r TE KOOP Eduard Flipse dirigeert Rott. Pliilli. Orkest Laatste Berichten Officiële publicaties naar DAMESKAPSALON HUGENS Ter leen gevraagd Kind valt uit rijdende trein. DODELIJK ONGEVAL OP DE LIJN DEN HAAG—LEIDEN. De 5-jarige W. B„ wonende in de Paul Krugcrstraat te dezer stede, ont snapte gistermiddag in de trein welke om halfvijf Tan het HB.-station te 's-Gravenhage was vertrokken, voor een oogenblik aan de aandacht van zijn moeder en opende ter hoogte van de Loolaan onder de gemeente Den Haag het portier. Het droevig gevolg was dat het ventje uit de trein viel en ernstige verwondingen bekwam, waaraan hij korte tijd later is overleden. DE OPLEIDING VAN TEXTIELDETAILLISTEN. In de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal bestond gisteravond een bevredi gende belangstelling voor een avond ge organiseerd door de vakgroep detaihan- del in textielgoederen. welke avond werd geopend door de -voorzitter van de vak groep, de heer W. F. Kors- Nadien sprak de heer Raymakers die eerlang zal op treden als directeur van de textielschool Het plan bestaat deze school in de Am bachtsschool te dezer stede te vestigen. De heer Raymakers ving zijn toespraak aan met de mededeling dat de vesti gingswet voor textieldetaillisten bij de minister is ingediend en thans ieder mo ment in behandeling kan worden geno men. Door verandering van de econo mische structuur is de textielhandel, die zich in de tijd van het gildewezen tot grote hoogte wist op te werken, allengs in een slechtere positie gekomen, welke ontwikkeling tot een laagtepunt kwam in de tijd van de algemene economische crisis In die jaren van werkeloosheid ontstond een beunhazerij in deze han del die ten koste van alles moet worden beëindigd. Ook nu is het gevaar voor de bonafide handelaar nog niet geweken. De textielhandel zelf heeft naar midde len gezocht om het vak te beschermen, en daaruit is de thans te verwachten vestigingswet gegroeid- Drie eisen wor den bij deze wet aan bonafide handela ren gesteld, n.l. handelskennis (het al gemene middenstandsdiploma), crediet- waardigheid (ook op - basis van geldle ning. mits niet opeisbaar binnen twee jaar) en vakbekwaamheid welke zal worden aangewezen door de diploma's bediendenbrevet en patroonsbrevet. De reeds jaren gevestigde zaken krij gen automatisch een vergunning, doch dienen voor uitbreiding tot. een andere branche van de textielhandel aan de drie genoemde eisen te voldoen alsof het de vestiging van een nieuwe zaak gold. Na deze met aandacht aangehoorde toespraak werd een viertal films ver toond. betrekking hebbend op speciale onderdelen van de textielindustrie, n.l. de vlasverwerking, het twijnen, de verwer king van wol en de productie van na tuurzijde. Het. gehoor, waaronder zich wethou der Van Schaik bevond toonde zich dankbaar voor het gebodene. Een grandiose wederkeer Pat een dirigent een orkest maken of breken kan. is gisteravond overduidelijk gebleken: Eduard Flipse is sinds kortbij de Rotterdammers terug en hij heeft „zijn" orkest in luttele weken weer ge maakt. tot wat het wès: een orkest waarin levende inspiratie heerst, tucht domineert en dat uitmunt door een stra lend glanzende klem-. Het heeft een totale wedergeboorte ondergaan en de dank daarvoor komt allereerst toe aan deze vitale leider, die de velerlei geheimen van het orkestspel tot in de uiterste détails kent, die de ware vonk bezit, om zijn mensen te be zielen en wiens muzikale visie gedragen wordt door innerlijke spanning. Elk gebaar is soepel en feilloos, de re acties daarop zijn het evenzeer Hij is een kleurtovenaar bij uitnemendheid, brengt weer relief zorgt voor verzadigde klankgeving en laat het koper op on- wijze schitteren; Zelden hoorden wij dan ook zulke per fecte uitvoeringen van Strauss' „Tod und Verklarung", van de rhythmisch sterke dansen van de Falla of van Res- pighi's dromerig-doorzichtige Romeinse fonteinen Een orkest dat zo subliem te spelen weet, heeft met één -slag zijn vroegere reputatie herwonnen: de rech te man staat weer op zijn plaats en oogst de vervoerende bewondering van zijn auditorium. De huldiging nam steeds grootser vormen aan. culminerend in de overhandiging van een fraai bou quet aan Flipse door de heer De Wilde- Moge dit orkest ons nog vele malen onder deze dirigent bezoeken. De zaal zal telkens te klein zijn om de belang stellenden te bevatten. Na de pauze vierde Iskar Aribo triom fen met. Tschaikowsky's pianoconcert, in Bes. een genre dat hem uitstekend ligt en waarbij succes mij voorbaat verze kerd is. Hiervoor zorgt vóór alles het virtuose, brillante. schoon hier en daar lege karakter. Maar, dat doet niets af aan het grote respect, dat men koeste ren kan voor Aribo's hier gedemon streerd formidabel spel. klankrijk, soms te klankrijk en wat ongebreideld, maar volkomen boven de onbeschrijfelijke technische moeilijkheden staand. De in zet van het Andante voelen wij inniger en zangeriger aan. doch overigens heeft Aribo meeslepend en bewogen gespeeld, waarbij hij zich nergens door de orkestfor. tissimi liet overstemmen. Het orkest volgde hem uitstekend, wat geen gemak kelijke opgaaf was. Langdurige toejuichingen vielen ook hem ten deel, zéér ongebruikelijk reeds na het Molte Maestoso, Maar men bleek toen al niet te houden Flipse en het orkest werden verdiend in deze hulde betrokken- Ook hij ont ving prachtige bloemen van het K. en O.