„Pasoendan-Partij" bezet Rep. gebouwen te Buitenzorg Nederlanders zeggen Koeslomo bescherming toe Jhr. de Geer veroordeeld tot 1 jaar voorwaardelijk Muiderkringherleefde in stille glans Naar grote stakingen in Frankrijk? WEERBERICHT Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang VRIJDAG 23 MEI 1947 No. 26089; LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Aneta meldt uit Batavia, dat ongewapende leden van de „Partai Pa- soendan alle Republikeinse gebouwen te Buitenzorg gisteravond zonder bloedvergieten bezet hebben. De Republikeinse president is naar het huis van de secretaris van de „Pasoendan", dr. Koestomo, gebracht voor bescherming en de Republi keinse ambtenaren werden, toen zij hun kantoren betraden, door onge wapende Soendanezen opgesloten. De stationsbeambten werden door 250 partijleden op dezelfde wijze behandeld- De treinen naar Batavia en Buitenzorg liepen niet. Door een officiële verklaring van Nederlandse militaire zijde te Bata via worden deze berichten bevestigd. Aneta voegt hieraan nog toe, dat de secretaris van de Partai Rakjat Pasoendan en dr. Koestomo, aan de Nederlandse Iegerautoriteiten om bescherming voor de bezette gebou wen heeft gevraagd. Deze bescherming is door de Nederlandse mili taire commandant te Buitenzorg toegezegd. OORZAAK VAN FRANSE NEDERLAAG TN 1940. Frankrijk had in Mei 1940 3.600 tanks tegen Duitsland 3.500, aldus werd gis teren medegedeeld door Ed^uard Dala- dier, premier ten tijde van de oorlogs verklaring aan Duitsland, voor de par lementscommissie. welke een onderzoek instelt naar de oorzaken voor de Fran se nederlaag. De Franse generale staf hield vast aan een verouderde strategie en wist niet hoe de tanks te gebruiken, zo zei- de Daladier. Hij critiseerde tevens de Britse en Amerikaanse politiek om Frankrijk niet te steunen tegen de Anschluss van Oostenrijk en na het be gin der vijandelijkheden niet voldoende hulp door middel van vliegtuigen te verlenen. Paul Reynaud, -die Daladier opvolgde, verklaarde in de „France Soir", dat de Britse luchtmacht wellicht fouten heeft gemaakt, maar dat het niet waar is, dat zij zelfzuchtig weigerde samen te werken, zoals de pers van de regering van Vichy steeds wilde doen geloven. Het Republikeinse ministerie van voor lichting te Batavia meldt, dat de Repu blikeinse resident zeven uur na zijn ar rest in vrijheid is gesteld. De Republi keinse autoriteiten te Batavia hebben tot nu toe zonder succes, getracht tele fonische verbinding met de Republikein se autoriteiten in Buitenzorg te krijgen. Het laatste telegram uit Buitenzorg luidt: „We kunnen niet vrij spreken". BIJZONDERHEDEN DER MILI TAIRE VERKLARING. De officiële militaire verklaring zegt, dat de Soendanese delegatie als bezette gebouwen o.a. opgeeft: het stadhuis, de rechtbank, het station, het postkantoor en een bankgebouw. De bezetting vond in de grootste orde plaats. De Nederlandse commandant heeft het verzoek om bescherming voor de be zette gebouwen te verlenen ingewilligd „in het belang van rust en orde", in af wachting van nadere instructies van hoger hand. De Nederlandse comman dant heeft voorts uitdrukkelijk bevolen, dat niemand gemolesteerd mocht wor den ten gevolge van de overdracht van de macht. Het Soendanese volk moet volkomen vrijheid van beweging genieten. „Voor persoonlijke bescherming" moe ten de huizen van Republikeinse outo- riteiten door Nederlandse schildwachten worden bewaakt. HET GOUVERNEURSCHAP VAN TRIËST. De vertegenwoordigers van de 5 gro te mogendheden zijn er op een officieuze bijeenkomst te Lake Success wederom niet in geslaagd overeenstemming te be reiken over de keuze van een candidaat voor het gouverneurschap van Triest. Naar verluidt zal na de volgende of