Prof. Schermerhorn en van Poll vertrokken Republikeins rapport over Buitenzorg WEERBERICHT De toekomstige functie's van oud-minister en Prof. Romme Meynen Het rapport der Balkan-commissie Wat er in gebeurt Indië Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 27 MEI 1947 No. 26091} LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cent-s per week Telefoon Dir. en Adm.25041Red.21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 De rode streep ER zijn verschillende onmiskenbare aanwijzingen dat wij aan de voor avond staan van hoogst belangrijke beslissingen inzake het toekomstig In- dië-beleid. Vormde de reis van de mi nisters Beel en Jonkman naar onze overzeese gebiedsdelen reeds een eerste aanduiding, dat in regeringskringen In toenemende mate de behoefte wordt gevoeld aan eigen oriëntering door per soonlijke aanschouwing en persoonlijk contact met de bevolkingsgroepen al daar, de rede, welke onze minister president te Makassar heeft gehouden deed ons geluiden vernemen, die recht streeks indruisen tegen de klanken, welke wij gewend zijn uit de mond van regeringspersonen te horen. Hier geen spitsvondige vergoelijking van republi keinse daden of nalatigheden, maar de open en eerlijke uitspraak, dat er aan Nederlandse zijde ernstige twijfel be staat omtrent de republikeinse bereid heid om op loyale wijze uitvoering te geven aan het toch vrijwillig onderte kende Linggadjati-accoord. Deze twijfel, zo zeide onze premier, mag niet langer voortbestaan en zijn woorden vonden in de eerste plaats weerklank in de harten van die hon derdduizenden en millioenen Neder landers, die, evenals wij, van het begin af aan de ontwikkeling der Indische regeringspolitiek met de grootste zorg hebben gadegeslagen. Niet dat de uit spraak op zich zelve voor ons een ver rassing betekende of ons verwonderde. Integendeel: sedert het ogenblik, waar op onze regering de republikeinse aspi raties naar nationale zelfstandigheid waardeerde als een werkelyk-democra- tische uiting- van de volkswil, zijn wij er van overtuigd geweest, dat, vroeg of laat, het moment móest komen, waarop 'n ander en naar onze mening beter inzicht zich baan zou breken. On ze herhaalde waarschuwingen hebben geen ander doel gehad dan dit ogen blik, zo mogelijk, te vervroegen en daar mede te voorkomen, dat de verwikke lingen op economisch en exclusief daardoor op internationaal terrein een zodanige omvang zouden aannemen, dat de oplossing der bestaande politieke controversen niet langer een zaak zou zijn van de Republiek en ons alléén. DE historische ontwikkeling heeft ons en wij zijn zelfs bereid te zeggen „helaas" in het gelijk gelijk gesteld. Ofschoon wij nimmer hebben verheeld grote bezwaren te koesteren tegen het uitermate vage Linggadjati-accoord, hebben wij ons op het standpunt gesteld, dat toen het Nederlandse volk middels zijn parle mentaire vertegenwoordiging zich een maal had uitgesproken ten gunste van deze overeenkomst, dezerzijds moest worden gestreefd naar een .tenuitvoer legging, welke zoveel mogelijk het ge meenschappelijk belang diende, zijnde zulks conform de eisen van democratie en zin voor de werkelijkheid. De practijk van luttele weken heeft noch tans de gegrondheid van onze principië- leb ezwaren bevestigd, bezwaren, welke waren gebaseerd op de volgende feiten: ad 1- de Republiek Indonesia was, noch is een democratische staatsinstelling en er is nauwelijks enige aanwijzing, dat zij het binnen afzienbare tijd zou kunnen worden; ad 2: haar slechts zeer ten dele democratisch-voelende leiders, voor zover zij tot samenwerking met Nederland op grondslag van gelijkwaar digheid