-bestuur, dat deze buitengewone avond arrangeerde. Waarvoor oprechte dank! Flipse en zijn orkest zijn gelukkig on verbrekelijk gebleken. H. SCHAKEN. DE NOTEBOOMWEDSTRIJDEN VAN HET LEIDS SCHAAKGENOOTSCHAP. Het is nu al weer 15 jaar geleden, dat de Noordwijkse Schaakmeester Daniël Noteboom op de zeer jeugdige leeftijd van 22 jaar plotseling te Londen over leed. Enige jaren was hij lid van het Leidse Schaakgenootschap en na zijn dood besloot het Bestuur van LSG, in samenwerking met dr. M. Euwe. zijn na gedachtenis te eren door elk jaar een wedstrijd uit te schrijven voor enkele prominente schakers, met als prijs een zilveren wisselbeker. De eerste 3 wed strijden, n.l. in 1936, '37 en '38 was dr. Euwe ook van de partij en het merk waardige was, dat dr. Euwe alleen de le keer Inwiet bezit van de beker kwam, doch de twee volgende jaren slechts de 2e plaats bezette. In 1937 won Van Hoorn t te A'dam de beker en in 1938 Mühring te R'dam. In 1939 werd v. Scheltinga no. 1, in 1940 werd de wed strijd afgelast, terwijl in 1941 en '42 Ir. H. J..v. Steenis te Utrecht, dus 2 Jaren achtereen, de le plaats bezette. Door de oorlog werd enkele Jaren niet gespeeld, dit jaar weer voor het eerst. Gisteravond om 7 uur begon in De Doelen de le ronde, met de deelnemers in ons blad van gisteren vermeld. Lei der was de secretaris van L.S.G.. de heer J. v. Steenis. De voorzitter der club, de heer J. v. Deventer, sprak het openings woord. waarna het spel begon met de partijen Henneberke—Demmendal. v. Steënisv. a. Berg en PruytOosterwijk Bruyn. De eerste partij was reeds bij de 13e zet uit. Demmendal speelde Hol lands. doch kwam al gauw in moeilijk heden en na verlies der kwaliteit gaf hij meteen op. V. d. Berg speelde de verdediging van Caro-Cann, waarop v. Steenis- niet inging, doch direct op d5 ruilde en Rd3 speelde. V. d. Berg gebruikte voor de eerste 15 zetten ont zaglijk veel tijd en dat werd hem nood lottig. Hij moest nog een 10-tal zetten doen in een paar minuten en het vlag getje viel voor hij het bepaalde aantal zetten gedaan had, zodat de partij voor hem verloren was. Oosterwijk Bruyn speelde de Sicllïaanse verdediging, ech ter met e6. Ook hier liet het klokje zich gelden. Pruyt verloor ook de par tij door tijdsoverschrijding nadat hij waarschijnlijk een winststand had kun nen krijgen. Hedenavond wordt, we derom in De Doelen, de tweede ronde gespeeld. Ook deze begint om 7 uur. De belangstelling was deze eerste avond al zeer gering te noemen. ROUSSEAU. Ds. R. Dijkstra over de ontwikkeling van het schoolwezen. Op uitnodiging van de werkgroep van Hervormde leerkrachten heeft ds. R. Dijkstra, Ned. Herv. predikant te Am sterdam en voorzitter van de Herv. Raad voor Kerk en Jcliool, gisteravond in het wijkgebouw Levendaal gesproken over „Rousseau" en in verband daar mede verschillende zijden van het school- en opvoedingsvraagstuk belicht, Ds. J. Swijnenburg onder wiens lei ding deze samenkomst stond, wees er op, dat het de bedoeling van de Herv. Raad is om het contact tussen Kerk en School nauwer aan te halen en de actuele vragen op dit terrein te bespre ken. Ds Dijkstra wees in' net begin van zijn inleiding op de grote onrust over de ontwikkeling van het schoolwezen. Het Is nodig dat wij ons bezinnen op het wezen van de school Op treffende wijze schetste spr. de toestanden, welke in de achttiende eeuw in de school heersten, om vervolgens uit te weiden over het feit. dat in de tijd van Rous seau eigenlijk de paedagoglsche bewe ging baan brak. Voor die tijd was er klaarblijkelijk niet genoeg liefde voor het kind om te begrijpen, dat het kind met alle wanpraktijken geweld werd aangedaan. Augustinus poneerde reeds de stelling: De eerste voorwaarde om goed onderwijs te geven is de vrolijk heid. Men heeft deze gedaohte echter weer vergeten. Doch tegen de negen tiende eeuw kwam de ommekeer en bij een enkele geest brak het besef door. dat er een grondige verandering moest komen in de opvoeding. Spr. wees er nog op, dat dit besef niet in de Kerk is ontwaakt. Rousseau Is in dit opzicht van groot belang geweest. In onze krin gen is deze persoon verdacht: hij heeft