Veilig Verkeer in de practijk De snuifdoos van de Keizer Radio-programma Laatste Berichten DE MEESTER - DETECTIVE Uitspraken in het proces ...zender Brussel" De Brusselse krijgsraad heeft uit spraak gedaan in het proces tegen de genen die tijdens de Duitse bezetting hebben medegewerkt aan de radio-uit zendingen van de zender Brussel. Wies Moens, die directeur-generaal was van dit omroep-station, werd tot de doodstraf en tot het betalen van een schadevergoeding van fr. 500000 aan de Belgische staat veroordeeld. Polydore Douliez, orkestleider, tot de doodstraf en een schadevergoeding van fr. 500.000, Jan Demets, commentator, tot de dood straf en fr. 100.000, Roger Simoens tot de doodstraf en fr. 100.000. Karei de Brabander, hoofd van de programma- dienst tot 20 jaar gevangenisstraf en een schadevergoeding van fr. 30.000, Edward Wouters, administrateur, tot 12 jaar en fr. 25 000, Edmond de Goeyse, administratief directeur, tot 8 Jaar en fr. 25.000, Jan Salsmansen. commenta tor, tot 20 jaar en fr. 30.000, Ook de overige medewerkers kregen hoge ge vangenisstraffen en moeten in totaal een schadevergoeding van fr. 350.000 fr aan de staat betalen. Julien de Hen, hoofd van de Vlaamse dienst voor de Duitse posten in Europa, werd tot de doodstraf en de betaling van fr. 100.000 aan de staat veroordeeld. Rotterdam's Opbouwdag VERSCHILLENDE PLECHTIGHEDEN. Een historische dag in de opbouwge- schiedenls van Rotterdam ving Zater dagmorgen met een korte toespraak van burgemeester P. J. Oud aan de voet van de geschonden St. Laurens toren aan. Door een groot aantal autoriteiten werd vervolgens het slaan van een eer ste betonpaal op het terrein aan de Goudsesüigel, waar het verzamelgebouw voor de industrie zal verrijzen, bijge woond, het leggen van een eerste steen van een woningblok van 100 woningen aan de Plantageweg in Kralingen en het slaan van een eerste paal voor het groothandelscentrum tegenover het sta tion D.P., welke het grootste gebouw van Rotterdam zal worden met een vloeroppervlak van 80.000 M2. Een belangrijke gebeurtenis vormde ook de opening van de tentoonstelling ..Rotterdam straks" in het museum Boymans, welke werd bijgewoond door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de heer L. Neher. DE OMVANGRIJKE SMOKKEL VAN DEVIEZEN. Wordt een ^treisvisum ingesteld? Naar aanleiding van vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Dassen, inzake uitreisvisa, heeft de Minister van Financiën geantwoord, dat de regering overweegt door welke middelen paal en perk kan worden gesteld aan de zeer omvangrijke smokkelhandel ln deviezen. Over dit onderwerp wordt, overleg ge pleegd met de Belgische regering. O.m. worden de voor- en nadelen van het In stellen van een uitreisvisum onder het oog gezien. Indien tot het Instellen daarvan zou worden overgegaan, dan zal ten aanzien van het grensverkeer naar België in ieder geval een bijzon dere regeling worden getroffen. Het ligt dus niet in de bedoeling van de regering het grensverkeer practisch onmogelijk te maken. NEDERLAND GROOTSTE AFNEMER VAN BELGIË. Volgens gegevens van het Nationale Instituut voor de Statistiek te Brussel, ging in de maand Maart voor een be drag van fr. 605 millioen aan Belgische exportgoederen naar Nederland, waar door ons land de grootste afnemer van België is. Hierop volgden Frankrijk met fr. 438 millioen, Zwitserland met fr. 400 millioen, Groot. Brittannië met fr. 360 millioen, Noorwegen met fr. 280 millioen en Amerika met fr. 204 millioen. De grootste leveranciers in de maand Maart waren de V.S. met een waarde van fr 1.380 millioen. Daarna volgden Frankrijk met fr. 832 millioen, Groot- Brittannië met fr. 503 millioen, Neder land met fr. 342 millioen en Zwitserland met fr. 259 millioen. LT. GENERAAL KRULS TERUG. Zaterdagmiddag is Luitenant-Gene raal mr. H. J. Kruis chef generale staf, na een reis per vliegtuig uit Indonesië in Nederland teruggekeerd. Hij werd op Schiphol begroet door de sous-ohef generale staf, gen. P. L. G. Doorman. Nederland's graantoewijzing 300.000 ton. Nederland's toewijzing voor graan, vastgesteld door de Internationale Nood- Voedselraad. bedraagt voor het derde kwartaal van dit jaar in totaal 