Achtduizend bakkers naar de Olympiade '47 De snuifdoos van de Keizer DE MEESTEM-DETECTIVE HUIDVERZORGING Zevenlandentouriiooi Internationale Politie-sportgebeurtenis in onze stad Dr. Colijn's stoffelijk overschot passeerde de grens. BEN CEREMONIE VOL EENVOUD. Gisteravond omstreeks 7 uur arri veerde aan de grens te Beek by Nij megen het stoffelijk overschot van wijlen dr. II. Colijn. Voorafgegaan door een militaire auto, waarin geze ten waren luitenant-kolonel De Ruy- ter van Steveninck en kapitein Ruy- chaver van de dienst identificatie en berging uit Den Haag. kwam een gro te Rode Kruiswagen, waarin de kist met het stoffelijk overschot was ge borgen. Aan de tolboom welke door de hoofd inspecteur van Invoerrechten en Accijn zen tp Nijmegen, de heer C. D. Fetter werd omhooggeheven, werd de kist door de zoon van wijlen dr. Colijn. dr. A. H. Colijn in ontvangst genomen. Het was een treffend ogenblik toen door de heer R. Gosker van het Cen traal comité der A.R. kiesverenigingen en de heer E. van Ruller, de voorzitter van de nationale organisatie van A. R. jongeren de zware donkere eikenhouten kist. waarop een eenvoudige koperen naamplaat gehecht was, met de vader landse driekleur werd bedekt Na deze - ceremonie werd het stoffelijk overschot overgedragen in een rouwauto. De kist werd gedekt door twee bloemstukken, waarvan een van de Belgische en een van de Ned. militaire missie In Berlijn. Mede werd in de auto gelegd het een voudige eikenhouten kruis, dat in Duitsland op het graf van wijlen dr. Colijn gestaan had. Als vertegenwoordiger der vaderland se regering was aanwezig jhr, C. G. C. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Gelderland. Nadat overste De Ruyter van Steve ninck aan dr. A. H. Colijn had mede gedeeld dat de identificatie door dr. Verhoef en dr. Ruchaver in Berlijn was geschied, reed de lijkauto met enige volgwagens in snelle vaart vla Nijme gen naar Den Haag. Ingezonden Mededeling Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzit ten, schrijnen, smetten, en ter verbe tering der huid: Purol of Purolin. Door 't crème-karakter is Purolin geliefd door de vrouw voor zichzelf en de baby. Oos Dlstributiehoekje PETROLEUM VOOR VACANTIEGANGERS. Zjj, die tussen 15 Mei en 15 October 1947 hun vacantie buiten gaan door brengen en voor het bereiden van hun maaltijden op het gebruik van petroleum zijn aangewezen, kunnen, naar het C. D.K. mededeelt, petroleum aanvragen. Kampeerders en zij, die een speciaal daarvoor bestemd zomer- of kampeer- huisje hebben gehuurd, moeten hun aanvragen richten tot de A.N.W.B. Zij die een (gedeelte van een) woning heb ben gehuurd of over een buitenhuis (je) beschikken, moeten hun aanvragen op een h-formulier Indienen bij de distri- butiedienst van de gemeente der tijde lijke vestiging, terwijl personen, die aan boord van een schip verblijven, dit bij de distrlbutiedienst van hun domi- ciligemeente moeten doen. De aanvraag moet worden gedaan door het gezinshoofd of de als zodanig te beschouwen leider van een groep, on der overlegging van de tweede distri butiestamkaarten van alle betrokkenen. AANVRAGEN VOOR WERKKLEDING. Het C.D.K. deelt mede. dat de distri butiediensten op nader door deze dien sten te bepalen dagen tussen 2 en 21 Juni a.s. gelegenheid zullen geven tot het indienen van aanvragen om werk kleding door personen werkzaam in een zelfstandig beroep of in een be drijf met minder dan 10 arbeidérs. De aanvragen moeten worden inge diend op een formulier MD 333-06. Aan de hand van de geldende voorschriften beoordeelt de distributiedienst of aan vrager in aanmerking komt voor een werkkledingbon „A", „B" of „C" voor resp. een overall, een werkbroek of een werkjasje of -kiel, dan wel voor tex tielpunten voor het aanschaffen van een stof-, bedrijfs- of laboratorium jas, schort of sloof. In Friesland wordt een dag geen brood