteravond als laatste abonnements voorstelling bracht. Het is knap toneel, zonder twijfel, dat bezig houdt, maar de strekking kan ons toch weinig vol doen. Speoiaai het slot geeft weinig bevrediging en doet aan, alsof de auteur tenslotte niet heeft geweten, hoe hij een einde moest vinden. Anouilh brengt in dit oeuvre een 15 jaar in een gesticht verplesgde, die zij ngsheugen in de oorlog heeft ver loren, in zijn familie terug. Hoewel de familie alles doet, om hem tegemoet te komen en zijn geheugen op te frissen, is het succes nihil, want de werkelijk heid is totaal in strijd met het denk beeld. dat de eenzame zich omtrent zich zelf heeft gemaakt. Het blijkt, dat hij in zijn jeugd reeds op 18- jarige leeftijd ging hij de oorlog in weinig minder dan een bruut is ge weest, die voor niets terugdeinsde en door allen werd gevreesd wegens zijn perverse neigingen, die zelfs de grens van de misdaad overschreden. Twijfel aan zijn identiteit is echter uitgeslo ten. Deze confrontatie met de realiteit kan het slachtoffer niet verduwen en hij vlucht ten slotte door zich te laten adopteren in een Engelse familie, die uit winstbejag hem voor zich opeist. Met verve is dit uitgewerkt tot het grimasserig slot, dat zuiver geforceerd is, hoewei niet onaardig gevonden. Comedia heeft over het geheel een prachtige typering gegeven aan dit Franse werk. Speciaal de hoofdrol van Gaston-Jacques vindt, in Cruys Voor- bergh een voortreffelijk vertolker, die uit deze figuur haalt, wat er uit te ha len is. Dat is spel! Naast hem dient in de eerste plaats Han Bentz v. d. Berg te worden geprezen als zijn broer terwijl Rika Hopper als zijn moeder op haar best is in de sentimentele passages. Huispersoneel en de overspelige vrouw worden eveneens goed uitgebeeld. Al leen de barones-beschermvrouwe van Emmy van Swoll kon ons minder be koren. bleef te oppervlakkig, al is zij oppervlakkig getekend. Jammer, dat de pauzes wat lang duurden. Het geheel is van een moderniteit, die o.i. de Hollandse mentaliteit toch niet ligt. Bijkans zouden we zeggen: gelukkig! En zoo is de reeks abonnementsvoor stellingen dan weer geëindigd. Een succes is zij, helaas, dit seizoen niet in allen dele geweest. M. Volksuniversiteit en „K. O." gaan samen. NIEUWE STICHTING BLIJFT „K. EN O." HETEN. De besturen der Stichtingen „Kunst en Ontspanning" en „Leidse Volksuni versiteit" hebben aan hun inschrijvers medegedeeld, dat zij thans de tijd ge komen achten om de handen ineen te slaan, daar hun arbeid door volledige samenwerking beter tot zijn recht zal kunnen komen. Daarom hebben ze besloten hun Stich tingen te verenigen tot één nieuwe, die officieel de naam zal dragen van: „Stichting ter bevordering van Kunst, Ontwikkeling en Ontspanning K. en O. te Leiden". Uit practisch oogpunt zal als ken- naam K- en O", gebruikt worden, waar bij de K. de Kunst blijft vertegenwoor digen, terwijl men de O. In dubbele be tekenis moet opvatten, n.l. als Ontwik keling en als Ontspanning. De besturen zijn overtuigd, dat deze samensmelting, die met 1 Juli a.s. haar beslag zal krijgen aan de belangen der ingeschrevenen van beide Stichtingen ten goede zal komen. Wie reeds bij één der Stichtingen is ingeschreven, zal worden beschouwd als inschrijver der verenigde Stichting, ten zij men vóór 31 Juni a.s. van het tegen deel kennis geeft. Het inschrijfgeld zal minstens f. 1.