ficieuze bijeenkomst, indien dan nog geen overeenkomst is bereikt, de kwes tie naar de Veiligheidsraad worden te rug verwezen. En vijf boetes van f 4000 De oud-premier van Nederland, jhr. D. J. de Geer, is vanmorgen door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam on der presidium van prof. dr. J. A. van Hamel veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van één jaar met een proeftijd van 3 jaar en vyf boetes van ieder f. 4.000.te voldoen vóór 1 Juli as. aan de Stichting 1940 '45, het Prinses Margriet Fonds, het Karei Doorman Fonds, het Comité Ereschuld en Dankbaarheid en de Prins Bernhard Stichting. Voorts werd de oud-premier het recht ontzegd zich zonder toestemming van de Procureur-Fiscaal by het Amster damse Bijzonder Hof buiten de grenzen van de gemeente zijner inwoning te be geven en ten slotte werden hem de rechten ambten te bekleden en het ere ambt van Minister van Staat voor de tijd van het leven ontnomen. Bij niet nakoming van een dezer bepalingen be houdt het Hof zich het recht voor de voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 jaar te wijzigen in een onvoorwaarde lijke. DE OVERWEGINGEN VOOR DE SENTENTIE. Bij de uitspraak was de verdachte niet verschenen. De president las de overwegingen voor. die het Hof geleid hebben bij het bepalen van de senten tie. Verdachte's verdediging, als zou zijn handelwijze niet opzettelijk gericht zijn geweest op het voordeel van de vijand en benadeling van zijn vaderland, kon het Hof niet aanvaarden. H.M. de Koningin. H.K.H. Prinses Juliana en minister Gielen benevens de Bel gische ambassadeur woonden in het Muiderslot een herdenkingsavond ter ere van P. C. Hooft bij- Tijdens de rede van mr. H. J. Reinink. secr.-generaal van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. (Foto ANP-de Hn.) Integendeel, zo overwoog het Hof, verdachte had zich willens en wetens naar Nederland begeven, wetende dat hij daarmede de Staat zou benadelen, doordat hij zich in handen van de vjjand begaf en volkomen in strijd met de wens van goede Nederlanders, die hem ten sterkste hadden ontra den deze verkeerde stap te doen. Voorts overwoog het Hof, dat ver dachte door de Duitsers om medewer king te verzoeken bij de verschijning van zijn brocure gebruik heeft gemaakt van de machtsmiddelen van de vijand, wetende dat deze gericht waren tegen de belangen van het Ned. volk. Boven dien had de brocure een defaitistische inhoud, omdat daarin beëindiging van de oorlog en overleg tussen de partijen werd gepropageerd. Dit nu was in strijd met het aan verdachte bekende beleid der Nederlandse regering. Hieruit con cludeerde het Hof, dat opzettelijke be nadeling van de staat en opzettelijke hulpverlening van de vijand aanwezig moeten worden geacht. Verdachte heeft door zijn houding stof geleverd aan de vijandelijke propaganda; hij heeft ster ken van de wijs gebracht en zwakken in hun zwakheid gesterkt. Het Hof zou, indien verdachte niet zulk een hoge leeftijd had, besloten hebben tot een zware vrijheidsstraf. In aanmerking nemende de omstan digheden waaronder verdachte heeft gehandeld, de ernst van het gepleegde feit en zijn persoonlijke instelling, be sluit het Hof verdachte te veroordelen tot de genoemde straf, waaraan het bovendien nog de volgende bijzondere voorwaarden verbindt: 1. De veroordeelde moet zich beijve ren zijn nationaal plichtsbesef in de toekomst duidelijk te voelen. 2. Hij moet de boetes aan de ge noemde instellingen betalen om te herstellen wat hij misdaan heeft aan de Ned. verdedigingskracht. 