Uit Leiden's Gemeenteraad De snuifdoos van de Keizer DE MEESTER-DETECTIVE JT eer met de „Blauwe" naar Scheveningen Wereldkampioenschap Dammen De verdeling der woon gelegenheid. DE PANDENHONGER DER OVERHEID. Verschenen is het voorlopig verslag der 2e Kamer nopens het ontwerp van wet: Bevordering van doelmatige ver deling van woongelegenheid. Hieraan ontlenen wij, dat men meen de te weten, dat van de voor 1946 ge raamde 10.000 woningen er slechts 1100 gereed zyn gekomen. Als dat zo is. welke verwachtingen mag men dan koesteren ten aanzien van het ge reedkomen in 1947 der 25.000 in dat jaar te bouwen woningen? Algemeen zou men op prijs stellen nopens de feitelijke toestand op het ge bied van de nieuwe bouw nauwkeurig te worden ingelicht Is er voor de regering thans geen aanleiding haar tot dusver re aangenomen afwijzende houding tegenover de nood woningbouw te her zien? Sommige leden vroegen zich af, of het zetten van gebouwen, bestemd voor vermaak en dans, wel voldoende wordt geremd. Algemeen was men van oordeel, dat de overheid by de bevordering van doelmatige verdeling van woonruimte het voorbeeld moet geven. Dat zulks op het ogenblik geschiedt, meenden zeer vele leden ernstig in twijfel te moeten trekken. Ook. aldus vele leden, tast de nood zaak van samenwonen het gezinsleven aan. Enerzijds toch zal normale ge zinsvorming er door worden tegenge gaan, terwijl anderzijds gezinsuitbrei ding vaak tot grote moeilijkheden aan leiding zal geven. De in het wetsontwerp geopende mo gelijkheid tot het vorderen naast woon ruimte van meubilair en stoifering werd door vele leden afgewezen. Door dezelfde leden werd de voor ziene mogelijkheid van inkwartiermgs- vordering alleen aanvaar abaar geacht, wanneer zij geschiedt ten behoeve van arbeiders, die in de geteisterde streken werken aan de wederopbouw. Zeer vele leden hadden zwaarwichti ge bedenkingen tegen de toekenning van zo grote bevoegdheden aan de bur gemeester, als in dit ontwerp voorge steld. Voorts hadden zeer vele leden o.a. bezwaar tegen het centralisme, dat uit dit wetsontwerp spreekt. Pas op voor zonnesteek! Nu wij zo plotseling door een hitte golf overvallen zijn, lijkt het ons nut tig een waarschuwing te doen horen tegen de gevaren van zonnesteek. Om deze te vermijden, is wel van het aller grootste belang er voor te zorgen, dat het achterhoofd en de nek steeds vol doende tegen de zonnestralen beschermd zijn. HET VLIEGTUIGONGELUK TE CROYDON. Beoordeelde bestuurder toestand verkeerd? De Raad voor de Luchtvaart behan delde het ongeval met het K.L.M.-vlieg- tuig PH-TBO. dat op 6 November 1946 bij Croydon in een bos gevlogen is. De directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst concludeerde, dat de be stuurder. O. W. P. Kappelmeyer. de toe stand verkeerd beoordeelde. Uitspraak Maandag 7 Juli, SIMOKKELAARSBENDE MET VERTAKKINGEN. Zeven man tc Leeuwarden gearresteerd Het is de opsporingsdienst voor de prijzen en de Kon. Marechaussee te Leeuwarden gelukt een smokkelaars bende van 7 man te arresteren, van wie naderhand 3 op vrije voeten werden ge steld. 900 kg. uit België gesmokkelde Amerik. kauwgom ter waarde van f. 30.000. een vrachtauto en een personenwagen werden bovendien in beslag genomen. De politie heeft het vermoeden, dat een grote bende met vertakkingen in andere delen van het land en in België hier achter staat. Ons Distributiehoekje BON VOOR TWEE EIEREN. In de bonnenlijst. welke Donderdag as. gepubliceerd wordt, zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor twee eie ren wordeh bekend gemaakt. 