— per jaar bedragen, terwijl men een abonnement zal kunnen nemen op de maandelijks verschijnende mededelin gen, die programma's met toelichting bevatten, tegen de prijs van f. 1.20 per jaar. NED. HIST. NATUURWETEN SCHAPPELIJK MUSEUM. Een prachtige aanwinst. In het in druk verschenen jaarver slag over 1946 van bovengenoemde stichting, wordt melding gemaakt van de vele aanwinsten, welke gedurende dit jaar door aankoop of schenking wer den verkregen. Onder de laatste catego rie is verreweg de belangrijkste die van de heren prof. dr. J. M. Burgers en prof. dr. W. G. Burgers te Delft, af komstig uit de nog veel grotere verza melingen van wijlen hun vader, de heer J, M. Burgers, die de 9de Augustus 1946 te Arnhem in de ouderdom van 83 jaar is overleden. Wijlen de heer Burgers, verdienstelijk beoefenaar en liefhebber van de natuurwetenschappen in de al gemeenste zin des woords. heeft gedu rende een groot deel van zijn lang leven met juist inzicht en smaak verzameld wat hem Interesseerde: microscopen, microscopische praeparaten, oude en nieuwe natuurkundige instrumenten, verrekijkers, mineralen, kristallen, ko ralen, opgezette dieren, en boeken, zo dat hij langzamerhand in het bezit was gekomen van omvangrijke collecties op allerlei gebied, min of meer te verge lijken met een 18de eeuws cabinet van curiositeiten, waarvan echter de micro- scopenverzameling, ook in de ogen van de bezitter, als het belangrijkste deel moest beschouwd worden. Na de dood van de heer Burgers bleek, dat hij omtrent zijn verzamelingen generlei beschikking had gemaakt, maar zijn beide zoons wisten, en ook de directeur van dit Museum sinds meer dan 25 jaar door hartelijke vriend schap met de heer Burgers verbonden was het bekend, dat het zijn wens was de antieke instrumenten aan dit Museum te vermaken. Zodoende zou deze met zoveel liefde bijeengebrachte collectie bijeenblijven in een openbaar museum, tot lering en ontwikkeling van het nageslacht. Zo ls het gekomen, dat de beide he ren Burgers te Delft overeenkomstig de bedoeling van hun vader, deze ver zameling aan dit museum als geschenk hebben aangeboden, ter gedachtenis aan hun vader en ter opluistering en aanvulling van de Museum-collecties, een daad waarvoor wij hun niet dank baar genoeg kunnen zijn. Dit is de grootste aanwinst, die aan dit museum sinds de oprichting is te beurt gevallen, t.w.: 40 microscopen (enkelvoudige en samengestelde), 5 zon- nemicroscopen. 6 verrekijkers, voorts nog vele geodetische instrumenten, ge wichten, microscopische praeparaten enz. enz., te veel om alles op te noe men. Op één voorwerp, wellicht het be langrijkste der schenking, willen wij nog de aandacht vestigen: een prachtig gaaf microscoopje van de hand van Jo- han van Musschenbroek 1700) en wel volgens het eerste, zeer zeldzame model van deze maker. Het Museum werd dit Jaar niet door het publiek bezocht, aangezien de her nieuwde inrichting van het museum nog verre van voltooid is. A.s. Donderdag zal de heer H. Bink de dag herdenken, dat hij voor 25 jaar als loodgieter in dienst trad bij het loodgietersbedrijf van de firma A. Bernard aan de Garenmarkt. De krant voor iedereen. SCHEEPSBERICHTEN. Aldafol, RotterdamRlo de Janeiro, pass. 8/6 Madeira; Aldebaran, 6/6 van R'dam te Hampton Reads; Axeldljk. 7/6 van Rotterdam naar New Orleans; Bac chus. 7/6 van Rotterdam naar Alexan dria; Beta en Unitas, RotterdamTand jong Priok. 8/6 5.35 n. 98.05 post; Danae 7/6 ran Rotterdam naar Vigo; Eemdljk. 