Kerkelijk Leven Radio-programma Laatste Berichten Een halve eeuw zore voor liet Spinozahuis RECHTZAKEN N®d. Herv. kerk Viertal te Gronin gen (vac willen A. Altena) G. v. Doorn te Kampen. H. G. Groenewoud te Wage- nlngen, H. W. Hylkema te Hellendoorn en H. Stolk te Schevenlngen. Beroepen te Oosterzee J. Veen te Hul- zlnge Te Aalst (Gld.) (toez.) drs. J. C. Hooykaas te Arnemulden. Te Heeze J. Th Klamer te Ter Aa. Te Tietjerk (toez.) J ten Bruggencate te Zegveld. Aangenomen naar Heusden W Anker te Herklngen. Naar Rotterdam-West (als schlpperspred.) A v. d. Most te Nleuwe- Pekela. Als Dred. in alRem dienst voor schippers en zeevarenden A. v. d. Walle te Colmschate. Aangenomen het beroep als pred. ln algem. dienst voor schip pers en zeevarenden met standplaats Antwerpen A. v. d. Walle. te Colmschate. Bedankt voor Bloemendaal (vac. J. V v. Dijk) dr. E. L. Smellk te Amsterdam. Voor Oostermeer A D. Wumkes te Min- ncrtsga. Aangenomen de ben. tot hulppred. te Nljverdal F. E. v.. Santen, em.pred te Dordrecht. Geref. kerken Beroepen te Oegst- geest (2e pr.pl. )J. C. Brussaard te Bloemendaal. Te Sneek (vac. F. Guil- laume) G. F. Hajer te Ede. Te Deventer (vac H. Mulder). J. C. Seegers te Beek bergen. Bedankt voor Geldermalsen W. de Graal te Schiedam. Voor Vreeswilk K Fcenstra te KrallngScheveer. Voor Droge- ham (Fr.) J. S. v. d Bos te Nleuwlande. Voor Buitenpost (vac. I. v. Tl) en voor 's-Gravenland C. Kamper te Pesse Voor Hilversum (5e pred.pl.) J. M. Mulder te Rotterdam-Zuid. Chr. Geref. kerk Bedankt voor El- burg J. C. v. Ravenswaay te Zaamslag. Tweetal te Enschedé J. Tammlnga te Rotterdam-C. en J H. Velema te Bun schoten. Vrlle Evang. gemeenten Beroepen te Zaandam C v. d. Weg te Driebergen Bapt. gemeenten - Beroepen te Nleuw- Weerdlnge J. Bosma, cand. te Gronin gen Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. Ds. W. A. Zeydner, praeses der Generale Synode der Ned. Herv. Kerk richtte bij de opening der vergadering te Groningen tot de algevaardigden van de classes enige ernstige wooraen naar aanleiding van Handelingen 27. De Synode handelde daarna enkele be noemingen af. Eenoemd werden: tot lid van de Interkerkelijke Contactcommissie voor de geestelijke verzorging van mili tairen: dr. R. B. Evenhuls in Amsterdam, tot leden van de werkgroep ..Kerk en Prediking": dr. A. F. N. Lekkerkerker uit Loosduinen en ds. J. J. Poldervaart uit Nljverdal; tot lid van het bestuur van het Zuiderzeefondsds. P. H. Kapteyn te Veendam. Herbenoemd werd tot lid van de commissie der kerkelijke archieven: jhr. dr. B. M de Jonge van Ellemeet te Utrecht. Ds. P. G. Verweys te Zevenbergen werd benoemd tot secundus lid der algemene synodale commissie, tot lid van de com missie voor de rechtspraak van de Gene rale Synode werd benoemd ouderling M. ten Cate te Bolsward. Des avonds vond er ln het koor der Martinikerk een avondmaalsviering plaats van de Groningse gemeente te samen met de Generale Synode. In deze dienst ging voor ds. G. C. H. Bos. voorzitter van de Groningse kerkeraad. Zijn tekst was 1 Koningen 19 en daaruit het woord: .-.sta op en eet. want de weg zou voor u te veel zijn". VOOR WOENSDAG 4 JUNI. Katwijk aan Zee Ohr. Gerei. Kerk 8 uur ds. P. v. d. Bijl. Op bezoek bij „baker" A. van Niëuwenhoven HAAR „DUIZENDSTE BABY" WERD ZATERDAG GEBOREN. LUISTER 'ES EVEN! Zon, we moeten eens even met je praten, want zó gaat het niet langer. Met klamme kleren en levenloze ogen sleept Neder- land zich voort onder je felle, verzengende vuurpijlen. En we kunnen ons niet wapenen, want omdat we Nederlanders zijn, durven we niet in een luchtig kort broekje over straat, want onze benen zijn dun en wil (maar we benijden de zot, die het wèl doet al verklaren we hem voor gek). We drinken en puffen en ploffen en paffen, we missen de tram, want als we gaan hollen kleven we nog erger, en we zijn zelfs te loom om ruzie te maken, We zuchten alleen maar: „Wat een hitte" en dan denken we iets nieuws te bewerenWe kunnen niet buiten je, brave zon, dat weet je wel, maar dit! Een beetje minder, alsjeblieft een beetje minder (en een beetje regen en een beetje onweer), gauw, anders hijsen we het niet. Mej. A. van NieuwenhovenGinjeurmet haar „duizendste baby". Uiteraard glijdt het leven van „de man van de krantt' langs vele jubilea. Ju bilea van personen, van zaken, van ver enigingen en bonden.... Meestentijds wordt hij dan, al of niet in gezelschap van een fotograaf, geroepen om als buitenstaander „verslag te geven". Vele van dergelijke plechtigheden heeft uw verslaggever in de loop der jaren reeds mog