Behandeling Noodvoorziening Perswezen Voor-lndië krijgt nog dit jaar Dominion-Status Het „meten met twee maten" Driedelig anti-communistisch vierjarenplan der V.S. Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt WEERBERICHT 86ste Jaargang WOENSDAG 4 JUNI 1947 No. 26(398 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Heriny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Geen woorden maar daden Onze voorspelling, dat de terugkeer van de ministers Beel en Jonk man. vrijwel op de voet gevolgd door de heren Schermernorn en Van Poll, een aanwijzing vormde voor be langrijke voorstellen met betrekking tot het regeringsbeleid in Indië. heeft haar bevestiging gevonden in de dezer dagen gepubliceerde Nota, waarin de Commis sie-Generaal haar wederpartij in feite veertien dagen respijt geeft om zich er over uit te spreken of zij nu eigenlijk al dan niet bereid is loyale uitvoering te geven aan hetgeen door haar vrijwillig is ondertekend. In het ontkennende ge val zo zegt-de Nota. zal de Commissie- Generaal haar opdracht teruggeven en is het woord aan de Nederlandse Rege ring. Blijkens het gisteren door de Re- gerings-voorlichtingsdienst verstrekte communiqué heeft de ministerraad zich niet alleen volledig-achter de Nota der C.-G. gesteld, doch tevens bij voorbaat zijn standpunt bepaald ten aanzien van de twee mogelijkheden, welke de inder daad zeer concreed-gestelde Nota biedt. Zegt de „Republiek „ja", dan zal die be reidheid binnen zeer korte tijd ook moe ten resulteren in daden en in dat geval is de Nederlandse regering" bereid op ba sis van wederkerigheid over te gaan tot vermlndermg van ons troepencontingent in Indië. Zegt de Republiek evenwel „neen dan acht de regering o i. volkomen te recht voortzetting der onderhande lingen "nutteloos en „zal zij overeenkom stig haar verantwoordelijkheid op an dere wijze streven naar een oplossing van de thans in Indonesië bestaande onhoudbare toestand". Gelet op de gunstige indruk, welke de Nota in 't economisch zwaar-geïnteres- seerde buitenl. heeft gemaakt, zal de Re publiek zich naar ons gevoelen eenvou dig de weelde niet kunnen veroorloven om „neen" te zeggen en zal zij mitsdien ,.ja" laten horen. Wel is waar hebben verschillende buitenlandse persbureaux op grond van „betrouwbare inlichtin gen" reeds melding gemaakt van diver se bezwaren, welke aan republikeinse zijde zouden bestaan tegen een zevental met name genoemde punten van het Nederlandse „ultimatum", doch o.i. moet hierin in de eerste plaats een poging worden gezien om door nieuwe, liefst eindeloze besprekingen, de beslissing naar een zo laat mogelijk tijdstip te ver schuiven. Terwille van haar eigen pres tige kunnen de Nederlandse punten dooi de Republiek niet zonder slag of stoot worden aanvaard, aangezien de Repu bliek daardoor min of meer zou toege ven. dat deze punten in feite niets an ders inhouden dan hetgeen reeds maan den geleden te Linggadjati werd over eengekomen. Neen, wij kunnen vooralsnog niet aan nemen. dat de leidende figuren te Djok jakarta zó weinig werkelijkheidszin be zitten, dat zij bereid zouden zijn de con sequenties van een botte weigering te aanvaarden. Dat zou ongetwijfeld in het buitenland een zeer ongunstige indruk maken en in ernstige mate afbreuk doen aan de republikeinse goodwill in deze kring, die als gevolg van de traineer- politiek der Indonesische leiders in de laatste tijd toch al aan het afnemen is- Zien wij het goed. dan zal in D jok ja een hevige strijd worden gevoerd tussen de in Batavia zetelende republikeinse rege ringsvertegenwoordigers die over het al gemeen een zekere neiging tot samen werking vertonen en van wie minister president Sjahrir als de exponent- moet. worden beschouwd en de