bereid zijn, hebben onvoldoen de gezag over de uiteenlopende Indo nesische bevolkingsgroepen om hun po litieke bereidheid metterdaad te de monstreren. Om de juistheid van deze stellingen aan te tonen behoeven wij alleen maar te herinneren aan alles wat de Republiek sedert de onderteke ning van Linggadjati heeft nagelaten teneinde zowel tegenover haar verdrags partner als tegenover het buitenland van haar goede wil te doen blijken. De vele bestandsschendingen daargelaten, is er sedert de ondertekening van Ling- gadJati en ondanks de in de motie 1 van de heren Romme en Van der Goes van Naters vervatte eis, nauwelijks één geïnterneerde uit het republikeinse bin nenland vrijgelaten, zijn de handels- besprekingen tot hervatting van de in- en export als gevolg van de volstrekt onwillige houding der Republiek op niets uitgelopen en is evenmin iets te rechtgekomen van .de beloofde terugga ve der buitenlandse bezittingen. Is het dan wonder, dat men niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland, vooral Amerika, meer en meer tot het inzicht komt, dat de republikeinse poli tieke leiders niet bij machte zijn het gezag, waarop zij beweren him machts positie te baseren, te doen gelden en de toezeggingen, vervat in het Linggadjati- accoord, te honoreren? Ten dele uit ethische motieven, ten dele voortsprui tend uit een typisch na-oorlogse be hoefte tot het voeren van een progres sieve politiek, is er na de Japanse capi tulatie een koers gevaren, welke geen of zeer zeker onvoldoende rekening hield met de werkelijke verhoudingen in Indië. waardoor aan de gehele republi keinse constellatie een relief is ver- land, dat haar werkelijke betekenis verre te boven ging. Dit is vooral de laatste maanden duidelijk tot uiting gekomen. Dat dit inzicht zich verbreedt en ver diept op een tijdstip, dat de omstandig heden dringen in de richting van een spoedige oplossing (wereldbehoefte aan Indonesische producten en Nederlandse financiële onmacht tot instandhouding van een militair apparaat), accentueert eens temeer, dat men nóch in de poli tiek, nóch in de economie zijn ogen kan sluiten voor de realiteit- WEER STIJGING VAN TEMPERATUUR. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij heldere nacht m. wenig wind en paat- sel- vorming van mistbanken, die morgen ochtend snel oplossen. Morgen overdag: opnieuw sterke stijging van temperatuur echter geleidelijk weer toenemende be wolking met later vorming van enkele verspreide buien met kans op onweer. Meest matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. 28 Mei. Zon op: 4.31 uur; onder: 20.44 uur. Maan op: 13.26 uur; onder: 2.32 uur. Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 10.56 en 23.35 uur (Doodtij). Blijft Van Mook gehandhaafd? De leden der Commissie-Generaal, prof. Schermerhorn en Van Poll, zijn Zondagmorgen per Skymaster uit Ba tavia naar ons land vertrokken. Een woordvoerder van de Commissie- Generaal heeft verklaard, dat deze reis niet moet worden beschouwd als een aanwijzing, dat de onderhande lingen met de Indonesische delegatie zouden zijn afgebroken. Voor hun vertrek hebben nog bespre kingen plaats gevonden tussen Luit.- Gouv.