200 millioen k.g. groente naar Duitsland. HET DUBBELE KWANTUM VAN VERLEDEN JAAR. Gistermiddag werd op de LangendiJ- een overeenkomst heeft afgesloten met ker Groentencentrale medegedeeld, dat het Centraal Bureau voor de veilingen de bezettingsautoriteiten in Dutisland, voor de levering van 200 millioen kg. groente, waarvan de helft zomer- en de helft wintergroente. De prijs zal op dezelfde basis ruste nals verleden jaar, n.l. 40 tot 70 van de minimum prij zen. Ontheffing rooiverbod vroege aardappelen Voor vroege aardappelen, geteeld op een geldige tuinbouwteeltvergunmng. is per 30 Mei j.l. ontheffing verleend van het rooiverbod, zodat ze aan de veilin gen kunnen worden aangevoerd. De prij zen voor deze vroege aardappelen zijn vrfj. DIEFSTALLEN TE BERGEN OP ZOOM OPGEHELDERD. Het is de Bergen op Zoomse recher che gelukt opheldering te brengen in een reeks' diefstallen die gedurende lange tijd met de grootste omzichtig heid te Bergen op Zoom werden ge pleegd. Door de hoofddaders werd In totaal voor duizenden guldens aan tex tiel, porcelein, sieraden en bankbiljet ten ontvreemd. Twee mannen en een vrouw werden gearresteerd, die ten slotte bekenden. Een flink gedeelte van het gestolen goed kon nog worden achterhaald, hoe wel de buit over het gehele land ver deeld was. PROF. SCHERMERHORN ZONDAG VOOR DE RADIO. Prof. ir. W. Schermerhorn zal Zon dagmorgen voor de V.P.R.O.-microfoon spreken in het kader van de serie toe spraken, welke de V.P.R.O. regelmatig op dat tijdstip uitzendt onder de titel: ..Tot het hart van het volk". De uitzen ding vangt aan om 11.45 uur- LUCHTTAXI'S OP GILZE-RIJEN? Frits Diepen vliegtuigen N.V. te 's-Gravenhage voert momenteel bespre kingen met de betrokken instanties tot het verkrijgen van toestemming om haar luchttaxi's op het vliegveld Gilze-Rijen dat als militair vliegveld in gebruik iste mogen laten landen en opstij gen. STOFFELIJKE OVERSCHOTTEN DER STIJKELGROEP. Worden naar ons land overgebracht Uit Berlijn is bericht ontvangen, dat de stoffeijke overschotten der 32 per sonen. die op 4 Juni 1943 te Tegel bij Berlijn werden gefusilleerd, tot de Sty- kelgroep behoorden en te Döberitz bij Berlijn werden begraven, dezer dagen uit. de Russische sector naar de Franse sector zullen worden getransporteerd en binnen enkele weken in ons land kun nen worden verwacht. Deze stoffelijke overschotten zullen worden bijgezet in een ere-graf op „Westduin" (Ockenburg). Een zomerse zitting. Het was warm gistermiddag, maar in de Raadzaal was het vrij koel en er heerste een zomerse stemming. Direct bij de aanvang feliciteerde de burgemeester de nieuwe „kraamheer", de heer Goslings met de geboorte van diens zoon, daarbij de beste wensen uit sprekend voor moeder en kind. Daarop volgde een serie benoemin gen. BENOEMINGEN. Mr. P. Beukenhorst werd oenoemd tot secretaris der Commissie van Toe zicht op het M. O. 17 stembureaux wer den van voorzitters voorzien. Als gedelegeerde bij de Ambachts school werd aangewezen wethouder van Schaik. dezelfde voor de Vakschool voor Meisjes: als gedelegeerde bij ..Kennis is Macht" dr. J. A. N. Knuttel, als gede legeerde by de RK. Vakschool voor Meisjes Th. B. J. Wilmer, als gedele geerde by de Leidse Instrumentmakers- school D. J van Dijk, als gedelegeerde by „Mathesis" mr. C. J. Woudstra en als gedelegeerde by de avondteken- school van de Ned R.K. Volksbond mr. M. B. Vos. Tot regent bij het. Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis werd ge kozen mr. H. Burgersdyk, tot regentes der instelling Vrouwen-Kraammoeders mevr. T. J. NleuwzwaagSwama. Aan mej. J M. Koornhof werd op verzoek eervol ontslag verleend als on- derwyzeres aan de Openb. school voor U.l.O. aan de Javastraat. De burgemeester tracteerde daarop raad en aanhang op een „ysje" en in vlot tempo werden vervolgens enige agendapunten afgedaan, lot men kwam aan het toegevoegde punt om f. 3900 uit te trekken voor inrichting van de Cae- ciliabarakken aan de Sionsteeg voor be woning door 11 gezinnen, die tydelyk niet in aanmerking korrfen voor een nor male woning. De heer Frohwein (P. v. d. V.) wees er op. hoe voor een 2de maal thans gelden worden gevraagd voor iets, dat reeds heeft plaats gevonden. Zyn frac tie verzet zich tegen een dergelijke po litiek en zal niet meegaan. Mevr. Braggaar (P. v, d. A.) oordeelde het uit opvoedkundig oogpunt niet goed deze gezinnen by voorbaat als a-sociaal te bestempelen. Een sociale werker (ster) zou hier wellicht goed werk ;kunnen doen voor toezicht en bystand Voorts drong zij aan op nog enige h. i. nood- zakelyke verbeteringen. Wethouder Jongelee,n erkende, dat voor de 2de maal achteraf goedkeuring werd gevraagd