gebakken. (Van een speciale verslaggever). De snel naderende/ Bakkers-Olym piade '47 (van 3 t.m. 5 Juni te Amster dam) zal door haar naam waarschijn lijk bjj menigeen verwarrende gedach ten-associaties opwekken. Want hij zal denken aan dichtbezette stadion-tri bunes en aan vele sprintende, springen de of andere sporten bedrijvende jon gelieden, gekleed in het smetteloos wit te costuum met dito hoge muts, welke zo' karakteristiek is voor onze Neder landse bakkers Hoe gans anders is het echter. Wel zullen de bakkers uit heel ons vaderland op die dagen naar de hoofdstad komen, maar de arena ligt In „Krasnapolsky" en niet de sport maar de meest ver fijnde baktechnlek zal hun inspanning en hun aandacht vragen. In een tijd, waarin de algemene graanpositie, zowel als de kwaliteit van het meel onbevredigend moet worden genoemd en er veelvuldig wordt gemopperd over het gehalte en de smaak van het brood, hebben de bakkers het nuttig geoordeeld in een nationale vakwedstrijd, over 96 klas sen verdeeld, aan de consument te tonen wat hy kan maken als hy goe de producten heeft. Hij zal bij uitzondering helaas ditmaal over voldoende boter beschik ken en over goed meel, over krenten, rozijnen, amandelen, enz. en een deel van het bezoekende publiek (volgens nummer daartoe aangewezen) zal in de gelegenheid worden gesteld in beschei den mate daarvan te kopen tegen nor male prijzen. De opbrengst van dit drie daagse tournooi annex expositie, zal ten goede komen aan 't Bakkersnoodfonds, een instelling, die uniek is in het Ne derlandse bedrijfsleven. Toen in de oorlog een groot aantal bakkersbedrij ven waren verwoest, hebben de bakkers uit heel Nederland de hoofden bijeen gestoken, en gezamenlijk hebben zij dat fonds gesticht om daaruit de gelden te halen voor de wederopbouw van de ver woeste bedrijven. Belangrijke bedragen werden dadelijk gestort en de in de eerste vijf oorlogsdagen vernielde bak kerijen konden dan ook bereids worden hersteld. Maar nog 1600 problemen vragen om een oplossing! Om aan het nodige geld te komen wordt door alle bakkers vijf cent per verwerkt baaltje bloem in het fonds gestort en er zijn plannen om dat bedrag binnenkort te verdubbelen. Als men nu weet dat er per jaar 14 millioen baaltjes bloem in Nederland worden verwerkt dan betekent dat dus dat er na de verhoging per jaar een kapitaal van f. 1,400,000 ten bate van het fonds zal worden bijeen gebracht. Maar waar de totale weder opbouw van de geteisterde bedrijven a 9 millioen gulden vereischt, is het tevens duidelijk dat er, zonder bijzondere maatcrgclen ongeveer 7 a 8 Jaar mee heen zullen gaan voordat de taak is volbracht'. Overigens zijn de vooruitzichten voor het slagen van deze „bakkers-olympia de" alleszins gunstig. Prins Bernhard aanvaardde het beschermheerschap, H.M. de Koningin en Prinses Juliana stelden fraaie medailles ter beschikking voor de nationale kampioenen en uit heel het land toont men belangstelling. Reeds garanderen meer dan 3500 in zendingen aan koekjes, gebak en taar ten een „zoete inval" en een bakkers show in vol bedrijf, zomede een demon stratie van consumptie-ljsbereiding zul len de attractie verhogen. In totaal zal het aantal deelnemende bakkers onge veer achtduizend bedragen en alleen uit Friesland wil men al met 45 auto bussen via de Afsluitdijk met de Friese vlag voorop naar de hoofdstad trekken. De bevolking van Friesland zal het die dag zonder vers brood moeten stellen...! Drie millioen dollar crediet voor K.L.M. VOOR AANKOOP VAN 9 CONSTELLATIONS. De Export- en Importbank der Ver. Staten heeft medegedeeld, dat zij een crediet beschikbaar heeft gesteld van meer dan 3 millioen dollar voor de aan koop van negen Lockheed Constellation vliegtuigen door de K.L.M. Het crediet loopt over vier jaar en wordt per drie maanden terugbetaald, tegen een rente van 3%. Het is door de Ned. regering