op het Westen voorbereidde Hoog tijd voor Curacaose verkiezingen Katholiek Italië op de bres Voor de Vrouw Nieuwe grondwet compromis tussen communisten en socialisten. (Van onze Romeinse correspondent) VERONTWAARDIGING EN CONSTERNATIE. Er heerst verontwaardiging en con sternatie in de rangen der Chrlstelyk- Democratische Partij, de grootste ..mas sa-partij" van Italië! Tegen alle ver wachting in, is uit de tekst van het grondwets-ontwerp het ene woord ge schrapt, waarbij het huwelijk als „indis- solubile" (onontbindbaar) werd ver klaard. Het bewuste artikel ze^t. dat de Staat de rechten erkent „van het gezin als een natuurlijke gemeenschap, gebaseerd op het .onontbindbaar) huwelijk". Dit arti. kei was aanleiding tot eindeloze debat ten en ten slotte, na een zitting, die tot 's nachts drie uur duurde, is men over gegaan tot geheime, hoofdelijke stem ming over het woord „indissolubile", waarbij 194 stemmen werden uitge bracht tegen en 191 voor het bindend bijvoeglijk naamwoord. Een zeer ge ringe meerderheid dus voui hen. die de strijd hebben aangebonden met de ka tholieke zienswijze. De Christen-democraten hebben een commissie benoemd om na te gaan, hoe hoe het komt dat 37 katholieke afge vaardigden bij de belangrijke discussie niet tegenwoordig waren, hoe net- ver klaard moet worden, dat de partijleiding niet telefonisch de in Rome woonach tige Kamerleden opriep om aanwezig te zijn bjj de stemming en hoe het moge lijk is, dat zes Christen-democraten ge stemd moeten hebben voor de nieuwe lezing van het artikel. Zij meenden nl onder de aanwezigen 197 medestanders te tellen en daaruit kan men tevens afleiden, dat een groot aantal niet-ka- tholieken Kamerleden die avond afwe zig was. daar de Grondwetgevende Ver gadering biina 600 leden telt. De katholieken hadden voorts nog ge rekend op de steun der "ommunisten. wier woordvoerder Togliatti had ver klaard. dat het proletariaat andere zor gen heeft dan echtscheidingsprocessen, welke passen in het kader der verdor ven moraal van de bourgeoisie. By de geheime stemming hebben de commu nisten echter volgens hun eigen theo- ri°ën gestemd en daardoor werd de zon- do-Hnge verbintenis, die zil kort geleden met katholieken aanelneen. verbro- kov> Het eerste "n voorlonig zeker het enige huw?liik dat. uit hoofd0 "m He nieuwe ^rnndwet ontbonden werd. was een politieke „mariage de raison" ECHTSCHEIDING NIF.T WET TELIJK GEOORLOOFD Men denke nu niet. dat in Italië thans echtscheiding wettelijk geoor loofd zou zijn. Zo ver is men nog lang niet en waarschijnlijk zal het voor eerst ook zo ver niet komen. Als men het heel sterk wil uitdrukken, dan ka terugschrikt af en toe het Vatikaan een dienst te bewijzen. De refo'm-socialis- ten (party van Saragat) hebben de communisten dit „verraad" «er kwaiyk genomen, maar Togliatti hart geen on gelijk. toen hy zei. dat dit geen ogenblik was om Italië ook nog door een gods dienstoorlog te verzwakken, Daarnaast staat het een ieder vrij te denken, dat zo de communisten langs legale of ille gale weg ooit in Italië het heft in han den krygen, het Concordaat met al zijn beperkende bepalingen toch eenvoudig zou worden genegeerd KATHOLIEKE SCHOOL GE LIJKE RECHTEN ALS OPENBARE. In het Vatikaan maakt men zich over die hulp der communisten generlei il lusies. Tussen Rome eri Moskou is de strijd dermate heftig, dat voorlopig ge nerlei compromis mogeiyk schynt. Met dat al heeft de steun der Communisten het art. i in de Grondwet gebracht en daarmee is reeds bereikt, dat echtschei ding in Italië uitgesloten is en dat de katholieke scholen dezelfde rechten ge nieten als de openbare school Die bei de punten hebben de katholieken in een ander gedeelte der Grondwet, hande lend over het Gezin, ten tweede male uitdrukkeiyk willen vastleggen. Wat het huwehjk betreft beten zij in het zand. Het onderwijsvraagstuk komt dezer dagen aan de orde. Echtscheiding blüft voorshands in FRANSE SOCIALISTISCHE JEUGÖ"i m TT- al 1 en de partij Toen Hitier ziin aanslacr De socialistische party in Frankrijkfcixj** deelde gisteravond mede dat het zyn bureau voor socialistische jeugd zal op heffen om reden van ..gebrek aan dis cipline". Deze maatregel is het gevolg van ..de Onbegrijpelijke houding der Westersche mogendheden in 1940 ernstige fouten welke door de jeugdle- (Van onzen correspondent te Brussel). den zyn begaan, zoals de gezamenlijke