„Amerika te rijk, Europa te arm" Frankrijk - Nederland De snuifdoos van de Keizer PANDA EN DE MEESTER - DETECTIVE In Egypte heeft Nederland een kans Gunstige ontwikkeling van het visserij-bedrijf Maarminstens evenveel moeilijkheden Een nieuwe (ongunstige) deviezenregeling op komst. Van een onzer redacteuren. Een dezer dagen hadden wij een onderhoud met mr. P. J. Idenburg, die in zijn hoedanigheid van alge meen secretaris van het Afrika- instltuut en in overleg met de be trokken Nederlandse autoriteiten een reis van enige weken naar Egypte heeft gemaakt, ten einde al daar, in samenwerking met de Ne- Mogeiykheden en moeilijk heden in het land van de Pharao's. derlandse autoriteiten ter plaatse, te onderzoeken wat zou kunnen ge schieden om de economische betrek kingen tussen Nederland en Indië en Egypte tc versterken en de werk zaamheden te dien aanzien zoveel mogelijk te coördineren. Mr. Idenburg, die juist enkele dagen' geleden in ons land is teruggekeerd, lv>eft Caïro en Alexandrië bezocht, in welke plaatsen hij met tal van vooraanstaande personen, die zich voor de betrekkingen met ons land interes seren, besprekingen heeft gevoerd. Te vens heeft hij zich een beeld gevormd van hetgeen door andere landen in Egypte op het terrein van de econo mische betrekkingen wordt verricht. Mr. Idenburg, die tijdens ons onder houd met veel waardering gewag maakte van de medewerking, welke hij van het Ned. gezantschap te Cairo mocht ondervinden, is de overtuiging toegedaan, dat men in Nederland niet algemeen voldoende beseft van welk een bijzondere betekenis .Egypte voor ons land in de toekomst nog zal kun nen zijn, niet het minst ook, omdat het land een sleutelpositie heeft in de Mohammedaanse wereld. Egypte heeft In de oorlog een grote welvaart ver kregen, waartoe in niet geringe mats de Britse bezetting heeft bijgedragen. Terwijl hierdoor enerzijds de afzet van tal van producten in belangrijke mate is vergroot, heeft de Egyptische rege ling anderzijds een grote vordering op Groot-Brittannië voor in de oorlog ver richte diensten t.a.v. het Britse leger. Hoewel deze vordering van "ritse zijde niet volledig wordt erkend en men zich aldaar op het standpunt stelt, dat compensatie door Engeland zal kunnen plaats vinden voor „in het belang van de verdediging verrichte diensten", staat het in ieder geval wel vast, dat Egypte straks een belangrijk saldo aan Engelse deviezen ter beschikking heeft. Het ligt voor de hand, dat deze devie zen voor Egypte, met het oog op de betrekkingen met het buitenland, van zeer veel belang zijn, te meer, wanneer convertering in valuta binnen het ster- li ngblok mogelijk zal zijn. Van veel betekenis achtte mr. Iden burg het voor ons land, dat 'en gevolge van de afsluiting van tal van import- markten, de inheemse industrie zich in de oorlog sterk heeft uitgebreid en deze uitbreiding thans nog verder wordt gestimuleerd. Het is niet onmo gelijk, dat Nederland bij deze indus triële ontwikkeling een grotere rol zal kunnen vervullen dan tot nu toe het geval is geweest, al ware het alleen al door het leveren van machines. NEDERLAND NEME DEEL IN DE UITVOERING VAN GROTE WERKEN Toen wij mr. Idenburg hierop vroe gen in welk opzicht hfj in Egypte voor ons land mogelijkheden zag, zeide hi) ons deze in de eerste plaats te zien door het verkrijgen van een groter aandeel in de import van tal van consumptiegoederen, welke Egypte dringend nodig heeft. Nog meer verwacht onze zegs man echter van het aandeel, dat ons land zou kunnen hebben by dc uitvoering van grote werken. Het is vooral op dit terrein, dat Egypte ingrijpende plannen heeft. Havenverbetering. het aanleggen van Irrlgatiewerken en