onvoorwaardelijk gega randeerd. OPVOERING FREQUENTIE KLM- AMSTERDAM—NEW YORK DIENST- Met ingang van heden wordt de fre quentie van de AmsterdamNew York dienst opgevoerd tot vier maal per keek retour, ten einde te voldoen aan de gro te vraag. Voortaan vertrekken dus elke Dinsdag, Woensdag. Donderdag. Vrijdag en Za terdag constellations naar New York, waarbij het toestel van Donderdag door gaat naar Curagao. DE SPOORWEGRAAD. Do minister van Verkeer en Water staat heeft 1 Juni 1950 tot lid voorzit ter van de Spoorwegraad benoemd ir, Th. M. B. van Marle, inspecteur-gene raal voor het Verkeer te Den Haag. Voorts heeft de minister bepaald.dat: de vergaderingen van de Spoorwegraad kunnen worden bijgewoond door de luitenant kolonel van de generale staf J, Daniëls, hoofd van de sectie spoor wegdienst van het Directoraat Ver keerswezen van de dienst van de kwar tiermeester generaal der Koninklijke Landmacht. Den Haag, en dat de ver gaderingen van de dienstregeling-com missie uit de spoorwegraad kunnen worden bijgewoond door de inspecteur van de spoorwegpostdienst, de heer G. Lok namens het hoofdbestuur van de P.T. en T, NEDERLAND DANKT AMERIKA! Hedenavond van 9.15—9.45 zendt de K.R.O. een klankbeeld uit, naar aan leiding van de kwijtschelding van de Nederlandse oorlogsschuld door Ameri ka. De Amerikaanse ambassadeur dr. Herman B. Baruch, zal het program ma openen. Enorme textieldiefstal te Almelo. KOUSEN WERDEN CLANDESTIEN GEBREID. De recherche van de Almelose politie is een omvangrijke fabrieksdiefstal op het spoor gekomen, waarbij o.a. dui zenden cops garen werden ontvreemd, waarvan textielgoederen en kousen ge breid zijn. De recherche deed huiszoe-, king bij W. van L. aan de Vriezenveense weg. waar een grote partij van gestolen garens gebreide kousen, naaigaren, mes sen en scharen alsmede een bedrag van f 3.900— in beslag genomen werd. Bij het verhoor verkaarde Van L., dat de kousen gebreid waren door een zekere J. van W.. waar eveneens een enorme par tij kousen en veel cops garen werden aangetroffen. Beiden zijn ingesloten. De garens waren afkomstig van de fabriek van de Fa. Ten Cate, waar de textiel- baas W. in samenwerking met G. en H. in de afgelopen maanden de garens had den gestolen. Ook deze drie zijn inge sloten. 60-JARIG BESTAAN ALBERT HEIJN. Te Zaandam is in het ontspannings- gebouw van Albert Heijn een zeer druk bezochte receptie gehouden ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan der firma Albert Heijn. Van heinde en ver kwa men vrienden, zakenrelaties, oude klan ten en gepensionneerde personeelsleden hu ngelukwensen aanbieden, o.a. ook het college van B. en W. van Zaandam. De beide directeuren, de heren G. en J- Heijn waren overrompeld door de tal rijke blijken van belangstelling. AMBASSADEUR LOVINK BIJ DE KONINGIN. H.M. de Koningin heeft in het Paleis het Loo de heer A. H. J. Lovink, Neder lands ambassadeur in Moskou, in audiëntie ontvangen. Ingezonden Mededeling GOD HEEFT QESPROKEN. God. voortijds vele malen en op velerlei wijze tot de vaderen gesproken hebben de in de profeten, heeft aan het einde dezer dagen tot ons gesproken in den Zoon. Wie oren heeft om te horen, diehore! Uit de Bijbel. Hebr. 1:1. Matth. 13 9. Een courantloze dag' NEDERL. DAGBLADEN OVERWEGEN ÉÉNMAAL PER WEEK NIET TE VERSCHIJNEN. Als gevolg van verminderde paplertoewyzing. De minister van Economische Zaken heeft met ingang van 1 Juni as. de maandelijkse papier-toewijzing aan de Nederlandse dagbladpers van 2300 ton verminderd tot 2000 ton en daarbij te vens medegedeeld, dat de mogelijkheid van een tijdelijke verdere verlaging geenszins uitgesloten mag worden ge acht. In verband hiermede heeft het be stuur van de Ver. „De Nederlandsche Dagbladpers 1945" de vraag onder ogen moeten zien op welke wijze de Neder landse dagbladen na die datum hun taak kunnen voortzetten. Twee wegen staan