Djokja- groep, wie de 100 Merdeka als onmid dellijk bereikbaar ideaal voor ogen staat. Bij volslagen gebrek aan waarnemers in die hoofdstad, blijft het uiteraard moei lijk de stemming aldaar te peilen, doch rekening/ houdend met het de Ooster lingen aangeboren gevoel voor diploma tie, waardoor zij precies weten hoever zij kunnen gaan, lijkt ons een intern compromis in de zin van een bevestigend antwoord op de Nederlandse vraag het meest waarschijnlijk. Nu onze regering onder invloed van de feitelijke ontwikkeling zich eindelijk heeft verstout om een krachtiger geluid te laten horen dan wij tot dusverre in haar Indische politiek ooit hebben ver nomen en wij verheugen ons daar over van ganser harte! zou het er dus. wanneer onze veronderstelling werke lijkheid zou worden de schijn van heb ben alsof daarmede de zaak in het sta dium van de kannen en kruiken zou zijn gekomen. Wy willen bij voorbaat waarschuwen tegen deze misvatting. Ook het ac- coord van Linggadjati werd in de door dg Republiek gewenste vorm vrijwillig ondertekend en er is nochtans naar letter en geest niets van terecht ge komen. Het heeft, ondanks al onze goe de, progessieve bedoelingen, geleid tot een, naar het woord der regering, onhoudbare toestand! Eer bekend Friesch spreekwoord luidt, vertaald: „Zeggen is niets, doèn da's een ding" Of anders gezegd: Niet op wóórden, maar op daden komt het aan. Nederland heeft, behalve de vervul ling van zijn historische roeping in In dië, twee sterke troeven in handen. De eerste is de buitenlandse erken ning van onze gerechtvaardigde aan spraken en rechten in de Indische Ar chipel. (Dat wij ons ook terdege bewust zijn van onze verplichtingen, blijkt uit de regeringsverklaring, dat onder alle omstandigheden een loyale uitvoering van het Linggadjati-accoord het richt snoer van ons beleid zal blijven). De tweede is de aanwezigheid van on ze troepenmacht overzee, welke momen teel de enige garantie vormt, voor de verzekering van veiligheid en rech.t. Het is de dure Nederlandse plicht deze troefkracht niet te verzwakken voor aleer de Republiek haar bereidheid tot het nakomen der vrijwillig aangegane verplchtingen metterdaad heeft ge toond. Sans-atout moge in het bridgespel als de hoogste bieding gelden, in de poli tiek is haar waarde nihil REORGANISATIE PARTIJ- ONDERWIJS IN DE SOVJET-UNIE. Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat het gehele systeem van communis tisch partijonderwijs de laatste maan den radicaal gereorganiseerd is. In de grote steden van de Sovjet-Unie zijn op het ogenblik in totaal 60 partjjscholen met tezamen ruim 18.000 leerlingen. rr' (Van onze parlementaire redacteur). De Regering ziet het belang van de pers niet voldoende in. zo constateerde dc heer Korthals (Vrijheid) m een voortreffelijke en krachtige rede in de Tweede-Kamervergadering van gisteren Dat blijkt uit de verlaging van de pa piertoewijzing en uit de langzame be handeling van het hele persvraagstuk. Het gevolg van dit laatste is, dat het onderhavige wetsontwerp weer een spoedkarakter draagt. Na zich gekeerd te hebben tegen art. 19. dat een eigenaardige regeling van het droit de réponse bevat, besprak de heer Korthals de twee hoofdpunten, t.w. de zuivering en de voorziening in outillage der bladen. De zuivering heeft iets van een loterij, aldus spr., waarbij men al dan niet betrokken is en al of niet straf krijgt, al naar het lot valt. De minister wil de fabrikanten van kranten niet gelijk stellen* met die van dakpannen; maar ook niet met die van films of boeken? Evenals bij de be- drijfszuivering moet ook bij deze opzet bewezen worden, doch bij de pers neemt men de schuld al bij voorbaat aan. Dit is meten met twee maten; dit is in strijd met