Ocfober-Vereniging Jaarvergadering 3 Het Leidscli Dagblad Laatste Berichten voor het publiek grote aantrekkelijkheid zal bezitten. Het ligt in de bedoeling der Commis sie om een aantal verenigingen uit te nodigen elk een groep te verzorgen, waarvan de kosten geheel en al door de 3 October-vereniging worden ge dragen. Men is dus vrij in de keuze der personen en rolverdeling, wordt gratis gekleed e.d. Wel een groot verschil met andere steden, waar vaak aanzienlijke bedragen door de gegadigden worden betaald om een bepaalde persoon of figuur te mogen uitbeelden EEN NIWIN-WAGEN. Ten slotte heeft het bestuur ook wil len denken aan onze Jongens in Indië, die onder moeilijke omstandigheden hun plicht vervullen De plaatselijke mili taire autoriteiten hebben verzocht een Niwin-wagen te mogen samenstellen, terwijl onderweg zal worden gecollec teerd. Wat zou het aardig zijn als op deze wijze voor onze militairen in de Oost een passend 3 October-geschenk werd bijeengebracht! Het plan der Optocht-commissie, zo mede dat van het Bestuur vond alge mene instemming en werd z.h-st. aan genomen. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Crama om maatregelen tegen de hoge prijzen in het Lunapark op het Schut tersveld. waarop, het bestuur opmerkte, dat hier niets aan te doen valt. Hoge prijzen zijn nu eenmaal gebruikelijk bij een eendagsfeest. De heer Lambermont vroeg nu reeds aandacht voor de viering van het gouden regeringsjubileum van H. M. de Koningin in September 1948. waarin z.i. ook de 3 October-vereniging aandeel moet hebben. LEIDSE SCHOUWBURG KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. „Er komt een vriend vanavond Het Schouwspel heeft het ongetwijfeld dankbare seizoen 194647 in door snee mag men immers zeer tevreden zijn over het gebodene! besloten meteen voorstelling door ode St. A.R.T. van de ook door de film bekende comedie „Er komt een vriend vanavond Dit stuk verzetstoneel. spelend aan de Zwitserse grens en de strijd van de Maquis, is na een ietwat kalm eerste be drijf. dat geheel is ingesteld op oriën tatie van het publiek ten aanzien van de figuren van het stuk zeer spannend van opzet en boeiend uitgewerkt. Het biedt alle gelegenheid voor goed toneel spel en daarvan wordt een uitnemend gebruik gemaakt. Vrijwel over de ge hele linie werden de diverse typen keu rig uitgebeeld. Apart willen we nog vermelden Adolf Rijkens als de Duitse Gestapo-off icier en Marie Gilhuys Sasbach als de freule. Mie? Hagens als Hélène was af en toe wat te sober. Het zeer talrijke publiek toonde zich zeer dankbaar. M. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Letteren en Wijsbegeerte (Wijsbegeerte) de heer J- v. d. Poel te Oegstgeest. Geslaagd voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Wiskunde)de heer J. Korevaar te Hendrik-Ido-Am- bacht. De 72-jarige mevr. S. van D.. hier ter stede woonachtig, is toen zij gister morgen bij de kapster was geweest, al daar van de trap gevallen. Zij liep een zware hersenschudding op. De E.H.D. bracht haar van de kapsalon naar het Acad, Ziekenhuis. GEMEENTEZAKEN BENOEMINGEN. Na de commissie voor het onderwijs te hebben gehoord, stellen B. en W. met wijziging van hun eerste voorstel, thans voor te benoemen als gemeente lijk gedelegeerde: lo. de heer J. C. van Schaik in het bestuur der vereniging „De Ambachts school", 2o. de heer J. C. van Schaik in het bestuur der vereniging „Vakschhool voor Meisjes voor Leiden en Omstre ken". 3o. de heer dr. J. A. N. Knuttel in het bestuur van het Genootschap „Kennis is Macht". 4o. de heer Th. B J. Wilmer in het bestuur van de Zita-vereniging, afd. R.K. Vakschool voor Meisjes. 