Nogmaals: „Noodvoorziening Perswezen" Verdere bemoeiing der V.Sf. met Hongarije De „betekenis" van de courant WEERBERICHT De nieutve bonnen S qir, Met een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 5 JUNI 1947 No. 2609$ LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 De Noodvoorziening Perswezen vmdt niet de behandeling, welke wij hadden verwacht. Dit kunnen wü na de be raadslagingen van gisteren, nu men tot de replieken is gevorderd, gerust vast stellen. Deze teleurstelling vond geen grond in de onderbreking door de aan-, vrage van het communistische lid De Groot om te mogen interpelleren over de Indische aangelegenheid, al gaf dit enige tijd een ander aspect aan de Ka mer. De interpellatie werd toegestaan op een in overleg met de Regering na der te bepalen dag. Daarna zag men de heer Beel met de praeses confereren en minister Jonkman met de heer Joekes. Wij hadden echter een meer princi piële behandeling verwacht En wel een, gebaseerd op een behoorlijke definitie van het begrip vaderlandse plicht in oorlogstijd; speciaal wat de pers betreft, doch ook in vergelijking met plicht en houding van overheid en andere cate gorieën medeburgers. Het was minister Gielen. die deze prea labele kwestie het dichtst benaderde, waar hij zeide: „De pers is een orga nisme. dat zich niet uitdrijven laat. Ik kan mijn gezin verbieden naar de film te gaan; ik kan het beletten naar de radio te luisteren. Maar de krant, komt toch binnen en moet gelezen worden, al was het maar om 't distributie-nieuws". Hierop zou ieder de gevolgtrekking ver wachten. dat het blijven doorverschij nen van een courant dus nooit, in zich- '.iïïë é'.A* - (Anefo-Pala) De heer Brerton in Zuid-Afrika houdt er een paar niet alledaagse huisdieren op na. n.l- twee jonge leeuwen, die nogal vriendschappelijk omgaan met zijn twee Schotse terreirs. De heer Brerton met zijn dieren aan de wandel. zelf. als fout kan en mag worden aan gemerkt. Maar hier had ieder het mis; Z. Exc. concludeerde uit de eigen stel ling alleen maar. dat de pers dus een veel groter invloed heeft dan film en radio; en dat men bij de zuivering bij haar een andere maatstaf moet aan leggen. De heer Kortenborst (Kath.) bena derde het vraagstuk eveneens zeer dicht, door te vragen of er geen aanleiding tot een soort liquideren der gehele zuive ring bestond, daar men toch bij de po litieke delinquenten zelfs tot massale vrijlating is overgegaan. Hij pleitte hier niet voor ..foute" journalisten en bedrij- ven- j Overigens hield deze afgevaardigde ee„ uitvoerig gedocumenteerd betoog, waar in alles werd naar voren gebracht wat ons blad in de artikelen over dit onder werp bereids heeft belicht. Een fractiegenoot van hem. de heer Koersen, bleek het niet in alles met hem eens- Deze vond. dat er schrikbarende ontduikingen van zuiveringsintspraken plaats hadden en achtte onteigening van dagbladbedrijven gewenst. Ook mevr. Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) en de heer Roosjen <A.R.) sloten zich op ver scheidene punten bij het Dinsdag ge houden betoog van de heer Burger Ar beid) aan. Zodat er inzake de perszui vering geen scheidslijn naar de politieke partijen schijnt te lopen doch tegen over elkander staan wat wij zouden wil len noemen gematigden tegen onvër- zoenlijken. of wil men: ex-illegalen, die zich vooral jegens de heer Kortenhorst in veelvuldige interrupties uitten. Op een daarvan, van de heer Goedhart (Arbeid) moest de heer Kortenhorst antwoorden, dat hij deze beneden het peil van een fatsoenlijke interruptie achtte- Minister Gielen was kort in zijn ant woord: Hij vond in art. 2 voldoende ge formuleerd. waarop de zuivering steunt en hoe de berechting dient te geschie den. Voor disculperingsgronden zag spr. geen aanleiding. Die zouden maar tijd rovend werken en zou men zich willen' beroepen op Befehl 1st Befehl? (O. Bo vendien moeten wij het oog op de toe komst gericht houden, aldus Z. Exc. Ik ben geen pessimist; doch stel eens, dat wij opnieuw het slachtoffer van een aanval zouden worden. Wat zouden de journalisten dan een disculperingsgron den voor de komende zuivering uitden ken (!)