ons rechtsgevoel en met ons rechtsstelsel. Spr. citeerde de rede van minister Beel van 22 Jan. 1946 en het oordeel van de Kath. Dagbladpers ter zake en wilde alsnog in het ontwerp disculperingsgronden opgenomen zien. De deskundige is een figuur van hy bridisch karakter. Spr. vroeg voorzie ning hierin en ook een sneller uitspraak na de behandeling in de zuiveringscom missie. Het verbod tot het voeren van een bepaalde naam wordt thans voor gesteld als het sluitstuk der perszuive ring. Echter slechts voor „apert foute" kranten. Wat is apert fout? Deze be woording moet tot willekeur leiden, en aan het creëren van zo grote willekeur kan mijn fractie niet meedoen, aldus spr. Hij hekelde het „grijpen van on grijpbare gevallen" en betoogde dat niet de Persraad doch de Justitie op het na komen der uitspraken moet toezien. Spr. stelde voor, de betrokken artikelen terug te nemen. De Persraad bemoeit zich inderdaad met de persvrijheid. Het certificaat van geen bezwaar zelf is in strijd met art. 7 der Grondwet, dat uit drukkelijk zegt, dat niemand vooraf verlof nodig heeft om gedachten of ge voelens door de drukpers te openbaren. Wie zo hard schreeuwen om persvrij heid bedoelen winstvrijheid, onderstel de de heer Schoonenberg (Comm.) De Zuivering van Hongaarse boerenpartij. Het bestuur van de Hongaarse party der kleine boeren heeft besloten, dat alle leden van de partij de grootste in de coalitieregering voor een zui veringscommissie van vijf personen moeten verschijnen, zulks om de sa menwerking binnen het kader van de coalitie te bevorderen. De thans afgetreden Hongaarse pre mier, Ferenc Nagy, is door de politieke commissie van de partij der kleine be zitters met algemene stemmen als lid der partij geroyeerd. Ook de vroegere minister van het Hon gaarse p?,rlement. Varga, die evenals Nagy van medeplichtigheid aan het gomplot tegen de regering werd be schuldigd en, naar thans wordt gemeld, uit Hongarije is ontsnapt, is uit de partij gestoten. De Hongaarse gezanten te Washing ton, Londen, Bern en Parijs zijn naar Boedapest ontboden om verslag uit te brengen. ex-illegale bladen moeten de voorkeür hebben bij het drukken, vervolgde hij, zich beklagend over vermeende plage rijen tegen de Haagse uitgave van „De Waarheid". Spr.'s fractie zal vóór het ontwerp stemmen, want het is een stap vooruit. Ook de heer Burger (Arbeid) leek vóór het ontwerp, hoewel hij dit een legaliseren noemde van de regeling, die de oorzaak is geworden van het mis lukken van de perszuivering. Het recht van drukkerij bezitters wordt volgens spr. te veel ontzien. De vraag moet ge steld. of deze eigendom niet misbruikt is tot schade van het geestelijk welzijn der gemeenschap. Ook dqze spreker had bezwaren tegen de verdeling der outil lage en signaleerde ontduikingen van uitspraken, naar hij meende, waartegen het aanwijzen van enige onbezoldigde rijksveldwachters geen remedie is. Het is ondermijnend voor ieder rechtsbe wustzijn als men regelen maakt, die niet naar hun wezen worden nageko men. Spr. stelde voor, de beroepsinstan tie niet geheel doch slechte in meerder heid uit juristen te doen bestaan; en zou wel een nieuw artikel wensen in te lassen dat het verbeurd-verklaren van dagbladbedrijven mogelijk maakt. In de aanvang der vergadering nam de Kamer een achttal hamerstukken aan. Vandaag voortzetting. Ernstige woorden van Senator Van den Berg. TEGEN DE SOVJETS. De republikeinse senator Vandenberg verklaarde, date,,de V.S. niet al te veel lapger kunnen wachten" op de sa mep- working der Sovjet-unie inzake het tot stand brengen van de vrede met Duits land en van een „een geheel vormend Europa". Hij drong aan op spoedige ratificatie van de vredesverdragen met Italië, Bul garije, Hongarije