300.000 ton, n.l. 25.000 ton uit Canada, 165.000 ton van de V. S. en 35.000 ton van el ders. Bovendien nog 45.000 ton graan tan der graan dan tarwe) uit de Ver Sta ten en 30.000 ton van elders. (U.P.) Minister Neher over Weder- opbouw-problemen. DRINGEND BEROEP OP DE ARBEIDERS Op een te Den Haag gehouden bij eenkomst ter gelegenheid van het 2- jarig bestaan van het Contactcentrum op Voorlichtingsgebied hield de heer L. Neher, een rede. waaraan hier het vol gende wordt ontleend: De regering wil de bouw van nood woningen tot het uiterste beperken. Wij moeten echter onze eisen tot een mini mum reduceren en dan de accomodatie zodanig maken, dat onze nakomelingen wat er nu wordt gebouwd, nog als wo ning kunnen erkennen. Er wordt gewerkt aan de bouw van grote houten complexen voor de over heidsdiensten en aan het vrijgeven van de thans daardoor geoccupeerde panden. Vooral wat betreft het vrijgeven van flatgebouwen, maar te ver in deze rich ting wil de minister per sé niet gaan, want het vele bouwmateriaal, dat voor dergelijke constructies nodig is. kan met aanzienlijk groter efficiëncy worden ge bezigd voor de bouw van nieuwe-perma- nente huizen. Met het hout staat het er iets beter voor dan enige tijd geleden, doch de kwantiteit van ijzer en staal is zeer zorgwekkend Belangrijker dan dit vraagstuk is ech ter dat van de arbeidskrachten. Spr. deed een dringend beroep op de jon ge speciaal de ongehuwde Ne derlandse bouwvakarbeiders, zich be schikbaar te stellen, om gedurende enige tijd b.v. de maanden Juni— JuliAugustus daar te gaan wer ken, waar zjj zo dringend nodig zjjn: aan de peripheric van ons land- Dan moeten zij niet gedurende de week-ends naar huis gaan en ook hier: het eigen-ik ondergeschikt maken aan het gemeenschappelijke volksbelang, door te gaan werken in Brabant, Gel derland, Zeeland of Limburg, waar de noodtoestand het grootst is waar wel het materiaal ls. doch niet kan worden voortgebouwd bij gebrek aan voldoende arbeidskrachten, In ld opzicht is uit het contact met de leiders der vakcentra les gebleken, dat deze een goed begrip hiervan hebben en bereid zijn, de rege ring alle steun te verlenen. Meer dan tot nu toe zal de regering bekendheid geven aan de plannen en werkwijze van de wederopbouw en zij zal daarbij gebleken tekortkomingen niet verdoezelen. De regering zal de autonomie der ge meenten hopelijk in ere houden. DE HEER KUPERS NAAR PRAAG. De heer Kupers. voorzitter van het NVV, zal het Wereldvakverbondcongres, dat op 2 Juni a.s. gehouden wordt bij wonen. Op zijn reis naar ons land zal hij vergezeld worden door de vice-voor- zitter van de Sobsi (Indonesische Vak centrale) Setiadjid en de Republikeins viceminister van Verkeer. Oengee Hwat, die ook naar Praag zullen gaan. Soekawati ontving Nederlandse Ministers. Het ministeriële gezelschap, dat Za terdagmiddag te Mekassar is aangeko men, werd o.a. verwelkomd door de pre sident van Oost-Indonesië. Soekawati, alle ministers van Oost-Indonesië. de Krooncommissaris. dr, M. Brouwer, en de maritieme en militaire commandan ten. Gisteravond vond ten paleize van de president een officiële receptie plaats. Twee jongelui door projectiel gedood. JEUGDIGE SLACHTOFFERS VAN ONVOORZICHTIGHEID. Grove onvoorzichtigheid heeft gister middag twee jongelui, die in de bossen van Nijverdal een projectiel vonden, het leven gekost. Zij trachtten eerst uit nieuwsgierig heid het gevaarlijke voorwerp te de monteren en toen dit niet gelukte, sloe gen zij er meer op een steen. Plotseling sprong het projectie! met hevig geweld uit elkaar, waardoor de oudste, de 19-J. C. Calkhoven, op slag gedood werd en de ander, zijn 18-j.neef G. Calkhoven, zwaar gewond. In het ziekenhuis te Almelo werd hem een zij ner benen geamputeerd. In de afgelo pen nacht is ook deze overleden. EEN GOEDE SLAG TE NIJMEGEN. Goud, edelgesteenten en textiel. Op last van de vermogensopsporings- dierist te Arnhem werd door de politie in samenwerking met ambtenaren van het tribunaal een inval gedaan ln de magazijnen van de fa. van H. V. aan de Molenstraat te Nijmegen. In beslag werd genomen een partij voor-oorlogse textielgoedereri en een aantal kisten, gevuld met goud en edelgesteenten. De