actie met de internationale communis tische partij en de publicatie van or ders tegen de beslissing van de socia listische partij", zo zegt de verklaring verder. De bevoegdheden van de jeugd-afde ling zullen worden overgedragen -aan een voorlopig bureau, hetwelk de mmistratie van de jeugd-afdeling zal voeren tot aan het volgende party congres. De verklaring brengt verder in her innering dat de actie van het partij bestuur volgde op de onlangs gehouden demonstratie van de internationale communistische party, waaraan ook socialistische jongeren deelnamen. O.a, eisten de deelnemers aan deze demon stratie toen onmiddeliyke vredes-on- derhandelingen met de Vietnamese lei ders in de Indo-China oorlog. (United Press). YOGHURTGERECHTEN. Het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad schrijft ons' Nu we niet al te ruim voorzien zyn van bindmiddelen, is het een uitkomst voor toespijs eens zyn toevlucht te kunnen nemen tot yoghurt. Want yoghurt vraagt geen bindmiddel Bovendien is ze in een om mezien klaar voor het gebruik en lek ker fris. nu de dagen weer warmer wor- Italië nog onmogelijk doch het bur- den- En nlet tc vergeten als eiv.'itreik voedsel kan yoghurt een goede aanvul- gerlfjk wetboek maakt in bepaalde gevallen (overspel is er één van) scheiding van tafel en bed mogelijk, ling van het menu vormen. Yoghurt is licht verteerbaar. Jammer is alleen dat ze wat meer suiker vraagt doch eeen der beide nartiien kan her dan &ewone *>ete melk. minder echter aocn geen aer oeide partijen kan her- dan karnemelk Een combinatie van va- trouwen. Het kanonieke recht kent de nillevla en yoghurt is een goede oplos- verklaring van nulliteit v^n het hu- sing voor het suikerprobleem weljjk, meestal wegens lichamelijke ka" ook eenvoudig de yoghurt op i smaak maken met suiker (liefst basterd gebreken, waardoor de voltrekking suiker) en wat beschuit er in kruimelen van het huwelijk onmogelijk is ge weest en ook in bepaalde gevallen, wanneer een der echtelieden niet ka tholiek is. Een bekend voorbeeld is Marconi, die voor het kerkelijk gerecht te Rome de ongeldigheidsverklaring heeft weten te verkrygen van zyn eerste huwelyk met een protestantse Engelse vrouw en later kon hertrouwen. Op Paaszondag her trouwde in de Sint Pieter de Ameri kaanse admiraal Stona, hoofd der Ge allieerde Commissie in Italië met een Italiaanse freule, nadat hij eerst tot de katholieke godsdienst was overgegaan en daarna zijn eerste huwelyk met een niet-katholieke vrouw ongeldig kon doen verklaren. Dit zyn echter uitzonderin gen. In tien jaren heeft het Tribunaal van de Porta slechts 335 verklaringen van nulliteit afgegeven Het aantal scheidingen van tafel en bed in Italië i is niet veel groter. Echtscheiding met men zeggen, dat door het schrappen j mogelijkheid van hertrouwen bestaat van dat woord „onontbindbaar" de mogelykheid is geschapen om t.z.t. een wetsontwerp aanhangig te maken, waarby echtscheiding onder bepaalde omstandigheden mogelijk zou worden. Doch ook dan zal er 'n ware orkaan los barsten en in ieder' geval een wyziging van de nieuwe grondwet nodig zyn. Een maand, geleden immers heeft de Grond wetgevende Vergadering art- 7 goedge keurd, waarby het door Mussolini in 1929 met Paus Pius XI afgesloten ver drag van Lateranen worde erkend, en aan dat verdrag is onverbrekeiyk ver bonden het Concordaat, hetwelk echt scheiding zeer nadrukkelyk uitsluit. Het is juridisch zeker een ongewone figuur, dat een verdrag, aangegaan met een vreemde mogendheid, onopzegbaar wordt verklaard in de tekst van een Grondwet: de omstandigheid, dat die vreemde mogendheid het Vatikaan is en voor een groot deel een geestelyk karakt°r draagt, verandert daaraan niets. In dezelfde grondwet wordt trou wens zeer opzettelijk vermeden te spre ken over een „Staatsgodsdienst" en met nadruk verklaard, dat alle confessies gelijke rechten hebben. MEER „VERKLARING" DAN „GRONDWET" De objectieve beschouwer kan het niet ontgaan, dat de nieuwe Italiaanse grondwet sterk het karakter draagt van een compromis tussen katholieke, socialistische en communistische zienswijzen; de tekst bevat tegen strijdigheden en doet op sommige plaatsen veeleer denken aan een „verklaring", saamgesteld uit idealis tische programpunten van drie of vier verschillende politieke partyen. De katholieken wilden met alle ge weld de Lateraanse verdragen redden (vooral het Concordaat wordt door an dersdenkenden heftig bestreden) en zy hebben dit doel glansryk bereikt door die verdragen in de teksf dei Grondwet te vermelden. Dat dit fel omstreden artikel 7 werd aangenomen, dankten zy eohter aan de hulp der communisten.