immers revolutie gezaaid, hij was een subjectivist en een onvruchtbaar cul tuurcriticus. Er zijn echter in hem meer elementen dan we oppervlakkig vermoeden Hij was een ongelukkig kind van de eeuw der verlichting, een slachtoffer van zijn tiju en opvoeding. Er is veel aanmerking te maken op de levenswijze en bepaalde opvattingen van Rousseau, doch hij was een fijn mens, die in zijn boeken spr, citeer de „Emile" goede gedachten inzake het kind en de opvoeding heeft neer gelegd. Het gaat bij ons onderwijs uit sluitend om het kind. Ook Rousseau heeft, ingezien, dat het onderwijs er op gericht moei Z\jn, om van de kinderen deugdzame mensen te maken. Wat dit betreft laat de huidige stand van zaken op onze scholen nog wel iets te wensen over. Waar is de tijd, welke besteed kan worden »an de karaktervorming van het kind? Na deze lezing volgde een ge animeerde gedachtenwisseling. JAARFEEST „VOGELENWIJK" De Buurtvereniging „Vogelenwijk" vierde haar één-jarig bestaan met een feestavond in „Willebrordes" te Oegst- geest. met een cabaret onder leiding van de heer C, Heijnen Nadat de voorzitter de avond geopend had en een globaal overzicht gegeven had van hetgeen „Vogelwijk" in het eerste levensjaar gepresteerd had, gaf hfj het woord aan de vertegenwoordiger der Federatie, die de vereniging felici teerde en een lang leven toewenste. Di rect daarop werd door een commissie aan de vereniging een mooie „Vereni- gingsvlag" aangeboden waarbij de heer Van Gijn het woord voerde. Ook bood hij een voorzittershamer aan, terwijl aan de ontwerpster van de vlag. mej. M. Dekker -een blijvende herinnering werd aangeboden. Hierna bracht het cabare.t een uitstekend programma voor het voetlicht. Enige schetsjes vielen zeer in de smaak, terwijl het nieuwe „Vogelwij - kerslied" uit volle borst, werd meegezon gen, In de pauze werd koffie met koek gepresenteerd en aan het eind was er een gratis verloting van mooie prijzen. De avond, welke geheel georganiseerd was door de feestcommissie, onder lei ding van de heer Luythard verliep ge heel naar wens AFSCHEID W, F. E. SMELIK Als hoofd der Leidse Houtschool. In verband met zijn benoeming tot inspecteur van het Hernhutteronderwijs op Suriname heeft de heer W. F. E. Smelik gisteravond afscheid genomen als hoofd van de Leidse Houtschool, welke functie hij 15 jaar heeft bekleed. Mr. P. G. Knibbe, die als voorzitter van het bestuur der Leidse Houtschool het eerst het woord voerde, wees er op, dat de heer Smelik deze functie sedert de oprichting van de school tot volle tevredenheid heeft vervuld. Het ging daarbij niet alleen om de uiterlijke vorm, het ging over de vraag op welke wijze kunnen en moeten wij onze kin deren opvoeden zo dat zfj nu en ook later begeren te leven zoals de ere Gods dit vraagt. Bij de oprichting van de school is dit onze leidraad geweest en wij mogen God dankbaar zijn, dat Hij ons in u iemand gegeven heeft, die ge dreven werd door de grote liefde voor Zijn Koninkrijk. Niet alleen uw leven buiten de school, maar vooral ook in de school heeft daarvan getuigenis afge legd. Daardoor kon worden bereikt, dat de school, ondanks alle tekortkomingen, welke uiteraard ook hier voorkwamen, niet alleen een school met de bijbel, maar ook een echt christelijke school is geworden. De sfeer op de Leidse Hout school, de verhouding tussen de leer kracht-en onderling en de leerlingen werd uiteindelijk steeds bepaald door een onzichtbare band en ondergrond, de eis van Christus: Hebt elkander lief zo als Christus zelf zijn gemeente heeft liefgehad. Dit neemt niet weg, dat ook de andere zijde van het schoolleven, de vermeerdering van de kennis, nodig voor het economische en sociale leven, de volle aandacht heeft gehad. Nadat spr. nog op de gunstige resul taten van het onderwijs aan de Leidse Houtschool had gewezen, dankte hij de heer Smelik hartelijk voor zijn voortref felijke leiding en bood hij hem namens het bestuur een beknopte encyclopedie, een vierkleurenpotlood en een enveloppe met inhoud aan. Namens de ouders voerde hierop de heer Van Veen het woord, die de heer Smelik dankte voor hetgeen hij aan de kinderen ten koste had gelegd. Als blij vend aandenken bood spr. het scheiden de schoolhoofd een vulpotlood, een vul penhouder en een enveloppe met geld aan. Nadat ook de heer Kasteleijn na mens de oud-leerlingen een geldsbedrag had overhandigd, huldigde de heer Den Ouden, als vertegenwoordiger van de Oranjevereniging te Oegstgeest, de heer Smelik voor al hetgeen hij in het belang van het Oranjehuis heeft, gedaan. Ten slotte sprak ds. Jac. Eringa, Geref pre dikant te Oegstgeest. nog woorden van dank en waardering namens kerkeraad en gemeente. In een uitvoerig dankwoord, waarin hij zich in het bijzonder tot het personeel der