- Spr. vindt, dat wij opvoedend moeten werken. De Grondwet verbiedt alleen preven tieve censuur en spr. kan niet inzien, dat het certificaat met de Grondwet in strijd zou zijn. Het droit de répoinse heeft spr. niet nodig voor de zuivering, noch voor de distributie der outillage, noch voor de GANDHI BLIJFT VOOR EENHEID. Gandhi, die steeds een voorstander vq.n een onverdeeld Voor-Indië is ge weest, zeide het volste vertrouwen te hebben, dat de twee delen zich uitein delijk weer zullen verenigen. Hij deed een beroep op de leider van de Mo hammedaanse liga, Djinnah, in de vol gende woorden: „Gij hebt gekregen, wat ge wilde. Nu moet ge de andere partijen tot een conferentie uitnodigen om on afhankelijk van de Britten een oplos sing te vinden". ï5e vertegenwoordiger van de onaan raakbare Djogendnath Mandal gaf uit drukking aan zijn bezorgdheid over de 52,000.000 paria's, die in Hindustan zul len komen te wonen en „onder de congrespartij zelfs de geringe politieke rechten, welke zij thans genieten zul len verliezen". De schippers van de haringvloot staken in volle zee „de koppen bij elkaar" via de radio naar aanleiding van berichten over daling der haringprijzen. Via het hospitaal-kerkschip „De Hoop" werd ge stemd en besloten een telegram aan de minister te zenden. Een der schippers aan boord van zijn (su.wier in gesprek met zijn collega's. - (Foto ANP) KOEL WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Aanvankeijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later brekende bewol king met een enkel buitje. Vrij koel. 6 Juni. Zon op: 4.23 uur; onder: 20.54 uur. Maan op: 23.44 uur; onder: 5.57 uur (11 Juni L.K.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 5.30 en 17.47 uur. Hongaarse gezanten weigeren terugkeer. De Hongaarse nationale vergadering zal een wetsontwerp behandelen, waar bij de voormalige premier Ferenc Nagy van zün nationaliteit wordt ontheven en waarbij zijn bezittingen onder de boe ren worden verdeeld. De Amerikaanse regering heeft de Russische voorzitter van de geallieerde bestuursraad te Boedapest verzocht om uitlevering aan de Amerikaanse vertegenwoordiger in die raad van co- pieën van alle documenten e.d- die, naar beweerd wordt, het aftreden van Fe renc Nagy hebben teweeg gebracht. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd, dat het verzoek is gedaan op grond van een artikel van het sta tuut van de geall. bestuursraad bepaalt, dat de regeringen van Engeland en de V.S het recht hebben afschriften van alle documenten t£ verlangen, die deze re geringen interesseren, Dit is de tweede stap van Amerika na de wijziging van het regiem in Honga rije. De eerste was het blokkeren van het crediet voor de aankoop van sur- plusgoederen. Naar radio-Frankfort meldde, hebben de Amerikaanse autoriteiten voorts de permissie voor Hongaarse vliegtuigen om over het door de Amerikanen bezette ge bied van Duitsland en Oostenrijk te vlie gen. ingetrokken. Als reden werd opgegeven dat verzoe ken van Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen om een luchtdienst op Hon