daartoe open: terugkeer naar de beperkte omvang van kort na de bevrij ding of éénmaal per week in geheel Ne derland geen enkele courant te laten verschijnen. In een gisteren te Amsterdam gehou den bespreking met de directies en hoofdredacties heeft het bestuur mede gedeeld vermoedelijk tot het laatste te zullen adviseren. De beslissing valt op Maandag 9 Juni; tot dit tijdstip zullen generlei wijzigingen in de bestaande verschijningsvorm en -wijze worden aangebracht. Wij komen morgen op deze aangele genheid nader terug. Nieuwe reis „Willem Barendsz" in herfst. BELANGRIJK SUCCES DER WALVISJACHT. De directie der Ned. Walvischvaart Maatschappij heeft een resumé gege ven van de reis van de „Willem Ba rendsz" en van de komende plannen. Daaraan ontlenen wij, dat de produc tie aan traan per blauwe walviseenheid over het gehele seizoen voor de ,3alae- na", de moderne walvisvaarder van de United Whalers Ltd. gemiddeld c.a. 92.5 barrels per unit bedroeg, voor de „Willem Barendsz" 133 barrels. De Noorse expedities brachten het te za- men gemiddeld tot 117 barrels. Dit pleit ongetwijfeld voor de tech nische prestatie van de Amsterdamse Droogdok My. en voor de kunde van de Nederlandse chemici en technici, onder wier leiding de fabriek heeft gewerkt. De Ned. resultaten zyn dus gemiddeld belangrijk hoogcr dan de gemiddelden van andere maatschap pijen, wat een groot succes is. De vrijkomende ruimten als vüegdek, opslag- en werkplaatsen zullen worden bestemd tot vergroting van het aantal hutten, wat de mogelijkheid schept het aantal bij de productie van traan, vlees, lever en andere organen betrok ken werkers uit te breiden. Plannen zijn in uitwerking voor het plaatsen van één of twee proefinstallaties aan boord van de „Willem Barendsz" voor de bereiding van vleesmeel, wat, zo als bekend, een waardevol, elwlthou- dend veevoeder is. Het meegebrachte walvisvlecs is opgekocht cïoor een Nederlands groot winkelbedrijf, die dat ingeblikt in de handel zal brengen. De „Willem Barendsz", waarvan nu is vastgesteld dat zij een maximum ca paciteit heeft van 18.000 ton, zal nog enkele verbouwingen ondergaan waarbij vooral met de hygiënische eisen (meer badruimte) rekening zal worden gehouden en eind September, be gin October opnieuw naar de antarcti sche gebieden op walvisjacht gaan. Een tweede fabrieksschip zal zeker nog niet dit jaar en, hoewel de tech nische plannen daarvoor nu reeds in voorbereiding zijn, naar alle waar schijnlijkheid ook volgend jaar nog niet uitvaren. Practisch de gehelq Nederlandse be manning van de eerste expeditie gaat ook de tweede keer weer mee, VLAMMENWERPERS CONTRA COLORADO-KEVER. Vijf stuks leveren één cent op. In Goes arriveerde een spuitbriga-de, beschikkende over een jeep met een aantal spuiten, die overal in Zeeland, waar colorado-besmefcting optreedt, in actie zullen komen. De brigade zal, in dien noodzakelijk, met 'n drietal draag bare vlammenwerpers de stranden kun nen schoonspuiten. Er is thans een pre mie-stelsel ingevoerd, waarbij de school kinderen. die Colorado-kevers verzame len, per 5 ingeleverde kevers een cent ontvangen. J- EEN „HOFFOTOGRAAF" IN VOORSCHOTEN. Prins Bernhard laat zich fotograferen. Prins Bernhard. die als ieder Ma rine-man. ook een speciaal legiti matiebewijs moet bezitten, herin nerde zich gisteren bij zijn bezoek aan het marine-opkomst-centrum te Voorschoten plotseling, dat hij voor dat bewijs nog geen foto had laten maken. Toen hij dit aané'n der zich in zyn gezelschap bevin dende officieren kenbaar maakte, werd hem te kennen gegeven, dat de fotograaf in het kamp dan wel even een „plaatje" kon maken. De Prins, die dit een pracht gelegen heid vond om dan maar direct aan z(jn verplichtingen te voldoen, stapte ogenblikkelijk naar de fo tograaf. die niet weinig verrast was. dat hij zo ineens tot „hoffoto- graaf" promoveerde. Sportsplinters