-Generaal Van Mook. prof. Scher merhorn en Van Poll enerzijds en mi nister-president Sjahrir en de minis ters Gani en Sjarifoedin anderzijds, waarbij de huidige toestand en de in de onmiddellijke toekomst te volgen werkwijze besproken werden. In afwach ting van de voorstellen, die door de Commissie-Generaal uit Nederland zul len worden medegebracht t.a.v. bepaal de belangrijke vraagstukken, zullen de besprekingen in Indonesië met de uiter ste spoed worden voortgezet. Deze voor stellen zullen onder meer betrekking hebben op de regeling van het plaat selijk bestuur in de overgangsperiode. Men mag bij aldien verwachten, dat de besprekingen, die spoedig na de te rugkomst van de Commissie-Generaal met de delegatie uit de Republiek van Java en Sumatra zullen worden her vat, dan in het slotstadium zullen ko men. Uit doorgaans welingelichte bron in Nederland werd in Batavia vernomen, dat het geenszins uitgesloten is, dat de vacature in de Commissie-Generaal zal worden vervuld, voordat de heren Scher merhorn en Van Poll naar Batavia te rugkeren. Het ligt. aldus deze bran, in de be doeling in de vacature-De Boer, mr. Meynen te benoemen, die mogelijk met Schermerhorn en Van Poll naar Batavia zal gaan. Voorts meldt deze bron, dat er géén plannen bestaan een spoedige verandering met betrek king tot het ambt van de Luitenant- Gouverneur-Generaal aan te brengen. De regering zou er de voorkeur aan geven dr. Van Mook te handhaven. T.z t als de ontwikkeling van de om standigheden de overdracht van verant woordelijkheid gemakkelijker zal maken en wellicht de staatkundige reconstruc tie zover gevorderd is, dat aan de func tie van de Luitenant-Gouverneur-Ge neraal een andere inhoud en betekenis kan worden gegeven, zal mr. Meynen waarschijnlijk als opvolger van dr. Van Mook in Indonesië blijven als vertegen woordiger der Kroon. Met betrekking tot prof. Romme wordt uit dezelfde bron vernomen, dat de ministerraad, na de terugkomst van de ministers Beel en Jonkman, zich waarschijnlijk zal beraden over de reconstructie van het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, waarbij de afdeling „Voorbereiding staatkundige hervórmingen" als zelf standig departement zal worden afge splitst. Als hoofd van deze afdeling zou prof. Romme als minister komen te staan. Ook de vacature in de Commis sie-Generaal zal. naar verwacht wordt, na de terugkeer van de ministers uit Batavia in de ministerraad worden be handeld. Geen volledige overeenstemming De Balkan-commissie der V.N. is tot de conclusie gekomen, dat Joego-Slavië en in geringe mate ook Albanië en Bul garije, de guerilla-strijdkrachten ii Griekenland gesteund hebben, De com missie verklaart, dat in het Bulkes Campiin, dat een opleidingskamp Joego-Slavië voor guerrilla-strijders zou zijn, vluchtelingen uit Griekenland aan een politieke propaganda werden on derworpen, die gericht was op de om verwerping van de Griekse regering. De commissie heeft een aanzienlijk aantal bewijzen, dat de Griekse vluchtelingen voor hun terugkeer naar Griekenland in het kamp Bulkes en in andere plaat sen van Joego-Slavië van wapens en andere militaire uitrustingen, benevens voedsel en kleding, voorzien werden. De commissie is van oordeel dat Grie kenland de vervolging van de Slavoni sche en Macedonische minderheden heeft goedgekeurd. Hierdoor is onrust Nederlanders onthouden zich nog van commentaar. De Republikeinse delegratie, die een bezoek aan Buitenzorg heeft j_ bracht om zich op de hoogte van de toestand te stellen, heeft een rapport opgemaakt, waarover Soepeno, lid van de Indonesische delegatie, ojn. aan Aneta heeft meegedeeld: a. In Buitenzorg bevinden zich Repu- OP het ogenblik, waarop wij deze regelen schrijven, bevinden de ministers Beel en Jonkman zich al weer dicht bij Nederland, terwijl twee leder- der Commissie-Generaal, de he ren Schermerhorn en Van Poll even eens op weg hierheen zijn tot het ple gen van mondeling overleg met de re gering. Volgens natuurlijk weer buitenlandse! berichten hebben de eerstgenoemden een voorstel van Sjah rir in hun actetassen, waarin