juwelier van H. V. zal zich binnenkort moeten verantwoorden voor het Tribu naal te Nijmegen, verdacht van colla boratie tijdens de oorlog. HEVIGE EXPLOSIE IN AMSTERDAM. Motorboot in de lucht gevlogen. In de Keizersgracht te Amsterdam vond gistermorgen te ongeveer halftien een hevige explosie plaats in een motor bootje, tijdens het op gang brengen van de motor. Tot in verre omtrek was de ontploffing te horen. Van de omliggende woningen en winkels werden ten gevolge hiervan een paar honderd ruiten ver brijzeld, terwijl vele kozijnen ontwricht zijn. De motorboot vloog in de lucht en de eigenaar werd ongeveer 7 meter weg geslingerd, doch bleef bij bewustzijn en wist aan de wal te komen. Hij liep een zware wonde aan het linkeroog cp. De motorboot is na korte tijd gezonken. H.M. DE KONINGIN ONTVANGT LEDEN DER I.F.A.P. Zaterdagochtend heeft H.M. de Ko ningin ten paleize ,,'t Loo" het dage lijks bestuur en de voorzitters der dele gaties IF.A.P. (International Federa tion of agricultural producers) ontvan gen, welke organisatie thans haar we reldcongres te Scheveningen houdt. Onder hen bevonden zich de voorzitter en leider der Nederlandse delegatie, mr. C. Th. E. graaf van Lijnden van San- denburg en de eerste \dce-voorzitter van de IF.A.P., de heer H. D. Louwes. DE „KORTENAER" OP THUISREIS. Hr. Ms. torpedoboot jager „Kortenaer" die afgelost wordt door Hr, Ms. mijnleg- ger „Willem van der Zaan", zal morgen uit Tandjong Priok de thuisreis aan- 'vaarden. Aankomst te Den Helder 23 Juni. voor dinsdag 20 mei. Hilversum 1 (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30- aubade; 8 00: nieuws; 8.IS: R. Crean diri geert; 8.45: W, Walton concert; 9.15: mor genwijding door kapt ds. A, Slrag; 9.30 gramofoonmuzlek; 9 45: arbeidsvitaminen, 10.30: voor de vrouw; 10.35: S. Mc. Pher- son, orgel; 10.50. voor de kleuters; 11,00: gTamo'oonmuzlek; 11.30: ensemble Jetty Cantor; 11.45: fam. berichten; 12.00: en semble Jetty Cantor; 12.30: voor het platteland; 12.40: G v. Toorenburg, plano; 13.00: nieuws, 13.15, stafmuziek A'damse politie; 14.00: met naald en sohaar; 14.20: Aeolian Sextet; 15.00: de wondere wereld: 15.15: Radio Matinee; 16.30: Sousa Medley; 16.40: de schoolbel; 17.00: J. Callenbaoh speelt plano voor de Jeugd; 17.30: J. Llossas en zijn orkest; 17.45: Rijk Overzee; 18.00: nieuws; 18.15: Tom Erich plano; 18.30: Ned. Str(Jd-kr.; 19.00- en nu naar bed; 19.05: radiostrip; 19.15: a. Woud alt on J Otten plano; 19.45; do telefoon ln de Wierlngermeer; 20.00: nieuws: 20.05: reportage; 20.15: bonte Dlnsdagavondtreln- 21.30: verzoekprogramma; 22.15: buiten lands overzicht door H. Ch G. J v d. Mondere: 22.30: S Admlraal'plano; 231)0: nieuws; 23.1524.00: gramofoonmuzlek. Hilversum ii (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgvmnastlek; 7.30 morgengebed en liturgische kalender; 7.45: ochtendgloren; 8.00: nieuws; 8.15: opge wekte muziek; 9.00: lichtbaken; 9.30: pol berichten; 9.50; F. Volker zingt; 10.00: voor de kleuters; 10.15: koonverken; 10.55: voordracht van gedichten; 11.05- van en over zigeuners; 11 30: als de ziele luistert; 11.40: Yehudi Menu-hln en Parijs Symph Orkest; 12.00: Angelus; 12,03- love songs 12.30: Klaas van Beeck; 13.00: nieuws; 13 15: Klaas van Beeok; 13 50: grootmees ters der moderne orkestratie; 15.00: voor de vrouw; 15.30: cello en plano- 16.00 radlozlekenbezoek; 16.30: na schooltijd; 16.45: elok wat wils; 17.50: sopraan en plano: 18.20; sportpraatje; 18.30: merk waardige sterren; 19.00: nieuws- 19 15- Kath. nieuws: 19.20: Fantasia; Ï9.45 de R.K. arbeidersbeweging; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man; 20 12: actualitei ten; 20.20: Radiofonisch festival; 2120' voordracht; 21.25; vlooi en plano; 22.15: avondgebed en liturgische kalender; 22.30: nieuws; 22.45: Brandenburgs concert; 22.55: vaders dagboek; 23.0024 00- avondconcert Er mogen weer hogere divi denden uitgekeerd worden. WIJZIGING BESLUIT DIVIDENDBEPERKING 1941. De minister van Financiën heeft van zijn bevoegdheden gebruik ge maakt om, in afwachting van een na dere regeling by de wet de soms knel lende bepalingen inzake de dividend beperking reeds voorlopig te verrui men en wel met ingang van liet