garije in te stellen door de Hongaarse autoriteiten niet waren ingewiligd. De Hongaarse gezanten te Londen en Bern hebben evenals die te Washington geweigerd aan hun terugroeping door de Hongaarse regering gehoor te geven. De Hongaarse gezant in Zwitserland, Ierenc Gordon, verklaarde: „De staats lieden. die door het vertrouwen van de meerderheid van het Hongaarse volk in leidende posities waren benoemd, rijn een voor een met terroristische metho den verwijderd". Hy acht de huidige regering derhalve niet representatief. De nieuwe Hongaarse premier Lajos Dinnyes heeft een beroep op het volk van Hongarije gedaan om zich te ver enigen in het streven naar het gemeen schappelijk doel: vrijheid. Dinnyes ver klaarde. dat iedere burger recht heeft op vrijheid van mening, godsdienst en vergadering- Dinnyes, die lid is van de partij der kleine bezitters, legde er de nadruk op. dat hij als minister-president geen partijvertegenwoordiger, doch die naar der gehele natie zou zijn. MODERNISERING VAN HET PANAMAKANAAL? Naar verwacht wordt, zal aan het Amerikaanse Congres worden verzocht zijn goedkeuring te verlenen aan een programma van vele millloenen dollar ter modernisering van het Panamaka naal, dat uit strategisch oogpunt een sleutelpositie op het Westelijk halfrond inneemt. Naar verluidt, zijn de Ameri kaanse leger- en vlootautoriteiten ech ter ernstig verdeeld in hun mening over de vorm, welke deze modernisering moet aannemen om aan de eisen van een atoomtijdperk te beantwoorden. V.S. WILLEN SCHADEVERGOEDING VAN JOEGO-SLAVIË. Te Washington is bekend gemaakt, dat de VB. opnieuw schadevergoeding van Joego-Slavië hebben geëist voor de twee Amerikaanse transportvliegtuigen, die vorig jaar door Zuid-Slavische jachtvliegtuigen zijn neergeschoten. De Joegoslavische regering heeft 150.000 dollar vergoeding gegeven voor de 5 Amerikaanse piloten, die bij de incidenten hun leven verloren, doch weigert de vliegtuigen, welker waarde op 400.000 dollar wordt geschat, te ver goeden. beroepsinstantie. Htf wil de beslissing hierover (art. 19) aan de Kamer over- Ook over de samenstelling van de Raad van Beroep valt met de mnister te pra ten. Over misbruik van het perskapitaal denkt spr. niet lichtvaardig, doch als men over onteigening begint, heeft hy met de Grondwet te maken. De toezeg ging van de Londense Regering aan de nieuwe bladen acht spr. een ereschuld. De inlossin® daarvan ziet hij echter niet op de wijze als de heer Burger. Het naamsverbod acht spr. geboden; alleen reeds tegen de vroegere N.SB-- bladen. Maar ook tegenover andere kranten. Dit is een- psychologische kwes tie. De mensen hadden een hekel aan sommige bladen. De minister zeide er evenwel niet bij, waarom hij dan de mensen niet zelf laat kiezen. De Persraad heeft spr. nodig voor ad vies in gewichtige beslissingen- Hij wordt benoemd op voordracht van de persor ganisaties. Wat betreft de houding van het Epis copaat hebben voorgesteld en hoe zij in zijn verantwoordelijkheid op anderen mag afwentelen. Ook rijst de vraag, hoe de betrokkenen hun zaak aan het Epis copaat hebben vorgesteld en hoe zij in begrijpelijke angst daartoe zijn geko men. Zwarte handel in certificaten heeft niet plaats. Mevr. Wttewaall vergist zich klaarblijkelijk met papier toewijzingen, aldus spr. Heden voortzetting. Abd'el Krim wil terug naar Marokko. In een exclusief interview met United geloof, dat- er geen verder bloedvergie ten behoort te zijn. Ik geloof,J dat het imperialisme uitsterft, doch Frankrijk en Spanje moeten dat ftit nog erkennen". De leider der Rifkabylen zeide dat het mogelijk was dat