voor reeds bestede gelden. Hij wist destijds buiten zyn boekje te gaan toen hij na een bezoek ter plaatse dit werk deed uitvoeren, doch hy zou direct weer hetzelfde doen als hij weer voor zo'n situatie kwam te staan gelet op de zwynenstal, die hij daar vond, in strijd met alle moraal. Hij beantwoordt de wensen van mevr. Braggaar. Gaarne zou hy b.v. de tralies voor de ramen doen verwyderen, doch hij heeft deze nog liever voor de ramen, dan dat deze ramen door de jeugd worden ingegooid! Verbinding officieel geopend. Dat was een belangrijke tram, die gistermiddag vol directeuren, burge meesters, wethouders en hoge ambte naren de Javabrug in Den Haag ver liet en naar de kust trok! De eerste rit van de „Blauwe" naar Schevenin gen over de oude route, langs het Ka naal, door duin en bos naar de zee! Slechts achter het KJL.M.-gebouw week de route een paar meter af van de vooroorlogse en juist op dat punt ont moette de gezellig met wimpels en bloe men versierde tram haar eerste obstakel: een rood-wit-blauw lint. door het KLM- personeel dwar§ over de baan gespan nen. De valstrik werkte meesterlijk, on der leiding van de heer Plesman wer den de wagens leeggehaald en de geno digden in de cantine van het. KLM-ge- bouw gevoerd- Daar gaven warme woor den van waardering en koele dranken uitdrukking aan de dank der KLM-ers voor het weder tot stand komen van deze verbinding der „Noord-Zuid-Hol landse" uit de tachtiger jaren stammend een der oudste van de maatschappy. De heer Plesman bood zyn excuses aan voor deze onverwachte stremming van de pioefrit (het werd hem graag vergeven) en wees op de voordelen, die zyn kan toorpersoneel heeft gekregen met de snelle verbinding naar stad en stations. Hierna werd het lint doorgeknipt en de tocht voortgezet langs wuivende, blijde mensen, J De vlaggen hingen uit langs de rou te. want Scheveningen viert de herope- van deze lijn. die in de bezettings- tyd ten offer viel aan de fanatieke op ruimwoede der Duitsers. Met een gemeenschappeiyke maaltyd voor genodigden en personeel werd de verheugende plechtigheid ten slotte be sloten. Tydens dit diner werd nog het woord gevoerd door de heer F Q. den Hollander, president-directeur van de Ned. Spoorwegen, de heer Dresmé. waar nemend loco-burgemeester van Den Haag en de heer Nooteboom burgemees ter van Voorburg, Intussen heeft de Leidenaar met de ze lyn weer een rechtstreekse verbin ding met Neerlands grootste bad plaats gekregen: de gewone sncldienst iïïar, -n Haa*' uitstappen by het Wachtje. Daar staat dan steeds de lo- caaldienst klaar voor Scheveningen. Wethouder Menken meende, dat op zijn best gesproken zou kunnen worden xan een doorgangshuis voor zeer moei lijk plaatsbare gezinnen. Een sociale werker hoopt hij over 14 dagen te kun nen aanstellen. Het voorstel werd z.hxt. aanvaard met aantekening, dat de P. v. d. V. te gen was. Bij enkele punten van zeer onderge schikt belang werden enige opmerkin gen geplaatst, die na beantwoording door betrokken wethouder niettemin z. h.st. werden aanvaard. Tal van sprekers kwamen in het geweer over een amen- dement-Piena (P. v. d. A.) tot wyziging van een artikel in dc verordening, re gelende de benoeming van hoofden der gem. takken van dienst, tot de heer D. J. van Dyk (P. v. d. A.) een formule vond, die allen bevredigde. De diverse voorstellen tot wijziging van verordeningen gingen vlug onder de hamer door De heer Wilmer (K.VP.) meende reeds nu te moeten aankondigen, dat zijn fractie geen sympathie heeft voor het. huidige kindertoeslag-systeem, omdat dit. loondruk betekent. Requestre- ren over 's lands 'politiek ligt echter niet op de weg van de raad. Zo spoedig wij ziging mogelyk zal zijn. kondigde hij stappen daartoe aan. B. en W. dat zij erkend, kunnen nu niet anders. Verhoging van het grondloon en terugkeer van kindertoeslag vanaf 't derde kind staat zijn fractje voor. BOUW VAN 103 WONINGEN. By het voorstel tot bouw van 103 wo ningen bracht de heer Van Iterson (C.