boek jaar 1946 (of 1946/1947). Hierbij heeft o.m. als overweging ge golden, dat het niet billijk is. dat de houders van aandelen in de onder de dividendbeperking vallende vennoot schappen in het algemeen nog steeds geen hoger dividend mogen ontvangen dan in 1940, terwijl andere categorieën loontrekkenden) terecht hun jaarlijkse beloning t.o.v. 1940 i nniet onbelangrijke mate hebben zien stijgen in verband met de gestegen kosten van levensonder houd Bovendien is het wenselijk gebleken, een bescheiden toevloeiing van nieuw industrie-kapitaal uit het buitenland niet te belemmeren door sterke beper kingen. Voor zover een hoger dividend wordt vastgesteld dan voor de oorlog gebruikelijk was. vloeit het hogere in niet onbelangrijke mate in de schat kist in de vorm van inkomstenbelasting. Het geoorloofde maximum dividend percentage is verhoogd met 3. De on derneming, die voor de oorlog 6 uitkeerde, mag nu dus 9 uitkeren. Ook de superdividendbelasting een belasting, welke zo belemmerend werkt, dat zij feitelijk niets opbrengt begint ingevolge de nieuwe be schikking minder spoedig te werken dan tot dusver: de eerste 3 divi dend over het gestorte aandelenkapi taal wordt buiten beschouwing gela ten voor de toepassing van het tarief der superdividend-belasting. Deze be gint dus te werken b(j 9 dividend. Het besluit op de dividendbeperking 1941 en derhalve eveneens de nieu we regeling geldt slechts ten aanzien van N.V.'s en commanditaire vennoot schappen op aandelen, waarvan het aandelen-kapitaal f. 500.000 of meer be draagt. Andere vennootschappen zijn niet gehouden tot dividendbeperking en kunnen niet ki de superdividend-belas ting worden aangeslagen. SOEKARNO SPREEKT OVER DE BUITENLANDSE BELEGGINGEN. Soekarno heeft op het „Sobsi"-con gr es verklaard, dat het tot dusverre ontbre ken van een controverse tussen de Re publikeinse regering en de Indonesische arbeiders ér op wijst, dat de arbeiders klasse bewust deelneemt aan de strijd om de nationale idealen. Voorts verklaarde Soekarno o.a., dat de buitenlandse beleggingen in de Republiek noodzakelijk zijn voor de nationale wederopbouw en dat zij de volle aandacht van de arbeidersklasse verdienen. De Republiek wil de bui tenlandse beleggingen teruggeven on voorwaarde, dat de regelingen van de Republiek worden geëerbiedigd. De minister van O., K. en W., dr. Gielen, is 'heden in Den Haag terug gekeerd na zijn verblijf in Frankrijk, KARNEMELK GEDEELTELIJK VRIJ VAN BON VERKRIJGBAAR. Karnemelk en uit ondermelk en kar nemelk bereide consumptie melk-pro- ducten waren tot dusverre alleen ver krijgbaar op de bon voor gestandaardi seerde melk waarbij men tweemaal zo veel karnemelk ontving als gestandari- seerde melk. Voortaan zal tot nader aankondiging daarnaast een hoeveel heid karnemelk enz. zonder bon gekocht kunnen worden en wel gelijk aan 10 van f-r hoeveelheid gekochte gestan- dariseerde melk. scheepsberichten. K.N.SM.. Amsterdam 17/5 Euterpe 15/5 te Gotenburg; Venus, 16/5 te Bei roet; Ary Scheffer. 17/5 te Amsterdam; Roelf. 16/5 van Amsterdam naar Ant werpen: Deo Duce. 16/5 van Amsterdam naar Kopenhagen; Oroheus. 17/5 te Rotterdam; Theseus. 17/5 te Rotterdam: Bacchus, 16/5 te Catagena; Wlnsum. 16/5 te Fuik Bay; Noordwijk. 16/5 van George Town naar Paramaribo K.P.M Nw. Holland. 11/5 te Bata via; Maetsuycker. 15/5 van Batavia naar Amsterdam. Vlnke en Co. Hilversum. 16/5 Cape Flnisterre Repass, op weg van Sfax naar Pernis; Zijpenberg. 16/5 van New York naar Holland. MIJ. Nederland Tablan, 15/5 te Ba tavia; Oranje. 16/5 te Suez De jaarlijkse schoolexamens Vanmorgen is wederom een aanvang gemaakt met het afnemen der jaarlijk se verkeersexamens. uitgaande van de Ver. voor Veilig Verkeer, afdeling Lei den. waaraan wordt deelgenomen door ongeveer 825 leerlingen van de zesde klasse der Leidse lagere scholen. Dit aantal is iets lager dan gewoonlijk, om dat de deelneming aan dit examen niet verplicht is in tegenstelling met het verkeersonderwijs. dat. op alle openbare en bijzondere scholen moet worden ver strekt! zodat een aantal schoolhoof den na de langdurige gedwongen stag natie gedurende de afgelopen winter om te billijken redenen er de voorkeur aan heeft gegeven het normale onderwijs voortgang te doen vinden. Niettemin valt te hopen, dat het volgend jaar alle scholen aan dit practische examen zullen deelnemen, omdat het de sluit steen vormt van het verkeersonderricht. dat. beoogt de jeugd te wijzen op en vertrouwd te maken met de gevaren van de weg. Dat de overheid en de onderwijsauto- riteiten het grote belang van dit onder wijs inzien, bewees de aanwezigheid he denmorgen op de Garenmarkt (dat als startpunt voor het examen fungeerde) van de burgemeester, jhr. mr. F. H.van Kinschot, de wethouders Van Schalk, Jongeleen en Van der Kwaak, de gem.