3. Hij moet nagaan wat zijnentwege bovendien nog kan worden gedaan om zijn fout goed te maken. In sententie is niet opgenomen de be paling, dat jhr. De Geer uit de kies rechten is ontzet. Jhr. De Geer woont in de gemeente Soest, een stadje van 21.500 inwoners en een oppervlakte van ruim 4582 H.A. staking vleesvervoer te londen. De vleesdistributie te Londen werd verlamd door een plotselinge staking van alle vrachtwagenchauffeurs in dienst van de Londense vleeshallen. Men gelooft, dat de staking, die is uit gebroken wegens schorsing van twee chauffeurs, ongeveer 1.500 man omvat. Vakverenigingsfunctionarissen ver klaarden het voor mogelijk, dat de sta king zich over het gehele land zal uit breiden. Militaire eenheid in geheel Amerika? voorstel van truman en marshall. Volgens een correspondent van AFP te Washington zouden president Tru man en zijn minister van buitenlandse zaken Marshall, binnenkort aan het Congres verzoeken, zo spoedig mogelijk zich uit te spreken over een wetsontwerp dat ten doei heeft alle legers van het Westelijk halfrond met hetzelfde mate riaal uit te rusten en de opleiding van hoge officieren van de Latijns-Ameri kaanse landen in de V. s. ter hand te nemen. Dit besluit zou zijn genomen op advies van de speciale gemengde com missie van de departementen van oor log. marine en buitenlandse zaken. Po litieke kringen verklaren, dat de repu blikein Vandenberg Marshall verzekerd heeft, alles te zullen doen om. de republi keinen in het Congres te bewegen, het wetsontwerp aan te nemen. Eisenhower en zeer invloedrijke Amerikanen hebben verklaard, dat door dit wetsontwerp een einde zal worden gemaakt aan de bewa peningswedloop op het Westelijk half rond. Men is van mening, dat het be sluit van Truman en Marshall de con ferentie van Rio de Janeiro, die waar schijnlijk in Juli gehouden zal worden, inluidt. Zoals men weet. wil men op deze con ferentie een verdrag voor de verdediging van het Westelijk halfrond tot stand brengen. Amerikaanse waarnemers voorzien, dat president Truman tijdens zijn aan staand bezoek aan Ottawa er bij pre mier Mackenzie King op zal aandringen, indien hij niet officieel tot het verdrag van het Westelijk halfrond wil toetre den. ten minste de wapenstandaardisa tie te aanvaarden. Ten slotte is men van mening, dat de Amerikaanse poli tiek op het Westelijk halfrond voortaan zal zijn samen te vatten in de uitspraak van senator Vandenberg. dat, ,.de ver dediging van het Westelijk halfrond een geheel moet vormen van de Noordpool tot kaap Hoorn". DE JOODSE IMMIGRATIE IN PALESTINA. De gekozen Joodse vergadering (par lement) heeft na een driedaagse zitting te Jeruzalem de volgende resolutie aan genomen: „De Joodse gemeenschap in Palestina is vastbesloten geweld te ge bruiken bij de immigratie, kolonisatie en zelfverdediging". Een woordvoerder van het Joods bu reau verklaarde dat dit betekende, dat de Joden van Palestina zo nodig hun toevlucht zouden nemen tot geweld om Joden naar Palestina te brengen. DE ITALIAANSE REGERINGSCRISIS. Ook Orlando, na Nitti aangezocht, heeft de pogingen om een nieuwe Ita liaanse rege-mg te vormen opgegeven. Op het strand tussen Zoutelande en Vlissingen zijn de laatste dagen duizen den coloradokevers aangespoeld, die waarschijnlijk uit België en Frankrijk zijn komen overwaaien en voor de kust in zee gevallen. Het hoofd der school te Zoutelande heeft het initiatief genomen om de schoolkinderen in te scha kelen bij het verzamelen van deze schadelijke insecten, hetgeen een groot suc ces is geworden Zij vingen ongeveer 20.000 kevers, welke allen nog in leven waren en thans zijn opgezonden naar het Plantenkundig Laboratorium te Wageningen. Het inpakken van de kevers voor het opzenden. (Foto ANP-de Hn.) H.M. de Koningin en Prinses Juliana onder de gasten Kaarslichtgeflonker op koperen luch- ters. en de elite van de Nederlandse li teratoren in de Ridderzaal van het ho ge huis te „Muyen". weer hersteld ih de glorie van des Drosts dagen, gaven de juiste sfeer aan de slotbijeenkomst van de herd enkings-manifestaties bij de 300ste sterfdag van P- C. Hooft. Grote luister werd aan deze bijeenkomst bij gezet. door de aanwezigheid van HM, de Koningin en HK.H. Prinses Juliana, die ontvangen werden door de voorzit ter van het Nationaal Herdenkings Co mité. mr. H. J. Reinink. secr.