Leiden heeft eindelijk een begroting 1947 Indrukken van generaal Kruis: Prachtige kameraadschap tussen blank en bruin Een moeizaam werk volbracht WEERBERICHT Met een enkel woord 86ste Jaargang f/OENSDAG 21 MEI 1947 No. 26087] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Inspectiereis stemde tot grote voldoening. (Van onze Haagse redacteur) Ik ben naar Indië gegaan om een per soonlijke indruk op te doen van de om standigheden. waaronder onze troepen te land ginds werken, van hun houding en moreel. En ook om onze jongens te laten weten.' dat wij "hen niet vergeten zijn. Andere doeleinden heb ik met mijn reis niet gehad, aldus de generaal, Kruis in een persconferentie te 's-Gravenhage, welke door de R.VD. was verzorgd. De chef van de Generale Staf heeft zün best gedaan om alle plaatsen te bezoeken waar Ned. troepen zyn; op Java, Sumatra. Celebes en Borneo. En overal vond hij de houding en moreel werkelijk buitengewoon goed, Hü wist dit reeds uit berichten en rapporten; maar zijn stoutste verwachtingen te dezen aanzien werden overtroffen. Dit geldt zowel de „doorgewinterde" oor logsvrijwilligers als de dienstplichtigen der 7 Decembër-divisie en de bewa- kingsbataljons, die zich op bewonde renswaardige wijze hebben aangepast en him taak verricht. Dit betekent niet. dat er geen klachten en opmerkingen waren over dingen die hun dwars zaten. Die heeft de generaal aangehoord in de naar schatting 3 a 400 persoonlijke gesprekken met mannen uit de verschillende onderdelen: gesprekken, zo vrij en onbevangen mogelijk. Hij heeft hun familierelaties genoteerd of laten noteren en zal deze opzoeken of schrif telijk van zijn bevindingen op de hoog te stellen. Er zijn b.v, klachten over het eten, dat daar natuurlijk anders is dan hier. Aardappelen worden vaak erg gemist en de aardappelpuree die daarvoor in de plaats wordt gegeven verveelt, als men die alle dagen voorgezet krijgt. Er zijn onderdelen, die tevreden zün, doch an dere voelen het gemis aan een Europees menu. Maar dan moet de generaal toch weer zijn bewondering uiten over de ma nier, waarop de jongens dit ongemak nemen. Aan de ontspanning ontbreekt ook nog veel. Z Exc. ziet de oplossing van deze moeilykheid niet in het zenden van meer artisten of kranten, maar van middelen waarmede de jongens zichzelf kunnen ontspannen. Het best gaat het daar. waar ze hun eigen muziek- en toneel clubjes hebben gevormd. Van het grootste belang evenwel is, dat van hier regelmatig wordt terugge- TOTALE ZONSVERDUISTERING IN BRAZILIË. Te Bocaiuva in Brazilië heeft een to tale zonsverduistering plaats gehad, wel ke vele astronomen gedurende enige mi nuten de gelegenheid bood. allerlei we tenschappelijke waarnemingen te ver richten. In Rio de Janeiro en andere plaatsen werden de straatlantaarns ont stoken en de natuur begaf zich ter rus te, zoals alle vogels, die stil werden en gingen slapen- De bemanning van een superfort. die op'"9 km. hoogte vloog, heeft de zonsver duistering volledig op de gevoelige plaat vastgelegd en eveneens foto's genomen van de loop van de schaduwen van de maan over de aarde. Britse waarnemers waren niet aanwe zig. omdat de 4 Britse geleerden op weg naar het terrein der waarnemingen op 13 April bij het vliegtuig-óngeval te Da kar om het leven zün gekomen. schreven op de brieven uit Indië. Onze soldaten in Indië schrijven fantastisch veel en verlangen daarop antwoord. Hun moreel hangt voor een groot deel af van de post die ze krügen. AUe moeiüjkheden worden echter graag gedragen. Als erewacht en op exercitie is de troep subliem. Veelal heeft hü ze gezien in hun dagelükse doen. waarbü ze zich gewoon hebben gegeven. De In dische officieren prezen zich gelukkig, een dergelüke troep onder hun bevelen te hebben. Het verlangen om ginds te bhjven en er een werkkring te vinden is vaak zeer groot. Daartegenover hoort men