5o. de heer D. J van Dijk in het bestuur der vereniging tot bevorde- I ring van de opleiding tot instrument maker (Leidse Instrumentmakers- school) 6o. de heer mr. C. J. Woudstra in het bestuur van het Genootschap „Mathe sis Scientiarum Genitrix", 7o. de heer mr. M. B. Vos in het bestuur van de avondtekenschool van de Ned. R.K. Volksbond. DE CAECELIABARAKKEN. De Caeciliabarakken aan de Sion- steeg, die voorheen door de Genees kundige Dienst werden gebruikt voor de verpleging van lijders aan besmet telijke ziekten, zijn onlangs als zoda nig buiten gebruik gesteld. In verband met de heersende wo ningnood hier ter stede hebben B en W. spoedshalve opdracht gegeven deze barakken, met het daarbij behorende ontsmettingsgebouwtje, geschikt to maken voor de bewoning door. 11 ge- zinnen, die om een of andere reden t.y- delijk niet in aanmerking komen voor een normale woning. De barakken moe ten dan ook als een „doorgangshuis" worden beschouwd. De toekomstige bewoners zullen in de meeste gevallen behoren tot a-sociale of sociaal-zwak ke gezinnen. De kosten van het inrichten van de barakken, hetgeen inmiddels is gereed gekomen, hebben f. 3.900,bedragen. LEIDSE VER. VAN PHILATELISTEN. In de maandvergadering der Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars heeft de heer D. Krayenbrink na afhandeling van enkele huishoudelijke zaken een interessante causerie over het gebruik en het verzamelen van frankeerstempels gehouden. Doel van de lezing was een overzicht te geven van de in Nederland gebruikte en in gebruik zijnde frankeerstempelma- chines met de onderscheiden typen. De eerst in gebruik genomen machine in 1926 is de UPF-machine. welke inge richt was met vaste waardecijfers. Fir ma's met. grote buitenlandse correspon dentie waren verplicht er een tweede machine bij te plaatsen in verband met het feit. dat op elke machine slechts zes waarden voorkwamen. Kort daarop wer den de Francotypmachines ingevoerd, welke volgens het kasregistermodel wa ren Ingericht. Hiermee was het mogelijk alle gewenste waarden van tot 99 st. dan wel van tot 9 99% af te druk ken. Vermoedelijk zijn ter wille van de duidelijkheid de eerste stempels gewij zigd ln een ander type. De derde in gebruik genomen machi nes zijn de Hasler. Ook deze werkten volgens het kasregister-systeem en zijn verkrijgbaar in twee typen stempelende tot 99% dan wel 999% cent. De .latere machines kwamen en een gewijzigd model stempel. Ook hierin treft men diverse typen aan. De vierde machine is de Romusina, terwijl de vijfde in gebruik zijnde is Neoport. Deze -laatste heeft wederom vaste waardecijfers. Van alle bovengenoemde machines werden diverse afdanktypen gedemon streerd. Populair stadgenoot vijftig jaar getrouwd Foto Van Vliet De a.s. feestplannen OPTOCHT „10 EEUWEN- HISTORISCHE KLEDERDRACHTEN" In de bovenzalen van café-restaurant „In den vergulden Turk" hield gister avond de 3 October-vereniging een le denvergadering. welke als naar ge woonte. matig was bezocht. De voorzitter, de heer VV. van der Laan. gaf in zijn openingswoord een verklaring van het feit dat de Januari- en Mei-vergadering dit keer tot één bij eenkomst zijn gecombineerd en herdacht het in het afgelopen jaar overleden be stuurslid, de heer R. de Wilde, die se dert 1912 vele voortreffelijke diensten als bestuurslid aan de vereniging heeft bewezen. De secretaris, de heer E. W Wichers Rollandet. las vervolgens de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd en onder dankzegging werden vastge steld. In het uitvoerige en als steeds, uitmuntend verzorgde Jaarverslag van dezelfde functionaris werd breedvoerig stilgestaan bij de viering van het 60- jarig bestaan in Mei 1946 en de laatste feestelijkheden ter herdenking van Lei den's ontzet. Het. Schuttersveld werd. ondanks de slechte toestand van het terrein, door ongeveer 150.000 personen bezocht. Het verslag werd onder dank goedge keurd. evenals dat van de penningmees ter. de heer C. J. van Spall, dat een ba tig saldo vermeldde van f- 2.882-- bij een post ontvangsten van f. 57.812.