-gen. van het Ministerie van O. K. en W. Onder de bijna 200 gasten, bevonden zich de minister van O. K. en W. dr. J. J Gielen de Belgische ambassadeur Leon C Nernry, de wnd. commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land, de heer A. B, J. Prakken, de bur gemeesters van Amsterdam en Muiden, mr. Arn- J. d' Ailly en Th. C. D. Coops, de burgemeester van Manchester en de hoogleraren Asselbergs. Romein en Tamminga. Mr. Reinink heette de gasten welkom, wekte zijn gehoor op zich open te stel len voor de stem van de 17de eeuw en liet de rij van deelnemers aan de Mul derkring de revue passeren. .Dat de Muiderkring thans voor de Regering en C.G.T. 400.000 metaalbewerkers in geheel Frankrijk staan klaar om te gaan sta ken, «nadat de minister van Arbeid, Da niel Mayer, geweigerd heeft in te stem men met een eis tot loonsverhoging van 10 franc per uur. De Franse regering heeft bekend ge maakt. dat zij aan de eisen van de CGT op drie punten heeft toegegeven: 1. Het minimumloon in geheel Frank rijk zal 7.000 franc netto i.p.v. bruto per maand zijn voor 200 i.p.v. 208 ar beidsuren. 2. Inkomens van minder dan 7.000 franc per maand zullen vrij van belas ting zijn. (Dit gold voorheen voor in komens van minder dan van 5.000 franc per maand). 3. De regering is bereid accoord te gaan met het principe van uitbetaling van productie-premies. Voor dit doel zullen commissies voor iedere tak van industrie benoemd worden, die zullen nagaan in hoeverre deze bedrijfstakken in staat zijn premies in verband met een verhoogde productie uit te betalen. Hangende het volledig onderzoek zul len, indien mogelijk, premies uitbetaald worden. Daniel Mayer deelde voorts mede, dat de regering de datum voor besprekin gen over een algemene herziening van de lonen van 1 Juli op 1 December had verzet. De hulp aan Griekenland en Turkije. President Truman heeft de wet tot hulpverlening aan Griekenland en Turkije, ten bedrage van 400 millioen dollar, getekend. Hij noemde de wet „een belangrijke stap vooruit bij het opbouwen van de vrede". Door het verlenen van deze hulp, aldus Truman, helpen de V. S. doelstel lingen bevorderen, die indentiek zijn met die van de VN. Het met overweldigende meerderheid aannemen door de beide huizen is een bewijs, dat de V. S. ern stig de vrede wensen. Wij willen er ons van vergewissen, dat de hulp iedereen in Griekenland en Turkije ten goede zal komen en niet een speciale groep of partij, zo zeide Truman. ENKELE VERSPREIDE BUIEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen vrij veel bewol king met enkele verspreide regenbuien met kans op onweer, v.n. in het Zuiden en midden van het land. Des nachts Iets warmer, overdag weinig verande ring van temperatuur. Meest matige Oostelijke wind, in het Zuiden tijdelijk echter veranderlijke wind. 24 Mei Zon op: 4.35 uur; onder: 20.39 uur. Maan op: 7-54 uur (27 Mei E. K.