- H.) dank aan college, technische staf en architect voor de betoonde spoed om tot dit voorstel te komen. Vrees voor een te grote forcering is echter niet misplaatst. Het voorstel is een droppel in de emmer, gezien de behoefte en de kosten zün zeer hoog. Spr. ontwikkelde daarop enige bezwaren tegen het bouw plan uit technisch oogpunt. Wethouder Jongeleen dankt voor de hulde, er op wijzend, dat. niet tot ce bouw van voor 1940 kan worden terug gekeerd. Nieuwe woningblokken vragen ook groen en een recreatie-oord! Spr. verdedigde vervolgens de plannen tegen de bezwaren van de heer Van Iterson. De heer v. Weizen (C.P.H.) vroeg van B. en W de verzekering vast te zullen houden aan het plan de betonnen vloe ren met hout te overtrekken, wanneer hogere instanties zouden trachten op de bouwkosten te beknibbelen. Zulks in het belang der toekomstige bewoners. De heer A. van Dijk K(.V.P.) wees er nog eens op, hoe thans bil het Gem. Huisvestingsbureau 2700 aanvragen zijn ingekomen voor woningruimte, w o. zeer urgente gevallen. Hij vroeg, hoe het college zich in de toekomst de verdeling der woningruimte denkt. Wethouder Jongeleen wilde de heer v. Weizen gaarne de gevraagde toezeg ging doen. ook al is door wetenschappe lijke proeven bewezen, dat een betonnen vloer niet kouder is dan een houten, mits het. beton niet te hard is, zoodat vocht, wordt opgenomen. Trots alle belemmeringen wil het college toch vasthouden aan de idee de woningen voortaan beter en geriefelijker te willen maken. De heer Knol (A.-R.) drong aan de C. v. F. voortaan meer in te schakelen. De wethouder merkte op, dat dit In dit ge val niet mogelijk was geweest, hoewel het wel de bedoeling is Z.h.st. werd het voorstel aanvaard. By de rondvraag dankte mevr. Brag gaar voo,r de tractatie, terwijl de heer Kortmann aandrong op meer toezicht by het zwemmen in de Vaart aan de Kanaalweg Op verzoek van de heer D, J. v, Dyk, die een meer persoonlyke kwestie wilde vehandelen, ging de raad nog in beslo ten zitting. ROEIEN*. Nederlandse ploegen naar Henley. Naar wij vernemen ls de mogelijkheid groot, dat enkele Nederlandse (p-loegen «uilen deelnemen aan de jaarlijkse Hen- 1 el]regatta, welke van 2 tot 5 Juli in Engel anti op de Thames wordt gehouden Het ls zeker, dat een stuurmanloze vner van Minerva, de vereniging van oud-stu- dentenroelers, met S. de Wit als slag naar Henley zal gaan. In de acht om „Grand Challenge Cup" zal waarschijnlijk de Delftse Sport starten. In beginsel is ingeschreven, dooh men wil eerst de resultaten van de wed strijden van de „Konlnkiyke". (op 14 en 15 Juail op de Boschbaan) afwachten alvorens een definLbleve beslissing te ne men. Henley zal dit Jaar Internationaal zeer sterk bezet zijn. Niet minder dan 22 in schrijvingen uit het buitenland' kwamen binnen en wel van ploegen uiLt Nederland, de Verenigde Staten, Zwitserland. België, Zweden, Polen. Noorwegen en Tsjecno- slowaklje. VOETBAL. Promotie-competitie. Net als Lugdunum. ls ook Roodenburg hoopvol gestart ln de promotle-degrada- tiecompetjtle. Met de veelzeggende cyfers 52 beet HPSV Zondag in het zand. Het spel der Hagenaars stelde overigens nogal teleur, zodat we toch let él te veel waarde aan deze overwinning mogen hechten. Eerst maar afwachten, hoe Texas uit de bus komt Zaterdag (19 00) op het HPSV-terreln. De stand ls voorlopig: Roodenburg 1 2 Texas 0 0 HPSV 1 0 De competitiegenoten van Lugdunum hebben elkaar Zondag voor het eerst ontmoet en, tot vreugde van de Leide- naars, bleek RKAVV, dat vorige weck van Lugdunum verloor, sterker dan Bodegra ven. zodat er (op pier) veel kans is, dat Lugdunum de baas biyft in deze drie kamp! Dit week-end volgt Lugdunum Bodegraven. Lugdunum 1 2 RKAW 2 2 Bodegraven 1 0 In de promotie-degradatie worsteling van de 2de naar de 1ste klasse kreeg Excelsior een pynlljke tik (40) van S V V. Hier zal dus de stryd wel voor namelijk gaan tussen VTJC en de Schie dammers. Zaterdag ln Schiedam het 1ste treffen tussen deze twee. SW 1 2 VTJC 0 O Excelsior 1 0 AUTOMOBILISME. Aan het verlangen van menig automo bilist om het toeristische genot van het maken van een autotocht te kunnen koppelen, aan een niet -te moeilijk spor tief gebeuren, heeft de KkAC thans kunnen voldoen door het organiseren van een