Na de vijftiende etappe van de ronde van Spanje bezetten de Nedrlanders Pau wels en Van der Voorde resp. de 15de en 16<te plaats. Aan het hoofd gaat de Span jaard Costa. - Freddy Mills, Europees bokskampioen halfzwaargewlcht, zal op 20 Juni a.s zijn titel verdedigen tegen de Belgische half- zwaargewlchtkamploen Goffaux. Onze halfzwaargewichtkamploen Wil ly Quentemeyer, de broer van Hennle Quentemeyer, amateurhalfzwaargewlcht-. van Europa zal eind Juni id Zuld-Afrlka uitkomen tegen Marens. Slaat hij daar in het verre Zuiden een behoorlijk figuur, dan is het niet uitgesloten, dat hij weer een kans krijgt op een titelgevecht tegen Mills, tenzij deze zijn titel op 20 Juni aan Goffaux verliest. Meer dan 6000 zitplaatsen zullen beschikbaar zijn op de Internationale TT- races, 28 Juni te Assen. Men onderhandelt met Italiaanse, Zwitserse, Franse, TJe- chlsche. Belgische. Zweedse en Finse ren ners. Op 29 Juni organiseert de K.J.M V. te Waalwijk een stertocht per rijwiel door midden-Brabant DUIVENSPORT. „Dc Blauwband" Alphen a. d. Ryn Zondag heeft de Postduivenvereni ging „De Blauwband" te Alphen a. d. Rijn eveneens deelgenomen aan de wed vlucht van Quivrain (Frankrijk) af. In concours waren 85 duiven, die des morgens te 8 uur werden gelost met heldere hemel en Zuid-Weste wind. De gedetailleerde uitslag luidt: P. G. Borgers 1416; H. v. d. Heuvel 2; C. van Of wegen 3; M. Groeneveld 5; H W. Martens 6; Jac. Hogenes 714: KI. Hulscher 8; H. Bauer 9t A. v. Walder- veen 1012; J. Landaal 11; B. Rom- bout-s 13; E. van Egmond 1517. Stand van de verenigings-compctitie Rayon Leiden In rayon Leiden van de Postduivenverenigingen zijn inge deeld de navolgende afdelingen, welke de daarachter aangegeven punten heb ben behaald: 1. „Steeds Sneller, Noord- wijk, 656 pnt; 2, „De Bonte Duif", Lei den, 562 pnt.: 3. „De Vriendenclub", Leiden, 557 pnt.; 4. „De Gevleugelde Vrienden", Wassenaar, 498 pnt.; 5. „De Blauwband". Alphen a. d. Rijn, 375 pnt „L.P.C.", Leiden 357 pnt. BRIDGE. „Sleutels" verloor to Rotterdam. In de 3de ronde van het nationale brldge-tournooi om de Waddingtonbeker verloor de „Sleutels" gisteravond te Rot terdam met 15 punten van de „Bridge club 1935". Keller's vierde poging f MORGEN EERSTE PARTIJ OM HET 1 WERELDKAMPIOENSCHAP. Nog nooit is het een Nederlander geluA^ de titel „wereldkampioen dammen" te be halen uit een match. Herman Hoogland, werd ln 1912 na een tournooi In Rotter dam de eerste Nederlandse wereldkam- §ioen. Springer tijdens de Olympische pelen ln 1928 de tweede, dus ook na een tournooi. Nu zal morgen dan in Amster dam de eerste partij worden gespeeld van de match om het wereldkampioenschap tussen de 24-jarlge Franse titelhouder Ghestem en zijn uitdager, onze landgenoot Keller, die thans op zijn 41e Jaar voor de vierde maal een poging zal doen de wereld titel ln Nederland te krijgen. Keller ls een theoreticus, een speler, die zijn kansen wetenschappelijk berekent met een koel overleg, onverstoorbaar en volmaakt ge- Concertreerd. De Jonge, zwaargebouwde Fransman, die er meer als een bokser dan as een dammer uitziet, onttroonde in 1945 zijn landgenoot Ralchenbach en deelde het vorig Jaar in de hier te lande gehou den Internationale zeskamp de eerste plaats met onze Roozenburg, die onlangs ln een beslissingswedstrijd om het Neder lands kampioenschap van Keiler verloor. Ghestem ls een grandioos dammer, die zijn techniek paart aan een fantastische vin dingrijkheid, Het merkwaardige hiervan ls echter, dat die vindingrijkheid moet wor den opgewekt en de zuiver wetenschappe lijk spelende Keiler zal hem hiertoe weinig kans geven. Wei deed dit de met het vuur en de onstuimigheid der Jeugd spelende Roozenburg. Wij aohten Keiler ln het geheel niet kansloos om als winnaar uit deze matoh, die uit veertien partijen zal bestaan, te voorschijn te komen. Zijn spel is van wereldklasse en