- Het com munistisch partyprogramma zegt welis waar. dat ieder lid der party atheïst en materialist moet zyn. maar de plooi baarheid der „progressieve democratie" gaat zo ver, dat men er ook niet van vooralsnog niet en het is niet waar- schynlijk, gezien de mentaliteit der Ita lianen. dat een wetsvoorstel om de echt scheiding mogeiyk te maken, waarby dan het Concordaat zou moeten wor- of op het laatste ogenblik cornflakes er door doen. Wat jam of vruchten maken dit ge recht nog wat feestelijker. Twee yoghurt-recepten laten wij hier volgen YOGHURT MET VANILLEVLA. Vz 1. yoghurt. 1. melk. circa 60 gr. (4 eetlepels) suiker. 25 gr- (2V= eetlepel) custardpoeder. zout. Het custardpoeder met wat koude melk aanmengen. De rest van de melk aan de kook brengen, met iets zout, op vla dikte binden met het aangemengde cus- tardüoeder en laten afkoelen. De vla en de yoghurt door elkaar mengen en in een glazen schaal overdoen. YOGHURT-PUDDING 1 1. yoghurt. 18 gr. (3 eetlepels) poe- dergelatnie. 60 gr. 4 eetlepels) suiker, sinaasappel of citroenschil, 2 dl- water, 30 gr. (IV2 eetlepel) jam. Het water verwarmen en wat sinaasap pel-citroenschil er in aftrekken De schil verwyderen en de suiker en het gela- tinepoder er in oplossen. Deze vloeistof even laten afkoelen en al roerende by de yoghurt gieten. De massa koud en styf laten worden. De puddingvorm in warm water houden en de pudding ke- den herzien, veel kans van slagen heeft. ren. Met wat jam de puddng garneren- Generaal G J Sas, militair attaché by de Nederl. ambassade te Brussel, heeft zich in de periode 1939—1940, toen hij attaché was te Berlyn, groote ver diensten verworven door zyn actie om achter de Duitsche militaire plannen te komen. Dank z zyn bekendheid met de kringen, waaruit later de kern van mannen zou ontstaan, die in 1944 een aanslag op Hitier waagden, slaagde hy volkomen en was hij in staat merk waardig genoeg zonder succes! om de Westersche Mogendheden te waar schuwen. Waarschyniyk is hy dan ook de eenige Nederlandsr, die den inhoud van het reeds beroemde boek „Bis zum bitteren Ende" van dr. Gisevius, inder- tyd medewerker by de Duitsche contra- spionnage, (een boek. dat eerlang ook in het Nederlandsch zal verschynen) aan zyn eigen ervaring kan toetsen. Dezer dagen mochten wy het genoe gen hebben een tydje met Generaal Sas te praten over de voorgeschiedenis van den oorlog 'en het bleek ons toen, dat Nederland en België nauwkeurig op de hoogte werden gehouden van de Duit sche aanvalsplannen van Mei 1940. Het was in den zomer van 1939, dat- Gene raal Sas zyn geregelde berichtgeving over de aanvalsvoorbereidlngen begon. Wat hij daarover door zijn relaties in den groep Canaris-Gördeler-Beck von Helldorf-Gisevius te weten kwam, werd door bemiddeling van kolonel Goethals, Belgisch militair attaché, naar Brussel overgeseind Het oorspronkelyk plan van Hitler was den aanval in het Westen zoo kort mogelyk na den Polen veldtocht te laten gebeuren. Als datum werd 12 November 1939 bepaald. Het plan werd echter door de voornoemde groep aan wie het boek is opgedragen, tegengewerkt, en dientengevolge uitge steld. Ook dr Schacht, president van de Rijksbank, voegde zich inmiddels by de samenzweerders. Ten gevolge van de ongunstige weersgesteldheid werd het plan hierna nogmaals opgeschoven, maar in Januari 1940 was Hitier niet meer te houden. HITLER'S PLANNEN IN BELGISCHE HANDEN. Hoe werd nu deze aanval, die op 15 Januari moest plaats vinden, verijdeld? Men zal zich misschien herinneren, dat een Duitsch vliegtuig omstreeks dien tyd 111 België een noodlanding moest maken. De bemanning werd door de Belgen gevangen genomen en de om singeling geschiedde zoo snel, dat de Duitsche officieren geen tijd meer von den hun plannen te verbranden- Deze plannen waren niets anders dan de mi litaire opmarschbevelen voor de cam pagne in het Westen. Van Belgische zyde werd de Duitsche ambassade te Brussel van een en ander op de hoogte gebracht, zoodat Hitier op nieuw gedwongen werd ook dit aanvals plan uit te stellen, In zyn groote woede dreigde hy de afdeellngshoofden van "net Duitsche Ministerie van Oorlog te laten