van an deren de verzuchting om weer naar Hol land te komen en gedemobiliseerd te worden. Maar niet eer hun taak in In dië vervuld is. Ze zün niet IfrüSszuchtig. Ze hebben een gezonde opvatting van hun taak en zün bereid alles te doen wat daarvoor van hen wordt gevraagd Generaal Kruis doet dan geruststel, lende en verheugende mededelingen over het privé-gedrag en de gods dienstzin onzer jongens, waaromtrent van ongerustheid geen sprake mag zijn. Vol bewondering is hü ook voor het K.N.I.L. dat het eerst voor aflos sing in aanmerking komt, en verhaalt van de prachtige kameraadschap tus sen blank en bruin in het leger. Wel zelden zal een inspectiereis zulk een voldoening hebben opgeleverd als die van luit.-generaal Kruis. Executies in Duitsland in 1943 en 1944. Onlangs zün te Berlijn de originele processen-verbaal van het voormalige Duitse ministerie van justitie gevonden. Uit deze documenten blijkt dat de Duitse gerechtshoven in 1943 en 1944 het bevel tot executie van meer dan 10.000' vrou wen en mannen in Duitsland hebben ge geven. Dit getal is onafhankelijk van de door de militaire autoriteiten bevolen executies en van de massamoorden in de concentratiekampen en door de SS. Reeds in 1934 gaf Hitier het bevel tot de oprichting van'20 nieuwe guillotines, Tü- dens het jaar 1944 hebben één enkele beul en zün helper 1.399 personen geëxe cuteerd, hetgeen neerkomt op gemiddeld 4 per dag. De tijd, die de executie in be slag nam, werd naukeurig geregistreerd door middel van een stopwatch. De beulstechniek ..ging steeds vooruit", totdat een executie nog slechts tussen de 8 en de 20 seconden in beslag nam. WAPENSTILSTANDSAANBOD IN PALESTINA? Van gezaghebbende zy'de wordt ver nomen, dat Max Seligman, de verdedi ger van de terechtgestelde Joodse ver zetsman Dov Gruner. mededeling heeft gedaan van een voorstel tot wapenstil stand in Palestina, indien de Britse re gering bereid zou zün de militaire ge rechtshoven op te heffen. De medede ling werd door Seligman verstrekt aan Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N. Deze heeft, naar wordt aangenomen, overwogen, dat hü niet in staat was maatregelen te treffen, maar dat hij het voorstel van Seligman wel onder de aandacht kon brengen van de com missie van onderzoek inzake Palestina, die op 26 Mei te Lake Success een ver gadering houdt. De Balkan-commissie der V.N, (Foto ANP-de Wt.) Ter herdenking van de 300ste verjaardag van de sterfdag van P. C. Hooft werd een penning gemodelleerd door Jo Hekman en geslagen door de N.V. Koninklü- ke Begeer te Voorschoten. De commissie der V. N. voor onder zoek in de Balkan heeft te Genève we derom zitting gehouden, waarop de Sov jet-gedelegeerden hebben verklaard, dat zü het monarchistisch-fascistische re gime in Griekenland als oorzaak van de troebelen aldaar beschouwen. De Amerikaanse delegatie verklaarde, dat de ter beoordeling gegeven bewü's- stukken inzake buiten landsei interventie voornamelijk op Joego-Slaviê betrekking hebben en in mindere mate op Albanië en Bulgarije. De Amerikaanse afgevaardigde voeg de er aan toe, dat de geloofwaardigheid der getuigen door de vertegenwoordi gers van Albanië. Bulgarije en Joego slavië wel is waar betwist was, maar dat hiertoe weinig onmiddellüke bewij zen ter tafel waren gebracht. Volgens de Amerikaanse verklaring was het verder duidelük, dat Bulgarije de vereniging der drie delen van Mace donië in een republiek binnen de Joego slavische federatie heeft willen bevor deren. Naar aanleiding van de aangeboden bewijsstukken in verband met de be schuldiging, dat de Griekse regering de vervolging van de Slavisch-Macedonlsche minderheden had gesanctionneerd, luid de de Amerikaanse conclusie, dat ver scheidene duizenden personen hun toe vlucht hebben moeten zoeken bü Grie kenland's drie Noordelüke buren we gens discrimanatie en vervolging door de