- inspecteur de heer H.A. Vriend, de inspecteur L.O., de heer B. van Jul- singha tevens voorzitter der Onderwijs commissie voor V.V.. de heer H- van Slooten. secretaris dier commissie, de Commissaris van politie, de heer R. J. Meijer, de hoofdinspecteur, de heer D. W, van der Wal. bestuursleden der V.V. en enige belangstellenden. De heer Van Julsingha heette allen welkom en wees er op. dat het examen dit jaar niet. zoals te doen gebruikelijk, zal worden afgenomen in de stille bui tenwijken. maar in het hartje van de stad te midden van het volle verkeer. Dit stelt niet alleen hogere eisen aan de examinandi, maar brengt het vraag stuk van het veilige verkeer nog eens onder de aandacht der oudere wegge bruikers. waardoor het tevens een pro pagandistische strekking heeft. Na dank te hebben gebracht aan de onderwijzers voor het door hen gegeven verkeersonderricht. deed hij een beroep op de medewerking van ouders en ou deren om door hun persoonlijk voor dbeeld de dringende noodzaak en het grote belang van een veiliger verkeer te propageren. ..MUZIKALE HERKENNINGSAVOND" MUZIEKSCHOOL TOONKUNST. Tot een interessant experiment is Zaterdagavond de heer H Franco Men- des. directeur der muziekschool Toon kunst overgegaan, toen hij. na een mu sicologische inleiding, zijn gehoor ln de gelegenheid stelde aan do hand van gramofoonplaten componisten en hun composities te „herkennen". Na het be luisteren moest men telkenmale zijn conclusie schriftelijk inleveren en ln ve le gevallen werd ..goed" geraden, hoe wel de ..raadseltjes" dikwijls verre van gemakkelijk waren. Om .1 p weg naai de „herkenning" vrijer te maken be sprak de heer Franco Mendes allereerst de voornaamste stijlkenmerken van een seri? componisten uit het verleden en heden, hun overeenkomsten en ver schillen, waarbij hij hen in groepen in deelde Voor het herkennen der stijlen is het „weten" noodzakelijk, d.w.z. men moet de „wetenschap" bezitten, cm door te dringen in de persoon van de compo nist diens volk en geschiedenis Obrecht Mozarfc, Glazounov en Pijper, hun étij- ien hebben géén overeenkomst, alleen hebben zij de „potentie" gemeen. Er be staat in deze materie een intuïtie, doch om op de z.g. sentimentsbeoordeling af te gaan, is uiterst gevaarlijk, Men moet echter ..klassiek" oogevoed zijn, byy. het „gregoriaans" kennen, om tot zui vere beoordeling in staat te zijn. Uit voerig ging spr. hierop nader in, waar bij hij er op wees, dat iedere stijl en iedere componist voldoende stof biedt, om in uiteenzettingen daarover de toe hoorder een jaar bezig te houden. Met interesse volgde men deze verhandeling, waarbij in korte kernachtige bewoor dingen de speciale kenmerken van een aantal componisten gedefinieerd wer den. Voor de aanwezigen was het hierna bijzonder leerzaam hun kennis aan de gereproduceerde muziek te toetsen. Dze avond kan dan ook als geslaagd en opvoedend beschouwd worden. H. /"FEUILLETON" V_<door JOHN DICKSON 'CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 38) Toen had het haar erg vreemd en een beetje komiek maar dan op een ake lige manier toegeschenen. Maar het was helemaal niet komiek voor de man met het woeste gezicht, die in de be klaagdenbank stond en die zijn vingers met de zwarte nagels om het hout klemde en die terug schreeuwde naar de anderen. Toen ze hem binnenge bracht hadden, klonken er twee zware sloten van de deur. die uitkwam op een gang. waar het naar creosoot rook. Het was alsof zij het nóg rook. Het bracht haar opnieuw in herinnering wat er stond te gebeuren. Ze was zo verdiept in deze voorstelling, dat zij ternauwer nood