- en uit gaven van f.54.930.-. De kascommissie rapporteerde bij monde van de heer J. Brouwer tot déchargeverlening. waartoe werd besloten. By de bestuursverkiezing werd in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer R. de Wilde, voorzien door de benoeming van de heer ir. J. J. G. van Hoek; in de plaats van de heer Bern. Buurman, die wegens drukke werkzaamheden bedankte, werd gekozen de heer C. G. F. Wernink, terwijl de beide periodiek-aftredende bestuursleden de heren H. E van der Helde en dr. N. A. Commandeur werden herkozen. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heren H. B. Breebaart. W. F- van der Reijden en J. Nijenhuis. Op voorstel van het bestuur bleef de contributie gehandhaafd op f. 150 per jaar. Het huishoudelijk reglement zal be houdens een onbelangrijke verandering ongewijzigd worden ingezonden ter ver krijging van rechtspersoonlij kheid voor een nieuw tijdvak van 29 Jaar. DE A.S. FEESTVIERING. Ten slotte besprak de heer v. d. Laan het programma voor de a.s. feestviering, die als steeds wordt ingeleid door een taptoe. Het ochtendprogramma vertoont de traditionele punten; reveille van het Stadhuis, koraalmuziek, uitdeling van haring en wittebrood, poppenkastvoor stellingen en zo mogelijk en wieier- of voetbalwedstrijd, herdenkingsdienst in de Pieterskerk en openstelling van de Lakenhal- 's Avonds wordt gestreefd naar een goed programma voor de Stadsgehoor zaal, waarvoor de beslissing nog niet is genomen en vuurwerk op het Schutters veld, waar de gehele dag het Luna park geopend is. Aan B. en W. is ver zocht dit ook tn de avond van 2 October open te stellen. De voorzitter der Optocht-commissie, de heer B. de Koning, deelde vervolgens 't een en ander mede omtrent de hoofd schotel van het feestmenu, de optocht Vooral in onze stad. aldus spr., zijn aan de organisatie van een optocht grote moeilijkheden verbonden. Het hoge peil, dat in de loop der Jaren werd bereikt, stelt steeds hogere eisen aan de ontwerpers, wier problemen nog worden vergroot door de materialen- schaarste. voornamelijk hout voor de op bouw der praalwagens en textiel voor de bekleding en de costumes- Het plan voor de komende feestviering luidt: „10 eeuwen historische klederdrach ten", bestaande uit 10 12 groepen, t.w. het tijdperk der Kruistochten, een jacht stoet ten tijde van Graaf Floris V, Ja- coba van Beieren met gevolg, een groep tournooiridders Margaretha van Parma en haar raden, vorstelijke personen in verband met de geschiedenis van Lei den, de Gouden Eeuw. Stadhouder Wil lem III, Koning van Engeland (Gouden Koets), de bruiloft van Kloris en Roosje. Koning Lodewijk Napoleon en Hor tense, een Engels reisgezelschap in een mail- coach en de Stichting van het Leids Studentencorps. Het geheel biedt een overzicht van zeer uiteenlopende klederdrachten, dat 10-jarig bestaan Bond van Speeltuinverenigingen Défilé van Speeltuinkinderen. Ter gelegenheid van het 10-jarlg be staan van de afdenng Leiden en omstre ken van de Bond van Speeltuinvereni gingen hebben gisteravond enige dui zenden kinderen, allen leden van een speeltuinvereniging, het bestuur van de jubilerende bond hun hulde gebracht. Van de vele speeltuinverenigingen, welke aan dit „défilé" deelnamen, noe men wij het Zuider-, Noorder-, Ooster-, Wester- en Morschkwartier, Groenoord, de Demping en Ons» Eiland, waarvan vooral de laatste groep door de vele meegevoerde vlaggen een fleurige in druk maakte. Muzikale medewerking verleenden het Leids Politie-Muziekge zelschap, Werkmans Wilskracht en Nieuw Leven. Na afloop van dit défilé volgde in „In den Vergulden Turk" een druk bezochte receptie. De voorzitter van de Bond. de