enbywonen. maar het moet gezegd, een plechtigheid, waar voor men hem gisteren wegriep, had hij nog niet eerder beleefd. In dit op zicht-was het ook voor hem „een pri meur". Ditmaal gold het een bezoekt aan mej A. van Nieuwenhoven-Ginjeur, Betha- niehof 3. als zijnde één der laatst over geblevenen uit het-gilde der „Leidse ba kers", die Zaterdag jl haar assistentie verleende bij de geboorte van „haar dui zendste kind". Dus een jubileum! Wij troffen het. .zuster" van Nieu wenhoven, die zelf een gezin van acht kinderen heeft groot gebracht en thans 64 jaar is, was juist even thuis om orde op haar huishouden te stellen. Zij had wel een ogenblikje voor ons. maar, voegde zij er lachend aan toe: ..heel even maar hoor, want met een half uurtje moet ik weer bij de baby zijn." „31 jaar geleden." zo vertelde onze ..jubilaresse" ons, „ben ik met het „ba keren" begonnen. In de tijd, welke daar op volgde, heb ik „een drukke practyk" gehad, was bijna nooit thuis. Mijn kin deren. en ook mijr man. vinden dat ik er lang mee uit had moeten scheiden, maar. ja mijnheer, die duizendste, die wilde ik graag nog in mijn kraamboek hebben staan en die is dan Zaterdag ge boren. Het is een aardig babytje. een meisje: Marianne Antoinette Bousie. Haar ouders, die mij ook bij de geboorte van hun andere kinderen hebben ge haald. wonen in de Rijndijkstraat 98." Mej. Van Nieuwenhoven, die ons dan vol trots haar „proefschrift" toont, waarop zij in 1916 in het Acad. Zieken huis onder dr. Wesseling naar diploma haalde, vertelde ons vervolgens iets van de moeilijke omstandigheden, waaronder zij vooral in het begin in veie gezinnen heeft gewerkt „In menig opzicht waren ln die jaren de hygiënische toestanden verre van rooskleurig. Nooit zal ik ver geten hoe ik eens bij de geboorte van een baby werd geroepen toen ik onder de bedstede een geit en een poes met jongen aantrof!" Voor dit jubileum, dat tegelijk een afscheid wordt, heeft zich geen feest comité of huldigingscommissie gevormd. Toch geloven wij, dat zeer velen, die van de trouwe diénsten van mej. Van Nieu wenhoven gebruik hebben gemaakt en dat zijn reeds twee generaties! gaarne de gelegenheid zuilen aangriipen alsnog ..iets te doen". Zij kunnen daar voor terecht bij de heer Bousie. Rijn dijkstraat 98. de gelukkige vader van mej Van Nieuwenhovens „duizendste baby" VOOR WOENSDAG 4 JUNI. Hilversum l (301 M.) VARA 7 00: nieuws, 7.15: ochtendgymnastiek - 7.30; ontbljtmuzlek 8.00: nieuws; 8.15: de ro den roepen; 8.19 luchtige klanken- 8.50; voor de vrouw; 9.00: opeietteklanken; 9.30: kamermuziek. VPRO 10.00: morgen wijding door ds F. Oort. VARA 10.20; voor de vrouw; 10 35. sopraan en piano; 11.00: non-stop-programma; 11.45: lam.. berichten. 12.00. Accordeonorkest- 12 30: kalender; 12 35: gram muziek; 13.00: nieuws; 13.15: voor het platteland- 13.20; Metropole-orkest- 14 00: voer de vrouw. 14 15: omroepkamerorkest; 15.00: voor de Jeugd- 15 45: ziekenbezoek; 16.15: voor de Jeugd; 17.15; Musettcklanken, 17.30: Ned. Volksherstel; 17.35 Miller Sextet; 18.00: nieuws- 18.15: mededelingen- 18.20; Napolltaanse liedjes. 18.301: Ned. Strijd krachten; 19 00- zon en zomer; 19.15: kwartet J. Corduwener. VPRO 19.30: ons leven en ons geloof; 19.45- boekbespreking: VARA 20.00. nieuws- 20.05: dingen van de dag. 20.15: openingsconcert Kurhaus dor Residentie-orkest; 21.15; voordracht; 22.00: Ramblers; 22.30. fluit en plano: 22.45: geestelijk leven 23.00; nieuws. 23.15 Op de vleuglen der muziek; 2 32524 00: gramofoonmuzlek Hilversum II (415 M) NCRV 7.00: nieuws 7.15; ochtendgymnastiek; 7.30: koor Methodist Union Conference- 7.45: woord voor de dag; 8.00. nieuws; 8.15: or gel; 8.30; morgenconcert .9.00: ziekenbe zoek- 9.30: pol.berichten; 9.50. Eddy Andrlessen, plano; 10 30: morgendienst o. 1 v. ds. W. F. Laman. 1100; trio; 11.45; licht klassiek concert; 12 30 Gools dub- belkwartet en Gools Kamerkoor; 13.00: nieuws; 13.15: Cinderella-ensemble; 14.00 Jaarverg. bona ver. Geref. Vrouwen te Groningen. 15.00; veel gevraagde gram._ platen; 15.45: vor platenlief hebbers 16.05: Concertgebouw koperfewartet; 16.45 voor de Jeugd; 17.30; Chr. koorvereniging ..Zanggenot 17.45; Rijk Overzee- 18.00: Celesta-ensemble; 18.45. land- en tuin bouw; 19.00: nieuws; 19.15het nieuws uit Indonesië- 19.30; actueel geluld. 19.45 toespraak. 20 00: nieuws: 20 50: Marl- nlerskapel: 20.50; over de grondwetsher ziening. 