deze zich bereid verklaart „de republikeinse poli tieke en economische eisen, die op het ogenblik noodzakelijk zijn, wat (spatië ring van ons - Red.) te verzwakken op voorwaarde dat de Nederlanders hun strijdkrachten verminderen tot een om vang, dat ze sleohts voor verdediging gebruikt kunnen worden inplaats van voor de aanval". Mede als gevolg van de systematische stilzwijgendheid van het regerings- voorlichtlngsapparaat, kunnen wij mo menteel niet beoordelen of en zo ja in hoeverre deze geruchten op waar heid berusten. En nu moge het al waar zijn, dat een kentering in het regerings beleid ten. aanzien van Indië bezig is zich te voltrekken, gezien de ervaringen in het verleden, zijn wij er toch aller minst gerust op. dat daarmede tevens een einde is gekomen aan de tocdus- verre gevolgde politiek van steeds ver der gaande concessies aan de republi keinse eisen en verlangens, een politiek, die de meest- enthousiaste voorstan der van Linggadjati zal het moeten er kennen! totnutoe geen enkel tastbaar resultaat heeft opgeleverd, doch inte gendeel de spanningen voortdurend heeft doen t-oenemen. Afgezien van het belachelijke ener bewering als zou de aanwezigheid van Nederlandse troepen in enkele sectoren ook maar de geringste nadelige invloed kunnen uitoefenen op de handhaving van orde en rust in het honderden malen grotere republikeinse gebied, en niemand minder dan Soekarno heeft zulks gezegd! is ondanks een schier onuitputtelijk geduld en bewonderens waardige zelfbeheersing onzer troepen, de politieke manometer de rode streep gevaarlijk dicht genaderd. Zouden de buitenlandse berichten aangaande Sjahrir's nieuwste eisen juist zijn en zou onze regering opnieuw bereid blij ken deze in te willigen, dan verliezen wij daarmede de enige en laatste waar borg voor de vervulling van onze histo rische roeping in Indië, een taak, welke wij niet anders willen zien, dan in het licht van de rede van H.M. de Koningin van 7 December 9942: Indië als volko men gelijkgerechtigd partner te behou den in het Rijksverband. Welke de consequenties ook zullen zijn van een afwijzing der republikeinse eisen en wü geven er ons rekenschap van, dat deze van verstrekkende aard kunnen zijn en zelfs aftreden van het kabinet en verbreking der regeringscoa litie kunnen inhouden toch hopen wij, dat het resultaat van het komende politieke overleg in Den Haag niet zal leiden tot verlies van het weinige dat van ons nationale prestige in vele Ne derlandse en in alle republikeinse en buitenlandse ogen is overgebleven. Uiteraard niet om der wille van dat prestige in de eerste plaats, maar, zo als wü van het begin af aan op de voorgrond hebben gesteld, in het onver brekelijke belang van Nederland en Indië beide! blikeinse kantoren, die door de Neder landse regering worden erkend b. De Republikeinen in Buitenzorg beschikken niet over machtsmiddelen, c. Het is in Buitenzorg verboden vuur wapenen in zün bezit te hebben. d. De handhaving: van rust en orde berust geheel bij het militair gezag. e. Er bestaat een avondklok tussen 24 en 5 uur. Soepeno vervolgt dan: „In verband met het voorgaande blykt moeilijk een logische en plausibele verklaring te ge ven voor de volgende feiten: Bü het invallen van de nacht van 23 op 24 Mei heeft men gebruik gemaakt van auto's, die ongehinderd de militaire wachtposten voorby konden rijden. Voorts zouden die nacht mensen ont voerd zijn. By deze ontvoeringen bleef mr. Koestomo in het bezit van vuur wapenen. Degenen, die de ontvoeringen hebben verricht, zeiden van de politie te zijn. Ten huize van de Rep. president is de deur opengebroken, aangezien deze niet werd