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 6.41 en 19.11 uur. BINNENLAND. Afgevaardigden van Ned. werkne mersorganisaties en leden van die le en 2e Kamer hebben een bezoek aan Enge land gebracht als gasten van de Britse regering. Tijdens hun verblijf van twee weken werden o.m. het Ministerie van Arbeid, de Britse Jaarbeurs en een op leidingscentrum voor Duitsers te Wilton park bezocht. In het door Laseur Ingestelde hoger beroep tegen de uitspraak van de ere raad voor de toneelkunst, d.d. 3 Augustus 1945. waarbij aan Laseur schorsing voor de tijd van 3 maanden was opgelegd is uitspraak gedaan. De centrale ereraad heeft dit vonnis vernietigd en bepaald dat voor enigerlei maatregel ten opzichte van Laseur generlei aanleiding bestaat. Tot eerste vice-voorzitter van de Internationale Federatie van agriculturele producenten is gekozen de heer H. D. Louw es. Te Utrecht is op 62-J. leeftijd over leden mevrouw C. A. M. F. W. Stutter- helm. weduwe van R. M. Th. A. Kempers, die gedurende de Lombokexpeditie en de eerste wereldoorlog bekend was als „de soldatenmoeder". Nederland ls gekozen tot 1 ld van de nieuwe raad van 21 leden van de Inter nationale Burgerhioh/tvaart -organisatie, tezamen met België. Frankrijk, Engeland, de Ver. Staten, Canada, Brazilië en Mexico, als behorende tot de categorie van acht belangrijkste landen inzake het luchtverkeer. In de commissie, welke de regerings commissaris voor het Radiowezen van advies zal dienen in radio-aangelegenhe den zijn thans benoemd, dr. Ir. M. H. Damme, oud-directeur-generaal der P.T. T. te 's-Gavenhage, dr W. J. Schuyt, Journalist te Amstelveen, K. Woudenberg, algemeen secretaris van de Partij van de Arbeid1, te Amsterdam. Te Amersfoort is in de leeftijd van 84 Jaar overleden J. Albarda, Schout bij Nacht b.d. De opbrengst van de z.g. Prlnsesseze- gels 1946 was f. 290,041 (frankeerwaarde). In het „Vlak", het aan alle zijden door dijken begrensde stuk grond, waarop zich eenmaal het dorpje Petten verhief, is gisteren op feestelijke wijze die eerste steen gelegd van het eerste huis van het nieuwe dorp. Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap over de v^n 3 tot 7 Juni te houden tentoonstelling „Coevorden bouwt op" aanvaard. In Hoensbroek ls de heer Ant Ree- ring, die dde dog zijn 70ste verjaardag vierde. In een zjg. sllkbeek gevallen en verdronken. Op 16 Mei zijn in Makassar de Ja panse oorlogsmisdadigers Yamanafca, Hosjida, Notomi en Kakol resp comman dant, corvéeüeider, keukenchef en wacht commandant van het krijgsgevangenkamp te Makassar, geëxecuteerd. In aanwezigheid van Z.KH. Prins Bernhard, tal van hoge officieren en bur gerlijke autoriteiten werd in het grena dierskamp aan de Laan 1914 te Amers foort het vaandel van het regiment gre nadiers overgedragen, dat in de Mei dagen van 1942 in de omgeving van de Residentie kon worden behouden. BUITENLAND. Kurt Matheslus, een der voornaam ste beklaagden in het proces tegen de be wakers ran het ccmoentratlekamp Nord- hausen, heeft zich ln een ziekenhuis te Dachau opgehangen. Hf] zou over 6 i. 8 weken voor een Amerikaanse rechtbank te Dachau terecht hebben moeten staan. Het Britse Lagerhuis heeft thans de wet op de dienstplicht in derde lezing aanvaard. Een door de liberalen inge diend voorstel tot verwerping van de wet werdj met f232 tegen 44 stemmen af gewezen. Het wetsontwerp gaat nu naar het Hogerhuis, De Amerikaanse marine-leiding heeft gelast, dat alle nog ln dienst zijnde man schappen, die deel genomen hebben aan de het vorig Jaar by Bikini genomen proeven met de atoombom zdch aan een volledig bloedonderzoek moeten onder werpen. Het officiële Sovjet-Russische nieuws bureau Tass heeft een verklaring gepu bliceerd, waarin het de geallieerden er van beschuldigt,dat zij de repatriëring van Sovjet-Russische burgers, die zich op het ogenblik in de kampen voor ver plaatste personen te Riimlnl (Italië) be vinden, verhinderen. De Italiaanse constituerende verga dering heeft met grote meerderheid een grondwetsartikel aangenomen, volgens hetwelk binnen de grenzen van het recht de dienstplicht wordt Ingesteld. Generaal Lelong. de Franse militaire gouverneur