heer C. F Lardee, die allereerst een be groetingswoord sprak, herinnerde daar in aan de grote invloed, welke de op richting van de afdeling op het speel tuinwerk heeft gehad. Nadat enkele po gingen om een dergelijke organisatie op te richten hadden gefaald, kon op 26 Mei 1937 in het gebouw Prediker de Bond worden opgericht. Sindsdien wa ren vele moeilijkheden te ovenvinnen, waarin het bestuur echter voor een zeer belangrijk deel is geslaagd. Woorden van dank richtte spr. ten slotie tot allen, en in het bijzonder aan de bestuurs leden, de heeren Zonneveld en Lasschuit, die het werk 'n Leiden hebben helpen uitbouwen. Zeer vele sprekers ei waren er een vijftiental hebben vervolgens de ge lukwensen aangeboden. Van hen noe men wij de voorzitter van de feestcom missie, de heer C. Muld°r, de heren L. Robbers en A. van Dijk, resp. namens de Prot.-Christelijke en R.K. raadsfrac tie, de heren H. M. Verhulst, voorzitter van de Federatie van B-V., D. Vijlbrief namens de Ned Unie van Speeltutnor- ganisaties. W v. d. Steen voor de zwem vereniging ,,De Zijl" en voorts tal van afgevaardigden van aangesloten speel tuinverenigingen. Vele sprekers deden bun gelukwens met het aanbieden van geschenken gepaard gaan. Onder de vele gouden bruidsparen, welke onze stad in deze dagen telt, neemt dat van de heer en mevrouw M. Bolderdijk—J. E. Bolderdijk—Tienhoven wel een zeer bijzondere plaats in. De bruidegom immers, die in het muzikale leven van de Sleutelstad tal van jaren een vooraanstaande plaats heeft ingeno men. is een populair stadgenoot. Hoe menigmaal heeft hij de onder zijn direc tie staande muziekgezelschappen, waar van wij inzonderheid het Leids Politie- muziekgezelschap en „De Post" noemen, op uitvoeringen en concoursen niet tot grote successen opgevoerd Hoeveel rond wandelingen zal hij met deze corpsen niet door Leidens straten gemaakt heb ben. En dan denken wij hierbij ook aan de reveille, welke hij lange jaren op de 3 Octoberdag met „zijn corps" het Leids muziekgezelschap verzorgde. Maar niet alleen in Leiden, ook in ver re omgeving telde de heer Bolderdijk zijn corpsen. Heden zijn voor deze man en zijn met het muziekleven zo meelevende echtge note de bruidsdagen ingegaan, terwijl op 9 Juni de trouwdag zal worden herdacht. Toen wij gistermiddag het bruidspaar in zijn vriendelijke woning aan de Jan van Houtkade 11 een bezoek brachten, kregen wij een enthousiast verhaa van de vele belevenissen van deze muzikant in de dop". Hoorden wij van zijn komen op 16-jarige leeftijd als paukenist bij de stafmuziek van de 4? R. I, onder leiding van Godfried Man. Zijn detache ring in 1892 bij de K.M.A, te Breda en van zijn eerste benoeming als dirigent (in 1902) van het fanfarecorps „Echo der duinen" te Noordwijkerhout, waarop nog zovele eervolle benoemingen zijn ge volgd. Ruim 25 jaar zwaaide hij de scep ter over het Leidse Politie-muzlekgezel- schap en niet minder dan 36 jaar over „De Postharmonie" Welk een eervolle staat van dienst! Duizenden Leidenaars heeft de heer Bolderdijk in de loop der jaren onder zijn gehoor gehad, die met grote voldoe ning kennis namen van de muzikale prestaties, waartoe hij zijn verenigingen wist op te voeren en die deze corpsen op concoursen zelfs in de hoogste afdelin gen brachten. Hoogtijdagen in mijn le ven zo vertrouwde ons de heer Bolder dijk toe. blijven echter de muzikale aubade, welke het Leids Politie-muziek- gezelschap H.K.H Prinses Juliana tij dens Haar verblijf in Katwijk (1930) bracht en de ontvangst van H M. de Ko ningin ln Leiden bij de herdenking van het 350-jarig bestaan van Leidens Beleg en ontzet in 1924, bij welke gelegenheid het Leids Politie-muziekgezelschap op het Stationsplein de door hem geschre ven „Kon. Wilhelmina-mars" uitvoerde. Aardige herinneringen heeft de