de invoe ring van tal vafc verbeteringen op agrarisch gebied zijn momenteel in Egypte zaken van urgent belang, met de uitvoering waarvan men niet al te lang wil wachten. Het feit, dat ons land op dit gebied een zeer gunstige reputatie geniet, is ook in Egypte niet onopgemerkt Daarnaast zou een nauwer weten schappelijk contact, om. op agrarisch en technisch gebied, zeer veel kunnen bijdragen tot een intensievere samen werking dan tot nog toe het geval is ER ZIJN ECHTER MOEILIJK HEDEN. Wij mosten echter niet menen, aldus verklaarde mr. Idenburg, dat net voor Nederland in Egypte alles maar zo ge makkelijk zal gaan. Er is in het land een sterke nationalistische stroming merkbaar, welke zich wel is waar in de eerste plaats tegen Engeland richt, doch daarnaast ook tegen andere Europese landen, in het bijzonder die landen van West-Europa, welke, naar men van bepaalde Egyptische zijde Mr. P. J. Idenburg. meent, een imperialistische politiek voeren. Dat het deze nationalistische stro mingen ernst is met- hun actie, be wijst wel het door de Kamer van Af gevaardigden in het begin van dit jaar aangenomen wetsontwerp op de N. V., waarin o.m. wordt bepaald, dat 40% van de leden van de Raad van Beheer Egyptenaar moet zijn. Daarnaast is bepaald, dat 75% van de beambten de Egyptische nationaliteit moet bezitten; zij zullen 65% moeten ontvangen van het totale bedrag, dat per jaar door de N. V. aan salarissen wordt uitbetaald. Voor de werklieden zijn deze percen tages zelfs op resp. 90 en 80% vastge steld. Binnen de twee jaar zullen de N.V.'s zich aan deze nieuwe'' toestand moeten aanpassen. Mocht deze wet ook door de Se naat worden aangenomen hetgeen niet is te hopen dan zal dit in grijpende wijzigingen voor de econo mische structuur van het land ten gevolge hebben en zullen zelfs tal van personen, die zonder de Egypti sche nationaliteit te bezitten zich met het volk sedert jaar en dag één- voelen, uit het economische leven moeten verdwijnen. Vooralsnog ge looft mr. Idenburg niet, dat deze in grijpende verandering zonder ern stige storingen in het economische leven zou kunnen verlopen. EEN NIEUWE ECONOMISCHE POLITIEK Geeft deze maatregel reeds blijk van een nieuwe economische politiek, van niet minder ingrijpend belang achtte mr. Idenburg de tijdens zijn verblijf in Egypte bekend gemaakte plannen voor een nieuwe deviezenre geling met ingang van 15 Juli a.s. Heeft de invoer in Egypte de uitvoer in 1946 met ongeveer 16 millioen Engelse ponden overtroffen, te vre zen is, dat de Egyptische regering met deze nieuwe regeling beoogt het herstel van evenwicht tussen in- en uitvoer zoveel mogelijk te bereiken. Mocht men inderdaad aan dit voor nemen gevolg geven, dan zal dit voor Nederland in hoge mate ongunstig werken, aangezien de uitvoer van Nederland naar Egypte de invoer uit dit land zeer aanmerkelijk overtreft. Zo voerden wij in 1946 in totaal 18.021 ton aan goederen uit tot een bedrag van f7.680.000, waartegenover een invoer stond van 11.711 ton (f. 3.212.000). Vorm den veevoeder en zemelen de voor naamste producten, welke wij uit Egypte betrokken, uitgevoerd werden aardappe len (alleen reeds voor ruim 2 millioen gulden), vis- en visconserven, meelfabri- katen, papierwaren, werktuigen, toestel len en machines. DE CULTURELE BETREKKINGEN. Ten slotte vroegen wij mr, Idenburg nog naar de mogelijkheden tot het 'ver sterken van de culturele betrekkingen met dit land. Mr. Idenburg was de over tuiging toegedaan, dat 't zeer wenselijk moet worden geacht, dat het reeds be staande contact op cultureel gebied krachtiger wordt, waarvoor aan belde zij den de bereidheid aanwezig is. Het is met het oog op de