21.10: werken van Gulseppe Ver di- 21.40: deel in Schubert-cyclus; 22.00; NCRV Vocaal kwartet; 22.30: nieuws; 22.45; avondoverdenking; 23.0024.00: klassiek avondconcert. GEÜNIEERDE LOGE VAN THEOSOPHEN. „Het eeuwige gety". Het onderwerp van de laatste bijeen komst was „Het Eeuwige Getij". De gro te tegenstelling tussen de wereldbe schouwing van de Westerse religie en wetenschap ener- en de wijsheid-religie anderzijds vindt haai oorzaak in de fundamentele opvattingen aangaande het heelal. Voor de eerstgenoemde is het heelal een eenmalige verschijnsel, vol gens de theosophie is zijn openbaring periodiek. Uit de diepten van het on kenbaar Eéne welt op gezette tijden een aandrift op. die zich tot een kosmos ontplooit, welke als eindige openbaring uiteindelijk weer in het onvergankelijk eeuwige wegzijgt. Werelden komen en gaan als de expressie van het goddelijke op het rhythme van een „Eeuwig Getij". Deze periodiciteit, is een wezenlijk ken merk van het geopenbaarde en moet dus op grond van de wet der overeenkom stigheid in al zijn verbijzonderingen en dus ook in de mens terug te vin den zijn. Dit. geldt niet slechts voor de stoffelijke mens. wiens aardse leven eveneens een rhythmische afwisseling van waken en slapen is. maar men moet ook opgaan voor het onsterfelijke cen trum in hem. dat een directe uitstraling van het goddelijke beginsel is. Dit. voert tot de noodzakelijkheid van reïncarnatie van het geestelijk zelf de leer dat de in nerlijke mens evenmin p-ls het heelal) niet incidenteel wordt geschapen om na een kort. aards bestaan mogelijkerwijs onsterfelijk te worden, maar een lange geestelijke ontwikkelingsgang doormaakt. De aanvaarding van dit leerstuk van re incarnatie is van de grootste practische betekenis, niet alleen voor het levensge luk van de enkeling, maar ook van de mensh als uitgangspunt en leiddraad voor het scheppen vanzuiverder men selijke verhoudingen, het wekken van besef voor de eisen van een geestelijk en zedelijk juist stelsel van opvoeding, van rechtspraak, hygiëneel geneeskunde,etc. voor een algemene herziening der be schouwingswijze van sociale, politieke en sociologische verschijnselen en niet het minst om de wetenschap de vrese lijke gevolgen van haar a-moreel karak ter voor te houden kortom om het "■-delijk besef te verfrissen en te ver diepen in een wereld, die. naar thans afdoende blijkt, machteloos is orde te scheppen in de chaos, die zij voort bracht. Dat het. leerstuk der reïncarnatie na het concilie van Constantinopel in 533 uit de,Christelijke Kerk is verbannen, is één der grootste zedelijk erampen. zo niet de grootste, die het Westen heeft getroffen. DE RECLASSERINGSDAG. Het Plaatselijk Comité, van Uitvoe ring voor de Nationale Reclasserings- dag schrijft ons: Ons land staat voor grote problemen. De oorlog heeft niet. alleen ten aanzien van ons economisch leven ontwrichtend gewerkt, doch ook en vooral op het le- vens-moraal van zovele mensen. Het is schrikbarend te weten, hoevele landgenoten ontspoord zijn Tienduizen den vullen nu onze overvolle gevangenis sen e" hoevelen zijn daaronder, die in de kern goed willen en die met de nodige hulp wederom als flinke mannen en vrouwen aan de opbouw en opbloei van ons Vaderland kunnen deelnemen. Om dit te bevorderen staan de Re- classeringsinstellingen van alle gezind- l ten gereed hun omvangrijke en mense- lijk-moeilijke taak voort te zetten, doch I noodgedwongen moeten zij daarvoor een beroep doen op ons Volk voor fi- I nanciële steun. Zaterdag a.s. wordt hiervoor een col- lecte gehouden. De secretaris M. L Mussert, Lammenschansweg 35 ver zoekt allen, die het Reclasseringswerk willen steunen, zich als collectantle) liefst zo spoedig mogelijk aan te mel den. EXCURSIE „OUD-LEIDEN". De Ver. „Oud Leiden" organiseert op Zaterdag 14 dezer een boottocht langs de buitenplaatsen van de Oudé Rijn naar Woubrugge, Brasemermeer en de Kagerplassen, waarbij o.m het 17de eeuwse Herv. Kerkje te Woubrugge zal worden bezocht. JUBILEA BIJ PEEK EN CLOPPENBURG. Vrijdag 6 Juni a s. zal de heer W. van Vliet, chef van het atelier van de fir ma Peek en Cloppenburg te dezer ste de. ziin 40-jarig jubileum in dienst van deze firma herdenken. Tegelijk met hem zullen Vrijdagmorgen eveneens worden gehuldigd de heren S. en J. Labordus, kleermakers, die tijdens de oorlogsjaren hun zilveren jubileum herdachten, waar toe in verband met de omstandigheden geen aandacht werd geschonken. F. TH. LEICHER. 