school richtte, heeft de heer Smelik voor een en ander dank betuigd. Het deed spr. genoegen, dat hij de school in zulk een bloeiende toestand kan achter laten Nadat mr. Knibbe nog ee.n slotwoord had gesproken, eindigde de heer Ver schoor met dankgebed. Wij vernamen nog. dat de heer B. van Luijn, onderwijzer aan een christelijke school te Den Haag. als opvolger van de heer Smelik is benoemd ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voer het doctoraal examen rechtsgeleerdheid: de heeren D. J. N. Noordwijk (Rotterdam) en B H. A. Langerwerf Cs-Gravenhage) Als verdacht van het kopen van distributiebescheiden en consumenten- credietbonnen heeft de politie aange houden de 36-jarige D. J. v. d. B. en de 54-jarige F. A. S. GOUDEN BRUIDSPAAR. De heer en mevrouw C. H. NoletD. NoletWiersma hopen Tweede Pink sterdag de dag te herdenken, dat zij voor vijftig jaar in het huwelijk traden. De bruidegom, die in het zakenleven een bekende figuur is, staat reeds meer dan 50 jaar aan het hoofd van het mo demagazijn aan de Haalemmerstraat 206. dat hij van een eenvoudig „petten- winkeltje" heeft weten op te werken tot een moderne zaak. De heer Nolet heeft nog steeds volle belangstelling voor zijn vak. Maandagmiddag van 3V£uur is er gelegenheid tot gelukwensen. ZUIVERING. Bij uitspraak van de Centrale Zuive ringsraad voor het bedrijfsleven is G. C. A. Schlattmann. directeur van de confectie- en manufacturenhandel „De Faam", alhier, voor de tijd van één jaar ontzet van het recht een leidende functie uit te oefenen in enige onder neming. in welke tak van bedrijf ook. ingaande op 12 Mei 1947. BRANDWEERWED STRIJD. Zaterdag 31 dezer worden op het Schuttersveld brandweerwedstrijden ge houden tussen de brandweren van ver schillende gemeenten en bedrijven. Na afloop der wedstrijden zullen de monstraties gegeven worden door de Leidse Brandweer. Eveneens zullen en kele firma's uitgebreide demonstraties geven met verschillende brandblusmid- delen. 40-JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER BOOM. Was in de oorlog bü een overval betrokken en leidde Duitsers om de tuin. Heden herdacht de heer Boom de dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de N.V Kon. Ned Fabriek van Wol len Dekens v/h. J. C. Zaalberg en Zoon. De heer Boom werd met zijn echtgenote ten kantore ontvangen en gecompli menteerd, waarbij hij door de directie als volgt werd toegesproken: „Het is een goede gewoonte hoogtij dagen als deze niet ongemerkt te doen voorbijgaan. 40 Jaren in dezelfde fa briek te werken is een feit, hetwelk her dacht moet worden. Immers, het getuigt van karaktervastheid, dat een arbeider zo lang lief en leed met zijn werkgever deelt. Boom heeft zich in de achter ons liggende 40 jaren een zéér bijzondere, niogelijk wel enige plaats in het bedrijf doen inruimen. Gij geniet niet alleen het volle vertrouwen van uw mede-arbeiders, doch daarnaast ook het absolute ver trouwen van de directie der fabriek. Dat gij u dit vertrouwen waardig hebt ge toond weten wij uit de ondervinding in de achter ons liggende oorlogsjaren. Het komt mij daarom wenselijk voor de na volgende geschiedenis publiek te ma ken: Nadat de requisities van textiel goederen bij de Ned. bevolking niet vol doende hadden opgeleverd, werden bij de fabrieken invallen gedaan. Zo ge schiedde ook bij Zaalberg, waarbij een partij dekens werd aangetroffen, welke één der volgende dagen zou worden af gehaald. Wij hebben ons toen met een der Leidse KP.-en verstaan, welke op een vroege ochtend (Boom vervulde toen de rol van portier) een overval deed en de dekens weghaalde. Vanzelfsprekend heeft Boom bij deze overval zich niet alleen verzet, doch ijverig medegeholpen de dekens op de gereedstaande voertui gen te laden- Toen men zich de volgen de ochtend namens de Duitsers verder op de hoogte wilde stellen van het juiste aantal der partij, was deze verdwe nen. Boom is hierop gevangen genomen en is verschillende dagen in arrest ge bleven. Hij heeft het in die dagen niet gemakkelijk gehad. De toenmalige com missaris van politie Hofman heeft hem aan urenlange verhoren onderworpen en suggereerde, dat bepaalde personen deze overval zouden hebben geënsce neerd en hieraan zouden hebben mede gewerkt. Zelfs werd Boom met de dood bedreigd. Boom heeft op zijn eigen kalme, rus tige manier zijn oorspronkelijke lezing van de overval volgehouden en is enige dagen later in vrijheid gesteld- Aardig werd Boom na zijn invrijheid stelling verrast met een mand fruit en levensmiddelen, versierd met oranjelin ten en met een gecalligrapheerde plaat waarop de woorden: ..H.M. de Koningin der Nederlanden dankt A. Boom voor zijn moedig en rustig gedrag"! Thans ligt dit alles ver achter ons en wij hebben zelfs moeite ons de omstan digheden van toen wederom volkomen in te denken. Een ieder, welke in deze stunt de hand had en Boom kende, zal zich evenwel herinneren, dat men geen ogenblik gevreesd heeft, dat Boom zou „doorslaan". En zo is Boom in alles. Hij staat op zijn rechten, is een bewust ar beider. doch kent niet alleen rechten, j maar ook zijn plichten. Mensen als Boom maakten het ons mogelijk onze deken haar wereldreputatie te doen ver werven. Aan de jubilaris werd hierna een ge schenk in couvert overhandigd, terwijl namens het personeel een lamp werd aangeboden. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor natuurkundig ingenieur de heer L. J. M. Ploavier alhier en voor het candidaatsexamen electrotechnisch ingenieur de heer A. Prins, eveneens alhier. Ministers uit Batavia vertrokken. De ministers Beel en Jonkman zijn hedenmiddag per vliegtuig naar Sin gapore vertrokken. Op het vliegveld in specteerden zijn de erewacht, uitgeleide gedaan door alle hoge autoriteiten te Batavia. Van Republikeinse zijde was de secretaris-generaal van de Indone sische delegatie aanwezig. De Commis sie-Generaal vertrekt Zondag naar ons land. Volledige bewegingsvrijheid voor aanhangers der Soendanezen. REPUBLIKEINSE VLAG VERVANGEN DOOR GROEN WITTE. In een verklaring van een Nederland se militaire woordvoerder, waarin de gemelde gebeurtenissen te Buitenzorg nogmaals uiteengezet zijn, wordt nog gezegd, dat de commandant van de eerste infanteriegroep bepaald heeft, dat niemand enige overlast mag wor den aangedaan en dat zy, die ten ge volge van de hedennacht plaats ge had hebbende overname onder be scherming van het Soendanese volk werden gesteld, volledige bewegings vrijheid dienen te genieten. Ter be scherming van hun persoon is ook voor de woningen der Republikeinse autoriteiten een militaire post ge plaatst. De vlag der Republiek Indo nesia, welke gisteravond op normale wyzc werden gestreken, zijn heden morgen nie* meer gehesen, terwijl ook in de stad de wit-groene Soen danese vlaggen worden vertoond. STAATSGREEP IN GROOTSTE KALMTE VERLOPEN. AFP meldt nog, dat de „staatsgreep" van de Soendanese autonomisten in de grootste kalmte verlopen zou zijn. Ook de republikeinse autoriteiten, die het met de beweging eens zijn, zouden hun rood-witte vlag vervangen hebben dooi de groen-witte vlag: Het schijnt, dat het personeel van bestuur van de open bare diensten, van de veeartsenijschool en van alle Republikeinse instellingen zich bij de Soendanese beweging heeft aangesloten, zulks met uitzondering via de republikeinse resident. OVEREENKOMST NEDERLAND- SOVJETZONE ONDERTEKEND. Te Berlijn heeft de ondertekening plaats gevonden van een handelsover eenkomst tussen Nederland en de Sov jetzone in Duitsland, welke betrekking heeft op een goederenruil ter waarde van 25 millioen gulden. BEGRAFENIS Dr. HUGO V1SSCHER. Op de algemene begraafplaats „Jaffa" te Delft ls gistermiddag liet stoffelijk overschot van prof. dr. Hugo Vlsscher in het familiegraf bijgezet In ae aula sprak ds. J. Vreugdenhil uit Gorinchem, naar aanleiding van 2 Timotheus 1:112. Spreker wees op de grote bekwaamheden van prof. Vlsscher, als hoogleeraar en op zijn géloof en vertrouwen als christen. HJJ was een man met een nelder Inzicht, een scherpe blik en een crltlsche geest. Prof. Vlsscher was niet alleen een we tenschapsmens, maar ook een man des geloofs, die zich ln ootmoed boog voor het evangelie. Aan de groeve sprak nog dr. Van Zen den, waarna een zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. BEURSOVERZ1CHT Amsterdam. 23 Mei Er bestond op de meeste afdelingen bescheiden vraag. Voor de meeste fond sensoorten waren de hoofdkoersen dan ook iets hoger dan gisteren. Scheep vaartaandelen waren vast, waartoe niet weinig werd bijgedragen door het'feit, dat door de Stoomvaart Mij. Nederland over de laatste zes jaren bij elkander een mooie dividenduitkering wordt gedaan; aandeelhouders ontvangen een dividend van 25 in bonusaandelen en 12 in contanten. Toch waren aandelen Mij. Nederland niet veel hoger. Ook indus trieaandelen en Koninklijke lagen iets hoger. Cultuurfondsen waren veel ver anderd. HVA's hoofdkoers 230. ,(v. slot- prijs 226). In het vrije verkeer onder gingen de koersen niet veel verandering. Aandelen Walvisvaart kwamen juist op pari terecht. De Amerikaanse markt was stil, met slechts fractionele veranderin gen. De Ned. Staatsobligatiën waren zo goed als onveranderd. Indische lenin gen een fractie lager. UITBREIDINGSPLAN GEMEENTE LEIDEN. De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat van 23 Mei a.s. af, gedurende vier weken ter Gemeentesecre tarie, aid. Algemene Zaken, ter Inzage ligt: a. een ontwerp van een plan tot her ziening van het uitbreidingsplan der ge meente van 6 November 1933, zoals dit nader ls gewijzigd, ln dier voege, dat het gedeelte, dat betrekking heeft op gronden gelegen ten Zuiden van de Stinksloot, ten Westen van de Zijl en ten Noorden van de Oude Rijn, de Herensingel en de Mare- slngel tot aan de spoorbaan naar de Lichtfabrieken, wordt Ingetrokken: b. een ontwerp van een partieel uit breidingsplan met betrekking op de sub a bedoelde gronden met bijbehorende be bouw lngsvoorschr lf ten Lelden. 