Griekse regering, te wijten aan de burgeroorlog van 1944/45. De vluchtelingen hebben daar actieve anti-regeringsgroepen gevormd. In de territoriale eisen over en weer zag de Amerikaanse afgevaardigde een oorzaak van spanningen. De Griekse afgevaardigde, Alexis Kyroe, legde een verklaring af*, waarin hij de commissie van onderzoek het recht ontzegde zich in Griekse binnen landse aangelegenheden te mengen. De oorzaak van de verwarring lag naar zy'n mening niet in Griekenland, maar ..in de omringende totalitaire landen". De guerilla, zo zei hij, heeft tot doel Griekenland een communistische ter- reurregime op te leggen en de opper bevelhebber der guerilla-strüders, Mar- kos, achtte hü geen romantische held maar een rover. Bulgai'üe. Albanië en Joego-Slavië streven strategische doeleinden in Grie kenland na. Het Griekse volk wenst vrijheid en een werkelüke democratie. Nitti niet .geslaagd. Francesco Nitti, de leider der Italiaan se liberalen, heeft meegedeeld, dat, hü er niet in geslaagd is een nieuwe Italiaan se regering sameh te stellen. Deze gang van zaken is te wüten aan de vasthoudendheid van de kleinere linkse partüen, die er op stonden, dat Nitti haar economisch program zou aan vaarden als voorwaarde voor de mede werking dier partüen bij de samenstel ling van het nieuwe kabinet. Nitti streef de naar formatie van een regering van de centrum- en linkse partüen- De klei nere linkse partüen wensten een „eco nomisch kabinet" binnen de regering en wilden haar eigen vertegenwoordigers benoemen, terwijl Nitti voor de belang rijke portefeuille van financiën Guisep- pi Paratore wilde aanwüzen. Nitti is er dus niet in geslaagd de vorige regering van de Gasperi uit te breiden. Na over zijn vergeefse poging om een nieuwe regering te vormen aan president de Nicola rapport te hebben uitgebracht heeft Nitti verklaard, dat hij de op dracht om een nieuw kabinet te vormen aanvaard nog verworpen heeft. Nitti zal met Orlando, bejaard Italiaans staats man. overleggen, wat hem te doen staat. DE AMNESTIE IN GRIEKENLAND. Maximos. de Griekse minister-presi dent, heeft bekend gemaakt, dat de Griekse regering bereid is opnieuw am nestie te verlenen aan guerillastrijders, die zich overgeven. De Griekse regering Is voornemens onpartijdige buitenland se waarnemers uit te nodigen naar Grie kenland te komen om zich er van te vergewissen, dat ieder, die van de cle mentie van de staat gebruik maakt, een rechtvaardige behandeling krügt. DE V. S. EN DE VERPLAATSTE PERSONEN. Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een verklaring aan een delegatie van ver schillende particuliere en religieuze hulporganisaties te kennen gegeven, dat naar zün mening de V. S. onder de democratische landen de leiding zullen nemen bü het aanbieden van een toe vluchtsoord aan verplaatste personen. De V. S. zün vastbesloten zich tegen el ke gedwongen repatriëring van verplaat ste personen te verzetten en de repa triëring van verplaatste personen, die zelf naar hun vaderland wensen terug te- keren te vergemakkelüken. HET ENGELS-SOVJETRUSSISCHE VERDRAG. Naar uit gezaghebbende bron te Lon den wordt vernomen, heeft tüdens het weekeinde een byeenkomst plaats ge had tussen Wysjinski, de Sovjetrussi- sche onder-minister van Buitenlandse Zaken, een Peterson, de Britse ambas sadeur te Moskou, in verband met de onderhandelingen over de herziening van het Engels-Sovjetrussische verdrag. Er werd geen overeenkomst bereikt. Terugkeer der Ministers bepaald op Vrijdag a.s. HEDENAVOND AFSCHEIDSRECEPTIE IN PALEIS RIJSWIJK. Het vertrek van de ministers Beel en J onkman uit Batavia is thans vast gesteld op Vrydagmiddag a.s. Zü begeven zich dan eerst per vlieg tuig naar Singapore, waar zij zullen lo geren bü de gouverneur-generaal Mal colm MacDonald. die te hunner ere in zün paleis een diner zal geven. De volgende dag zullen zü de