lette op de geluiden beneden in de straat. Maar toen de bel weerklonk, drong dit zeer goed tot haar door Beneden klonk stemmengemompel. Op de trap hoorde Eve het doffe kloppen van Yvette's voeten, die naar boven kwam, sneller dan zij dat ooit te voren had gedaan Yvette klopte op de deur van de slaapkamer. Yvette bleef onder alle omstandigheden eerbiedig. „Er zijn een heleboel politie-agenten beneden madame" kwam zij medede len. Eve hoorde hoe zij haar vreugde nauwelijks kon verbergen. Yvette was blij. dat ze een moeilijke taak tot een goed einde had gebracht. Eve voelde haar mond droog worden. „Moet ik zeg gen, dat madame beneden komt om de heren te ontvangen?" Het was alsof die stem nog in Eve's oren klonk, toen er al minuten verlo pen waren na die vraag. „Laat ze in de salon aan de voorkant", hoorde Eve zichzelf zeggen. ..Ik kom da delijk beneden" ..Bien. madame". Eve stond op. toen de deur dichtging. Zij ging naar haar kleerkast en nam er een kort. bonten c&pt-je uit dat zij om haar schouders sloeg. Zij keek in haar tas om er zich van te vergewissen, dat zij geld bij zich had. Toen draaide zij het licht uit en sloop naar het portaal. Zorgvuldig de losse traproede vermij dend. snelde zij zo zacht en licht de trap af. dat niemand haar kon horen. Yvette moest nu binnen zijn. Er klonk gemompel van stemmen uit de salon. De deur stond op een kier en zij zag de rug van Yvette. die een uitnodigend ge baar maakte tegen de mannen van de wet- Hoewel Eve een glimp te zien kreeg v&n een paar ogen en een snor. geloofde zijn niet. dat zij zelf gezien was. Twee seconden later was zij door de donkere eetkamer en de nog donkerder keuken verdwenen. En weer zoals nog zo kort geleden, ontsloot zij de achterdeur. Maar ditmaal deed zij haar achter zich dicht. Zij ging de stenen treedjes naar de tuin af. die nat was van dauw. Het licht van de vuurtoren zwiepte over haar hoofd. Zij haastte zich de achterstraat in. Drie minuten later zij had niemand ge stoord behalve een waakse hond, die ergens in een tuin aan de ketting lag riep zij op de schemerige, fraaie Boulevard du Casino een taxi aan. „Rue de la Harpe nummer 17" zei Eve- HOOFDSTUK XIII. „Is het hier?" „Ja. madame", zei de taxichauffeur. „Dit is Rue de la Harpe nummer 17". „Is het een gesloten huis?" „Neen. madame, het is een winkel. Een bloemenwinkel". Het bleek, dat de straat was gelegen in het minder aantrekkelijke gedeelte van La Bandelette. Dat wil zeggen: dicht bij de promenade en de zee. De meeste Engelsen, die hier hun geld kwamen vergokken, haalden hun neus Hof van Eden- Fijnere bloemsoorten". op voor deze wijk. omdat het er pre cies leek en inderdaad ook was op Westen of Paigton of Folkestone. Overdag was er niet veel anders te zien dan een menigte smalle grauwe, hobbelige straatjes met winkels vol kleurige souvenirs, emmers en schopjes en windmolentjes,gele Kodak-borden en nette familiekroegjes. Maar des nachts, vooral als het tegen het einde van de herfst liep. werden deze straatjes don ker en vochtig en kleurloos. De Rue de la Harpe. die zich tussen hoge huizen door slingerde, slokte de taxi als het ware op. Toen hij stil hield voor een donkere winkelpul, kreeg Eve op eens de schrik in haar benen; zij drufde er niet uit. Zij bleef zitten met haar hand op de half open deur en keek in het vage licht van de taximeter naar de chauf feur. „Eeneen bloemenwinkel?", her haalde zij. „Inderdaad, madame". Hij wees naar de witte letters, die nog net te zien wa ren op het donkere winkelraam. „In den SI). Panda hep naar de klerenkast toe en wees er op. „Die motorrijder was daarnet hier!" zei hij beslist. „En toen belde de portier op, dat U er aan kwam, baas! En toen heeft hij zich in deze kast verstopt. Als U het niet gelooft moet U maar kijken!" „Dat knulletje liegt!" zei de heer Hals dreigend. „Dergelijke praatjes duld ik niet in dit kantoor! En met motorrij ders heb ik niets te maken! Ik wens hier kalm mijn overwerk te doen! uit!" Maar Panda stoorde zich aan hemen gooide de kast wijd open. Er zat nie mand in. Helemaal niemand!En nu... er uit!" gilde Jack Hals. „In brekers! Dieven! Gespuis!!" Hij greep Panda bij zijn nekvel en detective Snufkens bij