dooden. Indien er in de toekomst weer iets uitlekte. Het meest ongelooflijk van al is het scepticisme, waarmee Generaal Sa-s' mededeelingen te Brussel, Den Haag en andere hoofdsteden ontvangen werden Men geloofde vrijwel algemeen, dat al deze berichten vanwege de Duitschers slechts geraffineerde „mlsleidingsma- noevres" waren in den zenuwenoorlog. In den avond van 5 April 1940 verwit tigde Generaal Sas de Deensche en Noorsche legaties te Berlyn er van, dat hun landen op 9 April zouden worden overvallen. Ook de Denen waren scep tisch en gingen aan den Duitschen am bassadeur te Kopenhagen vragen of het waar was! De Noorsche attaché, Stang, daarentegen gaf de informatie niet door. Hy stond toen reeds waar- schynlyk aan de zijde van Quisling- Hu staat thans te Oslo terecht. MORGEN BIJ HET AANBREKEN VAN DEN DAG! Het summum van scepticisme werd echter bereikt op den avond van 9 Mei 1940. Om ongeveer 0 uur 's avonds tele foneerde Generaal Sas naar het De partement van Oorlog te Den Haag en gaf het aan duideiykheid niets te wen- schen overlatende bericht door; „Mor gen by het aanbreken van den dag, houd je taai". Men belde hem nadien terug om te vragen of „hy wel verschil lende dokters had geraadpleegd", wat .eteekenae, ol hij wel in erschillende Berlynsche kringen bevestiging had ge kregen van het ontstellende bericht, dat de aanval op de Lage Landen ophanden was. Niettegenstaande hy zich dus op het laatste oogenblik wel zeer bloot had ge geven, kon Generaal Sas omtrent wiens rol de Gestapo nimmer iets heeft vermoed na een korte interneering met de Legatie in Berlyn-Friedrichs- hafen veilig en wel Zwitserland be reiken en vervolgens Londen. Hy werd om zijn diensten in 1943 met het Belgisch Oorlogskruis, eerste klasse, sn in 1946 met het Officierskruis der Oranje-Nassau Orde vereerd. Het eerste deel van dr. Gisevius' boek, de auteur legde te Neurenberg ver pletterende getuigenissen tegen de Nazi-leiders af schildert de haast ongelooflyke gebeurtenissen in den strijd tusschen Weermacht en Nazi- partij, voorafgegaan aan den wereld oorlog, gebeurtenissen, die culmineeren in de „zuivering" van 1934 (Röhm- affaire) en den tegenstoot van de Nazi's (von Blomberg-von Fritsche crisis). Het tweede deel behandelt voornameiyk den daadwerkelijken strijd tusschen de groep Beek, voormalig chef van den Duitschen Generalen Staf, en de Hitier- bende. Dit boek bhjkt dus, naar de er varingen van Generaal Sas, historisch verantwoord te zyn en vormt een uit stekende documentatie over de bewogen periode 19331945- (Oude spelling). Aantekeningen bij het rapport Kropman. (Van onze correspondent te Willemstad). By stukjes en beetjes heeft Curasao van de inhoud van het rapport der Par lementaire Commissie voor West-Indië kennis genomen. Aanvankelyk was er enige opschudding te dien aanzien, daar P.C.J. In haar West-Indische uit zending had meegedeeld, dat de con clusie van het rapport luidde: „Curasao is nog niet rijp voor autonomie". De ongerusthedi, welke door dit foutief ci taat ontstaat, duurde echter kort, want de volgende avond werd de juiste tekst van de betrokken passage omgeroepen, waaruit het tegendeel bleek. Andere wegen om de juistheid van de citaten te toetsen waren er niet. Tot dusverre is er zegge en schryve één Curasaose krant geweest, welke in het bezit van het rapport bleek. De veronderstelling Is zeker niet gewaagd, dat de Gouver neur, Dr. P. A. Kasteel, via dit blad, van de bevindingen der Nederlandse parlementariërs op de hoogte is geko men ONVOLDOENDE VOORLICHTING. Behalve aan de politiek, hebben de opstellers onverwacht veel aandacht geschonken aan de sociale, culturele en economisch-financiële vraagstukken. Niettemin zyn wegens tijdsgebrek en kele belangryke problemen klaarblyke- lijk aan het oog van de Commissie ont gaan. De veelbesproken voorlichting b.v. In het verslag zyn enkele regels aan DOODSLAG. MARY VAN REKNAW. „O Otmar, Otmar! Er is iets ver- schrikkeiyks gebeurd!" Met alle teekenen van opwinding stormde myn vriend George myn ge- zellig-rommelige vry'gezellen-woning binnen en liet zich uitgeput in één van myn aan ouderdomszwakte lydende en krakende crapauds vallen, ondertus- schen een serie hartverscheurende zuch ten slakend, die veel leken op het zielig gepuf van een oude, verroeste stoom locomotief. „Wat is er aan de hand, George!?" informeerde ik belangstellend en keek