mogelijkheden, welke er voor ons in Egypte zijn, van veel be lang, dat wij de wetenschappelijke wer kers uit dit land kennis laten maken met de prestaties en grote vorderingen, welke er in ons land in de loop der jaren op cultureel terrein zijn gemaakt. Daar tegenover zal ook vooral aan Nederlandse economen en technici dc gelegenheid moeten worden geboden om een bezoek aan Egypte te brengen. Met dit doel voor ogen zijn door mr. Idenburg reeds be sprekingen gevoerd en naar het zich laat aanzien niet zonder succes. Een en ander is ook van veel betekenis met het oog op Indië. Mr. Idenburg, die met een rijke erva ring en tal van nieuwe indrukken uit „het land van de Pharao's" is terugge keerd, verzekerde ons, dat er in Egypte voor Nederland ongetwijfeld nog kansen liggen, waarbij hij de moeilijkheden al leszins overwinnelijk aoht. Er is volop „Hollandse nieuwe" (Van onze deskundige medewerker). Begunstigd door het prachtige zomer- weer kon de trawlvlsserij zich in de af gelopen week ten volle ontplooien en in doorsnee werden mooie besommin gen gemaakt. Er werd een aanzienlijke hoeveelheid vis aangevoerd, waarbij een groot percentage tong en tarbot. Tegen de verwachting in bleef de prijs be hoorlijk op peil, alleen voor de grovere soorten schol en tong bestond weinig animo cn deze gingen dan ook enige dubbeltjes onder de maximumprijs van de hand. Ook met de haringvisserij gaat het naar wens. De vangst is over het alge meen goed en de kwaliteit van de ha ring wordt met de dag beter. Zoals reeds vermeld, werd Woensdag j.l. deKoning- inneharing aangeboden en dit is voor velen het sein om zich ook aan Hol lands Zeebanket te vergasten. De ha ring valt ook dit jaar bijzonder groot en dit is uit handels-oogpunt niet zo gunstig. De prijs is thans zodanig, dat dit gezonde en voedzame product bin nen ieders bereik ligt, wel een bewijs, dat het absorptie-vermogen van het binnenland door de bedrijfskringen op de juiste wijze werd geschat. Indien met de volle vleet was uitgevaren, zou er ongetwijfeld thans reeds een overpro ductie zijn ontstaan met alle narigheid daaraan verbonden. In het huidige sta dium is het van het grootste belang, dat de consumptie de -aanvoer geregeld ten volle opneemt» Voorts zijn er deze week reeds nige schepen met de haringtrawl uitgeva ren. Men is algemeen van opinie, dat dit op de duur zeer schadelijk zal blij ken te zijn voor de visstand, aangezien daarmede bijna uitsluitend jonge ha ring wordt weggehangen. Het zou der halve niet te verwonderen zijn, indien hieraan van overheidswege paal en perk werd gesteld. De haringhandel is weer in vol be drijf en de aanvoeren zyn voldoende om in de dagelijkse behoefte te voor zien. Reeds eerder werd contact opge nomen met onze buitenlandse afzetge bieden. Mocht men er in slagen daar tijdig grotere posten haring te plaatsen, dan zou dit van doorslaggevende bete kenis zijn voor een goede afloop van het huidige seizoen. De kunst van het evenwicht (Van onze financiële medewerken. Wijlen Minister Cort van der Linden hoeft het gevleugelde woord gesproken dat politiek is de kunst van het even wicht. Het geldt echter niet alleen van de politiek, maar van heel het leven, ook van het economisch leven en het is de verbreking van dat evenwicht, waar door thans de wereld in het moeras zit. Internationaal ziet men dit verschijnsel in de grote tegenstelling tussen Amerika en Europa, waarvan het eerste bedreigd wordt door overproductie, terwijl het laatste reeds jaren tot onderconsumptie wordt gedwongen, omdat haar de mid delen ontbreken, welke nodig zijn om van Amerika te kopen wat het behoeft. Wanneer de New Yorkse beurs "u reeds weken en maanden flauw is