22 Mei 1947. 7056 De Burgemeester. F. H. VAN KINSCHOT. DISTRIBUTIEDIENS1 LEIDEN. Inlevering door Detaillisten ln de Plnkstcrweek. De Inlevering door detaillisten, gros siers en fabrikanten ls voor da week van 27 tot en met 31 Mei als volgt vastge steld Dinsdagmorgen: van 8.30 uur tot 11.- uur slagers, Dinsdagmiddag: agentschappen Oegst geest, Leiderdorp en Warmond, Woensdagmorgen: 3000 nummers en ta baksgrossiers. Woensdagmiddag: 1000-nummers, Donderdagmorgen4000-nummers. Donderdagmiddag- 2000-nummers. Vrijdagmorgen: 5000-nummers en fabri kanten, Vrijdagmiddag- bakkers. Zaterdagmorgen: Industriële artikelen ,en textiel. 7070 DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Agentschap Warmond. Op Dinsdag 27 Mei e.k zal het agent schap warmond voor het publiek zijn ;esloten Zitting wordt ln die week ge- ïouden op Zaterdag 31 Mei van 9 uur tot 11.30 uur. Uitreiking Schoenenbonnen. Aan kinderen, geboren m de maand Mei van een der jaren 1932 tot en met 1925 alsmede aan kinderen, geboren ln de maand Juli van het jaar 1946, zal tegen overlegging van de tweede distributie- stamkaart het Inlegvel waaraan zich bon 604 bevindt, een schoenenbon (geen keu zebon) worden uitgereikt. ~De uitreiking vindt plaats op onderstaande dagen en plaatsen Lelden: Donderdag 29 Mei, letters A tot en met H, Vrfjdag 30 Mei letters I tot en met O, Zaterdag 31 Mei letters P tot en met Z. Het Distributiekantoor (Ingang Steen- schuur) ls voor deze uitreiking ge opend van 8.30 uur tot 11.45 uur en van 14 tot. 16 uui, 'r. Zaterdags van 8.30 uur tot 10.30 uur Leiderdorp: Donderdag 23 Mei. Het kantoor ls geopend van 9.30 uur tot 12 uur en van 13 tot 15 uur. Oegstgeest: Vrijdag 30 Mei. Het kantoor ls geopend van 9.30 uur tot 12 uur en van 13 tot 15 uur. Warmond: Zaterdag 31 Mei. Het kantoor ls geopend van 9 tot 11.30 uur. Roelofarcndsveen: Donderdag 29 Mei, Het kantoor ls geopend van 9.30 uur tot 13 uur. RUpweterlng: Vrijdag 30 Mei. Het kantoor is geopend van 9.30 uur tot 13 uur. Aanvragen Werkkleding. Aan de ln do administratie van de Dls- trlbutiedlenst Lelden voorkomende be drijven met meer dan 10 werkkleding dra- gende arbeiders zijn dezer dagen per post M-m-ulleren toegezonden voor het aan vragen van werkkleding. Indien deze for mulieren niet Zijn ontvangen of in. het ongerede zijn geraakt, wordt verzocht deze formulieren en de toelichting daar op uiterlijk Dinsdag 27 Mei a.s., aan het Distributiebureau te Lelden af te halen. Uitreiking Bonkaarten. In de periode van 27 Mel tot en met 6 Juni vindt ln de hieronder vermelde agentschappen een uitreiking plaats van bonkaarten K 707. Uitgereikt worden bonkaarten KA tot en met KE 707, QA 707 voor tabak, QB 707 voor versnaperingen. QC 707 voor tabak en versnaperingen, TA 707 voor brandstoffen. De uitreiking der K-kaarten geschiedt naar leeftijd. Mannelijke personen, gebo ren ln 1929 ot vroeger, ontvangen naar keuze een tabaks, versnaperingen- of een gemengde kaart. Vrouwelijke perso nen, geboren ln 1929 en vroeger, ontvan gen naar keuze een versnaperingen, of een gemengde kaart; de overigen hebben uitsluitend recht op een versnaperingen- kaart. Overgelegd moeten worden: de distri butiestamkaarten van alle gezinsleden en de nog niet aangewezen periodestroken van de bonkaarten 705. Dringend wordt verzocht de inlegvellen niet mede te nemen. Ter verkrijging van de brandstoffen- kaart dient bet reeds vroeger uitgereikte formulier MD 32315. volledig met inkt Ingevuld en ondertekend, te worden in geleverd, terwijl tevens he; restant van de oude brandstoffenkaart, waaraan zich bon 72 BV bevindt, moet worden overge legd. Voor deze kaarten wordt verder verwezen naar de reeds eerder versche nen publicatie. Uitgereikt wordt aan Inwoners van: Oegstgeest: op Dinsdag 27 Mei, letters Dr tot en met O, Woensdag 28 Mei letters P tot en met Z. Het kantoor ls geopend van 9.30 uur tot 12 uur en van 13 tot 15 uur. „Rijsjes": op Maandag 2 Juni a.s. Het kantoor ls geopend van 9.30 uur tot 12 uur en van 13 tot 15 uur. „Mors": op Maandag 2 Juni ajs. Het kantoor is geopend vim 9.30 uur tot 12 uur en van 13 tot 15 uur. Warmond: op Donderdag 29 Mei letters A tot en met G en H tot en met Van Heel, Vrijdag 30 Mei letter H van af Heems kerk tot en met O en P tot sn met Van Putten. Zaterdag 31 Mei letter P van af Pijl tot en met R en S tot en met Sleet, Dinsdag 3 Juni letter S van af Sllnge- land tot en met einde alphabet. Na.uitrefklng Bonkaarten. De na-ultreiklng van bonkaarten vindt plaats voor de gemeenten Lelden, Oegst- Ëcest en Warmond te Lelden aan het ilstrlbutiekantoor (Ingang Steenschuur) op Donderdag 5 Juni, letters A tot en met K en Vrijdag 6 Juni lettera L tot en met Z. Voor inwoners van de gemeente Alke made vindt de na-uitreiklng plaats te Roelofarcndsveen op Donderdag 29 Mei, RIJpwctering op Vrijdag 30 Mei. DAMES, voor Gezichtsmassage, Make Up, Manicure, enz. Medisch gediplomeerd schoonheids specialiste te Uwer beschikking. DE KEMPENAERSTR. 