hij beschikt over een staat van dienst, die geen enkele Nederlander tot dusver heeft kunnen evenaren; vijftien maal speelde hil om het 'kampioenschap van Nederland, werd tien maal titelhouder en vijfmaal tweede. De oud-wereldkampioen Springer, die voor ons blad een reportage verzorgt van de match om het wereldkampioenschap. Met genoegen kunnen wU onze lezers mededelen, dat wy de oud-wereld kampioen Springer bereid hebben ge vonden, voor het Leidscli Dagblad een reportage van de gehele match te ver zorgen. Zoals wy reeds zelden werd Springer ln 1928 ongeslagen wereldkampioen en eerst vijf jaar later, in 1933 stelde hij zijn titel ter beschikking. Actief aan toumoolen neemt de thans bijna 50-Jarige grootmees ter niet meer deel, wel duurt zijn belang stelling voor de damsport onverflauwd voort. Van stad tot stad zal hij Ghestem en Keiler begeleiden, zodat alle partijen zonder onderbreking door hem worden bijgewoond. In ons blad van Maandag laten wy hem gaarne aan het woord over de eerste gevechten van deze gigantische stryd. Lofwaardig initiatief. Leiden zal (eindelijk!) weer eens een belangrijke sportgebeurtenis binnen haar muren krijgen: een „Zevenlan- den Politiesport-tournooi", dat, dap per georganiseerd door dc LPSV, van 20 tot en met 23 Augustus a.s. zal worden gehouden. Voor we nader op het programma en enkele bijzonderheden ingaan, eerst een pluim voor de initiatiefnemers van de Leridse Politiesportvereniglng, die dit unieke sportfestyn op touw gaan zetten /^FEUILLETON- V_doöf JOHN DICKSON 'CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 47) Hy had datgene bewezen, wat hy had willen bewijzen. Toen hij, onder de geel achtig getinte avondhemel, in het vlieg tuig stapte, dat hem zou terugvoeren naar La Bandelette. voelde hy zich niet vermoeid meer. De motoren dreunden; het gras werd platgeblazen door de wind terwijl de machine taxide over het veld. En Eve was veilig. Dermot, met zyn portefeuille op zijn knieënr leunde behaaglijk achterover in zijn stoel, ter wijl de luchtverversers de stoffige, be nauwde atmosfeer verdreven. Zo zag hij Frankrijk naderen, eerst rode en grijze daken, toen werd het een bewegende landkaart. Eve was veilig. En Dermot maakte plannen. Hy was er nog mee bezig, toen het vliegtuig in de luchthaven daalde. Er schitterden een paar lichten in de richting van de stad- Hij reed terug door de avenue met de dicht opeengeplante bomen en ademde de pittige gem* in van pynbomen en avondkoelte. Hy liet zyn gedachten de vrije loop en zij ijlden weg van het heden dat vol angst en kwel ling was, naar een toekomst, waarin In Hotel Donjon speelde het orkest. De helle lichten en het lawaai in de hall troffen hem opeens onaangenaam. Ter wijl hy de lessenaar van de „Receptie" passeerde, ontdekte een klerk hem. „Docteur Kinross! Er is de hele dag- naar u gevraagd! Een ogenblik. Ik ge loof dat er zelfs nu twee personen op u zitten te wachten". ..Wie zijn het?" „Een zekere Monsieur Saulomon en een mademoiselle Lawes", antwoordde de klerk, terwijl hij zyn blocnotes raad pleegde „Waar zijn ze?" „Ergens in de conversatiezaal. Mon sieur". De klerk belde „Zal ik u by hen laten brengen?" Geëscorteerd, door een piccolo kwam Dermot in de befaamde „Gotische" foy er van Hotel Donjon waar hij Janice Lawes vond en Maitre Pierre Saulomon. In de kleine uithoek, waarin zij hadden plaatsgenomen, waren de muren van na gemaakte oude stenen vervaardigd en behangen met nagemaakte middeleeuw se wapens. Er was een beklede bank in aangebracht en in het midden stond een tafeltje. Janice en Maitre Saulomon za ten erg ver van elkaar af. alsof zy ieder over eits anders aan het piekeren waren. Maar ze stonden beiden op. toen Der mot naderde en hij verbaasde zich over de, verwytenae blikken, waarmede zij hem aankeken. Maitre Saulomon "was een heel grote, dikke man met een indrukwekkende