hem verbaasd aan. „Och. och!" kreunde George het hul len naby, „geef my eerst een glaasje, dat ik een beetje by kom! Ik ben ge heel van streek!" Haastig schonk ik een krachtige hartversterking voor myn vriend in. die de stumper blykbaar zoo noodig had. Hij zag er erbarmelyk slecht uit en zyn florissante gezicht, dat ik kende uit den tyd toen hy nog president van onze trouwe „vrygezellenclub" was, eenige weken geleden, was minstens tien jaar ouder geworden. George greep naar het gevulde glaas je met een vertwyfelde, haastige bewe ging, zooals een drenkeling grijpt naar een toegeworpen redding:boei en dronk het in één teug leeg. Daarop zette hy het leege glaasje met een diepen zucht voor my neer en begon: „Myn hemel. Otmar, ik ben er kapot van „Vertel dan toch, George! Wat is er dan -ebeurd?" ''"ong ik ongeduldig aan. „Och. och!" hygde George van op winding. „dat eeuwige gezanik aan myn kop! Dat eeuwige gezeur!.... Soms dacht ik dat ik er gek van werd! Geen minuut meer had ik rust door haar! Het was niet meer om uit te houden, Otmar! Meewarig schudde ik het hoofd. Ik had het wel verwacht, dat George, die wel haast een halve eeuw zijn heilige voornemen, tot zijn laatsten ademtocht uit de „gevangenis van den echt" te blyven. en die geheel onverwachts door een giftige pyi van dien eigenwyzen en gevaariyken cupido werd getroffen, de veelbeminde en bezongen vryheid erg zou missen, maar dat het zóó'n vaart zou loopen „Kom. kom. George, het zal toch niet zoo erg zyn? Trek het je maar niet zoo aan. alles komt wel weer op zyn pootjes terecht, amice!" „Nee, nee! Het komt niet meer te recht. Otmar! Het is te laat!" kreet hy over zyn zenuwen heen. „de laatste da gen waren verschrikkelyk! Zy liet my geen oogenblik meer met rust, Otmar, zy maakte my het leven zuur! Wat zeg lk? Zy maakte myn leven tot een hel! George, die als een half-leege aardappelzak over de leuning van den crapaud had gehangen, stutte zijn el lebogen op de knieën, het hoofd in zyn handen en jammerde: „Och, och, och! Het was vreeselyk, Otmar! Mijn zenuwen, mijn zenuwen! Geef my nog een glaasje, Otmar! Men zegt. dat dat kalmeert Zwygend goot ik het glaasje nog eens vol. Ik was niet in staat een woord van meevoelen te zeggen, zoo getrof fen was ik door de droevige biecht van myn vroegeren collega-vrygezel en wachtte vol spanning op het vervolg van het verhaal van de dramatische gebeurtenis, die zich in het echtelijk tehuis van myn ontrouwen vrygezel- vrlend had voltrokken. Van louter opwinding sloeg George zyn tweede cognacje ^wederom met één teug naar binnen, en na een langen zucht vervolgde hy, ietwat gekalmeerd: „Zy liet my geen minuut meer al leen. Geen seconde rust meer had ik, Otmar! Niet zoodra ik myn woning had betreden, begon het lieve leven! Als je het zelf nooit meegemaakt hebt, Otmar, kun je onmogelyk begrypen, wat d&t beteekent!Den eersten tijd liet ik haar maar begaan, in de hoop dat zy er zelf misschien wel eens ge noeg van zou krygen, maar het werd hoe langer hoe erger, Otmar! De laat ste dagen kwam zy zelfs naar myn kantoor, dat onder onze woning ligt en I treiterde my en maakte my wild en woest! Zy maakte my het werken ge woon onmogelyk, Otmar! Herhaaldelyk heb ik haar bevolen, my met rust te laten, mij tenminste op kantoor in vre de te laten werken! Ik heb in wanhoop zelfs een paar keer de deur wagenwyd opengegooid en gebruld: „En nu er uit! Nu heb ik er genoeg van! Ik vermoord je. als je nog één keer op mijn kan toor durft te komen! Het Is al erg ge noeg. dat ik daarboven geen leven heb! Maar zij reageerde niet op myn bevel en blééf op mijn kantoor komen, .Ot mar! En zij ging door met haar ge treiter en het werd zóó erg, dat ik er niets anders meer op wist. dan er op los te slaan! „George! Wat barbaarsch!" riep ik ontdaan. „O. o! Oordeel niet zoo harteloos, Ot mar! Het was verschrikkelyk!" jam merde hy huilerig, „geef my liever nog een glaasje, dat ik wat op mijn ver haal kom!" Gedwee schonk ik het glaasje weer vol en luisterde verslagen. Nee", ging George verbitterd door ..je kunt my niets verwijten, Ot mar. Zy sarde en treiterde my! Ik kan het je niet beschrijven, amice! Ik heb my zoo lang mogelyk beheerscht, maar vanmorgen maakte zy het zoo bont, dat ik uit de la van myn nachtkastje een wapen nam, dat ik een paar dagen geleden in myn wanhoop had gekocht. En toen „Wat! Heb je haar vermoord?!"kreet