25 jaar leraar aan de Ambachtsschool. Het was Zondag 25 jaar geleden, dat de heer F. Th. Leicher als leraar ver bonden werd aan de Ambacntsscliool te dezer stede. De heer Leicher, die voordien drie jaar verbonden was aan de Ambachts school te Emmen, was allereerst leraar in het machine-bankwerken. in welke tijd hij zich reeds sterk tot de auto mobieltechniek voelde aangetrokken. Nadat hij de nijverheidsacte N.W. had behaald, werd hij leraar auto- en mo torhersteller, in welk vak hij zeer vele leerlingen heeft bekwaamd. Zijn grote technische kennis en zijn tactvolle ma nier van optreden hebben hem bij „zijn jongens" in hoog aanzien gebracht. De heer Leicher. die van geen offi ciële huldiging wilde weten, is Zondag middag tijdens een te zijnen huize ge houden receptie hartelijk gehuldigd, waarbij hem door de directeur der school, de heer G. E. E. Kuijntjes. na mens de leerkrachten een geschenk werd aangeboden. LEIDSE SPAARBANK. Bij de Leidse Spaarbank is geduren de de maand Mei j.l. ingelegd f. 285.546.98 en terugbetaald f. 354 858 02; ingeschreven zijn 148 nieuwe inleggers, terwijl 149 boekjes geheel werden uit betaald. Het tegoed der 25.320 inleggers, hier onder begrepen 1.651 deelnemers aan de Afhaaldienst bedroeg einde Mei f. 14.547.693.04 Door de Afhaaldienst werd in 5.790 stortingen f 20.220.50 ontvangen. Ei- werden 78 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f. 1 767.85. Op de scholen werd f. 80.821a ge spaard. ZILVEREN JUBILEUM. H. J. REEKERS. Nadat gisteren in de loop van de dag tal van collega's, patiënten en oud-pa tiënte nbllik van belangstelling en me deleven hadden gegeven in het zilveren tandarts jubileum van de heer H. J. Reekers, had in de namiddag nog een kleine, intieme huldiging plaats door de vrienden-collega's namens wie de heer Lourens Bosch als woordvoerder optrad. Deze vertolkte in een hartelijke toe spraak aller gevoelens van vriendschap en collegialiteit en bood de jubilaris als herinnering aan deze dag diens door de heer Walter E, Bosch geschilderd, wel gelijkend portret aan. Onder de talrijke bloemstukken was er een van de Leidse Tandheelkundige Kliniek. AANBESTEDING UITBREIDING H-B.S. VOOR MEISJES. Hedenmorgen vond op het bureau van gemeentewerken de aanbesteding plaats van de bouw van 2 leslokalen op de bovenzaal van de H.B.S. voor Meisjes aan de Garenmarkt. In totaal waren 14 inschrijvingen binnengekomen. Laag ste inschrijfster was de firma C. Burgy te Leiden voor f 21.159 en vervoleens A G Dorland te Den Haag f. 21.250 J. Diets f. 21.800. W F Marcelis f.22 222. Timmerman en Groeneveld te Den Haag f. 22.300 H C. Heemskerk f.22 400 D- v.d Zijden te Zoeterwoude f 22 470 Ge- brs Van Duin te Noordwijk f. 23.900. J. v Riet f.23 945. I. Cornet f 25.442. B, v.d. Wiel te Noordwijk f 25.800. H. C. Bouter en Harteveld f-25.800 en Th. G. Barthen f. 25.888. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand Mei zijn gevonden: portemonnaies, portefeuilles trouw boekje, distributiebescheiden. hand schoenen, sleutels, brillen, hondenriem. Insigne, vulpenhouders, armband, mond stuk van muziekinstrument, bankbiljet, kindersokje, herenhoeden, schoudertas, jongensjasje. scholier- couponboekje, zeilboot, dop van een autowiel. sohool- maandabonnement (N.A.L.). R.K. kerk boek. halssnoer, gouden ketting, con tact-sleuteltjes. ceintuur, kindertas. ba bywantje. nummerplato (auto), bood schappentas. damesschoen, nijptang, dameshoed, nagelgarnituur, postduif, boorden, doos met kleding, enveloppen met cllché's en foto's, gebreid baby mutsje, plastic regenjas, schapenhuid. boekje met vacantiezegels, kleine Vis- akte, blauw truitje, deurkruk van auto. slagersgereedschap in een tas. zilveren broche, verlofpas, kinderschoen wollen muts, zilverbon. Terug te bekomen c.q. inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie, Zonneveldstraat 10 te Lelden op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur. PARTIJ VAN DE VRIJHEID. De afd. Leiden der P. v. d. V. hield een algemene ledenvergadering in het restaurant; „In het Gulden Vlies". De ondervoorzitter, de heer H. J. P. Was senaar, opende de vergadering, waarna de heer A. O. Frohwein gelegenheid gegeven werd een en ander mede te delen over de gedragslijn, die de frac tie in de gemeenteraad volgt. Deze uit eenzetting vond allerwege bijval en de vergadering drong erop aan op dezelfde wijze te blijven voortgaan. Verslagen van secr. en penningmees ter werden gegeven over de toestand in de afdeling, welke bevredigend mag worden geacht. Daarop werden enige reglementen, in concept door het Hoofdbestuur opge steld t.a.v. verkiezingen en de afdeling zelf, zonder amendementen aangeno men. Hét onderwerp „Propaganda" maak te de tongen los; enige mededelingen werden verstrekt over de plannen om op groter schaal propaganda te gaan voeren. Nadat was medegedeeld