Sterrit naar Noordwljk, gevolgd door een Concours d'Elégance ln ge noemde badplaats op Zaterdag 21 Juni as. De deelnemers aan de SterrLt kunnen op elk gewenst punt in Nederland ster--, ten, doch moeten vóór 12.30 uur op net. parkeerterrein ran Hotel Huls ter Duin aankomen. Om in aanmerking te komen voor een aardige herinnering dienen zij dan in het bezit te zijn van vijf stempels, welke kunnen worden verkregen op vijf verschillende plaatsen, gedeeltelijk bul ten op geringe afstand van Noordiwljk ge legen. De plaatsen van deze vijf contact- posten moet men afleiden uit een zgn. blind kaartje. Het Ooncours d'Elégance. dat des mid dags wordt gehouden zal het publiek ln de gelegenheid stell en de verschil Mende merken en modellen, nieuwe zowel als oude bijeen te zien In de deelnemende automobielen mogen slechts dames, en kinderen niet ouder dan 16 Jaar. pldats nemen. Er kan worden ingeschreven in twee klassen n.l met open en gesloten koetswerken, terwijl beide klassen weer ln drie afdelingen met betrekking tot de grootte der voertuigen zijn .gesplitst. Het Concours begint te 14,30 uur en na, af loop zal er een défilé door Noordwljk worden gehouden. De Inschrijvingen voor beide gebeurtenissen sluiten 10 Juni a.s. schaken. Kampioenschap van Leiderdorp le klasse: Door ook van. Van Goor te win nen stevent Smit ln de le klasse regel recht cp het kampioenschap aan. HIJ heeft thans 3 punten uit 3 partijen en moet nog spelen tegen Marbus en Scheep stra 2e Klasse: In deze klasse won GiinJaar van Melnema. Hij 'heeft thans 4 punten uit 4 punten, zyn afgebroken partij met Neuteboom zal echter hoogstens remise voor hem kunnen opleveren. Mocht hij deze party verliezen dan zal alleen Kar- Sportsplinters De wedstrijd voor 12_voetsJollen oM de zilveren ..Miss Blanchebeker", die Jaarlijks op de Krallngse Plassen te Rot terdam wordt gehouden, werd voor de vierde maal door F. R Denleis met de „Mistral" gewonnen. Het Nederlandse schaakteam, dat op 6 en 7 Juni zal uitkomen tegen TJecho- Slovakye: Scheltlnga. Prins, Cortlever, Kramer, Graaf van den Bosch. Muhring. Ir. van Steenis, Van Doesburg, Hamming en Bunt: Reserve: Henneberke. Zaterdag liep de Haagse athleet Jan Klein de 100 M nog sneller dan de dag daarna ln Beverwijk, nl. in 10.7 sec.! De einduitslag van de Davlscupwed- strijd tussen Engeland en Zuld-Afrlka luidt 41 voor de Zuid-Afrikanen. Met 41 verloor België de Davlscup- wedstrljd van Zuld-Slavie. Men Is het nog steeds niet eens met de uitslag van de elfstedentocht. Dezer dagen is weer een andere commissie ge ïnstalleerd om de zaak haarfyn uit te rafelen! De Amerikaanse zwemster Ann Cur- tiss verbeterde het wereldrecord 440 yards borstcrawl. op naam van Ragnhlld Hveger met 5 m, 11,5 sec. en bracht het op 5 min. 7,9 sec Nog een wereldrecord uit Amerika: de middengewicht Stancyzk verwerkte met tweehandig trekken drukken en sto ten ln totaal 397.500 kg.! De Britse Voetbalbond zal by de FIFA voorstellen, dat niet meer dan twee gewonde spelers mogen worden vervangen ln Internationale wedstryden en dan niet later dan ln de 42e minuut van de eerste helft. stens In doze klasse met hem nog gel Ijk kunnen komen. Kampioenschap Bollenstreek De uit slagen van de 2de en 3de ronde om het persoonlijk Schaakkampioenschap van de Bollenstreek lulden: H v. Di'emenB. Bax 01. W. de Laat F. C Haalebos afgsebr., T. C. Haalebos 'H. v. DIemen 01, J. H. VerleurW. de Laat 01. P. Lange veld.A. Rotteveel 01. S. LleverseTh. Brouwer 01. J. v. d. BergJ. Boon 10, A. Rotteveel S. Lleverse 01. G. KlootwijkJ. v. Fe- lius 01, J. HollemanJ. Grimbergen 10. J. J. KeubeH. E. Kleverda 10, R. KoolA. Brander 01. H. v. d. Aar B. v. Meygaarde 10. J. J KeuneB. v. Meygaarde 10. A. BranderH. v. d. Aar l0, H. E. KlelverdaR. Kool 0—1. DAMMEN. Vecht kampioen van Lelder- cl. n. dorp Na een spannende eindstrijd is H. v. d. Vecht er in geslaagd wederom op het kampioenschap dammen van Lei derdorp beslag te leggen. J. v. Sandyk, dile in de voorronden ln zijn groep onge slagen bleef moest ln de elndstTiJd in v. d. Vecht zijn meerdere erkennen en be zet de 2e plaats. De stand ls: H. v. d. Vecht 3 gesp. 6 punten, J. v. Sandljk 3 gesp. 4 pnt. W. v. Hieueden 3 gesp. 1 pnt. C. de Koning 3 gesp. i pnt. Van de eindstrijd 2e klasse is kampioen geworden C. ran Sandljk De stand is: C. van Sand ijk 3 gesp. 6 punten, B. Hoogervorst 2 gesp. 2 pnt, G. Nagtegaal 3 gesp. 2 pnt, J. Borst 2 gesp. 0 pnt. Kampioenschap Bollenstreek De spanning in de strijd om het persoonlijk damkampioenschap van de bollenstreek ls -toegenomen door de onverwachte ne derlaag ran J. J. v. <T. Loo tegen W. Per soon. De uitslagen waren: le Klasse A: A. de MareiA. v. d. Reep 20. resterende partijen afgebroken. lste Klasse B: H. BeliënG. v. d. Voet 02, W. PersoonJ. J. v. d. Loo 20, H. v. RudterJ. v. Hal 20. lste Klasse C: J de RooyJ. Weyera 20. H. SohoLte'H. v. d. Geest 02, rest. partijen afgebroken. 2de Klasse A: W. v. d. PuttenC. Moes 02. rest. partijen afgebroken. 2de Klasse B: J v. HouiwenlaugeC. Beliën 20. J. RulghaverJ. v. Houwe- nlnge 02 3de Klasse: J. KlinkenbergA. Py- nacker 02, rest. part yen afgebroken. Ook derde partij remise Alphen aan den Rijn, ln vele opzichten het middelpunt van de Rynstreek, had reeds ln de loop der laatste Jaren vele sportgebeurtenissen op zijn dreven zien beslissen. Met deze belangrijke match om het wereldkampioenschaD dammen heeft Al phen andemiaal een sportevenement bin nen zijn grenzen gebracht. De Alphense Damclub, de gastvrouw van deze mannen met wereldreputatie, heeft derhalve een prijzenswaardige activiteit aan de-dag gelegd. De grote zaal van het Nutsgebouw. welke een uitstekende gele genheid voor een dergelijke samenkomst biedt, was hiervoor gerequireerd. In de verwachting van een grote belangstelling is de organiserende club evenwel teleur gesteld want toen. burgemeester mr. F. M. A. Schokking met een kort woord de avond inleidde, was er, behalve de talrijke sportredacteuren en verslaggevers van grote landelijke en streekbladen, slechts /"FEUILLETON" \JÓ<*xr 'JOHN DICKSON CARR Vertaald door AXICE VAN ITERSON 50) „Kyk eens aan", zei Ned. tenvyl hy stond te trillen op zyn benen. Maar hy hield zich met één hand stevig vast aan het tafeltje naast zyn bed. De oude. le vendige grijns was teruggekeerd op zyn gezicht. Het was alsof hy volkomen ver vuld was van een inwendige pret; alsof hy zo even een grap had gehoord, die hij onmogelijk aan een ander kon vertellen. Ze zeggen dat ik ziek ben", vervolg de hy en hij had een gevoel alsof er achter zijn ogen een wiel draaide. „Uit stekend. Dan moeten jullie me my'n zin geven- Ik wil myn kleren hebben. Waar voor? Om naar het raadhuis te gaan natuurlyk. Als ik myn kleren niet kryg. dan spring ik eenvoudig uit dat raam daar en Eve zelf zou julie kunnen ver tellen. dat ik ieder woord meen. wat ik •zee". „Mr. Atwood". zei de verpleegster, „als ik om iemand bel om u vast te hou den „En ik zeg jou, myn honneponnet-je, dat ik al lang dat raam uit ben vóór je met je liefelijke vingertjes by die bel bent. Op het ogenblik zie ik niet anders dan een hoed. Nu. als het nodig is. zal ik alleen daarmee naar beneden duiken". Hy wendde zich tot Dermot en Mon sieur Goron. „Ik weet niet. wat er hier in de stad gebeurd is, sinds ik buiten bewustzyn ben geraakt. U kunt me op de hoogte stellen. als u wilt. terwyl we naar Eve gaan- Ziet u. heren, dat is een. zeer ingewikkelde geschiedenis. U be- grypt het waarschijnlyk niet". „Ik denk. dat we dat juist beginnen te doen", antwoordde Dermot. „Mrs. Neill heeft ons verteld over de man met de bruine handschoenen aan". „Maar ik wed. dat ze u niet heeft ver teld. wie het was. En waarom, vraagt u? Omdat ze het niet weet'.' „En u weet het wel?", vroeg Monsieur Goron „Natuurlijk" antwoordde Ned. waarop Monsieur Goron zyn bolhoed afnam en een beweging maakte, alsof hy ernstig van plan was er zyn gebalde vuist door heen te steken- Ned bleef bibberend en grinnikend by de tafel staan. Op zyn voorhoofd waren dikke rimpels gekomen „Ze heeft u waarschynlyk verteld, hoe wy daar stonden te kyken en zagen, dat er Iemand by de oude baas was? En heeft ze ook verteld, dat toen we latei- keken. hy al doodgeslagen was? Dé-t is nu juist waar de