heer Bolderdijk verder nog aan de mobilisa tietijd toen hij in verscheidene leger plaatsen met de bataljons-muziekcorp sen uitvoeringen verzorgdeJEn zo zouden wij door kunnen gaan met het noemen van feiten uit dit welbestede leven* van de man, die zoveel heeft bijgedragen aan de muzikale en culturele ontwikkeling van „zijn jongens", wie het een lust was zich onder zijn directie te stellen. Vermelden wij nog. dat de heer en mevrouw Bolderdijk op hun trouwdag, 9 Juni, van 'smiddags 35 uur in „Roy al" aan de Doezastraat een receptie zul len houden. Ongetwijfeld zullen die dag velen de gelegenheid aangrijpen om te getuigen van de bijzondere waardering, welke zij hebben voor de man. die aan de ontwikkeling en verfraaiing van het muziekleven in Leiden en omgeving zo veel heeft bijgedragen. Mijnheer en me vrouw Bolderdijk ook onze hartelijke, welgemeende gelukwensen l Na afloop van deze causerie kreeg de heer Krayenbrink van zijn aandachtig gehoor een welverdiend applaus. Na verloting, veiling en rondvraag bleef men nog enige tijd bijeen om te ruilen. PTT HAD SUCCES Het Leids PTT-Harmoniegezelschap behaalde op een te Alkmaar gehouden concours van postfanfare en postharmo- niecorpsen in de afdeling B een eerste prijs met 84 punten. Tot deskundige bij de artsexamens aan de Rijksuniversiteit alhier is be noemd de heer D C.. Kok. assistent te Leiden. Ds. J. van Dijk. predikant van de Geref. Kerk (art. 31) te Schildwolde, heeft bedankt voor het beroep van de Geref. Kerk (art. 31) te dezer stede. Naar wij vernemen zal mej. Cia van Boort weer regelmatig tot half Juli haar voorstellingen men de bekende poppen kast in de gemeente Voorschoten geven- Daarna zal zij nog geruimen tijd in Noordwijk opvoeringen verzorgen. BurgerL Stand van Leiden GEBOREN: Elisabeth Maria. d. van J. C. S. Vreeburg en C. T. Mollers; Christina Geertrui Maria, d. van N. Phlllppo en C. Grasman; Wil helmus Cornells, z. van W. C. de RooiJ en L. Doesburg Lanooy; Franciscus Wilhel mus Jacobus, z. van P. T. Seijsener en W. M. Tljssen; Jacoba Jansje, d. van M. Mul der en A. D. Marijt; Bernard, z. ,van J. Hilligen en A. Douma, Allee Leonarda Petronella, d. van E. Peterzen en A. Blokzijl; Magdalena Petro nella. d van D. van der Vegt en M. P. van der Veen; Paulus Jurriaan Antonlus, z. van F. Overdljk en P. C. van Mil; Christina, d. van J. Mes en F. G. Verhoekx; Arle Abraham, z. van P. Brouwer en S. Cornet; Johannes Maria. z. van L. J. van der Veer en M. Nijssen; Alexander, z. van D. L. Kromhout en J. P. Wisse; Johannes Hendrik, z. van A. Sinteur en C. M. Glas bergen; Johannes Marlnus Theodorus. z. van A. N. Mank en P M. A. Cocx; Wlm, z. van W. van Weerlee en J. G. Kikkert; Agnes. d. van W. J. Bouwens en J. Bave- laar; Wllhelmlna Catharlna, d. van H. van Alphen en W. C. Holverda; Cornelia Maria, d van D. N. J. Tijsterman en A. M. Bos man; Theodorus. z. van J. de Vreugd en M. Ravensberg; Maarten, z. van G. G. A. van der Laan een M. Brouwer; Bertus z. van F. A. Weljers en A. de Vreugd; Bar- tholomeus Gabrlël Maria. z. van W. A. B. Oostdam en A. de Frankrijker; Cornells, z. van C. Leupe en M. P. Meijer; Lieuwe, z. van J. Labordus en C. G. Oudshoorn; Johan Geert. z. van J. G Nleuwenhuls en C. van Ees. OVERLEDEN: I. de Moed. wedr.. 85 jaar; N. C. Stoute, zn., 2 dagen; H. Steenkist, man, 64 Jaar; N. H. J Kamstra, man. 40 Jaar; J. E. M. Klapdoor, zn., 24 jaar; P. Vlasveld, huisvr., van W. J. Zwetsloot. 68 Jaar; H. Otgaar, man. 72 Jaar; C. Veenhulzen, zn,. 