dat voor de Kamercentrale Leiden als afgevaardig den voor de afd. Leiden waren gekozen: Mr. M. B. Vos en Mr. G. van Reenen en als afgevaardigde voor de Staten- centrale Leiden de heer F. Portheine, die tevens secretaris van de betref fende centrale geworden is. werd de rondvraag gehouden waarna sluiting door de ondervoorzitter volgde. Aangezien enige tijd geleden een wis seling in het bestuur plaats gevonden heeft, volgt hieronder de samenstel ling van het huidige bestuur: Prof. Dr. C. de Boer (Voorz.), H. J. P Wasse naar (onder-voorz.), Mr. G. van Ree nen (le secr.), A. O. Frohwein (2e secr.), A. E. J. Modderman (pen- ningm.), Mr. Th. J. Trip (2e pen- ningm.), Mr, M. B. Vos, mej. Mr. II. C. M. van Wageningen, Dr. C. van Houweninge Graftdijk. H. U. Nijman, J. Kaüteyn S Schoppen. W. Zwart. Het adres van het secretariaat is: Breestraat 139, Tel. 23936. STEDELIJK GYMNASIUM. Van de eerste groep van de eind examenkandidaten van het Gymnasium slaagden: J. R. Bouma te Noordwijk'Zee; H G. v. Brummen te Leiderdorp; A Ingelse te Leiden: F. F Jöbsis te Oegstgeest; Mej. C. G. Kors te Leiden, J. Vlieger te Leiden. 1 candidaat werd afgewe zen. Met 1 candidaat wordt het examen voortgezet, Bij het zwemmen in het Galgewa ter is gistermiddag de 15-jarige P. C. R. uit Katwijk met zijn linkervoet in het prikkeldraad gestapt ten gevolge waar van de jongen een grote vleeswonde be kwam- De H.E.D. heeft hem naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Lezers schrijven O DIE RADIO! Met volledige instemming voldoen wij aan het verzoek van een lezeres om nog eens de aandacht te vestigen op het euvel van knalhard-aanstaande ra dio's, juist in deze dagen nu iedereen wel gedwongen is ramen en deuren wijd open te zetten om enige frisse lucht binnen te krijgen. Wanneer in eeit be paalde wijk één toestelbezitter zich niet houdt aan de ongeschreven regels van het spel, is dit voor de omwonenden reeds hoogst onaangenaam, wanneer er twee zijn, wordt het leven er tot een hel! Wat gij niet wilt. dat U geschiedt.. Burgerl. Stand van Leiden GEBOREN, Johannes Maria Franolscus Gerardus z. van N. L. W. Paddenburg en A. M. ran der W'lel; Maart Je d. van E. Koele wijn en W. J. van der Zwart; Adrlana d van M. de Tombe en "A. van VMet; Adrlana Ruth d. van A. R StilJaart en G R. Noort; Angen iet Je Come lie d. ran C Passc hier en C. van der Niet; Boudewljn Cornells z. van P. M. le Nobel en A Zwemmer; Willem z van J. Schutte en W. Meljll. OVERLEDEN J. P. van der Pompe man 61 Jaar. J. A. Verduin zoon l maand; T J. Kruyt wedr. 83 jaar; L. R. Hlddlngh dochter 34 Jaar. J. W.tte man 73 Jaar; H. van Beeleu man 46 Jaar;M E. Bink vrouw 72 Jaar. BEURSOVERZICHT Amsterdam 3 Juni. De omzetten waren groter dan giste ren. Daarbij bestond een vaste stem ming. De hoofdkoersen waren in alle rubrieken hoger dan de vorige slotno- teringen. De vaste stemming bleef tij dens de vrije handel aanhouden en de koersen volgden een opwaartse richting. Bij het scheiden van de markt werd ge handeld op ongeveer het hoogste peil van de dag. Koninklijke liepen bij een hoofdkoers van 389 naar boven tot 394. De meeste minder courante industrie aandelen werden eveneens hoger afge daan. De Amerikaanse markt was kalm De koersen waren in navolging van Wallstreet iets lager. De koers van de nieuwe dollarlening zakte bij een ope- ningsprijs van 101 9/16 spoedig in tot 101 3/8. OEGSTGEEST. Oranjevereniging bijeen Onder lei ding van de ide voorzitter, de heer J. den Ouden ls tn „Het Witte Huls" de algemene ledenvergadering gehouden van de Oranjevereniging Na een Inleidend woord >an de voor zitter, waarin hij o.m. wees op de grote betekenis van deze vereniging en enige van grote waardering getuigende woorden had gewijd aan ae vertrokken voorzitter, de heer D G. Sanders las de secretaris, de heer N. van Weizen, de notulen bracht daarna het Jaarverslag vit. Hierop heeft de penningmeester, de heer A. Gaykema een overzicht gegeven van de financiën, waaruit o a. bleek, dat. wil de vereniging op gelijke voet alle hoogtij dagen van het Koninkjljk Huis aandacht blijven wijden, zeer noodzakelijk nog meer Ingezetenen als lid zouden moeten toe treden. Gelukkig bleek uit dit verslag, dat er een zekere groei is te constateren Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. J. Vos bij acclamatie herkozen nis nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren Olivier en C. Koelman In de vacature- Sanders werd de heer N van Weizen tot voorzitter benoemd De heer D. G. San ders werd hierna tot erelid en de burge meester. de heer J- C. Baumann. tot ere voorzitter benoemd. In de kascommlssle 1947-'48 werden benoemd de heren v d Broek en Broek stra. Hierna kwam het feestplan 1947 (Ko ninginnedag) ln bespreking, waarvan de verdere ontwikkeling aan de vertrouwde handen van het bestuur werd opgedragen Hierbij propageerde de heer Duyverman de rondritten voor Ouden van Dagen tot nieuw leven te brengen Reeds nu zal het bestuur aandacht gaan wijden aan het Jubileum van H, M. de Koningin ln 1948. Hierna werd deze. ln aangename sfeer ge houden vergadering gesloten. VOORSCHOTEN Installatie N.I.W.I.X.