zijn boord en werkte ze allebei met een welgemikte schop op de gang. Bom! Daar zaten ze! „Ze zijn nu natuurlijk gesloten voegde hij er hulpvaardig -aan toe. „Ja. dat zie ik". „Moet ik madame soms ergens anders heen brengen?" „Neen dit is goed". Eve klauterde uit de taxi. Zij aarzelde nog steeds. „U weet zeker niet van wie die winkel is. wel?" „Aha. de eigenaar? Neen", zei de chauffeur, toen hij zorgvuldig had na gedacht. „Neen. wie de eigenaar is. kan ik u niet zeggen. Maar ik ken de „pa- tronne" heel goed. Dat is mademoiselle Latour, Mademoiselle Prue zoals zij wordt, genoemd. Een heel aardige, knappe jonge vrouw". „Latour?" „Ja. madame.. Voelt madame zich niet goed?" „Neen. O jaheeft zij een zuster of een familielid of een tante misschien, die Yvette Latour heet?" De chauffeur staarde haar aan. „Gunst, neen, dat weet ik heus niet, madame. Het spijt me. dat ik het u niet kan zeggen. Ik ken alleen de winkel. Het is er altijd keurig netjes en opgeruimd en gezellig net zoals mademoiselle zelf". Eve voelde dat hij haar in het donker nieuwsgierig aankeek. „Wenst madame, dat ik hier op haar wacht?" „Neen Ja!, misschien is dat wel be ter". Hoewel zij een nieuwe vraag op de lippen had. zweeg Eve. Zij keerde zich snel om en haasttte zich over het trot toir naar de bloemenwinkel. Achter haar dacht de onaandoenlijke taxichauffeur ongeveer het volgende: „Nou. dat kan wat lekkers Worden! Een Engelse blijkbaar. Zou Mademoi selle een beetje geflirt hebben met een vriendje van madame en komt madame i nu verhaal halen? In dat geval deed je beter. Marcel, ouwe jongen, om te zor gen dat je niet in de nesten raakt en te maken, dat Je hier zo gauw mogelijk vandaan komt, voordat ze met vitriool gaan gooien. O. neen. nou ik er aan denk. die Engelsen doen dat niet zo gauw. Maar ze kunnen lelijk uit hun humeur zijn. Dat heb ik vaak genoeg meegemaakt, als „mijnheer" dronken is en ..mevrouw" hem de les leest. Tja. dat kan een leuke en interessante geschie denis worden zonder dodelijke afloop. Bovendien ik moet nog acht franc veer tig van haar hebben". CWordt vervolgd). Vervolgens verstrekte de inspectear voor het verkeer, de heer Breedveld nog enkele aanwijzingen aan de reeds wach tende schooljeugd, waarna de jeugdige deelnemers, hetzij te voet. hetzij per fiets, het volgende parcours moesten af leggen: Garenmarkt. Korte Raamsteeg, Korevaarstraat, Levendaal. Kraaiers- straat. Hogewoerd. Gangetje. Boter markt. Koornbrugsteeg, Breestraat. Ke- telboeterssteeg, Langebrug. Steenschuur, Garenmarkt. Alle richtingveranderingen tijdens dit parcours waren op duidelijke wijze met borden en pijlen aangegeven, terwijl bovendien op alle min of meer gevaarlijke kruispunten agenten waren geposteerd, die tevens fungeerden als controleurs. Het ligt in de bedoeling, dat in de komende dagen deze actie voor een gro tere verkeersveiligheid zal worden on dersteund door het doen rondrijden van een geluidswagen van waaruit de weg gebruikers op eventueele verkeersfouten ze kómen voor! zullen worden ge wezen. Mogen velen er blijvend lering uit trekken! KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. Rede van de heer Frohwein. De afdeling Leiden van de Konink lijke Nederlandse Middenstandsbond hield een ontwikkelingsavond in de bo venzaal van Café Liberty, alwaar onze stadgenoot de heer A. O. Frohwein, districtscommisaris. een intéressante causerie hield over het onderwerp „Het monetaire vraagstuk en credietmogelijk- heden voor de kleine Middenstand". Op duidelijke wijze ging spreker aller eerst oorzaak, middel en resultaat van de geldsanering na, waarbij hij zijn visie zowel van de wetenschappelijke als practische zijde toelichtte. Bij het resultaat stond de heer Froh wein uitvoerig stil bij het momenteel actuele vraagstuk van de al of niet op heffing, der blokkering, nadat de hef fingen ineens zullen zijn voldaan. Onge twijfeld zal de wel zeer speciale wijze waarop spreker tot. een conclusie kwam voor velen verhelderend hebben ge werkt. Vervolgens kwamen de credietmoge- lijkheden voor de Middenstand ter spra ke. waarbij allereerst een overzicht werd gegeven van de ontwikkeling der borg stellingsfondsen voor de middenstand, waarna op