opengemaakt. Ontvoerd wer den de regent, zyn adjunct-secretaris en drie mensen, die het huis van de Resi dent bewaakten en de bewaker. Parti culiere bedryven. waar ook een inval werd gedaan zijn: by Harekat Loead, Patjatonran en Gaffe. De ontvoerden zyn later op bevel van Kcestomo op vrye voeten gesteld. Bezet werden het Republkeinse gemeentehuis, het regent schapskantoor, het postkantoor, het kantoor van het Openbaar Ministerie, het distributiekantoor, het station en de bank Rakjat. Mr. Koestomo ca. be vinden zich thans nog op vrüe voeten". Van bevoegde Nederlandse zijde is naar aanleiding van het bovenstaande aan Aneta meegedeeld, dat de vyf uit gangspunten van Soepono juist zijn. Ten aanzien van het overige gedeelte van het rapport wenst men zich van com mentaar te onthouden, daar nadere rapporten door de Nederlandse autori teiten worden afgewacht. Wel wenst men op te merken, dat, blykens aan Nederlandse zijde be schikbare berichtqn, in het verdere gedeelte van het rapport van Soepeno enige onjuistheden voorkomen. en ontevredenheid onder die minderhe den ontstaan, welke een vruchtbare bo dem vormde voor de groei van een se paratistische beweging. Dit ls evenwel nog geen reden voor de Noordelüke buurstaten om de Macedonisohe bewe ging te steunen. Met betrekking tot de grensinciden ten zegt het rapport der commissie, dat duidelyk is komen vast te staan, dat aan beide zyden een groot aantal schendingen rijn geweest. Aan de an dere kant zyn er geen bewyzen. die aantonen, dat de guerilla-activiteiten door de Griekse regering of de rege ringen der buurlanden moedwillig rijn verwekt. Er is ook geen bewys, dat een der partijen systematisch geprovoceerd heeft. De commissie vindt, dat de toe stand in Griekenland niet te vergelijken is met die van een burgeroorlog. De activiteiten van de Griekse communis tische party worden een voorname fac tor genoemd voor de onrust in Grie kenland. Ofschoon alle 11 feden van de com missie het rapport getekend hebben, werden de conclusies met acht stem men tegen twee (Polen en Rusland) en één onthouding (Frankrijk) aanvaard. Smuts en Wallace „Gedachtig aan het Nederlandse spreekwoord „kwade honden bytcn el kander niet", geloof ik, dat er geen kans bestaat, dat de grote mogendhe den elkander zullen aanva'len' Aldus generaal Smuts, die ter gele genheid van zijn 77sten verjaardag door ten vertegenwoordiger van „Time" werd geïnterviewd. Smuts verzette zich vierkant tegen de voorspelling, dat de invloed van Groot-Brittannië in de wereldaangele genheden zeer sterk zou gaan vermin deren. Hij geloofde niet aan de ge dachte van Henry Wallace, dat de we reld één geheel moest vormen, eerder hechtte hy geloof aan het bestaan van een driemacht: de V. S„ het Britse ge menebest en de Sovjet-Unie. Engeland moest in de komende jaren de rol van buffer-mogendheid blyven vervullen, totdat de „grote honden" ge leerd hadden elkaar te verdragen. In Vancouver verklaarde Wallace ter zelfder tyd, dat twee derde van het Amerikaanse volk het niet met de bui tenlandse politiek van president Tru- man eens was. „Voor het geval wij atoombommen cp Russische steden laten vallen, staat Rusland gereed geheel Europa met één slag te bezetten", aldus Wallace. Sjahrir over „vrede of wrijving". KOMENDE TWEE WEKEN ZULLEN HET DUIDELIJK MAKEN. Sjahrir voorspelde tegenover U. P., da de volgende twee weken „duidelyk zullen maken of dc toekomst wrijving dan wel vrede voor Indonesië in petto houdt". Sjahrir zeide dat hy deze voorspel ling baseerde op het vertrek van Beel en Jonkman naar Holland voor het voeren van besprekingen. „Wy zyn hoopvol over hetgeen de