en Roemenië, daar actie ten aanzien van regelingen met Duitsland en Oostenrijk door uitstel in dit opzicht zou worden tegengehouden. ,.Op zekere dag zullen wij deze verdra gen met Duitsland en Oostenrijk heb ben, zelfs indien wij, ongelukkigerwijs, door de omstandigheden gedwongen v/orden de vrede in onze zones alleen tot stand te brengen". De V.S. zouden ook spoedig gedwongen kunnen worden, aldus Vandenberg, zon der toestemming der sovjets een ver drag betreffende internaitonale com tróle op de atoomenergie te sluiten. Vandenberg noemde de „communisti sche coup in Hongarije" een verrader lijke overwinning. De vervanging van Nagy door Dinnyes is het omverwerpen van een gekozen regering en kan wel licht een kwestie worden, die mettertijd voor het forum der V.N. zal verschijnen. Onderzoekingen onthulden feiten, die zo verdacht zijn, dat het misschien de plicht der V.S. wordt om aan te drin gen op behandeling van deze kwestie door de V. N. Alle partijen aanvaarden Britse voorstellen. Attlee heeft onder luide toejuichingen in het Britse parlement medegedeeld, dat Voor-lndië nog dit jaar de status van dominion zal krijgen. Het land kan desgewenst later uit het gemenebest treden. Attlee gaf een schets van het plan der regering, volgens hetwelk de kwestie Pakistan door Voor-lndië zelf gebiedsgewijze zal worden geregeld. Het plan is gunstig ontvangen door de lei ders van Congrespartij. Moslemliga en Sikhs. Het zal van hiin beslissing af hangen, of de onmiddellijke machte' overdracht aan een of aan twee auto riteiten zal geschieden. Reuter's politieke correspondent heeft vernomen, dat dë Britse regering voor nemens is binnen acht weken de nodi ge wettelijke maatregelen te nemen om Voor-lndië in twee zelfregerende do minions te hervormen. Men gelooft.dat twee gouverneur-generaals, een voor Hindoestan en een van het Mohamme daanse Pakistan, nodig zullen zijn. Een belangrijk punt in het Britse plan is. dat de huidige constituerende vergadering haar werk zal voortzetten, doch dat de door haar te vormen con stitutie niet van toepassing kan zijn op die delen van het land, die niet bereid zijn deze te aanvaarden. De rest van het plan geeft een ge detailleerde procedure om vast te stel len, of de door de Mohammedanen voor Pakistan opgeëiste provincies bereid zijn BELASTINGVERLAGING IN AMERIKA. De Amerikaanse Senaat heeft met 43 tegen 29 stemmen het wetsontwerp aan genomen. waarbij de belasting met 4.000.000.000 dollar zal worden verlaagd. Het Huis van Afgevaardigden heelt het ontwerp met 220 tegen 99 stemmen aangenomen, doch om een eventueel presidenteveto te overstemmen zou in beide huizen van het parlement een 2/3 meerderheid nodig zijn. In de Haarlemmermeer is men thans druk bezig met het voldoen aan de ver plichting om in de periode van 2 tot 12 Juni het aardappelgewas te bespui ten met een half procents oplossing calcium Arsenaat ten einde de colorado kever zo effectief mogelijk te weren. de constitutie te aanvaarden dan wel eigen constituerende vergaderingen wensen te vormen. De provincies Pends- jah en Bengalen, waar de Congrespartij ook aanspraak op doet gelden, moeten in een Mohammedaans en een Hindoes deel worden gesplitst. Elk deel moet voor zichzelf uitmaken, voor zover de provincie niet definitief verdeeld wordt, waarote het wil behoren. Daarna wordt door elk deel gestemd over het al of niet verdelen van de provincie. Zowel Mountbatten, Nehroe alsDjin- nah hebben voor de radio gesproken. Allen waren het eens, dat de getroffen regeling in de gegeven omstandigheden waartoe het wil behoren. Daarn| wordt Eisen van Belgisch vakverbond. O.A. OPHEFFING LOONSTOP. Het congres van het Belgisch vak verbond heeft een motie aangenomen, waarin de afgevaardigden er op wijzen, dat de politiek van lonen en prijzen, zoals deze thans door de regering wordt gevoerd, moet worden voortgezet, doch dat de handhaving hiervan gemakke lijk in overeenstemming te brengen is met een politiek van aanpassing der lonen. Het congres eist dientengevolge 0.a.: 1. De afschaffing van de loonstop en het aanwenden van middelen, die geschkit zyn om tot een aanpassing der lonen te geraken. 