bij een Amerikaanse productie, die alle vroegere records overtreft en dito winsten en winstuitkeringen van de meeste industriële ondernemingen, dan is dit voor een goed deel het ge volg van de vrees dat men straks met zijn producten zal blijven zitten, om dat het buitenland niet kan afnemen en voorts omdat de prijzen dermate zijn gestegen, dat het met de afzet in het binnenland spaak moet lopen. Een sprekend voorbeeld hiervan is de malaise in de Amerikaanse nieuwbouw, hoewel ook daar woningnood heerst. Het goedkoopste huis kost 10,000. een middenstandshuis met drie slaapkamers 20,000, bedragen, welke door velen niet kunnen worden betaald. In het al gemeen geldt ook in de V S. van veel, dat nieuw moet worden aangeschaft, dat het geen redelijk rendement kan opbrengen, hetgeen naar men meent, ten slotte tot een stagnatie in het eco nomisch proces, d.w.z. tot een crisis moet leiden, Vandaar dat de New Yorkse beurs op een prijsdaling van de goederenmarkt vooruitloopt en de Amerikaanse rege ring plannen bestudeert inzake een „lend-lease" aan bet buitenland van 5 20 milliard, waardoor dit weer in staat zou zijn van Amerika de goederen te kopen, welke men daar kwijt moet en die men in Europa nodig heeft. Intussen zullen we ons op deze mil- ltardencredietcn nog niet te zeer ver heugen cn goed doen rekening te hou den met de werkelijkheid, dat van liet door Nederland bü de Wereldbank aangevraagde bedrag van S 535 mil lioen, voorlopig op zün best 100 millioen zal worden verstrekt en dan nog niet eerder dan nadat de Wereld bank erin geslaagd is van haar eigen obligaties een belangrijk bedrag in Amerika te plaatsen. Het loopt met die credieten niet zo vlot. Naar verluidt is de lening van Noorwegen 10 millioen) geen succes geweest cn met spanning moet worden afgewacht wat het resultaat van de Ned. lening ad 20 millioen zijn zal. Vooral nu door ons land binnenkort kortlopende credieten zullen moeten worden afgelost, hangt er van dat re sultaat voor ons veel af. En da1 wij in sterke mate op credie ten aangewezen zijn, blijkt wel zeer dui delijk uit de cijfers van de buitenland se handel over April, die een import- overschot van f. 200 millioen aanwijzen, waardoor het nadelig saldo over de eerste vier maanden tot f. 625 millioen gestegen is, terwijl de raming voor het gehele jaar 1947 slechts f. 1150 millioen bedraagt. Van één kant is het verheugend, dat wc over meer goederen uit het buiten land de beschikking krijgen, maar als onze export niet in dezelfde mate stygt .moet dit vastlopen. Prof. Tin bergen heeft er dezer dagen op gewe zen dat wc op dit punt onderaan staan. In procenten van de export van voor do oorlog voert Amerika 200 uit, Canada, Argentinië, Engeland cn Zwitserland 100, Nederland nog slechts 30 Om méér te kunnen exporteren, zul len we echter eerst meer moeten impor teren en nieuwe credieten zijn daarom voor ons land een levenskwestie. Geluk kig staan we op dit punt niet alleen en verkeert Engeland in niet minder grote moeilijkheden, nu het reeds de helft van zijn grote crediet van 3 3/4 milliard heeft verbruikt en dit naar men ver moedt, over 'n jaar vrijwel uitgeput zal zijn. Wil Amerika zijn afnemers behou den, dan zal het bereid moeten zijn tot het verstrekken van nieuwe en grote credieten en het is dit vraagstuk, dat zich thans meer en meer aan de Ame rikaanse regering opdringt. De flauwe Amerikaanse koersen heb ben de vorige week en aanvankelijk ook deze week de Amsterdamse beurs on gunstig beïnvloed en betekenen voor ons land een gevoelig dollarverlies. Waar schuwingen tegen te hoge koersen voor binnenlandse aandelen en de heffing in-eens hebben veel verkopers naar de markt