mi nisters in Holland zullen vertellen. Zy hebben hier zelf de moeiiykheden ge zien. Wy hopen dat zy practische voor stellen voor de schikking van het Indo nesische probleem zullen opstellen". Over de Pasundan coup te Buitenzorg sprekend, zeide Sjahrir, dat deze een slecht effect op de situatie had. Hij voegde hier aan toe dat de ontwikke ling van de Pa-sundan beweging binnen de toekomstige Ver. Staten van Indo nesië „immers natuurlük en logisch" geweest zou zyn. De Pasundan beweging voor meer autonomie zou niet onmoge- lyk geweest zijn, wanneer daarvoor het juiste tydstip gekomen zou zijn, doch thans is zij niet in orde. Sjahrir zeide, dat het logisch lykt dat de Pasundan zou trachten de beweging tot het. eigenlyke Batavia uit te breiden, doch hy voegde hieraan toe dat „zy geen kans van slagen heeft, tenzy de Neder landers hier zelf voor zorgen". Sjahrir beweerde, dat dc Pasundan beweging te Bandoeng en Buitenzorg succes had gehad, doordat het groot ste deel der bevolking geëvacueerd was, toen de Nederlanders deze gebie den overnamen. Een Madoerese poging om in Soera- ba ja een coup te ondernemen identiek aan die van de Soendanese beweging achtte hij mogelyk, doch niet waar- schynlyk, daar zich 100.000 Republikei nen in de stad bevinden. Coventry heeft Zaterdagmiddag officieel het geschenk in ontvangst genomen dat het Nederlandse comité „Zeg het met bloemen" voor deze door de oorlog zwaar getroffen Engelse stad heeft samengebracht. Het Nederlandse gezelschap, dat hst geschenk kwam overdragen, werd door de mayor van Coventry welkom geheten in de St. Mary Hall. Na een lunch be gaf men zich naar Broadgate. een der zwaarts getroffen delen van de staJ, waar baron Bentinck van Schoonheden, gevolmachtigd minister te Londen, die de ambassadeur vertegenwoordigde, het geschenk overdroeg. Het planten van de eerste boom door baron Bentinck. (Foto ANP-R.) Pasoendan bezet stations. TER BESCHERMING AAN NEDERLANDERS OVERGEDRAGEN Te Batavia werd vernomen, dat de Partai Ra'jat Pasoendan acht spoor wegstations tussen mr. Cornells en Buitenzorg bezet. Ook hebben de Soendanezen bezit ge nomen van twee spoorwegstations ten Zuiden van Buitenzorg, in de richting Soekaboemi Alle stations zün< ter be scherming aan Nederlandse troepen overgedragen. Te Kali Bata. een van de stations tussen Batavia en Buitenzorg, maakten de Soendanezen zich meester van 2 locomotieven en 20 wagons. „REPUBLIKEINSE" VOORLICHTINGSDIENST IN ONS LAND. De secretaris-generaal der Indonesi sche Republiek, de heer Soebandrio is gisteren per K.L.M.-vliegtuig op Schip hol aangekomen, in gezelschap van ^jn echtgenote. Re Republikeinse Ra'jat bericht met zekerheid dat dr. Soebandrio in ons land een republikeinse voorlichtings dienst zal openen. Met een groepje journalisten zal hy hier een „goodwill mission" vormen. (Komen zij ons hier de les lezen of inderdaad van „goede wil" getuigen? Wy zullen het dienen af te wachten Red. L.D.) „Zeer formele" betrekkingen Amerika- Republiek Indonesia. Sjahrir heeft de betrekkingen tussen de Ver. Staten en de Republiek Indone sia als „zeer formeel" beschreven. In tegenstelling met Engeland. Austra lië. China en Voor-Indië onderhouden de V. S. géén directe betrekkingen met de Republiek en officiële corresponden tie scheen tot dusverre altijd aan de Ne derlanders te worden gezonden, die deze dan doorgaven aan de Republiek, aldus Sjahrir. Aan de Republikeinen werd büvoor- beeld door de Amerikanen niets hun gezag, maar ze moesten dit verne men van de Nederlanders. OOST-INDISCH KABINET BIEDT ONTSLAG AAN. PremierHadjamoeddin heeft een be zoek aan president Soekawati