21 Jaar; P. van Eek, wedr., 84 Jaar; J. van der Wal, zn., 5 maanden; W. N. Post, dr.. 2 dagen; J. Krles, man, 78 Jaar; J. H. M. Bersee, man. 65 Jaar; E. L. Deijn, wed. van W. D. Kleljn, 47 jaar; J. H. Bronkhorst, huisvr. van J. T. Hermans, 61 Jaar; F. J. Wouteers, man, G2 Jaar; A. Lepelaar, man, 71 Jaar. GETROUWD: W. T. Aniba Jm en G. van Andel Jd; P. L. Kerkvliet Jin en J. Slegtenhorst jd. LEIDERDORP Voor het scheepswerktuigkundlg examen slaagde te Den Haag de neer M. A. v. d. Horst alhier. LISSE Trouw moet Blieken De laatste con coursdag van Trouw moet Blljcken ter ge legenheid van het 50-Jarig bestaan werd begunstigd door fraai weer en trok der halve enorme belangstelling in het Ho- baho-gebouw. Onder de deelnemende ver enigingen die de duizenden toehoorders een waardevol programma bodeen. bevon den zloh gezelsohappen uit allerlei veraf gelegen delen des lands, zelfs uit Limburg. De voorzitter, de heer J. Lampe, opende met een hartelijk welkomstwoord, waarna het uitvoerige programma een aanvang nam. De Jury bestond deze dag uit de heren J. v. Beekhoven, Jos. de Klerck en J, v. d. Hoef. De uitslag van deze tweede dag luidde Tweede afdeling harmonie: Excelsior (Llmmen) 3e pr. met 252 pnt. Tweede afdeling fanfare: Volharding (Rhoon) 2e pr. met 283 pnt. Eerste afdeling harmonie: Eendracht (Tegelen) le pr. met 330% p.; Nieuw Leven (Lelden) le pr. met 300 p.; Eerste afd. fanfare: Kon. Edams Fanfare Corps (Edam) 2e pr. met 295 p.; Warmondse Fanfare (Warmond) le pr. met 333% p. Uitnemendheid fanfare: Ido's Fanfare (Hendr. Ido Amb.) 2e pr. 296 p.; Amicitia (Landsmeer) le pr. 311 p. Ere afd. har- monde: Comité Tuba (Llsse) le pr. met 314 p.; Crescendo (Sloterdijk) le pr. met 320% P-; Wllhelmlna (Volendam) le pr 339 p. Superieure afd. harmonie: Aalsmeer Harmonie (Aalsmeer) le pr. 401 p. met lof. Superieure afd fanfare: Kunstkring Spaarndam) 2e pr. 282 p.; Ons Genoegen (Schelllngwoude) le pr. 384 p. met lof. Marsmuziek: Ons genoegen (Schelllng woude) 2e pr. 92 p.; Kunstkring Spaara - dam) le pr. 98 p.; Crescendo (Sloterdijk) 2e pr. 92 p.; Nieuw Leven (Lelden) le pr. 100 p.; Comité Tuba (Llsse) le pr. 105 p~ ErewedstrijdHarmonie (Aalsmeer) le pr. 168 p.; Wllhelmlna (Volendam) 2e pr. 141 p.: Comité Tuba (Lisse) 3e pr. 140 p. Extra prezen: hoogste aantal punten van het concours, zilveren plaquette van H.M. de Koningin: Harmonie (Aalsmeer). Hoogst aantal punten sup. afd, fanfare zilveren plaquette H.K.H. Prinses Juliana: Ons Genoegen (Schelllngwoude). Hoogst aantal punten sup. afd. harmonie zllv. plaquette van Minister van O., K. en W.: Harmonie (Aalsmeer)). Bronzen plaquette Commissaris der Koningin in Zuid Hol land: Warmond's Fanfare. Zilveren med. v d. gemeente Llsse: Wllhelmlna (Volen dam). Extra prijs beste verenigings secretaris: de heer Th. Veerman uit Volendam. AGENDA HEDEN: Steenschuur 6: Spiritistische séance o. 1. v. Ivo de Fey. 8 uur nam. Stadszaal: Variétéprogramma o. 1. v. Fred. Fagel. 7% uur nam. VRIJDAG: Stadszaal: Weldadigheidsconcert Jeanne van Drooge. 8 uur nam. Amicitia: Psychometrische Seance Ned. Ver. „Harmonia". 8 uur nam. ZATERDAG: Rapenburg 122: Jaarvergadering N.V. Lemvog. 3% uur nam. DAGELIJKS: Lakenhal: Tentoonstelling Volkshuls Zondags 14 uur nam. (t/m. 2 Juni). DE BIOSCOPEN. Lido „Gullivers reizen" (alle leeft.) Zat. en Pinksterdagen 2%, 4%, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2%, 7 en 9 1/4 uur. Rex „Aloma of the South Seas" (14 Jaar) Zat. en Zond. 2 1/4, 4 1/4. 7 1/4 en 9 1/4 uur; 2e Pd. 11/4, 3 1/4, 5 1/4, 71/4 en 9 1/4 uur; overige dogen 2 1/4. 7 1/4 en 9 1/4 uur. Trianon „IJscapade" (alle leeft.) Zat, en Zond 2%, 4% en 9 1/4 u.; 2e Pd. 1, 3. 5. 7 en 9 1/4 uur; overige dageu 2%, f*:i 0 1 '4 uur. Luxor „Casablanca" (18 Jaar) Pink sterdagen 2%. 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur; dage- lUks 2V4. 7 en 9 lA uur. Casino „Het leven is geen lolletje" (alle leeft., Zond. 2%, 4 3/4, 7 en 9 1/4 u.; 2e Pd. 1, 3, 5. 