-Comitc Wat in vele plaatsen reeds is gebeurd, -vond in Voorschoten nog niet plaats, maar thans is het zover en heeft deze ge meente ook haar N.I.WI.N.-Comité. In de burgemeesterskamer heeft de instal latie plaats gehad door burgemeester C. J v.d. Hoeven en bij de opening van deze eerste bijeenkomst sprak hij er zijn vol doening over uit dat de dames zitting hadden willen nemen in dit comité. Het ligt in de bedoeling aan dit comité nog een kleine uitbreiding te geven. Het bestuur wordt gevormd door mevr. S. G. v.d. HoevenDe Jongh de Leeuw Pres.)mevr. M. E. Beets—Muilemeis ter (plv. Pres.); mevr. B. G G. Kessler- Bik (Secr.) en mej. P. H. M. Hooijmans (Penn.). Als leden zijn hieraan toegevoegd Jkvr. L- H. Bar.esse Schimmelpenninck van der Oye. mevr. N. HoogervorstZwaan, mevr. A. C. van DongenVan Ekken- donk. mevr. A. S M- de GraafBoots- ma. mevr. Z. F. van der LecqReiber, mej. J. Wesselo en mevr M, Derksema- Benfort van Valkenburg. Propaganda-avond Pro Rege Na het bezoek van Prins Bernhard aan het Marine-Opkomst-Centrum, waarbij ter sprake kwam de verhouding tus sen Marine en Gemeente Voorschoten, kwam de vergadering van „Pro Rege" als een ongezochte en toch juiste aan sluiting aan de daar gesproken woor den. Op deze vergadering zijn de ban den tussen Kon. Marine en de buigerij nauwer aangehaald. Vooraj werd gewezen op de verant woordelijkheid tegenover onze kinde ren, mannen en verloofden die in mili taire dienst zijn. Er moest niet gepraat, maar gewerkt worden, aldus ds. C. v. d. Jagt, in zijn openingswoord. De heer R. H. van Driel uit Den Haag schetste in het kort de geschiedenis van „Pro Rege". De Kon. Marine heeft, grote belang stelling voor het werk van „Pro Rege", aldus de commandant van het Marine Opkomst Centrum, Kap. Luit. ter Zee M. A. J. Derksema. Spr. ziet in de op richting van een afdeling de wens van de burgergemeenschap iets voor,, de Marine te doen. Het is dringend nodig dat in Voorschoten een tehuis komt voor onze jongens. Nadat de aanwezi gen waren bezig gehouden door een afwisselend programma wees ds. Sep- meijer, de vlootpredikant, ten slotte op de verantwoordelijkheid van de burgerij van Voorschoten voor het Marinekamp. Een aardige attentie Zondag werd de halte Burgemeester Vernèdepark van de N.Z.H. weer in gebruik genomen. De bewoners van deze omgeving wensten aan hun blijdschap uiting te geven en daarom hadden verschillende ingezete nen de vlag uitgestoken en werd met ongeduld door zeer velen op de eerste tram uit de richting Leiden gewacht. Er had zich een comité gevormd, be staande uit de dames A. Ammerlaan— v.d Lelie; M. van Leeuwen—v.d. Krogt; M. KneijberLamboo; A. Lanfersv. Kins en A. Solleveld. Tegen 7 uur naderde de eerste tram en de bestuurder zal vreemd opgekeken hebben dat reeds zovelen mee moesten, maar mevr, Ammerlaan ging naar de voorzijde van het eerste rijtuig en on der gejuich werd hieraan een bloemstuk bevestigd. Het onthutste personeel werd bijeen geroepen en zij ontvingen van de oudste bewoners uit deze omgeving, de dames Lanfers en Solleveld sigaretten en een envelop met inhoud voor een koele dronk op een warme dienstdag. De vertraging mocht, echter niet te groot zijn en onder gejubel vertrok de gedeco reerde tram naar Den Haag. Ook de bestuurder van de eerste tram uit Den Haag zag als versperring een Prins Bernhard ereM Studentencorps Vrije Universiteit. HERDACHT HET FELLE CALVINISTISCHE VERZET. Gistermiddag is in dc kleine zaal van h®t Concertgebouw te Amsterdam Z.K.H. Prins Bernhard Onder gro*e belangstelling als erelid van het stu dentencorps der Amsterdamse Vrije Universiteit geïnstalleerd. Nadat de rector van de Senaat, de heer A. Klapwijk gesproken had over de onderlinge banden, die er tussen het Oranjehuis, de Vrije Universiteit en het Calvinisme bestaan, hing hij de Prins het groen-wltte lint met de ere-me- daille over de schouders en overhan digde hem in een grote koker de op perkament geschreven oorkonde. Glim lachend nam de prins, die