reis naar Nederland per skymaster voort zetten. Minister Jonkman heeft hedenoch tend het bezoek, dat Sjahrir hem dezer dagen gebracht heeft, beantwoord. Hedenavond zullen de Nederlandse ministers een afscheidsreceptie houden op het paleis Rüswük. COMPLOT CLANDESTIENE SLACHTERS GEARRESTEERD. Opnieuw is te Krommenie een com plot clandestiene slachters ontdekt, waaraan zeven personen schuldig blü- ken te zün. Vyf van hen zijn naar Haarlem overgebracht. Bovendien werd proces-verbaal opgemaakt tegen P. N., die gelegenheid gaf tot slachten en te gen D. D.. die het clandestiene vlees vervoerde. Zü hebben een bekentenis afgelegd. 1 Z.K.H, Prins Bemhard begroet het vaandel van de tweede divisie bü een in spectie te Assen in verband met het a.s. vertrek van deze militairen naar Indië. Prins Bernhard was met een particulier vliegtuig op het vliegveld Eelde geland en werd bü dë troepen verwelkomd door de divisiecommandant, generaal W. K. K. J. Baay, die in een korte toespraak dank bracht voor het hoog bezoek en wees op het gewicht van de Nederlandse militaire taak in Indië. Op dit laatste vestigde ook mr. dr. R- H. Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in Drente, de aandacht. Na afloop der inspectie volgde een défilé. LEIDEKKEN IS GÉÉN GRAPJE. Maar tóch kan het meevallen De leidekker J. Bredero uit Utrecht viel van het dak van de Ned. Herv. Kerk te Elburg, een hoogte van ruim 20 M., op straat. Wonder boven wonder liep hü slechts enige schaafwonden op. Het ongeluk is geschied doordat de dak stoel brak, waarop de loopplanken la gen, Een collega van Bredero kon op het laatste ogenblik een touw grijpen en zich op deze wüze redden. Trots tekort geen reden tot pessimisme. Over Leiden's financiën hing een nevel! Na 1944 was er immers geen begroting meer geweest, zodat men in den blinde tastte. Zelfs het college van B. en W. ging mede schuil in die nevel Het wist evenmin, waaaan het toe was. Die nevel is thans uiteengerafeld, want B, en W. zijn er thans in ge slaagd om voor 1947 een begroting in elkaar te zetten, zodat de Sleutelstad weer weet, waarvoor zü staat. Vier maan dien voor het nieuwe jaar aanvangt, dient officieel de begroting >te worden Ingediend! Behoorde dat al voor de oorlog tot de vrome wensen, dan is het licht te begsrüpen, dat het voor een college van B. en W. thans onmo- gelüik was, om voor 1947 daaraan de hand te houden, waar pas in Septem ber j.l. de samenstelling werd bepaald. Zie daarnevens de 'ontzettende achter stand, waar er, zoals gezegd, sinds 1944 geen begroting meer was samengesteld en er bovendien een tekort was aan per soneel. 6 vacatures op 15 man aan de afdeling financiën! Met man en macht is echter deze materie ter hand genomen en de nieuwe wethouder van financiën, de heer Van der Kwaak, en betrokken afdeling, zün er in geslaagd na zeer moeizaam wer ken, waarbü niet op tijd werd gelet, het zover te brengen, dat de begroting 1947 nu is uitgebracht. D.w.z., dat het eerste deel is verschenen, gecyclostyleerd in plaats van gedrukt. Zulks met het oog op de kosten. Het tweede deel zal ech ter ook deze week nog versohünen. Juist, waar sinds 1944 geen gegevens meer beschikbaar waren, behoeft het geen betoog, welke moeilükheden waren te overwinnen! Een woord van hulde is daarom alleszins op zijn plaats voor de wethouder en de afdeling financiën, en dan speciaal voor de heer Wassenaar, die in deze de leiding had. Zü verdienen alle hulde! Leiden beschikt nu weer o.ver de no dige gegevens, waarop verder zal kun nen worden gebouwd. De eindcüfers voor 1943 zün afgeslo ten, die voor 1944 zullen volgende maand worden voorgelegd, 1945 en 1946 blüven voorlopig onbekenden, al zün, met goedkeuring van Ged. Staten, de De Japanse herstelbetalingen De commissie voor het Verre Oosten, waarin Engeland, Amerika, de Sovjet- Unie en acht andere landen vertegen