houding een olijfkleurige huid en een diepe basstem. Hij wierp Dermot een zeer eigenaardige blik toe. „Dus u bent. teruggekeerd, myn vriend". constateerde hy met een grafstem. „Inderdaad. Ik had u toch gevraagd op mij te wachten? Waar is Mrs. Neill?" De advocaat bekeek aandachtig de na gels van zyn ene hand. terwyl hij zyn vingers om en om draaide. Toen keek hy op. „Zy bevindt zich op het raadhuis, mijn vriend". „Op het raadhuis? Nog steeds? Dan houden ze haar daar wel erg lang aan de praat, vindt u niet?" Maitre Saulomon's gezichtsuitdrukking werd zeer grimmig. „Zij zit. opgesloten in een cel", ant woordde hy. „En ik vrees heel erg. dat ze daar nog lange tijd zal blyven. Ma dame Neill is in hechtenis genomen on der verdenking van moord". HOOFDSTUK XVI. „Zeg me nu eens, mijn Jongen", zei de indrukwekkende advocaat, op een toon van werkeiyke belangstelling, „zeg me eens in vertrouwen en als man tegen man: houd je me voor de gek?" „Of houdt u haar voor de gek?", bracht Janice in het midden. Dermot staarde hen aan. „Ik begrijp niet helemaal waar uover spreekt", Maitre Saulomon wees naar hem met een dreigende vinger, alsof hy zich ln de rechtszaal bevond. „Heb jy". zei hy, „Madame Neill ge zegd, dat zy haar geschiedenis aan de politie moest vertellen met ieder détail er by, precies zoals ze het aan jon heeft verteld? of heb je dat niet?" „Ja, natuuriyk heb ik dat!" „Aha!" knorde Maitre Saulomon met duideiyke tevredenheid. Hy stak twee vingers in zyn vestzakje. „Myn beste jongen, heb je je verstand verloren? Ben Je krankzinnig geworden, stapelgek?" „Luistert u nu eens „Tot aan deze middag toe, toen zij Madame Neill onder verhoor genomen hebben, was de politie zo goed als over tuigd, dat zy onschuldig was. Zo goed &lsl Je schynt ze werkelijk in hun over tuiging geschokt te hebben". „Nu. en?" „Maarvan het ogenblik af. dat zy haar verklaring heeft afgelegd, is die opinie heel wat minder aan twyfel on- 45). Panda ging de kelder binnen en keek om 2lch heen „Ik ga nu eens An ders zoeken!" dacht hy. „Dat gedoe van vingerafdrukken en haren heeft geen zin. Ik ga de boel hier onder-ste boven halen!" Hy voegde de daad by het woord en begon te slepen met oude banden en petroleumbllkken en andere auto-on derdelen. zodat na een half uur alles van zyn plaats was gehaald. Nu, hij hy had geluk! Onder een oude radia- torkap bevond zich een luik in de grond, onopvallend en goed wegge stopt! „Daar heb je het!" dacht Pan da. „Zie je wel, dat ik geiyk had! Laat ik het gauw openmaken! Wie weet wat daar onder zit!" Maar wanneer hy soms gedacht had, dat de geheimzinni ge motorrijder of Jack Hals zich daar verstopt had, kwam hy toch bedrogen uit! Toen hy zich door het luik liet •zakken, zag hy niets dan een donkere ruimte, die muf rook en waarin een massa glimmende voorwerpen lagen derhevig. Monsieur Goron en de rech ter van Instructie hebben elkaar aange zien. Madame Neill heeft zich zo nood lottig versproken, zó vervloekt noodlottig voor iedereen, die de fieten kent. dat er geen twyfel aan haar onschuld meer kan bestaan. Nu is alles uit. Met de grootste scherpzinnigheid zou zelfs ik niets meer voor haar kunnen doen". Op het tafeltje naast Janice stond een half leeg glas met Martini en drie op elkaar gestapelde schoteltjes van drie daarvóór gebruikte glazen. Janice ging zitten en dronk de Martini uit waardoor de kleur op haar bleke wangen hoger werd. Als Helena er by was geweest, zou zy zeker het een en ander aan te mer ken hebben gehad. Maar Dermot inte resseerde zich niet voor deze zyde van Janice's karakter. Hy staarde nog steeds naar Maitre Saulomon. „Een ogenblik", smeekte hy. „Heeftdie zogenaamde verspreking van haar iets te maken metde snuifdoos van de Keizer?" „Inderdaad". „Ik bedoel met de beschryvlng, die zy er van gaf?" .Precies". Dermot liet zijn portefeuille op tafel vallen. „Zo-zo", zei