8/6 van Philadelphia te R'dam; Hedel, 8 6 van R'dam naar Antwerpen; Jacob Cats. 7/6 van R'dam naar Norfolk; Jeroen Bosch, 7/6 ran Monteal te R'dam: Kota Ba.:ce, RotterdamBeitava, pass 8/6 Pcrlm; Kcta Cede, BataviaR'dam, 8/6 van Port Said; Kota Inten. R'damBa- tav'a, 8/6 in Suez Kanaal; Limburg, Ba taviaR'dam, 8/6 van Aden: Linge, 7/6 van R'dam naar Stockholm; Maaskerk. A1-"amDuala, 4/G van Bordeaux; Man- to, 4/6 van Curac« o te La Giraira; Mod- Jokerto. BataviaR'clcm, pass 8/6 Kaap Fmlsterre: Phront's, MontealSingapore, 5/6 van Quebeck; Prins Maurits. 8/6 van Antwerpen te R'dam; Rondo, Batavia Karachi. 6/6 te Bombay; Slbajak. R'dam —Batavia, pass. 8/6 Point de Gaile; Su- netta. 8/6 van Las Piedras te R'dam; Zijpenberg, R'damHampton Roads, pass. 6/6 Eeachy Head. K.N.S.M Iris, 7/5 te Amsterdam, Bacchus. 7/5 van Rotterdam naar Alexan- drië; Roelf. 8/5 van Rotterdam naar Antwerpen; Hast 5, 7/5 van Amsterdam naar Odense; Oarlbla, 7/5 van Aalborg naar Amsterdam; Odysseus. 7/5 te Cata- gena: Euterpe, 7/5 van B».lbao naar Bor deaux; Ariadne. 8/5 te Beiroet; Orpheus 8/5 van San Felitu naar Barcelona; Omen 8/6 van Lissabon naar Oporto; Strijpe, 7/6 van Kopenhagen naar Amsterdam; Venus, 8/6 van Burghaz naar Istaraboel; Hydra, 8/6 te Paramaribo; Svolder, 7/6 te Lissabon. 8/5 van Lissabon naar Ma deira: Phllae, 5/6 te arbados; Aruba, 6/6 ran Cristobal naar Antwerpen; Stuyve- sant, 6/6 van Curacao naar Para mar.bo; Ganymedes, 6'6 van Buenos Aires naar Montevdeo: Tiberius, 6/6 van La Guaira naar Tiimldad. HollandAfrika Lijn Jaarstroom, 8 '6 van Amsterdam naar Rotterdam; Nigerstroom. 7/6 van Dakar naar Kona- kry; Singkep. 6/6 ran Be:ra naar Mozam bique; Randfontein, 7/6 te Genua; Boschfontein, 7/6 van Tenerlffe naar Kaapstad. Mij. Nederland Bengkalls, 4/6 van Calcutta naar Amsterdam; v. d Waal 6/6 van Mombasa naar Singapore; Java, 9/6 te IJmuiden. Vinlke en Co. Larenberg, 8/6 Cape Race gepasseerd; Zypenberg, 7/6 Sollly eilanden gepasseerd op weg naar Norfolk; Jeroen Bosch, 7/6 van Halifax te Rotter dam: Rossum. 7/6 Holten au gepasseerd. K.Hi. Cordoba, 7/6 van Amsterdam naar Hamburg: Britsum, 7/6 van Santos naar Bahla. K.P.M. Maetsuyoker passeerde 8/6 Gibraltar, 13/6 te Amsterdam verwacht. Burgerl. Stand van Leiden GEBOREN. Elizabeth, dr van J. Riethoven en E. A. Oudshoorn; Johanna Maria, dr. van M. Mulder en J. M. Crama; Robert Jaco bus. zn. van K. C Jansen en W. C. Groen Elisabeth Annette Gertrude Maria, dr. van E. Koebrugge en M. G Cuppen: Madeion Marjolelne, dr. van C J. de Jongh en D. Pronk: Lucas 'Johannes, zn. van C. Opdam en H G. Klinkhamer; Hendrlkus Gerardus, zn. van H. van Tongeren en E Verschragcn; Joseph An- tonlus Pancratlus. zn. van Q H van der Voort en J. G. M. Meiier; Marcus, zn. van A Delln en J. F. Fakkel; Johan na Franclna. dr. van A. Deiln en J F. Fakkel Jaccbus z. van J. Flippo en E. G. Ver mond; Madeleine d. van W. van Rossem en A Koek; Anna Sophia d. ran H, A. L. de Haas en C. J. Stoffel; Frederik Adrianus z. van A. Hogenes en F. Buis; Pteter z. ran W. Zandvliet en S. Wallaard, Eksabstb Janna Adr.ana d. van P. Brus- 6ee en E. Lepelaar; Frederikus Joseph Maria z. ven P. J. Striik en J. de Gunst; Eveline Dorothea Diana d van C. A. M. Kengen ep M. H. Walraven: Frank Ed ward z. van G. Makövitz en A Kranen donk; Allegonda Anna Maria d. van C. J. van der Zwet en C. M. A Kwijten; Gerarda d. van H. van der Sijs en J. I. van Deventer; Leonardus Johannes z. v. L. J. de Bosr en