woordigd zyn, waaronder Nederland, heeft besloten dat de herstelbetalingen, die door Japan gedaan zullen worden, tussen de landen, die hierop recht zul len doe*i gelden, verdeeld zullen wor den op basis van de séhade. die zü ge leden hebben gedurende de oorlog, en de büdrage die elk van hen heeft ge leverd bij het verslaan van Japan, FRAAI VOORJAARSWEER De Bilt verwacht tot morgenavond: In de kustprovincies gedurende, de nacht weer vorming van enige wolken velden. welke overdag oplossen. In de overige provincies slechts weinig bewol king. In het gehele land droog weer met opnieuw iets hogere temperaturen. Meest matige wind tussen Noord en Oost, 22 Mei. Zon op: 4.38 uur; onder: 20.36 uur. Maan op: 5.47 uur; onder: 23.33 urn* (27 Mei E. K.) Hoogwater te Katwük-aan-Zee te 5 en 17.22 uur. BINNENLAND. De Martoe-Voori lchtingsdienist meldt dat de „Willem van der Zaan", onder commando van kapitein ter zee Veenstra, te Friok ls aangekomen. De moeder urft het gezin H, 'Aarts te Venraij bemerkte dat haar 3-Jarig zoontje uit het huls was verdwenen. Ten slotte vond zl| de kleine ln de z.g. „Pa- terskoel" een oude brandput van de ge meente Venraij. Toegepaste kunstmatige ademhaling mocht helaas niet meer Hélpen. Op 62-J. leeftijd ls te Hilversum overleden mr. J. C. Heynlng, secretaris generaal der Rijksverzekeringsbank. Nu de regering besloten heeft, dat de naamsvalsultgang-N zal worden weg gelaten in alle stukken, uitgaande van Rij ksinstantieshééft zü de gemeente besturen in overweging gegeven, ter wille van de gewenste eenheid, dezelfde ge dragslijn te volgen. Bü de gemeenteraad ran Berlijn ls een voorstel ingediend tot gedwongen in levering van particuliere goederen, die dan onder de verschillende groepen der Berlljnse bevolking zouden moeten wor den verdeeld. Iedereen zou moeten op geven hoeveel meubels en gebruiksvoor werpen hij bezit, waarna de overheid zou moeten bepalen, wat iedereen nodig heeft en wat aan anderen moet worden uitge leend tegen een zekere vergoeding. Nu gebleken is, dat diit jaar nog geen sprake zal zijn van een soepele uit wisseling van touristen, heeft de K.L.M. besloten de lijn AmsterdamBeek Luxemburg dit jaar nog niet in exploi tatie te nemen. Gistermiddag werden, tijdens een plechtigheid tan huize van de Ameri kaanse militaire attaché, kolonel Prank M. S. Johnson, 19 leden van de Neder landse strijdkrachten onderscheiden met de Amerikaanse „Bronze Star Medal" voor bewezen diensten. Bovendien werd de Medal of Freedom with sliver palm" uitgereikt aan dr. i-r. W. Hupkës oud president-directeur der Ned. Spoorwegen; eh aan sergeant C. M, M. Koene van de Ned. strijdkrachten. Gistermiddag kwamen aan de Ne derlandse grens te Vaals 43 Nederlandse kinderen wonende in het consulaat district Aken, voor een vacantle van drie weken bü Nederlandse families ln Lim burg aan, zulks tot herstel van hun vrij slechte gezondheidstoestand BUITENLAND. De dienst van de Franse artistieke recuperatie-commissie heeft tot nu toe meer dan 30.000 schilderijen, beeldhouw werken. tapijten, meubels en kunstvoor werpen. welke uit Frankrijk door de Duitsers werden gestolen, bijeengebracht. Ook zijn 2,000,000 boeken teruggekomen. De 'havenarbeiders te Algiers hebben gevolg gegeven aan een verzoek van de Algerijnse bond van havenarbeiders om 24 uur in staking te gaan. Heden zullen generaal Juan Per on en generaal Enrico Du tra, reps, president van Argentinië en van Brazilië, elkaar ontmoeten bij de officiële opening van de internationale spoorwegbrug over de Uruguay BIJ de Sovjet-Russische spoorwegen zal men een door de Sovjet-Russische in genieur Natalewiiet&J uitgevonden auto matisch electrisch waarschuwingssysteem ln gebruik nemen. 