gebracht en hem alle portefeuilles van de Oost- Indonesische regering ter beschikking gesteld, ten einde het de president mo gelyk te maken de aan het parlement toegezegde reconstructie van het ka^ binet op zo breed mogelijke basis te ver wezenlijken. President Soekawati ver klaarde het kabinet thans geen ontslag te kunnen geven, doch deze stap van het kabinet in beraad te zullen nemen. BINNENLAND. Vyf schilderijen ter waarde van 66.400 mark. door de Nazi's uit ons land geroofd tijdens de bezetting, zijn terug gevonden ln bet bureau van twee gene raals van het Amerikaanse militaire hoofd kwartier te Berlijn. Gelast ls de schil derijen zoo spoedig mogelijk naar Neder land te zenden. Een der schilderijen ls een vrouwen portret uit de school van Van Dljok (waarde 9500 mark) De arbeider J. H. was te Rijen bezig met een sny-apparaat de loop van een Duits kanon te slopen werd op slag ge dood, toen het tuig plotseling met een hevige ontploffing uit elkaar sprong. - Tijdens werkzaamheden in een vor- menfabriek te Tilburg waar 's nachts door SS-mannen gewerkt wordt, ls ontvlucht de SS-er J. Hoeksma uit Leeuwarden. De man heeft een linker kunstbeen en droeg werk kleding. H.M. de Koningin heeft de oudste directeur van de N.V. Albert Hein, de heer G. Hein. benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der firma. - Dr. G. Knuttel, wn. directeur van de dienst voor Schone Kunsten te Den Haag, heeft ontslag aangevraagd om zich geheel te kunnen wijden aan eigen werk, studies en publicaties. Op de grens van Middelburg en Koudekerke, werd een 4-Jarig meisje, dochtertje van de heer S dat plotseling de weg overstak, door een auto gegrepen en op slag gedood. Hedenmorgen heeft de Minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huys- mans, het Internationale Congres van de Industriële Eigendom ln de Ridderzaal te 's-Gravenhage met een rede geopend. Met Ingang van 27 Mcl a.s. zal de K.L.M. tweemaal per week naar Rio de Janeiro'Montevideo vliegen. Met deze vluohten zal dan alle luchtpost, bestemd voor Argentinië, Bolivia, Brazilië. Chili, Paraguay en Uruquay worden verzonden; vertrek van Amsterdam op Dinsdag en Zaterdag. De Amsterdamse postzegelverzamelaar Jan Pouli, voorzitter van de Landelijke Phllatelisten Vereniging ..Hollandia". zag op de grote postzegeltentoonstelllng. welke te New York werd gehouden, zün collectie Nederland met de eerste prys bekroond en zyn collectie Letland met de tweede PrUs- Het volkssanatorium voor borstiyders te Hellendoorn heeft met financiële moei lijkheden te kampen. Volgens het Jaar verslag van dit sanatorium, heeft de exploitatie ln 1946 een nadelig saldo op geleverd van ruim honderdduizend gulden. Dit tekort zou een gevolg zün van het feit. dat. in verband met maatregelen van het Directoraat-Generaal van de prijzen, de verpleegprijs niet voldoende kon worden aangepast aan de sterk verhoogde exploi tatiekosten. De 22-Jarige kantoorjuffrouw M. B. In dienst by een grossier te Zwolle, heeft kans gezien in 8 maanden tyds op zijn minst 30.000 textielpunten te verduisteren Zij en de opkoper J. K. hebben bekend! Gistermiddag ls, ten gevolge van blikseminslag, de kapitale landbouwschuur van de heer Van Pansier te Hees by Nij megen, tot de grond toe afgebrand. Een op stal staande hengst werd door het vuur gedood en veel landbouwgereedschap ging verloren. De politie te Oldenzaal heeft een uit gebreide smokkelaffalre ln koffie ontdekt Zeven personen zijn hierby betrokken en honderden ponden koffie ln beslag ge nomen. Deze was bestemd voor clandestiene Uitvoer naar Duitsland en werd verhandeld voor f. 5.50 per pond. BUITENLAND. De