de Franse rege ring het plan had gekoesterd om hem als een werktuig tegen de Sultan van Marokko te gebruiken. „Zij zou daarin nooit geslaagd zijn", zeide hij, „Na een- en-twintig jaar verklaar ik weer mijn trouw aan de sultan en steun ik vol komen zijn tegenwoordige houding, zo als die gedurende zijn recent bezoek aan Tanger kenbaar is gemaakt. Indien de Franse unie betekende een vrije allian tie van onafhankelijke staten met Frankrijk, dan zou ik de laatste zijn om dit te veroordelen uit wraak voor het verleden, doch vandaag zie ik vele Ara bische en Aziatische staten bevrijd, ter- 'wijl Marokko onder dezelfde vorm van dominatie blijft als in 1926. Ik wil naar Marokko gaan en wat ik voor Marokko wil, is afschaffing van de kunst-matig verkregen verdeling en verder politieke -onaf hankel ijkheid". In zake de groeiende belangstelling van de Verenigde Staten en Rusland voor Noord-Afrika, zeide Abd'el Krim „Ik geloof dat de Islam ons kan be schermen tegen de gebreken van zowel het kapitalisme als het communisme". Belangrijke archiefvondsten te Berlijn. O.A. BETREFFENDE HET BOMBAR DEMENT VAN ROTTERDAM. Het onderzoek dat in Duitse archie ven te Berlijn ingesteld wordt door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie met medewerking van het Directo raat-Generaal voor de bijzondere rechts pleging en de krijgsgeschiedkundige sectie van de generale staf. heeft reeds geleid tot de ontdekking van talrijke voor ons land belangrijke documenten Daarbij bevinden zich o.a.: een volledig dossier over de Duitse invasie van Ne derland. België en Luxemburg; versla gen van de voormalige Duitse gezant in Den Haag, graaf Zech; correspondentie van gezant Bene, vertegenwoordiger van von Ribbentrop tijdens de bezetting; geheime Duitse rapporten over de stem ming in bezet Nederland; verslagen van het bombardement van Rotterdam, ge schreven door geïnterneerde Duitse in woners; 'n rapport van de beruchte dr. Wohltat over de politieke en economi sche situatie, in Nederland eind Mei 1940; correspondentie van de Duitse ambassade in Madrid over de positie van Nederlandse Engelandvaarders in Spanje; een uitgewerkt plan voor de economische uitbuiting van de bezette landen van West-Europa, daterend uit 1941; een dossier over het optreden van door het Ostmiriisterium aangestelde zwarte handelaren in Nederland; stuk ken over de verplaatsing van de Indi sche gijzelaars uit Buchenwald naar Nederland; begrotingsontwerpen van het Rijkscommissariaat voor 1943 en 1944 en ten slotte talrijke stukken, af komstig uit de Duitse ambassade te Tokio, die licht werpen op de politiek van Japan in de bezette gebieden van Zuid- en Zuid-Oost Azië. Dr. Beel en minister Jonkman naar West-Indië. De parlementaire journalisten hebben de minister-president dr. Beel gister avond een diner aangeboden, waaraan op hun uitnodiging ook aanzaten de voorzitters der Eerste en Tweede Ka mer. de heren prof. mr. R. Kranenburg en mr. J. van Schaik. Tijdens de maaltijd heeft de minister president een rede gehouden over aan gelegenheden betreffende Indonesië. In het verloop daarvan heeft hij o.m. medegedeeld, dat hü voornemens is zich met zijn ambtgenoot van Over zeese Gebiedsdelen ook naar Suriname en Curaqao te begeven. Dit klemt te meer, aldus de minister, omdat deze staatsdelen, die gedurende de afgelopen jaren in vrijheid de poli tieke ontwikkeling van de wereld vol gend. de gemeenschappelijke oorlogsin spanning met volle overtuiging hebben gesteund, recht hebben op onze volle dige medewerking bij de spoedige ver wezenlijking van onze gemeenschappe lijke democratische idealen. Een V.N.