ik verbysterd. George zette het opnieuw gevulde glaasje aan zyn lippen en dronk het gretig leeg. Toen knikte hy slechts, ge heel down. „Het was zóó geen leven, Otmar „Dat het een hel was op die manier kan ik begrypen, George, maar dóó- den'Besef je dan niet, dat deze daad. „O hemel. Otmar. ik wil er niet aan denken! Nu wil ik niets anders dan blij zyn dat ik van haar af ben. Voor altyd". George loosde een diepe zucht van verlichting en leunde uitgeput achterover in zijn stoel. „Ik ben er nog geheel" van streek van, Otmar! Heb je nog een glaasje voor me?" vroeg hy met sombere stem, „dat doet my goed". Ik voldeed aan het verzoek van myn ongelukkigen vriend en goot zyn glaas je opnieuw vol. Gulzig greep George naar het cognacje in myn hand en le digde het in een paar teugen. „O!" kreunde hy toen wanhopig, „wat heb ik gedaan! Nu dringt het pas goed tot me door! O. Otmar! Wat moet ik doen? Help my! Ik ben zoo zenuw achtig! Ik ben heelemaal overstuur!" George viel als een leege zak voorover op tafel: .Tap er nog eentje in. amice, Ot- ma\! Geef my in 's hemelsnaam nog een glaasje! Ik möèt myn verdriet weg spoelen!" Ik kwam hoe langer hoe meer on- ler den indruk van het drama dat zich jiad voltrokken in de woning van myn vriend en tapte hulpvaardig nog een glaasje in. Best mogelyk, dat de arme. ongelukkige George de wereld wat rooskleuriger zou gaan zien als hy een beetje beneveld was. Dezen keer dronk George den cognac langzaam, heel langzaam op. Hy scheen nu al tamelijk gekalmeerd en ik waag de het hem te wyzen op het ontzet tende van zyn barbaarsche en nooit meer goed te maken daad: „Maar George!", zei ik en keek hem verontwaardigd-verwytend aan, „was er dan geen andere manier om van je vrouw Verbaasd keek mijn vriend mij aan: „Wie praatte er nu van myn vrouw, Otmar!? Mijn vrouwtje is een juweel! Ik had het alleen over een ellendig gonzende bromvlieg, die ik straks heb doodgeslagen met een vliegenmepper! Het heeft my een beetje aangegrepen, dat begryp je. Je weet wel, ik ben lid van de dierenbescherming Ik stond verontwaardigd op en kee^ hem verwytend aan. „George! Zoo'n onzin! Je hebt my den schrik op het lyf gejaagd! Je had toch gewoon kunnen zeggen: „Ik heb een bromvlieg doodgeslagen!" „Ja. Otmar", lachte George toen har telijk, „maar als ik het zoo verteld had, dan had ik beslist geen vyf glaasjes cognac van je gekregen! En ik heb geen halfje om naar een café te gaan, want het is vandaag de laatste!" Auteursrecht voorbehouden). (Nadruk verboden. (Oude spelling) dit onderwerp gewijd. Daaruit blijkt, dat de Commissie dienaangaande een onderhoud heeft gehad met de lei ders van het Nederlandse Informatie Bureau te New York. Waarom? Deze instantie heeft zich nog nimmer met de voorlichting op Curacao bemoeid. En indien die belangstelling plotse ling geboren zou zyn. waarom nam de directeur van het N.I.B., Mr. N. A. C. Slotemaker de Bruine, enkele we ken geleden tijdens een bezoek aan ons eiland niet even de moeite zich in verbinding te stellen met degenen, die de voorlichting op Curacao da gelijks bedrijven? In Nederland is thans een afdeling West-Indische voorlichting aan het Mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen verbonden. De leiding berust bij iemand, die jaren op Curasao gewoond heeft. Tot dusverre heeft Curacao echter taal noch teken van deze dienst vernomen. ONVOLWASSENHEID DER PLAATSELIJKE POLITIEK. Er is één punt, dat in Nederland on- getwyfeld de byzondere aandacht heeft getrokken, n.l. de opmerking van de Commissie betr. de jeugd der Cura caose partyen „waarin zij echter geen redenen ziet, die zouden kunnen plei ten tegen de spoedige verwezenlyking van de toegezegde hervormingen, die Suriname en de Nederl. Antillen zullen verheffen tot volledige deelgenoten in het Koninkrijk". Hoe jong het politieke leven op Cu rasao wel is. valt o.a. te lezen in het rapport (1945) van de Curasaose Com missie ter voorbereiding van de Ryks- conferentie, beter bekend als de Com missie de La Try Ellis: „Een neiging zich politiek te orga niseren, openbaarde zich feitelijk voor het eerst in 1932, toen enige jonge Cu- rasaoënaars de debatteerclub „Cura sao" oprichtten. Deze aanvankelyk voor de algemene ontwikkeling harer leden gevormde vereniging oriënteerde zich reeds vry spoedig op de politiek; zy gaf een eigen orgaan uit: De On- partydige". De Curasaose politici hebben