W. Buiten-dijk; Helena Maria d. van J de Jong en M. Bamhoorn; Wilhelmus Jur-anus z. ran J. Vreeburg en M J. J. Be mei man; Bernardus Johannes Maria z. ran B P Hetfmen en H. C. Kerk hof. GEHUWD: J. T M Bertels Jm. en J. M. Broeken Jd. H. Bakker Jm en C F S. Rtpken Jd; P. de Laaf Jm. en H E. Horlkx Jd. OVERLEDEN. C Moerkerk, man. 66 J.; M. Hooge- boom, man. 74 J. AANBESTEDING BESCHOEIING SCHELPENKADE EN IAN VAN GOYENKADE. Heden vond ten Stadhuize de aanbe steding plaats van de vernieuwing van de beschoeiing van de Schelpenkade en de Jan van Goyenkade. met bijkomende werken. In totaal hadden 19 firma's voor dit werk ingeschreven, t w De Rade, Rotterdam, f 46.900; Knijnenburg, Den Haag. f. 46.420; De Geer en Stuijfzand, Leiden, f. 44.000; Langveld, Alphen aan den Rijn, f. 44.000; Voordouw, Zoeter— woude, f. 44.000; Vermeer en Van Pelt, Rotterdam, f. 42.500; Kamsteeg. IJssel- monde, f. 42.000; Schouls, Leiderdorp, f. 41.500; Brongersma, Gouda, f 41.475; Verlaat, Zeist, f. 41.300; I. Th Cornet, Leiden, f. 40.500; W. F Marcelis. Lei den. f. 40.000; Rietveld en Verdoorn. Pa- pendrecht. f. 39.700: Biljon. Lemmer, f. 38.800; H. C. Heemskerk, Leiden, f. 37.700: Van Driel, Koudekerk, f36.477; Deerenberz en Gebrs van Wijk, Alphen aan den Rijn, f.35 199: Th. Zitman, Zoe- terwoude, f 34 000 en Hoonhout en Wil- lems, Haarlem, f. 31.900. De gunning werd aangehouden. VOOR WOENSDAG 11 JUNI. Hilversum I (301 M.) VARA: 7 00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek- 7.30: ontbljtmuzlek: 8.00. nieuws; 8.15: socla- llstenmars, 8.18' operetteklanken; 8.50: voor de vrouw- 9.00. orkestwerken van Berlioz: VPRO 10.00; moigenwljding door ds. D G. van Kreuningen; VARA 10.20: voor de vrouw, 10.35 sopraan en piano; 11.00: non-stop-programma. 1-1.45: fam— berichten- 12.00; ensemble Vincentlno- 12.30; kalender; 12.35; Joh. Jong. orgel; 13.00: nieuws; 13.15: voor het platteland 13.20: orkest Malando; 13.50: preludes van Gershwin- 14.00; Lys Gauty zingt; 14.15; tenor en fluit; 15.00: voor de Jeugd. 15.45: ziekenbezoek: 16.15: voor de Jeugd; 17 17: omroep operettekoor. 17 30; NVÏI- 17.35: accordeonorkest. 18 00: nieuws; 18.15: mededelingen; 18.20. Spaans programma; 18 30: Ned. strydkr.; 19 00. lezing over In ternationale vraagstukken; 19.15; Jan Corduwener; VPRO 19 30; ons leven en ons geloof 19.45: lezen in de bijbel; VARA 20 00: nieuws; 20.05 dingen van de dag- 8.15: residentie-orkest; 21.15; hoorspel „De vreemdeling 22.15: mag dat zo maar? 22 45: geestelijk leven; 23 00 nieuws. 23.15: hobo en plano; 23.25: sportreportage; 23.4524 00; The Mas- querader6. Hilversum II (451 M.) NCRV 7.00: nieuws r 7.15: ochtndgymnastlek; 7.30: Bach-koralen; 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws. 8.15; kerkorgel; 8.30: licht klassiek concert; 9.00; ziekenbezoek- 9.30 pol.-berichten; 9.50: klarinet en plano: 10.20: werken var. Maurice Ravel; 10.45. reportage bondsdag Ohr. vrouwen te Utrecht. 12.00: Hündelprogramma- 12 30: Toonkunst Kamerkoor, 13.00: nieuws; 13.15: Mandollnata; 14.00 reportage bondsdag Chr vrouwen 15.00: W Back- haus, plano; 15.15. Kamerorkest. 16 00: voor postzegelverzamelaars; i6.15: meis jes- en kinderkoor; 16.45. voor de Jeugd: 17.30: Hawailanklanken, 17 45; Rl|k over zee. 18.00: Sangh en Spel. 18 45' land en tuinbouw; 19 00: nieuws. 