gebracht, waardoor de koersen aanmerkelijk zijn gedaald, waarbij de verzachting /an de Dividendstop zonder uitwerking bleef, evenals de gunstige jaarverslagen van tal van belangrijke ondernemingen. De beurs, d.w.z. het publiek heeft doorgaans ook moeite met het evenwicht en overdrijft naar de ene of de andere kant. Want voor verkoop van goede Neder landse aandelen Üjkt ons geen reden te bestaan, vooral niet nu de dividend mogelijkheden wat groter geworden zyn en de regering in meer dan een opzicht water in de wijn begint te doen, al is het er nog ver vandaan dat zij zich, wat beurs en bedrijfs leven betreft, tot het gilde der ge heelonthouders zal bekeren. Versobering in restaurant bedrijven. TOEWIJZINGEN WORDEN VERLAAGD MET INGANG VAN 1 AUGUSTUS. Met ingang van Augustus zullen d» toewijzingen voor voedingsvetten en/ of vlees aan hotels en restaurants, broodjeswinkels e.d. met 16 tot 20% worden verlaagd. In het kader van algemene versobering voor deze be drijfstak zullen zo spoedig mogelijk twee vleesloze dagen per week inge steld worden. De koffie- en theetoewijzingen voor restaurants, oantines, enz., zullen even eens een verandering ondergaan met dien verstande, dat voor koffie de helft in moutkoffie het beste inlandse product ter vervanging van koffie, dat wij in Nederland kennen zaï moeten worden opgenomen. Horeca-bedrijven met vacantie-omzet zullen er rekening mee moeten houden, dat hun extra- vacantie-toewijzingen zeker niet ver groot worden. Dit geldt eveneens voor als pensions ingeschreven bedrijven. Vacantiegangers zullen met deze om standigheden eveneens rekening moeten houden. Zfj dienen niet meer te ver langen dan de hotel- en pensionhou der hun kan verstrekken en zullen er goed aan doen hun distributiebonnen mee te nemen. Pinkstermaandag in Parijs: Weerzien na tien jaren. Tweede Pinksterdag speelt het Neder lands elftal in Parijs tegen Frankrjjk cn als voetbal niet een sport was, waarbjj meer factoren dan uitsluitend de technische beheersing van het spel invloed op de uitslag kunnen hebben, zouden we zonder veel woorden dur ven voorspellenOranje verliest Maan dag, want de Fransen zijn sterker. De Fransen vormen inderdaad een betere ploeg dan wij, zegt men, maar en verwijt ons geen overdreven opti misme hoe dikwijls werd niet in de historie van het Nederlandse voetbal ondanks verontrustende voorspellingen van verpletterende nederlagen een Oran- jeploeg winnaar? We hebben er "op pa pier. al zó dikwijls zwakker uitgezien dan onze tegenstanders, vooral na de oorlog, daar zijn we nu wel aan ge wend. Laten we echter vooral niet gaan wennen aan de recente successen van het Nederlands elftal, die, hoe ver- daar niet blind op staren, de verhou dingen liggen nu anders. We mogen zelfs niet te hard opscheppen over onze overwinningen op België, want die wa ren mager en dat bent U toch wel met ons eens een tikje fortuinlijk! Wèl hebben we daaruit kunnen le ren. dat onze huidige ploeg langza merhand over een verdienstelijke techniek gaat beschikken cn, dank zij de voortreffelijke verstandhouding tussen de spelers onderling, een ge zonde vechtlust bezit. EN DE FRANSEN? Wat weten we van onze tegenstan ders? Zij verloren dit seizoen met 2—1 van België (de vierde 2—1 uitslag van België dit jaar!), verloren van Engeland met 3—0 en wonnen met 10 van Por tugal. De ploeg speelt fel, fanatiek en afgaande op de Engelse perscommen taren hard. Zij adoreert bovendien het stopperspil-systeem, dat met een schier volmaakte discipline wordt uit gevoerd. Met Darui aan het hoofd is de Frankrijk. JEDREJAK CUISSARD HEINE HEISSERER BERGMAN RIJVERS STROKER V. D. LINDEN Dc vermocdelij ke opstellingen: DARUI GRÉGOIRE