29 MODERNE HAARVERZORGING OEGSTGEEST TELEFOON 23937 V. tegen hoge rente f. 500. Borg aanwezig Aflossing f. 10 per week Brieven Bur. van dit Blad onder no 6741a. een stalen Motorboot met voor ruime open cockpit en kleine achterkajuit, Motor 4 cyl. de la Haye m. koppe ling Zeer geschikt voor vis- boot. Te allen tijde te zien: Jachthaven K.PM. Warmond. Pareljachtje toren getuigd 16 M- zeil, in mah. uitgevoerd f 1600; eveneens te zien Jachthaven K.P.M. Warmond 500ste STAATSLOTERIJ 5e KlojiC ICf Trekking'— 22 Mol 1917 HOGE PRIJZEN 1C00: 1!Ê5 mei premie van f 30.000 - ƒ15000: 12821 10000: 11318 1000: 10755: 12093: 13915; 20171. 2IW0 - 100 3620- 9203: 12100; 11165; 20210 I 200 - 3938 575S. IW74 - ICO- I917 I424S; I4275: I9317: 19487; 21252 PRIJZEN VAN I 80.—.- 1014 1142 llSl 13C-I I37I I442 I 393 (704 202 2123 2155 2192 2333 235 23Ö3 2409 2402 2583 2058 2703 2736 2803 28II 28I5 2817 2955 3029 3155 3I65 3183 3250 3253 34I5 3479 3314 3551 3577 364I 3843 3855 3890 3337 4032 <004 4iei 4209 43I6 4377 4382 4395 4535 4678 4713 4855 4938 4 939 5119 5219 5309 5398 5502 5551 5652 5663 5664 5084 5721 5948 5953 6046 6403 6426 64C1 6473 6509 6625 6676 6707 6764 6780 6867 6983 6963 7132 7211 7230 7305 7341 7365 7417 7435 7315 7579 7676 7636 7963 8107 8192 8237 8243 8311 8313 8326 ,8471 8473 8313 E673 8714 8720 874? 8631 S»36 9079 9147 9230 9333 9393 9483 9513 9553 9600 9681 9686 9768 9526 10029 10132 10183 10273 10363 10370 10395 16429 10576 10799 10929 >0933 11092 11169 11213 11239 11299 11332 11314 11630 11962 12042 12016 12209 12223 12329 12386 12482 12398 12036 12690 12722 1273? 12733 12764 12779 13009 13124 13172 13333 13330 13361 13444 13333 13566 13042 13647 13770 I3Ï47 13850 IM93 13927 14187 14320 14320 11£65 14753 14930 14944 15018 15110 13175 13268 13348 13449 13432 13533 15586 13815 13865 15991 16009 16047 10151 16313 16330 16479 1673# 16829 1U928 17002 17141 17279 17334 17406 17426 17544 17621 17641 17741 17846 17927 18082 18)05 18167 18232 \K03 leeCC 13831 18435 18382 18918 19020 19047 19073 19079 19133 19144 19238 19403 19417 19524 19534 19537 197» 19947 20002 20026 20038 20285 20293 20368 20552 20680 20778 20801 21005 21227 21263 21333 2)439 21191 21555 21651 21677 3163) 21774 21799 21827 21826 21839 21885 21931 21932 GEVRAAGD Gevraagd handnaaimachine in goede staat door particulier. Brieven met prijsopgave Bur. v. d. Blad onder No. 6729k. H.H. Bakkers. Gevraagd een gevorderd leerling om zich ook in de Banketbakkerij te be kwamen of een flinke leerling vg.g.v. Adres; D. Oudshoorn B 12-5. Woubrugge. Kinderwagen v.o., In goede scaat zijnde te koop gevraagd. Brieven onder letter C. aan W. v. Beelen Dz., Kerkstraat 16 te Katwijk a. d. Rijn. Oude Mahonie Stoelen, Leun stoelen, Tafelstoelen te koop gevraagd. Briev. Bur v. d. Blad onder No. 5U5k. Gevraagd kinderfiets ongev. 7 Jaar. Aangeboden damesrlj- costuum m. 42, rijlaarzen m. 38. gasradlator. Briev. onder No. 597 Boekh. Dorsman. Noordwijk Te koop gevraagd eenvoudig woonhuis. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 6644k. Gevraagd flinke werkster vg.g.v, 2 dagen per week voor was en kamerbew. Laan v. Koot No. 4, Wassenaar. Ronde tafel gevraagd (Maho nie) eventueel ln ruil voor vlerk, eikentafel uitsohulfbaar (faibr. Kenbeek). Briev. Bur. v. d. Blad onder No. 6649k. Net, helder dagmeisje gevr. Hoog loon. Mevr. v. d. Lelie, Apothekersdijk 1, boek Prin- B Vriendelijk tehuis gevraagd voor lieve jonge hond (Fox). Oude Singel 14. Gevraagd zlt-slaapkaincr v. weduwe. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 6679k. Gevraagd H. rijwiel ln goede staat ln ruil tegen H. rijwiel met z.g.a. nw. banden. Jaag pad 28, Leiderdorp. Gevraagd naai- en breiwerk, tevens sohrijfwerk. Briev. Bur v. d. Blad onder No. 6690k. Woonschip of ander woon ruimte te huur gevraagd. Briev. Bur. v. d. Blad onder No 6643k AANGEBODEN üerdershond. Pracht volwas sen zwartgele Herder, extra groote hond, vertrouwd bil alles doch goed waaks. R. Karei Steenstraat 21, Tel. 20629. Spaniels. Prima raszuivere Spaniels, zwaTtbond, kern gezond, ln pracht conditie: oud 11 weken. R. Karei, Steen straat 21. Tel. 20629. Vogelliefhebbers, Enorme sortering zang- en sieraad- vogels. Kanaries met garantie. Mooie sier- en postduiven. Sprekende papagaaien, parkie. ten, koerdulven enz. Vogel zaden, hondenartikelen. voeder bakken. R. Karei, Steenstr. 