19.15: het nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: 19.45: gramofoonmuzlek 20.00: nieuws; 20.05: vocaal kwartet: 20 25; de Romeinse beschaving; 20 45 B Renooy orgel; 21.15: Omroeporkest; 22 15: E Feuermann. cello 23.0024.00: lichte avondklanken 22.30: nieuws- 22.45; avondoverdenking; ALPHEN AAN DEN RIJN Hollywood inspiraties in de Martha-Stichting. In verband met het 65-jarig bestaan van het tehuis voor onverzorgden „De Marthastichting" welk feit in Octo ber van dit jaar op grootse wijze zal worden herdacht wordt er een film ge nomen in en om deze stichting van het dagelijks leven, zowel van de verpleeg den als van de verplegenden Deze film is bedoeld als documentatie en zal deels ook dienen om de stichting de nodige middelen te verstrekken voor de verde re uitbouw van de gebouwen en de in terne mogelijkheden van dit bij uitstek zo nuttig oord. De stichter was de Evangelist C. Geel. die destijds te Amsterdam woonde. 25 30 kinderen werden in de jaren 1882— 1883 onder zijn hoede gesteld, in het bij zonder wezen en onverzorgden. Deze werden ondergebracht in een huis. Juli- anastraat 86, tot later, omstreeks het Jaar 1886. de snelle aanwas van het aan tal onverzorgden om uitbreiding van het gebouw vroeg en toen een groot heren huis. niet ver van het, eerste gebouw, in gebruik kon worden genomen. Dit is het huidige Jongensweeshuis aan de Julia- nastraat 99. In het jaar 1895 werd het landgoed „Rijnstroom" aan de Lage Zij de. in de voormalige gemeente Aarlan- derveen. aangekocht. Reeds twee jaar later werd aldaar een huis voor meisjes en jeugdigen geopend- Nog geen tien jaren later werd dit landgoed uitgebreid door de aankoop van nevengelegen boer derijen en spoedig verrees aldaar een naar de eisen des tijds ingericht oord, met verschillende paviljoens. Naast de geestelijke opvoeding die de ongeveer 600 verpleegden van 1 tot 19 jaar aldaar krij gen. biedt de stichting voor de inwo ners ook ruime gelegenheid voor licha melijke opvoeding en voor voorbereiding op hun later leven, de jongens in vak bekwaamheid en de meisjes op het ge bied van de huishouding etc.. op de eigen scholen en in de bij de stichting behorende ambachtsschool. Sir^s 1909 is de Martha-Stichting op Nederl. Hervormde grondslagen ge schoeid. De herdenking van dit jubileum zal uiteraard niet beperkt blijven tot onze gemeente. De herdenkingsdienst zal op 12 October door de radio worden uitge zonden. Velen in den lande vonden kracht voor hun levensideaal daar en zal het medeleven met dit feest ongetwij feld een nationale omvang krijgen. Een sportweek, een bazar en wat dies meer zij. zullen aan dit feest voorafgaan. Een dames-comité van alle gezindten, waarvan de echtgenote van onze bur gemeester. mevr. C. C. T. Schokking Metelerkamp presidente is. heeft zich reeds in onze gemeente gevormd en is met zijn werkzaamheden begonnen. VOORSCHOTEN. BurgerlUke Stainl Geboren: Johan nes Jill ls z. van H. ran der Velden en J. J. Stije.ger; Dirk Johan z. van D. J. Gussekloi en J. Nagtegaal; Elly d. van J. Koudfjs en W. J Dufjndam. Ondertrouwd L. Boonstra. 25 Jaar en G. Bos. 27 Jaar. Gehuwd: J van Tongeren, 26 Jaar en L. Verhaar 27 jaar; P. Noordhoek, 29 Jaar en B. Verstoep. 