SINEBALDI O ROOZEN SCHIJVENAAR RODRIGUEZ PROUFF BARETTE VAAST WILKES DRAGER DE VROET VAN BUN KRAAK. dienstcljjk ook, absoluut nog geen maatstaf vormen voor het spelpeü on zer nationale ploeg. IN PARIJS NIMMER VERLOREN. Nederland heeft in Parijs 9nog geen enkele maal verloren en het is wel in teressant, hier nog even onze laatste wedstrijd naar voren te halen, toen in 1936 de Fransen met 6—1 een pak slaag kregen zoals wij vorig jaar in Hudders- field! Dat was nog in. de werkelijke glo rietijd van ons voetbal en we maken ons sterk, dat geen enkele Fransman zich nog die vier fenomenale doelpun ten van Bakhuys in die wedstrijd wil herinneren. Nu we toch over Parijs praten moeten we ook nog even memo reren die krankzinnige Nederlandse be vlieging in 1931, toen Lagendaal drie maal doelpuntte. Twee akelig harde vol treffers even voorbij de middenlijn en een kopbal brachten binnen twee mi nuten de stand op 41 voor Neder land! Na rust liepen de Fransen nog tot 43 in. maar de zege bleef ons. ZEKER VERTROUWEN GERECHTVAARDIGD. Natuurlijk mogen en moeten we ons /^"FEUILLETON" V_door JOHN DICKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 43) „Wie heeft er iets gezegd over je moe der of Je zuster? Ik heb je alleen verteld, wat Ned Atwood kan getuigen en waar schijnlijk Yvette Latour ook. En ik, idi oot. hield mijn mond. omdat ik het niet kon verdragen om jou pijn te doen. Je was immers zo'n hoogstaand Iemand, zo'n eerlijke jongen, die altijd recht door zee ging Toby wees naar het plafond. ..Ben Je van plan mij haar voor de voeten te gooien?", vroeg hij. „Ik ben niet van plan Je wat dan ook voor de voeten te gooien". „Jaloers, niet?", vroeg Toby nieuws gierig. Eve dacht na. „Ju zult het. gek vinden, maar ik geloof nieff dat ik jaloers ben". Ze begon t elachen. .,Als Je je eigen ge zicht eens had kunnen zien. toen ik hier binnen kwam het zou werkelijk ko miek zijn. als de politie mi] maar niet op de hielen zat terwijl Jij niets doet om ze daarvan te weerhouden. En nu vinden we die mademoiselle Prue hier met een halssnoer, dat als twee drup pels water lijkt op...." Het gordijn, dat de zitkamer van de winkel scheidde, was van zware, bruine chenille gemaakt. Een hand had die portière opzij geschoven. Eve zag de wonderlijke verwrongen glimlach een rare glimlach, alsof de mond niet hele maal recht was op het gezicht van de lange man in het oude sportpak die zijn hoed afnam, toe nhij de kamer bin nentrad. „Excuseer mijn binnendringen zei Dermot Kinross, „maar mag ik dat hals snoer eens zien?" Toby draaide zich snel om. Dermot ging naar de tafel, waar hij 2«n hoed neer legde. Hij nam het snoer ver. witte en blauwe stenen op en hield h i onder het licht. Hij liet ze door zijn vingers glijden- Toen haalde hij een ju- weliersloupe uit zijn zak zette die een beetje onhandig in zijn rechteroog en bekeek het collier nog eens zorgvuldig. „Ja" zei hij met een zucht van ver lichting. „dat is in orde. zij zijn niet echt". Hij liet het snoer vallen en stopte de loupe weer in zijn zak. Eve vond eindelijk haar stem terug. „U bent met dc politie. Zijn ze...." ..Of ze u volgen? Neen", glimlachte Dermot. „Ik ben, eerlijk gezegd, naar de Rue de la Harpe gegaan om Monsieur Veille. de kunsthandelaar, te spreken. Ik had graag het oordeel van een expert over dit hier". Uit zijn zak haalde hij iets. dat in een vloeipapiertje gewikkeld was. Hy ont deed het daarvan en hield een tweede collier omhoog, vervaardigd van schitte rende witte en blauwe stenen. Het was op het eerste gezicht zó precies ge lijk aan het halssnoer op de tafel, dat Eve ontsteld van het een naar het an der keek, „Dit", zei Dermot. terwijl hij op het