uitvoerige wijze de-werkwijze en de taak van het Rijnlands Borg stellingsfonds werd besproken. Speciaal kwam hierbij naar voren de bemiddelende en sanerende taak van het Fonds. Het ls niet in de eerste plaats de cre- dietverlening, die de hoofdrol speelt, doch juist op de voorlichtende taak en de sanering komt het aan. De Middenstand zal er echter goed aan doen aldus sprker. niet te wachten tot het schip volkomen is vastgelopen; dan kan hulp dikwijls geen uitkomst meer brengen. Kortheidshalve geven wij hieronder nog de mogelijkheden van crediet weer, welke het Rijnlands Borgstelllngsfonds, gevestigd in het gebouw van de K. v. Koophandel, biedt. 1. Bolgstellingen tot 'n maximum van f, 1500,— per geval. 2. Verlening van herstelcredieten A tot f. 1000,voor die middenstanders die ten gevolge van de oorlog in de ruimste zin in moeilijkheden zijn ge raakt. 3. De behandeling van het wedervestl- gingscrediet tot een maximum van van f. 3500,voor hèn die tijdens de bezetting hun bedrijf moesten opheffen tengevolge van hun goed Nederlander schap Na afloop der causerie werden de heer Frohwein nog verschillende vragen ge steld. en dankte de voorzitter, de heer W, Zwart spreker voor zijn betoog, waaruit, aldus spr.. niet alleen veel te leren viel, doch ook sprak het warme hart dat de heer Frohwein Juist de kleinere middenstand toedraagt U CR «"VERENIGING „OM DE ST. PANCRAS". In de uitstekend bezette foyer der Stadsgehoorzaal heeft de buurtvereni ging „Om de St. Pancras" Zaterdag een feestavond gegeven, welke nog belegd was in het- kader van de door deze ver eniging georganiseerde 5 Mei-viering. De voorzitter, de heer N. Timmer mans. deelde in zijn openingswoord mede, dat het ledental nog steeds groeit en dat een senioren-elftal van „Om de St. Pancras" a.s, Donderdag avond een voetbalwedstrijd zal spelen tegen een senioren-elftal uit „De Pro- fesorenwijk". Namens de Federatie van Buurtverenigingen sprak de voorzitter van deze Federatie, de heer H. M. Ver hulst, een woord van dank voor de me dewerking, welke „Om de St. Pancras" had verleend bij de 5 Mei-viering en waardoor ook de binnenstad op die dag niet van feestelijkheden was verstoken gebleven. Spr. sprak de verwachting uit, dat een volgende maal de binnenstad nog meer in de feestelijkheden zou kunnen worden betrokken. Een aantrekkelijk programma, waarbij de toneelvereniging „Cocktail" en de „Wiwawo's" hun medewerking verleen den, vulde verder de avond, welke met een bal onder leiwing van .de heer P. Breddels Jr werd besloten. NED. PADVINDERSVERENIGING. Zaterdagavond hield'de Brigade „Prin ses Irene" van de Ned. Padvindersver eniging, afd. Leiden, in het ontspan ningslokaal van de meelfabriek „De Sleutels" een propagandasamenkomst. Van het gezellige programma vermel den wj] het optreden der welpen, voor stellende een kleine wereldjamboree, een heel aardig toneelstuk van de ver kenners. pittige muziek van de padvin dersband „Schipper Duk" en voor en na de pauze leerzame en amusante filmpjes Een propagandawoord is in de loop van de avond nog gesproken door hopman Chr. Larrewijn, die vooral wees op het grote gebrek aan leiders, waarmede mo menteel de padvinders hebben te wor stelen en waardoor verschillende groe pen niet zelfstandig kunnen optreden, maar tot fusie moest worden besloten. Allen, die het belang van de padvinderij inzien, vooral in deze dagen waarin de jeugd zich te buiten gaat aan. straat slijperij en straatschenderij, worden op gewekt om zich als leider op te geven by het secretariaat van de N.P.V.. afd. Leiden. Koninginnelaan 49. Er werd in dit verband nog op gewezen, dat men om een dergeiyke functie te bekleden, voorheen niet aan de padvinderij be hoeft te hebben deelgenomen, VER. VOOR PAEDAGOGIEK. Het bestuur van de onlangs hier ter stede opgerichte afdeling der Vereni ging voor Paedagogiek is thans aldus samengesteld M Israël, voorzitter; A, v. d. Baan, vice-voorzitter; L. Benckhuyzen. secre taresse; J. G. A. v. Sluys, 2e secretaris; J. J. v. Doorn, penningmeesteresse. Het secretariaat is gevestigd Ver- damstr. 24, Leiden De vereniging is toe- gankeiyk voor alle belangstellenden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2