gekleed was in zijn uniform van vice-admiraal, daarop een enthousiaste en langdurige ovatie in ontvangst. De prins dankto voor de hem verleende onderscheiding en ook hij onderstreepte de betekenis van de Calvinistische banden, die het Oranjehuis aan ons volk binden. „Het aandeel van het Calvinisme in het Nederlands verzet is bijzonder groot geweest, aldus de Prins. Het is mede aan de Calvinistische felheid te danken, dat het verzet hier te lan de zich zo prachtig heeft ontplooid". Nadat de Prins zijn bewondering had. geuit over het verzetswerk der stu denten van de V. U., vervolgde hy: „Met weemoed moge ik ook hier ge denken de vader van het verzet aan deze universiteit: prof. J. Oranje, wiens illegale activiteit in veelzijdig heid haast ongeëvenaard is". Ten slotte herinnerde ZK.H. de stu denten er aan, dat zij ln de toekomst de steunpilaren zullen moeten vormen van ons land, dat nog steeds in een toestand verkeert, die ons allen met voortdurende zorg vervult.- DRIELING TE SLUISKIL GEBOREN. In het RK. ziekenhuis te Sluiskil schonk mevr. SalomeRemeus, wonen de te Biervliet, het leven aan een drie tal dochters. Zowel moeder als kinde ren maken het best. INTERPELLATIE-AANVRAGEN INDONESIË. In de hedenmiddag gehouden verga dering van de Tweede Kamer heeft do heer De Groot (CPN) de Kamer verlof gevraagd de minister-president te mo gen interpelleren aangaande het ver slag van de ministerraad inzake Indo nesië. Verder vraagt hij verlof de minister van Overzeese Gebiedsdelen de heer Jonkman te mogen interpelleren aan gaande de nota van de Commissie-Ge neraal, die tot de Republikeinse rege ring is gericht. De Kamer zal morgen, bij de aanvang der vergadering, over deze interpellatie-aanvragen beslissen. II. M. DE KONINGIN BEZOCHT „ROTTERDAM STRAKS". Ondanks de ontzaggelijke hitte, had den zich hedenmorgen vele Rotterdam mers opgesteld voor de ingang van Mu seum Boymans. waar HM. de Koningin een bezoek bracht aan de tentoonstel ling „Rotterdam Straks". Nadat de Koningin zich tijdens ecni rondgang uitvperig had laten inlichten, werden verversingen aangeboden. H. M. maakte daarop een rijtoer door de stad. MEDEDELINGEN VAN DR. VAN MOOK. In een onderhoud met Aneta deelde dr. van Mook ten aanzien van de ont wikkelingen in Borneo mede, dat ver wacht wordt, dat de Daerah West-Bor neo met Groot-Dajak, indien dit laat ste gebied zijn politieke status zal heb ben verkregen, In los verband zal sa menwerken en dat Oost-Borneo zich straksi daarbij wellicht zal aansluiten. Naar aanleiding van de missie van dr. Idenburg naar Djogja zeide dr. van Mook, dat de resultaten van de reis be vredigend waren. nog grotere menigte en de nationale driekleur op zijn baan. Mevr. Ammer laan versierde ook dit rijtuig met een bloemstuk en het personeel werd op ge lijke wijze onthaald. De N.Z.H. weet van snel ingrijpen, want, met deze tram kwam mee de heer D. Hendriks, die namens de directie, voor deze korte plechtigheid dankte. O Jaarvergadering in Rijnsburg. Zaterdagmiddag kwam een veertigtal leden van de vereniging „Het Spinoza. huis" ln het raadhuis te Rljnsburg by_ I een voor de 50ste Jaarvergadering. Burgemeester Höweler neette de vereni ging welkom en sprak gelukwensen uit namens het gemeentebestuur van Rijns burg. De voorzitter prof mr. R Kranenburg, dankte in zijn openingswoord voor deze welkomstwoorden en ging ln sorte trek ken de belevenissen van de vereulging na sinds de oprichting op 28 April 1897 met het doel, de woning, waarin Spinoza ln Rijnsburg zo lange tijd werkte en van waar uit zijn phTllsophleën door de we reld trokken. aan te kopen, te restaure ren ln te richten op passende wijze en zodoende de sfeer, waarin deze denker werkte, open te stellen voor wie zich daarin wilde verdiepen. Zelden, aldus spreket. zijn leven en denken van een phllosoof zo ln harmonie geweest als bij Spinoza, die in Rijnsburg de rust vond om ln eenvoud grote' ge dachten te ontwikkelen en tevens een be trekkelijke veiligheid voor zijn bittere vervolgers. Het huls werd geheel Ingericht ln de stijl en geest van de thd, dat Spinoza er werkte en sinds prof. Bolland het op 24 Maart 1899 opende, zijn er geen verande ringen ln aangebracht, behoudens een restauratie van timmerwerk en Interieur nl 1922. Men ls zo goed als gereed gekomen met de reconstructie van de boekerij van Spinoza zelve, waaraan thans nog slechts enkele exemplaren ontbreken. Bovendien is een verzameling aangelegd van op Spi noza en zIJd werk betrekking hebbende banden. Het lidmaatschap van de vereniging bleef vrij beperkt, wat de