graaf van Harewood. echtgenoot van de enige zuster van koning George van Engeland, ls ln de leeftijd van 64 Jaar overleden. Dc Paryse taxi-chauffeurs hebben de politie om toestemming tot het dragen van wapenen verzocht. Verscheidene van hen zijn door gangsters van het leven beroofd. Denemarken, dat voor de oorlog een der voornaamste Europese exporteurs van vlees en spek was. moet volgens mede deling van de minister van voedselvoor ziening deze producten rantsoeneren. De Griekse vice^premler Tsaldarls deelt mee. dat er overeenstemming ls be reikt omtrent de verkiezing van een nieuw bestuur van het Grieks verbond van vakverenigingen. Het oude bestuur ls een Jaar geleden door de Griekse regering Illegaal verklaard Van het Amer, legervllegveld Morri son ls bericht ontvangen, dat nabij Alamlcamba zes overlevenden zijn waar genomen van de uit vyftlen koppen be staande bemanning van het onlangs ln de Jungle te pletter gevallen vliegtuig, een B 17. Zij zullen per vliegtuig worden gehaald. Door een actie van het leger ls ln Nicaragua een eind gekomen aan het pre sidentschap van Leonardo Arguello, die op 3 Februari gekozen ls. Hy aanvaardde zijn ambt op 1 Mei als opvolger van generaal Anastaslo Somoza, die tien Jaar staatshoofd was geweest. Volgens de nieuwe grondwet van 1939 blijft een presi dent zes Jaar aan. Somoza ls weer „baas" Dezer dagen ls te Warschau een han delsverdrag tussen Polen en Joego-Slavië getekend. Het geldt gedurende vyf Jaar cn voorziet in goederenrull ter waarde van 215 mlllloen dollar. Het beheer over de Duitse Oostzee havens Wlsmar, Rostock en Stralsund ls door het Russische militair bestuur aan de Duitse autoriteiten overgedragen. Door een ontploffing ln een lucifers fabriek t« GaJloeb ln Egypte zyn vyf Egyptische arbeiders gedood en 14 gewond. Wilhelm Furtwaengler, sinds 20 Jaar dirigent van de Berlljnse Philharmonle, heeft ingevolge zijn zuivering Zondag voor het eerst na de oorlog zün orkest weer gedirigeerd. Na het concert werd hem een ovatie gebracht, die 15 minuten duurde. De Griekse minister van openbar» orde heeft bekend gemaakt dat twee Britse soldaten werden gedood bij een aanval van guerlllastrijders op twee Britse legertanks naby Alexandroupolls. Naar bekend wordt gemaakt ls op 30 December 19443 te Stockholm tussen de Belgisch-Luxemburgse unie en Zweden een nieuw handelsverdrag gesloten. Het ruilverkeer tussen deze landen zal op grond van deze overeenkomst een waarde vertegenwoordigen van fr. 3 milliard voor elk der partijen. De overeenkomst ls ge sloten voor een periode van 12 maanden. Sedert de oorlog zyn de gevallen van longtuberculose onder de Belgische stu denten zeer talrijk geworden. Van de bijna 20.000 studenten ls- ongeveer 2 door deze ziekte aangetast. Deze studenten *u thans ln een speciaal sanatorium worden opgenomen, waar zy zich tege- kertüd aan hun studies kunnen wijden. Volgens radio Leipzig heeft een archi tect uit Hannover een ontwerp gereed ge maakt voor de Inrichting van het voor malige gruwelkamp van Belsen tot her denkingsplaats. Volgens dit plan zouden er gedenktekenen van tien naties verrijzen ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de nazl-terreur. Een 14-Jarlge Jongen en zyn drie zusje6 van respectievelijk 2, 13 en 16 Jaar oud, zijn by hun boerdery te Imlay City In Michigan (VB.) doodgeschoten terwyi zij aan het bloemen plukken waren. De politie zoekt naar een 16-Jarlge Jongen, die van de daad verdacht wordt, Ten gevolge van twee aanvaringen ln het Kanaal zün 8 leden van de beman ning van 2 vissersboten verdronken.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1