van Corsica, Is by een auto ongeluk om het leven gekomen. Tijdens een godsdienstig feest ln een dorp m Opper-Egypte is in een ver vallen Arabisch huis brand uitgebroken ten gevolge van het ontploffen van een kachel. Het vuur verspreidde zich zo snel, dat 3 vrouwen en 7 kinderen in de vlam men omkwamen, terwijl vele personen ernstig werden gewond. Sinds 14 Mei zijn by de onlusten te Lahore, de hoofdstad van de Pendsjaab 108 personen gedood en 199 ernstig ge wond. Van 2 t.m. 7 Juni as. wordt te Montreux het 11e congres gehouden van de Internationale Kamer van Koophandel. Het motto van dit congres zal zyn „eco nomische expansie en stab ill telt". De Ne derlandse afvaardiging zal staan onder voorzitterschap van mr. Rudolf Mees. Gisteren zijn 100,000 Kopenhaagse arbeiders ln staking gegaan en hebben voor de parlementsgebouwen gedemon streerd tegen het ernstige aardappelen- tekort en het oniangs Ingestelde prijzen- plafond. RAMADIER WAARSCHUWT HET FRANSE VOLK. De Franse premier. Ramadier, heeft een waarschuwing tot het Franse volk gericht, waarbij hij verklaarde, dat de komende drie weken van vitaal belang zouden zijn en dat Frankrijk ineen zou storten, indien men thans het hoofd zou verliezen. Tot 15 Juni zou Frankrijk met eco nomische moeilijkheden te kampen heb ben. daarna zou de toestand allengs beter worden, zei Ramadier, terwijl hij de voedselrelletjes in herinnering bracht. Ramadier zei, dat hij niet wist, of het broodrantsoen verlaagd zou moeten worden. Als hoofdoorzaak van de lang durige crisis gaf hij het feit op, dat Frankrijk slechts een evenredig aandeel in het graan uit Amerika, Canada, Ar gentinië en de Oekraine kon ontvangen. COMMUNISTEN VEROORDELEN DEMONSTRATIES. Het politiek bureau van de Franse communistische party, onder leiding van Maurice Thorez byeen. heeft de onlangs plaats gevonden voedsel-relle tjes en massa-demonstraties door arbei ders afgekeurd, omdat zy aangestookt zouden zyn door reactionnaire krach ten. die de republikeinse instellingen in Frankryk omver geworpen zouden wil len zien. Voorstellen Balkancommissie der V.N. De Balkancommissie der Verenigde Naties heeft besloten het instellen van een permanente commissie voor de con- tróle van de Griekse grenzen voor te stellen. De leider van de commissie zou niet mogen behoren tot een der landen, die in de Veiligheidsraad zyn vertegen woordigd. De Balkan-commissie besloot geen en kele aanbeveling te doen omtrent de Griekse binnenlandse aangelegenheden, maar de wens uit te spreken, dat Grie kenland een algemene amnestie zal af kondigen en hierover advies vraagt aan de Veiligheidsraad. Ook de Veiligheidsraad heeft zich met de Balkan bezig gehouden. Een Russi sche resolutie, gericht op beperking der bevoegdheden van de subcommissie voor de Balkan, werd met 6 tegen 2 stem men verworpen. Slechts Polen steuilde de Sovjet-Unie. Gromyko stelde vervolgens voor een verdere beslissing uit te stellen tot na de ontvangst van het rapport der Bal kancommissie. Australië. Engeland en Amerika brachten hiertegen in. dat het verwerpen van de Russische resolutie betekende, dat de oorspronkelyk aan de subcommissies gegeven instructies zou den gelden. De Amerikaanse afgevaar digde zeide. dat Bulgarije, Joego-Slavië en Albanië met de sub-commissie moes ten samenwerken of anders de gevolgen van hun weigering dragen. Na een debat van twee uur. tydens hetwelk Gromyko herhaaldelyk trachtte de beslissing te doen uitstellen, besloot de raad ten slotte het er by te laten. Volgens verschillende afgevaardigden betekent dit, dat de oorspronkelyke in structies aan de sub-commissie ongewy- zigd blyven. Uit verklaringen tegenover de pers van de afgevaardigden van Joe- eerste maal in stille glans