27 Jaar. Gemeente Ere-ponnlng Het gemeen tebestuur van Voorschoten aal overgaan tot het Lnstellen van ere-pennlngen, die in zeer bijzondere gevallen zullen worden uitgereikt aan personen, die zich voor de gemeente zeer verd/ensteHJk hebben ge maakt. De N.V. Begeer zal geheel belan geloos de vervaardiging op zich nemen. Visserij-berichten. SCHEVENINGEN, 10 Juni. - Binnen van de haringvisserij de loggers Sch 263 met 9 last, Sch. 533 met 30 last, Sch 181 met 18 last, Sch 249 met 30 last en Sch 73 met 32 last haring IJMUIDEN, 10 Juni. - Binnengekomen 3 stoomtrawlers met besommingen van f. 26.380. Voorts de motorlogger Kw 104 met f.2310; Zweedse kotters: GG 337 met f.4810; GG 334 met f 8130; GG 282 met f.8560; GG 134 met f.5710; GG 112 met f.3440; GG 344 met f.9960. De Kw 42 met HO kantjes eigen vangst en overgenomen van de Kw 37 54 kan tjes; Kw 22 11 kantjes; Kw 45 71 kan tjes; Kw 44 33 kantjes; Kw 130 37 kantjes; Kw 50 37 kantjes; Kw 43 37 kantjes. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 10 Juni Het zakenverkeer was vandaag van geringe afmetingen. De publieke be langstelling was klein en vooral bleek dit, toen de vrije handel een aanvang nam. De koersen legden eei. neiging tot afbrokkelen aan de dag Koninklijke had j een hoofdkoers van 400 en liepen nadien i achteruit tot 398. Industrie-aandelen liepen eveneens een kleinigheid terug. In grote lijnen waren de sloikoersen van heden ongeveer gelijk aan die van gis teren. Lever Unie verloren ten slotte enige punten. H.V.A.'s liepen achteruit tot 225. Indische banken werden in een grote open hoek verhandeld. Na de hoofdkoers van 104 3/4 liepen zij achter uit tot 102 3/4. Scheepvaarten waren stationnair. De Amerikaanse markt bleef stil met iets lagere koersen. Ned. Staatspapieren waren vrijwel on gewijzigd. De spoorwegstaking Frankrijk. De Franse spoorwegstaking heeft zich thans tot Algerië uitgebreid. De Alge rijnse spoorwegarbeiders besloten gis teravond een waarschuwingsstaking van 24 uur te houden, ingaande te mid dernacht.'De staking is een manifesta tie zowel uit solidariteit met de arbei ders in het moederland als ter regeling van de eisen der Algerijnse spoorweg arbeiders. Het ministerie voor de koopvaardij - marine uit zijn groeiende bezorgdheid over het feit, dat de schepen in de Franse havens ten gevolge van de sta king worden vastgehouden. In de ha ven van Cherbourg liggen vijf Ameri kaanse schepen met steenkool, waar door een verlies van 2.500 dollar per schip en per dag wordt geleden. Zeven schepen, welke voor le Havre bestemd waren, zijn naar buitenlandse havens gedirigeerd. Ramadier brengt de kwestie heden in de Nationale Vergadering. DE BRIEFBOMMEN. De man en vrouw, die aan de Bel gisch—Franse grens werden gearresteerd en briefbommen in hun bezit hadden, behoren tot de Stern-groep, aldus werd heden door Belgische politie-functlona- rissen aan de correspondent van Reu ter medegedeeld. De autoriteiten wei geren om veiligheidsredenen de volledi ge identiteit bekend te maken. De vrouw is een Franse Jodin, de man een sta tenloze Jood van Russische oorsprong. M.S. „MODJOKERTO" MORGEN TE ROTTERDAM. Het m,s. „Modjokerto" met 45 repa- triërenden aan boord wordt morgen ochtend te Hoek van Holland verwacht. De debarcatie zal plaats vinden te Rot terdam om 10.00 uur. Het werk bij de Kabelfabriek te Delft, waar cte arbeiders sinds Donder dag staakten in verband met een ge schil over de toekenning van 'n presta tietoeslag, is hedenochtend hervat. UITSPRAAK ZAAK WEINREB UITGESTELD. Het Bijz. Gerechtshof te 's-Graven- hage heeft hedenmorgen besloten do uitspraak in de zaak Weinreb ten be hoeve van een nader onderzoek voor onbepaalde tijd uit te -stellen. Vernielingen der Republikeinen ONRUST OP MADOERA. De Ned. militaire