2. Verhoging der gezinsvergoeding voor het eerste en tweede kind. 3. Betaling van 10 wettige feestdagen 1.p.v. 8. 4. Dubbele bezoldiging voor de jaar lijkse vacantie Het Congres eist verder: 1. Medezeggingschap der arbeidersin de leiding der administratieve lichamen en diensten. -2. Het recht mede te beslissen inza ke de economische organisatie der be drijven. 3. De contróle op de kostprijzen en het financieel beheer. Het Belgisch vakverbond zal t-ot op de datum der nationale arbeidsconferentie een propaganda-campagne voeren. In dien d£ nationale arbeidsconferentie niet de verwachte resultaten oplevert, zouden de arbeiders gedwongen zijn hun eisen door een rechtstreekse actie kracht bij te zetten. Het congres drong verder aan op meer erkenning der vakbeweging en zeide morele en materiële steun toe aan de Spaanse democraten in hun steun te gen Franco. BULGARIJE WEIGERT TOEGANG AAN COMMISSIE VAN V. N. Volgens het Griekse nieuwsbureau hebben de Bulgaarse grenswachten aan de leden van de subcommissie van on derzoek* van de V, N. de toegang tot Bulgaars grondgebied geweigerd. De subcommissie wilde een onderzoek in stellen met betrekking tot nieuw voor gevallen grensincidenten. Een der Bul gaarse officieren zeide, dat men het vuur zou openen, wanneer toch gepoogd zou worden de grens te overschrijden. De subcommissie voltooide haar werk aan de Griekse zijde van de grens en vertrok daarna. Bedoelingovereenstemming. Reuter's correspondent te Washington seint, dat het diplomatieke „opperbevel" dat onlangs door Marshall, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken. is benoemd, zich bezig houdt met de uitwerking van een vierjarenplan om het totalitaire systeem en het commu nisme in Europa met wortel en tak uit te roeien en tegelijkertijd een duur zame bijlegging van de Sovjetrussische- Amerikaanse geschillen mogelijk te ma ken. Men is te Washington over het algemeen van oordeel, idat de Truman - doctrine om „vrije" volkeren der wereld te bevrijden van sommunistische druk, intimadatie en infiltratie, drie phasen telt. De eerste, zuiver negatief, bestaat uit het tegengaan van de uitbreiding van het communisme op die punten in de peripheric van de Sovjet-Unie en haar satellieten, waar, zoals in het geval van Turkije, de houding der Sovjet-Unie een voortdurende en verlammende militai re mobilisatiè noodzakelijk maakt. De V. S stellen zich ten doel hier te voor komen. dat nog meer „vrije" volken tegen hun wil totalitaire regiems op gedrongen krijgen. Als methode wordt dan gevolgd het steunen van democra tische regeringen door het verstrekken van wapenen, adviseurs en economische hulp. De tweede phase is positiefhet scheppen van ordelijkere en betere eco nomische omstandigheden in de door het communisme bedreigde gebied. Vooral in het Congres wordt de hou ding echter steeds meer, dat de V. S. niet voort kunnen gaan met het verle nen van hulp zonder verzekering te krijgen, dat de regeringen, die hulp ontvangen, concrete maatregelen zullen nemen om haar politieke en economi sche stelsels op democratische leest t schoeien. Ramadier beschuldigt communisten. NIEUWE STAKINGEN. Paul Ramadier, eerste minister van Frankrijk, heeft in een onverwachte rede in de Nationale Vergadering een hevige aanval op de communistische partij gedaan. Hij