1,000 stations zullen nog dit jaar van deze signalen worden voorzien. Elke eventuele fout van de selnwachter wordt hierdoor hersteld, De onder Duits beheer staande dag bladen in de Amerikaanse zone hebben order gekregen het papierverbruik ln de maand Juni met 50 te verminderen. Admiraal Oonolly, opperbevelhebber van de Amerikaanse vloot ln het Ooste lijk deel van de Atlantische Oceaan en de Middenlandse Zee, ls na belangrijke, besprekingen te Teheran te Ankara, aan gekomen. Volgens een mededeling van Alexan derde Engelse minister van Defensie, kost de bezetting van Duitsland Enge land tijdens het finantiële jaar 1946/47 ongeveer 84 mill een pd. st. De bezetten de mogendheden hebben het recht aan spraak te maken op eventuele terugbe taling Het Deense parlement heeft met 78 tegen 56 stemmen een wet aangeno men, volgens welke het aan vrouwen geoorloofd is tot de Deense geestelijkheid toe te treden. begrotingscüfers van 1944 daarvoor aan gehouden. Men hoopt echter dit jaar nog het resultaat voor 1945 te kunnen vastleggen en tevens de begroting voor 1948 te kunnen uitbrengen! Met be kwame spoed wordt voortgewerkt. Te meer klemt dit, waar tot en met 1944 gerekend mag worden op een slui tend'e begroting. Daarna begint echter de misère. 1945 reeds belooft een aan zien] ük tekort „GEEN OOGKLEPPEN VOOR" De begroting voor 1947 ligt dan voor ons, zü het met alleen de cüfers van 1944 als vergelükbare equivalenten. On nodig te zeggen, dat daaraan geen en kel houvast is vast te knopen Voor het qerst heeft een wethouder van financiën het nuttig geoordeeld, om de pers bü het verschijnen der be groting een toelichting to geven en wü zü'n hem daarvoor dankbaar, want zo doende wordt veel opgehelderd, wat zelfs met de begeleidingsbrief nog on- duidelük zou zün gebleven. Het devies voor de eerste ware be groting na de oorlog, waaruit Leidens financiële positie zou blijken, is ge weest: „Geen oogkleppen voor". Mooi of lelük, Leiden moet een juist beeld krü gen van zün financiële positie. Boven dien was het parool: geen afbraak van het sociaal beleid. Zo werd een beeld verkregen van de juiste situatie, waarvan de wethouder oordeelde: „De Sleutelstad is arm, doch niet berooid". EEN TEKORT VAN RUIM 2 MILLIOEN. Met een eindcijfer van f. 12.875.512 komt men tot een deficit van pl.m. f. 2.202.565! Dit laat''zich, in verhouding tot 1944, aldus verklaren: De straatverlichting zal f,95.000 meer vragen dan in 1944, toen de verduiste ring nog gold. Uit de Leldse Duinwater Mü- zal f. 45.000 minder komen; onderhoud en lonen zün gestegen en de tarieven zün niet verhoogd. Voor de afdeling Fabricage is f. 485.000 meer uitgetrokken als gevolg van de stüging der materiaal-prüzen, der lonen en sociale lasten en vooral niet te ver geten van achterstallig onderhoud, dat niet langer mag worden uitgesteld, wil men erger voorkomen. Onderwijs vraagt f,200.000 meer voor onderhoud van gebouwen, f. 33.650 voor büdrage aan het Büz. Bewaarschool- onderwü's, terwül Krankzinnigenverple ging f*60.000 meer eist. Tengevölge van de verhoging der on dersteuningsbij dragen vraagt sociale zaken f. 100.000 meer. De winst der Lichtfabrieken zal f. 260.000 minder bedragen als gevolg der rantsoenering en verhoging van lonen en kolenprü'zen. Reinigings- en Ontsmebtingsdienst eist f90.000 meer ten gevolge van ho gere onderhoudskosten en loonsver hoging. De post rente en provisie kasgeld eist f. 105.000 meer ter opvanging der tekorten van 1945 en '46. Voor subsidies is f. 100.000 uitgetrok ken. Zü zü'n gehandhaafd op de oude bedragen. Voor zover verhoging is ge vraagd, zal dit nader onder ogen wor den gezien. Een strop voor de gemeente is de omslagheffing molestverzekreing. Deze zal in 10 jaar f. 1.214.955 vergen, in 10 termünen te voldoen, zodat voor 1947 ruim f. 120.000 op de begroting is ge bracht. Leiden is gelukkig weinig getroffen door oorlogshandelingen maar het had anders kunnen zün! Ten slotte is de post „Onvoorzien" metf. 50.000 verhoogd, wegens de on zekerheid van het