woordvoerder deelt o.a. mede, dat te Medan in de Weste lijke en Noordelijke sectoren infiltraties van bewapende benden plaats gehad hebben. Te Buitenzorg is in de Oostelijke sec tor tweemaal een gevechtsaanratoing met een ongeregelde Republikeinse bende voorgekomen. Te Semarang is Sn de N.O. sector een aantal kampongs door Republi keinen in brand gestoken. In het Re publikeinse gebied zijn vernielingen op uitgebreide schaal voortgezet. Do bevolking in de Westelijke sector wordt in Westelijke richting geëva cueerd. Te Soerabaya hebben wederom 20 maal beschietingen van Ned. patrouil les en posten plaats gevonden, in het bijzonder acties in het gebied van Mod jokerto. Meerdere gevallen van terro- risatie en een poging tot afbranden van dessa's in de randgebieden werden geconstateerd. Berichten over de op Madoera heersende onrust houden aan. Op Zuid-Celebes is het telefoonkan toor te Alios door een bende in brand gestoken. Op Ball werd van Republikeinse zijde een hernleuwe poging gedaan om met prauwen van Java naar Ball over te steken, welke mislukte. Verschillende politieke leiders werden gearresteerd. Uit Midden- en Oost-Bali werden enige daden van terreur gemeld. Malversaties aan het Dep. van Oorlog. FRAUDE BIJ UITSTEL VOOR DIENSTPLICHTIGEN. Van de zijde van het Ministerie van Oorlog wordt medegedeeld, dat mal versaties zijn ontdekt bij een der bu reaux van de afd. Dienstplicht van dat ministerie. Door middel van vervalsingen in de registratie is frauduleus uitstel voor opkomst voor eerste oefening aan dienstplichtigen verleend. Een diepgaand onderzoek is inge steld; enige arrestaties zijn verricht. OPRICHTING N.V. PASOENDAN HANDELMAATSCHAPPIJ. De „Partai Rakjat Pasoendan" heeft besloten tot het oprichten van de N.V. Pasoendan Handelmaatschappij, welke zich zal bezig houden met in- en export en bankzaken. Het statuaire ka pitaal bedraagt 5 miUioen gulden met aandelen van tien grilden. De maat schappij is gevestigd te Batavia. In de directieraad hebben onder meer zitting de heren Moeohaim, Djajarawira en Yoesoef, benevens enige Europeanen als deskundigen. 20 JAAR GEËIST TEGEN „KLOKKEN PETER". De advocaat-fiscaal eiste voor de Maastrichtse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof een gevangenisstraf van 20 jaar tegen „Klokken-Peter", die schuldig bevonden is aan klokkenroof en het aanleggen van vliegvelden. M. deed zijn werk zo goed. dat General-Kommls- sar dr. Schmidt schriftelijk zijn waar dering over diens ijver uitsprak. In 4 maanden tijds wist deze collaborateur in 8 provincies 2104 klokken uit de kerken te halen. MARKTBERICHTEN KATWIJK A. D. RIJN Groentenvelllng 9 Juni Radijs f. 7-9.30- selderie f. 9— 10. bloemkool l f 5759, laem 2 f. 30 30.50; bospeen f.6466; sla f. 3.9011; idem 2 f 56; prej f. 5—6. idem 2 f.1- stoofsla f. 12—17. peterselie f. 69; slal uien f. 2.40li. Vroeger aardappelen f.74 -78- Idem drielingen f. 4655. ROTTERJ>AM, Veemarkt 10 Juni Totaal aanvoer 2971. 170 Paarden. 14 Veu lens. 125 Magere runderen, 896 Vette runderen. 88 Graskalveren, 377 Schapen en lammeren. 605 Biggen. 117 Bokken en geiten. Prijzen per stuk Kalf koelen le kw. f.700, 2e kw f. 600, 3e kw. f. 400; Melkkoeien f. 700, f. 600 f 400; Varc- koeien f. 520, f. 420, f. 350; Vaarze® f. 475, f, 375, f. 225; Pinken f. 375. f 27§ f. 200; Graskalveren f. 170, f. 120, f 70; Biggen per week f. 47, f. 32. f. 22.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3