verklaarde, dat deze de huidige epidemie van stakingen in Frankrijk heeft uitgelokt. Ramadier sprak nadrukkelijk eii harts tochtelijk en wees herhaalde malen naar de communistische banken. Hij werd door alle overige partijen toege juicht, toen hij verklaarde, dat de com munisten de stakingen bevorderen om ae val van de regering te bewerkstelli gen. „Een regeringscrisis op dit ogen blik", zo zeide Ramadier, „kan het par lementaire stelsel in gevaar brengen. De regering zal er op toezien, dat dit niet gebeurt". DE STAKINGEN BREIDEN ZICH INTUSSEN NOG UIT. In de herstelwerkplaatsen der spoor wegen te Villeneuve Saint Georges hebben bijna 6000 arbeiders het werk neergelegd, daar zij meer brood en ho gere Jonen willen. Deze nieuwe staking gaat. gepaard met het besluit van de Parijse bakkers om een accoord, dat op het ministerie van arbeid tussen' gede legeerden is gesloten, niet goed te keu ren en dus hun staking voort te zetten. Er zijn te Parijs verschillende demon straties gehouden. De staking der arbeiders in de petro leumindustrie te Parijs gaat, nadat on derhandelingen zijn mislukt, onvermin derd voort en ook is er een. staking uit gebroken onder het Parijse gemeente- reinigingspersoneel De bouwvakarbeiders in het gebied van Parijs hebben besloten morgen de gehele dag te staken, indien zij niet vóór die tijd loonsverhoging hebben ontvan gen en de arbeiders in de auto-industrie aoen het langzaam aan of dreigen met symbolische stakingen. MARSHALL OVER MILITAIRE MISSIES IN VREDESTIJD. Voor de commssie van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden, die zich thans bezig houdt met het wetsontwerp over de uitzending van Amerikaanse militaire missies in vredestijd, heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, verklaard, dat, tenzij de V. S. militaire missies zouden zenden aan landen, die dit wensen, „een ander land" dit zou doen. Gevraagd, of de wet, indien zij zou worden aangenomen, bij de Sovjet-Unie vijandige gevoelens zou oproepen, ant woordde Marshall: „niet meer dan reeds het geval is ten aanzien van on ze missie in China". Marshall kon niet zeggen hoeveel mi litaire missies eventueel uitgezonden zouden worden. BINNENLAND Bij het zwemmen in zee nabij Kijk duin is de 14_Jarige Maria Schadee uit Loosduinen verdronken. De 39-Jarlge loodgieter A. G. van de Weele is te Den Haag. toen hij bezig was met de reparatie van een afvoerpijp. waar_ bij hij gebruik maakte van een schemer lampje. door kortsluiting gedood Een paard van de heer T. ln de buurtschap Daarle (gem Hellendoorn) had in de weide een dood veulen ter wereld gebracht. Het paard werd later aangeval len door honden ©n zodanig gewond, dat het bezweek. De 13-jarige A. Fransen uit Deurne- Zellberg werd door een uit Venlo komende trein op een onbewaakte overweg nabij Deurne gegrepen en vrijwel op slag ge dood. Door onbekende oorzaak brak brand uit in een der complexen van de hout- warenfabriek der fa. Bezemer en Zn. te Helmond, Een grote partij hout had vlam ?evat. De schade wordt geraamd op 100.000. Tijdens de blusslngswerkzaam- heden vielen twee leden der brandweer door het dak van een houtloods, ten ge volge waarvan zij vrij ernstig gewond wer den. Dr. J. H. van Royen. Nederlands am bassadeur in Canada, zal Woensdag a s. tijdens een openbare plechtigheid bij de Niagarawaterval aan Charles Daley, voor zitter van de Commissie van het Niagara, park officieel 6000 sierheesters, een ge schenk van de Nederlandse regering aan Canada, aanbieden. Deze zijn bestemd voor het gedachtenispark „Queen Victoria". De 7-jarlge J. W. Elslng, te Den Haag geraakte in het water van de Troelstra- kade en verdronk. i De 42-jarlge landarbeider J J. Kui pers uit Twljzel Fr.) werd