snoer In het vloeipapier tikte, „is het collier van madame dè Lamballe uit de collectie van Sir Maurice. U zult zich herinneren, dat het na de moord op de vloer onder de vitrine werd gevonden, waar het blijkbaar inderhaast was neer gegooid". „Nu, en?", zei Eve, „Ik vroeg me af. wat daarvan de re den kon zijn. Dit zUn echte diamanten en turkooizen". Hij raakte ze opnieuw aan. „Dat heeft monsieur Veille mij juist verzekerd. Maar het blijkt nu, dat er een tweede collier bestaat, dat een bijzonder goede imitatie is. Hetgeen, zo als u ziet. leidt tot de gevolgtrekking, dat Een ogenblik bleef hij voor zich uit staren. Toen knikte hij plotseling. Hij pakte het echte halssnoer weer zorgvul dig in het vloeipapier en stak het in zijn zak. „Zoudt u me eèns willen vertellen", schreeuwde Toby op nijdige toon, „wat u hier eigenlijk doet. voor de duivel?" „Ben ik uw huis soms binnen gedron gen. mijnheer?" „U weet heel goed wat ik bedoel. En hou op met dat „gemijnheer". Het klinkt alsof „Ja?'* „Alsof u mij voor de gek houdt!" Dermot wendde zich tot Eve. „Ik zag u binnengaan. Uw taxichauffeur zei me, dat u nog hier was en de straatdeur stond open. Ik wilde u eigenlijk komen vertellen, dat u zich niet langer angstig hoeft te maken. De politie zal u niet in hechtenis nemen- Nog niet ten minste". 42) „O*. neierdaad oetrapt!" zei de onbekende „Dieven hè? Zijn ju. lie soms de dieven van al die radiatoraoppen? Dan heb ik een goede vangst gedaan! Ik ben Jim Zondervan, de bekende de tective hier is mijn penning!" „Wel dat is toevalligzei de Speur der „Ik ben detective Snufkens, de grootste speurhond van de wereldHier is mijn penning! We zoeken naar spo ren ziet U? We zitten ook achter die radiatordoppen-dieven aandat is heel toevallig! Hoe is het mogelijk!" „Komaan!" zei detective Zondervan. „Misschien kunnen we samenwerken! Hebt U een spoor gevonden, dat hier naar toe leidt, meneer Tuf- kens?" „Snufkehs!" zei de speurder. „Mijn naam is Snufkens. Inderdaad vond ik een spoor hierheen. De motor rijder, die al die diefstallen heeft ge pleegd, moet hier in de buurt zijn. Maar ik heb geen vingerafdrukken of geen sokophouders gevonden tot nu toel" „Maar ze waren al in mijn huis!" „Och. dat doen ze wel meer. U zult ze van nu af ieder ogenblik om u heen zien. Ik kan u wel in vertrouwen vertellen, dat een van de personen, die zij net liefst willen spreken Yvette Latour Is, die zo buitengewoon blij was. dat de he ren gekomen waren. En als dat oude vel van een mens nu niet de benauwd- ste momenten van haar leven mee maakt.. dan heb ik geen steek verstand van het karakter der Fransen. Ho, ho, voorzichtig!" „Ikikhet is al weer in orde!" „Hebt u al gegeten?" „Neen..,, neen „Daar was ik al bang voor. Daar moe ten we direct werk van maken. Het is al over elven, maar er zijn verschillende manieren om mensen van restaurants op ieder uur van de dag en de nacht ge dienstig te maken. Kijkt u eens hier. Onze vriend Goron is een beetje over stuur sinds iemand hem aan zijn ver stand heeft gebracht dat zeker lid van familie Lawes gelogen heeft, en niet zo'n beetje ook". Bij de dreigende toespelling op de fa milie Lawes" veranderde de gehele at mosfeer opeens. Toby kwam een stap naar voren. „Doet u soms ook mee aan deze sa menzwering?" „Er is inderdaad sprake van een sa menzwering. mijnheer. Inderdaad. Uw voorden zijn treurig maar waar. Maar net dat complot heb ik niets te maken". „Toen u daar aan die deur stond te uisteren". wees Toby, terwijl hij de na- Iruk legde op dat laatste woord, „heeft toen iets gehoord? Over bruine hand- ^hoenen en de rest?" ..Ja". .Verbaasde het u?" „Neen. dat kan ik niet zeggen". Toby haalde zwaar