prijspeil en met het oog op onvoorziene gebeurlü'kheden. Vier ton is nodig voor opvanging van de verhoging van salarissen en lonen. Tegenover al deze tegenvallers is slechts één meevaller to stellen: de ver- makelükheidsbelasting zal vermoedelijk f, 100.000 meer opbrengen. Verdere middelen om het tekort op te vangen ontbreken -ten eenen male, daar de gemeente geen eigen belasting wetgeving meer heeft ten gevolge van de verhouding tussen rü'k en gemeente. Het is een onhoudbare situatie, waar van, gelukkig, ook het rijk is doordron gen. Aan de commissie Oud is dan ook opgedragen maatregelen te beramen tot herstel der zelfstandigheid der gemeen ten, die thans is verdwenen. Getuige het feit, dat 6 700 gemeenten noodlüdend zijn geworden. Lelden is geen uitzon dering. Vrijwel alle grote en middel grote gemeenten vallen daaronder. Waar het rapport Oud echter nog wel enige tü-d op zich zal laten wachten, heeft het rük reeds enkele maatregelen getroffen om de nood der gemeenten te verlichten, b.v. door een bijdrage in de kosten van het politie-apparaat, ophef fing van de verplichting tot betaling van vennootsChaps- en ondernemlngs- belasting van openbare bedrijven, ter wül de Noodwet Ouderdomspensioen Leiden veel baten zal opleveren, gezien de vele voor rekening der gemeente ver pleegden in de gestichten Endegeest etc. Alleen ingrijpende wüziging in de ver houdingen tussen rük en gemeente zal echter de gemeentelüke autonomie kun nen -herstellen. VERTROUWEN IN DE TOEKOMST. Het is jammer, dat alle lagen der bevolking nog niet doordrongen zün van de verarming, die de oorlog heeft te weeg gebracht. Slechts door eendrach tige samenwerking zal het mogelük zün de schier onmogelüke taak te volbren gen, Leiden weer op te heffen. De wethouder verzekerde, dat de in komsten zover mogelük zullen worden opgevoerd over bleef thans slechts verhoging der hondenbelasting, die in tussen ls doorgevoerd terwijl de uit gaven zullen worden beperkt tot het strikt noodzakelüke. Het wemselüke zal moeten wachten. Speciaal maatregelen in sociaal-hygiënisch oogpunt mogen echter niet achterwege blüven. Aan een efficiënt beheer zal alle aan dacht worden geschonken, zodat voor stellen voor een gemeentelüke accoun tantsdienst zün te verwachten. Gelukkig staat de Sleutelstad, even als vroeger, nog goed aangeschreven aLs stad met een soliecL bestuur. Dat is van grote betekenis! De wethouder zal het vroegere dege lijke financiële beleid voortzetten. Open en eerlük is in deze eerste begroting de toestand bloot gelegd. Hü heeft vertrou wen in de kracht der gemeente. Hard zal er echter moeten worden gewerkt. Beloften wilde de wethouder niet doen, vergankelijk als deze zün, maar men toetse deze liever aan zün daden. Een groot werk is volbracht en de raad zal vermoedelük eind Juni (30 Juni) aan de begrotingskluif kunnen be ginnen. Het is te hopen, dat dan de grote lün in het oog zal worden gehouden en niet zal worden afgedaald tot pietepeuterige muggenzifterij. Dat zou zün beneden de standing van wat zo moeizaam en in onvolprezen üver is opgebouwd uit een vacuum. Leiden weet nu weer, waaraan het toe is. Opwekkend is het beeld niet, maar. gelet op de omstandigheden, mogen we niet klagen. Tot en met 1944 hebben we geen tekorten, vele steden zullen ons daarom benü'den! Vanaf 1945 begint echter de ellende. We mogen ons niet laten terneerslaan door deze oorlogs-tegenspoed en wakker voortgaan. We moeten weer naar een sluitende begroting! Zoals het college van B. en W„ met de wethouder van financiën vooraan, volmondig erkent KAMPEERREGELING DIT SEIZOEN NIET TE WACHTEN. Omtrent vorm en inhoud van een wets ontwerp inzake een kampeerregelin^ heeft nog overleg plaats tussen rege ringsinstanties. Een regeling bü de wet is voor het a.s- kampeerseizoen niet to verwachten.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1