de overgang van .jeugd" naar „puberteit" in een snel tempo doorgemaakt. Op „volwassenheid" kan de plaat selijke politiek nog g^en aanspraak maken de Statenvergaderingen be wijzen het keer op keer doch te recht heeft de Commissie Kropman zich door de tegenwoordige onvol groeidheid niet laten afschrikken. De ontwikkeling in Latijns-Amerika gaat met reuzen-schreden! GEEN PRINCIPIËLE PARTIJ-POLITIEK. Het actuële politieke levfen wordt be heerst door één beginsel: zich te doen gelden. Dat in dit stadium van prin cipiële party-politiek weinig of geen sprake kan zijn, laat zich begrypen. Een wezenlijk verschil tussen de volge lingen van de twee grootste partyen bestaat dan ook niet; wel voert de lei ding van de Democratische Party een agressieve, die van de Curasaose Ka tholieke Partij een gematigde politiek jegens het Moederland. Zo is de on miskenbare invloed, weike de thans in Nederland verblijvende Mr. Dr. Da Gosta Gomez onder de Curacaose be volking heeft, minder op verstandelyke overwegingen gebaseerd dan op ge voelsargumenten. En hetzelfde kan ge zegd worden van de democraat Dr. Maal, die zyn populariteit waarlijk niet aan zyn dokterstitel te danken heeft. Inmiddels brengt de voortgaande struc tuursverandering ook politieke party- verschuivingen mede. De Democratische Partij, welke by de verkiezingen van 1945 grote aanhang verwierf, verliest aan invloed. Maar ook in het kamp var^ de Curacaose Katholieke Party heerst verdeeldheid. Een Curaqaoënaar zeide ons: „Het wordt tyd, dat er weer verkiezingen komen". Waarschijnlijk zal zyn wens spoe dig in vervulling gaan! GEVRAAGD Damesweekblad vraagt colp. en colportrice. event. In vaste dienst of als biiverd Brieven of pers. Levendaal 25. Telef. 20300. B Dame, b. b. h. h„ zoekt zlt- slaapkamer met warme maal tijd. eventueel met pension, Br. Bur. v. d. Blad No. 7791 k Net meisje gevr.. voor hulp i/d. hulsh voor halve of he le dagen. één middag en Zon dags vrij. v. goede get. voor zien. Mevr Schelke. Kempe- naerstraat 56. Kunt U mil. een klein per soon. helpen aan een gedra gen costuum of jasje en vest? Ik wil een billijke prils beta len. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 7781 k. Dame, zelf handwerkzaak gehad hebbende, vraagt haak- en breiwerk Aan hetzelfde adres een blauwe wollen baby cape aangeb zonder punten. Br Bur. v. d. Blad No. 7839 k Gevraagd, in een gezin zon der kinderen, net meisje, voor den dag of dag en nacht 's Zondags vrij; ol een meisje voor enkele dagen per week bil: A v. Kesteren. Broekweg 2. Valkenburg. B Oude mahonie stoelen, leun stoelen. tafels enz te koop ge vraagd. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 5115 k Gepens. hoofdofficier zoekt voor zich en echtgenote, te gen September. gestoff. of gem. zitkamer en slaapkamer, gebruik badkamer en keuken, omg. Oegstgeest of Lelden. Br letter B. Boekh. v. d. Veen Geversstr. 59. Oegstgeest. Thuiswerk gevraagd, voorde avonduren, onverschillig wat. hetzll schrUfw.. boekhoud- of brocheerwerk. Brieven Bur v. d. Blad onder No. 7795 k. B Te koop gevraagd 4 fau teuils en 2 stel overgordijnen Brieven aan J van Beelen on der letter P Zeeweg 12. Kat- wilk a/Zee. AANGEBODEN B Aangeboden melodie Banjo. In goeden staat, tegen leder aannemelijk bod. Van Latum. Lage Morschweg 33. Leiden. ■I Net meisje. 17 jaar. biedt zich aan voor wlnkelwerk of voor de hulshouding van 8 tot 2 uur. Brieven met loon- opgave aan Bur van dit Blad onder No. 7719 k. B Slaapk.amcub. Aangeboden prachtig zwaar eiken 3-deurs- kast. tafel. 2 stoelen en 2 nachtk. Onberispelijk en pract nieuw Tegen aann. bod Br. Bur. v. d. Blad No. 7717 k Te huur aangeb. een zlt- slaapkamer voor juffrouw al leen. Liefst b b. h. Brieven Bur. van dit Blad No 7726 k B Te koop 1 eiken- en 1 pltch-pine waschtafel, belde met marmeren blad en spie gel opstand. Te bevr.: Rijn- en Schlekade 104. B Te koop: 2 Uzeren motor- Jachtjes. 2 Ijzeren roelbooten. 1 tuindersschuitje 3 ton. 1 wherry met zeiltuig. Te be vragen: Gebr. TUssen. woon schip ..Onze Ark", t.o No. 46. Jaagpad. Leiden. B Aangeboden 2 heereneos- tuums mt. 50, colbertjasje blauw. m. 48. jongenspakje leeftijd 1214 J„ opknoop- pakje ongev 7 J.: witte korte sportbroek 15 J„ lange dames pantalon, een plusfour, leeft. 