-weermacht? De Amerikaanse regering steunt ten volle de vorming varf een leger, marine en luchtmacht der V. N., welke vol doende sterk zijn om' een bedreiging van de internationale vrede in welk deel van de wereld ook het hoofd te kunnen bieden, aldus verklaarde de Amerikaanse gedelegeerde, Herschel Johnson, tijdens de vergadering van de Veiligheidsraad, welke debatteerde over het verslag van de militaire-staf com missie. Hy verklaarde: „Indien de strijdkrachten der V. N. effectief zullen zijn. moeten alle leden der V. N. een systeem van bases ter beschikking stellen, van waaruit de troe pen der V. N. kunnen opereren". De belangen van de V. N. moeten boven de zelfzuchtige belangen van elke indivi duele natie gaan". De Belgische afgevaardigde, Van Langerihove, sprak voor de kleine lan den en gaf uiting aan zijn ernstige bezorgdheid ten aanzien van het rap port. dat aanbeveelt, dat de strijd krachten der V. N. niet tegen een der grote vijf kunnen worden gebruikt. Dit was in tegenspraak met het handvest der V. N. en kwam in feite er op neer, dat de principes van het handvest niet voor de grote vijf golden, zo zeide hij. ARGENTINIË GRIJPT IN. De Argentijnse regering heeft pater Euseplo Zapaterregni, voormalig gees telijk adviseur van Benito Mussolini, bevel gegeven Argentinië binnen 24 uur te verlaten. Deze voormalige Francis caan was betrokken bij de plechtigheid, welke j.l. Zondag te Rosario plaats had en waar 'hulde werd gebracht aan Mus solini en het fascisme. Vittorio Musso lini, de zoon van de Duce, die op dat ogenblik te Rosario was, ontkende, dat hij de plechtigheid had bijgewoond. Voor het tijdvak van 8 t/m 21 Juni 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA. KB, KC 707 (serie E) E-01 brood: 800 gram brood; E-02 brood: 400 gram brood; E-01 boter: 125 gram boter; E-02 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; E-01 melk: 4 liter melk; E-03, E-05 melk: 7 liter melk; E-01 vlees: 100 gram vlees; E-02 vlees: 200 gram vlees; E-03 vlees: 1 Eng. pond: ca. 450 gram meat and vegetables (geldig t/m 5 Juli 1947); E-01'algemeen: 200 gram kaas; E-02 algemeen: 2 eieren; E-01 reserve: 125 gram margarine of 100 gram vet; E-03 reserve: 1600 gram brood: E-04 reserve: 125 gram margarine of 100 gram vet; E-05 reserve: 200 gram kaas; E-06 reserve: 800 gram brood; E-07 reserve: 125 gram boter. BONKAARTEN KD, KE 707 (serie E) E-ll brood: 800 gram brood; E-ll boter: 250 gram boter; E-12 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; E-13, E-15 melk: 12 liter melk; E-ll, E-12 vlees: 100 gram vlees; E-ll algemeen: 100 gram kaas; E-12 algemeen: 2 eieren; E-13 reserve: 800 gram brood; E-16 reserve: 500 gram rijst of kin dermeel (uit rijst bereid) of kin- der-biscuits. BONKAARTEN MA, MB. MC, MD, ME, MF, MG 707 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken) serie E) E-21 brood: 800 granu-brood; E-21 boter: 250 gram boter; E-22 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; E-21 melk: 5 liter melk; E-21 vlees: 300 gram vlees; E-22 vlees: 100 gram vlees; E-21 kaas: 200 gram kaas; E-21 eieren: 5 eieren. Op 12 Juni zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperingen waspoeder en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Juni a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk. waarop eerst met ingang van Maandag 9 Juni as. mag worden ge kocht. De bon E-03 vlees voor "meat and vegetables blijft geldig t/m 5 Juli 1947. De niet-aangewezen bonnen van de bonkaarten 705 kunnen worden vernie tigd. NADJAMOEDDIN NAAR BATAVIA. De minister-président van