tijdens werk zaamheden'ln de Wleringermeer door de warmte bevangen. Na een bezoek aan de dokter in Medemblik zakte hij op straat in elkaar en overleed spoedig daarop. Gistermiddag ls te Coevorden de tentoonstelling „Coevorden bouwt op" geopend door de Commissaris der Ko ningin in Drente. De criminele recherche te Batavia heeft een hoeveelheid gestolen Juwelen ter waarde van f. 100.000 achterhaald. Hierbij hebben twee arrestaties plaats gevonden. De herzieningswet dienstplicht- voorzieningen zal met ingang van 1 Juli a.s. nog niet ln werking kunnen treden, daar vertraging in de bewerking is ont staan Daarom zal het nodig zijn, de wet van 10 Januari tot het einde van dit Jaar van kracht te doen blijven. Gisterochtend heeft de wnd. burge meester van Amsterdam, de heer B C. Franke, de „Bakkersolympiade" te Am sterdam geopend. De recherche van de Almelose po litie heeft een omvangrijke zwarte han del in textiel ontdekt, waarbij o.m. 9000 meter overhemdenstof en een grote party lakens en katoen ter waarde van tien duizenden guldens op de Almelose zwarte markt kwamen. Er zijn verschillende ar restaties verricht. Aan het Jaarverslag 1946 van de Ned. Middenstandsbank N.V. te Amster dam ontleenen wil. dat het winstsaldo f. 798.091 99 bedroes (v. j. f. 575.240.69) waarvan f. 554.000 te reserveren. Voorge steld wordt 5% dividend utl te keren op de preferente en de gewone aandelen BUITENLAND Naar vernomen wordt, heeft een on bekend gebleven gevechtsvliegtuig op 31 Mei machinegeweervuur geopend op ba ders ln het overvolle zwembad te Wiener Neustadt. Een vrouw werd gewond. Óp 0 Nov. as. zullen ln Italië alge mene verkiezingen worden gehouden. Maandag as. zal het kabinet voor de constituerende vergadering verschijnen. Er zal dan gestemd worden over een motie van vertrouwen. Kolonel Aqdré de Wavrln beter be kend onder de naam „kolonel Passy" voormalig chef van generaal De Gaulle's Inlichtingendienst in Londen, is bij be sluit van de minister van oorlog veroor deeld tot 15 dagen militair arrest wegens het bekend maken van „belangrijke mili taire geheimen" in zyn memoires, welke ln een Parijs blad verschenen zijn. De Vietnamese" delegatie te Parijs heeft een communiqué uitgegeven, waarin de Franse vredes-voorstellen aan Indo- China worden verworpen, aangezien een der voorwaarden „onvoorwaardeiyke ont wapening" van de Vietnamese troepen, onaanvaardbaar ls. De Palestina-commissie der V.N. zal zich heden over een week naar Palestina begeven en haar hoofdkwartier te Jeruza lem vestigen. De Griekse regering heeft opnieuw bij de Veiligheidsraad protesten ingediend te_ gen Zuid-Slavlë en Albanië weeens grens- schendingen. Kardinaal Konrad von Preyslng, bis. schop van Berlijn, heeft aan de prlésteró van zijn diocees alle politieke activiteit verboden. In het gebied van Parys heerst een algemene staking van benzlne-verkopers, waardoor het verkeer ten zeerste belem merd wordt. De derde phase zou de oplossing moe ten brengen van het voornaamste vraagstuk, dat de Sovjetrussische-Arpe- rikaanse betrekkingen oplevert: een vredesregeling tussen de V. S. en de Sovjet-Unie (van meer belang zijn nog dan met Öuitsland en Japan) en een beëindiging van de heilloze periode van wederzijdse psychologische oorlogvoe ring. Men neemt aan, dat het onmid dellijk na de oorlog opgekomen gety van communistische actie aan het weg ebben is, ondanks al zijn streven, met het typische Sovjetgevoel voor realiteit van zijn taak zal afzien en er oprecht naar zal streven de moeilijkheden met de V. S. tot een oplossing te brengen en een waariyke vredesregeling voor do wereld te bewerkstelligen. OVEREENKOMST V.S.ARGENTINIË Het Witte Huis heeft na een confe rentie tussen president Truman, minis ter