1617 J. Heerengracht 84. B Aangeboden Amerikaanse clectr. zeilboender (nog nieuw) f. 60. Llnguaphone gramopho ne Taalcursus. Jenssen luid spreker (15 Watt) f.30 fraaie Eisenhower sabel, koel motortje ventilator f 17. klein nieuw wekkerklokje. Oude Rijn 23. Leiden. B Te koop Hef Pekingnees (reu), een eiken bloemtafel. 2 paar zwarte beenkappen, 1 paar br. molières 41. 1 paar zwarte Swift molières 41. Den Hartog, Steenbakkers laan 9, Leiderdorp. B Nette vrouw. 47 j„ met twee rustige Jongens (1014 J.) z. z. g g. als huishoudster. Liefst bij man alleen. Tegen kost en Inwoning. Liefst om geving Leiden. Brieven Bur! v d. Blad onder No. 7778 k. B Aangeboden gemeub. zit- sloapkamer en slaapkamer m, pension. Zoeterwoudsche Sin gel 76. B Te koop 2 mooie witte hondjes, zes weken oud. Moe der een rattenvanger. Te be zichtigen bil: H. Vogt. AcaclaT straat 3 B Slaapkamerameublement te koop, zwaar eikenhout, be-, staande vilt 4 stuks, f.350 Nleuwstraat 55. B Te koop aangeboden een 1 zich In goede staat bevinden- de naaimachine. Te zien: Wit- j te Rozenstraat 48 Maandag avond na 7 uur. j S Aangeboden een slaapka- I mertje. voor Jufr. alleen. Br. Bur v. d. Blad No. 7774 k ES Te koop een zeer sterk woonbootje. geschikt voor één of twee personen, met wat Inventaris enz. Brieven Bur van dit Blad No. 7668 k. B Inlaad trapnaaimach. (rlng- spoel). Kan op gestopt wor den. Werkt voor- en achter uit. Tegen elk aann. bod. Heerenstr, 23. 1 x bellen. B Pulvlsateur, rugsproeiers lnh. 15 L compleet f. 62 50. waschmachlne merk Mlele f 50. een-pers. pltch-pine le dikant met spiraal als nieuw f. 55. Ladder 9-sport f. 12.50. Langezaal, Stille RUn 7. B Wlnkelboeken, klanten boekjes. notitieboekjes, week boekjes. kasboeken, winkel- bloes. notablocs, notltieblocs, kwltantleblocs, bonboeken, ïiotelbonboeken, orderboeken, plaatsbewijzen, garderobcblocs ritwlelbèwaarplaatsblocs. la bels, paplercllps, etiketten, etalagecarton. N Paddenburg. Nieuwe Rijn 11. B Zaadzakjes, loonzakjes, spe cerijenzakjes. fourniturenzak- Jes. reparatiezakjes, bonbon zakjes. sigarenzakjes, winkel zakken. monsterzakken, split- pennen. boterhamzakjes, pak papier. kaftpapler. patronen- papier. doorslagpapler. kast papier. schrijfpapier. enve loppen. plakband, plakband apparaten, N Paddenburg. Nieuwe Rijn 11. B Te koop aangeb. 1 plck-up koffergramofoon.platenrek m platen. Ph. Bakker. Oude Ha ven 15. Sassenheim. B Aangeb. een prima plano, antieke mahonie canapé (stijl empire). mahonie secretaire, trapnaalmachine. tafel Brie ven Bur. van dit Blad onder No 7723 k. B Schrijf machine, merk ..Woodstock" met gTote wa gen. dubbel folio, prima staat. Haarl.straat 17. Tel. 21812. B Te koop 2 witte bruidsja ponnen met toebehoren. Meer en Houtstraat 35. Lisse. B 16-voets Jol met aanhang- motor, merk Ada. Zweeds fa brikaat. Hetzelfde adres koopt hele en gedeelten van Inboe dels contant. P. J. H. v. d. Pluym. 41. Hoogewoerd, Lel den Telef. 21266. B Te koop pracht Philips ra dio met plck-up en dames bureau. Acacialaan 27. Leider dorp B Te koop buitenboordmotor merk .Triumph", loopt prl ma. Na 17 uur. J H. Beu kers. Lelmulderdilk 255, Post N.-Vennep. DIVERSEN B Duivcnllefliebbers! Vermist Zwarte Wltpen Sproetkop No. 533146 - 1947. Gelieve terug te bezorgen bil W Lemalr, 2e Binnenvestgracht 12. Lelden. B DIerenasyl Leiderdorp her bergt op het oogenblik tal van aardige honden, waarvoor een vriendelijk tehuis uitkomst zou beteekenen. Prijs billijk. Dierenvrienden, trek U het lot van zoo'n zwerver eens aan! B Een nette jongeman zoekt kennismaking met een net meisje, leeft. 2027 jaar Br liefst met foto. (die op eere woord geretourn wordt) Bur. v. d. Blad No 7792 k. B Verloren kleine lederen col- lege-tasch met eenig gereed schap, omgeving Plantsoen. Terugbezorging tegen beloo ning verzocht. Adres: Hugo de Vriesstraat 52. B Reparatie aan alle merken vulpenhouders binnen 1 dag. Spoedgevallen nader te bespre ken Verzending door geheel Nederland. Kantoorboekhan delaren 40% korting Eerste Leldsche Vulpenrepar.fabriek: De Vulpenspec Haarl straat 64 Tel 24185 Lelden B Kennismaking. Serieuze Jongeman zoekt beschaafd meisje. Leeftijd 18—20 jaar. Br. met foto (op eerewoord retour) Bur van dit Blad on der No. -3786 k. SLEUTELTJES worden dageiyks opgenomen, wanneer voldoende ruimte beschikbaar is Ze mogen hoogstens 30 woorden groot zyn (een woord maximum 12 letters) De prys bedraagt f 1,50 by vooruitbetaling Een bewysnummer wordt nigt verstrekt.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 8