Oost-In- donesië, Nadjamoeddin. is voornemens omstreeks half Juni voor ongeveer 14 dagen naar Batavia te vertrekken om aldaar overleg te plegen en contacten te leggen. DOMINION-STATUS VOOR HINDOESTAN EN PAKISTAN (AFGHANISTAN^^ qPBIDSJAAB r7? b' et r V rs!i«N t Dtnc toncTAUJ^. ut- Bovenstaande kaart geeft een overzicht van de door Engeland voorgestelde verdeling van Bnts-Indië in de twee dominions Hindoestan en Pakistan De voornaamste Indische vorstenstaten zijn eveneens aangegeven. Zoals bekend, zal in de N.W. Grensprovincie door middel van een volks stemming worden uitgemaakt, of dit gebied al dan niet tot Pakistan zal be- pSafLrwordenhege«kendreedS ZCker' dat de *™aab geheel tot lijke'status5 ingeven n°g voprstelle n gekomen om Bengalen een afzonder- BINNENLAND De 17-Jarlge George Wetzels uit Te- gelen is bij het baden ln de Maas ver dronken hij kon niet zwemmen. Bij het maken van een dulksprong ln het zwembad ,Het Bakse Ven" kwam de student J. Hendriks uit Nijmegen, wo nende te Tilburg met het hoofd op de bodem terecht Tengevolge daarvan liep hl) een halswervelfractuur op, waaraan hij later ls overleden Tijdens een kort, hevig onweer bo ven Moergestel, sloeg de de bliksem in de boerderij van de landbouwer D. Ketelaars. De boerderij brandde geheel uit. Te Nijmegen zijn 2 Jongelui bil het zwemmen verdrongen, nl. de 21_jarige J. W. M. F H.. die ln de Waal verdronk en de 24-Jarige J. S., die een bad nam in het Maas-Waalkanaal, dat een verboden zwemwater ls. Een grote bosbrand heeft nabij Wellerlooi ln Noord-Limburg een aanzien lijk stuk natuurschoon verwoest. Bij het zwemmen ln de Waal is de 25- jarlge P K uit Tlel verdronken. De staten van Curacao hebben de ontwerp-begrotlng voor 1948 na dagen lange debatten aangenomen. De sergeant van de Kampeital Ma- suda Mljjoshl. die berucht was wegens zijn folteringen van burgers tijdens de- Japanse bezettingsjaren ls door een exe cutiepeloton te Ambon terechtgesteld. Te Den Haag hebben pl.m. 200 ma rine-officieren een vergadering gehouden, waarbij opgericht is een vereniging van officieren der Kon. Marine, die een over koepeling zal zijn van de vooroorlogse verenigingen. Van 14 tot 16 Juni zal te '-Graven- hage de tweede conferentie van de Bel gisch-Nederlands-Luxemburgse Interpar lementaire unie worden gehouden. Het 22ste muziekfeest van de In ternational Society for Contemporary Music zal volgend jaar ln Amsterdam plaats vinden. De sectie Holland van bo vengenoemde vereniging ls dan de orga nisatrice. Post voor de militairen a/b. van het ms. „Tablnta" dient uiterlijk 9 Juni a.s. ter post te zijn bezorgd wil zij op tijd voor uitreiking in Port-Sald zijn. Wil men cle correspondentie bij de aankomst ln Batavia bezorgd hebben .dan moet zij op 20 Juni a.s. gepost zijn. BUITENLAND Het Amerikaanse Huls van Afge vaardigden heeft zijn detflnltieve goed keuring verleend aan de wet tot het nemen van talrijke beperkende maat regelen Inzake de vakverenigingen en haar leiders. Het wetsontwerp ls thans naar de Senaat gezonden De subcommissie der V. N. voor de persvrijheid heeft aan het eind ran een 16-daagse zitting de agenda opgesteld voor de conferentie voor de persvrijheid, die ln Maart 1948 m een nader te bepa len land van Europa zal worden gehou den, met de stem der Sovjet-unie tegen. Volgens te New-York ontvangen be_ richten ls het stoomschip Emperor", dat op de gTote meren vaart, ln het Boven Meer gezonken. 