flnanclan niet ten goede kwam. Dank zij bijzondere of ferbereidheid van enkelingen evenwel konden de nodige grotere uitgaven voor aanschaf en herstel steeds worden vol daan. Sinds 25 Jaar vonden de vergaderin gen steeds In Rijnsburg plaats. In 1934 werd besloten ln naam van de vereniging schriften ln druk te doen verschijnen be trekking hebbend op Spinoza Prof. Kranenburg stelde vast. dat geen der oprichters nog jn leven ls. doch dat verscheidene zoons van hen een actief aandeel bhdraeen tot de bloei van de ver. eniging. Spr. hoopte en verwachtte, dat ook een derde belangstellend geslacht zal worden gevonden om het weik aan en de zorg voor deze culturele waarden voort te zetten. Het Jaarverslag van de secretaris de heer W. G. van der Tak. maakte melding van een kleine stijging van het ledentaf Voorts bleek, dat ln de loop van dit Jaar directe reparaties van grotere omvang noodzakelijk waren geweest voor het be houd van het Spinozahuis. De kosten daarvan hebben f 3500 Dedregen, waarvan f. 2000 ls voldaan ln enkele particuliere schenkingen, die op hoge prijs werden ge steld. Het financiële Jaarverslag stelde een ba tig saldo vast per 31 Dec., groot onge veer f. 2000 hetgeen echten geen reden tot optimisme mag zijn. aangezien dit In middels is gewijzigd ln een nadelig saldo van omstreeks f.600. De financiële toe stand ls derhalve zorgelijk. BIJ de bestuursverkiezing werd ln de vacature-Elgeman gekozen prof. Stassen, hoogleraar ln de wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Lelden, terwijl mr Koert als penningmeester werd herkozen. Met een krachtig applaus verklaarde de vergadering zich accoord met het be stuursvoorstel het erelidmaatschap te verlenen aan de heer W. G. van der Tak, die gedurende langer dan een kwart eeuw het secretariaat op uitmuntende wltze heeft verzorgd. Na de rondvraag werd gepauzeerd voor het nuttigen van thee, aangeboden door het gemeentebestuur van Rljnsburg. Na dien hield mr J J. R Schmal een voor dracht over de Splnoza-crltlek van prof. dr J H Gunning Jr. Een bezoek aan het Spinozahuis en een' gezamenlijk diner ln ,Jn de Vergulde Turk" te Lelden bes-loten deze afsluiting van een halve eeuw zore voor de in standhouding van het Spinozahuis te Rijnsburg. i HAAGSE RECHTBANK. Financiële moeilijkheden van zeeman - De zeeman T N. A. to Noordwijk had toen hl| aan de wal vertoefde, financiële moeiten, en dit was voor hem aanleiding medewerking te verlenen bil het plegen van een Inbraak. Waar verdachte reeds eerder was veroordeeld, vorderde de Of ficier thans tegen hem een Jaar en drie maanden gevangenisstraf. Fietsendief Reeds eerder had de llzerbewerker G. v. E. uit Lelden met de rechtbank kennis gemaakt: hll stond thans terecht wegens rijwieldiefstal. De Officier vorderde tegen verdachte zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief LEIDS TRIBUNAAL. Het Leids Tribunaal deed heden uit spraak in de volgende zaken; Kraaijen- bosch te Bleiswijk. internering voor de tijd van 3 jaar tot 9 Mei 1948, ontzet ting uit de beide kiesrechten en het dienen bij de gewapende macht; Machteld van Vliet te Alphen aan den Rijn, internering voor de t{jd van 1 jaar en 6 maanden tot 9 Nov. 1947 en ont zetting uit de beide kiesrechten; C. de Groot te Alphen aan den Rijn, internering voor de tijd van 2 jaar eiï 6 maanden tot 10 Januari 1949, ont zetting uit de beide kiesrechten en het dienen bij de gewapende macht; J. H. Müller te Hillegojn, internering voor de tijd van 2 jaar en 3 maanden tot 6 Nov. 1947. ontzetting uit de beide kiesrechten, het bekleden van openbare functies en verbeurdverklaring van zijn. vermogen tot een bedrag van f. 20.000. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 2 Juni, Coöp Groentcnvcl- llng. Andijvie 3060. peulen 105160. postelein 1745. prei 1416. rabarber 7 21. stoofsla 1063. spinazie 829. aardbeien 200415. aardappelen 100120 alles p. 100 kilo. Bloemkool 1072. kom kommers 73106. sla 1023.80. perziken 27—77 alles per 100 stuks. Peen 35—59. peterselie 10—16, radijs 7—9. selderij 6 409.70 alles per 100 bos. ROTTERDAM. 3 Juni Veemarkt To taal aanvoer 3557. 235 paarden. 17 veu lens. 100 magere runderen. 938 vette runderen. 65 eraskalveren. 615 nuchtere kalveren. 228 schapen. 691 zulglamme- ren; 523 biggen: 145 bokken en gelten. Prijzen per stuk: kalf koelen le kw 700. 2&kl?A;.600- 3e kw- *00: melkkoeien 700, 600. 400; varekoelen 525. 425. 350; vaar zen 475, 375. 225; pinken 375. 275, 200; graskalveren 175, 120, 70; biggen per week 45, 30, 20.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3