adem- Toen keek ïij de anderen aan met een uitdrukking van gekrenktheid op zijn gezicht. Hij streek over zijn rouwband om zijn lin kermouw. „Hoor eens", zei hij. ..ik houd er niet van om familiezaken in het openbaar te behandelen, zoals u wel begrijpen zult. Maar ik vraag u als een verstandig man: vindt u ook niet. dat ik in deze hele aangelegenheid op een schandelijke manier ben behandeld?" (Wordt vervolgd). Nederland. verdediging verreweg het sterkste aecl van de ploeg, de voorhoed* is snel, maar niet productief, wat de uitslagen hierboven ook al laten zien. De kleur - ling-voetbalartist Ben Barek ls deze keer gepasseerd voor de veteraan Heis- serer. Onze linksbuiten Bergman en hij zijn de enigen van deze 22. die de laat ste wedstrijd in 1937 in Amsterdam nog meespeelden (weer een herinnering; Nederland verloor toen met 32, Kick Smit stond midvoor in plaats van Bak huys, die juist als prof naar Frankrijk was vertrokken. Van Heel speelde toen linksbinnen. Smit maakte de beide Ne derlandse doelpunten). MORING NIET VAN DE PARTJJ? De Nederlandse ploeg zal pas in Pa rijs worden samengesteld. Natuurlijk zit de moeilijkheid in de samenstelling van onze verdediging. Móring Is geblesseerd en zal dus vermoedelijk niet van de partij kunnen zijn. In dat geval kun nen we gevoegelijk aannemerf, dat Schijvenaar de spilplaats zal bezetten, hetgeen we, met alle respect voor Mö- ring, toejuichen. Wie de linksbackplaats gaat innemen zal waarschijnlijk wel af hangen van de conditie, waarin Van der Linden zich bevindt, het gaat in elk geval tussen hem en De Vos. Voor het overige gedeelte zal onze ploeg wel ongewijzigd blijven, bokke- sprongen van de keuzecommissie voor behouden. Tot dusver hebben Nederland en Frankrijk elkaar zeven maal ontmoet. Oranje won vijf, Frankrijk twee wed strijden. Hier volgen de resultaten: 1908 Nederland—Frankrijk 4—1. 1921 Frankrijk—Nederland 0—5. 1923 Nederland—Frankrijk 8—1. 1931 Frankrijk—Nederland 3—4. 1934 Nederland—Frankrijk 4—5. 1936 Frankrijk—Nederland 1—6. 1937 Nederland—Frankrijk 2—3. SCHEEPSBERICHTEN. Adlnda 15/6 van Poeloe Samboe Pladjoe; Amstelveen, Sayona-Vlaardingen. pass 23/5 Kaap Flnlsterre; Abbekerk, 22/5 van Sydney te Wyalla; Arkeldijk, 23/5 van New Orleans naar Mobile; Coryda, 23/5 van Las Piedras naar Rotterdam; Delft, ValparaisoAmsterdam, pass. 22/5 Balboa; Ga&Bterkerk, 22/5 van Sydney te Adelaide; Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam Batavia, pass. 22/5 Pcrlm; Nigerstroom, AntwerpenWest Afrika, pass. 23/5 Vlis- slngen; Oranjefonteln. wordt 26/5 van Amsterdam te Kaapstad verwacht, Pericles, 23/5 van La Gualra naar Trinidad; Ruys, 23/5 op 34' 33" Zd en 41' 35" West (van Kaapstad naar Buenos Alre6); Samaria (Muller), 22/5 te Fort de France; Stuyve- sant, wordt 24/5 van Amsterdam te Para maribo verwacht; Saroena. 15/5 van Plad joe te Mlri; Sumatra. 16/5 van Singapore te Batavia; Tiberius, 23/5 van Aruba naar Maracaibo; TJlpondok, 23/5 van Singapore naar Penang; Volendam, Rotterdam Batlva, 23/5 te Port Said; Zeeland (r.l.), 22/5 van Cebu te Honolulu. K-N.SM.: Boskoop, 22/5 van Puna naar Balbao; Be&se, 21/5 van Curasao naar Paramaribo; Van Ostadc, 21/5 van Trini dad naar Amsterdam; Ary Scheffer. 23/5 van Amsterdam naar Antwerpen; Iris. 23/5 te Amsterdam; Bacchus. 22/5 van Cadiz naar Antwerpen. Mij. Nederland; Maetsuycker, pass. 21/5 de Maladlven. K.PJvl.: Bolssevain, 21/5 te Batavia: Taliwang en Tarempa. bevonden zich op 22/5 op 1,36 Zuid en 82,48 Oost. K.H.L.; Britsum, 22/5 van Buenos Alrfli naar Montevideo thuisreis. Vtake cn Co: Farmsum, 22/5 te Ant werpen: Aalsum, 22/5 Gibraltar gepass.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 6