12 personen zijn omge komen. *21 werden gewond. Het Amerikaanse ministerie van financiën deelde gisteren mede. dat Gr._ Brittannië opnieuw 200 millloèn dollar heeft opgenomen van zijn Amerikaanse lening ten bedrage van 3750 millioen dol lar. In totaal ls thans 1.950 millioen dollar opgenomen Twee Joodse Jongens beneden de 18 Jaar z(jn wegens ^sabotage tegen de spoor, wegen door een Brits gerechtshof te Je ruzalem tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Een geheime radiozender, die zich ..Radio Bormann" noemt, naar de ver dwenen plaatsvervanger van Hitler, en die naar men zegt. werkt op de 30-meter band, houdt zich. naar te Berlijn ver luidt, bezig met het vrspreiden van oor- logsgerucliben ln Duitsland. De zender zou in de vroege morgenuren werken. Australië zal. volgens mededeling van de minister van verdediging, ln de komende vijf Jaren een bedrag ad twee en een half milliard gulden besteden aan zijn verdedigingsstelsel in vredestijd. Het nieuwe vliegtuig voor persoon lijk gebruik van president Truman, een 4_motorige DC-6 met een kruissnelheid van ruim 500 kilometer per uur. Is uit de werkplaats gekomen. Het zal „Indepen- dance" heten. De Parijsche spoorstaking breidt zich. uog uit, evenals ln enkele autofa- brleken. Eenige vooraanstaande persoonlijk heden ln Groot-Brittannlë hebben per post een brlef-enveloppe ontvangen, welke explosief poeder bleek te bevatten. De enveloppen waren gepost in Italië. De politie heeft de zaak in onderzoek. Daar de ontvangers argwaan hadden, ls er niets gebeurd De brieven waren gericht aan sir Stafford Crlpps, minister van handel, John Strachey minister van voedselvoorziening Arthur Greenwood, geheimzegelbewaarder en een aantal hoge functionarissen, die met het bestuur van Palestina te maken hebben. Voor het eerst na de bevrijding hield de Alg. Ned. Drogistenvereniging haar Jaarvergadering ln Amsterdam Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Jan sen uit De Koog (Texel), tot secretaris de heer J. Spaander uit Haarlem, tot vice-voorzltter J. van Harteveld uit Lel den en tot 2de secretaris M. de Ruyter uit Duivendrecht. De massale invoer van nylonkousen ln België heeft tot een. overzad«*glng van de markt geleld. De prijzen onder vinden hiervan de weerslag en waar men t(jdens het voorjaar van verleden Jaar nog fr. 75 moest betalen, kan men dit artikel op het ogenblik verkrijgen voor fr. 60. De overvloed en de steeds dalende prijzen hebben ook grote lnrioed geoefend op de prijzen van zijden kousen. Sinds December 1946 ls de prijs hiervan met ongeveer 30% teruggelopen. De post van hoge commissaris voor de voedselvoorziening in Frankrijk zal worden afgeschaft. Ramadier zal diens functie overnemen. Ruhrmijnen terug onder Duitse leiding? Heden zal de laatste hand worden gelegd aan een plan voor het overdra gen van de steenkoolmijnen van het Ruhrgebled op 1 Juli van Brits bestuur aan een Duitse raad van technici en vertegenwoordigers der vakverenigingen aldus verneemt Reuter uit betrouwbare bron te Minden. Het plan ls uitgewerkt door dr. Viktor Agartz. de leider van het Duitse econo mische bestuur in de gecombineerde Brits-Amerikaanse zone. op last van het Britse militaire bestuur. Op 9 Juni zal het ter goedkeuring worden voorgelegd aan de economische raad voor beide zones. Het plan zou een einde maken aan alle Britse hulp bij het exploiteren der mijnen. Het is tevens waarschijnlijk dat het plan van Agartz. hoewel dit zich slechts met het Ruhrgebied bezig houdt, ook toegepast zal worden op alle andere mij nen in de Britse en Amerikaanse zones. Het plan heeft geen bemoeienis mei het toekomstig bezit van de mijnen, die „tijdelijk gevorderd" zullen blijven Van Franse zijde toont men zich zeer ontstemd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1