herleve", wenste mr. Reinink tot besluit. In 17e eeuws costuum speelde het ge zelschap voor oude muziek, o-l.v. Hans Philips, composities uit de 17e eeuw van Sweelinck en enkele Italiaanss compo sities. Leerlingen van de toneelschool voer den de bos-scène uit de „Gae^ard van Velsen" op. ingestudeerd o.l.v. Vera Bon dam. In de pauze onderhielden Ue vorste- lyke gasten zich met mln.ster Gielen, mr. Reinink en de burgemeester van Amsterdam. Na de pauze dro;g jhvi, Claudine Witsen Ellas een achttal ge dichten en proza-fragmenten uit Hoofts oeuvre voor. Walmende flambouwen wierpen hun schaduwen op de binnenplaats-muren, waarachter het feest tot twee uur in de nacht voortduurde. Nederlandse delegatie naar Djogja. SOEKARNO ZAL HAAR ONTVANGEN Een Nederlandse delegatie bestaande uit de heren dr. P. J. A. Idenburg, dr. H. H. Boon, mr. P. Sanders en dr. P. A. Ursone (van het Departement van Economische Zaken) zal op 28 Mei voor een verblyf van ongeveer vier dagen naar Djogja vertrekken ten einde met eigen ogen ter plaatse de mogelykhe- den om tot nader contact te komen, te kunnen constateren. „Antara" meldt hierover, dat de mo gelijkheid tot het vestigen van een ver bindingskantoor. dat tot taak zal heb ben de Nederlands-Indonesische sa menwerking te bevorderen, zal worden onderzocht en voegde hieraan toe, dat Soekarno de delegatie in audiëntie zal ontvangen. Maidoerezen gaan zich roeren. GEVOLG VAN HOUDING DER REPUBLIKEINEN. A. F. P. deelt mede. dat men in Re publikeinse kringen de actie van de „Madoerese Volksvereniging" (een or ganisatie van een aantal Madoerezen, die ontevreden zyn over het Republi keins bestuur over Madoera) met een zekere ongerustheid beschouwt. Op een te Soerabaia gehouden bij eenkomst hebben leden van deze ver eniging een resolutie aangenomen, waarin zij zich verzetten tegen de in schakeling van Madoera in de Repu bliek. Het voornaamste doel van deze organisatie is erkenning te krijgen van „het recht van het Madoerese volk om over zich zelf to beschikken" op dezelfde voet als de andere staten van de Federatie. Van Nederlandse zyde is men van mening, dat de actie van de Madoerese volksvereniging het logische gevolg is van de toestand, waarin het Republi keinse bestuur het eiland Madoera laat. Daarentegen heeft de Republikeinse commissaris voor Madoera op een vraag van een vertegenwoordiger van het Republikeinse persbureau Antara te Malang verklaard, dat „de actie van de Madoerese volksbeweging onder steund werd door Nederlandse „provo cateurs", doch dat het gehele volk trouw blyft aan de Republiek". Als voorbeeld van Nederlandse „pro vocaties" noemde hy de vorming van een speciale eenheid van het Neder landse leger, uitsluitend uit Madoere zen samengesteld, in het gebied van Soerabaia, OOSTENDONESISCHE MINISTERS NAAR NEDERLAND? Volgens welingelichte kringen te Ma kassar zullen, waarschynlyk na afloop van de parlementszitting, de minister president van Oost-Indonesië Nadja- moeddin. de minister van Binnenlandse Zaken Agoeng Gde Agoeng en de minis ter van Financiën mr. Hamelink. naar Nederland vertrekken om met de Ne derlandse regering over verschillende vraagstukken besprekingen te voeren en om het contact met de Nederlandse handelswereld op te nemen en voort te zetten. go-Slavië. Bulgarye en Albanië is ech ter gebleken, dat zy dat standpunt niet delen. Zy vatten het aldus op. dat de raad slechts het Russische voorstel heeft verworpen en verder geen positieve be slissing heeft genomen. Italië's aanvraag voor het lidmaat schap van de V. N. werd ten slotte naar de commissie voor het lidmaatschap ver wezen, die de aangelegenheid zal be studeren en daarna verslag uitbrengen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1