21 B.z.a. Jongman voor benzine pomp station, D.S. of andere garage werkzaamheden. Is als zo danig werkzaam geweest. Is ln 't bezit van rijbewijs A. Briev. Bur v. d. Blad No. 6647k Bulten wonen Bij dame met vohv. zoon en dochter bestaat gelegenheid tot lnw. voor Heer. Kamer beschikbaar. Veel was water. Brieven. Bur. v, d. Blad onder No. 6648k. Te koop aangeb. een kinder wagen prijs f. 20.Os en Paar- denlaan 52. Te koop aangeb. zuiver wol len damesbadpak m. 40. wollen meisjes short leeft. 15 Jaar, meisjes badmantel leeft, 12 J., 1 pr. verstelb. rolschaatsen. Briev. Bur. v. d. Blad No. 6651k Aangeboden Llngliaphoon f. 75. Cursus Engelse platen voor meergevorderde f. 45. Br. Bur. v. d Blad onder No. 6652k Kamers aangeb. gem. kl. zit kamer en slaapkamertje z. pen sion. Stand: Zoeterw. Singel. Briev. Bur, v. d. Blad No. 6660k Aangeboden een z.g.a.n. ten nisracket, merk „Dunlop" met klem en hoes. Te zien 's avonds tussen 7 en 9 uur, Hoogmade- scheweg 46. Leiderdorp. Aangeboden B.M. en Pam- puszeil compleet, mast, volg- bootje, antieke speeldoos en lap stof voor costuum tegen elk aannemelijk bod. Lage Rijndijk No. 64. Zaal voor bruiloften en partijen met volledig servies te huur. Lager Rijndijk 64. Kop en schotels, glaswerk, stoelen te huur voor uw feest jes thuis. Lage Rijndijk 64. Jonge dame z.z.g.g. als assis tente bij dierenarts, tandarts of dergelijke. Brieven Bur. v. d. Blad onder No 6674k. Reparatie stofzuigers voor alle merken, speciaal klop-veeg stofzuigers. Reparatie aan huls ook voor bulten de stad. dus niet onnodig lang wachten. W. Penseel. Plet Helnstraat 9. Lelden, Jongensfietsje aangeboden een prima kinderfietsje voor 6 10 Jaar, geheel compleet. Te bevr. Heerengraobt 84, Lelden. Aangeboden Leren Jas, mar kies. Prachtige v.o. leren dames Jas. m 44; markies, groen-wit gestreept 90 c.m. breed. Billijke prys. Na 7 uur. Rijn en Schle- kade 35. H Bestelwagen Citroën gesloten bestelwagen laad verm. 800 kg. in zeer goede staat en bedrijfs klaar te bevr. H. Nlepoth, Levendaal 166 B. Tel. 22717. Gramofoonhuls Janvossen- steeg bied aan eerste klas mer ken koffergramofoons en salon. pathefoons met platen van af f. 25. Grote partij muziek-, zang- en dansplaten van af 75 cent. Janvossensteeg 41 Lelden. Kano's. Verkoop van 1 en 2- pers. kano's. Verhuur en stal ling van kano's. Jachthaven De Trekvaart. H. Geysman, Mare- dljk 149 A. Te koop een lap grijze stof. Na 7.30 uur Tulpenstraat 17. Aangeboden een tweedelig nieuwe kapokmatras en ln goede staat zijnde trap- of gangloper. Breestraat 54A. Te koop notenhouten cylin der schrijfbureau met veel berg- ruimt. Te zien na 7 uur. Jan van Goyenkade 34. Prima motor D.K.W.-R.T. 10Ó c.c. 1938 te koop aan geboden; ook rullen voor 350 c.c. Een Boslamp met stop licht, Dynamo en Versnelling- bak voor 500 of 350 c.c. Firma Hlntzbergen, Koningstraat 35. S| Plano. Zeer goede Duitse rulssnarlge plano te koop tegen elk aannemelijk bod. Nw. Rijn 96. H.H. Kappers. Biedt zich aan le herenkappei-sbediende, zelfstandig werker, 16-Jarige er varing, Brieven Bur v. d. Blad onder No. 6716k. Dressoir. Te koop eiken dres- sojr met bovenstuk, best. uit 2 zij-kastjes met spiegel, mas sief eiken blad. Te oevragen 's avond na 6 uur, Ruyterstraat No. 29 Lelden. A. de Lange, Hoge Rijndijk 74 Lelden. Hoofdstraat 30, Leider dorp. Kronen. Huiskamerlam pen. Wandlampjes, Schemer lampjes. Electr. Wasmachines, Stofzuigers 125 en 220 Volt, Schemerlampkapjes v.af f. 2.50, Gloeilampen alle maten vanaf f. 0.45. Aardewerk theeservies. 15- dellg, zonder punten. Kop en schotels zonder punten, af druiprekken, messenbakken. Trappen, Handdoekrekjes, Kaas schaven, Kleerhangers f. 0.27, Pureestampers, Stoidoekmand- Jes f. 2.45, Gasslang. Vliegen meppers enz. A. de Lange, Hoge Rijndijk 74. en Hoofd straat 30, Leiderdorp. DIVERSEN Wijkverpleging v. d. Ned. Prot. Bond, afd. Lelden. Jaar vergadering op 28 Mei 5 uur n.m. ln het Wijkgebouw Geloof, Hoop en Liefde. Langestraat. A. J. B. Poortman, voorzitter, J. H. Wlchers Rollandet-Douw, secretaresse. Wie ruilt, modern huls, b.d. Hoge Rijndijk, bev. 5 k., keu ken. badcel, zonder, schuur, v. en a. tuintje f. 29.50 p. m.. voor kleiner huls te Leiderdorp? Briev. Bur. v. d. Blad No. 6653k IfuwelUk R.K. Jongeman zoekt kennismaking met dito meisje werkende stand, niet ouder dan 35 Jaar. Brieven met foto welk wordt teruggezonden. Brieven aan de agent van df| Blad I. WarmenQioven, Zeestr. 10 te Noordwij kerhout

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3