hy langzaam en met bit terheid, hetgeen de beide anderen zich een beetje deed terugtrekken. „Dus dan heeft juist datgene waardoor haar on schuld aan het licht moest worden ge bracht. hen er van overtugd, dat zy schuldig is?" De advocaat haalde zyn massieve schouders op. „Ik weet niet. wat u daarmee bedoelt". „Monsieur Goron". zei Dermot. „maakt de indruk een intelligent iemand tezyn- „Wat zy u heeft verteld, kan iets heel aan hem?" Hy dacht lang na. „Of wat hapert er aan haar?" „zy was inderdaad erg opgewonden", gaf de advocaat toe. „Haar verhaal maakte niet de gewenste Indruk, zelfs op de punten, die redelykerwijze als waarheid konden worden aangenomen". „Dat begryp ik. Dus dan heeft zy haar verslag aan Goron niet zo uitge bracht als vanmorgen aan my?" Maitre Saulomon haalde opnieuw zy'n schouders op. „Wat zij u heeft verteld, kan eits heel anders zUn. Ik weet het niet". „Mag ik éven Iets zeggen?", vroeg Ja nice zacht. (Wordt vervolgd). met de bedoeling, eenmaal nog eens (misschien al in 1952) te komen tot een wereldorganisatie van Politiesportbon- den. Het programma voor dit jaar zal zich dan bepalen tot drie takken van sport: voetbal, schermen en paardrijden. De voetbalwedstrijden zullen worden ge houden op het terrein van UVS, de scherm wedstrijden in de gymnastiek zaal van het Lyceum en de ruiterwed- strijden ten slotte op een der velden in de Leidse Hout. De paarden vinden onderdak in de stallen van het Open baar Slachthuis. Op Maandag 18 Augustus zullen de buitenlandse deelnemers in Leiden ar riveren, waarna op de dag daarna dit uit ca. 120 personen bestaand gezel schap door de Burgemeester officieel ten stadhuize zal worden ontvangen. Op de avond van die dag wordt op het UVS-terrem door het eerste elftal van de Volewijckers een voetbalwedstryd gespeeld tegen een nader aan te wyzen tegenstander. Tot het officieel openen van het tournooi op Woensdag 20 Augustus in de aula van het Lyceum zal worden uitgenodigd mr. F. R. Mijnlieff, Hoofd van de afdeling Openbare Orde en Veiligheid. Daarna zullen ter plaatse de schermwedstryden (op sabel) beginnen, waaraan wordt deelgenomen door ploe gen uit Franrijk, Zweden, Luxemburg en Nederland. Des avonds beginnen dan de voetbalwedstrijden, die Donderdag en Vrijdag d.o.v. worden voortgezet. Op Vrijdagavond tussen 17,00 en 18,00 volgt een parade door de stad van alle deelnemend, politieruiters. Aan de ruiterfeesten op Zaterdag nemen uitsluitend Nederlandse ploegen deel, n.l. equipes van de korpsen uit Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, en een ploeg van de Rijkspolitie. Per luidsprekerinstallatie wordt net publiek tydens de wedstrijden op deskundige wyze voorgelicht. Nog een belangryk programmapunt, waar het publiek eigenlijk minder van zal merken: op Woensdagmiddag zul len de secretariaten der deelnemende landen, Engeland, Frankryk, België, Zweden, Zwitserland, Luxemburg en Nederland, bijeenkomen om de levens vatbaarheid van een wereldorganisatie van Politiesportbonden onder het oog te nemen. Een klein probleem, dat echter met medewerking van de burgerij binnen enkele dagen geen probleem meer zal vormen, is nog de huisvesting der bui tenlandse deelnemers. Zy, die bereid zyn, enkele dagen een Zweed, een Zwit ser of, enfin, U zoekt maar uit, in huis wil nemen, geeft zich even op aan de heer C. Rameau, de Sitterlaan 104, Leiden. Voor de muzikale opluistering van de sportfeesten zorgen het Leidse Poli tie Muziekgezelschap en de Leidse Pad vinders, hiertoe is ook de Amsterdamse stafmuziek uitgenodigd. We voelen bewondering voor de cou rage van de Leidse dienders, die hun schouders onder dit werk durven zetten en onze stad, al bekijken we het alleen maar uit propagandistisch oogpunt, met dit internationale sportfeest een voor treffelijke dienst zullen bewijzen!

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2