Marshall en de Argentijnse ambas sade een verklaring uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat beide landen overeengekomen zijn om met alle La tijns-Amerikaanse landen opnieuw be-r sprekingen te openen over het tot stand brengen van een verdrag van weder zijdse bijstand, waarin in de overeen komst van Chapultepec wordt voorzien. De overeenkomst van Chapultepec, drie Maart 1945 te Mexico City getekend, voorziet in gemeenschappelijke actie van de V.S. en de Latijns-Amerikaanse landen ingeval van agressie). Belangstelling voor diplomatieke posten te Djogja. Aneta meldt uit Batavia, dat verschil lende buitenlandse vertegenwoordigin gen de vestiging van verbindingsposten te Djogja overwegen. Vooral de consu laten van Amerika, Australië, Engeland en China tonen belangstelling. De uit voering dezer planrfen is afhankelijk van de totstandkoming van het Nederlandse verbindingskantoor, waarvan de vesti ging in voorbereiding is- De ontwikkeling van de haringprijs HARINGHANDEL MAAKT EXTRA-WINST. In tegenstelling met het vorige Jaar, toen de overheid door het stellen van maximum-prijzen een eind moest ma ken aan buitensporige hoge haringprij- zen, ontwikkelt de haring-prijs zich dit jaar in zekere mate bevredigend, aldus het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Reeds twee we ken na de eerste aanvoer is de afslag- prijs, die op de eerste aanvoerdag werd Ingezet met f.502.— per ton (110 kg.), gezakt tot f.30.— f.36.— per kantje (94 kg.). De afslagprjjs heeft dus reeds thans ongeveer het peil bereikt van de maximum-pryzen van het vorig jaar en van die, welke na 29 Juni a.s. eventu eel Ingesteld zullen worden. Hetzelfde kan evenwel niet gezegd worden van de consumentenprijs. Wel is waar kan niet meer gesproken worden van uit zonderlijk hoge prijzen, doch vergelijkt men de prijs, die men nu voor een schoongemaakte haring moet betalen (12 15 cent per stuk) met de prijs, die onder de maj^mum-prijsregeling van het vorig jaar gold (10 cent per stuk, schoongemaakt) dan moet men tot de conclusie komen, dat de haringhandel, die voor een prijs inkoopt, die vrijwel gelijk is aan de prijs, die bij de maxi mum-prijsregeling gold. een extra winst maakt van 2 i 5 cent per haring. De haringhandel, zowel groot- tus sen- als kleinhandel dus. zal er zich van bewust moeten worden, dat deze situatie niet kan blijven voortduren en dat zij maatregelen uitlokten, die op korte termijn een eind aan deze ongewenste toestand zuilen maken. Aldus het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. VOOR 36 MILLIOEN FRANCS AAN JUWELEN! Volgens het/ Franse blad „Combat" heeft een spoorwegarbeider te Lille in 1940 in een wagon, waarin Nederlandse réfugiés vervoerd zouden zijn, een pak ket gevonden, bevattende Juwelen ter waarde van (in 1940) 36 millioen francs. Zy, die omtrent bedoelde juwelen deugdelyke inlichtingen kunnen geven, dienen zich schriftelijk te wenden tot de directie van administratieve zaken van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. RUPSENPLAAG TEISTERT MARKELO. Maxkelo wordt thans geteisterd door een rupsetlplaag; vooral de vruchtbomen moeten het ontgelden. In de verwach tingen op een goede fruitoogst zullen de Markeloërs waar&hynlyk teleurgesteld worden. KOELER. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de avond en nacht nog verspreide onweders. Morgen overdag gedeelteiyk bewolkt met nog een enkel buitje. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West- Verdere daling van temperatuur. 5 Juni. Zon op: 4.24 uur;, onder: 20.53 uur. Maan op: 22.57 uur; onder: 5.10 uur (11 Juni LK.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 4.56 en 17.13 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1