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2%, 7 en 91/4 uur. De Valk na~ het plaatsen Hedenochtend werden de roeden geplaatst. Niet alleen voor de molenaar Willem van Rhijn, ook voor de naaste omge ving, ja voor heel Leiden en daarbuiten voor liefhebbers van de Hollandse mo len was het een groot moment toen vanochtend in alle vroegte een aanvang werd gemaakt met het plaatsen van nieuwe roeden in de alombekende wal- korenraolen De Valk. Om ongeveer halfzeven werd het in drukkende werk aangevat en ongeveer twee uur later liet De Valk zien, dat het inderdaad een molen en niet een of andere formidabele zoutstrooier of iets dergelijks was. Om elf uur begon men, onder leiding van de molenbouwer J. de Gelder te Oegstgeest en in tegen woordigheid van burgemeester Van Kinschot, de wethouder van fabrikage Jongeleen en ir. D. Bogerd, directeur van gemeentewerken, met het plaatsen van de tweede roede. Menig toeschou wer zal een lichte huivering nauwelijks hebben kunnen onderdrukken bU het aanschouwen van de acrobatische toe ren, die de arbeiders langs de stijle molenmuren, op de op bijna 30 meter hoogte gelegen as en zelfs op de reeds aangebrachte roede moesten verrichten, om het tweede ijzeren gevaarte van ongeveer 26% meter lengte met een gewicht van 2200 kg. op z'n plaats te krijgen. De laatste „ronde" van dit stuk '1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII De krant voor iedereen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip Rotterdamse havenstaking beëindigd. Op de hedenmorgen ln „Odeon" te Rotterdam door de E V.C. gehouden ver gadering is met grote meerderheid van stemmen besloten, dat de havenarbeiders zich hedenmiddag weer zouden melden om het werk te hervatten. De voorzitter, de heer Van den Berg, ontraadde verder staken „omdat er nog wel andere middelen zijn om het doel van de E.V.C te bereiken", waarbij hij doelde op een, zoals een der woordvoer ders uit de vergadering het noemde „langzaam-aan-actie" Gratie verleend. HM. de Koningin heeft gratie ver leend aan P. M. C. A. America, die bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot de doodstraf werd veroordeeld. De doodstraf is veranderd in een gevangenisstraf ,van 15 jaar. De nota aan Republikeinse regering. ZOU MORGEN BEKEND GEMAAKT WORDEN. Heden zal de missie Idenburg naar Djokja vertrekken om Soekarno een ex emplaar aan te bieden van de nota, die dezer dagen door de Commissie-Gene raal aan de Indonesische delegatie is overhandigd. Men verwacht dat de in houd van deze nota morgen 29 Mei te Batavia bekend zal worden gemaakt. Over de inhoud van de nota zijn reeds verscheidene berichten gepubliceerd, be trekking hebbend op enkele punten, wel ke door onvolledigheid verwarrend kun nen werken. Inzake het Reuterbericht betreffende een op handen zijnde „in terim-regering" verneemt Aneta. dat de voorstellen hieromtrent deel uitmaken van de nota en niet kunnen worden ge zien los van de andere punten, die daar in zijn vervat DE SITUATIE IN DE PASOENDAN Een Nederandse militaire woordvoer der heeft vandaag, om ongeregeldheden tussen de Republiek en de Pasoendan te voorkomen, verklaard, dat op verschei dene punten, waar moeilijkheden te ver wachten zijn, Nederlandse wachten zijn geplaatst. Zo zijn op 24 Mei posten ge plaatst bij het krachtstation te Depok, op 25 Mei bij de onderneming Kaum- pandak en op diezelfde dag ook bij ver schillende spoorwegstations. De maatre gelen zijn slechts genomen, hangende verdere beslissinegen van de regering te Batavia. van de eerste roede. werk legde de naar boven schuivende roede af met de vlag in topl De restauratie, waarvan deze plaat sing van roeden deel uitmaakt, wordt; uitgevoerd door de heer J. de Gelder te Oegstgeest, in samenwerking met de gemeente Leiden en Monumentenzorg en zal omstreeks f. 25,000,kosten. Een meevallertje is geweest, dat deze twee dehands roeden, die momenteel nieuw niet te krijgen