zaak om draait. Dat is de hele mop. Het was HOOFDTUK XVII „Mesdames et Messieurs", boog M. Vautour. de rechter van instructie, „weest zo vriendelyk deze nederige ruimte binnen te treden". „Dank u", mompelde Janice. „Is dit de kamer, waar wij de arme Eve kunnen spreken?", hygde Helena „O. kunt u me zeggen, hoe het lieve kind het opneemt?" „Dat zal niet meevallen, vrees ik", waagde oom Ben- Toby zei niets. Hy had zyn handen diep in zyn zakken gestoken en schudde zyn hoofd in een somber gebaar van sympathie. Het raadhuis in La Bandelette is een hoog. smal gebouw van gele steen met een klokketoren. dat gelegen is tegen over e^n fraai park en niet ver van het marktplein. Het kantoor van Monsieur Vautour, een groot vertrek op de bo venste verdieping, had twee brede ra men op het Noorden en een op het Westen. Er stonden een paar kistjes met inbrekerswerktuigen, een stuk of wat stoffige wetboeken en een ingelyste fotografie van een of andere vergeten dignitaris, in de uniform van het Le gion d'Honneur. De lessenaar van Monsieur Vautour pelde Monsieur Vautour. terwijl hy het was zó geplaatst, dat hy zelf met zyn rug naar het raam aan de Westkant zat. Een eindje van dé lessenaar vandaan tegenover hem. stond een versleten hou ten leunstoel. Boven die stoel hing een lamp. Toen merkten de bezoekers iets an ders op: iets. dat tegelykertyd kinderlijk en huiveringwekkend was. Door het raam aan de westzijde, waarvoor geen gordijn hing, schoot een felle witte lichtstraal, die het oog ver blindde. Zij sprongen er bij na van over eind. Het licht zwaaide langs één kant van de kamer als een reusachtige witte bezem, scheen daarna uiteen te spatten als een zeepbel en verdween. Het was de lichtstraal van de grote vuurtoren. Iemand, die in de getuigenstoel zat recht tegenover de lessenaar van Mon sieur Vautour kreeg dat verblinden de licht om de twintig seconden in zijn ogen onafwendbaar en regelmatig, pre cies zolang als Honsieur Vautour ver koos hem of haar daar te laten zitten. „Hé. die vervelende vuurtoren", mom- 48). „WelWel!" mompelde de de- tecüeve Snufkens. „Ik moet toegeven, datvje goed je best hebt gedaan, waar de Panda! Je denkt dus. dat de een of andere smokkelaarsbende uit het bui tenland, diamahten smokkelt in radia- tordoppen, die in deze autofabriek ge maakt worden! Dat is dus in het kort je conclusie! Niet slecht, waarde Pan da! Ha! Toevallig! Net voordat je bin nen kwam was ik tot dezelfde oplos sing gekomen. Ik heb hier rustig lig gen nadenken en de feiten gerang schikt en bedachthm! Nu ja Detective Snufkens greep een vergroot glas en bestudeerde de knop die Panda had meegenomen. „Het klopt!" mom pelde hij. „Komaan geen tyd te verlie zen! We gaan nu naar de politie! We hebben nu het denkwerk gedaan, de politie kan de rest doen!" En de grote speurder stapte uit zyn bed en schoot in zyn hoed en jas.... licht met een handbeweging poogde wég' te vagen, Hy wees stoelen aan, die langs de wand stonden geschaard, waar hét licht niet komen kon. „Gaat, u alstu blieft zitten en maakt het u zo aange naam mogelijk". Monsieur Vautour ging achter zijn les senaar zitten, waarna hy zyn stoel een kwartslag omdraaide om zyn'bezoekers te kunnen aanzien. De .rechter van instructie was een oudere benige man met harde ogen en iets dat op bakkebaarden moest lyken. Hij wreef zyn handen over elkaar met een droog geluid. „Kunnen we Mrs. Neill nu spreken?" vroeg Toby. „Ehneen, nu nog niet". „En waarom niet?" „Omdat ik geloof, dat u my eerst een en ander zult moeten uitleggen". Weer sloeg een brede witte lichtstraal door de kamer en viel over Monsieur Vautours schouders. Op eens was hy, ondanks het licht aan het plafond, niet meer dan een silhouet. Zyn grijze haar werd er fel door verlicht, en hij wreef opnieuw zyn handen. Overigens kon men zich niets huiselykers denken dan de werkkamer van deze theatrale myn heer. Er tikte een klok en op een klein tafeltje lag een dikke kat te slapen. Toch was het alsof er een golf van toorn en gramstorigheid van de rechter van instructie naar zijn bezoekers uit ging. „Ik heb zojuist", vervolgde hy, „een lang