zouden zijn, konden wor den aangekocht. Zij zijn afkomstig van een poldermolen bij Weesperkarspel, en de ongeveer 40 cm., die z(j te kort wa ren, zijn er aangelast aan Iedere zijde. Na het aanbrengen van de beklatten aan de roeden, voltooiing van de wieken kal de balie wederom worden aange bracht, waarna dé staartbalk aan de beurt is. Het buitenaanzicht is dan weer dat van een molen, en hoewel de inwendige restauratie vermoedelijk nog geruimen tijd* in beslag zal nemen zo dat voorlopig nog niet gemalen kan worden, heeft Lelden na de uitwendige restauratie toch weer „zijn molen" De Valk in volle glorie prijken boven het stadsbeeld. Een herkregen rijkdom die allen in. en velen buiten de Sleutelstad met vreugde zullen begroeten. Waarschuwing aan Pasoendan-beweging De Nederlands-Indische regering is voornemens aan dr. Koestomo, de z.g. „eerste minister van West Java" mede te delen, dat zij een herhaling van ge beurtenissen zoals de bezetting van de regeringsgebouwen te Buitenzorg en van enige spoorwegstantions niet zal toe staan, aldus meldt Reuter uit Batavia. TIEN JAAR GEËIST TEGEN F. WEINREB. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag stond gisteren en hedenoch tend terecht F. Weinreb, die gedurende de bezettingsjaren de naar hem ge noemde actie „organiseerde", die het Joodse Nederlanders mogelijk zou ma ken te emigreren met Duitse toestem ming. Ten gevolge van deze actie heb ben duizenden Joden, vertrouwend op de waarde der lijsten, waarop zü zich tegen betaling van behoorlijke geldsom men een plaatsje hadden verzekerd, nagelaten andere wijze van bescherming tegen de Duitse terreur te nemen. De procureur-fiscaal eiste een gevan genisstraf van 10 jaar met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. „SLOTERDIJK" GEARRIVEERD. Het honderdste schip met repatri- erenden, de „Sloterdijk" van de Holland Amerika Lijn, is hedenmorgen in de Schiehaven te Rotterdam aangekomen. Er bevonden zich 889 repatriërenden aan boord, onder wie zich slechts een zestal zieken bevond, doch geen enkel ernstig geval. Om één uur vanmiddag werd met de ontschepping begonnen. Allen zullen nog vandaag de plaats hunner bestemming bereiken. DE NED. OBLIGATIELENING IN AMERIKA. Met betrekking tot de Nederlandse obligatielening in Amerika van 20 mll- lioen dollar verneemt Aneta van een der firma's, welke deel uitmaakt van het emissiesyndicaat, dat 95 van het aan geboden bedrag reeds is geplaatst. Het resultaat van de emissie wordt in finan ciële kringen bijzonder bevredigend ge acht. vooral wanneer rekening wordt ge houden met het feit, dat de verzeke ringsmaatschappijen. welke gewoonlijk de voornaamste kopers van dergelijke fondsen zijn. wettelijk van inschrijving zijn uitgesloten. BEURSOVERZICHT De Effectenbeurs had vandaag een ongeanimeerd verloop. De belangstel ling was matig en de hoeveelheid op drachten niet omvangrijk. De Indische fondsen en de cultuuraandelen waren lichtelijk gedrukt, évenals de Industrie- aandelen, petroleumwaarden en scheep vaartpapieren. Ook bankaandelen wa ren zwak. In het vrije verkeer voltrok de affaire ziek op rustige wijze. Drukke hoeken waren nergens te ontdekken. Koninklijken leden met een koers van 383% ten opzichte van het vorige slot een verlies van een tiental punten. De minder courante lndustrleelen waren ln vele gevallen eveneens wat lager. De Amerikaanse markt was stil, de koersen waren onregelmatig, over het algemeen iets luier. De belegglngsmarkt was stil. Van de Nederlandse staatspapieren gaf de conversielening enige affaire, waar bij de koers nagenoeg onveranderd bleef.K De andere staatspapieren ver toonden evenmin mutaties. Pandbrie ven en gemeentelijke en provinciale obligatiën hadden geen belangstelling.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3