telefoongesprek gehad met myn collega. Monsieur Goron. Hy is op het ogenblik in Hotel Donjon. Hij sprak van nieuwe getuigenissen en kan hier ieder ogenblik zyn met zijn vriend, dr. Kin- ross." Monsieur Vautour sloeg met zijn vlak ke hand op het bureau „Ik geloof niet, dat het nodig is te beweren, dat wij voorbarig zyn ge weest- Ik geef zelfs nu nog niet toe, dat we te haastig zyn geweest met de ar restatie van Madame Neill „Allemachtig", riep Toby uit. „Maar deze nieuwe mogelykheden zijn wei zeer verrassend. Het heeft my ge schokt. Ik moet zeggen, dat ik geneigd ben terug te keren tot een zeker punt. onlangs aangestipt door dr. Kinross. Iets wat wy in onze begrypelyke consi deratie met Mrs. Neill bijna zouden, drei gen te vergeten". (Wordt vervolgd). een klein gezelschap van ongeveer 50 belangstellenden aanwezig. De aanbieding van bloemen aan onze landgenoot en een souvenir aan de Fran. man, beide met een toepasselijk woordje, vermochten niet de warme sportsfeer te scheppen. Overigens ontbrak het er aan warmte deze avond niet, hetgeen wel licht ook wel als oorzaak van de geringe belangstelling valt aan te merken. De belde rivalen, die op een podium plaats hadden genomen, bleken echter op deze natuurlijke warmte raad te weten, want al gauw werden, nadat eerst de Jassen waren uitgetrokken, ook nog de hemds- mouwen opgetrokken. Spoedig volgden nog boord en das, welke aan de oorspron_ kelljke bestemming werden onttrokken. Het bleef gelukkig hierbij en de hoge temperatuur bleek overigens weinig in vloed op het spel der heren te hebben gehad. In deze derde match speelde Kelder weer wit en gebruikte zyn llevellngsope. ning 1, 3228. door de iYansman beant woord met 1. 20—24. DezeA'laatste voort zetting wordt in de regel'gebruikt om flankspel te ontgaan. Het vervolg leerde echter, dat dit toch vanuit deze opening te bereiken Is. Keiler speelde de opening zeer goed en evenals in belde voorgaande partijen kreeg onze landgenoot het- Ini tiatief Het lijkt echter alsof Keiler op de beslissende momenten niet durft door te zetten uit angst voor verrassingen Dit was ln de beide eerste partijen en ook nu in de derde party weer het geval. Na 27 zetten had Keiler een belangryke terreinwinst verkregen. O.l had hij toen 3329 moeten spelen Hy speelde echter 3934, zodat na zwart's antwoord 19-24 een tactlsche wending verkregen werd, welke Keiler noopte van speelwijze te veranderen. Toch bleef het initiatief ook daarna nog bij de wlt-speler en wij kun nen ons niet onttrekken aan de Indrpk, dat Ghestem zich uitsluitend op verde'dl- gen toelegt, omdat een uitslag gelijk spel hem in het bezit laat van zyn we- De hieronder volgende partij zal nog reldtitel. verduidelijken hetgeen bedoeld wordt. R. C. Keller (wit)P- Ghetsem (zwart) 1. 32—28, 20—24; 2. 37—32 1823; 3. 4137, 14—20; 4. 3429, 23x34. 5. 40x29, 20—25; 6 29x20, 25x14 - 7. 4540 12—18; 8. 28—22, 17x28; 9. 32x12, 7x18; 10. 46-41, 19—23; U. 35—30, 1419; 12 4034, 10—14; 13. 30—25. 1—7; 14. 32-27. 1-1_17; 15. 37—32. 17—21; 16. 33—28. 15-20- 17. 41—37, 20—24: 18 38-33, 8-12. 19. 42-38, 21—26; 20 4742 5—10. 21. 4440, 10—15- 22. 50—45 7—11; 23 49-44, 14—20, 24. 25x14, 9x20; 25. 34—29, 23x34. 26. 40x29. 2025; 27. 29x20. 25x14; 28. 3934. 19-24- 29. 37—31. 26x37; 30. 42x31 14—19; 31. 48—42. 11—17; 32. 27 22, 18x27; 33. 31x11. 6x17. 34. 4339, 2-7- 35. 42—37, 13—18; 36. 3631. 39; 37 34—29 410. 38 29x20 15x24; 39. 31—27, 18-22; 40. 27x28. 12x23; 41. 31-34, 17-21- 42. 28—22, 0—13; 43 34—29, 23x34. 44. 4440. 3439; 45 33x44 7-12; 46 44—39. 10—15 47. 32—28, 24-26- 48. 40—34, 16—21; 49. 45—40 12-18; 50. 38—33. 18x27; 51. 28—23. 19x28- 52. 33x31. 13—18; 53. 39—33, 18—22 54. 40—35. 21—27; 55. 33-30, 27x26- 56. 30x19, 22-27; 57, 19—13, 27—31; 58. 37—32. 36—41; 59. 13—9, 31—37. 60 32—27. 4il-47; 61. 9-3, 47x24; 62. 3530, 39x25; remise gegeven. En zo Is de stand no gsteeds geiyk, 33. Toch, als Ghestem niet agressiever gaat spelen, zal z)1n verdediging in een der komende partijen moeten, bezwijken! En dan De vierde .partij wordt 3 Juni te Dor drecht gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2